Laatste Nieuws GERUCHTEN OM BRIAND Minister zonder portefeuille? FRANKRIJK-BELGIË Hymans tegen een Tolunie Agenda 10 Januari Agenda 11 Januari Nederlandsche Roode Kruis Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRiCH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties KOLENCONFERENTIE TE GENÈVE „ONZE VLOOT" DE KINDERVERLAMMING TE VENRAY DE „BELGENLAND" OPGELEGD DE ONRUST TE ENSCHEDE HOUDT AAN Harken en schoppen, om de politie te ontvangen MET DE KAS ER VAN DOOR DE KWESTIE IN DE RAADSFRACTIE TE VENLO Onderlinge verdeeldheid opgelost HET AANTAL KATHOLIEKE STUDENTEN STADSNIEUWS Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" POLYPHONISCH MANDOLINE ORKEST „EUTHUMOS" Bronzen eere-medaille voor den burgemeester Palace-Bioskoop Rembrandt-Theater R. K. Oratorium-Vereeniging „Die Jahreszeiten" Scheidsrechtercommissie van het district Haarlem en Omstreken van den D. H. V. B. Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier Duplex-Sïofzuigers f 165.- TELEGPAFISCH WEERBERICHT Statuten Gemeentezaken Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS Hoewel het aftreden van Briand als Mi nister van Buitenlandsche Zaken een feit is, is het tot nog toe noch vanwege de „Quai d'Orsay" noch van eenige andere zijde offi cieel bevestigd. Het Ministerie van Buiten landsche Zaken heeft gisteravond zelfs een mededeeling gepubliceerd, die in haar vaag heid als een dementi zou kunnen worden opgevat, indien niet van volkomen op de hoogte zijnde zijde was medegedeeld, dat de mededeeling van Briand's aftreden pas offi cieel bekend zal worden gemaakt na de bij zetting van het stoffelijk overschot van Ma- ginot. Men verkeert tevens in het onzekere over het feit, of minister-president Laval de ontslagaanvrage van Briand reeds officieel heeft aanvaard. Toen Briand gisteren Laval verzocht, hem in verband met zijn zwakken gezondheidstoestand te ontslaan uit zijn functie van Minister van Buitenlandsche Za ken, heeft Laval alles in het werk gesteld om Briand van dit voornemen terug te bren gen, zonder daar evenwel in te slagen. La- val zou Briand toch verzocht hebben, deel van het kabinet te blijven uitmaken als mi nister zonder portefeuille. Briand zou dit aanbod noch aanvaard, noch afgewezen heb ben, doch bedenktijd hebben gevraagd. Het schijnt nu wel vast te staan, dat zoo wel de socialisten als de radicaal-socialisten beslist zullen weigeren, aan een nieuwe re geering deel te nemen, zoodat van een uit breiding van het huidige kabinet naar links geen sprake is en Laval zal moeten trachten de open gekomen plaatsen door verdeeling der functies aan te vullen. Men acht het waarschijnlijk dat hij zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken zal aanvaarden en Tardieu het Ministerie van Oorlog zal aan bieden. Waarschijnlijk zal de huidige onder staatssecretaris in het kabinet van den mi nister-president Cathala de vrij gekome' portefeuille van binnenlandsche zaken be zetten, terwijl het Ministerie van Landbouw bezet zal worden door een nader te .benoe men senator. De groote Parijsche bladen achten deze oplossing de meest waarschijn lijke. GENèVE, 9 Jan. (V. D.) Maandag 11 Jan. zal hier een nieuwe internationale conferen ce van kolendeskundigen bijeenkomen. Be handeld zal worden de internationale toe stand van de mijnbouw-industrie ca van «J"»> kolenhandel, terwijl zal worden berf v slaagd over maatregelen tot verbetering van den toestand. Aan de conferentie nemen deel regeeringsvertegenwoordigers, vertegen woordigers der mijneigenaren en van de mijnwerkers uit Duitschland, België, Frank rijk, Engeland, Nederland, Polen en Tsjecho- Slowakije deel. Voor leden en genoodigden der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", zal op Maandag 11 Janu ari a.s. in de Koningszaal van „Artis" wor den vertoond de film „Tropisch Toerisme". De heer L. D. Petit zal de film inleiden. GEMENGD NIEUWS tcü Het gevaar geweken? Omtrent de gevallen van kinderverlamming in Venray, meldt de „Limb. K.", dat men thans hoopt den toestand te boven te zijn. Er zijn nog een paar gevallen van minder erastigen aard. Het eerste geval van kinderverlamming brak enkele maanden geleden uit in Venray- dorp. Later werden eenige gevallen in Cas- tenraay geconstateerd, doch men mag het totale aantal over de laatste maanden niet hooger aanslaan dan twaalf, waarbij nog enkele dubieuze gevallen begrepen zijn. Zooals men weet, zijn twee kinderen uit Venray, die in het ziekenhuis te Nijmegen waren opgenomen, aan kinderverlamming bezweken. De anderen zijn wederom aan de ouders teruggegeven, waar ze echter nog steeds onder medische contróle staan. Ze zijn thans buiten gevaar. Thans hoopt men dan ook, het ergste ge had te hebben. De Brusselsche correspondent van den .JMatin" heeft den heer Hymans geïnter viewd, om. aangaande de kwestie van de Fransche contingenteeringen. De minister verklaarde, dat België zwaar is getroffen door de nieuwe protectionistische politiek van Groot-Brittanië en door de Fransche contin- genteeringspolitiek. De Fransch-Belgische onderhandelingen, zei de heer Hymans, hebben geen volkomen bevredigende resultaten opgeleverd. Wij zou den, na een nieuwe toepassingsperiode van drie maanden, een meer schikkelijk regiem moeten kunnen verkrijgen. Wij zouden bovendien moeten trachten, verder te gaan, en zoeken naar procédés, die de toekomst voorbereiden. Juist in de periode van kwijning moet men deuken aan midde len om nieuw leven in de zaken te brengen. Een Fransch-Belgische tolunie zou voor bei de landen nadeelig zijn. De heer Hymans verklaarde, een voorstan der te zijn van de nijverheidsententes, die zouden toelaten, de voortbrengst en den uit voer te regelen en de handelsbeweging te ra- tionaliseeren; de regeering enzouden die akkoorden kunnen vergemakkelijken en be krachtigen. Met de bijzondere toestanden in de grenszónen zou bepaaldelijk rekening moeten worden gehouden. De heer Hymans besluit aldus: „De huidige toestand van Europa schijnt mij regelrecht in strijd met het gezond ver stand. Europa kan niet lev entusschen de worsteling van met elkaar strijdige belangen. M enwil den vrede, en men organiseert den economischen oorlog. Eens zullen de Staten ende volken begrijpen, dat de politiek van „ieder voor zich-zelven", de politiek van de gesloten deuren en vensters, het regiem van opsluiting en prohibitie, 't herstel van het vertrouwen onmogelijk maken, den voor spoed vernietigen, gezondheid en geestkracht rooven". Het s.s. „Belgenland" van de Red Star Line, dat Vrijdag uit Antwerpen naar New York moest vertrekken voor het aan vaarden van een nieuwe reis om de wereld, zal wegens gemis aan plaatsbesprekingen voor deze reis voorloopig te Antwerpen blijven. Het schip wordt in afwachting van betere tijden, in het Kanaaldok opgelegd. Nog steeds is de rust te Enschede niet teruggekeerd. Meer en meer blijkt, dat de relletjes vooraf worden georganiseerd, nu eens in het eene dan in het andere stads deel. Reeds Vrijdagochtend was het bekend, dat des avonds in de arbeiderswijk „Laaresch opstootjes zouden worden veroorzaakt. De ongeregeldheden die daar om half zes be gonnen, duurden tot laat in den avond voort. Van de woning van een werkwillige werden alle ruiten stukgegooid. In den loop van den avond werden tal van lantaarns vernield. In sommige straten werden alle lantaarns stukgegooid. Vanwege het ge meentelijk electriciteitsbedrjjf werden de lantarns onmiddellijk hersteld, doch het duurde niet lang of deze werden opnieuw stukgegooid. De politie voerde herhaalde malen charges uit, en toen met steenen werd gegooid werden schoten gelost, welke nie mand troffen. Ook in andere stadsdeelen was het ru moerig, speciaal in de wijk „Tubantia", waar omstreeks negen uur alle lantaarns waren stukgegooid. Ook hier is met steenen gewor pen. Men stond met harken en schoppen klaar om de politie te ontvangen, doch toen deze charges uitvoerde trok men zich achter de woningen terug. De penningmeester van de afd. Kerkrade van de communistische federatie van bouw vakarbeiders is sinds vorige week verdwenen. Ook de kas met circa 400.is zoek. De onderlinge verdeeldheid tusschen de R. K. gemeenteraadsleden van Venlo is reeds gedurende eenige jaren een „hangen de kwestie", waarover al heel wat te doen is geweest. Vooral bij dc gemeenteraadsver kiezingen van het vorige jaar en nog meer, nadat in September de nieuwe raad had zitting genomen, kwam die verdeeldheid scherp tot uiting, schrijft de „Msb." In den Raad had zich een sterke opposiie- partij gevormd, bestaande uit de R. K. Mid denstanders (3 leden) de R. K. Democraten (3 ldene), de S. D. A. P.ers (3 leden) en één lid tier R. K. Arbeidersgroep tegen de andere groepen, welke laatste weliswaar de drie wetphuderszetels in haar bezit hadden, doch slechts te zamen 9 zetels in den Raad bezetten. De oppositie-partij was derhalve in de meerderheid, zy het dan ook slechts met één enkele «tem. Na verscheidene vergeefsche pogingen pm tot een oplossing van de geschillen, welke tusschen de katholieke gemeenteraadsleden gerezen waren, te geraken, werden onlangs nieuwe besprekingen begonnen, die er eiri- deiyk toe hebben geleid, dat in de Donder dagavond gehouden vergadering, waarop de 16 katholieke raadsleden allen aanwezig wa ren, de katholieke eenheid in de plaatselijke gemeente-politiek definitief is hersteld. De afgescheiden groepen, alsook het alleen staande lid der R. K. Arbeidersparty, tra den wederom tot de R. K. Raadsfractie toe. Een nieuw bestuur werd gekozen, bestaan de uit de heeren G. Turten, voorzitter; H. Janssen, secretaris-penningmeester; Th. Spreeuwenberg, vice-voorzitter. Ter voorloopige behandeling der begroo ting zal de R. K. Raadsfractie Maandag avond byeenkomen. In het artikel „Het aantal Katholieke Burgemeesters" in ons blad, werd als per centage van het aantal katholieke studenten opgegeven ongeveer 12 pet. Men vestigt er onze aandacht op, dat in het Annuarium der R. K. Studenten, waarin prof. Groenen jaariyksch een statistiek be werkt, in 1930 wordt aangegeven (jaar '28'29) 14 pet. en in 1931 (jaar '29'30), toen de statistiek opnieuw was bewerkt, by- na 17 pet. Gebouw „8t. Bavo". „Kunst na Arbeid", 10.15 uur. R. K. Bloemisten, 7 uur. Postdulvententoonstelling, 105 uur. Stadsschouwburg. Herma's Oud-Holland- sche Poppenkast, 2 uur. Rembrandt Theater. „Afrika spreekt" en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema. „Het Slippertje" en va riété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 10 Januari: K.J.M.V. „De Kring". Vierde lustrum. 9 Uur, Hoogmis, Kapel St. Joan de Deo; 3 uur, Vaandelwyding, Eigen Huis, Jansstraat 49; 4—5 uur Receptie, Eigen Huis. Gebouw „St. Bavo". Cursus Grafische Bond, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt Theater. „Afrika spreekt" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema. „Het Slippertje" en va riété, 8.15 uur. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdienst van de apo theken wordt van heden tot en met Vrydag waargenomen door de filma Gryseels v. Hees, Lange Veerstraat 14, telefoon i 1000; L. Schöorl, Frans Halsplein 1, telefoon 11180 en de Bocsh en Vaari "-eek, Uoeken- rodestraat 13, telefoon 13290. St. Vincentius-Bibliotheek Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag «ran hall 3—4 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens- Vrydagavond van half 9—half 10. dagavond en Vrydagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Twee maanden na het z.g. Solistencon cert, waarop „Z. .en V." eenige nummers met orkestbegeleiding zong, werd het eigen- ïykee eerste Koor-concert onder leiding van den nieuwen dirigent gegeven. En hiermede had onze aloude Haarlem- sche liedertafel zich weder op het meest bewandelde doch tevens gevaarlijke pad van den a capella-zang begeven. Omvangrijke, veeleischende wérken in dit genre bevatte het programma niet: een vier tal Schubertwerkjes (origineele en bewerk te) en een tweetal zestien-eeuwsch, La- tijnsche nummertjes. Ook thans nemen we gaarne de stlregel aan: qualiteit vóór. En met de eerste be benoeming natuurlijk niet alleen op de gekozen werken, maar ook op de uitvoering er van doelende. Tot onze .groote spyt mosten we openlyk en eerlijk bekennen, dat de Koninkl ke op dit punt ons en (we mögen gerust aanne- menê iedsr goed geriënteerde mannenkoor kenner, bitter heeft teleurgesteld. Konden we op het genoemde Solistencon cert nog genieten van mannenzang, zuiver, everredig, klankrijk en muzikaal, thans leed dat alles door het ontoonvast zingen. Alleen „Die Nacht" van Schubert werd bekoorl k gezongen, al was de voordracht atmel k oppervlakkig en de klank der eerste tenoren in den piano-zang eenigszins vaag. In „Litanei" daalde het toonpeil voort durend, maar het onderling verband werd ten minste nog behouden. Dit laatste kan niet gezegd worden van „Wehmut". De eene stem daalde, de ander dreef op en bovendien werd dit nummer rhythmisch weifelend vertolkt. „Liebe" ging op een kleine uitzondering na beter, maar de totale indruk bleef bene den Z.. en V.-peil. „O bone Jesu" van Palestrina (in menig ebok staat achter deze naam ten opzichte van dit nummer een vraagteekenê werd iets te uitbundig en „Ave Maria" van Arcadelt te metrisch voorgedragen. Wisselingen van groote naar kleine terts in hetzelfde ac- coord werden niet correct gtroffen met het gevolg dat het overige niet geheel onder ling zuiver klonk. Of dit alles te wyten is aan de verbrok keling van Z. en V. of aan de mindere slag vaardigheid van den dirigent inzake den a capella-zang, laten we momenteel buiten beschouwing. Zeker is het, dat Z. .en V. spoedig op andere wyze dient voor den dag te komen, wil het koor zich op zyn oude plaats In Haarlem handhaven. s Het solistisch deel van den avond .ver goedde veel, het liet niets te wenschen over. De pianiste, mejuffrouw Caroline Lankhout, speelde met een benijdenswaardige felllooze en parelende technieken een groote dosis muzikaliteit, op schitterende en meeslepen de wyze de Walsen-cyclus van Brahms opus 39 en een Scherzo en Polonaise van Chopin. Zij bracht het gansche auditorium in ver rukking. Mevrouw Jo Vincent droeg liedeme van Schubert, Brahms en Wolf voor met glans rijke stem, artistieke, aangrypende uitbeel ding en, zoo noodig, een b na heilige inge togenheid. .Het is ons onbegrypeiyk hoe men na het stille vervloeien van een lied als „Feldeinsamkeit" van Brahms nog kan ap- plaudisseeren. Het meest eigenlijk geduren de eenige oogenblikken ademloos stil blyvén. Mejuffrouw Emmy von Eden' begelékide de zangeres, zooals gewoonlijk, voortreffe lijk en moest, zeer terecht, in de hulde deelen. O. H. Het Polyphwonisch Mandoline-Orkest „Euthumos", dirigent de heer L. Mieremet, geeft op Zondag 10 Januari e.k. een lief dadigheidsconcert voor de verpleegden van het Wilhelmina-Gasthuis. De Roode Krais-Afdeeling te Haarlem heeft een nieuwe woning betrokken in het perceel Jansstraat 40, de vroegere kosters* Haarlem heeft deze woning aan de Afdee- woning van de Janskerk. De Gemeente ling in huur afgestaan. De woonkamer vah den koster is door de goede zorgen van de dames-bestuursleden in een gezellige ver gaderkamer herschapen, waar Vrijdagmid dag tegelijk met de inwyding eene plechtig heid plaats had. Aan den burgemeester van Haarlem, eere-voorzitter der Afdeeling, is gisteren de bronzen medaille voor 10-jarigen trouwen dienst uitgereikt. De voorzitter der Afdeeling, Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout, heeft daarbij enkele toepasselijke woorden gesproken. Hy herinnerde allereerst aan het tot stand komen van het vroegere Verenigingsge bouw, Kenaustraat 9, een resultaat, dat be reikt is, dank zy de werkzaamheid van den administrateur van het tijdens den oorlog door de Afdeeling geëxploiteerde nood ziekenhuis „Sophiadel", tevens secretaris van het Bestuur, W. M. ten Houten de Lange. In de eerste Bestuursvergadering in dat gebouw gehouden op 8 October 1919, werd besloten aan den burgemeester van Haarlem het eere-voorzitterschap der Afdeeling aan te bieden. Thans wordt hier een dubbel feest ge vierd, de inwyding van het gebouw en het overhandigen van het eere-teeken aan den eere-voorzitter. Spreker eindigt met den wensch. dat de Afdeeling nog langen tyd hare eere-voor zitter moge behouden. De burgemeester bedankte met enkels woorden en wenschte de Afdeeling alle goeds toe ln haar nieuwe woning. Daarna werd het gebouw bezichtigd. Wy kunnen nog vermelden, dat eenige vertrekken zyn afgestaan aan het crisis- comité. R. K. S. V. „Onze Gezellen" Seer. J. j. Loerakker. Leeuwerikstraat 13. Haarlem-Noord. Programma voor Zondag. Onze Gezellen 2—BSM 1, 2 uur. Onze Gezellen 3—BSM 2, 12 uur. Onze Gezellen aTYBB a, half 2. Onze Gezellen asp.—TYBB asp., half 3. Uitloting. De pryzen van de Onze Gezellenverloting zijn als volgt gevallen: le prys op no. 430 (vierhanderd dertig). 2e prijs op 299 (tweehonderd negen en negentig). Het was gisteravond stampvol in Palace en als het op Vrijdagavond, wanneer het nieuwe programma voor ue eerste maal te zien is, stampvol is, dan wil dit al bij voor baat zeggen, dat we wat goecis te zien kry- gen, waarvan ae roep reeds is vooruitge gaan. Gewoonlijk toen kijkt het Nederiana- scne publiek eerst ae kat eens uit den boom, wacnt het, om te zien. wat de kranten ervan schrijven, wat kennissen ervan zeggen, maar als er zóó over een film geroepen is als over „Het Slippertje", dan is wachten niet meer noodig. nms was het vol. Trouwens, wanneer je weet, dat Renate Miiller de hoofdrol vervult, dan hoef je verder niet te vragen, dan is het zeser, dat je je zuit amuseeren. En zoo was het ook. itenate Müuer, de dame die het „slipper tje", dat geiu.ndg maar een heel onseïuuuig Slippertje is, maakt, weet ons, daarby krach tig ter zyde gestaan door Hans Brausewet- ter, heel den avond onder ae bekoring van haar frissche en ongedwongen spel te wou den. „Het Slippertje" is een van die aardige Ufa-fiimcomeaies, waarvan je den Inhoud eigenïyk niet vooruit moet weten, om er net meeste genoegen mee te hebben, maar wél kunnen we zeggen, dat er ditmaal meer draad in het vernaai zit, dan gewoonlijk en de eene gebeurtenis logisch uit de andere volgt. Grappige verwikkelingen en koddige situaties komen er natuurlyk in voor, als daar de vrouw denkt, dat haar man haar ontrouw is en de man dezelfde verdenking koestert omtrent Zijn vrouw, terwijl toch eigenïyk beiden de soliditeit zelf zyn. Het .spreekt echter 1 wel vanzelf, dat ten slotte alles op z'n pootjes terecht komt eb dat is maar goed ook, want nu kunnen we vol wassenen met een gerust geweten aonraden de film te gaan zien; zij zullen er zich trest mee vermaken. In het voorprogramma, dat met de ge wone nieuwsfiims wordt geopend, krijgen We weer een van die schitterende Ufa-cultuur- films, ditmaal over moederliefde by lagere diersoorten, die buitengewoon belangwek kend zijn niet alleen, maar bovendien ook uiterst leerzaam. Op het tooneel laat Rodi Roeters zien, wat snelteekenen is en hij doet dit op onder houdende wyze, onder een gezellig praatje: Zijn teekening, hem uit het publiek opge geven: „Ghandi, zijn geit melkend", oogstte veel succes. Afrika spreekt. Uitvoerig heeft men reeds eenige dagen geleden in ons blad kunnen lezen over de interessante en wetenswaardige reportage- film „Afrika spreekt", die asl hoofdfilm deze week in het Rembrandt-Theater draait. Den eersten avond viel reeds een meer dan mid delmatige belangstelling te constateeren, waaruit men. gevoeglijk kan concludeeren, dat het zwarte werelddeel en zijn geheime nissen nog immer een zekere aantrekkings- s kracht op de menschen uitoefent. In haar genre minstens even belangryk Is ongetwyfeld ook een Charlie Chaplin-film van 25 jaar geleden. Er zit in de onbehol penheid van deze film iets behoorlyks, dat aangenaam aandoet. Een soort naïeve grap pigheid, die men als oude bekende begroet, terwyi men het gevoel heeft er in dien tijd ver en ver boven uitgegroeid te zyn. Het is een Chaplin zonder ster-aureool, zonder pose en bijna zonder berekening; in een woord, Chaplin in zyn oerstaat. De film draagt den naam van: Uit de oude doos, en het is alleen maar jammer, dat zij niet „im ganzen" uit die safe te voorschyn is getreden. We geloo- ven niet, dat het ook maar iemand zou heb ben gespeten. Op het tooneel zyn dezen keer de beide bekende cabaretzangers Tholen en Van Lier, die hun nieuw* rèpertoir afwerken. Zy zingen eh declameeren iets en hoewel het eerste hun beter afgaat dan het laatste, is hun op treden (als steeds prettig en beschaafd) en dus een zeer welkom genoegen voor ieder- een. Dat hun een uitbundig succes ten deel viel, was dan ook niet te verwonderen. Voegt men by dit alles de drie gebrulke- ïyke 'journaals, dan komt men tot de con clusie, dat er deze week een zeer gevarieerd programma is, dat wel de aandacht zal trek- Gisteren publiceerden wy reeds een ver slag van onzen muziekcriticus, den heer Ou. vier Koop, van de laatst gegeven uitvoering der R.K. Oratoriumvereeniging. Hieronder laten wy nog twee beoordeelingen uit andere bladen volgen. Karei de Jong schryft ln het Haarlem's Dagblad: Het is begrijpelyk dat de R.K. Oratorium vereeniging niet lang na haar debuut met „Die Schöpfung" wachtte om ook het andere meesterwerk van Haydn, „die Jahreszeiten" ter uitvoering te kiezen. Beide werken toch behooren tot de schoonste der koorlittera tuur en zyn populair in den edelsten zin des woords. Zelfs moeten talrijke koorvereeni. gingen hun ontstaan alleen te danken heb ben aan den wensch om „die Schöpfung" uit te voeren. Daarom verwonderde het ons dat de zaal Donderdagavond niet geheel bezet was; de opkomst was aanmerkelyk minder dan we bij concerten van de R.K. Oratoriumvereeni ging tot dusver konden waarnemen. Het koor is echter zeer talrijk, zoodat de koorklank in de forti soms haast te sterk voor de ruimte biykt. En hiermee kom ik op de uitvoering zelve. In het begin was de koorklank eenigszins aan den ruwen kant. De Lente werd nog al langzaam en weinig liefeiyk binnenge. haald. Verderop heeft het koor verdiensce- iyk werk gedaan; ik noem het slotkoor der Lente, de Onweerscène en het beroemde maar moeilijke Jagdkoor als voorbeelden. Het onweer zelf was nogal tam; over 't algemeen gaat er van Hubert Cuypers' lei ding niet veel vuur uit. Ook schijnt de H. O. V. aan zyn directie niet gewend te zyn. in elk geval was de gewenschte gelijkheid tusschen Orkest en zangstemmen niet altijd aanwezig. Zoo schreed in de bekende aria van den Ackermann de fagot steeds een beetje achter dezen aan, en ik geloof niet dat dit den fagottlst te wyten was. In no. 12 had het stygen der zon breeder en met grooter climax weergegeven kunnen worden. Van de solisten zyn Jac, van Kempen, die Louis van Tulder verving en Jac. Caro goede bekenden. Als gewoonlijk bekoorde de eerste door zijn voortreffelijke dictie, de tweede door zijn mooi basgeluid; de onvoldoende uitspraak van de s door dezen zanger brengt echter altijd een kleine storing in de wer. king van zijn overigens goede zegging. De sopraanzangeres José Candel was een nieuwe verschijning op het Haarlemsche po dium. Zy gaf in de partij van Hanne blijken van een goed ontwikkelde techniek; echter is het vibrato zeer sterk en het stemvo.ume in medium en borstregister niet groot en heeft zij meermalen neiging om te hoog te intoneeren (het terzet in no. 9 en het duet in no. 25)Het duet van Hanne en Lucas was, op de irronatiefouten. die ook Lucas infecteerden, na, snoezig, èn Simon vierde daarna een triomf in de meesterlijke schil dering der Jacht die Haydn in no. 27 ge. geven heeft. Dat dé lofzang op de viyt gecoupeerd werd is niet erg: Haydn zelf voelde niet veel voor dit stuk en moet eens gezegd hebben: „Ich bin allezeit fleiszig gewesen, aber es ist mir niemals eingefallen, den Fleisz in Musik zu setzen." Minder juist leek het me, om de groote pauze in het Herfstdeel te houden, zoodat dit deel nu verbrokkeld werd en het wijnkoor na de pauze kwam.Door den langen duur dezer pauze werd het my te laat om de uitvoering van het vierde hoofddeel nog by te wonen. De uitspraak van den tekst door het koor kan nog verbéterd worden; ..Lanz" en „er. wacke" klinkt niet mooi. Trots deze tekortkomingen was er in deze uitvoering genoeg goeds om van Haydn's eeuwig frisch meesterwerk weer veelszins te genieten. Jos. de Klerk in de O.H.Ct.: De jonge R.K. Oratorium-Vereeniging be taalt wel behoorlyk den tol aan de vriende lijke muze van vadertje Haydn; verleden jaar stak zij met „Die Schöpfung" van wal en nu heeft zij ook al Die Jahreszeiten op haar actief. Ter gelegenheid van het Haydn-jubel. jaar, kwam dit laatste nu niet ten onpas. Overigens schijnen deze frissche, gemoedelij ke, weinig gecompliceerde werken directeur Hubert Cuypers ook voortreffelyk te liggen, en dat de koorleden ze graag zingen en het doorsnee.publiek er vaar snoept is vanzelf sprekend. Ze brengen ons in een idyllische sfeer van vergetelheid, waarmee de realiteit van het levende heden dat lang niet zoo vriendelyk of „snoezig" is, een oogenblik kan vergeten worden. Tóch zit er een onvergan kelijke kern ïn. niet het minst waar in Die Jahreszeiten met raak réalisme er actie komt in de personages en in de korén, als Hann- chen en Lucas van abstracte figuren, die ze in de eerste deelen van het wérk zijn, men. schen worden van vleeseh 'eh bloed. Ook als het wijnfeest gevierd wordt, in de jagd- scenen en vooral cok in het gezellig huiselijk wintertafereeltje, iets wat zoo een brok uit een opera zou kunnen zijn! En die oude heer Haydn moet er - zelf wel niet weinig schik in gehad hebben, nog zoo joelend de geneugten van het gezonde leven te kunnen mee uitzingen en meevieren, zoodanig zelfs dat hy in den hoogwaardigen oratoriostyl met triangel en groote trom de feesteiyke cadans aangaf en een „betrunkene Fuge" schreef waarvan de uitbundigheid allesbe halve academisch en klassiek is. Maar goed, het is alles waarachtig leven, geestdriftige vroolijkheid, realisme van de beste soort, die in alle tijden weerklank zal vinden omdat ze echt zijn. Cuypers had in de partituur weinig gecou. peerd; het Fleiss-koor (dat Haydn trouwens tegen zijn zin geschreven heeft) viel ge lukkig weg. en- wat verder weggesnoeid werd bracht geen stoornis in het evenwicht van het geheel. Een enkel koor werd in geredu. ceerde bezetting gezongen, wellicht uit utili teitsredenen; 't heeft anders geen zin. Over 't geheel werd door het koor stevig toonvast en flink rhythmisch gezongen. Ge- zi enden korten tijd van voorbereiding —hoe kort nog is 't geledén dat de vereeniging haar vorige uitvoering gaf! mag dit een compliment beteekenen voor het onvermoei. de werken van directeur en koorleden. Zeker zou de waarde van het koor stijgen, wan neer by dat alles ook meer beteekenis kon worden gehecht aan dynamiek en expressi viteit van den kcorklank; een sterke bezet, ting heeft daarom niet steeds sterk en zeker niet hard te. klinken. Maar laat ons niet te veel in eens willen en tevreden zyn, dat er, een enkel klein vlekje uitgezonderd, correct gezongen werd. Het orkest, dat op het uitgebouwde podium nu niet zoo verdrongen zat tusschen de koormenschen en zelf een eind de nis uit kwam, klonk meestal voortreffelyk. het stryk zelfs heel expressief. Als sopraan-soliste hoorden, we mej. José Candel. uit Maastricht; een sympathiek ge. luid, echter nog wat flakkerend en onvast van toon. De stem staat nog niet volkomen ;- mej.. Candel bezit echter een muzikaal tem perament en een levendige voordracht. Jac. van Kempen was, als altyd. een solist waarop te rekenen valt. Wie. zooals hy de winteraria zingt, is een .Lucas die er wezen mag. Jac. Caro zong de daijkbare baspartij, een beetje onrythmisch zooais gewoonlijk, maar verder met veel relief in de voordracht. De uitvoering werd door Mgr. Aengenent bijgewoond. De volgende uitvoering van de R.K. Ora toriumvereeniging gaat op 29 April het Requiem van Verdi. Ingevolge het verzoek der Haarlemsche scheidsrechters om bovengenoemde commis sie uit te breiden, deelen wy mede, dat door het districtsbestuur deze commissie met twee personen is aangevuld. De heeren N. Kra mer uit IJmuiden.Oost en N. J. Beelen uit Hillegom zyn hiervoor benoemd geworden. Tevens deelen wy mede, dat aan onzen op. roep voor deelnemers voor een spelcursus voor heeren Scheidsrechters of aspirant- arbiters slechts 4 personen hebben gehoor gegeven, waaronder één actief fluitist. Daar de aan zoo'n cursus verbonden kosten te hoog zijn voor zoo'n kleine deelname, heeft de commissie besloten dezen cursus niet door te laten gaan. Namens de scheidsr..comm. G. ZÈEUWE, secr. R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De lijst der nieuwe aanwinsten van bo. genoemde bibliotheek vermeldt de volgende werken; N.' Japikse Johan de Wit. R. Wagner Oeuvres eu prose. 0. Doering—Dachau Die Kiinstlerfami- lie della Robbia. Homerus Ilias, vertaling van dr. Timmermans. H. J. de Vleesehouwer Immanuel Kant. P. H. Ritter De vertelster weerspie geld. J. van Ginneken Grondbeginselen v. d. schrijfwyze der Nederlandsche taal. Ph. C. Visser Door de bergwoestynen van Azië. F. O. Dudley De yzeren monnik. J. Lewis May John Henry Newman. P. A. Diepenhorst De loonarbeid. Jos Gielen De wandelende jood in volkskunde en letterkunde. R. de Clercq De historie van doctor Joh. Fausters. T. P. Verhaar De moderne theasophl- sche beweging. P. C. Ermili De vrouw met de open cogen. A. Thlry De drie uit Sinte Gerardus Majella. 1. Teaus De sterren m hun loop. J. Kat Bootsirenen. N.B. De leeszaal is geopend dageiyks van 10—12, 2—5, 7—9. Des Maandags van 2—5, 7—9. Leesgeld f 2.50. Twee boeken per week. Geen verdere onkosten. Leesportefeuille wordt wekelijks thuis bezorgd. Tel, 13778, Hoogste barometerstand 763.8 te Toulouse en La Coruna. Laagste barometerstand 737.5 te Jan Mayen. Verwachting: zwakke tot matigen, later wellicht toenemende Zuidelijke tot Zuid- Westelyken wind, toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, aanhankelijk weinig verandering m temperatuur, later zachter. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Administratiekantoor Mawilgsr en van de N.V. Woninginrichting J. Christiaan, beide alhier. B. en W. stellen voor van W. Houtkooper over te nemen den grond (Van Kinsbergen- straat), groot 200 M2. B. en W. stellen voor, het kohier der schoolgelden voor het Openbaar Vervolg onderwijs, het Openbaar Buitengewoon en Voorbereidend Lager Onderwijs en het By- zonder Buitengewoon Lager Ouderwys de zer gemeente voor het cursusjaar 1931/32 vast te stellen tot een bedrag van 4102,80. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans per 31 December 1930 met de verlies- en winstrekening over het jaar 1930, betreffende de 68 door de Coöp. Woning bouwvereniging „Volkshuisvesting" met voorschot ingevolge de Woningwet gebouw de arbeiderswoningen. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balansen per 31 December 1930 en de verlies- en winstrekeningen over 1930, be treffende de 318 en 74 arbeiders- en van 81 middenstandswoningen, voor den bouw waarvan aan de Woningstichting „Patrimo nium" financiëele steun werd verleend. B. en W. stellen voor, aan de gemeente lijke avondschool voor nyverheidsonderwys alhier te benoemen voor het tydvak van 16 September 1931 tot en met 31 Augustus 1932 tot tijdelijk leeraar: M. D. van Dyk, geboren 15 Januari 1873. B. eW. stellen voor, aan de middel bare school voor meisjes met 5-jarigen cur sus alhier te benoemen tot tydelijk leerares in het Latijn: Mej. N. H. J. te Kief te te Haarlem. B. en W. stellen voor, te benoemen tot onderwyzeres aan de school voor voor bereidend lager onderwijs No. 5 aan het Leidsche plein: Mej. S. Duba, te Haarlem. In de Commissie van plaatseiyk toezicht pp het lager onderwijs zyn vyf vacatures ontstaan wegens periodieke aftreding. Teneinde in die vacatures te voorzien, werden door genoemde Commissie de navol gende aanbevelingen ingezonden: Groep A. Ouders van leerlingen eener openbare school: (Vacature A. Meilink): 1. A. Meilink; 2. J. R. H. de Smidt. Groep B. Ouders van leerlingen eener byzondere school: (Vacature Mevr. J. v. d. Berg—Vermeer)1. Mevr. J. v. d. Berg Vermeer; 2. Mevr. J. v. d. Werff—Cassee. Groep C. Onderwyzers eener onenbare school: (Vacature E. H. Dik): 1. E. H. Dik; 2, H. vr.n Leeuwen. Groep D. Onderwyzers eener byzondere school: (Vacature H. A. Reith): 1. H. A. Reith; 2. J. Th. Kloosterman. Groep E. Overige inwoners der gemeen te: (Vacature M. I. Pezon): T. M. I. Pezon: 2. Dr. C. L. de Liefde. J. v. Kampen, Archipelstr. 11 .autoped; Lm bsrs, Heerensingel 67 rd.,boek en rozenkrans; De Landmeter, Kleveriaan 91, bril; Bureau van politie, Smedestraat, bons, id. id. cein tuur; C. Post, le Hoogerwoerddwarsstr. 13, schoentje; R. v. Waart, Groendaalsteeg 12rd„ handschoen; J. Pauel, Wilgenstr. 11, idem; Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, 2 katten; V Lieshout, Delistraat 14, ketting; J. Ver burg, Van 't Hoffstr. 19, portemonnaie; Bu reau van politie, Smedestraat, potten m. inh. vetpraeparaat; C. de Bruin, Heerensingel 127, rywielbelastingplaatje, De Nijs, Uit den Eóschstr. 18, ld.; J. A. Koehorst, v. Egmond. straat 48 rd., idem; Crombeen, Jan Nieuwen- huizenstr. 6, sigarettenkoker, W. v. Dyk, Ei- zenplein 56, schoentje; J. Thuis, Van Oosten de Bruijnstr. 93, tasch; Bureau van politie, Smedestraat, voetenzak; V. d. Kroft, Koning Steynstraat 3, vulpenhouder. Ondertrouwd: 8 Januari; C. A. Bruyn en A. J. M. Seuter. Getrouwd 8 Januari: H. Boxs en A. M. Völkeer. Geeboren 6 Januari: S. E. BootNasveld, d. 7 Jan.: C. J. J. de GraafDuik, z. 8 Jan.: A. G. BraakOudejans. d. Overleden 6 Jan.: A. v. d. VliesPyi, 66 j„ Javastraat. A. J. W. Visserde Gans, 39 j., Julianalaan. 7 Jan.: B. Scheelings, 10 j., v. Oorschotstraat. M. P. J. M., 16 mnd., d. v. B. M. v. d. Meer, Kemperlaan. J. M„ 1 mnd., d. v. H. M. Launsbach, Leid- scheplein. 8 Jan.: J. T., 16 mnd., z.v Adriaanse, Middenweg. H. C. Schreeuder Scheer, 67 j., Meester Comelisstraat. A. GoedkoopDuys, 56 J„ Gasthuisvest. ALKMAAR, 9 Januari 1932. Veemarkt. Aanvoer 2 Paarden per stuk van t 100—175; 1 Melkkoe f 210; 8 Nuchtere kalv, slacht, per stuk f 610; 22 Vette Schapen f 15 22.50: 19 Schrammen per stuk f 1522.50; 29 Biggen 10 weken f 6—11. LEIDEN, 8 Jan Veemarkt. 542 runde ren, 121 kalveren, 702 schapen. 17 stieren 230315, handel matig 109 kalf- en melk koeien 165295, 128 vare koeien 140—260, handel flauw, 261 vette ossen 165 310 per stuk, 40—76 cent pet K.G. schoon a. d. haak, handel matig 27 graskalveren 21 vette kal veren 40—65 per stuk, 95—120 cent per K.G. schoon a d. haak. 100 nuchtere kalveren 4—11 handel traag, 250 weide schapen 13 15, handel traag. 788 mestvarkens 9—23, londensche varkens 2024 cent eer KG le vend gewicht, zouters 2630 cent per K. G. levend gewicht, hande; traag, 797 btggen 2—6 handel traag, 9 paarden 190—220, 7 bokken en °-eIten 4—10 AMSTERDAM, 8 Jan. Witte kippen eieren f 3.75—5, Kippeneie.en bruin i 4—6, Eendeneieren f 3.30—3.75, Kléins kippen, eieren f 3.255.75. Aanvoer 30j.000, de stem ming is kalm. Pluimvee piepkuikens f 1.05— .3.25, Kippen f 1.05- 1.65. Oude eenden 60 80 'cents, Witte eenden 7080 cents, Witte ganzen f 1.30—2.25. Konijnen f 1—1.25, Jonge hanen f 0.50 -1.25, Woerden f 0.80 1.Harde hanen 95 cents—f 1, Geslachte kippen 60—70 cents, Geslacht konynen 70—90 ce"*" wing. De stemming kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2