f 3000.- f750.- f 250.- f125.- f 50.- f40.- een andere sfeer MAANDAG 11 JANUARI 1932 Sociale verzekering JAPAN EN AMERIKA MOORDDADIGE STRITD 200 dooden in Noord-Oost Afrika HET NOODWEER OP BALI HOOG WATER Veerdienst Zaltbommel gewijzigd GROOTE OPWINDING TE PARIJS WASSENBEELDEN SPEL Drama van vuur en was HET OPEN NOOD- LUIK Verkeerd uitgangspunt dit nummer bestaat uit drie bladen VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17969 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL IN AMERIKA Om het negen-mogend- heden-pact Moordaanslag te IJmuiden PAUSELIJKE ORDE VOOR MUSSOLINI De officieele berichten Wat verklaarde Brüning LAUSANNE DOELLOOS? Een sprookje aan den waterkant ORGANISTENBENOEMING VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON BUREAUXNASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie ltfnea) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCH ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bü voomitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen oij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vingec Het is de tragiek van het Twentsche conrrict, schreef dezer dagen mr. Jose- Phus Jitta, de secretaris van ir. H. A. van IJsselsteijn, die als rijksbemiddelaar had gepoogd, tevergeefs helaas, het con flict te voorkomen, dat daar twee groe- Pen strijden die op elkaar zijn aange wezen, doch elkander niet begrijpen, laat staan waardeeren. Er hangt over Twente een sfeer, welke het uiterst moeilijk maakt tot een op lossing van dat conflict te geraken. Die sfeer is het welke de arbeiders, wier ge duld ten einde was, op de beslissing van hun bonden deed vooruitloopen en tegen den wil hunner leiders de fabrieken deed Verlaten. Die sfeer ook is het welke de fabri kanten in de tactische fout vervallen deed, een loonsverlaging op te leggen, Welke niet, althans op dat oogenblik dog niet, op economische gronden werd Semotiveerd, maar welke het karakter droeg van een straf voor een daad, waar voor de overgroote meerderheid der ar beiders die er door werden getroffen, diet verantwoordelijk was. Deze sfeer moet worden gebroken. Er dioet een geest komen van elkanders belangen willen begrijpen, elkander zonder vooropgezet wantrouwen weer Willen tegemoet treden. En daarom deed mr. Jitta nuttig Werk, toen hij beiden partijen hun fou ten voorhield. En evenzeer stemt het tet voldoening, dat de voorzitter van de dfdeeling Delft van den Bond van Jonge Liberalen de houding der werkgevers tegenover hun arbeiders durft te laken, °didat de aangewende dwangmiddelen Piet tot een oplossing van het conflict kunnen leiden, en het collectief arbeids contract betere uitkomsten in uitzicht stelde. Met dwangmiddelen dreigen prikkelt tot verzet; dwangmiddelen tot uitvoering brengen vergiftigt de toch reeds benauw de atmosfeer voor afzienbaren tijd. Er is in Twente verbittering en wan- beer niet daarvan de oorzaken worden Weggenomen, zal, hoe ook het conflict tet een einde komt, de kiem voor nieu- Wen strijd aanwezig blijven. Eenigen tijd geleden bevatte het Za terdag-bijvoegsel „Daad en Gedachte" te-U „Het Volk" een beschouwing van den heer IJzerman over de sociale verzeke- ring in Amerika, waarin gewezen werd °P de achterlijkheid, die in dit land op gebied heerscht. De schuld ligt natuurlijk bij de ar beiders zelf, omdat zij zich zorgvuldig "Van alle roode smetten" hebben vrijge- °uden. De arbeiders zijn over het al tenteen slechts in kleinen getale geor ganiseerd. En zij, die georganiseerd zijn, ehooren „overwegend tot het best ge situeerde deel" hunner klasse. „Velen ten hen bezaten, toen de crisis uitbrak, een vrij aardig spaarduitje ofwel andere eigendommetjes, als b.v. een Fordje, die te in geval van nood konden verkoopen." b de crisis zóó streng heerscht en zóó tetens aanhoudt, en nu de eigendom testjes werkelijk verkocht zijn en de spaarduiten zijn opgemaakt, moeten ve- eri „de straat op, zonder eenigen maat- Schappeiijken steun, gedrongen door het 0ftlslaan der conjunctuur". Zoo ongeveer staat het onder een begeleidende foto, v°°rstellend een groep arbeiders met b®teen op en fietsen in de hand, loopend °Ver een „boulevard" terwijl een wol- enkrabber hoog achter hen oprijst. De heer IJzerman kan gelijk hebben: 11 Amerika is inderdaad de sociale ver tekering lang niet in die mate opge- °üwd als bij ons en in Duitschland. De Vakvereenigingen bestaan inderdaad echts uit weinige, meer welvarende le den. flij vergeet echter vermoedelijk om tedenen van meer propagandistischen aard mee deelen hoe dat alles komt. De vakvereenigingen, in de Engelsch- sPrekende landen ontstaan, zijn in hun eest oorspronkelijken vorm niet be- 0e!d als strijdorganisaties, doch veel teeer als organisaties van onderlinge U,P. Dat karakter hebben zij het langst ehouden in Amerika, waar de onder- eteer nooit die laatdunkende houding egenover de rechten van den arbeider b den dag gelegd heeft, als in Euro- a- De arbeidersorganisaties, die daar jte'-stonden, waren „Brotherhoods" r°ederschappen die allesbehalve op 't andpunt van den klassenstrijd stonden ®b het fiere standpunt huldigden, dat e arbeiders best in staat waren hun 'ten boontjes te doppen. Dat het so- telisme geen wortel kon schieten in teerika is eenvoudig aan de zelfbewuste ^ebtaliteit der arbeiders te danken („te yten", zou de heer IJ. zeggen). afc een zóó taaie crisis als de tegen woordige, waarin èn industrie èn arbei- èn staat zijn betrokken, de krach- 11 van onderlingen steun vèr en vèr te boven gaan is nog geen bewijs voor de ondeugdelijkheid van „eigen hulp" in normale omstandigheden. Wij stipten hierboven even aan, dat een fraaie foto het artikel van den heer IJzerman vergezelde, waarop arbeiders met pet en fiets een wolkenkrabber pas seerden. Heel toevallig kregen wij in het orgaan van het N. A. S „De Arbeid" het volgende moois hierover te lezen: „Stel u onze verbazing voor, toen de werkloozen in Amerika o.a. bleken te zijn de kameraden Bartels, Sicker en de Enschedeër Bouwman. „Het Volk" heeft dus rustig een van onze foto's een wolkenkrabber als achter grond gegeven en maakt thans haar le zers wijs, dat deze foto uit Amerika af komstig is." Wij willen de karakteriseering van 't blad, dat dit feit constateerde, hier niet overnemen. Wij vragen ons echter af, of de heer IJzerman, als serieus mensch, de auto riteit van zijn artikelen op een derge lijke manier in gevaar laat brengen. TOKIO. 9 Jan. Naar Reuter in officieele kringen verneemt, is men daar van mee ning, dat, als een conferentie zou worden bijeengeroepen ter bestudeering van de kwestie, op welke wiize het negenmogend. hedenpact inzake de Mandsjoerijsche kwestie dient te worden toegepast, het zeer waar schijnlijk zou zijn, dat Japan zou vragen, dit verdras te herzien. Te Washington is men vast besloten, om voet bij stuk te hou den, zelfs wanneer Amerika alleen blijft staan in zijn waarschuwing aan Japan en China, om de Amerikaansche verdragsrech ten in Mandsjoerije te eerbiedigen. Dit is vandaag gebleken uit uitlatingen van Ame rikaansche ambtenaren. Dezen verklaren nochtans, dat de actie van Amerika niet wijst od eenige poging, om de samenwerking met den Volkenbond af te breken. Engeland houdt zich aan Genève. LONDEN, 8 Jan. (Reuter), In verband met de stappen van de Amerikaansche re geering bij de regeeringen van China en Japan, wordt er in Britsche kringen op ge. wezen, dat de situatie van Engeland anders is dan die van de Vereenigde Staten, die geen lid zijn van den Volkenbond Op de jongste vergadering van den Vol kenbond hebben de Japansche vertegenwoor. digers de Britsche gedelegeerden medege. deeld, dat. welke de Japansche militaire po litiek in Mandsjoerije ook mag zijn. Japan een voorstander van de politiek van de „open deur" in Mandsoerije is. De quaeste is thans: hoe leggen de mo gendheden de bepalingen van het Negen. Mogendheden-Pact uit? De opmarsch der Japanners MOSKOU, 8 Jan. (V.D.) Naar uit Tokio wordt gemeld, zetten de Japansche troepen in China hun offensief in het Zuiden voort en hebben zij twee belangrijke steden in de streek Tsintsjau bezet, ni. Itchdjeou en Tsinsing. De Japanners hebben zich meester ge maakt van de administratie van den spoor, weg Peking-Moekden op den sector gelegen tusschen Moekden en Sjanghaikwan, waar zij den .Nederlander Engstrom. chefin- genieur van den spoorweg uit zijn functie onthieven. Vooraanstaande financiers en deskundigen hebben zich naar Mandsjoerije begeven, teneinde deel te nemen aan de conferentie, die nog in dezen maand zal worden geopend en die zal beraadslagen over de maatregelen, die genomen moeten worden om de politiek der Japanners op alle gebieden in de praktijk uit te voeren. DZJIBOETI 9 Jan. (Havas). Wegens een moord, welke groote beroering verwekte on der de daar wonende stammen, drongen 600 Abessynische krijgers het gebied der Fiansche kolonie Dzjiboeti binnen. Zij vie len een der daar woonachtige stammen aan, waarvan zij 134 leden doodden. Een afdeeling cavalerie sloeg de aanvallers terug, die daarbij 60 dooden en talrijke ge wonden verloren. Ook Grandi gedecoreerd ROME, 9 Jan. Zaterdagmorgen overhan digde de Apostolische Nuntius Mussolini de versierselen van de 'auselijke Orae van het Gouden Spoor. Grandi en de Italiaansche gezant bij den Heiligen Stoel werden begiftigd met de Pius- Orde. De toestand van het slachtoffer bedenkelijk Zaterdag heeft te IJmuiden-Oost een moordaanslag plaats gehad. De 25-jarige A. Rademaker, afkomstig uit Emmer Com- pascum, was ongeveer 2 jaar bij een zekere K., wonende in de Tuindersstraat, in den kest geweest. Door de een of andere om standigheid, moest hij vertrekken, waarna hij 24 December bij S. in de Cypresstraat was gekomen Als gewoonlijk zou R. zich Zaterdagmor gen naar zijn werk aan den Mekog bege ven. Hij deed dit altijd in gezelschap van 2 kameraden, B. en Z. Z. die het verste weg woonde, floot steeds als hij bij de woning van S. en B. was, waarop Rademaker en B., dan spoedig kwamen. Zoo ook Zaterdagmorgen half zes. Rademaker trok het gordijn op om te toonen, dat hij gereed v/as, Daar R. acht"rom moest komen, zou Z. nog even eer cigaret aansteken. Terwijl hij hiermede nog bezig was, hcorde hij een vreeselijke gil. Z. had echter niet dadelijk den moed de poort in te vliegen, doch trok met geweld aan de bel bij B. Deze was, daar hij het gillen had gehoord, direct buiten en samen maakten zij de poort epen. Op hetzelfde moment kwam R. schrikkelijk bioedend aanwaggelen ender den uitroep: „wat een beest". Hij viel bewusteloos in de armen van Z. Men droeg den ongelukkige de woning var B. b.nnen. die dadeüik de doktoren van Leusden en Oepts en daarna d- politie waarschuwde. De doktoren waren spoedig aanwezig. Na het slachtoffer te hebben verbonden, oordeeden zij overbren ging naar het Antoniusziekenhuis zeer nocdig. Daar de ziekenauto niet te krijgen was, deze was onderweg met een anderen patiënt, geschiedde de overbrenging met de auto van dr. van L. I nden auto kwam R. tct bewustzijn en deelde hij an Z., die bij hem zat. mede, dat zijn voormalige kostbaas K. de dader was. In het ziekenhuis bleek, dat R- met een scherp voorwerp (later kwam uit, dat dit een houweel was), 2 klappen op het hoofd had gekregen. Na den eersten klap had R. beide handen op zijn hoofd gehouden, waardoor hem bij den tweeden klap nog de pink van zi;n linkerhand was afgeslagen. De klappen ziin met groote kracht toegebracht. De schedel was op 2 plaatsen doorb-ord. De toestand van R. was Zondag, bij informatie aan het ziekenhuis, hoogst bedenkelijk. Een tragische bijzonderheid is. dat R. Zaterdag juist zijn 25sten verjaardag vierde. De ouders van R. te Emmer Compascum zijn telefonisch met het geval in kennis gesteld en arriveerden hier Zaterdagavond. K. is nog denzelfden dag gearresteerd en in verz:>.eide bewaring gesteld terwijl ns: parket uit Haarlem reeds een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Achteraf blijkt, dat K. een moord ernstig heeft voorbereid. Achter de tuinen der woningen van B. en S. ligt een open ter rein, afgesloten door een schutting en juist tegenover de poort waar R. uit komen moet, had hij een stellage gemaakt om op te staan. Zoodoende kon hij R. precies op het hoofd raken. Buiten het houweel, is ook neg een groot stuk hout, waarin eenige spijkers, hetwelk bij de stellage stond in b's'ag genomen. K. heeft een volledige bekentenis afge- gelegd. Aneta-Holland meldt: Het Departement van Koloniën deelt mede, dat van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië de volgende telegrafische berichten zijn ontvangen betreffende het noodweer, dat onlangs op het eiland Bali heeft gewoed: I. „Resident Bali seinde: Westelijk ge deelte Bali en Djembrana door hevigen storm en bandjir 3 dezer ernstig geteisterd, vier nieuwe bruggen weggeslagen in weg Djembrana—Pabanan, isolatorenhuis tele grafische verbinding Java weggespoeld, to tale schade wegen, bruggen en telefoon voorloopig geraamd twee ton. Menschen- levens en verlies van vee valt te betreuren, tot dusver drie lijken gevonden." II. Resident Bali seint heden (8 dezer) nader: Persberichten onverantwoordelijk overdreven, van schrikkelijk noodweer gis teravond geen sprake, schade aan sawahs niet noemenswaard, omgekomen personen tijdens reeds gerapporteerde bandjirs, tot dusver bekend slechts vier, één meer dan tevoren gemeld. In zekeren zin ook tevoren van noodweer geen sprake, door zwaren re genval in het gebergte buitengewone band jirs veroorzaakt, waardoor slachtoffers ver rast en vier permanente bruggen vernield tusschen Pabanan en Djembrana, twee hou ten bruggen tusschen Djembrana en Gili- manoek; binnen 10 dagen ook hier verkeer weer mogelijk. Te Benoa een zinken loods door wind Ingedrukt. Storing telefoon en telegraaf door omgewaaid geboomte jaar lijks in Westmoesson boschgedeelte voorko mend. Na Zondag tot dusver niets bijzon ders; weder blrift buiig echter normaal: alle telefoonverbindingen en telegraafver bindingen reeds gisteren weer hersteld. As- verkeer, behoudens weggeslagen bruggen, weder geheel normaal. De Kon. Ned. Automobielclub deelt mede, dat de dienst van het veer te Zaltbommel— Tuil, wegens den hooger. waterstand, met ingang van heden zal worden gewijzigd. Totnutoe werd daarbij gebruik gemaakt van een gier- en een stoompont, maar thans zullen er twee stoomponten in dienst worden gesteld, welke van dijk tot dijk varen. In verband daarmede is het dagtarief verdubbeld, zoodat het nu gelijk is aan het nachttarief, dat geen verhooging onder gaat. Veerweg Boxmeer overstroomd De Veerweg Boxmeer—Limburg is tenge volge van het hooge water overstroomd. Het verkeer is gestremd. De rivierovergangen Betreffende de rivierovergangen ontvin gen wij de volgende opgave: Schipbrug Arnhem: Overtocht normaal. Nijmegen: De pont is verlegd naar de centrale. Het verkeer gaat gewoon door. Des avonds één pont. Hedel: Overtocht normaal over de schip brug. De Waal bij Nijmegen is heden nog 41 c.M. gewassen. De stand was heden 11.69. Keulen seinde 44 c.M. was. Van den BovenR.ijn werd minder was ge meld. De lage kade te Nijmegen is over stroomd. De aanlegsteiger voor de pont moest naar de bovenkade worden verplaats. Stoomgemaal te Muiden defect? Het water is in de slooten tusschen Vleuten en De Meern in den afgeloopen nacht zoo danig gestegen, dat verschillende lande rijen geheel zijn ondergeloopen. Naar alle waarschijnlijkheid vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat het stoomgemaal te Muiden defect is. Het was nog voort durend stijgende. Zooals te begrijpen is, ondervinden de tuinders en kweekers veel last van het water. Ook het water van den Ouden Rijn is zóó hoog, dat het Jaagpad op sommige plaatsen is ondergeloopen. Volgens verschillende telegrammen uit Londen en Parijs, heeft rijkskanselier Brü ning vandaag aan den Engelschen ambassa deur verklaard, dat het voor Duitschland thans en in de toekomst onmogelijk is, her stelbetalingen te doen. Een officieele bevesti ging van dit bericht uit Berlijn is echter nog niet ontvangen. Intusschen wordt er te Parijs levendig op gereageerd. In parlementaire kringen vindt men de verklaring algemeen zeer ernstig. Algemeen Is men van meening, dat een conferentie der staten, betrokken bij het Youngplan, door de houding van Duitschland doelloos wordt, daar dit land, zonder de re sultaten der conferentie af te wachten, reeds zijn wil te kennen geeft, zich aan de Young- verplichtingen te onttrekken. Duitschland zou zich dan tenslotte hebben te wenden tot het Int. Hof van Justitie, de instantie welke door het Youngplan wordt aangewezen ingeval Duitschland in gebreke blijft. Flandin's oordeel Flandin verklaarde aan journalisten, dat wanneer Brüning inderdaad bovengenoemde verklaring heeft afgelegd, dit beteekent, dat het „Reich" een eind wil maken aan de bepalingen van het oungplan en het ver drag van Versailes. Het is duidelijk aldus Flandindat geen enkele Franschman een degelijke een. zijdige opzegging van een in vrijheid onder- teekende overeenkomst zou kunnen aan vaarden daar hierdoor ons heilig recht op herstelbetalingen teniet wordt gedaan. Men zou de tegenwoordige crisis onover- komenlijk maken, wanneer men haar nog ingewikkelder maakt door opnieuw Inbreuk te maken op den eerbied voor contracten. Zou de conferentie van Lausanne worden voorafgegaan door dergelijke verklaringen, dan is zij nutteloos. Een achterhaald bericht? Reeds was vandaag overeengekomen, de conferentie te Lausanne op 25 Januari te laten beginnen. Dit uitstel was het gevolg van een wensch van Frankrijk, waarmee En. geland en Duitschland zich accoord ver. klaarden Of dit bericht thans waardeloos is geworden is niet uitgesloten. Vandaag nog verklaarde rijkskanselier Brüning aan den hoofdredacteur van het Wolffbureau, dat de Duitsche delegatie door hem zelf zou worden geleid. Verdere leden waren de mi nisters van Financiën en Economische Za ken, Dietrich en Warmbock. Ook de staats- secrtaris van Buit. Zaken, von Bülow, zou meegaan. De indruk in Amerka WASHINGTON, 9 Jan. (V.D) De verkla. ring van den rijkskanselier aan den Engel schen ambassadeur, dat Duitschland geen verdere herstelbetalingen kan doen, komt in Amerikaansche regeeringskringen niet on verwacht. Wel had men aangenomen, dat deze mededeeüng te Lausanne zou gedaan zijn. Stimson weigerde zich in deze aange legenheid uit te laten. Als volgende phase wordt het staken van de oorlogsschuld-beta lingen door de debiteuren van de V.S. ver wacht. De heer S. Meys Jr., die op de Keizers, gracht 89 een zaak heeft in etalageartikelen, wasfiguren en vitrines, ontdekte Zaterdag middag tegen half drie, dat er rook kwam uit den kelder, waar een opslagplaats is van wasfiguren en emballage. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer Toen de motor spuit van de Prinsengracht na enkele minu. ten verscheen, golfde reeds een verstikken de rook naar buiten. Het was bijna onmoge. lijk in den kelder te komen. De bevelvoe rende brandmeester, die de brand niet kon overzien, gaf dadelijk een tweede alarm, waarop meer materiaal aanrukte en de hoofbrandmeester Brunet de Rochebrune de leidig van het blusschingswerk op zich nam. Golven en nog eens golven rook bolderden uit den keldering. Vuur was er niet-te zien, inwendig brandde het echter zeer hevig. Met maskers gewapend drongen enkele brand- wachts door den verstikkenden rook in den kelder binnen. Door de ondragelijke hitte, die daar heerschte, waren de brandwachts genoodzaakt telkens naar buiten te komen. Uit voorzorg werd de vloer van de boven, verdieping, waar het kantoor van den heer Meys is gevestigd, met een laagje water be- dëkt, om het doorslaan van het vuur te beletten. Ook daar werd het broeiend warm, waa-tegen een groot aantal etalagepoppen op den duur niet goed bestandbleken. De geredden. De brandweerlieden gingen toen over tot redding van de wassenbeelden Stuk voor stuk werden zij naar buiten gedragen en In de kou gezet. Uit de menigte, die de brand van de overzijde van den gracht gadesloeg ging telkens een hartelijk gejuich op wan. neer weer een „man" of „vrouw" werd ge red. De vertooning was dan ook allerkoste lijkst. Het leek, alsof er een veldslag ge leverd was (twee slachtoffers waren onder een boom bezweken) en alsof de partijen zich opnieuw gereed maakten ten strijde te trekken. Een ontzagwekkende kerel, die In de etalages van groote confectiemaga. zijnen een geziene figuur Is, scheen de aan voerder. Zijn snor stond minachtend om. hoog gedraald naar den tegensander (een bleek juffertje) en zijn zoutebollenoog knip oogde tegen en meeuw, die haastig wegvloog voor deze zonderlinge mensehen. Een par mantig dikbuikig oud heertje (confectiema gazijnen leveren costumes voor alle maten) keek knorrg naar een fatterig jong ventje, dat in deze luchtige plunje verkleumde en verlangde naar zijn nieuw.modisch pak. Als de wind de vlokkende rook even uit elkaar sloeg, zag men echter de ruit van het perceel drie wanstaltige gedrochten, welke door bijziende omstaanders voor levende wezens werden aangezien, maar gelukkig van het zelfde maaksel waren als hun collega's, die een ingehouden parade hielden aan den grachtwal. Inmiddels was gebleken, dat de 10 M. diepe kelder in de lengte in twee deelen was gescheiden en dwars in een drietal af- deelingen door houten schotten was ver. deeld Deze afdeelingen waren meerendeels gevuld met kisten en houtwol. Toen ontdekt werd dat op een plek de vloer van de boven den kelder gelegen vloer warm werd, kon bepaald worden, dat daar de vuurhaard moest zijn. Hier werd en gat in den vloer gehakt. Door dit gat kwam de tong van een vlam te voorschijn, maar een straal water deed hem weldra veidwijnen en spoedig daarna behoorde de brand, die ongeveer twee uur werk aan de brandweer had bezorgd tot het verleden. Door groot beleid bepaalde de schade zich tot den in ventaris van den kelder en bleef het overige deel van het perceel gespaard. Het verstoorde sprookje. Tegen den schemer kwamen de kinderen. Die hadden het verhaal van de geredde pop pen gehoord van de moeders, die in de buurt gewinkeld hadden Maar het scnoone sprook je, waarvan de kinderen, die uit de Jordaan derwaarts trokken, hadden gedroomd, werd wreedelijk verstoord, want de booze fantasie, looze brandweermannen hadden de poppen op een hoop gegooid en aan de hoede van een grooten agent toevertrouwd. En deze groote agent waakte zorgvuldig over de makke schapen Zoo eindigde dit drama van vuur en was, dat den gemelijken rust van den Zaterdag middag op dit grachtdeel tot rumoer had ge. keerd en alle dienstmeisjes, die door me vrouw om een boodschap waren gestuurd, een standje op de hals haalden om hun lange wegblijven. Naar wij evrnemen heeft de heer Meeder, zijn functie als organist van de Kerk der H.H. Martelaren van Gorkum aan de Linnaeus- hof, omg ezondheidsredenen neergelegd. Brüning zou verklaard hebben, dat Duitschland geen herstelbetal'ngen meer kan doen. Groote opwinding te Parijs. In verband met den hoogen waterstand Is de veerdienst te Zaltbommel gewijzigd. Officieele berichten over het noodweer op Bali. De tegenstelling Washington—Tokio. Polen zou in de Oekraine een ruimere politiek gaan vceren. Pauselijke onderscheiding voor Mussolini. 200 dooden bij een gevecht in de Fransche kolonie Dzjiboeti. Groote hoeveelheden benzine in beslag genomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.54 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.34. In verband met de dezer dagen weerge geven beschouwingen van het Volksblad over de ramp van de Ooievaar te Bangkok, verdient het opmerking,, dat in de commis sie van onderzoek, wier rapport doer het Volksblad min of meer wordt gewraakt, o.a. de Canadeesche luchtvaartspecialist Jack son, die met de organisatie van het lucht verkeer in Siam vertoeft, zitting heeft ge had. Wat hem betreft zal de commissie dus niet geheel en al zóó ondeskundig ge weest zijn als het Volksblad te verstaan geeft. Wat het starten met het geopende nood- luik betreft, moge er op gewezen worden, dat, zooals eerder is meegedeeld. oo Schip hol, onder toezicht van den Rijksstudie dienst voor de Luchtvaart, proeven zijn ge daan met een vliegtuig van hetzelfde type als de Ooievaar en even zwaar beladen, dat het noodluik geopend had. De piloten Smirnoff en Frijns konden het niet van den grond krijgen. Hiermee werd het in zicht van de technische deskundigen om trent den invloed van het geopende luik op het hefvermogen van het vliegtuig volko men bevestigd. Dergelijke proeven zijn, naar wij meenen te weten, ook op Waalha ven verricht door den heer Guillonard, chef van den vlieg-technischen dienst en in het laboratorium van den Rijksstudiedienst niet hetzelfde resultaat. Het schijnt dus wel eenigszins lichtvaar dig geoordeeld te zijn, schrijft de „N. R. C.", wanneer zegslieden van het Volksblad de theorie van het geopende noodluik bloody nonsense noemen; de bewering, dat elke pi loot van de K. L. M. onmiddellijk bereid is met geopend noodluik te starten, zal in de zen zin opgevat moeten worden, dat zij slaat op de piloten, die het nog niet ge probeerd hebben en zich blijkbaar van den invloed van het luik geen rekenschap ge ven. Na de ondervinding door twee bekwa me piloten van de K. L. M., die door hun collega's wel niet gedisqualificeerd zullen worden, opgedaan, lijkt het niet waarschijn lijk, dat zij waargemaakt kan worden. Het noodluik kan, volgens de zegslieden van het Volksblad, de oorzaak van de ramp niet geweest zijn: met de belading van zijn toestel kan de verongelukte bestuurder geen fout gemaakt hebben - hoe men dit zóó zeker weet, wordt niet meegedeeld aan het starten met den wind mee kan het evenmin gelegen hebben op het foutieve hieromtrent i'- de beschouwing van het Volksblad is de aandacht reeds gevestigd en dus tast „men", volgens het Volksblad, nog in het duister omtrent de zaak van het ongeval en wacht met ongeduld het rapport van dr. Groeneveld Meyer af. Eén ding staat echter reeds vast: de piloot moet gerehabiliteerd worden. Hij mag dus geen fout gemaakt hebben, In welk opzicht ook. Dit uitgangspunt lijkt ons verkeerd. Er is iets sympathieks in het esprit de corps, dat den verongelukten collega de hand boven het hoofd houdt, maar dit streven wordt bedenkelijk, wanneer het objectieve waar nemingen eenvoudig ontkent en een rap port, dat door zijn zakelijke inkleeding ver trouwen wekt, voor waardeloos verklaart, alleen zijn doel te bereiken. Juist in de techniek van het vliegen valt er nog veel te leeren; wie dit niet wil, stelt zich aan de onwillekeurige ondervinding et van bloot, die op schade voor hem zelf en anderen kan uitkomen. Gegeven de mentaliteit, die uit de beschouwing van het Volksblad spreekt, zou het nog wel kunnen gebeuren, dat ook het met ongeduld verbeide rapport van dr. Groeneveld Meyer, gesteld dat dit tot dezelfde conclusie mocht komen als het Siameesche, gedisqualificeerd moet worden, alleen vanwege de vooropgezette meening, flat de piloot niet gefaald kan hebbenl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1