thermogene Amsterdamsche Beurs I Laatste Nieuws Stillen de hoest Maken lo$ Stdfzuigerhuis MAERTENS Wisselkoersen HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming BRÜNING SPREEKT Concessie of Standpunt? Agenda 12 Januari St. Joseph-Gezellen- Vereeniging Haarlem I Een ladelichtingskwestie Crisiscomité Heringa- Johnson-Oliebranders HET KNAGENDE FRANKRIJK TEGEN HET WETSONTWERP- TERPSTRA ARBEIDERS STAATSBOSCH- BEHEER SLUITING KAPPERSZAKEN TE UTRECHT STADSNIEUWS Inwijding nieuwe lokalen HOEST, BRONCHITIS, RHEU- MATIEK, EN ZENUWPIJNEN. Haarlems R. K. Mannenkoor Tentoonstelling van Hongaarsche volkskunst Ongeluk bij het voetballen BURGERLIJKE STAND BIJ RHEÜMATIEK, JICHT EN ISCHIAS SPORT EN SPEL Teijlingen IExcelsior I 3—1 UIT DEN OMTREK VELSEN-NOORD Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips Radio-Toestellen SANTPOORT vorige Koenen 101% 59% 61% 76 ?6% 101% 58 60 75 Door het ovrlijden van den Franschen mi nister van oorlog, André Maginot, die als oorlogsverminkte sterk bezield was van den typisch Franschen angst voor een zich her stellend Duitschland, heeft het officieels Frankrijk een der vurigste veiligheidseischers en een der heftigste tegenstanders van de ontwapeningsgedachte verloren. Voor Frank rijk komt dit sterfgeval aan den vooravond van de groote internationale conferenties wel zeer ongelegen. Niet minder ongelegen, ofschoon op tegenovergestelde gronden, komt voor het Fransche kabinet de definitieve ontslag-aanvrage van Aristide Brianc ais minister van buitenlandsche zaken. Naar het heet, vindt deze onherroepelijke ontslag aanvrage, welke Laval nolens volens heeit moeten inwilligen, haar oorzaak in Briands den laatsten tijd veel te wenschen overlaten de gezondheid, waardoor hij niet meer op gewassen zou zijn tegen de groote vermoeie nissen der komende conferenties. En hoe wel het zeker is, dat deze oorzaak zwaar heeft meegeteld bij het nemen van Brianas besluit, kan men tóch veilig aannemen, dat ook andere motieven bij dit aftreden, juist op dit psychologisch critieke moment, een hartig woordje hebben meegesproken. Sinds jaar en dag moest deze groote pleitbezorger van een pacifistisch Europeanisme het in de reehtsche, nationalistische pers vaak ook ae meest onsmakelijke en minderwaardige wijze ontgelden. Zijn verzoenende politiek tegen over Duitschland, ook na den dood van den te vroeg gestorven Stresemann volgehouden, was een ergernis in het oog der Fransche Shylocks, die het doodzieke Duitschland een pond levend vleesch uit het lichaam willen snijden. Zou het derhalve zoo onwaarschijnlijk zijn, indien Briand zijn ouderdomskwalen tot een gereede aanleiding heeft genomen om ae mede-verantwoordelijkheid voor de huidige internationale politiek van Frankrijk van zich af te schuiven? Laval, die Briand om ziin riike Volkenbonds-ervaring en zijn grooti oratorische gaven niet wil missen, heeft een beroep op hem gedaan om hem als commissaris voor Volkenbandsaangele- genheden of minister zonder portefeuille voor de regeering te behouden. Briand heert daarover nog geen beslissing genomen. De verwachting, dat de dood van Maginot en Briands aftreden een ingrijpende kabi netswijziging noodig zouden maken, schijnt niet in vervulling te zullen gaan, daar een dergelijke wijziging in het vooruitzicht der verkiezingen niet mogelijk blijkt. De radicale oppositie wenscht niet het risico te loopen zich op de précaire internationale conferen ties tegenover haar kiezers te blameeren. Zoo zal dus Laval wel niet veel anders kun nen doen dan de ontstane vacatures aan vullen en zijn droom van een concentratie kabinet, een nationale regeeringseenheid, moeten laten varen. Intusschen hebben deze gebeurtenissen in des boezem van het Fransche kabinet ten gevolge gehad, dat Engeland erin heeft toe gestemd de conferentie van Lausanne niet op 18 Januari, maar op den 25en te doen aanvangen. De andere staten hebben zich met dien datum accoord verklaard, zoodat het thans zeker is, dat op dien dag de over het lot der wereld beslissende onderhande lingen zullen worden ingezet. De onderhana- sche besprekingen, welke op het oogenblin nog tusschen Frankrijk en Engeland worden gevoerd om tot een gemeenschappelijk stana- punt inzake de herstelkwestie te geraken, schijnen niet erg te vlotten. Engeland is voor een zoo lang mogelijk moratorium, ter wijl Frankrijk dit zoo sterk mogelijk beperkt wenscht te zien. De aanvankelijk gestelde eisch van vijf jaar werd reeds tot drie jaar afgeknaagd, toen tot twee, en thans schijnt, indien men Pertinax in de „Echo de Paris" magg elooven, Frankrijk slechts bereid te zijn tot een moratoriumverleening van één jaar. Of het Engeland, dat binnen de gren zen der mogelijkheid een zoo radicaal moge lijke oplossing wil, daarin mee zal krijgen, mag ernstig worden betwijfeld. In een onzer vorige overzichten wezen wü op mogelijke verrassingen, waardoor de be nnen compromis-politiek van Frankrijk op de a.s. herstelconferentie wel eens zou kun nen worden getorpedeerd. De opzienbarende verklaring van Dr. Heinrich Brüning aan den Engelschen ambassadeur te Berlijn, dat Duitschland thans en in de toekomst niet in staat is herstelbetalingen te doen en op de conferentie te Lausanne krachtig zal op komen voor een volkomen schrapping dier betalingen, brengt deze verrassende moge lijkheid plotseling dichterbij dan men alge meen durfde vermoeden. Brüning is een man van verrassingen, dat heeft hij bewezen met zijn sterke rede, welke hem de overwinning in den Rijksdag be zorgde, met zijn ijzeren noodverordening, met zijn uitnoodiging aan de oppositieleiders om de verlenging van Hindenburgs ambts- duur persoonlijk te komen bespreken, en thans opnieuw met deze onomwonden ver klaring aan den Britschen zaagelastigde. De zwijgende Duitsche rijkskanselier spreekt slechts in de ure van den hoogsten nood. juist op het oogenblik, dat men hem reeds in zijn zwijgen verloren waant. Deze tacties. waardoor zijn woord steeds van een gewel dige psychologische uitwerking wordt, heeft hem al vele malen gered. Zal zij het thans weer doen? Men kan deze verklaring beschouwen au» een zuiver logisch uitvloeisel van Brünings bedachtzame ernstige politiek. Toen het Hoover-moratorium voor Duitschland werd afgekondigd, brulden velen, dat dit het be gin van het einde der herstelbetalingen, van het Young-plan en tenslotte van het Ver drag van Versailles in zijn afgepersten oor- spronkelijken vorm beteekende. Dr. Brüning heeft dit misschien ook gedacht, maar het niet als Hitler c.s. van de daken ge schreeuwd. Hij wilde eerst Duitschlands goe den wil toonen en het uiterste beproeven, om daarna met te meer klem te kunnen be- tóogen, dat van Duitschland met de herstel betalingen het onmogelijke werd geëischt. Hij kondigde zijn noodverordening af en leg de de gevreesde nationaal-socialistische be weging aan banden. Zoo kon Duitschland met een gerust hart het deskundige onder zoek naar zijn betalingscapaciteit te Bazel tegemoet zien. Bazel sprak. En thans spreekt Brüning. De conclusies van Bazel bevestigt hij. Het Young-plan past niet meer op de huidige omstandigheden, Duitschland is tot geen herstelbetalingen meer in staat, ón danks de doorvoering der meest drastische bezuinigingsmaatregelen. Alleen de op aan drang der Fransche gedelegeerden aan het Bazelsche rapport toegevoegde zinsnede, waarin de verwachting wordt uitgesproken dat Duitschland zich economisch herstellen zal en in de toekomst de herstelschulden weer volledig zal kunnen betalen, loochen- straft hij. Zóó gezien, vormt Brünings ver klaring het passende sluitstuk van zijn poli tiek. Maar de motieven voor deze verklaring kunnen ook andere zijn geweest. Zoo mee- nen sommigen, dat zij niet een uitvloeisel is van Brüning's eigen standpunt, doch een concessie aan Hitier om diens instemming te verwerven met het voorgestelde aanblijven van Hindenburg als rijkspresident. Wel is met dezen uitleg Brünings onmiddellijk» af wijzing van het stellen van voorwaarden in verband met een eventueele beslissing der nationalisten betreffende de presidents kwestie lijnrecht in tegenspraak. En zou hij tegen zijn eigen inzicht in, bereid zijn tot een dergelijke concessie, terwijl het toch hoogstwaarschijnlijk is, dat de nationaal- socialisten Hindenburgs aanblijven zoo niei door den Rijksdag, dan toch door een volks referendum zullen willen laten verzeke n? Of zou Hitler met burgeroorlog en chaos ge dreigd hebben, zoodat Brüning, hoewel on willig. toegeven moest? In ieder geval heeft de rijkskanselier Hitler's politiek program veel van zijn volksfascineerende kracht ont nomen door zijn verklaring. Zooals te begrijpen is, heeft de Fransche minister van financiën Flaudin onmiddellijk namens het officiëele Frankrijk scherp stel ling genomen tegenover Brüning's verkla ring, doch in Engeland houdt men zich merkwaardig rustig. Daar heeft men méér belang bij de particuliere dan bij de politieke schulden van Duitschland en zal men de laatsten ten koste van de eersten wel niet willen handhaven. Op een drukbezochte bijeenkomst van de ouders der Nieuwendammer-, Purmsr- en Wognumschool te Nieuwendam werd beslo ten de volgende bij acclamatie aangenomen motie op te zenden naar de Tweede Kamer: De ouders van de Nieuwendammer-, de Purmer- en de Wognumschool te Amster dam, bijeen op der. gecombineerden Ouder avond op 8 Januari 1932 in de Purmerschool, gehoord de uiteenzetting van den heer A. Ridderbos, van oordeel, dat bij aan neming van het wetsontwerp-Terpstra vitale onderwijs-belangen zullen worden geschaad, dringen er bij Uwe Kamer ten sterkste op aan, genoemd wetsontwerp niet aan te nemen. Het georganiseerd overleg In de op 8 Januari 1932 gehouden verga dering der Bijzondere Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in zaken, rakende arbei ders bi) het Staatsboschbeheer, is overeen stemming verkregen inzake een bij den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw aanhangig te maken voorstel, betref fende herziening van de werktijdregeling voor de boschwachterij ,,'s Gravenhage", krachtens welke de arbeid in sommige tijden van het jaar vroeger zal eindigen. De gemid delde arbeidsduur over het geheele jaar zal onveranderd blijven. Op verzoek van een der leden uit de vak organisaties, werd de mogelijkheid besproken den arbeiders, die voor de uitoefening van hun dienst in een boschwachterij een eigen rijwiel gebruiken, voor het gebruik daarvan van Staatwege een tegemoetkoming te ver- leenen. Van de zijde van het Staatsboschbe- heer werd de toezegging gedaan dit punt te onderzoeken. In verband met de thans heerschende eco nomische omstandigheden, achtte een ver tegenwoordiger van een der vakorganisaties het wenschelijk het op zijn verzoek in de agenda opgenomen punt inzake loonsherzie- ning aan te houden tot een daarvoor gun stiger tijdstip. Ter beantwoording van een vraag van een der leden uit de vakorganisaties werd me degedeeld, dat bij het Staatsboschbeheer een herziening van het Arbeidersreglement in voorbereiding is, zulks in verband met het op 1 September 1931 in werking getre den Algemeen Rijksambtenarenreglement. De Gemeenteraad van Utrecht, zijn be raadslagingen voortzettende, heeft ten slotte met 2ö tegen 17 stemmen (by zeer gemengde stemming) goedgekeurd het voorstel van B. en W. om des Donderdagsmiddags na 1 uur de kappers- en barbiersondernemingen te doen sluiten. Vervolgens heeft de Raad besloten het Utrechtsch Stedelijk Orkest een renteloos voorschot te verleenen van 18.250, terwijl B. en W. overnamen 'n voorstel-v. Maarsse- veen om eene Raadscommissie te benoemen, ten doel hebbende overleg te plegen met het bestuur van het Utr. Sted. Orkest en een onderzoek in te stellen over de vraag, of en zoo ja op welke wijze het U.S.O. zonder al te zware lasten voor de gemeqpte kan wor den in stand gehouden. Gebouw „St. Bavo". Meisjespatrcr.aat Eli sabeth en Barbara, 7.30 uur. R. K. Commissie voo rArbeiders-ontwikkëiing, 8.30 uur. Haarlemsche Inkoop Vereeni- ging, 8.30 uur. Kraam verzorging, 8 uur. Rechtskundig Bureau, 8.30 uur. „St. Caecilia", 8 uur. „Onderling Belang", 8 uur. Gem. Concertgebouw. Bach-concert, 8 u. Stadsschouwburg. K. V. Het Nederl. Too- neel, „De Despoot", 8 uur. Restaurant Brinkmann. Viering 4e Lustr. K. J. M. V. „De Kring", 9 uur. Rembrandt Theater. .Afrika spreekt" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema. „Het Slippertje" en va riété, 8.15 uur. BIJ HET BOKSEN GEDOOD De middengewicht Paul het slachtoffer Bij den te Berlijn gehouden boksweascrijd tusschen Paul (Ostsportverein) en Rutkow- ski (Teutonia). werd de eerstgenoemde mid. dengewicht in de tweede ronde neergesla gen. Hij kwam daarbij met het hoofd zoo ongelukkig terecht, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis is overleden. „Nieuwe, hoopgevende lichten, die de vereeniging tot een bloelende zullen maken." De St. Joseph-Gezellen-Vereeniging Haar lem I, welker Gezellenhuis in de Jansstraat 50 gevestigd is, heeft een nieuw tijdperk van bloeiend verenigingsleven ingeluid met de plechtige wijding Zondagmiddag van een tweetal lokalen, welke tot nog toe bij de vereeniging niet in gebruik waren, en nu tot hoogst gezellige en Intieme ontspannihgs- lckalen zijn opgericht. Deze verandering en de daarmede ge paard gaande restauratie zijn geschied on der deskundige leiding van den heer Lourij- sen, bestuurslid der vereeniging, en kunnen een volkomen geslaagd werk genoemd wor den .Het decoratieve schilderwerk is ver richt door den heer J. Kraakman en deze heeft vooral met het geschilderd behang in deze zalen groote eer ingelegd, omdat mede daardoor een modem geheel verkregen is. In de fraai versierde zalen waren gister middag behalve de praeses, de weleerw. heet E. Mathot, en het bestuur, de senioren, com missarissen en contact-commissie der ver eeniging bijeengekomen de waarnemend deken van Haarlem, de zeereerw. heer H. C. J. Sondaal, de pastoor der S. Liduinakerk, de zeereerw. heer L. J. Schalke en de weleerw. heeren A. van Beynen, A. J. I. Leesberg en G. Luken, eerstgenoemden kapelaans der St. Jozef- en de laatste kapelaan der St. Lidui- na-kerk. Voorts was nog aanwezig de héér G. K. C. Van Brussel, directeur der St. Jozef- teekenschool hier ter stede. Na den Kolpingsgrcnt uitgesproken te hebben, heette de eerw. praeses allen wel kom, daarbij zijn bijzondere verheuging er over uitsprekend, dat de waarnemend deken bereid was de nieuwe zalen door Inwijding in gebruik te stellen, en dezen dankend voor de vele raadgevingen en steun, in velerlei vorm aan de vereeniging gegeven. Bijzonder welkom heette spr. pastoor Schalke. Hij stelde diens belangstelling op hoogen prijs en betreurde de afwezigheid van de pastoors van de overige parochies, waartoe leden der Gezellenvereeniging Haarlem I behooren. Zich tot de bestuursleden richtend, dankte spr. den heer Maas, die zijn kunst voor de vereeniging gegeven heeft en haar een H. Hartbeeld heeft geschonken. Van den- heer notaris Roozen vertrouw^ de spr., dat deze ft sedert kort op zich ge nomen moeilijke taak van penningmeester zoo zal vervullen, dat de financieele last der vereeniging spoedig verdwijnen en het peil der financiën steeds beter worden zal. Den heer van Brussel, die vele jaren een van de meest invloedrijke functies In de ver eeniging vervult, dankte spr. speciaal voor alles, wat hij als directeur der t'eekenschool voor de St. Joseph-Gezellen heeft gedaan. Dat de nieuwe zalen zoo zeer aller goed keuring en bewondering hebben, schreef spr. vooral toe aan de adviezen van den heer Lourijsen. „Ik hoop, aldus spr., dat u met uw deskundigheid op dit gebied de vereeni ging zult blijven steunen." Daarna gaf de eerw. praeses de redenen aan, waarom de tot nog toe niet gebruikte zalen voor de vereeniging zijn ingericht. Be halve van financieelen aard, zijn redenen om het clubsysteem in de vereeniging zooveel mogelijk dcor te voeren en katholiek Haar lem meer gelegenheid te geven, van de groo te zaal gebruik te maken, aanleiding geweest tot deze uitbreiding. Den waarnemend deken werd vervolgens verzocht, de zalen in te wijden en daardoor Gods overvloedigen zegen over de vereeni ging af te smeeken. Na de wijdingsplechtigheden nam de zeer eerw. heer H. C. J. Sondaal het woord. 't Is voor u vandaag een zeer gèwichtlge dag," zei spr. tot den praeses, „omdat u, na dat u de St. Joseph-Gezellenvereeniging reeds jarenlang hebt geleid en daarbij met vele moeilijkheden te kampen hebt gehad, vandaag eerst zeggen kan: ik heb iets be reikt waardoor perspectieven zijn geopend, die voor de toekomst het beste doen ver hopen. De wijze waarop u dit doet, zal zeker tot uitbreiding der vereeniging strekken en ik hoep, dat het ledenaantal spoedig zal zijn verdubbeld. Mogen daardoor de financieele zorgen makkelijker te dragen zijn en het ge heele gebouw komen tot een ontwikkeling, zooals het aan een moderne St. Josep-Gezel- lenvereeniging betaamt. Geve God, dat u als praeses moge zien den vollen wasdom der Gezellenvereeniging en, zoo u verplaatst mocht worden ,de voldoe ning, dat deze vereeniging tot een bijzondere van Haarlem uitgegroeid Is." Tot de bestuursleden, die reeds langen tijd op hun post zijn, zei spr.: „Om bij een ver eeniging te blijven, die bloeit, is prettig, doch bestuurslid te zijn van een vereeniging, waar van steeds stukken worden afgenomen, is te leurstellend. Om dan toch te blijven, is echt mannenwerk. Voor u, mijnheer Maas, moet het vandaag ook een vreugdedag zijn, omdat u ziet weer nieuwe hoopgevende lichten, die de vereeniging tot een bloeiende zullen maken." Ook van de bestuursleden, die nog niet zoo lang aan de vereeniging verbonden ztjn, ver trouwde spr., dat zij den praeses niet alleen zullen laten. Hij was er van overtuigd; dat de praeses van deze jonge krachten in het be stuur vooral allen steun voor de vereeniging. zal ontvangen. Zich tot de afgevaardigden uit de leden wenden, zëi de waarnemende deken: „Jongemannen, die de toekomst in de we reld draagt, weet, dat het niet gaat om het getal, maar om de hoedanigheid. De vijand ziet dat goed. Hecht aaneenge sloten ontwikkelt hij een macht, coiverbidde-, lijk tot den dood. Pe Jozefgezellen stellen zich o.a. tot ide aal, dat God en de Kerk overal en altoos op hen rekenen kan. Ik zeg: de bloei van de St. Joseph-Gezellenvereeniging hangt van u af. Gij hebt allen relaties; leer ze uw praeses goed op de Huid gelegd, bestrijdt met succes Thermogene geniet sedert 1896 een wereld reputatie. Ze is een eenvoudig, gemakkelijk en altijd doeltreffend geneesmiddel Men kan ze gebruiken, zonder zijn geregelde werkzaamheden te onderbreken. Bij apothekers en drogisten. Heete doos 75 cl. - Halo* doos 45 tl. Eischt Hollandsche verpakking. 3 en bestuur kennen en maakt een krachtige, sterke St. Joseph-Gezellenvereeniging in Haarlem, eerstens dcor te strijden en voorts door hier te maken een zoo sterke kern, dat, wat ook gebeure in Haarlem, men zal kun nen zeggen: op de Josephgezellen kunnen we rekenen, die slaan nooit om Helpt dan uw praeses en bestuur; rust niet tot uw ledental zal zijn gestegen boven de honderd. Dan zal het voor uw praeses een vreugde zijn, te kumien zeggen: de zalen zijn mooi, maar reeds weer te klein. Dan zal God u zegenen in uw belangen en arbeid; wat ik zoo juist in de kerkelijke ge beden heb afgesmeekt." De plechtige inwijding was hiermede ten einde. Men bezichtigde hierna de zalen van het gebouw. Allen waren vol bewondering over de prachtige en practische verbetering, welke hier tot stand gekomen is. Na een slotwoord van den eerw. praeses, werd de bijeenkomst met den Kolpingsgroet gesloten. Een nieuwe behandeling der zaak De Hooge Raad wees heden arest In de zaak van H. S„ die in hooger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam is veroor deeld tot een gevangenistraf wegens lade lichting in den kaaswinkel van S., ta Haar lem, van welk arrest de veroordeelde revisie had aangevraagd. In verband hiermede heeft de Hoog; Raad thans bevolen schorsing van de ten uitvoerlegging van het gewijsde, hemieuwe behandeling der zaak en wel door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage en in vrijheid stelling van den aanvrager. Men bericht ons: Op de laats gehouden vergadering van het Haarlem's Roomsch-Kathöliek Man nenkoor is besloten met algemeene stem men, voor den tijd van één jaar het zang koor op te schotten, en de uitvoeringen plus repetities niet te geven. De vereeniging „Pro Hungaria" heeft In samenwerking met de afdeeling Haarle vadn de Vereeniging voor Huisvrouwen eep ten toonstelling van Hongaarsche volkskunst en kunstnijverheid georganiseerd, die 14 en 15 Januari 'n het Gementelijk Concertgebouw zal worden gehouden. 14 Januari te drie uur zal freule Lilly és Kunery een voordracht houden over „Hongarije" en dienzelfden mid dag over „Budapest de koningin der Donau". H. per week 0.20; C. A. S per week 0.70. Joh. P. per week 0.25; M. J. K per week 0.50; Bankwerkers per week 1; N. J. B. per twee maanden 1; L v. N. per week 0,25; J. C. per maand 0.50. Gisterenmorgen had tijdens een voetbal, wedstrijd op een errein aan dsn Vergierde, weg een speler h oet ongeluk een anderen speler, zekere V. d. L., tagen het linkerbeen te trappen, waardoor dit beeen brak. Een dokter heeft v d. L. ter plaatse voorloopig behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis is vervoerd. VERKEERSONGEVALLEN Geen voorrang verleend. Zaterdagavond omstreeks 12 uur heeft op het Kennemerpleln, hoek Jansweg, een over rijding plaats gehad tusschen een luxe- en een vrachtauto. Oorzaak is, dat de bestuur der van den luxe-auto, H., den andere, die van rechts kwam, geen voorrang verleende. Later bleek bovendien, dat H .onder den in vloed van sterken drank verkeerds. Persoon, lijke ongevallen kwamen niet voor, doch beide auto's werden beschadigd. Tegen H. Is pro. ces-verbaal opgemaakt. Geboren, 9 Januari: A. DekkerEmmer zaal, d.; H. J. SerneeGoovaerts, z.; 8 Jan.: T. M. Allemanv. d. Putten, d.: 9 Jan.: J. BijkerMathieu, z.: 8 Jan.: M. C. Vasen Hoogerduijn, z.; 6 Jan.: K. M. Bamhoorn— Grimminger, d.; 8 Jan.: W. v. NordeKem- pe, jz; 7 Jan.: D. C. G. Spoor—Arendse, d. Overleden, 8 Jan.: K. M. Veenv. Bakel, 50 j., Rolsteeg; J. C. Sleeman, 73 j., de Witstraat. i MIJN H ARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten pijn in de gewrichten en ledematen werken Togaltabletten snel en zeker. Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Duizenden, die door pijnen geplaagd werden, verkregen door Togal weer het genot van een goede gezondheid! Neemt in uw eigen belang een proef, maar sta er op, dat u Togal krijgt! In alle Apoth. en Drog. reeds vanaf 80 ets. verkrijgbaar. (Adv.). Toen scheidsrechter Hoogeboom voor dezen belangrijken wedstrijd het aanvangsignaal liet hooren, waren beide elftallen voltallig. Teijlingen speelde het eerst met den sterken wind mede. Het leder was ternauwernood aan het rollen, of de Schiedamsche keeper zag zich door een hard schot verrast. Van uit het midden plaatste v. d. Ploeg naar links, waar Homan een lagen voorziet gaf en Vink de rest deed. (I0). Dit plotseling suc ces deed de Teijlingers goed, want er werd enthousiast aangepakt De Schiedamsche achterhoede moest alles in het werk stellen om grooter gevaar te voorkomen. Zij deden dit naar behooren, en de Teijlingers zullen wel ondervonden hebben dat van Lingen's consorten niet gemakkelijk te passeeren zijn. v. d. Ploeg opent het spel mooi en zoowel van links als rechts werd de bal voor hét vijandelijk doel geplaatst. Het succes was bijna vergroot, doch enkele malen bracht de paal redding. De druk op het Schiedamsche doel werd steeds grooter, maar de mooie kansen werden nu eens wei wat slordig afge werkt of brachten een corner als resultaat. Na lang worstelen misten verschalende spe lers een voorzet van Homan, juist op tijd dook de kleine Zwaan op en tipte het leer in het vijandelijk doel (20). Direct hier na werd uit een corner bijna No. 3 gescoord, de mooie kopbal ging echter juist» ver de lat. Zonder dat het Teijlinger doel hoege naamd in gevaar was geweest, brak de rust aan. Met een 20-voorsprong werd de strijd weer hervat en met den wind mee kwam de Excelsior-voorhoede in den aanval. Spoe dig bleek, dat door sterk verdedigen erger kon voorkomen worden. De achterhoede van Excelsior drong ver op en trachtte zoodoen de Teijlingen in te sluiten. Nobel trok zich in de achterhoede terug, maar kon niet voor komen dat harde kogels op Homan werden ingezonden. Ook voor Excelsior bleef succes niet uit, als Homan 'n fermen schuiver even liet glippen en niet kon verhoeden dat de snelle midvoor zijn heiligdom doorboorde. (21). Het begon er nu bedenkelijk voor de thuisclub uit te zien. Excelsior zette alles in 't werk om den achterstand in te halen. De enkele aanvallen van Teijlingen kwa men niet veel verder dan de helft. Toch werd het ver opdringen van v. Lingen een groot gevaar, daar enkele malen de Teijlin ger voorhoede den bal speelde met alleen den keeper voor zich. Als Excelsior vele pogingen zag mislukt, zag Rotteveel kans den voor sprong te vergrooten. Nog vijf minuten was te spelen, toen Homan er alleen van door ging, Hoogeboom constateerde ten onrechte buitenspel, waardoor een mooie kans verlo ren ging. De laatste minuten werd een hevige druk op het T.-doel uitgeoefend, doch het einde van dezen spannenden en fairen strijd bracht voor T. een verdiende overwinning. MET PENSIOEN. Na circa 32 jaar als bankwerker bij de N.Z.H.TM. werkzaam te zijn geweest, ging Zaterdag de heer P. Tandberg zijn werk kring met pensioen verlaten. Door zijn superieuren en collega's der werkplaats werd hem een blijvend aanden ken aangeboden. Het derde lustrum van den R.K. Vrouwen, bond. -Zondag heeft de R.K. Vrouwenbond alhier op waardige wijze zijn derde lustrum gevierd. Volgens katholiek gebruik werd de dag in gezet met een H. Mis en een algemeene H. Communie voor de leden. De H. Mis werd voorafgegaan door de wijding van het nieu we vaandel. Des avonds had in het Vereenigingsge- bouw, dat voor deze gelegenheid aardig ver. sierd was, de feestvergadering plaats, waarbij een groot aantal leden tegenwoordig was, terwijl de zusterorganisaties uit den omtrek htm medeleven met deze lustrumviering ge toond hadden door het afvaardigen van be stuursleden of door het zenden van bloemen. Bij afwezigheid van de presidente, die door ongesteldheid verhinderd was, opende de geestelijke adviseur, de Z. Eerw. heer Pastoor Schoenmaker de feestvergadering met den Christelijken groet, waarna Z. Eerw. een hartelijk welkomstwoord sprak en er zijn voldoening over uitte, dat van zoovele zijden medeleven met deze herdenking ondervon den wordt. Dan wierp de Eerw. spr. nog eens een terugblik in de historie en herinnerde er aan, hoe Pastoor Wijtenburg vijftien jaar geleden het initiatief nam tot oprichting van den R. K. Vrouwenbond. Het organisa- tiewerk werd door een vijftal dames ter hand genomen. Spoedig breidde de organi satie zich uit. In den loop der jaren Is in verschillende opzichten ijverig gewerkt. Daar was allereerst het werk van de erste H. Communie, waarbij de Vrouwenbond de zorg voor de kleeding van eerst? Communie- cantjes op zich nam. Een zorg, waarvan men later, toen (gelukkig!) wat minder op uiter lijkheden gelet werd, ontheven werd. Bijzonder naar voren gekomen is het woonwagenwerk, dat de Vrouwenbond hier reeds ter hand nam, vóór men er in andere plaatsen aan begon. Een mooi werk was ook de ziekenzorg. De vereeniging begon verder met het orga- niseeren van een jaarlijksch St. Nicolaas- feest dat altijd veel succes had. Er werden nuttige lezingen georganiseerd, waarvan de dames op velerlei manieren profijt konden trekken. De Eerw. spr. wees dan op het werk van de vereeniging voor de huismoeders, die rust noodig hadden. De ijverige leden zorgden er voor, dat deze huismoeders ontheven werden van de zorg voor het naaien en verstéllen der kleeding Tenslotte herinnerde de Eerw. spr. met groote waardeering aan het werk van den meisjes-naaikrans, gesticht door mevr. Vap Roozendaal. Na hét werk herdacht te hebben van de dames, die In den loop der jaren bestuurs functies hebben aangenomen, bracht de Eerw. spr. een woord van dank aan mej Span en mej. Mooy, twee scheidende ber stüursleden, die beiden veel voor den Vrour wenbond hebben gedaan. Z. Eerw. bood hun een aardige verrassing aan. De Eerw. spr. eindigde dan met de hoop uit te spreken, dat deze avond zal bijdragen tot de eensgezindheid onder de leden en dat velen zullen toetreden om als lid mede te werken, opdat de R. K. Vrouwenbond van nu af aan onder zijn nieuwe vaan nog groo ter bloei tegemoet zal gaan. (Applaus). De rest van den avond was gewijd aan de opvoering van het tooneelstuk ,,'t Hoogste goed" door de tooneelclub der St. Jozefge zellen. Het spel werd met groote aandacht gevolgd en oogstte een dankbaar applaus. In verschillend opzicht kan met lof over de prestaties van de tooneelclub worden ge sproken. Er werd vlot geacteerd en de too. neelaankleeding verdient zeker een compli mentje. De pauzes werden aangevuld door een strijkje, dat voor prettige muziek zorgde. Vermelden we nog dat door eenige vrien delijke jongedames, in kleurige costuumpjes uitgedoscht, bouquetjes werden verkocht ten bate van „ziekenzorg". Het was een welgslaagde lustrum-viering. Aan de leden van den RJK. Volksbond Schoten en Omstreken zij medegedeeld, dat de balans 1931 en de begrooting 1932 der af deeling, vanaf Dinsdagavond 12 Januari in het Volksbondgebouw ter inzage liggen. Elk lid kan zich op de hoogte stellen van de financiën der afdeeling. Jaarverslag 1931 en begrooting 1932 komen 19 Januari in de ledenvergadering aan de orde. Gegadigden voor den cursus Eerste Hulp b4j Ongelukken, kunnen zich nog bij het be stuur van den Volksbond opgeven tot en nget de .cd vergadering van 19 Januari. Alleen bij gei.oegzame deelneming kan de cursus doorgaan. MAANDAG 11 JANUARI Parijs Brussel Londen NewrYork (cable) Beriijn Zttricb Rome Madrid OSiO Stockholm noaoqnodos Praag Weenen Warschau MAANDAG 11 JANUARI e9.75 9.85 4.50 34.70 8.40 8.50 2.48% 2.49% 58.90 59.10 48.50 48.70 12.60 12.80 20.90 21.10 Staatsleéningen 9 Nederland 1919 4% Nederl 1916 4 y, Nederl 1917 4 Nederland 1931 4!4 NJnd.1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-MiJ. Industrieën Onliever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford tndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petroleum Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb. Rott. Tapanoeil Serbadjadi Silau V. L O. O. Allied tntercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Etgend Kon Ned. Stoomb Scheepvaart-Onle Marine comm. Marine pref Suiker H. V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude DeU Oostkust Senembab Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Chic Miiw St Paul Kansas City South Erie Rallr Prolongatie 98% 96 90 74% 108% 104% 61 60 45% 41 28 28 92% 90% 14% 13% 185 181% 243% 22% 22% 21' 2 »/M 2% 9 16 9 41% 37 72 761 105 96 8% 115% 112% 66 68 2% 6n/ie 6 4%2 4 50 48 39% 39 22% 22 14 14 22% 22 '5% 15 30 30 26 4 3 3 17 17 67% 66 3% 181% 178 7% 8 43% 41 27 136% 135 176 175 26 201 200 24 77% 76 2*3/3, 2 2*/, 10 3% V*» co 2% 98% 96 90 74%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2