Buitenlandsch cJCieuws VAN DE DE GR AP J ASH A RLE KIJN HXTOW BLUT a LANGS DONKERE PADEN BETALINGEN VERDER ONMOGELIJK Brüning's verklaring bevestigd NA 6 DAGEN GERED 7 mijnwerkers te Beuthen levend geborgen CRISIS-COMITÉ KALME HOUDING TE LONDEN EN WASHINGTON ,AMERIKA'S VLOOT NIET MODERN" ROOSEVELT GOUVERNEUR DER PHILIPPIJNEN MORATORIUM IN URUGUAY? BRIAND MINISTER ZONDER PORTEFEUILLE SOCIAAL LEVEN DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN IN 1931 ONZE OOST VERKEER EN POSTERIJEN MAIL-VERZENDINGEN OVERZEESCHE POST- PAKETTEN FAILLISSEMENTEN HiiiiliiiiL HET HOOGE NUMMER Harlekijn maakt een nuttiè èebruik van spuitwater S Het bericht, uit Londen, dat dr. Brüning aan den Engelschen ambasadeur te Berlin heeft verklaard, dat Duitschland, noch op dit ooeenblik noch in de toekomst, in staat was verdere herstelbetalingen te verrichten, wordt bevestigd. Macdonaid verklaarde Zondag in een in terview te Londen, dat het Engelsche standpunt in dezen te zij der tijd en ter ge schikte plaatse zou worden bekend ge maakt. Overigens was hij van meening, dat Briinings verklaring, de conferentie van Lausanen belangrijker maakt dan ooit, daar het onmogelijk was de zaken te laten, zoo als ze zijn. Men weet, dt Frankrijk het tegendeel denkt ende fncoertenie X..emJopDxxd denkt en de conferentie door Briinings verklaring als nutteloos beschouwd. „Men kan niet tegelijkertijd de rechten van Frankrijk over boord werpen en samen werking met Frankrijk zoeken" verklaarde Laval reeds Zaterdagavond. In Amerika Volgens de Amerikansche pers, heeft de rijkskanselier de meening van de overweldi gende meerderheid van het Duitsche volk weergegeven. Europa moet nu e practische oplossing vinden, wardoor een tegemoetkomende hou ding van Amerika mogelijk zal worden. Het tweede deel van den grooten strijd zou in Juli plaats hebben, wanneer het huidige wantrouwen is afgeloopen. Dan moet blij ken of het Amerikaansche parlement zijn afwijzende houding ten aanzien van een schrapping der oorlogsschulden zal hand haven. In financieels kringen is de stemming vrij gunstig. Een vooraanstaand Ameri ka ansch bankier verklaarde zelfs, dat na schrapping der herstelbetalingen ook de oorlosschulden van Amerka's vroegere bond- genooten zouden vervallen. In Italië geeft men Duitschland gelijk, hetgeen blijkt uit de perscommentaren, die herinneren aan de uitspraken van Mussoline voor «•flapping der internationale oorlogsschul den. Ook uit Bruss™) komen vrij gunstige berichten. Wanneer Frankrijk plannen zou koesteren geweld dadig tegen Duitschland op te treden, aldus een der bladen, zou het alleen staan in de wereld. Een nieuw moratorium moet in ieder K. heeft aeen voleldige bekentenis afge- geval worden toegestaan. De Parijsche bladen toonen zich ver bolgen. Sommige vermoeden, dat Brüning gehandeld heeft op instigatie van Hitier die als voorwaarde zou hebben gesteld voor een toestemming tot verlenging van Hin- denburg's ambtsperiode. Intusschen heeft de door Brüning aan de Britsche ambassadeur in Berlijn afgelegde verklaring, dat Duitschland zijn herstel schulden niet lnger kan betalen en te Lau sanne op schrapping zou aandringen, zelfs zekere Fransche racilale afgevaardigde er toe gebracht, zich minder vijandig te be- toonen tegenover het beginsol eener re- geeringsconcentratie. Men schrijft aan Laval de bedoeling toe hiervan de nood- zakeüjkhid te zullen aantoonen in een openbare verklaring op den dag da hervat ting der particuliere zittingen. WASHINGTON, 9 Jan. (Reuter). Voor de vlootcommissie van den Senaat zeide Schout bij nacht Bristol, chef van den z.g. Alge- meenen Vlootraad dat de Amerikaansche Marine niet modem is. Zij staat aanzienlijk ten achter by die der andere groote vloot- mogendheden. Vervolgens voerde admiraal Pratl he woord, die een juist binnen de perken van het Londenscne Vlootverdrag blij venden vlootbouw verdedigde. Naar men zich herinnert, werden Maan dag 4 Januari in een mijn te Beuther 14 ar beiders door een instorting van de buiten wereld afgesneden. De onorderbroken bergingswerkzaamhe den haad enZondagmorgen wat niemand meer verwacht had succes Om half zes kreeg men, ten deele door klopsignalen, onmiddellijk contact met de in- slotenen Terstond werd met koortsachtige haast verder gewerkt en reeds om 7 uur waren 7 der verloren gewaande mijnwerkers levend geborgen. Hun toestand was vrij gunstig. Slechts twee hunner waren gewond. Onmiddellijk waren dokters bij de hand. om hen terzijde te staan. Natuurlijk zijn zij buitengewoon verzwakt en konden zij nog geen mededeelingen doen. Men stelle zich ook voor: ze waren zes dagen en zes nach ten volkomen verstoken geweest van levens middelen. Met alle kracht wordt het werk voortge zet, om de andere 7 arbeiders te vinden. Men verwacht echter, dat deze zoo goed als allen niet meer tot de levenden behooren. WASHINGTON, 9 Jan (VB.) De gouver neur-generaal van de Prilippijnen Dwight F. Davis is afgetreden. President Hoover heeft onmiddellijk den gouverneur van Portorico, Theodore Roosevelt, tot zijn opvolger be noemd. MONTEVIDEO, 9 Jan. (Reuter). De re geering heeft aan het parlement verzocht goed te keuren, dat de betaling der buiten- la ndsche schulden tijdelijk gestaakt wordt. PARIJS, 9 Jan. (V. D.) Thans wordt offi cieel bevestigd, dat Laval den afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken Briand Vrijdag dringend heeft verzocht om als mi nister zonder portefeuille in het kabinet te rug te keeren. Het Central Bureau voro de Statistiek heeft weder het jaarlijksch overzicht van den stand der collectieve arbeidsovereenkomsten op den lsten Juni van het afgeloopen jaar gepubliceerd. Hieraan ontleenen wij de vol. gende cijfers aangaande de aantallen be staande overeenkomsten, alsmede de aantal len van de daarbij betrokken ondernemingen en arbeiders in 1931 en vroegere jaren. Datum Overeenk. Ondern. Werkn. 1 Jan. 1922 728 20919 257592 1 Jan. 1920 924 22541 273598 1 Juni 1924 830 16578 285607 1 Juni 1926 810 16578 285607 1 Juni 1927 893 16975 267726 1 Juni 1928 1015 17203 279530 1 Juni 1929 1250 18542 291608 1 Juni 1930 1538 23524 385564 1 Juni 1931 1478 23341 358354 Nae en periode van teruggang na 1920 heeft men in het tijdvak 19261930 een gestadige uitbreiding kunnen waarnemen van de aan tallen overeenkomsten en daarbij betrokken ondernemingen en werknemers. Deze groei is in 1931 tot stilstand gekomen tengevolge van de economische crisis. Het aantal onder col lectieve contracten werkende arbeiders nam in het afgeloopen jaar vergeleken met 1930 af met ruim 27000, terwijl daarente. gen het aantal ondernemingen vrijwel gelijk bleef, een verschijnsel, dat duldt op inkrim ping van personeel. Na 1 Juni 1931 (den datum, waarop de sta tistiek gebaseerd is) is deze teruggang nog sterker geworden, o.m doordat eenige belang rijke overeenkomsten beëindigd en tot dusver niet weer vernieuwd zijn, zocals de overeen komsten hl de mctalindustrie, de havenbe. drijven in Amsterdam en Rotterdam, zoomede voor de -ohepelingen ter koopvaardij. Voor hen, die zich op het gebied van de in ons land bij colectief contract geregelde ar beidsvoorwaarden wenschen te oriënteeren, vormt deze sUt-stick een rijke bron van ge gevens. Zij verschaft inlichtingen o.a. over de oe.-oc.pen, waorvocr collectieve contracten gelden de wijze \an totstandkoming der overeenkomsten, den aard der partijen, het gebied dero vereenkcmsten, den geldigheids duur. Verder treft men in de publicatie onder meer gegevens aan over loonvormen, kinder bijslag, arbeidsduur, ultkeering bij ziekte, va- Al de wijzen uit bet Westen Zitten eensklaps in den put. Brüning heeft het woord gesproken: Duitschland is volkomen blut! Duitschland kan niet meer betalen, Thans en in de toekomst nietl Dit is na veel confereeren Nu het einde van het lied Dus sensatie en verwarring, Zoo in Londen als Parijs. En de knapste diplomaten Zijn volkomen van de wijs! Al de onderhandelingen, Zelfs het Young- en Dawes-plan Zijn van nul en geener waarde, Daar me: niet betalen kin. Juist stond weer een conferentie Te Laussanne voor de deur, Assemblee der diplomaten, Rendez-vous-tje der fine fleur Ach, als is het laatste woordje In de kwestie niet gezegd, Wat toch baten mals en grutjes Als de kip geen ei meer legt? MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden). cantie, arbitragecommissies, bedrijfscommis- sies, het leerlingenwezen, verbod van werk staking of verplichting daartoe, enz. Een belangrijkhoofdstuk is dat over het bij collectief contract vastgestelde loon. In ta belvorm (hoofdzakelijk) zijn vermeld de nor male weekloonen op 1 Juni 1931 in de ge. meenten met 10.000 en meer inwoners. Ver der treft men een overzicht aan van de loo- nen in land- en tuinbouw, gerangschikt naar provinciën. Een afzonderlijke tabel bevat weekloonen voor een aantal beroepen in de gemeenten met 50.000 en meer inwoners, zoo. wel in 1931 als in de jaren 1914, 1920, 1923, 1929 en 1930. Vergeleken met 1930 hadden een ohoger contractloon o.a. typografie-arbeidera en boekbinders, monteurs in de verwarmingsm- dustrie, enkele groepen arbeiders In de Waal- fteeninoustrie. Een lager loon hadden o.a. landarbeiders in verschillende plaatsen, ar. beiders in exportslagerijen te Oss, in beet wortelsuikerfabrieken te Groningen en Hoog kerk, alsmede eer. asi.ta1 categorieën van ar beiders in de sigaren.industrie en seheeps- personeel ter koopvaardij. De statistiek is veiz-ygbaai gesteld bij de Algeme Ini Landsdrukkerij. DE GEEST OP DE VLOOT Het personeel voor 80 pCt. tegen onwettige handelingen SOERABAJA. 8 Jan. (Aneta) .De secreta. ris van de Marinebonden te Soerabaja, de heer Van Klaveren, verklaarde in een inter view, dat het personeel, dat ln de Marine bonden Is georganiseerd, zijnde 80 pCt. van 't totaal, geen enkele onwettige of onkrijgs- tuchteiyke actie zal voeren tegen de sala»' risvermindering. Het marinepersoneel denkt niet aan eenig verzet. De Commandant der Marine te Soerabaja verklaarde, dat de geest op de vloot uit stekend is. Vervolg opgaven mailvertcwlingen 11-17 Jan. Tijden voor lichting en aanteekenen op 't exp.bureel Centraal Station Amsterdam. Suriname via Frankrijk (mail) lichting 13 Jan. 8.30, aanteekening 12 Jan. 20.30; per luchtpost via Ne*-York; 15 Jan. 8.30, 14 Jan. 20.30; 15 Jan. 18.—, 17.30; 15 Jan. 19.—, 18.30. Arüba, Bonaire, Curasao: per „Boskoop" (zee- pt-st en n.ail) 12 Jan. 24. 20 30; p. „Cryns- sen" (zeepost en mail) 14 Jan. 24.—, 20.30; via Frankrijk (mail) 15 Jan. 18.17.30; 15 Jan. 19.—, 18.30; per luchtpost via New.York 15 Jan. 8.30, 14 Jan. 20.30; 15 Jan, 18.17.30; 15 Jan. 19.— ,18.30. Saba, St. Eustatius, St. Martin; vla Enge land (mail) 12 Jan. 8.30, 11 Jan. 20.30; per „Boskoop" (zeepost) 12 Jan. 24.—, 20.30; per „Crynssen' '(zeepost) 14 Jan. 24.20.30. Van 11 tot en met 17 Januari bestaan de volgende overzeesche gelegenheden voor de verzending van postpakketten. Ie naar Ned. O. Indië, Italië. Italiaansche koloniën, Egypte, Palestina^ Syrië, Aden, Perim, Hedjas, Br. O. Afrika. Straits- Settlements, Siam en Br. Borneo. Per sa. Afd. Diepdruk, Spaamestad 3.83 Afd. R. S. N. B3.70 „Tanimbar" vap de S. M. „Nederland." Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 18 Jam. 20 uur aan het Postgebouw Centraal station (Oostzijde) te Amsterdam, 2e naar Denemarken. Faroër en IJsland per s.s. van de K.N.SM. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot eiken Dinsdag en Donderdag 20 uur. 3e naar Guatemala en Honduras per sa. „Telamon" van de K.N.S.M. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 11 Januari, 20 uur. 4e naar Ned. Antillen. Chili, Ecuador, Peru en Columbia per s.s. „Boskoop" van de K.N.S.M. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 12 Januari. 20 uur. 5e naar Ned. O. Indië ep opvarenden van de m.s. „Marnix van S. AJdegonde" via Ge nua per mA. „Marnix van St. Aldegopde" van de S.M. .Nederland." Aanbieding van pak-cetten uiterlijk tot 13 Januari, 20 uur. 6e naar Portugal en Port West Afrika por sa. „Triton" van de K.N.SJM. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 13 Januari. 20 uur. 7e naar Ned. Antillen. Venezuela, Costa Rica, Columbia en Panama per sa. „CriJns- sen" van de K.N.S.M. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 14 Januari, 20 uur. 8e naar Spanje (gem. Can. Eilanden) en Brazilië per sa. „Sierra Cordoba" van den Nord Deutschen Lloyd. Aanbieding van pakketten uiterlijk tot 16 Januari, 12 uur. Alles aan het Postgebouw Centraal Sta tion (Oostzijde) te Amsterdam. 9 Januari opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties UITGESPROKEN: 7 Jan.: W. Haver Droeze, winkelierster, gehandeld hebbende onder don naam Mai- son Hadee, Den Haag, Charlotte de Bour bonstraat 54. R.c. mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. mr. J. M. J. W. Maus- sen, Den Haag. A. Kliemert, monteur, Den Haag, Alting- rtraat 6. R.c. mr. J. H. van Laer. Cur. mr. F. L. Dee, Den Haag. H- G A. de Vreede, tuinder, De Lier, Kerklaan D 112. R.c. mr. H. W. E. Klomp. Cur. mr. J. Hovy, Delft. J. J. Veltkamp, koopman, Den Haag, Hooistraat 4. R.c. mr. A. N. Kuhn. Cur. mr. A. Hout, Den Haag. K. de Kiviet, koopman, Veenendaal. R.c. mr. C. van Nievelt. Cur. mr. L. H. van Es sen, Veenendaal. D. van Otterlo. schilder, Ede. R.c. mr. C. van Nievelt. Cur. mr. L. H. van Essen, Vee nendaal. N.V. Bouw- en Exploitatie-Maatschappij Brabant, bouwonderneemster. Tilburg. R.c. mr. A. Bisschop Boele. Cur. mr. Jos. de Voort, Tilburg. 8 Jan.: H. Velleman, Den Bosch, Korte Tolbrugstraat 48. R.c. mr. dr. C. Heyman. Cur. mr. P. Scheefhals, Den Bosch. Franciscus Donkers, „Garage Dogo", Eindhoven, Doelenstraat 22. R.c. mr. dr. Heyman. Cur. mr. G. Jurgens, Eindhoven. Johannes van den Bogaard, Veen. R-c. mr. C. W. Vollgraff. Cur. mr. J. Ruygrok, Dussen. Anthonie Vos, Veen. R.c. mr. Van Schuy- lenburch. Cur. mr. J. Ruygrok, Dussen. Gijsbert Vos, Veen. R.c. mr. Van Schuy- lenburch. Cur. mr. J. Ruygrok, Dussen. Fa. Godschalx Carbaslus. Berlicum en hare leden H. Godschalx te Blericum en H. Carbaslus te Vught. R.c. mr. Sassen. Cur. mr. C. Kruse, Den Bosch. P. v. d. Haak, reiziger, Groningen, Tuin- bouwstraat 92b. R.c. mr. J. Feltsma. Our mr. U. Strikwerda, Groningen. Jans Timmermans, landbouwer, Buinen gem. Borger. R.c. mr. F. M. Pleyte. Cur- mr. M. S. Kalma, Assen. Julius de Ceuster, mechanicien, Breda. R.c. mr. A. Bisschop Boele. Cur. mr. T. P. E. Bloemarts, Breda. A. C. Fokkema, radiohandelaar, Princen- hage, Bredascheweg 91. R.c. mr. A. Bis schop Boele. Cur. mr. T. P. E. Bloemarts, Breda. In de week van 49 Januari 1932 zijn Jn Nederland uitgesproken 81 faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: In coupé D, wagon No. 1492. sneltrein 255, van München naar Weenen, zaten, behalve een zwaarlijvige Zwaab, drie rei zigers, respectievelijk in papier, katoen en sigaren, uit München. De heeren spraken er over, dat bet niet altijd gemakkelijk is. bet nummer te onthouden van den coupé, waar in men plaats genomen heeft. De Zwaab echter, die bijna nooit reisde, sputterde ge weldig tegen de spoorwegmaatschappij, die zulke hooge nummers op de portieren liet schilderen. Als hij niet een flinke erfenis In Oostenrijks hoofdstad moest halen, dan had geen sterveling ter wereld hem naar dezen eindpaal der wereld gebracht. Reeds een kwartier nadat de trein zich in beweging had gezet, bespeurde de heei Damper een geweldige kriebeling in z'n maag en een hevige „Sehnsucht" naar zuur kool en worst kwam bij hem op. De heeren in papier, katoen en sigaren konden den heer Damper ten minste dezen troost schen ken. dat den reizigers aan 't station te Ro senheim een kleine vijf minuten tijd werd gelaten om zich te approviandeeren. Het was in alle geval een troost, al was het maar een schrale, in het oog van den heer Damper, die van de Wurtembergsche grens kwam. Maar vijf minuten, dacht hij. en dan zoo'n hoog wagennummer! De heer Damper deed z'n oogen dicht, om zich dat hatelijke getal 1492 vaster in 't geheugen te prenten: nu en dan nam hij een steekproef om tot de bevinding te komen, dat het getas geen blijvende woonplaats in z'n geheugen wilde hebben. Enfin, als te Rosenheim ge stopt wordt, moet hij er uit: worst moet hij hebben: z'n maag houdt het niet lange' vol. De trein snelde inmiddels voort Daar herinnerde zich de reiziger in katoen eens klaps. dat er in 1492 ergens iets van belang gebeurd is. Ja. maar wat? De dertigjarige oorlog? Neen, dat was het niet. De stichting van Carthago of de val van het Westorsch- Romeinsche rijk? Neen, dat was het even min. Maar iets was er toch in 1492 ge beurd dat stond als een paai boven water De vier heeren deden hun best uit hur historische herinneringen op te diepen, wat er toch wel in 't jaar 1492 mocht hebben plaats gehad. „Gevonden!" riep de man der sigaren. „Het getal hangt met de ontdekking van Amerika samen", juichte hij. „Juist", riepen de beide andere reizigers „in dat jaar heeft Columbus Amerika ont dekt" Nu waren alle zorgen weggespoeld. Mijn heer Damper behoefde zich slechts te her inneren. dat Columbus in 1492 Amerika ont dekt heeft en hij zou z'n coupé als 't ware spe'end terugvinden. Een zucht van verlichting ontsnapte de borst van den zwaarlijvigen Zwaab. Hü dankte z'n reiséenooten hartelijk. Daar liet het stoomfluitje zich booren en de trein, reed het station Rosenheim binnen. „Goed onthouden. 1492 ontdekking van Amerika 1" riepen de reizigers mijnheer Damper na, die den coupé uit het perron op, en de restauratie-zaal binnenvloog. „Instappen. Salzburg. Weenen. 't is hoog tijd!" De portieren vlogen dicht, de hoofd conducteur keek naar de stationsklok: de trein kon eik oogenblik wegstoomen. Daar kwam mijnheer Damper, beladen met een aantal metworsten, de restauratie- zaal uitrennen en ademloos het perron op vliegen. „Vlug, vlug!" riep de conducteur, „wa»f is uw coupé, mijnheer?" „Neem me niet kwalijk, conducteur, maaf ik ben het nummer van mijn wagon ver geten maar kan je me niet zeggen, wanneer Columbus Amerika ontdekt heeft?" „Ben je gek of wat mankeert je. man? „Zeg me toch in 's hemelsnaam, wanneer heeft Columbus Amerika ontdekt?" De conducteur haalde de schouders op. draaide mijnheer Damper den rug toe en ging naar den dienstwagen. Geneel ver bouwereerd liet de Zwaab z'n oogen langs den langen trein dwalen om te zien of z'n drie reisgenooten misschien uit het raampje keken, in dit geval zou hij z'n coupé ge makkelijk vinden. Maar die verwenschte kerels hij wenschta op dat oogenblik alle handelsreizigers en alle hooge nummers naar de maan - staken hun neuzen niet buiten het raampje en nog altijd kon mijn heer Damper niet op het jaartal van de ontdekking van Amerika komen. Daar schoot hem een lumineus idee te binnen. Zich haastig tot den beambte wen dend, die op het punt stond het sein tot vertrek te geven, vroeg hij: „Neem me niet kwalijk mijnheer, maar kunt u me ook zeggen, wanneer Columbus Amerika ont dekt heeft?" De beambte keek mijnheer Damper even aan en wenkte met de hand. Drie scherpe slagen, een schril gefluit van den hoofd conducteur en weg was de trein! „Lieve hemel, nu is m'n bagage ook weg!" jammerde de Zwaab. Op dit oogenblik kwamen een paar sjou werlui nabij, deels uit medelijden, deels uit nieuwsgierigheid. „Waarom bent u niet op tijd ingestapt? Weet u het nummer van den wagen, dan kan naar Salzburg getelefoneerd worden om de bagage, die ze er daar dan uit kun nen nemen en bewaren." „Och. Juist om dat verwenschte nummer van den wagon heb ik den trein gemist! riep mijnheer Damper. wanhopig. „Maar weten de heeren misschien, wanneer Co lumbus Amerika ontdekt heeft?" „Wablief? De vent is gek!" mompelde de sjouwerlui, wezen naar hun voorhoofd en brachten den verbouwereerden reiziger met z'n metworsten bij den onderchef Er viel niet vee! meer uit hem te krijgen, dan dat hij met alle geweid wilde weten, wanneer Columbus Amerika ontdekt had- Men wist niet wat men met dat zonderlinge heerschap moest aanvangen, toen de sta tionschei verscheen en mijnheer Dameer vroeg, waarom hij juist dit jaartal wilde weten. „Wel. omdat dat het nummer van mijn wagon is." Direct werd het volgende telegram ver zonden: „Station Salzburg. Bagage van achtergebleven reiziger Damper uit wagon 1492 coupé D nemen en bewaren." Met den volgenden trein, wagennummer 22984 vervolgde de heer Damper z'n reis- Het iaartal van de ontdekking van Amerika heeft hij nooit vergeten. fTTTtTfTfTTTfTTTTTTTTYTTTTTTTT Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit De Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij Uw land, En bestrijdt eij de werkloosheid Poll Eens. toen Harlekijn uit de stad kwam met een groote kruik spuitwater liqo het dochtertje van den jachtopzie ner hem tegemoet. „Och." zei ze. „ik heb m'n nieuwen grooten bal verloren: hij is in den put gevallen." „We zullen hem er wel gauw uit krijgen." meende Harlekijn: gelukkig heb ik veel spuitwater bij me." Hij trok de kurk van de kruik en goot het spuit water in den out ■■■■■■■•■■■■•■«■li Het begon geweldig te bruisen in g de diepte: het spuitwater kwam borre- g lend naar boven en met het spuitwater, g de verloren ba!. Het dochtertje van den g jachtopziener danste van pret en riep: g „Dank je wel. Harlekijn!" Naar het Engelsch door J. Scheepens Aan den voet van bet monument wat gras n wat rozenstruiken. Richard Grove las het ngelsche opschrift; Bid voor de ziel van zaliger mejuffrouw MARY RAMSDEN, dochter van Alfred en Caroline Ramsden, overleden te Rome, den 28en Maart 19.. in den leeftijd van twee-en-twintig jaren. R. I. P. Richard Grove durfde niet het eerst spre- -. Hij wenschte, dat Carina de stilte bre- :n zou. Toen zij neerknielde, een kruistee- a maakte en een gebed prevelde, volgde .lij haar voorbeeld. Dan stond zij kalm op en zag hem aan met haar wondere, diepe oogen. Hoe, „leeft" ze! sprak zij. Ja, knikte hij instemmend. De zon. die scheen op zijn onbedekt hoofd, stak hem. Soms kan ik het niet gelooven, zei Carina, terwijl haar blikken rustten op het teere rood der rozen. Ik geloof, dat dit in den beginne altijd zoo schijnt, sprak Grove. Meer dan twintig jaren geleden had h« zijn vrouw ver loren. Inderdaad. En het doet ons gevoelen, hoe vaak wi) onzen plicht verzaken. Hoe wij de pijn trachten te ontvluchten, tnplaats vandapper den kelk leeg te drinken. Maar ik ben me evenmin bewust, dat ik de smart ontwijk. Ik weet zeker, dat ge dit niet doet. Ik geloof, dat het meer was omdat, toen zij stierf, ik te vermoeid was te zeer overwerkt om aan iet» anders te denken dan aan mezelf." Je hebt je uitstekend gehouden! was hij blij haar te kunnen verzekeren. Geen wonder dat je vermoeid waart na drie van die paren. En Je hebt ln dien tijd drie boe ken geschreven, nietwaar? Ja. Ik moest wel! gaf zij eenvoudig ten antwoord. Nu stonden zij zwijgend naast elkaar. In de boomen boven hen klonk het vroolijk gefluit van een merel, gevolgd door *n kort wiekgeeklap. Vandaag heb ik een H. Mis voor haar laten lezen, sprak Carina na een oogen blik. Het was alsof ook zij er was. Ik kon bijna niet gelooven. dat zij niet ouder ge woonte naast mij neerknielde. Ze was zoo goed, weet u nog wel. 'n Uitgelezen ziel noemde men haar. Haar oogen, zwaar en koud van onver- goten tranen, waren op het kruisbeeld ge vestigd. 'tWas alsof ze nimmer geheel tot de aarde behoorde, zei Richard. Ach, hebt u dien Indruk ook van haar gehad? Het verschrkikelijkste oogenblik was voor mij niet, toen zij stierf. Het was meer, omdat ik haar levenslamp langzaam moest zien dooven. Ik kón haar niet terughouden. En ik mocht ook niet bidden, dat zij in leven blijven zou. Zij hoorde elders thuis en dat brak mi) het hart Zelfs terwijl zij sprak, trilde haar stem niet. jy hebt alles gedaan dat mogeiyk was, en méér, ze ihi) rustig. Zij schudde het hoofd. Het was zoo weinig, dat ik of eenig ander voor Mary kon doen! zy boog zich voorover en drukte de lip pen op de voeten van het Crusiflx, dat boven net grat hing van haar zuster. Dan Keerde zij langzaam terug, en ditmaal liep Richard Grove naast haar voort. Is het my veroorloofd je te vragen, wat je nu van plan bent, Carina? Ge zult toch niet hier biyven, veronderstel ik. Ik keer naar Londen terug. Myne tante, miss Murray, wil, dat ik eenigen tyd by haar doorbrengen zal. En daarna moet ik opnieuw aan den arbeid. Het ls moeiiyk, den kosc voor zichzelf te verdienen ziet u! Ik zou wat rust nemen alvorens weer aan werken te denken. Ge hebt jo over werkt. Hy dacht over haar laatste boek. Dat hao niet de kracht en de beslistheid van 'ijn, welke altyd ln haar werk gelegen hadden. M&ar óóka, onder welk een heldhaftige om standigheden was het geschreven! Terwyi zy het uitdooven gadesloeg van het levenslicht harer zuster, Mary Ramsden Vindt- u ook niet, dat, als men niet werkt men roestig wordt? vroeg Carina. Sommigen vreezen stroef te worden, wan neer zy te veel werken, maar met my is het anders. Hoe meer ik werk, hoe gemakke lijker het gaat. Ja, ik ben dezelfde meening toege daan. Maar nu en dan hebben we werkeiyk toch rust poodig. Niet te lang, maar een volkomen rust. Carina, een vroegtydig ontbloeid talent, had haar eerste verhaal uitgegeven op een en twintigjarigen leeftyd. Haar middelen waren bekrompen en zy had zich genood zaakt gezien koortsachtig voort te werken aan die verhalen, die elkander zóó snel wa ren opgevolgd, dat hy, een ervaren schrijver, er over verbaasd was geweest. Hy had haar alles geleerd wat maar nuttig zyr. kon voor de ontwikkeling van haar talent, doch hy had al spoedig begrepen, dat zij niet veel onderricht meer noodig had. Hoe zy er in geslaagd was, al aat werk te verzetten, had hij nimmer kunnen begrypen, want oogen- schynlijk was zy voortdurend de zorgzame verpleegster geweest van haar arme zuster. Hem had die voortdurende, heldhaftige in spanning eer tragisch toegeschenen. Doch het was eerst in haar laatste boek: „Liefde tusschen de bouwvallen", dat hy eenige t ;ekenon van vermoeidheid had bespeurd. Na die inzinking was rust noodig, tyd om nieuwe indrukken te verzamelen. Zy wandelen nu over het breede, zonbe schenen pad naar den uitgang van Campo Verano. Boven hen rees het groote beeld van Christus, op een hoog voetstuk, en scheen te waken over de dooden. Een oogenblik bleven beiden staan om het te bezichtigen, dan gingen zy verder. Gaat ge reeds spoedig Rome verlaten? vroeg hy. Ja. Overmorgen. Dan zullen we samen de reis maken. Ik ga eveneens Donderdag terug, sprak Ri chard, haastige piannen makend voor zyn vertrek. Dna u, antwoordde Carina eenvoudig. Ik was reeds bang, die' lange reis te moeten maken. Gedurende eenige oogenbllkken nog za gen zy achter zich het breede pad naar de doodensMtfl. dat daar te blakeren lag in den feilen voorjaarszonneschyn, met aan wesrs- z'jden degrafkoepels, de marmeren mauso leums. Vóór hen, op korten afstand, stond de doodenkapel. Een bezoeker in werkmansklee- ding aam dpn hoed af, maakte een kruis en knielde naar, om een gebed te prevelen- Richard Grove volgde zyn voorbeeld, want niemand verlaat het Campo Santo, zonde' een gebed te storten voor de dooden, dl' binnen zyn muren begraven liggen. Carin' maakte ook het kruisteeken en bad, d< oogen gericht op een groep cypressen e» pUnboomen, op een der verhevenheden ach ter de doodenkapel, waar, verloren in dien uitgestrekten doolhof van graven, ook bet graf lag van Mary Ramsden. Haar lippen bewogen zich zacht, en voor de eerste maal dien dag blonken tranen v haar oogen ZU nam afscheid van haai zuster Mary. TWEEDE hoofdstuk. Wie was die zonderlinge oude heer, d»e op het diner zat naast dat alleraardigste jonge meisje, met haar kort geknipt® haren." Op een warmen Juli-avond zaten de gasten van lady Murray in haar modieuze Londensehe salon. Deze was een weinig tet zijde gezeten en zag hoe ze zich groepje by groepje voegden als onder oude vrienden (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6