MANDSJOERIJE - EEN JAPANSCH INDIE Nieuw Koloniaal Rijk in wording DE TAAK VAN DEN LANDVOOGD BIJ MEVROUW MINA BUDERMAN VAN DIJK Bezoek aan de tachtig jarige TOONEEL KERKNIEUWS RETRAITES GEMENGD NIEUWS SIJMEN BETAAL SPORT EN WEDSTRIJDEN DE PIONIER VAN DEN OOSTHOEK LANDBOUW EN VEETEELT PRODUCTIE EN UITVOER VAN VARKENS DE STAKING TE JIPSING- HUIZEN MAX TETZNER BEGRAVEN NAAR EEN PERIODE VAN GEZONDMAKING MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP Als men de gebeurtenissen der laatste waanden hier in het Oosten nader bekijkt., valt de groote analogie op, die bestaat tus schen het nu in verval verkeerende Britsch- «dische imperium en het Mandsjoerijsch- Mongoolsche koloniale rijk, dat bezig is te ontstaan. De verovering van Mandsjoerije «oor Japan is, wat vele détails betreft, een daast nauwkeurige herhaling der gebeur te- j®f.en' die zich voor rond honderd jaar in «die hebben afgespeeld. Japan heeft eerst westelijke ideeën op de gebieden van wetenschap, handel en techniek overgeno men. En thans imiteert het ook de metho. oen, die geleid hebben tot de stichting der groote Europeesche koloniale rijken. Japan heeft de kunst afgekeken van Engeland en rankrijk en bedient zich in Mandsjoerije •Ah dezelfde middelen, die geleid hebben tot de onderwerping van Indlë en Cochin-China, «■erst uitzending van kooplieden afzonderlijk, dan het verwerven van concessies op han delsterrein, die in het verloop der tijden be. «eherming door eigen troepen noodig maken, nitoreiding van gebied op legale en illegale "bze, strafexpedities met uiteindelijke an nexatie van het geheele gebied onder voor wendsel der aanwezigheid van roovers en dandle ten, die handelswegen en rivieren on. e"ig maken. In Indië noemde men zulke dandieten „tugs". En precies zooals tegen woordig ln China en overal in Mandsjoerije, z°° werd ook vroeger in Indië het bandie- tenbedrijf gemakkelijk gemaakt door het semis van een sterke regeering en door on. eenigheid in eigen land. Engeland breidde «n macht van Surat aldoor meer uit naar ,let Noorden en het Oosten. Japan heeft sedert 1894, sedert den tijd van den Ja,- Pansch-Chineeschen oorlog, met een zelfde doelbewustheid op het Aziatisch continent «ewerkt. wit beleven tegenwoordig dus niets anders rjn de herhaling van een fkmband, die, een noetje geretoucheerd, niets anders voorstelt dan een stuk wereldgeschiedenis. Terwijl dc tevenscurve der Europeesche koloniale mo. pndheden een daling te zien geeft, ontstaat h het Oosten een rijk van ongetemde levens moed en ondernemingslust. Zijn volk heeft ch in korten tijd ontwikkeld tot een we- eidmaeht van beteekenis, het heeft Indus, «eën uit den grond gestampt en wil er nu 'zetgebieden voor hebben. Het moederland te klein, de gebieden, die door de blanken orden geregeerd, zijn omgeven van hooge manuren, de landverhuizing wordt aldoor oellijker. Wat bleef Japan tenslotte te doen ver dan zelf een afzetgebied te scheppen? e verleiding moet in dit geval al heel sterk fj,n geweest. Want Mandsjoerije bezit niet "een het voordeel van geringen afstand ,an het moederland, maar het is ook rijk ~Ah al die grondstoffen als olie, kolen, erts, 6 Japan zelf niet heeft. Als wij de positie van Japan in het verre posten beschouwen, dan komt men tot het o'gende resultaat: De Europeesche en Ame. jhaansche koloniale regeeringen hebben se dert jaren aan Japansche lanverhuizing alle mogelijke moeilijkheden in den weg gelegd. e Phüippijnen. Fransch Cochin-China, Sin. ppore, Nederlandsch.Indië, alle bemoei- 'ken zy de vestiging van Japanners. Aus- rAuë dat nog geweldige gebieden bezit in te tropische streken, wier klimaat voor de 'anken schadelijk is, maar door Azieten kan orden verdragen, heeft zijn deuren gesloten v'°or iedereen, maar toch in de eerste plaats oor de Japansche landverhuizers. Iedereen, m® de toestand in het Oosten kent, weet oat Japan reeds sedert jaren een uitweg teekt. Oeen enkele Staat toonde zich bereid aan een oplossing mede te werken, niemand ^ilde den Japanners een stuk gebied af. staan, waarin hun ondernemingslust zich «tl hebben kunnen uitleven. Allen verhie len met vijandige weigering de hand, zoo- ma zich de eerste teekenen van een Japan, sche immigratie vertoonden. Heeds jaren ge- mden heeft de Amerlkaanschc economische Politicus Warren Thompson het voorstel ge- haan, dat de mogendheden samen aan Japan oonige eilanden in de Zuidzee zouden ai. staan, om een oorlog te voorkomen. Zijn voorstellen bleven onverhoord, niemand be kommerde zich om den toestand in Japan, hm aldoor scherper vorm aannam. Nu heeft hat land het voorbeeld van de groote mo gendheden nagevolgd en is begonnen met Beweid een koloniaal rijk te stichten. Zijn al deze gebeurtenissen tenslotte niet de lo. ®tehe ontwikkeling van een klein gedeelte her wereldgeschiedenis? Waarheen ook onze sympathieën mogen gaan, wij mogen toch n°oit om al de kleine details de groote lij- nen over het hoofd zien. het voortdurende gorden en groeien, het zijn en het vergaan I '*°oals in het leven van eiken mensch komt °°k in het leven dezer mogendheden op. en teergang duidelijk te voorschijn. Op welken levenstrap bevinden zich A» telde naties in het Verre Oosten die tegen- woordig vijandelijk tegenover elkander staan? China doet ons denken aan een tachtigen boom, die eens de trots van zijn °lgenaar was. Nu is de stam half vergaan, tele takken zijn afgebroken. Misschien schiet op een goeden dag een nieuwe levens- jachtige tak uit de wortels op, maar thans het zich alleen maar aanzien, dat iedere M tem wind dezen boom kan doen vallen. JaPan daarentegen is jong. is in volle ont takeling. Zijn volk bezit misschV-n niet de v%heid van een man, maar het heeft het ®bthousiasme var1 de jeugd en het kent zijn ö°el, dat het trots allerlei afleidende inci- ÖRnten niet uit het oog verliest. In een telegram, dat generaal Ma kort Beleden naar Nanking en aan de Interna tionale Pers zond, zegt hij: „De Japanners win verblind door hun militaire grootheid 'n macht en meenen zich nu alle moge- 'tike vrijheden te mogen veroorloven, en de terpllchtingen, die zij op zich hebben ge itenen, te mogen verwaarlooaen. Japan Vj®ft zijn buurman op militair gebied over- VIaUgeld, maar gelooft het soms, dat het teo maar zonder meer China kan verove- 'te? China met zijn geschiedenis van meer £an vierduizend jaren en met een bevol- die een veelvoud van die der Japan ners is?" Men kan het begrijpen, dat generaal Ma al te stevig in de wereldgeschiedenis r«is ig, want voor hij op het voetstuk van jteineeschen nationalen held kwam te tean, was hjji zooals zoo menig andere jneraal, in China bandieten-aanvoerder, i'ens troepen in verloop van den tijd opge- P°men werden in de regulaire Chineesche ■"mee. Wat is er van die vierduizend jaren ,0,Ucle geschiedenis in den staat overgeble- Niets dan de ergste corruptie en een tederfelijk nepotisme, een heerschappij bloedzuigers, die den armen landman te bloedens pijnigden. Is het niet een over weldigend bewijs van de vroegere wanorde, at Japan in Mandsjoerije de belastingen rond de helft kan verminderen? Het is ö°°r ons absoluut niet een verrassend feit jlt kleine volken gebieden met een enorm grootere bevolking kunnen beheer- tehen. Holland en Engeland zijn daai-van ®kende voorbeelden. "°o staat het ook tusschen China en Ja- Als niet alle voorteekenen bedriegen teft Japan door de bezetting van Mand sjoerije een nieuwen steen gelegd in het fundament van zijn koloniaal rijk en wel naar het voorbeeld van Europa. Of in ver loop van tijd geheel China aan Japan ten offer zal vallen, is moeilijk te zeggen, mis schien gaat het hier als vroeger in Indië, dat de bevolking van zekere gebieden den vroegeren vijand ter hulpe roept tegen de verbondenen van eertijds. Als men geloof kan hechten aan de jong ste berichten, dan is dit in Mandsjoerije reeds voorgekomen. Hebben de vorsten en heerschers in Indië niet hetzelfde gedaan? Japansch goud en zilver zouden daarenbo ven medehelpen weerspannigen ten val te brengen. Wie wil Japan bij zijn opgang hinderen, wie wil het verbieden een koloniaal rijk te stichten? Geen mensch denkt er in ernst meer aan. Bovendien geven de Japansche vertegenwoordigers aldoor weer opnieuw de verzekering, dat in Mandsjoerije de politiek van de open deur zal worden gehandhaafd. Mandsjoerije is nog een der weinige on ontwikkelde landen der wereld. Als het maar eenmaal een groote bevolking heeft en ontgonnen is, dan zal zijn beteekenis voor de wereldeconomie openbaar worden. Het reeds dikwijls boven geciteerde voor beeld van Indlë bewijst, welke enorme af zetgebieden men kan scheppen door door het stichten van rust en orde en door het aanleggen van goede verkeerswegen. Japan zal ln korten tüd inhalen wat Chl. na in eeuwen verzuimde en daardoor mis schien er toe bijdragen de ineengestorte wereld-economie weer op vaste basis te rug te brengen. WALTER BOSSHARD. Copyright „De Tijd", „De Amstelbode", „Nieuwe Haarlemsche Courant" „Noord- Hollandsch Dagblad" en Opera Mundi Press. In Huize Rükens aan de Apollolaan te Amsterdam, waar zij wox-dt verpleegd, heeft de bekende actrice, mevrouw Mina Buder- manVan Dijk Zaterdag haar tachtigsten verjaardag gevierd. Toen wij haar Zaterdagmorgen, daartoe door het hoofd van de inrichting in de ge legenheid gesteld, een bezoek brachten, trof fen wij haar alleen in haar gezellige kamer, waar zij, bij het raam, op een ligstoel rust te: een moede, oude vrouw. Maar de verschillende, pas bezorgde bloem stukken, die de kamer een feestelijk aanzien gaven en het stapeltje brieven en briefkaar ten op de tafel, toonden wel heel duidelijk aan dat Amsterdam en overig Nederland de vroegere operette-ster en de bekwame die naresse van het „gewone" tooneel niet heeft vergeten! En een aardige attentie bewees haar, in den vroegen morgen een troepje straatmuzl. kanten, die, voor het hek van het huls, ongevraagd een krachtig „Lang zal zij le ven!" ten gehoore brachten! ,,'t Gaat heelemaal niet goed met me," zeide de Jarige op onze felicitatie en onze beste wenschen voor een spoedig herstel. ,M'n oogen zijn nog best. ik lees nog zonder bril; maar 't hoofd wil niet meer en ook de beenen niet." En terwijl ze een groote poes. die zich op haar schoot behaaglijk had ineengerold zachtjes met een magere hand liefkoosde, vervolgde ze: „Tc Heb in m'n leven te hard gewerkt, t Is ook geen kleinigheid om, van je veertiende jaar af, zestig jaar op de planken te zijn geweest. Maar ik heb in elk geval een mooi leven achter aen rug en dat is een groote troost voor me!" Met bijna Jeugdig enthousiasme sprak me vrouw Buderman vervolgens van haar uit- gebreiden familiekring, waarbij zij steeds weer met groote genegenheid den naam noemde van Ko van Dijk. haar halfbroer, dien zü echter meer als een zoon beschouwt en die ook omgekeerd in haar een moeder ziet. Een officieele receptie is. in verband met den gezondheidstoestand van mevrouw Bu derman, niet gehouden. Doch dat zü des middags niet alleen zou blijven, bleek reeds uit enkele felicitatie-brieven, waarin een persoonlijk bezoek werd aangekondigd. De jarige rekende er dan ook op. dat bloed verwanten. vrienden en wellicht bewonde. raars uit „den goeden ouden tijd" haar wel even zouden komen opzoeken. Hoe kon het ook anders! Retraitehuis „Klooster van den H. Geest", Uden 23—26 Jan. Meisjes. 30 Jan.—2 Febr. Meisjes uit Boxtel en Liempde. 8—9 Febr. Miesjes uit Eindhoven 1316 Febr. Meisjes 16—19 Febr. Gereserveerd. 19—22 Febr. Meisjes. 27 Febr.—1 Maart Meisjes. 1—4 Maart Meisjes uit Berlicum en om streken. 47 Maart Meisjes uit Bakel, Milheeze en Brouwhuis. 8—11 Maart Hulsmoeders. 11—14 Maart Meisjes. 15—18 Maart Ongehuwde dames van den middenstand. 19—22 Meisjes verloofden. 25 April Meisjes. 1619 April Meisjes. 2326 April Meisjes. 30 April—3 Mei Jonge meisjes van Patro naten en derg. 3—6 Mei Leerlingen van de Huishoud school te Treebeek. 710 Mei Meisjes uit St. Oedenrode. 11—14 Mei Gereverveerd. 14—17 Mei, K. J. V.ers uit het district Nijmegen. 23—26 Mei Leden van de St. Anna Con gregatie, te Nijmegen. 27—30 Mei Meisjes uit Groot Veldhoven. 30 Mei—2 Juni Ge uwde dames van den middenstand. 4—7 Juni Ongehuwde dames van den middenstand. 11—14 Juni Meisjes. 17—20 Juni, Meisjes. 20—24 Juni Dames van den deftigen stand. 26—30 Gereserveerd. Groote hoeveelheden benzine in beslag genomen Door de ambtenaren van den Belasting dienst te Helmond zijn verschillende groote hoeveelheden benzine in beslag genomen, waarvan de belasting niet was voldaan. Op verschillende plaatsen in Helmond was ongeveer 7000 L. benzine verborgen, welke aan één persoon toebehoorde. Te Ge- mert werd 3500 L. benzine gevonden; te Mierlo vond men 1000 L. in vaten onder een mestvaalt verstopt. De inspecties van de Accijnzen te Bus- sum en Baarn hebben Zaterdag ingevolge de aanschrijving van den Minister van Fi nanciën een onderzoek ingesteld bij die houders van benzine, die voor 2 Januari geen aangifte hebben gedaan van hun ben zine boven de 200 K.G, Bij eenige villabewoners werd proces-ver baal opgemaakt. Bij een bewoner van het Bosch van Bredius werd 6000 liter aange troffen, waarvan geen aangifte was gedaan. In Sloten onder Weespercarspel en in de Horstermeer zijn, naar wij vernemen, ook eenige vaten aangetroffen, welke daar wa ren verborgen om de benzinebelasting te ontduiken. De belasting bedraagt 4J4 cent per liter plus de geringe ambtenaarskosten. De boete is maximaal vijfhonderd gulden plus vijfmaal de invoerrechten en de boeten, welke het gevolg zijn van de overtreding van de Hinderwet en van het niet nakomen van de bepaling, dat men van B. en W. toestemming moet hebben om benzine in voorraad te houden. Bij de werkverschaffingen te Westerwolde zijn Zaterdagochtend 666 menschen aan het werk gegaan; te Laudermarke 226; te Rhe- derveld 400 en in Jipsinghuizen 40. Huldeblijk aan wijlen David Birnie Apeta-Holland meldt d.d. 9 Jan 1932: Mr. G. H. C. Hart, voorzitter van het Al gemeen Landbouw-Syndicaat, heeft op 8 Januari jJ. op het kerkhof van Terwolde namens de leden van den koffie- en rubber kring Besoeki een metalen palmtak neerge legd op het graf van wijlen den heer David Birnie. den onlangs overleden pionier van den Oosthoek. De plechtigheid had in intlemen kring plaats en werd slechts door de naaste fami lieleden en door eenige vrienden van den overledene bijgewoond. Met den heer Hart was ook de heer G. J. W. Putman Cramer, voorzitter van de ver tegenwoordiging der Bergcultures in Neder land aanwezig. De heer Hart heeft in het kort de groote verdiensten van den overledene geschetst wiens leven van zoo'n groote beteekenis is geweest voor de ontwikeling van de cultu res in het Besoeklsche. Mr P. A. Birnie, zoon van den overledene, beeft het huldeblijk aan de nagedachtenis van zijn vader aanvaard met een woord van hartelijken dank aan de planters van het ge west, waaraan zijn vader zijn beste krachten heeft gegeven. Onder zeer groote belangstelling is Za terdagmiddag ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer Max Tetzner, bekend sportman, neus-, keel- en oorarts te Amsterdam. Onder de zeer talrijke aanwezigen bevon den zich o.a. vertegenwoordigers van den Kon. Ned. Voetbalbond en van verschillende Groningsche ijs- en voetbalvereenigingen, benevens van Vindlcat Atque Polit, de Gro ningsche Studenten-Vereeniging. Oud-spelers uit het kampioenselftal en andere vrienden droegen de baar graf waarts. Aan de groeve werd het woord gevoerd door mr. M. S. Kalma uit Assen, dr. Bijtel uit Amsterdam, mr. E. J. Bulder, dr. Ver- nando uit Amsterdam en dr. Manzola, even eens uit Amsterdam. Een broer van den overledene, de heer H. Tetzner, dankte voor de belangstelling. Over het altreden van den gouverneur- generaal De Graeff zijn wij in dit overzicht liefst zoo bondig mogelijk. Tot in zijn heen- gaan toe is de waardeering voor zijn per soonlijkheid ais zoodanig, het respect voor zijn karakter, voor de hooge en nobele op. vatting van zijn taak onverminderd geble ven. Daarnaast heeft de ontreddering va.i 's lands financieelen toestand de critiek op zijn zakelijk beleid volkomen bevestigd. Aan de crisis op zichzelf staat niemand, die tn cenigerlei vorm bewind over Indië voert, schuldig. Maar de deplorabele toestand van het Indisch budget is behalve aan de crisis te wijten aan een ontwikkelingspolitiek, die te voorbarig en te lichtvaardig de toekom stige toename van 's volks economische draagkracht verdisconteerde; aan een ont wikkelingspolitiek, die bij de uitzetting der openbare huishouding te weinig rekende met den eisch van onmiddellijke efficiency. Dit is de lichtzijde van de crisis en hare gevol gen, dat de oogen voor de fouten dier poli tiek, voor haar onzuiveren en onhoudbaren grondslag zijn opengegaan, ook bij de Re geering. Het correctief is hard en pijnlijk voor breede groepen in de samenleving, maar het kan van zeer ver strekkend nut zijn voor Indië's gansche toekomst indien men maar door schade en schande wijs w i I worden. Zoo ooit, dan is in dezen crisistijd geble ken, hoezeer de Indische landshuishouding afhankelijk is van den bloei der Europee sche grootbedrijven. Het is te hopen, dat de leading men in de bedrijfswereld, die zich onder de overproductie als verpletterd moe ten voelen, hebben geleerd, dat uitzetting van het productie-apparaat zonder een zweem van overleg in binnenlandschen en buitenlandschen bedrijfskring lang niet alles is. De verhouding tusschen productie en behoefte eenmaal ontwricht, blijkt zij niet licht hersteld, zelfs door vergaande restrictie niet. Zoo zijn door het Chad- bourne-plan voorshands geen tastbare re sultaten bereikt, tenzij de overigens moei lijk te bewijzen bewering van den heer Chadbourne juist is, dat zonder zijn restric. tie de suikercultuur op het oogenblik nog veel dieper in den put zou zitten. De geweldige teruggang in de cultures vindt zijn weerslag in een evenredige werk loosheid. Kunnen de Inlandsche ongeschool de arbeidskrachten ten deele terugvallen op hun oorspronkelijk sociaal milieu, met de geschoolden en vooral met de Europeanen is het droevig gesteld. Het is niet alleen een droevig, maar bovendien een ergerlijk geval. Als ooit in het oog is gesprongen, ln welk een rechtelooze positie de Europee sche geëmployeerde bij de Indische groot bedrijven verkeert, dan is dat nu het geval. Bij duizenden op de keien gezet, gaan deze werkers een grauwe armoede en een maat schappelijke declasseering tegemoet. Het wachten is op wat de overheid zal doen om den neergang van deze maatschappelijk on misbare groep der Indische samenleving te voorkomen, nu de meeste bedrijven de waarde van levend en van dood productie- materiaal naar denzelfden maatstaf blijken te meten. De uitvoering van het schema tot afschaf fing der poenale sanctie werd doorkruist door het Amerikaansch besluit om alle tabak te weren, die onder vigueur van dit instituut is geproduceerd. Veel ethiek steekt er stellig niet in deze houding; intusschen dwong zij de tabaksondernemingen ter Oostkust van Sumatra tot het prijsgeven van de poenale sanctie, zoodat onbedoeld een proef in liet groot wordt genomen met betrekking tot dc mogelijkheid van een snellere opheffing der sanctie dan in be doeld schema is voorzien. Onder uiterst moeilijke omstandigheden heeft de nieuwe landvoogd zijn taak aan vaard. De begroeting van zekere zijde, met een verwijzing naar zijn antecedenten, was in hooge mate onhebbelijk en onwaardig. Men schijnt zich daar niet te kunnen voor stellen, dat iemand, met een meerdere of mindere mate van bestuursmacht bekleed zich weet te stellen boven de eigen maat schappelijke klasse en derzelver bizondere belangen. Hetgeen een beeld geeft van den aard van den belangenstrijd dezer lieden in zijn verhouding tot het algemeen belang. Een periode van gezondmaking trad in met de ambtsaanvaarding van den heer de Jonghe, niet van reactie of zoo lets. I enzij alleen wordt bedoeld reactie op een va- banque-polltiek, reactie op de valsche leuze, dat Indië het best is gediend door pogingen om de nering naar de tering te zetten. Hiermee is tegeiijK aangeduid, hoe bitter en onaangenaam de taak van den nieuwen landvoogd is vooral voorzoover de ge zondmaking der landshuishouding moet wor den bereikt door inkrimping, versobering, bezuiniging. Dat de ambtenaren niet onbe schadigd uit het saneeringsproces te voor schijn komen, is begrijpelijk, waar veertig procent van 's lands gewone zuivere uit- gaven worden besteed aan salarissen, wachtgelden en pensioenen. Men zou echter verkeerd doen met uit de verzetsactie, die van die zijde wordt ge voerd, een algemeen gemis aan inzicht af te leiden in de noodzakelijkheid der salaris- korting, een totaal ontbreken van sociaal gevoel. De geprikkelde stemming gaf het Neder- landsch-lndisch Onderwijzersgenootschap en de redactie van zijn orgaan aanleiding tot een actie In een vorm «n een toon, waartegen de landvoogd zich mef beslist heid schrap stelde. Van neerslaan der vak beweging is intusschen net zoo min sprake als van het inzetten eeuer „reactie" tegen de Inlandsche beweging. Alleen is het dui delijk geworden, dat de thans opgetreden hoogste drager des gezags niet met zich sollen laat, met zich zelf niet en vooral met het gezag niet. Dit is ongetwijfeld een vooruitgang, die verademing brengt, ook ln den kring der werkelijk loyale nationa listen. De communistische bedreiging teekende zich niet af in feitelijke uitbarstingen, wat niet zeggen wil, dat zij niet in onvermin derde mate aanwezig is. In dit verband werd van communistische zijde heftig ge fulmineerd tegen de uitwisseling van be zoeken tusschen Frauschc en Nederland- sche Koloniale autoriteiten. Anderen lieten zich verleiden, hierin een aanloop te zien tot een verbond, dat, in het verre Oosten ingezet, straks zijn weerslag zou doen ge voelen op de internationaai-politieke ver houdingen in het Westen. Voor deze pure veronderstelling is geen grond in de wer kelijkheid te vinden. Iets anders is, dat sa menwerking op het stuk van preventieve maatregelen van zuiver politioneelen aard tégenover den gemeenscnappelijken vijand geenszins onredelijk zou zijn. De Volksraad kwam bijeen in zijn nieuwe samenstelling, die een verdere verschui ving van bevoegdheden naar de Inlandsche sfeer consolideert. Men zal de vruchten daarvan hebben af te wachten. Wat zich rondom de formatie van het College van Gedelegeerden uit den Volksraad heeft af gespeeld, was weinig hartverheffend en heeft zijn aanzien niet verhoogd. Er wer den voorbereidingen getroffen voor de in voering van de Bestuurshervorming in de Buitengewesten. Er is ruimte voor de vraag, of de hervorming op Java bereids voldoende ervaringsmateriaal aan de hand doet en of de reorganisatie in de Buiten gewesten zich verdraagt met de klemmen de noodzaak tot bezuiniging. De Indische Katholieke Partij ondervond interne moeilijkheden als gevolg van ver schil van meening ten aanzien van de te volgen tactiek in zake een concreet geval van te voeren verweer. Wie het voorstelt, dat hier niet minder dan een scheuring in de partij dreigde, geeft blijk van gemis aan visie op de feiten en verhoudingen en der- zeiver importantie en bewijst door deze voorstelling te ventileeren de katholieke zaak het tegendeel van een dienst. Het jaar 1932 zet in onder den zeer zwa- ren druk der omstandigheden. Indië is door zijn sociaal-economische structuur en posi tie uiterst gevoelig voor de wereld-con junctuur, waarop zijn invloed vrijwel nihil is. Een lichtpunt is echter, dat de Indische overheid haar oriëntcering op de werke lijkheid heeft hervonden. Zij blijkt zich te stellen op het standpunt, dat alleen van die staatkunde opbouwende kracht kan uitgaan, die 's lands heil zoekt in het rekenen mèt en verwezen'ijken v&n concrete mogèlijkheden en zich niet laat verleiden tot phraseeren over onvervulbare desiderata. L. J. M. FEBER. De directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van 31 De cember tot 6 Januari zijn geslacht voor baconberelding 6614 varkens (voorafgaande 7 dagen 4145), terwijl werd uitgevoerd bacon afkomstig van 4083 (1710) varkens. Volgens telegrafische mededeeling van het Deensche departement v. Landbouw werden ln Denemarken in dezelfde periode 127.918 (109.177 (varkens voor bacon ge slacht. De totale invoer van bacon in Groot- Brittannlë beliep in de week van.26 Dec. tot 2 aJn. 207.793 (105.453) cwts. AMSTERDAM, 9 Jan. Gem. Veilingge bouw. Fruit: Goudrelnetten, extra 28—33, le soort 14—22, 2e soort 8—12; Bellefleurs, le soort 13—16, 2e soort 7—10; zoete appelen 9—14. Peren: Winterjannen 10—14; Brede- ro's 12—16 ct„ alles per K.G. Groenten: Andijvie 2.50—5 per 100; sprui- t en2—10 ct. per K.G.; selderie 2—6; pe terselie 3—6; prei 5—12 ct. per bos. Breek- pe en46; Hollandsch lof 6—11; Brusselsch lof 12—14 ct. per K.G. Uien 2.50—4.00 per 50 K.G. Bloemen: Rozen: Hadley 78, Columbia 8—11, Rosalandia 6—7 ct. per stuk. Serin gen: witte, le soort 15—25, 2e soort 10—14, blauwe, le soort 1214, 2e soort 810 ct. per tak. Tulpen: Allar Pierson 4—5, Copland 3—4, King of Yellow 2—3, Prosperity 1—3, Fred. Moore 1—2, Thomas Moore 1—2. Due de Berlin 1—2, Witte Due 1—2 per stuk. Diversen: Callas 22—26, Am. Anjers 8—9, Lelietjes 34 ct. per stuk. Fresia 2030 et. per bos. Snij groen 3—6 ct. per rank. HOLLAND-O. AZIË LIJN ABBEKERK, uitreis, pass. 9 Jan. Perim. MEERKERK, uitreis, 9 Jan. te Genua. OUDERKERK, thuisreis, pass. 9 Jan. Sagres ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALUDRA, 9 Jan. van R.dam te Ham burg. ALPHERAT, thuisreis, 8 Jan. van Rio Janeiro. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN GAASTERKERK, thuisreis, 8 Jan. te Duinkerken. MIJ. OCEAAN LYCAON, 9 Jan. van Sabang n. Amst. ROTT. LLOYD INSULINDE, uitreis, 12 Jan. te Colombo verwacht. KON. NED, STOOMB. MIJ. POSEIDON, 9 Jan. van W. Indië te Amst. KON. NED. LLOYD FLANDRIA, 9 Jan. van B. Aires n. Amst. ROTT. LLOYD PATRIA, thuisreis, 8 Jan. van Gibraltar. INSULINDE, uitreis, 9 Jan. van Colombo. SOEKABOEMI, thuisreis, 9 Jan. te Suez. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 9 Jan., JUPITER, m.s„ Londen; Poseidon, s. W. Indië. Vertrokken, 9 Jaon., SIRIUS, s. Malmö. AMSTERDAM aangekomen 9 Jan., JUPPITER, Londen, cement, Rietlanden, Salomon's Shipp. en Forw. Off.; Poseidon, W. Indië, s. stukgoed, Levantkade, Vracht mail. AST ARTE, Breinen, stukgoed; Dixcove, Hamburg, restant lading; St. Brandan, Zwarte Zee, ijzereras; Stanislas, Leith, stuk goed; Gateshead, Newcastle, idem. DIVERSE SCHEPEN ANTWERPEN, m.s., 9 Jan. van Antwerpen n. Shoreham. BERGENDAL, m.s., Antwerpen n. Wex ford, pass. 9 Jan. Vlissingen. ESCAUT, m.s., 9 Jan. van R.dam te Bos ton. EMMAPLEIN, 9 Jan. van R.dam n. Nar vik. GELDERLAND. 9 Jan. van Seaham n. Amst. GOOTE, 9 Jan. n.m. van Fowey n. R.dam. HOOGLAND, 9 Jan. van Hamburg n. de Tyne. ÏRENE, m.s., 7 Jan. van Harwich te Zee- brugge. KATWIJK, 9 Jan. van R.dam te Caen. LEONORA, 7 Jan. van Huil n. Bordeaux. LIMBURG, m.s., 9 Jan. van Antwerpen n. Shoreham. MIDSLAND, 9 Jan., van Goole n. Har- lingen. NOORD-HOLLAND, 9 Jan. van Harlingen n. Goole. OOST-VLAANDEREN, m.s., 9 Jan van Londen te Cork. SCHOKLAND, 9 Jan. van Methil n. Ant werpen. ST. PHILIPSLAND, 9 Jan. van Danzig n. Kopenhagen. SPAR, 8 Jan. van Antwerpen te Emden. TIBA, 8 Jan. van B. Aires n. Rosa.ior TR1TO, Belfast n. Amst., pass. 9 Jan. Lizard. WEST-VLAANDEREN, m.s„ 9 Jan. van Antwerpen n. Shoreham. WESTLAND, 9 Jan. van Leith n. R.dam. ZEELAND, 9 Jan. van Kopenhagen n. de Tyne. ORION, m.s., 9 Jan. van Vlissingen n. Shoreham. VERKOCHTE SCHEPEN Het te Rotterdam opgelegde Nederlandsche s.s. „Noorderdijk," van de Holland-Amerika U)n, groot 8384 ton bruto en 5437 ton netto, gebouwd in 1913, is aan een Italiaansche reederij verkocht. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangekomen 9 Jan: Colom bia, s., W.-Indië. Vertrokken 8 Jan. Brion s., Bordeaux; Hagfors, s., Elseneur; Nero, s., Odense; Orion, s>, W. Indië; Perseus, s., Kopenha gen; Alk, s„ Riga 9 Jan., Oakwood, s., Gal veston. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 9 Jan. Co lombia, W. Indië, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail. KON. NED. STOOMB. MIJ. AGAMEMNON, 8 Jan. van Amst. te Me- lilla. AJAX, 8 Jan. van Genua n. Gandia. BERENICE, 8 Jan. van Algiers n. Amst. HERCULES, 8 Jan. van Algiers n. Lissabon DINSDAG 12 JANUARI. HUIZEN, 298 M. Uitsl. K.R.O.-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 K.R.O.-Trio. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Gramofoonpl. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 K.R.O- Kunstensemble o.l.v. P. Lustenliouwer. 6.45 Engelsche les. 7.10 Causerie over Limburg en Nederland. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00—11.00 K.R.O.-orkest o.i.v. J. Gerritsen. M.m.v. Chr. Alard (Sopraan). Oul Eant. „Die Zauberfiöte" en „La Bohème", ca. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Inleidende causerie over den а.s. cursus v. d. Middenstand. 11.0012.00 Gramofoonpl. HILVERSUM* 1875 NL. Uitsl A.V.R.O.- Ultzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voor dracht door Mevr. Flothuisvan Dommelen. 11.00—12.00 Orgelconcert Fr. Hasselaar. Jan Keessen (viool). 12.002.00 Concert door het Winkels-Trio. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital door J. CaL lenbach. 4.30 Kinderuur. 5.30 Omroep orkest o.l.v. N. Treep. M.m.v. W. Hercken- rath (zang) en Egb. Veen (begeleiding). O.a. Frag. Norma, Bellini. 7.30 Engelssbe les. 8.00 Vroolijk programma, A.V.R.O.-variétê. M.m.v. Kovacs Lajos: Een Dierenimltateur; Saposchnln-Duo (xylofonisten ed muzlek- imitaties): Wouter Loeb (liedjes a. d. vleu gel); De Vier Kaeths (harmonica-virtuozen) en Bob Scholte (zang). 10.00 Vaz Dias. 10.15 Schets van Nono, m.m.v. Mevr. Esther de Boer—van Rijk. 11.00—12.00 Gramofoon- platen. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert Edw. O'Henry. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.25 —2.50 Gramofoonpl. 4.20 Trocadero-orkesL 5.35 Kinderuur. 6.20 Btrichten. 6.50 Beet hoven's viool- en piano-sonates. 7.10 Fran- sche causerie. 7.40 Commodore Grand Or kest. 8.50 Lezing. 9.20-9.35 Berichten. 9.40 Serenadenconcert. B.B.C.-orkest o.l.v. S. Robinson. 10.40—12.20 Henry Hall's Glenea- gles Hotel Band. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M, 8.05, 12.50, 1.25 Gramofoonpl. 8.20 Opera „Romeo et Juliette" van Ch. Gounod. Orkest en so listen o.l.v. Henri Defosse. KALUNDBORQ, 1153 M. 11.20-1 20 Con cert u. h. Place-Hotel. 2.204.20 Radio orkest m.m.v. K. M. Pfeiffer, plano. 7.20 7.40 Humoreske-concert o.l.v. GröndahL Ö.a. van Dvorak. 7.40—9.25 Radio-tooneef. 9.45 Slavische Muziek o.l.v. Gröndahl. O.a. 2de Hong. Rhapsodie, Liszt. 10.25—11.50 Dansmuziek. LANQENBERO, 473 M. 6.20—7.20, 11.20 en 11.55 Gramofoonpl. 12.251.50 Concert o.l.v. Pensis. 4 20—5.20 Concert o.l.v. Pen- sis. 7.50 Literaire Avond „Romantische Im- provisationen". 9.50—10.20 Dortmunder Zes- daagsche. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M.: 12.35- 2.05 Gramofoonpl. 5.20 Concert Omroep orkest. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Werken van J. Jongen. Omroeporkest en Soliste. 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest б.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert door solis ten en de soc. harmonie „De Werker". 9.20 —10.20 Toespraak door W. v. Grootven. ROME, 441 M. 7.20 Qramofoonpl. 8.20 Ge varieerde concert- en comedie-uitzending. Hierna fragmenten uit „Eln Maskenball", Verdi. ZEESEN. 1635 M. 6.50 Concert door Ar- kadi Flato's orkest. 7.35 Lezing en Berich ten. 8.35 Vroolijk uurtje. Orkest en Solisten. 9.40 Berichten en hierna tot 11.20 Concert door de kapel Ilja Livschakoff. JUNO, Middl. Zee n. R'dam, pass. 8 Jan. Gibraltar. SATURNUS, 8 Jan. van Malta n. Piraeus. TIBERIUS, 8 Jan. van San Domingo n, Belize. VESTA, 8 Jan. van Vigo n. Lissabon. AURORA, R'dam n. Middl. Zee, pass. 9 Jan. Dungeness. BRION, 8 Jan. van Amst. n. Bordeaux. NERO, 8 Jan. van Amst. n. Odense. ORION uitreis, pass 9 Jan. Dungenesa. PERSEUS, 8 Jan. van Amst. n. Kopenh. COLOMBIA, 9 Jan. van W. Indlë te Amst. DAMSTERDIJK, 8 Jan. van R'dam te San Francisco. BLOMMERSDIJK, 8 Jan. van Boston te Philadelphia. VEENDAM, 8 Jan. van R'dam n. New- Yortr. RHEA, thuisreis, was 9 Jan. v.m. 1 u. 300 mijlen N. van de Azoren. STELLA, 9 Jan. van Smyrna te Konstan- tlnopel. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BILDERDIJK, 8 Jan. van R'dam te New- York. DELFTDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 8 Jan. n.m. 8 u. 15 van Swansea. HOLLAND O.-AZIE LIJN. OUDERKERK, thuisreis, 8 Jan. van Mar seille. JAVA NEW-YORK LIJN, TAPANOELI, 9 Jan. van New-York te Batavia. ROTT. LLOYD. DELI, 9 Jan. van Batavia n. R'dam. KOTA NOPAN, thuisreis, 12 Jan. blj Perim verwacht. MIJ. OCEAAN. LYCAON, 8 Jan. van Belawan n. Amst. PEIS ANDER, Java n. Amst., 7 Jan. van Port Soudan. THESEUS, 9 Jan. v. Liverpool n. Batavia. MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, pass. 9 Jan. Ouessant. HOLLAND-AFRIKA LIJN. IJSTROOM, thuisreise 8 Jan. te Winnebah. SPRINGFONTEIN, 9 Jan. van Antwerpen n. R'dam. RANDFONTEIN, 9 Jan. van Beira n, Mo zambique. MELISKERK, 9 Jan. van Kaopstad n. Port Elisabeth. HEEMSKERK, 9 Jan. van Hamburg n Amst. DIVERSE SCHEPEN. ATTIKA, thuisreis, 8 Jan. van Vigo. ZUIDLAND, m.s., 8 Jan. van Vlissingen n. Havre. NOORDSTAD, m.s., 8 Jan. van Londen te Gent. BATAVIER II, 9 Jan. van Londen te R'dam. FLYING IRISHMAN, m.s„ 8 Jan. van R'dam n. Molfetta. STRYPE, 8 Jan. van R'dam n. Cardiff. BATAVIER III, 9 Jan. van R'dam te Gra- vesend. Pii.M. 26, 7 Jan. van Melilla n. Velsen. ROKOS, B. Aires n. Amst, pass 8 Jan. Ouessant. BRITISH CONSUL. Abadan n. Amst, pass. 8 Ja.n. Perim. CASTOR, m.s., 8 Jan. van uinkerken te R'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7