Amsterdamsche Beurs N 1VATANDPASTA Stofzuigerhuis MAERTENS Wisselkoersen HERIrfQA WUTHRICH, HAARLEM ELECTR1CITEIT PROF. J. KORS O.P. Uit België geweerd Het Amerikaansch- Japansche geschil HET TEKORT Nuchterheid geboden ETf 1 V #%25&75c.p.tube Agenda Agenda 13 Januari Nederlandsch Tooneel- verbond MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANïC Haarlem-Amsterdaw* MALAISE IN DE KLOMPEN INDUSTRIE HERLEVENDE VEE SMOKKELARIJ DE KAPITEIN VAN KÖPENICK DE AXENSTRASSE VERSPERD JAPANSCH ZOUT NAAR AMERIKA j MILLIOEN SPANJAARDEN WERKLOOS BLIJFT BRIAND AAN BUITENL. ZAKEN? VOOR HET AMERIKAANSCHE NOODFONDS Senaat keurt goed ONZE OOST Dr H. NANNING'S reinigt mond en tanden. SOCIAAL LEVEN KRUISVAARDERS VAN ST. JAN STADSNIEUWS 12 Januari N. Z. H. T. M. Vocaal- en Instrumentaal Concert Reorganisatie afd. Haarlem Jubileum St. Paulus Noodlijdende dieren TOONEEL Gevonden dieren en voorwerpen Barteljorisstraat 16 - Tal. 10756 VAMPVB stofzuigers f 105.* BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE 7% 40% Naar wij vernemen, zou prof. dr. J. Kors O.p. Maandagavond een spreekbeurt ver vullen op de Vredesvergadering der Univer siteitsstudenten te Leuven. Het was een bij eenkomst, waarop mede pater S. Stratt- mann O.P. in het Duitsch en nog een derde spreker in het Fransch het woord zou voe ren. De Nijmeegsche professor reisde naar Essen. Bü de passencontröle aldaar werd hem door den beambte de pas afgenomen en hem medegedeeld, dat hem de toegang van overheidswege in België was ontzegd. Den beambte scheen van hooger hand uit Brus sel instructies te zyn gegeven, welke ver band heeten te houden met vroegere uit latingen van prof. Kors in verband met de Internationale vredesbeweging. Vermoede lijk moet hier een der beruchte Brusselsche politieke misverstanden in het spel zyn. Na de aan de grens ondervonden onheu- sche behandeling bleef prof Kors niet beter over, dan den eersten den besten trein naar Holland te nemen. Toen hy in dezen had plaatsgenomen, werd hem den afgenomen pas teruggegeven. Nog des avonds kwam de geleerde te Amsterdam aan. In Leuven heerschte, met name onder de Vlaamsche Hoog-Studenten, groote ont stemming, toen het wegblijven van prof. Kors tengevolge van het Belgische ingrijpen bekend werd. Men herinnert zich, dat ook de heer P. W. de Koning en andere voor de Vlaamsche beweging sympathiek gestemde Noord-Ne derlanders, die in België spreekbeurten gin gen vervullen, uit het land werden gezet of aan de grens werden tegengehouden. Uit Brussel wordt ons nader geseind, dato 11 Jan.: De voor hedenavond te Leuven aangekon digde groote vergadering voor den vrede en waarvoor veel toeloop bestond, is op het -laatste oogenblik afgelascht van overheids wege. De burgemeester van Leuven gaf voor, dat fascisten en patriotten haar in de war wil den sturen, gelijk onlangs het geval is ge weest by het internationale congres te Pa rijs. De „Nation Beige" eD andere dergelijke nationalistische bladen hadden tevoren de reaetionnaire studenten, die te Leuven voor namelijk onder de Walen huizen, opgehitst. Vermoedelijk heeft zich de burgemeester als hoofd der politie vooraf met de regeering te Brussel in verbinding gesteld, om zijn houding te bepalen. Dientengevolge werd aan de Belgische grensbewaking last gege ven, om prof. dr. Kors, indien hij zich aan de pascontröle zou aanmelden, niet tot het land toe te laten. Tegelijkertijd werd aan de Dominikaansche overheid te Leuven ver zocht, aan Pater dr. S. St r a 11 m a n n O.P., die inmiddels was aangekomen, te verzoeken dien avond niet op te treden, aan welk ver zoek pater Strattmann natuurlijk voldeed. Er heerschte groote verontwaardiging on der de beleggers van de meeting. Tooneelen van protest speelden zich af op straat en in kleine byeenkomsten. Men heeft besloten, om spoedig een groote protestvergaderfng tegen het eigengereid op treden der Belgische overheid te houden. Definitieve bijlegging Staatssecretaris Stimson heeft medegedeeld dat de Japansche regeering een strenge be straffing heeft bevolen van de twee Japan sche politie-agenten wegens den aanval op den vice-consul der Vereenigde Staten te Moekden, Chamberlain. Dc Amerikaansche regeering heeft to deze regeling toegestemd, waarmede het incident definitief is bygelegd. Daling der klompenprijzen verwacht Men bericht ons uit de Meiery, dat in de belangrijke klompenindustrie dier streek thans sterk de symptomen der malaise door dringen. Op de fabrieken te Best en omge ving zijn tientallen arbeiders ontslagen. Ook in het handwerkbedryf is men in de dorpen tot inkrimping van personeel overgegaan. Zoowel In de machinale als ln de handwerk- bedrijven zyn loonsverlagingen aangekon digd. Naar men ons van patroonszyde mede deelt, laat de afzet van het product de laat ste maanden zeer te wenschen over. Er heb ben zich belangryke voorraden klompen by de klompenmakers opgehoopt. Omdat in den prys der klompen, ondanks het tameiyk duur gebleven hout, een spoedige belangryke daling waarschyniyk wordt geacht, durven de patroons het er niet op wagen de voor raden aan te houden of nog verder te ver- hoogen. Daarvandaan de Inkrimping der productie, zoowel voor de machinale als de handbedryven. op de oude smokkelinstincten weer vrucht baar tot productiviteit kunnen komen. In verband daarmee zyn overal langs de Bel gische grens van Belgische zyde mobiele douaneposten op rywielen gestationneerd om te trachten de invasie van Nederlandsche koeien, paarden en varkens te voorkomen. Daarmee is het oude en gevaariyke smokkei- beroep, waarby het in één nacht soms om tienduizenden guldens gaat, weer op het tapyt gekomen, waarbij de groote winst kansen er natuurlyk toe meewerken cie „beste" krachten uit het smokkelgilde mobiel te maken. Intusschen wordt op de Belgische markten reeds een vergroote aanvoer van Nederlandsch vee geconstateerd. Ziedaar het beste bewys, dat de nachteiyke expedities niet zonder succes blyven. Een der oudste en gevaarlijkste smokkelobjecten Men bericht ons van de Zuideiyke lands grenzen, dat den laatsten tyd verschillende teekenen erop wyzen, dat de smokkelary van vee, paarden en varkens uit Nederland naai België toenemende is. Deze smokkel is een der oudste, maar tevens een der gevaariyk- ste. Niet zelden kwam het in het verre exi minder verre verleden voor, dat kudden vee van 50 stuks en meer in één nacht over ae grenzen werden gebracht. Tientallen hand langers zyn daarby betrokken, die in groep jes verdeeld, de douanen moeten observee- ren en zien te verschalken. Deze smokke laren geven herhaaldelyk aanleiding tov botsingen met de grensbeambten, waarby meer dan eens van de schietwapenen wera gebruik gemaakt. De oude en historische veesmokkelary, berucht om haar ruwheiu, kostte in het langdurige tydvak van haar bestaan in het nachtelijk duister meermalen het leven aan smokkelaars zoowel als aan grensbeambten. De toestanden ln den veehandel zijn than» weer van dien aard, dat zy gunstig voor dezen „tak" van smokkel mogen worden ge acht. Bij de boeren staan de stallen vol met prachtig vee en schoone paarden. Edoch, er Is hier te lande geen geld voor te maken. In België ls het beter en de Nederlandsche die ren zyn er in trek. Uiteraard Is by deze omstandigheden een bodem ontstaan, waar- Schrijver in den Stadsschouwburg gehuldigd Aan het einde der voorstelling van „De Kapitein van Köpenlck/ die Maandagavond voor een geheel uitverkochten Stadsschouw burg plaast vond, leidde Louis Saalbom den schrijver van het stuk, Carl Zuckmayer, ten tooneele, die terstond met geestdriftige huldebetuigingen begrcet werd. Nadat Saalbom daarna met enkele woor den het Nederlandsche succes van „Da Kapi tein van Köpenlck" had overgedragen op den auteur, betuigde het publiek Zuckmayer door langdurige staande ovaties zyn instem ming met deze woorden en zijn waardeering voor het werk. ALTDORF, 12 Jan. (Z.T.A.). De beroemde Axenstrasse van Brunnen naar Fluennen is door een aardstorting eenige dagen ver sperd. Het verkeer op de Gotthardbaan is niet onderbroken. TOKIO, 12 Jan. (Reuter) Uit g de bron wordt gemeld, dat het Japansche departement van financiën besloten heeft, binnenkort voor 38 millioen yen zout naar de V. S. te verschepen. MADRID, 11 Jan. (B.T.A.). Het ministe rie van openbare werken verklaart, dat het aantal werkloozen in geheel Spanje de 500.000 overschrijdt. PARUS 12 Jan. (Reuter). De „Petit Parisien" bevestigt, dat Briand zich sedert eenige dagen belangryk beter voelt. Giste ren heeft hy een diepgaande besp.-eking ge had met Paul Boncour over de voorberei dingen vcor de Ontwapeningsconferentie. Onder deze omstandigheden, zoo meent het blad, is het niet uitgesloten, dat Briand aan Buitenlandsche Zaken bhjft. Dit zou ook met het oog op den huidigen toestand de eenvoudigste oplossing zijn, want indien de regeering de verantwoordelijkheid op zich zou willen nemen, Frankryk te beróovén van Briand's groote autoriteiten, zou aan La vel slechts de ontslagindiening van het geheele kabinet ovêrbiyven. Laval heeft echter de veilige hoep gekoes terd dat hy met Briand tot een accoord zou kunnen komen. WASHINGTON, 12 Jan. (Reuter.ê De Se naat heeft het wetsontwerp van president Hoover, waarin de oprichting wordt voorge steld van een flnancieele instelling met een kapitaal van twee milliard dollar, dienende tot herstel van den economischen toestand, met 63 tegen stemmen aangenomen. Woensdag of Donderdag zal het voorstel in het Huis van Afgevaardigden worden be handeld. Men hoopt, dat de instelling bin nen een week in werking zal treden. De federale schatkist zal 500 millioen dol lar verschaffen, terwyl de overige 1500 mil lioen zullen worden verkregen door de uit gifte van onvoorwaardelijk door de schat kist gegarandeerde bons. Zooals wij reeds berichtten, heeft de voor zitter bij de opening van den Volkenraad een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat de begrooting nog een tekort laat van 150.000.—. Nader seint Aneta aan de Hollandsche bla den over deze rede het volgende: Spr. schetste den toestand van het land, welke ln verschillende opzichten gunstig is, doch oeconomisch nooit zoo slecht was sedert de instelling van den Volksraad als nu. De oorzaak ligt buiten Ned.-Indië. De wereld constellatie wyzigde zich in Indië's nadeel. De waarde van den export daalde tot minder dan de helft. Niettemin ziin er lichtpunten indien de vrede gehandhaafd blijft. Spr. wees op den ruimen voedselvoorraad en de toenemen de technische ontwikkeling, welke moed ge ven om de depressie te doorstaan. Er is thans groote behoefte aan klaarheid, soberheid en productieven arbeid. Met bezui niging komt men er niet meer; nu biyven alleen over stopzetting van werken, ontslag van personeel, salariskorting en belastingver- hooaing. Dit alle» is pijnlijk, vooral omdat de helft der ontwikkelden in staatsdienst leeft. De taak is: de beste combinatie te vinden, hetgeen niet gemakkelijk is in een maat schappij wier samenstellende deelen eikaars i.ooden weinig kennen. Het besef moet door dringen, dat de geheele samenleving één ge heel is, welk geheel een zwaren last moet dragen. Wie ln' dezen tyd alleen jijn eigen rechten zoekt, ondergraaft de grondslagen van de ons restende welvaart. Voordeelen zijn alleen te behouden door ongeluk van anderen. De tyd is voorby waarin men een maatregel kon afwijzen, omdat zy leed ver oorzaakt en afbraak brengt. Thans moet wor den gevraagd of andere maatregelen niet nog slechtere gevolgen zullen hebben. Spr. staat uitvoerig stil by het vraagstuk der werkloosheid en toont aan, dat de onaf- wysbare efficiency niettemin vermeerdering van de werkloosheid beteekenc. Naast de ver sobering van den overheidsdienst moet de productie worden vermeerderd, doch Juist hier zyn de moeilykheden het grootst, aan- De voorzitter besloot zyn redevoering met de opwekking, de feiten nuchter te aan schouwen en de redelykheid, zakelykheid en optimisme niet te verliezen. Bisschoppelijk schrijven bij het tien-jarig bestaan Zaterdag viert d Congregatie der Kruis vaarders van St. aJn te Ryswyk (Z.-H.) haar tienjarig bestaan. Op dien dag zal er in de kapel te Ryswyk (Z.H.) een plech tige H. Mis worden opgedragen voor alle weldoeners, welke de Kruisvaarders in hun zoo moeilyke, doch heeriyke taak, de ver. zorging der geestelijk-misdeelde jeugd heb ben bygestaan. Van Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, mochten zy on derstaand waardeerend schrijven ontvan gen: Het Jubil) der Kruisvaders van St. Jan is Ons een welkome aanleiding om Onze oprechte waardeering x Onze warme hulde voor hun heerlijk apostolaatswerk open lijk uit te spreken. Vooral wat zU doen voor de jeugd, die het meeste gevaar loopt godsdienstig verloren te gaan. verdient de bewondering van allen, die beseffen, wat leekenapcstolaat op dat gebied beteekent. Wanneer Wy hun dan ook by deze gele. genheid van ganscher harte dankzeggen voor den verdienstelijken arbeid, in de af- geloopen tien jaren verricht, voegen wU er volgaarne den wensch aan to. dat in de eerstvolgende tien jar ende sympathie voor hun werk in breede kringen moge toene men en dat zy in nog veel grootere mate dan tot nu toe de medewerking onzer ge- loofsgenooten mogen ondervinden. Die medewerking kan men verleenen door dagelyks te bidden voor hun arbeid en door een jaarlyksche bydrage te schenken en ook door propaganda te maken voor hun inrichting, b.v.b. door het aanwerven va abonné's op het tydschrift „De Nieuwe Kruistocht", door hun brochures te ver. spreiden, enz. wy bidden Gods zegen af voor den bloei hunner stichting, en volgaarne verleenen yW aan de leden der Congregatie en aan al hunne medewerkers Onzen Bisschoppe- lyken Zegen. (W.g.) J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Gebouw „St. Bavo". Meisjespat; - Eli sabeth en Barbara, 7.30 uur. R. K. Commissie voo rArbeidérs-ontwllckellng, 8.30 uur. Haarlemsche Inkoop Vereeni- ging, 8.30 uur. Kraamverzorging, 8 uur. Rechtskundig Bureau, 8.30 uur. „St. Caecilia", 8 uur. „Onderling Belang", 8 uur. Gem. Concertgebouw. Bach-concert, 8 U. Stadsschouwburg. K. V. Het Nedèrl. Too- neel, „De Despoot", 8 uur. Restaurant Brinkmann. Viering 4e Lustr. K. J. M. V. „De Kring", 9 uur. Rembrandt Theater. Afrika spreekt" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema. „Het Slippertje" en va riété, 8.15 uur. Gebouw St. Bavo. Patronaten Elisabeth en Barbara. 7.30 uur Vergaderingen Derde Orde 11—2 en 4—6 uur. Haar lemsche Inkoop Combinatie. 8.30 uur „Kunst na Arbeid" 8 uur Ledenverga dering Arka, 8 uur. Bestuur Bouwvak, bond, 8 uur. Hotel Lion d'Or. Lezing door mr. John Story voor de leden van The English As sociation, 8 uur. Rembrandt Theater. „Afrika spreekt" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema. „Het Slippertje" en va riété, 8.15 uur. In do heden gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders der Noard-Zuc'd-HcflancUche Tramweg Mij. is met algemeene stemmen besloten tot statu- tenwyziging. Om de persoonlijke kampioenschap pen der „Haarlemsche Damclub" In hotel ,,'t Hof vap Holland" werden Maandagavond j.l. de wedstrijden om de clubkampioenschappen 193132 der „Haar lemsche Damclub" voortgezet. De uitslagen zijn: Eerste klasse: J. van Looij wint van H. Greeuw; A. de Jong wint van J. Poppen. Tweede klasse: D. Kleen wint van J. Wielenga; F. W. de Pater wint van J. H. Reedijk. Derde klasse, groep A: Ph. F. Amelung wint van H. C. Souverein; J. C. Bom wint van L. J. Hellingman: H. Rozijn wint van N. J. H. Koers: J. Klaver. Stijn remise met H. C. Souverein. Derde klasse, groep B: B. Henneke wint van P. A. Nooy; L. J. Froonhof wint van C. Kool; W. J. A. Mat- la wint van O. T. Glaser. Chr. Ver. voor verpleging Vallende Ziekte te Heemstede Viering van het Gouden Jubileum De feestviering van de Christeiyke Ver- eeniging voor de verpleging van Lyders aan Vallende Ziekten, te Haarlem en Heemstede by haar a.s. gouden jubileum zal zoo sober mogeiyk zyn. Deze gedachtenisvieringen zul len zich bepalen tot het volgende: Donderdag 21 Januari: des avonds 7 uur inzegening van 12 zusters tot dlakones ln de Nieuwe Kerk te Haarlem. Zondag 24 Januari: uitsluitend voor de bevolking der Stichtingen. In belde inrich tingen zal «en Gedachtenis-godsdienstoefe ning worden gehouden ln tegenwoordigheid van het Bestuur. Maandag, 25 Januari: des avonds 7.30— 9.15 Radio-uitzending vla de Ned. Chr. Radio-Vereen, van uit de kapel „Irene" op „Meer en Bosch" te Heemstede, by welke gelegenheid Z. Exc. Minister van Staat dr. J. Th. de Visser het byeengebracht Jubileum fonds aan het bestuur hoopt te overhan digen. .Dinsdag 26 Jan. (den eigeniyken Gedenk dag) Vier zusters der Stichtingen hopen op dien dag haren 40-jarigen arbeid binnen deze Inrichtingen te gedenken, terwyl dan tevens het 40-jarig bestaan van den Zuster- kring als zoodanig in de gedachtenis zal worden opgenomen. Heinrich Schlusnus De beroemde Dultsche bariton Heinrich Schlusnus, die verleden jaar met groot suc ces te Amsterdam optrad, zal Zondag 24 Januari a-s., aanvang 8 uur, ln het Gemeen telijk Concertgebouw alhier een zangavond geven. Wintercnrsus Bijenteelt Door de Vereeniglng tot bevordering der Byenteelt in Nederland, afd. Kennemerland, zal te Haarlem een cursus in byenteelt wor den gehouden door een leeraar in byenteelt, den heer R. ter Brugge te Heiloo De cursus bestaat uit acht lessen van 2 uur. Het vangt aan Vrijdag 15 Jan. a.s., des avonds 8.15 uur. Voor hen die byen houden of willen gaan houden of voor hen die belangstellen ln byenteelt, wordt déze cursus byzonder aanbevolen. Voor werklooze leden der af. deeling is deelname cursus kosteloos. Opgave kan geschieden bij den secrtaris afd. Kennemerland: A. M. van Konings- bruggen, Tetteroüestraat 83, Haarlem, waar verdere Inlichtingen worden verstrekt. Deze cursus wordt ten algemeenen nutte, met subsidie van het Rijk gehouden. De muziekvereeniglng „Harmonie Cres cendo", directeur H. W. Hofmeester, zal Za terdag as. in samenwerking met het man nenkoor „Kunst na Arbeid", directeur Joh. Brands, in het Gemeentelijk Concertgebouw een vocaal- en instrumentaal concert geven. Medewerking wordt verleend door de alt zangeres Ria v. d. Spoel. De begeleiding berust by den heer Free Focke. Het is slechts geruild Zeker iemand hy is tot heden onbe kend gebleven reed gisteren langs het Spaarne. De man bereed een fiets, die niet de schoonste was. Plotseling zag hij een rywiel staan, dat veel mooier was dan dat van hem en snel besloten stapte hy af, zette zyn fiets neer en reed op de andere weg. By de politie is hiervan aangifte ge daan, of het den man dus goed bekomen zal? Voorts heeft men nog by de politie aan gegeven, dat een rywiel dat voor een per ceel aan de Kamperstraat stond, verduis terd is. Het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsch Tooneel- verbond heeft gemeend tot algeheele reorga nisatie zyner afdeeling te moeten-overgaan om het doel van het Tooneelverbond, het bevorderen der belangen van het Neder landsch Tooneel, nog beter te kunnen be hartigen. Dit Jaar zal den leden ln de eerste plaats de gelegenheid geboden worden vier voor stellingen in den Stadsschouwburg by te wonen. De eersté dezer voorstellingen wordt ge geven op 16 Januari a.s., door 't gezelschap Cor Ruys. De volgende voorstellingen zullen in Februari, Maart en April plaata vinden. Bovendien stelt het bestuur zich voor op de eerstvolgende algemeene vergadering, ver moedelijk einde Januari, ter afwisseling voordrachtkunst aan te bieden van een of meer der bekendste tooneelspelers of too- neelspeelsters. 14 Januari a-s. hoopt de heer A. F. Kraak Sr. den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaar als opnemer-incasseerder in dienst der Gemeente Haarlem trad. Genoemde afdeeling der Ned. R.K, Ver eeniglng van Handelsreizigers en Handels agenten houdt a.s. Vrydagavond 15 Jan. in café Ctral Gr. Houtstraat hare maan- deiyksche vergadering. De agenda bevat o.m. jaarverslagen van den penningmeester en secretaris alsmede verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding. Ter gelegenheid van deze eerste verga dering des jaars heeft het Bestuur den voornemen zullen maken en voortaan trouw steeds ln het afgeloopen Jaar door afwe zigheid hebben geschitterd, nu een goed voornmen zullen maken en voortaan trouw de vergaderingen zullen bezoeken. Ook worden de leden van Beverwyk, Santpoort enz. uitgenoodigd deze byeeu- komst by te wonen. Kort overzicht over de zwervende en overreden dieren, welke ln 1931 belangeloos in de „Kennel Fauna" aan de Parklaan werden opgenomen. Als vondeling werden ondergebracht 502 honden en katten. Van deze dieren wer. den er slechts 52 door de rechtmatige eigenaars opgeëlscht. Voor 170 gezonde dieren werd weer een goed tehuis gevonden. Het drukke verkeer eischte ln het afgeloopen jaar weer heel wat slachtoffers. Voor 121 dieren, welke overreden waren werd de hulp van den Kennel Ingeroepen. Het is aan te bevelen op drukke wegen de dieren aan de iyn te houden. „Herwonnen Levenskracht" Door den penninein»eater van bovenge noemde vereeniging is in dank ontvangen de jaarliiksche opbrengst van bet busje, zynde 4 83 '4 gekaatst in Kantoor der woningbouwvereeniging „St. Bavo" te Haarlem. St. Francisca Romana Woensdag 13 en 20 Jan. en Vrijdag 15 en 22 Januari zal de tooneelclub van het St. Francisca Romana Liefdewerk voor <Je donateurs een „Kerstspel" opvoeren. Het spel is bedoeld als een illustratie van het Kerstgebeuren, ls verdeeld to 3 act-en en zal voornamelijk als kyk- en zegspel boelen. Onze beste vrienden, biyspel in 4 bsdi-yven door V'ietorien Sar- dou. Het Schouwtooneel, Stads schouwburg. We zyn met de diligence uit geweest. De goede Sardou leverde den keurigen wagen, door G. H. Priem van de Nederlandsche kleuren voorzien en Ko van Dyk zat op den bok om ons met vaste hand, veilig en genoegeiyk, door het bekooriyke Planken- land van 1861 te voeren. Wel zijn we gewend aan moderne ver voermiddelen met perfecte afwerking, maar voor 'n keer ls zoo'n ouderwetsch reisje toch vol bekooriykheid. Je voelt je zoo echt op je gemak, je zenuwen worden geen ocgen- blik overdadig geprikkeld en je komt in zoo'n prettige stemming, dat je na iedere pleister plaats naar het voortzetten van den tocht verlangt. Wat Victorien Sardou ons onderweg laat meemaken, is van 'n gemoedelijke roman tiek en doortrokken van levenslessen, die met een moaerne mentaliteit gemakkeiyk m botsing kunnen komen, maar tóch zóó gul ontvangen worden, dat we mat blyde vol doening erkennen: we zyn toch nog niet zoo dwaas en lichtzinnig als pessimisten ons bywyien willen doen gelooven. Daar heb je nu den rentenier Caussade 'n beste kerel! Dat hij hertrouwd is met 'n veel jonger wezentje, kun je hem niet kwa lijk nemen: hij mag er heusch wel zyn, met zijn mooi landgoed, zijn bekooriyke dochter en zyn trouwen, kinderlijken aard. Natuur lijk weet Cécile hem nog niet volkomen te waardeeren en omdat ze een romantisch schepseltje ls, maakt de knappe jonge Mau rice, die zich slim een plaats in het gast vrije huis heeft veroverd, op haar gemoed een te diepen indruk. Haar man is kl te gastvrij. In zyn goedhartigheid ziet hy in iederen kennis een besten vriend en hfi noodigt Jan en alleman te logeeren. Daar beleeft hy weinig plezier van, want de gas ten profiteeren van zijn gulheid, maar zyn er niet dankbaar voor integendeel, zij verheugen zich ln den tegenslag van den gastheer, als 't met diens echtelijk leven mis dreigt te loopen en doen zelfs hun best om zyn leed te vergrooten. Maar al zijn ware vrienden zeldzaam, ze zyn er toch nog. Caussade bezit er een ln den jongen dokter Tholosan, die den rente nier waardeert als go.d mensch en a:s vader van de lieve Bsnjamine. Caussade van zyn kant begrijpt die waarachtige vriendschap eerst, als hy ontdekt, daaraan het behoud van zyn geluk te danken te hebben ais Maurice volkomen ontwapend ls, de valsche vrienden de deur uit zijn en Cécile hem haar oprechte liefde bewijst. 'n Gezellig blyspel, ook nu nog. Misschien zouden we er minder van genoten hebben, als de schouwburg gisteravond 't was abonnements-voorstelling niet zoo prach tig gevuld was geweest. Tusschen die dichte gelederen moest iedere „zet" wel inslaan en er worden in dit stuk een groot aantal geestige en verstandige zetten gelanceerd Ko Arnold!, als dokter Tholosan, had de dankbare taak, die vuurpyitjes af te steken en hy deed 't zóó goed en met zooveel suc ces, dat meer dan eens een harteiyk applaus by open doek de instemming van het pu bliek vertolkte. Ko van Dyk gaf zich met zyn bekende kracht aan de rol van Caussade. Hy neemt dep bljjspeltoon tameiyk zwaar, doch het 'bleef een genot zijn forsch spel te volgen De derde van het populaire trio was weer Ezerman onnoodig te zeggen, dat hy als de onhebbeiyke vriend weer 'n prachttype schonk. Sam de Vries, ook zoo'n „beste vriend", vorpide met H. Rijkenvan Rijk uitstekend een sinister paar. Tiemeyer speel - de den Arabier zoo goed als dat gaat en Emile van Stuwe was een komische Raphael. Het romantische vrouwtje werd door Jetty van Dijk levendig uitgebeeld en Enny Men- nier bracht een lieftallige Benjamlne op het tooneel, terwyl Syb. Veltman voldeed als kamermeisje. Met het spel van Willem de Vries als de verovermgslustige Maurice, konden we ons minder goed vereenigen. Er was te veel ge maakts in zyn dictie, omdat hy het type niet beheerschte en Victorien's toon niet kon pakken dat kwam vooral in de dialogen met den kraan Arnold! du.'delyk uit. Maar ln haar geheel beschouwd was het een uitmuntende, vlotte vertooning, zoo prettig Fransch als men van Het Schouw tooneel maar mag verwachten. Het gegeven is oorzaak, dat de bijwoning van het stuk voor jongeren ongewenscht kan zijn, maar de wyze waarop het huwelyk en de ware liefde worden verdedigd, dient geprezen. De velen, die gisteravond van het aardige s*)el hebben genoten, zullen het wel verder vertellen: met „Onze beste vrienden" zyn aangename uren te beleven. H. B. v. d. S. Roder, Tulpenstraat 3, beeldje; Helmer hors, Zomervaart 12c, corset; Van Santen, Stoofsteeg 6, hond; Van Eerden, KI. Hout straat 77rc?hond; Van Waard, Spaam. hovenstraat 5, handschoen; Hart, Wilgen straat 79horloge; Schrier, Amsterdam- schevaart 18rcL, halsketting; A. Rcoze:», politie, Smedestraat, muts; C. Smeets, Van Oosten de Bruynstraat 71, povtemonnaie; J. Rybroek, 2e Zuidpolderstraat 57, porte feuille met inh.; Boon; Overtonweg 13( por. temonnaie met lnh.; Hoppenbrouwer, Colen- sostraat 20, rozenkrans; Aanhout, Karei v. Manderstraat 65, rijwielbelastingplaatjeJ. Wilshous, Amsterdamschevaart 190, rente- lcaart; B. van der Steil, Haarlemmerllede- straat 34, handbeschermer; Vollaerts, Ane, gang 12, sleutel; Cobelens, Rustenburger laan 29:d., sleutel; De Jong, WUhelmina- park 8, taschje: Gaerlinges, Teverbeèkstr. 45, IJmuiden, vulpotlood. Moolenaars, Prinsen Bolwerk 22, bril; Swyen, Gierstraat 68, autodop; Hoogland. Klarenbeekstraat 59 rd., motorhandschoen; Hartel, Voorzorgstraat 10. handschoen; bu reau van politie, Smedestraat, handschoen: N. v. d. Velde, Hasselaarsplein 26, motor- handschoen; Bartelman, Graafschapstraat 70, handschoen; J. v. d. Schralie, Overton- straat 78, handschoenen; Herbers, Sterre- boschstraat 78, hond; Sprokkreef, Merinne- steeg 16, hond; Veldhuizen, Oosterstraat 33, hond; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebr. door Hekster, Stormstr.); idem, idem, kat (gebr. door V. Leeuwen, Kloosterstraat 40 rd.)idem, idem, kat (gebr. door V. As, Lotterstraat 1); Dirks, Kolkstraat 9, lorgnet; W. Haak. Anna v. Burenlaan 44 (of 49). zakmes; P. v. Dort, Ryksstraatweg 300, no titieboek; G. Wille, Ansiynstraat 30, por- temonnaie m. i.; H. Carpentier, Barendse- straat 60, idem; C. Eindebak, Sterrebosch- straat 77, idem; J. Berghuis, P. Kiesstraat 7, rozenkrans; v. d. Veldt, zyiweg (Zij weg) no. 2, sleutel; P. Nobels, Dubbelebuurt 45 zw., sleutel; bureau van politie, Smede straat, speld; G. v. d. Broek, prouwersstraat 44, tasch m. 1.; Seggeiink, Godfr. v. Bouil lonstraat 47 r.d., tasch m. i.; V. Rooij, Jan Steenstraat 73, taschje m. i.; De Ridder, Kempstraat 12, zakmes. Burgerlijke Stand. Geboren: 7 Jan. J. E- StolvoortHenneke z; 11 Jan. A. C. Bakker Weidema d; 8 Jan. L. J. Brugman—-Kuijk d; 8 Jan. J. H. SmitDekker z; 9 Jan. J« Gröenendaal—Vry d; 9 Jan. A. M. Vasen— Christoffels z; 9 Jan. A. P. KuilboerBos z! Overleden: 9 Jan. M. A. G. Dry ver. 50 j* Eindenhoutstraat; 9 Jan. H. de ZwaanSte* venhagen, 36 j., Teding van BerkhoutstraJt; 10 Jan. A. Evers, 82 j., Oranjeboomstraat; 9 Jan. F. J., 6 j., z. v. F. J. Strybosch, Duven. voordestraat; 10 Jan. C. D. v. Hensbergen-" Gevonden voorwerpen. Terug te bekO" men by Fraser, Pieter Aertslaan 7, een tor telduif; v. d. Voort. Zandvoortschelaan, een slagerskiel; H. P. v. Gurps, Havenstraat 3, een beige ceintuur; H. M. v. d. Linden, Ipen- laan 27, een aktetasch met inhoud; v. Haa- gen, Narcislaan 1, een portemonnaie met In houd; J. C. v. Looy, Binnenweg 40. een Ford-schroevendraaier; A. Willemsen, Gröe nendaal, een auto-sleutel; Pol, Heemstede- plein 9, een zwarte bontkraag; Lohman, Spaarnzichtlaan 4a, een duif; Opstal, Ban- kastraat 71. een heerenshawl; Bureau van politie Raadhuisstraat, een kinderhand- schoen. een portemonnaie met inhoud, een huissleutel, en een paar dameshandschoe nen. DINSDAG 12 JANUARI. Farys Brussel Londen New-York (cable) Beriyn Zünch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.75 9.80 34.55 34.65 8.40 8.50 2.49 2.49% 58.60 58.80 48.55 48.65 12.55 12.75 21.— 21.20 DINSDAG 12 JANUARI. Voriae Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4H Nederl. 1916 4H Nederl 1917 4 Nederland 1931 4V4 NJnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Kuch. Accousttek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petrolrum Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. Tapanoeil Serbadjadi Sllau V l.C. O. Al'.led iQtercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Etgend Kon Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker H V A Foerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dei) Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabasb Chic Mtlw St Paul Kansas City South Erie RaUr Prolongatie ]6V2 65% 3y4 177 27 135 176 25 201 25 743/, 2 12 ay4 2% IGl'/xe 101%, 99 99 95*%, 95?% 91 91 75% 75% 57% 57% 583/1 58 75% 75 102 108 59% 62 41 45 28 28 89 92% 13 14% 182% 185 22»%, 24 21%, 22 213/i« 2% 8% 9 36% 36% 18 701 104 102 8% 112 115 69% 73 3 6 6% 4 48% 48 41% 39 21 21 14 14 21% 21 15 15 28 28 26 1%. 4 3 3 65 179 40% 135 i75 24 195 80 3 12 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2