J. Lottgering RIEP vtsm HET NIEUWE GOUVERNEMENTS GEBOUW TE HAARLEM Een officieele avond DE RAMP VAN HET RAPENBURG TE LEIDEN Vandaag 125 jaar geleden TWEEDE BLAL DINSDAG 12 JANUARI 1932 BLADZIJDE 1 CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Vervoermogelijkheden in en rondom Haarlem LAKEROL [HEEREN BAAI DE RAMP VAN HET RAPENBURG TE LEIDEN De Vrouwen van Nazareth te Vogelenzang R. H. B.-SCHOLEN bij guur en vochtig weerl 30 59 ets. bij ApoHi. sn Dreg. Ververij en Chemische Wasscherij Groote Houtstraat 5a, Tel. 10771 STOPPAGES, SCHOENVERVEN EN H0EDENV0RMEN ZekerTriesdtcHeennbaai,maardan ECHTE FR1ESCHE en verkoudheid DIRECT behandelen) Wrijf in met Het Kuiper- en Kistenmakers- bedrijf GOUDEN MEDAILLE VOOR TROUWEN DIENST NEDERLANDSCH SCHOOLMUSEUM Tentoonstelling van Diorama's MACHINISTEN-EXAMEN PAX ET BONUM BURGEMEESTERS Eervol ontslag DE RAMP VAN HET RAPENBURG TE LEIDEN ;vV-' H - - Een gravure van den toestand, zooate bQ to de eerste dagen na bet droevig gebeuren was. Dooden en gekwetsten worden wegge dragen Ged. Staten van Noord-Holland hadden Maandagavond een aantal gasten genoodigd tot een bezoek aan het nieuwe Gouverne mentsgebouw, dat sinds Mei 1930 in gebruik (8. Tot de vele gasten behoorden de leden van •Je Prov. Staten van Noord-Holland en de Vertegenwoordigers van die colleges, die het Provinciaal bestuur een geschenk aangebo den hadden, zooals gemeentebesturen, wa terschappen en andere corporaties. Rondom het gebouw had de politie onder leiding van inspecteur Van Tongeren voor een .uitstekende verkeersregeling gezorgd w&t met het oog op de tientallen auto's wel hoodig bleek. Te half 9 werden de gasten ontvangen door den voorzitter van het College van Ged. Staten, den Commissaris der Koningin, door enkele leden van Ged. Staten en door den griffier der Staten mr. S. H. Vening Meinssz. De officieele ontvangst vond plaats in de vergaderzaal van Prov. Staten, welke met een palmenversiering was verfraaid en waar «en strijkje voor uitstekende muizek zorg droeg. De Commissaris der Koningin hield de Volgende toespiaak: De Commissaris wees er in zijn rede op, dat het gebouw sinds Mei 1930 reeds in ge bruik is, doch dat het geruimen tijd geduurd beeft eer alle geschenken zoodanig opgesteld bonden worden, dat ze volkomen tot hun ïecht kwamen. Door den langen tijdsduur sinds de in ge bruikneming. was er geen reden meer tot opening in een plecht'ge zitting en daarom sün nu allen uitgenoodigd tot een eenvou dig bezoek. Spr. bracht dank aan alle gemeentebe sturen, corporaties en bijzondere personen, die voor de verfraaiing van het gebouw zoo veel belangstelling aan den dag hebben ge legd Het zijn alle blijken van medeleven en burgerzin. Spr. gaf tenslotte allen de verzekering, dat bet provinciaal bestuur in al zijn geledin gen vervuld is met hartelijken dank tegen- over allen, die op zoo onbekrompen wijze er toe hebben bijgedragen, het aan historische berinneringen zoo rijke paviljoen op te bou ten tot een waardigen zetel der hedendaag. sche administratie. Het provinciaal bestuur zal zijnerzijds Voortarbeiden aan den verderen immateriee- ten opbouw van dien zetel, tot heil der pro- vincie en tot zegen van haar gemeenten en Ingezetenen. Burgemeester W. de Vlugt, van Amster dam, antwoordde in het kort op deze wel komstrede. Hij betuigde zijn erkentelijkheid jegens het Provinciaal bestuur, dat de vertegenwoordi gers van gemeentebesturen in de gelegenheid gesteld waren, het Gouvernementsgebouw te bezichtigen. In den kring van gemeentebe sturen bestond daarvoor groote belangstel ling. De oude behuizing kon zelfs aan de ma- ttgst gestelde eischen niet meer voldoen. Het is dan ook met dankbaarheid, dat gedacht Wordt aan het oogenblik, dat dit gebouw be trokken kon worden en het moet het College Win Ged. Staten op dit oogenblik tot vol doening stemmen, dat dOor de in gebruik neming van dit gebouw een lang gevoelde behoefte is vervuld. De taak der provinciale besturen is de laatste jaren zeer verzwaard en de golfslag van den tegenwoordigen tijd doet zich krach tig gevoelen in de provincie Noord-Holland en de vervulling der taak van het Provin ciaal Bestuur vereischt een apparaat, dat zoodanig gehuisvest is, dat het op de meest voortreffelijke wijze functionneert. Spr. uitte zijn wmrdeering vóór het feit, dat de geschonken blijken van belangstel ling door het College van Ged. Staten op ®ympathieke wijze zoodanig versterkt en ge- 'angschikt zijn, dat zij bijdragen tot de ver fraaiing en versiering van het Gouverne mentsgebouw. Spr. wenschte ten slotte het Provinciaal Pestuur geluk met de in gebruikneming van dit nieuwe gebouw en vertrouwde, dat het in belangrijke mate zou bijdragen tot de be vordering der taak van het Provinciaal Be stuur, terwijl hij hoopte, dat onder Gods '«gen en met de kennis en de ervaring van den huidigen voorzitter op ruime wijze zou bevorderd worden de ontwikkeling en bloei der gemeenten. Op beide redevoeringen volgde een harte- Itlk applaus. Hierna werden de aanwezigen in de gele genheid gesteld, het gebouw te bezichtigen. In de anti.chambre en in de koffiekamer Waren ruim voorziene buffetten ten behoeve Van de gasten opgeslagen. Staande voor dezen zetel, wat het kunst- haaldwerk betreft, geschenk van de Afdee- Uhg Noordholland der Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten, met 't fraaie wand- l&Pijt van de hoofdstad des Rijks in den rug eh de niet minder schoone gobelins van acht *hdere groote gemeenten om mij heen, met bet gezicht op de klok van de provinciale bedrijven en met de vloerkleeden van Heem- ®tede en van Beverwijk voor den voet, is het een voorrecht de talrijke bezoekers wel kom te heeten, die gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging van Gedeputeerde Sta ten om het nieuwe Gouvernementsgebouw met een bezoek te vereeren. dat, thans ge heel voltooid, prijkt met al het scnoons, waar mede het door de milde hand van zeer velen is verrijkt. Reeds is Mei 1930 is deze nieuwe zetel van het Provinciaal Bestuur in gebruik genomen en herhaaldelijk is in het College sprake ge weest van een officieele opening in een plechtige ziitlng van de Provinciale Staten. Maar het heeft geruimen tijd geduurd, al vorens alle welkome toezeggingen van ge schenken tot verfraaiing van het gebouw, toezeggingen, waaronder er vele waren, die langdurige voorbereiding vorderden, konden worden ingelost en het College stelde er prijs op, dat alle geschenken tot hun recht zou den komen en dat geen daarvan als ..nage komen gift" aan de aandacht ontsnappen zou, waarop het aanspraak had. Moest derhalve eene opening in plechtige zitting tot later worden verschoven, thans zou zij ongetwijfeld aan aantrekkelijkheid en beteekenis hebben ingeboet, nu de Staten reeds herhaalde malen deze zaal in leven dige beraadslaging aan haar doel hebben dienstbaar gemaakt. En bovendien zou, ook bij de grootste „in schikkelijkheid" dit woord nu in zijn strik ten zin genomen deze Statenzaal b!j lange na niet allen hebben kunnen be vatten, op wier aanwezigheid bij de plech tige opening door het Provinciaal Bestuur zou zijn .prijs gesteld. Het is daarom dat Gedeputeerde Staten van hun aanvankelijk voornemen hebben afgezien en liever die allen hebben uit genoodigd tot een, met het oog op den nood der tijden eenvoudig bezoek, bezoek dat de gelegenheid biedt tot een rondgang door de zalen en vertrekken, waar zich de geschenken bevinden, die een dagelijksche bron van vreugde en van genot zijn voor degenen, die aan het Provinciaal Bestuur zijn verbonden, opdat alle schenkers zich zouden kunnen vergewissen aangaande de plaats, die is toegedacht aan hun gewaar deerd blijk van medeleven met hun gewest en met degenen, die voor den goeden en geregelden gang van het Bestuur daarvan de verantwoordelijkheid dragen. Het is mij, zoowel persoonlijk als spre kende voor en namens de Provincie, eens behoefte voor al die blijken van medeleven en burgerzin openlijk dank te zeggen en aan alle gemeentebesturen, corporaties en bij zondere personen, die voor de verfraaiing van het Gouvernementsgebouw zooveel be langstelling hebben aan den dag gelegd, de verzekering te geven van de warme erken telijkheid die zij daardoor hebben opgewekt. Links en rechts, in de nevënzalen, prij ken aan den wand, die daardoor op schit terende wijze is versierd, de artistie ke gobelins van de Vereeniging „Stad en Lande van Gooiland", van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier en van een viertal groepen van gemeenten, terwijl de klok van Enkhuizen in de koffie kamer den Statenleden het uur aangeeft waarop na gencten rust de werkzaamheden moeten worden hervat, nadat zij zich op de barometers van Wijdewormer en van Beets en Oudendijk omtrent de weersgesteldheid, die hen buiten gekomen wacht, een voor spelling hebben kunnen maken. Ik heb nu slechts de geschenken opge somd, die in de onmiddellijke omgeving zijn te zien en te bewonderen en die niet alleen aan de lichamen, die de Statenzaal met zijne nevenvertrekken daarmede hebben verrijkt, maar niet minder aan de ontwer pers en vervaardigers alle eer aandoen. Ik zou met mijne opsomming kunnen voortgaan, u nog bepaaldelijk willen wijzen op de wandbetimmering, het goudleer en het glas-in-lood-raam van de vertrekken, die naar deze zaal leiden, en niets zou mij liever zijn dan, door hen allen met name te noemen, het volste recht te doen we dervaren aan schenkers, ontwerpers en vervaardigers van al hetgeen een dienstge bouw, als waartoe het Paviljoen Welgele gen door de Regeering is bestemd, tot een lust der oogen maakt en daarmede getui genis af te leggen van de groote dank baarheid, waarvan ik zooeven sprak en die ons tegenover ieder hunner in het bijzonder vervult. Maar ik vrees, dat ik daarmede te veel van uw geduld zou vergen en ben van meening, dat deze avond beter aan zijn doel zal beantwoorden door den rondgang, waartoe onze bezoekers werden uitgenoo digd dan indien meer dan noodig beslag op hun tijd werd gelegd voor het aanhoo- ren van eene rede, die in deze om hare ac- coustiek weinig geprezen zaal wellicht niet eens tot allen zou doordringen. Trouwens uit de lijst, die bij het binnenkomen in het gebouw aan ieder werd ter hand gesteld, moet u zijn gebleken, dat Gedeputeerde Staten zich nauwkeurig rekenschap heb ben gegeven van al hetgeen tot inrichting en verfraaiing van de voor den provincia len dienst bestemde ruimten, mede door de vrijgevige beschikking van Provinciale Staten, werd geschonken en van het aan deel, dat schenkers, ontwerpers en ver vaardigers hebben genomen in het samen brengen van dit alles tot een schoon en samenhangend geheel. De voorlichting, bij het streven naar dit mwxmwK >^Jü«|aprr» vfcpx 'tw"" rcddingsweik den eersten dag na de verwoesting. Naar een gekleurde gravure uit dien tjjd KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur oogmerk verleend door den Rijksgebouwen dienst door zijn ho:«fd Baron van Lijn den, in het bijzonder door den Rijksbouw meester Ir. Bremer en door de bouwkundi ge ambtenaren, de heeren van Bergen He negouwen en van Til de actistieke ad viezen van Professor Roland Holst; de me dewerking van de V.A.N.K. werden op den hoogsten prijs gesteld en gaarne maak ik van de gelegenheid gebruik om ook daar voor de groote erkentelijkheid van het Pro vinciaal Bestuur uit te spreken. Over de geschenken mag ik toch niet ge heel zwijgen. Want het is een bepaalde categorie daar van, die geleid heeft tot de keuze van het avonduur voor deze ontvangst. Het zijn de twaalf lichtkronen en lam pen, waarvan die, geschonken door de ge meente Bloemenöaal, een sieraad is van de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten en de overige over het geheele gebouw zijn verdeeld. Want deze ontleenen vooral haar waarde aan het licht, dat zij verspreiden en zouden stellig niet in volle glorie geprijkt hebben als zij slechts overdag waren te aanschou wen geweest. Maar wij betreuren het levendig, dat dientengevolge hedenavond twee zeer ge waardeerde geschenken de bewondering niet kunnen krijgen, die zij toch 'in zoo ruime mate verdienen. De smaakvolle tuinaanleg, aangeboden door de gemeente Aalsmeer is in het duis ter gehuld en het fraaie glas-in-lood-raam waarmede de hoofdstad der Provincie aan de groote hal in het nieuwe gedeelte een glans en een gloed heeft gegeven, die eiken dag opnieuw het oog verlustigen, is b'j avond aan het bewonderend oog onttrok ken. Intusschen troost ik mij met de gedachte en deze moge voor de schenkers een schrale troost zijn maar dan toch een t oost dat de zon, die de kleuren doet schitteren en tintelen, zich in dit seizoen veelal schuil houdt en bovendien na den middag uit het westen schijnt, zoodat, zelfs al zouden wij u tot een namiddagbezoek hebben uitgenoodigd, althans het Haarlem- sche raam toch naar alle waarschijnlijk heid niet volledig tot zijn recht zou zijn gekomen. Het Gemeentebestuur moge zich echter overtuigd houden, dat zijn geschenk niet alleen door mij, die eiken morgen den om weg langs het raam maak om mijn kamer te bereiken, maar ook door de leden van het College, den Griffier en alle griffie ambtenaren als een der meest welkome en waardevolle wordt beschouwd. Doch ik heb uwe aandacht reeds te lang afgeleid van het doel uwer komst. Ik moet dus besluiten, doch wil dit niet doen dan na aan u allen nogmaals de op rechte verzekering te hebben gegeven, dat het Provinciaal Bestuur In al zijne gele dingen vervuld is met hartelijkert dank te genover allén, die er op zoo onbekrompen wijze toe hebben bijdragen om met hunne materieele kracht, hunne persoonlijke tóe wijding, hun kunstzin, hun goeden smaak, hunne nijverheid, bovenal met hunne lief de voor en hunne gehechtheid aan het ge west, het aan historische herinneringen zoo rijke Paviljoen op te bouwen tot een waar digen zetel der hedendaagsche administra tie. Het Provinciaal Bestuur zal niets nalaten wat strekken kan om dezen dank in daden om te zetten en is bezield met het vurige verlangen om, zoowel door wijze en kloeke besluiten als door nauwgezet en verstandig beheer, voort te arbeiden aan den verde ren immaterieelen opbouw van dien zetel, tot heil van de Provincie Noord-Holland, tot zegen van hare gemeenten en hare In gezetenen. Een fraaie foto van het bijna voltooide moederhuis der Vrouwen van Nazareth, dat gesticht wordt op den „Tutenberg" te Vogelenzang N. Z. H. T. M. en Brockway Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland werden hedenmor gen behandeld de volgende aanvragen van de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Maat schappij, om vergunning voor nieuwe auto buslijnen: 1. Van Haarlem over Oegstgeest, naar 's Gravenhage. 2. Van Amsterdam, over Sloten en Heem stede naar Leiden. 3. Van Haarlem naar Heemstede. 4. Van Haarlem naar Overveen (een kring- lijn in beide richtingen). Een legio bezwaren was tegen deze aan vragen ingekomen. Het gemeentebestuur van Bloemendaal stelde voor de beslissing te verdagen, totdat de onderhandelingen tusschen Haarlem en Bloemendaal, om de tramlijnen door auto bussen te vervangen zouden zijn geëindigd. De Nederlandsche Spoorwegen protesteer den ten sterkste tegen de aanvragen 1 en 2, waarbij zij opmerkten, dat de bestaande verbinding goed is en er voldoende vervoer- gelegenheid Is. De Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij (N. Z. H. T. M.) hield een krachtig pleidooi voor niet-verleening van deze aanvragen. Zij *ijst speciaal op de tramlijnen, die zij in de stad heeft en die Haarlem met Heemstede en Overveen zeer goed verbinden. De vervanging door auto bussen zal in de vervoergelegenheid geen verschil maken. De gemeente Haarlem wijst ook op de ver andering van het vervoerswezen in haar stad. Daarover zal nog een beslissing moe ten vallen. In ieder geval is echter het in stellen van een lijn Haarlem—Overveen, naast de bestaande, overbodig. Verschillende bezwaren van particuliere autobus-explol- tan, die op de trajecten 1 en 2 rijden, wer den nog voorgelezen. Van de gelegenheid tot mondelinge toe lichting maakte allereerst gebruik de heer Meeuwsen, chef van de 7e afdeeling der ge meente Haarlem. Spreker merkte op, dat er geen volledige overeenstemming is tusschen N. Z. H. T. M. en gemeente Haarlem. Wat de aanvrage Haarlem—Heemstede betreft, heeft spreker geen bezwaar tegen verleening, omdat het traject anders is dan dat van de tram. Voor teveel vervoermogelijkheid moet echter gewaakt worden. Overigens verzocht spreker Ged. Staten de beslissing uit te stellen, tot na de goed gekeurde reorganisatie van het Haarlemsche tramnet, De heer Kraak Steeman sprak namens een aantal particuliere ondernemers, die zich door de aanvrage bedreigd zagen. De exploi tant Kors rijdt met bussen tusschen Zand- voort, Haarlem, Amsterdam door de- Haar- Vandaag is het 125 jaar geleden, dat Neder, land, toen zuchtend onder de Fransche Over- heersching, werd opgeschrikt door de tijding van een ramp, zeker voor die dagen van ongekenden omvang. Op dien dag namelijk, het was toen Kop pel.Maandag, omstreeks vier uur in den na middag, werd een groot gedeelte van de stad Lelden verwoest door de ontploffing van een met duizenden ponden kruit geladen schip, dat in het Rapenburg, in de buurt van de Saaihal, gemeerd lag. We laten hieronder een fragment volgen van de beschrijving der ramp, zooals die door een ooggetuige uit het volk werd vervaardigd, die ook de lotgevallen der sleutelstad gedu rende den Franschen tijd (1794—1813) heeft opgeteekend. Men neme den eenigszins onbe holpen stijl voor lief; hij verschilt overigens niet zoo bijzonder veel met den stijl, dien men ook thans nog in tal van volksche epistels ge lieft aan te treffen en is In zijn genre wel ty pisch en niet onvermakelijk. Januari 1807. O droevig jaar voor Leyden! 1807 op den 12 Januari werden wij des ach termiddags om 4 uur in een allerdroevigste el. lende gedompeld. Door de onvoorzichtigheid van een schipper, die met eenige duizende ponden kruit geladen in het Rapenburg om trent de Saalhal was stil gaan liggen en van het schip was afgegaan in de een of anders kroeg om te gaan drinken, omdat het koppel maandag was en hij tegen menschen, die daar ook waren, gezegd had, die hem vraagden wat hij in hadde: steenkoolen, of hij nu dronken was en met vuur op het schip is bezig ge. weest of hoe het bij gekomen is weten wü niet, want niemand had erg in het schip. Al thans zoo om vier uren is het schip in de lucht gesprongen en heeft duizenden men schen ongelukkig gemaakt, want de gansche stad was verwoest; wat niet tot een puinhoop lag, stond in een geraamte en nog hebben wij Gods groote genade en barmhartigheid bij dit droevig ongeluk ondervonden, want wü had. den daar allen bij om kunnen gekomen heb ben, maar dat heeft die goede God nog niet geblieft, hij heeft er nog eenigen gespaard. De ellende en jammer en gehuil was niet te ver tellen, zooveel menschen tot pletteren, zooveel gekwetsten, die onder de puinhopen vandaan werden gehaald. Alle kerken waren onbruik, baar. Zelfs de Pieterskerk stond verders op het Invallen, daar werden des andersdaags toen er volk van den koning kwam, wachten gesteld om de menschen dien weg te verbie den en de menschen, die daar nog in hun ge raamten van huizen waren, moesten daarvan daan. De koning is des avonds cm tien uur uit Den Haag gekomen in onze verwoeste stad en is zelf op de verwoeste en verbrande hoo. pen mee gaan helpen om, ware het mogelijk ongelukkigen, die nog leven hadden te red den; nu en dan vonden zij nog levenden, het kind van eene de Vroede heeft hij op zijn armen gehad, des anderen daags toen het uit den puinhoop van daan was; het riep maar, och mijn lieve Franschman breng mij maar bij mijn vader, zijn moeder met een kind aan de borst heben zij wel hooren kermen maar konden haar niet levend krijgen, de brand was te fel. En zoo waren er velen, daar wel het gekerm van gehoord werd, maar die door de verwoesting zco spoedig als men wel wenschte niet gered konden worden, het was ellendig om te zien en te hooren. Deze ramp kostte het leven aan 200 men schen; 'n onnoemelijk aantal Leidenaars werd door neerstortend puin gekwetst, terwijl 700 groote en kleine woningen aan weerszijden van het Rapenburg en in de daarachter gele gen straten werden vernield, één ontzaglijke ruïne vormend. Vele jaren daarna heette de omgeving van dit gedeelte van Rapenburg dan ook nog: de Ruïne, en ieder Leidsch ingezetene weet, wat er bedoeld wordt, waneer men dien naam ver noemt. De Katholieke St. Petrus-kerk zelfs, ofschoon eerst in de laatste helft der vorige eeuw gebouwd, heet in den volksmond nog al tijd de „Ruïne-kerk". Thans bevinden zich op de plaats des on. heils het van der Werf-plantsoen, met het standbeeld van den uit het beleg van Leiden overbekenden burgervader, en een aantal Academische Gebouwen, het Physiologisch la boratorium, het Mineralogisch en het Zoölo gisch Museum. Op de plaats, waar het kruitschip heeft ge legen, bewaart een gedenksteen in den kade muur de herinnering aan deze historische ramp, welke we, op dezen honderd-vijf-en. twintigsten verjaardag, met de reproductie van een aantal oude kopergravures uit dien tijd, en van enkele foto's van recenten datum, gedenken, J. 3» lemmermeer. Hij heeft een vervoerverbod door Heemstede, dat in geen geval wordt opgegeven. Een andere autobusdienst Is de Haarlem mermeer (route 2 van de Brockway), zou hem groote schade brengen. De firma Calmthout en van Niel neemt passagiers op in Hoofddorp voor Amster dam en doet dit reeds 8 jaar. Als de Brock way daar ook komt, wordt het bestaan van deze exploitatie bijna onmogelijk gemaakt. Dan was het woord aan den heer v. d. Wal, directeur van de Haarlemsche Brock- waybus Maatschappij. Spreker heeft de aan vragen gedaan, omdat er een behoefte aan is. De vijfjarige ervaring, die hij opgedaan heeft op het traject HaarlemLeiden, is daar borg voor. Dat de drukke bollenstreek een directe verbinding krijgt met Amsterdam en Den Haag is een eerste vereischte. Van de electrische tram, waarvoor een paar millioen noodig is, verwacht spr. een bedroe vend resultaat. Men ziet het toch overal in de wereld, dat de autobus de electrische ver dringt. De Brockway is populair in Haarlem en omgeving en de exploitatie van de stads bussen is tot ieders tevredenheid. Spreker somde de capaciteit van zijn bedrijf op: 200 man houdt hij aan het werk, eenige malen de wereld rond rijden zijn autobussen. Toen het gemeentebestuur van Haarlem indertijd een contract met de Brockway sloot inzake de stadsbussen, stonden daarin o. a. bepalingen, die nu, bij de bepaling van de bussen der N. Z. H. T. M. geheel vergeten worden. Maar daarover zal de heer v. d. Wal nog wel een en ander zeggen, wanneer de openbare behandeling van deze kwestie aan de orde is. Spreker wees nogmaals op de ervaring van de Brockway en drong met klem aan op toewijzing van de voorgestelde lijnen, opdat zij haar vleugels wijder zou kunnen uitstek ken. De heer Burgersdijk, directeur van de N. Z. H. T. M., antwoordde den heer Meeuw sen, dat er wel overeenstemming met de gemeente is inzake de autobus-exploitatie. B. en W. zullen hun bezwaren tegen enkele punten in het voorstel, bij Gedeputeerde Staten indienen. De Tram-Maatschappij zal de beslissing van Ged. Staten aanvaarden. De heer Meeuwsen wees er nog op, dat de raad niets in intercommunale tram- of bus lijnen te zeggen heeft en dat slechts overleg gepleegd kan worden. De heer v. d. Wal aanvaardde een ver voerverbod voor de Haarlemmermeer. Gedeputeerde Staten zullen nader be slissen. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S, te Drachten T. Hoogeveen, te Heerenveen. Aan J. Coster is met ingang van 1 Sep tember 1932 op verzoek ervol ontslag ver. leend als directeur van en leeraar aan de R.H.B.S. te Vlissingen. 20-50 PER ONS Bij de organisaties der werknemers in het Kuiper, en Kistenmakersbedrijf is bericht binnengekomen, dat het bestuur van de groep Wiksea, de overeenkomst tegen 15 Maart as. heeft opgezegd. Hiermee is voor het geheele- houtbedrijf en kistenmakers- bedrijf, zoowel in Zaandam als Amsterdam, Rotterdam, Hengelo, Lelden, Leerdam, Schiedam en Oss de overeenkomst opgezegd. Te Breda is op plechtige wijze de gouden medaille voor zes en dertig jaar trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant onder-officier G. A. Draaljer, instructeur aan de school voor reserve-officieren der infanterie, aldair. Een onbekend illustratlemiddel bij het onderwijs in geschiedenis, aardrijkskunde, letterkunde, kunstgeschiedenis, kostuum- kunde, enz. is te zien op de tentoonstelling van een zestiental diorama's, voorstellende Egyptische tempel, Haven van Tyrus, Paal woningen, Germaansche rechtspleging, Ro- meinsche straatweg en Amphitheater, Kasteelbouw in 1100 aan den Neder-Rijn, Middeleeuwsche haven, Tournooi, Poort-, Markt- en Kerkplein omstreeks 1500, Pa leiszaal en Buitenplaats in 1720, Buiten tuinen langs de Amstel in 1780, Marktplein in 1840. De diorama's zijn vervaardigd door dr. W. G. L. Wieringa, leeraar te Haarlem en worden tentoongesteld in het Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam, Prinsen gracht 151; van 15 Jan. tot 6 Febr. op werk dagen, behalve 's Maandags, van 10 tot 5 uur. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor di ploma A de heeren A. G. de Geers. Amster dam, W. J. Net, Middelburg en S. G. M. Verschenen is het tweede lustrum-num mer van Pax et Bonum, uitgave vah het St. Franciscus-Liefdewerk. De secretaris geeft een verkort, maar pit tig jaarverslag over 1930. Daaruit blijkt, dat de zorg van het S. F. L. zich in het geheel over 248 jongens in 142 gezinnen uitstrekte. Op den propaganda-stand van de F. F. F., de fancy-fair, heeft men met de verschil lende onderafdeelingen kunnen kennis ma ken, In Pax et Bonum kan men er de ver richtingen zwart-op-wit van zien. Zeer uitgebreid is „Ons eerste decennium" gezien door den Haarlemschen S. F. L.- perisccop. In een volgend artikel kan men kennis maken met „Zelatricen-wee", eindigende met een hartelijk dankwoord. De lezer maakt daarna kennis met de muzikale verrichtingen in 't S. F. L., die zeer hoopvol voor de toekomst zjjn. Het jaarboek is rijk geïllustreerd met ae- tleprenten! Aan R. J. van Doveren is op verzoek met 16 Febr. 1932 eervol ontslag verleend als burgemeester van Wijk en Aalburg en Veen. •,\.i x f. -.é-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5