Laatste^ Nieuws AmsterdamSche Beurs Stofzuigerhuis MAERTENS Wisselkoersen 1% AMERIKA NIET NAAR LAUSANNE? Absolute neutraliteit HOE HET WORDT OPGEVOED Agenda Agenda 14 Januari Patronaat „St. Elisabeth" MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANf Haarlem-Amsterda^ HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Philips' Radio-toestellen JEUWE BENZINE. RESERVOIRS! Mesthoop en beschuitbussen DE VERKEERSMAQUETTE VAN DEN A. N. W. B. VOOR DE RECHTBANK MARECHAUSSEE MISHANDELD STADSNIEUWS 13 Januari Haarlemsche Bachvereeniging Een geslaagd jaarfeest Faillissementen Rijkspostspaarbank Verbouwing Centrale Werkplaats PUBLIEKE WERKEN TE BLOEMENDAAL Overbrenging en concentratie der magazijnen Drukwerk te Overveen EEN AFDEELING HAARLEM DER N.S.N.A.P. DERDE ORDE Congresdag te Haarlem HET „VADERLAND"- TOURNOOI Totaal Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Alle merken stofzuigers BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS 21. iö 38 71% 39 72 6%« 38/4 67 Prolongatie 2% WASHINGTON, 13 Jan. (Reuter). Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Ver- eenigde Staten geen waarnemer naar de conferentie te Lausanne zullen zenden, om eiken schijn van hernieuwd Amerikaansch initiatief inzake de herstel- en oorlogs- schuldenbetalingskwestie te vermijden. Italië voor schrapping ROME, 12 Jan. CVX>.). Het te Milaan ver schijnende Popoio. d'Italia", dat, zooals bekend, het blad is van Mussolini, publi ceert onder den titel: „Het is tijd de tra gische boekhouding van den oorlog af te sluiten", een artikel, dat de aandacht trekt en waarin men in politieke kringen het doel van Mussolini zelf meent te herkennen. De conferentie van Lausanne moet, aldus het blad, „een streep onder de rekening zet ten". zy moet leiden tot de schrapping van debet en credit der tragisch gekenmerkte boekhouding van den oorlog. Feiten elschen een fundamenteele oplossing. Het blad breekt dan een lans voor de toepassing van het door een Engelsch bankier voorgestelde principe: „en vergeeft ons onze schulden gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren" Canadeesche stem. NEW VORK, 13 Jan. (Reuter). De presi dent der Canadeesche Handelsbank, Sir John Aird, verklaarde aan de pers, dat het aan ieder land, ook aan Frankrijk, begrijpe lijk moet toeschijnen, dat een herzining van de oorlogsschulden en de regeling der her stelbetalingen gerchtvaardlgd is. nu door de algemeene prijsdaling de lasten van het Young-plan nog drukkender zijn. gebleken dan die van het plan-Dawes. Een land als Duitschland kan niet in een toestand van armoede gehouden worden, zonder dat de naouurstaten daarvan ernsti ge naaeelen ondervinden. Hoover's opvatting. WASHINGTON, 13 Jan. (Reuter-, In zake het besluit der regeering geen waarnemer naar de conferentie van Lausanne te zenden, om eiken schijn van een hernieuwd Ameri kaan: ch initiatief in de schulómkwestie te vermijden. wcr?.t nader gemeld, dat presi dent Koover weliswaar vrenscht, dat door de oorlogsschuldencor- missie een onderzoek wordt incc-teld naar de mogelijkheid van «cn verder gemeen; chappeiyk optreden tol verlichting van '-'«-nationale schulden lasten, dcch dat hij het op don voorgrond plaatzen van dit vtuk op het oogen- blik voor doelloos houdt. Reuter verneemt ve-c™ uit welingelichte Amerikaanse!-e kri-~«n. dat men het -onder de ="en oir*' -""''-ecSen voor het beste houdt, indien de Europeesche mogendheden --toet op de conferentie van Lausanne onder ling eens kunnen worden. Pas wanneer zulk een overeenstemming bereikt is, kunnen de Europeesche debiteu ren, door zich te beroemen op de bepalingen der flnancieele overeenkomtsen met de Ver. Staten, hunnerzijds een uitstel van betalen aanvragen. Opnieuw hebben de ambtenaren der Accijn. zen te Helmond succes gehad met het op sporen der benzinebelastingontduikingen. Te Stiphout is een hoeveelheid benzine gevonden, die in den grond verborgen was. Door met soldeerijzers den grond te bewer ken, vond men de benzine in allerlei embal lage, zelfs in beschuitbussen begraven. Daar de bussen dun waren, is een hoeveelheid benzine door het steken met de sondeer, ijzers, verloren gegaan. Men heeft echter nog een hoeveelheid van 750 liter in beslag kun nen nemen. Belastingcommiezen ontdekten bij een vee. houder te Nes a. d. Amstel 1500 liter benzine, verborgen onder een mesthoop. De voorraad werd in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. De g emeentepolltie van Schin op Geul heeft in samenwerking met belastingambte. naren 1200 L. benzine in beslag genomen, die op twee verschillende plaatsen waren opge slagen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een tot dusverre onbekend gebleven persoon aan twee ingezetenen van Schin op Geul had ge vraagd die benzine te mogen opslaan, daar zijn auto defect was geraakt. Door de niets vermoedenden werd zulks toegestaan. Deze Inbeslagneming houdt verband met belas ting-ontduiking. Bij de dezer dagen voor de Rechtbank te Winschoten gehouden pleidooien in een pro cedure van de Auto Onderlinge (eischeresse) maakte de advocaat van genoemde Mij., Mr. N. J. Polak uit Groningen gebruik van de Verkeersmaquette. welke onlangs door den A-N.WH. werd uitgegeven. Door den technischen dienst der Verzeke ring Mij. was een zuivere plattegrond voor het speciale geval vervaardigd, zoodat een teer duidelijk beeld van de behandelde aan rijding kon worden verkregen. M. v. L., twee en twintig Jaar, wonende te Groesbeek, moest de vorige week voor de Rechtbank te Arnhem terecht staan omdat hij den marechaussee-wachtmeester G. heeft bedreigd met een mes en hem tenslotte na een woordenwisseling in de hand heeft ge stoken. De eisch luidde anderhalf jaar gevan genisstraf. De Rechtbank uitspraak doende, veroor- dealde hem tot negen maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. In een Russische reisschets, opgenomen in ..Het Handelsblad", vertelt de schrijver een en ander "an de opvoeding van het Rus sische kind in en docr de school Bij een vragen- en an'voordenspelletje, dat hij net jongens en meisjes van twaalf- tot' vijftien jaar hield, werden nem onder meer de vol gende vragen gesteld: Wat zijn f?e arbeidsvoorwaarden voor kin deren in Nederland?' Bestaat er dwangarbeid voor kinderen? In de koloniën? Hoe komt het, dat er in Nederland voor de kinderen zooveel wordt gedaan en in de koloniën niet? Zijn er sociaal-democraten onder u? Hoe is de jongste 1ste Augustus in Neder land verloopen? Welke rechten geniet de arbeidersklasse iu Nederland? Welke is de invloed der communisten op de arbeidersklasse? Beschermen de sociaal-democraten de rechten der arbeidersklasse, of die van de bourgeoisie? Geven de kranten onpartijdig berichten over de Nederlandsche koloniën? Waarcm zijn de leiders der kerkelijke politieke partijen in Nederland priesters? Men wordt minder nog door de onnoozel- heid van de vragen getroffen, dan door de geestesgesteldheid, welke er in tot uitdruk king komt. Het kind, dat dergelijke vragen stelt, leeft in een sfeer van politieke beun hazerij; het bemoeit zich met aangelegen heden welke ver boven zijn begrip gaan en de vragen wijzen het trouwens uit waarvan het wel de belachelijkste voorstel ling heeft gemaakt, om niet te zeggen dat het die voorstelling expresselijk is bijge bracht. En dan lezen we in dezelfde correspon dentie. dat alleen door haar taak let wel een taak, een opdracht om den gods dienst te bestrijden, de kinderziel met den godsdienst in aanraking komt. De ontnuchtering zal vreeseltjk zijn, wan neer een aldus opgekweekte jeugd straks de Russische aarde tot een hemel maken meet! Gebouw St. Bavo. Patronaten Elisabeth en Barbara, 7.30 uur Vergaderingen Derde Orde 11—2 en 46 uur. Haar- lemsche Inkoop Combinatie. 8.30 uur Kunst na Arbeid" 8 uur Ledenverga dering Arka, 8 uur. Bestuur Bouwvak, bond, 8 uur. Hotel Lion d'Or. Lezing door mr. John Story voor de leden van The English As sociation, 8 uur. Rembrandt Theater. „Afrika spreekt" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema. „Het Slippertje" en va riété, 8.15 uur. Gebouw „St Bavo". „Proza en Poëzie", 8 uur. Bestuur Coöperatieve Bouwvereeni- glng, 8 uur. Stadsschouwburg. Feestuitvoering K. J. M.V; „De Kring", 8.15 uur. Gebouw ..St. Bavo" „Proza en Poëzie, 8 uur Bestuur Coöperatieve Bouwvereeni- ging, 8 uur. Stadsschouwburg Feestuitvoering K. J. M. V. „De Kring," S'A uur. Rembrandt Theater .Afrika spreekt" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema „Het Slippertje" en va riété, 8.15 uur. Comité tot Bestrijding van de Gevolgen der Werkloosheid Het Comité bericht met dank de ontvangst van de volgende bijdragen: O. H. C. f 800— R. J. f 5—, J. E. R. f 5.Ambt. Prov. Griffie lste Maand. Bijdr. f 200.—, F. v. D. f 5.—. G E Baronesse S de L., geb. G. f 10—, N. N. kerstgave f 8.05, N.N. f 10.— ,mevr. S. M. H. f 10.—Th. W. f 2.50. De heer Joh. Rutte stelde ter beschikking van het Comité 300 eieren en 5 HK anthra. clet. Het Personeel van de Sierkan heeft be sloten maandelijks ongeveer f 25.aan het Comité af te dragen. Concertgebouw-orkest. Dirigent: Monteux Casella. Solist: Louis van Tulder. Alfredo Casella als componist, bewerker, pianist en dirigent! De bezoekers der Bach- concerten werden dus in staat gesteld den Italiaanschen toonkunstenaar in al zijn qualiteiten te beoordeelen. Van Casella wordt in hot programma o.a. vermeld, dat hij op vierjarigen leeftijd piano speelde, op tienjarigen in het publiek optrad, op dertien jarigen op het Parijsche Conser vatorium kwam en op zestienjarigen dit in stituut met een eersten prijs verliet. „Sinsdien", zoo lezen we verder, heeft zich Casella ontwikkeld tot één van de meest representatieve Italiaansche musici". Hier mede zouden we, over het algemeen be schouwd, genoegen nemen, wanneer niet hieraan wordt toegevoegd: „Als componist, pianist en dirigent vervult hij een plaats van beteekenls". Dit laatste is nogal erg globaal gezegd. Wij zouden het, ter juister waardeering, anders willen zeggen: Casella is een respec tabel pianist, een apostel voor de te weinig bekende en niet ten volle gewaardeerde mu ziek der Italiaansche klassieken, een slag vaardig dirigent en componist van modem- getinte werken, waaruit niet altoos een sterke persoonlijkheid spreekt en voldoende inspi ratie blijkt. Als componist hebben wij Casella tot nu toe het minst kunnen waardeeren. Zijn door hem ir 1910 hier te lande geïntroduceerde 2e Symphonie en Rhapscdie Italia konden slechts matig bekoren en zijn sindsdien niet of zeer weinig uitgevoerd. In 1£19 werd hij gedurende den Histori- schen Cyclus in de gelegenheid gesteld zijn nieuwere werk Poême Symphonique „Eligia Eropla" uit te voeren. Enkele onderdeden hiervan deden hypermodern aan. Het schrij nend oorlogsleed werd fel getypeerd. Voor natuurschilderingen schoten echter zijn krachten te kort. De „Twee contrasten" voor piano, door Evert Cornelia destijds gespeeld, klonken slechts ten deele natuurlijk en bevallig en de Sonaten voor viool en cello zijn wel zeer brillant voor het solo-Instrument geschreven, doch slechts ten deele geïnspireerd en niet hecht van bouw. Thans werden ten gehoore gebracht „Scar- lattiana", een bewerking voor piano en klein orkest van een vijftal kleine stukken van Dom. Scarlatti en „La Giara", een Sympho- nische Suite, samengesteld uit ballet-frag menten. Het scenario van dit ballet is ont leend aan een novelle, een boertig verhaal van Luigi Pirandello. Het eerstgenoemde heeft ons slechts tn geringe mate voldaan. Het is kundig geïn strumenteerd, vrij, bijna fantastisch bewerkt en doet menigmaal frappant aan. Maar met dit alles is het geen Scarlatti meer. De kern is verdoezeld en daarom zullen Scarlatti- kenners deze omwerking een dwaas gedoe vinden. Persoonlijker en origineeler is de Ballet suite, bijzonder de dansen ervan. Doch voor een juist begrip is noodig, dat men elk on derdeel rrs-ies kan volgen en de soenerie ziet of althans kent. Thans giste men groo- tendeels of luisterde alleen naar rhythme en klank. Desondanks behaalde Casella met de Suite meer succes dan met „Scarlattiana". De tenorsolo, een oorspronkelijk Sicili- aansch volksliedje, werd met aanpassings vermogen, muzikaliteit en charme door onzen vooraanstaanden Nederlandschen tenorzan ger Louis van Tülder gezongen. Dat deze artist eens in de gelegenheid wordt gesteld als liederenzanger op een Bach-concert op te treden! Casella's werk was niet gunstig op het programma geplaatst. Geopend werd met de Reine-Symphonie van Haydn met die rag fijne Romance, het charmant Menuet en de tintelende Finale. Besloten werd met Ber lioz' „Benvenuto Cellini"-ouverture, een en al kleurenpracht, begeestering en fantasie. En dat gespeeld onder Monteux door het Concertgebouw-orkest op een wijze, die een ieder overbluft. Gedistingeerder spel dan in Haydn en mee- sleepender élan dan in Berlioz is haast niet denUjaar. Sterker spanning dan in de Gene- ralpauze voor de slotmaten der Ouverture hebben we zelden medegemaakt. Aan het slot kwam by de aanwezigen de ware geestdrift los. O. K. Gisteravond werd in gébouw „St. Bavo" de eerste van een tweetal feestavonden ter herdenking van het jaarfeest van het Meis jespatronaat „St. Elisabeth" gehouden. De directeur, de weleerw. heer P. M. Ver- hoofstad, sprak woorden van welkom en zeide, dat de belangstelling voor het patro naat de laatste jaren bijzonder is toegeno men. Spr. staafde zijn bewering met de me- dedeeling, dat vóór eenige Jaren het aantal leden 43 bedroeg en thans meer dan 100. Hy hoopte, dat dit steeds zoo voort mocht blijven gaan. Hierna gaf de eerw. spr. een korte uit eenzetting van het tooneelstuk dat werd op gevoerd door de meisjesleden. Inmiddels was de pastoor der parochie, de zeereerw. heer H. J. I. Wentzel, gearriveerd, wien spr. een harteiyk welkom toeriep, waarbij de aanwezigen zich met een flink applausje aansloten. Dan werd het scherm gehaald en werd. begonnen met de opvoering van het too neelstuk „De Zegepraal des Krulses", een drama in drie bedrijven en een voorspel. Het stuk speelt te Rome, en geeft een duidelijk beeld van de christenvervolging door keizer Nero. Op prachtige wyze zyn hier de vele opofferingen die de christenen in die dagen terwille van hun H. Geloof hadden te door staan geschilderd; s Het voorspel speelt in een vergatbrzaal der christenen to de catacomben, waar de juist tot het Christendom bekeerde Eufemia by het kruis zweert, niet te zullen rusten, eer haar zuster, een Vestaalsche priesteres, ook het heidendom zal hebben afgezworen. Tot dit doel begeeft zy zich, door een hei lig vuur bezield, naar den Vestatempel (le bedryf), waar zy haar zuster, Eudoxia, te spreken krygt. Deze is door keizer Nero uit- genoodigd r-c' 'mm den keizerstroon te dee- len, hetgeen zy had geweigerd en waardoor zy 's keizers toorn ten zeerste heeft opge wekt. Eudoxia wil niets weten van al wat haar zuster zegt en zy weigert standvastig haar Vestaalsch priesterschap vaarwel te zeggen. Plotseling komt de opperpriesteres met eenige andere priesteressen en neemt op last van Nero die hierin een prachtige wraak ziet voor den hem aa-gedanen smaad Eudoxia gevangen. Het tweede bedrijf speelt in een keiker, waar Eufemia haar in de boeien geslagen zuster komt bezoeken. Eudoxia verwyt haar de oorzaak van haar gevangenschap te zijn. Dan besluit Eufemia zich voor haar heiden- sche zuster op te offeren, zy bidt God een afgezant te zenden en haar in de kluisters van haar zuster te slaan. Aldus geschiedt, waarna Eudoxia na eerst geweigerd te hebben dit offer te aanvaarden vlucht en een schuilplaats vindt in het huis van de Romelnsche christenmatrone Claudia, die alles in het werk stelt om de Vestaalsche priesteres en een andere met haar gevluch te priesteres, Hortensia, tot het christen dom te bekeeren. De laatste besluit vry spoe dig hiertoe, maar Eudoxia kan de Godde lijke verlichting niet krijgen, tot een Gods gezant na verraad door de opperprieste res, het werktuig des keizers openbaart, dat haar zuster voor haar op bevel van den wreeden Nero ter dood is gebracht, evenals de achtgenoot van Claudia. Dus eerst was dit groote offer noodig, eer Eudoxia tot het Christendom kon worden toegelaten. Dan zweert zy God trouw, met den dood voor oogen, die allen te Rome wonenden Christe nen door Nero is toegezegd. Het prachtige, doch uiterst moeiiyke ge geven, werd door de speelsters uitstekend vertolkt. Allereerst een woord van hulde aan mejuffrouw T. Verbeek, die de rol van Eudoxia, de Vestaalsche priesteres, op zeer bezielende wijze uitbeeldde. Mejuffrouw N. Bakker als Eufemia, de christenmaagd, be hoefde hier niet veel voor onder te doen. Mejuffrouw J. Ruurda, Claudia, de chris tenmatrone, speelde haar vrij kleine rol wel op 'n buitengewoon beschaafde wyze. Ook mejuffrouw C. Horendijk, als opper priesteres, liet beheerscht spel zien, evenals de hcidensche spion, mejuffrouw J. Schra- ma. Het spel van mejuffrouw A. Joosten als christendienstbode had wellicht iets be ter kunnen zyn; het was nog wat te too- neelmatig. De overige kleine rollen waren in goede handen. Zoo kan dus deze uitvoe ring in alle opzichten zeer geslaagd ge noemd v/orden. Spel, zoowel als décors en regie waren af. Een bijzonder woord van hulde aan me juffrouw Dora Schrama, de leidster van de tooneelultvoering is zeker op zUn plaats. Het eenige wat wy beter zouden gewenscht heb ben is de samenzang onder verschillende be- dryven, die werkeiyk slecht was. Hoofdzake lijk vindt dit zyn oorzaak in het feit, dat de muziek te hoog voor de meisjes was, wat dlkwyis onzuiverheden en onregelmatighe den tengevolge had. Na de pauze werden nog drie liedjes ge zongen en de klucht .Kaviaar" opgevoerd, terwyi de gymnastiek-afdeeling, onder lei ding van mejuffrouw Anny Montauban, op trad. Mejuffrouw Alie Reyer zorgde voor de be geleiding, wat zy vry behooriyk deed. Hedenavond wordt de uitvoering herhaald. H. TH. 6. Door de Arrondissements-Reclitbank te Haarlem zyn Dinsdag de volgende faillisse menten uitgesproken: J. O. Buertak, aannemer, wonend te Zandvoort, Brederodestraat 158. Curator mr. M. A. van Eek, wonende te Haarlem; A. J. Tolenaar, chauffeur, wonende te Santpoort, Hagelingerweg 10. Curator mr. L. V. Hoog, wonende te Haarlem; L. J. M. van der Meer, koopman, wonen de te Hillegom. Curator mr. R. C. Bakhui zen van den Brink, wonende te Haarlem; H. A. van Resteren, bloembollenhande laar, wonende te Hillegom, Weerestetostraat 118. Curatrice mevr. mr. L. K. L M. L. van Taal togen—Dols, wonende te Haarlem; H. Hulshof! Pol, zonder beroep, wonende te Bloemendaal, PI an tanenlaan 2. Curator mr. B. E. van Tijn, wonende te Haarlem. Rechter-Comijsaris ta al deze faillisse menten, mr, M. A. van Ryn van Alkemade. Geëindigd is het faillissement door het Verbindend worden der eenige uitdeelings- ïyst van: N. V. Visschery Maatschappij St. There- sia, gevestigd te IJmuiden. Curator mr. dr. F, A. Byvoet, wonende te Haarlem. Aan het Postkantoor te Haarlem en zyn bykantoren werd in den loop der maand December op spaarbankboekjes ingelegd 495 918.94 en terugbetaald ƒ279.223.12. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 216.695.82. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 343. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 1909— en afgeschre ven ƒ11.500.—. Derhalve minder ta- dan afgeschreven 9600. De aanbesteding Te Utrecht is gisteren door de Neder landsche Spoorwegen aanbesteed: Het verbouwen van wagenmakery II en III tot een gebouw voor kleine herstellingen, met bybehoorende werken, op het terrein van de Centrale Werkplaats te Haarlem. De raming was 265000.—. Ingekomen 43 biljetten. Ingeschreven wepd als volgt: J. G. Steensma te Lemmer 221000— D. P. Admiraal te Dieren 223000.— J. M. Stryiand te Uithoorn 224.000— Spoorwegbouwbedryf, Utrecht 226700— Van der Velden en De Jong. Oegstgeest 227722— N.V. Aannemersbedrijf, Noord. Holland te Heemstede 232800— Gebr. v. d. Putten te Heemstede 233000.— N.V. Willem Geel's Aann. Bedryf jterrfenhoiit k 334000— D. Kaay Zn. te Oegstgeest „"235000— N.V. Meester's Gewapen Beton bouw, Amsterdam 237714— Ch, v. Lunteren te Zeist 237790— L. Jacobs, Bussum 237900— H. C. Geerdink. Usselo 237944— J. P. A Nelissen, Haarlem 838681— R. Ryker, Haarlem 23940Ó.— H. G. v. Veen, Amsterdam 239700. N.V. vh. P. A. v. wynen. Dordrecht 239715— N.V: Holl. Beton Mij., Amsterdam 239300. Bouw- en Aannemersbedrijf J. Bakker te Zaandam 240800— Joh. ter Haaft Amsterdam 241000— N.V. v.h. A. G. Hóf te, Amster dam 241670— N.V. Gebr. A. M. en D. P. Jonstra's Aann. Bedrijf, Haarlem Gebr. H. A. en G. de Graaft, Halfweg Fa. Lastdrager, Den Helder Gebr. H. V. en J. de Vries te Purmerend en Scheventagen Hoendersen en Vos te Hengelo Zaansche Coöp. Bouwersbond te Wormerveer J. H. v. Berghem te Noordwyk aay Zee J. Gesman c.s. te Alphen a. d. Ryn N.V. H. F. Dammer's Bouwbedr. Amsterdam C. Keur, Zandvoort Dubbeldam en Hoiswilke te Scheventagen P. J. Poppe, Amsterdam D. v. Schalk, Amsterdam W. M. T. Thysseh Co. te Amsterdam R. K. Koppe Zn.. Alkmaar P. Langendyk, Beverwijk Joh. Vlaswinkel te Amsterdam P. Heere Zn., IJmuiden J. Feitsma te Bloemendaal J. v. Waard, IJmuiden Rotterdamsche Aann. My. te Rotterdam Gebr. G. en J. Broertjes te Heemstede-Blóemendaal 242000— 242714.— 244421— 244600— 245890— 247000— 247000.— 247900— 249000.— 249000— 249000.— 252000.— 253900— 255670.— 256000— 257257— 257800— 258000— 259135— 259600— 259780— 259900— De belde groote gebouwen van P. W. ta het duin by den watertoren zijn dezer dagen ta gebruik genomen. Allé magazynen, garages, werkplaatsen enz., tot dusver over verschillende deelen van de gemeente ver. spreid, zyn nu ta deze gebouwen onderge. bracht, 't Concentratie-plan is echter nog lang niet zoo ver gevorderd, dat het Raad huis hier ook binnenkort zal verrijzen. Want de raadhuisbouw is voor onbe. paalden tyd van de baan. Aldus de nieuw ste en laatste berichten. Het Moskouer Künstlertheater te Haarlem Het beroemde Moskouer Ktlnstlertheater, dat reeds eerder een triomftocht door ons land heeft gemaakt, bezoekt thans wederom onder Impress van Hugo Helm de Neder landsche Schouwburgen. Het gezelschap bestaat uit 25 personen, onder leiding van P. Pavloff, den giootsten Russischen tooneelrrx-'er, die by de vorige tournee plotting door ziekte verhinderd was op te treden. Ten toon*»'» ^ortlt gevoerd..Schuld en Boete" (Raskolnikoff) een stuk in 8 tafe- reelen bewerkt near den wereldberoemder» roman van Dostojevski. Vóór den aanvang v»n elk bedrijf zal Mr. Rombout van Riemsdyk de benoodjgde ver. klaring geven. De voórst-lling b~>tt plaats op Zondag 17 Januari in den Stadsschouwburg, 11 De Korte Zeilweg met omgeving biedt thans een tafereel van werkzaamheden en bedryvigheid als hy waarschyniyk nog niet geboden heeft. De veel te smalle Hospesbrug, de veel te ronde en te smalle Korte zyiweg, de veel te scherpe bocht op het nauwe, wrakke brug getje, dit alles zal nu ophouden te bestaan, dank zy de tegemoetkomende houding van den eigenaar van Vaart en Duin. Tusschen Brouwersvaart en het land, ach ter het politiebureau gelegen, ziet men thans velerlei werkzaamheden verrichten. Van den reusachtigen puinhoop tegenover het begin van de Kamplaan gelegen, ryden de vracht auto's af en aan, om het puin te vervoeren voor den nieuwen weg, die de groote bocht zal afsnijden tusschen de beide deelen van den Korte zyiweg. Verderop in de plaats wordt ruim baan gemaakt voor de te graven 6 meter breede sloot. Nog verder op Overveen aan, op de grens van „Vaart en Duin" en .Belvédère" wordt de moddersloot opgeruimd. Maar daarvoor ta de plaats komt een wijde rioleertag, om het achterliggende land behooriyke afwate ring te bezorgen. Van dit werk is echter van den weg af niet veel te bespeuren. Eerst, als men den hoek om is en aangekomen zal zijn op den Korte Zijlweg, zal men getuige kunnen zyn van het verdwijnen van de Sloot, die „Vaart en Duin" thans van den wog scheidt. De Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiders Party, welke op 16 Dec, '31 werd gesticht en wier hoofdzetel is gevestigd op kasteel „De Binckhorst" te Den Haag. gaat binnenkort over tot oprichting van afdeelin- gen o.a. te Amsterdam, Rotterdam .Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Delft, Lelden, Haarlem, Zutphen, e.a. Heden werd te Haarlem het congres van gewesteiyke directeuren en bestuursleden der Derde Orde gehouden. Vanmorgen om half tien hield de weleerw. heer E. Mathot, ka pelaan van de St. Jozefkerk te Haarlem, een toespraak onder de plechtige Hoogmis in de parochiekerk van het Allerh. Hart van Jesus. Na de Heilige Mis zong men gezameniyk .Ridder Franciscus", waarna vereertag van de relikwie van den H. Vader Franciscus. Daarna kwam men bijeen in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat. De eerste congresvergadering hedenmid dag werd geopend door den voorzitter, den zeereerw. pater Perpetuus Palant O.F.M., commissaris der Derde Orde, nadat eerst door eenige aanwezige dames een lied was gezongen. Onder de aanwezigen bemerkten wy o.a. den hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. Pater Palant heette allen welkom en zeide. dat allen te samen waren gekomen ter hul diging van de Patrones, de H. Elisabeth. „Wy huldigen. Haan niet met mooie woor den", zeide spr., „maar practisch, door Haar te volgen in Haar goedheid en ta Haar lief de. Elisabeth was het, die Franciscus be greep, en wy moeten Franciscus begrijpen, dat is in onzen tyd zoo noodig. De menschen willen daden zien, dat is het eenigste wat de wereld kan redden. Liefde tot de mensch- heid. Daarover zullen de Inleidingen, die heden gehouden worden, dat onderwerp be handelen. Franciscus en eenige Broeders hebben de wereld in hun op den kop gezet. Daarom hindert het niet al zyn wy slechts met weinigen, waar tot heden weinig waar de aan wordt gehecht. Dit moet echter ver anderen. De zeereerw. pater O. J. v. d. Valk O-FM,, pastooi der H. Hartkerk te Haarlem, sprak namens de Haarl. Derde Orde-afdeellngen het begroetingswoord. Spr. zeide het een groot genoegen en een groote eer te vinden de aanwezigen welkom te mogen heeten. Hil wenschte dit congres een rijk succes en hoopte, dat hiervan de terugslag spoedig merkbaar zal ziin in de aan de aanwezigen toevertrouwde afdeelingen. (Wordt vervolgd). Lezing met lichtbeelden Gisteravond is door den weleerw. kapelaan Berger een lezing gehouden ta het patro naatsgebouw alhier, over het onderwerp; „De volgorde der gebeurtenissen in Christus' le ven." De voorzitter van den R. K. Kring opende den avond met een christeiyken groet en heette de aanwezigen welkom. De cerw. spreker begon hierna zyn lezing met een kleine inleiding, verduideiykt door lichtbeelden. Na deze inleiding begon spr. met de behandeling van het onderwerp. 'Het jongenskoortje luisterde den avond op met eenige liedjes te zingen. Na een kleine pauze na het eerste gedeelte werd vervolgd met het tweede gedeelte, dat meer handelde over de huiseiyke gebruiken en arbeid der Joden, welke voor ons menschen van den tegen- woordtgen tyd wel zeer primitief schijnt. Spreker eindigde met den wensch, dat als binnenkort weer een lezing zal worden gé- houden er meer belangstelling zal zyn. Te IJmuiden speelden Dinsdagavond jj. voor de tweede ronde van het toumooi om den zilveren „Vaderland"-beker de damclub „IJmuiden" I tegen de .Haarlemsche Dam club" L De gedétailleerde uitslag van dezen wed- strijd luidt; IJmuiden IHaarlemsche Damclub I. B. DukelJ. W. van Dartelen P. v. d. Kuil—A. de Jong F. Basstra—P. G. -an Engelen K. de Jong—J. B. Sluiter Jr. L. Koetsier—J. v. d. Giessen J. Smit—J. Peppen D. Ott—J. van Looy H. DiederlksJ. P. van Eyk J. Lichthart—H. Greeuw H. Schaap—H. Berghuis 2—0 0—2 1—1 0—2 afgebr. 0—2 afgebr. 0—2 2—0 0-2 5-11 Hierdoor plaatste de .Haarlemsche Dam club" zich to de demi-finale tégen de Dam- vereentging „Gezellig Samenzyn" uit Amster dam (bekerhoudster j. Deze laatste wedstryd zal op 1 Februari as. te Haarlem plaats vinden. Geboren: 9 Jan. S. de Jager—Fortuin, T. J. Meester—Verbeek, z. 10 Jan. A. J. v. SchieMooren, z. C. M. OxsenerBef teman, z. Overleden: 9 Jan. W. W. Mes—Wagner, j., Jacobstraat. W. Gravemaker, 75 j., Któ" verparkweg. W. Groenendyk—Heyn, 85 J. Colensostraat. I. M. v. d. Laan—Helder, 43 J* Wilsonspleta. J. Hahn, 91 j„ Westerhout" park. C. HeUnerman—Scheeltags, 76 J" Kampervest. 11 Jan.: B. J., U mnd., z. J. P. Ronde, Leliestraat. J. J. Krom, 18 U Arnulfstraat. 12 Jan.: J. Zonderwyk, 76 j., Edisonstraat. A. M. C. Zitman, 88 i- W. Heerenstraat. HAARLEM, 13 Jan. - Groentemarkt. Veldsla 0.60— 1.-; appelen 12—40 ct,; peren 34—50 ct.; knakpeen 3—7 ct.; Brusselse!) 1°* 1216 ct., per K.G.; boerenkool 1560 Ct andijvie ƒ0.50—1.20; groene kool 1525 ct. per kist; bloemkool 1840 ct.; gele kool 4—0 ct.; roode kool 3—7 ct.; kno'seldery 2—6 «t- per stuk; spruiten 50—70 ct. per zak; prt1 412 ct.; selderij 315 ct.; pieterselie 3 cent per bos. Woensdag, 13 Januari. Parys Brussel Londen New-Vork (cable' Berlijn Zürtcll Rome mm.w.n.m.m.' Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.80 34.55 34.65 8.45 8.55 7.49 7.49% 58.80 59.— 48.40 48.60 17.60 12.80 20.90 Woensdag, 13 Januari. .i i i. vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4V| Nederl 1916 4 V& Nederl 1917 4 Nederland 1931 454 NJnd. 1926 B 101% 99 95% 91%'18 75% 100'8/4 99 95% 9116 Ut 75% Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handei-My 57 598/4 76 58 61 76 Industrieën Unilever Alg. Kunstzyde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek 109 633/4 443/4 29 94% 14% 188 112 115 93% 14% 187 Industr. Buitenland Bethlehem Steel U S Leather Intern. Nickel 24»% 227/,g 2»/,, 9/4 243/4 2134 2% 8% Mijnbouw Boeton MUnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petroleum Gaboes Kon olie Perlak Continental Oil Shell Union OU 106% 9 il63/4 74% 6%e 4 /16 118% 78 Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. Tapanoell Siiau V 1. C. O. ..M....K.. Allied Intercontln Rubbei 49 40 21% 14 20% 15 291/4 26 1% 48% 40 22 14 23 16 30 Scheepvaart Holl. Amerika Lyn dito Oem Etgena Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Urne Marine comm. Marine pret. 4% 3% (6 67 3%. Suiker H- V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 182 7% 41% 27 181 43 Tabak Dell Batavia senembah 135 180% 25% 203 25 140 180 25b 205 Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Milw St Paul Kansas City South Erie Railr 82% 3 2*%, 13 10% 79 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2