DE WOEDE DER MACHTELOOZEN Het einde der Compromis- politiek Tegen den kaartenhandel FRANSCHE DAMMERS De Poolsche Franschman Raichenbach ONEENIGHEID IN DE S. D. A. P. Krachtige maatregelen tegen den Linkervleugel HOOGE WOORDEN ZELDZAME VONDST BINNENLANDSCH NIEUWS DE VOORMANNEN IN HET NAUW Rumoerige vergadering der S.D.A.P. MGR. DR. A. C. M. SCHAEPMAN Zijn vijf en zeventigste verjaardag R.K. WERKLIEDENVEREENI- GING IN HET AARTSBISDOM Vergadering van den Districtsraad ONZE OOST ROOVERSBENDE GEKNIPT Bevolking van een plaag bevrijd VOETBAL NOG ZITPLAATSEN! HET PUBLIEK MOET MEDEWERKEN 5. WIELRENNEN STRAF VOOR HET KOPPEL VAN KEMPEN KORFBAL NEDERLAND—BELGIË Op 8 Mei te Den Haag NEDERLANDSCH SKI-SUCCES ROODE DUIVELS— ZWALUWEN DE SPEURTOCHT NAAR BENZINE GEMENGD NIEUWS BRAND IN MEUBELFABRIEKJE BOERDERIJ VERBRAND NOTARIS BEDREIGD Zooals men weet, zijn Engeland en Frankrijk het over een eventueels rege ling van de Dultsche herstelschulden op zeer belangrijke punten niet eens. Een der voornaamste van deze punten is wel de vraag, welke schulden den voorrang verdienen: de zgn. politieke (herstel- en oorlogsschulden) of de particuliere scul- den (de door de Duitsche handels- en industrie-ondernemingen opgenomen leeningen en de aan het Duitsche Rijk bui het herstelvraagstuk om werstrekte credieten). Engeland heeft bij Duitsch- lands particuliere schulden het meeste den erkend zien, te meer daar de Engel- belang en wil dus dé prioriteit dier schul- sche credieten, particulier aan Duitsch- land verleend, voor een groot deel ge bruikt zijn voor het doen der herstel betalingen. Frankrijk daarentegen, dat de internationale verdragen, ook die. welke niet meer op de huidige omstan digheden passen, heilig en onaantast baar verklaart, zit als een heroïsche Don Quichote hoog op het afthandsche paard van een juridisch illusionisme. Het eischt voor de herstelschulden de eerste plaats op, zelfs al zijn die herstelschuldeu practisch niet meer te innen wegens gebrek aan actief van den schuldenaar. Gezien deze Fransch-Engelsche con- troverze en gezien ook de pogingen van Frankrijk om Engeland in vóórbespre- kingen over te halen tot zijn stanrpunt. krijgt het een bijzondere beteekenis, dat de Duitsche Rijkskanselier zijn opzien barende verklaring over de onmoeglijk- heid der politieke schuldenbetalingen niet in een openbare rede of voor de radio, maar in een onderhoud met den Engelschen gezant te Berlijn heeft afge legd. Ook zijn zinspeling, dat de herstel- schulden geschrapt dienen te worden, opdat Duitschland daardoor alleen in staat zal zijn aan zijn particuliere ver plichtingen te voldoen, is in deze bij zonder illustratief. Brüning heeft daar door de onder Franschen druk wanke lende Engelschen een riem onder het hart gestoken en de mogelijkheid van een gemeenschappelijke tactiek van Frankrijk c»n Engeland ten opzichte van het herstelvraagstuk aanzienlijk ver kleind. De Parijsche bladen zijn zich hier van wolkomen bewust en beschouwen Dr. Brüning's verklaring dan ook als een handige schaakzet tegen de Fransch- Engelsche samenwerking. Zoo betrekke lijk kalm els Amerika, Engeland en Ita lië Brüning's verklaring, welke eigenlijk niets anders is dan een krachtige en of- ficiëcle herhaling van hetgeen officieus in gansch Duitschland reeds maanden lang werd betoogd, hebben opgenomen, zoo wild van woede toont men zich in het nationalistische Frankrijk. Tegen den uitslag van het deskundigen-rapport wan Bazel in beticht men Duitschland ervan, dat het niet betalen wil, ofschoon het dat wel zou kunnen. Men verklaart er het woord van Brüning, dat de on houdbaarheid van het Verdrag van Versaille, en het Youngplan aan den kaak stelt, als de uiting van een typisch Duitsche „rücksichtlosigkelt", welke in ternationale verdragen beschouwt als waardelooze „vodjes papier". Het Verdrag van Versaille, dat een eenzijdig dictaat is van de overwinnaars aan den overwonnenen, kan juridisch en moreel echter nauwelijks anders be schouwd worden dan als een document van het vermeende recht van den tijde lijk sterkste. Met het Youngplan is het echter eenigszins anders gesteld. Dit was een vrije, tenminste voorzoover er in de politiek iets vrij kan zijn, internationale overeenkomst, waarvan de onderteeke- ning van Duitschland niet als te Ver- nu de daarbij aangegane verplichtingen sailles werd afgeperst. Duitschland zegt op. Niet echter omdat het die werpllch- tingen niet langer wil, maar niet lan ger kan dragen. En men mag zich met recht afvragen, of het niet in strijd is met de moraliteit handhaving van rech ten te vorderen, die door de verandering der omstandigheden en verheldering der inzichten tot een klaarblijkelijk onrecht zijn geworden. De felste nationalisten in Frankrijk toonen door de beheerschingloosheid hunner woede, hoe machteloos zij eigen lijk door Brüning's verklaring geworden zijn. Zij noemen de conferentie van Lau sanne nu verder overbodig, eischen een nieuwe bezetting van een deel van Duitschland, 'n aanklacht tegen Duitsch land bij het Permanente Hof voor Inter nationale Justitie te Den Haag. en het opzeggen der Fransche credieten aan het Duitsche Rijk. Wat ervan dit alles zal komen, moet nog worden afgewacht, maar veel zal het wel niet zijn. In leder geval heeft Brüning's verklaring een nationale aaneensluiting der verschil lende politieke partijen in Frankrijk tot onmiddellijke reactie gehad. Maar zal de ze stand houden? Zal op het laatste oogenblik het gezonde verstand tegen over de naakte en onveranderbade feiten ook in Frankrijk niet zegevieren?. Het is wel merkwaardig, dat juist thans het be richt komt, dat Brland, de groote man van Locarno en de Fransch-Duitsche toenaderingspolitiek, plotseling weer zóó gezond blijft, dat zijn ontslag-aanvrage als minister van Buitenlandsehe Zaken nog allerminst als definitief mag worden beschouwd. Iindien Frankrijk tot dwang maatregelen tegenover Duitschland zou besluiten, zou zijn isolement volkomen worden. In Engeland heeft men er zich enkel over verbaasd, dat Brüning's verklaring reeds thans werd afgelegd. Men had verwacht deze eerste te Lausanne te zul len hooren. Deze verbazing kenmekrt het gevoel der Engelschen voor „fair play". Internationale overeenkomsten als het Youngplan dienen ook internationaal te worden herzien of afgeschaft. Maar de Engelschen vergeten daarbij, dat Brü ning door den binnenlandschen politie- ken toestand in Duitschland gedwongen word om vóór zijn vertrek naar Lau sanne open kaart te spelen. Hij kan nu rustig het R'jk aan zijn miinster van Binnenlandsche Zaken en R'iksweer Grönen overlaten, in het besef, dat zijn onomwonden verklaring de groote onge rustheid van het Duitsche volk over zijn buitenlandsehe politiek heeft weggeno men. Of deze verklaring Onder invloed van Hitler is afgelegd of niet, doet fei telijk weinig terzake. Zij constateert een voudig onloochenbare feiten, waaruit de andere mogendheden de noodzakelijke conclusies dienen te trekken, wiUgn zij niet met Duitschland ten gronde gaan. Indien echter Brüning voor Hitler zou zijn gezwicht, zou Frankrijk dit op de allereerste plaats aan zich zelve hebben te wijten, want ware het tegenover Duitschland toeschitelijker geweest, dan zou het nationaal-socialisme nooit zulke afmetingen hebben aangenomen als thans. Het lijkt ons echter juister in Brü ning's verklaring een logische conse quentie van zijn langverzwegen politiek te zien, waardoor Brüning Hitier een der sterkste troeven uit de hand slaat. Intusschen blijkt de nationale opposi tie in Duitschland nog te zullen ontko men aan de mazen van het net, waarin de Rijkskanselier haar door het aan de orde stellen van de verlenging van Hin- denburgs ambtsperiode als Rijkspresi dent heeft trachten te vangen. Hitier zou n.l. verklaard hebben, dat niet de Rijksdag daarvoer heeft te beslissen, maar een „Volksentscheid". De grondwet zou den niet behoven gewijzigd te wor den er wordt voor den Rijksdag geen precedent geschapen, waarop deze zich later zou kunnen beroepen, en op deze manier ontkomt Hitler aan een methode van beslissing, welke als een motie van vertrouwen in het beleid van het kabi- net-Brüning zou kunnen worden uitge legd. De Duitsch-nationalen onder Hu- genberg zouden ook tegen een beslissing van den Rijksdag in deze kwestie zijn, doch met geen enkel woord zinspelen op de mogelijkheid van een referendum. Op welke wijze het aanblijven van president Hindenburg wordt mogelijk ge maakt, zal Dr. Brüning echter vrij onver schillig zijn. Hoofdzaak is, dat het ge beurt, en behoudens onvoorziene om standigheden is het vrijwel zeker, dat een „Volksentscheid" zich met een over weldigende meerderheid zal uitspreken ten gunsten van den grijzen veldmaar schalk, die de incarnatie Is van het nobalste en „Füchtigste", dat in Duitsch land tegen alle verdrukking in nog deeft. (Ongecorrigeerd). In „Libel" hield de Rotterdamsche fede ratie van de S. D. A. P. een ledenvergade ring, waarin het standpunt besproken werd van B. en W. en de raadsfractie der S. D. A. P. ten opzichte van de loonvoorstellen, die den Raad zijn gedaan en welke neer komen op een verlaging van 3 pCt. der in komens. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, had een zeer rumoerig verloop. Een groot aantal der aanwezigen bleek het met de houding der voormannen van de S. D. A. P. in Rotterdam niet eens te zijn. Wegens het groote rumoer moest de ver gadering tenslotte geschorst worden. Een definitief resultaat is niet bereikt geworden, al bleven vele aanwezigen er op aandringen, dat over de schorsing der vergadering eerst gestemd zou worden. Het is hiertoe echter niet gekomen. De vergadering, die om half acht was begonnen, ging tenslotte omstreeks 1 uur uiteen, hoewel de gemoederen nog zeer bewogen waren. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, oud-pre sident van het Groot-Seminarie in het Aartsbisdom Utrecht, vierde Maandag zijn 75sten verjaardag zonder feestvertoon in het St. Joseph-gesticht te Rijsenburg, waar hij zijn Intrek heeft genomen. Ook een offi- cieele receptie bleef uit. Slechts eenige vrienden kwamen den jarige de hand druk ken. De Districtsraad van den Bond van R. K Werkliedenvereenigingen in het Aartsbis dom heeft vergaderd onder leiding van den heer H. Bekker, wethouder te Utrecht. Me degedeeld werd, dat het bestuur In onder handeling is met Z. H. Exc. den Aartsbis schop, om weer een nieuwen districtsadvi seur te krijgen als opvolger van den tot pastoor te Deventer benoemden kapelaan A. Spitzen. De heer Bekker hield vervolgens een in leiding over de huidige steunregeling voor uitgetrokken werklooien. Hij wees daarbij op de wenschelijkheid van verbetering der werkverschaffing. Deze geeft thans vaak re den tot verbittering, waarvan dan verkeer de elementen profijt trekken door ontevre denheid te zaaien. Maros en omstreken werden sedert gerul- men tijd onveilig gemaakt door een bende rampokkers, welke, zooals meer voorkemt. er niet tegen opzag een moord te plegen om zich in het bezit te stellen van eigen dommen, noch om haar niet goedgezinde personen naar andere gewesten te helpen, indien die personen voor de bende een ge vaar vormden. Zoo werd eenige weken geleden een zekere Tcmblo het slachtoffer der bende en deze moordaanslag werd oorzaak van haar val, want waar bevolkingspatrouilles en politie geen succes hadden gehad bij de opsporing der bende, werd nu de hulp der militairen ingeroepen en een infantsrie- patrouille onder commando van den lsten luitenant, kreeg opdracht de roovers op te sporen en te vatten. Nu had de bende een zeer tactirch punt uitgekozen als ver blijfplaats, nJ. de omgeving van Taboeng Lampo E, een knooppunt van de afdeeling- gen Maros, Sindjai en Bone, en vanuit dit punt werden de strooptochten in de ge noemde afdeelingen endemomen. Terwijl men nu ir> de eene afdeeling naar de rampokkers zocht, zaten zij rustig in een ander aan het knooppunt grenzend2 afdee ling. De militairen hebban dan ook geen gemakkelijk werkje gehad, doch het ge lukte haar toch de rampokkers op te jagen eu in het nauw te drijven, waarop het hoofd van Rabceng Lampo E. met een bevolkings- patroullle er op uittrok en de in het nauw gedreven bendeleder wist te arresteeren De bevolking, die door de economische crisis sterk wordt gedrukt, is nu tenminste voorloopig var een plaag bevrijd. Wij zeg gen „vocrloopig" want het zal ons niets verwonderen, als ln verband met de tijds omstandigheden binnenkort een, nieuwe bende gesignaleerd wordt» j x Gouden keten uit de 13e eeuw Naar het „N. v. d. D." meldt, heeft een Javaansche tani, Moeridjan geheeten, wo. nende in de dessa Kresikan, onöerdistrict Kandawin, district Ngoenoat, regentschap Tosloengagoeng, enkele dagen geleden, tij dens het pat jollen in zijn tuintje een prach tige gouden halsketen gevonden. Het sieraad is van bijna zuiver goud, heeft een lengte van meer dan een halven meter, een ge wicht van ongeveer 500 gram en dateert uit de Hindoe.Javaansche periode van de 13e eeuw. Het bestuur werd van de zeld zame vondst in kennis gesteld en op last van den Gouverneur-Generaal van Oost- Ja va is de halsketen inmiddels opgezonden naar het hoofd van den Oudheidkundigen dienst te Batavia, die de directie van het Koninklijk Bataviaansch Genootscrap uit. ncodxgde het sieraad te koapen voor 't Mu seum aan het Koningsplein. De ketting vertegenwoordigt een goudwaarde van on geveer duizend gulden, welk bedrag den dessaman Moeridjan toekomt, indien het Genootschap zijn vondst overneemt. De aan koop zal zeer waarschijnlijk wel plaats heb ben, aangezien het Genootschap over vol doende fondsen beschikt, nu de verzekering van 100.000 voor de in Parijs verloren geg&ne schatten bereids werd uitbetaald. 2 12 JANUARI In de Officieels mededeelingen van den K.N.V.B. lezen wij o.a.: Naar aanleiding van het feit, dat het nog herhaaldelijk voorkomt, dat in toegangs kaarten voor interlandwedstrijden handel gedreven wordt, of ten verkoop worden aangeboden, met de bedoeling daarop winst te maken, wenscht het bestuur van den K.N.V.B. er nog eens nadrukkelijk de aan dacht op te vestigen, dat het die kaarten aan het publiek aanbiedt, uitsluitend met de bedoeling om voetballiefhebbers in de gelegenheid te stellen de interlandwedstrij den bij te wonen. De gelden, die het daarvoor ontvangt, ko men na aftrek van de aan het organiseeren van dergelijke ontmoetingen verbonden kosten, uitsluitend aan een ideëel doel: de bevordering van het beoefenen der voet balsport, ten goede In verband met dit standpunt meent het K.N.V.B.-bestuur daaraan het moreele recht te ontleenen om met alle hem ten dienste staande middelen te mogen verhin deren, dat toegangskaarten verhandeld worden tegen hoogeren prijs dan daarop staat aangegeven, overtuigd zijnde daar mede tevens te handelen in het belang van het voetballievend publiek. Een beroep op dit publiek om den K.N.V. B. hierin te steunen en hem de gevallen te melden, waarbij kaarten tegen hoogeren prijs werden van de hand gedaan dan die, welke daarop stond aangegeven, is niet on verhoord gebleven. Tal van kaarten (aan de achterzijde daarvan stond aangegeven, aan wie ze uit gereikt werden), werden aan het Bonds- bureau (Den Haag, v. d. Spiegelstraat 21) toegezonden, zoodet de K.N.V.B. in de mo gelijkheid verkeerde die gevallen te onder zoeken en waar mogelijk en noodig de ver- eischte maatregelen te nemen. Hoezeer dit op prijs gesteld wordt, toch meent het Bestuur van den K.N.V.B., dat zulks nog niet in voldoende mate geschiedt. Immers, indien ieder geval onmiddellijk gerapporteerd werd, zou aan het euvel bin nen korten tijd een einde kunnen gemaakt worden. Ten aanzien van de preventieve maat regelen, die genomen worden, diene het vol gende le. Alle kaarten woorden voorzien van den naam van den bond, vereenlging, official of persoon, aan wie ze uitgereikt zijn. 2e. Kaarten, waarop die naam onleesbaar gemaakt is of daardoor verminkt zijn, zijn waardeloos. 3e. Staanplaatsen worden voorzien van een doorloopend nummercijffcr. 4e. Bonden, vereenigingen of personen, aan wie de kaarten uitgereikt worden, zijn gehouden een register aan te leggen van de namen der personen, aan wie ze verder wer den afgegeven. Tevens dienen zij bij het uitreiken der kaarten de voorwaarde te ver binden, dat ruiling of overdracht alleen kan geschieden met nun goedvinden. 5e. Indien blijkt, dat kaarten tegen hoo geren prijs verhandeld werden, worden der gelijke bonden, vereenigingen of personen in het vervolg van de kaartendistributie uitge sloten. Bovendien kan straf worden uitge sproken. 6e. Indien blijkt, dat het verhandelen der kaarten togen hoogeren prijs dan er op staat aangegeven geschied is tegen den wil en zonder medeweten of door onachtzaam heid van de lichamen of personen, aan wie de kaarten in eerste instantie werden uitge reikt, dau kan het Bestuur bepalen in dien het van de goede trouw overtuigd is dat voortaan alleen toegangskaarten wor den uitgereikt onder voorwaarde, dat na af loop van den wedstrijd de kaarten (ontdaan van de souche) weer ingeleverd worden by het Bondsbureau. Indien deze verplichting niet nagekomen wordt, komt de betreffende bond, vereenl ging of persoon niet meer in aanmerking voor de distributie van kaarten. 7e. Overdracht of ruiling van kaarten kan alleen geschieden met goedvinden van dengene, wiens naam op de kaart vermeid staat. Zonder een dergelijke goedkeuring wordt goede trouw ten deze niet aange nomen. Het Bestuur van den K.N.V.B. wenscht hieraan nog toe te voegen: le. De aandeelhouders van het Stadion nebben contractueel het recht een vastge steld aantal toegangskaarten by te koopen. Hoewel de K.N.V.B. niet verhinderen kan, dat zy deze kaarten weder verkoopen tegen hoogeren prijs, doet hy een dringend beroep op hen cm zich daarvan te onthouden. Deze kaarten zyn gemerkt „Sportpark". 2e. Aan den Ken. Belg. Voetbalbond wor den op zyn verzoek een aantal toegangs kaarten verstrekt. Aan dien Bond is verzocht een register aan te leggen van de namen dergenen, aan wie hij de kaarten uitreikt en zal alsnog ge vraagd worden dezelfde preventieve maat regelen toe te passen als hierboven aange geven. Deze kaarten zyn gemerkt „Be'gië". 3e. T.edere wyze van medewerking van de zyde van het publiek zal ten zeerste op prys worden gesteld. Echter wenscht het Bestuur er by voorbaat op te wijzen, dat in de weken, voorafgaande aan een interland wedstrijd, het personeel van het Bonds- bureau overstelpt is met werkzaamheden, zoodat uit een niet-onmiddeliyk beant woorden van correspondentie geen verkeerde conclusies dienen getrokken te worden. Heb ik het in myn vorige artikeltje gehad over de activiteit der Fransche officials, thans zullen we de verrichtingen der op den voorgrond tredende spelers eens aan een na der onderzoek onderwerpen. De jonge Poolsche meester, M. Raichen bach, sinds eenige weken genaturaliseerd Franschman, trekt momenteel ongetwyfeld de meeste aandacht. Raichenbach is eerst zestien jaar (hy is in 1915 geboren) en zyn prestaties en meer nog zyn buitengewone speelsterkte in aanmerking genomen, zou men hier zonder overdrijving van een won derkind kunnen spreken, indien niet de fou ten, die hy in sommige zyner voortreffeiyk gespeelde partyen maakt en die zoo geheel by zyn jongen leeftyd passen, zich hiertegen zouden verzetten. Ik heb Raichenbach's ontwikkeling als damspeler van naby gevolgd en het is my steeds opgevallen, dat zyn vorderingen welis waar buitengewoon snel, doch overigens zeer regelmatig en natuuriyk en byna zonder in spanning gemaakt werden. Hy speelt zeer veel, vrywel dageiyks en dikwyis tien tot twaalf uur per dag. Studeeren doet hy daar entegen maar zelden. Hy heeft echter een aangeboren positiegevoel en standenbegrip, waardoor hy iedere stelling onmlddeliyk kent en begrijpt, terwyi zyn buitengewoon sterk geheugen hem in staat stelt, dat wat hy in de party leert, voor altyd te onthouden. Maar wat hem vooral gevaarlijk maakt, is zyn, ik zou haast zeggen ongeëvenaarde, combina tie-vermogen. De manier waarop hy slagzet. ten weet te vlechten tot in de eenvoudigste standen, is verbluffend en maakt van hem den meest spectaculairen speler, dien de damwereld sinds Weisz' glorietyd gekend heeft. De zoogenaamde vrye partyen tus- schen den vier en zestigjarigen ex-wereld kampioen en den jongen Pool trekken dan cok gewooniyk meer publiek dan de met veel publiciteit aangekondigde matches der groot meesters. Na den wedstrijd om het wereldkampioen schap in September JX, waar hy zooals men zich zal herinneren den vierden en vyfden prijs gedeeld heeft met den Chinees, King, heeft Raichenbach een toumée ge. maakt door Noord-Frankryk, waar hy de sterkste stedeiyke spelers in matches en tourhooien versloeg. Tydens deze toumée speelde hy natuuriyk ook simultaan en de resultaten, die hy in deze specialiteit be haalde .evenaren die van beroemdheden als Springer, Fabre enz. In Parijs teruggekomen, daagde hy Sigal en Kravietsky, die in het ,,Classement mo bile" der Damier-Parisien voor hem geplaatst waren, uit tot de reglementaire matches van vier partyen. Beide spelers behooren tot de sterkste Fransche hoofdklassers, maar tegen het geniale spel van den jongen Pool waren ze toch by lange na niet opgewassen. Sigal verloor met 6—2 (3 verb 1 gew.) en Kra vietsky die in den laatsten wedstrijd om het kampioenschap van Parijs derde was, o.a. voor Bélard en Dumont met 80 Door deze overwinningen bezette Raichen bach de vierde plaats op de rangiyst <iër groote Parysche vereenlging, achter: 1. Fa bre, 2. Herm. de Jongh, 3. Bizot. Daar De Jongh en Bizot weinig lust bleken te hebben in een match tegen den geduchten Pool, en Fgbre daarentegen onmlddeliyk bereid was hem in een tweekamp om de eerste plaats te ontmoeten, kwam deze buitengewoon interes sante wede .rijd zonder veel moeite tot stand. Over he„ resultaat dezer match en het in de partyen vertoonde spel, komen wy in de damrubriek nader terug. Wat Raichenbach betreft, moeten we hier volstaan met de voor spelling, dat de Fransche Dambond want door zyn naturalisatie maakt hy deel uit van dien bond ln hem een toekomstig wereld kampioen bezit. Het schijnt, dat bU eenige Hollandsche clubs het plan bestaat, Raichenbach een tour- née door ons land te laten maken, wy hopen, dit plan verwezenlijkt wordt, want deze tour- née zal ongetwyfeld succes hebben en veel bydragen tot de propaganda van ons spel. Wat de overige Franschen betreft: Bizot schijnt het wedstrijdspel er meer en meer aan te geven, zoodat het beroemde Fransche vyftal binnenkort wel als volgt samengesteld zal zijn: Fabre, dr. Molimard, Bonnard, Welsz, Diichenbach. Want Weisz schijnt het geheim tot de eeuwige jeugd gevonden te hebben en zyn positie ln de Fransche Groot meesterklasse is mede door het falen van Bélard, Dumont-fils, Sigal, Abel Verse, Ri- cou enz. nog steeds onaantastbaar. HERM. DE JONGH. Hoofdklasse-competitie Nederlandsche Dambond De hoofdklasse-competitie van den Ne- derlandschen Dambond is thans geheel beëindigd, wy kunnen thans hieronder een overzicht laten volgen van de resultaten, welke door de spelers van het eerste tien tal in deze competitie zyn behaald. Deze scoringsiyst ziet er als volgt uit: Nr. b.no. Spelers gsp. gw r. vrl. p. 1, 1. J. W. v. Dartelen 10 7 3 0 17 2. 4 J. B. Sluiter Jr. 10 6 3 1 15 3. 10 H. Greeuw 10 6 3 1 15 4. 8 J. van Looy 10 5 4 1 14 9 J. P. van Eyk 10 6 1 3 13 6. 5 J. van der Gissen 10 4 4 2 12 7. 7 J. Poppen 9 2 7 9 11 8. 6 Joh. Fabel Jr. 10 2 6 2 10 9. 3 P. G. van Engelen 8 2 5 1 9 10. 2 A. de Jong 7 1 9 3 5 11. Res. J. Wielenga 2 2 0 0 4 12. H. v. Lunenburg Jr. 2 1 1 0 0 3 13. J. Balk 1 0 1 0 14. F. W. de Pater 1 0 0 1 0 Totaal 100 44 40 16 128 DE ZESDAAGSCHE TE DORTMUND Van Kempen en Pijnenburg twee ronden achter In den Zesdaagschen wlelerwedstryd had het koppel GoebelSchoen Maandagavond neg steeds de leiding. Onze landgenooten Van Kempen en pynenburg hadden een achterstand van twee ronden. Des avonds om elf uur was de stand: 1. SchönGöbel 136 p2. Van Kempen - -Pynenburg 126 p.; 3. DUlberg—Tietz 86 p 4. Maidorn—Kroll 76 p. Op één ronde: 7. Charter—Peneef 66 p.: 6. Rieger —Schenk 65 p. Op twee ronden 7. Rausch—Hürtgen 159 p.; 8. Linard— Dinale 104 p.; 9 Pützfeld—Meier 49 p,; 10. WambstBroccardo 22 p. Op vier ronden: 11. Manthey—Oszmella 112 p. op negen jronden: ja. Yolpel—gorbneier J00 p, - Het bestuur der S.D.A.P. heeft, naar de sociaal-democratische bladen berichten, Za terdag te Amsterdam vergaderd. Er werd een ontwerp-resolutie voor het a.s. partycongres besproken en vastgesteld. Een uitvoeriger uiteenzetting zal, als toe lichting op deze ontwerp-resolutie, spoedig in druk verschijnen. De tekst van de ont werp-resolutie volgt hieronder. Het congres der S.D.A.P., gehouden te Haarlem op 26, 27 en 28 Maart 1932; 1. overwegende, dat het oeconomiseh le ven, zoowel in Nederland als in de meeste andere landen der wereld, door een hevige inemationale crisis getroffen is, welke voor landbouw, nijverheid, handel en verkeer on gekende moeiiykheden heeft veroorzaakt en voor de arbeidersklasse een zeer uitgebreide en langdurige werkloosheid heeft medege bracht; dat bovendien, mede onder den invloed der óeconomische crisis, in verscheidene landen tusschen klassen en groepen poli tieke spanningen zyn ontstaan, die zich kunnen ontladen in hevige uitbarstingen, waarvan ook in andere landen de uitwerking gevoeld zal worden; 2. verklaart opnieuw, dat het in deze ern stige omstandigheden nog meer dan ooit de taak der sociaal-democratie is de belangen der werkende en die der werklooze arbei ders, der kleine boeren en der andere nood- lydende groepen, in de crisis zeer ernstig bedreigd, met al haar kracht te bescher men; dat de macht der vakorganisaties en die der party moeten worden aangewend om het levenspeil der arbeidersklasse zooveel mo- geiyk te handhaven, door verdediging van den loonstandaard en van de verruiming van de werkgelegenheid en van den steun, waarop de werkloozen aanspraak mogen ma ken; 3. stelt vast, dat uit deze groote oeconomi- sche verwording de onhoudbaarheid van het kapitalisme voldoende biykt, in die mate, dat het vertrouwen in de houdbaarheid dier productiewyze by breede groepen, ook bul ten de sociaal-democratie, ernstig is ge schokt; dat evenwel hieruit niet mag worden af geleid, dat het kapitalisme reeds nu in de bedrijfswereld heeft afgedaan en tydeiyke opleving van de bedrijvigheid zou zyn uitge sloten; dat het belang van de arbeidersklasse slechts gediend is met den opbouw van een nieuw stelsel van voortbrenging, ter vervan ging van het kapitalisme, terwyi de totale ineenstorting van het oeconomiseh leven thans voor de arbeidersklasse onnoemeiyke ellende zou medebrengen, zonder de oecono- mische en geestelijke voorwaarden voor het socialisme gunstiger te maken; 4. is van oordeel, dat wilde bewegingen van groepen grootendeels ongeorganiseerde arbeiders, welke uit de crisis ten deele spon taan voortkomen en ten deele worden ge kweekt, de kracht van de arbeidersklasse voor de bescherming van haar levensbelan gen en voor de verwezenlyking van het so cialisme niet vergrooten, veeleer zullen lei den tot uitkomsten, voor de arbeiders en het socialisme nadeelig; dat de party in deze moeiiyke omstandig heden onwrikbaar moet biyven vasthouden aan haar beginselen en aan haai' strijdwyze en niet wankelen mag in haar overtuiging, dat slechts door toenemende scholing en groeiende organisatie, op den grondslag der sociaal-democratie, het proletariaat het ver mogen zal verwerven om zyn socialistische doeleinden te bereiken; dat derhalve door de party ook geen voed sel mag worden gegeven aan den waan, als- i i mi iimn of thans met agressief gewéld de weg naar het socialisme beter en sneller, dan met da beproefde strydmiddelen der sociaal-demo cratie zou kunnen worden gebaand; dat Inzonderheid moet worden gewaakt tegen het gevaar, dat de arbeidersklasse zou verzwakken ln haar strijd voor de handha ving en de verdere ontwikkeling van de democratie, die een wezenlijk bestanddeel is van de beginselen en de idealen der party; 5. spreekt als zyn wil uit, dat de afdee lingen en de leden der party trouw zullen biyven aan haar grondslagen, strijdwijze en doeleinden en dat haar actie niet zal wor den geschaad door tegenleiding van tot haar behoorende personen of groepen; 6. erkent als een belang voor de party het recht van alle leden, om inzichtten, vereemg- baar met de beginselen der party, doch af- wykende van die harer meerderheid en ha- rer leidende organen, te zyn toegedaan en aan dsze op organisatorische wyze uiting te geven; 7. stel vast, dat zoowel in de afdeelingen der party als in haar pers, met name ln het daarvoor uitgegeven weekblad „De Sociaal- Democraat", de vrije meeningsuiting gewaar borgd is; 8. eischt van alle leden der partij, dat zü zich zullen onthouden van de vorming eo de instandhouding van byzondere groepee ringen, alsmede van andere handelingen, die de eenheid der party in gevaar brengen t i haar strijdkracht schaden; 9. eischt derhalve, dat de bladen „De So cialist" en „De Fakkel" zullen worden op geheven en dat een einde zal komen aan alle byeenkomsten van groepen partygenoo- ten, die ten doel hebben de taktiek der party te behandelen en belegd zyn door an dere dan de daartoe door de party bevoegd verklaarde instanties; 10. draagt aan het partybestuur op, voor de naleving van deze eischen met gestreng heid te zorgen, voorzoover de afdeelingen daartoe geen gebruik maken van haar sta tutaire bevoegdheid, en machtigt het party- bestuur om zoo noodig hen, die tegen dit congresbesluit handelen, den partyraad ge hoord, als lid der party te royeeren; 11. roept alle leden der party op, om op den grondslag der sociaal-democratie den strijd voor de bescherming van de arbei dersklasse tegen de gevaren van de crisis en voor de verwezenlyking van de sociaal- democratie eendrachtig te voeren. Het Tweede Kamerlid Vliegen schrijft in het weekblad „Dé Sociaal-Democraat", dat volgens bovenstaande resolutie als eenig or gaan voor vrye meeningsuiting zou worden gehandhaafd: „Waar staat het deel van het proletariaat dat nog gewonnen moet worden, links of rechts van ons? Tegenover de nog geen 100.000 communisten, anarchisten, syndica listen of hoe ze meer mogen heeten aan den linkerkant Dy wyze van spreken staat zeker een klein, misschien wel een groot, mlllloen aan den rechterkant. Dóérheen moet onze propaganda gaan, d&ér ligt het groote probleem, dat om oplossing vraagt. Een oplossing die nog wel als eisch zal stel len, dat wy allerhanden ballast overboord gooien, dien de traditie ons heeft vermaakt en die een hinderpaal is om de klove die deze massa van ons scheidt, te overbrug gen. Men denke als voorbeeld aan de reli gieuze kwestie. „Komt de party in handen van onze llnk- schen, dan is elke kans op die overbrugging voor onafzienbaren tyd verkeken, dan krijgt de beweging weer een sektarisch karakter, wordt ze weer een beweging waar groote woorden de plaats van de vruchtbare daden vervangen. „Zoo is myn kyk op de zaak, en het groo te gevaar is dat in dezen tyd van economi sche ontreddering door de negatieve zg re- volutionnaire woordenkraam ''ar. de %g- linkschen de vaste gang in die richting wordt onderbroken. „Dé&r en niet in het verlies door de partij van haren z.g. linkervleugel zie ik de ramp van de duurzame proletarische verdeeldheid en dus van de socialistische onmaent drei gen." De Belgische Wielerbond heeft de straf, opgelegd troor de wedstrijd-commissarissen van den Zesdaagschen Wielerwedstrijd aan het Nederlandsche koppel Piet van Kem penJan van Kempen, bekrachtigd. Dit koppel was een boete van 1000 francs op. gelegd wegens herhaaldeiyk gebrek aan strydlust. Het Kalendercongres van den Belgischen Wielerbond zal plaats hebben op Zondag 17 Januari as. te Brussel. De korfbalwedstrijd NederlandBelgië zal plaats vinden op Zondag 8 Mei as. te Den Haag op Houtrust. De stedenwedstryden zullen worden ge houden op 5 Mei (Hemelvaartsdag). Voor deelneming zullen worden uitgenoo- digd: Amsterdam Den Haag, Zaansch twaalftal en Hilversum-Bussum. Deze wedstrijden zullen worden gespeeld in het Sportpark te Wormerveer. De keuzewedstryd NoordOost is be paald op 10 April te Zwolle. Te Zermatt werden wederom de jaariyk- sche skiwedstrijden om den Matterhom- beker gehouden. De eerste prys werd behaald door den heer dr. P. Dobbelman uit Nymegen. D« Matterhornbeker kwam daardoor voor de derde maal ln zyn bezit. De heer V. Dobbelman, eveneens uit Ny megen, bezettede tweede plaats De jaarlijksche wedstrijd tusschen de Roode Duivels en de Zwaluwen, zal naar de „Sp. Kr." bericht op Dinsdag 9 Febr. plaats hebben in het fraaie Heysel-Stadion te Brussel. Nieuwe hoeveelheden in beslag genomen Op last van en Inspecteur der directe bela tingen der He afdeeling te Breda, werd door diens ambtenaren in samenwerking met de maréchaussees een visitatie verricht in de gemeente Giize-Rijen, ln verband met de aanwezigheid van benzine. By ver- sohlJlende personen werden groote hoeveel heden gevonden, in t geheel meerdere duizenden liters. Natuuriyk volgde een be- voor ste betrokken personen. De zolder vernield Maandagavond omstreeks half elf is brand uitgebroken in een meubelfabriekje aan den Lauwerecht te Utrecht Het vuur vond gretig voedsel in de houtvoorraden en materialen» die op zolder lagen opgeslagen. Met zes stralen op de waterleiding bestreed de brandweer het vuur, dat zy na ongeveer een uur meester was. zy kon echter niet verhoeden, dat de zolder geheel uitbrandde. Het blusschingswerk, dat moest geschiedt-1 b0 het licht van fakkels en schynwerpers, werd ten zeerste bemoeiiykt door het feit dat het meubelfabriekje tusschen huizen complexen in stond. De oorzaak van den brand is onbekend. De eigenaar was laag verzekerd. Tydens het blusschingswerk is nog een commandeur door een straalpyp aan het hoofd gewond. De man werd naar het Aca demisch ziekenhuis ter behandeling ver voerd. De burgemeester was op het terrein aanwezig. Tegeiyk met dezen brand werd nog een tweede gemeld, nX in het rookhok van een slager. Dit brandje was echter van geringen aard en werd zeer spoedig gebluscht. Maandag is te Vierlingsbeek de boerde rij van A. M. onder Groennigen deels afge brand. Door een overspannen vrouw Op het kantoer van notaris Van de Velde te Tholen vervoegde zich een echtpaar ora besprekingen te voeren over een overeen komst met familieleden. Toen het echtpaar geen geld ontving, om dat er door de familie niets was gedepo neerd, ontstak de vrouw in hevige woede. ZÜ wilde den notaris te lUf en beleedigde heul oP grove wyze. Het kantoorpersoneel, dat de herri? hoorde, kwam toeloopen, waarop de vr.aiw den can- didaat-notaris Jonk een glas naar het hoofd gooide, gelukkig ronder hem te treffen. Met veel moeite wist men met vier ma11 de slaande en schoppende vrouw in bsdwa«3 te houden. Politie morst haar buiten de deur zetten. Het was geruimen tijd een groote conster natie op het marktplein, daar de vrouw op straat allerlei scheldwoorden richtte het adres van «jen notaris, en zy telkens op nieuw trachtte binnen te gaan. Door overredende woorden gelukte het elB' deiyk de man, zyn vrouw mee te krijgen»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6