üiMXTOtf LANGS CüNKERE PADEN I HET VAN DEN i DE GRAPJASHARLEK1JN HOE DE VOETBAL IN ENGELAND ROLT EEN HANDICAP Het Verre Oosten en de Volkenbond Mijnhardt's Poeders Naar het Engelsch door J. Scheepens BUITENL. OVERZICHT EEN WAARZEGSTER ONTMASKERD RADIO-OMROEP HET AQUARIUM Harlekijn koopt een papegaai en krijgt z'n geld honderdvoudig terug S55 De eerste Cup-fuif. 750000 men- schen Wembley is te klein! Verhoogde prijzen wekken ont- stemming. Een Cup-finale zon der champagne. Wïst Brom reeds uitgeschakeld. Ook Ever- ton loopt op een klip. Arsenal in de dubbele cijfers. Wat Za terdag gebeurt. De eerste Cup-fuif heeft men al weer genoten. 't Is intusschen wel hoogst merkwaardig, welk een magnetische kracht er van dezen beker uitgaat. Wordt menigeen onder de huidige tijdsomstandigheden gedoemd de competitie.wedstrijd enongezie nte laten pas- seeren, geen crisis, noch malaise is in staat het volk van de Cup-games weg te houden. En hierop maakte deze Zaterdag stellig geen uitzondering, zoodat de verschillende pen ningmeesters vrij optimistisch gestemd wa ren. Hoewel nog niet alle gegevens zijn binnengekomen, taxeert men de belangstel ling in de twee en dertig wedstrijden op 750.000 toeschouwers, die circa 47,000 pd. St. aan recettes betaalden. Deze bekerdag heeft ook de kwestie Wem bley weer op het tapijt gebracht. De nood kreet Wemb'.ey is te klein! dateert niet van vandaag of gisteren, en heeft men al herhaaldelijk kunnen vernemen. De belang stelling voor de groote finale is niet slechts in Engeland buitengewoon groot, maar ook op het vasteland, en overtreft de VTaag verre de beschikbare ruimte van 93000 plaatsen. Eveneens is men erg gebeten op de F.A., dat men, in plaats van in dezen moeilijken tijd de prijzen te verlagen, deze heeft verhoogd Wij veronderstellen, dat men op Lancaster Gate 25 zich weinig van deze ontstemming zal aantrekken, ofschoon men bij den groe ten omvang ,dien de ontevredenheid aan neemt, zoo langzamerhand toch wel van koers zal moeten veranderen. Thans nu het voetballeven zoo geheel in het teeken van de Cup staat willen wij U nog een kleine geschiedenis verhalen. Mo gelijk weet u reeds, dat de Cup de eerste wel te verstaan de origineele werd ontwor pen in het jaar 1871 en voor het eerst in 18711872 verspeeld. Vier en twintig jaren heeft Engeland van zijn Cup genoten, werd deze hen dierbaar, tot in 1895 plotseling een ontijdig einde aan haar leven werd ge maakt. Dat zat zoo. Aston Villa, dat West Bromwich in de finale wist te kloppen me, 1—0, nam het kleinood mee naar Birming ham, en stond hem een winkelier ter exposi tie in zijn winkel af. Eenige heeren meenden, dat men ook zonder strijd, tenminste den langen voetbalwedstrijd, deze trophee kon veroveren. Althans tronjmelden zij een ruit in, en ook al zat er geen druppel champagne meer in, vormde dit geen beletsel om in vreugdestemming Engelands meest omspeel den beker in ontvangst te nemen. Ondanks de ijverigste nasporingen van Scotland Yard bleef het beestje zoek. Wel kwam er natuur lijk een nieuwe beker, en werd zelfs op 6 Fe. bruari 1911 Lord Kinnaird, den toenmaligen F-A.-president, een getrouwe copie van de gestolen Cup overhandigd als' waardeering voor zijn trouwe diensten toch blijven de conservatieven in Engeland beweren, dat met dien eersten beker ook de traditie is ge- De derde ronde zou geen volledig Cup-fes. tijm zijp geworden, als er geen verrassingen waren geweest. Wij zullen niet de lijst op den voet volgen, doch ons tot de voornaamste surprises be- perken. Als een electrische vonk spatte het bericht, dat de Cup-houders, West Bromwich Albion, als slachtoffer waren gevallen van de ge. weldige Aston Villa. En passant zij opge merkt, dat de Villa reeds zes keer ais over winnaar uit de finale kwam. Intusschen was het bericht een danige verrassing. Niet minder dan 5COOO menschen waren op de Hawthorns en zagen hun favorieten, de Bromwich, tegen den sterken wind een prachtig doelpunt maken door W. G. Ri chardson. Een tweede goal werd wegens off side afgekeurd. Met rust dacht men algemeen dat de thuisclub aan het langste eind zou trekken. „Es hat nicht sollen sein!" want de Villa werd na de hervatting zoo geestdriftig, haar spel was zoo effectief, dat de Brom. wich-defensie tenslotte moest capituleeren voor het geweldige offensief. Zoo kwam met twee tegengoals een ongedacht einde aan beker-illusies van de Bromwich. Ook Ever- ton stelde danig teleur door tegen haar stad- gsnoote Liverpool met 21 het onderspit te delven. Overigens waren de uitslagen tame lijk normaal, hoewel de elf gelijke spelen, waarvan de „replays" dezer dagen plaats vinden, nog wel verrassingen kunnen opleve ren. Verder verwijzen wij naar de gedetail leerde uitslagenlijst, welke wij afzonderlijk geven. Met de competitie van a.s. Zaterdag kun nen de gemoederen weer wat tot rust ko men. Zooals gebruikelijk geven wij een kort résumé ui thet programma: Arsenal—Bir. mingham; Aston VillaLiverpool; Everton Sunderland; Huddersfield T.Chelsea cn Newcastle U.—Grimsby Town. Zeer aantrek kelijke wedstrijden alzoo! De uitslagen van de derde ronde. De derde ronde van de Engelsche Cup leverde de volgende uitslagen op: EvertonLiverpool 12; Grimsby T. Exeter C 4—1; Halifax T—Boscombe 1—3; Luton TWolverhampton W 12; Middles broughPortsmouth 11MillwaH Man. Daar was natuurlijk geen sprake van Mallory was slechts momenteel bezweken voor den bekoorlijken indruk, welken Carina dien avond zoo argeloos op hem had ge maakt. Hij was minstens vijftien jaar ouder dan zij; hij had een fllnken zoon. die reeds op Eton studeerde. Men wist ook algemeen te vertellen, dat hij geen tweede huwelijk had aangegaan, juist om Peter. Zijn zoon was z'n alles. Bovendien, hoe weinig geleek zijn leven op dat van Carina. Deze laatste kende het echte Engelsche landleven niet. en het was bijna onmogelijk, dat er voor haar eenig genoegen in gelegen zou zijn, Chester C 23; Notts CBristol C 22; Oldham AHuddersfield T 11; Plymouth AManchester U 41; Preston N. E.—Bol ton W. 00; Queen's Park R.Leeds U. 3I; Sheffield U.Corlntheans 21; Stoke C. Hull C.30; SunderlandSouthampton 0 0; Tottenham H.Sheffield W. 22; Tran. mere R.Chelsea 22; WatfordFulham 1 1; West Bromwich A.Aston Villa 12; BurySwansea T. 21; Charlton A.—West Ham U. 12; ChesterfieldNottingham F 52; Leicester C.Crook T. 70; Darling tonNorthampton 11; Arsenal—Da'rwen 11 1; BamsleySouthport 00; Binrmingham Bradford C. 10; BlackpoolNewcastle 11; BradfordCardiff C. 20; Brentford Bath 20; Brighton and HovePort Vale 1 —2; Burnley—Derby C. 04; Burton T.— Blackburn R. 04. Elf wedstrijden maakten alzoo een tweede ontmoeting noodzakelijk, welke dezer dagen zal worden gespeeld, althans tijdig vóór de vierde ronde op 23 Januari, stolen artikelen. De bemoeiingen van den Volken bond, liepen totnogtoe op een échec uit. Toe gegeven. Doch de Volkenbond heeft zich eenmaal met de zaak bemoeid en zal deze niet meer loslaten. Elk conflict, waarin een lid van den Volktnbond gemengd is, is een zaak geworden, die krachtens het grond- verdrag ieder lid van den Bond aangaat, en waarmee de Bond zich vrijelijk mag bemoei en. Waar was voor de oprichting van het in stituut van Genève een dergelijke handi cap voor den machtsoverschrijder? Ook Nederland is betrokken bij het con flict, dat in de Mandsjoerijsche vlakten wordt uitgevochten tusschen de twee grootste vol ken van het Oosten. Aan dit feit zijn wij nadrukkelijk herinnerd, toen op 7 Januari de Amerikaansche staats secretaris van buitenlandsche zaken onzen ge. zant te Washington den tekst overhandigde van de Amerikaansche nota aan China en Japan en de Nederlandsche regeering daarbij in overweging gaf een soortgelijk vertoog te richten tot de regeeringen van beide ge noemde landen. Immers, ook Nederland is onderteekenaar van het Negen Mogendheden Verdrag, waarop Amerika in zijn nota ^in speelt. Dit werd in 1922 te Washington geslo ten tusschen de mogendheden, die belangen hebben rond de Stille Zuidzee en het eischt de eerbiediging van de Chineesche Onafhan kelijkheid en territoriale integriteit, met uit sluiting van onevenredige voorrechten van een bepaalde mogendheid. Tegen deze eischen van het verdrag gaat Japan volgens het oordeel der Amerika>c. sche regeering wel zeer blijkbaar in, nu het Mandsjoerije, dat deel uitmaakt van de Chi neesche republiek, militair en economisch poogt te onderwerpen. En het lag voor de hand, dat de Amerikaansche regeering ook de andere medeonderteekenaars van het verdrag zou uitnoodigen zich bij haar waarschuwend woord aan den overtreder aan te sluiten. Aan deze uitnoodiging is totnogtoe geen ge hoor gegeven. De voornaamste betrokkenen, behalve Amerika, Japan en China zelf, zijn Europeesche mogendheden, welke huiverig zijn rechtstreeks de hand te steken in het Mandsjoerijsche wespennest, waar haar be moeiingen door middel van den Volkenbond reeds zoo alleronvriendelijkst zijn begroet. Na Groot-Brittannië en Frankrijk heeft ook Nederland Maandag j.l. de Amerikaansche regeering geantwoord. Het heeft verklaard te betwijfelen, met het oog op het feit, dat Chi na en Japan him standpunten in een ant woord aan de Vereenigde Staten al hebben bekend emgaakt, of het nog dienstig zou zijn, zich ook zijnerzijds tot China en Japan te wenden. Het heeft er verder op gewezen, dal Nederland als lid van den Volkenbond er mee kan volstaan, de actie van den Bond tot bij- legging van het conflict te steunen. Het wachten is op de aankomst van de door den Volkenbondsraad emnebode neutrale com missie op het terrein van den strijd. Als trouw lid van den Bond moet Nederland hopen, dat deze instantie zich in staat zal toonen bij te dragen tot de totstandkoming van een vriend schappelijk vergelijk. Nederlandsstandpunt is volkomen zuiver. Aan het Negen Mogendheden Verdrag zou bü den chaotlschen toestand in het Verre Oosten slechts met militaire sancties kracht kunnen worden bijgezet, waartoe geen enkel land, gezien de eigen binnenlandsche moei lijkheden genegen is. Het Kellogg-pact, waarop Amerika zich met name beroept, be schikt zelfs over geen enkele sanctie. Het is een bloote verklaring dat men den oorlog verafschuwt als middel tot oplossing van in ternationale geschillen. Blijft het Volkenbondspact, dat, moge het al een dwingend ingrijpen uitsluiten, ten minste den weg opent tot een blijvende in menging, krachtens verschillende van zijn haar leven te slijten op een Engelsch land goed. Lady Murray wenschte, dat hare nicht op 'n goede bestemming was. Zij had haa» weinig na te laten, want haar eigen in komen, hoe ruim ook, zou later voornamelijk vervallen aan de familie van haar echtge noot, en bestond uit een pensioen, dat met haar dood zou ophouden. Mallory was 'n rijk man, en bezat te Lin- fold uitgestrekte landgoederen. Maar.... Carina was katholiek, en dit was op zichzelf genomen al beletsel ge- noeg. Tien jaar vóór zijn dood was haar broeder Alfred Ramsden tot het katholi cisme overgegaan, en hij had gezorgd, dat zijn twee kleine kinderen zouden worden opgevoed in het katholiek geloof. Carina glimlachte. Nu mijn kind, je zou wel slechtere din gen kunnen doen. Hij is een rijk man. en het huis Linfold een bezitting om jaloerscn op te zijn. 't Is wel lief en, mag ik het zeggen. ouderwetsch van u, tante Nora, huwelijks-1 kasteelen te bouwen op zulk een uitnoodi-1 ging. I Carina dacht er niet over de idee eener mogelijke verovering veld te laten winnen in haar hart. In het verleden had zij menig schitterend huwelijksaanzoek afgeslagen; haar reden om er geen enkel aan te nemen, was steeds dezelfde geweest de onmoge lijkheid om haar zuster aan haar lot over te laten. En nu opeens kwam zij tot; het besef, In alle tijden zijn er waarzeggers geweest en voortdurend heeft men pogingen gedaan, om hen te ontmaskeren. Soms zijn deze po gingen met verrassend succes bekroond en bleken de waarzeggers, wat men ook in hun nadeel mocht zeggen, in elk geval handige menschenkenners te zijn geweest. Gewoon lijk zijn de trucjes zeer eenvoudig, dcch met de opkomst der moderne techniek zijn er telkens weer andere dingen door de waarzeggers bedacht, waaronder eenige zeer vernuftige, die niet zoo gemakkelijk ontdekt kunnen worden. Het is dan ook louter toe val, dat twee vrouwelijke politie-agenten te New-York het geheim van de „Zigeuner- prinses Fatima" ontdekten. Een der politie agenten gebruikte, niets kwaads vermoe dend, een eenvoudige lunch van 60 cent in een tearoom, zonder ook maar een oogen- blik aan geesten of andere occulte ver schijnselen te denken. Zulke tearooms be vinden zich soms op de vreemdste plaatsen, op zolderkamertjes en in kelders, en men vindt er de wonderlijkste voorwerpen en meubels, terwijl zij gewoonlijk zoo donker zijn, dat niemand het menu kan lezen. De vrouwelijke politie-ager.t verwonderde zich. aldus vertelt men in New-York, dan ook in het geheel niet over het kleine too- neel, dat men achter in het zaaltje zag en waarop men slechts een tafel en een stoel zag staan. Zij begon zich pas te verwonde ren, toen een der kellnerinnen vroeg, of zij haar toekomst gratis wilde laten voorspel len uit de blaadjes, die in haar leege thee kopje waren achtergebleven. De politie agente, die gewoon gekleed was, rook lont en stemde toe. Nu verzocht de kellnerin haar, de hand over het kopje te leggen en in gedachten een wensch te doen. Vervol gens keek de kellnerin naar de blaadjes en voorspelde, dat zij spoedig in een rechtzaak gewikkeld zou worden, dat er over drie jaar weer oorlog zou zijn en dat zij persoonlijk in groote moeilijkheden zou komen. Ten slotte deelde de kellnerin mede, dat haar wensch vervuld zou worden en dat zijzelf geen nadere bijzonderheden kon geven, om dat haar occulte vermogens beperkt waren, doch dat zij alle mogelijke inlichtingen over verleden, heden en toekomst kon krij gen bij de Zigeunerprinses voor den prijs van 3 dollar. Nu is waarzeggen op zichzelf in Amerika niet verboden, doch wel waarzeggen om geld. De politie-agente bestelde dus nog een lunch en wachtte op de dingen die ko men zouden. Zij zag, hoe de kellnerin met verschillende gasten sprak en hoe dezen de hand op hun kopje legden. Niemand offerde echter 3 dollar. Op een geschikt oogenblik, wanneer er flink wat menschen in de tea room waren, hoorde men een stem vol ont zag roepen: ,De prinses komt." En dan zag men een vrouw binnenkomen in een ruim gewaad, met een doek om het hoofd, die met plechtige schreden het tooneeltje be steeg en verklaarde een demonstratie te zullen geven van haar occulte vermogens. Een kellnerin ging rond met stukjes papier en potlooden en verzocht den gasten, hun namen en adressen en één vraag op te schrijven en daarna de papiertjes zoo toe te vouwen, dat niemand ze kon lezen. De pa piertjes werden vervolgens opgehaald in een collectezakje met een korten stok. Men zag de waarzegster het zakje omkeeren in een brander; zij raakte het zakje zelf echter niet aan, doch hield slechts het uiteinde van den stok vast. Iedereen zag de papier tjes in den brander vallen, waarna de waar zegster er uit een flesch, die op de tafel stond, eau de cologne op goot en er een brandende lucifer op liet vallen. In een oogenblik was alles tot asch verteerd en voor zoover men na kon gaan, was het absoluut onmogelijk om te lezen, wat er op de pa piertjes was geschreven. Intusschen had de waarzegster het collectezakje in een prulle- mand laten vallen en zich neergezet op den stoel, die ongeveer in het midden van het tooneeltje was geplaatst. Zij stak een wie- rookbrander aan, liet de rook rondom een kristal spelen en verviel schijnbaar in een trancetoestand, waarin zij de namen, adres sen en vragen, die de aanwezigen op de pa piertjes geschreven hadden, letterlijk her haalde en de vragen beantwoordde. Dit alles geschiedde nog gratis, doch de personen, die nadere bijzonderheden verlangden, kon den zich bij den kassier opgeven voor een particuliere seance, die 3 dollar kostte. En het woordelijk oplezen van wat op de pa piertjes geschreven was, maakte zoo'n in druk op de menschen, dat zij de waarzegster verder blindelings vertrouwden. De vrouwelijke politieagent was niet over tuigd, hoewel zij het bedrog niet kon ont dekken. Zij gaf zich op voor een particuliere seance en verscheen toen met een collega, met wie zij een huiszoeking verrichtte. Het bleek, dat opzij van het tooneeltje een diepe kast was, die in verbinding stond met de holle ruimte onder het tooneel. Men zag hier een microfoon hangen, die door draden verbonden was met twee groote koperen spij kers in den vloer van bet tooneeltje. Het was alvast iets, al was de oplossing niet ge vonden. Verder bleek de prullenmand geen bodem te hebben en geplaatst te zijn op een gat in het vloertje, zoodat het collectezakje dat zij deze reden althans nooit meer zou kunnen aanvoeren. Maar vandaag of morgen zult ge toch wel eens over een huwelijk moeten denken, meende Lady Murray. Goed, maar dat het mijnheer Mallory zal zijn, geloof ik toch niet. Hij scheen er bijzonder op gesteld te zijn, dat 'wij met hem zouden lunchen op het cricketfeest. Heeft hij je over zijn zoon ge sproken? Ja, hij heeft me heel wat over hem verteld, zei Carina. Wat is het voor 'n jon gen? O, *n alleraardigste jongen. Tusschen ons gezegd, geloof Ik wel, dat Jim wat streng voor hem Is. Nochtans houden ze veel van elkaar. Carina zweeg. Zij stelde van morgen al bitter weinig belang in Jim Mallory en fa milie. Zij gevoelde een onbedwingbaren lus» om opnieuw aan het werk te gaan. maar zij had Richard Grove immers beloofd, In de eerste twee maanden geen lettergreep te zul len schrijven. Het zal je geen kwaad doen, had hij haar den vorigen avond droogjes weg ge zegd, in dien tijd de pracht van Londen eens wat nader te bezichtigen. Geheel In tegenstelling met Lady Murray, dacht hij er niet in het minst aan. dat Cari na in het huwelijk treden zou. Als het uit liefde geschiedde, goed, maar trouwen om een tehuis te hebben, zou hem een belache lijke oplossing hebben geschenen van het door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzitten den Hoest: in al deze gevallen zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. er doorheen viel. Nu ging men ook het eol- lectezakje eens wat nauwkeuriger onderzoe ken en zoo kwam men tot de eigenlijke ont dekking. Het zakje had twee afdeelingen. die beurtelings gesloten konden worden. Er werden vooraf blanco papiertjes in de eer ste af deeling gedaan; daarna werd deze ge sloten en haalde men de door de gasten ge schreven papiertjes op in de tweede afdee- ling. De waarzegster sloot nu de tweede af- deeling en liet alleen de blanco papiertjes uit de eerste afdeeling in den brander val len. Het zakje met de beschreven papiertjes viel door een prullenmand en werd door den helper in de diepe kast geledigd. Deze fluis terde nu den inhoud der papiertjes door de microfoon, men had dus een telefo nische verbinding in één richting. De leiding was gedeeltelijk reeds gevonden: van de mi crofoon tot de twee koperen spijkers, doch nu moest er nog een verbinding zijn van die spijkers naar het oor der waarzegster. Het bleek, dat de „zigeunerprinses Fatima" of de zolen van haar schoenen koperen plaat jes had en dat vandaar door haar kousen en verdere kleeding de draden liepen naar haar oor, dat door de hoofddoek verborgen was. Zij behoefde dus slechts haar voeten op de koppen der koperen spijkers te plaat sen om in telefonische verbinding met haar handlanger te staan. Ook deze gooche'toer was niet tegen de wet, hoewel het publiek erdoor bedragen werd. Het vragen van geld op de particuliere seances was echter on wettig. Hiervoor werd de waarzegster ver oordeeld tot een boete van 25 dollar. Het bleek ook nog, dat de papiertjes met de adressen bewaard werden om inlichtingen over de betrokkenen te kunnen inwinnen voor het geval dat zij zich opgaven voor een particuliere seance. (Nadruk verboden). VRIJDAG 15 JANUARI HUIZEN, 298 M. A'gemeen Programma, verzorgd door den KRO- 8.00 9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO-kwintet onder leiding van P. Lustenhouwer. 1.45 Pauze. 2.00 Gramofoonpiaten. 3.00 Orgelconcert Evert Haak. Zang: Mevr- M. Classen—Has- selman (sopraan). 4.30 Microfoon-reportage v. d. Sterrenwacht te Leiden. 5.30 KRO- Kunst-ensemble onder leiding van P. Lus tenhouwer. 7.10 Causerie over Vincent van Gogh. 7.45 Toelichting Avondprogramma. 8.00—10.30 Versterkt KRO-orkest onder leiding van J. Gerritsen, met medewerking van Fr. Hillen (piano). O.a. 2de Symphome, D-dur, Brahms en 5de Pianoconcert, Beet hoven. ca. 9.00 Vaz Dias. 10.3012.00 2de en de 3e acte „Madame Butterfly", Puccini. (Gramofoonplaten van de Scala te Milaan). HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoon platen. 10.30 VARA-septet onder leiding van Is. Eyl. 11.1512.00 Vervolg concert. 12.J0 Omroeporkest onder leiding van N. Treep en Gramofoonplaten. 2.00 Uitzending voor scholen. 2.304.00 Concert door het Win kels-Trio en Gramofoonplaten. 4.00 Gramo foonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Con- Cert VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. 6.C0 Gramofoonplaten. 6-15 Vervolg concert. 7.15 Concert. 10.05 Vaz Dias. 10.45 12.00 Gramofoonplaten. t DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpla ten. 1.00 Orgelconcert W. S. Vale. 1.50— 2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Moschetto's or kest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's viool- en piano-sonates. 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Operaconcert. Met medewerking van Ev. Scotncy (so praan). O.a. uit Mignon, Thomas- 9.20 Be richten en lezing. 9.55 Kamermuziek. Strijk kwartet en D. Helmrich (sopraan). 11.20 Ik heb vroeger in <3e Sendlingerstraat ge woond. Dat wil zeggen, niet in de Sendlinger straat, dat zou te grappig zijn; omdat door de Sendlingerstraat altijd de tram rijdt, kan een mensch daar niet wonen. Dus in de hui zen van de Sendlingerstraat heb ik ge woond. Niet in allemaal, maar in één ervan. In dat eene, dat tusschen de anderen in staat ik weel niet, of u het huis kent. En daar woon ik. Maar niet in 't heele huis, alleen op de eerste verdieping. Die is onder de tweede verdieping, en dan gaat er een trap naar de tweede verdieping. Dat wil zeggen, die gaai weer naar beneden ock, of eigenlijk wfj gaan naar boven, niet de trap, dat zegt men maar zoo; maar wij gaan niét naar boven, want we wonen op de eerste verdie ping. En daar heb ik een huiskamer, waar ik slaap (ik heb extra een huiskamer, om In te slapen, want ik vind de slaapkamer beter om in te huizen) dus daar heb ik dan voor mijn particulier vermaak een aquarium. Dat staat zoo in den hoek. Ik had ook wel een rond aquarium kunnen krijgen, maar dan was de hoek niet vol. Het aquarium heeft rondom vier wanden, en van onderen neeft het een bodem, die het water tegenhoudt. Als je er namelijk van boven water ii. gooit, en die bodem zat er niet in, dan kon je er tien, twintig, ja zelfs veertig liter water ingooien, het zou er toch van onderen weer uitloopen. Bij ,een vogelkooi zijn de wanden ook net zoo als bij een aquarium, maar dan heelemaal an ders. Daar zijn de wanden niet van glas, maar van ijzerdraad. Het zou ook erg on zinnig zijn, als het bij een aquarium ook zoo was, omdat hec aquarium dan het water niet in zou kunnen houden. Dan liep het water allemaal tusschen het ijzerdraad door. Daarom is juist alles door de natuur zoo prachtig ingericht. Nu heb ik in mijn aquarium goudvisschen, en in mijn vogelkooi heb ik een vogel. Ik heb wel eens een keer last van mijn on- noozelheid gehad, en toen heb ik de goud visschen in de vogelkooi gedaan en den kanarievogel in 't aquarium. Natuurlijk zijn de goudvisschen in de kooi iederen keer van het stokje afgevallen, en de kanarievogel was in 't aquarium bijna verdronken. Teen heb ik de zaak weer in orde gebracht, en nu zijn de visschen weer vroolijk in 't aqua rium aan 't zwemmen, eerst links, dan rechts, eerst naar onderen en dan weer naar boven ze zwemmen bijna iederen dag an ders. Je snapt niet, hoe ze aldoor den weg vinden. Eergisteren heb ik een ongelukje gehad. De visschen moesten water hebben, en toen heb ik een emmer vol bijgevuld. En toen is 't water twee centimeter boven 't aquarium uit komen staan. Maar dat heb ik den vol genden dag pas gemerkt, want een goud- visch is over den rand heen gezwommen en op den vloer gevallen; we hebben namelijk in de kamer, waar het aquarium staat, een vloer. Maar toen had de visch op den vloer geen water, want we hebben, behalve in aquarium, geen water in de kamer. Toen heb ik den visch willen ophelpen en weer in 't aquarium willen doen, maar de visca was glad, en is me iederen keer uit mijh handen geglipt Als de viscl. nu van ijzer geweest was, dan had ik een magneet ge nomen, dan was ik zóó klaar geweest. Maar dat is ook weer door de natuur zoo mooi ingericht, dat de visschen niet van ijzer zijn, want ten eerste konden ze dan niet zwem men, en ten tweede kon je ze dan niet eten, en zouden ze roesten. Dus de visch, die daar op den grond lag. dien had ik nooit op willen eten. Aan één visch had ik ten eerste toch nooit genoeg ge had, en als ik de andere ook allemaal opat, was zóó het heele aquarium leeg! Als ik de visschen werkelijk opeet en het aquarium verkoop, dan heb ik de visschen, en die andere heeft het aquarium. Als ik de visschen verkoop, dan heeft de andere de visschen en ik heb het leege aquarium. Als ik het aqu.irium met visschen en al verkoop, dan krijg je een transport, om dol van te worden. Want als je hard loopt met het volle aquarium, dan zwabbert aldoor het water er uit en de visschen wor den zeeziek. Als je langzaam loopt, doe je drie uur over een kilometer. Breng je da visschen apart over en het aquarium ook apart, den gaan de vissche.. dood. Als de andere het aquarium van me koopt, dan kan hij wel het aquarium gauw naar huis dragen, maar dan heeft hij er geen visschen in. Koopt hy het aquarium -niet van me en de visschen ook ni*t, dan heeft hlf heelemaai niets. En dat in het eenige ver standige. Want heelemaal niets is beter, dan een aquarium, waar een visch uitgevallen is. die dan op den grond ligt, en dien je dan niet op kunt rapen. Niet omdat hij zoo zwaar is, maar omdat hij zoo glad is, als een visch. Natuurlijk zou de visch op den vloer gauw weg geweest zijn. Ik wou hem met een Browning neerschieten, maar dat geschiet was me niet zeker genoeg, dus toen heb ik den visch meegenomen en in de Wolga ge gooid, en hij verdronk. 12.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel O. - PARIJS, „RADIO PARIS" 1725 M. 8-05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 Gevarieerd programma. 9.50 Radioconcert. O.a. Liederen van Wolf door Heinrich Schlusznusz (gramofoonplaten). KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—12.35 Concert uit Hotel Angleterre. 2.20—4.20 Radio-orkest onder leiding van Gröndahl. 7.30 Operamuziek onder leiding van Ree- sen. O.a. uit Cavalleria Rusticana. Mas- cagni. 8.40 Russische muziek onder leiding van ijeesen. O.a. van Tschaikowsky. 9.10— 9.35 Radiotooneel- 9.50—10.15 Luitconcert door Hans Neemann. 10.15—11.50 Dansmu ziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 en 11.2012.10 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert onder leiding van Wolf. 4.20—5.20 Concert. Grape (piano), J. Kastert (viool) en Schwamberger (cello). 7.207.50 Sym phonic Nr- 55 van Haydn. 7.50 „Fünf Jahre Langenberg". Herdenkingsprogramma. O.a. 1ste Symphonie c-moll, Brahms. Hierna iet 11.20 Dansmuziek onder leiding van Eysoldt BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.i 12.352.05 Gramofoonplaten. 5-20 Orkest- concert. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert 8.50 „Het voor en tegen", radio-comedie. 9.20 Vervolg concert. 9.50 „Pierrot financier", radio-comedie. 10.05— 10.20 Vervolg concert. 338 M.: 12.35— 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert 6-20 Gramofoonplaten. 8.20 Vlaamsche com ponisten. Concert door het Omroeporkest O.a. Vlaamsche Dansen, Blockx. ROME, 441 M. 7.20 Gramoonplaten. 8.20 Operette „Boccaccio", van F. v. Suppé. ZEESEN, 1635 M- 6.50 „In tyrannos" (Schiller's Rauber), hoorspel van Fr. Wal ter. 8.00 Concert onder leiding van José Eibenschütz. 8.50 „Strassenrondo". gedicht van A. Schirokauer. Muziek van Alfred Si mon. 9.50 Berichten en hierna uitzending ten bate der werkloozen. (Viool en orkest onder leiding van B. Goidschmidt). QElFn-n tENBHlW MET COOP UE.VE LORRE D I t KEREL HE6FT Mf fcESTOLl Harlekijn was in de Paaschvacan- tle op stap gegaan en ontmoette onderweg een markskramer, die een sprekenden pa pegaai te koop aanbood. „Ik wil hem koopen," zei Harlekijn. Toen Harlekijn met den vogel aan de poort van 't Koninklijke paleis kwam, begon de papegaai te praten. „Dat is een leelijk ding," dacht Harle kijn; „dat dier kan me in de gevangenis brengen." De wacht nam den armen Harle kijn gevangen, omdat hij den papegaai van den Koning gestolen had. Maar toen de papegaai den Koning verzocht, dien man een zak met goud te geven, voldeed Zijne Majesteit aan dit verzoek en Uet Harlekijn vrij. levensprobleem voor 'n jong meisje als Ca rina. Vond je hem niet aardig? vroeg Lady Murray, haar nicht wekkend uit het ge peins, waarin zij verzonken was. Wien, tante Nora? Oh! U bedoelt mijn heer Mallory? Neen niet bijzonder. Ver beeld u, hij had nog nooit van Richard Grove gehoord! Ik ben bang, dat Linfold een van die achterlijke gemeenten is, waar men slechts romans leest uit de vorige eeuw! Er klonk ontmoediging in haar stem, toen Lady Murray antwoordde: Ik veronderstel niet, dat Jim ooit iets anders leest dan zijn dagblad en een paar sportbladen. Hij heeft het zeer druk! Carina's houding leek haar tante een wei nig onverklaarbaar, immers, gisterenavond nog had zij een wel wat opvallend lang ge sprek gevoerd met Mallory. Zelfs Richard Grove had dit eenigszins van de wijs ge bracht; hij stelde zoo vaderlijk belang in Carina. Lady Murray vroeg zich af, welke reden Grove toch hebben kon om minder hoogachting te koesteren voor Jim Mallo ry, die gemeenlijk spoedig de achting van andere mannen wJqt te winnen. Het was na tuurlijk bekend genoeg, dat zijn vorig ou welijk een mislukking geweest was. Waar schijnlijk echter, zco meende lady Murray, lag de schuld ervan bij zijn vrouw, die een dier slappe, zenuwachtige figuren was ge weest, zonder weerstand. De dag, waarop de cricket-ontmoeting tus schen Eton en Harrow-school zou plaats vin den, beloofde zóó warm te worden, dat lady Murray haar nicht aanried, een witte japon te dragen. Carina legde nog niet graag haar diepen rouw af; doch van den anderen kant hield zij te veel van haar tante, om haar niet dit genoegen te doen. Een reden zocht zij er niet achter, allerminst een reden, die in ver band kon staan met Mallory. Maar lady Murray wist, dat Carina het aardigst was in 't wit, en in 't wit wenschte zij, dat Jim haar zien zou. Het was veertien dagen ge leden, dat deze haar een bezoek had ge bracht; hij had slechts een kaartje na net diner achtergelaten, waarop zij aan haar toezegging herinnerd werden. Doch lady Murray was zich bewust, dat deze dag voor Carina wel een van groot gewicht zou kun nen zfjn, en zij wilde dat korte succes van het diner tot een blijvend maken. Toen zy de club-tent bereikten, waar Mal- lorys tafel gedekt was, werden zij begroet door een* slanken jongen, met gladzwart haar, een paar donker-blauwe oogen en eeD smal, door de zon verbrand gelaat. Carma meende, dat zij nog nooit zulk een schoo- nen knaap gezien had. zy begreep niet, dat dit de zoon was van Jim Mallory, voor zy haar tante hoorde vragen! Wel, Peter, is je vader hier? Dit is mqn nicht, Carina Ramsden. Carina bood hem de hand, die hy eenigs zins aarzelend drukte. Hij dacht aan de ter loops door zijn vader geuite vermaning, dien morgen: Wat ik zeggen wilde. Lady Murray komt met haar nicht, miss Ramsden, by ons lunchen. Ik wil, dat ge je vriendeiyk jegpns haar gedraagt, want ze heeft niet lang geleden haar zuster verloren. Bü deze woorden had Peter het gevoel gehad, alsof een koude rilling herd over den rug voer. Al jaren lang was hii bfV»eeS" geweest voor de komst van een stiefn c-KV-ri Hy had altijd gedacht, dat zqn. vancr wel eens in net huwelijk treden zou ca IU de omgeving van Lmfora naa nij reeds meer dan eens de namen hooren fluisteren va O meer dan één erfgename, die gaarne naaf de eer zou hebben gedongen, de tweede meesteres op Linfold te worden. Maar Peter kende ook de persooniyke mee ning van zyn vader omtrent al deze candt- daten. en daarom had hy die nimmer ge vreesd. Maar deze miss Ramsden was een onbekende grootheid. Zelfs haar naam was hem vreemd. Terwyi hy haar dan ook de hand ter ken nismaking drukte, sprak hy koel: Mijn va der zal binnen een minuut hier zyn. (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12