DE RAMP MET DE „OOIEVAAR" Wat de Indische bladen vertellen moeilijkheden bij de Werkverschaffing voor een nederlandsch Minister van justitie NEDERLAND EN BELGIË Een accoord op handen? GERAFFINEERDE OPLICHTERIJ Verdachte aangehouden &WXENLANDSCH NIEUWS Schrijven van den Minister GIFT VAN Z. H. EXC. DEN AARTSBISSCHOP Voor het Crisis-comité te Utrecht SLAPTE IN DE MEUBEL INDUSTRIE Ontslag en loonsverlaging PRIJSVRAAG VREDESPOSTZEGEL O. ENGEL SR. OVERLEDEN RAAD VAN BEROEP DE K. L. M. GEREHABILITEERD Een advertentie uit een periodiek BELANGRIJK BEDRAG ONTVREEMD Uit een aangeteekende zending P. A. HAAXMAN DIRECTE BELASTINGEN HET OORLOGSMUSEUM TE BLOEMFONTEIN Dank van het volk van Zuid-Afrika DE REVOLUTIE GEPREDIKT! Haagsche werkloozen rumoerig DE ROOFOVERVAL TE DE BILT Drie verdachten aangehouden LOOPT DE HAAGSCHE DIERENTUIN GEVAAR? Beperkte toestemming voor het Voor jaarsfeest BERUCHTE TYPEN AAN GEHÖUDEN In een gestolen auto! AGENTEN IN HET NAUW Na het verhinderen eener betooging DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST VUURGEVECHT AAN DE GRENS Tusschen beambten en smokkelaars BENZINE IN BESLAG GENOMEN VERRASSINGEN VAN JANUARI Een maand die records houdt BRAND TE SOEST De bewoners op het nippertje gered AUTO TEGEN EEN BOOM De bestuurder gewond Be Nederlandsche Heidemaatschappij heeft en Minister van Binnenlandsche Zaken Landbouw mededeellrig gedaan van ue «^handelingen en bedreigingen waaraan Dy ®c Jongste moeilijkheden bij de wtrkverschai- "Egen haar personeel heeft blootgestaan. Be Minister heeft daarin aanleiding gevon- de Ned. Heidemaatschappij het volgende schrijven: •®et optreden van de tewerkgestelden bij de Werkverschaffing betreur ik in hooge mate. te meer, nu eenige employé's van uw maat- tehapij mishandeld zijn. Ik hoop, dat de mishandelingen niet zoo ernstig zijn geweest, dat de betrokkenen er blijvend letsel van zul ten ondervinden. U wilt zeker wel de goedheid hebben aan hen mede te deelen, dat ik met hen medeleef. B kunt u er van verzekerd houden, dat mijnerzijds krachtig zal worden opgetreden tegen hen, die trachten den goeden gang van teken bij de werkverschaffing te verstoren. personeel kan bij de uitoefening van zijn moeilijke taak ten volle op mijn steun en die Van de inspecties voor de werkverschaffing tekenen. *k machtig u dit schrijven ter kennis te htengen van uw personeel in den buiten dienst." UITVOERING ZUIDERZEE. STEUNWET 1925 Instelling van een rijksdienst B'i K. B. is met ingang van 15 Januari 1932 ingesteld een Rijksdienst ter uitvoering ten de Zuiderzeesteunwet 1925. Be Rijksdienst ter uitvoering van de Zui derzeesteunwet omvat de voorbereiding en hitvoering van de ingevolge de Zuiderzee- ®teunwet-l925 te nemen maatregelen ter te- kemoetkoming aan de Zuiderzeevisschersbe- volking en andere personen wegens de scha de, welke de afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen, voor zooveel deze werk- teamheüen door den Minister van Water- staat aan dezen Rijksdienst worden opge dragen. Be Rijksdienst' is gevestigd te Amsterdam. z- H. Exc Mgr. J. H. G. Jansen. Aartsbis schop van 'utrecht, heeft volgens de Utr. Lourant aan het plaatselijk crisis-comité daar een bedrag doen toekomen van f 1000. IJselstein is wederom aan vijftien ar- ^iders der meubelfabriek ontslag aange red. De meubelfabriek „De Hoop" zal ook teh gedeelte van haar personeel ontslaan en jen blij venden arbeiders 10 pCt. loonsver- „aging aanzeggen. 8°C- leven. Br wordt een prijsvraag uitgeschreven h°r het ontwerpen van een Nederlandsch /tedespostzegel. Voor de bekroonde ontwer- Peh worden prijzen uitgeloofd van 600, 7 K>o en 200. «dichtingen omtrent de voorwaarden enz. °rden verstrekt door den secretaris van de 17?. den heer J. Bethe, controleur bij het l^tebedrijf der P. T. en T„ Nauwe Appe- të Haarlem. j tei dén vorigen nacht is te Zeist in ,®h ouderdom van 72 jaar overleden de fte®r B. Engel Sr. v u® overledene was vele jaren raadslid in", de gemeente Woerden en van 1919 tot wethouder. Voorts heeft de heer Engel s teohiliende functies op kerkelijk en maat- D happeiijk gebied bekleed, terwijl ook het «ucier z^n bijzondere aandacht had. ec?p verzoek is met inging van 20 Jan. vol ontslag met dank verleend aan Mr. C. Jordens als plaawv griffier van den t. van Beroep (Ongevallen Verzekering) s"Gravenhage jw® Bewone audiëntie van den Minister van hebben Zal VriJdag 15 Januari niet Plaats Hr. Ms. „RIGEL" Van Aden vertrokken ,Rigel" op uitreis naar Ned. Indië, i ..Vierdag, blijkens een bij het Departe- Aüp„ Van Defensie ontvangen bericht, van te vertrokken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid F. Vos in verband met den inhoud eener op de voorpagina van het weekblad „Han delsberichten" voorkomende advertentie van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft Minister Verschuur geantwoord, dat de regeering van oordeel Is, dat de vraag, of het Rijkssubsidie aan de K.L.M. dient te worden bestendigd, door geheel andere fac toren wordt beheerscht dan door de bewoor dingen, waarin slechts éénmaal in één pe riodiek een bepaalde advertentie is geredi geerd, waartegenover staat, dat geregeld ad vertenties geplaatst worden, waarop geen enkele aanmerking is te maken. Deze vraag staat overigens meer in het bijzonder ter beoordeeling van den Minister van Water staat. intusschen kan worden opgemerkt, dat de K. L. M. niet de belangen van de Engelsche industrie voorstaat, doen slechts beoogt haar vervoer te ontwikkeien. De Minister is van oordeel, dat van een onderneming als de K.L.M. niet ondersteld kan worden dat zij handel en industrie van Nederland zou bedoelen te ondermijnen en dat voor het bewijzen van zulk een boozen opzet meer noodig is dan het aanhalen van een advertentie uit één periodiek. Ondermijning van den handel door het adverteeren van een bepaalde vervoergele- genhe.d lijkt reeds aanstonds uitgesleten, terwijl ook geenszins a priori behoeft te worden aangenomen dat invoer uit een be- ondermijnen. paald land üe Nederlandsche nijverheid zou Uit het bovenstaande volgt, dat de Mi nister in de bedoelde advertentie geen aan leiding ziet tot een verscherpt toezicht op handelingen van de K. L. M. en op semi- officieele uitgaven. Hij is intusschen van oordeel, dat de advertentie eenig misver stand kon wekken en heeft daarover met de K. L. M. een bevredigende gedachten- wisseling gevoerd. Naar wij vernemen is uit een aangetee kende zending, afkomstig uit Amsterdam en bestemd voor Amersfoort, een bedrag van 5230 ontvreemd. Het bedrag bestond uit vijf bankbiljetten van f 1000, 1 biljet van 200, 1 biljet van 20 en 1 biljet van f 10. De nummers van de bankbiljetten zijn bekend. BRUSSEL, 14 Jan. (B. T. A.). „Le Soir" meent te -weten, dat de semi-officieele ensemi-officieuze onderhandelingen tusschen België en Nederland, om te komen tot een definitieve regeling der tusschen beide lan den hangende kwesties, onlangs ernstige vorderingen hebben gemaakt en dat de twee ministers van Buitenlandsche Zaken, die el kaar ongetwijfeld te Genève zuilen ontmoe ten, de op schrift stelling kunnen ter hand nemen van verschillende ontwerpen, die zijn gereed gekomen. Het is mogelijk, dat de beide regeeringen dan'weldra aan de parlementen te Den Haag en Brussel een verdrag kunnen voorleggen, dat de aanvaarde oplossingen omvat, en dat daarentegen die punten voorbehoudt, waar van de uitwerking nog op moeilijkheden van technischen, financieelen aard of op ge voelsoverwegingen stuit. De nestor der Haagsche journalisten, de heer F. A. Haaxman. heeft Donderdag in goede gezondheid zijn vijf en tachtigsten verjaardag gevierd. De ontvanger der directe belastingen enz., P. N. va nRemartel Is verpl. van het kant. der invoerrechten en accijnzen te Eindhoven naar het 3e kantoor der dir. bel. te Rot terdam. De heer Fred. Oudschans Dentz, secretaris van de Commissie in Nederland voor net. Oorlogsmuseum te Bloemfontein schrijft: De inzameling van herinneringen aan den 2den Vrijheidsoorlog der Eoeren, wordt danKbaar in Zuid-Afrika erkend. Den lsten December werden 2 kisten naar Bloemfontein gezonden, welke de Holland-Afrika Lijn kosteloos heeft vervoerd. De beschrijvende inventaris van de 1372 nummers besloeg niet minder dan 52 bladzijden machineschrift. Van den secretaris van het Comité te Bloemfontein, den heer P. R. Janse van Rensburg werd een brief ontvangen, waarin o.m. staat: „Die tegemoetkoming van die kant van die Holland-Afrika Lijn, om die stukKe kosteloos uit Holland na die Unie te vervoer, word deur mij Kommissie baie hoog op prys gesteld. Vir die groot werk in verband met die opstelling van die inventarisse, die in zameling van die stukke en al die ander pligte wat u en u kommissie onderneem en verrig het ten behoeve van mij Kommissie en die volk van Suid-Afrika, wens ek u nogmaals baie hartelik te bedank. Die tegemoetkoming en offervaardigheid wat deur u en u volk in hier die grootse onderneming ter vereeuwi- gi ngvan ons volk en geskiedenis geopenbaar is, het ongetwijfeld In groote mate daartoe bijgedra om die bande van vriendschap en verwantschap tussen die Nederlandse en Suid-Afrikaanse volk opnieuw hegter te bind. Nogmaals wens ek namens mij Kommissie en die Suid-Afrikaanse volk die hartelikste dank en erkenning aan u en u volk oor te bing. Ons waardeer wat u vir ons gedaan net en nog doen ons is daar dankbaar voor.' Ook de Zuld-Afrikaansche bladen spreken in zeer waardeerende woorden over de inza meling in Nederland en de tentoonstelling welke in het Stadmuseum van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft plaats gehad. De „Sum. Post" heeft op 26 December te Belawan aan boord van de thuiskeerende „Huygens" een onderhoud gehad met den marconist Van Zadelhoff, die bij het onge luk van de „Ooievaar" er zonder ernstige verwondingen is afgekomen. Het ongeluk Het eenige wat Van Zadelhoff zich her innert is, dat hij voelde dat het onderstel afknapte. Direct daarop vond het ongeluk plaats. Bij Van Zadelhoff is zelfs niet de gedachte opgekomen, dat het vliegtuig niet los kwam. Hij merkte dus alleen, dat het vliegtuig zijn landingsgestel verloor en voor dat hij daarna tijd had zich te realiseeren wat hiervan het gevolg zou kunnen zijn was de „Ooievaar" al over den kop geslagen, en voelde Van Zadelhoff aat zijn hoofd en schouders, naar beneden gericht, bekneuld zaten, terwijl zijn beenen geen houvast meer hadden. Van Zadelhoff was eerst de mee ning toegedaan, dat hij tusschen de zend- lampen bekneld was geraakt. Het is echter naderhand gebleken, dat deze nog intact waren, zoodat deze veronderstelling niet juist is. Of hij nog even bewusteloos ge weest is, wist Van Zadelhoff niet, wél dat hij zoo spoedig mogelijk trachtte zich uit de netelige positie te bevrijden, hetgeen hem inderdaad gelukte. Door een gat, welk weet hij niet kwam hij in de sawah terecht, waar het koude sawahwater hem geheel tot zich zelf deed komen. Hij is toen door de sawah gebaggerd en op den vleugel gekropen, waar hij verdere hulp afwachtte. Toen hij daar op den vleugel lag drong het plotseling tot Van Zadelhoff door „dat hij nog in leven was Van de overige inzittenden heeft Van Za delhoff niemand meer gezien, behalve Wiersma en kolonel Brinsmead, die met hem naar een soort ziekenzaaltje, dat op het vliegveld aanwezig was, zijn overge bracht. Dit overbrengen ging intusschen niet zoo eenvoudig in zijn werk. In de sawah zakte men tot aan het middel in de modder weg, terwijl het water van de sloot, welke Wiers ma in een uiterste wanhoopspoging nog wist te nemen, tot aan de schouders reikte. Daarenboven was het water in verband met het prille morgenuur vrij koud. De „Ooievaar" lag ongeveer 30 M. voorbij de reeds genoemde sloot. D° zwaa. gewonden moesten dus van het vliegtuig uit op de handen door de sawah tot over de sloot gedragen worden, waarna verder transport met behulp van een draagbaar naar het zie kenzaaltje plaats vond. Van Zadelhoff heeft aan den rand van deze sloot geiegen, tot dat Wiersma en kolonel Brinsmead overge bracht waren. Tegen koude heeft men hem met een leeren Jas toegedek:. In het ziekenzaaltje hebben de aanwezige Fransche offic.eren en soldaten de eerste hulp verleend. Het eerst heeft men zich, evenals in het hospitaal, met kolonel Brins mead bemoeid, die er erger aan toe scheen dan Wiersma. Van Zadelhoff zelf bloedde hevig, doch zijn wonden bleken na afwas- sehing met een bijtend goedje, niet van ernstigen aard. Verder klaagde Van Zadel hoff over pijn in den rug, die gisteren nog niet geheel verdwenen was, en in de maag streek. Deze laatste pijnen wa'en het ge volg van de kracht, waarmede hij op het rrcmer.t van het ongeluk met de maag te gen het voor hem staande tafeltje terecht kwam. Na leegpomping van de darmen bleek deze pijn evenwel spoedig verdwenen Be halve de reeds genoemde snee in het- ge zicht, rechts van den mond, had van Za delhoff nog een ontvelling aan den linker slaap en verder kneuzingen en ontvellingen over zijn geheele lichaam, zonder dat deze evenwel gevaarlijk bleken. Wegens dt gebrekkige verbinding van het vliegveld met Bangkok heeft het, naar van Zadelhoff schatte, een paar uur geduurd, voordat de zwaargewonden per treintje naar Bangkok konden worden vervoerd En Van Zadelhoff is dan ook van meening, dac dit lange wachten op het vliegveld en het ver voer per trein, hetgeen ook nog een drie kwartier in beslag nam, den zwaargewon- aen Wiersma en kolonel Brinsmead niet ten goede is gekomen. Eerst aan het station v-rnam van Zadel hoff, dat Onlangs, Kotte, Baudart en Borg dood waren, toen een hem begeleidend offi cier dit aan den op het perron aanwezigen Franschen dokter mededeelde. Of het bewuste luik gesloten was, wist Van Zadelhoff niet. Wel, dat het den vorigen middag gesloten was. De belasting was naar zijn meening hooger te Alorstar dan toen te Eangkok gestart werd. Den avond voor den rampzaligen 6en De cember hadden zij met een clubje Hollan ders nog in de mess van het vliegveld te Bangkok bijeengezeten en geboomd over Kerstmisviering thuis en gramofoon ge speeld. En Van Zadelhoff had het zoo ge zellig gevonden met een stelletje Hollanders samen te zijn Den volgenden middag was hij de eenig overgeblevene. De motoren werkten goed Te Medan heeft de „Sum. Post" een on derhoud gehad met den heer Behage van de K. N. I. L. M„ die op het vliegveld te Bang kok te onderzoeken had wat er van het verongelukte toestel te redden was. In Siam is hij door de Siameesche auto riteiten op de meest voorkomende wijze be handeld. Hem werd op het vliegveld Don- muang alle vrijheid galaten om te onder zoeken, afgescheiden van het onderzoek der Siameesche commissie. Daarbij is den heer Behage gebleken, dat het noodluik openstond. Of dit voor het on geluk dan wsl tijdens of na het ongeluk ge schiedde, is nu niet meer na te gaan. Voorts stond de benzinekraan van den linkermotor dicht, doch het is aannemelijk, dat deze na het ongeluk geslopen is. Vast staat, dat de motoren goed werkten, afgezien van de mogelijkheid, dat de benzinetoevoer van den linkermotor afgesloten was. Trouwens, Van Zadelhoff had een normalen loop van de motoren geconstateerd. Ik geloof wel zoo zei de heer Behage, dat als het noodluik van begin af aan open gestaan heeft, dit van invloed is geweest. Maar er moeten ook andere bijkomstige om standigheden zijn geweest. Feitelijk heb ik dus twee dingen geconsta teerd: het openstaande luik en de gesloten benzinekraan. Wanneer het luik reeds open stond en de benzinekraan was dichtge draaid, heb ik natuurlijk niet kunnen na gaan. Wat de overbelasting aangaat, deze moge lijkheid verwierp de heer Behage. De K.L.M. berekent, dat het toestel 237 kg. beneden het toegestaan maximum was belast. De heer Eehsige sprak er, naar aanleiding van frat hierover in de bladen gezegd is, met den heer Jackson over, die vroeger zelf ook Fokkers heeft bevlogen. Deze verklaarde spontaan, zelfs met 6000 kg. de lucht ln te willen gaan, en dan over een afstand van 800 meter op te stijgen. Alle theorieën over overbelasting werden ook door dezen ver worpen. Oordeel van jlen oudsten piloot In het Oudejaarsnummer vinden wij ook nog enkele mededeelingen over een gesprek met den heer Sillevis, oudsten piloot der K. L. M., dien middag tevoren met de „Rei ger" uit Holland aangekomen. Het open staan van het luik van de „Ooievaar" moet volgens hem tot de onmogelijkheden behoo- ren, daar iedere piloot dit direct moet be merken. Men heeft te Bangkok zeker een langer startveld noodig dan te Medan, daar het vochtigheidsgehalte en de luchtdicht heid daar veel grooter zijn. Vooral als men 's morgens start, is het altijd eenigszins mistig. „Zoo heb ik b.v. ook vanmorgen alle bou gies moeten verwisselen," vertelde Sillevis, „en vertrok eerst om zeven uur uit Bang kok. Mijn machine was ook tot het uiterste belast, o.a. met 400 k.g. post. maar ik ben steeds onder mijn maximum benzine geble ven, daar ik anders bang was voor overbe lasting." De Rotterdamsche recherche heeft een geraffineerde oplichterij ontmaskerd, waar voor thans is aangehouden de een-en-veer tigjarige J. W. de H., directeur van de N. V. Maatschappij voor Bouw- en Woningvoorzie ning Nationaal Belang te Rotterdam. Deze N. V. werd in 1922 opgericht aanvan kelijk met het doel om bouwgronden in han den te krijgen. Dit gelukte echter niet en in begin 1930 kwam de directeur de H. op het idee om de N. V. te gebruiken voor een credietverleeningssysteem. Hij trad hiervoor in relatie met zekeren J. B. van der R.» uit Den Haag, die ongunstig bekend staat, evenals de H. zelf. Van der N. verliet de zaak echter na eenigen tijd weer. Het systeem, dat de H. toepaste komt op het volgende neer: Hij plaatste in verschillende plaatselijke dagbladen advertenties, waarin geld werd aangeboden op crediet met of zondet borg. Gegadigden konden zich met hunne wen- schen richten tot een postbox te Rotterdam. Reflectanten kregen na aanvraag een schrij ven terug, dat zij gelden konden krijgen te gen. zes procent, maar dat zij, voordat het aangevraagde onderzocht kon worden van elke f 100.—, die zij vroegen, vijf guiden moesten storten. Deze gelden zouden gedu rende drie jaren onder beheer van de N.V blijven, waarna zij weer opeischbaar wa ren. De aanvragers kregen, nadat zij een be drag gevraagd hadden en tevens het benoo- digde aantal vijf guldens hadden gestort, steeds het antwoord, dat zij, noch hun borg voldoende credietwaardig waren. Op 18 April van het vorige jaar heeft de commissaris van politie te Rotterdam tegen de N.V. gewaarschuwd. Niettemin zette deze haar practijken voort, en zijn er nog vele personen ingetippeld. In November van het jaar 1931 werd in overleg met de justitie besloten, in te grij pen. Een huiszoeking vond plaats in het kantoor van de maatschappij aan de Wijn haven, waarbij de boeken in beslag werden genomen. Het onderzoek wees uit, dat er 600 700 personen geweest waren, die bedragen heb ben aangevraagd, varieerende van f 100 tot f 4000. Voor iedere f100 hebben zy dus hun vyf gulden moeten storten. Op deze wijze waren er by de N.V. f 18000 binnengekomen. Vol gens df boeken zou er eenig geld in de N.V. zyn gestoken, maar het onderzoek doet hier- ar - thans sterk twijfelen. Gebleken is voorts dat de aanvragen, zonder dat deze werden onderzocht, niet werden ingewilligd. Wel is er een crediet verleend aan zekeren J. P. L. te Amsterdam, die f300 heeft gekregen en zekeren A. F. te Ezinge in Groningen, die f 100 teleen kreeg. De laatste heeft dit bedrag ontvangen, nadat de politie te Ezinge er zich mee be moeid had. Het andere crediet werd onder zocht, waaruit bleek, dat deze aanvrager een goede bekende van de politie was, die het geld waarschyniyk heeft gekregen om zyn medewerking te verkrijgen. De kasboeken zyn zeer slordig bijgehou den. Woensdag is de H. gearresteerd en is ver dachte naar het Huis van Bewaring over gebracht, verdacht van oplichting van f 18000 ten nadeele van verscheidene per sonen. s Uit het onderzoek is namelijk komen vast te staan, dat de directeur in twee jaar tyds f 10.000 als salaris heeft opgenomen, dat er f 5000 zyn verdwenen aan diversen en dat op het oogenblik niets meer aanwezig is, zoodat ook de f 18000, die terugbetaald zou de^ moeten worden, verdwenen zyn. In het gebouw „Musica" Delftschelaan te 's-Gravenhage, heeft Donderdagmiddag een drukbezochte vergadering plaats gehad van Haagsche werkloozen, waarin het woord werd gevoerd door de heeren Fernay, Voor- duyn, Brandt en Snyders. Er werd heftig geprotesteerd tegen de houding van de politie Woensdag- en Don derdagmorgen tegenover de werkloozen en speciaal tegenover het communistisch raads lid Schaddelee aangenomen. Laatstgenoemde spreker zeide, dat »de werkloozen in antwoord daarop de Haag sche straten in de komende dagen onveilig zouden maken. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin geëischt werd vryheid van demon stratie, terwyi de autoriteiten voor eventu- eele wanordelykheden verantwoordelijk wer den gesteld. Er werd besloten na afloop dezer verga dering niet te demonstreeren, doch Vrydag wederom bijeen te komen. Zoowel op de Prinsegracht als op de Delftschelaan hadden zich vele nieuwsgie rigen voor het meerendeel jongens, verza meld. Bereden politie had evenwel de toegang tot de Prinsegracht afgezet. Ongeregfldheden kwamen niet 'voor. Op de Delftschelaan kreeg een j-nge man een toeval. Door den Gem. Geneeskundigen Dienst is hy naar den post op de Wal deck Pyrmontkade vervoerd. In samenwerking met de Utrechtsche po litie heeft de Biltsche politie de vermoedelij ke daders van den roofoverval op den ze ventigjarigen A. te De Bilt gearresteerd. Een drietal zeer ongunstig bekend staande mannen, resp. 37, 28 en 21 jaar oud, die vaas ventende door de Bilt zwerven, zijn te Utrecht, waar zy wonen, aangehouden en naar de Bilt overgebracht. Bij de confrontatie meende het slachtoffer in twee van hen de mannen te herkennen, die op den bewusten avond zijn woning bin nendrongen. Het trio is in verzekerde bewa ring gesteld. Zy ontkennen hardnekkig zien aan het misdrijf te hebben schuldig ge maakt. Naar wy vernemen heeft de burgemeester van 's Gravenhage aan het bestuur van den Dierentuin een schryven 'gezonden, waarin hy mededeelt, toestemming te verleenen tot liet houden van het jaarlyksche voorjaars feest. Echter heeft de burgemeester aaarby' bepaald, dat op de Zondagen het voorjaars feest gesloten moet zyn. Naar aanleiding van dez emededeeling hebben wij ons gewend tot den directeur van den Dierentuin, den heer van Bylandt, die echter over deze aangelegenheid geen verdere mededeling wenschte te doen. Op onze vraag of het voortbestaan van den Dierentuin door deze beslissing van den burgemeester gevaar liep, antwoordde de directeur, oat dit zeer zeker het geval was. Wanneer de Zondagen uitgeschakeld wor den, is het by kans practiseh onmogelijk, het voorjaarsfeest te doen houden en dit bedreigt het voortbestaan van den tuin ern stig. Des te meer is dit te betreuren, waar juist dezer dagen de officieele erkenning als wetenschappelyke instelling is afgkomen. Tot nu toe neeft de Dierentuin steeds op eigen beenen kunnen staan, doch wanneer ons de baten van het voorjaarsfeest ontno men worden, aldus besloot de heer van By landt, is dit onmogelijk. Een beroep op de gemeentekas is absoluut uitgesloten, zoodat dan Den Haag het maar zonder Dierentuin moet stellen. Donderdagmorgen kwam by de firma N. van Os Zn. te Doom een automobilist om zyn wagen te laten repareeren. Zoowel de auto met de veranderde herkenningsteekenen als de inzittenden wekten het wantrouwen van den reparateur die dan ook de politie waarschuwde. Deze herkende den wagen als een welke op 19 Dec. jJ. te Den Haag ge stolen is en arresteerde de drie inzittenden. Omtrent hun identiteit is nog niets bekend, maar vermoed wordt dat enkele be ruchte typen gepakt zijn. Op de Prinsegracht te 's Gravenhage wilde Donderdagmorgen de communist Schaddelee op het bordes van het volksge bouw weder een toespraak tot een groep werkloozen houden. Daar hy hiertoe niet de vereischte ver gunning had, werd hein dat door twee po- litie-agenten belet. Trouwens ook de directie van het volksgebouw had aan de politie verzocht, de stoep van het gebouw voor der gelijke betoogingen te vrijwaren. Een aantal toehoorders r.am daarop een dreigende nouding tegen de agenten aan. Nadat dezen 'n paar revolverschoten in de lucht haddei. gelost keerde de rust terug. Donderdagochtend ongeveer 10 uur is in de Newtonstraat te sGravenhage een veer tienjarige Jongen door een zandvrachtau'o overreden. De jongen, die de wielen van de auto over zyn hoofd kreeg, is ter plaatse overleden. Het lyk werd door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval wordt door de politie nog een onderzoek inge steld. Op den Rijswykscheweg te 's Gravenhage heeft Donderdagochtend 10.40 een botsing plaats ger.»d tusschen een vrachtauto, een personenauto en een wielryder. De bestuurder van den personenauto, de 38-jarige Ch. H. R. I. uit Naarden, bekwam snywonden aan het gelaat en zyn medelnzittende, de 24-jarige W. E. B. wonende in de vyzelstraat te Am sterdam, een hersenschudding. De neer B. is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal over gebracht. De personenauto werd aan de voor zijde ernstig beschadigd en het rywlcl werd vernield. De overige personen kwamen met den schrik vry. Als gevolg van de maatregelen, die de Duitsceh autoriteiten tegen dn smoikelary in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied hadden getroffen, was de smokkelhandel aanvankeiyk wat geluwd. Den laatsten tijd echter is deze weer sterk toegenomen. DU heeft aanleiding gegeven tot een zeer ge spannen verhouding tusschen smokkelaars en douane-beambten. Er gaat wel haast geen dag of nacht voorbij, zonder dat ernstige botsingen tusschen douane-patrouilles en smokkelaars voorvallen. Donderdagnacht is volgens het „Hbl." aan de Limburgsch-Duitsche grens in de omge ving van Goch een geregeld vuurgevecht ge leverd. De Duitsche beambten hadden een smokkelaarsbsnde, bestaande uit twaalf mannen, ontdekt en oegonnen een achter volging. Hierbij werd gebruik gemaakt van politiehonden. De smokkelaars, die zeer in het nauw werden gedreven, vluchtten door weilanden en struikgewas en wierpen de smokkelwaar weg. Toen de beambten met behulp van een electrische lantaarn deze smokkelwaar opzoenten, werden zy plotse ling uit de richting van de grens bescho ten. De beambten beantwoordden het vuur, doch de smokkelaarsbende zag intusschen kans op Nederlandsch gebied te vluchten, op twee mannen na, die werden gearre. teerd. De douane-beambten hebben 114 pond ta bak en 50 pond koffie in beslag genofhen. Zondag jl. werd in de omgeving van Sie- bengewald een smokkelaar, die per rijwiel de grens passeerde, door de Duitsche beamb ten aangeroepen. Toen hij na herhaaide waarschuwing doorreed, werd een schot op hem gelost. De man werd levensgevaarlijk getroffen, doch zag nog kans het Neder landsch gebied te bereiken. Later is ny naar het ziekenhuis te Goch overgebracht, waar hy Woensdag is overleden. Het bleek, dat de smokkelaar in het bezit was van een paar pond koffie. Woensdag werd te 's-Gravenhage in de le van der Kunstraat, door ambtenaren van politie en belastingen 1400 liter benzine in beslag genomen, welke niet voor de navor dering van- het bijzonder invoerrecht waren aangegeven en waarvoor bovendien niet de bepalingen der Hinderwet waren nageleefd. De meteorologische medewerkers van „De •Telegraaf" schryft: De meteorologische winter, die van 1 De cember tot 1 Maart duurt is nu alweer byna halverwege voorbij, zonder ons al te veel on aangenaamheid en koude gebracht te heb ben. Sinds 21 December het begin van den astronomischen winter zijn de dagen al weer begonnen te lengen. Stapje voor stapje gaan we vooruit en we vertellen elkaar, dat we alweer over het ergste heen zijn. Als de kortste dag maar eenmaal voorbij is.... Intusschen zullen er velen zijn, die er zich niets van bewust zyn. dat wij ook deze week meteorologisch gesproken, zachtjes aan over een keerpum heengaan. Een 80 jaar lange reeks waarnemingen te de Bilt heeft uitgemaakt dat 15 Januari gemiddeld de koudste dag is, terwijl 13 en 14 Januari daarvoor weinig onderdoen. De gemiddelde temperatuur voor den 15den is 1 gi C„ terwijl de 13de en de 14de zich in een gemiddelde van slechts 1.1 gr. C. ver heugen kunnen. Na Vrijdag gaaa we dus weer bergopwaarts.; de 16de geeft 1.2 gr. C. de 17de 1.4 gr. C. en aan het eind van de maand hebben we de 2 gr. C. alweer overschreden. Natuurlijk geven deze getallen slechts een gemiddelden toestand aan over de 80 jaar, dat de waarnemingen verricht zijn. De af wijkingen van dit gemiddelde zijn in den loop der jaren aanzienlijk geweest. Zoo is de hoogste dagtemperatuur, die de 15de ooit behaald heeft 9.2 gr. C., terwijl de laag ste waarde 11.5 gr. C. geweest is Laten wy hier even aan toevoegen, dat deze dagtemperaturen weer het gemiddelde zijn van waarnemingen op ieder van de 24 uren van het etmaal verricht. Het is wel aardig, dat de koudste dag dus juist precies in het midden van den metereologischen winter valt. Wij kunnen ons nu afvragen of Januari nu ook inderdaad de koudste maand van het jaar is. Dit blijkt werkelijk het geval te zyn. De Januari-maand is -net een waarde van 2.1 gr. C. bijna 1 gr. lager dan haar buren December en Februari. Ook in andere opzichten is de Louwmaand een liefhebster van records De koudste dag, die ooit in ons land is voorgekomen, werd in deze maand geboekt: 21 Januari 1850 mag zich met —16.7 gr. C. in deze eer verheugen Zoo zouden er nog vele slechte eigenschap pen op te noemen zijn doch het boven staande is reeds voldoende c.:i een goed denkbeeld te geven van het gunstige weer, dat Januari 1932 ons bereidt tot nu toe. En ook voor de eerstvolgende dagen ziet het er voor de ijsliefhebbers nog weinig hoopvol uit. Nog steeds schijnt de Oceanische de- pressievoorraad niet uitgeput te zijn en daar mee blijven de Zuid-Westelyke winden warme lucht uit het Zuiden aanvoeren. Woensdagmorgen was weer m een g'oot deel van Europa de temperatuu- boven haar nor male waarde, plaatselijk in Zweden zelfs meer dan 10* gr. Een flink sneeuwdek dat zoo belangrijk is voor de ontwikkeling van 'n wintertje, heeft zich nog niet gevormd. wy hebben dus de eerste winterhelft ge- noegelijk doorgekwakkeld; jaten we hopen, dat de rest eveneens niet al te streng zal zijn. Doch de natuur is gr.Uig en een koude Februari behoor' niet tot de zeldzaamheden. Laten we degenen, die klagen ever de weinig strenge winters van tegenwoordig maar even naar Februari 1929 verwijzen. Te Soest is door onbekende oorzaak een perceel aan de Postlaan met inboedel en al verbrand. Toen men het vuur ontdekte, stond alles reedi in lichte laaie. De bewoners kon den nog juist gered worden. De inboedel was verzekerd. De heer v. d. H. te Woerden reed met zijn auto zoo hard tegen een boom, dat hy een been brak en onmiddellijk naar een zieken, buis moest worden gebracht .Zijn vrouw, die ook in de auto zat, kwam met dn schrik vry.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 11