GEMENGD NIEUWS DE MOORD TE GORCUM Vijftien jaar geëischt ONGEREGELDHEDEN IN FRIESLAND Amsterdamsch advocaat aangehouden RECHTZAKEN HEEL WAT OP ZIJN KERFSTOK Z. H. EXC. MGR. L. SCHRIJNEN DR. MOLHUYZEN CONTRA MR. VAN DOORNE DE BRANDSTICHTING TE NIJMEGEN SOCIAAL LEVEN GEORGANISEERD OVERLEG Een nieuwe vorm DE GAGE DER KOOPVAARDÏJ- ZEELIEDEN ARBEIDSBEMIDDELING DE ONDERGANG VAN DE „STANFRIES IV" NOODLANDING OP BOOMEN Vlieger slechts licht gewond OP VRIJE VOETEN DE INVLOED VAN OPWINDENDE LECTUUR BRAND TE MEEDHUIZEN INBRAAK IN EEN R. K. KERK VEE OMGEKOMEN DE STAKING IN DE WERKVERSCHAFFING BETOOGENDE COMMUNISTEN In de Residentie BRANDSTICHTING TE ROTTERDAM ONGELUKKIGE VAL PLOTSELINGE DOOD DE WATERVERBINDINGEN BINNENLANDSCH NIEUWS BELGISCHE MINISTER IN NEDERLAND RIJKSVERZEKERINGSBANK Bevorderingen CRISISTOESTAND IN LIMBURG MINISTER TERPSTRA Geen audiëntie CONSULAAT BURGEMEESTER DE BEGROOTING VAN MAASTRICHT AFGIFTE AANGETEEKENE>e STUKKEN ONZE AUTOVERKEER OP BALI HERSTELD Vervolg van pagina 2, 3de blad. Zooals reeds door ons werd medegedeeld «tond Vrijdagmorgen voor de Dordtsche rechtbank terecht de 28-jarige O. S., ver dacht notaris W. J. Courrech Staal te Go- rincnem op 5 Nov. zoodanig lichamelijk let sel te hebben toegebracht, dat deze daar aan was overleden. Het getuigenverhoor Als verdediger van verdachte trad op mr. A. van Os. Als eerst getuige werd gehoord dr. Hulst uit Leiden die de lijkschouwing heeft verricht. Hij persisteerde bij de ver klaringen, die hij restijds in zijn rapport beeft neergelegd. Op een vraag van den president of het mogelijk is, dat de dood dcor hartverlam ming zou kunnen zijn veroorzaakt, meende dr. Hulst ontkennend te moeten antwoorden. De Officier van Justitie vroeg den des kundige of wellicht de slagen met een ha mer konden zijn toegebracht. Dr. Hulst achtte dit niet waarschijnlijk cmdat in dat geval de wonden een heel an der beeld zouden hebben gegeven. De overige getuigen brachten over het geheel niet veel nieuws. De commissaris van politie te Gorcum, de heer W. v. d. Marei, had allereerst een compliment van den president der rechtbank in ontvangst te ne men voor de kranige wijze, waarop hi) de zaak had behandeld. Hij deelde mede, dat verdachte vlak na zijn arrestatie en na zijn bekentenis beweerd had, dat hij naar Gor cum was gekomen, daar hij geld moest heb ben, goedschiks dan wel kwaadschiks. Verdachte ontkent dit thans pertenent. De heer Büchner, hoofdagent van politie te Gorcum, verklaart, het vaasje, waarmee de moord is gepleegd, op last van den com missaris van politie in beslag te hebben ge nomen. Hij kende verdachte wel, doch hij heeft nooit bemerkt, dat deze zoo driftig was. Belangrijke verklaring Een belangrijke verklaring wordt afge legd door den heer Groeneveld, commis sionair te Rotterdam. Deze had kort na den moord met verdachte gesproken en deze had toen gezegd, dat hij het nu niet zoo iets bijzonders vond, zoo'n moord te plegen. H ij hadgezegd: „Als u achter uw bureau zit en ik neem een hamer, dan sla ik u zoo de hersens in en verder heb ik dan vrij spel." Deze verklaring werd voor verdachte zeer bezwarend geacht en hij gaf toe haar te heb ben afgelegd. Nadat nog eenige andere getuigen waren gehoord, was het woord aan den Officier van Justitie, Mr. Kronenburg voor het hou den van zijn Requisitoir. Mr. Kronenberg ging uitvoerig het ge drag van verdachte na. Bij den rechter-com- missaris heeft hij verklaard, dat hij den no taris wilde dooden, doch hier komt hij daar op terug. Spr. vindt de voorstellingelf van verdachte simplistisch, vooral nu m enweet, dat verd. in groote financieele moeilijkhe den was. De officier ziet verband tusschen den doodslag en den diefstal. Verdachte moest in ieder geval geld hebben. Van de geweldige drift van verdachte gelooft de officier niets. Hij toonde zich na het ple gen van het misdrijf zeer kalm. Hij wist waar het geld zich bevond, zonder dat te willen mededeelen. Vooral het feit, dat hij, toen hij in Gorcum eenige uren moest wach ten, zich buiten de stad in het donker heeft schuil gehouden, achtte de officier zeer be zwarend. Bovendien zijn zijn verklaringen niet met elkaar in overeenstemming. Spr. had eerst overwogen, of hier sprake is van voorafgaand kalm beraad, doch hij meende dat hier niet van moord gesproken kon wor den en kwalificeerde het misdrijf als dood slag, gevolgd door diefstal. Hij eicchte tegen verdachte een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van de preventieve hechte nis. De verdachte barst daarop in snikken uit. Hierop hield de verdediger mr. A. van Os, zijn pleidooi. Het pleidooi De materieele feiten worden door verdach te erkend. PI. sluit zich in zooverre aan bij het requisitoir, dat er geen sprake is van moord, rest alleen de diefstal. PI. ziet hier in geen verband met den doodslag omdat verdachte wèl in financieele moeilijkheden zat, doch dat, het niet verkrijgen van geld, voor hem niet zoo ernstig kon zijn geweest dat hij daarvoor doodslag moest begaan. Hij vindt dan ook. samenvattende, dat van ooodslag hier nog niet direct sprake is. Pi. wil eerder dit misdrijf als zware mishande ling, gevolgd door diefstal, of misschien wel als het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, gevolgd door diefstal. Na eenige repliek zoowel van het O. M. als van den verdediger, werd de zitting ge sloten. Uitspraak op 29 Januari a.s. des morgens om 10 uur. Voor de Vierde Kamer der Amsterdam schee Rechtbank stond een 21-jarige arbei der terecht, woonachtig te Amsterdam en thans gedetineerd in het Huis v. Bewaring. Hij zou op 7 Mei van het vorige Jaar een beursje met plm. ƒ17.— hebben gestolen uit een kast in een perceel aan de Viotta- st.-aat. Verd. had zich aan de woning „aan gemeld om de lampen na te zien". Het kin dermeisje had den man, niets kwaad ver moedend, binnengelaten. Noch het kinder meisje, noch het dienstmeisje herkenden ter zittinge verd. die ontkende, als de man, die zich als electricien had aangemeld. Uit het rapport van den heer Van IJzen- dijk bleek echter, dat vingerafdrukken op den kast gevonden waren, die overeen kwa- met de afdrukken van vejd.'s vingers. Behalve voor dit feit stond verd. terecht wegens inbraak in een woning aan de Alber- dlngk Thijmlaan te Bussum. Verd. bekende Hij was door het W.C.-raampje binnengeko men en had zich meester gemaakt van den overjas, een regenjas, een heerencostuum en eenige kleinigheden. Zijn vriend, de Amster- damsche koopman G. W. had op den uitkijk gestaan en zijn „portie" gekregen. W. stond terecht wegen diefstal en heling. De reeks is echter nog niet ten einde. Het tweetal had eveneens op 11 Aug. inbraak gepleegd in de woning van de familie R., aan den Brediusweg te Bussum. Ook hier waren de bewoners met vacantle afwezig. De buit bestond uit een drietal gouden rin gen en wat los geld. De verdachten bekenden, de arbeider was Toestand blijft gunstig De gezondheidstoestand van Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roer mond, blijft gunstig. Er zullen geen communiqué's meer wor den verstrekt. door de keukendeur binnengekomen. Tenslotte stond de 21-jarige arbeider nog terecht wegens aanranding van een meisje, gepleegd te Bussum. Deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. Ook in dit ge val legde verd. een bekentenis af. De Officier van Justitie, mr. Reilingh achtte de geheele ten laste legging bewe zen. Spr. eischte tegen den werkman een gevangenisstraf van één jaar met aftrek der vcorloopige hechtenis. Tegen den koopman vorderde hij een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden met een proef tijd van drie jaar. Naar wij vernemen zal Maandag 18 Ja nuari a.s. te half twaalf voor den politie rechter te 'sGravenhage in het paleis van Justitie, Korte Voorhout 11, terecht staan dr. H. Molhuyzen, ex-voorzitter van de A.V. R.O., terzake van het feit, dat hij te Utrecht op 25 Juli 1931 opzettelijk mr. J. H. van' Doome in het openbaar heeft beleedigd, door aldaar opzettelijk beleedigend in een open bare vergadering van de A.V.R.O. op een vraag van-een der aanwezigen luide en dui delijk hoorbaar te zeggen: „Ik tart de vijan delijke pers thans nog eens notulen van ons te produceeren na het vertrek van twee bestuursleden, van wie er één is geroyeerd", althans „woorden van gelijken zin en strek king" terwijl genoemde van Doorne het ge royeerde bestuurslid was en terwijl hij, ver dachte, op dezen als zoodanig doelde, naar aanleiding waarvan mr. van Doorne een aan klacht wegens smaad indiende. Als getuigen zijn gedagvaard mr. van Doome en de heer J. Roelofs. secretaris van het A.V.R.O.-actiecomité te Soest. Mr. van Doome zal zich civiele partij stellen en dp behartiging zijner belangen opdragen aan een Utrechtschen collega. Ter aanvulling van het verslag van een rechtzaak inzake brandstichting te Nijme gen, dat wij dezer dagen publiceerden, kan nog vermeld worden dat de verdediger mr. A. E. Aibers Pistorius de verklaringen van J. L. v. R., den broeder van den verdachte, beslist onbetrouwbaar achtte. Spr. wijst er op, dat die broer bij het afsluiten der ver zekering wel degelijk het woord gevoerd had. Daar het bewijs voornamelijk geconstru eerd was op de verklaring van dien broer, achtte pleiter het ten laste gelegde niet be wezen en concludeerde pl. tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Rechtzaken. Dezer dagen werd ten bureele van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een vergadering gehouden, waarop een com missie onder voorzitterschap van den heer de Monchy, burgemeester van Arnhem, na mens 23 gemeenten boven de 40.030 zielen een plan voor een centraal voor bedeel de gemeenten gezamenlijk georganiseerd overleg ontwikkelde en voorlegde. De rechtsgrond voor zulk een centraal ge organiseerd overleg zou steunen op de vol gens de Gemeentewet mogelijk zijnde sa menwerking van gemeenten, natuurlijk met dit voorbehoud, dat elke gemeenteraad af zonderlijk voor de deelneming aan dit over leg zijn goedkeuring zou dienen te hechten. Is „De Volkskrant" wel ingelicht, dan was er bij geen der organisaties van ambtenaren en overheidspersoneel, wie dat project werd voorgelegd, sympathie voor dezen nieuwen vorm van georganiseerd overleg. In de commissie der samenwerkende ge meenten hadden o.a. ook zitting wethouder Kropman uit Amsterdam en wethouder Drees uit Den Haag. Het voorstel der reeders niet aanvaard De Centrale Bond van Transportarbei ders deelt ons het volgende mede In de op Woensdag en Donderdag j.L te Rotterdam en Amsterdam gehouden druk bezochte ledenvergaderingen der zeelieden, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, werd door het bestuur verslag uitgebracht van de besprekingen, die in opdracht van de in December jJ. ge houden ledenvergaderingen met den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij, zijn ge voerd. Door het bestuur van den Bond van Werkgevers in de Koopvaaardt] is in deze besprekingen vastgehouden aan de ge. eischte gage-verlaging voor de mindere schepelingen van 15 pet., welke in verband m-t het loonpeil onmogelijke eische is be streden. Na uitvoerige besprekingen werd in beide ledenvergaderingen, mede op advies van het Bondsbestuur, met algemeene stemmen besloten het voorstel der reeders niet te aanvaarden. Mondelinge cursussen Het bestuur der Vereeniging van Neder landsche Arbeidsbeurzen is voornemens op nieuw enkele mondelinge cursussen te doen houden te 's Hertogenbosch en Zwolle. Behandeld zullen worden de arbeidsbe middeling en werkloosheidsverzekering en aanverwante onderwerpen. De cursussen, hoewel vooral bedoeld voor hen, die op eenigerlei wijze in aanraking komen met arbeidsbemiddeling, bestrijding van werkloosheid en van hare gevolgen, voorlichting bij beroepskeuze enz., staan ook voor anderen open. Op verzoek van verschillende familieleden van de veertien gearresteerden in het Huis van bewaring te Leeuwarden, in arrest ge. steld in verband met de arbeidsconflicten bij de werkverschaffing in Friesland, had een Amsterdamsch advocaat zich Woensdag naar Jubbega begeven, om met de familie leden van de gearresteerden overleg te ple gen inzake de verdediging. Omstreeks half tien in den avond werd hij gearresteerd en per luxe auto naar Heerenveen gebracht. In Heerenveen werd hij grondig gefouilleerd, waarbij niets bijzonders werd gevonden. De arrestatie stond in verband met een door den Burgemeester uitgevaardigd bevel, waar bij aan niet.ingezetenen wordt verboden zich met stakers of hun familieleden in verbin ding te stellen. Ook in Heerenveen werd den advocaat het verblijf ontzegd, in ver band waarmee hij later in den avond is vervoerd naar de gemeente Akkrum, daar dit de eerste gemeente is, waar hij zich vrijelijk mocht bewegen. Naar wij vernemen heeft de advocaat reeds de noodige stappen gedaan om te pro testeeren tegen de ondervonden behandeling. De vermoedelijke oorzaak In het weekblad „De Binnenvaart", het officieele orgaan van het onderwijsfonds voor de Scheepvaart, wordt een artikel gewijd aan de ramp van de „Stanfies IV". Het is een gewoon verschijnsel, dat na een ramp als deze allerlei veronderstellin gen over de vermoedelijke oorzaak worden geuit. Maar meer dan ooit moeten wij ons in dergelijke gevallen beperking opleggen. Hoe licht laten wij ons wordt in het artikel gezegd in deze omstandigheden leiden door het groote medelijden, dat wij met de getroffenen hebben en dan wordt ons oor deel niet objectief. Het is bekend, dat wij al jaren strijden voor 'n behoorlijk toezicht op de binnenvaart, maar wij sluiten onze ooge niet voor de moeilijkheden, waarin vele flinke schippers zullen komen, als met straffe hand van boven af wordt inge grepen. De schrijver van het artikel heeft een onderhoud gehad met den heer U. Schouw- stra te Leeuwarden, een bekwaam kapitein, die jarenlang op dezelfde route vaart en ook op de „Stanfries IV" heeft gevaren. Het stuurrad van de „Stanfries IV" is aangespoeld en er moet dus iets gebeurd zijn, waardoor de geheele stuurinrichting vernield Is en waardoor het schip stuur loos is geworden. De genoemde kapitein;, veronderstelt het volgende: De laadboom wordt, als de schepen naar zee gaan, neergelaten en op zij van de stuurhut vastgesjord. Nu had de „Stan fries IV" een deklast matten, waardoor de laadboom niet geheel naar beneden kon; hij leunde op den deklast en is zoo vast gesjord, terwijl het einde zich bezijden de stuurhut ongeveer ter hoogte van het glas bevond. De „Stanfries IV" had twee stukken zwaar ijzer aan boord. Deze dek last is hoogstwaarschijnlijk gaan werken, het zware ijzer is tegen den laadboom ge slagen de gevonden laadboom toont daar van de teekenen en heeft in één slag de stuurhut met alles wat zich daarin bevond, weggemaaid. Hoogstwaarschijnlijk is de geheele bemanning, behalve de ma chinist, in de stuurhrt geweest. Het schip is met zware isagzijde stuurloos geworden en is in de diepte verdwenen. Aan het ge vonden stuurrad ontbreken twee spaken, hetgeen een bewijs zou zijn van de gewel dige kracht, waarmede het van de as is geslagen. Wanneer op een dergelijk schip een stuk ijzer van twee ton geladen wordt, eischt dit bijzondere voorzorgen, vooral moet gezorgd worden, dat het goed gesjord staat. Wan neer de laadboom rust op de lading, dan moet men dubbele voorzorg nemen. De juiste toedracht zal misschien nooit vastgesteld worden, vaar de aanwijzingen geven aan deze lezing var. het gebeurde wel een zeer groote waarschijnlijkheid en het is een waarschuwing voor allen, die onder dezelfde omstandgheden varen, dat zij een laadboom, die voorbij de stuurhut loopt, alleen op de lading laten rusten als hij bij het eventueel werken der lading nooit de stuurhut en het stuurgerei kan vernielen. Vrijdagmiddag gebeurde nabij Soesterberg een vliegongeval, dat nog vrij goed is afge- loopen. De luitenant-vlieger jhr. R. W .C. G. A. Wittert van Hoogland vloog boven het terrein in een Fokker-Jager D 16, toen plotseling, naar de Telegraaf bericht, een deel van de rechter-evenwichtsklep in de lucht brak en een deel van den achterligger meenam. Hoewel het vliegtuig hierdoor vrij wel onbestuurbaar werd, vloog luitenant Wittert zoo goed en zoo kwaad als het ging door en wist door gas te verminderen het toestel op de boomen te landen achter het koloniehuis „De Stompert" te Soest. Door het breken van den vleugel, door de aanraking met de vrij hooge denneboomen, werd de schok gebroLjn en bleef de romp Intact. De in allerijl uit het vliegkamp gezonden medische hulp trof luit. Wittert van Hoog land aan met een lichte neusverwonding. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den vliegenier, liep alles dus nog goed af. De rechtbank te Middelburg heeft de invrijheidsstelling gelast van A de D. te 's-Gravenpolder, wiens vrouw op 18 Decem ber Jl. plotseling onder verdachte omstan digheden overleed, waarbij men aan een geval van vergiftiging dacht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat geen vergif is te vinden. Jeugdige inbrekers aangehouden De politie te 's-Gravenhage is naar aan leiding van een inbraak ten huize van den onderwijzer B. overgegaan tot de arresta tie van twee jongelui resp. 16 en 18 jaar verdacht deze inbraak te hebben gepleegd. De eene aangehoudene ontkende, doch de andere verklaarde tenslotte na een verhoor de inbraak te hebben gepleegd. Tezamen hadden de jongelui de inbraak voorbereid. Zij wisten, dat de heer B. wel eens geld in huis had (beiden hadden n.l. bij B. op schooi gegaan) en hadden van de bekendheid tei plaatse gebruik gemaakt. Het geld hadden ze verstopt in een jampot en aan den Oude- landschedijk begraven. Op een bedrag van 2.— na werd het gestolene terug gevonden. Een der jongens verklaarde door het lezen van opwindende lectuur op de gedachte van de inbraak gekomen te zijn. Zeventien varkens omgekomen Vrijdagmorgen brak brand uit in de woning van J. Hinrichs te Meedhuizen bij Delfzijl. De brand was ontstaan door het overslaan van den motor van een vrachtauto, die in een schuur was opgeborgen. Deze geraakte in brand en weldra stond de geheele womng in lichter laaie. De Drandweer van Delfzijl was spoedig ter plaatse, doch moest zich Beper ken tot het nathouden der naastgelegen pan den, die tenslotte behouden konden blijven. De heer H., zijn vrouw en kind konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. De woning Brandde nagenoeg uit, inboedel en gereedschappen gingen verloren; 17 varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Niets vermist Vrijdagnacht hebben inbrekers getracht hun slag te slaan in de nieuwe St. Theresia- kerk in plan „Rustenburg" te Den Haag. Onder het priesterkoor is een lokaal, dat van buiten af is te bereiken. Dobr een ruit in te drukken zijn de inbrekers dit lokaal binnengekomen, waar zij twee deuren zagen, de een toegang gevende naar de sacristie en de andere de stokerij van de centrale ver warming. Beide deuren waren gesloten. Waarschijnlijk onbekend met den plaatse lijken toestand, hebben zij eerst getracht de deur van de centrale verwarming te forcee- ren, maar daar deze wegens het brandgevaar in dit lokaal van een ijzeren plaat voorzien is, is hun dit niet gelukt. Toen hebben zij van de andere deur een paneel uitgezaagd, waarna zij deze deur konden openen. Dit hielp hun echter nog niet veel, want nu stonden zij nog voor de gesloten sacristiedeur. Of zij wegens al deze gesloten deuren van verdere pogingen om in de kerk te komen hebben afgezien, of dat zij zijn gestoord, valt niet met zekerheid te zeggen, maar vast staat, dat zij geen verdere pogingen om bin nen te komen meer hebben gedaan. Er wordt niets vermist. Bij brand te Beets Vrijdagmorgen om 4 uur ontdekte men brand bij den veehouder H„ te Beets. De brand greep zoo snel om zich heen, dat er niets viel te redden. Zeven koeien en twee paarden zijn in de vlammen omgekomen. Alle huisraad ging verloren. Met moeite werden de bewoners gered, onder wie meerendeels kleine kinderen. Verzekering dekt Je schade. De oorzaak is onbekend. Beterschap beloven! De burgemeester van Groningen is met den Rijksinspecteur voor de werkverschaffing overeen gekomen, dat getracht zal worden de geschorste arbeiders uit de gemeente Groningen, voor zoover zij een verklaring teekenen, waarin zij hun spijt uitdrukken, dat zij aan de staking hebben deelgenomen, en beloven, dat zij zich voortaan van derge lijke handelingen zullen onthouden, Maan dag 18 Januari weer tot de werkverschaf- De Haagsche ongeorganiseerde werkloozen die de laatste dagen nogal rumoerig zijn, kwamen Vrijdagochtend weder te zamen op de Prinsegracht voor het Volksgebouw, waar getracht werd de georganiseerden, dié daar komen stempelen, te bewegen mede te doen aan straatdemonstraties. De laatsten lieten zich echter niet daartoe overhalen. De politie kon de menigte kalm verspreiden. De markt liet overigens niet veel ruimte voor demen- streeren over. Den geheelen dag was er extra polltieversterking. Vier verdachten aangehouden De Rotterdamsche politie heeft gearresteerd verdacht van brandstichting de 45-jarige J. A. P. van K. en 49-jarige varensgezel C. J. T. van W. beiden te Rotterdam en de 42-jarige A. J. uit Amersfoort en diens echtgenoote. Het betreft een brand die in den nacht van 13 op 14 dezer heeft gewoed in een pand aan de Gedempte Bierhaven te Rot terdam. Van dit pand werd alleen de bene denverdieping als pakhuis gebruikt. Het po litieonderzoek wees uit, dat de brand op twee punten ir~et zijn uitgebroken. De eerste ver dachte werd gearresteerd van W., die eeni- gen tijd geleden de eerste verdieping heeft bewoond. Op hem werden briefjes gevonden, die in de richting wezen van het echtpaar J J. is de eigenaar van het pand en zou als aanstichter moeten worden beschouwd. Van K. heeft reeds een bekentenis afgelegd en heeft den varensgezel van W. als zijn medeplichtige aangewezen. Arbeider ernstig gewond Donderdagmorgen heeft te Luinjeberd een arbeider een leelijken val gedaan. Hij was werkzaam bij den bouw vari een watertoren te Lippenhuizen. Omstreeks half elf hoorden de kameraden t van T., die op den beganen grond werkzaam waren, een zwaren plof. Hun maat bleek van de tweede verdieping van den watertoren, door het trapgat van ongeveer 5 y2 meter hoogte, gevallen te zijn. Hij was met zijn hoofd op den betonnen vloer te rechtgekomen. Hij werd dadelijk door zijn mede-arbeiders in de directiekeet gedragen. Onmiddellijk werd een dokter gewaarschuwd en na ver bonden te zijn werd de man naar het zieken huis te Heerenveen vervoerd. Het bleek, dat het slachtoffer een zware hersenschudding had en uit zijn oor bloedde. Zijn toestand is zorgwekkend. Toen de 18-jarige schildersleerling H. zich Vrijdagmorgen per fiets van Varsseveld naar de schildersschool te Gendringen oegaf, zakte hij aldaar aangekomen plotseling in een. De ontboden geneesheer constateerde den dood. Vermoede!"".; mpikte een hartver lamming een einde aan dit jeugdig leven. De A.N.W.B. deelt mede: Tiel: De overtocht geschiedt per stoom boot en pont voor alle verkeer. Voor even- tueele drukte liggen nog een reserveboot en pont gereed. Alle overige verbindingen nor maal. Bezoek van de Utrechtsche Universiteit De Belgische Minister van Landbouw mr. van Dievoet, heeft Donderdag een officieel bezoek gebracht aan de Faculteit der Vee artsenijkunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Er bestaan in België plannen om een Vlaamsche inrichting van veeartsenijkundig onderwijs te vormen. De voorbereiding hier van behoort tot het Departement van ge noemden Minister. De Minister werd ontvangen in de facul teitskamer door den rector magnificus der universiteit, prof. dr. L. S. Ornstein, waarbij tegenwoordig waren dr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, secretaris van het Col lege van Curatoren, en alle leden der Facul teit. De rector betuigde zijn vreugde over de komst van den Minister en deed uitkomen, dat hier een terrein van intellectueele samen werking tusschen de beide buurstaten werd gevonden. De voorzitter der Faculteit, prof. C. F. van Oyen, verklaarde namens deze, dat alle leden gaarne bereid waren om den Minister alle mogelijke voorlichting te verschaffen. Hij merkte op, dat deze Faculteit ver over de Nederlandsche grenzen waardeering mocht vinden en dat zij haar bezoekers telt niet alleen onder de bewoners van staten, waar het veeartsenijkundig onderwijs reeds zeer lang bestaat (Frankrijk en Engeland), doch ook onder die van de na den oorlog gevorm de landen en de Oostzee, de staten der vroegere Donau-monarchie, en de Balkan- landen. Tot haar studenten rekent de Fa culteit niet alleen Nederlandsche Jongelieden, doch ook eenigen uit tropisch Nederland die hier hun studiën komen voltooien. Het vorige jaar werkte aan deze Faculteit prof. J. P. Fourie uit Onderstepoort (Pretoria Z.A.) die het Nederlandsche doctoraat in de veeartse nijkunde hier verwierf. Als de kroon op deze reeks ziet de voorzitter der Faculteit het be zoek van Minister Dievoet, die de medewer king wil inroepen, voor de oprichting van een zusterinstelling, waar het onderwijs even als hier, in de Nederlandsche taal zal wor den gegeven. Minister van Dievoet verklaarde getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst en ver heugde zich daarover, omdat hij, aangetrok ken door den goeden naam van de Faculteit in het buitenland geniet, eigenlijk met egoïs tische doeleinden hier was gekomen. Hij hoopte nJ. ten bate van de Vlaamsche vee artsenijkundig onderwijsinstelling te kunnen profiteeren van hetgeen hier in Utrecht was tot stand gebracht. In de bijeenkomst werden verder verschil lende technische zaken, betrekking hebbende op dit onderwijs, besproken, waarbij verschei- deze faculteitsleden van voorlichting kon den dienen Daarna werd een rondgang gemaakt door de laboratoria en klinieken der Faculteit. De Minister en de hem vergezel lende Brusselsche hoogleeraar prof. v. d. Eek hout verklaarden vol bewondering te zijn voor hetgeen zij in verschillende afdeelingen mochten zien, en daardoor een goeden in druk hebben gekregen van de eischen, die men bij het inrichten van dit onderwijs moet stellen. Tegen het einde van dezen rondgang voegde zich dr. J. P. Fockema Andreae, voorzitter van het College van Curatoren, bij het ge zelschap. Aan de door dezen aangeboden lunch zaten behalve de Belgische Minister o.a. aan mr. dr. van Beeck Calkoen, chef van de afdeeling Hooger Onderwijs, als ver tegenwoordiger van den Minister van Onder wijs en prof. Noyons, die in den t'jd van zijn boogleeraarschap te Leuven vele relaties met Minister van Dievoet had aangeknoopt. In den namiddag werd het laboratorium van prof. Noyens bezocht en den Minister een thee aangeboden ten huize van den voorzitter van de Faculteit der Veeartsenijkunde. De Minister nam daar afscheid van de facul teitsleden, na hen hartelijk te hebben be dankt voor al hetgeen hij had mogen waar nemen en na nogmaals een beroep gedaan te hebben op hun voorlichting en steun bij de verdere ontwikkeling van zijn onderwijs plannen. Met ingang van 1 Januari 1932 zijn bij de Rijksverzekeringsbank bevorderd tot refe rendaris de hoofdcommies P. A. Bloys van Treslong; tot hoofdcommies de commiezen A. van Waarden en Boumar.; tct commies de adjunct-comm'ezen a. L. Quant, G. Heierman, H J. Jansen, J. A. A. van Krie ken, mej. E J. H. Quant, j. H. Foesckoke, A. Th. Radersma, V'. J. Sep en mei. A. M S. M. Gemke er. tot adjunct-commies de klerken A. E. W. Augusteines en P. H- Looijen en de schrijvers le klasse J. Schuit en mej. O. M. Kooter. De nood der industrieën De voorzitter van de K v. K. te tricht. de heer J. Schaspkens van installeerde Donderdag in het voorman Dinghuis de nieuwbenoemde leden der vy mer, den heer Aug. Smeets, Gr. Bedrijf' de heeren Sonneville, Janssen en Olies1 gers, Klein Bedrijf. De nieuwjaarsrede van den voorzitter schreef den economischen toestand als 7e ernstig. M In de Keramische industrieën, waad" eenige jaren terug nog ongeveer 7000 ar j(j ders werk vonden, is thans slechts arW voor pl.m. 3880 personen, van wie een £ra aantal maar een gedeelte van de wee* werkt. Allerdroevigst is het beeld van den ec nomischen toestand der Keramische 10 dustrieën De N.V. Kristal-, Glas- en Aardewerk!» brieken „De Sphinx" weet het totaal beidersaactal van ruim 2800 op 1 Oct. gedaald tot 1580 op 1 Dec. 1931, welk 1®** ste aantal, bij een verzuim van ca. 20 P effectief slechts beteekent, 1280 'olwe kende personen over alle afdeelingen s» men der twee fabrieken. De N.V Soc. Céramique oordeelt den W® stand critieker dan ooit. Terwijl op 0 einde van het vorige jaar nog 1443 arbeid» bijna allen volle dagen aan den gang K° den blijven, was op 1 Dec. 1931 dit cl)1 reeds teruggeloopen tot 931, van wie personen gedurende slechts 70 80 P° van den normalen arbeidstijd werkten. De N.V. Alfred Regout Co.'s Vloerteg®' fabriek hield haar productie in 1931 vrij op 75 pet van de capaoiteits-mogeliikh® De verwachtingen voor 1932 zijn voor d industrieën somberder gestemd dan o03'"' j algemeene maatregelen en de geneigd13 om in den noodtoestand verbetering brengen, verdient aan alle kanten niets d lof. Voor zoover de middelen zulks toelat® wordt er flink gewerkt aan verkeersfflld" len enzoovoort. De verhouding tusschen. bestuurslichamen, óók met het nabije B gië. is goed te noemen. Ten slotte gaf spr. aan het slot van ztjd rede een exposé van den toestand in de verse industrieën. Men kan dit gemakkew samenvatten: overal gaat het slecht eDher vele plaatsen ziet men de toekomst soft0* Alleen de Tabaksfabriek van Gebr. PhiM? liet een gunstig geluid hooren, evenals de V. M. de Alles in aanmerking genomen, zag voorzitter den toestand zeer somber somberder dan ooit in de economische schiedenis des lands. De bedrijven zijn thans goed geoutiliee de verkeerswegen zijn uitstekend verzO'S en de bevolking is nijver. Voor veel we staan de handen gereed. Door onverwoe bare werkkracht zal dit land Ook dezen wel te boven kunnen komen, wijl dat la nog onbegrensde mogelijkheden biedt. Zoo moge het gebeuren, dat was een spr.'s vurigste wenschen. De Voorzitter gaf vervolgens de 'eici^ der vergadering over aan den heer D»55 die met het oog op de wenschelijkheid varen en geroutineerde leiders te beh^V voorstelde de zetelende voorzitters roe' ,ft{ gemeene stemmen te herbenoemen, z0C°r de heer Schaepkens van Riempst tot v°.gfl zitter der K. v. K., de heer P Regout voorzitter der afd. Groot-Bedrijf en de 13 J. van Noorden tot' Voorzitter der afd. Bedrijf werden herkozen. De her-benoemden dankten voor W' hen gestelde vertrouwen, waarbij bleek de heer J. Schaepkens van Riempst vil' twintig Jaren den voorzittershamer h® teerde. .t. De commissieleden werden volgens v°^ dracht benoemd. va® De gewone audiëntie van den minister Onderwijs, Kunsten en Wetens-happ®® y op Maandag 18 Januari e.k. niet plaats 13 ben. De heer J. Mensing is erkend en toe»--^ ten als consul van Finland te Wilieros (Curacao). ,f. Aan den heer W. N. Heying is op zij13^. zoek eervol ontslag verieend uit zijn bet® king van vice-consul der Nederlanden Narwa. t js De waarneming van het vice-consula®^ opgedragen aan den heer R. Peltzer aan 3 in de Duitsche taal moet worden gescbrev Benoemd tot burgemeester van St® daardbuiten Jhr. A. J. F. X. Verheyen- De begrooting van Maastricht ls er derdagavond in den raad na zeven deiS lang vergaderd te hebben, doorgeko®3 sluitend met 4.324.795 voor den geW® dienst en met 3 928.245 voor den kap®"^ dienst. De heer Kersten (Kathstemde aanneming van de begrooting. Persoonlijk aan geadresseerde» In de Memorie van Antwoord on ec wetsontwerp tot wijziging van de en van de Pakketpostweh deelt de 113 van Waterstaat om. mede, dat aan ve De» ken van geadresseerden om voor hen stemde aangeteekende stukken alleen j, hen persoonlijk af te geven, zal worden daan. Weggeslagen bruggen vervang6^ SINGARADTA. 15 Jan. (Anea). He' ejj toverkeer op Bali tusschen Tabana®ge- Hierrbnna is gisteren hersteld. Alle w slapen b-"""pn s((n door 13 aj' h-uppori. behalve over de Baiean-riviel\j1(jt waar het verkeer door een veerpont '-whnuden. Op de reede van Boeleleng ls ]CtiIdf ppj ftoomeehip „Me T-S„h'" T.or, Hp g P M HI-v>-"-lrop>'-de ochtend de passagiers te Tjeloekan-BavV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12