Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS DE EX-KEIZER Wil hij naar Duitschland terug? Agenda Agenda 17 Januari Agenda 18 Januari Crisis-Comité Luxor-Theater INGEZOND&l HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS 16 Januari Liefdadigheidsconcert Gemeenteraad Ook daar heeft de stomme film afgedaan GEMEENTEZAKEN Beroep Het Tuinlaantje Personalia Opkoopers Tuinbouw en Plantkunde R. K. Reisvereeniging Barteljorisstraat 15 - Tel. 10755 Premier Duplex-Stofzuigers f 16&* N.V. De Sportfondsen Haarlem Voorloopig bestuur benoemd. Ongeval op een bouwwerk Jongens gewond BURGERLIJKE STAND BOEK EN BLAD HANDBOEK VOOR DEN ROOMSCB®1' KERKZANG Reuter bericht ons d.d. 15 Januari uit Parijs: De spciale correspondent van de „Daily Mail", te Doom seinde aan zijn blad de volgende mededeeling, welke door de „Matin" werd overgenomen. Sedert verscheidene maanden is de kei zer verlangend zijn leven in Duitschland te beëindigen. Hij ondervraagt alle bezoekers, of de publieke opinie zich tegen zijn terugkeer zou verzetten. Tijdens de ziekte van zijn zus ter koningin Sophie echter hebben de auto riteiten hem indirect doen weten, dat zijn terugkeer naar Duitschland ncident enzou kunnen veroorzaken. De Nederlandsche Regeering moet hem te verstaan hebben gegeven, dat, indien hij naar Duitschland terugkeerde Nederland hem niet meer zou opnemen, zelfs indien hij ten tweeden male gedwongen zou worden zijn vaderland te verlaten. Gebouw „St. Bavo". Tentoonstelling postduiven, 1010 uur. Ledenverga dering Ziekenfonds Overveen, 8 uur. Grafische Bond, 5 uur. Geel-Wlt, 6 uur. Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg. Het Ned.-Ind. Too- neel, „M'n zoon Etienne", 8 uur. GEBOUW „ST. BAVO". Tentoonstelling „De Reisduif", 105 uur. „St. Caecilia", 11 uur. R. T. Spoorweg personeel, 7.30 uur. STADSSCHOUWBURG. Moskauer Künstler-theater, Dostojevsky's „Schuld en Boete", 8 uur. PALACE CINEMA. „Zwei Herzen in Z Takt" en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR THEATER. „Voorwaarts Marsch" en variété, van 2 tot 6.30 uur doorloopend en 7 en 9-15 uur. GEBOUW „ST. BAVO". Bestuur Grafische Bond, 8 uur. Cursus Grafische Bond, 8 uur. RH. Bevolkings bureau. 8 uur. R.K. Commissie voor Be roepskeuze, 8 uur. Naaikrans, 8 uur. GEM. CONCERTGEBOUW. Liefdadigheidsconcert door „Zang en Vriendschap" en de H. O. V., 8 uur. STADSSCHOUWBURG. Viool-avond Alexander Moskowsky, 8.15 u. PALACE CINEMA. „Zwei Herzen im Takt" en variété, 8.15 uur. LUXOR THEATER. „Voorwaarts Marsch" en variété, 8.15 uur. RH. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen Dij mej. H. Simons, Bloemhof - straat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen cn Meis jes. 'lederen dag 10—12, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel 11671. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden tot Vrijdag waargenomen door Duijm en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378 en de firma H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. St. Vincentius-Bibliotheek Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond vaw half 9—half 10. Comité van Katholieke Actie Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 19 Jan. 8 uur: R.K. Commissie voor Arbeidersontwikkeling: Voordracht over: „Gog" van Papini in Geb. St. Bavo. 8 uur: Repetitie van het R.K. Mannenkoor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8 uur: Haarlems Gemengd Tooneel Thalia voor R. Katholieken in den Schouwburg Jansweg. Vergadering van de Reddingsbrigade „St. Franciscus", afdeeling van het Kruisvat- bond tot redding van drankzuchtigen ln de R. K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14. Dinsdag 19 Januari: Jaarvergadering van de Ned. R. Reisvereeniging. Woensdag 20 Januari: Jaarvergadering van den R. K. Vrouwenbond en Letterkundige voordracht van mej. Luduina Diepenbrock te Halfweg in het gebouw St. Bavo. 8.30 uur Voordracht van prof. dr. Alphons Steger in het gebouw der St. Josephgezellen Jansstraat 59. Donderdag 21 Januari 8 uur: Bureauver gadering van de R. K. Reclasseeringsver- eeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. Vrijdag 22 Jan. 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „CentralGr. Houtstraat 176. 8.15 uur: Lezing voor de leden van „Ge loof en Wetenschap" in den schouwburg Jansweg. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. ver- eenigtngen verzocht bij het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering, vooral over leg te plegen met het Algemeen Secreta riaat, mej. W. van der Singel, Kleverpark- weg 187, telefoon 12791 en na vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Ten bate van het Nationaal Crisis-comité. Door „Zang en Vriendschap" en de H.O.V. De nood is groot, wij weten het allen; het is en wordt dikwijls genoeg ook in dezfe kolommen geschreven en ongetwijfeld heeft een ieder kennissen in zijn onmiddel lijke omgeving, die door de crisis getroffen zijn. Veel wordt er gedaan voor de crisis slachtoffers, maar niet genoeg, omdat het in dezen zoo uiterst moeilijken tijd bijna niet genoeg k&n zijn. Juist omdat de tijden ech ter zoo moeilijk zijn en iedereen bijna de crisis aan den lijve ondervindt, kan er ook moeilijk gegeven worden en bovendien wordt er zóóveel gevraagd voor alle mogelijke doel einden, dat zeker veien tot hun teleurstelling soms zullen moeten denken: „het schikt mij op het oogenblik niet zoo goed". Maar, al heeft ieder nu vele moeilijkheden, toch wil men zich juist om den ernst der tijden wel eens ontspannen. Daarom is het idee van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", een con cert te geven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Nationaal Crisis-comité, zoo buitengewoon toe te juichen. Hierdoor wordt het immers mogelijk door eigen ont spanning een ander, die in 'n minder be voorrechte positie verkeert, te steunen. Door dit concert bij te wonen, worden twee din gen mogelijk: steun aan de crisis-slacht offers en iets wat ieder op zijn tijd noodig heeft een avond van buitengewoon hoog staand kunstgenot voor hen, die op deze wijze willen steunen. Het kan dan ook niet anders, of dit mooie plan van „Zang en Vriendschap" heeft de volle sympathie van alle inwoners van Haarlem en de in de om geving liggende plaatsen. Het concert wij schreven het reeds eer der wordt gegeven op Maandag 18 Janu ari in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, door „Zang en Vriendschap" en de H.O.V., onder leiding van Frits Schuur man. Tevens heeft de Haarlemsche zangeres Annie Woud bereidwillig haar medewerking toegezegd. Het programma, dat zal worden uitgevoerd, belooft en garandeert een genot vollen avond; eerst zingt „Zang en Vriend schap" „Die Nacht" en „Litanei" van Schu bert, dan speelt de H.O.V. de entre-act- muziek uit „Rosamunde", eveneens van Schubert, waarna Annie Woud, begeleid door de H.O.V. de cantate „Ariadne auf Naxos" van Jos. Haydn ten gehoore zal brengen. Na de pauze speelt de H.O.V. de ouverture „Der Freischütz" van Von Weber, Annie Woud zingt de Rhapsodie van Brahms, de H.O.V. speelt .Des Préludes" van Liszt en koor en orkest voeren ten slotte de ouverture en pel grimskoor uit „Tannh&user" van Richard Wagner uit. Gezien dit mooie, varieerende programma en de reputatie der concertgeefsters, kan reeds van te voren gezegd worden, dat deze avond op 'n bijzonder hoog peil zal staan. Ds*.rom zal de verwachting van de organi satoren, dat het heel druk zal zijn. niet te hoog gespannen, neen, zelfs te laag gespan nen zijn; het Concertgebouw zal en moet uitverkocht zijn. K. ƒ0.55; V. B. ƒ0.25; D. P, n.30; J. P. 0.25. R. K. Middenstandsvereeniging .Een ledenvergadering van de R. K. Mid- denstandsvereeniging wordt gehouden Don derdag 21 Januari 1932, des avonds te half negen in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat no. 23. De agenda vermeldt o.m.: Ingekomen stukken en bespreking der- zelve. Mededeeling omtrent de uitloting van de Obligatieleening door den penningmeester. Verkiezing van een lid van het bestuur. (Vacature-Van Liemt). Bestuurscandidaat: de heer J. J. Brink - mann. Verslag der Centrale Raadsvergadering door den rapporteur, den heer Herm. J. Ne- lissen. De geestelijk adviseur, Rector J. B. M. Timp zal spreken over: „De principleele beteekenis onzer R. K. Middenstandsver- eeniging" en „De opkomende beweging on zer R. K. Jonge Middenstanders." Een vergadering van den Raad der ge meente Haarlem wordt Woensdag 20 Januari des namiddags ten half 2 in de Statenzaal (Prinsenhof) gehouden. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Proces-verbaal opneming kas en boeken gemeente-ontvanger. 2. Vragen-Peper inzake gedenkboek St. Elisabeths of Groote Gasthuis. 3. Wijziging verordening St. Elisabeths of Groote Gasthuis (toezicht enz. op gebouwen). 4. Balans enz. 1930; a. Woningstichting .Patrimonium"; b. Woningbouwvereniging „Volkshuisvesting"; c. Idem „Onze Woning". 5. Staat art. 1 Werkliedenreglement. 6. Kohier 1931/32 schoolgelden Vervolg onderwijs. enz. 7. Overneming van voor straat bestemden grond (van Klnsbtrgenstraat). 8. Overdracht grond Louise de Coligny- iaan (Ver. Haarl. Montessorischool). 9. Verkoop grond: a. Delistraat (Gebr. van Schuppen); b. Pegasusstraat (J. Els- kamp); c. Pljntorenstraat (L. J. Wlnnubst). 10. Uitgifte in erfpacht grond Schelde- straat (Coop Woningbouwver. ((St. Jozef" G. A.) 11. Verzoek apkoopers van goederen inzake het verleenen van vergunningen ingevolge art. 16 der Alg. Politieverordening. 12. Beroepschrift D. v. d. Water tegeen weigering vergunning bijbouw perceel Nic. EeetsstraatJ. F. Helmersstraat. 13. Plan onteigening enkele perceelen Tuinlaantje. 14. Wijziging regeling subsldieering Bij zonder Voorbereidend Lager Onderwijs. 15. Wijziging salarieering vak-onderwijzend personeel nuttige handwerken. 16. Asphalteering Orionweg. 17. Verleenen bijdrage afd. Haarlem Na tionaal Crisiscomité. 18. Adres afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake verstrekking voeding aan schoolkinderen. Vergadering met gesloten deuren. Benoeming; a. een lid (raadslid) in de Commissie van toezicht op de H. O. V (aftredend: M. H. Gronendaal) b. 2 leden in de Commissie van toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal, (aftre dend: lid-raadslid Mevr. M. E. Elninga Berlijn en lid Dr. J. F. M. Sterck) e. gedelegeerde der gemeente in het Be stuur der Haarl. Huishoud- en Industrie school d. 5 leden Commissie van plaatselijk toe zicht op het L. O. e. tijd. leeraar gem. avondschool Nijver heidsonderwijs; f. ondprwüzeres school V. L. O. No*. 5 (Leidscheplein). GISTERENAVOND HEEFT DE EERSTE SPREKENDE EN MUSICEERENDE GEDRAAID. Ook het aan eiken Haarlemmer zoo wel bekende Luxor-Theater in de Groote Hout straat heeft den belangrijken stap gewaagd en de vertooning van geluidsfilms ter hand genomen. De stomme film, als hoofdschotel van het programma, heeft afgedaan, door dat door de zoo goed als stopgezette produc tie van dergelijke films de vertooning hier van met steeds grootere moeilijkheden ge paard gaat en de bestaande oude stomme films zóó overbekend zijn geworden, dat zij het publiek niet meer bevredigen. Vanzelf sprekend is de aanschaffing van een kost bare geluidsfilm-installatie in dezen tijd voor den theater-eigenaar een heel ding. Toch heeft de heer Hartman, eigenaar van het Luxor-Theater, het aangedurfd, wat zeer zeker pleit voor zijn ondernemingsgeest en zijn vertrouwen in de toekomst. De wijze, waarop de zaak is aangepakt, verdient ten volle vertrouwen. By de keuze der apparaten voor de ver tooning van geluidsfilms is de voorkeur reeds spoedig op het bekende fabrikaat „Klang- film" gevallen, daar dit zich in vakkringen een zoo uitstekenden naam verworven heeft. Met deze apparaten, waarvan de firma Sie mens en Halske, Den Haag, de alleenvert- tegenwoordiging voor Nederland bezit, zijn in den korten tijd, dat de geluidsfilm haar intrede in de bioscoopwereld heeft gedaan, over geheel Europa en de overige wereld- deelen, Ned.-Indië incluis, reeds ongeveer 2500 bioscooptheaters uitgerust, waarvan ook een aantal in Nederland. De fabrikant van deze apparaten „Klangfilm" is een dochter maatschappij der beide grootste electro- concems van Europa, Siemens en Halske en cle A.E.G. Deze beide firma's met haar bijna kwart millioen tewerkgestelden, beschikken over zeer uitgebreide en uitstekend geoutil leerde laboratoria, waarin reeds lang vóór de invoering van de geluidsfilms diepgaande onderzoekingen op dit gebied werden ver richt. Dit pionierswerk heeft haar in staat gesteld in Europa spoedig dezelfde trap van ontwikkeling, zoo niet een hoogere, te berei ken, dan de door kapitaalkrachtige onder nemingen gesteunde Amerikaansche groot industrie. Het door haar ontwikkelde geluidsprincipe, dat vooral in Europa algemeen ingang heeft gevonden, staat bekend als het „Systeem Klangfilm-Tobis". Het kenmerkende van dit principe in vergelijking met het Amerikaan sche ligt in de wijze, waarop en den vorm, waarin het geluid, dat bij de film behoort, op de filmstrook is vastgelegd. Het is ook mogelijk dit geluid op gramo- foonplaten vast te leggen en deze dan tege lijk met den film weer te geven, doch deze methode verliest den laatsten tijd meer en meer terrein door de nadeelen, welke eraan zijn verbonden. De cabine van het Luxor-Theater is echter volledigheidshalve ook met apparaten voor deze laatste methode uitgerust. De geluidsinstallatie omvat in groote trek ken de volgende apparaten. In de eerste plaats zijn de beide voor de eigenlijke beeld projectie dienende projectietoestellen van een ingenieuze inrichting voorzien, om het op de filmstrook gephotografeerde geluid met behulp van een sterken lichtbundel, len zen, prisma's, photo-e^ectrische cellen, enz. in electrische trillingen om te zetten. Deze uiteraard zeer zwakke stroompjes moeten vormen. Voor de weergave van het op gra- mofoonplaten vastgelegde geluid worden eerst vóórversterkt en dan aan de z.g. eind- versterkerinrichting toegevoerd. Na aldus meer dan 100 000 maal versterkt te zijn, die nen zij om de achter het projectiedoek op gestelde luidsprekers te voeden en om hierin weer in geluidstrillingen te worden omgezet, welke natuurlijk een zoo natuurgetrouw mo gelijke reproductie van het origineele ge luid dient een speciale inrichting, bestaande uit 2 draaistellen, waarop de platen worden vastgeklemd, met de verdere hierbij behoo- rende appendages. Om te bereiken, dat het beeld op het witte doek en het er bij be- hoorende geluid, b.v. bij spreken, steeds met elkaar in overeenstemming zijn, is een zeer vernuftige inrichting aangebracht. De pro jectie-toestellen en de draaistellen zijn n.l. alle voorzien van electrische motoren, wel ke met absoluut gelijke snelheid loopen. Wanneer deze motoren ingeschakeld wor den, komt de film in beweging. De gramo- foonplaat staat dan echter nog stil, doordat tusschen aandrijfmotoren en draaitableaux een electro-magnetische koppeling is aange bracht, welke dan nog ontkoppeld is. In de zich voortbewegende film zijn nu op be paalde plaatsen van te voren kleine zilver- contactjes bevestigd. Deze passeeren op een bepaald oogenblik een contactinrichtingf, waardoor via een speciaal snel werkend re lais de magnetische koppeling van het bij de betreffende projectiemachine behoorende draaitableau wordt ingeschakeld en de gra- mofoonplaat begint te draaien. Nadat deze plaat ten einde gespeeld is, wordt automa tisch door de film de andere inmiddels klaargelegde plaat op het juiste oogenblik ingeschakeld, zonder dat een merkbare on derbreking in het geluid plaats heeft. Intus- schen kan de eerste plaat weer door een nieuwe vervangen worden, enz. Het geluid, dat in de platen is gegrift, wordt hiervan door een electrischen geluids weergever, een z.g. Pick-up opgenomen en via de Vjo ven vermelde versterker-inrichting aan de luidsprekers toegevoerd. Een bijzonderheid van de in Luxor opge stelde installatie is nog, dat alle apparaten van een en hetzelfde fabrikaat, n.l. „Klang film" zijn, waardoor zij volkomen op elkaar aanpassen, wat een eerste vereischte is voor een natuurgetrouwe weergave. Aan de weer gave is zeer bijzondere zorg besteed, waar van zich de bezoeker van het theater moge overtuigen. De nieuwste vindingen uit de laboratoria van Siemens en Halske en A.E.G. zijn in de apparaten verwerkt. De leidingen tusschen de verschillende toe stellen zijn voor het grootste gedeelte in ge pantserde gummi-loodkabel uitgevoerd, waar door storingsinvloeden van bulten-af afge schermd worden. Tenslotte zij nog vermeld, dat „Klangfilm" tevens het projectiedoek leverde, dat met het oog op een groot geluiddoorlatingsvermogen op een bijzondere wijze geweven is. De luid sprekers, twee in getal, bevinden zich onge veer hi het midden achter het doek en zijn op verplaatsbare statieven bevestigd. Tevens bevindt zich nog ten luidspreker in de ca bine, om het geluid van daaruit te kunnen controleeren en op juiste sterkte te regelen. Gemakshalve is deze regeling ook vanuit de zaal mogelijk door middel van een daar aan- gebraehten sterkteregelaar. Zoo is dus ook het Luxor-theater er thans op ingericht om de groote moderne films te kunnen vertoonen. Gezien de deugdelijkheid der installatie, zal ongetwijfeld het Luxor- theater er wél by varen. Het programma, dat deze week in het Lu xor-theater vertoond wordt, is er speciaal op ingesteld de geluidsinstallatie op alle mogelijke manleren te demonstreeren; er draait een komische twee-acter voor het ge sproken woord, een muzikale opname, voor de toon-weergave, een sprekend journaal, een film met kijkjes van hier en daar, en dan „Voorwaarts Marsch" met Buster Kea- tcn, benevens net gebruikelijke variété, dat ditmaal verzorgd wordt door efcn koord danser, alias jongleur, alias clown. Wij kunnen zonder eenig voorbehoud zeg gen, dat de klankweergave in alle opzichten perfect is. De heer Hartman zal dan ook geen spijt van de modemiseering van zijn theater behoeven te hebben; als de pro programma's in dé toekomst even zorgvuldig verzorgd worden als dit deze week het ge val is, kan het Luxor-theater een vergelij king met de beste theaters, niet alleen in Haarlem, maar ook in andere groote steden, gerust doorstaan. Het is volkomen een amusementsprogram ma, waarvan gisteren de eerste voorstelling gegeven Is. De voor-film is 'n buitengewoon amusante klucht, waarin de dolste situaties zich voordoen, die natuurlijk leiden tot het gebruikelijke happy-end, in dit geval het huwelijk van 'n jongeman, die zich plotse ling bezitter van acht millioen dollar ziet worden, met 'n aardige jonge dame. Een buitengewoon aardig filmpje is het, dat tin telt van werkelijk geestigpn humor. De koorddanser, enz., enz., weet ook het, pu bliek een kwartiertje aangenaam bezig te houden. Eu dan de hoofdfilm, Buster Kca- ton, de man met het stalen aangezicht, in „Voorwaarts Marsch!" Natuurlijk is Bus ter weer het slachtoffer van de onmogelijk ste complicaties, die hij met zijn drogen humor tot daverend kostelijke snènes weet te herscheppen. In deze zijn laatste film is hij de zoon van 'n millionnair, die door een ongelukkig of gelukkig? toe val in tijd van oorlog als vrijwilliger in het leger dienst neemt. Als soldaat overwint hij datgene wat hij ais millionnairszoon niet kon overwinnen, n.l. het hart van een heel lief meisje. Buster als soldaat is werkelijk de moeite waard om te zien. De stommi teiten die hij uithaalt zijn natuurlijk legio, maar tenslotte bezorgt hij toch het door hem gediende leger de overwinning. De zaal heeft onophoudelijk gedaverd van het ge lach, wat eigenlijk geen commentaar be hoeft; de naam Buster Keaton zegt reeds genoeg! Hij die zich amuseeren wil ga naar het Luxor-theater, en hij zal voor eenige uren alle dagelijksche beslommeringen vergeten. N. V. Drukkerij voorheen De Erven Loosjes Door een wijziging der statuten van de N.V, Drukkerij voorheen De Erven Loosjes, zijn'uitgetreden uit het bestuur der vennoot schap de heeren B. J. Veldhuis en F. C. Derks. De Raad van Commissarissen wordt thans gevormd door de heeren: Jhr. J. P. W. van Doom, Burgemeester van Heem stede, voorzitter, T. C. Daey Ouwens, No taris te Haarlem, Gedelegeerd Commissaris, Mr. J. Deenik. Advocaat en procureur te Haarlem, Commissaris. Als directeur treedt op de heer H. C. Ver meulen. Auto uitgebrand Hedenmorgen om vier uur is door onbe kende oorzaak een auto, staande in 'n ga- r&ke aan de Borskistraat, in brand geraakt. De garagehouder, 'gewaarschuwd, heeft den brandenden auto naar bulten gereden en met behulp van omwonenden met emmers water het vuur gebluscht. De carrosserie is geheel uitgebrand, ter wijl in de garage een muur en het plafond door de hitte zijn beschadigd. In de garage stonden nog zeven andere auto's. Van een hiervan zijn de ruiten gesprongen, een slang op de waterleiding nagebluscht. De brandweer was aanwezig en heeft met De schade wordt niet door verzekering ge dekt. B. en W. stellen voor te besluiten de ba lansen per 31 December 1930 en de verlies-1 en winstrekeningen over 1930, betreffende de 77 arbeiderswoningen en het kantoor en de 50 arbeiderswoningen voor den bouw waarvan bij zijne genoemde besluiten aan de alhier gevestigde Bouwvereeniging „Onze Woning" financieele steun werd verleend, goed te keuren, zooals die stukken den 31 sten December 1931 bij Burgemeester en Wethouders zijn ingekomen. B. en W. schrijven aan den Raad: In een voor Uwe leden ter inzage gelegd adres komt D. v. d. Water, alhier, by Uwen Raad in beroep tegen onze beschikking d.d. 7 December j.l., 7e afd. no. 2/776, waarby hem vergunning is geweigerd tot het maken van eene overkapping achter de perceelen aan de Nicolaas Beetsstraat no. 1 en aan de Jan Frederik Helmerstraat no. 1. Genoemde vergunning hebben wy geweigerd, omdat de overkapping is ontworpen geheel buiten de ter plaatse, ingevolge art. 99 der Bouwver ordening, geldende achterrooiiyn, alzoo in stryd met het bepaalde by art. 29, 2b dier verordening. Bij Uw besluit van 6 November 1929 no. 7 werd een, eveneens door D. v. d. Water in gesteld, beroep tegen onze beschikking d.d. 7 October 1929, 7e afd. no. 2/78, waarby hem vergunning was geweigerd tot het overdek ken van de achter het perceel aan de Nico laas Beetsstraat no. 1 gelegen open ruimte, verworpen. Thans, nu het, biykens de voor Uwe leden ter inzage gelegde teekening, de bedoeling van adressant i6 de open ruimte achter beide tegen over elkaar gelegen perceelen aan de Nicolaas Beetsstraat no. J en aan de Jan Frederik Helmerstraat no. 1 te overkappen en er dus ln het geheel geen open ruimte tusschen deze perceelen zal overblijven, bestaat er, naar onze meening, zeer zeker aanleiding het ingestelde beroep te verwerpen. B. en W. schryven aan den Raad: Ten einde de beschikking te verkrygen over de perceelen grond (z.g. Tuinlaantje), kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie I nos. 998, 1000, 1001, 1005 en 1006 (ten aan zien van welke perceelen by Uw besluit van 1 Juli 1931 no. 32, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland by besluit van 19 Augustus 1931 no. 63, ingevolge de Woningwet een verbod is uitgevaardigd om daarop te bouwen of te herbouwen) is het noodzakeiyk dat de gemeente tot onteigening van die gronden overgaat. Immers de eige naren van die perceelen grond-zyn niet be reid gevonden deze tegen redeiyke pryzen aan de gemeente in eigendom over te dra gen. Met het oog daarop stellen wy U voor te besluiten tot voorloopige goedkeuring van het plan tot onteigening van de met kiem en de cüfers 1—5 op de voor Uwe leden ter inzage gelegde teekening (gemerkt I) aan geduide perceelen; een en ander ten name van de gemeente Haarlem, overeenkomstig titel IV (art. 77, 5e) der Onteigeningswet. Wy merken nog op, dat indien bovenbe doelde perceelen eigendom zyn van de ge meente, de aanleg van het z.g. Tuinlaantje zal zyn overeenkomstig de mede voor Uwe leden ter inzage gelegde teekening (ge merkt II). Montessori-schoo! B. en W. schryven aan den Raad: By raadsbesluit d.d. 19 Februari 1930 Is besloten aan het Bestuur der vereeniging „De Haarlemsche Montessori-school", geves tigd te Haarlem, medewerking, te verleenen tot de stichting en de eerste inrichting van eene byzondere school voor gewoon lager on derwas, (Montessori-methode); op een ter rein, gelegen aan de Louise de Colignylaan, alhier. Over den aankoop van dat terrein werd toen door het Bestuur nog onderhandeld met den toenmaligen eigenaar. Intusschen is de gemeente eigenaresse gé worden; bij raadsbesluit van 15 Juli 1931, no. 21, goedgekeurd bij besluit van Gedepu teerde Staten d.d. 12 Augustus 1931, no. 63, werd besloten bedoelden grond, groot 2989 M2„ tegen den prys van 11.per M2. in koop af te staan. Nu de stukken, voorgeschreven bij art. 77 der Lager-onderwijswet 1920, zyn ontvangen, en wü ons hebben vereenigd met de wüze, waarop het schoolbestuur voornemens is den bouw te doen uitvoeren, zal ook de over dracht in eigendom van den voor de stich ting van de school bestemden grond aan de vereeniging behooren te geschieden ingevol ge art. 80 dier wet, t.w. tegen de door drie deskundigen te schatten waarde, welke in mindering wordt gebracht van de voor den bouw toegestane geiden; daardoor wordt eene afzonderlijke transactie overbodig. Mitsdien stellen wij U voor, het raads besluit d.d. 15 Juli 1931, no. 21, in te trekken en te besluiten, bedoelden grond tegen de te schatten waarde af te staan. B. en W. stellen voor om: le. Mej. M. C Berdenis van Berlekom onder dankbetuiging te ontheffen van hare functie als Gedele geerde der gemeente, ingevolge art 57 van genoemde wet, in het Bestuur van de Haar lemsche Huishoud- en Industrieschool, en 2e. als zoodanig, in hare plaats, een ander Raadslid te benoemen. Biykens overgelegd adres wordt den Raad door eenige belanghebbenden in het bedrijf van opkoopers van goederen verzocht, des- noodig nadere voorziening te treffen, opdat de vergunning onzerzyds te verleenen krach tens het bepaalde bij art. 16 der Algemeene politieverordening voor het opkoopen van goederen van welken aard ook oa op of aan den openbaren weg, slechts zal worden ge geven aan hen. die gedurende zekeren tyd te Haarlem gevestigd zyn. B. en W. merken op, dat de betreffende bepaling het vereischte stelt eener schrifte- ïyke vergunning zonder meer, zoodat zy in de uitvoering dier bepaling geen begrensde bevoegdheid hebben. Bij de behandeling van aanvragen volgen B. en W. den regel, dat aanvragers, die met het oog op hun persoon en bedryf voor zoodanige vergunning in aan merking kunnen komen, bovendien nog ten minste één jaar in deze gemeente gevestigd moeten zijn. Daaruit volgt, dat de bestaande practyk zoo is, als door adressanten nu wordt gevraagd. Het ligt voorts in het voor nemen van B. en W. om het maximum aantal vergunningen te bepalen op 100 (thans 150). Nog zy opgemerkt; dat ten aanzien van het opkoopen van goederen „in de huizen" geen verbodsbepaling is te treffen, waarom dan ook de woorden „of aan of in de huizen der ingezetenen" in art. 16 der Af.V. werden geschrapt bü Uw besluit van 25 Juni 1930 Nó. 33. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappy voor TuinDouw en Plantkunde houdt Dinsdag 19 Januari, 's avonds te kwart over acht uur, een ver gadering in ,,De Nyverheid" aan de Gans straat. •Behalve dat dien avond jaarverslag en fi nancieel overzicht uitgebracht zullen worden, zal de heer J. F. Ch. Dix „Praatjes bij Plaat jes" houden. De agend: van de jaarvergadering der R. K. Reisvereeniging op Dinsdag 19 Januari 8/ uuur in Hotel „Central" vrmeldt o.m.: Jaarverslag secretaris. Jaarverslag pen ningmeester. Verslag kascommissie. Jaar verslag excursie-commissie. Bestuursverkie zing. Aan de beurt ven aftreden zijn: Mevr. Kroes en de heer Thüssen, die beide her kiesbaar zijn. Benoeming kascommissie. Ver kiezing afgevaardigde voor de Algemeeene vergadering op 7 Februari a.s. te Harlem. Bespreking verkiezing centrale voorzitter en hoofdbestuursleden Behandeling voor stellen Algemeene vergadering. Donateursavond van het Liefdewerk St. Francisca Romana Een Kerstspel Gisterenavond waren we in de gelegen heid een Kerstspel by te wonen, in het eigen huis van het Liefdewerk St. Francisca Ro mana. Dit spel was bedoeld zooals het programma aangaf als een illustratie van het Kerstgebeuren Nadat kapelaan Leesberg, de samensteller van het. spel, iets had verteld van de wor ding ervan, kragen ve in den'proloog, die het eerste bedrijf voorafging een fragment uit Vondel's Lucifer ta hooren. die ons aan de scheppingsdaad, cie grootheid en val der menschen herinnerde, terwijl verder frag menten uit -Vondel's „Adam in Balling schap," zoowel in eerste als tweede bedrijf, waarin de zondeval van het eerste men- schenpaar en d boodschap van de engel aan Maria verhaald werden, met een goed ver zorgde muziek-begeleiding. Het derd bedrijf speelt geheel om d kribbe. We hoorden een biy vrhaal tusschen twe herders, uit de „Herders lichten" van Leesberg van 1867 en de rij der edelingen uit Vondel's werk. Het eeuwig mooie „Stille Nacht" en een epiloog. Het geheel werd uitgevoerd door de meis jes van het Liefdewerk. Bewondrenswaar- dig mag liet gnoemd worden hoe zuiver de kinderen den moeiiyken Vondel-tekst zon der souffleur zonder haperen zegden. Het spe1 was ingestudeerd onder de be kwame leiding van mej. Smit. terwyi mej. Laurey het muzikale gedeelte verzorgde. We hoorden o.a. strophen uit het Veni Cre ator, Rorate, Coeli, Kyrie, eenige Kerstlie deren. De bouw van het tooneei-co istructiewerk was van de heeren de Zwart, terwül het kleurige lichtspel door den heer de Kort verzorgd was, beide onder leiding van den heer Trautswin, die ook het kleurenspel dei- door het liefdewerk zelf verzorgde keurige eostuums, ontworpen had Het was een avond waarvan leering en stemming uitging. Herhalingen vinden nog plaats 20 en 22 Januari a.s. „DE SNELVLIEGER Op de Zondag j.l. gehouden onderlinge tentoonstelling, werden de navolgende eere- prtlzen behaald: P. Lindeman 18, W. Petri 7, P. v. Daalen 6, P. Bannlnk 4, J. J. Petri 3, P. Bosse 1, R. Slot 1, J. J. Doeglas 1 en J. de Vries 1. Deze goedgeslaagde tentoonstelling mocht zich in groote belangstelling der liefhebbers verheugen. Nu de plannen voor het Sportfondsen!)^ een vasten vorm hebben aangenomen volgens contract, noodig zoowel uit Spa41" aandeelhouders als uit de Haarlemsen® Reddingsbrigade en den Haarlemsche Zwembond personen aan te wyzen. als ie"€ van het voorloopig bestuur. Op de vergadering van spaarders, óie minsten 3 jaarstortingen hadden volbrach werden gekozen de heeren dr. W. E. Mere10 en Joh. M. Schmidt. De Haarlemsche Reddingsbrigade verzot® dr. M. Mauritz in dit voorloopig bestuur willen zitting nemen, welk verzoek werd gewilligd, terwy'l de heer A. J. Braam ais vertegenwoordiger van den Haarlemsche11 Zwembond deze bestuursfunctie aannam- Op bovengenoemde vergadering spaaraandeelhouders kon nog worden tn®»® gedeeld, dat dr. M. Mauritz eveneens bere:a was gevonden lid te worden van den Ra® van Toezicht in plaats van dr. Spoelder, deze functie bij gebrek aan tyd niet lang®1 kon waarnemen. Verder werd op deze vergadering medrt®^ deeld, dat de heer A. J. J. Verspoor tot ar* chitect van het te bouwen Sportfondsen^ is benoemd. Gistermorgen had de 15-jarige A. v. d. wonendein de Erkenstraat te Umuiden. het bouwwerk van den aannemer P. te Sa® poort het ongeluk, van een in aanbouw zUD woning te vallen. Nadat de eerste hulp «as verleend, werd de jongen met de ziekena®' van den stalhouder van G. te Velsen. spoedig ter plaatse was, naar het Anton1®5* Ziekenhuis vervoerd. De jongen had een e1® stige hoofdwond en heeft vermoedelijk hersenschudding. Ondertrouwd: 15 Januari, R. S. P. Br®?' man en A. J. Kalis. Geboren: 13 Januari, M. E. Zonnevel'' Soellaart, z. 14 Jan.: P. v. d .Lubbe—-Z® derduin, z. Oxerleden: 13 Januari: C. E., 17 mnd« v. J. Brands, Kerkhof straat; T. v. d. Pee 63 j.. Jansstraat, 14 Januari: A. de 71 j., Kastanjestraat; J. C. Groenevelt. 49 v Kamperlaan; J. H. Kloek, 27 j., Preside® Steynstraat. By den Gregoriaanschen Muziekhah' .de' ver- va® J. „Cantate Domino" te 's-Gravenhage scheen het tweede deel van „Handboek den Roomschen Kerkzanger", door Dom van Gennep, Benedictijn van de St. abdij te Oosterhout. Dit boek bevat eeDJJ.L, ledige bespreking van alle wisselende M gezangen van den Septuagesima, den tentyd en het Feesteigen der Heiligen 1 April. Bü elk gezang zijn toegevoegd notm omtrent tekstopvatting, uitvoering, enz. j Enkele verschillen met het Eerste (Advent- en Kersttyd) zyn op te merk® le. de opgenomen tekstvertalingen en 2e. tg by elk gezang toegevoegde tabel „horizont*®/ episema's", d.w.z. de verlengingsteekens handschriften, welke in de thans algem®^ gebruikte, gerhythmeerde boeken voorkom (ter wille der volgelingen van de Jearm1® methode?). 0( Dit boek wordt terecht een vraagbaak v - oP Be iederen kerkzanger genoemd. Het is kerkmuzikaal gebied het ideale boek. De doeling van den Eerw. schryver: „den bacJj te versterken tusschen den kerkzanger zyn zang" wordt er stellig mede bereikt- Het boek, een werk van ruim 400 bl zijden, is van een handig formaat en duideiyk lettertype gedrukt. "3. O Voor den inhoud van deze rubriek st^. de Redactie zich niet aansprakël'J Het N. Z. H.-personeel en de cd5' Als het schip in nood is, dan huiveren^ omstanders van die torenhooge golven, dreigen het schip op de klippen te Ple te werpen. .„pt Aldus een begin van een schryven, ge* aan het personeel van de N. Z. H„ 8eCl jjjj door eenige onderteekenaars, werkzaam deze Maatschappy. Aan het slot van r schrijven doen zij het voorstel per week. v maand iets te geven, het byeen gega4 bedrag te zenden naar het Nationaal Crn" Comité. Voorzeker een pracht van voorstel. .p Doch naar wy vernemen heeft deze °Pr^er weinig succes gehad. Men had een »n p voorstel verwacht en het antwoord ^af«i) zou zeer zeker de verwachtingen overtroi hebben, omdat het personeel van de N. bekend staat als zeer liefdadig. bjj Welk voorstel men verwacht had, lS onderteekenaars bekend, zy weten toch, sedert verleden jaar Mei, wegens reorg t satie in het Trambedrijf, er een overt compleet van personeel is gekomen, door de z.g. hulpconducteurs in het geril' gekom enzijn. waardoor deze door te werk te moeten verrichten tot op dan „t van heden met een weekloon naar huis 8a hier niet de vermeiing waard. m, Het zal velen onderteekenaars bekend hoe de vakorganisaties moeite gedaan ben by B. en W. en B. A. hier ter ste maar tot op den dag van heden nogmo® hooren dat ondersteuning in welken ook jiiet zal gaan omdat zy niet werk zijn. Maar de ondervinding bij deze mem>i_ leert, dat zy het nog minder hebben da^n menschen, die tot werkloosheid gedoe zijn. 0A' Daarom is hulp aan deze menschen r noodig. zy kunnen thans worden gerek onder de z.g. stille armen. e\e Deze gedachte leeft by bijna het Sei\ personeel en men wii deze menschen °P eerste plaats helpen. Daarom hadden f gaarne gezien, dat de onderteekenaars dezen oproep het voorstel hadden ge?r3g® door ieder personeellid wekelijks een W(pirjjf geeft ten bate voor hen, die in dit be ]te' getroffen worden door geheele of g'ede ,.er> iyke werkloosheid en die bate niet te .fi als een aalmoes, doch werk daarvoor te verrichten, naar gelang de werkzaam*1® dit toelaten. 2 .gett Laten wij thans deze noodkreet ein v^i) met nog eenige regelen aan te halen het uitgereikte schryven: Nu is het geen tyd meer om te prate11 helpen en redden moet. Nu 's lang beraad onmenscheiyk. Nu is alleen noodig een Daad. EEN BELANGSTELLEND*"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2