Peek Cloppenburg Opruiming RESTANTEN tweede blad ZATERDAG 16 JANUARI 1932 Collectieve arbeidsovereenkomsten Inbraak in ÏJmuiden HET POLITIEKE VONNIS VAN WARSCHAU Schrijnend onrecht k De Pastoor zonder Kerk ELCK WAT V/ILS BLADZIJDE 1 EEN POLITIEKE NAÏEVELING STADSNIEUWS HET ERNSTIG ONGELUK OP DE SPOORBRUG B IJ ZWIJNDRECHT ZEER LAGE PRIJZEN. MAATAFDEEUNG 25 pCt. KORTING TREKJES No. 740. Het jongste overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek omtrent den omvang en den voornaamsten inhoud der collectieve arbeidscontracten, loo- Pende tot Juni van het vorige jaar, Weerspiegelt alreeds den minder gun- stigen bedrijfstoestand van verschillen de ondernemingen. Sinds 1 Juni 1930 bleek het aantal col lectieve arbeidsovereenkomsten terug- geloopen te zijn van 1538 tot 1478; het aantal ondernemers bij die overeen komsten betrokken, vertoonde een hechts lichten teruggang, van 23524 hamelijk tot 23341. Daarentegen liep het aantal werknemers, in bedoelde con tacten opgenomen, terug van 385.564 tot 358.354. Intusschen zijn onder meer nog ver ballen en niet hernieuwd de landelijke overeenkomsten in de metaalindustrie. Welke op 1 Juni 1930 een aantal van 62827 en op 1 Juni 1931 nog 48430 ar beiders omvatten; de overeenkomst'voor de havenbedrijven te Rotterdam en die Voor schepelingen ter koopvaardij. Op de creditzijde komt alleen een op 1 September door partijen geteekende collectieve arbeidsovereenkomst in de aigarenindustrie, waarbij een 15000-tal arbeiders betrokken zijn. Al met al wordt de indruk gevestigd, dat over 19301931 in de ontwikkeling Van de collectieve arbeidscontracten zoo- al geen ernstige achteruitgang, dan toch stilstand is ingetreden. Met name het aantal arbeiders, wier positie in die contracten haar basis vindt, is reeds VrÜ bedenkelijk verminderd, gevolg ver moedelijk van de personeelsinkrimping, Welke vele bedrijven reeds voor Juni te sien gaven. Zoolang intusschen nog de hoofdoor zaak van de vermindering van het aan tal bij de collectieve contracten bétrok ken arbeiders bij de inkrimping van het Personeel moet worden gezocht, is het Verschijnsel irf zooverre nog niet ver- cntrustend, dat het instituut der collec tieve arbeidsovereenkomsten zelf intact blijft. De economische crisis doet een Verderen teruggang van het aantal in collectieve contracten opgenomen werk nemers verwachten, maar juist in een crisis werkt zulk een contract stabili serend; het legt niet slechts een duur kant, maar ook een voortdurend con- tact tusschen de ondernemers en hun 'rbeiders; het voorkomt wrijvingen, die luist in een tijd van depressie maar al te gemakkelijk ontstaan; het -biedt de Gelegenheid om in rustige sfeer de be- örijfsmoeilijkheden, waaraan de belan den van beide partijen zitten vastge- *°Ppeld, te overwegen. Het collectieve contract verzekert rust 11 het bedrijf en aan rust is in dezen ernstigen tijd meer dan ooit behoefte. Vijftienhonderd gulden vermist ev'aar ons Ihans ter oore komt. is eenige ~Ugen geleden ten nadeele van een kost- jj*''2er van den heer B. in de Tuinstraat te ^Huiden uit de woning een kistje ont- 6emd met alle spaarpenningen, ten be- aSe van 15C0, Vermoed wordt, dat m&nd die met de situatie en de omstan- ^7 UiC "iet ut: öiuimiac en uc uuiauau- 3heden der bewoners bekend was, op het Senbhk dat de kostjuffrouw eenigen tijd Wozig was, het huis is binnengedron gen eB het geld heeft meegenomen. In het „Algem. Handelsblad" van gister avond levert de bekende Amsterdamsche predikant ds. A. J. H. van Hoogenhuyze een ietwat verlate nabeschouwing op de Am sterdamsche raadsverkiezing van het vorig jaar. Hij heeft zich afgevraagd „wat de Am sterdamsche gemeenteraadsverkiezing ons te leeren heeft" en is na zeven maanden over- denkens van overijling althans mag ds. v. Hoogenruyze niet worden beticht tot de conclusie gekomen, dat de protestantsch- christelijke partijen, niet slechts van Am sterdam, maar van heel ons land, de Chr.- Historische Unie, de Anti-Revo" utionaire Partij, de Hervormd Gereformeerde Staats partij, de Staatkundig Gereformeerde Partij en de Christen Democratische Unié, één groot nationaal eenheidsfront moeten vor men tegen socialisme en communisme, dat den klassenstrijd predikt eenerzijds, en an derzijds „tegen het Roomsch-Katholicisme, dat ons land wil onderwerpen aan den paus, en ons land wil geregeerd zien in ultramon- taanschen geest". De waarde van het grandiose plan van ds. van Hoogenhuyze een oogenblik buiten beschouwing latend, vragen we ons af, waarom het juist de Amsterdamsche raads verkiezingen van het vorige jaar zijn ge weest, welke hem op het lumineuze idee hebben gebracht. Als we goed zien, is er sinds de invoering van de evenredige ver tegenwoordiging in de politieke verhoudin gen in ons land niet zoo erg veel veranderd, tenzij dan en we betreuren dat met ds. van Hoogenhuyze, zij het om een andere reden dat de protestantsch-christelijke partijen verder uit elkaar zijn gegaan, min der een eenheidsfront vormen dan ooit. Al weer dus, ds. van Hoogenhuyze gaat niet overijld te werk. Intusschen is dat nog geen waarborg, dat we met een politicus te doen hebben. Ds. van Hoogenhuyze heeft ook een program opgesteld en een der punten daarvan is: „het optreden van een krachtige nationale pro testantsch-christelijke regeering, alleen ver antwoordelijk aan Hare Majesteit, die haar tot regeeren heeft geroepen". Een nationale protestantsch-christelijke regeering, een krachtige nog wel, steunend op nog geen dertig man, verantwoordelijk niet aan de Staten-Generaal, maar aan de Koningin! Ds. Van Hoogenhuyze is een naïeveling, die, met de beste bedoelingen, den vader- landsche bodem rijp zou maken voor de revolutie. Gelukkig, ook voor de protes tantsch-christelijke partijen, is niet hij het,, die de politiek in Nederland maakt. „Thalia" Een liefdadigheids.Tooneelaovond. Het Haarlem's Gemengd Tooneel „Tha. lia" geeft Dinsdag a.s.. aanvang 8.15 uur, een donateursavond in den Jansschouw. burg. Opgevoerd zal worden, onder regie van J. P. v. d. Nouwland. „Strijd", spel in vier bedrijven van Simon Augura. Ook zal bovengenoemde tooneelvereeni- ging een liefdadigheids-tooneelavond geven en wel Vrijdag 29 Januari, eveneens in den JansJansschouwburg. Dan zal een reprise van „Strijd" gegeven worden, terwijl de heer Elsnerus met zijn strijkje belangloos medewerking verleent. Het bestuur van „Thalia" is er in ge. slaagd in samenwerking met het hoofdbe stuur van den R.K. Volksbond dezen avond te organiseeren. De baten komen ten goede aan de werklooze-leden van den R.K. Volks, bond. Natuurlijk zal dit streven om den werkloozen eenigen steun te verschaffen op prijs worden gesteld, en zal er 29 Januari geen plaats in den Jansschouwburg onbe zet blijven! Middagconcert H. O. V. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondag 17 Januari des middags te half drie een concert in de Gemeentelijke Concertzaal onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd zullen worden. Ouverture Coriolan" en Symphonie no. 7 A dur, beide van L. van Beethoven! Ouverture „Nach- klangee von Ossian", Niels Gade, en Vasan- tasena (Suite aus der Musik zu dem altin- dischen Schauspiel) van Joh. Halvorsen. Niet in BrestLitowsk, zooals voortdurend zoodat de ongelukkigen moesten aannemen. de nieuwbladen melden, maar in de hoofd stad van het Pilsoedski-Polen zelve, in War schau is 't proces tegen de leiders der par- lementsoppositie gevoerd en het rechtsver- krachtend vonnis uitgesproken. In BrestLi towsk hebben ze in het gevang gezeten en zijn ze op onmenschelijke wijze gefolterd. Onder de namen, die in het nieuwe Polen en ook buiten zijn grenzen een goeden klank hadden, staan die van den vroegeren minis ter-president Witos en der ex-ministers Klei- niz en Barlichi niet minder op den voor grond dan die van den wereldbekenden ad vocaat dr. Liebermann, leider der Poolsch? socialisten en van professor Fragier, die m den loop der laatste jaren op vele interna tionale congressen Polen en zijn zaak zoo waardig vertegenwoordigde. Deze vooraanstaande mannen en nog vijf andere leiders van partijen, die heden ten dage in oppositie staan tegen het regime van den ex-socialist, Josef Pilsoedski, verdwijnen thans volgens het vonnis van 't Warschauer gerechtshof voor den duur van jaren achter de poorten van de gevangenis. Het is voor dengene, die het nieuwe Polen niet kent, bijna niet te gelooven, dat dit werkelijk kan gebeuren. In den herfst van het jaar 1930 heeft maarschalk Pilsoedski hen zonder vorm van proces in de vesting der gruwelen te BrestLitowsk laten opsluiten. Daar heb ben ze maanden lang allerlei folteringen on dergaan en zwaar zielelüden verduurd. Wij herinneren er slechts aan, dat ze des nachts herhaaldelijk uit hun cellen werden gehaaid en buiten tegen de muur der vesting werden geplaatst. Revolvers werden afgeschoten. De brug nabij de v.h. Hollandsche Cultuur mij. aan de Leidschevaart te Bennebroek, die onlangs vernieuwd werd dat hun laatste uur had geslagen en zij dus de marteling van den doodstrijd ondergingen. En waarom? Omdat Pilsoedski vreesde, dat zij in vrijheid een Sejm, een parlement bij de verkiezingen tot stand zouden brengen, dat hem, den dictator, niet aangenaam was. Omdat de maarschalk den kiezers schrik wilde aanjagen door de leiders gevangen te zetten. Deze mannen moesten nu ook op dictatoriaal bevel worden veroordeeld en van hun goeden naam en roep beroofd. Juist in de laatste dagen is er in de ver schillende afdeelingen van het parlement bitter geklaagd over het toenemen van anti-Poolsche propaganda in de wereld Hoe komt het, werd er gevraagd, dat in de Wes telijke wereld tegenwoordig een beeld van het nieuwe Polen ontstaat, waaraan zelfs de maarschalk en zijn trawanten niet met schouder ophalen kunnen voorbijgaan? Men heeft besloten „tegen-propaganda" te ma ken. Men zendt den genialen pianist Pade- rewski, die het Amerikaansche volk reeds zoo dikwijls in vervoering brcht, naar de Vereenigde Staten, om. nu niet door piano, spel, maar door voordrachten enthousiasme te verwekken ten gunste van Polen. Waar schijnlijk zal men echter in Amerika méér begrip toonen voor den kunstenaar Pade- rewski dan voor den propagandist der re geering, die de schande van Brest.Litowsk en van het vonnis van Warschau draagt. Het is gelukkig in onzen tijd een onbe gonnen werk om propaganda te maken voor een land, wiens rechters op bevel van de regeering de leiders der oppositie eenvoudig achter slot en grendel zetten, alleen omdat ze hadden geprobeerd de partijen der lin kerzijde tot één bloc aaneen te sluiten. Het vonnis spreekt uitdrukkelijk uit, dat de ver oordeelden niet de grondwet hebben wil. len schenden. En toch gevangenisstraffen tot twee en een half jaar toe! Het schijnt, dat het PUsoedski-Polen er niet om geeft voor een rechtsstaat te warden gehouden. Geeft het daar wel om. dan zal het zaak zijn, dat een beroepingsinstantie zoo snel mogelijk het vonnis van Warschau vernie tigd. Het schandelijkste is, dat de veroordeelden ook beroofd werden van de burgerlijke eere rechten. Tot dusver waren ze nog leden van het parlement. Nu worden ze gedwongen en buiten gezet, want volgens de grondwet kunnen geen menschen. die beroofd zijn van de burgerlijke eererechten, leden van den j Sejm zijn. De Poolsche bladen melden, dat de rap. porteur der gerechtscommissie vrijspraak pleitte, maar dat het oordeel tot stand kwam door het votum van den voorzitter alléén. Het is een gunstig teeken voor het Pool sche volk en een ongunstig voor Pilsoedski, dat het vonnis in geheel Polen een verplet terenden indruk heeft gemaakt. De plek, waar het ongeluk plaats had. Lnzet II. Zeylemakers, de eenige overlevende uit Leeuwarden, English Association Lezing vaa mr. John Story. De heer John Story heeft dezer dagen voor de leden van de afdeeiing Haarlem van de English Association een lezing gehouden. Dr. Proper opende den avond. Mr. John Story heeft, om een tafereel uit een roman of verhaal te laten leven, slechts zeer weinig attributen noodig. Décors ge bruikt hij absoluut niet en zich met behulp van een pruik en enkele kleedingstukken en een doek of pet metamorphoseeren in een grijsaard, boer of priester, is voor hem het werk van een oogenblik. Voor de pauze typeerde mr. Story per sonen uit diverse romans van bekende schrij vers uit de negentiende en twintigste eeuw. Na een dramatisch fragment uit Mary Correllie's „Sorrows of Satan", droeg mr. John Story een deel voor van den roman „Under the greenwood tree", een van de vroegere romans van Thomas Hardy. Deze geestige voordracht werd herhaaldelijk door lachsalvo's onderbroken. Mr. Story had twee fragmenten uit wer ken van den onlangs overleden Hall Caine gekozen. In beide fragmenten typeerde hij een man in hevige gemoedsbeweging, in het eerste, uit „The Christian", den priester John Storm en in het tweede „The Beemster" den ouden rechter op het eiland Man. Buitengewoon veel indruk maakte de voor dracht van de bekentenis van een voor gek gehouden moordenaar uit een van de „Tales of Mystery and Imagination" van den Amerikaan Edgar Allan Poe. Met twee gees tige voordrachten oogstte mr. Story veel succes. Na de pauze gaf mr. Story zijn visie van een aantal figuren uit de romans van Char les Dickens: „Martin Chuzzlewitz", „Nicho las Nickleby", „Tale of two cities" en „Our mutual friends". Op verzoek droeg hij hierna nog enkele fragmenten voor uit „The Pick wick Papers" en „Oliver Twist", terwijl hij tot slot een magnifieke uitbeelding gaf van den vrek Scrooge uit „A Christmas Carol". Na afloop werd den Engeischen voor drachtskunstenaar een ware ovatie ge bracht. Dr. Proper sloot met enkele woor den dezen zeer geslaagden avond. De eerste spade in den grond Door de Bouwcommissie van de nieuwe Parochie, toegewijd aan O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort, is aan de Haarlemsche Aannemingsmaatschappij P. Rosenhart de bouw van kerk met toren en pastorie opgedragen. Volgende week gaat de eerste spade in den grond. De bouw pastoor hoopt natuurlijk van harte, dat Ko ning Winter niet zijn scepter zal zwaaien in Santpoorts dreven, want voor het storten van beton ten behoeve der fundeering kan hij sneeuw en vorst missen als kiespijn. De berekening is, dat het bouwwerk in het na jaar van 1932 geheel en al zal zijn voltooid. Met deze gebeurtenis gaat de pastoor zon der kerk nu een echte bouwpastoor worden. Hoeveel steenen zouden er wel voor den af bouw noodig zijn! Wanneer nu iedere kran tenlezer en -lezeres een dubbeltje zou willen afdragen voor een bouwsteen ten bate van het Maria-heiligdom, wat zouden we dan spoedig onder de pannen zitten. Groote zor gen echter benevelen nog steeds den hel deren Santpoortschen hemel. Want dat 't daar een hemeltje zal worden, daar twijfelt niemand aan! Schitterende omgeving in de onmiddellijke nabijheid van de grootstad, en in de verre toekomst een verbinding met de electrische tram, een gezellige dorpskerk met een bloeiend godsdienstig leven. Voor Room- sche gezinnen, liefst groote, om te water tanden! Katholieken, zoo roep ik u nu reeds toe, vestigt u te Santpoort! En nu nog een vriendelijk verzoek aan de zelatricen en dames, die zich hebben ge ïnteresseerd voor den verkoop van de mooie devotiekaart, weet u nog wel, met dat aan doenlijk slagvers! De bouwpastoor zou gaar ne wenschen, dat zij, die nog iets van geïnde bijdragen onder hunne berusting hebben, deze gelden a.s. Zondag komen afdragen aan het Zusterhuis, liefst 's middags tus schen 2 en 4 uur. Want u begrijpt natuur lijk, dat elk dubbeltje van harte welkom is. In dank mocht ik nog enkele gouden sie raden ontvangen, bestemd voor Ciborie en Monstrans. Wie weet, ontdekken we bij het graven voor de fundeering een schatkamer van Toet-Ank-Amen! De Pastoor zonder Kerk, A. F. J. GOOSSENS, pr. Zusterhuis „St. Catharina", Rijksstraatweg 367, Haarlem (Noord), Gironummer 52458. HET VAASJE. Comedietje. Personen: Karei; de jarige. Keel; z'n vrouw. Hora; zuster van Karei. Jaap; man van Dora. Arie; broer van NeeL Henk; broer van Karei. Hog eenige bloedverwanten, onzichtbaar. ^Speelt op 'n bovenwoning. Men zit gezellig, 'n koekje, 'n glaasje, 'n sigaartje. Karel (bekijkt 'n vaasje) Waar zalle we "«ffzette, vrouw? nEel. 'k Zou zoo zegge: op de schoor- ®®hmantelzal fijn staan...-. t> RA. Ben je nogal tevrede over je ka- Karei? «ARel. Noüen öf! Je heb 't goed ^te, hoor Dora! °RA. Ja, je weet werentig niet, wat je Piet Voor We foil! h man mot koope.ik zeg tege Jaap ^ste maar zoo'n vaasle nemein 'n Y, ,8 huishouwetje kanne ze d'r altijd nog zooies bij gebruike. Nou! Ik hou me tenminste ook aan- fooirt n' hoor> as 'k Jarig ben. Zelf 'n aardig- b;ln, d'r bij koopedaar kómt door-de- Pog iet vande tiJe ziJn tegenwoordig fo st mool! Zet nou weg vaasle> Karei, Zo0 'r 0 er te aaie of 't 'n P°esie is j.^teen valt 't nog kapot! f)ar, - En dan krijg je Neel an je nek! bt en drinkt uit). Nou> dat wil ik wel es zien! (volgt aPs voorbeeld') tach Ja> anders ik welNeel van en kilo an de nek van Karei van vijf Kar S lcilo! (doet als J. en A.) Vallei "'"- Ja> ik zal me kadoo kapot late Wel; J Kadoo van me bloed-eige zuster nog «er, Kan Plaas je net denke! 't Kadoo, dat 'n Schor?"s in de kamer krijgt.... hier op de jWsteenmante).... bie ho.r*' ^et 't 'r nou maar op ik hou ViejT-vast met je gijntjestjasses, daar Harp ast' Zet nou neer! daar aL. Ncm mensch, hou je haaks Waats,at al! (zet 't op de bestemde foet^to Ziezooen nou blijf je d'r af ^tec-a"e' boor! fopw Nacht) Is 't mijn vaasie, of is 't w vaasie? J ARIE. Ons vaasie mot je zegge. JAAP. Ja, man en vrouw is één! NEEL. O-zoo! En nou 't daar staat blijft 't er staanen 't komt 'r alléén van daan om stof af te nemen, 't Is 'n pronkie, en géén speeldingetje DORA. En dat jullie d'r maar veel jare naar magge kijke, hoor! KAREL. Dank je, Doraf NEEL. En dat je d'r nog lang getuige van mag zijn. DORA. Ik hoop 't waar te neme. NEEL. Heb je d'r Dora al 'n zoen voor ge- geve, Karei? KAREL. Ja hoor! Maar ze kan d'r nog wel eentje krijge, hoor! Asjeblieft! (drietal zoenen; Dora gilt.) DORA. Hou op, malle klier! Je maakt me heele haar in de warpas late perreme- nente KAREL. Op me verjaardag ben 'k altijd royaal, dat weet je! Zeg, drinke jullie es uit! Neel, je let niet op je gaste! NEEL. Gunst ja, laat 'k nog es inschin- keKarei, bedien jij je broer en je zwa gers! (flesch) KAREL (flesch) Arie, nog 'n ouwe bolsie? ARIE. Ja goed.... maar alleen de boven ste helft vol! KAREL. Henk, jjj zoo'n bovenste hellef ie? HENK. Ja, voorloopig dan! Straks zalle we wel weer zien! KAREL. Jaap? JAAP. D'r blijft niks in voor de andere filleseteerders! KAREL. Dan motte ze maar niet zoo laat komme! DORA. Ja, waar blijve ze eigelijk? NEEL. Mien en Jans hebbe we vanmiddag al gehad..., nou, en Piet zal dienst hebbe tot 'n uur of tienen ze vrouw en doch ter zalle liever gelijk met hem meekom- me's Kijke, dan krijge we Stien nog en Hein met ze meissieen. KAREL. Waar heb 'k me sigare gelate? O, daar legge zetoe manne, steek op NEEL. Allemaal voorzien van nattigheid? Toe, Door, neem 'n sukkelaatje.... (schaal tje) DORA (uitkiezend) Verdikkempie, wat "n fijn spulzou 'k die neme? Zit daar fon dant in? NEEL. Nee, marsepijn of zooies.... ARIE. Karei kijkt weer naar ze vaasie!! HENK. Jadaar is ie verliefd op! Proost! (drinkt) ANDEREN. Santjes! Daar ga je! Dat we ze nog lang magge krijge! KAREL. Is dat nou glas, of wat ls 't eigelijk!; JAAP. Ja, ik weet niet hoe die knul 't noemde't lijkt glas, maar 't is 'n soort steen.... 't mot 'n nieuw soort vaasies we- ze HENK. 't Zal in elk geval géén goedkoop spul zijn. DORA. Nee, dat is 't zeker nietmaar, ach jaKarei is maar ééns in 't jaar jarigen as je dan weet, dat hij en Neel 'n mooi dingetje waard zijn ARIE. Ja, dat is zoo! DORA, 't Ziet er altoos knappies uit hieren dan hei je plezier van zoo'n ka- dootje.... (drinkt plechtig) HENK. Karei! Ze solleseteert weer naar 'n zoen, hoor! DORA (snel glaasje neerzettend, en afwe rend) Nee! Nee! Blijf maar rustig zitte daar! KAREL. Wees maar niet bang, zus! Ik zal je permenent-wafel niet verrinneweere Toe, mensche, jullie drinke niet nadat jullie geld hebbe! ARIE. (glaasje leegwippend) Op jouw ver antwoording, zwager! Ik wil strakkies niet graag zure gezichten zien bij die leege flesch! KAREL. Vent, maak jij je nou geen kop zorg! Ik heb nog 'n kruikie in reserf, hoor! HENK. Grietverdikkeme(wipt ook leeg) Nou hoef ik óók zoo zuinig niet meer te doen! NEEL. Toe, Jaaplaat jij je nou ook niet onbetuigd! Je hoort, dat Karei nog wat achter de deur heb staan. En daar zegt die stiekemerd me niks van! JAAP (drinkt uit): Nou Karei, daar ga je dan! Op je lange leve! DORA. Dan zal ik ook maar es leegmake. Wat is dat eigelijk voor spul? NEEL. Juffertje in 't groenNiet goedkoop, maar verduveld lekker. DORA. Ja, merakels fijnis daar óók reserf van? KAREL. Drink jij nou maar leeg en wees maar niet bang, dat 'r te kort zal zijn. ARIE. Je kan wel merreke, dat ie pas over- geld heb gevange HENK. Nou staat ie waarachies weer met z'n vaasie te vrije! NEEL. Wel alleblijf T nou af, Karei! Je vergeet Jaap ze glaasie. KAREL. Ik vin 't zoo'n tof dingetje.... Daar hoort nou zoo'n bossle van die.... hoe noem je die dinge.... met die zilvere blaad jes.... DORA. Judaspenning. KAREL. Precies! Judaspenning, dat hoort 'r in.... NEEL. Of anders 'n paar takkies van die willege-katjea. KAREL. Ja! Zal ook sjiek staan! DORA. Denne-katjes bedoel je. NEEL. Wel nee! Hoe kom je dóór bij? Ze hiete willege-katjes. Je bedoelt toch van die wollige bolletjes DORA. Ja.... 'n beetje langwerpig meer fluweel-achtlg.dat zijn denne- katjes. NEEL. Ach, meid, je heb 't mis! Wie heb 'r nou ooit van ze leve van denne-katjes gehoord? Die bestaan niet! HENK. Ja, ik geloof, dat Neel gelijk hebmaar ik wil d'r niet om strjje, want ik ben geen blomme-kenner. DORA. Nou, en ik weet zeker, dat 't den ne-katjes zijn. ARIE. Dan houwe we t op denne-kat jesjij ook je zin. NEEL. (hinderend lachje) Nee, om de bliksem niet! Ik zal d'r netuurlijk geen herrie om makemaar ik ben d'r heilig van overtuigd, dat 't willege-katjes zijn. (spot giertje). Ik zie al 'n denne-boompie met van die katjes d'r an! Om je naar te lachen! DORA, (stug) Wat 'n lol! En dan maar stokstijf vol te houweZal jij d'r nou zooveel meer verstand van hebbe as ik? NEEL. Daar is geen verstand voor noo dig! 'n Tafel is geen stoelen 'n kachel is geen schemerlampen 'n willege-katje is geen denne-katjedat weet 'n kind! DORA, (nogal nijdig). O, zooi Dus ik heb geen verstandik ben nog minder as 'n kind. KAREL. Nou ja, zoo bedoelt Neel 't niettoe, heeren, drink es leeg! DORA, (wrokkerig) Ja maarze zegt 't dan toch maar. En dan die flauwe kul van 'n tafel is geen stoelen willege- katjes benne geen denne-katjes. Dan kan ik evengoed zegge: dennekatjes benne geen willege-katjesdaar hoef je net zoo min verstand voor te hebbe.... NEEL. Maar Dooras ik nou zeker weet. DORA. En as ik nou zeker weet.... Zeg jij nou es, Jaap JAAP. (aarzelend) Ja.... ik docht ook van dennekatjes. NEEL. Dat lieg je! (wordt nu kwaad) Dat lieg je tegen beter weten inl Je durft om je vrouw niet voor de waarheid uit te kom me! DORA. Je mot zegge dat ie onder de plak zit! NEEL. Dat laat ie nou tenminste blijke! Hij weet net zoo goed as ik, dat "r geen sprake is van willege.... eh.... van denne katjes. L PORA. (treiterende schaterlach.) Hier zoo! Daar sprak ze d'r eige al tege! Zie je wel, dat je 't zelf niet eens meer weet! NEEL. (zich steeds meer opwindend) Ik verspreek me effe, sufferd! Door jouw idioot gebazel over denne-katjes! Die nooit be staan hebbe! DORA. Willege-katjes hebbe nooit be staan!! NEEL. Hoor nou zoo'n akeligheid. DORA. Akeligheid? Dat mot je nög es zegge! JAAP. Hou je toch kalm, Dora.... DORA. Mot ik me kalm houwe, of zi)?! (opwinding als Neel). JAAP. Nou jaje bent niet in je eige huis. DORA. Mijn 'n biet! Ik sta op me recht! KAREL. Hoor nou es eveü Dat begint 'n beetje van recht te prate't lijkt de vol kerenbondsvergadering wel! Vooruit, maak je glasie leeg! Dan drinke jullie 't af! DORA. D'r valt niks af te drinke! Ik sta op me recht! HENK. Toe, Doorschei nou uit met dat gezanik.... ARIE. Ja't is al lang mooi geweest Je most je eigelijk schame.... om zoo'n kleinigheidje. DORA. Ja, jij zal je zuster ongelijk geve!! Je viel nog liever van je geloof af, stroop- likker. ARIE. Wat zelt ze nou? Strooplikker? DORA. Ja, dat ben je! Dat ben je.... altijd geweesten 'n huichelaar d'r bij! Daar sta je voor bekend in de heele famiel- je! NEEL. Laat je je dat zegge, Arie? Zou je zoo'n merakel niet in d'r lurve neme? KAREL. Blijf jij nou kalm, Neeltoon, dat je de wijste bent DORA. Zeg meteen maar, dat ik 'n idioot ben! KAREL. Je stelt je wel an als 'n Idioot is dat 'n manier I Dat komt op ver jaar visite en maakt 'n heibel van heb 'k jou daar.... DORA. Wie ls 'r begonne met heibel ma ke? Wie ls 'r begonne? NEEL. Jij! DORA. Jij! NEEL. Je liegt t, valserik! JAAP. Ho! Ho! 'n Beetje minder is óók goed, hè! Je mot niet beleedigend worde, Neel. NEEL. Dat mot je tege je vrouw zegge, klier! Maar daar ben je 'n veels te bange stinkerd voor! JAAP. (staat op.) Is 't nou uit met die hatelijke gezegdes, ja of neel NEEL. Ik laat me in me eige huis niet t zwijge oplegge.... versta Je dat? ARIE. (staat op.) Daar heb je gelijk ia, Neel! (kwaad tot Dora en Jaap). As ik hier de baas was hadde jullie allebei al 'n tik op je ooge gehad. HENK. (staat op.) Wor jij nou ook niet driftig, Arie! 't Is hier al bende genogt. JAAP. Wat wou jij prate van tik op je ooge? Heb je misschien al es gevoeld wat dat is? Dan wil ik je wel evetjes(Dera houdt heb vast. Allen staan nu. Gepraat en geschreeuw) KAREL. Stilte, zeg ik! Wie z'n bek niet houdt kan ophoepele(maakt zich zeer zenuwachtig.) DORA. Ga maar mee, Jaap.... maak Je hande niet vuilwe gane na huis! Ik heb 'r genog van! (jankend) Daar neem je 'n duur kadootje voor mee! 'n Vaas van twee vijf en zeventig! Ze benne nog geen ding van 'n cent waard! KAREL. (grijpt 't vaasje en smijt 't in scherven) Daar lelt je kadoo! Ik wil 't niet eens meer zien! En. nou d'r uit jullie tweeen dirèkof ik zal jullie es laten zien, dat 'k al twaalf jaar voorslaan- der ben!!! (Gegil en geschreeuw. Neel houdt Karei vast; Dora houdt Jaap vast: Henk houdt Arie vast. Er wordt hard gescheld. Stilte.) KAREL. Daar heb je de andere familie. NEEL. Mooie boel is datwat motte ze nou wel denke? DORA, (uitvallend) Ze magge gerust wete, dat jij HENK. Nee, Doorlate we nou ver standig zijnje mot nooit je vuile wasch buiten de deur hange. (heviger schel) Daar belle ze alweer. Toe, Neel, trek jij nou ope.... ennehierzoo.... allemaal ons glaasie in onze handeen zinge van de jarige job gaat nooit verlorevruitze hoeve niet te wete, dat we an 't ruzie make geweest zijndoor 't zinge hebbe we de bel niet gehoord. KAREL. Ja, goed.... (N. loopt al naar 't portaal) Toe nou, mensche..vergal mijn verjaardag nou niet.... voor mijn pleizier dan! HENK. Nou, vooruit met de schuit! (ze nemen haastig hun glaasjes; Arie schopt da scherven onder de kast.) ALLEN. „En de jarige job gaat nooit ver- looooore, falderalderiere, falderalderiere. (Ze blijven zingen. De overige familie-Ie. den komen naar boven; beginnen op de trap vroolijk mee te zingen. Neel zingend terug.) DORA, (nog even gauw in Neel's oor sis send) Denne-katjes! (zingt weer mee.) NEEL. (precies hetzelfde.) Willege-katjes! (zingt weer mee.) Doek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5