Am sterdamsche Beurs Stofzuigerhuis W8AERTENS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10'®® Philips Radio-Toestellen Wisselkoersen HERINGA WUTHR1CH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders SPOORWEGRAMP IN NOORD-FRANKRIJK Tien dooden Agenda 19 Januari Rumoerige fascisten- vergadering Feestdag van St. Raphael Subsidie van f 12.250 aan het Nationaal Crisiscomité MEDEGEDEELD DOOj DE SPAARNEBAN* Haarlem-Amsterdam mu VELE GEWONDEN IN LEVENSGEVAAR STADSNIEUWS VERDUISTERING BIJ DE ZUTPHENSCHE SPAARBANK BOEK EN BLAD VERKEERSONGE VALLEN BURGERLIJKE STAND si ;r< PARIJS, 18 Jan. (V. D.) Gisteravond laat heeft op het traject ParijsAmiens nabij Saint ust, 80 km ten Noorden van Parijs een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gevon.'den, dat tot nog toe, voor zoover bekend is, 10 dooden en 24 zwaar tijd, volgens de dienstregeling, had de personenterein naar Amiens het Gard du Nord te Parijs verlaten. Ongeveer 400 M. vór het station Saint Just ontspoorden plotseling 3 derde klasse en één 2de klasse wagons. Terwijl een 3de klasse wagon, die geheel met passagiers was bezet, terstond omsloeg en doord en volgenden wagon in eikaar werd gedrukt, reed de 2de klasse wagon in een naast de rails gelegen baan wachtershuisje, waarin zich 3 spoorweg arbeiders bevonden, ,die alle drie zwaar werden gewond. De 2 andere wagons schoven in elkaar en werde geheel vernield, zoodat er slechts een massa versplinterd hout en verbogen ijzer overbleef. Uit de overblijfselen van de vernielde wagons, steeg een vreeselijk ge kerm en geschreeuw der gewonden en ster venden op. De ongedeerd gebleven reizigers, voor zoover zij spoedig van den schrik waren bekomen, en te hulp gesnelde personen van het station Saint Just, verleenden bij fakkel licht de eerste hulp. Tegen middernacht had men reeds 9 dooden en 17 grootendeels le vensgevaarlijk gewonden uit de ruïne ge borgen. De plaats van het ongeluk toont een beeld van treurige verwoesting. De lijken van som mige slachtoffers waren onherkenbaar ver minkt en lagen bekneld tusschen de in el kaar geschoven resten der wagons. Wan hopige vrouwen, kinderen en mannen zoeken tuschen de' ruiïne's naar hun verwanten en steeds weer stijgt plotseling van een verbor gen plaats tusschen het versplinterde hout werk het gekreun van een gewonde of het gerochel van een stervende op, waarop het personeel, dat het bergenswerk verricht, zich haasten om op deze plaatsen de puinhoopen op te ruimen. Hulp-personen uit Parijs en uit Amiens zijn met extra treinen gearri veerd, om bij het bergingswerk behulpzaam te zijn. Ook de minister voor Openbare wer ken is te Saint Juste aanwezig. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog zoo goed als geheel in het duister. Men vermoedt echter, dat de ontsporing is veroorzaakt door den breuk van een wissel. De toestand van de meeste gewonden, die naar het ziekenhuis te Saint Just zijn overgebracht, is in het al gemeen ernstig. Van een groot aantal is het zoo goed als zekér, dat zij niet in leven zul len blijven. De oorzaak COMPIEGNE, 18 Jan. (Havas). Het spoor wegongeluk te Saint Just, dat veroorzaakt is door werkzaamheden, die aan de cails waren uitgevoerd, zou zeker geen slachtoffers geëischt hebben, als de wagons niet waren aangebotst tegen een wisselwachtershuisje, waarin drie beambten waren, die ernstig werden gewond. Het wisselwachtershuisje, dat aan den schok weerstand bood, blokkeerde de wagons, waardoor er eenige in elkander schoven. Twee personenwagons en de kolenwagen werden op deze wijze getelescopeerd. Den machinist, die op het laatste oogen- blik de remmen nog in werking heeft gesteld, treft geen schuld. De trein reed op het oogenblik van het ongeluk met normale snelheid en had zelfs bij het naderen van het station reeds vaart verminderd. Terstond na het ongeluk werd redding ge organiseerd en spoedig had men reeds acht lijken van omgekomen passagiers van onder de verwoeste wagons te voorschijn gehaald. Nog twee lijken zullen moeten worden ge borgen. Ongeveer twintig passagiers werden ge wond, waarvan tien ernstig. Gebroken as PARIJS, 18 Jan. (Havas). Het spoorweg ongeluk te Saint Just is vermoedelijk toe te schrijven aan het breken van een as. Even voor het station sprongen vier wa gens uit de rails, terwijl twee wagons om sloegen. Een wisselwachtershuisje werd geheel in gedrukt, terwijl de drie wiselwachters, die zich erin bevonden, zware kwetsuren op liepen. Bevel tot inhechtenisneming van den administrateur De rechtbank te Zutphen heeft de gevan genhouding bevolen van den achtendertig jarigen F. L., administrateur der spaarbank te Zutphen, verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag aan geld, ten nadeele dier spaarbank. In „De Huishouding" van deze week schrijft Matty Vigelius over Sèvres-porcelein, terwijl C. D. het over Moderne Bouwkunst heeft (met illustraties) en Nans Amesz over versierkunst, waarbij zij aardige voorbeelden geeft. Dr. C. Postma schrijft over vleesch- conserven in blik, terwijl verder de gewone rubrieken: Mode, Keuken enz. behandeld worden. —-s. Gebouw „St. Bavo" Cursus voor Ar beidersontwikkeling R. K. Volksbond, 8 uur H. I. G., 8 uur „St. Marcus", 8 uur „St. Caecilia", 8 uur Kraamver- zorging, 2—3 uur, Rechtskundig Bureau, 8.30 uur. Palace Cinema „Zwei Herzen in Takt" en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater „Voorwaarts Marsch" en varité, om 7 en 9 15 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel 11671. Kruisstraat 6, telefoon 10354. Esperanto - De Wereldtaal Men schijft ons: Het is een niet te ontkennen feit, dat het Esperanto langzamerhand de werled ver overd. Onze tijd staat in het teeken van het Internationalisme en steeds meer wordt de moeilijkheid van het talenverschil gevoeld. Het Esperanto heeft op 23 congressen, waar meer dan 40 nationaliteiten bijeen waren bewezen, dat het in alle opzichten volmaakt aan zijn doel beantwoordt, n.l. een tweede taal te zijn naast de moeder taal voor internationaal gebruik. Wie kan de 1000 talen leeren, die er be. staan, of zelfs de 500. waarin de Bijbel ver taald is? Aan den eenen kant is het Esperanto een vredesmiddel van groote beteekenis, omdat men door het Esperanto alle nationaliteiten leert kennen en gaat inzien, dat over de grenzen menschen wonen zooals wij, en aan den anderen kant is het uit een'oog punt van efficiency een onmisbare factor in onze hedendaagsche maatschappij, een mid. del, dat enorme besparing zal geven op elk gebied. Er doet zich nu een zeldzame gelegenheid voor deze internationale taal in korten tijd en op de meest aangename wijze te leeren. De heer Andreo Cseh uit Roemenië heeft een onderwijsmethode uitgevonden, die het mogelijk maakt in 10 weken een eenvoudig gesprek te kunnen voeren en alles te kunnen lezen met behulp van een woordenboek. Deze cursus vormt een grondige basis om .iet eenige voortgezette studie de taal grondig te leeren beheerschen. Reeds uit paedagogisch standpunt is het de moeite waard kennis te nemen van de methode, die gebaseeerd is op de psyche van den modernen mensch. die alle schoolschheid heeft afgelegd, zoodat de woorden .cursus" en Jessen" hier niet op hun plaats zijn. Duizenden over geheel Europa en thans ook in Amerika volgen deze Cseh-cursussen met enthousiasme. Het aantal leerlingen neemt gedurende den cursus voortdurend toe in tegenstelling met andere cursussen. Over de laatste Cseh-cursussen in Zwit. seriand lazen wij: „Die Methode 1st grossartig. Die beste Me- dicin meines Lebens". „Die Methode ist einzigartig. Man lemt ohne Anstrengung oh man will oder nicht". „Ich bin ganz begeistert davon. Es ist nur Schade, dasz der Kurs nicht langer dauert." Nu hebben ook de Haarlemmers gelegen, heid, om het Esperanto volgens deze metho de te leeren. De heer Sig. Pragano, advocaat te Boeka rest die alle kwaliteiten bezit om de methode te hanteeren, zal hier ter stede een cursus geven. Op Donderdag 21 Jan. a.s. zal een groote bijeenkomst plaats hebqep m de bovenzaal van de Gëm. Concertzaal, onder presidium van Mevr. J. Cj Isbriicker, leidster van het Internationaal Esperanto.Instituut in Den Haag, dat reeds beschikt over 189 onderwij zers, die in 20 landen de. Cseh-cursussen geven, waar Dr. Dominicus uit Den Haag een rede zal houden over het Esperanto, waarna de heer Pragano een openbare les zal geven, om ieder in de gelegenheid te stel. len. kennis te nemen van de methode. Gaarne bevelen wij dezen avond en den cursus, die allen in staat stelt na eenige weken met de geheele wereld te correspon- deeren, met warmte aan. Uitvoering „Leidamus" Gisteravond gaf de damestooneelveeniging „Ludamus" voor een zeer goed bezette zaal een welgeslaagde uitvoering in den Jans. wegschouwburg. Wij brengen deze jonge vereenigdng, die haar tweede opvoering gaf, onze welgemeen. de hulde. De stukken waren goed gekozen en het spel der dames was, op enkele kleine tekortkomingen na, zeer goed. Het tooneelstuk „Het Lokaas" was om zijn propaganüistischen inhoud en de wijze van opvoering een succes. Vooral de vertolksters van ó'e wed. Lansfeld en haar twee dochters speelden voortreffelijk. Ook mogen wij de vertolksters der kleinere rollen niet den lof, die haar voor hun zeer goed spel toekomt, onthouden. Propagandistisch was dit stuk, in onzen modernen tijd van zeer veel gemeng de huwelijken, zeker op zijn plaats. Na het ernstige tooneelspel was de klucht Tooneeltriomfen'een welkome afleiding. Het is een zeer leuke klucht, welke even eens door allen goed werd gespeeld. Wij twijfelen dan ook niet, of de zeer vele bezoekers zijn voldaan huiswaarts gekeerd, met de overtuiging, dat c-ze Roomsch.Ka. tholieke jonge dames wel .ets goeds kunnen presteeren. Hulde verdient ook de leiding, die zich met dit moeilijke werk heeft belast. Auto in brand Zondagavond omstreeks 7 uur raakte door kortsluiting een auto, staande op de parkeerplaats aan de Groote Markt, in brand. Door cordaat optreden van den auto. bewaker J. Dortmund en H. Scheelings chauffeur der A.R.M. werd erger voor komen. Alleen werden zij eenigszms door brandwonden geblesseerd. Personalia Voor het candidaats-examen geneeskunde zijn te Amsterdam geslaagd de heeren A. van Meeteren, M. G. Swaving Dijkstra en A. H. Garrer, allen alhier. Tafelzilver gestolen In den afgeloopen nacht heeft men zich toegang verschaft tot 't perceel Rijksstraat weg 400, bewoond door v. G. Vermist worden, uit een lade van het buffet, staande in de achterkamer, vijf zilveren servetringen en van een in de voorka. r hangend rekje zes kleine en zes groote zilveren theelepel tjes voor een gezamenlijke waarde van onge veer ƒ25. Men is binnengekomen door over een schutting te klimmen en uit een tuin deur een ruitje te snijden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Communisten aan het herrie maken De Lange Begijnestraat te Haarlem afgzet. Zaterdagavond werd in de kleine zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem een vergadering gehouden door den Fascistischen Jongeren Bond, jeugdafdeeling van „De Bezem", waarbij als spreker optrad J A. Baars uit Hilversum. Aanwezig waren 150 personen, waaronder veel communisten. De vergadering had een zeer rumoerig ver loop, doordat de communisten herhaaldelijk schreeuwden en met voetzoekers gooiden. Op verzoek van den voorzitter zijn twee communisten die wilden debatteeren door de politie uit de zaal verwijderd. Na afloop der vergadering is de Lange Begijnestraat waar veel communisten en nieuwsgierigen zich hadden verzameld door de politie aan beide zijden afgezet. Een deel der in de vergadering aanwezige fascisten was met twee vrachtauto's uit Amsterdam gekomen en is op dezelfde wijze teruggekeerd. Huldiging van 11 zilveren jubilarissen Ais men het genoegen heeft eenige oogen- blikken onder de mannen van St. Raphael te mogen verkeeren, dan krijgt men den in druk dat daar heerscht een goede organtsa- tiegeest en wederzijds waardeeren voor elkan ders werk. En dat komt vooral tot uiting e's St. Daphel feest gaat vieren; dat is gis teren weer op duidelijke wijze gebleken. De dag werd begonnen, zooals dat bij een katholieke organisatie past, met een H. Mis met algemeene H. Communie in de parochie kerk van den H. Antonius aan de Groen markt. Daarna was een gemeenschappelijk ontbijt in het gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer G. J. Ferron hield daarbij 'n toespraak. Het valt herhaaldelijk op, dat, indien de leden worden opgeroepen tot een gemeenschappelijke H. Communie, er steeds meer leden gevolg aan die oproeping geven. Vrienden dat zegt iets, namelijk, dat wij weten, dat voor ons de godsdienst hoofd zaak is. Wel is het veel gemakkelijker, de massa op de hand te krijgen door middel van mooie leuzen en niet te vervullen be loften, wij voor ons weten vooral te goed wat daar praktisch van terecht komt, niets is trouwens vergankelijker dan een volks- meening. Als het socialisme en communisme, dat ach nu machtig denkt, vergeten zal zijn, zal Christus' kruis nog pal staan. Hierna werd het bondslied gezongen. De heer J. P. H. Castricum sprak ook nog een kort woord aan tafel en schetste de po sitie van het spoorwegpersoneel in verhou ding tot andere bedrijven en vooral in de textielindustrie en beval steun aan dezen opgedrongen strijd. Des avonds kwamen de leden met hun bouw St. Bavo, alwaar al spoedig de gezel- dames in feestvergadering bijeen in het ge lige feestvreugde er in gebracht werd door de „Elsnerus-Band", onder leiding van den heer J. Elsnerus Jr. De voorzitter opende de feestvergadering met den chiïstelijken groet en heette in het bijzonder welkom den bondssecretaris den heer Timmermans. De voorzitter deelde mede, dat het vaandel eerst Zaterdag ge- r66d is Vervolgens moest spr. helaas constatee- ren dat het vergaderingbezoek zeer slecht is, en deed een beroep op de vrouwen om toch vooral de mannen naar de vergadering te zenden, want spr. beschouwt het als mis daad tegenover zijn gezin, om van de ver gaderingen weg te blijven. Nadat de voorzitter op grooter vergade- ringsbezoek en vertrouwen in het bestuur had aangedrongen, bracht hij het Mgr. Mutsaersoord ter sprake, wat door de man nen v. St. Raphael als blijvend moment is gesticht, waar de mensch niet alleen de gezondheid naar het lichaam terugkrijgt, maar ook naar de ziel. Spreker bracht dank aan de medewerkers en medewerksters aan de schitterend geslaagde bazar. De voorzitter wees dan op de huldiging van de zilveren jubilarissen en beschouwde hen als de pioniers in de vakbeweging. Spreker releveerde het organisatieleven vroeger en nu. De voorzitter vroeg tenslotte steun voor den textielstrjjd in Twente. Thans verscheen de bondssecretaris, de heer Timmermans, met de elf zilveren jubilaris sen op het podium. De heer Timmermans noemde het geen kleinigheid, 25 jaar lid te zijn van St. Ra phael en pionier te zijn geweest, opbouwer van de organisatie. Spr. wenschte dan ook de jubilarissen namens het hoofdbestuur, van harte geluk en overhandigde hun het diploma met het zilveren insigne. De ju bilarissen waren de navolgende heeren: P. Zjjp, J. Blomhoff, J. A. Kool, G. P. Haze- broek, W. van Zanten, G. Hoek, A J. de Beer, P. Smits, Th. Honnebier, F. M. Geer- lings en M. Eemans. De heer Timmermans bracht hierna een woord van hulde aan de afdeeling voor haar activiteit. Zij staat altijd voor 100 pro cent achter het hoofdbestuur en is actief voor het Mgr. Mutsaersoord. Na dit officieele gedeelte werd overgegaan tot het vroolijke gedeelte van den avond en trad voor het voetlicht het gezelschap De Laat. Comité tot Bestrijding van de Gevolgen der Werkloosheid te Haarlem Het Comité bericht met hartelljken dank de ontvangst van de navolgende bijdragen: W. W 1, V Z. 1, W. 0.25, W. B. 1.—mr. L. G. v. D. 10.—, W. H. v S. f 2.50, C 2 50, F. H. S. 2.50, mevr. C. S.—S. 2.50, A. G. de V. 2.50, Bond van Blhdl. 25, I. C. van B. 2.50, N. N. 1, M. J. S. 1, mevr. edwed. J. v. d. W. 1. dames d. R 2.50, P. 6s V. 1.mej. B. 1.—E. J. B. 5.—, F. M. van O. 2.50, E. S 5, H S. 5, J. M. 5, Jac. F. 10, N.V. v. W. Grhdl. 25. v. d. V. 0.50, C. T. 2.50, WK/ 1.50, J. M. V. 2.50, H. E. 1, J. W. 5, J. G. v. D. 10, S. de V. 2.50, kap. J. S. 5, H. H. 25, 1ste storting Da Costa Kweekschool 12.50 en van de firma J. P. Cramer een kist thee, van de firma Peek en Cloppenburg 34 jassen. Niet opgelet. Zondagavond wilde een 46-jarige Juffrouw bi) het Soendaplein den rijweg oversteken. Zij werd aangereden door een motorrijder en brak het linkerbeen. De eerste hulpdienst der N.Z. H.TM. was onmiddellijk ter plaatse. Per ziekenauto is de juffrouw naar de Maria-Stichting ver voerd B. en W. schrijven aan den Raad: De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot het Nationaal Crisis- comité het verzoek gericht zich te willen belasten met het verleenen van extra hulp voor aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. aan gezinnen van arbeiders, die een uitkeering ontvangen ingevolge eene steunregeling, en bij wie een zoodanige achterstand is ontstaan, dat het verschaffen van extra hulp noodzakelijk moet worden geacht. Deze hulp zal. worden verstrekt uit een door de Regeering beschikbaar gesteld bedrag en volgens regelen door genoemden Minister gesteld. Volgens deze regelen komen voor een bij drage alleen in aanmerking de gemeenten, waarin een door den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw gesubsidieerde steunregeling toepassing vindt en die een zelfde bedrag voor dit doel beschikbaar stel len als het Nationaal Crisiscomité verstrekt. Behoudens door het Nationaal Crisisco mité te verleenen machtiging, zal over een tijdvak van 12 maanden niet meer mogen worden besteed dan 20 cent per ingezetene. Voor een tijdvak van 12 maanden zal ten hoogste 10 cent per ingezetene worden bij gedragen. De verstrekking van deze extra hulp zal geschieden door of vanwege het subcomité gevormd uit het plaatselijk comité tot be strijding van de gevolgen der werkloosheid, onder voorzitterschap van ons medelid, be last met den dienst der werkloosheidsbestrij ding en de armenzorg, met de drie voorzit ters van plaatselijke vakcentrales, t.w. de heeren J. Ph. H. Castricum, A. Mars en E. Overbeek als leden. De ongeorganiseerden dienen hun aan vraag in rechtstreeks b.j de Afdeeling Haar lem van het Nationaal Crisiscomité, terwijl de georganiseerden hun aanvraag inzenden door bemiddeling van het bestuur hunner vakvereeniging. Dit bestuur kan de aan vraag aanvullen met een rapport omtrent de behoefte van den aanvrager aan kleeding, schoeisel enz. De hulp wordt uitgekeerd aan de ongeorganiseerden door het Comité recht streeks en aan de georganiseerden door be middeling van het bestuur van de betrokken vakorganisatie. B. en W. stellen voor, voor gemeld doel een bijdrage uit de gemeentekas te verleenen van ten hoogste 10 ct. per ingezetene, zijnde naar het aantal inwoners dezer gemeente op 1 Januari 1932 rond ƒ12.250. Oeral Kozakken-Koor Al was het Zondag, wij togen naar ons Gemeentelijk Concertgebouw, omdat daar de vermaarde Duitsche bariton Heinrich Schlusnus zou optreden. Wij hadden ons echter vergist. Eerst een week later wordt Haarlemsch kunstzinnig publiek in staat ge steld met deze beroemdheid kennis te ma ken. Thans werd men verplaatst in het Oe ral-gebergte. Na de Kozakken uit het Don-gebied, uit den Kaukasus, treden die uit den Oeral op. Het gelijkt wel of alle Kozakken zangers zijn en wat voor zangers! In den aanvang viel het Oeral-koor ons ten zeerste tegen. Het bassenmateriaal is goed, de tweede bassolist uitstekend, dat der tenoren minder mooi van timbre, in de forte's nogal open en hel van klank. Daar entegen een tenorsolist, die meermalen aller harten veroverde door stem, zangkunst en voordracht. Ze bewezen latei op den avond, ondanks het niet evenwichtige materiaal, uiterst homogeen te kunnen zingen. De eerste nummers werden veelal opge dreven en nog wel niet gelijkmatig (de tweede-bassen meestal staal op toon). „Dir singen wir", een mooi werkje van Rachma ninoff, werd daardoor geheel ontwricht. Toch applaudisseerde men geweldig. Onbe grijpelijk! Als het een Haarlemsch koor was geweest, had men wellicht de ooren dicht gestopt. Doch het eerste der drie deelen van het concert (twee pau- en zijn voor Haarlem iets ongewoons en ook beslist onnoodig) sloot goed af met een religieus getint werk van Mjasnikoff, waarin de tenor met stralend geluid zijn moeilijke partij zo.ig en een prachtig voorbeeld gaf van zang in recita tief-vorm. Daarna hebben we bijna voortdurend on verdeeld genoten van samen ang, techniek, stembeheersching en bovenal van voor drachtskunst. Bij den zang van het door den dirigent kundig bewerkte „Aoendgloc- ken" werd men tot tranen toe ontroerd, de „Iwölf Rauber"-legende imponeerde sterk (wat kan die zware, zeer diepe tweede bas ook gemakkelijk in hoogere ligging zingen) en in het lustige „Bauerlied" gaven ze een verbluffend staaltje van techniek. De twee meest bekende Russische liede ren: het Wolgalied en het Wolgasleeperslied vielen juist niet erg in den smaak. Het eer ste door gemis aan een mooi getimbreerd baritongeluid, het tweede door onregelmatig uitgevoerde crescendo's en decrescendo's. Een Koekkoek- en een Danslied vertegen woordigden het lichtere genre, dat op kod dige wijze werd vertolkt. Het Oeral-koor, onder leiding van Andrej Scholuch, telt slechts 16 leden, doch het klankvolume is somwijlen gelijk aan een koor van honderd man. Vele koorzangers, geen koordirigenten, merkten we in de zaal op. Eigenaardig! Als een beroemd violist optreedt, dan komen collega's opdagen om te luisteren naar zijn spel ener van te leeren. Met zangers is dit schijnbaar minder het geval. En van koordirigenten is zeker weinig ervaring op te doen. O. K. Vocaal- en Instrumentaal Concert „Harmonie Crescendo" en „Kunst na Arbeid". Soliste: Ria v. d. SpoeL Bovengenoemd concert werd Zaterdag in het Gem. Concertgebouw gegeven. Wat de zen avond van soortgelijke onderscheidde, was de smaakvolle samenstelling van het programma, in de vertolking waarvan voor al het mannenkoor „Kunst na Arbeid", on der leiding van Joh. Brands, een groot aan deel had. Eerst zong dit koor twee mooie werkjes van Ant. Bruckner, „Am Grabe" en „Um Mitternacht", waarbij in het laat ste mejuffrouw Ria v. d. Spoel de alt-solo zong. Allereerst ons compliment aan Joh. Brands voor zijn kunstzinnige keuze van deze twee prachtige composities van Bruck ner. „Kunst na Arbeid" zong met goed stijl begrip „Am Grabe". Hadden wij een enkel détail wellicht nog iets verfijnder gewenscht, dan neemt dat toch niet weg, dat de uit voering zeer beschaafd en muzikaal was, waarbij ons de uitstekende samenzang een paar maal detoneeren uitgezonderd gefrappeerd heeft. Alleen aan de uitspraak van het Duitseh moet nog de noodige zorg besteed worden, evenals aan de articulatie; zonder handleiding was het absoluut onmo gelijk den tekst te volgen. Mejuffrouw Ria v. d. Spoel zong niet onverdienstelijk de alt-solo in „Um Mitter nacht". Zij beschikt over een stem, welke in het lage en hooge register dikwijls zeer wel luidend is. In het midden-register is zij echter vlak en vrij kleurloos, zoodat de zang hier weinig genuanceerd is. „Kunst na Ar beid" had hier geregeld neiging te gaan domineeren, waardoor de soliste slechts met de grootste moeite boven het koor kon uit komen. Ook Ria v. d. Spoel laat de articu latie nog te wenschen over. Ondanks deze bezwaren viel er wat betreft de uitvoering toch nog veel te waardeeren. Bij Free Focke was de piano-begeleiding in goede handen. Hij speelde correct en artistiek. Bij een volgend optreden van „Kunst na Arbeid" zien wij gaarne dezelfde twee num mers weer op het programma. Dan verwach ten wij een nog meer geperfectionneerde uitvoering. Heeft Joh. Brands blijk gegeven van ar- tistieken smaak te bezitten, evenzoo is het met H. W. Hofmeester, den directeur van de .Harmonie Crescendo". Eerst speelde dit corps de ouverture „La Frincesse enchan- tée" van Langlois, een aardige compositie, waarin de verschillende blazers gelegenheid kregen in solo-trekjes een bewijs van hun kunnen te geven. De heer Hofmeester heeft zijn mannetjes aardig onder den duim en wist dan ook een zeer respectabele uitvoe ring ten gehoore te doen brengen. Jammer dat over het algemeen het klankvolume veel te groot was. Een volgende maal een beetje minder forsch, en ook deze aanmerking zal achterwege kunnen blijven. Ook „Le Timbre d'Argent" van Saint Saëns en „Carnaval Norvégien" van den Noor Svendsen werden verdienstelijk verklankt. „Kunst na Arbeid" besloot de eerste pro gramma-helft met „Ave Maria", een mid delmatige compositie van Jac. Arcadelt, da- teerende uit 1550 en „Adoramus te" van Orl. Lasso. Na de pauze zong Ria v. d. Spoel met begeleiding van Free Focke en „Kunst na Arbeid" de Rhapsodie opus 53 van Brahms, uit de „Harzreise im Winter" van Goethe. Hier had de zang der soliste aanmerkelijk in vsatheid gewonnen en wist zij met haar donker getimbreerd geluid werkelijk iets goeds te geven. De articulatie bleef echter slecht. Het aardige gedichte ,,'tls Dag" van Gui- do Gezelle, getoonzet door J. A. Maarssen, werd ook niet slecht gezongen. Het had al leen iets beschaafder en minder forsch gekimd. .Harmonie Crescendo" speelde ten slotte nog een drietal nummers, waarin veel goeds te beluisteren viel. Het was een geslaagde avond. H. TH. S. Comité tot Bestrijding van de Gevolgen der Werkloosheid te Haarlem Dinsdagaochtend 19 Januari a.s. te 10 uur zal in de groote zaal van dé Gemeentelijne Concertzaal, alhier een vertooning worden gegeven van de folkloristische Zuiderzeefilm, opgenomen door den heer D. J. van der Ven voor de werkloozen. Beloonde vriendelijkheid Een stevige bries maakt een fiets tochtje van Amsterdam naar Haarlem nu niet direct tot een pleizierreisje. Twee net uitziende jongens probeerden den wind te trotséeren, liggend op hun stuur. Een vrijwel ledige vrachtauto nadert. Heel vriendelijk vragen de jongens mee te mogen rijden. De wagen is leeg. De chauffeur ontfermt zich over hen; de rijwielen worden in den auto geheschen. De jongens komen gemak kelijk in Haarlem. In den auto stond een mandje en in dat mandje een doosjeg, koekjes, een geschenk voor dë móeder van dep chauffeur. Zich zeker vervelend, nu zij zoo gemak kelijk den weg over snorren, gaan de jon gens eens inspecteeren, wat er in die man den zit. En terwijl de chauffeur zijn zorgen aan het stuur moet besteden, halen z« de lekkerste koekjes uit het doosje, ver moedelijk als een blijk van dankbaarheid. Of die chauffeur later weer zijn auto beschikbaar zal stellen voor tegen den storm optomende wielrijders, is zeker te betwijfelen. Verkeersavond te Haarlem Voor een overvolle zaal werd een verkeers avond gehouden in Gebouw „Boxhaeghe" Na opening door den Plaatselijken Redac teur van „De Verkeersagent", heette de voor zitter van het Comité, de heer v. Yserloo uit Tilburg, allen van harte welkom, in het bij zonder den heer Schreuder, voorzitter der Alg. Reisvereeniging te Haarlem, den heer Gieling namens de A.N.V.V., alsmede een af gevaardigde van V.A.S. te Rotterdam. Voor de pauze hield Inspecteur Diepen- broek uit Nijkerk, een rede, waarin hij een algemeen overzicht gaf van het toepassen der verkeersvoorschriften in de ons naburige landen. De heer Klaren gaf na de pauze een zeer heldere uiteenzetting van het verband, dat er bestaat tusschen het speeltuinwerk en het verkeer op de openbare straat. Ook deze spreker mocht een warm applaus in ontvangst nemen. De voordrachten en spreekkoor oogstten een groot succes. Het is vooral aan mevrouw Diel en den heer Wiegmink te danken, dat alles zoo goed geslaagd is. De D.S.V.-club kwam met schitterende nummers uit, vooral de Kompotpourri oogst te enorm succes. Een bijzonder woord van waardeering voor alle medewerkers is hier zeker op zijn plaats en er kan dan ook met voldoening op dezen avond worden teruggezien. Een collecte voor het Nationaal Crisis comité op het eind van den avond, bracht 10.78 Yt op. die zeide, buitengewoon verrast te ^nfoon. de uitnemende wijze waarop deze ho stelling was voorbereid en tot stand 8= 5 men. Hij feliciteerde allen met het ben succes en sprak nog een bijzonderen B^nt; wensch en een woord van hartelijke0 tot den vice-praeses, die de stuwkrac leider van dit alles is geweest. Verv, jn. reikte hij de diploma's voor bekroond zendingen uit. het Kapelaan Th. v. d. Lugt sprak Yaerw» slotwoord en verklaarde de tentoonste voor geopend. hover De genoodigden, onder wie, behalve DO ge. genoemde personen, wij nog opmerkten der-overste, kapelaan Trouwborst, het bestuur en een vertegenwoordiger den R. K. Volksbond, afd. Haarlem, bezien»* g hierna de tentoonstelling onder toelicn der commissarisen. Er zijn verder in den namiddag e Zondag zeer veel bezoekers geweest- z reeds nu in elk opzicht van een zeer fr^et geslaagde tentoonstelling kan gespr worden. ge- Ook heden is de tentoonstelling nog opend en wel tot 10 uur van avond. Tentoonstelling St. Josephgezellen- vereeniging Zaterdagmiddag had om nalf vier de offi cieele opening plaats der tentoonstelling van teekeningen, werkstukken, huisvlijt, etc., vervaardigd door leden van de St. Joseph- gezellenvereeniging Haarlem II en het pa tronaat St. Jan. De opening geschiedde door den vice-praeses, den weleerw. heer Th. v. d. Lugt, die o. m. zijn besten dank bracht aan allen, die aan de tot standkoming der ten toonstelling en de vele daaraan voorafgaande werkzaamheden hadden meegewerkt en gaf hierna het woord aan den zeereerw. heer Rector van Galen, Centraal Praeses der St. Josephgezellenvereenigingen in Nederland. Deze was dankbaar een uitnoodiging te hebben ontvangen, om deze tentoonstelling met eenige woorden in te luiden. Hij gaf een uiteenzetting over de religieuze gedachte bij den arbeid en spoorde ieder aan op den in geslagen weg voort te gaan in het belang van de vereeniging en ons persoonlijk leven. Namens de jury sprak de eerw. Broeder Odulfus, die zijn bewondering te kennen gaf over de vele en zeer goede inzendingen Het was voor de jury zeer moeilijk geweest, de prijzen voor de inzendingen vast te stel len, daar er in één branche dikwijls verschil lende zeer goede werkstukken waren. Spr. was er echter van overtuigd, dat de beoor- deelingen zoo serieus mogelijk waren ge weest en- ging hierna over tot bekendmaking der bekroonde inzendingen. Daarna nam pastoor Roovers het woord, Overleden: 14 Januari: J. Witkamp. Nassaulaan; 15 Januari: A. v. d. Vegt-- j berg, 64 j„ Floraplein; C. Appelman, Kamperlaan; P. A. J., 4 mnd., z. v\ V,urg sen, Bakkerstraat; C. Wiedijk, 39 j-> wal; 16 Januari: P. J. Hetem, 65 j-, renvest. Maandag 18 Januari Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4H Nederl. 1916 4H Nederl 1917 4 Nederland 1931 4 H NJnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. Industrieën Unilever Calvê Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford tndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petroleum Ga boes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU SheU Union OU Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb. Rott. TapanoeU Serbadjadl SUau .a..............* V. 1. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- nle Marine comm. Marine pref. Suiker a V. A. •••••••••««••a* Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembab Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Miiw St. Paul Kansas City South Erie RaUr Prolongatie 1 l3/ie 09 97 91% 77 58% 61 75% 111 63 443/,« 27% 88% 187 24% 23% 2'"5/33 9% 35 73% 113 93 126% 76 37/ie 4%* 50% 40% 23 14 21% 13% 29% 27 1% 4% 3% 17% 68% 3% 182% 7% 43 27 149% 188 28 213% 26% 85% 3% 9%3 13 11% 2%% Maandag 18 Januari Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn ZUrlch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.75 34.50 8.65 2.48% 58.80 48.50 12.50 9 34 8 2 59 48 12 75 '49' 10 70 .70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2