STADSNIEUWS DE GRAPJASHARLEKIJN ^ÜJl4.ETOH LANGS DONKERE PADEN Het subsidie aan de Bijzondere Bewaarscholen Stopzetting van verdere subsidieering Vragen van den heer Peper De jaarwedde van vak onderwijzend personeel Gemeentezaken Harlekijn geeft den draak een drankje 1 TOONEEL Leeraren Lichamelijke Opvoeding DE PACHTERS IN NOORD- ZUID-HOLLAND EN MEET-ARBEIDERS BIJ HET KADASTER VRAGENBUS RADIO-OMROEP Naar het Engelsch door J. Scheepens behoefde te zyn voor de kracht van De heeren Joosten, Westerveld en Groe- nendaal hebben by de behandeling der be grooting het volgende voorstel ingediend. I. De verordening tot regeling der voor waarden, waarop aan bijzondere scholen voor voorbereidend lager onderwijs te Haar lem subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend, tijdelijk buiten toepassing te stel len voor scholen, die in 1931 geen subsidie krachtens deze verordening genoten. II. Het bedrag der subsidie, voor scholen, die in 1931 subsidie genoten, tijdelijk in maximum te beperken tot het bedrag der subsidie, waarop die scholen over 1931 recht hadaen. Op dit voorstel brengen B. en W. het volgende prae-advies uit: Naar aanleiding van het hierboven afge drukt voorstel van Uwe medeleden, de hee ren J. Joosten e. a„ betreffende de subsi dieering van het bijzonder voorbereidend lager onderwijs, deelen wij U mede, dat na besprekingen met den Wethouder van onderwijs een 4-tal schoolbesturen zich reeds bereid verklaard held, niet tot de stich ting van scholen voor voorbereidend lager onderwijs over te gaan, zoolang ook de ge meente niet tot uitbreiding van het getal harer scholen overging. Is dus een raadsbesluit als onder I be doeld, ten aanzien van de thans aanhangige plannen tot stichting van scholen niet nood zakelijk, met het oog op toekomstige plan nen van andere schoolbesturen, welke aan bovenbedoelde afspraak niet gebonden zijn, achten ook wij het juist, bij raads besluit vast te leggen, dat voor nieuwe scho len voorloopig geen subsidie uit de gemeen tekas wordt verleend. wy achten het tegenover de besturen van byzondere scholen evenwel billijk, dat uit- drukkelyk bepaald wordt, dat deze tijde lijke afwijking van de verordening slechts zal gelden, zoolang ook de gemeente aan het getal harer scholen voor voorbereidend lager onderwijs geen uitbreiding geeft. Met de strekking van het onder II voor gestelde, kunnen wü ons ook vereenigen, doch eene eenigszins andere redactie kan, naar ons voorkomt, aan enkele onbillyk- heden, welke de aanneming van het voor stel, (zooals het daar ligt), tot gevolg zou hebben, tegemoet komen. Het bedrag van het subsidie, bedoeld in art. 2 onder a is n.l. afhankeiyk van den diensttyd (c.q. van het bezit van de hoofd akte), van het aan de scholen verbonden onderwijzend personeel. Het komt ons bil- lyk voor, verhooging van het subsidie voorzoover deze het gevolg kan zijn van diensttyd of het behalen van de hoofdakte door onderwijzeressen niet tegen te hou den, omdat daardoor indirect het personeel zou worden getroffen. Ook het bedrag van het subsidie, vermeld onder c van art. 2, is geen vast bedrag, doch afhankeiyk van het schoolgeld, dat van de ouders der leerlingen wordt geheven. Daalt nu, tengevolge van de economische toestanden, het inkomen van de ouders (en daardoor ook het schoolgeld), dan zouden wy den schoolbesturen de hoogere uitkee- larig op grond van art. 2 c niet willen ont houden, zy het dan met deze beperking, dat voor geen grooter aantal leerlingen subsidie wordt verleend, dan hetwelk de scholen over 1931 gemiddeld oezocht. Ten slotte stellen wy U nog voor om te bepalen, dat, zoolang op de jaarwedden van het personeel der gemeentescholen eene kor ting wordt toegepast, deze korting ook zal gelden voor het subsidie, dat de byzondere scholen ontvangen, als tegemoetkoming in de jaarwedden van het onderwijzend per soneel. De Commissie van bystand voor onder- wyszaken heeft zich met deze voorstellen Vereenigd. B. en W. stellen nu voor: In afwyking van genoemde verordening te bepalen: A. Zoolang door de gemeente geen meer dere voorbereidende scholen in exploitatie worden gebracht dan per 31 December 1931 in exploitatie waren, wordt: le. geen subsidie verleend aan byzondere scholen, die na 31 December 1931 in ex ploitatie worden gebracht. 2e. aan een school, die per 31 December in exploitatie was: a. geen tegemoetkoming verleend in de jaarwedden van verplicht onderwyzend per soneel voor meer personeel, dan waarop de school per 31 December 1931 recht had; b. geen hoogere vergoeding in de kosten van onderhoud en verbouw gegeven, dan waarop de school per 31 December 1931 recht had; en c. geen uitkeering volgens art. 3 der ver ordening verleend dan voor een aantal kin deren, dat de school over 1931 gemiddeld bezocht. B. Zoolang door de gemeente op de sala rissen van het personeel der gemeente scholen enee korting wordt toegepast, zal het subsidie volgens art. 2 a eene gelyke korting ondergaan, en wel overeenkomstig de bepalingen, die gelden voor dat gemeente- I personeel, dit laatste voor zoover althans het schoolbestuur aan de belanghebbenden niet minder salaris uitkeert dan het bedrag, waarnaar het subsidie wordt berekend. R. K. Coöp. Woningbouwvereenigitig „St. Jozef" Erfpacht tegen een canon van ƒ0.45. By het besluit van 14 Mei 1530, waarbij aan de alhier gevestigde Roomsch Katho lieke Coöperatieve Woningbouwvereeniging „St. Jozef" G.A. financieele steun werd ver leend voor den bouw van 61 woningen voor groote gezinnen nabij de Scheldestraat, deel den B. en W. mede, dat zy voor de uit gifte in erfpacht van den voor den bouw benoodigden grond te zyner tyd een voor stel zouden doen. B. en W. achten thans den tijd gekomen om het besluit te nemen tot uitgifte in erfpacht van den grond. De grond, waarop de woningen zullen worden gebouwd, is met groene kleur en de cijfers I en II aangeduid op de voor Uwe leden ter inzage gelegde teekening, heeft eene oppervlakte van 8385 M2. en is ka dastraal bekend gemeente Schoten sectie B no.s 7521 ged., 6504 ged., 9216 en 10055. De erfpachtscanon is te stellen op ƒ0.45 per M:. Over het gedenkboek van het Groote Gasthuis De heer Peper, comm. lid van den Raad, heeft de volgende vragen ingediend: Ondergeteekende, die verzuimd heeft deze zaak in de afdeelingsvergadering aan de crde te stellen, is voornemens bij behande ling van de begrooting, bij post 755, de vol gende vragen te stellen. Hoeveel ex. van het boek: „De Geschie denis van het St. Elisabeth's Gasthuis" zijn er verkocht? Is op de exploitatie van die uitgave, een verlies geleden? Indien wel; hoe groot is dit verlies? Wordt dit eventueele verlies uit de gewo ne middelen van het gasthuis dus door de Gemeente gedragen? Is voor de uitgave van dit boek, op die wyze, overleg gepleegd met het Gemeente bestuur? Met ingang van 1 Februari gewijzigd De behandeling van het voorstel tot wijzi ging van de regeling van jaarwedden voor het vak-onderwijzend personeel bij het openbaar lager onderwys (gedrukt stuk no. 498, van 1931) is aangehouden in de vergadering van 16 December j.l., in ver band met een door B. en W. overgenomen voorstel van den heer J. A. Scholl, tot strek king hebbende om ter zake alsnog advies te vragen van de vakorganisaties. Onder overlegging van de ontvangen ad viezen, waaraan zijn toegevoegd die van de Ambtelijke Vereeniging van Hoofden van Scholen en van de Commissie van bystand voor Onderwyszaken, stellen B. en W. voor, de betrekkelyke regeling te wijzigen als aan vankelijk door hen werd voorgedragen, ech ter met dien verstande, dat de ontworpen overgangsbepaling eene mildere toepassing zal waarborgen mede voor de op 1 Februari 1932 in dienst zijnde tydelijke leerkrachten. B. en W. stellen voor: behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland, aan L. J. Winnubst, alhier, tegen den prys van 24.— per M2. m koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzijde van de Pyntorenstraat, groot 633 M2„ zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vyf woonhuizen, elk be stemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor te besluiten, behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, aan de Gebr. van Schuppen, alhier, tegen den prys van 13.per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzyde van de Delistraat, groot 552 M2., kadastraal bekend gemeente Schoten, Sectie B No. 8291 ged., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen en een garage of werkplaats met bovenwoning, de woningen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor: behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland, aan J. Elskamp, alhier, tegen den prys van ƒ14.50 per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzyde van de Pegasusstraat, groot 268 M2., ka dastraal bekend gemeente Schoten, Sectie B No. 10041 ged., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen twee woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Tot nu toe is het toezicht op de gebouwen van het Gasthuis, de voorbereiding van en het toe? ht op de uitvoering van verbouwin gen en uitbreiding, door Regenten opgedra gen aan personen overigens staande buiten eenig gemeenteverbandl De omstandigheid, dat de gemeente de be schikking heeft over een daarvoor goed ge- outilleerden dienst en een voldoend aantal ambtenaren, en de noodzakeiykheid om vooral in dezen tyd met dien dienst en het personeel het meest nuttig effect te berei ken, hébben B. en W. tot de overtuiging ge bracht, dat het wenscheiyk is en overigens voor de hand ligt, dat bovengenoemde werk zaamheden voor eene instelling, die hoofd- zakelyk gefinancierd wordt door de gemeen te, voortaan geschieden door het bedryf van Openbare Werken. B. en W. stellen voor de Verordening op het Gasthuis, waarin de verhouding van het Gasthuis tot de gemeente is geregeld, in dien zin te wyzigen. Motorrijwiel ontvreemd Zaterdagavond was de heer Van R., wonen de te Lisse, in de Pieter de Hoogstraat te Heemstede op bezoek. Hy had zijn motorry_ wiel onbeheerd voor de woning geplaatst. Na een kwartier bleek het motorrijwiel ver dwenen te zyn. Aangifte bij de politie volgde. Deze stelde zich direct in verbinding met de politie in de omliggende plaatsen. Denzelfden nacht werd het motorrijwiel door de politie te Bloemendaal teruggevon den in het Kinheimpark aldaar. De hofarts wist niet goed wat luj ioen zou. ,.Ik moet," zei hy tot Harlekyn, „dien goeden lobbes van een draak uit zwarte drankje ingeven, maar ik ben een beetje bang voor de gevolgen, omdat hij nog al kitteloorig is." „Geef my het drankje maar," lachte Harlekyn, en hy maakte de flesch vast aan z'n trouwen muilezel. Die muil- izel maakte nog al eens kromme spron- ren; hy begon dan ook direct te springen en achteruit te slaan. „Daardoor wordt net drankje goed geschud," meende Har lekyn. Harlekijn nam nu de kurk van de drankflesch en liet z'n muilezel opnieuw springen. By den vierden sprong vloog do zwarte inhoud van de flesch de lucht in om terecht te komen in den muil van den draak. „Schuld en Boete" (Raskolnikoff). 'n Spel in 8 beelden naar den roman van Dostoievsky, door het Mosauer Kirnstler-Theater in den Stads, schouwburg. 'n Drama in klanken, 'n drama in spel, ziedaar de conclusie waartoe men komt, na een geheelen avond aandachtig geluisterd te hebben zonder één syllabe, of één en. kele zeer onbelangryke als „garwi" (spreek) en charatsjo (goed) te hebben ver staan. Wanneer men desondanks geboeid wordt en onder den indruk komt. kan dat een bewijs zyn voor de stelling dat tooneel- spelkunst universeel is en dat het gesproken woord volmaakt ondergeschikt aan de han. deling en de uitdrukking kan zyn of is. Een dergelijke voorstelling herinnert aan de stomme film van weleer, alleen met dit ver schil, dat de beweging der monden niet slechts gezien, doch ook gehoord wordt en dat de gevoelsuitingen door de kracht van het geluid worden geaccentueerd en dus sterker op het publiek inwerken. Er zyn echter nog andere factoren (en zeker niet de minst belangryke) die de waardeering voor dit drama verhoogen en dan noemen wy op de eerste plaats de sublieme vertol king en de weergaloos goede creaties van ieder der karakters in dit spel afzonderlyk. De exotische omgeving alléén, zou nimmer in staat geweest zyn een waas van dus. danige intense somberheid en menschely- ken weemoed over het geheel uit te spreiden. Uit ieder gebaar en ieder manuaal van Raskolnikoff b.v. (A. Bogdanoff) spreekt een wereld van leed. een leed echter dat niet voortkomt uit teleurstelling of te plet ter geslagen illusies, doch louter en alleen uit een geestelyke afwyking, die zijn ge. heelen persoon beheerscht en hem daardoor ongeschikt maakt, als onderdeel van een Maatschappy te fungeeren, die hem niet kan en zal begrijpen. Een soort anarchist, die in zich den stryd van het goede mensch en het verkrijgen van rechtvaardigheid door bruut geweld, voelt woelen en knagen en aldus volkomen onevenwichtig als een soort fatalist door het leven gaat. zyn moord op een oude woekeraarster en haar zuster geeft hem geen voldoening, doch slechts matelooze onrust voor zyn eigen lyfsbehoud. Hy stelt zich door middel van een vriend in verbinding met een rechter van instruc tie die hem reeds llchtelyk verdenkt) om te weten in hoeverre zyn vrees gemotiveerd is. Dat onderhoud wordt gevolgd door een verhoor even zonderling ais enerveerend en zyn arrestatie zou onvermydelijk gevolgd zyn, indien op dat moment niet een krank zinnige schilder als een Deus ex machina binnensnelt en zich van den moord be. schuldtgt. Hy vertelt dan zyn misdaad aan een meisje, een zondaresse, die hem, hoewel zij weet dat hy atheïst is, aanraadt naar buiten te gaan en op zijn knieën zyn schuld in het openbaar te beiyden. Eerst dan zal hy vergeving van zyn schuld van God ver krijgen. Hy belooft het, doch wendt zich eerst tót zyn moeder om afscheid van haar te nemen en smeekt haar toch altyd van hem te blyven houden, ook al zal zij kwaad van hem hooren. En intuïtief begrypt de moeder dat een verschrikkeiyk iets voor altyd heur zoon van haar zal schelden. Ziedaar het spel zooals het voor ieder ta fereel door mr. van Riemsdyk werd ver klaard. Toch meenen wU dat er aan het geheel iets ontbrak, iets waarin nóch het knappe spel der artisten, nóch de sobere doch ra ke décors, kon voorzien en dat was de ge bondenheid. De fragmenten, waarin dat zieleproces voltrokken werd. waxen niet in staat om de tragiek volkomen te realiseeren en daardoor kon men zich niet geheel en al overgeven. Juist de voelbare onmoge. lykheid om dat de bewerkstellingen, ac centueerde de moeiiykheid om den oor- spronkeiyken roman voor het tooneel ge. schikt te maken, en we gelooven dan ook, dat zelfs het verstaan van de taal niet in staat is om dat op te heffen. Het is een bezwaar, dat meerdere werken van betee- kenis hebben en vooral die, waarin het zwaartepunt niet gelegen is in „het geval" als zoodanig, doch in de psychologisch zui ver geanalyseerde menschelykheden en afwykingen zoowel in 't goede als in 't kwade, en wat daartusschen in ligt. Niettemin kunnen we dankbaar zyn, en het publiek toonde dat op uitbundige wyze, dat dit ensemble ons van zyn perfect too. neelspel heeft laten genieten. Naar men mededeelde, wordt as. Vrij dag door het zelfde gezelschap in den Stadsschouwburg het komische spel .Devi sor" gegeven. L. V. Personalia Geslaagd voor het Mercuriusexamen Duit- sche Handelscorrespondentie: mej. H. J. P. Bettink. Zaterdagavond hield de afdeeling Haarlem een vergadering in Lion dOr. De heer G. Hillebrand, lid der afdeeling en medisch student, sprak over: De functie en de gebreken der hartkloppen en de in vloed van sportbeweging. zyn goed door wrochte voordracht werd met groote aan dacht gevolgd, zy was wetenschappeiyk. Al les werd gedemonstreerd o phet zwarte bord met teekeningen. De voorzitter sprak een warm woord van dank en schetste de ver beterde, uitvoerige opleiding en als gevolg daarvan het meerdere aanzien en grooter salaris. Vervolgens deelde hy nog mede, dat da heer Constandse een volgend maal zal spre ken over de techniek van het tennissen. Instelling pachtcommissies in overweging Het Hoofdbestuur der HoUandsche Maat schappy van Landbouw heeft in zyn laatst gehouden vergadering de positie besproken, waarin de pachters in Noord-Holland en Zuid-Holland verkeeren. Met waardeering is kennis genomen van de houding van vele verpachters, die, den nood waarin de pach ters zijn gekomen te verkeeren begrijpende, aanmerkelijke reducties op en verlagingen van pacht gegeven hebben. Toch zyn er nog vele gevallen, waarin dit niet is geschied. Zeer zeker zullen zich ook gevallen voordoen, waarin de verpachter van de pacht moet leven en moeilijk tot ver laging kan overgaan, doch er zullen ook ge vallen zyn, waarin de verpachter nog niet doordrongen is van den waren toestand in het boerenbedrijf, terwijl hy wellicht niet weet by wien hy onpartijdige voorlichting kan bekomen. Steeds staat het Secretariaat der Maatschappij te hunner beschikking om voorlichting te verstrekken. Het adres is Anna Paulownastraat 20, Den Haag. Om zoo gewenscht ook verdere diensten te kunnen bewyzen by de vaststelling van een redelijke pacht besloot het Hoofdbestuur 'n kleine commissie te benoemen, die zoo spoe dig mogelijk zal nagaan of tot het instel len van pachtcommissies voor Noord-Hol land en Zuid-Holland kan worden overge gaan. De Commissies zullen het pachters,- zoowel als het verpachters-element moeten bevatten en op verzoek van pachter en ver pachter hun bemiddeling kunnen verlee- nen. Tot leden dezer commissie van voorberei ding zyn benoemd de heeren D de Boer Dzn. te Stompetoren: J Blaauboer te Scha- gen; Fl. den Hartog te Hoog Blokland. De Commissie heeft zich met andere pro vinciale organisaties in verbinding gesteld, waar reeds zoodanige pachtcommissies werkzaam zyn, om van de aldaar opgedane ervaring te profiteeren. Vereeniging opgericht Zaterdag kwamen meetarbeiders uit alle oorden van Nederland bijeen met het doel de wenschelijkbeid van het oprichten van een Vereeniging te overwegen. De vergade ring stond onder leiding van den neer J. J. Faro, Secretaris-Penningmeester der Cen trale van Vereenigingen van Personeel ln 's Ryks Dienst Na ampele bespreking werd tot oprich ting eener landelijke Vereeniging, die alle meetarbeiders, die geregeld ais zoodanig dienst verrichten zou omvatten, besloten. Enkele actiepunten werden vastgesteld en in een tot den Minister van Financiën te rich ten adres belichaamd. Het aanvarikelyk ledental der Vereeniging beloopt ruim 60. Besloten werd tot aansluiting der nieuwe Vereeniging by de Centraie van Vereenigin gen van Personeel in 's Rijks Dienst. In het voorloopig Bestuur werden aange wezen de heeren: J. Ouwerkerk, Leiden, voorzitter: J. S. W. van der Maden, Breda, W. van Oort, Eindhoven pennningmeester, A. G. Frederfks, Arnhem, J. J. van der Meer 's-Gravenhage. Het Secretariaat is gevestigd te Breda, Wilhelminapark 48. Vraag: Mag men als dienstbode by dag en nacht verhuurd en salaris per week ontvan gend, de betrekking per week opzeggen? Antw.: Ja. Vraag: Hoe moet ik oliebollen bakken? Antw.: 200 gr. bloem, 25 gr. gist, plm. 2 d.L. lauwe melk, 100 gr. krenten, 5 gr. zout, 1 ei, boterolie om te bakken. Maak een stevig gistbeslag. Laat dit op een lauwwarme plaats '/2 1 uur dichtgedekt ry- zen. Vermeng het dan luchtig met het zout, de goed gewasschen en gedroogde krenten. Verwarm in een yzeren pannetje de boterolie, tot er een blauwe damp afkomt. Vorm tus- schen twee lepels kleine, ronde balletjes van het deeg; laat deze in het heete vet giyden en bak ze hierin lichtbruin en gaar, plm. 5 minuten. Laat ze daarna even uitdruipen op grauw papier. Stapel de oliebollen op een schotel en bestrooi ze met poedersuiker. Vraag: Als men geld heeft staan op de Ryksspaarbank beneden de duizend gulden is men dan verplicht dit bij de belasting aan te geven? Antw.: Voor zoover niet van invloed op uw inkomsten- of vermogensbelasting behoeft u dat niet op te geven. Vraag: Ik verdien 28.— per week en ont vang bovendien nog 104.voor nateelt. Nu ben ik aangeslagen in de Inkomstenbelasting voor 36.20 en in de Personeele Belasting voor 10.40. Is dit juist? Antw.: Uw aanslag in de inkomstenbelas ting is juist. Voor de berekening van de per- neele belasting geldt de huurwaarde van het door u bewoonde perceel. Aangezien die ons niet bekend is, kunnen wy niet beoor- deelen of uwe personeele belasting juist is. Vraag: Welk Is een radicaal middel tegen wintervoeten, zoowel open als dicht? Antw.: Een geneesheer raadplegen Vr.: H:e, kan Ik zelf strijkpatronen ver vaardigen? Antw.: Ons onbekend. Vr.: By welken uitgever in België kan men zie habonneeren op het ty'dschrift voor de Vlaamse Jongeren „Tydstroom"? Antw.: Ons onbekend. DINSDAG 19 JANUARI 1933 HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-UizendlnS 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. K. Godsd. Halfuurtje 12.15 Concert KR"* Trio 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwen uurtje 3.003.30 Gramofocnpl. Gramofoonpl. 4.30 KRO-Kunstensemö» 0.1v. P. Lustenhouwer 6.15 Onderwijs fonds Binnenvaart 6.45 Engelsche les 7.10 Chemisch praatje 7.45 Verbona kwartiertje 8.00—11.00 KRO-orkest o. -v- J. Gerritsen. A. v. Wickevoort Crom:me (sopraan) en Fr. Boshart (piano). P° ,De Vogelkoopman", Zeiler en „De TrouD dour", Verdi ca. 9.15 Vaz Dias H-O 12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVR"' uitzending 8.00 Gramofoonpl. IniQ Morgenwyding 10.15 Gramofoonpl. 10 Concert. C. Schouten (piano), J. de Vin (zang) en Egb. Veen (begeleiding) j?' Knipcursus Kinderkleeding 11-30 ve volg concert 12.00 Gramofoonpl. R- Omroeporkest oJ.v. N. Treep, Henk Didain (zang) en Egb. Veen (begel.) 2.00 paU^ 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus 4.00 Cello-recital Raphael Lanes. Vleug Egb. Veen 4.30 Radio-Kinder-Koorzaw 01.v. J. Hamel 5.00 Gramofoonpl. s' —7.00 Kovacs Lajos en zyn orkest. Re*re zang: Bob Scholte 7.00 Mcderne Ff® sche Kamermuziek o.l.v. C. Höweler. Me Lysen (harp), Jean Devert (altviool) Joh. Feitkamp (fluit) 7.30 Engelsche 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Uit de ®fca<TD gehoorzaal te Leiden: La Vita Nuova v Wolf-Ferrari. Uitr. Sted. orkest o.l.v. ^A- d.Horst m.m.v. koor „Sursum Corda" Mevr. M. Vroeman en M. Kloos (zang) 915 Orgelconcert door Pierre Palla Guitaar recital door Sainz la Maza 10' Vaz Dias 10.15—1130 Omroeporkest o^j N. Treep. O.a. Pomone-wals, Waldteufel 11.30—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRT, 1554 M. 10.35 MorgenWU ding 11.05 Lezing 12.20 Orgelconcer E O.Henry 1.70 Leonardo Kemp's °r 2.25 Voor de Scholen 4.50 Trocadem orkest o.l.v. Alfred v. Dam 5.35 Kinderu 6.20 Berichten 6.50 Liederen do°r Wyss en Fr. Phillips 7.10 Fransche caU rie 7.40 Vaudeville m.m.v. Jack paya orkest 8.50 Lezing 920 Berichten j?' Kamermuziek door Catterall-strykkwart5 Parry Jones (tenor). O.a. kwartet in a*®U. op. 51, nr. 2, Brahms 10.55—12.20 A» brose's Blue Lyres. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M- d 8.05; 12.50; 1.25 Gramofoonpl. 820 Av0° der Shansonniers o.l.v R. Dcrin. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 kestconcert 10.401135 Gramofoonpl- 12.251.50 Concert oJ.v. Eysoldt. A. (piano) 4.20520 Concert o.l.v. Eysoldt 7.20 Concert uit Berlijn o.l.v. Wilhelm F1" wangler 8.20 Derde actie van „Die Wa ktire", Wagner. KALUNDBORG, 1153 M. 1120— Concert uit Palace-Hotel 2.204.20 preils Instrumentaal Ensemble 7.20 Rad» strykorkest o.l.v. Gröndahl. O.a. „The tuous wife", Purcell 8.00 „Pedanten og d Skönne", radio-comedie 8.40 Fluit-S door Erik Thomsen. 9.10—12.20 DeeuS" Tooneelspelersfeest ten bate van het Steu fonds. ROME, 441 M. 7.20 Gromofoonp'- 8.20 Italiaansche muziek o.l.v. Rice. San k&rolli. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 12.35—2.05 Gramofoonpl. 5.20 Conc^ o.l.v. Meulemans 6.50 Manon, Massed (Gramofoonpl.) 8.20 Concert o.l.v And m.m.v. solste 338 M.: 12352.05 mofoonpl. 5.20 Meyerbeerconcert v Gramofoon 820 Mandolineconcert m-h1, accordeonisten en Mr. Gans (zang). Vr.: Ik heb een japon geverfd, maar *a er de kreukels niet meer uitkrygen. Ik 11 haar niet gewrongen, goed nat opgehang en haar vochtig gestreken. Weet u er e middel voor? Antw.: Neen. Zal wel zyn oorzaak v' den, dat de japon gemaakt is van een s die gedeeltelijk uit wol en gedeeltelijk zyde (kunstzyde) bestaat. By het wasS„d'e, is de wol meer gekrompen dan ie vandaar de kreukels, die er wel nooit n»c zullen zyn uit te krygen. w Vr.: Is letter V dienstplichtig of niet- betrokkene is geboren 12 Maart 1913 moet 1933 in dienst of is hy vry? Antw.: U kunt dat informeeren ter meentesecretarie in uw woonplaats. Of letter V dienstplichtig is, hangt af van gemeenten. Vermoedelijk is dit echter w het geval. Vr.: Hoe kan ik groene verf uit een wol' jongenstrui krygen? Antw.: Met terpentyn. ,fl Vr.: Op welken datum wordt dit jaar pluimveetentoonstelling in Brussel gei10 den? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Omtrent ioten. Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Indien iemand een stuk land wil ve* huren, is hy dan verplicht de huurceel tract) notarieel te doen opmaken, of hy dat zelf doen op gezegeld papier? We zegelrecht is dan verschuldigd? Antw.Die ceel behoeft niet door een P0.g taris te worden opgemaakt. Verschuldigd een zegelrecht van 10 cent voor iedere flü. van den huurprijs over den geheelen huUI'j tyd berekend. De duur van een voor 11 leven aangegane huur wordt gesteld 10 jaar. Vraag 1. T otwien moet men zich wend® om zich als vry williger aan te melden v% den dienst in 't Engelsche koloniale le^erl 2. Welk is 't adres van in 1 bedoeld PeI soon? Antw.: Wendt u tot den consul van geland te Amsterdam. Het consulaat is vestigd Gelderschekade 16, te Amsterdam*' i, v 8 Het kon, het kon toch niet beteekenen, dat hy van plan was, hem af te ranselen? Jür Maliory keerde op de slaapkamer te rug met z'n rijzweep in de hand. Hy had alle ze'.fbeheersching verloren. Hy wilde niet wor den becritiseerd door een kind- Hy zou Peter een les geven, welke deze nooit vergeten zou. Met yzeren greep duwde hy den knaap op het bed. Peter was niet in staat er aan te weerstreven. Het was lang geleden, dat zyn vad»r hem eens had afgestraft, en zyn schaamte er. arneder.nn waren thans ever. groot, alsof het voor de eerste maal geschied de. Maar spoedig verdreef de afschuwelyke pymging ook alle schaamte. Nochtans ver beet hy de ptjn van deze striemende, onbarm hartige, afgemeten slagen. Maliory was bui ten zichzelf, en Peter begreep, dat zyn vader niet meer weten moest wat hij deed. Indien dit zoo nog lang duurde, zou hy hem heb ben doodgeslagenTen laatste gaf de jongen een verschrikkelyken, merg en been doordringenden gil een wanhoplgen kreet. Dat bracht Maliory weer tot bezinning. Hy wierp de zweep ln een hoek en verliet de ka mer, de deur achter zich dicht smakkend. Zoo had hy zyn jongen toch niet willen tuchtigen. En opeens kwam Peter's vergryp hem belachelijk klein toe. Zyn geweien ver oordeelde hem. In de gang hoorde hy h'ern zacht kreunen en onderdrukt snikken Maliory vond het vreeseiyk, nu. Geen vrouw was zóó iets waard Er was overeengekomen dat zy met enkele van Peter's vrienden zouden dineeren in een restaurant, dien avond. Mallory's eerste be zigheid was dus, hen op te bellen en hun z'n spyt uit te drukken, dat ze plotseling ver hinderd waren. Hij zelf zou alleen moeten eten, er. zyn misnoegen over het einde van wat zulk een gelukkige dag beloofde te wor den, was niet veel minder dan dat van Peter. Hy wilde thans, dat hij hem niet aldus gestraft had. Hy had zyr. kracht misbruikt, Krankzinnig van woede als hij was. Achteraf bezien was hij nog meer te laken dan zyn oon. Want het was tenslotte slechts de lief de van zyn zoon voor hem geweest, die Pe ter tot deze daad van jaloerschheid had ge dreven. Er .was misschien meer aanleiding geweest voor een hartelyke dan voor zulk een strenge houding.... En toch, in de be- leediging, hem door zyn zoon aangedaan, was iets geweest, dat hem onaangenaam had getroffen. Vroeger had hy hem wel eens ge straft voor 'n onbeschaamd antwoord, een leugen, een ongehoorzaamheid. Maar van daag had Peter met buitengewone scherp zinnigheid de bedoelingen van zyn vader te genover Carina Ramsden begrepen, en zich er tegen verzet met 'n zekere onbarmhartigheid. En juist die stille tegenwerking, deze zwij gende afkeuring waren het, die Maliory zoo razend hadden gemaakt. Maliory trachtte zich zelf te verontschuldigen, ofschoon hy zeer goed wist, dat hy er als 'n wlldem.an op los geslagen had, en dat er een zekere wraakzucht by zyn afstraffing in het spel was geweest. Van den anderen kant kende Maliory ge noeg van de psychologie der jeugd, om niet te weten, dat Peter gedurende de match op Eton geweldig moest hebben geleden. Niets anders zou zulk een plotseling vertrek ver oorzaakt hebben. Aan Lady Murray had hy duideiyk van zyn vyandige gezindheid biyk gegeven, en deze zou het haar nicht ongetwyfeld we) hebben meegedeeld. Het was Maliory een vreeseiyke pyniging, te moeten denken, dat Peter het als 't ware in zyn macht had. hem te berooven van zyn geluk en by deze ge dachte werd zyn woede opnieuw gaande ge maakt. Indien hy weer ln het huweiyk trad. moest Peter leeren, zijn stiefmoeder (als "n gentleman te bejegenen en haar leeren hoog achten en liefhebbenMaar toch, terwUi in zyn ooren nog naklonk die ontzettende kreet van wanhoop, wenschte Maliory. dat hy de zaak wat bedachtzamer behandeld had. Hy was er dien avond niet veel beter aan toe dan Peter, en voortdurend steeg in hem het verlangen, zich naar de kamer van zyn zoon te begeven, en hem te troosten. Als Peter een moeder had gehad, geen twyfel of zy zou het gedaan hebben. Inderdaad hy zou zijn jongen hebben opgezocht, indien hy niet gevreesd had, te zachtzinnig te zyn. Morgen was het nog tyd genoeg, hem ver giffenis te schenken. Deze gebeurtenis gaf hem gelegenheid, de mogeiykheid te bezien van zyn huweiyk ln verband met de onmiddeliyke uitwerking, die het op Peter zou hebben. In hun beider verhouding zou het een groote verandering brengen. Het zou misschien niet ieiden tot vervreemding, maar toch tot een verminde ring van vertrouwen en intimiteit. Peter zou niet langer de eerste, eenlge plaats innemen. Misschien zou Peter hem ook nooit ver geven. Misschien dat de herinnering aan deze afstraffing Peter zou blyven vervullen met "n gevoel van vyandigheld tegenover Carina, de eerste oorzaak van de verkoeling tusschen zyn vader en hem. Maliory begon te vreezen voor de conse quenties, voornamelijk voor hun effect op Peter. Hy hield van zyn jongen en wilde yoor niets .tec wereld een einde maken aan hun vriendschap. Peter was zyn eerstgebo rene, zyn erfgenaam. Daaraan kon niets noch Iemand iets veranderen. Peter zou, zoo meende hy, altyd meer zyn jongen zyn dan welke kinderen ook, die hem nog zouden worden geschonken, zyn geboorterecht stond vast. En langzamerhand kwam het besef ln hem op, alsof hy dien dag te kort was ge schoten aan zyn verplichtingen jegens zyn zoon. Laat vertoefde hy nog in zyn zitkamer, ten prooi aan zijn sombere overpeinzingen. Het rumoer buiten verminderde langzaam en hy kreeg den indruk, dat ook de groote stad zich langzaam gereed maakte om te gaan slapen. Zou er voor hem en Peter dien nacht geen slaap mogelyk zyn? Jim had 'n gevoel, alsof de biyde hoop van dien schoo- nen morgen in scherven aan z'n voeten lag. Het viel hem thans moeilyk, met genoegen aan Carina te denken. Vreemd.... maar het scheen hem thans toe, alsof zij ten slotte ae gansche kalmte van zyn leven zou verstoren Een klok ln de hall beneden sloeg twee uur, met lange, in de gang voortdreunende slagen. Alle bewoners van het groote huts hadden zich reeds ter ruste begeven. Mal iory trachtte de onrust, welke bezit van zyn hart had genomen, te verdryven. Hy was zich bewust, dat een conflict dreigde tus schen zyn jonge liefde voor Carina en zyn oude liefde voor Peter, zyn zoon. waartus- schen geen verzoening mogeiyk scheen. Daar hoorde hy een licht geschuifel in de gang; Iemand raakte voorzichtig, eenigszins vreesachtig onzeker de deurkruk aan. lory sprong overeind. Wie is daar? riep hy luid. Wat doet hier? Voor het oogenblik meende hy, d dieven in het huis waren doorgedrongen- Hy wierp de deur wyd open. Daar sto" Peter, op den drempel der kamer, 'n slftn'c jongensachtige verschijning in zyn lic blauwe nachtpak. Zyn zwarte haren zate verward en vielen gedeelteiyk over z'n °og® neer. zyn gelaat was bleek en zyn blöUde oogen waren nog gezwollen en rood doof tranen. Maliory nam hem by de hand die warm was en koortsig. Een plotseling rouw greep hem aan, maar de vo!geb emotie was er eene van diepe verplicht'11^ Immers: Peter was geheel uit eigen beW ging tot hem gekomen! Hy trok hem de kamer binnen en sloot deur. Dan keerde hy naar zyn grooten lel' stoel terug, ging zitten en strekte de arm naar zyn zoon uit. Eenvoudig, onderdak kwam Peter tot hem, en liet toe, dat zijn vader hem in zyn armen drukte. HU d&Cg() op dat oogenblik, dat hy nooit meer be vree t_ 4. .rntj AlS sterke machtige armen van zyn vader. ,g een kind liet hy zyn hoofd rusten aan borst van zyn vader en zoo tegen nem aa geleund, brak hy opnieuw in een kran}P achtig geween los. (Wordt vervo!fd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6