THERMOGENE tweede blad JEZUÏET - EX-KROONPRINS VAN SAKSEN Pater Georg over zijn Roeping ZWERVERS IN DUITSCHLAND Een leger van verwaarloosde kinderen De tramdienst Amsterdam- Haarlem-Zandvoort De toestand in het Verre Oosten Uit de Engelsche textiel industrie Dreigende loonstrijd Brand in Axel Proces over een treinbotsing .-VS. MAANDAG 18 JANUARI 1932 BLA l )Li j t - Tuschen 9 en 4 uur een 20-minuten- dienst De diplomatieke betrekkingen met Japan afgebroken? Dreigende moeilijkheden In de Poolsche industrie 28 Dieren verbrand HET TE DE HOEF GEVONDEN LIJK Onbekend ongeluk met 68 dooden HOEST, GRIEP, RHEUMATIEK, STEKEN IN DE ZIJDE, PIJN IN DE LENDENEN ETC De voormalige koninklijke familie van Eaksen is altijd een voorbeeld geweest van uitmuntend katholieke familie van de öaad. De wufte wereld rondom het „fin de siecle stond verbaasd te kijken, toen een zoon Van dit koningshuis, prins Max, de broeder van den regeerenden Koning Friedrich Au gust, afstand deed van alle aardsche groot, beid en priester werd. Deze werd priester ge dijd in 1906, werkte langen tijd als eenvoudig kapelaan en werd tenslotte professor in de filosofie aan de universiteit van Freiburg in Zwitserland, welk ambt hij nog steeds be kleedt. Toen in 1918 na den wereldoorlog, ten ge volge der omwenteling in Duitsehland, ook in Saksen de dynastie ten val was gebracht, duurde het maar kort, of de wereld kon zich *eer verbazen. De voormalige kroonprins van Saksen, Georg, volgde het voorbeeld van zijn heeroom en werd priester, werd Jezuiet en draagt thans den titel Pater Georg van Sak. sen S.J Korten tijd geleden vertoefde hij in Opper- Silezië om religieuze voordrachten te houden. De hoofdredacteur van de „Oberschlesische Zeitung", dr. Rudolf Jokiel, had bij die ge legenheid een gesprek met den pater-prins over een persoonlijke kwestie en over vragen betreffende de zielszorg. Dit gesprek zal on. getwijfeld ook onze lezers interesseeren. Wij geven daarom hieronder eene bewerking, die Wj ontleenen aan het fraaie katholieke .Weekblad „Schonere Zukunft". Een jeugdige, frissche, kaarsrechte, klaar- blikkende en klaardenkende man in eenvou dig zwart gewaad dat zich in niets onder scheidt van dat van een wereldgeestelijke, staat voor ons. De stemming is direct uiterst hartelijk. En wij praten over en weer over alles, wat ons belang inboezemt. De prins is een en al eenvoud en naturlijkheid. „Maar, Koninklijke Hoogheid, ik zou toch graag iets Van ons gesprek in de pers willen publicee. ïen". Meteen ontstaat er bedachtzaamheid, terughouding bij den prins: „Ik wil niet, dat er voor mij in de pers wierook wordt ge strooid. Ik heb niet graag dat men zich al te zeer met mijn persoon bezighoudt. Een on- densman betaamt terughouding en strenge reserve." Ons antwoord luidde: „Neen, Hoog heid, hier gaat het niet om persoonlijke be. wierooking of om sensatie. Maar u moet in zien, dat het katholieke volk er trotsch op is, dat de erfgenaam van een der oudste katho lieke Koningshuizen alle aardsche rijkdom- Uien heeft prijsgegeven, zich in dienst van den Koning der Koningen heeft gesteld en zich niet terugtrok in een stil, behagelijk par. ticulier leven, maar naar het woord van den apostel „alles voor allen" wilde worden en zijn, om aan heel het volk de geestelijke hulpe te brengen, die het in deze tijden van nood zoozeer noodig heeft." De pater-prins dacht even na en zeide dan, dat hij zou antwoorden op de vragen, als zij ten doel hadden tot stichting en nut van het katholieke volk bij te dragen. „Wat heeft u tot het priesterschap ge voerd? Was het de opvoedende invloed van uw koninklijk huis?" „Mijn familie heeft aan een strenge religi. euze opvoeding altijd groote waarde gehecht. Daarbij kwam, dat de diaspora (Saksen is overwegend protestant), waarin wij leefden, nitty d weer aanleiding gaf tot godsdienstige debatten en opwekte om zich innerlijk met de vraagstukken des geloofs bezig te houden. Dan brak de oorlog uit, dien ik van 1914 tot 1918 medemaakte. Vooral in het laatste an. derhalf jaar was ik veel in de voorste loop graven bij de Saksische soldaten en ik heb daar den psychischen en moreelen nood '.eeren kennen van den eenvoudigen soldaat to{ aan de officieren toe. De geweldige ver woesting, die de oorlog met zich bracht, de melle vergankelijkheid van al het aardsche maakten op mij een schokkenden indruk. Dan twam de revolutie, die den troon deed ver dwijnen en nog dieper de betrekkelijkheid van rl wat aardsch is, deed beleven. Voor ons ont stond de noodzakelijkheid om uit te zien naar sen nieuwe taak, naar nieuwe mogelijkheden, waardoor wij het volk konden dienen. Ik be gon in 1918 rechts- en staatswetenschappen te studeeren. Spoedig kwam mijn roeping tot het priesterschap, die lang onbewust in mij sluimerde en waartoe ik door mijn religieuzen aanleg bijzondere condities meebracht, mij levendig tot bewustzijn. 1919 begon ik theo logie te studeeren en in 1924 werd ik door Mgr. Schreiber in Trebnitz, bij het graf van de H. Hedwig, dicht bij mijn vaderlijk slot Sibyllenort tot priester gewijd. Ik werd dan met de zielzorg in Seklesië belast." „Wat bracht u er toe om Jezuïet te wor den?" „Op de eerste plaats wel de wil en het ver. langen om nog sterker van het aardsche te worden losgemaakt. Hierbij kwam, dat voor een lid van een adelsgemeenschap, zooals ik nu eenmaal ben, welke door de omwenteling sterk aan aaneensluiting achteruit was ge gaan, de strenge solidariteit van een ordens- gemeenschap, die tegelijk ook doortrokken is van den geest van ware vrijheid en liefde, sterke aantrekkingskracht moest hebben. De Sociëteit van Jezus, die in het Spaansch „Compania de Jestis" heet, heeft van haar stichter, den vroegeren officier Ignatius van Loyola, het beste overgenomen wst een edel. man_officier siert en dat dan in het geeste lijke overgebracht: de strenge discipline, de saamhorigheid, het inzetten van de geheele persoonlijkheid en het beginsel, dat adel, in dit geval de ordensgemeenschap, verplicht Een uitbreiding dus van het „noblesse oblige". Ook het wetenschappelijk karakter van de Jezuïetenorde, dat in de langjarige filoso- fisch-theologische studiën tot uiting komt, trok mij aan, omdat men daar komt tot een klare, afgeslotene wereldbeschouwing." „Moest U niet er mede rekenen, dat juist Uw intrede in de Jezuieten-orde in Uw kringen ontstemming moest verwekken?" „Ja zeker moest ik daarmeê rekenen. Maar dat komt toch alleen daar vandaan, dat er zoovele scheeve en verkeerde meeningen over de orde zijn verbreid. Hoe meer men haar leert kennen, des te hcoger moet men haar schatten en waardeeren om de vrijheid en liefde, die in haar heerschen. Maar ik denk nog altijd met vreugde en dankbaarheid aan vele Protestantsche kringen, die ook na mijn intreden in de orde mij de grootste vriend schap bleven schennen, wat misschien ook daarop is terug te voeren, dat wij in dezen tijd van nood hebben geleerd in geloovige kringen de wereldbeschouwing en overtuiging van anderen te erkennen en te achten." „Heeft U zich een bijzondere taak gesteld?" „Ik wilde niet man van wetenschap, niet organisator, niet redenaar, niet schrijver, maar zielzorger worden. Het trok mij aan om in deze zware tijden mijn medemenschen te helpen met de krachten van den godsdienst en wel alle klassen: adel, academici, kooplie den, boeren, arbeiders, vrouwen, kinderen en zieken. Ik ga daarheen waarheen mijn over sten mij zenden. Zoo wisselen retraites voor adellijke dames zich af met voordrachten voor arbeiders, zielzorg voor in gevaar verkec- rende meisjes met religieuze cursussen voor kooplieden en studenten. Zoo wil ik met de middelen der zielzorg alle klassen dienen. En ik richt mij niet zoozeer tot de anders denkenden, zooals bijvoorbeeld kapelaan Faksel doet, maar tot de geloovigen, die ik helpen wil bij de versterking van hun ge. loof." De interviewer stelde den prinselijken pa ter nog een paar vragen, die uitsluitend op Duitsehland betrekking hebben. Stippen we echter nog aan, dat pater Georg als grootste gevaren voor het katholicisme van heden noemde de verwatering der beginselen, het geestelijke dilettantisme, het relativisme, liberalisme en syncretisme .Noodzakelijk is het daarom, dat de katholieke geloofs- en zedenbeginselen met alle geboden helderheid en duidelijkheid worden verkondigd. De christelijke geloofsinhoud moet weer middel, punt des levens worden. Pater Georg is ten slotte van meening ,dat die studenten net meest gevaar loopen, op wie de moderne geestelijke stroomingen het sterkst invloed uitoefenen. De strijd om de zielen der toe komstige studenten begint al op de gym nasia. En het is daarom een eereplicht voor de leidende katholieken en voor de ontwik, kelde kringen, om de katholieke litteratuur, tijdschriften en pers met alle middelen te ondersteunen, omdat deze altijd weer in het krijt staan voor de christelijke beginselen in het openbare leven. Daarmede was het gesprek afgeloopen. Zooals men ziet heeft de koningszoon, die eenvoudig zielzorger werd, veel gezegd, dat ook voor onze Hollandsche katholieken van ongemeene beteekenis is. F. v. B. Het vischlossen te IJmuiden N ieuwevischlosregeling. Naar wij vernemen zijn het bestuur der Rsedersvereeniging en de besturen der be trokken organisaties van werknemers te IJmuiden tot overeenstemming gekomen inzake een nieuwe vischlos-regeling. Deze nieuwe regeling zal binnenkort aan de ha venarbeiders ter goedkeuring worden voor gelegd. De nieuwe regeling wijkt in zooverre van de oude af, dat de losploegen verkleind zullen worden, waarmede aan een lang door de reeders gekoesterden wensch tegemoet zal zijn gekomen. Met ingang van Zaterdag 24 Januari &.J. zal een wijziging aangebracht worden in de dienstregeling op de electrische tramlijn AmsterdamHaarlemZandvoort. Met in gang van dien datum zal tusschen 94 uur de kwartierdienst vervallen en omgezet wor den in een 20-minutendienst. Vroeg voorjaar De bloembollen loopen uit. Naar men ons uit het centrum der bloem bollenstreek meldt, heeft het zachte weer op de Hyacinthen zoo gunstig gewerkt, dat de neuzen aan de oppervlakte komen. Men is daarom reeds begonnen met het losdek- ken en verdunnen van het winterdek. Volgens een officieel Russisch bericht uit Sjanghai verluidt, dat de Chineesche regee ring waarschijnlijk Maandag of Dinsdag het afbreken der diplomatieke betrekkingen tus schen Japan en China officieel bekend zal maken. De Chineesche regeering zou de Ver- eenigde Staten verzoeken zijn belangen in Japan waar te nemen. Een bevestiging van dit bericht uit andere bronnen is nog niet ontvangen. De Japanners willen verder op- marcheeren. Zaterdag is de bevelhebber van het Ja- pansche leger in Mandsjoerije, generaal Honjo, per vliegtuig uit Moekden te Tsjint- sjau aangekomen. Hij hield een toespraak voor de troepen, waarin hü verklaarde dat de strijd nog niet beëindigd is en het Japansche leger nog verder zal opmarchee- ren. Het Japansche kabinet is Zondag bijeen gekomen voor een bespreking over den poli- tieken en economischen toestand. Officieele Japansche instanties verklaren, dat China's eisch paragraaf 16 van het Volkenbonds statuut toe te passen, een uitdaging be- teekent. In geval van een toepassing van paragraaf 16 zal Japan uit den Volkenbond treden. Tsjang- Kai Sjek vraagt vrijheid van handelen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft bij zijn onderhandelingen met leden van het Exe cutieve Comité van de Kwomintang ver klaard, dat hü bereid is tot de nieuwe regee ring toe te treden op voorwaarde, dat men hem verdere volmachten geeft en hem vrty- heid van handelen garandeert, zoowel tegen over het buitenland als in het binnenland. Hü staat op het standpunt, dat slechts door strenge maatregelen de orde en rust in China kunnen worden hersteld. Tsjang Kai Sjek is voornemens de functie van premier en minister van Oorlog, zoowel n^s van chef van alle Chineesche strüdkrachten te bezetten Bommen geworpen. Volgens een Russisch bericht, heeft een Japansch bombardementsvliegtuig 30 mijlen ten Oosten van Charbin eenige bommen uitgeworpen, waarbij een munitieopslag plaats in de lucht is gevlogen. Tot nu toe zün er reeds 52 dooden. In verband met het feit, dat er plannen bestaan tot algemeen invoeren van het sys teem van meer weefgetouwen per wever, dreigen ernstige moeilükheden zoowel in de Engelsche katoen- als de wolindustrie uit te breken. Wat de wolindustrie betreft heeft de nationale bond van vakvereenigingen toespe lingen gemaakt op een gezamenlüke actie met de .andere textielindustriën, teneinde het ge vaar te keeren van een uitbreiding van de werkweek van 48 tot 55 uur. Eenige gevaarlijke hoeken op den weg Noordwijknaar Zee worden afgegraven, waardoor zeer gewenschte verbeteringen ontstaan zijn. Zaterdag zün in Polen alle münwerkers per 31 Januari ontslagen, waarbü zü de me- dedeeling'kregen, dat zü alleen dan weer in dienst zouden kunnen worden genomen, wan neer zü genoegen namen met een loonsver laging van 21 pCt. Een gelüke maatregel is thans ook in de ijzer- en metaalindustrie ge nomen. In alle bedrüven werd een bekend making aangeplakt, volgens dewelke alle ar beiders op 1 Februari ontslagen zijn, wanneer zü voor 25 Januari niet hebben verklaard genoegen te zullen nemen met een loons verlaging van 25 pCt. De werkgemeenschap der Duitsche en Poolsche vakvereenigingen is onmiddellijk bijeengekomen. Er werd een proclamatie uit gevaardigd, gericht aan de bedrijfsraden, waarin de maatregelen der werkgevers wor den becritiseerd. Zoo noodig zullen de vakvereenigingen een oproep doen tot een gemeenschappelijken loonstrüd. Of de regeering iets ten gunste van de arbeiders zal doen, wordt betwüfeld. Het schijnt, dat het streven om den Pool- schen uitvoer na den val van het Engelsche pond in stand te houden, den doorslag heeft gegeven bij het nemen van bovengenoemde maatregelen. Mocht het tot een uitsluiting komen, dan zouden de gevolgen niet te overzien zün, daar niet alleen het Oost-Opper-Silezische industriegebied, maar ook het Dombrowaer district betrokken zouden zün in den strüd. Ondanks het feit, dat verschillende bedrü ven zün stopgezet zijn in de door den loon strüd bedreigde gebieden toch nog 90.000 en verscheidene tienduizenden üzer- en me taalarbeiders aan het werk. Zaterdagnacht te ongeveer half twee is brand ontstaan in de groote schuur van den landbouwer J. H. te Axel. De bewoners wer den door de buren gewaarschuwd, maar het was toen reeds te laat om het vuur te blus- schen. De gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat het geheel eèn prooi der vlammen werd. Er zün 28 dieren verbrand, waaronder zes paarden en acht koeien. De verzekering dekt de schade, die ongeveer f 25.000 bedraagt. De oorzaak van den brand is onbekend. Voor het hoogste gerechtshof van de Sov jet-Unie begint volgens een bericht in de Berlünsche bladen, uit Moskou, heden het proces betreffende een botsing van twee treinen van den Kazanspoorweg, die op 2 Januari j.l. in de nabüheid van het op on geveer 20 K.M. van Moskou gelegen station Kossino was gebeurd. Op dien dag waren van Moskou enkele minuten na elkaar twee avondtreinen ver trokken. De eerste trein moest voorbü het station Kossino stoppen, aangezien een be schonken man zich voor de locomotief had geworpen. Het treinpersoneel zorgde echter niet voor de waarschuwingssignalen, zoodat de volgende trein met een snelheid van 70 K.M. op den eersten trein liep. Op hetzelfde oogenblik kwam op de twee de baan een locomotief in de richting Mos kou aan, die op de ruine inreed. Een na derende vierde trein kon nog juist bytüds tot staan worden gebracht. 68 Personen kwamen bij de ramp om het leven, 128 werden min of meer zwaar ge wond. Tüdens het proces zullen 11 personen, die schuld aan 't ongeluk dragen, berecht wor den. Over het ongeluk is tot dusverre in het buitenland niets bekend geworden Een verdachte aangehouden Op een verzoek van den burgemeester van Mijdrecht om opsporing, heeft, naar de „Te legraaf" bericht, de politie te Gouda in een volkslogement een zwerver aangehouden, die verdacht wordt van den moord op den 37- jarigen varensgezel G. J. H. Bosch uit Am. sterdam, wiens lijk de vorige week uit de Kromme Mijdrecht te De Hoef is opgehaald. Naar bericht is. vertoonde dit lijk aan het hoofd een wonde. De aangehoudene is naar Müdrecht overgebracht en ter beschikking gesteld van den burgemeester aldaar. wekt warmte op en bestrijdt: De Thermogène wordt als een gewoon vel watten op de huid gelegd. Met voordeel ver vangt ze papverbanden, mosterdpleisters, llnimenten, trekpleisters, en andere koude- verdrljvende middelen, waarvan ze wel de voordeelen, doch niet de nadeelen bezit Btj apothekers en drogisten. Heelt doos 75 et - Halve doos 45 et Eischt Hollandsche verpakking. I In Duitsehland zijn er ten allen tüde naar Verhouding veel zwervers geweest. Op het °ogenblik wordt hun aantal geschat op 200.000, dus dubbel zooveel als net aantal soldaten van het Duitsche leger. Gelukkig zün deze zwervers voor het meerendeel on schadelijk, doch zü vormen een onzekeren factor in den staat, die in moeilijke tüden oen gevaar kan worden. En wat het ergste zwervers digend. 90 pCt. der kinderen wordt na zeer korten tüd gevonden en nog 5 pCt. na langer tüdsverloop. Dikwüls zün gebrekkige of tegenstrüdige opgaven voor het signale ment der vermisten de reden, dat een kind niet wordt gevonden of niet zoo spoedig, als aan een toenemende verwaarloozing der kin deren door de ouders. Dit was volgens hem niet het geval, doch het wegloopen der kin deren moet (evenals het toenemend aantal diefstallen, door kinderen gepleegd), wor den toegeschreven aan lichtgeraaktheid met betrekking tot verwüten en straffen van ouders en opvoeders, speelzucht en luiheid, niet aan gebrek of honger dus. De opvoe ding der kinderen wordt verwaarloosd, doch niet in materieel opzicht, ondanks de finan- cieele moeilükheden, waarin vele ouders verkeeren. Een asyl in het politiebureau. Vroeger weiden weggeloopen kinderen, wanneer zij gevonden waren, zoolang in ge vangeniscellen ondergebracht, totdat de lange na niet zoo erg gesteld is als in Rus land, waar de zwervende kinderen er vree- selük verwaarloosd uitzien en naar den geest bedorven zijn door rooverromantiek, waar zü reeds op jeugdigen leeftijd de ern stigste misdaden begaan. Overal en ten allen tüde zijn er wel eens vreeselüke misdaden door kinderen gepleegd (Kurten was b.v. reeds als kind een moordenaar), doch het blijven uitzonderingen. Wat in Duitsehland steeds toeneemt, is het aantal der minder ernstige vergrüpen, zooals diefstal van le vensmiddelen, handtaschjes, enz., benevens het aantal overvallen op andersdenkenden en zedelijke afwükingen. Het is natuurlük dwaasheid, dit aan den slechten economi schen toestand te wijten. Hoogstens zou deze en trok hü te voet verder. Zoo werd hü ge vonden. Een andere jongen liep van huis weg, omdat zün vader een andere politieke overtuiging had. Wat kan er gedaan worden? Dat het in Duitsehland met de verwaar loosde en zwervende jeugd niet zoo erg is gesteld als In Rusland, heeft men volgens den heer Bender te danken aan de om standigheid, dat men in Duitsehland nog al- tüd geordende toestanden heeft, een sterke politiemacht en tal van opvoedingsgestich ten. De opvoedende kracht van deze instel lingen overschatte men niet en dikwüls ardt om zeer futiele redenen de opname maken als de leiders der afgelegen opvoe dingsgestichten. Het groote voordeel der sa menkomsten zou zün. dat de jeugd van de straat werd afgehouden. Zelfs de beruchte z.g. „jeugdcliques" hebben nog wel zooveel goeds uitgericht, dat de autoriteiten en ver- eenigingen langzamerhand wel genoodzaakt waren, om het boycot op te heffen, dat de „cliques" zich op den hals hadden gehaald door hun critiek op de school. Zü verkregen gaandeweg dezelfde rechten op gymnastiek lokalen. sportterreinen, enz. als de officieus reeds zeer lang erkende en gesteunde jeugd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7