Sport en Wedstrijden iDE GRAPJAS HARLEKIJN! VAN DEM U.E.TOH LANGS DONKERE PADEN PROFESSIONALISME IN FRANKRIJK TENNIS DE WEDSTRIJD TEGEN HET RIJNLAND HOCKEY DE EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN IJSHOCKEY SCHAA TSENRIJDEN SCHOONRIJDEN VOOR PARE! Om het Europeesch Kampioenschap DE DUITSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN AUTOMOBILISME DE GORDON BENNETT- WEDSTRIJDEN TE BAZEL DE STERRIT NAAR MONTE CARLO SCHERMEN SABELWEDSTRIJD PROFS BELGIË—NEDERLAND KON. OFFICIEREN- SCHERMBOND KON. ONDEROFFICIEREN SCHERMBOND ZWEMMEN DUALMEET A.Z. 1870—,DE DOLFIJN" BILJARTEN Harlekijn stilt den toorn van den baron IK FINANCIEN NATIONALE SPAAR- EN EMISSIEBANK Surséance-aanvrage aangehouden RADIO-NIEUWS NIEUWE ^END-ANTENNE Gelijkmatige energie-uitstraling RECHTZAKEN LUCHTDIENST LONDEN— KAAPSTAD Naar het Engelsch door J. Scheepens óisiï' De Fransche Voetbal Bond heeft te Parijs vergaderd over de kwestie van de invoering van het professionalisme. De vergadering, die een stormachtig verloop had, nam tenslotte na zeer langdurige besprekingen het besluit de categorie „betaalde voelbaLers" in te voe ren. Dit besluit werd genomen met 164 tegen 49 stemmen, terwijl vier stemmen in blanco werden uitgebracht. Het besluit treedt on middellijk in werking. Hoe het professionalis me zich in Frankrijk verder zal ontwikkelen, dient te worden afgewacht. Naar wij vernemen zal een lawntennis- wedstrijd plaats vinden tusschen ploegen van het Rijnland en de Nederlandsche In ternational Club. De ontmoeting, die oor spronkelijk was vastgesteld op Zaterdag en Zondag 30 en 31 Januari as., is uitgesteld op verzoek van het Rijnland. De wedstrijd zal thans plaats vinden op Zondag 21 Februari te Essen op de overdekte banen aldaar. De Tsjechische IJshockeybond heeft de In ternationale IJshockey League medegedeeld, dat hij onmogelijk de Europeesche kampioen schappen kan organiseeren. De noodige fi- nancieele middelen voor den bouw van een ijsstadion kunnen niet worden opge bracht. Nu zullen deze kampioenschappen Verlyn plaats vinden. aanvang Maart in het Sportpalast te Ver lyn plaats vinden. De Europeesche kampioenschappen in het schoonrijden zijn thans beëindigd. De resul taten van de wedstrijden voor paren zijn thans als volgt: Echtpaar Brunet (Frankrijk) 10.9 punten. 2. Mevr. Gaillard-Petter (Oostenrijk) 10.25 punten. 3. Echtpaar Hoppe (Tsjecho-Slowa- kije) 9.86 punten. 4. Echtpaar Mackenzie (Engeland) 9 punten. Tweede dag Op den tweeden dag der Duitsche kam pioenschappen in het hardrijden werden de wedstrijden verreden over 1500 en 10.000 M. Er was buitengewoon groote publieke be langstelling. De uitslagen luidden: 1500 Meter: 1. Barwa 2 min. 33.6 sec. Nieuw Duitsch record. 2. Sandtner 2 min. 36.8 sec. 3. Dinaubauer 2 min. 39.8 sec. 10.000 Meter: 1. Barwa tijd 18 min. 47.6 sec. Nieuw Duitsch record. 2. Sandtner 18 min. 47.8 sec. 3. Dinaubauer 20 min. 27.7 sec. Totaal klassement: 1. Barwa (Berlijn) 211.39 punten, kampioen. 2. Sandtner Miin- chen 212.65 punten. 3. Donaubauer Mün- chen 224.06 punten. De wedstrijden werden gehouden op het Staffelmeer bij Mnmau. Te Parijs heeft de Internationale Lucht vaart Unie vergaderd, waar eenige belang rijke besluiten werden genomen. Roemenië, Polen en Duitschland zagen van de organi satie van de Gordon Bennetwedstrijden af, waarop aan Zwitserland de o:ganisatie werd opgedragen. Tusschen 20 September en 10 October zullen deze thans te Baze, plaats vinden. De voorzitter zal "Oor den tijd van 3 jaren worden gekozen. Telkenmale zal 'n voorzitter worden gekoz envan een ander land. De gouden medailles der F. A. I. wer den toegekend aan Dr. Eckener en Generaal Balbo. Dr. Sprenger van Eyck met „Graham Paige" is Maandagmorgen om kwart over 4 de controle gepasseerd te Hamburg. In de auto bevindt zich o.m. ook de heer Loten van Doelen Grothe en Rodrigo. Van Eyck is Zaterdagmorgen om drie uur uit Umeo, 700 K.M. ten Noorden van Stock holm vertrokken. Woensdagochtend omstreeks tien uur hoopt men Monte Carlo te bereiken. Door de Academie d'Armes de Belgique en de vereeniging van in Nederland geves tigd schermleeraren is een jaarlijksche lan- denwedstrijd op drie wapens georganiseerd tusschen equipes leden van genoemde ver eeniging. De eerste ontmoeting op sabel wordt ge houden op 6 Februari te Brussel, waarbij om acht treffers zal worden getrokken. Voor die ontmoeting zijn de equipes als volgt samengesteld: België: A. Defosse, U. Demaeght en A. Levez; reserve Vanderborght. Nederland: C. v. d. Nieuwe Giessen, J. C. Paape, Th. A. Joha; reserve B. Gijsberti Hodenpijl. Aangezien door maatregelen van den Mi nister van Defensie het organiseeren van een vijfdaagsch wapenfeest van den Ko ninklijken Officieren Schermbond weinig kans op succes zou bieden, heeft het be stuur besloten een drietal afzonderlijke wed strijden te doen plaats hebben in eenige gemakkelijk te bereiken schermcentra. De keuze is daarbij gevallen op Den Haag, Breda en Soesterberg. Zeer waarschijnlijk zullen dus de volgende wedstrijden plaats hebben: Te Den Haag op Zaterdag 2 April a.s. Korpswedstrijd op sabel, voor de leerlingen van de K. M. A. en het instituut der Kon. Marine. Voorts een wedstrijd om den Coup Hol- landeBelgique op degen en sabel tusschen de vertegenwoordigende equipes van den Belgischen Officieren Schermbond en den K. O. S. Een tweede wedstrijd zal vermoedelijk op Zondag 24 April te Breda plaats vinden. Het zal een open wedstrijd worden om het kam pioenschap van den K. O. S. op degen. Tenslotte zal op een Zaterdag en een Zon dag in Mei te Soesterberg een korpswed strijd worden gehouden op sabel voor de leerlingen der Scholen voor Reserve officieren. Op die dagen zal voorts een open wed strijd plaats vinden om het kampioenschap van den K. O. S. op sabel. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Koninklijken Onderofficieren Scherm bond zal worden gehouden op 15 Februari a.s. te Utrecht. De agenda vermeldt, behalve de gewone punten, de verkiezing van twee bestuursle den. Volgens rooster treden af de heer P. J. Berlemon, voorzitter, en de heer J. M. C. van Dieren, secretaris van de Technische Commissie. De heer Berlemon stelt zich niet, de heer van Dieren wel herkiesbaar. Heden zal van zes tot acht uur des avonds een dualmeet worden gehouden tusschen de zwemvereenigingen A. Z. 1870 en „De Dol fijn" in de zweminrichting aan den Heili- geweg. Het programma vermeldt: 100 Meter vrije slag, 100 Meter rugslag, 100 Meter school slag, 10 X 50 Meter vrije slag, 3 X 50 Meter wisselslag voor adspiranten. Tot slot zal een waterpolowedstrijd plaats vinden tusschen A. Z. I en Dolfijn I. Corty wereldkampioen. Eenstoots- kader 45. Aan Dommering de derde prijs Parijs, 17 Januari 1932. Zooals ik mijn artikel van gisteren besloot: „Een biljarttoumooi hangt eigenlijk van onvoorziene omstandigheden aan elkaar". En zoois Corty, die door de meeste insiders eigenlijk min of meer beschouwd werd als een groot speler, maar.uit een vorig tijdperk, zijn jonge tegenstanders weer eens d'e baas gebleken, terwijl hij den geweldigen Egyptenaar, die vrijwel algemeen voor on overwinnelijk doorging, met groote meer derheid sloeg. ,,in de pan hakte", zooals dat in sportterm heet De eenige partij, die Corty verloor, was die in de eerste ronde tegen Faroux. In die party speelde hij onzeker en als iemand die ongetraind is en slechts meespeelt omdat hij te veel van 't spel houdt om er reeds afscheid van te nemen. Merkwaardig genoeg ech ter, scheen hij door deze nederlaag niet al leen zijn zelfvertrouwen terug te hebben gevonden, maar ook zijn spel was plotseling weer even fijn, even zeker geworden als in zijn glorietijd. Het is ongetwijfeld een merk waardig psychologisch verschijnsel, dat wel heel moeiiyk te verklaren zal zijn. Maar het heeft den Marseillaan een wereldkampioen- m m „De hemel sta ons by!" riep Rika de keukenmeid; „de baron is weer in een slecht humeur; als het eten niet naar z'n zin is, dan gooit hy alles op den grond." Het bleek, dat Rika goed gezien had. Het eten vloog de kamer door, maar Harlekyn was op z'n post. Hy liep naar binnen en.... Ving al de borden, schotels, mes sen, vorken en lepels op; hij jongleerde sn balanceerde er heel behendig mee. De baron hield z'n buik vast van 't lachen, zoodat z'n slecht humeur verdween als sneeuw voor de zon. schap doen winnen, waarop hy zelf vermoe delijk niet heeft durven hopen. Soussa, vodr het tournooi algemeen als winnaar gedoodverfd, is stellig de sterkste biljarter, zijn algemeen gemiddelde, zijn hooge series en zijn fraaie spel zijn daar om dat te bewijzen. Maar de elegante Egyp tenaar is door „Fortuna" vermoedelijk te veel verwend en zoo is hij tegen pech en kleine tegenslagen niet opgewassen. Tegen Dommering verloor hij door gebrek aan wilskracht en energie op het beslissende oogenblik; tegen Corty was hij. na een sterk begin van dezen laatste, geheel van streek en presteerde absoluut niets meer. Onze kampioen, Jan Dommering, heeft een prachtig' tournooi gespeeld, dat hij van Ga briels verloor, toen deze de party in zeven beurten uitmaakte, kan men hem niet kwalijk nemen, slechts tegen Corty schoot hij tekort in energie. Dommering stond op 271, Corty op 173. De partij scheen gewonnen, zoozeer zelfs, dat eenige journalisten aen hun kran ten telefoneerden, dat Corty geslagen en kansloos was voor de le plaats. Maar toen kreeg de Marseillaan die een hrdtengewoon wedstrijdspeler is, d'e kans van het tournooi: hij kreeg de ballen zooals hy ze hebben moest en door een schitterende 105 nam hij geheel onverwacht de leiding Toen beging Dommering de fout de partij als verloren te beschouwen, hij speelde ontmoedigd ver der, waardoor Corty gemakkelijk won. De jonge Belgische speler. Gabriels, is een speler met een groote toekomst. Niet alleen dat hy in dit tournooi, na Soussa, het hoogste algemeene gemiddelde maakte, hij verbeterde ook het serie-wereldrecord, door in zijn partij tegen Faroux, in de laat. ste ronde 227 te maken in één beurt! Het oude record was 177 en stond op naam van Van Belle. Daarna komt Joachim. Ook de jonge Berlijner is een speler van talent en gere gelde deelname aan groote toumooien zal van hem ongetwüfeld een eerste kracht maken. Faroux is No. 6. De veteraan is stellig heel wat minder sterk (Jan een jaar of twin tig geleden, toen zijn brillant spel de schrik zijner tegenstanders en de vreugde der toe schouwers was, maar hij is nog steeds de sportive speler, voor wien het biljart een afleiding' is na inspannenden arbeid. (Faroux is een der grootste journalisten van Frank, rijk) Roth leert het misschien nog wel, maar op het oogenblik is de Zwitser nog te zwak voor eeii dergelijk ournooi. Albert, de Fransche kampioen, was totaal uit vorm en Merey, de hekkesluiter, verdien de die plaats, want hij was werkeiyk de zwakste der deelnemers. De eindstand van het tournooi is: HETV Een jager uit den voorhistorischen tijd gew. verl. al g.gem. hs 1. Corty 7 1 10.9» 124 2. Soussa 6 2 16.83 133 3 Dommering 6 2 10.27 102 4 Gabriels 5 3 13.34 227 5 .Joachim 4 4 10.10 99 6. Faroux 4 4 9.24 81 7. Rath 2 6 7.56 46 8. Albert 'I 7 7.43 54 9. Merey 0 8 4.39 32 De Eerste Kamer van de Amsterdamsche rechtbank heeft de beslissing inzake de sur. séance.aanvrage van de N V. Nationale Emissiebank en de N.V. Nationale Spaar en Emissiebank aangehouden. Te Königswusterhausen by Berlijn vindt men, behalve het bekende omroepstation op lange golf, ook den z.g. wereld-omroep- zender, een uitgebreide zendinstallatie, welke werkt op ultra-kortegolf en die vrijwel overal op aarde hoorbaar is. De uitstekende resul taten, welke met dezen zender bereikt wor den, zijn het gevolg van veel experimentee ren en bovendien van de jongste verbeterin gen der antenne-constructie. In tegenstelling met een station voor radio- telegrafie, werkend met één of meer tegen- stations voor ontvangst, en waarby het dus gewenscht is om in de richting dier ont vangstations de uitgestraalde energie te con- centreeren, te „bundelen", moet aan een omroepstation de eisch gesteld worden, dat de uitstraling geen voorkeur heeft voor een bepaalde richting, maar dat de energie zoo veel mogelijk naar alle zyden gebjkmatig wordt verbreid. Op grond van ver gaande onderzoekingen ontwikkelde Telefunken voor de zenders te Königwusterhausen een antenne-systeem, dat opgebouwd is uit een combinatie van dipool- antennes (een dipool is een antenne, welke op halve golflengte trilt). Worden vier dipools zoodanig opgesteld dat zy van boven gezien de zijden van een vierkant vormen, dan wordt een vrijwel volmaakt geiykmatige energie-uitstraling naar alle kanten ver kregen. Deze werking wordt nog versterkt door meerdere van zulke quadraten boven elkaar te spannen. Dit heeft vooral het voor deel, dat daardoor een scherpe bundeling der verticale straling verkregen wordt, waar door minder energie verspild wordt en dus het nuttig effect grooter wordt. Heden straalt de zon hier en daar op de open plekken van 't woud; helder zingt de meerle op een varentak, het meezengesjilp lispelt tooverachtig door de groene takken en de bonte kapellen fladderen levendig rondom de kleurige woudbloemen, maar voor dien teeder vroolijken toonder natuur heeft de breed geschouderde wilde thans geen oor. Slechts als een rondsluipende wil de kat door de naderende schreden ver schrikt, de struiken der blauwe woudbessen doet ratelen van haren schiehtigen zijsprong en snelle vlucht: slechts als het ruischend wiekgeklepper van een nestwaarts keerenden reiger of schollevaar over de hooge boomen strijkt, spant het een oogenblik de aandacht van den jager, maar ook alleen, om hem de wenkbrauwen te doen samentrekken en het voorhoofd te doen rimpelen. Het is niet dit wild, dat hij thans zoekt, en waarvoor de zware speer in zijn hand trilt. Maar al wijst hem de hier en daar zicht bare zandgrond duidelijk den indruk van gespleten hoeven, en toont hem hier het spoor van den tragen eland, naar van het driftige boschzwijn, ginds van het snelle rendier, elders v^n den plompen oeros, soms vertreden of overkruist door de breede klauwen van den bruinen beer, of den kleine ren voetstap van den heeten wolf, geen dier sporen draagt het kenmerkt van verschheid en ook dé ontschelde plaatsen van het jonge beukenhout dat lievelingsvoedsel van het hert al verraden ze soms het daar zijn van een ganschen sprong, blijken reeds vóór eenige dagen afgeknaagd te zijn. En zoo dwaalt de jager mismoedig om, en vertoornt zich over het luid geschater der bontkleurige nootekster, dat hem als een ruwen spotlach van den vrijen woudvogel in het oor galmt. Maar hoorIs dat het doffe romme len van een verren donder? Maar de lucht is zoo blauw en zoo helder, en de warmte niet bovenmate. De jager staat st.il, schudt zijn lange blonde haren achterwaarts over de bruine, naakte schouderen en spitst het geoefend oor. Hij richt het voorover gebogen hoofd langzaam op; z'n trekken verhelde ren, z'n oog glinstert. Hij treedt voort in de richting van het geheimzinnig gedruisch. Dat bevreemdt u, want voor u heeft het iets huiveringwekkends. Terwijl het in kracht toeneemt, naarmate hij nadert, blijft het nog even onduidelijk, ja, het wordt raadsel, achtig nu eens rolt het als een verwijderde donder, waarvan het toch werkelijk ook ver schilt: dan dreunt het als naderde een rui terbende in vollen ren en toch blijft het op dezelfde plaats. Een vreemd geluid trilt er soms doorheen; dat is noch zuchten, noch gehuil, noch gebrul, en toch heeft het ge. lijkenis met dat alles. De tred van den ja ger wordt omzichtiger. Hij houdt soms een oogenblik stand, en staart onder de neer getrokken wenkbrauwen scherp voor zich uit. Wordt het hem thans angstig als ons? Vree- selijk en ontzettend rolt nu het akelig ge. huil daarheen, en klinkt spookachtig door de doodeiyke stilte, als ware het de galm van een wilden strijd, door donkere woudgeesten, onder demonisch gehuil gestreden. En inderdaad, het is zoo. De jager is het strijdperk nabij Vrees kent hij niet, maar hij is toch voorzichtig. Hy steekt zijn speer langs z'n zijde in den gordel en beklimt een gryzen eik, wiens knoestige stam zich aan de kroon in twee hoofdtakken sphjtend, hem in de vork een rustige schouwplaats biedt. Z'n oog fonkelt en met moeite weerhoudt hy een kreet. Op een open woudplein voor hem kampen een monsterachtige bruine beer en een reusachtige woudstier op leven en dood. De bodem, met schraal mos en ka rige heidestruiken bewassen, is ten deele doorgewroet en omgewoeld, als ware hij van een ploeg doorsneden. Gansche brokken hei de en mos, korte bruine haren of lange, war. rige, zwarte vlokken uit de voorhoofdsmanen van den stier, liggen in het rond gestrooid. De beide strijders zijn in de hoogste woede en ntwikkelen de vreeseiykste kracht. Op z'n achterklauwen omhoog gricht, den Moe digen muil met de blinkende, witte tanden wijd geopend, de kleine oogen van een groen achtig vuur glinsterend, schrijdt de beer, of schoon door zyn tegenstander ieder oogen blik op den grond geworpen, telkens brom mend op hem toe, en tracht z'n vijand met den plompen voorklauw niet minder scherpe dan geweldige slagen toe te brengen, of niet de lange, witte tanden in den buik slaan. De woudstier daarentegen bukt den groote» kop, en draait met opstaanden, slingerenden staart, luid brullend, om z'n weerpartij. De aanblik van het razende dier is vreese- lijk. De monsterachtige breede borst en de korte, sterke nek, spreken even luid van z'11 reuzenkracht, als de vuurstralen zijner ron de, door c'e ruige voorhoofdsmanen bi)»8 overdekte oogen, en het bloedige schuil»' waarmee borst, nek en schoften besproeid zijn, getuigen van zijn tot het uiterste Se~ dreven woede. Breede, gapende wonden, waaruit het bloed langs de zwartbruine huid neerdruppelt, doorgroeven reeds z'n len den. Maar stormt hy op z'n machtigen vijand los, om hem de korte spitse horens in de zijde te boren. Maar ziet, na nog eenmaal krachtig teruggeworpen te zijn, neemt de beer thans zijn kans waar, vliegt met tanden en klauwen den stier naar den buik en scheurt er een zóó diepe wonde, dat het in gewand naar buiten woelt. Brullend stort de stier op den dreunenden bodem, en wen telt krimpend in zijn bloed, terwijl de over winnaar zich een paar schreden van zün offer terug trekt en met een morrend 8e' brom z'n eigen wonden lekt. De jager is in tweestryd. Zal hij toeven» tot de beer zich heef; verwijderd, en dan te vreden zyn met een zoo gemakkelijk verkre gen buit of zal hij van z'n schuilplaats ko men en, den grimmigen overwinnaar be- kampend, ook hem neerleggen bij dien® offer? De ruige koning der Germaansche woude» laat hem den tyd niet tot een eigenwiU'S besluit. Of da lauwe boschkoelte het dief den reuk tegenvoerde, zoo heit nee eens klaps snuffelend den muil, richt dien 118 eenige wendingen, naar den ouden eik, erl vestigt z'n kleine, fonkelende oogen op de» verrasten jager. Daarna treedt hij plotse ling' en zonder beraad op den boem toe, rich' zich op z'n achterpooten, en slaat, zich uit rekkende, de nagels zijner voorklauwen 1® de schors, dat de spaanders rondom vliegen- De jager, nu aangevallene in plaats va» aanvaller, beseft het doodelijke van zijn toe stand. Hij trekt z'n voet terug, ze»; zich °P de knieën tusschen de klove der beide hoofd takken, en voorovergebogen, de speer opge" heven in de gespierde vuist, wacht hij de» aanval af. Met omzichtigheid, en het groen achtig oog altijd op den man en diens wapen gericht, klautert het ruige monster naar bo ven, hooger, steeds hoogerdaar ontvangt net een geduchten stoot, en de hoornen spietspunt dringt diep in den gevleeschden schouder. Maar, grimmig brommend, slaat het plotseling de tanden in de schacht, sleurt den kop wild ter zijde, rukt met deze fede beweging het wapen uit de wond, maar ook uit de hand, die het zoo krachtig bestuurde en slingert het naar beneden. Een lichte siddering doorhuivert den jager! z'n breede naakte borst zwoegt heviger- Grijnzend kruipt de beer naar bo-en: haast bereiken z'n scherpe nagels de onbeschutte» tusschen de boomgleuven gewrongen knie! z'n heete adem vaart koortsachtig op uit de» wijd gesperden bebloeden muil, met de lange» glinsterende tanden. Snel heeft de jager de steenen bijl uit den gordel gerukt en be reidt zich tot den laatsten kamp. Er is een oogenblik van ontredderde spanning. Vast is de hand opgeheven, maar de kop van de» beer is geen oogenblik rustig. Rijzend on de» stevig ingeklemden linkervoorklauw, heeft hij den rechter teruggetrokken tot een hou8' een geweldigen houw op de knie, waarmede hij den jager zal neerrukken uit diens wijk" plaats, om zich vervolgens op hem te werpen en hem te vermorzelen!.... En het is reeds geschied.... Diep zijn de scherpe nagels gedrongen het gespannen vleesch van den jager; maar ook doodeiyk was de slag, waarmee op bet elfde oogenblik de steenen bijl in den rui- gen kop drong en den sterken schede1 barsten deed. En tegelijk tuimelen overwin naar en overwonnene uit den de kroon va» den eik op den bodem. Door de pyn der wonde en den schok van den vai bedwelmd» ligt de fiere jager daar naar. Zijn hoofd rust op de schoft van den beer, z'n arm lS uitgestrekt over het ruige lijf, als bewaakte hy nog z'n buit, zelfs te midden zijner be wusteloosheid. Met ingang van 20 Januari a.s. wordt de luchtdienst LondenKaïroMwanza van Kisumu doorgetrokken over Bulawayo, Jo hannesburg en Kimberley naar Kaapstad, zoodat een rechtstreeksche luchtverbinding LondenKaapstad, aansluitende op den luchtdienst Kimberley—Windhoek tot stand komt. De met den luchtdienst LondenKaap stad te verzenden correspondentie zal uit Nederland worden verzonden eiken Woens dag met den trein om 10.48 uur uit Rotter dam (D.P.). Het daarvoor verschuldigde luchtrecht bedraagt: Noord- en Zuid-Rhodesan 20 et- per 5 gr.; Zuid- en Zuid-West-Afrika 25 ct» per 5 gr. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de luchtdienst AmsterdamBatavia te Kaïr° geen aansluiting heeft op de luchtlij11 KaïroKaapstad. 9 Dicht hield Mallory zyn jongen tegen zich aangedrukt, totdat het weenen over zou zyn, herhaaldeiyk teedere kussen drukkend op de zwarte lokken. Hy sprak niet, doch over den jongen kwam een gevoèl van troost, van ver giffenis en bescherming, dat woorden niet konden hebben gegeven. Peter viel in zyn armen in slaap en geruimen tijd Uet Mallory hem aldus rus ten, bang, dat hy ontwaken zou indien hy zich verroerde. Buiten had alle rumoer op gehouden en reeds schemerde in het oosten het eerste morgengloren. De dag zou spoedig aanbreken. Ten laatste stond Mallory op en droeg Peter naar zyn eigen kamer, waar hij hem neerlegde op een sofa aan den kant van zyn bed. Hy bedekte hem met een laken en een wollen deken en zag op hem neer met een glans van trots in de oogen over de slanke figuur van zyn slapenden jongen. Het viel hem moeiiyk het waken by Peter op te ge ven en zelf wat rust te nemen. Hy wenschte, dat hy Carina niet geïnvi teerd had, eenigen tyd te Linfold te komen doorbrengen, dien zomer. Hy had gewild, dat hy de uitnoodiging van Lady Murray om den volgenden Zondag' bij haar te komen dineeren, had afgeslagen. Misschien was het zelfs nu nog niet te laat. Zeker, mei een weinig beslistheid zou hy er toe kunnen besluiten, Carina nimmer meer terug te zien. Er rees zelfs twijfel by hem op, of hij haai werkeiyk liefhad. Een meisje haast nog, die hij slechts tweemaal gezien had! Bovendien een vrouw met eigen, onafhankelijke inzien ten in alles, die heer en meester was ge weest over zich zelf, zoo lange jaren, die haar zuster en zichzelf had „onderhouden door het schrijven van romans! Zijn eerste vrouw, Iris, was recht van het kasteel van haar vader gekomen, had nooit te voren het zoete gevoel gesmaakt van algeheele onaf hankelijkheid. Het was ontwyfelbaar zeker beter voor een man, zulk een vrouw te kiezen, over wier geringste daden bezorgde ouders had den gewaakt. Dan wist men, waaraan men zich te houden had. En toch, wanneer hij dacht aan de geluk kige oogenblikken, welke hy dien dag met Carina had doorleefd, was hij gedwongen te erkennen, dat juist haar onafhankelykheic. haar vrijheidszin, een bijzondere bekoring voor hem hadden. Ze was verstandig, hau veel ondervinding, en in haar oogen was wei iets van een meer bejaarde, bezorgde vrouw. Hij boog zich over zijn zoon heen en staarde een wyle liefdevol en innig op hem neer. Hy hield veel, dolveel van zyn jongen. Meer voorzeker dan van dat jonge meisje, dat hij nog slechts een paar maal had ge zien. Zou hij om wille van Peter niet beter doen, te besluiten, nooit vrijwillig haar ge zelschap te zoeken? HOOFDSTUK V. Ik hoop maar, dat Jim niet al te streng tegen Peter is opgetreden voor zyn gedrag van gisteren, sprak Lady Murray, terwyl zij den volgenden morgen in gezelschap van Ca rina en een paar kleine Pekingeesche hond jes in het Park wandelde. Ik geloof dat hy tot geweld in staat is, voegde zy er, hoewe» aarzelend, by. Ik geloof, dat Peter vreeselijk schuw was, is het niet? vroeg Carina achteloos. In zekeren zin had de vyandige gezind heid van den jongen haar meer geamuseerd dan geërgerd. Zij wist nochtans niet van hei onderhoud van den jongen Mallory met haar tante, terwyl deze met hem op de tribune alleen was achter gebleven. Laa> Murray had het voorzichtiger geoordeeld, daarover maar niets te zeggen. Carina meende nochtans, dat het minder aangenaam zou zyn, dikwyis van die vyan- diggezinde naturen op haar levenspad te ontmoeten. Natuurlyk dacht zy er geen oogenblik aan, met Jim Mallory in het hu- welyk te treden: hy leek zooveel ouder dan zij, en bovendien was hy protestant, en kende hij waarschynlijk al heel weinig van het katholicisme en al wat daaraan vast zat. Zy was dus zelf al heel weinig zeker dat hy er ernstig over nadacht, haar ten huwelijk te vragen. Toch was er gisteren iets in zyn manier van doen geweest, dat haar gevaar deed vermoeden. Dat geloof ik ook. Hij houdt veel van zijn vader en zal eenigszins jaloersch ge weest zijn. Jaloersch? Carina deed alsof zy niet begreep. Op jou, liefste, sprak Lady Murray droogjes. Carina bloosde. Hoe krankzinnig! Ik denk, dat je voorbereid moet zijn op een huwelyksaanzoek van mijnheer Mallory, ging Lady Murray voort, die haar bijzon dere redenen had om van Carina zelf te vernemen, hoe deze over de kwestie dacht. Indien ik zeker wist, dat dit waar was, zou ik morgen naar Rome terugkeeren, sprax Carina op beslisten toon. Een huwelijk ais dit wil ik niet sluiten. Dat zou wat al te gewoon zy'n: een huisje waar men zóó maar behoeft binnen te stappen. En, zooals u zegt, is hy in staat om geweld te gebruiken, ais men het in dat huisje niet uit zou kunnen houden, en verlangde, ook wel eens een stap erbuiten te zetten! Heb je hem verteld, dat je katholiek bent? vroeg haar tante. Neen, daar zie ik de noodzakelijkheid niet van in. Indien hy wat meer omtrent; mij weten wil, kan hy het u toch vragen, tante. En ik zou wel eens willen dat hy myn laatste boek las: „Liefde tusschen de bouw vallen". Het zou inderdaad een bewijs zyn van zyn ernst en toegenegenheid voor je, indien Jim Mallory een roman las! merkte Lady Murray op, die den indruk kreeg, dat Carina niet volkomen openhartig was jegens haar en daarby een bedoeling had. Of het moest een sportroman zijn, voegde zy er by. Hoe zag zyn eerste vrouw eruit? vroeg Carina. O, een lieve, aardige verschyning. Al thans in het eerste jaar van hun huwelijK. Doch spoedig na Peter's geboorte werd zy uiterst zenuwachtig en zwak. Dat moet vooi Jim een groote beproeving zijn geweest. Ze moest te Linfold een zeer rustig leven lei den; zy kon zich weinig met het huishouden bemoeien. Miss Mallory, Jim's zuster, woonde toen by hem in, om de huishouding te bestieren, maar ik meen te weten, dat de karakters niet byster goed strookten. Een lichtelyk ironisch lachje gleed over Carina's gelaat. En is Miss Mallory er nu nóg om ae huishouding te bestieren? vroeg zij. Neen. Ze kon met Peter niet goed overweg. Ze bemoeide zich te veel overal mee het ging niet best. Jim heeft voor haar een kleine villa gekocht, een mUl 0 vijf van Linfold. Carina dacht kalm bij zich zelf: MÜ'n" heer Mallory en ik hebben nog heel "a van elkaar te leeren. Er was iets dat haar waarschuwde o8* Lady Murray gelyk had, en dat indien zi) werkeiyk wilde dat de zaak geen voort gang hebben zou, het 't beste zou zijn, M&1" lory niet meer te ontmoeten. Terwyl met hem samen was, had zy den indruk gekregen van een zekere overheersca?nde macht, waartegenover zy zich zwak rl1 aarzelend gevoelde. Maar, hoe zij zich ook tegen verzette, zy kón niet. Nog 8ee enkele man had ooit zulk een indruk 0 haar gemaakt. En reeds gevoelde zy dat he niet gemakkelyk vallen zou, heen te gaa»» en te doen alsof hij niet bestond. Zo wa verstoord op zich zelf toen zy dit ontdekt® Verstoord op Jim ook.... Bijna was zii ge sloten om dien zomer niet naar Linfold te gaaneen of andere uitvlucht was sp°e" dig genoeg gevonden. Ze zou haar tante overhalen om met haar een buitenlands^10 reis te gaan maken. (Wordt verv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12