RAMPZALIG MEXICO DE REGENBOOG" IN VLAMMEN Gevaar voor Ontploffing der Benzinetanks Herlevende kerkvervolging BLADZIJDE 1 DERDE BLAD DINSDAG 19 JANUARI 1932 DREIGEND CONFLICT BIJ DE MIJNEN van Mar, NEDERLAND EN BELGIË Voorbarige berichten GOUDSCHATTEN IN MEXICO Kostbare vondst in een graftombe OPROERPROCES" IN OOST-PRUISEN Een 100-tal beklaagden REQUISITOIR IN T CALMETTE-PROCES Nalatigheid der doktoren SCHOTEN AAN DE GRENS MOSKOU Het vuur b,dwongen CREDIET AAN OOSTENRIJK VERLENGD INCIDENT IN ABESSINIË'S HOOFDSTAD BELGIË'S FORTIFICATIES BRITTANNIA BEZUINIGT Bouw van een reuzenwatervliegtuig stopgezet VOORMALIG HERTOG THÜRINGEN TWEEHONDERDDUIZEND JOEGO-SLAVISCHE WERK- LOOZEN DUITSCHE GEZELLEN BIJ DEN H. VADER HENDERSON HERSTELD BENOEMINGEN BIJ DE BRITSCHE MARINE DUITSCH INSIGNE-VERBOD OPGEHEVEN EEN BEKEERING IN RUSLAND een oordeel te vellen of de door prof. Cal- [Petersburg gedoopt. Na de middelbare school mette ingevoerde methode juist was en of gevolgd te hebben in Odessa werd zij in 1905 zij voldeed aan de eischen der wetenschap, ingeschreven als student aan de hoogeschool ofdat zij een gevaar met zich meebracht. van Parijs, waar zij in 1912 den titel be- Na een korte pauze kreeg de tweede ver- haalde van doctor in de geneeskunde. Eeni- tegenwoordiger van het O. M., de Staatsan- ge jaren oefende zij de geneeskundige prac- walt Freiherr von Beust het woord, om de tijk uit in de Oekraine en in het leger van schuldvraag, ten opzichte van de beide be- Kerenski. Na de ontbinding van de legers klaagden nader uiteen te zetten. van de socialistische republiek vestigde zij Deze herinnerde aan de verschillende zich te Odessa, waar zij door de Sovjet ver waarschuwingen tegen de Invoering van de scheidene malen met een belangrijke op- Calmette-procedure in Duitschland. De be- dracht werd belast. Na den dood van haar klaagden hadden de geboden voorzichtig- echtgenoot in 1925 verkreeg zij een pas heid verwaarloosd door na te laten, zich op poort voor het maken van een studiereis de hoogte te stellen van het standpunt van naar Italië. Hier ontmoette zij prof. Priotti, den .Rijksgezondheidsdienst. Anderzijds was die haar binnenleidde in de ware Kerk van het standpunt van de wetenschap inzake de Christus. schadelijkheid of de goede werking van het Op den dag van hare bekeering zond zij Calmette-praeparaat in Duitschland ver- een ontroerend telegram aan den Heiligen deeld. Vader, van wien zij een uitvoerig antwoord Wat de toepassing van het praeparaat ontving tegelijk met Zijn Pauselijken Zegen. betreft, heeft de beklaagde Altstedt blijk- baar geen aanteekening gemaakt van de voorschriften van Calmette over het ge bruik van het praeparaat, terwijl hij ook cnnnnw/crnnnrcc TP het Calmette-boek niet heeft geraadpleegd. HEI SPvJUK WfcCjPROCti» 1c Bij zijn eerste toepassing heeft Altstedt zich niet bekommerd om het slagen of misluk ken van de proef. enkele arbeiders, die in deze afdeeling wer ken de reiniging geschiedt grootendeels machinaal zich gemakkelijk in veiligheid stellen. Maandagmiddag omstreeks half vier is brand ontstaan in de chemische afdeeling van de stoomververij en chemische was- scherij „De Regenboog" aan den Breda- schen weg te Tilburg. Deze afdeeling is ge vestigd in een alleenstaand gebouw, dat op 13 meter afstand van de fabriek is gelegen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand heeft men een in het gebouw aan wezige installatie tot het verwekken van stoom in werking gesteld, waardoor de stoom kon ontsnappen en zoodoende be langrijk kon bijdragen tot het dooven van de vlammen. De brandweer, die spoedig aanwezig was, heeft, toen bekend werd, dat zich in den kelder van het brandende ge bouw twee tanks met benzine bevonden, order gegeven alle deuren en ramen te slui ten, waardoor men het vuur hoopt te ver stikken. teerd heeft tegen de wet, doch de priesters ook verboden heeft eraan te gehoorzamen. Intusschen gaat de politie de kerken na, om te beletten, dat de H. Mis wordt opgedra gen en heeft reeds verscheidene priesters ge arresteerd. Dat is het laatste nieuws. Zijn wij dus toe aan de volledige hervat ting van de godsdienstvervolging? De feiten schijnen het te bewijzen. Velen zullen zich misschien afvragen, hoe de Centrale regeering er toe gekomen is den weg van ex-president Calles weer in te slaan, na zooveel beloften en verklaringen van ver draagzaamheid en vrijheid en na den „modus Vivendi" van 1929. Daarom achten wij het opportuur samen te vatten wij zullen dit in een volgend artikel doen wat in de laatste jaren in Mexico is voorgevallen. Dit zal dienen om den huidigen godsdienstigen toestand toe te lichten in deze ongelukkige Republiek, waaraan ook de H. Vader nog onlangs met woorden van Vader lijke hartelijkheid heeft herinnerd. De brandweer machteloos. De brandweer kon aanvankelijk weinig of niets uitrichten. Na geruimen tijd is men er toe overgegaan om op de vloer van het gebouw een laag water te zetten, om deze af te koelen en het ontploffingsgevaar van de tanks te verminderen. Hiertoe heeft men een paar luiken moeten openen, waardoor er even een vlam naar buiten sloeg. Ove. rigens ziet men van buiten af geen vuur. De vlammen woedden zeer hevig in de fa. brieksruimte, waartegen water zoo goed als niets helpt. De reinigingsmachines be vatten eveneens kleine benzinetanks, die kleine ontploffingen hebben veroorzaakt. De omgeving van het gebouw is afgezet voor het gevaar van ontploffing. Om half zes woedde het vuur nog hevig, hoewel men meende, dat het gevaar voor ontploffing van de zich onder den grond bevindende tanks toen was geweken. De brandweer laat het gebouw nu rustig uitbranden,, daar zfj niet beschikt over een schuimbluschapparaat van voldoende capaciteit om een dergelijke benzinebrand te blusschen. Vermeld kan nog worden, dat alle voor de ververij en wasscherij binnengekomen goe. deren in deze chemische afdeeling een voor bewerking ondergaan. Toen de brand uit. brak was het grootste deel van de stoffeD reeds bewerkt en naar de eigenlijke fabriek overgebracht. Dr. Altstedt schuldig verklaard Staatsanwalt Van Beust verklaarde ver der, dat de wijze, waarop de ouders waren ingelicht, volkomen onbevredigend is ge weest. Hun is niet gezegd, dat bij het Cal. mette-praeparaat levende bacillen worden gebruikt. Het O. M. aanvaardt de door prof. Lange verdedigde stelling, dat de oorzaak van het verschrikkelijke ongeluk te zoeken is in een verontreiniging van het Calmette-praepa. raat met den uit Kiel afkomstigen stam van menschelijke bacillen. Reeds in 1929 is een groot aantal stem men opgegaan, die tegen het Calmette. praeparaat waarschuwden. In de volgende 4 punten zijn alle juridi sche kenteekenen van de geheele toedracht vervat: 1) Dr. Altstedt had bij andere deskun digen moeten informeeren. 2) Waarom won hij. evenals dr. Praus. nitz, eerst geen inlichtingen te Parijs? 3) De inrichting van een bijzonder labo ratorium was beslist vereischt. 4) Proeven op dieren zijn niet genomen. Dit laatste had Dr. Altstedt in ieder ge val moeten doen, omdat hij het Calmette. procédé in Duitschland voor het eerst op groote schaal toepaste. Er is in deze 4 punten sprake van een wils- en verstands-schuld. Had dr. Altstedt bij andere deskundigen geïnformeerd en een speciaal laboratorium geëischt, dan was het geheele ongeluk vermeden. Met uitzondering van 12 zuigelingen, wier dood geen verband houdt met de voeding, en van 42 anderen, die geen schade ondervon. den, komt voor alle kinderen, die gevoed zijn en daarop ziek werden of stierven, de schuld ten laste van dr Altstedt. De dok ter is schuldig in strafrechtelijken zin. Legt men hem alle sterfgevallen ten laste, dan is zijn schuld ontzettend zwaar. Be klaagde heeft gehandeld als een kapitein die een schip bestuurt, dat uitgerust is met de beste menschen, doch welks vlag de eergierigheid is en dat beladen is met groot risico en geen reddingsbooten aan boord heeft, daar de kapitein de overtui. ging bezat, dat dit schip niet vergaan kon. Een hooge straf is op haar plaats. Als mensch heeft dr. Altstedt ontzettend onder het ongeluk geleden. Hij heeft te goeder trouw gehandeld en het beste gewild. De grootste tragiek zal voor beklaagde echter hierin liggen, dat een straf in haar even- tueele uitboeting heus geen uitboeting zal brengen. Zijn naam zal in de geschie denis der geneeskunde bevlekt zijn met het, bloed van den dood van Lübeck. Dit onge luk zal een angstwekkend mene tekel in de geschiedenis der geneeskunde blijven. Voor de geluidsfilm MOSKOU, 18 Jan. (V.D.). Het heden aanvangende strafproces tegen elf em- ployé's van den Moskou-Kazan-spoorweg, in verband met het op 2 Januari j.l. bij Mos kou plaats gehad hebbende spoorwegonge luk, waarbij 68 passagiers om het leven kwamen en velen ernstig gewond werden, zal in het openbaar worden gehouden. De regeering zoowel als de vakvereenigingen stellen er prijs op, dat het proces zooveel mogelijk onder de aandacht van het pu bliek en vooral van de spoorwegarbeiders zal komen, teneinde in de toekomst de ge maakte fouten te vermijden. Van het ge heele proces zal een geluidsfilm worden ge maakt. In het requisitoir wordt tegen acht employé's de doodstraf geëischt, aangezien door hun schuld niet slechts 68 personen om het leven zijn gekomen, doch bovendien de staat een schade van millioenen roebels heeft geleden. Het proces zal waarschijnlijk acht dagen duren. Een arbeider gewond Omtrent den brand in de chemische af deeling van de Stoomververij en Chemische Wasscherij „De Regenboog", vernemen wij nader, dat deze is veroorzaakt door een vonk, welke is ontstaan door de wrijving van borstels van een der reinigingsmachi nes en een stuk te bewerken stof, dat met benzine was doordrenkt. De lap goed vloog toen onmiddellijk in brand, waardoor de man, die het stuk in bewerking had, de ar beider J. de Jonge, brandwonden aan gelaat en handen opliep. Deze is daarop naar buiten gesneld, evenals de andere in het gebouw aanwezige arbeiders. Zeer toe- valig stonden op dat moment de chef en de hoofdopzichter tegenover het gebouw, die het groote gevaar zagen. Zij lieten onmid dellijk de luiken sluiten en zetten het stoombluschapparaat in werking. Daarna werd de brandweer gealarmeerd, die spoe dig met groot materiaal ter plaatse ver scheen. Het gebouw, dat één verdieping telt, is geheel van beton opgetrokken en beslaat een oppervlakte van 20 bij 12 Meter. In den kelder bevinden zich drie groote ben zinetanks. Deze werden door de brand weer onmiddellijk afgesloten en onder water gezet. In het brandende gebouw zelf be vinden zich slechts enkele machines en een werkbank, alsmede een hoeveelheid met benzine doordrenkte goederen, o. m. een partij kleeden en karpetten. Op het mo ment, dat de brand uitbrak, konden de Maandagavond omstreeks half acht ver minderde de brand bij de „Regenboog" te Tilburg aanzienlijk en bleek, dat de in de fabrieksruimte aanwezige benzine en de hiermede doordrenkte stoffen waren uitge brand, zoodat alle gevaar voor de taDks, die te zamen 1500 liter benzine bevatten, was geweken. De brandweer is het gebouw toen binnengedrongen en heeft de bran dende resten gebluscht. Nadat de ruimte vol doende was afgekoeld is de brandweer tegen acht uur ingerukt. Bij dezen brand is gebleken, dat de hechte constructie van het gebouw, alsmede de be veiligingsinstallatie, afdoende waren tot de beperking van het gevaar. De chemische afdeeling is geheel uitge brand. Het gebouw bevat niet, zooals ge meld, één verdieping, doch bestaat siechts uit een gelijkvloersche ruimte. De schade is vrij aanzienlijk en staat nog niet vast. Zij wordt door verzekering gedekt. BAZEL, 18 Jan. (V.D.) De Bank voor Inter nationale betalingen heeft heden het aan de Oostenrijksche Nationale Bank verstrekte crediet van 90 millioen schilling met drie maanden verlengd. Amerikaansche gezant 't slachtoffer Wij vernamen nu van officieele zijde uit Goch, dat er geen sprake is van indeeling van reichswehrsoldaten bij de douane, maar dat alleen de douane is versterkt met man nen, die vroeger burgerdiensten bij de Reichswehr hebben verricht en die naaat zij den dienst verlaten hebben een aanstel ling gekregen hebben bij den Zoll. Dat deze menschen nu nog in zgn. Feldgrau rondloo- pen, vindt zijn oorzaak in de bezuiniging, welke de Duitsche regeering toepast op de kleeding van hare beambten. ADDIS ABEBA, 18 Jan. (Reuter) De Amerikaansche gezant, alhier, reed giste ren met zijn auto een inlandsche vrouw aan. Toen hij uitstapte, om naar de gewonde te zien, greep een inlandsche politie-agent in en arresteerde den chauffeur. De gezant protesteerde hiertegen, waarop een handgemeen volgde. Verscheidene po litiemannen kwamen hun collega te hulp. Tijdens het gevecht werd de gezant tegen den grond geslagen. Wij lezen in de Brusselsche „Standaard": Berichten in de pers verschenen luiden dat de half officieuze onderhandelingen tusschen Nederland en België zoo verre gevorderd zfcn, dat waarschijnlijk na een nieuw onderhoud tusschen de beide ministers van Buitenland- sche Zaken die te Genève zullen vertoeven, een tekst van een akkoord zal kunnen opge maakt worden over sommige betwiste pun ten behalve over die punten die van tech- nischen of psychologischen aard zijn. Het is geen geheim dat dergelijke officieuze onderhandelingen hebben plaats gehad en de heer Hymans heeft herhaaldelijk in het Par lement verklaard dat het kontakt tusschen België en Holland nooit verbroken werd. Doch de heer Hymans voegde erbij, dat het overbodig is de officieele onderhandelingen opnieuw aan te vangen als niet gegronde re denen aanwezig zijn dat deze onderhande lingen tot een accoord zullen leiden en dan nog wel over al de onderdeelen van het Belgisch-Nederlandsch vraagstuk. Wij meenen te weten dat de zaken nog niet zooverre gevorderd zijn. Onschuldig offer. De versterkte grenswacht heeft opdracht nog scherper te controleeren. Het gevolg hiervan is, dat zij nu ook vlugger gebruik maken van de wapens. Een slachtoffer H., de 30-jarige boerenzoon uit Goch. die dezer dagen viel onder de kogels van de kommie zen, moet dan ook beschouwd worden als offer van scherper grenscontrole. De jonge man, die eenigszins zwakzinnig is, was met zijn moeder over de grens gegaan naar Hol lands gebied. Zonder ook maar de minste smokkelwaar medegenomen te hebben, keer de hij terug en werd onderweg aangeroe pen door een kommies. De jongeman, die geen legitimatie bij zich had, was beangst aangehouden te worden en reed door. Vier kogels werden hem nagezonden, waarvan eS een dwars door zijn onderlijf ging. Daags daarop had er een schieterij plaats in den vroegen ochtend op de markt te Goch, toen kooplieden reeds bezig waren met opslaan van de kramen voor de markt. Een smokke laar werd achtervolgd door twee kommiezen en fietste met een vaart dwars over de markt. Toen de douaniers zagen, dat de man hun zou ontsnappen, losten zij eenige scho ten. waarbij de smokkelaar niet getroffen werd maar de kogels vlogen door de ramen van een hotel en van een particuliere wo ning op de markt te Goch. Thans toont men in bedoeld hotel nog emaille schildjes, welke aan den wand ver nield zijn door de kogels. Het was meer ge luk dan wijsheid, dat geen der omwonenden doodelijk getroffen werd. Het verscherpte optreden van de kommiezen lokt weerwraak uit van de smokkelaars, en het is deze week meer dan eens voorgekomen, dat Duitsche douaniers, terwijl zij smokkelaars achterna zaten, op Hollandsch gebied beschoten wer. den door handlangers van de Duitsche smok kelaars. De Duitsche kommiezen. die natuur lijk op Hollandsch gebied niet mogen optre den, stonden machteloos tegenover dit be drijf. Naar wij vernemen zullen er van officieele Duitsche zijde stappen gedaan worden bij de Nederlandsche autoriteiten om afdoende maatregelen te treffen tegen dit gevaarlijke optreden van vermoedelijk Duitsche smokke laars vanaf Hollandsch gebied op de Duit sche Zollbeamten. In de afgeloopen maand December hebben de Duitsche douaniers 1488 arrestaties ge daan, 170 fietsen in beslag genomen en 12 vrachtauto's. Nieuwe wijziging van het plan BRUSSEL, 18 Jan. (V. D.) Naar de „Soir'" mededeelt, zullen permanente versterkingen worden aangebracht langs de lijn Malmedy- Hoffalize-Bastogne-Aarlen. Dit is een nieu we wijziging in het plan tot verdediging van de Belgische grens. NEW-YORK, 18 Jan. (Reuter). In de nabijheid van Caxaca in Mexico is een graf tombe ontdekt, die een ware schatkamer van voor-historische voorwerpen bleek te zijn. Klaarblijkelijk zijn hier tien krijgers van de Mixtegan, die vermoedelijk gevallen zijn in den strijd tegen de Zapotecans, begraven. Onder de gevonden voorwerpen bevinden zich zuiver gouden kronen, parels zoo groot als duiveneieren, gouden halssnoeren, gouden ringen en vazen, edelgesteenten en een eenig gouden masker dat het kostbaarste wordt geacht dat ooit gevonden is. SOUTHAMPTON, 18 Jan. (Reuter) De minister van luchtvaart onderhandelt om bezuinigingsredenen met de Vickers-fabrie- ken, ten einde het contract over den bouw van het zesmotorig watervliegtuig, dat het grootste der wereld moest worden en be halve de oemanning nog veertig passagiers zou kunnen vervoeren, te annuleeren. De werkzaamheden moeten reeds stopgezet zijn. NEIDENBURG. 18 Januari (V.D.) Cinder groote belangstelling is heden voor Schepenrechtbank te Neidenburg in Oost- kuisen het proces begonnen tegen een honderdtal mannen en vrousreo uit het ^bij de Poolsche grens gelegeii dorp Jed wabno. Zooals langs de geheele grens heerscht °°k hier bij de Duitsche bevolking een Sroote verbittering tegen de Polen, wat o.a. gevolge had, dat eenige weken' geleden Nee Polen, die volgens de bevolking Pool- ®che agitatie hadden gevoerd, werden mis handeld en gewond. In verband hiermede Werden op 9 Januari twee mannen gear resteerd. Daarbij ontstond een volksop- .°°P, die een dreigende houding tegen de 'bstitieele ambtenaren aannam, zoodat de Sendarmie er bij te pas moest komen. Bo- Vendien mengde een Poolsch jachtgezel schap zich in den twist, waarop een zeer t;"rustig gevecht ontstond, waaraan een f-'°ot deel der bevolking deelnam en dat ei<3de tot het huidige „oproer"-proces." Ee belangstelling voor het proces was z°° groot, dat velen, die tot bijwoning er N'i naar Neidenburg zijn gekomen, in de echtzaal geen plaats kunnen vinden. Er i'iti ongeveer dertig getuigen gedagvaard. °k de pers is talrijk vertegenwoordigd. Needs bij den aanvang van het proces pbtstond een incident tusschen het O. M. h de verdediging, aangezien de ambte- "aur van het O. M. een bijzitter uit Jed- abtio wilde afwijzen. De verdediger merkte hiertegen op, dat in e omgeving van Jedwabno iedereen partij :j'-'ft gekozen voor of tegen de beklaag- ®h. zoodat men dan geen enkelen bijzitter h moeten toelaten. d Nadat echter geconstateerd wordt, dat ,e betjakken bijzitter een verklaring van ,,e' gemeentebestuur van Jedwabno heeft ^derteekend waarin het vertrouwen in de 'daagden wordt uitgesproken, besluit de °°rzitter den betrokkene niet als bijzitter 'ot de rechtbank toe e laen. Zijn bezit gedeeltelijk teruggeven JENA, 18 Jan. (V. D.) De rechtbank te Jena heeft heden uitspraak gedaan in het proces van den voormaligen Hertog van Altenburg tegen den staat Thilringen. De ex-hertog had een eisch ingediend tot teruggave van al zijn bij verdrag van Juni 1919 aan den staat afgestane domeinen. De rechtbank verklaarde den eisch wettig, doch besliste voorloopig slechts over een gedeelte er van. Zij motiveert haar uitspraak door er op te wijzen, dat bij het sluiten van de overeenkomst in 1919 verzuimd is, rekening te houden met een aantal wettelijke voor schriften, terwijl zonder den voogdijraad te raadplegen afstand is gedaan van goe deren van minderjarigen, die daarvoor geen enkele schadevergoeding hebben gekregen. ROME, 18 Jan. (Reuter.) Naar aanleiding van het jaarlijksche stichtingsfeest van de Duitsche Katholieke Gezellenvereeniging, ontving Z. H. Paus Pius XI een vrij groot aantal Duitsche gezellen in particuliere audiëntie. Een buste van den grooten stich ter der vereeniging, Adolf Kolping, werd den H. Vader aangeboden, die in het Duitsch bedankte. LONDEN, 18 Jan. (Reuter). Henderson, de voorzitter van de a.s. Ontwapenings Confe rentie, wiens gezondheidstoestand eenigen tijd geleden reden tot ongerustheid gaf, is geheel hersteld. Hij heeft heden zijn werkzaamheden als leider buiten het parlement van de La- bour-Partij hervat. LONDEN, 18 Jan. (V. D.) De Admi raliteit deelt mede, dat schout-bij-nacht Erie Drax met ingang van 2 April as. vice-admiraal Sir Vemon Haggard zal op volgen als commandant van de Engelsche marinestrijdkrachten in Amerika en West- Indië; schout-bij-nacht Dunbar Nasmith zal met ingang van 29 April worden be noemd tot opvolger van vice-admiraal Fullerton als commandant van het marlne- statfen i. De Russische doctores Alla, Aua Schein Foguel heeft zich den twintigsten December j.l. bekeerd tot het Katholicisme. Zij legde hare geloofsbelijdenis af in de handen van den Dominicaan Angel Priotti, professor in de Philosofie aan het College van St. Tho mas te Barra. Dr. Schein Foguel is in 1887 te Tiflis uit schismatieke ouders geboren en het volgen de jgar in de orthodoxe kathedraal ,yan St.,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9