„HET CENTRUM" -f f 3000.- (750.- f259.- (125.- f50.- (40.- lATERAANSCH VERDRAG Door hooge onder scheidingen bezegeld DENKT OM DE VERBLINDENDE LICHTEN N.V. DAGBLAD en DRUKKERIJ DONDERDAG 21 JANUARI 1932 DE KWESTIE VAN PROF. KORS Open brief der Vlaamsche werklieden Een motie van protest NAAR DE SCHEURING PARIJSCHE TREIN RIJDT LORRIE AAN Kwaadwilligheid in het spel? DRAMA OP WAALSDORP Onderofficier door pistool schot gedood DE RAMP OP BALI Bandjirs en aardverschuivingen DE BAROMETER Incident op het Kantongerecht te Zaandam Het vergaan van den stoomtrawler De Hoop" IJM. 193 DOODELIJK MOTOR ONGELUK Duo-ri itister verongelukt BUREAUXNA8SAULAAN 49 3EB3 ADVERTENT IÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbct By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGDN tusschen den tekst 60 ct per regel. °IT NUMMER BESTAAT UIT BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17978 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL tot h; VRIENDSCHAP EN WAARDEERING Gbligatiehouders wordt verzocht, ten spoedigste aan de Directie, St. Janskerkhof 21, Utrecht, te wil len opgeven: lo. hun naam en volledig adres: 2o. de jaartallen, nummers en bedragen hunner obligaties. Na enkele dagen zal hun dan een nader schrijven worden toegezonden over de aanhangige reorgani satie onzer Vennootschap. DE DIRECTIE VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem WEERBERICHT Plotseling lek slaan de oorzaak Politiechef valt flauw Telefoon No. 13866 <drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT we„alKm,1ê's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden u ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen Mj een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bil verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been cf arm ■)ii verlies van *n anderen vinger Onze Rom. correspondent schrijft ons d.d. i Januari: °P groote diplomatieke gebeurtenissen P'cegt een lijst van onderscheidingen te vol- *jeh> zooals een weldoende zomerregen een hikkenden dag besluit. Dat zulk een belang- feit als de Lateraansche verdragen van j rUari 1929, waarmee na vijftig jaren de f*°ve tusschen den H. Stoel en het Italiaan- koninkrijk werd overbrugd, zonder dit ®ebruikeiyk gevolg bleef, kon dan ook met echt worden beschouwd als een teeken, dat het onweer nog niet van de lucht was. Oe lezer weet, dat het reeds enkele weken de verzoening, toen Mussolini daarover in het Parlement verslag gaf, alweer "Wikte" zooals men in Noord-Holland 't deerlichten noemt en dat in Mei 1931 de yW, die zoolang was blijven hangen, barstte. 6 bliksem sloeg in in de katholieke jeugd- ereenigingen, die door de politie werden Besloten. Men weet ook, hoe scherp de strijd tus sen de beide partijen geweest is. Nog in ta Kerstrede van vóór drie weken noemde ~e Paus den slag, die toen aan de jeugd- Weenigingen was toegebracht, de grootste Wart van zyn leven. En inderdaad trof deze Wg den Paus, behalve ais Vader van alle wistenen en als Primaat van Italië, nog Persoonlijk in twee bijzondere opzichten: als wtstandbrenger van het Lateraansch Ver ras en als bijzonder beschermer van de Jeugd, waaraan hü Zijn hart letterlijk ver end had. Met volle toewijding stelde de Paus dan al zijn moreel gezag in het werk, om Ze rechtsschennis af te weren. Geen dag eitlg voorby hetzü hij met een ontroe iden eenvoud tot kleine eerste communie- aderen sprak of zich met een sterk betoog de openbare meening der geheele wereld lchtte, zonder dat Hij protesteerde en ahkiaagde. Dit vertrouwen in het christelijk rechts- ewustzijn van Italië en van de wereld werd Wet beschaamd. Meer en meer werd het "Wdelijk, dat de fascistische partij in dit Beval te veel hooi op haar vork genomen "ad. Zij vond een zedelijke macht tegenover ,lch, die niet te intimideeren was en waar den het geweld, waarover zij beschikte, ets vermocht. Toch bleef de zaak lang ^Pen en eerst een bedreiging met de ver- "Wdeeling der party zoo wordt gezegd "«ed Mussolini naar Canossa gaan. Den 2en September kwam een accoord tot Wtid, jjat jjg katholieke jeugdvereenigingen k eer vrijliet. Maar de tekst van het accoord "eek nog verschillende twijfelachtige pun- te bevatten, terwijl andererzijds verschil- le personenkwesties niet in het accoord verschenen. Ten aanzien van het quaestieuze punt bevat het de bepalingen, dat de dio cesane bestuursleden door de bisschoppen worden benoemd, en dat in het centraal be stuur wordt voorzien door een centraal bu reau, waarvan de aigemeene geestelijke advi seur direct door den Paus wordt benoemd, terwijl afgevaardigden der voornaamste dio cesen of groepen van diocesen erin zitting hebben. Na deze opneldering kon de lintjesregen volgen. Het is niet zonder beteekenis, dat de Christus-orde aan den koning en den kroon prins beiden werd verleend, terwijl de onder scheiding van Mussolini eerst eenige dagen later volgde. De leden van het koninklijk huis, dat by de oplossing der Romeinsche kwestie een uitermate groot belang had, heb ben zeker invloed gehad op den gematigden loop, die de gebeurtenissen ten slotte heb ben genomen. Wat van den anderen kant Mussolini betreft, dezelfde redenen, die hem nog altijd uit het Vaticaan verwijderd ge houden hebben, houden hem ook in deze lijst van onderscheidingen op het tweede plan. Intusschen is de indruk, die deze onder scheidingen en de plechtige wijze, waarop zij zijn uitgereikt de apostolische Nuntius Mgr. Borgognini Duca bracht de orde- teekenen persoonlijk zoowel naar het Qui rinaal als naar het door zwarthemdige schildwachten bewaakte Palazzo Venezia op de openbare meening maken, van niet te onderschatten belang. Zij vormen een plechtige bezegeling van het Lateraansch Verdrag, dat na den storm van het vorig jaar nu eerst onaantastbaar en in veilige haven schijnt. lfWdi *ari ren vermeld. En weer sleepten de onder afdelingen zich traag en langzaam voort. We, Dehalve de personenkwestie het f.ige- tfcen verwachte heengaan van Giuriati met ,!Jh staf bleef uit, terwijl van den anderen tan ook Mgr. Pizzardo en de hoofdredac- van de Osservatore Romano, graaf alia Torre in functie bleven, behalve eze personenkwesties bestond het voor- lamste twistpunt in het „diocesane" karak- r der katholieke actie, dat in het accoord Ij °n<3 uitgedrukt. Want uit dit diocesaan Wakter wilde men van fascistische zijde v Sequenties trekken, die de onderhandelaar Wi het Vaticaan, pater Tacchi Venturi S. J. J^cht niet had voorzien en die de Paus ^er niet wilde aanvaarden. Men wilde n.l. jet liefst de Italiaansche Katholieke actie zooveel kleine actietjes breken, als er °cesen en dioceesjes in Ialië zijn, met wei- B of geen onderling verband. .Zoo was er weer een stilstand. Mussolini's Zoek aan den Paus. waar de menschen op N St. Pietersplein al op stonden te wach- o. bleef uit. De katholieke actie, wier ver- figingslokalen weer opengegaan waren, Weide, haar werkzaamheid te he "Otien. Wl tusschen uitte de Paus herhaaldelijk jWi vertrouwen op een bevredigende rege- kat en ontvinS °-a- het centraal bestuur der tholieke universiteitsstudenten, zonder van u. bevoegdheid van dat bestuur een pro- te maken. fehsiotte is dan ook een een aanvaardbare regeling 0 stand gekomen. Giuriati en zijn j, "^secretarissen en de perschef Lando Woetti gingen heen. Dat aan Vaticaan- e zijde geen dergelijke persoonswisselin- „d Plaats vonden, is volgens sommige stem- Wi een gevolg van het lange, tè lange uit- w dat de wisseling aan den faseistischen Ijt geleden heeft. a tegelijk met de hooge onderschei- da gen' die aan den koning, den kroonprins, •y b minister-president, Grandi, en graaf de Cchi zijn verleend, is nu ook het nieuwe atüut qer italiaansche katholieke actie Namens de Vlaamsche Werklieden, leden van het Algemeen Christelijk Werkersver- bond is een open brief gericht aan Prof. Kors, naar aanleiding van diens weigering in België. Het schrijven luidt aldus: Zeer Eerw. Pater en Hooggeachte Vriend, U is een gezaghebbend persoon, een voor aanstaande figuur in Nederland en in de ka tholieke wereld, is Professor van moraal- philosophie aan de Hoogeschool van Nijme gen, Lid van het Bestuur van de Roomsch Katholieke Staatsparty. Voorzitter van den Roomsch Katholieken Vredesbond van Ne derland, gevierde lesgever in de katholieke Sociale Dagen van Rolduc. U is, met Mgr. Dr. Poels, Nederlandsche afgevaardigde in het Internationaal Comiteit van Sociale Studiën van Mechelen, onder Voorzitterschap van Z. Em. Kardinaal Van Roey. U is niettegenstaande deze taak wel lastig gemaakt wordt een vriend van Bel gië: U hebt de vergadering voorgezeten in Den Haag, waar, dank aan U, de Belgische afgevaardigden: Staatsminister Poullet en Pater Rutten, gelegenheid hadden om de han gende vragen tusschen Nederland en België voer Nederlandsche toehoorders toe te lichten. Dit alles weten de katholieke Vlamingen in België. Dit weten voornameiyk de Vlaamsche, Katholieke werklieden en hun leiders. Van dit alles weet het Belgisch Ministerie van Justitie niets. De Belgische Veiligheids dienst kent U niet, maar acht U staatsge vaarlijk en kan onmogelijk tydig over Uw persoon ingelicht worden. Met diepe verontwaardiging hebben onze katholieke Vlaamsche werklieden vernomen op welke ongehoorde manier de Veiligheids dienst van ons land U behandeld heeft, wan neer U op 11 Januari 1.1. naar België kwam om over „Vrede" te spreken, in den Katho lieken Vredesbond der Vlaamsche studenten van Leuven. Wü achten het een plicht, Zeer Eerwaarde Pater en Hooggeachte Vriend, U de gevoelens te vertolken der Vlaamsche Katholieke werk lieden, leden van het Algemeen Christen Werkersverbond. Geloof geen oogenblik dat wij het onrecht niet diep gevoelen U aan gedaan; dat wij het miskennen van alle re gels van hoffeiykheid tegenover Uw persoon ongestraft zullen laten voorbijgaan. Wij begrijpen dat de behandeling *>p 11 Januari ondervonden, voor U, voor de Ne. derlanders onverklaarbaar moet schijnen. Maar ons, Vlamingen, kan een onhandig optreden van den Belgischen Veiligheids dienst niet langer verbluffen, wy staan hier voor een der laatste verschijnselen van ongezonde toestanden die nog in België bestaan. De verbetering van deze toestan den, Zeer Eerwaarde Vriend, moogt U ge. rust aan ons, Vlamingen, en voornamelijk aan ons, Vlaamsche werklieden, overlaten. Wij hebben trouwens Uwe groote reserve, waar het om Vlaamsche aangelegenheden ging, gewaardeerd. Wij zullen het VI. recht stuk voor stuk veroveren; in harden strqd maar in onweerstaanbaren vooruitgang doen wij de rechten van het Vlaamsche volk eerbiedigen in heel het maatschappelijk leven van België. Het Vlaamsche volk bekomt zyn rechten in het onderwijs, in het bestuur, in het leger en in het gerecht. En de veiligheidsdienst zal leeren, gelijk alle andere openbare instellingen van Bel gië, tot een ander inzicht te komen aan. gaande de veiligheid van het land. Zeer Eerw. Vriend, wy willen' U, in deze omstandigheden, in het bijzonder betuigen hoezeer de vredesgedachte door U, met apos- tolischen yver verdedigd, door honderddui zenden Vlaamschen werklieden met geest drift aanvaard wordt. Honderdduizenden mannen en vrouwen in den Vlaamschen werk. liedenstand, hebben willen medewerken aan de vredesactie van onze Werkersverbonden en Vrouwengilden. Met honderdduizenden hebben zy dë lysten van het petitionnement voor Internationale ontwapening geteekend. Men heeft U wel aan de Belgische grens tegengehouden, maar uwe gedachten drin gen steeds meer door bij ons volk. En meer dan ooit zullen onze Vlaamsche organisaties ijveren om, met U, de katholieke leer van vrede en verzoening door de volkeren te doen aanvaarden en door de Staten te doen eerbiedigen. De onzinnige maatregel tegen U genomen heeft de eerbied en de liefde voor uw per soon, in de Vlaamsche Katholieke werklie denmiddens, nog doen sty gen en mocht het eens gebeuren, Zeer Eerw. Pater en Hoogge. achte Vriend, dat Uw bezigheden U toela ten op een der Congressen of der Studieda gen van het Algemeen Christen Werkers- verbond het woord te voeren, dan zult U ondervinden hoe de Vlaamsche werklieden, stand van België uwe gedachten, uwe actie waardeert en U liefheeft voor het schoone werk dat gij verricht. Moge onze hartelijke vriendschap, op dien dag, goedmaken wat op 11 Januari door grove en schuldige onwetendheid werd mis daan. (get. door): E RUBBENS, Voorzitter; E. H. COLENS Geestelijke Raadgever; Mej. BAERS, Onder. Voorzitster; P. W. SEGERS, Secretaris. De heer Pcuilet, minister van State, volksvertegenwoordiger, zal aan den minister an rechtswezen volgend protest overhandigen tegen de onwaardige verbodmaatregelen ge troffen in verband met de Katholieke Vredesvergadering te Leuven: Ondergeteekenden, beschermende leden en bestuursleden var de Vereeniging voor Wereldvrede van de Vlaamsche Studenten te Leuven, teekenen protest aan tegen het arbi traire optreden der Openbare Veiligheid, waardoor de vredesavond van 11 Januari te Leuven belet werd. Dit optreden heeft een betreurenswaardige verdachtmaking gewor pen op een vredesactie. die uitsluitend ge- inspireerd wordt door de Katholieke leer en Pauseiyke richtlijnen, alsmede op het zoo verdiensteiyke streven der Dominicaner Orde en, meer bepaaldeiyk, op een van haar voor aanstaande vertegenwoordigers, E. P. Kors, professor in de moraaltheologie aan de Katholieke Universiteit te Nymegen. (Werd geteekend: door de professoren Z. E. H kanunnik A. van Hove, hh. J. van de Weyer, G. Sap, A. Dumont, G. Eyskens, Z. E. H. Kan. J. Sencie, Z. E. H. kan, J. Bittremieux, hh A. Devleeschauwer, G. Verriest, G. Gardijn, door de gewone bestuursleden der vereeni ging: de hh. Mich. Van de Kerkhove, Karei De Wilde, J. Eerdekens, P. van Parijs en P Creten). Ze zijn het met elkaar eens, de oppositie in de S. D. A. P. en het partijbestuur. Eens dan in zooverre, dat beide beseffen, dat het op een scheuring uitdraait. In het jongste nummer van „De Fakkel", -het nieuwe weekblad van den linkervleugel „van den georga.uiseerden linkervleugel" schrijft reeds „Het Volk" lezen we, dat „de partyleiding komt met een voorstel waarvan ze weet, dat het voor ons onaan vaardbaar is en dat het voor de party en de arbeidersbeweging tot de allernoodlottig- ste gevolgen moet leiden. De partijleiding drijft dus opzettelük en met alle kracht naar royement en scheuring." En in antwoord daarop verdedigde „Het Volk" het partijbestuur in dezer voege: „Al lerminst de partyleiding drijft naar roye ment en scheuring, maar dat doen zy, die een eigen blad en een organisatie in de par ty stichtten, waarvan zij wisten, dat die voor de partijleiding en voor de gansche party onaanvaardbaar zijn." Men geeft elkaar de schuld, zooals bij eiken twist in een gezin; de een verlangt waaraan de ander onmogeiyk voldoen kan en het slot van het lied is, dat beide partijen er kennen, dat als de ander niet toegeeft, er niet anders op zit dan uit elkaar- te gaan. „Het Volk" hoopt nog slechts, dat de lin kervleugel nog niet het laatste woord ge sproken heeft en dat het woord van nu niet onherroepelijk is. Dat is een wensch, die de kloof niet over brugt. 't Is trouwens de vraag, of in de bestaan de atmosfeer wel aan brugbouw te werken valt. In de S.D.A.P. is men intusschen aan dikke woorden gewend. Vriendelijkheden ais verra der, leugenaar e d., waardoor 't karakter van de persoon wordt aangetast, liggen er in den mond bestorven. Het teekent de pret tige sfeer, waarin men daar leeft. Maar het min of meer impulsiqve gebruik van der gelijke woorden laat toch ook ruimte voor de mogelijkheid, dat men ze niet altijd op een goudschaaltje mag wegen Misschien dus is ook de atmosfeer niet zóó geladen, als de ontploffingen doen vermoeden. Moeten die echter in vollen ernst worden genomen, dan staat onze S. D. A. P. voor een crisis, die voor de naaste toekomst van heel wat verder strekkende beteekenis dreigt te worden, dan voor een kwarteeuw het roye ment van Wijnkoop en z'n handjevol vrien den. Op den weg HaarlemAmsterdam is een tractor met aanhangwagen, waarvan de bestuurder verblind werd door de lichten van een uit tegenovergestelde richting naderenden auto, in den sloot gereden. Ter hoogte van de begraafplaats „Vreden hof" aan den Haarlemmerweg te Amster dam, heeft de Parijsche trein, die Woensdag avond om 10.10 moest binnenkomen een lorrie aangereden, die daar door tot dus verre nog niet bekende oorzaak terecht was gekomen. De trein is met een vertraging van 5 minuten binnengekomen. Ongelukken hadden niet plaats. De lorrie is geheel ver nield later het station binnengebracht. Een onderzoek wordt ingesteld. Nader vernemen wij het volgende: Tusschen Sloterdijk en Amsterdam be merkte de machinist van den Parijschen trein plotseling gerammel tusschen de wie len. Hö bracht den trein tot staan. Er bleek, dat jen z.g. hekkenwagen, d.i. een tweewielige lorrie die gebruikt wordt voor het vervoeren van rails, tusschen de wielen van den Parijschen trein was geraakt. De vertraging, die hierdoor werd ondervoeden, was slechts gering. Het merkwaardige echter is, dat negen minuten voor den Parijschen trein een eleetrische trein dezelfde spoorbaan ge passeerd was, zonder dat iets bijzonders opgemerkt was. De hekkenwagen was Woensdagmiddag om kwart voor twee, nadat hij gebruikt was, neergelegd naast de spoorbaan op een afstand, die te groot was dan dat eenig ongeluk zou kunnen gebeu ren. Er wordt dan ook een streng onderzoek ingesteld naar de vraag door wien of hoe de hekkenwagen op de rails is gekomen. Woensdagochtend heeft zich in het kamp op Waalsdorp een drama afgespeeld, waar van de juiste toedracht tot nu toe niet opge helderd is, bericht de „Res.b.". Omstreeks elf uur ontdekte een sergeant in een kantoor dat vlak naast de kamer van den compagnies-commandant is gelegen, tot zijn groote ontsteltenis dat daar de 54-jarige adjudant-onderofficier-instructeur van de Grenadiers F. J. F., levenloos neerlag met een schotwond door het hoofd. Onmiddeliyk waarschuwde hij de militaire autoriteiten en den militairen dokter, die spoedig ter plaatse was, doch slechts den dood kon cons ca- teeren. De militaire politie en de marechaussee te Wassenaar werden direct van het ge beurde in kennis gesteld en stelden een zeer uitvoerig onderzoek in, waarbij uitgebreide maatregelen werden genomen, teneinde den eventueelen dader het ontsnappen te belet ten. Daartoe werd o.a. by de stations en £>y de toegangswegen tot de stad gesurveilleerd. Inmiddels bleek uit het onderzoek dat de dood veroorzaakt was door een pistoolschot, dat met geweldige kracht het achterhoofd vlak bij den slaap heeft getroffen, zoodat het schot van zeer naby moet zyn gelost. Voorts is gebleken, dat in den loop van het pistool voor den kogel water was gego ten, waardoor het schot een veel grooter uit werking heeft gehad. Echter kan dit cok gedaan zyn met de bedoeling om het geluid te dempen. Inderdaad heeft de compagnies commandant, die in de onmiddellijke naby- heid vertoefde, van het schot niets gehoord. Het moordwapen werd in de onmiddellijke nabijheid van het lyk aangetroffen. Het staat nog niet vast of hier moord in het spel is. Onder de collega's van het slachtofler achtte men het echter niet aannemelijk dat de adjudant de hand aan zichzelf zou heb ben geslagen, temeer omdat deze Woensdag morgen nog in zeer opgewekte stemming verkeerde. Teneinde sectie op het iyk te verrichten, werd dit door de militaire politie in beslag genomen en naar het Militaire Hospitaal te Den Haag vervoerd. In het „Soer. Hbl." vindon wy omtrent het noodweer, dat Bali in het begin van deze maand heeft geteisterd, de volgende byzon- derheden: „Nadat Zaterdagmiddag 2 Januari geheel West- en Midden«Bali door hevige regens en noodweer geteisterd waren, zijn Zondag middag in alle rivieren groote bandjirs op getreden, van het gebied af tusschen Tjan- dikoesoemo en Penginoeman en van de kali Jehsoemboel af, Westelijk van Poeloekan, tot in Tabanan. De postauto van Negara naar Tabanan kon Zondagmorgen nog passeeren, omdat de bandjirs eerst tegen 12 uur begonnen. Hieraan is het te danken dat, naar tot- dusver bekend werd, betrekkeiyk weinig menschenlevens verloren gingen. Tusschen Negara en Penginoeman werd een brug be schadigd en een brug vernield. De schade te Djembrana is, wat de voornaamste brug gen betreft, als volgt: Door den oandjir van de kali Poeloekan is eer> ijzeren brug van 40 M. bovenbouw weggeslagen terwijl eeni ge huizen zijn meegesleurd. Geen ongeluk ken hadden plaats. Van een ijzeren brug over de Pangragoan is de bovenbouw weggesleurd to* aan het zeestrand. In de kali Jehleh werd het water door talrijke boomstammen opgestuwd, zoo dat dit een anderen uitweg zocht en huisjes van de telegraaf en een gedenksteen heeft weggevoerd, óp het gebied Tabanan is een ijzeren brug over de Slab.n geheel vernield, terwijl een groote yzeren brug over de kali Balean geheel is weggevoerd en op den oever geworpen. Groote aardschuivingen hadden plaats in den weg van Pengastoehan naar Poepoean, zijnde de meest Westelijke verbinding van Noord naar Zuid. Aan het herstel dezer verbinding wordt krachtig gewerkt. Vele sawahs leden ernstige schade, terwijl in Tabanan twaalf hjken gevonden zün. De gemeenschap is alisi wegen nog ge stoord, zoodat de af deeling Djembrana vrij wel geïsoleerd is. De schade wordt voor- loopig geschat op f 200.000." Het „Bat. Nwsbl." bericht om.: „Zaterdag en Zondag heef; op Bali zeer zwaar weer geheerscht, waardoor de telegra fische verbinding van Baii en Lombok met Java werd verbroken. De ambtenaren van den telegraafdienst togen aanstonds aan het werk om een provisorische verbinding tot stand te brengen, welke echter opnieuw onklaar raakte; zij liep namelijk grooten- deels door het oerbosch, hetgeen bovendien de werkzaamheden sterk belemmerde. Bui ten het rampgebied kreeg men het eerst be richt van een technisch ambtenaar van den telegraafdienst, die lqngs de vrijwel intact zynde telegraaflijn NegaraBanjoewangi bericht zond van den storm. Het verkeer tus- chen Negara en Denpasser is verbroken doordat minstens vier bruggen zyn weggesla gen, waarvan een by kampong Ledok Poe- loehan en een by Gambri. Vele huizen en schuren stortten in A.-R. Buiow, v. Negara, die te Singaradja vertoefde, heeft biykbaar zijn standplaats nog niet kunnen bereiken. Van Denpassar af kan m en35 K.M. rijden in de richting van Negara, maar dan is het afgeloopen. Bij gebrek aan een zeewaardige motorboot zond men 6 dezer van Banjoewangi uit een politie-ambtenaar per prauw naar Bali tot het inwinnen van inlichtingen. De se zou zoo mogelijk üe post mee terugbrengen, wanneer hy naar Banjoewangi kon terugkeeren met de motorboot der opiumreeherche. Ook in straat Bali spookte het." De „Stanfries IV" gelicht. Geen lijken der opvarenden gevonden. Open brief der Vlaamsche werklieden aan Prof. Kors O.P. Japansche Monniken door Chineezen mis handeld. Belangrijke arrestatie inbrekers te Beriyn. van Internationale Brüning zou zich verklaard hebben tegen een verlenging van bet Hoovermoratorium. Ernstig ongeval in de sterrit naar Monte Carlo. Eén Nederlander gedood. De Parijsche trein is gisteravond nabij Amsterdam op een lorrie gereden: vermoe delijk is kwaadwilligheid in het spel. In het kamp te Waalsdorp is een adju dant-onderofficier met doorschoten schedel dood in een barak gevonden. Drietal slachtoffers van een zwaren storm aan de Noorsche kust. Aanhouding van de daders der verduiste. ring van 60.000 te Amsterdam. Wegens kennisneming van geheime stukken is een redacteur van de „JavabcdeV aange houden. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.78 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 4.54. Hoogste barometerstand 782.1 te Budapest. Laagste barometerstand 732.6 te Isafjord. Verwachting: zwakke tot matige, meest znidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, nog weinig of geen regen, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, later waar schijnlijk zachter. TVVVVTVVVVTTVVVVVVTTTVVVTTVTVTVTTTTVWTVTV Ofschoon officieel omtrent de oorzaak van het vergaan van den stoomtrawler „De Hoop" IJM 193 nog niets bekend is, ver nemen we, dat bij familie van één der op varenden te IJmuiden bericht is ontvangen, dat de trawler plotseling lek is geworden en Zaterdagmorgen op 160 mijl afstand van Spurnhead is gezonken. De bemanning heeft al het mogeiyke gedaan om den trawler drijvende te houden, hetgeen echter niet ge lukte. Gelukkig kwam bijtijds de Engelsche stoomtrawler Reindeer in de nabijheid, die de bemanning aan boord nam en te Grimsby aan wal bracht. De 10 opvarenden worden heder. (Donder dag) te IJmuiden terug verwacht. Op de rechtszitting van het Kantongerecht te Zaandam heeft zich Woensdagmorgen een incident voorgedaan, waarbij een der getui gen, de Chef van Politie te Krommenie, is flauw gevallen. Een automobilist te Krommenie had zich te verantwoorden wegens het aanrijden van een politieman te Koog aan de Zaan, toen hy van Amsterdam komende zich huiswaarts had begeven. De automobilist, die blijkens de verklaringen van de getuigen onder in vloed van sterken drank verkeerde, had te genover de Krommenieër politie toegegeven een aanrijding te hebben gehad, niet te Koog aan de Zaan, doch op het Rokin te Amster dam, waarvan door bewusten politiechef ver zuimd was, proces-verbaal op te maken. Bij de verklaringen, die de getuigen af legden, heeft een agent van politie, die voor heen te Krommenie was en thans te Winkel in dienst is, den Kantonrechter een brief overhandigd, waarin zijn gewezen chef hem opdracht gaf, te verklaren dat de bedoelde automobilist niet C. G. maar W. G. moest zyn geweest, wat in"strijd met de waarheid werd genoemd. Over dit feit is de bedoelde chef op dusdanige wijze door den Kanton rechter onderhouden dat hij flauw viel. De brief werd in beslag genomen, terwijl tegen den politiechef rechtsingang werd verleend. Gisteravond is naby halte de Bark op den Rijksstraatweg Amsterdam—Haarlem een motorryder geslipt, waarbij de cuorijdster een eind werd weggeslingerd. Ongelukkig ge noeg sloeg zij juist met het hornd tegen de uit Haarlem komende laatste tram aan, wasrby zij zwaar gewond werd. In ernstigen toestand werd zij, na ter plaatse verbonden te zijn, naar een zieken huis te Amsterdam vervoerd, waar zy later overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1