Stofzuigerhuis MAERïENS HERINGA «fUTHRICH, HAARLEM Exids Batterijen, ook reparaties Agenda Agenda 23 Januari 24 Januari Agenda 25 Januari Juffrouw in brand geraakt Algemeene Ontwapenmgsbijeenkomst te Haarlem Oneerlijke knech' Geloof en Wetenschap De staking bij „Vooruit" DE ONBEWAAKTE OVERWEG Ongeluk bij Scliagen TRAGISCHE BRAND Twee achterlijke jongellS in het vuur omgekomen DE HAVENARBEIDERS TE IJMUIDEN STADSNIEUWS St. Vincentius-Bibliotheek Comité van Katholieke Actie De Vereenigde Staten van Europa H. O. V. M. Boot f Groote propaganda-vergadering Gelden van zijn patroon verduisterd Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen Leelijke val R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" Optreden familie Hofman Mia Peltenburg Hendrik Andriessen Onze Winkelstand DE DIRIGENT VAN DE H. O. V. Moet rust houden Piet Kasteel over „John Henry Newman" De toestand ongewijzigd Hulpactie van den R. K. Vrouwenbond Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165^ CHAUFFEUR ERNSTIG GEWOND WONING TE WEZEP UITGEBRAND De nieuwe arbeidsovereenkomst met tegenzin ontvangen .Mercurius' BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Maatschappelijk Hulpbetoon en Wo controle Gebouw „St. Bavo" .Geel Wit". 6 uur Jaarfeest Spoorwegpersoneel, 7.30 uur. Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Gebouw „St. Bavo". Optreuen Familie Hofman ten bate R.K. werkloozen, 8 uur. Gem. Concertgebouw. Heiijrich Schlu- mans, 8 uur. Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel, JElias weet het beter", 8 uur. Rembrandt Theater. „Mijn Vrouw de Avonutrierster" en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema. „De Brave Hendrik" en vaiiétè 2, i30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater. „Menschen achter tra lies" en variété, van 26.30 uur doorloo pend en 7 en 9.15 uur. Voor volwassenen. APOTHEEKDIENST. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden tot en met Vrijdag waar genomen door de firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596 en door de firma Bergemann en Sneltjes, Jansstraat 27, telefoon 10043. Gebouw „St. Bavo". Smedenpatroons, 8 uur. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur. Bevolkingsbureau, 8 uur. Trans portarbeiders, 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Inwijding door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, 11 uur vun. Rembrandt Theater. „Mijn Vrouw de Avonturierster" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema. „De Brave Hendrik", 8.15 uur. Luxor Theater. .Menschen achter tra lies" en variété, 8.15 uur. Voor volwas senen. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Hagestraat 59; Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. K'arenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reestraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9—half 10. Maandag bestemd voer godsdienstige ver- eenigingep. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 26 Januari. 8.30: Vervolg uiteenzet ting van de Encycliek „Quadragesimo Anno" door den weleerw. heer Th. H. M. v. d. Lugt, kapelaan van de Parochie Johannes de Doo- per, In ge bouw.,.St. Bavo'!; mi-U 8 uur: Repetitie van het R.K. Mannenkoor „St. Caecilia" in het gebouw ,,St. Bavo". 8 uur: Repetitie van het R.K. Mannenkoor 8.30 uur: Vergadering Kruisverbond in de Militairenveresniging, Zoetestraat 14. 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus", afdeeling van het Kruisverbond tot redding van drankzuchtigen in de R-K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14. 8.30 uur: Ledenvergadering van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assisië", in t Hof van Holland. Woensdag 27 Jan. 8.30 uur: Voordracht van prof. dr. Alphons Steger ln het gebouw der St. Josephgezellen, Jansstraat 59. Donderdag 28 Januari 8 uur: Bureauverga dering van de R.K. Reclasseerlngsvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems RK. Mannenkoor in „Central", groote Houtstr. 176. Vrijdag, 8 uur: Vergadering van het RK. Armbestuur der parochie van den H. Antho- nius van Padua. 8 uur: Repetitie van de R.K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Central", Groote Hout straat 176. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wo-dt allen R.K. vereeni- gingen verzocht bij het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering, vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, me'. V/. van der Singel, R,everparkweg i87. telefoon 12791 en na vaststelling hiervan on middellijk mededeeling te doen. Gisteravond werd in Hotel Lion d'Or te Haarlem een drukbezochte vergadering ge houden tot oprichting van de Vereeniging: De Vereenigde Staten van Europa. Het doel der vereeniging is het denkbeeld van een centrale Europeesche regeering, die gezag zal hebben over de regeeringen der afzonderlijke staten te verspreiden en allen, die van het heil eener dergelijke regeering zij novertuigd, als leden der vereenigign sa men te brengen, om met vereende krachten aan de verwezenlijking van het denkbeeld te kunnen werken. Het ontwerp statuten werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Als voorzitter werd benoemd le heer Taco Mulder, tot secretaris de heer mr. J. H. Schultz van Hacgen, tot penningmeester de heer F. Funke, terwijl de heeren J. Schoorl, J. Th. Ruygrok en J. A. van Syn, als com missarissen, leden van het bestuur, werden gekozen. De vergadering besloot met algemeene stemmen de koninklijke bewilliging op de statuten aan te vragen. Het bestuur zal gaarne adhaesiebetuigin- gen ontvangen, terwijl aanmeldingen voor het lidmaatschap kunnen plaats hebben bij den secretaris, de nheer mr. J. H. Schultz van Haegen, Zandvoorterweg 48, telefoon 26145. Binnenkort zullen in verschillende plaat sen openbare vergaderingen worden bijeen geroepen. De secretaris is gaarne bereid alle gewensebte inlichtingen te verstrekken. Morgenmiddag om half drie geeft de H. O. V. een concert in het Gem. Concertgebouw, onder leiding van Marinus Adam. Zij wilde de klok opwinden Gistermorgen wilde de 65-jarige bewoon ster van het perceel Reitzstraat 87 een op den schoorsteen staanden klok opwinden. Doordat haar rokken de kachel raai/ten, vlo gen deze in brand. De vrouw heeft geprobeert het vuur met haar handen te dooven, wat haar niet ge lukte, waarna zij de straat op is geloopen. De daar staande 21-jarige bakker F. P. trachtte eerst met zijn handen de vlammen uit te knijpen. Toen hij zag, dat dit niet gelukte, haalde hij een teil water, die hij over de juffrouw leeg goot. Een dr. heeft de brandwonden aan rug, hals, armen en handen voorloopig verbon den, waarna het slachtoffer naar de Maria- Stichttng ls vervoerd. Alhoewel haar toestand geen onmiddellijk gevaar oplevert, is deze toch vrij ernstig. Vrijdag is te Overveen in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer Michlel Boot, oudste directeur van de N.V. Houthandel vh. William Pont te Zaandam. De heer Boot, geboren te Edam, genoot zijn opleiding als houthandelaar ln Zweden. Teruggekeerd te Zaandam, was hij eerst werkzaam met zijn broer in de firma Boot en Co. Daama richt te hij een eigen zaak op. Deze firma M. Boot ging in 1902 over aan de oude firma William Font. In 1S08 werd de heer Boot in de firma opgenomen en in 1910 werd hij directeur van de genoemde N.V. De overledene, die in vakkringen een groote en goede bekendheid genoot, was commissa ris van enkele maatschappijen, o.a. van den Houthandel Key, de Kralinger Katoenmaat schappij en de Stoomvaartmaatschappij Hil- legersberg. De onlangs in de pers gepubliceerde plan nen aangaande het organiseeren van een groote ontwapeningsbijeenkomst te Haarlem, waaraan de voornaamste vredesvereenigin- gen en de groote politieke partijen gemeen schappelijk zouden deelnemen, hebben thans tot een definitief resultaat mogen leiden. Op 28 Januari as. zal te Haarlem in het Brongebouw een propaganda-bijeenkomst ten gunste der Ontwapeningsconferentie ge houden worden, welke door de navolgende pacifistische vereenigingen en politieke par tijen wordt uitgeschreven: Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond (afd. Haar lem en Heemstede): A. R. Kiesver. „Neder land en Oranje": Bond van jonge Libera len; Chr. Dem. Unie; Chr. Hist. Unie; Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid; Jon geren Vredes Actie; Jongeren Vredesfedera- tie; Kerk en Vrede (afd. Haarlem, Haarlem- Noord en Heemstede); Nooit Meer Oorlog Fe deratie; R. K. Staatspartij; R. KL Vredes bond: S. D. A. P.; Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede; Vrijheidsbond; Vrijz. Dem. Bond. Het woord zullen voeren: Mej. L. C. A. van Eeghen (Doorn); Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen (Haarlem); Ds. J. B. Th. Hugen- hoitz Ammerstol); J. J. de Roode (Amster dam); Mevr. W. A. L. Ros—Vrijman (Den Haag)Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Ter vergadering zal een motie worden aan genomen, welke ter kennis zal worden ge bracht van de Ontwapeningsconferentie te Genève en van de Nederlandsche gedelegeer den aldaar. Spreekuur wethouder Wethouder Van Llemt zal ds volgende week in plaats van Maandag op Dinsdag van 11—12 uur spreekuur houden. Een 20-jarige loopknecht hier ter stede, had gedurende de laatste weken geregeld kleine bedragen van zijn patroon, een krui denier, verduisterd. Toen het tekort ontdekt werd, verzon hij voor het ontstaan daarvan een verhaal. De knecht zou n.l. zijn fiets met de jas, waarin het geld zat, neergezet hebben voor een huis aan de Wilhelminalaan. Toen hij de fiets wilde medenemen, kwam hij tot de ontdekking, dat de jas met het geld verdwenen was. De politie kwam dit verhaald onwaarschijn lijk voor en na verhoor van den knecht be kende hij, dat hij het geld uit een por- temonnaie had gehaald en deze met de jas in den Hout had weggeworpen. Een bedrag van f 45.—had de knecht op deze wijze verduisterd. Voor dé pfactijk-examëns, gehouden te Haarlem, den 14en, 15en en 16en Dec. j.l. zijn de volgende personen geslaagd: Boekhouden: B. A. Koper; Th. Stamer; W. R. van Wetter; C. J. Koning; P. van Veller; C. F. van Swaanihgen; C. A. Can- negieter; F. Warlé; C. Zeeman; B. R. Smit; Th. C. J. Vissers; J. J. M. Sens; F. Smits; A. Beenhakker, allen te Haarlem en M. H. Neerings te HiUegom; A. Slootweg te Zand- voort; C. J. Arnold te Heemstede; H. M. J. Lieneman te Bloemendaal. Nederlandsch: A. K. Hopstaken te Haar lem. Duitsch: P. J. Amse en D. J. Philippo, belden te Haarlem. Engelsch: H. C. M. Kahmann te Bent veld; H. Poel, M. W. Bink, P. G. Tromp, J. H. Wijnberg, C. P. Visser, C. Fibbe, J. Hoogendonk, W. C. Barthel, W. F. v. d. Viugt allen te Haarlem en G G. Hop te Heem stede; J. H. B. Brink te Zandvoort; M. C. Verburg te Aerdenhout. Spaanseh: Mej. M. C. J. de Meijere te Leiden. R. K. COÖPERATIEVE BOUWVEREENI- GING „DE SPAARNESTAD" Men verzoekt ons het volgende mede te deelen: Nu de R. K. Coöperatieve BoUwvereenlging op een gehouden vergadering definitief is op gericht en daarmede een onderafdeeling is geworden van den R. K. Volksbond te Haar lem ,is dezer dagen in een gehouden be stuursvergadering besloten om deze R. K. Coöp. Bouwvereeniging „De Spaarnestad" te noemen. Alle leden, die zich destijds hebben opgegeven, zullen dezer dagen een inschrij vingsformulier ontvangen. Deze formulieren moeten vóór I Februari aan de genoemde adressen ingezonden worden. Wie lid wenscht te worden van de R. K. Coöperatieve Bouw vereeniging moet lid zijn van een stands- of vakorganisatie. De contributie is minstens 0.25 per week, waarvan de eerste afdracht zal plaats hebben in gebouw „St. Bavo" op Zaterdag 6 Februari en vervolgens iederen Zaterdag van 7 tot 9 uur. De leden, die werk loos zijn, worden verzocht in overleg te tre den met het bestuur. Inschrijvings-formulie- ren zijn steeds verkrijgbaar in het gebouw „St. Bavo", bij den administrateur den heer Scholte en bij den secretaris, den heer J. Th. Elligens, Emostraat 1. Zoodra het concept-reglement is samen gesteld zal een ledenvergadering gehouden worden. Voorvork eener fiets gebroken. Gistermiddag omstreeks half twee reed een 40-jarige man in de Damstraat op een fiets, waarvan plotseling de voorvork brak. De man viel tengevolge daarvan met het hoofd op straat, waardoor hij een schedel- basisfractuur kreeg. Per ziekenauto ls de man naar de Maria- Stichting overgebracht. Naar wij hedenmorgen bij informatie ver namen, maakt hij het naar omstandigheden goed. Het jaarfeest dezer vereeniging, tevens sluiting van de viering van het le Lustrum, zal plaats vinden Dinsdag 26 Januari 1932 in gebouw „St. Bavo", 's avonds 8 uur, met medewerking van den heer A. van der Wal, humorist en muzikale opluistering loor den ..Elsnerus Band".^- - In gebouw St. Bavo zal morgen, naar men ons verzoekt te melden, optreden de familie Hofman. Het is ons een groot genoegen het Haar- lemsche publiek mede te kunnen deelen, dat onze oud-stadgenoote Mia Peltenburg bege leid door den heer Andriessen, a.s. Donder dagavond in den Stadsschouwburg alhier een liederenavond zal geven. Het zal voor den uitgebreiden kring van bewonderaars zeker een welkome verrassing zijn, nog eens in de gelegenheid te zijn deze beide kun stenaars te kunnen hooren. Mede door de groote successen die beide artisten in de laatste jaren zoowel hier als in het buiten land behaalden, belooft deze 'avond weer iets bijzonders te worden. Dr. Adolf Potthoff schrijft in de Allge- meine Musikzeitung, o.a.: ,Mia Peltenburg is een groote kunstenares, die den door alle gebieden der msnschelijke ziel leidende ge voelsinhoud der liederen geheel weergeeft. Zij werd met haar uitstekenden begeleider Hendrik Andriessen stormachtig toege juicht". Het programma zal werken bevatten van Purcell, Debussy, Hugo Wolf en Schubert. Wij kunnen eèn ieder aanbevelen van deze gelegenheid gebruik te maken. NIEUWE UITGAVEN. Voor den winkelstand. Van de hand van den heer M. Prins alhier verschenen een tweetal brochures: „Klein- handelprijzen in Crisistijd" en „De kostende prijs van handelsgoederen in crisistijd". In de eerste maakt de schrijver duidelijk, dat het gevolg van een algemeene daling van groothandelsprijzen in crisistijd is, dat de vroegere procentueele toeslagen van den win kelier op ingekochte goederen onverbiddellijk moeten worden verhoogd, wil hij niet met verlies werken en dat de zakelijke onkosten van den winkelier belangrijk moeten wor den verminderd. In de tweede betoogt hij, dat de winkelier bij de vaststelling van den verkoopprijs niet mag uitgaan van den inkoopprijs, omdat deze slechts een deel is van wat het artikel hem kost. Hij moet den kostenden prijs be rekenen. De gemiddelde winkelier stelt het onkostenpercentage veel en veel lager dan in werkelijkheid het geval is. Het openbaar ma ken van dit onkostenpercentage acht de heer Prins de eerste schrede, welke leiden kan tot saneering van het Nederlandsche winkelbe drijf. Met verschillende staten en berekeningen wordt in beide brochures het betoog toege licht, terwijl voorts wordt verwezen naar andere, meer uitvoerige uitgaven van den schrijver. De brochures zijn, voor den winkelier en voor ieder, die belang stelt in het wel en wee van den winkelstand, vooral in dezen tijd van prijsdaling, bijzonder actueel, zijn uitgegeven door de N. V. Gebr. van Staden, alhier. Velo Waschmachine Mij. In het jaar 1909 opende de heer J. Haze- voet als depöthouder van de N.V. Velo Waschmachine Mij. een klein winkeltje destijds het 5e depót in de Damstraat. In dit perceel bleef de zaak 16 Jaar gevestigd, waarna zij verplaatst werd en ook thans nog gevestigd is naar de Riviervischmarkt no. 3. Het bedrijf heeft echter zoo'n gewel digen omvang aangenomen, dat de heer Ra- zevoet er thans tce is overgegaan een zaak aan den Sloterweg te openen, die de andere verre overtreft. Deze winkel Schoterweg 34 is ge bouwd onder architectuur van een broer van den depöthouder. Hij maakt een buitenge woon rianten indruk en geeft een duidelijk beeld van het vele dat in dit bedrijf omgaat. Een rede der uitbreiding is, dat door de Velo Mij. thans ook meubelen werden ver vaardigd. Iets nieuws, dat hier voor het eerst wordt verkocht, zijn aluminium, roestvrije wringers. De zaak beslaat e ppenoervlakte van 2.25 M2. Een fraaie teakhouten betimmering geeft er 'n voornaam cachet aan. Naar wij vernemen, is de heer Frits Schuurman, dirigent van de Haarlemsehe Orkestvereeniging, overwerkt en moet op ad vies van zijn geneesheer een dag of veertien rust houden. De concerten van de H. O. V. zullen ln dien tijd geleid worden door den jiieer Marinus Adam. 18—25 JANUARI Daar men, zooals de zaken er nu voor staan, noch op politiek, noch op finantieel gebied eenige zekerheid heeft omtrent de vooruitzichten in de naaste toekomst, is het verklaarbaar dat de beurs bij gebrek aan voldoenden handel weer de zoogenaamde afwachtende houding heeft aangenomen met een neiging tot wat pessimisme. Had men aanvankelijk gedacht, dat de houding van Frankrijk inzake de herstelbetalingen, door de noodzakelijkheid gedwongen, wat mil der zou zijn en had een enkeling al de verwachting dat een volledige schrapping van het Young Plan niet meer tot de on mogelijkheden behoorde, de Dinsdag door den Franschen minister-president afge legde regeeringsverklaring liet aan duide lijkheid niets te wenschen over. Volgens Laval verlangt de wereld sterk naar for mules, die haar genezing kunnen brengen, maar aanvaardt met te groote bereidwillig heid die theorieën, die een algemeen ge neesmiddel zouden brengen. De gedachte van het annuleeren der herstelbetalingen en oorlogsschulden ls, volgens Laval,een gevolg van dezen geestestoestand. „Wij kunnen echter" zegt hü. „ook in de toe komst geen oplossingen aanvaarden, die zonder de crisris te bezweren. Frankrijk zouden treffen in zijn wezenlijke belangen en zijn in vrijwillig gesloten verdragen ver vatte rechten. Wij zullen het recht op her stelbetalingen niet laten vervallen." Dit is zeer duidelijke taal en, naar men in Frank rijk algemeen aanneemt er geheel op be rekend in Duitschland Iedere Illusie te ver nietigen. Voor een spoedige zuivering van de internationale atmosfeer klinkt deze verklaring weinig hoopvol. Intusschen ls het hoe onsympathieken indruk de houding van Frankrijk ook moge maken niet rechtvaardig aan dit land alleen hardnekkig heid te verwijten. Tenslotte blijft ook Ame rika zich onverzettelijk vasthouden aan het eenmaal ingenomen standpunt dat de her stelbetalingen en de oorlogsschulden niets met elkaar te maken hebben en dat Euro pa eerst zelf orde op zaken moet stellen alvorens het van Amerika hulp kan ver wachten. De heer Stafsing. een Zwedsch bankier, heeft een plan voor een nieuwen internatio nalen gouden standaard uitgewerkt, een plan, dat volgens hem een einde zal maken aan de economische wereldcrisis. Zijn denk beelden zijn merkwaardig genoeg om te signaleeren en in het kort komen ze op het volgende neer: Wanneer de voornaamste landen met den gouden standaard hun gouden munt met de helft van het gewicht verminderen terwijl de hoeveelheid bank biljetten constant blijft (teneinde Inflatie te verhinderen) dan zal de tegenwoordige waarde van het goud verdubbelen. Men heeft dan hetzelfde effect alsof de hoeveel heid gcrnd, welke voor monetaire doeleinden wordt gebruikt, op de tegenwoordige gou<a- waarde verdubbeld is. Hierdoor ontstaat dan een surplus aan goud, dat onder contróle van een Internationale goudreservebank moet worden geplaatst, die daardoor de verschil lende landen, die zulks noodig hebben, kan helpen den nieuwen gouden standaard hl te voeren. Nu komt echter des Pudels Kem. De Invoering van den nieuwen gouden stani, daard zal do waarde der goudvoorraden van de crediteurenlanden vermeerderen met een bedrag, dat overeenkomt met de Duitsche schadevergoeding en van de oor logsschulden, .waardoor; de mogelijkheid bestaat tot onmiddellijke liquidatie hiervan, doordat de crediteurenstaten op deze schul den een bedrag afschrijven, overeenkomende met de vermeerderde waarde van him goud voorraden. Hierdoor zou men hetzelfde resultaat verkrijgen alsof de crediteuren- landen in goud volgens de tegenwoordige waarde worden betaald. Wij hebben het plan hier gesignaleerd om zijn merkwaardigheid, niet om zijn bruikbaarheid. Want de heer Starsing heeft naar onze meening vergeten, dat het bedrag der herstelschulden en oorlogsschulden volgens den nieuwen gou den standaard tweemaal zoo hoog zou wor den, waardoor tenslotte niets zou zijn ge beurd. Het lijkt erg op een bankierslistig heid. Een flinke slag is deze week aan den Nederlandschen boterhandel toegebracht door de verhooging van het Duitsche boter- tarief met 55%. Duitschland is de voor naamste afnemer van onzen boter-export en treft ons land hiermede dus zeer gevoelig. Slechts de eerste 5000 tons zullen volgens het oude lage tarief worden belast, maar dit ls van weinig beteekenis, aangezien wij reeds sinds 1925 meer dan 30.000 ton jaarlijks in Duitschland invoeren. Afgezien nog van het feit of Duitschland na het eenigen tijd geleden met Finland gesloten handels verdrag, waarbij ook aan Finland 5000 tons invoer tegen het lage tarief werd toege staan (zijnde echter meer dan het maximum van den Finschen boteruitvoer) het recht heeft op grond van de meestbegunstiglngs- clausule ons met slechts 1/6 gedeelte van ons maximum af te schepen, blijkt weer eens te meer hoe belemmerend de tolmuren op den handel werken. Protectie van deu een betekent bedreiging van den ander. Denemarken en Nederland worden door deze bepaling het zwaarst getroffen en zelfs bestaan reeds plannen om het interna tionale Hof van Justitie in deze zaak om oordeel te vragen. De New Yorksche beurs gaf deze week ook niet veel kleur te zien, vermoedelijk omdat men behalve de zorg voor de groote belan ken welke men bij het half failliette Europa heeft, zijn handen ook nog vol heeft ge had met het regelen van binnenlandsche finantieele moeilijkheden. Na Chicago, dat eenigen tijd geleden zijn betalingen aan gemeentepersoneel Wegens gebrek aan kas middelen moest staken, verkeert nu het machtige New York in grooten nood. Reeds eenige weken lang vonden talrijke confe renties plaats tusschen vertegenwoordigers van de stad en een 34 tal bankirs. New York vroeg geld ende bankiers wilden het niet geven, zoolang de heeren stadsbe stuurders niet tot scherpe bezuinigings maatregelen wenschten over te gaan. Zoo hoog was de nood gestegen, dat de stad er dezer dagen slechts met de grootste moeite in kon slagen 12% millioen dollar tegen 6% te leenen en wel op voorwaarde, dat de leening weer binnen 10 dagen zou zijn afgelost! Volgens de berichten zouden nu eindelijk de bankiers ln een leening van 350 millioen dollar hebben toegestemd en Wallstreet maakt hieruit op. dat de hee ren geldgevers hun zin hebben weten door te drijven in zake de bezuinigingen. Het verloop van de beurs te Amsterdam kenmerkte zich door de zoo langzamerhand reeds gewone onbelangrijkheid en volledig gebrek aan zaken. 't Mag een toevallig samentreffen genoemd worden, deze lezing van Piet Kasteel voor de Haarlemsehe vereeniging „Geloof en We tenschap" in den Schouwburg Jansweg, en de pas verschenen vertaling van Francis Wahlen van het werk van J. Lewis May over Kardinaal Newman. Een teeken, dat John Henry Newman een figuur is geweest, die nog blijvend voortleeft ln de na hem komende generaties. Een ge lukkige gedachte dus van „G. en W." door den bekenden apologie-kenner Piet Kasteel, Newman dichter bij haar leden te brengen. Na een korte inleiding van den voorzitter, waarbij hij tevens den leden dringend ver zocht dit jaar toch eens goed in te zetten, wat betreft het op tijd komen, was het woord aan den spreker, die op smeuïge wijze voor de pauze het leven van Newman schetste. Eerst wierp spr. het licht op de „Oxford- beweging", waarvan Newman, die 18 Februari 1801 te Londen geboren werd, in 1831 de ziel en leider was. Opi 15-jarigen leeftijd was Newman ln Oxford gaan studeeren; in 1825 werd hij tot priester gewijd van de Engelsche Staats kerk. Hij was sterk in wiskunde, een lief hebber van muziek en voelde zich sterk aan getrokken tot geschiedenis en wijsbegeerte. Hij legde de gelofte van maagdelijkheid af, wat uitzonderlijk mag genoemd worden ln die dagen voor een Anglicaansch pries ter. Hij was een bescheiden figuur, wenschte rijkdom noch hooge ambten. Zijn preeken waren uitingen van magnetische kracht, waarmee hij de menschen tot zich trok. Zij werden gehouden in de Universiteitskerk en voor honderden studenten gold het „credo in Newman". In 1832 maakte hij met een vriend een reis naar Rome. Hij bewonderde de Room- sche geestelijken en begreep niet hoe zijn vriend in Rome den anti-christ kon zien. Newman werd nu de werkelijke leider der Oxford-beweging. De drie hoofdstellingen waarop deze bewe ging berustte waren: Godsdienst is dogmatisch. De apostolische successie der Bisschoppen moest bestaan. Rome heeft het oude Christendom ver- valscht. Jaren van strijd volgden hierop. In 1843 legde hij zijn ambt als pastoor der St. Mary-kerk neer en trok zijn anti-katholieke uitingen in. 1 Hij wijdde zich dan met hartstocht aan de studie der ontwikkeling van de Christelijke leer. Deze studie werd nooit voltooid en in 1845 volgde zijn bekeering tot het Kath. Geloof. Nu wilde hij rechten gaan studeeren, hij ging naar Rome en keerde in 1847 als pries ter in z'n vaderland terug. In 1850 hield hij zijn „lectures" over An- glicaansche moeilijkheden, die tot doel had den de Anglicanen op het goede spoor te brengen. In 1852, bij het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Engeland, hield hij zijn be roemde preek „Tweede lente". Hij procedeerde vervolgens met een Ita liaan, waar het ging om de beslissing of het gehate katholicisme in Newman veroor deeld kon worden. Hij verloor, doch uit heel Europa stroom de het geld toe om zijn kosten te dekken en „The Times" protesteerde zelfs tegen den uitslag van het proces. Als Charles Kingley Newman beschuldigt van onwaarachtigheid, geeft dit den stoot tot het schrijven van zijn .Apologia". Een werk van hooge geestelijke en litteraire waarde. In 1878 verleent Pius IX hem den Kardi naalshoed. In 1890, na ruim 10 jaar Kardi naal te zijn geweest, aanschouwde hij de eeuwige waarheid en liet hü 't nageslacht speuren in het geheim van Newman. Na de pauze gaf spreker nog eenige korte trekken, grepen hier en daar, waarin hij vooral duidelijk deed uitkomen, hoe onbe rekenbaar groot Newman's invloed op de wereld van geloof en denken geweest ls. Aan het slot dankte de voorzitter den heer Kasteel voor de voortreffelijke wijze, waar op hij dezen ontwilckelingsavond tot een vruchtbaren gemaakt had. Betreffende de staking aan de werf „Vooruit" te Spaarndam vernemen wij na der, dat deze tot op heden rustig verloopen is. Wel was gistermiddag een aantal com munisten nabij een werf verzameld, doch on geregeldheden deden zich niet voor. De di recteur der werf heeft zich onder hen be geven en met de menschen gepraat, zoo deel de hij ons mede en ten slotte waren zij voor rede vatbaar, zoodat zij rustig aftiokken. De directie denkt er niet aan de eischen van de stakers in te willigen. Reeds van 1929 af. toen de crisis begon, zijn de loonen gehandhaafd, doch thans is gebleken, dat dit niet langer kan. Zou toegegeven worden aan den eisch tot niet-loonsverlag'ng, aldus de directie, dan zou slechts het aanwezige werk afgemaakt kunnen worden, daar vol gens het bestaande loon geen nieuw werk meer loonend kan worden uitgevoerd. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de fabriek ge sloten zou moeten worden. Na de loonsverlaging zal aan vaklieden een uurloon van 52 cent betaald worden, hetgeen aldus de directie, op werven van de capaci teit van „Vooruit" een goed loon is. In Gro ningen, Friesland, Noord-Brabant en Zuid- Holland wordt op de ernstig concurreerende werven, esn enkele uitgezonderd, minder be taald. De directie is tot loonsverlaging over moe ten gaan, omdat de hypotheekbanken geen credieten meer verleenen, zoodat allerlei klein werk aangenomen moet worden. Uit het verslag van de Jaarvergadering in dit blad heeft men kunnen lezen, dat de Hulpactie van den R.K. Vrouwenbond aan menig huishouden reeds ten goede gekomen is. Er zijn echter nog zeer vele gezinnen, die met smacht uitzien naar de reddende vrouwenhand, maar de hand is bijna leeg! Daarom doen wij nog eens een beroep op onze geloofsgenooten, om op hun beurt óns te steunen. Deze week kwamen er weer ver schillende vragen om wollen dekens, mans- pakken, jongens- en mansschoenen, en juist daarvan ls de voorraad geheel uitgeput, en de kleine kas, die wij hadden, laat onbarm hartig den bodem zien, zoodat van aanschaf fing geen sprake is. Mevrouw Bteger—Kraetzer, Lanckhorst- laan 36, telefoon 28568, neemt volgaarne elk gunstig bericht om wat te komen afhalen van u op. Wij zijn u reeds hartelijk dankbaar voor wat u deedt en zullen dat nog meer women, wanneer u het stellige voornemen, om nog eens wat te sturen, hebt uitgevoerd. HET BESTUUR VAN DEN R.K. VROUWENBOND. Op den onbewaakten overweg op den WJ" geweg tusschen Schagen en Schagerbnig vanmorgen een melkauto van de kaasfabn „de Loet" te Schagen tegen de locomot' gereden van de tram. die om 7 uur va» Schagen naar Warmenhuizen vertrekt. De auto werd verbrijzeld en de chaufie werd meer dood dan levend in een b» zijnde woning binnengedragen. De locomotief werd eenigszins gehave en de trein kwam met 15 minuten vertr ging te Alkmaar aan. - Naar wij nader vernemen, is de chauixe Duinker genaamd, er vrij goed afgekome°' Hedenmorgen om half zeven ls door 0lj* bekende oorzaak brand uitgebroken in woning van de familie Wekamp, koopman Wezep- .ra- Dit onheil heeft een buitengewoon cr* gisch verloop gehad, want de fel laaien»® vlammen grepen met een dusdanige Kra°"j en snelheid om zich heen, dat een twee^ eenigszins achterlijke jongens, respectieve' lijk van twaali en veertien jaar, die zl® nog te bed bevonden, in de vlammen 0ltt kwamen. Slechts eenig huisraad werd gered. Gisteren hebben de organisaties der venarbeiders te IJmuiden vergadering® belegd ter voorloopige bespreking van concept-arbeidsovereenkomst, welke door besturen en de reeders was ontworpen. De nieuwe regeling werd door de arbeid® met groot entegenzin ontvangen. In de gadering van den Centralen Bond werd sloten, de besprekingen op te schorten.1® wijl in de bijeenkomst van den Chr. de nieuwe regeling met 4948 stem»1 werd verworpen. Men schrijft ons: Voor leden en genoodigden van de 8 Haarlem van Mercurius heeft prof. mr. W. de Vries, hoogleeraar aan de Hand» hoogeschool te Rotterdam Donderdag» v0'.. j.l. In de bovenzaal van Restaurant "SprUrp een causerie gehouden met als onderW® „Hoe komen wij aan ons recht". .e De verwachtingen van hetgeen de gelee1 spreker ons aan de hand van het door Jj gekozen onderwerp zou doen hooren, zu» zeker nog al uiteenloopend zijn geweest, zal verwacht hebben een uiteenzetting krijgen van het gewone verloop van een P* cedure, of uit het labyrinth van onze W geving den weg te vernemen hoe aangek' onrecht hersteld te krijgen, doch op die P den van het Recht begaf spreker zich f" Hij deed het licht vallen op het ve nj. weinig bestudeeren van het Vakvere»8 gingsrecht en op het recht van den Ar"e zooals dat tot heden bij wetten, tractaten e is vastgelegd. d Om bij ingrijpende geschillen handet^ en leidend op te treden zijn in het aJëeItieje de vakvereenigingsbestuurders niet voldoe11 onderlegd, heben van de desbetreft'e" Wetten geen speciale studie kunnen »iaK ci, Spreker bepleitte in dit verband het, m1^ dels de hoogeschool opleiden van door Vakbonden vrijgestelde bestuurders. Besprekende de huidige moeilijkheden den handel, zette spreker helder zijn »eZ ren uiteen tegen de in vele gevallen aangj,, wende middelen om winst te maken. °''n door het monopoliseeren van bedrijven 1 nadeele der gemeenschap. Vakvereenigin® controle op economisch gebied, om o.a. fa lend op te treden bij het bepalen van l0011 is een dringende eisch geworden. lS, De tijd is rijp om de tegenstellingen tu sehen werkgevers en werknemers te °vC.f, bruggen om te komen tot economisch ze 0 bestuur, als een der belangrijkste tect0 g* tot blijvende verbetering der huidige ec0llj. mische wanorde en haar ingrijpende gen. Geboren: 20 Januari: C. II. v. In£en^ Roosloot d; J. Blankwater—Brand d; d; Feije—Regeling z; M. A. J. Klein—v. Hoea 22 Januari: A. Sminiade Graaf z. j., Overleden: 20 Januari: H. Zomer, Talmastraat; 21 Januari: G. v. NoWe ,e, Groot, 50 j.. Kamperlaan; J. G. M. s^60d' 26 j.. Kamperlaan; G. Fregel, 71 J., R°' straat. Ambtenares benoemd Naar wij vernemen, ls benoemd y ambtenares voor Maatschappelijk Öu toon en Wonlngcontróle ln deze seü mej. U giUe, wonende te Arnhem, y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2