Nieuwjaars-vooruitzichten De spoorwegaanslagen om Amsterdam f 3000.- 1250.- f125.- f50. 140.- i öoor Benito Mussolini MAANDAG 25 JANUARI 1932 DE SPOORAANSLAGEN Groote Belooning uitgeloofd Zeer scherpe bewaking langs alle lijnen ingesteld Voornaamste Nieuws DE JEZUIETEN-ORDE IN SPANJE Ontbindingsdecreet uitgevaardigd DE BAROMETER BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel D,T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17981 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Werkloosheid - Herstelregeling Ontwapeningsconferentie-Europa moetopeigen krachten vertrouwen SPORTCMEN IN DEN DOP WEERBERICHT 2 J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem OPTICIENS FABRIKANTEN RELLETJES AAN DE BERLIJNSCHE UNIVERSITEIT flÊIÉÜÊ 11ÉII I iC Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per «Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bj) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. itslng; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. abonné's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange Reheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen ïli een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bii verlies van een duim oi wiisvingei bii een breuk van been rf arm mï verlies van *n anderen vinger Hoewel wij een ni' aw jaar zijn ingegaan, 'Ükt het allerminst de geschikte tijd om een ^ternationalen inventaris vast te stellen en eeh Internationale balans op te maken. Wij staan aan den vooravond van zooveel Conferenties en zijn verdiept in zooveel be sprekingen over een betere internationale v6tstandhouding, dat wij het gevoel hebben, Msof er iets belangrijks te wachten staat. Als wij overzien, wat ons in 193 2te wach- staat, dan komen wij tot het bewustzijn, «*t het een jaar zal worden van ingespannen ^beid en groote gebeurtenissen. Inderdaad het een jaar worden van buitengewoon langrijke feiten voor de volkeren der ge hele wereld. Andere jaren na den grooten °orlog waren van beteekenis omdat er con venties en parlementsverkiezingen in wer- «eh gehouden, welke wij wellicht kumien Vigschikken onder de gebeurtenissen van 5Vhts gewone beteekenis in vergelijking Vt de vele urgente internationale proble- Vn, die op het oogenblik onze aandacht eVhen. Nooit waren onze moeilijkheden van een Ver internationaal karakter en alle naties ^bben er dus een vitaal belang bij. op welke 1932 deze moeilijkheden tegemoet zal Vden en, naar wij hopen, zal oplossen. Ofschoon er een Wijd verbreide depressie 5 biet als gevolg een grootte onzekerheid op «e markten, is zij geenszins de ergste die de Vreld ooit te verduren heeft gehad. Het is Verdaad nog niet zoo lang geleden, dat een e®l volk van honger kon omkomen, zonder V de rest van de wereld er iets van gewaar Vrd. Minder dan een eeuw geleden was dat mogelijk en toch zijn wij heden, met de Vbetering der verkeersmiddelen, allen buren borden en een dergelijke ramp kan zich Vt meer voordoen zonder dat tenminste btand de helpende hand biedt en een volk Jj1 nood verlichting brengt, zooals Hoover '6d voor Midden-Europa en Nansen in Us'and na den oorlog. Niettemin hebben li onze moeilijkheden, doch deze-zijn bijna *'le veroorzaakt door den marsch der be- Viaving naar nieuwe terreinen en verove ren. ^T>e verschrikkelijke ironie van dat alles dat wij blijkbaar te veel hebben. Terwijl in de veehoudende en landbouwende /^schappij van vroeger nood geleden erd, als er niet genoeg was, is er heden terwijl er schijnbaar te veel is, doch V] %eiti bland in staat is er iets van te krijgen. «fin: s zijn er heden ten dage, die er op aan- V6] Sen, dat wy terugkeeren tot de Iand- bWeconomie van vroeger, omdat zij geloo- dat er dan bestaansmogelijkheid zou Voor iedereen. Toch was dat niet altijd geval, want meeldauw en droogte kon- «en den oogst vernietigen en besmettelijke ebten konden sterfte onder het vee ver baken. hebben geleerd onze producten op te ah voor magere jaren en voor andere bden, die hun voortbrengselen met de 2e wenschen te ruilen. Intusschen Is dit JJju. ces zoo ontzaglijk gecompliceerd gewor- dat het een soort raadsel voor ons ge- 0tden is en ons zoodanig in de war heeft bfacht, dat wij van de moeilijkheden net e st-e niet eens meer begrijpen. Wij vragen 15 dozijn economen om ons te zeggen, wat tt6 °°rzaak is van deze fout in de machinerie *ht< 2ij geven ons een dozijn verschillende ^oorden. Wereld sukkelt voort,, terwijl wij pro- ,V^ren de breuk te herstellen, doch het 'int heel moeilijk te ontdekken wat er rf"'ken is of wat een spaak in het wiel - 6tct- Het schijnt wel, dat er geen gladde v, van zaken te verwachten valt by de v ulSe machine. Wij kunnen haar enkel -Haf ^aeren en pogen voort te hotsen met den tlst mogelijken last. Het is echter wel tijd t|. af te vragen, of deze oude machine haar niet heeft uitgediend, vooral seaerr zij v deze periodieke storingen en panieken 5tO] Het is tijd uit te zien naar een be- bbngepast systeem, dat den huldigen k 1 van snelheid en capaciteit het hoofd 'bh ,i;| bieden. Zoo'n machine kan niet in een Worden voortgebracht. Doch zal J932 h minstens" verwerkelijking ervan ver ben? e kwestie, die het meest dringend de Europa heeft de macht en de be kwaamheid zelf uit de na-oor- logsche crisis te raken. Van mij wordt veronder steld, dat ik verderen steun zal vragen van de Vereenlgde Staten. God helpt hen, die zichzelf helpen. aandacht vraagt van staatslieden en regeer ders, is de werkloos heid, ten eerste omdat zij de bevolking groo- telijks doet lijden, en ten tweede, omdat mil- lioenen werklooze man nen en vrouwen door hun leeglooperij en wan hoop onrust en onvei ligheid teweegbrengen. De sociale zijde van het probleem spoort ons aan tot pogingen om verlichting te brengen. Persoonlijk ken ik als iemand die al den kommer en den honger heeft geleden van een arbeider zon der werk, iemand, die den nood van een ge zin met kleine kinderen in harde tijden heeft meegemaakt persoonlijk ken ik de les der werkloosheid en het is er niet een om te ver geten! De omvang' van deze verwarring brengen de abnormaliteit 20 millioen menschen, die geen werk kunnen vinden en toch ge voed moeten worden met misschien 20 of 30 millioen anderen, die van hen afhangen is vreeselijk en dreigend. Gedurende den afge- loopen zomer was het voor mfj een voort durende zorg, een oplossing voor dezen win ter te vinden. Wat Italië heeft gedaan door het aanpakken van een geweldig program voor openbare werken, om deze werkloosheid te bestrijden, is reeds welbekend. Wfj zijn in staat geweest bijna een half millioen per sonen werk te verschaffen door onze staats- en provinciale bouwprograms. Op het oogenblik zijn er nog 800.000 menschen die werk zoeken. Wanneer Fe bruari en Maart aanbreken zal dit overschot van werkkrachten weldra opgeëischt worden door den landbouw. Zulk een weldig vraagstuk kan echter niet worden opgelost door één natie alleen, vooral niet waar internationale elementen in de lndustrieele depressie zijn aan te wij zen. Er zit een radicale fout in onze moderne kapitalistische beschaving, en deze moet vol komen «worden goedgemaakt, wil deze be schaving bestaan blijven. Weldra komt te Lausanne de internatio nale herstelconferentie bijeen. Deze conferen tie kan niet te vroeg worden gehouden, daar het vraagstuk der oorlogsschulden en her stelbetalingen een der meest kwellende is voor den internationalen toestand. Het vraag stuk is zoo nauw verbonden met de alge- meene opleving van den Europeeschen han del, dat het de gedachten van 's werelds beste staatslieden beheerscht. Herstelbeta lingen en oorlogsschulden hebben den naties sinds het eind van den oorlog last veroor zaakt en het zou ontzettend zijn om aan te zien, dat deze toestand zou voortduren. Het probleem dient radicaal en voorgoed opge lost te worden. Het onlangs verschenen rapport van de advlseerende commissie, welke te Bazel bij eenkwam, heeft ons geen erg hoopvollen kijk gegeven op den toestand, waarvoor de con ferentie zich geplaatst ziet. De toestand van Duitschland biedt weinig reden om zich te verheugen, zoodat ons de pijnlijke taak wacht, te onderzoeken of Duitschland in staat zal zijn om in jaren, die nog voor ons liggen, verdere herstelbetalingen te verrich ten. Het jaar 1932 biedt ons op dit punt minder dan niets, daar Duitschland zijn her stelverplichtingen tot dusver is nagekomen met geleend geld. Het zal niet in staat zijn de betalingen van het volgend jaar te verricn- ten gegeven 's lands verzwakte positie op handelsgebied. Aan het eind van het door de Vereenigde Staten toegestane morato rium zal men genoodzaakt zijn bestendigere maatregelen te nemen, die een langere periode beslaan. De herstelkwestie behoeft een nieuwe be spreking en een nieuwe oplossing De we reld kan niet jaar in jaar uit voortsukkelen met een halfslachtige economie. In Februari moet de langverwachte ont wapeningsconferentie te Genève byeenko- Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie te Amsterdam een bedrag van 1000 beschikbaar gesteld, uit te keeren aan hem die in staat is inlichtingen te geven, welke zu.len leiden tot de arrestatie van den da der gi de daders van de in de laatste dagen in de omgeving van Amsterdam gepleegde spoorwegaanslagen. Voor" het geval meer dan een persoon waardevolle inlichtingen geeft, zal bet bedrag worden verdeeld. ;-v Twee jeugdige polospelers aan het oefenen te Pinehurst. men. De dringende noodzakelijkheid van een oplossing van het herstelprobleera doet niets af aan de groote dringendheid om een wer kelijke en daadkrachtige beperking der oe- wapeningen te bereiken, ten einde de naties te bevrijden van de overdreven lasten der militaire begrootingen. De toestand van Europa eischt ontwapening. Was Europa er niet zoo hopeloos aan toe in economisch op zicht, dan vrees ik, dat het zich reeds eer der in een oorlog had gestort. Armoede heeft Europa van den oorlog gered. Er zijn volken, groote en kleine, gewapend tot de tanden, terwijl hun Inkomsten nauwelijks in staat zijn het te dragen en hun burgers gebukt gaan onder de zware lasten der militaire uit gaven. Lausanne en Genève zijn thans de groote namen, die het internationale publiek bezig houden. De raadkamers dezer beide steden zullen het tooneel worden van den nieuwen weg, dien zij in de rest van 1932 en de ko mende jaren zullen volgen. Het is een ge wichtige beslissing, die aao deze twee con ferenties is toevertrouwd. Van haar hangt af, welke Wending het lot van Europa zaï nemen. Wij moeten vertrouwen hebben in het resultaat van deze beide bijeenkomsten. Het zou van geen belang zijn te vergaderen, als er geen gevoel van vertrouwen bestond, dat er iets goeds zal voortkomen uit de beraad slagingen der wereldstaatslieden. De Ver eenigde Staten zullen er vertegenwoordigd zijn en dat legt veel gewicht in de schaal. Juist President Hoover heeft verleden jaar den weg aangegeven om Europa te helpen uit zijn moeilijkheden, doch zijn leiderschap is door Europa niet volledig aanvaard. Laten wij hopen, dat Europa geen tweede fout zal begaan en dat de hulp van Amerika in net vervolg ten volle zal benut worden voor de zaak van Europa. Behalve Lausanne en Genève is er nog veel meer, wat de aandacht waard is. Daar is de voortdurende tarievenstrijd, die den internationalen handel verstijft. Wij wach ten op de voltrekking van een of andere in ternationale regeling, die ons zal bevrijden van dezen destructieven handelsoorlog. Daar zijn ook nog het Mandsjoertjsch conflict en Indië, welke de wereld in beroering bren gen, al hebben de gebeurtenissen in Azië niet dien terugslag op de wereld als de dringende internationale problemen. In 1932 zullen de Vereenigde Staten een nieuwen president kiezen. De positie, die deze groote republiek tegenwoordig in de wereld inneemt, geeft aan deze gebeurtenis een wereldbeteekenis. Amerika kan niet ver mijden, dat zijn invloed doorwerkt in alle hoeken van de wereld, vanwege de uitge breide handelsrelaties, die het met alle vol ken onderhoudt. Verder kan het zich niet losmaken van de rest van de wereld om net eenvoudige feit, dat het 's werelds grootste schuldeischer is. Toch komt het mij voor, dat Europa een groote fout begaat met te verwachten, dat een of andere wending in Amerika zijn las ten zal verlichten. Europa heeft reeds ge toond waartoe het in staat is, toen het den grooten oorlog doormaakte en dank zij op offeringen, heldenmoed en hardnekklgen strijdlust uit de worsteling te voorschijn kwam na bovenmenschelijke inspanning van beide zijden. Europa toonde zijn kracht en spreidde zijn geestelijke en stoffelijke hulp bronnen ten toon. Europa kan opstaan ook uit zijn huidige inzinking zonder hulp uit Amerika. Het moet aan zijn eigen krachten worden overgelaten. Het heeft de macht en de bekwaamheid om zelf uit deze na- oorlogsche crisis te raken. Van mij wordt verondersteld, dat ik verderen steun zal vra gen van de Vereenigde Staten. „God helpt hen, die zichzelf helpen". Europa moet eerst zichzelf helpen voordat een ander er toe overgaat hulp te bieden. (Nadruk verboden). Hoewel de Conferentie te Lausanne, waar van de Itallaansche premier spreekt, voor. loopig niet doorgaat, blijft hetgeen hij over de herstelkwestie zegt, van groote actualiteit. Dat er na het bekend worden van de spoorwegaanslagen, die de vorige week in de omgeving van de hoofdstad zijn geschied, eenige ongerustheid merkbaar was bij het reizend publiek Is niet te verwonderen, voor al omdat men Zaterdag nog geen spoor van dader of daders gevonden had. Toen in het middaguur in de stad voor de verschillende politie-bureaux en in talrijke winkels de proclamatie van den Officier van Justitie mr. van Thiel was opgehangen, waarin een bedrag van 1000 beschikbaar werd ge steld, uit te keeren aan hem die in staat is inlichtingen te geven, welke zullen leiden tot de arrestatie van dader of daders, was het gesprek op de trams of in de café's over de aanslagen algemeen geworden. Dikwijls hoorden we zeggen, zouden de maatregelen ter beveiliging nu wel afdoende genomen zijn? Dat dit onderwerp besproken werd is natuurlijk te begrijpen en al had de pers van spoorweg- en politie-autoriteiten de ver zekering gekregen dat de bewaking afdoende zou blijken, zijn we ons Zaterdagavond eens persoonlijk gaan overtuigen door een tocht langs de verschillende spoorwegbanen in de richting Hembrug en Halfweg te maken. Aan het bureau Spaamdammerstraat. Over het Noordelijk deel van de stad hangt Zaterdagavond een dikke. mist. In het Spaamdammer-kwartier de groote arbeiders wijk aanh et einde van de stad begrensd door de spoorbanen naar Haarlem en Zaan dam is het tegen negen uur stil. De bewo ners zijn de binnenstad ingetrokken en slechts uit de verschillende volkscafé's op de hoeken van straten klinkt eenig rumoer en gezang naar buiten. Aan het einde van de Spaamdammerstraat bevindt zich het pcditie-bureau van de 8e sectie. Onder dit bureau ressorteert een groot deel van de spoorlijn naar Zaandam. Alvorens onzen tocht in de polders aan te vangen, besluiten wij even binnen te loepen, misschen is er eenlg nieuws te vernemen. Het is in het lokaal van den wachtcommandant behageltjk warm. WD treffen er een inspecteur van den justl- tieelen dienst en een brigadier. „Is er nog nieuws" vragen wij den inspec teur? „Tot op heden gelukkig niets" is zijn antwoord, „doch we zijn op alles voorbe reid". De bewaking is in orde verzekert hif en toen wij hem ons plan mededeelden om eens langs de spoorbaan te kijken, was zijn antwoord „dan zult gy het zelf wel onder vinden". Nog even zitten we te praten, als van bul ten geluiden naar binnen dringen. „We krijgen bezoek" zegt de brigadier. Even daarna komen twee heeren binnen, gekleed in zware leeren jekkers, met verkleumde gezichten. Het zijn twee bekende politie- inspecteurs, de chef van de mobiele-brigade van de Centrale recherche, J. L. Posthuma en Ph. v. d. Most, chef van de speurhonden- brigade. De heeren zijn op weg naar de richting Hembrug voor de controle over de verschillende posten. Even wordt door hen met enkele bureaux getelefoneerd, waarna de inspecteurs hun tocht voortzetten. Bulten staat 'n kleine auto en achter in den wagen zit „Sango" de herdershond, die een blij gejank laat hooren als hij zijn baas uit het bureau naar buiten ziet komen. Zoodra zij zijn vertrokken, nemen wij af scheid en beginnen onzpn inspectietocht langs de spoorbanen. Trouwe wachters in den mist. Na tien minuten wandelen liggen de laat ste huizen van de stad achter ons en staan wij voor den overweg van de spoorbaan naar Zaandam. Langs de baan loopt een smalle weg de z.g. Veldweg. De spoorboomen zijn geopend, doch in het seinwachtsrshuis aan den overweg is het stil en brandt zelfs geen licht en toch moet de overweg-wachter aan wezig zijn, daar er ieder uur hier twee trei nen naar en van Amsterdam passeeren. Wij krijgen het gevoel alsof er in het wachthuis meer dan een persoon aanwezig is en dat men vandaar uit terdege opneemt wie den Veldweg opgaat en wie den overweg passeert in de richting Sloterdijk. De mist is hier ondoordringbaar. Wy kunnen geen twee meter voor ons uitzien en lantaarns bran den op dezen binnenweg niet. In de verte klinken misthoorns van de schepen op het IJ en Noordzee-kanaal. De weg is slecht Een dikke brei-achtige klei maakt dat men slechts langzaam vooruit komt. Na een kwartier loopen hebben wij nog geen mensch ontmoet, totdat wij plotseling in een paar vurige honden-oogen kijken. Even daarna staan wij tegenover een man, dien wy als een van de rechercheurs herkennen. Na even op gedempten toon gesproken te hebben, vervolgden wy onzen weg. In de verte klinkt gerommel. Een electrlschen trein passeert de Hembrug en na eenige minuten raast hy ons in de hoogte op den spoordyk voorby. wy zyn ongeveer op de plaats waar Vrydagavond de dwarsligger op de rails ge vonden werd en als wij naar den hoogen spoordijk zien denken wij met een huivering hetgeen gebeurd zou zijn als het misdadig plan was gelukt. Even daarna passeert ons weder een politieman in burger met een hond en vlak by de Hembrug zien wy in den mist nog een rechercheur met een hond. Wy gaan de Hembrug onderdoor. Marechaussee, Ryksveldwacht en Recherche op pad. Het Noordzeekanaal is zwart van den mist, de overzyde, Zaandamkant, is niet zichtbaar. Langs den anderen kant van tie spoorbaan keeren wy terug tot aan een kruisweg in de richting Sloterdyk. Ook op dit gedeelte komen wij verschillende politiemannen in burger met honden tegen. Het schynt wel, of de mist steeds dikker wordt. Bij de krui sing van den landweg in de richting Sloter dyk staat een boerdery. Wy blyven hier even staan. Alles schijnt er reeds in ruste te zyn. Op het oogenblik dat wy verder wil len gaan hooren wy het gekraak van grint achter ons. Op dringenden toon wordt ons gevraagd of wy hier iets te zoeken hebben. Wy zien om en naast ons staan in hun don kerblauwe uniform twee marechaussees. Be leefd werd nogmaals geïnformeerd waar de wandeling naar toe was, doch by het zien van onzen perspenning was de reden van deze late avondwandeling gauw opgelost. Op den weg van hier naar Sloterdyk passeerde ons de auto met de twee inspecteurs erin, die nog steeds op contróle waren. In het rustige dorpje Sloterdyk was oogenschynlyk niets van politie-bewaking merkbaar, doch nauwelyks hadden wy de spoorbaan in de richting naar Haarlem bereikt of herhaal- delyk kwamen wy rechercheurs en ryks- veldwachters tegen die hun viervoeters had den medegebracht. Ook de hoofd-inspecteur van het bureau Adm. de Ruyterweg was op pad. Tegen twaalf uur hadden wy onze wandeling volbracht en de overtuiging ge kregen dat de maatregelen door den hoofd commissaris van politie, den heer H. J. Ver steeg getroffen, uitmuntend waren: Dezelfde voorzorgsmaatregelen zyn ook genomen langs de spoorbanen naar Utrecht, Weesp en Am stelveen. Nu nog de dader.-.. In verband met de spoorwegaanslagen bij Amsterdam is voor aanwijzingen een groote belooning uitgeloofd. Brüning's antwoord aan Adolf Hitler ge publiceerd. Arrestaties van Sovjetspionnen in Bulgarije. Dreigende breuk tusschen China en Japan. Treedt Drummond af? Gebrek aan levensmiddelen in Perzië tenge. volge van de sneeuw. Overeenkomst bereikt bij de Stiilhaltebespre- kingen te Berlijn. Officieele opening van de hoogspannings lijn LutteradeRoermond. De „Tribune" eindelijk uit de openbare lees zaal te Rotterdam. Bloedige opstand In de Dartmoorgevagigenis in Engeland. De Jezuïetenorde In Spanje bU regeerings- decreet ontbonden verklaard. Communistische opstand in San Salvador. By Djokjakarta zyn vier personen om het leven gekomen door het instorten van de wanden van een hoi, dat zij bewoonden. Brutale 'aanslag te Berchem by Oss. Crisis in de Chineesche regeering, als ge. volg van den spannenden toestand te Sjanghai. Het Indië-vliegtuig „Uil" op Schiphol geland. Rede van Lord Willingdon 'n de wetgevende vergadering van Britsch-Indië. Inzake de malversaties te Breda is tegen eenige leveranciers proces-verbaal opge maakt. Volkenbondsraad te Genève byeen. Chi- neesch-Japansch conflict aan de orde. MADRID, 24 Jan. (V.D.) Op besluit van den ministerraad heeft de minister van Jus- titiï een decreet uitgevaardigd, dat in over eenstemming met de Grondwet de uitvoe ringsbepalingen bevat nopens de ontbinding van de Jezuïetenorde in Spanje. Hierby wordt bepaald dat de Jezuieten binnen tien dagen hun gemeenschappen moeten opge ven. Iedere nieuwe vereeniging in een of an deren vorm is verboden. Sinds heden (Zon dag) heeft de orde geen beschikkingsrecht meer over haar vermogens en bezittingen. De provinciale gouverneurs moeten direct lauwkeurige schattingen doen verrichten, waarna alle roerende en onroerende bezettin gen van de orde overgaan op den staat. Alle handelsondernemingen, met inbegrip van de banken, zoomede alle in aanmerking komende particulieren moeten by het mi- ïisterie van Financiën nauwkeurige gege vens verstrekken over de zich in hun bezit bevindende bezittingen der Jezuieten. Meest zwakke, veranderlyke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Hoogste barometerstand 784.2 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 746 inJtf. te Abisko, Mimi r,7 Barometerstand 9 uur v.m. 780. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.02. Voor de doorvoering van de onteigening wordt een byzondere commissie gevormd, die bestaan zal uit de vertegenwoordigers der ministeries. De kerken en ritueele voorwer pen zullen worden overgedragen aan de bis schoppen, PARIJS, 24 Jan. (Reuter). Het Zaterdag avond gepubliceerde decreet inzake de op heffing der Jezuïetenorde bepaalt, dat leden der Sociëteit van Jezus in het vervolg noen in gemeenschap noch afzonderlijk zich in In verband met verkiezingen kwam het aan de Beriynsche Universiteit tot ernstige bot singen tusschen Nationaal-SociaUsten en Communisten. De arrestatie van een der studenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1