Niet de hoofdzaak Filmnieuws kameraadschap tweede blad MAANDAG 25 JANUARI 1932 BLADZIJDE 1 Een teleurstelling bij het werk aan de Zand- voortschelaan Crisis-Comité HOL INGESTORT Vier dooden EEN VASTE HAND ININDIË Verklaring van Lord Willingdon STADSNIEUWS Mmk Aangehouden Twee rijwielen verduisterd f 20.vermist Zwijntjesjager gearresteerd Het Bio-Vacantie-Oord Paard geschrokken Mannenkoor „Proza en Poëzie" De R. K. Oratoriumvereeniging Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" Studieclub „St. Bavo" „Utile Dulci" Comité tot Bestrijding van de Gevolgen der Werkloosheid Personalia De H. O. V. Lantaarnpaal omver gereden Landloopers Meisje te water geraakt Heinrich Schlusnus ONZE OOST Pransche blauen hebben zich ondanks tegenspraak der Nsderlandsche Regee- rlc8 niet ontzien, allerhande geruchten te verspreiaen ov;r den aanmaak van geschut eQ granaten in ons land, welker bestemming Ouitschland u zijn. Regeering heeft daarop den Franschen Militairen attaché te Den Haag uitgenoo- C18d om contróle ter plaatse te gaan uit benen. die uitnoodiging vond het anti-revolu- Üennaire Kamerlid Van Dijk aanleiding eenige vragen toe de Regeering te richten, s'aarin hij e kennen gaf, dat een dergelijke btröle zijns inziens niet slechts „volmaakt °verbodig" was doch ook „in strijd met de ^aardigheid van Nederland." Deze laatste meening heeft tegenspraak °"dervonden in de pers. Er werd op gewezen ®at de zoogenaamde officieele waarheid r.iet a'tijd de volle waarheid is gebleken; dat wei- String den indruk had kunnen wekken in ^et buitenland alsof we toch nog iets te ver- 'bgen hadden; dat de naam van goede trouw, dien Nederland èn politiek èn sociaal °P het internationale terrein bezit, van Zooveel waarde is, dat wij geen kwaadden- ^bdheid mogen dulden en dat door vol- 'a^ig open kaart te spelen die goede naam s'tehts kon worden bevestigd en versterkt. Dat alles is volkomen juist. We onder drijven net ten volle. Maar het is niet de hoofdzaak. Niet Nederland alleen is hier in het ^1. Het geldt hier een belang van h°oger dan nationale orde, een internatio nal belang en dat wel van de hoogste be tekenis voor' de geheele wereld. Op een voorwendsel van Frankrijk zou de ontwape ningsconferentie kunnen mislukken. Dat Voorwendsel mogen we Frankrijk niet geven, 1,1 het belang der heele volkerengemeen schap niet, zelfs niet als onze nationale trots bi zwaarder brok te verduwen zou krijgen j®an het bescheiden pilletje, dat hij nu, en orecht zonder veel omslag, slikt. j W. Pabst, de filmregisseur is zeer zeker ■hand, die heel knappe dingen kan doen, bgen, waarvoor zelfs vakmenschen groote ^Wondering hebben. Zijn films als b.v. „D:e frtUdlose Gasse" met Greta Garbo; „West- Jont 1918" en thans weder zijn „Kamerad- haft" zijn daardcor het beste bewijs. Toch ovTedlgt „Kameradschaft" (om maar bij hl laatste creatie te blijven) niet geheel en ondanks de g-cote bewondering, die we °°r het werk op zich, hebben. De bedoeling, welke bij het maken van ?_eze film voorzat, was blijkbaar om aan te "®onen, dat het toch o zoo waanzinnig is, Jh met elkaar in vijandschap te leven of Jh oorlog te voeren, daar al de menschen 'kander r.oodig hebben en eenzelfde doel ^streven, namelijk een gelukkig en arbeid- aam leven te leiden. De beteekeriis van deze Utu ligt dan ook, volgens Pabst zelf, in het «Hsche en niet in het aesthetische. Men a' haar dus als zoodanig dienen te beschou- ''b en men behoort dus bij een bespreking "van voor dit speciale geval, het aesthettscn 'etnent volkomen te negeeren. Immers, men /b zich volmaakt voorstellen, dat het niet °°ed mogelijk is, van het werk der mljn- rbeiders een film te maken, die aan alle bhen der aesthetics voldoet, daar mijn- °ahgen een zeer ondankbaar object vormen •b te filmen, al is hetgeen Pabst desondanks JMeft weten te bereiken werkelijk phenome nal. stelt men daar b.v. tegenover het zeer Jbenullig motiefje van vijandschap en zoo- «naamd gebrek aan naastenliefde, dan vindt Men het zelfs jammer, dat al die pracht- pnamen in iets dergelijks verwerkt zijn. Trou wt», het geheele begin is lichtelijk verward, ''ar>t als de film reeds eenigen tijd loopt, eet men nog amper waar men aan toe is M verveelt men zich lichtelijk. Eerst als het rHinbedrijf in optima forma ter „sprake" 0tnt, wordt men direct meegesleept door dat ^Mibere lied van den arbeid. De verfilming daarvan, alsook van het M^atsgrijpende mijnongeluk, is zoo echt en dat men zich maar nauwelijks kan Afstellen, dat alles speciaal gearrangeerd 'Mtd. Ook in die hollende menschenmassa's [far de mijn als de mare van het ongeluk ch verspreid heeft, zit een angstwekkende riaagdheid, welke oogenblikkelijlc de betee- Mil* van een dergelijk ongeluk ten volle doet beseffen. Dat uit den aard der zaak de Duitschers sterker op den voorgrond treden dan de Franschen, behoeft niemand te ver wonderen, die weet, dat de film werd opge dragen aan die Duitsche mijnwerkers, die op 12 Maart 1906 bij het Fransche mijnongeluk van Courrières hun Fransche collega's met een speciale reddingscolonne ter hulp snel den. De lijdende partij was toen, is, logischer wijze ook de lijdende partij in deze film, wijl datzelfde mijnongeluk hierin gereconstrueerd werd. Dat de Franschen echter geen werk- looze Duitschers in hun land toelaten, vin den we heel begrijpelijk en heel onbegrij pelijk is het weer, dat een Duitscher nijdig wordt, omdat een fran?aist die met haar verloofde zit, wéigert men een nieuwen man te dansen. Dat de Duitscher daarover ver toornd is, pleit allesbehalve voor hem. Nu v/eet men tevens ook, waarom wij in het be gin spraken van een onbenullig motief, dat als bewijs voor de haatdragendheid der Fran schen moest gelden. Zoo zijn er nog enkele irriteerende kleingheden, die echter wel goed deels in het niet vallen door de buitenge woon geslaagde mijn-opnamen, die (en nu spreken we uit ondervinding) de werkelijk heid ten volle benaderen. Ook het ongeluk is buitengewoon suugestief en bijna navrant van ensceneering. Daar men echter steeds den bekenden filmkop van Fritz Kampers ziet. wordt iederen keer 'n aanvankelijke beklem ming totaal opgeheven, wijl oogenblikkelijk weer de gedachte aan „spellevendig wordt. Overigens moet er 'n volmaakte medewerking zijn geweest, tusschen regisseur en mijn di recteuren, anders was het maken van een dergelijk werk absoluut onmogelijk geweest. Indien men aan het slot het tamelijk abrupt en gefccceerd einde ziet, waarbij eensklaps na al de donkerheid plotseling midden op een landweg, een speech wordt gehouden voor de vredelievendheid en de broederschap, (wat ongeveer een uitwerking heeft als een onverwachte klap op de wang) dan kan het desondanks tot voldoening stemmen, te heb ben kennis gemaakt met een wereldje, waar in het dagelijksch brcod moeilijker en zwaar der wordt verdiend dan in menig ander be roep. Al die kleine niets terzake doende ar gumentjes van grenswacht en dans-weige- ring mogen dan al geen bewijs zijn geweest voor het gebrek aan broederschap en solida riteit, de getoonde spontane hulpvaardigheid van den eenen mensch voor den noodlijden den andere (dat men als de voornaamste strekking van deze film kan beschouwen) zal echter niet nalaten indruk te maken en den mensch verheffen boven talrijke klein zieligheden, waarvan het dagelijksche leven zoo vol is. Misschien zal zij daardoor alleen reeds een gunstigen milddadigen invloed uitoefenen op onze hartelooze en vermaterialiseerde tijdge- nooten en oan is zij niet alleen waard ge weest om gemaakt te worden, dcoh ook ten- volle waard om te worden gez'en. Begin Februari draait de film in Corso te Amsterdam. L. V. Het werkvolk onverwacht zonder weekloon. Men schrijft ons: Zandvoort schijnt nu eenmaal niet erg ge lukkig met het uitvoeren van zijn groote werken te kunnen zij n De bestrating van de Brederodestraat is een kwestie van maanden geweest en her haaldelijk in den Raad besproken, het bou wen van School D bleef al bij het grond werk steken. De rioleering van Plan-Noord gaf toen het werk half voltooid, was ook stagnatie en moest in eigen beheer verder worden uitgevoerd. De nieuwe Boulevard gaf een kwestie, die wel bij arbitrage is opge lost, maar aardig extra duiten zal vragen. En nu staat het werk aan de Zandvoort- schelaan, nog voor geen- vierde gedeelte vol tooid, stop. De aanleidende oorzaak daartoe is een oude kwestie. In 1925 werd door een achttiental bouwers, aannemers en schilders een belangenvereeni- ging opgericht „Onderling BeJang". Men hoopte door onderlinge belangenbe hartiging een betere situatie te verkrijgen bij het aannemen van groote werken. Door verschillende oorzaken gingen de zaken min der goed en er kwam een schuld van on geveer dertigduizend gulden ten laste van de vereeniging. Velen krabbelden spoedig terug en enkele leden verlieten onze plaats of ver anderden van bedrijf. Daardoor kwam de schuld voor rekening van enkelen, hoewel allen zich hoofdelijk aansprakelijk hadden gesteld. Het miinwerkersgezin. Het gevolg van dit hoofdelijk aansprake- zijn in ze die op- laagste is mag als en den Üjk stellen was, dat eer. het slachtoffer werd. De heer J. G. kreeg alles voor rekening. Gelukkig lieten niet alle collega's hem den steek. Enkelen betaalden direct wat schuldig waren, anderen gingen een over eenkomst aan, maar er waren er ook, den heer Gr. alleen het zaakje lieten knappen. Ook de aannemer. W„ die thans als inschrijver het rioleeringswerk aan de Zand voortschelaan uitvoert, was lid van „Onder ling Belang". Toen nu Zaterdag als voor schot voor het uitbetalen van loon twee duizend gulden uitgekeerd zou worden, bleek op dat bedrag den avond te voren beslag gelegd te zijn door den heer G., die op die wijze een deel van het door hem voet ande ren betaalde dacht terug te ontvangen. Het gevolg daarvan was, dat Zaterdag, morgen het werkvolk zijn loon niet uitbe taald kreeg Men heeft toen dadelijk een onderhoud met den burgemeester aange vraagd en als gevolg daarvan werd voorloo. pig aan eiken werkman een bedrag van veertien gulden voorschot gegeven. We hoor. den dat er enkelen wa'-en, die hun geheele loon wenschten te ontvangen. Maar al het een werk voor de gemeente, daarbij niet vergeten worden, dat de gemeente zoodanig er niet mede te maken heeft het uitbetalen van loon een zaak van aannemer is. Al was het dan ook een te genvaller, door velen werd die tijdelijke hulpverleening op goeden prijs gesteld. Voor den aannemer zal het gebeurde zeker wel een heel erge teleurstelling zijn, al had hij het kunnen verwachten, zoolang de zaas van „Onderling Belang" niet geregeld of ge schikt was. In deze zaak zijn weer verschillende ad vocaten gemengd en zal een spoedconferentie plaats hebben, om te trachten deze zaak in den kortst mogelijken tijd tot een goede op lossing te brengen. Over één ding maakten we ons ongerust ni. over de kwestie, wat wij van dit meeningsverschil weer op ons belastingbiljet zouden vinden. Die ongerustheid werd ver sterkt, toen we in dien geest ook op het dorp hoorden spreken, waarbij school D in herinnering gebracht werd. Daar zeker meer van onze lezers belang zouden stellen in een eventueelen invloed op het belastingpapier, hebben we ons tot den heer Siegers, wethouder van Publieke Werken gewend, die, hangende de kwestie, nog niet veel kon mededeelen. Eerst moest worden afgewacht, welk verloop de bespre kingen hadden. Wordt er geen oplossing gevonden, dan zou deze week het werk wel stil liggen, daar de arbeiders zeker niet aai het werk zullen gaan, behalve onder garantie. Zullen beide partijen elkaar niet kunnen vinden, of wordt de aannemer niet in het gelijk gesteld, dan zal de gemeente het werk in eigen beheer gaan uitvoeren. We stelden toen de vraag, of dat de ge meente dus den belastingbetaler geen centen zou kosten. Wethouder Siegers gaf ons de verzekering, dat daar geen sprake van zal zijn. Hij gaf de verzeke.ing, dat als het eenmaal zoo ver komt, hij zich geheel en al zou geven aan de voltooiing van hét werk. De waarborgsom en het reeds voltoo de gedeelte met het materiaal waarborgt schade-verlies. Diepdruk „De Spaamestad" 3.45% N. N. 1.50 De politie heeft een 58-jarigen man aan gehouden, verdacht van het plegen van niet nader te ncemen handelingen met meisjes van 8 tot 12 jaar. Hij is in bewaring gesteld. Een rijwiel staande in de Rozenprieelstraat en een in de Benviljoenstraat zijn ver duisterd. Een bewoonster van de Maasstraat heeft bij de politie aangegeven, dat zij ƒ20 ver mist. De politie heeft aangehouden den 21-jari gen H. P„ wonende te Bloemendaal, ver dacht van verduistering van een rijwiel. Een weldadigheidsavond Gisteravond! werd in gebouw „St. Bavo" voor een goed gevulde zaal een weldadig, heidrsavond ten bate van ontspanning en ontwikkeling der werkloozen gegeven, door de familie Hofmann, voordrachtkunstenaars te Amsterdam. Tijdens de uitvoering had nog een verloting plaats om fraaie prijzen. Haarlem op de tweede plaats Men verzoekt ons mede te deelen, dat de totaal-opbrengst van de collecte gehouden in de bioscopen ten bate van het Bio-Vacan- tie-oord ƒ42.595.65 bedroeg (het vorig jaar ƒ35.000). Met voldoening heeft men gecon stateerd, dat Haarlem daarbij op de tweede plaats staat, eerst Tuschinski te Amsterdam en dan het Rembrandt theater te Haarlem met ƒ1579.50. De directie dankt dan ook allen, die daartoe hebben bijgedragen. Zaterdagmiddag reed een met twee paar den bespannen wagen in de Spaamwoude- straat. Doordat een der beide paarden schrok van een passeerenden auto trok het met een aan den wagen vastzitende streng een aan den kant staand motorrijwiel om, terwijl ook het paard op den grond viel. De motor werd beschadigd. Het paard kreeg geen letsel. Te Wezep bü Zwolle heeft Zaterdag een ernstige brand gewoed in het huls van den werkman W. Beekman. Twee kinderen van ongeveer 14 en 16 jaar kwamen in de vlammen om. Inzet: de vader met zijn twee andere geredde kinderen. Haarlem in het afgeloopen jaar met bagger laarzen was vertrapt. Oorzaak is volgens spr. het feit, dat de democraten in onze R.K. fractie in de minderheid zijn en hij ver klaart dan ook, zich niet in alle gevallen bij de meerderheid te wollen neerleggen. Uitvoe rig gaat spr. de candidaatstelling en de wet houdersverkiezing na om dan de verschillen de maatregelen onder de loupe te nemen, die vooral na de verkiezingen op voorstel van den wethouder van Financiën door den ge meenteraad zijn aanvaard om den financiee- len toestand, die vóór do verkiezingen nog zoo gunstig was, te saneeren. Bij deze beslui ten zijn het vooral de minst draagkrachtige burgers van Haarlem die het zwaarst ge troffen werden. Is dit zonder meer duidelijk bij de „tonnenbelasting", die om gezond heidsredenen is ingevoerd, even duidelijk spreekt het bij de tariefsverhooging voor gas- er. electriciteit. Ontoelaatbaar is het in het oog van een democratisch denkend mensch, aldus spr., dat onze ouden van dagen, die bijv. op de vele hofjes in Haarlem wonen, juist omdat ze met gas zuinig zijn, aan het eind der maand ondervinden, dat door be doelde verhooging 1 M3. gas voor hen 25 ets. blijkt te kosten. Even weinig evenredig is de straatbelasting veranderd. De huurders van kleine perceelen krijgen hierdoor huuropslag. Tenslotte besprak de heer Klein de loons verlaging van de gemeente-ambtenaren en werklieden. Het staat voor hem vast, zooals hij zeide, dat de verlaging in dezen vorm alleen is tot stand gekomen, omdat onze R.K. fractie zich niet aan de hand van onze ver- kiezingslectuur krachtig heeft verast, waar door de wethouder de houding durfde aan nemen, die hij gedemonstreerd heeft. De heer Dr. Koot deelt bij de discussie mede. dat naar aanleiding van de kwestie- Klein een rapport-Schreurs zal worden uit gebracht, naar aanleiding van een tweetal vergaderingen te zamen met den heer Klein en de bestuursleden der R.K. Kiesvereeni- ging gehouden; een uittreksel van dit rap port zal in de pers verschijnen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Op de uitvoering van dit koor, Zaterdag avond in den Jansschouwburg, is maar een heel klein beetje gezongen; vrijwel het ge heele programma werd verzorgd door de medewerkende tooneelvereeniging „Nut en Genoegen", uit Heemstede. De eenigste „zang", die wij gehoord hebben, was in het humoristisch terzet „Studsntenwraak", waar de drie medewerkenden beurtelings en af en toe samen een liedje ten beste gaven. Overigens was het een niet onaar dige vertooning, waarmee de aanwezigen zich bar amuseerden. De tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen", die, als wij het juist hebben, hier debuteerde, heeft bewezen zeer zeker reden van bestaan te hebben. De wijze waarop het blijspel „Haar laatste wil" werd opgevoerd, is zeker prijzenswaardig. Eerstens een woord van lof aan den '~"eur, die dikwijls moei. lijke situaties wist te redden. De medespe lenden lieten vrijwel allen beheerscht spel zien zoodat da komische verwikkelingen uit stekénd tot hun recht kwamen. Menig lach. salvo heeft dan ook d'oor de zaal weerklon. ken. De rollen van Herman Alkema en Tilly de Veer hadden wellicht nog iets beter uit gebeeld kunnen worden, maar overigens niets dan lof. Het was een geslaagde avond die uitstekend aan zijn doel - amusement te brengen heeft beantwoord. Men verzoekt ons mede te deelen; Vele werkende leden vragen aan het Alg. Secretariaat, waarom de repetities nog niet aanvangen voor het koorwerk „Requiem van Verdi, dat in April a.s. zal worden uit gevoerd. De muziekpartijen voor dit koorwerk zijn alléén in handen van het Int. Bureau voor Auterusrechten te Amsterdam, waarvan de heer Pedro Clignet directeur is. Van dit werk zijn hier te lande steeds 2 stel aanwezig, doch deze zijn bezet. Daarom is thans te Rome een 3e stel aan gevraagd, dat men wachtend is. Zoodra dit aangekomen is kunnen de re petities beginnen en zullen de werkende leden daarvan onmiddellijk in kennis wor den gesteld. NETTO-OPBRENGST LIEFDADIGHEIDS- CONCERT. Het bestuur der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" meldt ons, dat het concert ten bate van het Nationaal Crisiscomité heeft opgebracht het netto-bedrag van 402,75. V/as door B. en W. de gevraagde vrijstelling van gemeentelijke rechten toege staan, zoo schrijft het bestuur ons, dan zou de opbrengst nog bijna ƒ200 hooger geweest zijn. Vrijdagavond hield de studieclub „Sint Bavo" een vergadering, waar de edelachtbare heer M. L. A. Klsin het onderwerp inleidde „Wat heeft het jaar 1931 ons geleerd?" Na het openingswoord van den voorzitter, den heer P. Dekker, die den voorzitter en se cretaris van het Centrale Bestuur der R.K. Kiesvereeniging in het bijzonder welkom heette was het woord aan den spreker, die begon met de stelling, dat de democratie in Woensdag geeft bovengenoemde vereeni ging een concert in hst Gebouw Jansstraat 59, met medewerking van het Dubbsl-Man- nenkwartet „Intsr Nos", aangezien het solo kwartet zocals in de uitnoodigingen ver meld staat wegens ziekte van twee zijner leden verhinderd Is. Het ligt tevens in de bedoeling van het bestuur dien avond den voorzitter, den heer Duinsvald, die zijn twaalf-en-een-half-jarig jubileum als be stuurslid dezer dagen heeft gevierd, te hul digen. Het comité bericht met dank de navol gende inschrijvingen ontvangen té hebben: L 1.—, H. J. B. 1.—, J. v. G. 2.50, H. N. H. 2.50, D. v. d. V. Jr. 1.50, D. v. B. 1.—, W. H. 5—, G. H. V. K. 5.—, Jac. F 2.—, P. E. K. 10.—, H. H. 1.—, A. de F. 1.—, B. 2.—, Prof. v. S. 5.—, Ds. W. B. 50.Haarl. Tehuis v. Oud. v. Dagen 21.A. E. v. d. S. 10.M. v. R. v. A. 10—, G. F. 1.50, C. M. 2.50, Ds. C. B. H. 10.—, C. S. 5.—, A. A10.—, Mej. B. 10.—, H. J. H. 1.—, C. F. v. H. 1, L. J. L. 1.—, C. W. 1.—, A. S. 2—, H. O. S. 1.—, A. 1.—, R. W. 2.50, H. V. B. 5.—, J. D. 5.—, Dr. W. 10.—, W. G. F. P. 5.—, R. 3.—, G. A. 2.50, H. H. G. 10.—, L. A. 10.—, Joha C. H. 2.50, Wed. J. H. 1.—, J. B. S. 5.—, R. 1.—, Firma Z. 1.—, S. 0.50, Not. KI. 10.—, Dr. E. S. 25.—, K. B. T. 3.—, H. S. H. 5.—, Dames L. 1.J. v. d. L. 2.50; J. V. 10.—, C. B. 100.—, N.V. Hrl.Bl.fb. 100, B. 1.50, J. M. v. R. 1.—, P. T. 5.—. J. Pers. Hrl.B.lfbf. 24.35, D. A. d. F. 1.—, A. W. 10.—, Dir. St. Bavo 10.—, Coöp. Bakk. Arb. Adelt 10.—, L. 10.—. Verder bericht het comité met hartelij- ken dank de ontvangst van de navolgende giften; Haarl. Dagbl. 723.77, Pers. Franken's Broodfabr. 32.70 4e storting. Ambt. Gem. Electr. Bedrijf 18.—, (bijdr. Dec.). Spaar potje C. P. 2.50, R. K. Ond. St. Augusti- nus 111.39. Mevr. de Wed. J. E. W. 10.73, Pers. Franken's Broodfabr. 34.40 5e stor ting, Haarl. Dagbl. 483.18. Opbrengst collecte 14 Dec. 1931, gehouden na dienst in de Groote Kerk, door de Haarl. Predikanten van Prot. Kerken 484.95. Te Lelden slaagde voor het diploma Be lastingconsulent onze stadgenoot de heer C. C. G. J. Hezemans. Voor het praktijkdiploma Boekhouden vanwege het N. H. I. slaagden te Amsterdam onize stadgenoote mej. M. Faüth en de heer J. Joh. Delfos, beiden candldaten van den heer C. C. G. J. Hezemans, alhier. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot controleuse bij het Burgerlijk Armbestuur mej. M. N. Smit thans werkzaam aan de af- deeling Maatschappelijk Werk aan de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven. Onze oud-stadgenoot, Mr. P. Th. J. van Tetering, ontving gisteren, Zondag, bij aan komst met de „Sibajak" te Sabang het be richt van het Departement van Justitie te Batavia, dat hij benoemd is tot Lid van den Landraad te Tebi Tinggi in Deli, circa 60 K.M. (hemelsbreedte) ten Z.W. van Me- dan (Sumatra's Oostkust). Het subsidie van Heemstede. De Finantieele Commissie uit den gemeen teraad van Heemstede heeft inzake het toe kennen van subsidie aan muziekvereenigin- gen geen eenstemmig oordeel. Een der leden is tegen subsidieering van de H. O. een ander lid is tegen subsidieering van alle in dezen post genoemde vereenigingen, omdat dit gaat buiten het terrein der gemeentebe- moeiïng, terwijl weer een ander lid de plaat selijke vereenigingen niet zou wenschen te sufcsidieeren, doch de subsidie aan de H.O.V. verhoogd zou willen zien tot 1500.(waar voor 3 concerten te geven). B. en W. van Heemstede hebben hiervan kennis genomen, doch hebben hierin geen aanleiding gevonden wijziging van dezen post voor te stellen. De vluchtheuvel aan de Oostvest is voor de zooveelste maal weer eens aangereden. Thans door een uit de richting Amsterdam komenden vrachtauto. De op den vlucht heuvel staande lantaarnpaal is in den strijd gebleven. Ter zake landlooperij zijn aangehouden een 51-jarige los-werkman en een 49-jarige koopman. Een 7-jarig meisje speelde gisteren op een in den Burgwal liggenden baggermolen. Zij viel te water, doch kon door handreiking door een politie-agent op den wal worden getrokken. Opbrengst collecten In de parochiekerk van den H. Joseph is gisteren onder de HU. Missen predikatie ge houden door den Z.E. Pater Bogaerts S.J. voor de Juliana-Zusters, waarna collecte met open schaal volgde, welke 600 opbracht. In de kerk van O. L. Vr. van den H. Ro zenkrans is door den weleerw. Pater J. H. Buse O.S.C. in alle H.H. Missen een Liefda- cügheidspredikatie gehouden, waarna de col lecte ten vcordeele der armen van die parochie 950 opbracht. Do cc den weleerw. Pater E. Teppema O.P. is in de kathedraal onder alle H.H. Missen een Liefdadigheidspredicatie gehouden ten bate van de Parochiale Sint Vincentius Ver eeniging voor de arme bezochte gezinnen in de parochie. Hier bedroeg de opbrengst ongeveer 1200. Ondanks de hooge entree-prijzen' en den voor solistenconoerten minder geschikten avond, was bij het optreden van den bariton zanger Heinrich Schlusnus onze grocte Ge meentelijke Concertzaal tamelijk goed bezet. En net met een publiek, dat (zij het op muzikaal terrein) op sensatie belust is, doch met het echte kunstminnend Haarlemsch publiek, waaronder vele beroepsmusici. Het is volkomen te begrijpen. Zelden hoort men zulk een prachtig en krachtig geluid. Het resoneert, op enkele lage tonen na, steeds op schitterende wijze. Ook de bovenresonans is uiterst gaaf en dwingt bewondering af. Het gelijkt wel of na de verzorging van het middenregister steeds alle aandacht is ge wijd aan uitbreiding en beheersching der stem in hooge ligging. In lage (niet. eens zeer lage) ligging draagt de stem in veel mindere mate. Met de keuze der liederen en aria's is hiermede wel ter dege rekening gehouden. De gekozen nummers „lagen" Schlusnus in het algemeen beschouwd, zeer goed. Dit wat de stem aangaat, want het karak ter der liederen kwam niet altijd duidelijk uit. Een Schubert-lied als „Dem Unend- lichen" klonk wel voornaam en waardig, doch innerlijk sprak het niet sterk tot ons. Die ietwat oppervlakkige tekstuitbeelding hinderde ons minder in Hugo Wolf's Drie koningenlied, al zou het alleen al reeds zijn om de minder sympathieke tekstwoorden van Goethe. „Verschwienege Liebe" van Wolf was door- voelder van voordracht en in „Freundliche Vision" werd een teere stemming verkregen. Het meest voldeden liederen ais „Mutter- liébe" en „Heimliche Aufforderung" (dit als toegift), omdat deze op de eerste plaats een heerlijk, weelderig geluid vereischen. Na de pauze zong Schlusnus opera-aria's, die hier niet dikwijls op de programma's voorkomen. Een lyrisch, recitatief-achtig fragment uit een onbekende opera van Mas senet (in het Duitsch), en Aria's uit Verdi's „Un Ballo in Maschera" (dito), uit Tschai- kowsky's „Eugen Onégin (dito) en uit „An drea Chenier" (In het Italiaansch). Deze aria's werden voortreffelijk gezongen, maar eerst in de laatstgenoemde kon men spreken van een pakkende, scherpe karakte riseering. Dat was meesleepend en boeiend! Ook na het tweede deel vroeg en verkreeg men een toegift, echter in een geheel anderen vorm: „Ariozo" van Handel. Het tempo werd nogal vlug genomen, de stem kwam niet eens voldoende tot haar recht en de pianist Franz Rupp behandelde den vleugel op de meest onzachtzinnige manier. Toen nog een Gounod-je, waarmede de hoogte van Gior dano's aria niet meer werd bereikt. Hadden we maar geen toegiftjes gehad! De slotindruk van het programma was dan niet gedeeltelijk weggevaagd geworden. Volledigheidshalve zij vermeld, dat de pianist Rupp overigens hoogst verdienstelijk speelde. Het naspel in het Driekoningenlied was bijzonder fraai. O. K. DJOKJAKARTA, 23 Januari (Aneta). Drie Javaansche mannen en één vrouw, die in den oeverwand van de kali Winono, nabij het emplacement Djokjakarta-Toegos een hol be woonden, zijn door instorting van de wanden, tengevolge van den zwaren regenval, om het leven gekomen. NEW DELHI, 25 Jan. In de openingszit ting van de Wetgevende Vergadering heeft de onderkoning Lord Willingdon, naar Reu ter meldt, verklaard, dat de Indische regee ring vast oesloten is, de campagne van de burgerlijke ongehoorzaamheid krachtig te onderdrukken. Zoolang de omstandigheden het noodzake lijk maken, zullen geen verzachtingen worden aangebracht in de maatregelen, welke hier tegen zijn genomen. Hij voegde eraan toe, dat de Indische re- gesring alles doet om de verantwoordelijke leiders van het Congres aan te sporen, de onwettige actie op te geven, doch tot nu toe vergeefs. Iedere regeering van he land is onmogelijk, zoolang het Congres blijft uit dagen. Financieele toestand gezond. Naar Reuter verder meldt, verklaarde Lord Willingdon in de Wetgevende Vergadering nog, dat de financieele positie van Britsch- Ir.dië gezond is. Het besluit om de ropij op het pond-ster- ling te blijven baseeren, is voordeelig ge weest voor de vlottende schuld, welke van 84 crores op 61 crores is teruggebracht. (1 crore is ÏO.COO.OOO ropij). In tegenspraak met zekere geruchten over den financieelen toestand van Indië, ver klaarde Lord Willingdon, dat onder de hui die omstandigheden de gouduitfvoer voor deelig is voor Indië, dat, door zich te ontdoen van een klein gedeelte van zijn enormen goudvoorraad, een gunstige internationale betalingsbalans tot stand brengt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5