Binnenlandsch Nieuws DE GRAPJAS HARLEKIJN! VAN DEN LANGS DONKERE PADEN l^fTOH DE OPPOSITIE IN DE S.D.A.P. ZUIDERZEERAAD CRISISMAATREGELEN DE CONTIGENTEERINGSWET Oprichting Comité van Actie R. K. VREDESBEWEGING GEZANT IN TSJECHO- SLOWAKIJE Jhr. Mr. H. M. van Haersma de With zal worden benoemd GEZANT VAN KETWICH VERSCHUUR JAARWEDDEN BURGEMEES TERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS Tijdelijke korting in Friesland? NATIONAAL CRISIS-COMITÉ RADIO-NIEUWS DE WERELD OP EEN TWEESPRONG Harlekijn brengt den papegaai van den koning terug Een noodzakelijke verbetering H. M. DE KONINGIN ONZE OOST ,ST. IGNATIUS' DE INDISCHE FASCISTEN ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN vervol' »De Socialist" blijft bestaan tot na het Congres In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht is Zondag een landelijk eongies gehouden van werkers van het linksch-socialistiseh weekblad „De Socia list". De bijeenkomst werd bijgewoond docr ongeveer 50 personen uit alle deelen van ons land. Het eerst kwam in bespreking de vraag at „De Socialist" moest worden opgeheven en samenwerking gezocht met de groep Schmidt-de Kadt. De heer J. Suikerman leidde dit onderwerp ln. Hij betoogde, dat er tusschen de links socialisten en de reformistische leiders der S.D.A.P. een breede kloof gaapte, die niet Is te overbruggen. Discussie met de meer derheid in de partij is niet mogelijk. Er hebben besprekingen plaats gehad met de heeren Schmidt en de Kadt, om tot samen werking ts geraken en op verschillende pun ten is overeenstemming verkregen. Echter niet over de redactiebezetting van de „Fak kel", het orgaan van die groep. Een groot aantal sprekers voerde hierna het woord en zonder onderscheid oefenden allen felle critiek op de leiding der Partij en Vakbeweging. Tijdens het debat werden twee moties in gediend, één door de heeren Adams en Fierlier, waarin de opheffing van „De So cialist" werd voorgesteld, en door den heer v. d. Steen, „De Socialist" te laten voort bestaan tot na het congres der S.DA.P. en daarna een positieve beslissing te nemen. Het standpunt ten aanzien van de door het Partijbestuur der S.DA.P. voorgestelde maatregelen tegen de oppositie, werd inge leid door den heer C. de Bruin. Inleider zei, dat de heeren Albarda en Matthijsen geen socialistische politiek meer voeren, zij werken aan het behoud van het kapitalisme. De arbeiders worden door de moderne leiders verraden en daar passen wij voor. De Minderheid nit de Partij gezet? Besloten were, geen definitief standpunt te bepalen, maar na htt Paaschcongres der B.DAF. weer bij elkander te komen om den toestand onder de oogen te zien. Algemeen was de meening, dat de minderheid uit de partij zal worden gezet, want men zal niet aan den elsch voldoen bet blad op te bef fen. In de huishoudelijke zitting werd de motie van de heeren Adams en Fierlier verworpen, de motie- v. d. Steen werd aangenomen, onder voorbehoud, dat op de conferentie van de groep Schmidt-de Kadt, die op 21 Febr. as. te Amersfoort zal worden gehouden, een bespreking over eventueele samenwerking met die groep toch zal kunnen worden ge houden en eventueel een andere beslissing onder de oogen kan worden gezien. Als leden van de redactie van „De So cialist" werden gekozen de heeren Suiker- man, Buwalda en v. d. Steen. abnormale stijging van den invoer, welke de December-statistiek demonstreert, terwijl tot nu toe, behoudens voor den invoer van vleesch, geen enkele contingenteeringsmaat- regel is genomen. Algemeen was men van oordeel, dat ten deze de contingenteeringscommissie geener- lel verwijt treft, integendeel werd de ijver, waarmede deze commissie zich van haar taak kwijt, in hooge mate gewaardeerd. Uit de vergadering bleek, dat men in de kringen der belanghebbenden ook ernstig verontrust is door de toenemende activiteit van het departement van Buitenlandsche Zaken, welke zich nog onlangs gedemon streerd heeft in de afsluiting van het be kende protocol met België. Men was van meening, dat door deze en soortgelijke overeenkomsten de door de volksvertegenwoordiging gewenschte uitvoe ring van de crisis-invoerwet ernstig wordt bedreigd. Uit de op de vergadering vertegenwoor digde bedrijfstakken, met name de ijzergie terijen, band- en veterindustrie, wollen stof- fen-industrie, katoen- en linnen-industrie, tapijt- en cocos-industrie, kleeding-industrie, jute-industrie, tricotage-industrie, schoen industrie, kistenfabrieken, aardewerk- glas- en porcelein-industrie, tegelfabrieken, elec- trische apparaten-industrie, hout-industrie, katoenen- en wollen daken-industrie enz., werd een comité benoemd, waarvan de pu blicatie der samenstelling zeer binnenkort kan worden tegemoet gezien. Het secretariaat van het comité werd op gedragen aan mr. H. A. J. H. Fransas, Lan ge Voorhout 19, te 's-Gravenhage, telefoon 117270. Aan dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Alphen san den Rijn, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Zuiderzeeraad. Gemeld wordt: Maandag kwamen te 's-Gravenhage ver tegenwoordigers van verschillende industrie takken, die door den abnormalen invoer van buitenlandsche goederen in hun bestaan bedreigd worden, bijeen, teneinde te over wegen wat er zou kunnen geschieden ter bespoediging van toepassing der maatrege len, in de Contingenteeringswet voorzien. De vergadering was verontrust door de Prinses Juliana vraagt inlichtingen H.K.H. Prinses Juliana heeft Maandagmid dag 4 uur den heer Jurrema, directeur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Amsterdam ontvangen, die Haar inlich tingen verstrekte over de verschillende maat regelen, te Amsterdam genomen en nog in voorbereiding bij het ook aldaar opgerichte plaatselijk Crisis-Comité. Met hetzelfde doel zal de Prinses Woens dag a.s. des n.m. 4 uur mr. Van Walsen, directeur van den Rotterdamschen Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, ontvan gen. In ons blad van Donderdag jJ. maakten wij melding van een rede, die de luitenant kolonel van den generalen staf J. J. G. Ba ron van Voorst tot Voorst te Nijmegen heeft gehouden voor den R. K. Vredesbond. Het lijkt ons niet overbodig nog even op te mer ken, dat hetgeen daaronder werd vermeld over het geval-Kors, niet behoort bij de rede van baron van Voorst, maar dat dit is be handeld op een na-vergadering. Baron van Voorst gaf in zijn belangrijke lezing een inzicht in de moeilijkheden, die de komende ontwapeningsconferentie zal te overwinnen hebben, maar wees tevens op de positieve mogelijkheden, die een krach tige samenwerking der volkeren zal kunnen bereiken. Eerlang is de benoeming te verwachten van jhr. mr. H. M. van Haersma de With tot gezant in Tsjecho-Slowakije. De heer Van Haersma de With werd 15 Juni 1884 te Utrecht geboren, hij studeerde aan de universiteit aldaar en promoveerde in 1909 als doctor in de rechtswetenschap lp 1910 werd hij geplaatst aan het ministe rie van Buitenlandsche Zaken en ving hij zijn diplomatische loopbaan aan als gezant schapsattaché te Weenen. Achtereenvolgens was hij daarna gezant schapssecretaris te St. Petersburg, zaakge lastigde te Boekarest en gezantschapssecre taris te Weenen. Vervolgens werd hij secretaris van den mi- j nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, en woonde ais zoodanig met den minister de conferentie bij, welke in 1919 te darijs voor den Op persten Raad van de Geallieerde-Geassoci eerde mogendheden over de Belgische kwes tie gehouden werd, alsmede de eerste Vol kenbondsvergadering en de Vlootconferentie te Washington. Daarna was hij gezantschapsraad te Ko penhagen en zaakgelastigde in Noorwegen en gezant in Portugal. Op zijn verzoek werd hij in Juli 1930 ter beschikking gesteld en vestigde hij zich met terwoon te Nijkerk. Ten vorigen jare heeft hij zich in buiten gewone missie naar Etiopië begeven, ten einde aldaar H. M. de Koningin te verte genwoordigen bij de kroning van den Negus van Abessinië. Jhr. mr. Van Haersma de With is Kamer heer in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin, nij ia ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, officier in de orde van Oran- js-Nassau, ridder in de Kroonorde van Bel gië, commandeur in de Kroonorde van Roe menië en in de St. Olafsorde van Noorwegen. Bij Kening Boris De koning van Bulgarije heeft den nieuw- bencemden Nederlandschen gezant Van Ket- wich Verschuur in audiëntie ontvangen bij gelegenheid van de overhandiging van diens geloofsbrieven. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben het oordeel van de gemeenteraden in die provincie gevraagd over een tijdelijke korting, welke Gedep. Staten op de jaarwed den van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers wenschen toe te passen. Deze korting zal gelden voor een tijdvak van drie jaar, ingaande 1 Maart 1932, en komt ook verder overeen met de regeling, welke ten aanzien van de rijksambtenaren is getroffen. In de afgeloopen week is door het Natio naal Crisis-Comité ontvangen 17.093.78. Het totaal bedrag der ontvangsten bedraagt thans 425.905.58. WOENSDAG, 27 JANUARI 1932. HUIZEN. 298 M. UitsL NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonpl. 10.00 NCRV-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniespel door M. F. Jurjaanz. Mevr. D. v. Neerden-Ongers (sopraan). 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Concert. Mevr. C. v. Ra- venswaay-Möllenkamp (zang), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. icello) en Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekerode (piano).2.00Gra mofoonpl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert Hendriks Trio (viool-cello-piano). 4.304.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Voor de landbouwers. 7..00 Causerie over Bolsje wisme. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Van uit het Concertgebouw AmsterdamUitzend- avond v. d. Korpsen v. d. Bijz. Vrijw. Land storm. Msn.v. Koninkl. Marinekapel o.l.v. Leistikow en Tamboers en Pijpers der Mari niers. Sprekers o.a. mr. Th. Heemskerk. Ca. 9.15 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM. 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 12.00 1.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en Gramo foonpl. 3.00 Cello-recital door H. C. Praag (piano Joh. Jong). 4.30 Gramofoonpl. 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 R. V. U. Lezing door L. J. Jordaan. 7.00 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. O.a. Ouvert. „Kroondiamanten", Auber. 8.15 Vanuit het Muzieklyceum, Amsterdam: Concert onder auspiciën v. d. Nederl. Vereen, voor Heden- daagsche Muziek.. Mjn.v. Solisten en afge wisseld door Gramofoonpl. O.a. Trio (piano viool-cello), Turina en Cembalo-concert, M. de Falla. 9.20 Vervolg concert (Hedend. mu ziek). 9.45 Vervolg concert VARA-orkest. O.a. Suite „Four ways", Coates. 10..30 Vaz Dias. 10.45 Vervolg concert. O.a. Hört und staunt, potp., Dostal. 11.30 Gramofoonpl. DAVENTRY. 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten en lezing. 12.20 Northern Studio-orkest. 1.35—2.35 Orgelcon cert G. D. Cunningham. 2.45 Voor scholen. 3.50 Sted. Orkest van Bournemouth o. 1. v. Dan Godfrey. Friedrich Wührer (piano). 0.a. 2de Symphonie in D, Brahms. 5.05 Or gelconcert Reginald New. 5.35 Kinderuur 6.20 Berichten. 6.50 Liszt-recital door M. Reeve. 7.10 Causerie. 7.25 landb.praatje. 7.50 Lezing. 8.20 Toespraak door den Prins van Wales ten bate van de Crisis-Slachtoffers. 8.50 Radio-Militair-orkest. O.a. Suite „Les deux pigeons", Messager. 9.35 Berichten. 9.5u BBC Symphonie-orkest, Nationaal koor, Igor Strawtnsky (plano), o.l.v. Emest Ansermet. O.a. Symphonie des Psaumes, Strawinsky (koor en orkest). 10.40 Berichten. 10.45 Cau serie. 11.0012.00 Roy Fox en zijn Band. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 M. 8.05: 12.50; 1.25 Gramofoonpl. 9,05 Radio-tooneel. (Comédie franchise) o.l.v. M. Valmy-Baysse. LANGENBERG. 473 M. 6.25—7.20 Orkest concert. 11.20 Gramofoonpl. 12.251.50. Con cert oJ.v. Eysoldt. 4.20—5.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 7.50 Groote Mis in c-moll van Mo zart Kamerkoor en orkest v. d. Werag m.m.v. solisten oJ.v. Zimmermann. Hierna tot 11.20 Avondconcert o.Lv. Wolf. KALUNDBORG. 1153 M.. 1190—1.20 Strijk- concert uit Rest. Wivex. 2.204.20 Carl Ry- dahls orkest. 7.208.05 Poolsch concert o.l.v. Gröndahl. .8.359.05 Strijkconcert o.l.v. Gröndahl. O.a. Concerto grosso F-dur, Vival di. 9.4010.20 Gade-concert, door solisten (viool-cello-zang-piano). O.a. Novelettes Op. 29. 10.2011.50 Dansmuziek uit Restaurant „Nimb" o.l.v. Jens Warny. ROME. 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Uitzending van een opera. ZEESEN. 1635 M. 790 „Musi", 40 minuten origineele volkskunst. (M.m.v. instrumentale en vocale solisten). 8.00 Concert voor piano en orkest van Sonia Gramatté door de com poniste en het Berlijnsch Symphonie-orkest 0.1.v. dr. E. Kunwald. 8.30 Mozart-concert o. 1. v. Theodor Blumer. M.m.v. het Leipziger Symphonie-orkest en solisten (viool en vio la). 9.30 Lezing en berichten, en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Ludwig Rüth en zijn orkest. BRUSSEL. 508,5 en 338,2 M. 508,5 M.: 5.20 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en soliisten. 338,2 M.: 5.20 Gramofoonpl. 8.20 Concert. 9.05 Lezing. 990 Vervolg concert „Daar heb je den papegaai van S zyne Majesteit!" riep Harlekijn; „hoe kan ik hem te pakken krijgen?" Toeval ig S «tond daar ook de zoon van den timmer - j man met een grooten pot vol lijm. Harlekijn dacht een oogenblik na. „Niets gemakkelijker dan dat," lachte nij. Hij besmeerde den hoepel van den jongen vol met lijm en hing hem daarna aan een boomtak. De papegaai ging direct m den hoepel zitten; de lijm begon te werken en Zegevierend bracht Harlekijn den weggevlogen Lorre bij den Koning. „Het is een kunststuk, dat je me daar geleverd hebt," prees Zijne Majesteit. „We zullen er voor zorgen, dat hij met meer weg vliegt." In het hoofdartikel „De Wereld op een Tweesprong" in ons nummer van Zaterdag j.l„ wordt vermeld: ons land met zijn defensie-begrooting van 175 millioen, 22.—, hetgeen iets meer is dan het gemiddelde voor alle landen, dat 21.— bedraagt." Een onzer Kamerleden vestigt er onze aan dacht op, dat zooals onze lezers waar schijnlijk reeds hebben begrepen onze defensie-begrooting geen 175 millioen be loopt, doch voor 1932 is vastgesteld op 96.492.309 gulden. Het verschil is zeer beduidend, en stelt onze defensielasten niet op 22 maar op rond 12 gulden per hoofd der bevolking. Hierbij zijn dan nog inbegrepen, de kosten voor de pensioenen, voor het loodswezen, de beton ning enz., welke laatste geen militaire uit gaven zijn. Niet alleen hebben wi) een klein leger, maar relatief ook lage defensie-kosten. H. M. de Koningin heeft Maandagavond in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen de uitvoering van „Die Haghe- Sanghers" bijgewoond. De laatste sigaret T77T Over een uitgestrekt, kaal veld, met vaal. geelachtig gras bedekt, raasde een Novém- berstor De schrille tonen -ener kerkklok klonken in de verte, nu eens lang uitgerekt, dan weer kort afgebroken, al naarmate de windvlagen ze voortzweepten of tegen hielden. De zwarte, geteerde barakken der Oosten- rijksche infanterie stonden in het matte, grijze herfstlicht aan den rand der vlakte als een lange rij reusachtige doodkisten. Vlak bij het kamp hadden twee compag nieën carré gemaakt, en in 't midden ston den vier jonge boeren, een paar schild wachten, een geestelijke en eenige officieren en de commandant las met luider stem iets voor van een vel papier, dat in den wind wapperde. Het was tegen het einde van het jaar 1878, dus kort na de bezetting van Bosnië door Oostenrijk, en de vier boerenjongens waren door den krijgsraad tot dèn kogel veroor deeld. Er was namelijk een ossenhuid gestolen en de vier boeren waren als de daders ge vangen genomen. Of, en waarom zij net hadden gedaan, of het toeval, slechtheid oi domheid geweest was, ja, wie zou dat uit maken, en wie vraagt daarnaar in den oor log? De krijgsraad maakt niet veel omslag. De commandant las hun dus voor, dat ze zeer strafbaar hadden gehandeld, dat ze misdadigers waren, bijgevolg ter dood waren veroordeeld. Dit alles was in volkomen cor recte taal geschreven, hier en daar ver mengd met ambtsuitdrukkingen en kanse larij-zinnen; het grootste gedeelte ging in den wind verloren, en van de rest begrepen de beschuldigden niets. Hulpeloos keken ze om zich heen. Het waren krachtige, slanke mannen met knap pe, donkere gezichten; de jongste der vier had ternauwernood wat dons op de boven lip. Hun losse, dunne kleeren fladderden om hun gespierde gestalten en van onder de los om het hoofd gewonden doeken kwam het zwarte haar te voorschijn. Het waren kinderen van het gebergte, onbekend met de wereld, en ze stonden daar als wilde veu lens of als jonge wolven uit hun bergen die plotseling uit de woeste natuur in gevan genschap zijn overgebracht. Een verlegen glimlach speelde om hun verwonder^ geopende monden. Waarom heeft men hen toch gevangen genomen? Waarom heeft men hen hier gebracht? Die ossenhuid? Bah! De geestelijke kwam tot hen: „Hebben jullie het begrepen, kinderen?" Een flauw besef van den ernst van hun toestand begon in hen op te komen. De glimlach verdween, en ze drongen zich dicht tegen elkaar aan, als een kudde schapen, wanneer de slachter op hen toetreedt. Schouder aan schouder stonden ze daar in een halven cirkel, en hun groote zwarte oogen zwierven met een treffende uitdruK- king van angst en hulpeloosheid van den een naar den ander. Ze fluisterden zacht met elkaar. „Jozo, jij bent de oudric, vraag het toch nog eens." Jozo kwam een schrede vooruit, glimlachte weer, zoodat al z'n mooie, witte tanden te zien waren, nam beleefd z'n hoofddoek al en vrceg: „Heer, neem me niet kwalijk, wat gebeurt er toch met ons?" Men haalde half ongeduldig, half mede lijdend de schouders op. „Jullie worden dood geschoten." Ze glimlachten weer alle vier, ongeloovlg. verlegen, terwijl langzaam, heel langzaam, alle kleur uit hun gelaat verdween. Ze werden opgesteld: vier k vijf schre den van elkaar. Achter hen maakte de af- deeling een zijdelingsche beweging, om uit het bereik der schoten te komen. Toen stel den zich zes man op voor elk der boeren, waarvan drie met geladen geweer. Ont-we~-"*jk ston ze daar, de armen slap langs het lijf, het hoofd een weinig achterover. De schitterende zwarte oogen waren onafgewend gevestigd op de monden der op hen gerichte geweren. Niemand dacht er aan, hen te blinddoe* ken of hun handen te binden. Misschien na men er ook geen tijd voor. In ieder ge?*1 stonden ze doodstil. De commandant ging een weinig ter zij"®, zoodat de veroordeelden hem niet konden zien, en was op het punt het teeken „vuur^ te geven. Alsof zijn instinct hem had S°" waarschuwd, slaakte de oudste der vier op dit oogenblik een jammerenden, korten kreet en in z'n oogen kwam een schittering- te voorschijn geroepen door een plotseling gevoel van doodsangst. Een rilling doorliep z'n geheele lichaam. Smeekend strekte hij u® handen uit. Er trad iemand op hem toe. „Wil Je soms nog iets hebben?" Zoekend dwaalden z'n oogen rond. O, heerlijke, ruime, vrije veldmaar daar* voor een muur van zwaar gewapende man* nen. Of hij nog iets wilde hebben? Ja, wa» zou hij willen? Buiten het carré stond een cavalerist ee° sigaret te draaien. Op hem bleven Jozo's oogen rusten. „Een sigaret", zei hij op een zonderlM* gen, heeschen toon. Men bracht hem een tabaksdoos. Werk" tuiglijk nam hij er zooveel tabak uit als he? smalle stukje papier maar kon bevatten e® begon langzaam, langzaam te draaien. De drie anderen keken hem aan. Twe® hunner namen hun hoofddoek af en sloeg®0 een kruis. De derde, de Jongste, liet zonder van hou ding te veranderen, het hoofd op de borst zinken en begon met gebroken stem e®° eentonig lied te zingen: „Wie zal mijn schapen weiden? Wie z®1 mijn vurig ros drenken? Wie zal mijn moe der in haar harteleed troosten? Wie zal mü° ouden vader ondersteunen? ajao, ajao! Nooit zal ik meer op het zachte boschpad wan* aelen; nooit meer mijn zwaard zwaaien tege° de roovers! Nooit irr— thuis hout op bet vuur werpen! ajao, ajao! Alles blijft, be lucht, het licht, het water, maar ik niet: word begraven In de zwarte aarde! ajao> ajao!" De hui'ende storm verdoofde de doffe klanken van dezen geïmproviseerden lijk* zang. Jozo's sigaret werd al korter en korter! het ging verschrikkelijk gauw. Toen hij den lucifer had afgestreken en den eersten trek had gedaan, doorstroomde nieuw leven z'° aderen. En nuHij staarde over de hoof' den der soldaten héén naar de smalle, goud kleurige strepen aan dén horizon. Verdord® bladeren, gras en verwelkte bloemen werde° ln dollen dans doo'- den wind voortgejaagd- Het was zóó koud en guur, de zon -chee° zóó flauw, de grond, waarop z'n bloote voe ten stonden, was zoo ijzig koud, de mensche° waren zoo wreed en hard. Z'n lippen werden bitter, maar toch deed hij nog een treknog een.... hij brand de z'n vingers en z'n mond. Een iaa.Vi1® trek, toen wierp hij het stompje op het gra® Een dun, blauwachtig rookzuiitje steeg ®r uit op. Jozo wendde z'n oogen er niet van af' Achter hem liet de commandant z'n opg®» heven sabel zinken en een salvo klonk do®r de lucht. De vier boeren vielen op de° grond. Maar Jozo viel slechts op z'n knieën- Slechts twee van de drie schoten hadde° hem in de borst getroffen, waaruit een don kere bloedstroom vloeide. Het sterke, ge' spierde lichaam bewoog zich stuiptrekkend- Langzaam richtte hij zich weer op, de wil° geopende oogen nog steeds gericht cp net glimmende sigarettenstompje en onwille keurig strékte hij de handen er naar uit--' „Korporaal!" riep de commandant, „geel hem het genadeschot." De korporaal trad uit het gejid, legde aan- en schoot Jozo's voorhoofd werd plotseling met bloed bedekt, en hij viel achterover een door een Jager in net hart gevroft'®0 dier. En het sigarettenstompje gloeide nog. Voortzetting algemeene vergadering BANDOENG, 25 Jan. (Aneta). De Jaarlijk- sche algemeene vergadering van „St. Igna tius" werd voortgezet. Aangenomen werd een voorstel van de adspiranten-afdeeling Ban doeng om een verzoekschrift in te dienen om de kaderschcol te Nijmegen te sluiten en de aanname van niet-aanbevolen militairen stop te zetten. Bij de bestuursverkiezingen werden tot voorzitter verkozen de heer De Rooy, tot se cretaris de heer Van Hezik, tot penning meester de heer Peters, en de heeren Krook, Lirb en Appelman tot commissarissen. B®* sloten werd dat de volgende vergadering w®* derom te Bandoeng zal worden gehouden. De vlootaalmoezenier en de beide lege?" aalmoezeniers spraken een toepasselii* woord. BATAVIA, 23 Jan. (Aneta) De Fascisten- organisatie alhier besloot tot samenwerking met den Bandoengschen Fascistcn-Bondj waarna gezamenlijk een afdeeling Ned.-10^ dië zal worden gevormd van het Nede'* landsch Verbond van Nationalisten. [Naar het Engelsch door J. Scheepens 15 Lady Murray nam haar nicht onder han den, dien avond, toen zij zich ter ruste be gaven. De dienstbode was heengezonden, haar slaapkamers kwamen op elkaar uit, en er was dus een goede gelegenheid, om de be risping toe te dienen. Het was niet mooi van Je, om Jim dat zoo maar botweg te vertellen en nog wel in tegenwoordigheid van Sophia Maliory! Welnu, wat heeft Sophia daar nu mee te maken? vroeg Carina, terwijl zij met een energiek gebaar de korte haren achterover borstelde. Het was natuurlijk voor Jim een teleur stelling, dat je hem dit niet eer verteld had. Ik kan niet inzien, welk belang hij <Uarbij gehad zou hebben, sprak Carina ver moeid. integendeel groot belang. Je moet toch zelf bemerkt hebben, dat hij wanhopig ver liefd op je is. En dan iemand midden onder een diner voor zoo'n ontzettend moeilijk dilemma te stellen! U kimt zich niet voorstellen, met hoe veel pleizier ik Sophia's gelaat heb bestu deerd! zei Carina, zonder het minste berouw te toonen. Maar Mr. Maliory gedroeg zich daarentegen als "n echte gentleman- Vindt ge niet, tante? Lady Murray was wanhopig. Ja, na tuurlijk, je moet de beste kans, die je nog ooit sal worden gegeven, maar ver, ver van je afwerpen! Kom, lieve tante Nora, wees nu niet knorrig op me, zei Carina, terwijl zü op lady Murray toetrad en haar een zoen gaf. U moet me goed begrijpen. Indien hij me naar mijn godsdienst had gevraagd, zou ik het hem natuurlijk reeds eer gezegd hebben. Maar voor mensehen, die nog betrekkelijk vreem den zijn tegenover elkaar, is godsdienst niet een onderwerp, waarover men den heelen dag spreekt. U weet zelf, hoe jammer ik het vind, wanneer ik 's Zondags de H- Mis niet kan bijwonenHij heeft zich schitterend door deze moeilijke situatie heengeslagen, Ik geloof, dat je absoluut harteloos bent. zei Nora Murray. Maar in haar oogen verzachtte de uitdrukking, terwijl zij staarde op het jonge, beminnelijke gelaat van haar nicht. Dat weet; u toqh wel beter, lieve tante, sprak Carina, terwijl zi) deze nogmaals om helsde. Maar misschien heb ik wel wat veel aan Mary gegeven. En die heeft het nu niet meer noodig. Ik moet m'n liefde maar weer opnieuw laten groeien, als het mogelijk is. Haar gelaat glansde; er was geen zweem van overgevoeligheid in de hartelijke woor den. Lady Murray, verteederd, neeg het hoofd en omhelsde haar. Ik geloof niet, dat je half beseft, welk een concessie Jim voor je doet. Een man. die elke vrouw had kunnen kiezen! Lady Chiltern heeft reeds jaren gepoogd, hem op haar oudste dochter te doen verlieven. Ik had wel gewild, dat hi) een ander had uitgezocht, sprak Carina. U weet het, ik gevoel mij niet op m'n plaats naaBt hem, en dit weet Mr. Maliory zelf ook. Maar u moet niet denken, dat ik daarom niet van hem houd en hem hoogacht, want dat doe ik. Ik zou slechts willen, dat hij niet zoo vreeselijk oud was, en geen zoon had, die zoo groot is als ik zelf. Kom, als dat alles is —1 zei lady Mur ray, als met de hand die kleinigheden weg wuivend. Het wordt hoog tijd, dat jij iemand hebt, waarop je steunen kunt, kindlief. Goeden nacht! Zij omhelsden elkaar en begaven zich ter ruste, Kio-kslag half negen was Carina dien mor gen beneden, na, a}s naar gewoonte, op haar eigen kamer ontbeten te hebben, een ge woonte, welke intusschen reeds door Sophia was veroordeeld als een van die vasteland- sche luiheden, waarover deze zich echter troostte met de gedachte, dat Jim daar spoedig genoeg een eind aan zou weten te maken, indien hij haar tot vrouw nam. ZIJ was in 't wit gekleed, en toen Jim een paar minuten later verscheen, keek hij naar haar met klaarblijkelijke voldoening. Ik zal u zelf naar de stad rijden. Ik heb den chauffeur vrviaf gegeven. O. dat vind Ik aardig van u, antwoord de Carina. Wilt ge naast me plaats nemen, bij het stuur? Er is bijna geen wind. Zij gleden tusschen de hooge lindeboo- men door, welke zich aan weerszijden der halfronde oprijlaan verhieven, het breede ijzeren hek uit en dan, tusschen dq heuvels door, zasen zij weldra in de verte Untown liggen, tusschen hen en de zee, badend in het zilveren waas van den nevel. Aan den verren horizon donkerde vaag de blauwe lijn van het Kanaal, Boven hun hoofden zong een leeuwerik zijn lofzang aan den Schepper. Ik zal met u de H. Mis bijwonen, sprak Maliory onverwachts. Ik ben nog nimmer in een katholieke kerk geweest, en ik vrees, dat ik wei slecht op de hoogte ben van een en ander, Maar ik zou u gaarnq willen ver gezellen, Dat is zeer aardig van u, sprak Carina. Zli dacht: Hij gedraagt zich als 'n echte gentleman, juist zooals tante Nora het me heeft voorspeld. Zij reden zwijgend voort. Op 'n gegeven moment wees Jim op een klein dorpje, ver scholen achter en der Sussex-heuvels.Dat is Middieford, waar mijn zuster woont, zei hij, Ik heb daar een huis voor haar gekocht. Een lief, aardig landhuisje. Zelf zou ik er niet willen wonen- Hebt u dan heel uw Jeven in Linfold gewoond? vroeg zij. Indeidaad! sprak Jim. Mijn vader stierf in het jaar, dat ik trouwde en sinds dien ben ik er da eigenaar van. Peter werd er geboren. Hij zweeg voor 'n oogenblik en ging dan voort, terwijl Carina zag, dat het hem moeite kostte: Indien ik zalf het u niet zeg, zal een ander het doen; maar ik heb niet steeds in goede harmonie met m'n vrouw geleefd. Zi) was ziek en zenuwachtig. Het was mijn schuld vee! mijn schuld althans ik was niet geduldig genoeg.... Carina sprak zacht, toen zij antwoordde; Ik geloof, dat er altijd wel oogenblikken zijn in het leven, waarop wij ons zelf ver wijten, r.iet lief genoeg te zijn geweest je gens degenen, die ons voorgingen in den dood, Niet lief genoeg! Het gebeurde dikwijls genoeg, dat ik volstrekt niet lief was, in tegendeel: zei Jim ronduit, terwijl op zijn rustig gelaat 'n harde trek zich teekende. O, dat doet mij leed voor u, -- ik weet zoo goed, wat men gevoelt. Soms zou men zooveel hebben kunnen doen, en doet men niets. Maar daarover moqt men niet ai te lang napeinzen. Wanneer een fout een maal is beleden met berouw en vergeven. is het beter voor de ziel er niet meer te denkei., behalve misschien om het »e rouw nóg eens opnieuw te verwekken. Ik heb aitijd gedacht, dat de biecht ziel verwennen moet, zei Jim. Carina zweeg. Het was nu niet 't momerl om bet li. Sacrament der biecht te besp?®' ken. Lnmers, het was er nu eenmaal, maakte een punt uit van haar geloofsoV®1 tuiging; men moc-st nu eenmaal biecht?1' en wijl Carina een eenvoudig geloof had zij zichzelf nimmer afgevraagd, of Biecht voor- of nadee.'en bezat, en beko® merde zij zich ook niet over de natuurW1* schaamte, aan de belijdenis der zonde bonden. Men biechtte..., en daarmee a1»" loopen. ft U denkt zulks, omdat u het nooit he? ondervonden, sprak zij ten slotte, maar licht valt het niet aitijd. Het kan zwaar vallen! Jim Maliory vertraagde den gang van d'y' motor, Zi, waren alleen op den weg, w®d0, zich als een lang wit lint voor hen {tf De korenvelden vormden als een %aaI\\ zee, aan den einder scherp afstekend t®" den blauwen heme), Zijt gü van gevoelen dat gÜ protestant zoudt kunnen huwen? vroeg opeens. (Wordt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10