Opruiming B.J.v.Liemt GIERSTRAAT 16-22-24 MARIA STESHTIEG NEDERLANDSCH CONSERVATORIUM N.V. JOH. NEDERK00RN Zn. GEZICHTSHAREN NOG SLECHTS DEZE WEEK ONHERROEPELIJK T/M 30 JANUARI Restanten tapijten en looiers. Karpetten en ee^lge Ameublementen HAARLEM DE ARRESTATIE TE MARSEILLE Uitlevering door Nederland gevraagd WACHT ONS KOUDE? Een schrikaanjagende voorspelling LONDEN BETAALT AF Aan Parijs en Washington Crisis-Comité CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Gedurende eenige weken Groote Houtstraat 62-67 GED. OUDE GRACHT 56 STADSNIEUWS Het Bio-Vacantie-Oord De H. O. V. „St. Raphael" Haarlem (Spoor) Personalia lEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK UIT DEN OMTREK OVERVEEN BLOEMEND AAL HEEMSTEDE burgerlijke stand. VELSEN heeft de eer U te berichten dat zij vanaf Dinsdag: 26 Januari op al haar met zorg; gemaakte meubelen, w.o. zeer fraaie Slaapkamers, Eetkamers en Heerenkamers, diverse Fauteuils, Tafels etc. 30 pCt. Korting toestaat. Ook op alle voorradige stoffen, tules, karpetten geniet U dezelfde korting. Naar wij vernemen, zal de inspecteur van Politie M. v d. Heul, die in verband met de arrestatie van Kok en De Haas, naar Mar. seille was afgereisd, Dinsdagavond of Woensdagmorgen naar Amsterdam terug- keeren. Aangezien Kok en De Haas niet vrijwillig Raar Nederland wenschen terug te gaan heeft de Nederlandsche Regeering aan de Fransche hun uitlevering gevraagd. Het bedrag, dat bij de aanhouding op hen Werd bevonaen, bedraagt 46.500. Voorts vernemen wij nog, dat de te Mar seille verschijnende bladen opwindende ver halen geven over de arrestatie in het hotel. Het jaar 1933 zal volgens een bekend Zweedsch geleerde „het jaar van de koude" zijn. Deze alarmeerende voorspelling is ge baseerd op een studie van den golfstroom en komt van een zeer bekend meteoroloog, Verbonden aan het Zweedsche Meteorolo gisch Instituut. Deze geleerde zegt verder: He temperatuur in 1932 zal bijna precies ge lijk zijn aan die van 1929. Er wacht ons dus een koud voorjaar, een natte en koude zomer en een gematigde herfst. Deze voor spelling is gebaseerd op een bestudeering van den loop van den golfstroom, aan wel ke studie de meteoroloog zich sinds eenigen tijd gewijd heeft. Volgens den geleerde den heer Sand strom is de loop van den golfstroom in den herfst 1931 precies gelijk aan dien van t einde van 1928 en de invloed, die dit ver schijnsel op de temperatuur heeft, is ook precies gelijk aan dien, die in het jaar 1928 Werd opgeteekend. De heer Sandstrom be weert, dat hij zonder twijfel de volgende Wetten heeft kunnen vaststellen: Als de golfstroom op de hoogte van de Zuidkust Van Groenland en op de breedte van New- York en Boston warm is, daalt de tempe ratuur in het Zuiden van Europa. Als de warme stroom blijft op de hoogte van de Lofodden aan den Noordzeekust van Noor- Wegen, wordt het in geheel Europa warmer en als de golfstroom zijn weg voortzet tot aan Franz Josephsland in den Poolcirkel, zal geheel Europa kouder worden. Zoo was het ook het geval in den afgeloopen zomer. De golfstroom zegt de heer Sandstrom Verder beweegt zich langzaam voort in de richting van IJsland en dit moet een temperatuur tengevolge hebben, gelijk aan die van 1929. Het is echter mogelijk, voegt hij eraan toe, dat de inwerking op de tem peratuur een weinig minder hevig is, dan hi den kouden winter van 1929. De meteo roloog komt aan het slot van zijn betoog echter met een korte beschouwing, die een beetje blijdere boodschap voor 1932 voor spelt: het is onmogelijk, zegt hij om absoluut zeker te zijn van deze voorspel lingen, want nooit weet men precies, waf Moeder Natuur met ons voor heeft. Laten We dus hopen, dat, hoewel wij de meeste achting hebben voor het werk van dezen Zweedschen geleerde, zijn voorspellingen, Wat betreft het aanstaande voorjaar en den zomer, niet bewaarheid zullen worden. LONDEN, 25 Jan. (Reuter). De „Bank W England" deelt mede, dat zij de cre- dieten van 15 millioen pond sterling, welke de Federale Reserve Bank en de Banque de France haar elk hadden toegestaan, Voor den vervaltermijn, n.l. 2 Februari, zal hebben afgelost. Deze aflossing zal geener lei vermindering van de goudreserve der «Bank of England" met zich brengen. Dit beteekent. dat de 50 millioen pond sterling, welke haar Augustus j.l. in totaal °P crediet zijn gegeven, op 1 Februari zul ten zijn terugbetaald. Twintig van deze 50 biillioen zijn reeds afbetaald. De „Bank of England" zou het niet noo- dlg hebben gevonden te vragen, dat haar voor toekomstige credietoperaties te Parijs en New-York faciliteiten worden toege staan. Diepdruk „De Spaamestad" 3.45% N. N1.50 Haarlem op de tweede plaats Men verzoekt ons mede te deelen, dat de totaal-opbrengst van de collecte gehouden in de bioscopen ten bate van het Bio-Vacan- tie-oord ƒ42.595.65 bedroeg (het vorig jaar ƒ35.000). Met voldoening heeft men gecon stateerd, dat Haarlem daarbij op de tweede plaats staat, eerst Tuschinski te Amsterdam en dan het Rembrandt theater te Haarlem met 1579.50. De directie dankt dan ook allen, die daartoe hebben bijgedragen. Het subsidie van Heemstede. De Finantieele Commissie uit den gemeen teraad van Heemstede heeft inzake het toe kennen van subsidie aan muziekvereenigin- gen geen eenstemmig oordeel. Een der leden is tegen subsidieering van de H. O. een ander lid is tegen subsidieering van alle in dezen post genoemde vereenigingen, omdat dit gaat buiten het terrein der gemeentebe- moeiïng, terwijl weer een ander lid de plaat selijke vereenigingen niet zou wenschen te subsidieeren, doch de subsidie aan de H.O.V. verhoogd zou willen zien tot 1500.(waar voor 3 concerten te geven). B. en W. van Heemstede hebben hiervan kennis genomen, doch hebben hierin geen aanleiding gevonden wijziging van dezen post voor te stellen. Vaandelwijding Zaterdagavond kwamen de R. K. Spoor- mannen in gebouw St. Bavo bijeen. De voorzitter, de heer De Rooij, opende de feestelijke bijeenkomst en besprak daar na de werking der organisatie en de resul taten, o.m. wees hij op het schitterend werk door de stichting van het Mgr. Mutsaers- Oord; de opbrengst van den laatsten bazar was ruim 800.Tevens vestigden hij de aandacht op den strijd in Twente en vroeg daarvoor den steun der leden. Daarna was het woord aan den heer Mo- ser, die met een korte toespraak de fraaie vlag aanbood. De zeereerwaarde heer Rector Timp ze gende thans het vaandel en in een geestige toespraak, overgaande in ernst, wenschte hij „St. Raphael" geluk met haar fraaie vlag. De voorzitter dankte den rector voor de wijding van de vlag en de hartelijke woor den door hem gesproken. Eveneens bracht bij zijn dank aan de Vaandel-commissie. Namens den Protestant-Christelijken Bond sprak de heer Silves woorden van waardee ring en gelukwenschen. Het verdere van den avond was ook nu in handen van het gezelschap August de Laat. Evenals de vorige week, wist hij het publiek mee te laten leven en tè spoedig was het programma ten einde. „St. Raphael" kan met voldoening op haar jaarfeesten terugzien. Jaarvergadering. Vrijdagavond vergaderde het R.K. tram personeel, georganiseerd in den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael," in het gebouw St. Bavo, onder lei ding van den heer L. Geers. Spreker wensch te op deze eerste vergadering den leden en huisgezinnen een Zalig nieuwjaar. De crisis doet zich hoe langer hoe meer in de maat schappij gevoelen gezien terugstelling van meerdere personeelleden in het dienstver band en o.a. de nieuw-uitgereikte rolleering. In verband hiermede haalde spreker een ingezonden stukje aan uit de „N.H.C." van 16 Jan. 1931, waarbij door de onderteekening meer het persoonlijke dan het algemeen be lang beoogd wordt en eenige onjuiste stel lingen worden aangegeven.- Het is bijv. on juist te verzekeren, dat geen animo onder het personeel zoude bestaan om steun te ver- leenen aan het Crisis-comité; de geopperde wijze waarop deze personen wel konden wor den geholpen is onjuist uit organisatorisch oogpunt. Men kan deze aangelegenheden be ter op de daarvoor zijnde vergaderingen tot haar recht laten komen. Reeds thans blijkt, dat 322 personeelleden hunne giften schon ken tot een totaal maandbedrag van 337 gul den. Als men deze aangelegenheid op vergade ringen had besproken, had men kunnen hoo- ren, dat de organisatie besprekingen heeft gehad met den Wethouder van Sociale aan gelegenheden, den heer Directeur der Ar beidsbemiddeling, Maatschappelijk hulpco mité en Crisis-commissie, nul op het request, Men aanvaardde onze stelling niet en maakt op deze wijze de arbeiders arbeidschuw Om dat men een werkobject heeft, is op andere wijze steunverleening niet mogelijk. Een voor ons niet te aanvaarden stelling. Werden of waren deze menschen door de maatschappij ontslagen, dan zoude men zich bij de steun- commissie vervoegen en naar vrijwel is aan te nemen, steun ontvangen. Nu men echter bij de maatschappij werkzaam is, gaat dat KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur niet, terwijl de verdiensten door de arbeids- beperking van dien aard zijn, dat armoede geieden moet worden als op een of andere wijze niet aanvullend wordt gewerkt. En dat is juist hetgeen ons zeer bevreemd. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, evenals het verslag over het afgeloopen boekjaar en begrooting 1932 Ver volgens werden herkozen de heeren v. Rooij en van Kouteren en werd gekozen de hesr van Woerkom. Tot kascontroleurs koos de vergadering de heeren van Engelen, Strik en Laheij. Vervolgens kwamen vele bezwaren naar voren over de door de maatschappij geno men maatregelen en breedvoerig werd stil gestaan bij de positie van het hulppersoneel. Met nadruk wees de voorzitter er op dat men de zaak steeds moet blijven zien in het verband van het zijn van hulppersoneel dus niet van personeel. Breedvoerig werden hierover de discussies gevoerd en werd de financieele nood onder deze pe-so ren in het licht gesteld wat ten volle kon worden onderschreven en zeer begrijpelijk is Nog meerdere opmerkingen werden in dit ver band gesteld waarop de vragenstellers werden beantwoord en aprieuw de ver zekering kregen, dat al het mogelijke zal worden gedaan om aan dezen toestand een einde te krijgen. Hierna sloot de voorzitter met den chris- telijken groet deze goed bezochte vergade ring. Te Leiden slaagde voor het diploma Be lastingconsulent onze stadgenoot de heer C. C. G. J. Hezemans. Voor het praktijkdiploma Boekhouden vanwege het N. H. I. slaagden te Amsterdam onize stc^noote mej'. M. Fafith en de heer J. Joh. Delfos, beleen oandidaten van den heer C. C. G. J. Hezemans, alhier. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot controleuse bij het Burgerlijk Armbestuur mej. M. N. Smit thans werkzaam aan de af- deeling Maatschappelijk Werk aan de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven. Onze oud-stadgenoot, Mr. P. Th. J. van Tetering, ontving gisteren, Zondag, bij aan komst met de „Sibajak" te Sabang het be richt van het Departement van Justitie te Batavia, dat hij benoemd is tot Lid van den Landraad te Tebi Tinggi in Deli, circa 60 K.M. (hemelsbreedte) ten Z.W. van Me- dan (Sumatra's Oostkust). Comité tot Bestrijding van de Gevolgen der Werkloosheid Het comité bericht met dank de navol gende inschrijvingen ontvangen te hebben: L I.—, H. J. B. 1.—J. v. G. 2.50, H. N. H. 2.50, D. v. d. V. Jr. 1.50, D. v. B. 1.—, W. H. 5.—, G. H. v. K. 5.—, Jac. F 2.—, P. E. K. 10.—, H. H. 1.— A. de F. 1.—B. 2.—, Prof. v. S. 5.—, Ds. W. B. 50.Haarl. Tehuis v. Oud. V. Dagen 21.A. E. v. d. S. 10.M. v. R. v. A. 10.—, G. F. 1.50, C. M. 2.50. Ds. C. B. H. 10.—, C. S. 5.—, A. A. 10.—, Mej. B. 10.—, H. J. H. 1.-, C. F. v. H. 1, L. J. L. 1.—, C. W. 1.—, A. S. 2.—, H. O. S. 1.—, A. 1.—, R. W. 2.50, H. V. B. 5.—, J. D. 5.—, Dr. W. 10.-, W. G. F. P. 5.—, R. 3.—, G. A. 2.50, H. H. G. 10.—, L. A. 10.—, Joha C. H. 2.50, Wed. J. H. 1.—, J. B. S. 5.—, R. 1.—, Firma Z. 1.—, S. 0.50, Not. KI. 10.—, Dr. E. S. 25.—, K. B. T. 3.—, H. S. H. 5.—, Dames L. 1.J. v. d. L. 2.50; J. V. 10.—, C. B. 100.—, N.V. Hrl.Bl.fb. 100, B. 1.50, J. M. v. R. 1.—, P. T. 5.—. J. Pers. HrLB.lfbf. 24.35, D. A. d. F. 1.—, A. W. 10.—, Dir. St. Bavo 10.—, Coöp. Bakk. Arb. Adelt 10.—, L. 10.—. Verder bericht het comité met hartelij- ken dank de ontvangst van de navolgende giften: Haarl. Dagbl. 723.77, Pers. Franken's Broodfabr. 32.70 4e storting, Ambt. Gem. Electr. Bedrijf 18—, (bijdr. Dec.). Spaar potje C. P. 2.50, R. K. Ond. St. Augustl- nus 111.39. Mevr. de Wed. J. E. W. 10.73, Pers. Franken's Broodfabr. 34.40 5e stor ting, Haarl. Dagbl. 483.18. Opbrengst collecte 14 Dec. 1931, gehouden na dienst in de Groote Kerk, door de Haarl. Predikanten van Prot. Kerken 484.95. Buurtvereeniging „Ons Huis". 't Is on geveer een jaar geleden, dat in een algemeene vergadering van de Coöp. Bouwvereeniging „Ons Huis" besloten werd, door uitkoop van de huizen de vereeniging te likwideeren. Om echter het saamhoorigheids- en het gemeen schapsgevoel van de leden te bewaren, werd tevens besloten, een buurtvereeniging op te richten. Op verlangen van de leden werd Zaterdagavond een eenigszins feestelijke bij eenkomst gehouden in café .Roosendaal". De heer G. H. Hoffschslag, voorzitter, gaf een resumé van het werk, door het bestuur in het afgeloopen jaar verricht en van het geen er in de toekomst nog door de buurt vereeniging te doen zal zijn. Er is nog veel te doen voor de vereeniging. Alle deelen der gemeente, zegt spr., hebben hun volksbadhuis. Ook Haarlem-West heeft daar recht op en daarop is ons streven ge richt. Een heel bescheiden kinderspeelplaats is verder zeer noodig. Vervolgens kwam spr. op de tram- en autobusplannen, ook hierbij zal het bestuur op z'n hoede moeten zijn. Anders krijgen wü voor onze wijk een ongemotiveerd hoog ta rief. Spr. stelt voor, bijtijds te protesteerden en de bewoners van Ramplaan, Tuindorp enz., in de actie te betrekken. Ook zal ge tracht worden aansluiting bij de buurtver eeniging te krijgen van deze bewoners. Ten slotte deelde spr. nog mede, dat er plannen bestaan voor het organiseeren van een tocht per autobus voor kinderen van 514 jaar en voor het houden van excursies voor kinderen boven de 14 jaar. Uit het overzicht van der penningmeester bleek, dat er een kassaldo was van 113,97 en dat het saldo van de glasverzekering on geveer 50 bedroeg. De heeren Schutte en De Ruiter werden benoemd tot leden van de kascommissie. Hiermede was het zakelijk gedeelte van de bijeenkomst afgehandeld en werd de avond verder onder gepaste vroolijkheid en ont spanning gepasseerd. Ontvangdag burgemeester. Burgemeester Den Tex zal, in plaats van Zondag 31 Janu ari, op Zondag 7 Februari, 's namiddags half vier, ontvangen. Straatcollecte kleedingfonds. Zaterdag middag hield het Heemsteedsche Kleeding fonds een collecte, waarbij het niet enkel ging om geldelijke bijdragen, maar ook om kleeding, schoeisel, dekens enz. Om kwart voor twee werd begonnen. On der leiding van de wijkzusters Derks e nPol en de vroegere wijkzuster, zuster Ketel, trok een 16-tal jonge dames er op uit. In een groote autobus van de Brockway had her fanfarecorps Excelsior plaats ge nomen. Ook reed een groote Brockway-bus mede voor berging van kleeding enz. Tegen zes uur was de route beëindigd. Behalve een bedrag van ruim 223.— was de groote bus vol geladen met allerhande kleeding dekens, schoenen, zelfs een ledi kant, matrassen en kinderspeelgoed behoor den bij het verzamelde. Dank zij dit milde geven kunnen weer vele behoeftigen geholpen worden. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij A. v. Diepen, Heerenweg 69, een mo torhandschoen; M. Groenland, Wiekenplein 5, een heerenhorloge; J. Samson, Linden- laan 35, een 3tudentenmuts; Philips, Land zichtlaan 28, een lantaarnbatterij; J. Martin, Sumatrastraat 17, een vulpen; Westewild, Ipeniaan 12, een blauwe kindermuts; J. Kramer, Berkeknlaan 6, een lakschoen; W. Weyers, Kruisweg 1124 Haarlemmermeer, een bankbiljet; Lei, Bosboom Toussaintstraat 70, een gedeelte van een zilveren armband; G. Rotners, Billitonstraat 35, een R. K. klcerk- boekje; Willems, Eikenlaan 15, een riem; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een grijs wollen handschoen. Rijwiel ontvreemd. Bij de politie is aan gifte gedaan van de vermissing van een hee renrijwiel, dat stond op het erf van een per ceel aan de Molenwerfslaan. Jhr. A. v. d. Poll. Naar wij vernemen is de toestand van wethouder jhr. A. v. d. Poll dusdanig verbeterd, dat hij in den loop dezer week de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam zal kunnen ver laten. WERKLOOSHEID-COMMISSIE. In de raadsvergadering van 29 December werd besloten de Verordening op de Com missie van Advies voor de Werkloosheidsver zekering te wijzigen in dien zin, dat de Com missie van Advies voortaan zal bestaan uit een voorzitter, tevens lid, en zes leden, in plaats van een voorzitter, tevens lid, en vier leden. In verband hiermede bevelen B. en W. aan voor de benoeming van; a. een lid werkgever: 1. H. Klaassen; 2. D. H. Granneman; b. een lid werknemer: 1. J. Koper, voor zitter van de afdeeling Heemstede van den Centralen Bond van Transportarbeiders; 2. P. K. de Vries, penningmeester van de afd Heemstede van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond. Dc gastarieven. Bij de bezhandeling der begrooting van deze gemeente is o.m. de gasprjjs besprok .enDe meefderheid der Com missie zou zeer gaarne zien dat het tariei van het gas over den muntmeter met 1 cent per kub. M. werd verlaagd om op die wijze de minst üraagkrachtigen tegemoet te ko men. B. en W. meenen voor een voorstel tot tariefswijziging geen vrijheid te kunnen vin den. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor, de jaarlijksche rente, welke door de gemeente gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven zal moeten worden be taald aan de gemeente Heemstede over de in 1931 verstrekte gelden bestemd voor den bui tengewonen dienst, te bepalen op 5 procent. VASTSTELLING ROOILIJN. B. en W. bieden ter vaststelling aan de verordening tot vaststelling van eep rooilijn voor het gedeelte van den Binnenweg, ge legen tusschen de IJzeren Brug en de Kas tanjelaan. Geboren: 21 Januari: W. J. Franse—v. Veenendaal d; J. J VisserWittebol z. 22 Januari: F. Warmerdam—Hilterman z; J. M. C. Dosse—v. Breemen d; M. J. v. Gennip— Selhorst d; J. Roos—Rijbroek z. 23 Januari: J. T. C. v. d. Helde—v. Lieshout d. Overleden: 21 Januari: H. J. v. Elden Spijker, 79 j.. Kleverparkweg; J. L. Hoff mann, 60 j., Leidschestraat. 22 Januari: E. ScholteSleeman, 53 j., L. Boogaardstraat; B„ 3 j., z. v. J. A. Vonk, Gasthuisvest; E. H. J. Muiier—Fremerij Kalff, 53 j., Hazepaters- laan. 23 Januari: G. M., 2 j., d. v. G. de Bie. Nijlstraat. BURGERLIJKE STAND Geboren: C. P van. Schoor—Hoogeduin d.; C. M. van GeldorpKorstjens z.; W. G. Keur—Stals z.; C. van Vuuren—Liefting d C. J. Dienaarvan Kampen d.; I. van der Meulen—Bakker z.; J. E Kops—Kaandorp z.; A. van der JagtKwart z.; A. H. Koo- menHof z.; M Mulder—Rijke z.; A. Jas. persede Bruijn z.; I. VerheiJMos d.; G. Perisutti—Kwast z.; J. van Belzen—Matrijs d.; A Pekelöer—Dokter z. Ondertrouwd: A. Glas en M, Schuiten; M L. Beusenberg en E. M. van Acker; M. Mol en H. Groene veld; D. Dekker en W. L Kleijn; J. W. Piebinga en G. T. Mol; R. Koffeman en H. Koffeman. Getrouwd; J. F Hamers en A. M. Acda; J. Berrelkamp en H. P. Niks; A. Pimentel en P. M. Janssen. Overleden: Tjebbe Ree, 65 j, echtg. van A Zeilemaker; Jan Arie Koutstaal, 39 j., echtg. van W. A. Rimmek; Bemhard W. Pott 63 J., echtg. van M J. J. Zindel; Jo hannes F. B. Perquin 66 j„ echtg. van E. C. Rings; Fredericus H G. Steevens 1 j- z. van P. Steevens; Maria Waringa 68 j„ echtg. van H. Stooinga. DEN HAAG Westeinde 15 Gevestigd te: AMSTERDAM Keizersgracht 428/30 HAARLEM Smedestraat 23 UTRECHT Kr. N. Gracht 35 LEIDEN Rapenburg 13 Begin Februari worden voor alle vakken nieuwe klassen geopend. Aan het NEDERLANDSCH CONSERVATORIUM wordt uitsluitend door gediDlomeerde leeraren onderricht gegeven. De specia'e methode die aan het conservatorium wordt gevolgd stelt den leerling in de gelegen heid zeer vlug in orkest mee te werken. Speciale voordeelige cursussen voor PIANO, VIOOL, CELLO, ORGEL en SOLOZANG. Het lesgeld bedraagt 5.per maand. Voor de afdeeling HAARLEM inschrijving van nieuwe leerlingen DINSDAG 26 JANUARI 1932, in de Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23, Haar'em, 's avonds van 79 uur. Gelegenheid tot het plaatsen van rijwielen. m GELAAT5VERZORGING MAZEPATERSlAAN l6 MAISON HENRI TELEFOON WORDEN BLIJVEND VERWIJDERD DOOR SPECIALIST m OPRUI I N.V RANDDE t -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3