■1 GENEESKUNDIGE KALENDER HEEFT U GEBREK AAN KASTEN IN UW WONING? ONZE MOUWEN WAT ZULLEN WE KOKEN EEN LAMPEKAP VOOR ONS KAMERTJE L MANTELTJE VOOR MEISJES VAN 3 TOT 4 JAAR GOEDKOOPE PATRONEN Huidverzorg ing 63 34 Voordeel ige gerechten M OP VERZOEK Vandaag zullen wij eens met elkaar spreken over de verzorging van onze huid, het belangrijke orgaan, dat zoo nauw samenhangt met onze gezond heid. Bij de warmteregeling van ons li chaam is de huid een van de belang rijkste factoren, bij de verdeeling van het bloed eveneens, om maar enkele functies te noemen. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat de medicus bij de beoordeeling van een patiënt groote waarde toekent, aan d-^n toestand van de huid. Het is trouw" -vt dokter alleen, het zijn de menschen zelf, die hoe langer hoe meer het belang er van in- ■ien. Als we 1 "en p«n gezond uiter lijk, dan weet een ieder wat wij be doelen en erkennen tevens de juistheid *an het boven gezegde. Het kan niet missen, want het geldt *oor alles, voor ons huis. voor onzen tuin, voor onzen auto, wie iets op peil en in goeden staat wil houden moet sorg besteden aan het onderhoud. Bij onze huid is het niet anders. Dit klinkt nu alles wel heel eenvoudig en inder daad is de uitvoering ook in werkelijk heid zeer e"->"0"dig. want met warm water en zeep kan het heele procédé Worden uitgevoerd, maar als wij de werkelijkheid zien. nu, dan bWkt dat het wel noodig is om heel eenvoudige dingen telkens te herhalen. De huidverzorging is van alle tijden. Ik breng even in herinnering de groote zorg, welke door Grieken en Romeinen aan *e huid-cultuur werd gegeven. De overblijfselen, welke wij nog uit dien tijd bezitten, geven hiervan een on- ©mstootelijk bewijs. Merkwaardigerwijs vinden wij daarbij zelfs installaties voor verwarming. Wij zien dus weer: er is niets nieuws onder de zon. In later tijd in de mlddeleeu :an is de huid-cultuur in het gedrang geko men en ook lang gebleven. Want als wij lezen van het Fransche nof uit den tijd van de Lodewijken der 18e eeuw, nu dan is het wel duidelijk, dat de huidcultuur hygiënisch wel zeer slecht was en dat de echte zindelijkheid ver was te zoe ken. Men meende toen wel hoofdzake lijk te kunnen volstaan met het bedek ken der hu'd met poeders en zalven. Ronduit gezegd waren het echte smeer poesen. Met dankbaarheid meen Ik dan ook telkens waar te nemen, dat wij nier bij de h"idve-""-"!"" op den gc. n weg ~"-v De ontwikkeling van de «nort heeft hier zonde" twüfel veel goeds gedaan. Zeker, er zijn nog genoeg menschen. die meenen met een wekeliiksch bad ie kun nen volstaan, maar gelukkig Klimt het aantal van hen. die een dagelijksch bad geen luxe meer noemen. Als zoodanig is het toenemen van het aantal openbare bad- en zwemge^gen- heden toe te juichen, al behoeft men niet in uitersten te 'U°n en ware badnaleizen in te richten. Wannee" Ik d»g= zaken met miin pa tiënten bespreek, hoor ik telkens als tegenwerping tegen het dagelijks baden wijzen op hooge kosten. Nu, dit bezwaar is gemakkelijk te ondervangen, indien men het eenvoudige voor lief neemt. In mijn boek schreef ik destijds, dat menig gezin er beter aan toe zou zijn, als het bekende salonnetje werd opge doekt en vn-vangen door een eenvou dige badkamer. Ik meen. dat d't juist is en dat tal van-menschen er het nut van zouden ondervinden in meer lichamelijk en geestelijk welzijn. Ook dit laatste is niet gering te achten. Letterlijk spoelt men 's morgens de zorgen van zich af en is men »vi> moei ten en moeilijkheden onder 't oog te zien. In het volgend artikel wil ik enkele nract'sc^e toe"»"-"'n in het dage lijksch leven bespreken. ENKLAAR. Men treft soms kamers aan waar heelemaal geen kasten zijn om iets in te bergen. Vaak zoudt u juist in zoo*n kamer een kast wenschen. Welnu losse kasten zijn niet alleen een goede oplossing, doch ze zijn tevens mo dem Wanneer u een ruimte heeft tus- schen een schoorsteen, een nis in den muur of een vlak. dan kunt u daar zeer goed een doelmatige losse kast plaatsen. Indien uw echtgenoot handig met ge reedschappen kan omgaan, dan zal hij heel goed een kast voor u kunnen ma ken, anders moet u de hulp inroepen van een timmerman. De kast op onze toke ning in de nis geplaatst kan uit dik tri plex gemaakt worden en geschilderd in de kleur van net overige houtwerk in de kamer, of indien dit de slaapkamer is, in de kleur van uw meubels. De kast wordt op haar plaats gehouden tegen den Buur, geschroefd met behulp van rawl- plugs. Deze kast, met een tusschenschot gemaakt, kan èn als hang- èn als legkast dienst doen. U ziet tevens geteekend, hoe practische schuifborden met van voren en opzij een opstaand randje gemaakt kunnen worden passend op de planken van de legkast. Door de borden aan het uitgezaagde handvat naar u toe te trekken kunt n gemakkelijk den heelen inhoud van die afdeeling overzien, zonder al het goed door elkaar te halen. In den hoek van uw slaapkamer kunt u zelfs volstaan met een driehoekig ge raamte met van onder en boven een drie hoekige plank en rondom een gordijn, dit is echter alleen geschikt voor hangkast en zelfs daarvoor niet zoo bijzonder daar in zoo'n kast, alleen afgeschut door een gordijn, spoedig stof kan dringen. Nog genoeg aardige oplossingen voor berg ruimten worden op de volgende teeke- ningen gezien. Door bij voorbeeld op de slaap, kamer een vierkant toilet- tafeltje in het midden tusschen twee ramen te plaatsen en twee kastjes onder de ramen, verkrijgt men een modem geheel, vooral wanneer de kastjes en de toilettafel in één sleur geschilderd worden De volgende teekening laat weer een ander idee zien van kasten. Heeft u een losse keukenkast, of kunt u er een voordee- lig koopen. dan kunt u de vele paneelen over dekken met een plaat triplex, zoodat we een modem paneel krijgen. ANEMOON. OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN De mode vraagt ons dit seizoen bij zondere aandacht voor de mouwen en het corsage. De rok wordt min of meer als quantité négligeable behandeld. We zien een enkele maal een volant ter hoogte van de heupen aangebracht of enkele découpes of plooien, maar over het algemeen blijft de lijn van de rok strak met slechts een weinig ruimte naar onderen. De taille echter wordt versierd met fichu's, jabots, 'n bolero'tje, 'n kleine pele rine of een schouderstuk in afstekende kleur. In jaren hebben de mouwen niet zooveel verscheidenheid getoond als dit seizoen. We zien poffen aangebracht even onder den schouder, ter hoogte van den elleboog of een mime mouw aansluitend bij een strakke manchet, 'n Paar voorbeelden hiervan zien we in de nummers 6382 en 6381. Bij de middelste figuur begint de ruimte zoowat op de helft van den bo venarm en eindigt in een klein man chetje. omzoomd met een plisséestrookje. De mime fichu, die de blouse versiert, is op dezelfde wijze afgewerkt. De zy- banen in den rok zijn bewerkt met fijne plooitjes. Fig 6367 kan ook in het voorjaar dienst doen als mantel-japon. Het pele- rientje is geknipt aan het voorpand, dat met knoopjes sluit. De halsuitsnijding wordt aangevuld door een klein wit vestje met strikje. Bij een pelerine dra gen we natuurlijk gladde mouwen. Bij fig. 6382 wordt de taille slechts aan gegeven door eenige horizontale plooitjes, die juist onder de bolero uitkomen. Ter hoogte van de heupen zien wij een vo lant. De mouwen zijn, zooals we hier boven zeiden, met een ballon ter plaatse van den elleboog. Een lingeriekraagje met strik omsluit den hals. POLA. fwu «f onze modeTlen, He genummerd zijn boven 4000, jryn ver kt a$oaar aan .tftt Patronenkantoor, Postbus No. 1, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskletdtng in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a t0.55. Ktnder- kteeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a t 0.45. Niei ot lager dan 4000 genummerde patronen bet dubbele bedrag. Mp eüt potteen wordt een handleiding voor het knippen en naaien gevoegd, benevens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels in gesloten. waarbij xermeld: naam en adzes, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam recht onder de armen doorgewoon gladzonder eutra Er is in onzen tijd van gedwongen bezuiniging meer en meer vraag naar gerechten die niet te veel kosten en toch voedzaam zijn. Wij huisvrouwen moeten nu dubbel goed overleggen, want al wat goedkoop is, is nog niet altijd voordee- lig. Als we onzen huisgenooten Iets voor zetten, zoo weinig voedzaam, dat ze al heel gauw na het eten weer honger hebben, dan komen we bedrogen uit. Daarom moeten we goed overdenken hoe we, voor weinig geld, een voedza- men en goeden maaltijd kunnen opdis- schen. Rijst, bijvoorbeeld, Is zeer voedzaam, maar rijst alleen is niet voldoende. Rijst met roode kool of met appelen vormt echter een uitstekend gerecht. Roode kool met rijst. De toevoeging van één of meer lepels riist naar ge lang de grootte van de kool maakt roode kool niet alleen voedzamer, doch ook smakelijker. De gewasschen rijst wordt tegelijk met de gesnipperde kool in de pan gedaan. Verder doen we dan ook nog wat zure appelen erbij, geschild en ontdaan van de i-loV-o*—-A """'en verhoogen den smaak van het gerecht en geven het geheel een mooiere kleur. Heeft men weinig of geen vleesch. dan kan men den schotel voedzamer maken door er iets meer rijst bij te voegen. Ook stamppot van roode kool met aardappe len is heel smakelijk. En in plaats van vleesch kan men er, nu de eieren goed koop zijn, spiegeleieren bij presenteeren Rijst met appelen. Men rekent voor ongeveer 6 personen: 3 ons rijst, 1!4 pond moesappelen, i/2 ons boter, !4 pond suiker en 'n weinig zout. Men smelt de boter in de pan, doet er dan drie kw. Liter water bij en brengt dat aan de kook met 'n weinig zout en voegt er, zoodra het "ewasschen rijst bij, die men 'n kwartier zachtjes laat koken. Zonder erin te roeren, legt men er dan de geschilde, in partjes ge sneden en van de klokhuizen ont dane appelen boven op, strooit de suiker er over en laat alles ongeveer een uur héél zachtjes koken, op 'n klein pitje om aanbranden te voorkomen. Is alles goed gaar dan mengt men de rijst en de fijn gekookte appelen goed door een. Ook dit is een voedzaam gerecht op zich ze"' vooral voor kinderen. Boerekool heeft veel meer vet noodig dan roode kool. Daarom is de combina tie van ---t gebakken spek buiten""—goed. Zelfs al hebben we boerekool met worst, dan bak 'k toch altüd wat in dobbelsteentjes gesneden spek uit en geef dat apart bij de stamppot van boerekool' met aardappe len, ofwel ik leg het uitgebakken spek boven op de kool in de schaal en giet het vet er over heen. Het gerecht wordt er smakeliiker door en voedzamer. Stamppot van savoyekool met aard appelen kan ook heel goed worden op gediend met spiegeleieren in plaats van vleesch. Stamppot van savoyekool kan men voedzamer maken door er witte boonen by te voegen, byvoorbeeld over geschoten van den vorigen dag. Men maakt de kool schoon, snijdt ze in grove stukken en zet ze op met niet al te veel water. Intusschen kan men de aard appelen nog schillen, wasschen en ze dan pas by voegen met zout, boter of vet en bovenop de boonen. Heeft men ongekookte boonen, dan laat men die tevoren weeken en zet ze tegeliik roet de kool op. Men kookt alles gaar op 'n zacht vuurtje om aanbranden te voor komen. Wordt het geheel te droog, dan voegt men 'n weinig water bij; ziet men dat het te nat blyft, dan laat men het op een flink vuur, zonder deksel, ver dampen. In plaats van savoyekool kan men ook zuurkool nemen, of koolraap of spruitjes, dan kan men die tegelyk met de aardappelen opzetten, omdat ze vlug gaar zyn. Hutspot met witte boonen is ook een zeer voedzaam gerecht. Meh neemt dan, on 1 K.G. aard-nn»1»™: 1 pond worte len, V, pond witte boonen, y„ ons boter of vet, 2 flinke uien en 'n weinig zout. Heeft men geen overgeschoten boonen, dan zet men ze eerst te weeken en zet ze dan, tegelyk met de gesnipperde wortelen, in ongeveer 4 kopjes water op het vuur. Na ongeveer "n half uur ko- kens voegt men er de aardappelen by, fyn gesnipperde uien, zout en boter of vet. Zyn de boonen al gaar dan legt men die boven op de aardappelen. Is alles goed gaar gekookt, dan stampt men het door elkaar. Resten van eten mogen zeker in on zen tyd nooit worden weggegooid. Van oud brood is, zooals we meermalen heb ben aangetoond, nog allerlei smakelijks klaar te maken. En zelfs 'n klein restje gekookte aardappelen kan, aangevuld met een paar lepels meel, zout, peper, nootmuscaat, 'n blaadje fijn gehakte peterselie en zoo men wil 'n fijn ge snipperd uitje, nog verwerkt worden tot smakelijke koekies. gebakken in oo- ter of frituurvet. Ook kunnen 'n paar overgeschoten aardrnoe'en, goed fir.) gemaakt in de soep worden meegekookt. Groente wordt in onzen tyd met zoo weinig mogelyk water gekookt opdat te gelijk met het afkookwater geen waar devolle bestanddeelen verloren mogen gaan. Toch hebben we nog wel eens groentenat, byv. van bloemkool. Dat nat nu kan weer tot een lekker soepje verwerkt worden. Men maakt 'n papje van bloem, boter, en melk, waarmee de soep gebonden wordt en dan geeft men er een of ander smaakje aan door 'n bruin gebraden fyn gesnipperd uitje met een weinig kerry. Ofwel men braadt met het uitje 'n overgeschoten plakje ham of mager spek goed fyn gesneden, waarby men dan nog 'n weinig meel voegt, dat men mede bruin laat wor den. Deze toevoeging geeft de soep een hartigen smaak. Aardappelsoep en witte boonensoep zyn uitstekende voedzame gerechten, ook voor vastendagen. Men kan by de aardappelsoep wat witte boonen voegen en wat aardapoelen bij de boonensoeo, om ze stevig gebonden te maken. Ver der prij en selderij en 'n stukie botei. Geeft men bij zulke soepen soldaatjes of dobbelsteentjes die men ook heel goed en gemakkelijk in frituurvet kan bakken dan vormen ze byna een maaltijd op zich zelf. Bruine boonen met gebakken spek is een zoozeer bekend gerecht, dat ik er niet eens over hoef te schrijven. WIJ bakken er altijd "n flink schaaltje uien by en van alle overschotten wordt dan den volgenden dag 'n lekkere soep ge kookt. In plaats van gebakken spek geef ik er ook wel eens gemarineerd vleesch by 'n stukje lenden, dat ik daags te voren in azyn met water zet. Vóór het braden wryf ik het dan in met peper en zout en 'n klein snippertje fyn ge kruimelde ontbijtkoek. Balkebrij kunnen we ook wel tot de voordeelige gerechten rekenen. Als we geen kooknat hebben van spek of worst, kunnen we er 'n varkensoor voor nemen, wat niet duur is. Dat koken we heel goed gaar met 'n stukje aan dob belsteentjes gesneden spek. Is het oor door en door gaar, dan wordt het door den molen gehaald en dan weer by het nat gevoegd. Daar komen dan flink wat kruiden by: peper, zout, noot en rom- melkruid en we roeren er, op een zacht vuur, zooveel boekweitenmeel door tot de houten lepel er rechtop in staan blyft. De bry moet dan in kommen of diepe borden bekoelen, wordt dan in schyven gesneden en in vet of boter bruin gebakken. Men kan hem gemak- keiyk eenige dagen bewaren. Balkebry is zeer smakelijk bij de boterham en kan ook dienen by gestampte pot. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL. Hier is nu eens een aardig lampje, dat onze meisjes best zelf kunnen ma ken. Vinden jullie het niet erg mooi? En 't is heusch heel gemakke'yk te vervaardigen. Opdat er geen enkel meisje, moeilijkheden mee zal hebben, heb ik alle onderdeelen apart voor jullie geteekend en beschreven. Wy hebben noodig anderhalf el lampenkapzijde in de tint van het linnen van ons garni tuur. Hierbij komt een yzeren ring van 90 c.M. omtrek, een kwast van kralen verkrygt. Ook dit laat teekening UI al weer duideiyk zien. Dan wordt de strook gesloten met een naadje en aan het eer ste gedeelte bevestigd. Over de rimpel- naadjes van den strook naaien wy eon dun zwart koordje of een smal galon netje. Voor het afwerken van den bo venrand knippen wij een reepje zyde van 5 c.M. breedte. Dit wordt dubbel gestipt, binnenste buiten gekeerd, goed- gestreken en ingerimpeld. Om het heel ruim te krygen moeten wy tweemaal de lengte van den omtrek der lamp nemen. en koorden waar onze lampekap straks mee opgehangen wordt. Nu knippen wy eerst een lap van de zyde af, welke 40 c.M. breed is en 100 c.M. lang, dus de volle lengte van onze zyde. Door dezen lap trekken wy een rijgdraad zooals teekening I aangeeft en maken den lap dicht met een smal naadje. Dan trekken wy den rygdraad stevig aan en hechten hem af. wy hebben nu een ronden zak. De bovenrand van dezen zak wordt nu om den yzeren ring ge speld en alweer met den rygsteek vast gemaakt. Teekening II laat duidelyk zien hoe dit gedaan moet worden. Dit gedeelte van onze lampekap die er tot nu toe nog niet leuk uitziet leg gen wy nu terzijde en beginnen aan den strook, welke pas het verrassende ef fect aan ons werk zal verleenen. Deze strook is 1.60 M. lang en 20 c.M. fcrtea. Daar onze lap zyde de vereischte lengte niet bezit moeten wy een naadje aan brengen. Maar dit hindert heusch met daar alle naadjes straks bedekt worden. De reep nu wordt in schulpen gexnipt en gefestonneerd met hetzelfde D M C.-garen als "«<■>- v—"—ir gebruikt werd. Zoo, dan wordt er een reep eta- mine opgehecht en het borduurweik aangebracht. Als het borduurwerk nu af en de ètaminattgetrokken is, rimn°len wy den strooi op bepaalde afstanden in, zoodat hy 'w-n mooien gebogen vorm Dit strookje wordt met kleine steekjes (juist door midden) op den bovensten rand der kap gehecht en bedekt zoo doende alle naadjes. De koorden welke tot ophangen der lamp dienen, zijn van zwarte zyde. Nu rest nog de kwast. Na- tuuriyk kunnen wy dezen klaar koopen, maarzelf maken is veel leuker. Te vens kunnen wy dan die kleur kralen er voor gebruiken, waarmee het borduur werk uitgevoerd is, en zulks staat bui tengewoon aardig. Het vervaardigen geschiedt op volgende wyze. Aan een stevigen draad, waarin een knoop is gelegd wordt een heel klein glazen kraal tje geregen. Dit dient, om de andere grootere kralen te verhinderen af te giyden. Na dit kleine kraaltje komen de groote, afwisselend gekleurd, aan de beurt. Op deze manier maken wy 67 rijtjes en binden deze aan den boven kant stevig aan elkaar. Nu niet de dra den afknippen, doch werken in het af gebonden gedeelte van de lampekap. Maar, nu is onze kap ook zóó schitte rend als 't maar kan. en kun nen wy met trots ons werkstuk laten bewonderen. Wat zou ik graag eens al de kamertjes zien van miin vriendinne tjes die zoo yverig waren en dit slaapkamergamituur vervaardigd heb ben. Deelen jullie my eens mede of het buitengewoon mooi geworden is. ETA. 77i Lengte 50 c.M., mouwlengte 30 c.M., bovenwydte 66 c.M. Benoodigd: 1 M. stof van 1.20 M. breedte, 1.10 M. voering van 70 c.M. breedte, 40 c.M. astrakan of bont van 8 c.M. breedte, 5 knoopen, 1 M. smal koord. Ge maakt het patroon van het man teltje, dat een z.g. Russische sluiting heeft, op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lynen uitknipt. Door dat de rechterhelft zooveel over 't mid den neensluit, kunt ge de linkerhelft zooveel kleiner knippen, waarvoor ge de lyn op de teekening vindt aangege ven. Dan kunt ge de patroontjes op de stof leggen, waarna ge alles met een flinken naad uitknipt. Onder aan het mouwtje wordt een 3 c.M. breede zoom, en onderaan een 5 c.M. breede zoom bygerekend. Hierna rijgt ge het man teltje even in elkaar om te passen. Wan neer alles goed zit, kunt ge de schou der-, zij- en mouv.naden diihtst'kken. Aan den rechterkant wordt een bies op vorm tegengestikt, die na afwerking 5 c.M. breed is. Hierna zet ge de mouwties in. waar voor ge moet zorgen dat de mouwnaad 3 c.M. meer naar voren komt dan de zynaad van het manteltje. Onder aan t mouwtje wordt de 3 c.M. breede zoom ingeregen, waarna ge ook onder aan het manteltje den zoom inrijgt, na U voo af overtuigd te hebben, dat het goed gelyk hangt. Hierna stikt ge het voeringmanteltje precies als het stoffenmanteltje in el kaar, waarna ge van beUe eerst goed de naden uitstrykt, en ze dan in elkaar schuift. Hierna wordt de voering langs de voorkanten, onderkant, en onder aai» de mouwtjes opgezoomd. Het kraagje, dat ge 38 c.M. lang, en 8 c.M. breed knipt, wordt aan den bovenkant van bont of astrakan voorzien, dat ge boven aan, en langs de zykantjes langs zoomt. Wanneer ge deze gameering niet wenscht te gebruiken, is het aardig, het kraagje van dubbele stóf te nemen, en dan met dikke zyde een paar maal door te stik ken. Vervolgens wordt het kraagje langs geotikt en overgezoomd. Hierna wordt het koord stevig langs gezoomd, terwijl ge aan den kraag en verder op 2 c M- 12 c.M., 22 cM. en 32 c.M. vanaf den bovenkant een opening laat als knoops gat. Hierna zet ge op dezelfde plaatsen de knoopen aan. DINT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12