IDE GRAPJAS HARLEKIJN VAN DEN HETOH HET ZONDERLINGE COMPROMIS LANGS DONKERE PADEN De Zaansche industrie BRIEVEN UIT ENGELAND Een gevaarlijk precedent De regeering blijft „nationaal" Ministers, die tegen de regeenng kunnen stemmen Geen eenheid op het voornaam ste punt. Harlekijns ontmoeting met de fee RADIO-NIEUWS BOEK EN BLAD Naar het Engelsch door J. Scheepens beminde zy hem niet. Xan tyd tet tyd mn Londen, 25 Januari 1931. In een land, waar de regeering samenge steld is uit leden van op één na alle par tijen, en waar zij bovendien in het parle ment een meerderheid achter zich heeft van ongeveer tien elfden, heerscht uit den aard der zaak groot gebrek aan opbouwende perskritiek. De eenige georganiseerde oppo sitie is de tot parlementaire onmacht ge doemde Labourparty, die over slechts één dagelijksch orgaan van zekere beteekenis beschikt, ml. de „Daily Herald". Maar dit blad voert een op afbrekende kritiek steu nende felle politieke oppositie. Alle overige staatkundige organen staan achter het ka binet. Dientengevolge komt opbouwende, objectieve kritiek, welke voornamelijk uit gaat van gematigde zijde, nauwelijks meer tot uiting. De groote meerderheid der in vloedrijke bicden endosseert bij voorbaat al wat de regeering doet. De conservatieve or ganen onderwerpen zich aan de discipline van de heer en Baldwin en Chamberlain; de liberale organen, die niet aan den persoon van Mr. Lloyd George verknocht zijn, aan vaarden het gezag van Sir Herbert Samuel of Sir John Simon. Aldus wordt het verklaarbaar dat bijna de heele pers het verwonderlijke besluit, Vrijdag door het kabinet genomen in verband met de tarief-politiek, „geslikt" heeft, en, na van haar eerste verbijstering bekomen te zijn, nog met de hand op het hart verklaard heeft, dat het „lekker gesmaakt" had. In onzen laatsten brief schreven wij over de tariefvoorstellen, door een kablnets-com- missie,waarin ook Lord Snowden en Sir Herbert Samuel zitting hadden, uitgewerkt. Wat wij toen nog niet weten konden, was dat het rapport geen eenstemmig bereikte conclusie bevatte, doch slechts een meer derheidsrapport" was. Herhaaldelijk was verzekerd geworden dat Viscount Snowden, ofschoon principieel zijn vrijhandelsbeginse len ten volle handhavend, de noodzakelijk heid erkende van maatregelen, welke zouden leiden tot het in-evenwicht-brengen van de handelsbalans. Van andere dan beschermen de maatregelen is nooit sprake geweest. Men nam dus aan dat het rapport con- dludeerde tot een algemeen, doch niet hoog tarief, en dat de vrijhandelaars in de kabi netscommissie deze conclusie beaamden. En in ieder geval veronderstelde men dat die leden van het kabinet, die het niet ermede eens mochten zijn, zich in overeenstemming met de constltutioneele usances aan de be sluiten der meerderheid zouden onderwer pen. Zelfs in een uit leden van één enkele par ty samengesteld kabinet komt het herhaal- deiyk voor dat besluiten genomen worden, Waarmede niet alle ministers instemmen; de onontbeeriyke discipline evenwel gebiedt dan dat zy hiervan buiten de vergaderzaal van het kabinet geen biyk geven. Donderdag, nadat het kabinet uur vergaderd had, werd bekend dat een min derheid, bestaande uit Lord Snowden, en de liberalen Sir Herbert Samuel, Sir Donald Maclean en Sir Archibald Sinclair, zich niet vereeuigen kon met het plan om door mid- del van een algemeen tarief de handels balans te herstellen. Of door zulk een tarief de balans al dan niet hersteld kén worden, is een vraag, waarmede wy ons in dezen brief niet hebben bezig te houden. onmiddellijk heerchte er een crisisstem ming. Men nam aan dat de vier ministers, die de minderheid vormden, zouden aftre den. Terzelfder tyd evenwel deden geruchten de ronde, volgens welke de eerste minister al het mogelijke zou doen, om dit te voor komen. Het eerste ministerschap van Mr. Mac- Donald berust hierop, of juister: vindt zyn rechtvaardiging in het feit, dat het kabinet een „nationaal", in tegenstelling tot een party-karakter, draagt. Dit zou niet zoozeer tot ziln recht komen, indien Mr. Baldwin, die de leider is van verreweg de sterkste party in het Lagerhuis, aan het hoofd der regeering stond. Traden vier ministers af, van wie er drie behooren tot een der libe rale fracties, dan zou het kabinet van karak ter veranderen. Het zou ternauwernood meer aanspraak kunnen maken op den naam „na- tionaal". Het zou feitehjk zyn een conser vatief kabinet, waarin tevens zitting zouden hebben de liberaal-nationale heeren Sir John Simon en Runciman en de onafhankeiyke Labourmannen MacDonald en Thomas. Mr. MacDonald zou niets anders kunnen doen dan den Koning ontslag vragen, en dezen adviseeren Mr. Baldwin te „ontbie den". Er zou dan een kabinet-Baldwin gevormd worden, bestaande uit Conservatieven en drie of vier Simon-liberalen, met mr. MacDonald als Foreign Secretary of op een hooge, deco ratieve plaats, geiyk thans mr. Baldwin in neemt. Maar alle illusies van een „nationale" regeering zouden tot het verleden behooren. En ontkend kan niet worden dat zulk een feiteiyk-conservatteve regeering niet beant woorden zou aan het op een (zy het eenigs- zins vaag) nationaal program gekozen par lement. wy résumeeren: het aftreden der vier leden zou, ondanks de groote persooniyke bekwaamheden van Lord Snowden, niet zoo een ernstige zaak geweest zyn, indien mr. MacDonald niet er door gedwongen zou zyn geworden eveneens zyn ontslag aan te bieden, bieden. Vrydagochtend wist men dat een oplossing gevonden was. zy was, naar men beweerde, aan de hand gedaan door den minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, die een van de grootste juristen van onzen tyd is. De vier leden zouden in het kabinet blijven, doch zy zouden het recht hebben in woord en stem op te komen voor hun afwykende meening betreffende tarief- en aanver wante zaken. Dit werd dienzelfden avond bevestigd door een officieel communiqué, uitgevaardigd door No. 10 Downingstreet, en klaarbiykeiyk door den Eersten Minister persooniyk opgesteld. In deze mededeeling werd eerst gezegd dat het onmogeiyk gebleken was tot eenstem mige conclusies te komen met betrekking tot de adviezen der bewuste commissie. Het kabinet evenwel, „diep overtuigd van het overwegende belang, de nationale eenheid te handhaven", had beslist dat „eenige wyzlglng in de ministerieels usances noodzakeiyk was" en het besluit genomen, dat wy hierboven weergegeven hebben. Het communiqué besloot: „Daar het kabinet ten aanzien van alle andere essentieele politieke aangelegenheden eenstemmig is, meent het door deze speciale bepaling den wil der natie en de behoeften van den tyd het best te interpreteeren." Zelfs hun, die van ministerleele en parle mentaire usances niets afweten, moest het opvallen dat deze beslissing al een zeer onge wone was. Eerst kon men in de pers een soort „sprakeloosheid" opmerken, de gewo ne uiting in negatieven zin van buiten gewone verbazing. Vervolgens riep zy plicht matig „bravo1" Zaterdagavond maakte Sir Hubert Samuel, de meister van blnnenlandsche zaken, en het boofd der liberale vryhandelaars, een verklaring bekend, waarin hy uiteenzette dat mr. MacDonald wellicht niet aan het hoofd had kunnen biyven van een regeering die, door het uittreden van de vertegenwoor digers van een der party en, niet meer ten volle op den titel .nationaal" aanspraak had kunnen maken. Volkomen overeenstemming heerschte ten aanzien van alle andere pun ten ontwapening, reparaties, oorlogsschul den, geldpolitiek, Indië en nationale bezui niging en (wij citeeren) „de opmerkeiyke goede wil en geest van samenwerking, welke tot nu toe in de regeering geheerscht hebben, geven grond tot de verwachting dat ondanks de moeiiykheden de voorgestelde procedure niet onuitvoerbaar zal zyn." Sir Herbert heeft zich heel voorzichtig uit gedrukt: men „verwacht" dat de voorgestelde procedure „niet onuitvoerbaar" zal zyn. Dit is wel het minste, dat men vair haar verwachten mag, en dat er geen andere keus was dan zulk een twijfelachtige prak- tyk te aanvaarden of de vier dissidente mi- technische positie van het .nationale" ka- nisters te laten aftreden, bewijst hoe zwak de binet eigeniyk is. De tariefvoorstellen zullen, zoodra het par lement in Februari byeengekomen is, inge diend worden; waarschijniyk zal mr. Mac Donald ze als hy a.s. Vrydag in zyn kies district Seaham het woord voert, ter sprake brengen. In hoofdzaak zyn zy trouwens be kend: een algemeen tarief van 10 pCt., waar van evenwel yzer en staal, katoen, graan, vleesch en eenige andere artikelen uitgezon derd zullen zyn. Een commissie zal benoemd worden om de tarieven later te rectificeeren. De protectionisten zyn natuuriyk verre van tevreden, zy beschouwen het voorgestelde als een inkomsten-tarief, niet als protectie, een opvatting, waarvan wy persooniyk gelooven dat zy de juiste is. Maar dat het den grond slag zal vormen voor een beschermend tarief, schynt evenzeer vast te staan. Het volgt uit het zooeven aangestipte voorstel tot benoe ming van een commissie voor het rectificee ren der invoerrechten. Dat de voorstellen der regeering in het Lagerhuis zullen worden aangenomen met een overweldigende meerderheid, staat vast; de machtige Empire Industriesgroep is tal- ryk genoeg om ze ten val te brengen, maar haar leiders beschikken over genoeg politiek gezond verstand om geen crisis uit te lok ken, die het land onnoemeiyk nadeel zou berokkenen. In dit opzicht dreigt dus niet het minste gevaar. Maar bedenkeiyk is de gedragsiyn, welke gevolgd is ten einde thans de crisis te ver- myden, welke het gevolg geweest zou zyn van het aftreden van Lord Snowden en de drie liberale ministers. De positie van de nationale regeering is er onherroepeiyk door ondermynd gewor den. Ten einde de z.g. „nationale eenheid" in schyn te handhaven, biyft een kabinev. waarin op het belangrykste punt alles behal ve eenheid biykt te heerschen, ongewyzigd. Want Sir Herbert Samuel spreekt wel van eenstemmigheid met betrekking tot ontwa pening, reparaties, oorlogsschulden enz., maar men heeft twee dingen in aanmerking te nemen: lo. Al die punten, hoe belangryk ook, zyn van minder gewicht dan het herstel van de handelsbalans, dat de hoofdschotel vormde van het verkiezingsprogram der Nationale partyen; 2o. Liberalen, conservatieven en gematig de Labourmannen zyn het, met enkele indi- vidueele uitzonderingen, steeds eens ge weest over de internationale vraagstukken, welke hier boven de partypolitiek staan. Deze vraagstukken zal een kabinet, waar in Sir Herbert en de zijnen niet zitting heb ben, op precies dezelfde wyze behandelen als een regeering waarvan zy wèl deel uit maken. Op het allervoornaamste punt daar entegen zullen zy met hun colleges niet kun nen samenwerken, en erger dan dat: opposi tie tegen hen kunnen voeren. En niet alleen zy, maar ook de 21'volgelln- gen, die zy in het Lagerhuis achter zich hebben. zy zullen de nationale party-whip niet be hoeven te gehoorzamen, zy zullen kunnen spreken tegen de tariefvoorstellen der re geering. zy zullen kunnen stemmen tegen de voorstellen van het kabinet, waarvan zy deel uitmaken. Sir Herbert hoopt dat zulk een procedure „niet onuitvoerbaar" zal zyn. Het is moge- ïyk dat die hoop verwezeniykt zal worden. Wy hebben allen wel eens gehoord van die operaties die zoo schitterend slaagden, zy het dan ook ten koste van het leven van den patiënt. Aan zulk een operatie herinnert deze pro cedure. Door het uittreden der Samuel-liberalen zou de „nationale" status van het kabinet in gevaar gebracht zyn. Mr. MacDonald had zich misschien niet als premier kunnen handhaven. Dit kan worden toegegeven. Maar dat Sir Herbert en diens vrienden waarschyniyk uit vrees voor hun kiesvereenl- gingen hiervan misbruik gemaakt hebben door het recht voor zich op te eischen tegen hun eigen collega's te spreken en zelfs te „Ik geloof, dat we verdwaald zyn." zei Harlekyn tegen z'n hond. „Maar wie zie ik daar aankomen?" Het was een wel doende fee. Harlekyn nam beleefd z'n muts af en vroeg: „Kunt u me ook zeg gen, schoone dame, waar ik ben?" „Ja, in de feeën-weide," ant woordde de fee; „maar zet uw muts niet op; laat haar op den grond liggen." zy zwaaide met haar tooverstaf en de muts werd hoe langer hoe grooter. De kwasten die er aan hingen, werden in stervormige wielen veranderd, als stuurrad gaf de fee een bijzonder soort paddestoel en zoo was Harlekyn in 't bezit van een mooien motor-wagen en reed in minder dan geen tyd naar huis. DONDERDAG 28 JANUARI 1932. HUIZEN, 298 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.002.00 KRO. Hierna NCRV. 8.00 —9.15 Gramofoonpl. 10.00 dito. 10.15 Zieken- dienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Half uurtje. 12.15 KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonpl. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Zieken- uurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Clarinet-recital door J. H. v. Ginkel Jr. (Vleugel: J. Monissen). 6.45 Knip cursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.20 Concert vanuit de Nieuwe Oosterkerk te Rotterdam. Mannen koor „Concordia" o.l.v. Tobé. G. Haft (cello) F. Tollig (orgel). 10.20 Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. UitsL AVRO-uit- zending. 8.00—9.00 Gramofoonpl. 9.00 AVRO- Kleinorkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelcon cert A. v. d. Horst. Endré Gertler (viool). 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Ver volg orgelconcert. 12.002.00 Concert door het Winkels-Trio. 2.00 Voor de Vrouw. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramo foonpl. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. Ré Koster (zang). Vleugel: Egb. Veen. 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 7.00 Kamermuziek door hét Gentier Kwartet. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramofoon platen. 8.1510.40 Oratorium „Elias", Men delssohn. Kon. Utr. Vereen, voor Kerkge zang. T. v. d. Sluys (sopraan), Jo Immink (alt), M. Plooyer (tenor), J. Ph. Caro (bas). Utr. Sted. Orkest oXv. J. Wagenaar. In de pauze 9.189.35 Gramofoonplaten. 10.40 Vaz Dias. 11.00—12.00 Vanuit de Cabaret-Dan cing: „Palermo", Den Haag: Concert door de Palermo Minstrels. BRUSSEL, 338 M. en 508 M. 12.35 Gramo foonpl. 5.20 Orkestconcert 6X0 Gramofoon platen. 8.20 Orkestconcert. DAVENTRV, 1554 M. 10X5 Morgenwijding. 10.50—11.05 Tijdsein, berichten. 12X0 Orgel concert Reginald Foort. 1.20 Gramofoonpl. 1.35 Northern Studio-orkest. 2.05 Causerie. 2X5 Voor scholen. 3.20 Kerkdienst. 4.10 Voor scholen. 4X5 Jack Payne's Dansorkest 4.50 Grosvenor House-orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liszt-recital door M. Reeve (piano). 7.40 Berichten. 7.50 Lezing. 8X0 Vaudeville. O-a. BBC-Theaterorkest oJ.v. S. Kneale Kelley. 9.40 De Rt. Hon. Sir Samuel Hoare: India since the round table confe rence. 9.55 BBC-orkest en Radio-koor o.l.v. S. Robinson. O.a. Spaansche serenade, El- gar. 10.50 Kerkdienst. 11.0512.20 Jack Pay ne's BBC-Dansorkest. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1X5 Gramofoonpl. 8X0 „La Mascotte" van Audran. Orkestleiding: Raoul Labis. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7X0 Orkest concert 10.40—12:10 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.255X0 Concert oJ.v. R. Merten. Hans Andreae (cello). 7.20 Meyerbeerconcert. Koor en orkest v. d. We- rag o.l.v. Buschkötter. O.a. uit .Robert der Teufel" en „De Hugenoten". Hierna tot 11.20 Concert oJ.v. Wolf. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Place-Hotel. 2X0—4X0 Concert uit Rest Wivex. 7.30—9.35 Volksconcert Opera- comique ,JDe vrooiyke vrouwtjes van Wind sor" van O. Nicolai. Orkest o.l.v. Reesen, en Solisten. 9.50—11.50 Dansmuziek. ROME, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Concert door het orkest v. d. Politieschool o.l.v. Andrea Marchesini. Os. Ouv. ,Relm- liohe Ehe", Cimarosa. ZEESEN, 1635 M. 6X0 „So tanzte man im alten Berlin", vrooiyke ouderwetsche dansen door Otto Kermbach en zyn orkest en soils- ten. 8.30 „Achtung! Hochspannung!" cabaret van Kurt Juhn en P. Schaeffers. Muziek van Werner Michel. 9.30 Berichten en hier- nk: Concert door het orkest van werklooze musici oJ.v. Eugen Sonntag m.m.v. I. Zilzer (viool). stemmen, is een feit, waardoor een gevaar- ïyk precedent geschapen wordt. Ministerlee le solidariteit is een noodzakeiykheid. Zelfs een Eerste Minister kan niet zonder groote risico eenlgen leden van het kabinet toe staan zich aan de discipline te onttrekken. Eenige conservatieve ministers, die betrek kingen onderhouden met de Empire Indus triesgroep, kunnen ieder oogenbllk dezelfde dispensaties verlangen. En in het Lagerhuis, waar minstens drie honderd leden een krachtiger fiscale politiek verlangen dan onder Mr. MacDonald's leiding verwacht kan worden, kan hetgeen thans gebeurd is binnen korten of langer tyd ge volgen hebben, welke het kabinet, in zyn huidige samenstelling, wellicht niet overle ven zaL Uitgaven. Wed. J. R. van Rossum. Utrecht. Verschenen is het communieboekje van Pater N. Covers C.saR., getiteld „Alfonsus de Liguori Communiegebeden". Hoewel de geloovtgen meer en meer mis boeken gebruiken, is er steeds nog een drin gende behoefte aan goede communieoefenin gen. By deze uitgave is gebroken met de gewoonte, deze kerkboeken alleen in zwar ten band uit te geven. Het boekje is ook in gekleurd ballonlinnen bandje verkrijgbaar gesteld. Verschenen is ook een nieuwe serie van 10 kinderprentjes, geteekend door I. Bohatta Mopurgo en met versjes voorzien door To Hölscher, die zich als kinderauteur een uit stekenden naam verwierf. Deze serie is een vervolg op de eerste serie van zes stuks van deze soort, die verleden Jaar verscheen en zeer goed ontvangen werd. HET Teruggekeerd 1 Arnold van der Helm was als jongen van zeventien jaar de wyde wereld ingegaan om een muzikaal genie te worden, zooals hy vast geloofde. Z'n vader, een man mi eei. helde ren kop en van ongewoon vee. doorzicht, wist wat hij van de muzikale begaafdheden van z'n zoon denken moest. Het stond by hem vast, dat de jongen het nog niet tot een middelmatig violist zou brengen. En daarom had de knappe koopman gewild, dat z'n zoon eenvoudig by hem op het kantoor zou ko men om later de zaak voort te zetten. In z'n vrye uren kon hy dan in de muziek liefheb beren zooveel hy wou. Of, als Arnold bepaald geen lust had om koopman te worden, dan moest hy ten minste een beroep kiezen, dat hem later een behooriyk bestaan zou ver zekeren. In de muziek zou hy het aantai fat- soeniyke armóeiyders maar zonder eenige reden met één vermeerderen. Dit alles was heel verstandig geoordeeld, al klonk het iemand, die zich een aanstaan den Paganini achtte, nu juist niet aange naam in de ooren. En Arnold weigerde dan ook zich aan 't beter inzicht van z'n vader te onderwerpen. Of z'n moeder en zuster al in vriendeiyk smeeken hem trachtten over te halen het hoofd in den schoot te leggen, het baatte alles niets En toen heer van der Helm standvastig bleef weigeren den jongen z'n zin te geven, vonden de hiilsge- nooten op een morgen een briefje in de ka mer van den eigenzinnige» knaap, waaruit bleek, dat hy de ouderiyxe woning verlaten had en niet terug kwam, vóór dat hy een be roemd musicus geworden was. Z'n spaarbankboekje, waar drie honderd gulden op stond, was met hem verdwenen en alle nasporingen, die de heer Van der Helm door de politie liet doen, leverden niets op. De jongen v/as weg en bleef weg. Dat was een zware slag voor de brave men sehen. En by de gedachte aan de gevaren, die de deugd en de godsdienst van den jon gen man zouder. loopen by z'n omzwervingen door de wereld, vroeg de heer Van der Helm zich een oogenbllk af, of hy dan toch niet beter gedaan zou hebben met toe te geven. Want dat Arnold wel terug zou komen, als de drie honderd gulden op warsn dat had de politiecommissaris als zyn meening uitge sproken de vader geloofde er niets van. Hij ker.de z'n jongen door en door en wist, dat er al heel wat ellende en ontbering over het hoofd van den dwazen knaap zou moeten komen, eer hy naar de ouderiyke woning zou terugkomen en ongely'c bekennen. En Juist dat bezwaarde den goeden man zoo. Want waar konden armoede en nood zulk een jongen al niet toe brengen, wanneer hy het trotsche hoofd niet in den schoot wilde leggen om terug te keerea tot hen, die hem toch zoo hartelijk liefhadden! „Kom kom, mijnheer vaa der Helm," zei de pastoor, toen hij dezen z'n nood klaagde, „nu den moed niet heelemaal verloren. Na tuuriyk is het een zware slag voor U belden, maar, er zit. $ocl» in lede' geval een degelijk godsdienstige grond in den jongen, al heeft hy dan ook een dwaze streek uitgehaald. En ge kunt hem immers uit de verte ook nog helpen door uw gebed." Dat laatste was in t gezin van Van der Helm sinds de vèrdwyning van Arnold nog geen enkele maal virzuimd, en steeds drin gender klonk letteren avond tot Maria de bede van het bedroefde ouderhart: „Troos teres der bedrukten, bid voor ons Het was veertien Jaren later. Op een ar moedig kamertje in een der buitenwyken van Breslau zat een man van ongeveer dertig Jaar vcor een schamel ontbyt. De bleekheid van zyn gelaat verried, dat hy het grootste ge deelte van zyn leven binnenshuis doorbracht, en er was niet veel menscnenkennis toe noo- dlg om in hem een van die „penneUkkeis" te herkennen, die een vaderlandsch schryver ons zoo meesteriyk geteekend heeft. zyn naam? Arnold van der Helm. Ja, het wreede, harde leven had hem spoe dig doen ondervinden, dat zyn vader juist gezien had, en dat hy, ofschoon muzikaal genoeg aangelegd om in den huiseiyken kring te schitteren, nooit een kunstenaar van naam zou worden. Nu was hy gedwongen te doen, vat hij thuis niet had willen doen. Na maanden en maanden van ellende en ontbering, achtte hy zich thans gelukkig dat hy op een handelskantoor, hetwelk re laties met Holland onderhield, "n bescheiden plaatsje gevonden had, waardoor hy nu ten minste tegen broodsgebrek beveiligd was. Val- sche schaamte en misplaatste trots hadden hem weerhouden naar het vaderland terug te keeren, al spoorde een stem in zyn binnen ste hem dan ook nu nog, na zooveel Jaren, voortdurend aan, om vergiffenis te gaan vragen aan den man, dien hy zoo zwaar be leed igd had het meest nog door zyn gebrek aan vertrouwen. Het was avond en hy zat te lezen in een courant uit Holland, die een zyner kennissen hem gegeven had. Wat deden die berichten uit het vaderland van hoe algemeenen aard ze ook waren hem toch goed, en boe herinnerden ze hem aan de gelukkige dagen zyner jeugd! Langzaam las hy de krant van t begin tot het einde. Daar viel zyn aan dacht op den naam van z'n geboorteplaats. Het was de „Burgeriyke stand", dien hy daar las en plotseling begon het blad in z'n hand te trillen. Z'n oog was gevallen op den naam van z'n vader. Ja, daar stond hy onder de overledenen, J. P. van der Helm, 68 jaar. Die leeftyd was niet juist, maar er woon de geen anders Van der Helm in het stadje en bovendien, hoe licht kon dat getal een drukfout zyn. Het was dus te laat! Nooit zou hy dien goe den vader, die het zoo goed met hem had voor gehad, terugzien. En terwyi hy daar nog steeds, gevangene van z'n valschen trots en schaamte, in armoede voortleefde, was zyn vader gestorven, gestorven zonder dat z'n oudste zoon hem de oogen had kunnen slui ten. De jonge man liet het hoofd op de tafel zinken en barstte in tranen uit. Veel had hy kunnen verdragen; dit nieuwe leed, dat door z'n eigen schuld weer ever hem kwam, was te zwaar. Lang bleef hy daar zoo zitten, en toen hij eindelijk opstond was zyn besluit genomen. Hy wilde naar Holland terug, tot lederen prys en geen twaalf uren later zat. hy in den express, die hem in vliegende vaart naar het vaderland terugvoerde. Toch ging het te langzaam voor zyn ongeduld, en het scheen hem een eeuwigheid te duren, eer hy ein delijk in zyn geboorteplaats was aangeko men en zich naar het stofhuis begeven kon. Daar was de hem zoo goed bekende straat; ginds zag hy het ouderiyk huis al in de verte, maar nu hy zoo dicht by z'n doel was, knik ten z'n knieën en weigerden de voeten hem den dienst. Eindeiyk was Ly er, maar.waarom wa ren de gordynen niet neergelaten? Zou het huis al zoo spoedig den rouw over den over ledene hebben afgelegd? Met bevende hand trok hy aan de schel, een oogenbllk later ging de deur open en met een vreeseiyiKW>!b gil zonk de Jonge man bewusteloos ineen. Maar ik heb toch werkeiyk in de krant uw naam onder de overledenen gevonden," hield Arnold vol, toen hy van den eersten schrik bekomen, rustig te bed lag met de hand van z'n vader in de zyne. „Ja, jongen, dat kan wel" was het ant woord van den gelukkigen vader. .JEenigcn tyd, nadat ge de stad verlaten hadt, is een neef van my, die Juist denzelf len naam droeg als ik, maar een jaar of tien ouder is zich hier komen vestigen, en die is n i verleden week gestorven. Ik dank God dat Hy die ver gissing toegelaten heeft om ons Jou terug te geven, en ik behoef zeker niet te vragen of Je me nu geiyk geeft." „O vader!" snikte Arnold, en dat eene woord zei alles. Weinige dagen later was de jonge man op het kantoor zyns vaders niet ais ondsrge- schikte maar als deelgenoot in de firma werkzaam, en een nieuw geluk bloeide op in het gezin, dat zoo langen tijd onder een zoo donkere wolk van droefheid en kommer ge leefd had. Belangstelling van den Poolschen gezant Dlnsdi.s bracht de Poolsche gezant, dr. Bablnski, in gezelschap van den consul- generaal J. P. Kaczkowskl en den consul van Polen té Amsterdam, den heer L. Buck- man, een bezoek aan de Zaanstreek. Het gezelschap, dat per auto van Den Haag kwam, werd te Amsterdam door den heer L. Blumenfrucht verwelkomd en per motorjacht naar Zaandam gebracht, waar da heeren aan de sluis ontvangen werden door den burgemeester van Zaandam, den heer K. ter Laan en de heeren J. A. E. Ver kade, voorzitter der Kamer van Koophan del en ir. M. J. Schoen, voorzitter van de afdeellng Grootbedrijf der Kamer. Ten eerste werd een bezoek gebracht aan Verkade's Fabrieken N.V. en aan de vorf- fabrieken der N.V. Pieter Schoen Zoon. Tegen den middag werd doorgevaren naar Wormerveer voor een bezoek aan Wessa- nen's KonJnkiyke Fabrieken N.V., door wier directie aan het gezelschap een lunch werd aangeboden. Nadat de burgemeester van Zaandam zyn voldoening had te. kennen gegeven, dat door zyne Exc. dit bezoek werd gebracht, wees de heer Schoen op de reeds zoolang bestaande vriendschapsban den tusschen Polen en Nederland, zoomede op de handelsbetrekkingen tusschen deze belde landen. Met eenige harteiyke woor den dankte de gezant, de heer dr. Babineki, voor de toespraken en de ontvangst. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan de N.V. de Vereenigde Blikfabrieken te Krommenie. 16 Carina blooede. Ik heb er nog nooit ernstig over nagedacht, bekende zy. Uw Kerk maakt het moeiiyk voor u, ®en protestant te huwen, nietwaar? Inderdaad..., Er zyn moeiiykheden, voorwaarden. Ik weet niet, welke ze zyn, maar ik Beloof, dat ze voor ons vry onbiliyk zyn! Ach, men is lu.ir.ers niet verplicht, een katholiek te huwen, sprak Carina. Jim zette den motor stil. Er was niemand le bespeuren in den ganschen omtrek. Hy lam de slanke, gehandschoende hand van het meisje in de zyne. Men kan zichzelf niet altijd een dwang bieggen en liefde maakt geen onderscheid. ik beminde u, voordat ik wist, dat gy katholiek waart, Carina, zyn stem beefde 'h weinig, terwyi hij de» zachtvloeien.de» naam uitsprak, voor de eerste maal in haar tegenwoordigheid. zy was ook zoo bewonderenswaardig, in haar vreemdsoortige schoonheid. En zy be zat de kracht en de macht. Geestelyke kracht, gelijk hy begon te bemerken. Er ontstond een korte stilte. En Carina maakte rustig hare hand los. U zoudt beter doen met me te ver geten, zei ze. Later zoudt u er spyt van hebben, met een katholiek te zyn getrouwd. En Peter is er toch óók nog.... Waarom zegt ge: Peter is er toch ook nog? vroeg hy. Omdat ik reeds tydens de match op Eton bemerkt heb, dat hy me niet ïyden mag. Hy scheen iets te veronderstellen. O, daar heb ik hem al *n flinke af straffing voor gegeven, zei Jlm; een tweede maal zal hy zoo'n streek niet meer durven uithalen 1 Carina sidderde. Och, hoe hebt gy zoo wreed kunnen zyn? Gy hadt hem niet moe ten bestraffen om mynentwil, het zal tot gevolg hebben, dat hy er me te meer om haat! Onzin, antwoordde Jim, afwerend. Jon gens moeten geregeerd worden.... Ik heb Peter al meer dan eens een flinke afstraf fing met de zweep gegeven! Toch gevoelde hy zich erg onbehaaglijk, terwijl hy dit zei. Hy had er nu berouw over, het gesprek op Peter te hebben ge bracht. Zy zou denken, dat hy wreed was en hardvochtig bij de opvoeding yan zyn zoon. Zouden we niet liever doorrilden? vroeg Carina. Ja. Maar eerst moet ik je antwoord. Welk antwoord? Of je myn vrouw wilt worden. Dat kan lk nu niet zeggen. Geef me tyd om er over na te denkenGe hebt me zooeven zoo'n vreeseiyke zelfbekentenis gedaan. Jim glimlachte. Wèlnu, des te beter, dan weet ge, hoe slecht ik zyn kan! trachtte hy met 'n glimlach te zeggen, terwyi zyn sterke hnnd het stuur vaster omklemde, en z'n stevige voet het gas-pedaal deed wer ken. Carina keek naar de groote, gebruinde handen. En zy werd bang van Mallory, bang, Juist omdat hy haar liefhad, bang van zyn liefde voor haar, welke haar als langs een onzichtbaren draad naar hem toe trok. Hy zag er niet wreed uit, maar hy was iemand, gewend zyn wil door te voeren, en die wist, welke middelen te gebruiken, om zich te laten gehoorzamen. Maar Carina was zich bewust, dat zy op haar manier even onafhankelijk was als hy. Meer dan zeven Jaar was zy haar eigen heer en meester geweest. Diezelfde onafhankeiyk- heid zou zy biyven eischen welke toe komst haar ook werd geboden en de zelfde vrytieid, waar het tydeiyke dingen gold. Verder vertrouwds zij zich geheel en al aan de geestelijke hoede van hare Kerk. Mallory kon haar veel geven, maar hy moest haar niet berooven van de vrijheden, welke zU zich had, yeroverd, Gedurende het verdere gedeelte van den autotocht werd de stilte tusschen de twee menschen niet meer verbroken. Carina peinsde: Hy kon me beter met rust laten en niet meer aan me denken, al is het moei iyk voor hem. En zy wist, dat toegeven zoowel voor Jim, als voor haar een moeilijke zaak was. Maar Jim zette de tanden op elkaar en dacht: Het kan me niets schelen, hoe moei iyk ze het my ook maken zullen! ACHTSTE HOOFDSTUK. Toen Mallory naast Carina het kerkge bouw betrad, was met de H. Mis nog geen aanvang gemaakt. De kerk te Untown stond onder de bescherming van Onze Lieve Vrouw Sterre der Zee. Als door een her innering aan de roeping en het diepe geloof der eerste Apostelen, heeft het visschersvolk van alle landen steeds behoord tot de vu rigste bekeerden, tot de yverigste geloovlgen. By ondervinding wetend, hoe machtig de win- ondervinding wetend, hoe machtig de win den en de golven zyn, keeren hun harten zich met zekeren natuuriyken ernst tot Hem, die ook de Heer is van den storm. Carina knielde neer en bad. Ze was een weinig opgewonden, en hst viel haar in den beginne niet gemakkeiyk haar gedachten by elkaar te houden. Het „groote" was gebeurd en Jim had haar dus tooh gevraagd, zijn vrouw te worden, ondanks het feit, dat 4) katholiek was. Hy trok haar misschien meer aan, dan zy zichzelf bewust was, maar nog zy hem van terzijde aan. zyn mond om zweefde een harde, doch fyne trek, duidend op vastberadenheid en taal volhouden. Onder zyn dichte, reeds grysende haren vormden de wenkbrauwen een donkere hjn, die doorliep tot boven den neus. De oogen waren groot, diep en doordringend. Het was een krachtig gelaat. Er lag lets ln, dat haar bang maakte.... De priester betrad het altaar, voorafge gaan door een Kleinen misdienaar. Carina zag, dat Mallory ook naast haar knielde. Hy deed alles juist zooals zy, knielde wanneer zy knielde, stond op, wanneer ook zy opstond. Mallory's gedachten waren als een dool hof. Hy leefde als in een droom. Zich zoo te bevinden naast Carina in een katho lieke kerk, de Mis bywonend voor de eerste maal, dat kon toch geen werkeiykheid zUn! Dat was 'n uitwerking van zyn mldzomer- sche krankzinnige liefde.... En toch ge voelde hi! diep in zyn onderbewustzyn, hoe hy vastbesloten was, dit voor hem harde feit van haar katholiek zyn onder de oogen te zien, dat geloof, als een scheidsmuur tusschen hen beiden opgerezen, een moeliyk- held, welke hy vastbesloten was te over winnen, en waarvoor hy alles met voeten treden zou, als 't moest! Zich vertrouwd maken met dat katholiek geloof zou voor hem misschien de vreesejykheid er van ver minderen, zou hem mogeiyk doen inzien, dat er tooh ook een eigenaardige geeste lyke invloed van kon uitgaan. Want Mal lory, opgevoed in al de gestrengheid va» de Engelsche kerk. had zich nooit veel bekom merd om de vele twistvragen, die onophou delijk rezen en tot moeiiykheden leidden. In het kerspel van Llnfold, waar hy een ouden studiemakker van hem op de predi kantsplaats had geroepen, kwamen derge- ïyke moeiiykheden nooit voor. Zelf las hij meermalen voor ln de kerk en Iris, zyn eerste vrouw, had trouw zyn goede voor beeld gevolgd, zoolang haar gezondheid haar daartoe ln staat stelde. Peter.Mallory's gedachten stokten hier opeens, alsof hy met z'n hoofd tegen een harden muur gebotst was. Peter!Hy sloeg 'n blik op Carina. Misschien zou zy, na zyn eerste vyandige gezindheid te hebben overwonnen zy zou hierin ongetwijfeld slagen een zekeren Invloed op hem weten uit te oefenen; zyn jongen immers bevond zich thans pp den leeftyd, welke zoo voor indrukken vatbaar is. Deze gedachte was niet aangenaam voor hem op dit oogenbllk, maar by zag de kwestie onvervaard onder de oogen. Voor geen geld ter wereld zou hy willen, dat Peter een Jonge paap worden zoul En toch was hy vastbesloten, dit vreemde gods dienstige element zyn woning binnen te voeren! Mallory kon byna niet stil blijven zitten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7