een keizer in ballingschap Binnenlandsch Nieuws 1 derde blad Rond Huize Doorn f liiiiil WOENSDAG 27 JANUARI 1932 BLADZIJDE 1 NEUTRALE EN KATHOLIEKE ORGANISATIES DE TREIN-AANSLAGEN MEENINGSVERSCHILLEN IN EEN BURGERLIJK ARMBESTUUR KASGELDLEENINGEN GEMEENTE 's-GRAVENHAGE DE NIEUWE MAASBRUG TE MAASTRICHT „EELERBERG" EN „SCHUILENBURG" „C. EN A." IN DEN BOSCH GÉÉN KERMIS TE EINDHOVEN KERK EN SCHOOL PATER P. VONKEN PATER M. J. X. WILKENS DE KAPPERSZAKEN TE UTRECHT ACADEMISCHE EXAMENS SOCIAAL LEVEN CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE EINDHOVEN IN 1931 DE C. A. O. IN HET HOUTBEDRIJF „DEJACO" TE CULEMBORG Belangrijke uitbreiding der fabriek VEREENIGING „OUD-UTRECHT" DE MELKPRIJS TE UTRECHT OVENBEDRIJF STOPGEZET FIN ANCIEN ROFRMONDSCHE GLASVERZEKERING MAATSCHAPPIJ GENERAL MOTORS U. S. STEEL Heden viert Duitschland's voor malige keizer Wilhelm II zijn 73en rcbccitedag. Wie belangstelling koestert voor de ge schiedenis van het Duitsche rijk, moet zijn bibliotheek verrijken met Wolfgang Goetz' «.Eine Deutsche Geschichte", voor kort ver schenen in den Ullstein-Verlag te Berlijn. Goetz biedt ons in dit lijvige werk in be roerende taal een overzichtelijk beeld van den historischen „Werdegang" der Germa- hen en hij teekent de groote historische fei ten als een aaneenschakeling van gebeurte nissen, welke nauw met elkander verwant blijken. In het laatste groote hoofdstuk, „Het Ein de", behandelt hij ook het teere thema „Der Kaiser geht nach Holland" en we beleven bet hier voor de eerste maal, dat een ge schiedschrijver van naam voor deze vrijwil- bge ballingschap welwillende woorden vond: >.Men had den keizer kunnen afzetten, in Seval hij niet wilde afdanken. Maar hiertoe bad men niet den moed. Welke „misverstan- Ex-keizer Wilhelm, den" Wilhelm II tenslotte tot het besluit brachten op 10 November 1018 het hoofd kwartier te verlaten, is nog niet duidelijk. Nadat hij er niet toe had kunnen besluiten, omgeven door koningen, hertogen, prinsen cn hooge officieren te sneuvelen, was dit, soo geiooven wij stellig, het beste, wat er gebeuren kon." Wie van meening mocht zijn, dat de voor malige keizer niet meer in het middelpunt der publieke belangstelling staat, sedert hij de Nederlandsche grenzen overschreden heeft, vergist zich. Men moge het uit tac tische overwegingen voor juist houden, dat Huize Doorn in onze pers wordt doodgezwe gen, telkens opnieuw wordt men gewaar, dat de buitenlandsche pers daarover anders denkt. Wie als keizer van een der grootste en machtigste Europeesche staten eenmaal 2ijn zilveren ambtsjubileum mocht vieren, die wint aan historische beteekenis, naar mate hij door omstandigheden, welke sterker bleken dan hijzelf, tot een anderen levens- vorm werd genoopt. Dat Wilhelm II deze Zienswijze is toegedaan, blijkt uit den ijver, daarmede hij zich tegen de vele scherpe' aan ballen zijner vroegere staatslieden verdedigt, biet minder ook uit den ijver, waarmede hij sijn handelingen tegenover latere geslachten tracht te rechtvaardigen. Aanvankelijk be droefde de onttroonde monarch door eigen *erk de vernietigende uitwerking der ontel baar veie, meestal zeer lezenswaardige, soms °ok scherp compromitteerende mémoires te bivelleeren. Toen het gewenschte effect uit bleef, koos hij een anderen weg: hij ver trouwde het materiaal, dat hem uit zijn bi bliotheek en uit zijn geheugen ter beschik king stond, toe aan een geschiedschrijver van naam, aan Karl Friedrich Nowak. No- trak reisde naar Nederland en stond gerui sen tijd met den keizer en diens naaste om- Swing in nauw contact. Het eerste deel van aÜn rehabiliteerenden arbeid droeg den iet- Jat zonderlingen titel: „Het derde Duitsche Keizerrijk". Bij de kritiek vond dit deel geen bizonder hartelijke ontvangst; zelfs de terug houdende Siegfried von Kardoff viel de in bet werk neergelegde thesen onbarmhartig *®n en stelde den historischen gang van za ken in een voor Wilhelm II minder gunstig bcht. In het tweede deel „Deutschlands Weg in •be Einkreisung" gaat Nowak voorzichtiger te ,^erk, maar ook hier laat de objectiviteit van s keizers gevolmachtigden penvoerder vaak wenschen over. 's Keizers fouten worden boor Nowak hoogstens in bijkomstige aange- Jgenheden toegegeven. Hij is erop uit, den keizer als een lichtende gestalte te schilde- ïeh, zooals eenmaal Bülow voor den geest bloest staan, toen hij zeide: „Eenmaal zal ik oornemens zou zijn, naar Duitschland terug Jij zijn. Dan wil ik een boek over Uwe Ma- bestelt schrijven, zooals er nog nimmer een beschreven werd!" Bülow heeft woord ge houden hoewel zijn vier dikke deelen om- vattende mémoires heel anders uitvielen, dan in die glansperiode gedacht en bedoeld werd. Bülow, die het gewoonlijk met de waar heid niet al te nauw nam, had als uitgangs punt z.ijner mémoires het spreekwoord ge kozen: een man een man, een woord een woord! Het antwoord daarop werd van Huize Doorn gegeven onder de leuze: wie du mir, so ich dir.', wat wil zeggen: wie kaatst moet den bal verwachten. Nowak's karakterteekening van 's keizers gunsteling is, om het in de taal der Spree- bewoners op z'n Berlijnsch uit te drukken „nich von Fappe". Van de wereld om hem heen zou volgens Nowak's keizerlijken informator Bülow geen flauw benul ge had hebben; behoudens zijn gesoigneerd uiterlijk en zijn welverzorgde garderobe was er geen goeds aan hem te ontdekken; zoo rijk zijn redevoeringen aan beeldspraak wa ren, welke hij aan citatenboeken ontleende, „so arm war dieser weichliche Kopf an Ge danken!" Aldus dicteert Wilhelm II op Huize Doorn zijn oordeel aan Karl Friedrich Nowak over den vierden rijkskanselier! Wanneer men langs dezen hoogst merk- waardigen omweg verneemt, dat Bülow, die door 's keizers gunst tot „Fürst" verheven werd, geen politiek inzicht had, daar hem alle zakelijke kennis ontbrak, dat hij slechts over een „vermetele mate van domheid" be schikte, dat hij zijn meester meestal de helft van de waarheid verheimelijkte, dat hij een net van leugens boven ernstige uiteenzet tingen prefereerde; wanneer Karl Friedrich Nowak op initiatief van den voormaligen keizer al zijn schimpscheuten en beschuldi gingen samenvat in den passus: geen leiden de staatsman ter wereld heeft ooit de ar moede van den vierden Duitschen kanse lier bezeten!dan schudden we het hoofd en vragen: hoe was het dan mogelijk, dat deze Bülow twaalf jaar lang 's keizers gunst genoot? Door een sensationeel bericht in de „Daily Mail" ontstond het gerucht, dat de keizer te keeren. Aanleiding tot het gerucht waren de ziekte en het overlijden van 's keizers zuster Sophie, de voormalige koningin van Griekenland. De Engelsche journalist, waar schijnlijk belust op sensatie, overzag, dat 's keizers zuster haar laatste rustplaats niet in Frankfort a.d. Main, maar in Florence vond. De bewering, dat Wilhelm II de Ne derlandsche regeering liet vragen, hoe deze over zijn terugkeer naar Duitschland zou denken, berust op fantasie. De keizer staat reeds verschillende weken wegens een chro nische bronchitis onder behandeling van zijn lijfarts dr. Krüger. Op diens advies werd de dagorde van den patiënt voorloopig ge wijzigd, mogen slechts zijn naaste verwan ten hem bezoeken en heerscht op Huize Doorn een opvallende stilte. Zijn gemalin Hermine, de verpleegster gravin Kerssenbrock, mevrouw Pagels en mej. Zimpiermann omgeven den patiënt met toegewijde zorg en. de adjudanten, die alle zes weken elkaar afwisselen, dragen er zorg voor, dat ongewenschte bezoekers geen toe gang op Huize Doorn krijgen. De zetel, waar op de keizer in zijn werkkamer zoo gaarne plaats neemt bij zijn archeologische studies, bleef de laaïste weken vaak onbezet en ook voor het gebruikelijke houthakken ontbreekt hem de lust. De weinigen, die hun keizer trouw ge bleven zijn en de nieuwsgierigen, kunnen hem binnenkort in een film te zien krijgen, welke met zijn instemming in Doorn werd opgenomen. Fred von Bohlen, een sympa thieke operateur, is mee zijn camera naar Nederland gegaan en schijnt Huize Doorn veroverd te hebben. Hij is de eerste en de eenige, die den keizer sedert zijn balling schap voor de geschiedenis op de film wist te krijgen. Persoonlijke relaties met 's keizers omgeving hebben in dezen den doorslag ge geven. Fred von Bohlen zegt zelf: „Ik ver zoek u, deze filmopnamen zoo op te vatten, als ze door mij bedoeld worden, als repor tage, zonder politieken achtergrond!" Ergens in de Friedrichstrasse werd de film in intiemen kring voor de eerste maal gedraaid. De spanning was groot, want se dert November 1918 had men den keizer van zoo dicht bij niet meer op Duitschen bodem te zien gekregen! Per autobus schommelt Bohlen van Utrecht naar Doorn. Hij verschijnt voor het poortgebouw van Huize Doorn. Lachend wordt hij door de gendarmen en den dienst- doenden portier begroet. Wij wandelen door 't welverzorgde park, bewonderen de rozen en het prieel, waar keizerin Victoria zoo graag vertoefde. Het is helaas geen klank film, we zullen dus niet het genoegen sma ken, een kernachtige toespraak van den hoogen bewoner aan te hooren. De deur van het terras gaat open, lakeien verschijnen en het groote oogenblik breekt aan: Wilhelm II lacht het Berlijnsche publiek vriendelijk toe! Hij poseert voor de camera en gaat in jachtcostuum naar den gereed staanden auto. Zijn figuur is slank, zijn gebaar ener giek gebleven. De linkerhand met het wan delstokje wordt gecacheerd. We zien hem joviaal hout hakken, praten met zijn zwaar zwoegend gevolg, 's Keizers tweede gemalin Hermine voert de eenden, zij legt den na druk op het landelijke van dit leven, op de ballingschap, op de onomstootelijke waar heid, dat alle grootheid tot het verleden behoort! L. P. r-éxV' Mevrouw C. C. J. M. Franzen-Heslenfeld^ die in de Rijksacademie van beeldende kun sten te Amsterdam een tentoonstelling houdt (zie verslag op pagina 1 2e blad). Aartsbisschoppelijke maatregel Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, verleende aan „de Middenstands krant" machtiging tot publicatie van het navolgend Bisschoppelijk voorschrift, het welk is opgenomen in de Analecta, 5e jaar gang no. 1. Zij, die lid zijn van z.g. neutrale stands organisaties. mogen niet worden toegelaten tot, of deel uitmaken van onze katholieke Kerk- of Armbesturen, of bestuursfuncties vervullen in andere charitatieve of zuiver godsdienstige vereenigingen. Eveneens mogen niet tot lid van Kerk- of Schoolbestuur benoemd worden Burge meesters, Gemeente-secretarissen en leden van het onderwijzend personeel in dienst van. het Kerk- en Schoolbestuur. Bovenstaande verbodsbepalingen gelden niet voor de thans zitting hebbende en pe riodiek aftredende, maar alleen voor nieuw te benoemen leden. weilanden, terwijl meer naar het westen grootere aaneengesloten dennenbosscnen voorkomen. Bovenbedoelde landgoederen alsmede het dennenbosch onder Nijverdal zijn voor het publiek opengesteld. Alleen wordt gedurende ten hoogste drie maanden per jaar, als het huis bewoond is, een klein deel rondom het huis van de wandeling uitgesloten, terwijl dienzelfden tijd ook de wandeling voor pa tiënten van het sanatorium met hun bezoe kers eenigszins wordt beperkt. Nieuwe grensbedreiging Naar wij vernemen heeft het Hoofdbestuur va,n de Nederlandscne Vereen'ging van Spoor- en Tramwegpersoneel er bij de Di rectie van de Spoorwegen op aangedrongen om ter verhooging van de veiligheid een meer frequenten schouwdienst te wülen in voeren. In het bijzonder werd aangedron gen om den ochtendschouw. die vroeger plaats vond, voordat de eerste trein een baanvak bereed, weer te doen plaats vin den. Deze maatregel zal dan voor het ge- heele net moeten gelden. e verjaardag van den ex-keizer. Doom's notabelen gaan hem op Huize Doorn hun gelukwenschen aanbieden. Wordt er te Nijmegen te veel uitgegeven? Door het oud-raadslid voor de Vrijz.-Dem. Partij, den heer mr. H. J. C. van Scherpen- berg, is ontslag- ingediend als lid van het Burgerlijk Armbestuur te Nijmegen, omdat hij niet langer de verantwoordelijkheid wil op zich nemen over het financieel beleid van het B. A. omdat dit volgens hem af en toe met geld smeet. Tevens deelde hij aan den Raad mede, dat hij getroffen was door de benoeming van een werknemerslid in de werkgeversvacature-Banens. Het aantal werknemersleden in het B. A. wordt, naar adressant oordeelt te groot. Adressant neemt daarom ontslag. In November 1931 heeft de Haagsche raad besloten, ten einde gedurende het eerste kwartaal 1932 in de behoefte aan kasgeld te kunnen voorzien, één of meer kasgeldlee- ningen aan te gaan tot een zoodanig maxi mum, dat de totale kasschuld op geen en kel tijdstip het bedrag van twintig millioen gu'den zal te boven gaan. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, een dergelijk besluit te nemen, op grond waarvan zij zoo noodig gedurende het tweede kwartaal 1932 de noodige kas gelden kunnen opnemen. KOLENSUBSIDIE VOOR DE TRAMWEGEN Met 20 pCt. verminderd De Minister van Waterstaat heeft zich, in verband met de tijdsomstandigheden, ver plicht gezien het z.g. kolensubsidie voor de tramwegen in Nederland voor het jaar 1932 met 20 te verminderen. Noodlijdende tramwegondernemingen, die zonder extra-subsidie hun exploitatie niet sluitend kunnen krijgen en tot dusver op dergelijke subsidies steeds konden rekenen, zu'len dit jaar alleen op een extra-subsidie aanspraak kunnen maken, indien de betrok- ken streek ook bijdraagt. In dat geval zal de rijkssteun gelijk zijn aan het bedrag dat de streek fourneert. Wij vernemen, dat begin April de officieele opening der nieuwe Maasbrug te Maastricht zal geschieden door minister Reijmer, mi nister van Waterstaat. Voor het publiek open gesteld Bij beschikking van de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën zijn de landgoederen „Eelerberg" en „Schuilenburg" gelegen bij Hellendoorn, alsmede een ruim 20 H.A. groot complex dennenbosch ten Noordwesten van Nijverdal, en toebehoorende aan den heer mr.S. H. Ve- ning Meinesz te Haarlem c.s. aangemerkt als landgoederen in den zin van art. 1 der Na- tuurschoonwet 1928. Bedoelde landgoederen liggen ter weers zijden van den weg HellendoornOmmen. Het landgoed „Eelerberg", dat ten Westen van bedoelden weg ligt, bestaat voor het grootste gedeelte uit bosch, meerendeels fraai oud dennenbosch, waarin door de hooge ligging fraaie uitzichten voorkomen. Het sanatorium „Hellendoorn" ligt tegen de grens van dit landgoed en de bosschen van dit laatste vormen met toestemming van eigenaren, de wandelplaats voor de patiënten. Op het landgoed „Schuilenburg", dat op den westelijken oever van de Regge ligt, na bij Hulsen, treft men verspreid liggende houtopstanden aan tusschen de bouw- en wachten. BOSSCHE DIOCESANE MOLENAARSBOND Actie tegen de Handelsvereeniging N. C. B. In een te Oisterwijk gehouden druk be zochte vergadering van den Bosschen Dioce- sanen Bond van Molenaars, Graan- en Meel handelaren zijn uitvoerige besprekingen ge wijd' aan de politiek van de Handelsvereeni ging van den Noord-Brabantschen christe- lijken Boerenbond (N. C. Binzake de stich ting van coöperatieve maalderijen in den N. C. B. Het woord werd gevoerd dcor advi seur Mol van d'en kring Tilburg, den dioce- sanen-adviseur Bijnen en het Statenlid Sas sen. O m. werd geconstateerd, dat de Boe renbond voor de oprichting der coöperatieve maalderijen een geheelen stand, ó'ien der molenaars, in zijn bestaan bedreigt. Hier door komt de N. C. B. in botsing met het standpunt van zijn grooten stichter, Pater van den Eisen, die zeide, dat men zou zon digen tegen de naastenliefde door een ge heelen stand te ruïneeren. Tenslotte werden vijf conclusies aangeno men, waarin o.m. wordt gezegd, dat de coc'p. Handelsvereeniging aan standsegüsme doet, dat zijn optreden in strijd is met de leer van den boeren-apostel Van den Elzen en dat de handelwijze van d'e coöp. Handelsvereniging op economisch terrein dient te worden her zien naar de richtlijnen, aangeduid in„Qua- dragisimo Anno." Deze conclusies zijn met algemeene stem men aangenomen. Gemengd. B. en W. van 's Hertogenbosch stellen aan den gemeenteraad voor tegen 'n bedrag van 100.000 ondershands te verkoopen aan de N.V. Algemeene Confectiehandel van C. en A. Brenninkmeijer te Amsterdam de per- ceelen der voormalige boterhai aan de Markt en Peusmarkt tegenover het stad huis Het ligt in de bedoeling de oude gebou wen geheel te sloepen en daarop ten spoe digste een kapitaal modern ingericht gebouw te stichten, waarvan de bouwkosten ten minste 200.000 zullen bedragen. Vermoedelijk wordt aan het gebouw een passage tusschen Peusmarkt en Markt ge trokken en de bouw is uit oogpunt van stads verf raaiing zeker van belang. De transactie tot schadeloosstelling van den tegenwoordigen huurder, den heer Th. von Weyhrother, tot een bedrag van 4250 wordt door de koopster voldaan. Over den verkoop van de voormalige boterhal-gebouwen werd reeds in besloten vergadering van den gemeenteraad beslist. Plet voorstel zal in openbare vergadering behandeld worden op 3 Februari. Na langdurige discussie werd in stemming gebracht het bestuursvoorstel: den melkprijs te handhaven op 6 cent af boerderij, waar tegenover een voorstel stond den prijs te brengen op 7 cent. Dit laatste voorstel (7 cent) werd met 132 voor en 8 stemmen tegen (2 blanco en een van onwaarde), aangenomen. Hierdoor is een acuut gevaar voor een conflict geschapen. Na de vergadering hadden eenige be stuursleden een onderhoud met het ge meentebestuur van Utrecht. In de Maandag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Eindhoven hield de voorzitter, burgemeester A. Verdijk, de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede, waarin hij den toestand der gemeente besprak en dezen weinig bemoedigend achtte. Langdurig werd gediscussieerd over het oude en het nieuwe R.K. Ziekenhuis, met als resultaat dat men beide ziekenhuizen voldoende bestaansrecht toekende, vooral wanneer Eindhoven te dien aanzici; het centrum van Co tel ijk N. Brabant blijkt te zijn. Het nieuwe zieken huis, mee 400 bedden, zal in dezen zomer gereed zijn De Raad besloot aan drie R.K. scholen aanvullende credieten te verleenen. Wat betreft de jaarlijkrche kermis werd besloten deze in 1932 niet te houden, on danks de schade die dit besluit voor de ge meente en vele anderen beteekent. In ver band hiermede is te verwachten dat B. en W. hoogstens 'n beperkte of heelemaal geen carnavalsviering zullen toestaan. Ten slotte werd een voorrtsl aangenomen tot aanleg van een sportterrein bij wijze van werkverschaffing, waarvoor een crediet van 197.000 werd verleend. Te Budel is uit de Chineesche teruggekeerd Pater P. Vonken. missie Pater M. J. X. Wilkens, van de missiona rissen der H Familie te Grave, vertrekt be gin Februari naar de missie in Ned. Oost- Indië. Actie tegen de Donderdagmiddag sluiting Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Utrecht om over te gaan tot vaststelling van een verordening, strek kende tot het gesloten zijn voor het publiek van barbiers- en kapperszaken, binnen de gemeente Utrecht, des Donderdags na 1 uur des namiddags, heeft de Utrechtsche Han delsvereeniging tot H.M. de Koningin een request gericht met het verzoek haar goed keuring aan deze verordening te willen ont houden. Adressante acht o.m. de door den ge meenteraad vastgestelde verordening in strijd, zoowel met het" bedrijfs- als met het algemeen belang, tengevolge waarvan vol gens adressante de rechtsgrond niet aan wezig is. LEIDEN, 26 Januari Geslaagd Candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter E. de heer P. N. Degens Azn.; idem letter F. mejuffrouw J. L. Robert; doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak dierkunde, mejuffrouw D. Luyten. Technische Hoogeschool DELFT, 25 Jan. Geslaagd voor het ingenieursexamen van scheikundig inge nieur; J. D. Benting, geb. te Amsterdam; G. J. F. Breedveld, geb. te Bindjei; R. Engelbsrts, geb. te Ambarawa; H. A. Franken, geb. te Sitoebondo; J. M. Hoef- felman, geb. te 's-Gravenhage. Schrikbarende stijging van het aanta! werkloozen Het iaar 1931 vertoont wat Eindhoven betreft eenige merkwaardige cijfers. Het L.O.- en U.L.O.-scholierenaantal is toege nomen lot 15.164. waarnaast het aantal scholen van 60 op 76 werJ. gebracht. Het zondenreeister is aanzienlijk geslonken en daalde in totaal van 9211 overtredingen in 1930 tot 5697 in 1931; alleen de prooesrén- verbaa] wegens diefstallen zijn eenigszins vermeerderd, tegen het Jtaal dat van 1429 tot 1399 daalde. Zooals we) eenigszins te begrijpen valt Is het aantal werkloozen schrikbarend geste gen van 1413 tot 5314. Aan de werkverschaf fing werd 129.000 ten koste gelegd. Met beschouwing van het cijfer der werk loozen m.>et men er echter eenigszins reke ning mee houden dat er niet minder dan 10.303 inwoners vertrokken zijn, onder wie natuurlijk velen die bij een der groot industrieën ontslagen zijn. Desondanks daalde het zielental slechts met 1711. zoodat Eindhoven nu 93.327 in woners telt. Merkwaardig is ten slotte dat op de Rijks postspaarbank niet minder dan 1.045.299,12 méér werd ingelegd tegen ƒ293.705,51 in 1930. Mededeelingen van de zijde der fabrikanten De secretaris van de Enschedesche en Twentsch-Geldersche Fabr.kantenvsreem- ging, mr. A. C. van Eek, heeft naar aan leiding van het onderhoud der vertegen woordigers dezer vereeniging, de heeren M. ter Kuile, A. Menko, H. J. Jannink en H. J. Ekker, alsmede mr. A. C. van Eek, met den Rijksbemiddelaar over het conflict in. de Twentsche textielindustrie een commu niqué verstrekt, waaruit blijkt, dat de Rijks bemiddelaar aanvankelijk voornemens was in zijn mededeeling aan de Pers om trent de gehouden conferentie op te ne men, dat in tal van fabrieken in de loons verlaging van 10 pet. was berust. Blijkens een telegrafisch bericht, dat mr. Van Eek bij zijn terugkomst van de con ferentie te Enschede vond, heeft, naar aan leiding van een onderhoud met de werk nemers, de Rijksbemiddelaar die zinsnede, laten vervallen, zoodat het percommuniqué gekomen is in den vorm, zooals men het elders in dit blad vindt afgedrukt. Een enquête? „De Telegraaf" vernam voorts nog, dat ir. Van IJsselsteijh aan de vertegenwoordigers ter conferentie medegedeeld heeft thans te zullen overwegen of hij gebruik zal maken van zijn bevoegdheid!, om aan d°n minister van Arbeid voor te stellen een algemeene enquête naar den toestand in de textielnij verheid te doen houden. Terwijl overal geklaagd wordt o.ver terug gang in zaken, malaise, ontslag van perso neel, sterk verminderde productie, doet zich in Culemborg het verheugend ver schijnsel voor dat de sigarenfabriek „De- jrco" haar gebouwen aanzienlijk heeft moeten uitbreiden. Oorspronkelijk gehuisvest in een primitief gebouw, betrok de firma De Jager en Co., drie jaren geleden een groot pand in de nabijheiu van de rivier de Lek, doch ook dit pand voldeed niet aan de behoefte van den zich steeds uitbreiden- den afzet, en moest op het naastliggend ter rein een nieuwe fabriek worden aangebouwd, welke dezer dagen in gebruik is genomen. Maandag j.l. is het nieuwe complex, dat met de bestaande fabriek een bebouwde op pervlakte van 2500 M2. beslaat en plaats biedt voor 700 arbeiders, door het college van Burgemeester en Wethouders bezich tigd, bij welke gelegenheid burgemeester Keestra de directie hulde heeft gebracht voor haar energie en haar verblijdende presta tie. De modem ingerichte nieuwe fabriek, met zijn lichte, goed verwarmde en hygiënisch ingerichte lokalen, modern ingerichte vocht- kelders enz. heeft momenteel een weekpro- ductie van 400.000 sigaren van het bekende seriemerk „Graaf Egbert" en de volkssigaar „Cuba Overal"; sinds het laatste jaar is het getal arbeiders met ongeveer 80 uitgebreid tot 350 terwijl een gestadige bezetting van de overige gedeelten der fabriek is te ver- Maandag hield te Utrecht bovengenoemde vereeniging' haar algemeene jaarvergadering onder presidium van Mr. H. Waller. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. A. Evers, bleek, dat het aantal leden in 't afgeloopen vereenigingsjaar bedroeg 501 en 3 begunstigers, tegen 502 en 3 begunsti gers in 1930. De rekening en verantwoording van den penningm., Jhr. Mr. Radermaaker Schoor, sloot met een batig saldo van 358.60. De aftredende bestuursleden, de heeren Mr. H. Waller, Dr. K. Heeringa en G. A. Evers werden herkozen. De begrooting voor 1932, sluitend met. een bedrag van 2310.aan inkomsten en uit gaven, werd goedgekeurd. Het voorzitterschap was door Mr. Waller overgedragen aan den heer Dr. Bannier. Tenslotte hield Ir. P. Intveld uit Delft een causerie over het te Utrecht opgegraven schip en over andere vondsten van vroegere schepen. Voorstellen der werkgevers De besturen der verschillende organisaties van houtbewerkers en -verwerkers hebben Dinsdagmiddag te Zaandam geconfereerd met de vertegenwoordigers van den bond van werkgevers in het houtbedrijf, zulks in ver band met de op 15 Februari a.s. afloopende collectieve arbeidsovereenkomst. In deze conferentie hebben de werkgevers de voor stellen, om te geraken tot een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst medegedeeld. Deze voorstellen zullen schriftelijk aan de vakvereenigingen worden bevestigd, waar door de organisaties in de gelegenheid zyn, nader overleg in haar bestuursinstanties en in de vergaderingen der leden te plegen. Een conflict te verwachten? Onder voorzitterschap van den heer J. Jongerius werd Dinsdag te Utrecht een drukbezochte vergadering gehouden van den Bond van Melkveehouders ter bespreking van een bestuursvoorstel.— een voorstel van den handel om den melkprijs voor de kaasboeren te brengen op 5 'A cent. de procentemegeling op te heffen en voor de consumptiemelk den prijs te laten op 6 ct. af boerderij en de regeling dan te laten gel den tot 1 Maar a.s. Ter vergadering bleek, dat ve'.e leden er voor waren het nu maar eens tot een con flict te laten komen. Aan het personeel, werkzaam aan de ringovens der steenfabriek N. V. Oomen te Dorst is tegen Vrijdag 29 Januari ontslag aangezegd. Op dien datum wordt het oven- bedrijf voor onbepaalden tijd stopgezet. In de jaarlijksche algemeene vergadering der Rosrmondsche Glasverzekering maat schappij werd besloten 20 pCt. dividend op de aandeelen uit te keeren en 30 pCt. reductie op de premies te verleenen. NEW-YORK, 27 Jan. (Reuter). De netto winst der General Motors bedroeg in 1931 97 millioen dollar, vergeleken met 154 mil lioen in 1930. NEW-YORK, 26 Jan. (Reuter) Op de pre ferente aandeelen d'er U. S. Stee] Corpora tion wordt uitgekeerd een dividend van percent (onveranderd) en van y2 pCt. (vorig jaar 1 pCt.) op de gewone aandeelen. Het dividend op de gewone aandeelen is het laagste sedert 1915, waarin de uitkeering echter geheel gestaakt is door den toestand, die ontstaan was als gevolg van den oorlog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9