IDE GRAPJAS HARLEKIJN! HET VAN DEN LANGS DONKERE PADEN ENQUÊTECOMMISSIE Inzake het Textiel-conflict DE B.V.L. PARAAT VREEMD GEVAL Nederlandsche artsen in Perzischen dienst DE MINISTERRAAD ZAL HEBBEN TE BESLISSEN Zijn taak is zuiver en eenvoudiger EEN MISLUKTE SOLLICITATIE RUITERFEEST TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITÉ KRUISERGESCHUT IR. SOEKARNO Moet rust nemen AUTO-ONGELUK BIJ CHERIBON VOOZE VERDACHTMAKING ERNSTIG AUTO-ONGELUK Harlekijn houdt de rustverstoorders op een afstand RADIO-OMROEP BALI'S VERHOUDING TOT DE „GROOTE OOST" DE STAKING BIJ DE „VOORUIT" [Naar het Engelsch door J. Scheepens 18 Naar wij vernemen, heeft de Rijksbemidde laar ir. Vau IJsselsteyn. nu tot heden geen overeenstemming tusschen de partijen be trokken bij het conflict in de Twentsche tex tielindustrie is verkregen, een schriftelijk voorstel aan den minister van Arbeid, Han del en Nijverheid doen toekomen om een commissie van onderzoek in te stellen inge volge art. 45 der Arbeidsgeschillenwet. Dit artikel kent aan den minister van Ar beid de bevoegdheid tot benoeming eener zoodanige enquête-commissie toe. Bij de be handeling van het wetsontwerp in de Twee de Kamer heeft echter de toenmalige mi- Bister van Arbeid, prof. Aalberse, in ant woord op een bij de besprekingen gestelde vraag toegezegd, dat een zoo ingrijpende maatregel als een enquête niet zal worden genomen dan na behandeling in den minis terraad. Deze pleegt des Dinsdags te worden gehouden. Het voorstel van ir. Van Usselsteijn is naar den minister van Arbeid verzonden; het laat zich dus in verband met het boven staande aanzien, dat de beslissing daarom trent nog wel enkele dagen zal vorderen. het verzoek verder doorgegeven aan Defen sie of aan Onderwijs, en het is niet meer dan begrijpelijk, dat Defensie op dit oogen- blik geen actief dienende officieren van gezondheid voor Perzië beschikbaar heeft en zulks ook heeft medegedeeld. „Ten slotte heeft het verzoek langs vele schijven, den hoofdinspecteur van de volks gezondheid, dr. J. T. Terburgh, bereikt, die oogenblikkehjk een oproep in het Nederland- sche tijdschrift voor geneeskunde heeft ge plaatst en zich veel moeite voor deze zaak heeft gegeven. „Verschillende artsen hebben zich daarop bij hem aangemeld, onder mie verscheidene oud-officieren van gezondheid, die in alle opzichten voor bovengenoemde functies in aanmerking kwamen. „Ook ondergeteekende heeft gesolliciteerd, maar tevens richtte hij een brief aan Z. E. den Perzischen gezant in Parijs, met ver zoek om eenige speciale inlichtingen. „Het antwoord hierop was een buitenge woon verwonderde brief, waarin de gezant mededeelde, dat inderdaad door de Perzi sche regeering aan de Nederlandsche re geering het verzoek was gedaan om eenige artsen in haar dienst te doen treden; dat hierop geantwoord was, dat deze niet dispo nibel waren; dat de Perzische regeering zich daarop tot een ander land had gewend met hetzelfde verzoek, en dat hij mij tot zijn spijt moest melden, dat in de genoemde betrekkingen reeds was voorzien. „Op het oogenblik derhalve, dat door dr. Terburgh nog alle moeite werd gedaan om de belangen der Nederlandsche collega's te behartigen, was deze zaak al lang door het optreden van den een of anderen beambte op een der ministeries gesaboteerd. „Het verwondert mij niet het ergert mij alleen maar!", aldus besluit de inzender zijn klacht In „Het Vaderland" lezen wi) het volgen de, onderteekend „Medicus": „Eenigen tijd geleden heeft de Perzische regeering zich via onzen gezant te Parijs tot do Nederlanosche regeering gewend met het verzoek of eenige Nederlandsche artsen ge negen zouden zijn om in Perzischen dienst tc treden en wel: le. een officier van ge zondheid met speciale kennis van interne ziekten, om de directie op zich te nemen van de medische afdeeling van het centrale mi litaire hospitaal te Teheran, en 2e. een geneesheer van den milltair-hygiënlschen dienst en de legerstatistiek. ,3ij dit verzoek was duidelijk aangegeven, dat de artsen in quaestie officieren van ge zondheid of oud-officieren van gezondheid zouden zijn. „Uit 'n dergelijk verzoek blijkt, dat de reputatie van onze Nederlandsche artsen in den vreemde zeer gunstig is. Een klein land als het onze, dat geen internationale poli tiek voert, maakt speciaal in dezen tijd in het nabije oosten een goede kans, en reeds meerdere malen is het in de laatste jaren gebleken, dat de regeeringen van die landen op het bezit van Nederlandsche raadgevers op verschillend gebied grooten prijs stellen. „Ook voor Nederland zou dit 'n schitte rende kans geweest zijn, om op deze wijze connecties met Perzië, welke op het oogen blik zoo goed als niet bestaan, aan te knoo- pen. Men zou derhalve verwacht hebben, dat deze quaestie door buitenlandsche za ken (departement van buitenlandsche za ken) met de noodige voortvarendheid en ac curatesse zou zijn behandeld en dat he* ver zoek van de Perzische regeering dlrecï In de „Staatscourant" zou zijn gepubliceerd met opgave, dat eventueele sollicitaties op het ministerie van buitenlandsche zaken werden ingewacht. „Dit is niet geschied. Blijkbaar heeft men Belangstelling van Prinses Juliana Naar wij vernemen zal de eerste van de reeks uitvoeringen van het ruiterfeest, dat door het 3e half regiment huzaren in de manége van dit korps ten bate van het Nationaal Crisricomité wordt gehouden, op Maandag 15 Februari a.s., worden bijge woond door Prinses Juliana, Naar ons ter oore Kwam, is aan de be langhebbende Zweedsche mar>schaDpij, A. B. Bofors, medegedeeld, dat de hoofdbewape ning van den nieuwen kruiser aan haar zal worden opgedragen, tenzij de bouw niet mocht plaats vinden. Tevens vernamen wij dat de voorwaarde is gesteld, dat de uitvoering van deze op dracht hier te lande moet geschieden. BANDOENG, 27 Jan. (Aneta). Ir. Soekamo is physiek verzwakt. Op advies van den dok ter moet hij rust nemen. Hij zal gedurende eenigen tijd uit het politieke leven ver dwijnen. Vier zwaar gewonden Aneta seint dato 28 Januari aan de Hol- landsche bladen, dat tusschen TJilimoes en Cheribon een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad, waarbij vier personen zwaar werden gewond. Onder deze bevonden zich twee deelnemers aan het P. G. H. B.-con- gres (congres van inlandsche onderwijzers). De groote pro paganda - avcnd van de Land- stormeis der .Stelling van Amsterdam". Woensdagavond in het Concert gebouw te Am sterdam, werd nog o.m. bijge woond door mi nister Donner, den comman dant van het veldleger, gene raal Inslngcr, den comman dant der vier de divisie, gene raal Winkelman, Burgemeester W. de Vlugt, en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Over het gesprokene nog dit: mr. Th. Heemskerk wees er op, hoe de taak van den B. V. L. volkomen zuiver en eenvoudig is. Hij bedoelt niets anders dan de overheid, het gezag te steunen en oproer en revolutie te bedwingen. Wie kan daar bezwaar tegen hebben? Alléén zij, die oproer en revolutie wenschen. Zij betoogen, dat de B. V. L. het land in twee kampen verdeelt, maar dit is wel een wonderlijke bedenking van lieden, die zelf de revolutie prediken.. Nergens is het de overheid verboden, bij oproer gebruik te maken van de diensten van vrijwiligers. Ons land, a'dus spr., kent groote vrijheden op elk gebied. Wij willen die niet opoffe ren aan de dictatuur van het proletariaat, dat geen vrijheid kent, geen gezinsleven, geen godsdienst, maar slechts slavernij op groote schaal, dwangarbeid en de uiterste Godloosheid. Niemand heeft belang bij het omverwerpen der bestaande staatsorde De B V. L. blijft paraat om eiken aanval met Gods hulp af te slaan. Ook mr. J. Schokking wees op het doel van den B. V. L. Het instituut is gebo-°n n't ons volk, het is een spontane beweging, die is uitgegroeid en zal blijven uit groeien. Men wachte zich voor zelfoverschatting maar evenmin late men zich door verdachtmakingen in een hoek drin gen. Het is aan de mannen van den Land storm te danken, dat wij thans niet onder de rcode. maar onder de oranje-blanje- bleu-vlag leven. Mr. G. A. Boon herinnerde er aan, dat de leden van den B. V. L. hun kracht in dienst stelden van het kostbaarste volks bezit. „Laat het.u tot kracht en troost zijn," aldus spr., „dat het meerendeel van het Nederlandsche volk uw opoffering waar deert." Luitenant-kolonel jhr. J. Th. Alting van Gcusau gaf uiting aan de waardeering die in legerkringen voor het instituut van den B. V. L. bestaat. Spr. gaf de verzekering, dat het Nederlandsche volk den B. V. L. dankbaar is. Vier zwaargewonden CHERIBON, 27 Jan. (Aneta). Tusschen Tjilimoes en Cheribon heeft een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vier per' sonen zwaar werden gewond. MS Of VOO* OIH KC-Ui Eens was Harlekijn aan 't schil deren, toen een reusachtige beer op hem afkwam, om te zien wat hij deed. Maar de pientere Harlekijn liep niet weg. Hij sprong in een hollen boomstam. De beer hem natuurlijk na; maar Harlekijn ontsnapte door een kleine holte onder aan den stam. De beer echter, die zioh vastgewerkt had, kon er niet door of uit. Harlekijn haalde z'n penseelen en schilderde zóólang, totdat de beer en de boomstam het voorkomen hadden van een geweldigen reus. „Zie, zoo," lachte Harlekijn, „dat heerschap zal al de rust verstoorders op een afstand houden." ZATERDAG 30 JANUARI HUIZEN, 298 M. .Uitsl. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00 Con cert KRO-Trio. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Concert KRO-Sextet. 1.45 Pauze. 2 00 Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonplaten. 5.15 Esperanto-nieuws. 5.30 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. Week overzicht. 6.40 Esperanto-les. 7.10 Causerie. 7.45 Sportpraatje. 8.00 KRO-Salon-orkest onder leiding van Marinus van 't Woud. Met medewerking van Lucien (voordracht». O.a. Ouvert. „Orpheus in de onderwereld". Offenbach, en potp. „Für alle", Dostal. Ca. 9.15 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.15 Concert. Lou Bandy (humorist.». Joh. Jong (piano), de „Two Cavelli's" (accor deon). 12.001.45 Concert VARA-septec en Gramofoonplaten. 2.30 VARA-Kinderkoor onder leiding van L. Hulscher. Joh. Jong (piano). 3.20 Amsterd. Solisten-Kwintet on der leiding van L. Cohen. 4.30 Vervolg con cert. 5.15 Beoefening der Huismuziek. 6.30 Volksliederen door de „Wielewaal" onder leiding van Piet Tiggers. 6.50 Vervolg volks liederen. 7.00 Schaakmatch tusschen Dr. Mr.x Euwe en den heer Colle (kampioen van Bel gië). 8.00 VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. Solisten: M. Komst en C. Doets (trompet), J. Evers (trombone), Daaf Wins (piano) en J. Hagenaar (xylofoon en klok kenspel). O.a. Ouverture .Dichter und Bauer", Suppé. 9.00 Vervolg concert O.a. Hong. Blijspel-Ouverture, Keler-Bela. 10.00 Vervolg concert. O.a. Potp. „Im welssen RössT', Benatzky. 10.40 Vaz Dias. 11.15— 12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Tijdsein, berichten en lezing. 1.202.20 Commodore orkest. 3.bo Bermond- sey Central School-concert. 4.20 Orkestcon- cert; hierna orgelconcert Reginald Foort. 5.35 Kinderuur. 6.20—6.45 Berichten. 6.50 Liederen-recital Eliz. Gibson (sopraan). 7.10 Causerie. 7.25 Lezingen. 7.50 Vaudeville. O.a. Jack Payne's orkest en de „Three Eddies" (Negerzang). 9.2C Berichten, lezing. 10.00 Derde acte van ..Hoffman's Vertellingen" i van J. Offenbach. Uit Sadler's Wells Theatre. 10.4512.20 Ambrose en zijn Band. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 9.20 Concert vanuit het Conservatorium. 12.50 Gramofoonplaten. 5.20 Concert vanuit Theater „Figalle". 9.05 Vroo- lijk halfuurtje. 9.50 Parijsch Mandoline orkest onder leiding van Ch. Feret. O.a. Aubade printanière, Lacombe. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Ham burger Havenconcert. 12.251.50 Concert onder leiding van Wolf. 1.55—2.45 Gramo foonplaten. 4.20—5.20 Concert. Alt en piano. 7.20 Sinfonie aus Oesterreich, hoorspel in 4 deelen. Hierna tot 11.20 Dansmuziek door Josef Holzer en zijn orkest. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Rest. Wivex. 1.50—2.20 Gramo foonplaten. 2.50—4.50 Radio-Blaas-orkest onder leiding van J. Andersen. Palle Alsfclt (piano). 7.20—8.35 Oude Duitsche Dansmu ziek onder leiding van Gröndahl. Per Knudsen (zang). 0.a. Loreley Rheinkl&nge, wals, Strauss. 8.35—8.55 Operette—liederen door Paul Knudsen. 9.35—10.20 Concert on der leiding van Gröndahl. O.a. Menuet, Boccherlni. 10.20—11.35 Dansmuziek. ROME, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Uitzending van een opera. ZEESEN, 1635 M. Concert door een blaas-orkest van werklooze musici onder le.- dlng van Carl Woltschach. 9.20 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek vanuit de „Marmor-Saal" (Persbal). BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.50 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonpla ten. 8.20 Orkestconcert. 338.2 M.: 5.50 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Onjuiste opvattingen Kortgeleden hebben wij melding gemaakt van eenige deining op Bali over de opneming van dit eiland in het gouvernement de Groo te Oost. Het „Soer. Hbld." is van meening dat op Bali, omtrent de bestuurshervorming op de Buitengewesten, nog onjuiste opvat tingen bestaan. Bali blijftBali, bij welk gouvernement het ook zou worden in gedeeld. Het zijn niet de administratieve indeelingen welke het karakter van een volk wijzigen. Bovendien is het gevaar van eenige beïnvloeding van Bali als gevolg van administratieve indeeling zeker veel groo- ter als men hij Oost-Ja va wordt gevoegd. Van Makas^pr, op vrij grooten afstand, heeft Bali niets te duchten. Bovendien zwermt de Boenginses niet uit naar Bali, ter wijl daarentegen de Javaan uit Oost-Java reeds in vrij grooten getale het Westelijk deel der afdeeling DJembrana binnendrong. Balische ouders prefereeren het, hun kin deren naar Java te zenden en niet naar Makasser, indien zij voor hun opvoeding van het eiland moeten. Men weet wat de opleidingsschool van Probolinggo voor hen beteekent. Dit heeft echter niets uitstaande met een administratieve indeeling, als door de vor ming van het gouvernement wordt beoogd. Die vorming is niet ontworpen als een eenheid der verschillende gebieden, doch als een verscheidenheid daarvan. Een zoo zwakke administratieve bana als door het nieuwe gouvernement zal worden gelegd, oefent geen invloed op de onderscheidene volken uit. Men make den Baliër duidelijk, dat deze indeeling geen oriënteering van Bali De Insluiper TVTV „Handen omhoog alsjeblieft!'* De man in den kelder keerde zich en. Een trek van toorn en verwondering plooide zijn vrij jonge gezicht, toen hij keek naar de vrouw op het ongeverfde trapje, en toen zijn oogen rustten op de revolver, die naar hem wees; e enbeetje beverig, hief hij langzaam i de handen boven het hoofd. „Zoo, wat nu?" vroeg hij. De revolver bestreek een wijden boog, maar j richtte zich toen weer op. Hij besefte, dat 't gevaar van zijn toestand nog grooter wera door de duidelijke zenuwachtigheid van de kleine, witte hand, die de revolver vasthield. Hij keek nog eens achter het wapen naar de vrouw. Het was maar een nietig vrouwtje, nog niet zoo oud vijftig misschien. De blauwe oogen stonden strak en vastberaden, en misschien een ietsje opgewonden. Niet te verwonderen, dat een vrouw zich wat opwond, als ze een insluiper gevangen nam. Hij sloeg den blik neer, als wilde hij trach ten zichzelf te zien door haar oogen. Zijn oude blauwe costuum was kaal en glimmend. Op een knie en een elleboog was het wit van de kelderkalk te zien. Zijn pet voelde even vettig aan, als ze er uitzag. „Je hoeft me niet wijs te maken, dat je de meters kwam opnemen," zei ze hem, met een stem, die zoo streng klonk als haar aard het maar wou toelaten. „De man van het elec- trisch licht is er gisteren pas geweest, en de gasman verleden week, en die komt maar i ééns in de maand. Ik kan misschien een beetje vriendelijk voor je zijn als je niet pro- beert te liegen." „Ja mevrouw", antwoordde hij nederig. „Kom boven, en denk er om, dat ik je voortdurend onder schot houd." Zij liep achteruit naar de keuken en hij beklom het trapje, met de handen in de hoogte. „Ga op dien stoel zitten en leg je handen op tafel, dat ik ze kan zien." Hij gehoorzaamde. Hij ging langzaam zit ten op den bruinen stoel en legde zijn han den, met de palmen naar onder, op het kleine tafeltje. Even bekeek zyn blik het gerei in het nette keukentje, toen keek hij haar weer aan. Ze had een stoel genomen dicht bij de deur. Haar kleine handen lagen in haar schoot, maar de revolver wees nog naar hem. Ze bestudeerde hem. Zijn voorkomen scheen haar weinig te helpen, om tot een besluit te komen. Hy leek een gewone, nette jongeman maar volgens de kranten was dat juist het gevaarlijkste type van misdadiger. „U roept niemand," zei hij. „U bent zeker alleen." „Ik heb dit." Haar hand greep de revol ver vaster. ,Dus u bént alleen. Ik zag een meisje uit gaan zooeven. Ze had een tennis-racket on der haar arm." „Da's m'n dochter." „Wou u me vasthouden, tot ze weer thuis komt? Ze leek me nogal stevig." Hij zag naar naar, alsof hy de dochter vergeleek met de tengere moeder. „Mijn zoon komt gauw thuis." „U bent een dapper vrouwtje, om zoo'n in breker als ik ben gevangen te nemen," zei hy, nadat hy even had nagedacht. „O ja, vindt u?" Ze stelde de vraag met een tikje gretigheid. Er kwam wat meer kleur in haar gezicht. Op zyn gezicht werd de uitdrukking van niet-begrypen dieper. „Wat wilt u met me doen?" vroeg hy. „Ik laat je natuuriyk door de politie ha len." Er volgde een korte pauze. .Doe lang doe je dat al?" „By andere menschen In huis komen, me vrouw? Nou", hy keek naar zijn nagels en zag, dat ze niet overzindeiyk waren, ,,'t is vandaag voor 't eerst." „Waarom doe je 't? Waarom verdien je niet op een eerlyke manier je brood?" „Ik dacht volgende week een goede betrek king te krijgenjtnevrouw." „Och!" zei ze medeiydend een mede- ïyden, dat volkomen in overeenstemming was met haar tengere moedertjes-figuur. Maar ze kneep haar vriendeiyken mond strak, toen ze begreep, dat ze zwak was 8®* weest. „Ik geloof er geen steek van, jongmensen- Je hoeft niet te probeeren op mijn gevoel te werken. Dat helpt je alleen maar gauwe de gevangenis in. Ik heb myn heele leven op zoo'n gelegenheid moeten wachten." Met meer beslistheid richtte ze de revolver op hem. „Moeten wachten?" Hy keek haar ver» schrikt en tegelyk vragend aan. Die grim migheid vormde zoo'n tegenstelling met ha» tengerheid, dat men zou kunnen twyfele» aan de gezondheid van het hoofd achter de revolver. Zy scheen zyn gedachten te raden- „Ik bedoel, dat Ik gewacht heb op een ge legenheid omiets kranigs te doen." H® blauwe oogen waren nu zacht en keken hen» begeerig aan, als zocht ze begrepen te wor den, maar zijn gezicht bleef strak. „U zei zooeven, dat u myn dochter uit huis had zien komen met *n tennis-racket. Ik zag heel gced, dat u haar stevige figuur zat te vergeiyken met myn.,.. mijn zwakte. Ze is nummer drie hier in den Staat. Maar dat zegt u misschien niet veel. Als u belang stel de in sport, zoudt u niet zoo'n slecht leven leiden. Maar u weet misschien wel iets van voetbal. Ted Hesting is myn zoon „Van t Amerikaansche elftal?" vroeg hit verwonderd. „Dus u weet toch wel iets van sport! Mis schien hebt u ook wel eens van myn man gehoord. Die was majoor en hy had twee ridderorden, t Heele huis hangt hier vol me dailles en zilveren bekers.... o, dat had tk niet moeten vertellenHaar voingers grepen weer vaster om de revolver. „Da's wel in orde, dame. Ik neem zulke dingen nooit weg. Dus u bent vrouw en moe- der van een familie van helden „Nu zit je me uit te lachen! Zeg maar niet van neen. Ik heb 't gezien." „Pardon mevrouw. Zoo heb ik 't niet be doeld." „Als jy je heele leven had moeten luiste ren naar de successen van je familie als je een zoon had, die je met één hand optilde, en een dochter, die 't ook wel zou kunnen...» Dan zou je ze ook wel eens graag wat laten zien waar ze van opkeken en waar ze Je om meetelden." „Nou, een inbreker vangen da's heel wat." „Ik heb myn heele leven op zoo'n gelegen heid gehoopt," verklaarde ze droomerig. En toen kwam er een pijnlijke uitdrukking m haar oogen, terwyi ze hem aankeek. „Als ik je laat arresteeren, ga je de gevangenis in. Was dat waar, dat je de volgende week een vaste betrekking kon krygen?" „Ja, mevrouw." „Och hemel.... Goed.... Ga dan maar." Hy stond op, en zette zyn pet af, nu hy er de kans toe kree0. ,,'t Is jammer.... maar u hebt in alle ge val een Inbreker gevangen, al hebt u hem la ten gaan. Dat kunt u aan uw familie ver tellen." „Ik kan 't toch niet bewyzen?" zyn gezicht klaarde op. „Uw dochter kan 't bewyzen. Ze heeft me naar binnen zien gaan. Ik had haar wysgemaakt, dat ik een meter moest nakyken. Dan belt u de licht fabrieken op, dan kunt u bewyzen, dat net niemand van 't gas of de electriciteit ge weest is." Op het kantoor van de Stedeiyke Water leiding begreep de ééne man ucn anderen niet. „Ja, dat snap ik wel; je had 't land, om dat ze een revolver liet zien, en je wou haar eens tusschen nemen. Maar nu wilde je, dat ik him meter ga nakyken, op etenstyd, als de heele familie thuis is, en als ze jou be- schryven, moet ik zeggen, dat we zoo iemand niet hebben, om meters na te kyken. Is t niet? Maar ik begryp niet, dat iemand, die volgende week een beter baantje krygt dan die metemakijkery, een heel blok meters voor my wil doen, als ik dien éénen van hem overneem." „Man, ik had de dochter verteld, dat lk 7» meter moest nakyken! Ik wil die moeder haar glorie laten houden. Ze zouden haar anders nog uitlachen op den koop toe, om dat ze vergeten had, dat er drie metera in den kelder stonden." op Celebes in anderen zin meebrengt, zy plaatst Bali niet onder Makasser. Het doel is: Bali in de nieuwe organisatie groote vryheid te laten. Men wil er eerst de locale raden invoeren op de basis van den Karangasem-raad, hetgeen toch geheel in de iyn der Balische verlangens ligt. zyn die raden goed ingewerkt, dan wil men ze laten sa-menwerken in een college, dat de gezameniyke diensten der raden beheert, zoodat men niet divergeerend werkt met onnoodig veel personeel. Voor de zeven regenten die er zyn, geeft dit zeven raden. Het centrale college, hier- voren bedoeld, ontvangt voor zyn arbeid ae noodige middelen van de aangesloten raden. Het valt te betreuren dat de invoering der raden zoo moest worden uitgesteld. In den Volksraad is steeds gezegd, dat zy I snel moest geschieden doch thans is zeker voor dergelijke zaken geen geld en zy zul len middelen van het land niet kunnen missen. Bespreking met den rijksbemiddelaar De Ryfcsbemiddelaar mr. S. de Vries Czn.» beeft de partyen, betrokken by de staking aan de scheepswerf „Vooruit" te Spaarndam, opgeroepen tot een bespreking op het de partement van Arbeid op Maandagochtend as. te II uur. Lady Murray hapte naar lucht van verba zing'. Dus hy heeft je inderdaad gevraagd? Ja. Maar ik mocht geen voordeel trek ken uit zyn onwetendheid. Hy is volkomen vrij, evenal3 ik zelf. Als hy de zaak te moei- lijk vindt, zal hy niet terugkomen en zal lk het uitnemend begrypen en biliyken kun nen, zocals ik hem reeds heb meegedeeld. Maar liefste, Je neemt het wel heel kalm op! sprak lady Murray. Ik ben geen kind, tante Nora. Ik zie in, dat het leven soms veel moeiiykheden mee brengt, en dat we tegenover elkaar ver plicht zyn de zaak als vrije menschen te ^schouwen. Het Is een misvatting, het hu- weiyk alleen van den sentimenteelen kantte beschouwen. Lady Murray zag haar nicht aan met een zekere bewondering. Zij toonde in deze zaak wijsheid en voorzichtigheid: zy behandelde Jim met fyngevoeligen takt. Ik weet zeker, dat Jim veel van je houdt, zei lady Murray, die zich herinnerde, met welk *n vreemd teederen glans in dé oogen hy dien avond Carina telkens had aangestaard. Ja, dat geloof lk ook wel. Hebt ge zyn eerste vrouw goed gekend, tante Nora? Neen niet goed. Ik heb haar slechts 'n paar maal ontmoet. Zy was een ziekelyk schepsel. Het verwondert me, dat het Jim zelf niet heeft doen kwynen! Ik heb nog medeiyden met haar, sprak Carina in gedachten, hy vertelde me, dat hy niet altyd aardig is geweest voor haar. Hy scheen het wel te betreuren. Wat denkt ge, tante, zou hij zich erg ruw tegenover haar gedragen hebben? Neen. Maar hy is beslist en zet zyn wil door, ondanks alles, als een despoot. Maar ik houd van die hoedanigheden in een man, sprak lady Murray, die echter wel gezorgd had, 'n man te kiezen, die deze hoedanighe den niet bezat. Ach! Dat hangt er van af! zei Carina, die de bewondering harer tante niet kon deelen. Ze was bang, dat by een ontmoeting onder vier oogen zoo iemand je zou kunnen verpletteren. En Jim bezat juist die physieke kracht, die, gevoegd by een yzeren wil, zoo gemakkeiyk in bruutheid ontaardt. Carina had zyn kracht gevoeld: by tusschennoozen had het haar een rilling bezorgd. Vooral dien keer, toen hij met zooveel kalme zelfingeno menheid haar had verteld van de afstraf fing, die hy Peter had toegediend. Indien hy haar onverschilliger ware geweest, zou zy hem zelfs gevreesd hebben. Liefde gevoelen voor Jim Mallory beteekende ook in zekeren zin hem vreezen. Want die nederige houding van thans zou zeker geen biyvende zyn. Hy heeft me verteld, dat hy Peter een vracht zweepslagen had toegediend voor zyn onzinnig optreden dien dag. En toen hy het my vertelde, kreeg ik den indruk, dat hy ja, dat hy wreed kon zyn. Carina hield even stil voor zy de laatste woorden sprak. Nonsens, Carina! Voor zoover ik Peter's gedrag beoordeelen kon, was het inderdaad noodzakeiyk. En iedereen zegt het ze houden erg veel van elkaar! Carina ging zwygend voort, haar haren te borstelen. Ze bekeek de zaak aan alle kanten, om zichzelf beter te leeren kennen. Zij zag het goede i' Jim zoowel als het slechte, en was zelf verbaasd over de hel derheid harer visie. Ten slotte sprak zy: Ik heb altyd 't gevoel gehad, dat in dien lk ooit In het huweiyk trad, het zou zyn met iemand van myn Ieeftyd, met denzelfden smaak als ik. We zouden kame raden zy elk 'n werk doen, samen ge nieten van de vrye oogenblikken. Mogeiyk, dat we het niet erg breed zouden hebben, maar gelukkig zouden we zijn, en veel op reis. Ik ben 'n beetje bevreesd, dat ik me in Llnfold als in een gevangenis zal voelen, of schoon ik het *n mooi verbiyf vind. Lady Mv ray dacht heimelijk, dat bet voor C- '.na niet kwaad zou zyn, eens op gesloten te zitten. Ze had nu genoeg in den vreemde gezwalkt. Daarvan moet u niet afleiden, dat ik niet van mynheer Mallory houd, want dat doe ik wel, ging Carina voort. Ik houd meer van hem dan van wien ook, dien ik eer ontmoette, zyn kasteel laat me vry koud. Ik ben er nooit erg op gesteld geweest, altyd op dezelfde plaats te moeten wonen. Maar lk houd van hem, herhaalde zy, en het zou me spyten, als hy de voorwaarden te hard vond en niet meer terugkwam, zy deed deze bekentenis met volmaakten een voud. O, terug komen zal hy; daar behoef je niet bang voor te zyn, verzekerde lady Murray. Hy is dol verliefd op je. 't Is wel gek het te moeten zeggen van een man van' zyn leeftijd, maar hy schynt je op het eer ste gezicht lief te hebben gekregen! Ik ben er zeer verheugd over, Carina. Want ik zie je gaarne heel gelukkig! Dat vind lk erg lief van u, tante Nora. Maar ik ben er zeker van, dat zelfs indien lk hem huw, het my gesn geluk brengen zal! Kom, je moogt je niet aldus aan twy- fel overgeven, sprak lady Murray. In het begin moet het pad altyd geëffend worden. En ajl zyn er hindemissen, onoverkomeiyk zyn ze niet. Je bent wel zooveel Jonger hij heeft 'n grooten zoon en dan, jy bent katholiek.... Maar Jim wil natuuriyk alles in orde brengen, en je moet hem daarby helpen! Carina legde den haarborstel neer. Richard Grove heeft me gewaarschuwd, m'n leven niet voort te sleepen langs don kere paden. Ik weet zeker, dat hy daarby aan de behandeling en de ruwe manieren van Jim Mallory dacht. Wat dunkt u, tante? Ach! Richard is van dat slag uiterst onpractische menschen, die meenen, Cat er niemand goed genoeg voor je is, Carina. In dien ik in je plaats was, zou ik niet naar Richard Grove luisteren, behalve wanneer hy je adviezen geeft over je werk! Het was erg onverstandig van Grove ge weest, aldus tot deze jonge vrouw te spre ken. Lady Murray vond hem een vervelen den ouden man! NEGENDE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen was Mallory ner gens te vinden, en den vorigen avond had hy ook geen enkel plan geopperd voor de afleiding van zyn gasten, die waren uitge- noodigd, minstens tot Woensdag op Linfold te biyven logeeren. Of zy aan deze uitnoo- diging gehoor zouden geven, hing af, zoo althans voelde lady Murray het, van net resultaat van Jim's onderzoek naar de voor- waarde-r, te vervullen by het aangaan van een gemengd huweiyk. Indien er ook maar de geringste wryving ontstond, zou het on mogelijk zyn, langer op Unfold te vertoe ven. De situatie was overigens, zoo meende lady Murray, al vreemd en geneerend ge noeg. Hier vertoefden Jim en Carina, nog wel niet verloofd, maar toch ernstig van plan in het huweiyk met elkaar te treden, en zy was te gast in zyn huis. Naar bulten tredend, bemerkte zy haar nicht, gezeten in den tuin, in de schaauw van de groote cederboomen voor de oprij laan; zy schreed op haar toe. Waar is Jim? zoo vroeg zy. Carina zag van haar boek op. Ik weet het werkeiyk niet. Vandaag heb ik hem nog niet gezien. Hij is reeds vroeg weggegaan, maar Sophia beweert, dat hy 's Maandagsmorgens wel meer naar Lin- town gaat. Verwacht ze hem voor de lunch terug? Hy schynt niets gezegd te hebben, in dien u meer weten wilt, vraag het Sophia! Ik geloof dat het beter ls, dat we mor gen naar huls gaan, en Jim niet meer zien, zoolang deze geschiedenis duurt. Uitstekend, tante Nora. Ik geloof niet. dat het noodig ls, dat we nog hier olijven- Dat is nonsens. Het ls hier heeriyk, en In Londen zullen we eenvoudigweg door dc zon geroosterd worden. Terwyi ze dit zei, keek lady Murray ver drietig naar de verre, blauwe lyn der %ee' tusschen de boomen door. (Wordt vervolgd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10