Buitenlandsch Nieuws ZWITSERLAND IS SAFE De Jeff roe VIERDE BLAD VRIJDAG 29 JANUARI 1932 BLADZ Financieele Kroniek BAZEL ALS RIJNHAVEN OM DE GRANDE CHARTREUSE EEN KONING-BEKEERLING IN KONGO HENDERSON OP WEG NAAR GENÈVE NEW-YORKSCH RECLAME BORD NEERGESTORT FRANSCHE VERKIEZINGEN OP 22 MEI WEENSCHE UNIVERSITEIT GESLOTEN HET PROCES TE LÜBECK HINDENBURG NIET NAAR WEIMAR ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS EXAMEN TEEKENAAR KADASTER RECHTZAKEN „DE STIER VAN BOER BRAAT" Nasleep van een verkiezingsstrijd HET LIEFDESDRAMA TE LONNEKER EEN OPGEWONDEN MOTORRIJDER Door een koopman uitgedaagd DE KAMPER BANK Tegen den directeur 3 jaren gevangenisstraf geëisclit DIEFSTAL VAN KIPPEN GESLEPEN ROOVERS LANDBOUW EN DE CRISIS IN HET LANDB DRINGEND VER Klachten omtrent de o lieve men te richten tót GAZELLERIJWIE Soms vraagt men zich af, hoe het eigen lijk precies staat met den finahcieelen toe stand van Zwitserland, dat. als een inter nationale bankier in het klein, een rol speelt, die in het geheel niet in overeenstemming is met zijn geografische geringheid. Men kan u verzekeren, dat geen enkel gevaar haar wisselkoers bedreigt en ook geen enkel ge vaar dreigt het bankstelsel te verstoren. Het „Verstarren" van haar nationale en .inter nationale verband is geenszins te vreezen. Natuurlijk hebben de Zwitsersclie banken groote credieten aan het buitenland ver leend, waarvan een deel bevroren is. Het verslag van Layton bepaalt een getal van 785 millioen mark (een weinig meer dan een milliard Zwitsersche francs), voor de Zwitsersche Bankcredieten welke op korten termijn aan Duitschland zijn verleend. Dit is zeker een groot getal, maar het blijft ge ring in vergelijking met de som van meer dan 20 milliard die de globale balans van de groote Zwitsersche banken oplevert. Wanneer dat milliard aan credieten ook een bevroren actief, misschien zelfs gedeel telijk in gevaar, is, dan blijft toch het feit bestaan, dat de Zwitsersche Banken een li quiditeit van den eersten rang hebben met hun 900 millioen francs disponibel aan de Nationale Bank. Hun positie tezamen blijft zeer sterk. De internationale positie van Zwitserland is het niet minder, ondanks mogelijke verliezen en het gedeeltelijk bevriezen van buitenland- sche credieten. De vrees, die door sommige kranten wordt uitgesproken over de capa citeit van Zwitserland tot overschrijving, in geval van overplaatsing van de in Zwitser land door Duitschers geplaatste fondsen, naar een andere markt, is zonder grond. Eerst moet men vermelden dat die fondsen, eigendommen van vreemdelingen, voor het grootste deel op langen termijn zijn en daar om geen dreigend gevaar opleveren. In de eerste plaats zouden de bezitters van deze fondsen ze moeten omzetten in vorderingen op korten termijn; een algemeene realisable zou eventueel een reactie kunnen uitlokken op de binnenlandsche kapitaal-markt. Maar die fondsen zouden, zelfs wanneer ze in vor deringen op korten termijn waren omgezet, een som vertegenwoordigen waarvan de overschrijving geen moeilijkheden zou ver oorzaken. Zwitserland kan inderdaad tegenover die kapitalen in eigendom van vreemdelingen geldswaardig papier zetten in Pransche, Amerikaansc'ne, en andere niet bevroren fondsen. Volgens de resultaten van een pas inge steld onderzoek zijn de buitenlandsche niet bevroren beleggingen van Zwitserland groo- ter dan de Zwitsersche schulden aan het buitenland. Zoo zou de overschrijving, die trouwens in het geheel niet vaststaat, van Zwitsersche fondsen in het eigendom van buitenlanders op gemakkelijke wijze kunnen geschieden, temeer daar, om deze handeling zonder schokken te doen gebeuren, Zwitser land over een groote goudreserve van meer dan 2 milliard 300 millioen francs beschikt. Men kan dus zeggen, dat Zwitserland een bank- C~ muntstelsel heeft, welks soliditeit absoluut" boven allen twijfel verheven is. Het jaar 1931 was een ezer belangrijk jaar in de geschiedenis der ontwikkeling van de Bazelsche havens. Het ingeschreven handels verkeer bedroeg, dank zij de buitengewoon gunstige omstandigheden de zomerregens van 1931 veroorzaakten een zoo hooge water stand, zoodat de aken bijna zonder onder breking konden blijven varen 't laatste jaar 1.278.000 ton, tegenover iets meer dan een millioen in 1930. Op 't oogenblik vertegenwoordigt het han delsverkeer van de Bazelsche haven een derde van het geheele goederenverkeer aan het Bazelsche station. Het is grooter dan dat van Genève en Zürich, hetgeen de belang rijkheid aantoont, vooral wat de invoer be treft. In 1931 zal het zijkanaal van Kembs worden geopend, waardoor de scheepvaart de dam van Istein zal kunnen omzeilen, die een groote hinderpaal in de rivier vormt. Ook wordt de Rijn van Straatsburg tot Bazel geregulariseerd, waardoor het handelsverkeer tusschen deze beide steden veel sneller zal Worden. Protesten Het Fransche dagblad „République de llsère et du Sud Est" protesteert tegen de subsidie van 50.000 frs. in 1931 toegekend door het ministerie van buitenlandsche za ken ten behoeve van de „vermoeide intellec- tueelen, die als koekoeken zich genesteld hebben in de kloostercellen van de Grande Chartreuse". Genoemd blad noemt deze daad schande lijk en verkwistend en in geen enkel opzicht in het belang van de nationale zaak. Deze belachelijke plannen van senator Perrier kunnen Frankrijks naam in het buitenland slechts compromitteeren en verdienen ook uit dien hoofde algeheele afkeuring. De Unie der Fransche katholieken in Ge nève heeft ook van hare zijde een fel protest gericht tegen deze „nationale schanddaad". De nieuwe koning van Rolanda (Belgiscl Kongo) heeft ongeveer een jaar geleden aan de Witte Paters gevraagd om in den katholieken godsdienst onderwezen tê wor den; een inlandsch catechist heeft den ko ning thans reeds een jaar lang iederen dag onderricht gegeven, terwijl ook de Paters zelf den koning geregeld voorbereiden op het ontvangen van het H. Doopsel. Koning Mutara Ruhadigwa volgde zijn vader op (koning Musinga) die in Novem ber 1931 werd afgezet vanwege de tyran- nleke wijze waarop hij zijn gezag uitoefen de. De .orige koning regeerde reeds vanaf 1897, maar hij had altijd ruzie met zijn on derdanen waardoor de koloniale regeering herhaaldelijk in moeilijkheden werd ge bracht. Thans is hij afgezet en met zijn vrouwen en zijn moeder naar het Kivoe- meer in ballingschap gezonden. LONDEN, 28 Jan. Reuter meldt, dat Hen derson heden naar Genève vertrokken is. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph acht het' zeer wel mogelijk, dat MacDonald, wanneer hij zich in de tweede week van Februari naar Genève begeeft, teneinde de Ontwapeningsconferentie bü te wonen, te Parijs zijn reis zal onderbreken om een onderhoud te hebben met Laval. LONDEN 28 Jan (V.D.). Arthur Hender son, die Donderdag naar Genève is vertrok ken, heeft voor zijn vertrek aan persverte genwoordigers medegedeeld dat hij geens zins ontmoedigd is over de pessimistische uitlatingen door verschillende instanties no pens de Ontwapeningsconferentie. Hender son verklaarde vol hoop en vertrouwen naar Genève te gaan. De wereld verwacht veel van Genève en spr, verwacht dat deze hoop volle verwachtingen niet zullen worden be schaamd. Er waren geen regeeringsve: tegenwoordi- gers aanwezig bij het vertrek van Hender son. NEW YORK. 28 Jan. (VD). Ten gevolge van een hevigen storm is van een gebouw op den hoek van de Hadison Avenue een groot reclamebord naar beneden gekomen in de zeer drukke straat. Zeven mannen en drie vrouwen werden door het bord geraakt en min of meer ernstig gewond. PARIJS, 28 Jan. (V.D.). De „Matin" meldt, dat r' Fransche parlementsverkiezingen op 22 Mei a.s. zullen plaats hebben. De 29 Mei is gereserveerd voor herstemmingen. WEENEN, 28 Jan. (V. D.). De Ween- sche universiteit en haar bijgebouwen zijn in verband met de botsingen welke Donder dag tijdens de colleges van sociaal-demo cratische professoren hebben plaats ge had tusschen tot de Duitsche Volkspartij behoorende studenten en links-georiënteerde studenten tot nader order gesloten. Het is tot een vechtpartij gekomen, waar bij de leider der sociaal-democratische stu denten werd gewond. De rector van de universiteit heeft een scherpgestelde proclamatie uitgevaardigd, waarin de incidenten worden veroordeeld. Prof. Klotz verdedigd LÜBECK, 28 Jan. (WJ.) Bü opening der zitting in het tuberculoseproces verzocht de voorzitter het publiek dringend zich van bü- valsbetuigingen, zooals gisteren hebben plaats gehad na het pleidooi, te onthouden. Als laatste pleiter trad vervolgens op dr. Cuwin. verdediger van prof. Klotz. Pleiter best-eed voor alles de bewering, dat zijn cliënt als staats-kinderarts aan de invoering van het Calmette-procédé in Lü- beck had medegewerkt. De tuberculose-aan- gelegenheid door den tuberculosedienst be handeld; prof. Klotz heeft daarmede niets te maken gehad, PI. behandelde daarna de kwestie der foutieve diagnosen. Hij wees is het bijzonder op het rap port van prof. Much, die er den nadruk op heeft gelegd, dat men geen geneeskun dig, laat staan, een strafrechterlijk verwijt uit een foutieve diagnose kan afleiden Aan het slot van zün pleidooi wees pl. er op, dat prof. Klotz op 26 April het onheil inzag en verdere ongelukken voorkwam. Morgen wordt de behandeling voortgezet. BERLIJN, 28 Jan. (V. D.) Met het oog op den moeilijken politieken toe.tand te Berlün en de hierdoor vereischte aanwezig heid van den Rijkspresident, heeft deze be sloten er van af te zien persoonlijk deel t<. nemen aan de Goethe feesten te We-mar. LEIDEN, 29 Jan. Bevorderd is tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift geti teld „Bedrijfsorganisatie, van anti-révolution- nair standpunt beschouwd", de heer C. Bee kenkamp, geboren te Benthuizen. Idem tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Over Allergische huid reacties bij niet-allergische personen" de beer J. J. Brutel de la Rtvière, geboren te Assen. LEIDEN. 28 Januari. Geslaagd: Econo misch doctoraal examen Indologie, de heer J. Th. F. Hemsing. Bekend gemaakt wordt, dat in de maand April van dit jaar te 's-Gravenhage hst examen voor teekenaar aan het kadaster zal worden afgenomen. Nauere bijzonderheden bevat de Staats courant van 28 Januari no. 19. Voor de 5e Kamer der Haagsche Recht bank stond Donderdag terecht de 38-jarige elektricien G, den B., voorzitter van de pro- pagandaclub van „De Vrijheidsbond" te Mon ster, wien bij dagvaarding smaad, subsidair eenvoudige beleediging was ten laste gelegd. Verd. heeft ten vorigen jare tüdens de gemeenteraadsverkiezingen een verkiezings biljet doen verspreiden, door welks inhoud de candidaat van den Plattelandsbond de heer J. van E. zich beleedigd gevoelde. On der meer kwam daarin de volgende zinsnede voor Ook in .het proces O.- van de K. en in de houtkwestie heeft hü blijk gegeven, dat hü heelemaal niet wist waarom het ging en zoo dom is als (volgt de afbeelding van een stier) de stier van boer Braat.' „Uit de processtukken bhjkt. dat hü heeft staan draaien als een ketellapper, zoodat hij zelfs met een aanklacht wegens meineed is gedreigd" etc Verdachte erkende in opdracht van den voorzitter der kiesvereeniging den heer O., de biljetten te hebben doen verspreiden, doch geenszins de bedoeling te hebben ge had v. d. E. te krenken. Getuige v. d. E. kwam verklaren dat hij zich beleedigd achtte, do-h niet zoozeer door de vergelijking met d enstier. dan wel door hetgeen volgde over het proces. De president merkte op, dat een vergelij king met den stier van Braat, toch niet erg vleiend was. Verd. zeide verder dat het biljet als ant woord diende op een door den Plattelander- bond verspreid strooibiljet Ne: dat de getuigen waren gehoord die de biljetten hadden rondbezorgd in opdracht van verd., nam het O.M., waargenomen door jhr. mr. van Asch van WUck, requisitor. Z. E. A. zeide dat hij den inhoud van het biljet buitengewoon krenkend vond, en dat deze strijdwüze getuigt van een bedenkelüke verwarring der goede zeden. De bedoeling is toch de beste en edelste onder de bur gers af te vaardigen naar de vertegenwoor digende lichamen en als dan de keus als zoodanig op iemand valt, behoort deze niet bloct te staan aan een dergelijke bejegening. Dat men zulks in onze dagen niet erg meer vindt, achtte spr. een bedenkelijk ver- schünsel. Verdachte wist heel goéd wat hü deed én daarom acht spr. een flinke geldboete ge- wenscht- Eisch 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Mr. G. A. Boon voor ,den B., pleitend meende, dat men deze zaak, die ter plaatse wederom vergeten is, niet zoo moest opbla zen. Verd. is niet de steller van het biljet. Niet hij,- doch de voorzitter en na dezen hadden andere personen eerder voor een vervolging in aanmerking moeten komen. Het lijkt v/el of er geloot is en den B. uit de bus is gekomen. Het verwonderde pleiter dat v. d. E. zich niet door de qualificaties, die hem worden toegedacht in een biljet dat ter bevordering zijner verkiezing is ver spreid beleedigd heeft geacht Het naar vo ren brengen van intellectueele kwaliteit, kan' geen aanleiding geven tot een be- leediging.sklacht. In „De Tribune" worden overheidspersonen op heel wat, gepeperder wijze aangepakt, zonder dat een aanklacht volgt. Pleiter dringt aan op ontslag van rechts vervolging, subs. vrüspraak. Vonnis 11 Fe bruari a.s. Het gerechtshof te''Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak tegen J. H, uit Enschedé, .egen wien veertien dagen geleien door den procureur-generaal bü dit Hof twee jaar en zes maanden gevangenisstraf was geëischt, omdat hij zün meisje, dat de verloving met hem had uitgemaakt, in Juni 1931 op het Mercuriusplein te Lonneker. gemeente En schedé, met een scheermes enkele sneden over hals en gezicht had toegebracht, waar door het meisje levensgevaarlijk werd ge wond, waarvan zij later herstelde. Het Gerechtshof veroordeelde hem gisteren wegens zware mishandeling, gepleegd met voorbedachten rade tot één jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Voor dè Haagsche Rechtbank heeft Don derdagmiddag terecht gestaan de 44-jarige instrumentmaker A. Th. J. C., verdacht van poging tot doodslag. In den namiddag van 16 September j. 1. reed C. met een door hem bestuurden auto in de Boekhorstraat te Den Haag. Ter hoogte van de Herderstraat was een kleine volksoploop. C. die hetgroepje menschen wilde passeeren, werd hierin verhinderd, doordat een jongen met een fiets aan de hand hem den weg versperde. Hü maakte daarop eenigen aanmerking, hetgeen den koopman J. W. aanleiding gaf zich met het geval te bemoeien. Er ontstond een woorden wisseling waarbü C. met een ijzer zou heb ben gedreigd. C. reed vervolgens verder, doch bemerkte spoedig, dat W., die op een auto was ge klommen hem volgde. In da Groote Mark straat, kwam het weer büna tot handiaste- lükheden. C. reed toen maar de Torenstraat, en vandaar naar zijn woning in de Boek horststraat waar hü zich voorzag van een revolver geladen met scherpe patronen. Een en ander als veiligheidsmaatregel tegen W. Eenigen tüd later stopte hij bij het café van H. op den hoek van den Gsdsmpten Burgwal. Bü het verlaten van dit café kwam W. juist binnen en er dreigde opnieuw een ruziepartij, met het gevolg dat H. de beide mannen ver-aocht de kwestie maar op straat uit te maken. Naar getuigen verklaarden, zou C. toen tweemaal een schot in de lucht hebben ge lost en de derde maal in diens richting heb ben geschoten evenwel zonder hem te raken. Verdachte bekende in de lucht te hebben geschoten, doch hü heeft het wapen niet op W. gericht, dien hü anders zeker op 2 Meter afstand zou hebben geraakt. Hij zeide scherpschutter te zün en vroeger zelf een schiettent te hebben gehad. Het O. M. waargenomen door Mr. Hoek stra, achtte het een zeer ernstig feit, al zün de gevolgen gelukkig niet ernstig geweest Rekening houdend met het feit, dat W. uit dagend is opgetreden, reguireerde de officier schuldigvendaring aan poging to. zware mishandeling m eisch te een maand gevan genisstraf. De verdediger van verdachte betwistte dat deze het opzet zou hebben gehad W. te doo- den of te mishandelen. Doordat W. telkens m bokshouding voor hem ging staan, heeft O. hem schrik willen aanjagen. Pleiter con cludeerde tot vrüspraak subs, een voor- waardelüke lichte straf. Vonnis 11 Februari a.s. Donderdag heeft voor de Zwolsche recht bank terecht gestaan de 41-jarige J. v. d. W. voorheen directeur van de Kamper Bank, thans in voorarrest. Er was een buitenge woon groote publieke belangstelling, zoodat de politie regelend moest optreden. Blijkens de dagvaarding wordt verdachte ten laste gelegd dat hij: lo. tusschen 10 October 1925 en 29 Sep tember 1931 te Kampen in strijd met de wet tige bepalingen zonder toestemming van den Raad van commissarissen tot een hooger bedrag, dan waarvoor aan de vennootschap onderpand of zekerheid voor de terugbeta ling was of werd gegeven, voorschotten en credieten heeft verleend en door aan hem ondergeschikt personeel heeft doen verlee- nen en zün toestemming heeft gegeven tot het verleenen van zoodanige onvoldoend ge dekte voorschotten en credieten. pan 't ver leenen val welke aan G. van Dijk te Kam pen, Akse te Kampen, mr. Koetsier te Zwol le, Niks, tandarts te Zwolle, A. Rook te IJs- selmuiden, A. v. d. Voort te Kampen, W. Velldkmap te Kampen, J. Stoffer te Kam pen en anderen, onder wie verdachte zelf, verleende voorschotten en credieten de door genoemde vennootschap in den loop der ja ren geleden verliezen grootendeels te wijten zün; 2o. te Kampen in 1931, althans in den loop der jaren '30 en '31, opzettelijk aan hem on dergeschikte, daartoe opdracht gevende door misbruik van gezag, opzettelük heeft uitge lokt, dat die personen aldaar alstoen reke ning-courantboeken, waarin het bedrijf der Vennootschap betreffende aanteekening was en werd gehouden van rechten en verplich tingen der N. V. hebben vervalscht en val- schelük hebben opgemaakt; 3o. te Kampen in 1931 opzettelijk balans en winst- en verliesrekening en een toelich ting op de balanscüfers algemeen verkrijg baar gesteld en openbaar gemaakt heeft, wetende dat verschillende getallen niet over eenstemden met de werkelijkheid. Wetende dat de mededeelingen in de toe lichting achter Deposito's luidende: „door afzonderlüke belegging der spaargelden ver minderde de rekening Deposito's met ƒ500.000, een deel hiervan werd in Rekening courant geplaatst", in strijd was met de waarheid, en dat geen afzonderlüke beleg ging der spaargelden had plaats gehad. 4o. Te Kampen in 1928 opzettelük twee aan een ander toebehoorende effecten (een certificaat van aandeel der Twentsche Bank en een aandeel der Incassobank) welke de N. V. voor Frans Braaksma had ontvangen en in bewaring genomen, en welke verdachte dus als directeur van die bankinstelling uit dien hoofde onder zich had, wederrechtelük zich heeft toegeëigend. Het verhoor. Te ruim 10 uur opende de President mr. M. de Muinck de zitting, waarna de substi- tuut-Oofficier van Justitie mr. J. C. van Hasselt, de dagvaarding voorlas. Pres. tot verdachte v. d. W.: u was sinds October "25 de eenige beheerder van de Kamper Bank? Verdachte antwoordt bevestigend. Pres.: Door den rechter-commissaris is een instructie vastgesteld op 10 Oct. 1925 en u heeft zich niet altijd aan die instructie ge houden? U heeft credieten verleend voor een hooger bedrag dan in die instructie stond. Get.: Ja, münheer de president. Pres.: U heeft enorme credieten verstrekt- aan de in de dagvaarding genoemde perso nen, zoodat een verliespost van 800.000 ontstond? En dat alles zonder behoorlijke dekking. U wist toch, dat dat niet in den haak was. U speculeerde met het geld van de bank. Wat heeft u darop te antwoorden? Verd.: Ik ben wat over de schreef gegaan. Pres.: Hoe staat 't met het bedrag geleend met speculatieve doeleinden aan mr. Koet sier van 65.000? Verd.: Iets komt er van terecht. De Pres) .".ent ondervraagt verdachte om trent de overige vorderingen. Verdachte moet toegeven, dat er weinig te verhalen valt, omdat alweer te dekking ont breekt. Hü zegt gespeculeerd te hebben en daardoor in schulden te zün geraakt. Met premies voor een levensverzekering dacht hü de schulden weer te vereffenen. Pres.: U heeft in 1931 opdracht gegeven, dé rekening-courantboeken te vervalschen. Groote verliezen moesten worden wegge werkt. U zou veel voor eigen rekening ne men. U had een persoonlyke schuld van 60.000. Verd.: Ik meende dat dit weer terecht zou komen. Pres.: Zeker door de premies der levens verzekering. Het was uw bedoeling de juiste toestanden voor iedereen te verdoezelen. Uw VerValSchte balans wees een winstsaldo aan van meer dan 30.000. U heeft de schuld vorderingen op Koetsier, Niks, De Rook en anderen met groote bedragen verminderd. Was de balans ook aan cliënten, banken en de pers verstrekt? Verd.: De balans is verstrekt aan aandeel houders. Als de cliënten er om hadden ge- vraoagd, zou hun de inzage beknopt zijn verstrekt. 150 boeken zijn er gedrukt. Er waren ruim 120 aandeelhouders. Gegoochel met cijfers. Pres.: U goochelt met cüfers. Er is heele maal geen geld. 't Is alles fictie. Er is nooit sprake geweest van een transactie. En dan te spreken van een winstpost van 20.514.13. Hadt u permissie de aandeelen van de Twentsche en Incassobank te verkoopen? Verd.: Ik mocht er mee handelen. Als eerste getuige wordt gehoord S. Meijer- son, accountant te Deventer. Pres.: U heeft geassisteerd bü het opma ken der balans over het afgeloopen jaar. U wist dat verschillende van deze posten niet in overeenstemming waren met de werkelijk heid. U bracht positief een onwaar rapport uit. U wist dat was afgeschreven op de ver liesposten en toch keurde u goed. U weet heel goed dat er geen 5 ton belegd is in deposito's. Get. brengt niet veel in ter zijner ver dediging. Als tweede getuige wordt gehoord accoun tant Munnik uit Hilversum. De President stelt dezelfde vragen als aan den eerstgenoemden accountant. Spr. kr:jgt sterkt den indruk van geweldige machinaties door verminking der cijfers van de reke ning-courantboeken. Er zijn zelfs bladen ge licht uit de rekening-courantboeken. Getuige geeft toe dat er nadeelen kunnen ontstaan door een dubbele wijze van admi- nistreeren, maar het grootboek wijst alle posten openlük aan. In de rekening-courant boeken is alles nauwkeurig aangegeven, in het grootboek zijn de posten meer samen getrokken. De controle is zeer eenvoudig. De volgende getuige is W. Veldkamp, com missaris der Kamper Bank. Pres.: Wist u dat er aanzienlijke tekorten waren. Get.: Neen, dat wist ik niet. Ik dacht dat er winst was. Pres.: Wist u niet dat er diverse dubleuse schulden waren? Heeft u geen brieven ont vangen van accountant, Wieringa? Heeft in 1928 de heer Calkoen van de Middenstands- bank u niet gesproken over den minder gun- stigen toestand van de bank? De verdediger, mr. Kapteyn, brengt ln 't midden, dat in 't najaar van 1930 de bank in een zoodanige nüpende positie verkeerde, dat in den nacht naar Apeldoorn moest worden gereisd om aan een bedragje van 10.000 te komen. Pres.: Gaf u toestemming om ongedekte credieten te verleenen? Get.: Neen, nooit. Pres.: Had u zelf geld op de bank staan? Get.: Ja, iets wel. Getuige is zeer weifelend in zün antwoor den. Hij weet niets beslist. Zoo nu en dan probeert de verdediger het geheugen van get. op te frisschen- De Officier van Justitie, Mr. van Hasselt, achtte de ten laste gelegde valschheid in ge schrifte en misbruik van vertrouwen (sub. cier een gevangenisstraf van 3 jaren eischte. 2 en 3) bewezen, op grond waarvan de offi- De ten laste legging sub. 1 en 4 achtte de Officier niet bewezen. Hierna ving Mr. Kapteyn zün pleidooi aan. 6 maanden opgelegd De 4de Kamer der Amsterdamsche Recht bank veroordeelde heden den los werkman G. K. wegens poging tot diefstal van kippen, gepleegd te Hilversum, tot een gevangenis straf van 6 maanden. De man werd reeds eerder voor een dergelük feit veroordeeld. Hoe zij hun prooi vangen Wanneer wü thans melding maken van een even geslepen als lage berooving van dames, dan geschiedt zulks op de aller eerste plaats, omdat wij hopen, dat de slachtofers die dit lezen nu eindelük den meed zullen hebben zich te vervoegen bij de politie die dan zeker niet zal nalaten een einde te maken aan de praktijken van een tweetal jonge mannen, die in de Re sidentie hun slachtoffers zoeken onder wel gestelde, en alleen uitgaande dames, lezen wü in de ,Nwsbr.". Een gezellig theetje. Vele dames hebben nu eenmaal de ge woonte in de stad zünde in een of andere bekende gelegenheid te gaan theedrinken. Meestal, heel dikwüls zelfs, zijn zü daar- bü niet vergezeld van een heer. Dan alleen ook loepen zü geen gevaar. Tot de bezoeksters dier gelegenheden bs- hooren ongehuwde, gescheiden en natuurlijk ook ongetrouwde vrouwen. Er zün er bü die voldoende contanten bezitten, om eiken dag een betrekkelük duur kopje thee te gaan gebruiken, onder het genot van een strükje, desnoods een dansje. En natuurlük is het gebruiken van 'n gebakje, 'n pasteitje of andere lekkernüen daarbij niet uitgeslo ten. Op een gegeven moment komt dan het taschje te voorschijn, waaruit de portemon- naie moet worden gehaald om de vertering te betalen Daarop wordt geloerti. De dames hebben er niet op gelet, dat zü al dien tijd beloerd werden. Weliswaar hebben zü misschien twee keurig ge- kleede heeren zien zitten, inderdaad knap pe jongens, waarnaar wellicht menige da me zonder levensgezel heel even gekeken heeft. Maar dit tweetal ïieeft er niet aan gedacht op eenigerlei wüze de dames het hof 'te maken. Hun taak is tot dusver pas sief gebleven. Zü weten nu welke dame be taald heeft met 'n blauw of rood briefje, soms wel met een vüftigje of honderdje. Het is toch zoo gemakkelijk den kellner klein geld te vragen.... voor het huis houden. Zorgvuldig hebben zii hun prooi opgeno men en hun dagelüksche waarneming heeft hun daarbij de noodige ervaring ge schonken. Zü weten bü intuïtie welke da mes zü moeten hebben om te kunnen sla gen.. Het offensief. De dames zijn opgestaan, gaan weg, op den voet gevolgd door de „heeren", die on der een of ander voorwendsel dan eens glüdt er één uit voor de voeten der dames, de ander verliest wel eens 'n handschoen of rukt een pakje per ongeluk uit de handen der dame op straat in gesprek komen met de dames. In het door ons bedoelde ge val waren het twee gescheiden vrouwen, waarvan de een 'n behoorlük maandgeld heeft, de andere echter moet werken om ui haar levensonderhoud te voorzien. De eerste, die goed in haar contanten zit, had betaald met 'n briefje van vijf en twintig. De meeste dames laten zich niet aanspreken, maar wanneer charmante jon gelieden zoo beleefd zijn een dame 'n dienst te bewüzen, nu ja. dan eischt de genoten opvoeding, dat men in elk geval de burger- lüke beleefdheid in acht neemt. Natuurlük is hier het zwakke punt, dat de dames er in toestemmen in een of andere bodega of café maar steeds een prima gelegenheid een glaasje te gaan drinken. Zü zün onder de bekoring gekomen van die alleraardigste jongelui, die er zóó chique uitzien, dat deze bepaald uit goede families moeten stammen. Jaweldaarop worat ook gespeculeerd. De heeren kennen hun Pappenheimers. En bij het borrelen komen de tongetjes los, wordt er méér verteld dan noodig is, terwijl er voor gezorgd wordt, dat de glazen gevuld worden. De kennismaking vinden de „heeren" 'zoo charmant, dat zij den avond willen beslui ten met 'n gezellig dinertje. Een maaltüd in één der beste eet-gelegenheden, die Den Haag heeft. De ééne dame heeft een dochter thuis wachten, de andere heeft óók bezwaren. Maar deze worden, niet zonderenoeite. even wel met de noodige rapheid van tong weg geredeneerd. Er wordt een auto besteld. Even moet één der heeren langs huis rijden, want hij wil voor alle zekerheid wat meer geld halen. Men kan nooit weten De ontknooping. De chauffeur rüdt naar het opgegeven adres. Allercharmantst worden de dames uitgenoodigd dan uit te stappen om het heeren-appartement even in oogenschouw te nemen. De goede, joviale stemming' is er. Men gaat naar boven, betreedt een vrij eenvoudige kamer. Dan heeft er plots een zonderlinge scène plaats. Dè laatst binnen gekomen heer sluit de kamer van binnen af en stopt den sleutel in zün zak, terwül de andere zich voor het raam posteert. Dan spreekt de laatst binnengekomene: „Wü zullen u niets doen. dames. U gelieve alleen geen kabaal te maken. U kunt schreeuwen en om hu p roepen, dat zal u niets geven. Men zal u niet hooren. En bo vendien uw reputatie staat op het spel. In dien uw gewezen echtgenooten het eens zouden hooren, niet waar? Het eenige wat u te doen hebt is- Schudt uw portemonnaie leeg. U heeft daarnet 25 gulden gewisseld, geef mij al uw geld en uw sieraden. Dan kunt u beiden ongemoeid gaan." Altüd is de juffrouw vriendl Als men voor het raampje b En een krantje of een tü"1 Uit haar blanke handje Altüd is zü zeer voorkome En behulpzaam en beleef Zonder dat u deze juffrou Mèt het geld een fooitje En i""- u eens tel'fonee De Kn.01, staat voor u kl~ Ook de juffrouw en daa Is men ook beleefd voor Zü zit need'rig in haar h Heeft u haast, zij helpt Heeft u tüd, een vriend'lü'. Geeft een vriend'lijk woo; En nu heeft een brute k£;e Zulk een juffrouw aanger Voor een paar onnooz'le Die men neertelt voor ee Beste juffrouw van 't k-: Na de proza poëzie: Gróóter toch dan het kiosk Is der klanten sympathie! MAR~ Nadruk verboden) Wij moe' De blijmoedige stemming veranderd in een dramatisch beide dames zijn hevig onf zü eindelijk inzien, dat het meer is. Bovendien wordt er deur geklopt en een manne barsch: „Als jullie hulp no het me dan maar". Ee eene dame protesteert moet voor haar onderhoud niets missen. De andere te mogen gaan en geeft all waarde bij zich heeft. En dan zegt één der „heer Wü moe'en toch leven, aan den kost. Het zou u niet baai heid aan dit geval te g uzelf en uw familie in opsp Alleen de tramkaart heb behnuden. Zoo onderstebove bedrogen vrouwtjes, dat zü hebben het nummer van he ren. Dergelüke toestanden d deftig Den Haag in den j Er valt nog heel wat op te r lokalen van jolüt. Groote vergadering In het Jaarbeursgebouw Donderdag een landbouw-s- ploats onder voorzitterschiar. jhi. W. H. de Beaufort, dt Lardbouwfceurs. Het initiatief tot deze er uitgegaan van het U.L.G., a eeniging „De Landbouwbegp ren had opgedragen, dit 0 bouwbeurs" meerdere boe de provincie omvat, zoodat georganiseerde' landbouwers bereikt. De vergadering werd o.m. jhr. mr. dr. H. W. L. de B J. van Spanje, leden van Utrecht, den heer dr. ir. rükslandbouwconsulent te tegenwoordiger van de Re secretaris van het Kon. comité, den heer dr. Mol heer Braat, 2e Kamerlid, V" vergadering. Na een kort welkomst voorzitter, hield het Twee heer J. Weijtkamp, eene i noodtoestand in het Land Ook het Tweede Kamerl' voerde nog het woord. Tenslotte werd besloten J motie ter kennis van de Regee gen. De georganiseerde Utrech in vergadering bijeen, ter den noodtoestand in den lan beducht, dat het boere' ondergang wordt bedreigd; doordrongen van de noodz" de loonen ook ten plattelar den aangepast aan het v peil: overtuigd, dat de Ov Gewest en Gemeente in gaan; en dienovereenkomstig 00 ling bü werkloosheid in an den moet; bereid als hü is om, ev logsjaren, de voedselvoorz ITederiandsche Volk met- blü'ven dienen; doet een ernstig beroep Op geering om: ten spoedigste met steeds hare pogingen voort te zett in het werk te stellen w kosten verlagen, de bedrüf hoogen kan; de sociale lasten waar lichten en het vorderen redelijk opzeggen van cr_ theken tegen te gaan; beroept zich op de ten adviezen van den georg bouw; en gaat over tot de orde Weer komt het jaarlijks van de N. V. Gezelle Rij ren once aandacht vragen niet alleen grage kindcrha pen, maar ook ouderen z stelling en vreugde de 1 dezen huisvriend, cJ'e jaa komt afleggen, hernieuwen Alleraardigst is de g' hierin wordt verteld. De werkplaats van een Gazel elkaar des nachts hun lot aangekomen fietsen, die toegeluisterd, moeten da opendoen en het laatste aller geboo: tehuis, de g wielfabriek te Dieren, vert Het boekje ziet er even gers, wederom keurig ver velen het om zijn pret lezing gaarne aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13