f 250.- 150, 140.- Naar een heidensche wereld J. H. KRUL Jr. f 3000, f 750.- f 125.- Goedkoope warmte MONA-ANTHRACIET 'Een verbijsterende statistiek dit nummer bestaat uit vier bladen VRIJDAG 29 JANUARI 1932 ROND DE PACHTWET FEEST TE KEULEN Om de heiligverklaring van Albertus Magnus PAUL WARBURG GESTORVEN Een bekend New-Yorksch financier WRAK VAN DE M2 GEVONDEN GEEN DREIGEMENT DE DREIGBRIEVEN Groote belangstelling bij het publiek DE ROOFMOORD TE GORKUM De dader tot 15 jaar veroordeeld SNIJBLOEMEN Frankrijk sluit zijn grenzen Voornaamste Nieuws Het conflict in de textiel DE BAROMETER N.V. STEENKOLENHANDEL VOORHEEN De toestand van het land en tuinbouwbedrijf in Noord-Holland VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 179S5 AA8GIFTE MOET. 00 STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREH NA NET ONGEVAL TROTSCH op zijn overwinning BITTERE ERNST KINDERPALEIS IN MOSKOU NOG GEEN SPOOR VOORSTEL DER ALMELOSCHE FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem t V/EERBERICHT 0VERVEEN - TEL. 11617-14106 BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cU. bi) vooruitbeL Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct. per regel. Allo «bonne's on dit blad ziin Ingevolge de verzekeringsvoorwaurden «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ol beide oogen >Jj een ongeval met doodeliikeo afloop bi) verlies van een hand een voet ol een oog bli verlies van een duim ol wiisvingei bit een breuk van been rf arm verlies van 'n anderen vinger Op Zondag 13 December van het Vorig jaar hield het hoofdbestuur van »Voor Eer en Deugd" te Heerlen een groote vergadering, waarin pater Jacobs een rede uitsprak over de tegen woordige „massale zedenontaarding". volgens den eerw. spreker begint het er °ok in Limburg treurig uit te zien en Voltrekt zich in de mijnstreek reeds een •.fataal proces". Ik ben hiervan nog meer overtuigd, nu ik in tegenstelling met den osrw. spreker ook aan het steeds voort- Woekerend kwaad van den abortus pro vocates denk en zoo juist een studie hierover van mr. J. Valkhoff gelezen heb in de laatst verschenen aflevering Van het tijdschrift „Mensch en Maat schappij". Mijn eigen ervaring als maatschappe lijk werker en jurist in een onzer groote steden raadplegend en de gegevens van hir. Valkhoff overwegend, durf ik te zeg- Ssn: Wij rennen naar een heidensche Wereld. In 1910 schreef minister Regout, wien Wij het geniale artikel 251bis Wetb. van Strafrecht danken, reeds in het Voor lopig Verslag inzake het Wetsontwerp tot bestrijding van de zedeloosheid over den abortus criminalis als van een „zeer ornstigen toestand". En nu ruim twintig laar later moet ik met mr. Valkhoff er kennen, dat de toestand op dit gebied Wel „zeer droevig" is, wij te maken heb ben met „een enorm veel voorkomend öraatschappelijk verschijnsel". Wat heeft de wetgeving van Regout Bereikt? Weinig, omdat wetten zonder Zeden slechts vodjes papier zijn. Hoeveel Personen zich in ons land met abortus criminalis bezig houden, is zelfs bij be nadering niet te schatten. Het misdrijf Wordt vooral in de drie groote steden, de mijnstreek en eenige provincieplaatsen gepleegd, als Roermond, Wageningen en Enschedé. In Amsterdam en Rotterdam zou het aantal aborteurs en aborteuses Vrij nauwkeurig aan de politie bekend zijn. Vertellen wij hiervan wat meer. Mr. Valkhoff heeft zich tot vele ge- hessheeren der hoofdstad gewend, die allen zonder aarzelen verklaarden, „dat de omvang van de vruchtafdrijving enorm groot is," waarvan verreweg het grootste gedeelte door niet-medici ge schiedt, vooral door /rouwen. De politie bezit er naam, adres en verdere gege vens van ongeveer 250 personen, .me zonder twijfel aborteurs en abortenses zijn." Maar het werkelijke aantal moet op minstens 500 geschat worden! In Rot terdam is de toestand niet /eel aetcr. Hier beschikt de zeden- en kinderociife over een uitgebreide en zeer practiseh Ingerichte verzameling van kaarten, Waarop allerlei bruikbare gegevens ann- geteekend zijn. In Januari van het vorig laar bestond de verzameling, die steeds Nauwkeurig wordt oij gehouden, uit 543 Kaarten, waarvan elke kaart naam, adres, strafregister enz. enz. vermeldt van een Persoon, die zich vrij;vei zeker met het opwekken van crimineelen abortus be zig houdt. Van deze 543 nerscnen waren !59 zgn. deskundigen, die allen reeds eens of meermalen wegens het plegen van het misdrijf met de noiLie en vaak ook met de justitie in aanraking waren geweest. Verder waren er 188 bij, die anti-concepti >neele middelen verknopen, ®n 196, die zich voor kaartlegsters, hel derzienden. somnambulen e.d. uitgeven. Dp het bureau der Rotterdamsche zeden- en kinderpolitie hangt een kaart der gemeente, waarop spelden .net Kopoen Van verschalende kleur aangeven, v;.ai- de tot de drie genoemae soorten behoo- r®nde aborteurs en wonen. Heze kaart is eenvoudig bezaaid met spelden. Natuurlijk zijn er ook in ae Maasstad een aantal aborteurs en abor tuses, dat zich nog aan den speurzin der waakzame <m harcl werkende politie Weet te onttrekken. Doordat de Haagsche zedenpolitie, he- 'aas, een geheel ander s^'-l vo'gt. kent zij slechts 85 vrouwen en 30 nannen, dis zich aan het misdrijf schuldig maken. Zeker zijn er meer, want de cnef van de Haagsche zertennolitie verklaarde zelf aan mr. Valkhoff, dat minstens zeven achtste van de „handelaars in hygiënische artikelen" zich met abortus criminalis bezig houden! Toch zullen er Piet zooveel misdadigers van dit soort SiJn als in de beide havensteden, omdat Volgens mijn inlichtingen een Haagsche Geneesheer, die nogal veel kaartlegsters vaak de beste handlangsters pros- Htuées e.d. in zijn buurt heeft, 'n zeer drukke abortus criminalis-praktijk heeft Eenige jaren geleden had hij er nog een collega, die wegens plegen van het mis drijf echter in de gevangenis terecht is gekomen. Moge hij er ook spoedig een cel krijgen! Wat Limburg betreft, dr. Starmans, arts te Nuth, heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld en zijn bevindingen meegedeeld in het boekje ,,'v er. omrande en Kindersterfte in Limburg". Toen hi,i pas te Nuth in de mijnstreek gevestigd was, liep men voortdurend zijn huJp in tot het opwekken van crimineelen abor tus, maar op den duur wendde men zich niet meer tot hem, daar hij steeds weigerde zulke misdadige praktijken uit te oefenen. Zijn onderzoek heeft hem geleerd, dat abortus provocates veelvul dig voorkomt in miindorpen als Geleen Heerlerheide, Kerkrade, Spekholzer- heide, Nieuwenhagen, maar zelden op het overige platteland van Limburg Vrouwen hiervan, die van de vrucht vroegtijdig verlost willen worden, trek ken, gelijk tamelijk algemeen bekend is, meestal naar Roermond.. Een andere ijverige onderzoeker en scherpe opmer ker, dr. P. A. Barentsen, schreef, dat hij in zijn praktijk als geneesheer op het platteland van Oostelijk Noord- Brabant geen crimineelen abortus ge vonden heeft. Deze geneesheer gewaagde trouwens in het Nederl. Tijdschrift v. Geneeskunde van een uiterst zeld zaam voorkomen van afdrijving ten plattelande". Gok in Drente en Noord- Limburg kent men dit misdrijf ternau wernood. Dit wil echter niet zeggen, dat het geheele platteland van Nederland onschuldig is. Een Rotterdamsche apo theker, berucht aborteur, adverteerde in allerlei provinciebladen en had dan ook zelfs uit de Noordelijke provincies „patiënten". Vooral op de marktdagen verdienen de Rotterdamsche aborteurs en aborteuses een flink stuk brood aan de zwangere vrouwen, die van de Zuid Hoilandsche en Zeeuwsche eilanden ko men. Utrechtsche vrouwen trekken vooral naar Amsterdam. Vast staat ech ter, dat Noord-Hollandsche vrouwen hier het grootste contingent vormen. De politie moet zeer goed geoutilleerd en uiterst actief zijn om de bedrijvers van crimineelen abortus aan de justitie te kunnen overleveren- zij staat voor een buitengewoon moeilijke taak. Terwijl het misdrijf in ons land zeer veelvuldig ge pleegd wordt, werden er in 1924, 1925, 1923 en 1927 gemiddeld slechts 73 perso nen veroordeeld, dat is volgens de bere keningen van mr. Valkhof één veroor deeling op 200 gevallen! Snellen wij niet naar een heidensche wereld? perste Wakamatsu van he« Japansche leger k' n'et «ve'n'g '--ot-eh te zijn op zijn ®r«statie: de bezett'ng van de stad Koe pang tsu. De volgende week zullen in de Eerste Kamer de ontwerpen van wet. houden de nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommissies, ont werpen die door de Tweede Kamer reeds op 13 November 1930 met groote meer derheid van stemmen zijn goedgekeurd worden behandeld. Er zullen in den Senaat zonder twijfel langdurige en zwaarwichtige beschouwingen over de ze wetsvoorstellen gehouden woroen, ie meer daar de principieele tegenstanders reeds bij iedere gelegenheid, die zich in de laatste jaren voorgedaan heeft, hun stem hebben laten hooren. Wij zullen nu het voor en tegen van deze wetsvoorstellen niet bespreken, maar slechts even de aandacht vragen voor de eindstemming, die toch het be langrijkste is. We gelooven niet aan de mogelijkheid, dat een van de senatoren ook maar iets nieuws over de ontwer pen zou kunnen vertellen, of een nog niet gehoord argument hetzij voor of tegen zou kunn enaanvoeren. Waar het op aan komt is: of de ont werpen worden aangenomen of verwor pen. Mocht dit laatste het geval zijn. dan komt nog de vraag aan de orde, welke gevolgen dat zal meebrengen. We meenen echter reden te hebben om niet te somber gestemd te zijn en achten het van belang de gronden daarvoor hier mede te deelen. Bij de behandeling op 2 December j.l. in de Eerste Kamer van het wets ontwerp inzake het verleenen van gel delijke uitkeeringen aan mobilisatie slachtoffers, had de heer Pollema ver kondigd, dat de regeering ook zonder de teen aan de orde zijnde wet, tot net treffen van een bepaalden maatregel gérechtigd was. Dit werd op staatsrech telijke iron den bestreden door prof. Kranenburg en het was hiertegen dat weer werd opgekomen door prof. de Sa- vornin Lohman. Deze zeide, dat het van eenig belang was er tegen op te komen, wanneer in de Kamer min of meer ex cathedra, zonder tegenspraak bewerin gen van staatsrechtelijken aard zouden worden verkondigd, die geenszins vast staan, omdat daardoor de indruk zou kunnen worden gevestigd, alsof het van zelf sprak, dat iedereen, die het Staats recht beoefent, het met die opvattingen eens was. Dit was daarom een merkwaardige uiting, omdat er uit mocht worden af geleid, dat. als een bepaalde opvatting niet weersproken werd, men het er alge meen mee eens was. Nu wil het toeval, dat prof. de Sa- vornin Lohman rapporteur was van het wetsontwerp tot wijziging van de Oc trooiwet, waarover op 4 Mei 1931 voor- oopig verslag werd uitgebracht. In dit verslag lezen we dat verscheidene leden hun stem wel aan het wetsontwerp zou den geven. Niettemin wenschten zij daaraan toe te voegen, dat zij de argu menten der Regeering ten gunste van dat voorstel allerminst steekhoudend achtten, doch dat zij bij het bepalen hunner stem voornamelijk in aanmer king wilden nemen, dat eene groote meerderheid in de Tweede Kamer 58 leden stemden voor, 10 tegen dit wets ontwerp heeft aanvaard. Een opvatting van den plicht van een Eerste Kamerlid en hier nog wel van verscheidene leden, die in het verdere verslag met geen woord weersproken is We mogen dus aannemen, dat men die zienswijze algemeen aanvaardt en dat de Eerste Kamer niet geheel vrij is om een wetsontwerp te beoordeelen naar het eigen inzicht, maar er ook rekening mee moet houden of in de Tweede Ka mer een groote meerderheid het ont werp heeft aangenomen. Welnu wat bij de wijziging van de Octrooiwet het geval was, is ook het ge val bij de Pachtwetten, want deze zijn door de Tweede Kamer aangenomen met 65 tegen 26 stemmen. Onder de tegenstemmers waren bovendien nog de beide communisten, die hun „tegen" zeker niet hebben uitgebracht omdat ze meenden dat het eigendomsrecht ol de vrijheid van contracteeren werd aange tast. Als de Eerste Kamer zichzelf dus ge lijk blijft, en wij kunnen van dit college dat de zaken met zulk een ernst behan delt niet anders verwachten, dan zullen verscheidene leden ongeacht hun be zwaren, evenals bij de wijziging van de Octrooiwet, ook nu moeten voor stem men. We zien met belangstelling den uit slag van de stemming tegemoet en het kan niet anders of na het hierboven geciteerde zijn wij hoopvol gestemd. Heden (Vrijdag), Zaterdag en Zondag vie ren de Katholieke Keulenaren fee:t naar aanleiding van de heiligverklaring van Al bertus Magnus. Zondagmorgen van 8 tot 9 uur zal een groote plechtige processie van de St. An- dreaskerk naar den Dom trekken, cm het schrijn met de reliquirën van den Hsil ga naar de Domkerk over te brengen. Overdag wordt het schrijn in den dom ten toongesteld, om 's avonds weer na een plechtig Lof naar de St. Andreaskerk terug te worden gebracht. Van 7 tot 9 uur zal de dom geïllumineerd worden. Te New-York is overleden de bekende bankier Paul M. Warburg. Warburg was, zooals de naam reeds doet vermoeden, een Duitscher van geboorte; hij werd In 1868 te Hamburg geboren en In 1894 opgenomen als lid der bankiersfirma M. M. Warburg Co. In 1902 trad Paul Warburg in het huweiyk met Nina Loeb, een dochter van den New-Yorkschen bankier Loeb. Na zijn huweiyk vestigde Warburg zich te New- York, waar hij firmant werd in de bank- associatie Kahn, Loeb en Co. Reeds spoedig na zijn aankomst in de Nieuwe Wereld wist Warburg zich een grooten naam te verwer ven in de financieele wereld van Amerika, in het byzonder door zyn steun aan Harriman's spoorwegtransacties en de financiering van de expansie der Pennsylvania. Warburg wees nerhaaldelijk in woord en geschrift op de grondfouten van het Ame- rikaansche credietwezen, vooral ergerde hü zich aan het ontbreken van zuivere circula tiebanken in de Ver. Staten. Oorspronkeiyk was hij aanhanger van het denkbeeld van één centrale bank, doch al spoedig besefte hy. dat dit denkbeeld om velerlei politieke bezwaren niet zou zijn door te voeren. In 1908 ontwierp Warburg tezamen met senator Nelson Aldrich, Henry P. Davidson, Prank Vanderlip en A. Pitt Andrew het Aldrich- Currency-rapport, hetwelk de theoretische basis van het huidige circulatiestelsel in de Ver. Staten is. Eveneens had hy een groot aandeel in de totstandkoming van de Fed. Reserve Act., tengevolge waarvan Warburg door president Wilson werd benoemd tot lid van den Fed. Reserve Board. In dit lichaam ondervond hij evenwel grooten tegenstand, welke hoofdzakelijk te wijten was aan zijn Duitsche afkomst. Hoe wel genaturaliseerd Amerikaansch buiger, was men In den Raad zeer afkeerig van zijn adviezen en critieken. In 1918 trad War burg als lid van den Reserve Board af, welk aftreden ongetwyfeld verband zal hebben ge houden met zyn moeiiyke positie in dit lichaam. In 1921 richtte hij de Internationa! Acceptance Bank op, waarvan hy president werd. Deze banlc heeft ten doel bemiddelend op te treden bij credietverleeningen van Amerika aan het buitenland, speciaal aan Duitschland. Het blijkt dus wel, dat Warburg ondanks zijn Amerikaansch burgerschap, zijn corspronkelyk vaderland nooit heeft verge ten. Dit heeft men hem dikwijls verweten en nog onlangs, toen president Hoover zyn mo ratorium uitvaardigde, kwam dit weer ter sprake. Behalve van de firma Kahn. Loeb Co.. maakte Warburg ook nog deel uit van het bestuur van verschillende spoorwegen o.a. van de Baltimore Ohio en de Union Pacific. Ook was hij commissaris van ver schillende industrieele ondernemingen. «ir Niet zonder bloedvergieten kan Japan zijuopmarsch voortzetten! Deze Chineescbe sol daat vond den dood bi) een bombardement van Koepangtsu door Japansche vliegtnigen. Nauw'iyks Is het jaar begonnen Of beroemde weerprofeten Komen ons a! weer vertellen. Wat wy nóódig moeten weten. Zij vertellen en voorspellen. Naar verscheiden aanknoop-punten, Dat dit jaar nu eens byzonder Door koud weertje uit zal munten! Koffiedik is niet meer mode. Ook geen ei of kraaltjes rygen. Wetenschêpp'lyk wordt gesproken Wantdan heeft een mensch te zwijgen Golfstroom.... brgewone menschen Kunnen dit wel niet vertalen. Maar ze voelen, dat het dom staat Nu de schouders op te halen! Dus.... natuuriyk, twee en dertig Is zoo koud als tante's voeten. Wol doet dezen zomer opgeld En geen mensch krygt zomersproeten! Vreemd alleen, dat juist de winter, Met een kans om van te smullen! Niet wil meedoen de voorspelling Op haar ys'lykst aan te vullen! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) "ONDEN, 28 Jan. (V.D.). Tydens het on derzoek naar den ve-misten onderzeeër M II heeft een marinevliegtuig ongeveer 8 myien ten N.W. van den lichttoren Portland Hill een olievlek ontdekt. Later bleven de zoek- ïynen van een mynenzoeker daar aan een hindernis hangen, waarvan men thans met vrij groote stelligheid g^ooft, dat het het wrak is van de M 2. Toen het vaartuig ,Sabre" zijn anker liet vallen, kwam nog meer olie aan de oppervlakte. Direct werden duikers aan het werk gezeu, die geloofden klopteekenen te hebben gehoord. Tot op het oogenblik dat het bericht wordt verzonden, hebben zy niet den bodem der zee bereikt, zoodat er nog geen volkomen zekerheid be staat of de onderzeeër inderdaad gevonden Is. Hedenmorgen heeft de Arrondissements rechtbank te Dordrecht uitspraak gedaan in de strafzaak tegen C. S. uit Woerden, die op 15 Januari j.l. terecht stond, verdacht van den moord op notaris Courrecht Staal te Gorkum. Het O.M. had een gevangenis straf van 15 jaren geëtscht. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. In de voorstad van Moskou Krasnaja Presnja heeft men den eersten steen ge legd voor een modern kinderpaleis. In dit gebouw zullen gymnastiekzalen, een kindertooneel, kinderbioscoop, chemische la boratoria en onderwyslokalen ondergebracht worden. De directie van den Landbouw deelt mede, dat volgens telefonische mededeeling van den Rykslandbouwconsulent te Parys het Jdumal-officiel van Donderdagmorgen 28 Januari de mededeeling bevat, dat de invoer van snybloemen uit alle landen voorloopig vérboden is wegens uitputting der contin genten. Er wordt slechts uitzondering gemaakt voor den invoer der 100 K.G. snijbloemen per dag per vliegtuig in te voeren uit Neder land. Naar wy vernemen, heeft zich sinds de publicatie van het facsimile der beide dreig brieven, waarvan verondersteld wordt, dai zy verband houden met de naby de hoofd stad gepleegde spoorwegaanslagen, een vijf tigtal personen, hetzij schriftelijk, hetzy persoonlijk, tot het politiebureau aan den Admiraal de Ruyterweg en tot andere bu reaux gewend, wel een bewys dat de pu blieke belangstelling voor deze aangelegen heid byzonder groot is. De op deze wyze door de politie ontvangen mededeelingen. waarin verschillende vermoedens omtrent de herkomst van deze brieven worden geuit, worden alle nauwkeurig onderzocht, hoewel van verschillende dezer inlichtingen wei reeds dadeiyk kon worden aangenomen, dat zy geen waarde hebben. Tot eenig positief resultaat heeft de pu blicatie op het oogenblik nog niet geleid. PLANK OP DE RAILS GEVONDEN Weer een treinaanslag? Donderdagavond, omstreeks kwart voor twaalf, heeft een bewaker van de Ned. Spoorwegen op een goederenspoor in de na bijheid van de Czaar Peterstraat te Amster dam en ongeveer ter hoogte van de lucht brug voor voetgangers, een dikke plank, al thans een gedeelte daarvan, op een goede renspoor gevonden. Deze pank, aldus „De Telegraaf", was door de wielen van een trein stuk gereden. Oogenblikkelijk werd de politie gewaar schuwd en deze stelde met den onderchef van het goederenstation Rietlanden een on derzoek in. Bij de ondervraging van eenige spoorwegemployé's bleek niet dat er ver dachte personen op de baan waren geweest. Evenmin kon blyken dat hier baldadigheid in het spel was. Kans bestaat, dat de plank van een passeerenden goederentrein is ge vallen en door een volgenden trein is over reden. Het onderzoek werd in de nachteiyke uren voortgezet. Geen kwade trouw in het spel. Bij een nader onderzoek is echter geble ken dat dit stuk hout diende voor het doen stoppen van rangeerende wagens. Men mag dus aannemen, dat men in dit geval, on danks het feit, dat het stuk hout gevon den Is op een plaats, waar het niet thuis hoorde, niet met kwade trouw te doen heert. De politie biyft evenwel waakzaam. Om den gouden standaard in Znid-Afrika. De ontslag-aanvrage van sir Eric Drum mond. De Japanners bezetten de Chineezenstad in Sjanghai. Frankrijk bloemen. verbiedt den Invoer van snü- In de Donderdag te Almelo gehouden con ferentie tusschen de Almelosche fabrikanten- vereeniging en de vertegenwoordigers der textielarbeiders-organisaties, waartoe de fa brikanten laatstgenoemden hadden uitgenoo- digd, is gesproken over eventueel In te voeren loonsverlagingen. Tot een tastbaar resultaat is men echter niet gekomen, daar de fabrikanten een voor stel deden, hetwelk in de organisaties nader zal worden besproken. Het voorstel houdt het volgende In: 1. willen de organisaties over geen enkele loonsverlaging spreken, dan dragen zfj de j verantwoordeiykheid van eventueel verder te nemen maatregelen (zonder dat dit als drei gement bedoeld is) 2. willen de organisaties alsnog over een gedifferentieerde loonsverlaging, verschillend voor buitenlandsche en blnnenlandschc markt, spreken ,dan bestaat daartoe gelegen heid over 14 dagen. gómbere vooruitzichten voor het Westland. Tegen den verdachte Inzake den roofmoord te Geldrop werd acht jaar gevangenisstraf geëischt De Ryksbemlddelaar heeft den Minister van Arbeid thans voorgesteld een enquêtecom missie te benoemen in verband met de textielstaking in Twente. Tegen den verdachte v. d. W. werd inzake de verduisteringen bi) de Kamperbank drie jaar gevangenisstraf geëischt. Verklaring van minister-president Renkln over de bestuurlijke taairegeling in België. De moordenaar van notaris Courrecht Staal tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. O Barometerstand 9 uur v.m.: 7 80 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.11. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, waaschijnljjk droog weer, iets «achter, nog temperatuur om het /riespunt in het Zuid-Oosten. Hoogste barometerstand 781.3 te - Ylünchen Laagste barometerstand 734.9 te Rost. ITWVVVTWVVVVWVVVTVVVVVVVTVVVVWVVVTVVVV U leert een goede kwaliteit an- thraciet kennen door MONA-AN- THRACIET te stoken. slakt niet, dus Uw haard of kachel gaat niet uit. MONA-ANTHRACIET geeft weinig asch, dus geen hinder lijk stof in Uw kamer. MONA- ANTHRACIET is aangenaam te stoken en niet duur. Een commissie van onderzoek ingesteld Overeenkomstig een besluit van de Staten hebben Ged. Staten van Noord-Holland een commissie ingesteld, welke een onderzoek zal hebben in te stellen naar de toestanden en omstandigheden, die van invloed zyn op of samenhangen met het land- en tuin- bouwbedryf in Noord-Holland en zal hebben te rapporteeren, welke maatregelen geno men zouden kunnen worden om bezwaren uit den weg te. ruimen en den bloei dier bedrijven te bevorderen. Als lid en tevens voorzitter der commissie is aangewezen prof. dr. ir G. Minderhoud te Wageningen; leden zijn de heeren Jac. Groen Az„ te Zuid- Scharwoude. ir. J. G. Hazeloop te Alkmaar J. Hilgenga te Utrecht, rector J. P. J. Kok te Bloemendaal. H. K. Koster te Wieringer- waard. H. J. Kuiper te Haarlem, J. W. MatthUsen te Amsterdam, S. Rodrigues de Miranda te Amsterdam, H. G. Rohe te Am sterdam, M W. v. d. Schans te Bovenkerk, P. Slot te Broek op Langendyk, P. Stapel te Hoogkarspel, W. v. d. Wall te Alkmaar, ir. G. Veenstra te Stbagen en dr. J. H. van Zanten te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1