HET DRAMA TE ECHT |DE GRAPJAS HARLEKIJN! HET VAN DEN LANGS DONKERE PADEN Hoe zal de rechter oordeelen DE AANWIJZINGEN IN HET TRAGISCH GEBEUREN RECHTZAKEN Harlekijn èeeft den luien Simon een lesje FINANCIEN VEREENIGING VOOR DEN EFFECTENHANDEL Doodsangst! RADIO-OMROEP GELDKIST OPENGEBROKEN Ruim f 1600 buit gemaakt Naar het Engelsch door J. Scheepens Menigeen heeft zich reeds de vraag ge- eteld, welke straffen kunnen opgelegd wor den bij een veroordeelend vonnis tegen de daders van het gruwelijk drama te Echt. Er zijn twee verdachten, waartegen het on derzoek thans loopt, maar waarvan natuur lijk de schuldvraag nog dient te worden uit gemaakt. De onderzoekingen en verhooren worden intusschen met kracht voortgezet, tengevol ge waarvan telkens het besef levendiger wordt, dat in het gebeurde veel onbegrijpe lijke dingen voorkomen. Naar wij reeds aan de „Limb. K." ontleen den, zijn reeds in voorverhoor genomen een aantal personen over de schoten, welke in den bewusten nacht van 4 op 5 December zijn gehoord door menschen te Eschbroek, De Vorst, aan den rand van Putbroek en nabij de Duitsche grens. Op moord, dus doodslag met voorbedach ten rade, staat het maximum van levens lange gevangenisstraf of 20 jaar. Of dit misdrijf bij het gebeurde te Put broek zal kunnen worden ten laste gelegd, is een groote vraag: voorzoover de aanwijzin gen, (naar ons weten) strekken en de feiten uitwijzen, zal van moord hier wel geen spra ke zijn. Intusschen, de mogelijkheid van ver dere ontdekkingen of onthullingen is vanzelf niet uitgesloten, zoodat hier een vaste con clusie niet kan worden getrokken. De tweede mogelijkheid van beschuldiging ls: doodslag, in vereeniging gepleegd, op meerdere personen: zooals de zaak nu staat, is op een dergelijke ten laste legging meer kans. Het maximum op dit misdrijf is 15 Jaar. Is bewijsvoering mogelijk? Ook deze vraag, aldus het blad, is herhaal delijk gesteld, vooral met het oog op de al gemeen als zeer waarschijnlijk aangenomen meening, dat in deze zaak de verdachten, de mogelijke daders, blijven zwijgen. Men moet niet vergeten, dat er geen di recte getuigen van het misdrijf kunnen op treden: immers de aangevallenen zijn dood, en degenen die als verdachten worden be schouwd zwijgen tot nu toe. Van dien kant is dus nog geen wettig bewijsmiddel kunnen ge vonden worden. Daar zijn echter verschillende aanwijzin gen, welke duiden op de groote mogelijkheid van schuld der verdachten, tengevolge waar van voor de Rechtbank een overtuigend schuldbewijs zou kunnen worden gevormd, b.v. het ontbreken van een degelijk alibi, de algemeene houding der verdachten, het ge tuigenis van verschillende personen, die de verdachten dien avond bij het verlaten van het café in de richting van de plaats waar het drama zich heeft afgespeeld, hebben zien gaan. Tegenwoordig worden echter de z.g. „stille getuigen" dat zijn aanwijzingen in rapporten van ter zake als deskundig aangemerkte per sonen t.a.v. bloedsporenonderzoek, voetaf drukken, vingerafdrukken, stofonderzoek. wapenkenmerken, enz., als wettig bewijsmid del toegelaten. Een uitgebreide verzameling van materia len als schoppen, geweren, browning, para bellum, jacht-patronen en -hulzen, kleeren er. parabellum-hulzen zijn door de Justitie bij het onderzoek in dit drama bijeenge bracht en voor deskundig onderzoek opge zonden naar dhr. Van Waegeningh te Maas tricht, die op het gebied van criminologische scheikunde reeds jaren zijn sporen heeft ver diend. Is het resultaat van dit onderzoek al bekend? We gelooven niet onbescheiden te zijn, als we mededeelen, dat dit onder zoek practisch nog lang niet beëindigd is. zoodat van een volledig deskundig rapport zeker nog geen sprake is. De onderzoekingen zooals die door dhr. Van Waegeningh wor den gedaan, vereischen zulk een nauwgezet en scherp, steeds opnieuw controleerend en vergelijkend werk, dat daarmede inderdaad een lange tijd kan verloopen. Zooals de zaak er thans voorstaat, zijn we van meening, dat de resultaten van 't des kundige materialen-onderzoek voor den voortgang van het proces van zeer groot, zoo niet alles-beheerschend, belang zijn, zonder hetwelk een resultaat hebbende ten laste leg ging onmogelijk zal blijken, tenzij nieuwe aanwijzingen, of misschien wel directe getui genverklaringen over het misdrijf zelf, wor den gevonden. Wat blijkt uit de aanwijzingen. Op den openbaren boschweg, gaande van Annedaal naar Maria-hoop, tusschen de wo ning van Reinders en die van de families Kerstens en Wehrens, zijn door de Justitie terzijde van den landweg in het met heide begroeide gedeelte vrij duidelijke bloedsporen gevonden op twee plaatsen, terwijl tegen den dam achter de volbegroeide greppel (dus vlak tegen het mastbosch aan) een derde bloed spoor werd ontdekt. Opmerkelijk was daarbij dat de grond onder deze bloedsporen op alle drie de plaatsen over een betrekkelijk geringe oppervlakte was doorzeefd met hagelkorrels. Met een bus werd de grond hier voorzich tig uitgelicht, waarbij het onderzoek van de aldus verkregen aarde aangaf, dat zich in een kleine hoeveelheid grond twintig tot der tig hagelkorrels bevonden. Uit een en ander heeft men met vrij groote zekerheid afge leid, dat de drie slachtoffers hier zijn aange schoten, althans, dat ze hier van hun aan vallers, de genadeschoten hebben ontvangen. Uit de medische verklaringen is komen vast te staan, dat de op korten afstand geloste hagelschoten van zeer dichtbij, ja zelfs vlak op het lichaam, zijn gelost, valt hieruit af te leiden, dat in twee gevallen de prop van de lading door het lichaam en in den grond is gedrongen, terwijl bij een ervan zelfs het. kartonnen afsluitdekseltje boven op de pa troon voor een gedeelte in den grond werd terug gevonden (onder het bloedspoor). Op de ongelukkige slachtoffers zijn een groot aantal schoten afgevuurd, zoowel revolver als jachtgeweerschoten, terwijl de z.g. gena deschoten ontzettende verwondingen hebben veroorzaakt. Volgens de medische verklaringen vertoon den de revolverschotwonden, een wat van achter naar voren oploopend wondkanaal, tengevolge waarvan kan worden geconclu deerd, dat de schoten eenigszins van bene den naar boven zijn gelost. Aanvankelijk meende men hieruit de gevolgtrekking te hebben kunnen maken, dat de aanvallers zich ergens terzij van den weg (b.v. bij een bietenkuil in het aangrenzend akkerland) verdekt in hinderlaag hadden gelegd. Latere nasporingen hebben die conclusie intusschen niet bevestigd. Van welke plaats is gescho ten ligt tot nu toe nog in het onzekere. Een der slachtoffers heeft misschien bij het los sen der eerste schoten zich in veiligheid willen brengen in het bosch, doch hij werd door schoten achterhaald en neergeveld op den dam, waar hij, evenals zijn makkers langs den weg, op zoo gruwzame wijze 't ge nadeschot heeft ontvangen. Voor de Justitie was een soort reconstruc tie van de opeenvolgende handelingen van den overval zeer moeilijk, wijl alleen bloert- sporen zijn gevonden, doch de ligging van de lijken niet meer kan worden nagegaan; an ders is uit de ligging van het lichaam soms heel wat af te leiden. Nu is het slechts gis sen. Ook in welke richting de jongens op hun nachtelijken tocht in deze omgeving hebben geloopen, nadat zij het huis hadden verlaten, is niet met zekerheid te zeggen. Wel kan men veronderstellen, dat de jongens niet den ge- heelen boschweg vanaf hun huis tot aan de plek waar de dood hen verraste, hebben ge volgd, want dan zouden zij kort langs een boerderij hebben moeten passeeren, waar 'n zeer waakzame hond hun aanwezigheid op dit nachtelijk uur zeker zou hebben verraden door geblaf: dit nu is, voorzoover men bij nauwkeurige navragen heeft kunnen nagaan, niet gehoord omstreeks den tijd, dat de jon gens den dood tegemoet gingen. Trouwens nog om een andere omstandigheid is het waarschijnlijker, dat ze langs een omweg via brandgangen op het bewuste stukje boscn- weg zijn gekomen, n.l. het feit, dat in een der bosch-brandgangen een lantaarn is ge vonden, welke aan een der slachtoffers heeft toebehoord, en welke hij vermoedelijk op zijn tocht daar heeft verloren. Uit het maken van dezen omweg zou weer blijken, dat de daders van den doodslag, als ze al op den uitkijk hadden gelegen, de jongens eerst kort voor den overval hebben kunnen zien, waar mede de moordbeschuldiging eventueel zeer verzwakt zou worden. Door sommigen wordt het feit, dat graaf- werktuigen voor het maken van den kuil zijn gebruikt, aangevoerd als een aanwijzing, dat de overval zou zijn voorbereid. Dit zegt niets: immers het is zeer wel mogelijk, dat eerst na het gewelddadig ombrengen van de drie on gelukkige slachtoffers, schoppen of iets der gelijks ergens zijn gehaald. Dat men na het volvoeren van het misdrijf nog een korteren of langeren tijd op de plaats van het ge beurde heeft getoefd, zou oa. hieruit kunnen worden afgeleid, dat dicht bij de plaatsen, waar de bloedsporen op den weg zijn gevon den, omstreeks 10 jachtpatroonhulzen zyn gevonden op een hoopje verborgen onder een bosje heide. We willen in het midden laten, wat deze vondst voor mogelijke aanwijzingen in zich houdt. Een wel niet op te helderen bijzonderheid in dit gruwelijke drama zal misschien wel blijven (tenzij er bekentenissen komen van de(n) dader(s) van het gepleegde misdrijf) de wijze waarop het lugubere transport der doode lichamen van de slachtoffers naar het minstens een 500 M. verwijderd inderhaast gemaakt of toen nog te maken gemeenschap pelijk graf onder masthoornen is geschied Het gruwt ons, als we ons even rekenschap geven van de mogelijkheden, hoe in net nachtelijk duister, in de diepe zwartheid van het hooge mastbosch, het overbrengen van de lichamen der pas gedoode jongemannen is geschied; dat dit transport heeft plaats ge had kort na het intreden van den dood, dus na het lossen van de genadeschoten, heeft de ligging van de lijken uitgewezen. Eigenaardig is, dat ten spijt van een zeer nauwkeurig onderzoek van den omtrek van de grafkuil nergens ook maar het minste spoor is gevonden aan boomen of op den grond van dit transport. Dit moet wel wijzen op een ontstellend-zorgvuldige, ja cynische wijze, waarop het vervoer tusschen de vrij dicht op elkaar staande masthoornen is ge schied. t Een groote moeilijkheid doet zich bij het rekenschap geven over het gebeurde vooral hierin voor, dat de dader(s) het risico heeft (hebben) moeten loopen tijdens dit trans port een of meer lichamen aan den open baren boschweg achter te laten. Want men heeft ook de mogelijkheid onder 't oog ge zien, dat de lijken tusschen de eerste boo men' van het mastbosch zijn gelegd, waar ze tenminste niet direct door too a lige voorbij gangers zouden worden ontdekt. Dit onderzoek naar dan zeer w°l mogelijke bloedsporen gaf geen enkel resultaat. Dit zijn, voorzoover we weten wel de voor naamste 'aanwijzingen, welke ter plaatse konden gevonden worden. De kuil was ge graven op een plaats, waar vroeger waar schijnlijk reeds een vrij groote natuurlijke inzinking bestond, zoodat weinig grond is behoeven weggehaald te worden om de lijken in den ontstanen kuil te leggen en deze weer dicht te maken. Toen was de grond vrijwel gelijk met den omtrek, zelfs een klem beetje hooger, hetgeen tot de spoedige ontdekking heeft geleid van de plaats waar de slacht offers van den overval door de daders waren SOStn „Wat zie ik daar?" verwonderde zich Harlekijn; „daar ligt die luie Simon te slapen in plaats van de boomen te snoeien; dat zal ik hem eens afleeren." Hij zette Simon in een kruiwagen zonder hem wakker te maken en bracht hem midden in 't woud; daarna liet, hij hem zachtjes in 't gras vallen. Toen Simon wakker werd, keek hij verbaasd rond. „Wat is me nu overkomen?" jammerde hij; „ik heb zeker honderd jaar geslapen; kijk maar eens, hoe zwaar die boomen ge worden zijn!" verborgen'voor het oog der menschelijke ge rechtigheid. Niet ongerust over wegblijven! In 't oog dient te worden gehouden, dat de mentaliteit van de bewoners in deze streek ten aanzien van de afwezigheid van huisge- nooten zeer bijzonder is. Herhaaldelijk ge beurt het hier toch, dat zoons of vaders da gen lang wegblijven, wanneer ze bij smok kelen worden betrapt of wegens een of an der vergrijp door de politie of marechaussée worden vastgehouden. Zoo was het mogelijk dat over het slachtoffer Roebroeks door de familie eerst veertien dagen na zijn verdwij ning bij de politie navraag werd gedaan, en dat nog wel nadat toevallig van in Poster- holt wonende familie werd gehoord, dat Willem in die plaats niet tijdelijk verbleef. Ook de familie Kerstens en Wehrens schijnen aanvankelijk, zeker op den dag na het weggaan van de jongens uit het huis, geen ongerustheid te hebben gevoeld over hun wegblijven, en zeker niet aan het ergste te hebben gedacht, toen ze 's Zaterdags avonds bij de politie informeerden of hun zoons daar soms werden vastgehouden. Het waren de wachtmeester Houtermans uit Echt en de rijksveldwachter Paulussen gestationneerd te Posterholt, die bij het hoo- ren van de praatjes over het hooren der tal rijke schoten des nachts in het bosch hler- tusschen en tusschen het verdwenen zijn der jongens eenig misdadig verband gingen leg gen en ten slotte des Zondags, 6 December een aantal bewoners uit den omtrek opwek ten een nauwkeurig onderzoek in het bosch in te stellen, met het bekende, gelukkig spoedige gevolg. Het motief Het motief van de daad en in ieder geval zit een beweegreden is onverklaar baar; een zekere animositeit van jachtopzie ners tegenover stroopers wordt als de meest aannemelijke reden aangevoeld, 't Motief tot roof schijnt uitgesloten, wijl het niet zeker is, of de slachtoffers geld bij zich hadden. Dit staat vast, dat geen der drie jongens geld of een portemonnaie bij zich hadden: een ervan had zijn geld thuis achtergelaten. Hoe het met het geldbezit van de beide an deren zat, schijnt moeilijk uit te maken te zijn. Herhaaldelijk hebben we in dit artikel melding gemaakt van W. Roebroeks, die eenige maanden vroeger werd vermist, maar een week na de drie andere slachtoffers werd gevonden. Bestaat er verband tusschen het gewelddadig ombrengen van de personen in de genoemde gevallen? Ieder voelt voor zich. dat hier zeer zeker een verband ligt, hij heeft die overtuiging ten volle, maar of het geval Roebroeks ooit tot klaarheid zal kunnen worden aangebracht met de aanwijzingen, welke thans bestaan, is zeer de vraag. We gelooven niet, dat dit verband wettig zal kunnen worden vastge legd, en dat aan de verdachten in de zaak van de drie kameraden van de families Ker stens en Wehrens ook het ombrengen van Willem Roebroeks met succes zal kunnen worden ten laste gelegd. Zoo staat dan het moorddrama te Echt momenteel in zekeren zin op een dood punt: alles wacht blijkbaar op de beëindiging van 't onderzoek-van dhr. Van Waegeningh, te Maastricht die in dit onderzoek wordt bijge staan door dhr. Coenen, mr. geweermaker bij het 13e regiment te Maastricht, en die mede als deskundige is benoemd. Ten slotte is het niet onmogelijk, dat de verdediger der verdachten, mr. Tripels te Roermond, de be noeming van een of meer deskundigen a dé charge in overweging zal nemen. De mogelijkheid om maar bij benadering aan te geven, wanneer de openbare behan deling voor de Rechtbank zal plaats vinden, is in dit verband natuurlijk uitgesloten. ti. Commissie voor de Zuid- en Midden- Amerikaansche fondsen Naar aanleiding van het feit, dat achter eenvolgens vele staten van Zuid- en Mid- den-Amerika geheel of gedeeltelijk in ge breke zijn gebleven ten aanzien van den dienst hunner buitenlandsche leeningen, heeft het bestuur besloten de bescherming van de belangen der Nederlandsche houders van obligatiën dezer staten op zich te ne men. Het bestuur heeft dezen vorm geko zen, aangezien z.x. deze organisatie het meest voor het beoogde doel geëigend is. De ge bruikelijke wijze om ten behoeve van hou ders van obligatiën behoórende tot eene in gebreke zijnde leening een commissie te vor men, waarin behalve leden van het bestuur ook door de obligatiehouders gekozen ver tegenwoordigers zitting hebben, verdient naar het oordeel van het bestuur in dezen geen aanbeveling. Deze werkwijze zou de oprichting van een zeer groot aantal com missies noodig maken, hetgeen de kosten aanzienlijk zou verhoogen, en de wijze van werken belemmeren. Aan de Fondsen-Commissie uit het be stuur is opgedragen om, telkens in samen werking met de emittenten der desbetref fende leeningen, de noodige maatregelen ter uitvoering van dit besluit te treffen en de bescherming van de belangen der Neder landsche houders ter hand te nemen Op deze wijze zal het mogelijk zijn de indivi- dueele belangen van iedere leening tot hun recht te doen komen, en wordt tegelijk de organisatie zoo eenvoudig mogelijk gehou den. Dezer dagen heeft de eerste bijeenkomst van de Commissie voor de Zuid- en Midden- Amerikaansche fondsen plaats gehad. In de ze bijeenkomst werd de vraag onder de oogen gezien of en zoo ja, welke stappen ▼TTT Valeria ontdekte het toen ze, als laatste avondbezigheid, de slaapkamer inging om te kijken, of Elly, onze zes-jaar-oude gast, vei lig en gezond was. Ze beheerschte zich met ijzeren zelfbeheersching en durfde niet gil len, uit vrees Elly wakker te maken. Ze rende naar beneden en klampte zich aan mij vast, waar ik zat in mijn studeerkamer. „Een vreeselijk iets Elly's kamer vlug!" hijgde ze. Binnen eenige oogenblikken was ik in onze logeerkamer, waarin een eentonig gezoem weerklonk, nu en dan onderbroken door het tikken van iets zachts, dat in aanraking kwam met meubileëring. Bij de avond schemering zag ik een vliegend insect in snelle beweging bij het plafond, maar toen ik naar boven keek om het in zijn bewegin gen te volgen, kwam het met verwonderlijke snelheid naar beneden en sloeg mij tegen den mond. Nu ben ik geen lafaard, maar mijn zenuw achtige vrouw achter mij, het onschuldige kind in bed, het schemerdonker, en het wal gelijk zachte, dat ik gevoeld had, toen het beest mij op den mond sloeg, werkte op mijn zenuwen. In plaats van een plan te maken, om het beest te drijven in de richting van het raam, sloeg ik er zwakjes naar, iederen keer, als het in mijn nabijheid kwam en zelfs ontweek ik het een keer, ofschoon ik heelemaal niet laf ben. Gelukkig had Vale ria een veilig plaatsje gevonden achter de gordijnen en bemerkte dus mijn zwakheid niet. Het schuifelend geluid misleidde haar en ze dacht, dat ik een meesterstukje van krijgskunde had uitgedacht. „Heb je het gepakt?" riep ze vanuit haar schuilplaats. „Nog niet heelemaal, lieve", antwoordde ik, „maar ik was er dicht bij!" „Het is een verschrikkelijk ding. Laat het niet op Elly gaan zitten. Leg de lakens over haar hoofd en maak haar niet wakker, want ze zal sterven van angst!" Ik liep naar het bed en dekte Elly op de voorgeschreven manier toe. Plotseling zoem de het ding rond mijn hoofd en ik sloeg ernaar met de vlakke hand. „Je hebt het toch niet doodgeslagen op het nieuwe behang?" riep Valy angstig. „Ik vind het anders ook niet noodig het tapijt vuil te maken", antwoordde ik. „Kun je er niets over heen gooien, een hoed of zooiets?" „Misschien wil jij er een soepbord over heen gooien!" antwoordde ik sarcastisch. Op dat oogenblik was het monster gaan zitten op het bed, een groot bruin beest, met lange trillende vleugels en dikke, vooruit stekende oogen. „Het kind!" gilde Valeria en sprong uit haar schuilhoek te voorschijn. Ik duwde haar beschermend achter mij. „Laat maar aan mij over", fluisterde ik. Ik ademde nauwelijks. Eén verkeerde be weging en het beest zou weer gaan vliegen, of onder de dekens kruipen. Mijn hart stónd stil. Mijn polsen klopten. Ik wilde slaan en hief de hand op. Valeria gaf een gil en trok me terug. Toen gebeurde het. Elly werd wakker en ging rechtop in bed zitten. Haar oogen ke ken geamuseerd naar het beest. „Oh,, wat een lief beestje", zei ze. Ik zal het buiten zetten, anders stoot het zich hier ergens aan." Haar kleine handjes pakten het, ze stapte uit bed en liep op haar bloote voetjes naar het venster. Daar liet ze het beest vrij in de avondschemering. Valeria en ik slopen beschaamd naar be neden. reeds thans kunnen worden genomen. De Commissie is er zich van bewust, dat haar taak zich althans voorloopig. zal moe ten beperken tot het verzamelen van de noodige gegevens omtrent de betalingscapa citeit van de staten. De betalingsmoeilijk heden, welke deze staten thans in sterke mate ondervinden, houden ten nauwste ver band met de economische factoren, welke ook andere staten in soortgelijke moeilijk heden hebben gebracht. Tot dusver strekken de onderzoekingen van de Commissie zich uit tot ter beurze genoteerde leeningen der volgende landen: Bolivia, de Vereenigde Staten van Brazi lië en de staten welke daarvan deel uitma ken, Chili, Peru en San Domingo De Commissie heeft de bevoegdheid om haar werkzaamheden uit te breiden tot lee ningen van andere Zuid- of Midden-Ame- rikaansche staten, indien daartoe aanleiding mocht ontstaan. Intusschen is reeds contact gezocht met de buitenlandsche organisaties, teneinde te bereiken, dat wederzijds gegevensworden uitgewisseld en voorts om, indien de om standigheden dit wenschelijk maken, geza menlijk voor de belangen van de obligatie houders in de bres te treden. DINSDAG 2 FEBRUARI 1932. HUIZEN. 298 M. Uitsl. KRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Uit het Missie huis St. Michael te Steyl: Missa populi van Scheel (Kooi; van 380 jongens). 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KRO-Trio. 1.45 Gramo foonplaten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Knip cursus. 3.30 Hoedemhaakcursus. 4.30 Cursus „De moderne zakenman". 4.55 KRO-Kunst- ensemble. 6.45 Engelsche les. 7.10 Causerie over de a.s. Ontwapeningsconferentie. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 KRO-Salon-orkest o. 1. v. M. van 't Woud. O.a. Kalman-pot pourri. 9.00 Vaz Dias. Hierna Tooneeluurtje door het KRO-Kleintooneel. Entr'acte-mu- ziek door Jack Hylton. (Gramofoonplaten). 10.00 Vervolg concert. O.a. Suite „lm Zir- kus", Armandola. 11.0012.00 Gramofoon platen. HILVERSUM. 1875 M. Uitsl. AVRO-Uitz. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten 10.45 Annie de Hoog Nooy: Levensvreugde in kleine dingen. 11.15 Gramofoonplaten. 12.00 Concert Win kels Trio en Gramofoonplaten. 1.30 Liederen door Harry Collin. 1.45 Gramofoonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 4.00 Concert. Hollandsche componisten. Egb. Veen (piano), J. Sevenstern (fluit), J. Helden (viool), Max Rodriguez (cello). 4.30 Radio- Kinderkoorzang. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Zang door Neke Hildebrand. 7.00 Het Haydn-kwartet speelt drie deelen uit het strijkkwartet. Ravel. 730 Engelsche les. 8.00 Gedeelten uit de opera „Aida", Verdi. Leden van de N.V. Italiaan- sche opera. Omroeporkest o. 1. v. Vincenzo Marini. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. O.a. Potp. Klokken van Corneville, Planquette. 11.00 Uit Res. „Haeck" den Haag: Orkest o. 1. v. Pali Tot. 11.30— 12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY. 1554 M. 1035 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert E. O'Henry. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.25 Voor scholen. 4.50 Trocadero-orkest o. 1. v. Van Dam. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelconcert O. H. Peasgood. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Vaudeville. O.a. Jack Payne's dansorkest, 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 Cowen-programma. BBC-orkest en May Huxley (sopraan), o. 1. v. den componist. 10.5012.20 Bertini's Dance Band. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 M. 8.05; 12.50 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel „De Beer" van Tchekow. 9.05 Gramofoon platen. O.a. Engelsche suite in e-moll, Bach. KALUNDBORG. 1153 M. 11220—1.20 Con cert vanuit Hotel Palace. 2.204.20 Radio orkest o.l.v. Reesen. 7.20 Radio-Strijkorkest 0.1.v. Gröndahl. O.a. Traumerei, Schumann. 7.35 Samenkomst naar aanleiding van de a.s. Ontwapeningsconferentie. 9.35 Symphonie (Nr. 1, c-moll, Op. 5, Gade. (Radio-orkest), 10.20—11.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Orkest concert. 11.20 en 11.55 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Concert O.I.V. Wolf. 4.20—5.20 Concert. (Bas-twee vleugels-declamatie). 7220 Populaire muziek „Volk musiziert". 8.10 Sym- phonie-concert. O.a. 4de Symphonie, es-dur, Bruckner. Hierna Belichten en Sluiting. ROME. 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Lichte folkloristische muziek. O.a. Estudian- tina. Waldteufel. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M. 12.35— 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 OrkestconcertO. 1. v. André. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Opera „Carmen", Bizet (Gramofoonplaten). 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Kumps. 6.50 Dansmuziek (Gramofoonplaten). 8.20 Berlioz-concert o. 1. v. Kumps. M. m. v. Rubeau (tenor). O.a. uit „Damnation de Faust". ZEESEN. 1635 M. 7.20 Selma Lagerlöf leest Jeugdherinneringen. 7.50 „Von Drei-König bis Kirchweih", vroolijke tafereelen uit het Beiersche Boerenleven. 8.55 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. H. A. Winter, m. m. v. R. Queling (viool). 9.55 Berichten en hier na tot 11.20 Concert. Norag-Kleinorkest o, 1. v. Platen. Gisternacht werd in de werkplaatsen van de Turmac te Nijmegen een inbraak ont dekt. De daders hebben met een breekijzer de deur doorgeslagen en zijn binnengedron gen in de kantoren. Daar bevond zich een ijzeren geldkist met 1650, bestemd voor loon, dat heden zou worden uitgekeerd. Het geld is verdwenen. Vermoedelijk heeft men met bekenden te doen. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. 20 Ilc ben bereid alles te beloven en na te komen, sprak hij. Wil je mijn vrouw wor den, Carina? Hy had thans de armen rond haar ge slagen en vlüde haar tegen zich aan. Ja, sprak Carina. De verloving werd onmiddellijk aan lady Murray en aan Sophia bekend gemaakt. De eerste was in de v, ilken over het succes dat zil in deze zaak had behaald. De andere was veel minder geestdriftig en ofschoon koel beleefd tegenover de nicht en de tante 6prak zij Jim onder vier oogen er over aan; zij zeide hem dat zij hoopte dat hij wist tvat hij ging doen. Jim, die het maar al te goed wist, vond het vervelend om aldus door Sophia tot de orde te worden geroepen. Haar woorden waren als een dolksteek in zijn toch reeds smartelijk gepijnigd hart. De strijd, dien hij met zichzelf had gestreden, had zijn sporen op hem achtergelaten: zijn opge ruimdheid was verdwenen, en hij was een ernstig man geworden. Het benieuwt mij te vernemen wat Peter zeggen zal! ging Sophia voort. Broeder en zuster zaten alleen in de eet kamer voor het diner. Het was de eerste gelegenheid welke Sophia had om haar broeder alleen te spreken. Ik ben niet gewoon Peter's opinie te vragen! sprak Jim en fronste de wenkbrau- Wen. Goed, dat weet ik. Maar je hebt hem altijd veroorloofd, vrü zijn meening te zeg gen. Ik heb wel altijd gemeend, dat het erg onverstandig was. Wanneer ga je trouwen, Jim? Daarover noet Carina Ramsden be slissen. We hebben over den datum nog niet gesproken. Maar ik hoop, dat het zoo spoe dig mogelijk zijn zal. Binnen enkele we ken misschien. Er is geen reden om te wachten. Zijn zware wenkbrauwen vormden één zwarte lijn boven de stalen oogen. Jelui kent elkander nauwelijks; ik ge loof niet dat het kwaad zou zijn, indien je niet zoo'n haast maakte, zei Sophia. Zij was drie jaar ouder dan Jim en de eenige ter wereld, die hem raad durfde ge ven of er durfde berispen. Nog nooit had Jim zich tegenover haar openhartigheid zoozeer verzet als dien avond. Hij gevoelde, dat zij van plan was hem te vertellen, dat hij een zeer gevaarlijk ding deed door in 't huwelijk te treden met een katholieke vrouw, en te beloven dat zijn kinderen indien er ooit mochten geboren worden zouden worden opgevoed in het geloof hunner moeder. Het leek hem alsof hij een met scherpe doornen bezaaid pad betreden ging om Ca rina te veroveren, en hij was in de worste ling met zichzelf reeds ernstig genoeg ge wond, zonder de terechtwijzing van zijn zuster Sophia. Maar de zaak was het waard, zoo bekende hij zichzelf, als hij dacht aan het oogenblik, waarop hij zijn armen naar Carina had uitgestrekt, en hij haar. terwijl zij zich vlijde aan zijn borst, had omhelsd. Sophia stond op en begaf zich naar het venster. Het is allemaal zoo overhaast gegaan! sprak zij, met haar mooie, donkere altstem, dat ik maar hoop, dat het spreekwoord in jouw geval niet in vervulling zal gaan. Miss Ramsden ziet er uit als een kind nog, maar het is een verwend kind en een kind met een wil, zooals ik nog zelden heb ontmoet. En zoo gemakkelijk als je arme Iris zal ziT voorzeker niet te lelden zijn, Jim! Jim werd gelukkig bespaard het scnerpe antwoord te uiten, dat hem op de lippen lag, want op hetzelfde oogenblik traden C.- rina en haar tante binnen. We keeren morgen naar Londen terug! kondigde lady Murray aan. Je wilt zeker wel zorgen, dat de auto vroeg te onzer be schikking is, nietwaar Jim? Zijn gelaat veranderde van kleur. Ach! Ik had zoo gehoopt dat je nog wat zoudt blij ven! zei hij, Carina aanstarende. Peter zou nog minstens een week weg blijven en in de gegeven omstandigheden stelde hij er weinig prijs op, nog dikwijls 'n onderhoud onder vier oogen te hebben met z'n zuster Sophia. Telkens zou hem worden verweten, dat hij een dommen streek beging. En >vat zou het leven op Linfold vervelend word'-n zonder Carina!.... Hij moest lady Murray eens alleen spre ken, zien, of hij haar niet van gedachte kon doen veranderen en haar vertrek enkele da gen kon doen verschuiven. TIENDE HOOFDSTUK Maar lady Murray bleef bij haar besluit om onmiddellijk Linfold te verlaten. Jim kon haar in Londen'bezoeken. Maar zij had reeds plannen gemaakt om den zomer door te brengen en er viel geen tijd meer te ver liezen Jim Wf s het niet eens met haar. Waarom konden ze den zomer niet op Linfold door brengen Wasroin moest Carina eigerlijk weg? Hb wenschte zoo spoedig mogelijk te huwen in de eerste week van September bijvoorbeeld. Er was immers geen reden om langer te wachten. Doch lady Murray liet zich niet vermur wen. Je kim in elk geval niet trouwen voor dat Peters vacantie- om is! sprak zij. Waarom stuur je hem niet naar Noorwegen, zooals eerst je plan was! Als Carina in October trouwen wil, heeft ze toch nog heel wat te doen! Pas in October? vroeg hij gemelijk. Dat duurt nog eeuwen. Ik had gedacht, dat Sep tember al laat genoeg was! B\j het inderhaast opmaken zijner plan nen had hij eenvoudig om zijn zoon niet gedacht. Peter zou in Linfold kunnen blij ven bij Sophia. Of hij kon op reis gaan zoo als hij zoo dikwijls deed, naar Schotland, bij een zijner vrienden. Mallory had hem nog nooit genoopt zijn vacantledagen op het kasteel door te brengen. Er was geen enkele reden, waarom hij het dit jaar zou doen. Hoe het ook zü, merkte lady Murray op, Carina zou overigens onmogelijk in Sep tember klaar kunnen zijn! Er bleef Mallory dus geen andere keus over dan zich tot Carina zelf te richten, wat hij den volgenden morgen reeds vroeg dan ook deed, toen hij haar, onmiddellijk na het ortb'it, in den tuin volgde. September.... Het moest beslist in Sep tember gebeuren. HU kon geen dag langer wachten dan de eerste week in September Carina toonde zich lichtelijk verbaasd over zijn heftigheid. Wat haarzelf betrof, zij zou zich gemakkelijk hebben verzoend met het idee nog een jaar te wachten. Toen zij hem beloofde, zUn vrouw te zullen worden, had zU althans nimmer gedacht, dat hij hun hu welijk bUna onmiddellijk zou willen doen vol trekkend Je tante zegt, dat het onmogelijk is dat je nog te veel te doen zult hebben. Kun je dat dan niet doen nadat we getrouwd zUn? Later kun Je toch alle japonnen en hoeden bestellen die ie wilt. Over zün gelaat lag een ontevreden uit-- drukking. Tante Nora heeft volkomen gelUk, zei Carina, die de heele kwestie met haar tante besproken had den vorigen avond, voor het naar bed gaan. Als het dan moet, kan het toch niet vóór October gebeuren. Wat mU betreft, zou ik gerust tot de lente van het volgend jaar willen wachten. Tot volgend jaar lente? In zqn toon sprak zoowel ongeloovigheid als ontevreden heid. En j^ hebt me gezegd van plan te zijn geweest, Peter mee naar Noorwegen te ne men, dezen zomer! Daar denk ik ai niet meer over! ik zou et niet meer aan kunnen denken! Peter zal Wel teleurgesteld zijn! Verwacht nioi van me, dat ik nog reke ning houd met wat Peter denkt of voelt (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7