HET FAILLISSEMENT N.V. MACHINE FABRIEK GONNERMAN CO. SOCIAAL LEVEN HANZE-JUBILEUM TE ALKMAAR De feestelijke viering PROVINCIAAL NIEUWS BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HALFWEG LISSE LIJNDEN NOORD WIJK VOORHOUT HEEMSKERK ZANDVOORT R. K. VOLKSBOND NOORD WIJK STADSNIEUWS Werkzaamheden aan de Centrale Werkplaats GYMNASTIEK UITVOERING SPARTA DE COMPETITIE DER AFDEELINGS- KAMPIOENEN B. C. H. gewestelijk kampioen! Gelijk met de afdeeling Rotterdam viert de Alkmaarsche Hanze-afdeeling haar vijf- m-twintig-jarig bestaan. En zij viert dit op passende wijze. De uiterlijke feestviering werd voorafge gaan door een triduum in de St. Domimcus- ••:erk, waarbij de Z.Eerw. Rectoi C. Vis, G. A. de predikaties hield. Dit triduum mocht rich in een groote belangstelling verheugen. In de St. Josephkerk werd voor de over leden leden een H. Mis van Requiem •opge dragen. Zondag, den dag, waarop vóór 25 jaar c.e eerste ledenvergadering werd gehouden, naderden de Hanzeleden in eigen parochie kerk tot de H. Tafel; om zich na de H. Mis aan het gemeenschappelijk ontbijt in ,,'t Gulden Vlies" te vereenigen. Nadien begaf men zich gezamenlijk naar de dekenale kerk aan het Verdronkenoord, waar om half elf een plechtige H. Mis werd opgedragen door den HoogEerw. Deken C. P. Rengs, geassisteerd door den Weleerw Pater A. de Mol O.P., diaken en B. Siemens OE, subsdiaken,'terwijl de WelEerw. Heer P. de Wit als ceremoniarius fungeerde. De predikatie werd gehouden door den ZeerEerw. Rector C. Vis, geestelijk adviseur van de jubileerende vereeniging, naar aan leiding van den tekst „Ik ben de Waarheid de Weg en het Leven en die niet met Mij is, is tegen Mij". De feestelijkheden. Deze begonnen Zondagavond in ,,'t Gulden Vlies" met de officieele receptie. De groote zaal was door den heer P. van Kessel is een ware lusthof herschapen; de feestelijke stemming werd een strijkje, onder leiding van den heer W. Schreurs niet wei nig verhoogd. Op het podium prijkten tal van bloem stukken. Nadat het bestuur op het podium had plaats genomen, nam de heer P. van Kes sel, voorzitter van de feestcommissie, act woord; spr. heette hartelijk welKom namens bestuur en feestcommissie, allen die door hun tegenwoordigheid blijk gaven van medeleven en sympathie met de organisatie, die haar zilveren jubileum viert. In bloem rijke taal hoe kan het anders verge leek spr. heel den Middenstand met een lusthof, waarin de jubileerende afdeeling Alkmaar van de Hanze een bloeienden boom is; door samenwerking wordt dat park ge maakt tot een lustoord; en al is de zaken- hemel bewolkt, achter de wolken schijnt toch de zon. Telegrammen waren verzonden aan Z. H. den Paus, aan H. M. de Koningin en aan de afd. Rotterdam. Een Pauselijke onderscheiding Het woord was hierna aan den Hoogeerw. Deken E. P. Aengs, die zeide, niet te willen volstaan met bloemen zijn tolk te doen zijn; namens de Alkmaarsche Geeste lijkheid wilde spr. er zijn verheugenis over uitspreken, dat de jubileerende Hanze, door de feestviering op zoo'n schitterende wijze met een triduum in te zetten, haar Katho liek beginsel naar buiten wilde uitdragen en door een algemeene H. Communie een dank offer heeft gebracht aan God's zegeningen, in de afgeloopen 25 jaar ontvangen. Onder enthousiast applaus der aanwezigen bevestigde de Hoogeerw. heer Deken Rengs de Pauselijke onderscheiding, die door eeni- ge in het wit gekleede bruidjes op een kus sen in de pauselijke kleuren werd overge bracht op de borst van den voorzitter. Namens het hoofdbestuur feliciteerde de heer E. Stumpel de af deeling Alkmaar, die spr. een van de beste afdeelingen noemde in den bond. Nooit is er een Centrale Raadsvergadering verloopen, waarop de actieve afdeeling Alkmaar niet van zich deed hooren. Deze afdeeling heeft een staat van dienst zóó mooi, dat spr. wenscht, dat alle afdeelingen er zoo een hadden. Namens de. gemeente wenschte wethodder H. Klaver de Hanze geluk met dit jubileum, na te hebben mede gedeeld, dat de burgemeester zeker aanwezig geweest zou ijn als hij niet om bekende re denen verminderd was. Waar Alkmaar zich als industrie- en als woon- en handelsstad ontwikkelt, is een goed geoutilleerde midden stand voor beiden noodig Daarom is niets het gemeentebestuur te veel om voor dien Middenstand te doen. Spr. wenscht bestuur en leden van harte geluk en uit den wensch, dat nog vele jaren van bloei mogen volgen. Spr. eindigt met een woord van gelukwensch tot den voorzitter met de hooge onderschei ding uit Rome (applaus). De R. K. Raadsfractie Do heer C. ^enneker sprak namens de 7 Katholieke Raadsleden en wees erop, hoe de R. K. Fractie de zwaarste taak heeft, wanneer economische problemen aan de orde komen en de meeningen wel eens ver schillen met die van andere groepen in den Raad. Het is daarom noodig, dat de R. K. leden van den Raad op de hoogte zijn van de belangen van de groepen uit de bevol king. Een geschenk van de leden Namens het heeren-comité sprak de heer C. W. K e y s p e r die erop wees, dat ondanks de slechte tijden, er toch wel reden tot feest vieren is, omdat na zoovele moeilijkheden de organisatie thans jubileert en verder, om de jongere generatie, die weer andere moei lijkheden zal krijgen om haar zaken in stand te houden, aan te moedigen. Spr. biedt het bestuur namens de ieden een in zilver gemonteerde voorzittershamer aan, den wensch uitsprekende, dat de voorzitter deze nog lang moge hanteeren en hij gouden vruchten zal voortbrengen. Op de hem eigen geestige wijze bood spr. het bestuur vervol gens nog aan een foto, waarop de thans fungeerende bestuursleden zelf vertegen woordigd zijn en tenslotte een geschenk on- rler couvert voor het Santos-fonds. De Alkmaarsche middenstandsver- eeniging oood, bij monde van den heer H. de Raat hare gelukwenschen aan. Spr. herinnerde aan de scheiding 25 jaar geleden en eerbie digde het recht van de R. K. organisatie. Dankwoord van den voorzitter. De heer Endel achtte het als een dankbare plicht namens de zilveren Hanze zijn groote erkentelijkheid te uiten voor het feit vooral, dat de Middenstand zooveel belangstelling mocht ondervinden. Deze veelzijdig? sympa thie en belagstelling heeft voor spr. een tot hernieuwden moed brengende beteekenis, omdat alle rangen en standen in bloemen en woorden een belangstellend medeleven met d'en Middenstand hebben getoond. Hierna werd gepauzeerd, terwijl verver- schingen werden rondgediend. Na de pauze werd door het R. K. Alk maarsch Tooneel een oorspronkelijke één- acter opgevoerd, een huldigings-schets in kluchtspelvorm. BLOEMENTENTOONSTELLING op 12, 13 en 14 Februari a.s, In de vergadering van de tentoonstel lingscommissie werd definitief besloten, de (tweede) bloemententoonstelling dit jaar te houden op Vrijdag 12, Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari. Zooals men weet, gaat het initiatief uit van den R.K. Land- en Tuinbouwarbeiders- bond St. Deus Dedit, doch is de deelname aan deze tentoonstelling algemeen. Vrijdagmiddag om half drie zal de ope ning plaats vinden, waartoe uitgenoodigd zijn de plaatselijke autoriteiten als: het ge meentebestuur, de geestelijkheid, 'de hoof den en oud-hoofden der scholen, besturen van corporaties en vooraanstaanden in de bloembollencultuur. De bloemententoonstelling, die vorig jaar hier voor het eerst werd gehouden en zeer succesvol slaagde, belooft dit jaar zoowel quantitatief als qualitatief op hooger peil te staan, ondanks het feit dat de groei der bolgewassen den afgeloopen zomer een minder gunstig verloop heeft gehad. De kasbroeideelname is zeer belangrijk en belooft een mooie inzending. Voor deze deelnemers zijn reeds drie fraaie medailles beschikbaar; de commissie hoopt er nog eenige aan toe te kunnen voegen. De prijzen voor de deelnemers der ver schillende scholen bestaan uit nuttige voorwerpen. Ook is hier voor de school met de mooiste inzending een kleine wisselbeker door het oomité beschikbaar gesteld. Men verwacht veel belangstelling voor deze bloemententoonstelling, die ongetwij feld weer veel zal kunnen bijdragen tot het aankweeken van liefde en kennis voor het bloembollenvak. ..R.K. Volksbond. Gisteravond had het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond en openbare vergade ring uitgeschreven, waarin de heer A. J. Aengenent, bestuurder, een lezing met licht_ beelden hield over Z.H. Paus Leo XIII en het sociale vraagstuk. De spreker begon met het geven van een korte levensbeschrijving van Joachim Pecci, den lateren paus Leo XIII. Spr. belichtte zijn grooten geestelijken arbeid, welken hij in zijn bekende encycliek Rerum Novarum heeft vastgelegd en de menschheid ken baar gemaakt. Spr. kwam bij de behande ling van deze encycliek tot de treurige ar beidstoestanden, die er voor 40 jaar voor den arbeider bestonden in de fabrieken, het havenbedrijf en de mijnen, waar vrouwen en ook kinderen medearbeidden om in hun schamel gezinsonderhoud te kunnen voor zien. De lichtbeeldenfilm (van Duitsche make lij) gaf hier o.m. een goed beeld van deze voor den arbeider zoo treurige, immoreele toestanden de enkele teekeningen van den feilen, realistischen Kollwitz waren wel de belangrijkste. Spr. overtuigde ten slotte van hoe grooten invloed de Rerum Nova rum-encycliek op het maatschappelijk leven geweest is. Een hartelijk applaus was de dank der vergadering voor sprekers juiste uiteenzet ting omtrent het sociale werk, de encycliek van Leo XIII. In de huishoudelijke vergadering, die hierop volgde, werd na lezing en goedkeu ring der notulen, het rondgaan met steun- lijsten voor de stakers in Twente bespro ken. De voorzitter had in de vorige ver gadering eenige leden voor dit werk ge vraagd. De heer Angenent zette de oorzaak van het uitbreken dezer staking aan de hand van de zich voorgedane feiten uiteen en spoorde de leden, maar vooral de werklooze leden, aan, zich toch vooral voor deze voor alle arbeiders principieele zaak beschikbaar te stellen. De voorzitter deelde mede, dat de heer L. J. Weijers op de bestuursvergadering als secretaris bedankt had en dus zijn candi- datuur ter beschikking van de vergadering stelde. Spr. gewaagde met veel waardeering van den zevenjarigen arbeid van den secre taris en betreurde diens heengaan. De voorzitter laakte voorts ten zeerste de weinige medewerking, die het bestuur van de zijde der leden in d?n laatsten tijd on dervond. Hij noemde in dit verband het rondgaan met de steunlijsten voor Twente, waarvoor tot gisteravond geen der leden zich beschikbaar had gesteld. Daar de secretaris gaarne zoo spoedig mogelijk zijn plaatsvervanger zag gekozen, werd na eenige bespreking besloten, op de eerstvolgende vergadering tot de verkiezing van een bestuurslid te komen. Daar het nu weer des middags langer licht blijft, is verzocht, het ontspannings lokaal voor de werkloozen langer dan tot 4 uur te mogen gebruiken. Nadat nog enkele zaken van minder be lang waren besproken, werd gesloten met den Christelijken groet. Ziekenhuisfonds. De jaarvergadering van het Ziekenhuisfonds Hoofddorp en om streken is bepaald op Woensdag 3 Februari a.s. in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp. O.m. zal een bestuursverkiezing plaats heb. ben wegens overlijden van den heer J. Ran en periodiek aftreden van de heeren D. Hel der en H. van Arkel. Voorts een voorstel tot aanvulling van het reglement. Gouden echtpaar. Het echtpaar S. Sil verT. Kwantes, wonende in de Raadhuis, laan te Hoofddorp, hoopt 19 Februari as. zijn vijftigjarig huwelijksfeest te herdenken. Zooals reeds eerder uitvoeriger werd ver meld, heeft de heer Silver gedurende een lange reeks van jaren zeer veel voor het vereenigingsleven in Haarlemmermeer ge daan, terwijl hij ook nu nog in vele nuttige vereenigingen en instellingen ijverig werk. zaam is. Het zal het echtpaar bij gelegenheid van dit gedenkwaardig jubileum zeker niet aan blijken var belangstelling ontbreken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jenneke Boudewijna, d. van C. Bakker en G. Schutte Johannes, z. van M. Oppelaar en K. van der Zwan Marti- nus, z. van J. Persoon en A. van Tol Trijntje, d. van C. Spaargaren en L. Mur Petrus Daniel, z. van P. G. Schrama en W. J. du Pau Lukas, z. van J. Brunt en W. Wielinga Adriana Elisabeth, a. van A. M. Trompert en C. A. Duivenvoorden Geer tje, d. van J. de Vos en C. Vonk Dirkje, d. van J. M. Clement en E. Visser Cor nelia, d. van J. Pierik en K. Keur Le- venlooze z. van J. van Duren en M. C. A. Schönhage. Overleden: Willem Rip, 62 jaar, geh. m. M. C. van Leeuwen Hendrik Fredrik Dankmeijer, 31 jaar, geh. met H. C. M. Kleeman Cornelia Maria Slingerland, 14 mnd., d. van J. Slingerland en W. P. Lam- boo Fieter Rol, 3 jaar, z. van P. Rol en S. van Roemburg Simon van der Sluijs, 52 jaar, geh. met G. A. Postma. Ziekengeld bij werkverschaffing Bij mi- nisterieele beschikking is bepaald, dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor d"e bij werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de gemeente Haarlemmermeer geldt het dagloon van f 2.75, ongeacht bij welke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongescnikt tot werken werden. „De Graal" A.s. Vrijdag 5 Februari om 8 uur is er te Halfweg een Graal-avond voor de ouders van de leden der Graalwacht en belangstellenden. Deze Graalwacht-afdee- ling, die een half jaar geleden is opgericht en reeds een vijftig leden telt, allen echte trouwe Graalwachters, willen ook aan hun ouders eens laten zien, wat hun Graalwacht nu toch eigenlijk is. In het St. Josephsgebouw alhier organi seert de Graalwacht nu een intiemen Graal- avond. Het gaat iets worden in den geest van den Graalavond in den schouwburg te Haarlem. Het programma vermeldt onder meer: „Ik ben een blomme" van Guido Gezelle, „De Herdersfluit" van Jacq. v. d. Waels en „De Bergrede". De leden van de Graalwacht hopen, dat het zaaltje geheel met ouders en belang stellenden gevuld zal zijn. Jozefsgezellen. De leden van de Jozefsge- zellenvereeniging hielden Maandagavond hun jaarlijkschen gezelligen Vastenavond feestavond. De Senior Randsdorp opende met den Kolpingsgroet en heette allen, in het bijzonder de dames der leden, die mede van de partij waren, welkom. Het strijkje „Sinenomine", dat den avond op luisterde, zette met een mooi stukje in. Het tooneelclubje „Onder Ons", bestaande uit de leden L. Halfschepel, H. Turnhout en M. van Dijk, bracht eenige mooie voordrachten ten gehoore, terwijl er inmiddels werd be gonnen met een gratis verloting om mooie prijzen. Bovendien was er prijsschieten met de buks om mooie prijzen. Aan het einde dankte de Senior allen die hadden medege- gewerkt om dezen avond zoo schitterend te doen slagen! Ouderavond. Zondagavond werd voor de tweede maal alhier een Ouderavond ge houden. De opkomst der ouders was prach tig. De kinderen voerden een operette op, genaamd „De Sneeuwkoningin Spel er kapwerk waren in één woord af. Hier is werkelijk best spel gegeven. Ook de reidans, aie volgde, was mooi, Gedurende de pauze werd het woord ge voerd door den Zeereerw. heer Pastoor, die sprak over de grondslagen der opvoeding, terwijl de heer H. J. Post =prak over de vorming van den wil. Beide sp-'ekers werden aandachtig gevolgd. zy wisten dan ook den goeden toon te treffen en de stóf aantrek- kelqk voor te stellen, We waren dan nog in de gelegenheid het werk der leerlingen te bekijken 't Zag er zeer goed uit, wat zeker tot eer mag strek ken van 't onderwijzend personeel. Schrijf taal- en rekenwerk, maar ook de hand werkjes der meisjes waren keurig. De heer Post schonk de gemaakte kleer tjes aan het armbestuur ter distribueering. Dat zal te pas komen in deze benarde ty- dcn. Naar wÖ vernemen wordt op veelvuldig vei zoek het spel as. Zondag nogmaals ge geven. De Blijde Wereld". Maandagavond gaf de Damestooneelclub „De Blijde Wereld' in de groote zaal van het Juvenaat een succes volle tooneeluitvoering. De geesteiyk Advi seur, de weleerw. heer kap. Meijnders, open de dezen feestavond. Vervolgens werd het nieuwe tooneelspel in drie bedrüven opge voerd van Jan Grosfeld: Langs ongebaan de wegen. Na de pauze werd opgevoerd een vrooiyke schets van Jo van Duin: De groote erfenis. Tijdens de pauze werd een verloting gehou den waarvan de opbrengst evenals die van de uitvoering ten goede komt aan de Ver eeniging van het H. Sacrament tot onder steuning van arme kerken. Zooals wij dit gewend zijn van de dames tooneelclub was het spel zeer goed en be zorgde zij den aanwezigen niet alleen een aangenamen, doch ook een leerrijken avond. Noordwijksche Reddingsbrigade. Maan dagavond had in Hotel Royal onder veel belangstelling de opvoering plaats van de revue „Het kan niet lijden" voor donateurs en leden van de Noordwijksche Reddings brigade. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Wassing opende den avond, waarna de maker van de revue, de heer C. van Zeist, iets vertelde over den inhoud van de revue en hoe deze tot stand gekomen was. Daar na sprak nog de voorzitter van de reddings brigade, Dr. Hermanides. Afgevaardigden van zustervereenigingen waren mede aanwezig Door eenige heeren van de Zandvoortsche reddingsbrigade werd aan de Noordwijksche reddingsbrigade een seintoestel ten geschenke aangeboden, dat by goed weer een seinsterkte heeft van 20 kilo meter. Dankbaar werd dit mooie geschenk aanvaard. Aan den maker van de revue, alsmede aan de spelers en speelsters werden bloemen aan geboden. Tenslotte werd nSg een verloting gehouden ten bate van de reddingsbrigade. R. K. Muziekvereeniging. Gisterenavond gaf de R.K. muziekvereeniging „St. Caecilia' in het café „Boerhaave" haar 21ste uitvoe ring. De avond werd begonnen met een marsch „Noorderklank" van J. Muldermans, waar na de voorzitter, de heer C. Witteman, de leden en aanwezigen welkom heette. In zijn welkomstwoord memoreerde spreker, dat de vereeniging 17 Januari j.l. twaalf en een half jaar bestaan had, doch dat dit feit ongemerkt is voor by gegaan, aangezien men, de tijdsomstandigheden in acht genomen, meende geen feest te mogen vieren. Hierop speelde men achtereenvolgens: Antigone Ouverture van Fern. Rousseau; Suite Pastorale (deel I) van Ph. Vlessing; Guillaume Teil. Fantasie sur l'Opera van J. Martin; La Grange aux Belles, ouverture van Tilliard; Le beau Danube Bleu, Valse, van L. Girard; Lucrezia Borgia, Fantasie, van Donizetti en Bartholo, marsch van G. Gadenne. Al deze nummers werden vlot en schit terend gespeeld onder leiding van den direc teur, den heer M. Bilderdijk uit Leiden Zy behaalden dan ook telkens een welverdiend applaus. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door het optreden van de heeren Spaanderman en Zitman, in hun welbekend en schitterend repertoire. De piano werd be speeld door den heer Hanselaar. Winterzorg. De onderaf deeling „Win- terzorg" van den R.K. Volksbond, vergader de in het Parochiehuis. De voorzitter opende de vergadering en hetette de adnwezige leden, die talrijk waren opgekomen, hartelijk welkom Hy wenscht? hun nog een voorspoedig Nieuwjaar toe en memoreerde in het kort de werkzaamheden van de vereeniging in het afgeloopen jaar. Vervolgens deed de penningmeester ver- Het thans ter griffie van de rechtbank te Haarlem ter inzage gelegde verslag van den curator in de N.V. Machinefabriek Gonner- mann Co, te Haarlem vermelde in den aanvang de geschiedenis der vennootschap. Sinds in 1922 de heer Martini uit de direc tie trad, bestond deze uit de heeren G. Liebl en J. F. van der Mersch. Uit de jaarcyfers is gebleken, dat van een bloeiend en krach tig zich ontwikkelend bedrijf mocht wor den gesproken. Van de malaise van 1922 is slechts een terugslag van tydelyken aard ondervonden. Van de tegenwoordige malaise scheen het bedrijf weinig last te ondervin den. Het jaar 1929 had het hoogste, 1930 op een na het hoogste omzetcijfer. Op 12 Juli 1930 is de zaak omgezet in een N.V., die het geheele bedrijf met alle activa en passiva der oude firma overnam. Een der firmanten ziet in de oprichting van deze N. V. de oorzaak, althans een der oorzaken van de debacle. Dit is volgens den curator geheel onjuist. De juridische vorm, waaronder het bedrijf gevoerd wordt, be- heerscht niet naar economisch welzyn in die mate, dat een bloeiend bedrijf in een goed jaar failleert. De oorzaken liggen elders. Zy liggen evenmin in de te genwoordige malaise. De oorzaken daargela ten, bijkomende factoren d'ie remmend of versnellend hebben gewerkt, zijn in de eer ste plaats de bouw van de nieuwe fabriek en in de tweede plaats een inwendige desorga nisatie van het bedrijf. Opvallend is het, dat de jaarlijksche algemeene bedrijfskosten vrywel constant stygen, ondanks wisseling van omzet- en winstcyfers. Curator miste de gelegenheid na te gaan in hoever ook in vroeger jaren met de algemeene kosten on juist is omgesprongen. Zeer zeker is dat in de laatste jaren het geval geweest en vrijwel zeker ook reeds in 1930. Dat in 1930 de alge meene kosten bij daling van den omzet sterk stegen, wyst reedis op een fout. Doch zich bepalende tot 1931 constateert de curator dat Gonnermann zich stellig heeft ten gronde gericht door een onvoldoende in het oog houden van haar kosten. Zij verzuimde by haar aannemingen 'n voldoenden opslag voor algemeene kosten in rekening te bren- binnen de perken van wat zy te dier zake zich aan opslag kon veroorloven, hetzy beide te zamen. Van een systematische verwerking der factoren, algem. onkosten en algem. bedrijfs kosten, was geen sprake. De materialen en rechtstreeks productieve loonen werden ge calculeerd en daarop werd een opslag-per centage voor algem. onkosten gelegd en één voor winst en aldus werk na w°rk aangeno men. De juistheid van dit percentage werd niet gecontroleerd. Men nam aan, dat het veel te hoog was, terwijl het inderdaad ten gevolge van de gewyzigde omstandigheden veel te laag was. En men hóeft zich vrij heden in de kostprijsberekening veroorloofd, waarby de werkelijke kostpryzen grovelyk werden onderschat. Dat speciaal by een na het in gebruik nemen van de nieuwe fabriek die al dadelijk veel hoogere kapitaallasten meebracht, in elk geval in vele opzichten ge wijzigde omstandigheden een scherpe con trole van den factor algem. kosten noodig was geweest, behoeft geen betoog. Daarbij komt nog, dat ook de calculatie van materialen en rechtstreeks productieve loonen niet deugde en daarby gemaakte kosten niet deugde en daarbij gemaakte fouten niet onbelangrijke verliezen veroor zaakten. By 'n werk voor de hoogovens valt een te lage berekening van ƒ24.100 op een werk van 124.760 te constateeren. Een op dracht van het P.E.N. geeft een tekort van f 8824. Deze werken hebben tezamen f 83372 verlies opgeleverd. Het een en ander heeft de gefailleerde in het tydvak van 1 Jan. tot 22 Sept. een verlies doen lyden van f 195761, inclusief eenige afschryving. De tweede factor, de bouw van een nieu we fabriek had in dien tusschentijd de zaak in een zoo labiel evenwicht gebracht, dat zy vallen moest. Curator vindt het onbegrijpe- lijk, dat men tot het bouwen van een fa briek heeft kunnen besluiten, zonder ap proximatieve zekerheid omtrent de kosten en zonder afdoende zekerheid omtrent de middelen voor dien bouw. Heeft de vennootschap zich wel van be kwame fabriekbouwers voorzien? De voorl. begrooting bedroeg f 325.000 en de nieuwe fabriek heeft omstreeks 9% ton gekost. De ramingen zyn ver overschreden en geld was er niet. Weliswaar beloofde de Twentsche Bank een uitgifte van een pre- ferenten-aandeelen kapitaal of obligatie-lee ning van f 600.000, maar zonder een schrif telijke garantie heeft men daaraan niets Wegens de ongunst der tijden kon die uit gifte niet volgen. Wel heeft de bank een half millioen verschaft, maar dat bleef een gewoon bankcrediet, hetgeen de financleele j positie van de onderneming volkomen top zwaar maakte. Daarna zette de bank de financiering stop, zelfs in surséance-toestand en faillissement was onvermijdelyk. Na het faillissement is besloten tot voort zetting, met het doel de orders, die op 22 Sep. 1931 in bewerking waren, af te maken en af te leveren. Voor f 120.509 is afgele verd. De voortzetting is thans beëindigd. Binnenkort zullen de roerende goederen in Nederland publiek verkocht worden. De gebouwen zullen voorloopig niet geveild worden. Wat de crediteuren zullen krijgen is nog niet te zeggen, omdat de opbrengst der ge bouwen nog niet bekend is. Wordt uit de opbrengst de schuld aan de bank geheel afgelost, dan kan het beschikbare percen tage de 90 pet. misschien zelfs wel over schrijden. Die kans is echter zeer gering. Hoe minder het onroerend goed opbrengt, hoe hooger het concurrente saldo zal zyn. Curatof acht evenmin uitgesloten, dat er geen 25 pet. zal blijken te zijn. Misschien is het mogelijk nog vóór de vacantie (Juli- Augustus) een eerste uitkeering te doen. slag van den financieelen toestand, waaruit bleek, dat ongeveer ƒ4500 gespaard is ge worden door de leden, welke gelden in den winter goed te pas komen ten behoeve van het levensonderhoud voor zich en hun gezin Dit financieele verslag werd gevolgd door dat van den secretaris, waarin deze functio naris er vooral op aandrong om deze nuttige onderafdeeling van den Volksbond zooveel mogelijk te steunen. De penningmeester werd gedechargeerd. De aftredende bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. Bij monde van den voorzitter dankte het bestuur voor het in hen gestelde vertrouwen. Na gehouden stemming werd tot lid van de controle-commissie benoemd de heer Andr. de Groot. Het bestuur drong voorts by de leden er op aan om bij hun inkoopen toch vooral te letten op Nederlandsch fabrikaat, aangezien men hierdoor de Nederlandsche industrie steunt en de werkloosheid indirect bestrydt Burgerlijke Stand GeborenPetrus Hen- drikus, z.van P. G. v. d. Plas en C. Ver haar; Maria Quirina Theodora, d. van P. W. Zonneveld en Th. J. Hoek; Wilhelmus Gys- bertus Carolus, z. van C. Th. H. N. Huyts en H. M. Wassenaar; Maria Wilhelmina, d. van J. Th. Angevaare en A. Warmenhoven; Willemijntje, d. van A. v. d. Heiden en van E. Kruithof; Nicolaas Hermanus, z. van W. S. van Schooten en C. G. van den Berg; Antje, d. van P. Bons en C. Horsman; Ge- rardus Petrus, z. van P. van Kampen en C. v. d. Lans; Joanna Theresia, d. van F. v. d. Wereld en G. M. Plasmeijer; Nicolaas, z. van A. Jansze en J. v. d. Deyi: Leonardus, z. van F. van Dam en C. de Groot; Petro- nella Maria, d. van A. C. Diemei en P. A. Augustinus. Ondertrouwd: D. J. H. Nyessen, 45 j„ te Soerabaja (N. O. I.) en M. G. H. Hencke, 33 j., te Voorhout; P. A. W. v. d. Meer, 22 j„ te Noordwykerhout en C. M. Warmerdam te Voorhout. R.K. Par. Ziekenfonds Maandagavond vond in het R.K. Vereenigingsgebouw de jaarvergadering plaats van bovengenoemd fonds. De voorzitter, de heer C. Comelisse, opent de bijeenkomst met den chr. groet, en memoreert den gunstigen financieelen toestand van het^Ziekenfonds, en dat pre mie-achterstand zeer miniem te noemen was. Volgt voorlezing der uitgebreide notulen, welke onder dankzegging onveranderd wor den goedgekeurd. De voorzitter deelt alsnog mede, dat in de vacature van den heer B. Beentjes (over leden) dezen avond by bestuursverkiezing moet worden voorzien, en door het Besuur als candidaat wordt aanbevolen den heer Ant. v. Lieshout, terwyi de heeren N. Hen- neman en J. A. Gouweleeuw als candidaten zyn ingekomen. Spreker spreekt nog eenige waardeerende woorden ten aanzien van het overleden be stuurslid Beentjes Komt in behandeling het voorstel, 't welk niet op de agenda stond vermeld, namelijk om de contributie van de Gerardus Majella- vereeniging te verlagen op f 3 per jaar; mits dat dan alle leden van het ziekenfonds als lid zouden toetreden, welke zich by den bode kunn enaanmelden. Niet dat de leden verplicht worden hiertoe, doch er wordt op gerekend, dat alle Ziekenfondsleden zich zullen doen inschrijven. De vergadering kon zich met het voorgestelde vereenigen. De prémie kan per week worden voldaan. De voorzitter legt de beslissing aan de vergadering voor, om de Koninklijke goed keuring op de vereeniging aan te vragen, mede wijl dit een voordeel betéekent voor de instelling, mogelijk ook ten aanzien van de aanstaande Ziekenfondswet. Na benige besprekingen kon de vergade ring hieraan hare goedkeuring verleenen. Volgt verslag secretaris. Daaruit blykt, dat 1 Jan. 1932 het ledental van het fonds be droeg 462 gezinshoofden tellende 2365 zielen. Is aan de orde verslag penningmeester, waaruit blijkt, dat de totaal ontvangsten over 1931 hebben bedragen f 18.328.73, met daartegenover een totaal uitgaven van f 16.282.39, zoodat bet batig saldo f 2046.34 bedraagt. Per 31 Dec. 1930 was een saldo van f 1767.07, hetgeen gevoegd by het over schot van 1931 en een totaal uitmaakt van f 3813.41. Op 31 December 1931 nog te voldoen aan diversen f 1255, zoodat op deze datum het bezit bedroeg f 2558.41, waarvan aan de re servekas is toegevoegd f 500; aldus bedraagt de reservekas per 1 Januari 1932 f 10500. Bij monde van den heer Ant. van Lies hout worhen dor de verificateurs de boeken en bescheiden van den penningmeester in de beste orde verklaard. De begrooting over 1932 ad f 17900 aan ontvangsten, en uitgaven f 17730, sluit met een batig saldo van f 170 en kan na eenige bespreking de goedkeuring der vergadering verwerven. De aftredende bestuursleden H. v. d. Zon en Joh. v. d. Maat worden met respectieve- lyk 189 en 165 van de 192 uitgebrachte stemmen herkozen. Bij eerste stemming wordt den heer Ant. v. Lieshout met 99 stemmen gekozen, ter voorziening in de bestaande vacature. Allen nemen hun her- en benoeming aan. Komt in behandeling voorstel contributie verlaging, waarvan de bedoeling is om als minimum 4 weken premie-vrijdom te ver leenen met een maximum van 9 weken. Dit punt lokt nog eenige bespreking uit, onder andere wordt door den heer Gouwe leeuw bepleit de contributie te verlagen voor de grootere gezinnen; byvoorbeeld het vry- stellen van betaling voor kinderen boven het 4e of 5e kind. De voorzitter wijst er op, dat reeds bij de premiebepaling is gedacht aan die groote gezinnen, doch het bestuur wel bereid is by een volgende vergadering met cyfermate- riaal ten aanzien hiervan te komen en hier naar te handelen. By rondvraag komt ook nog ter sprake aan het fonds te verbinden behandeling taaidarts, hetgeen ook vooi de volgende ver gadering in overweging zal worden genomen. Na dank gebracht te hebben aan den Z. Eerw. heer Pastoor, den geneesheer, alsmede den bode, gaf voorzitter nog het woord aan den ZJEerw. heer Pastoor, die enkele woor den van groote waardeering en dank sprak aan den heer Comelisse, die door zyn krachtige leiding als voorzitter van het Zie kenfonds zooveel bijdroeg voor den groei en bloei der Vereeniging, waarna sluiting met den chr. groet. Naar wij vernemen heeft wederom het bestuur der afd. Zadvoort van den R.K. Volksbond een gezelligen avond georgani seerd voor hare leden en echtgenooten. Deze avond zal gehouden worden in het P. tronaatsgebouw op Zondag 7 Februari a.s. om acht uur. Slechts tot een beperkt aantal zal tegen betaling aan niet-leden toegang kunnen worden verschaft. Medewerking verleen de heer Toledo en de R.K. Mondharmonicaclub „Con Amore" Zandvoortsche Reddingsbrigade Maan dag 8 Februari a.s. houdt de Z. R. B. een propaganda- en filmavond in „Ons Huis". De heer Meyerink, uit Haarlem, zal spreken, terwijl een verbandcursus opgericht zal worden, onder leiding van dr. Van Fraas- sen. Filmavond Donderdagavond wordt in „Zomerlust" voor de Vereeniging van Ned. Huisvrouwen de film vertoond, die de Gei- dersche Vallei in beeld brengt. „Mignon" De Mandojincelub „Mignon" geeft Donderdagavond in „Zomerlust" een concertavond voor leden en genoodigden. Lantaarn De granieten lantaarnpaal op het einde van den Boulevard, die door een uit den koers geraakten auto geramd en geheel vernield was, is thans weer ver vangen door een nieuw exemplaar. Ziekengeld bij werkverschaffing Bij mi- nisterieele beschikking is bepaa'd, dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor de by werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de gemeente Noordwijk geldt het dagloon van f 2.75, ongeacht bij welke werkverschaffing _de arbeiders te werk ge steld waren, toen' zij ongeschikt tot werken werden. FLORAPARK 1932 Naar wij vernemen, heeft Hare Majesteit Koningin Moeder voor het Florapark 1932 Noordwijk een zilveren medaille toegezegd. Filmavond A.s. Donderdagavond te half acht zal in het Juvenaat een filmavond wor den gegeven ten bate van het Jongenspatro naat. Aan den heer J. G. Steensma te Lemmer werd heden door de Nederlandsche Spoor wegen opgedragen voor de som van ƒ221.000 het verbouwen van wagenmakery II en III tot een gebouw voor kleine herstellingen met bybehoorende werken op het terrein van de Centrale Werkplaats alhier, overeenkom stig bestek no. 1452 H. S. Zaterdagavond gaf Sparta te Velsen een uitvoering onder leiding van de heeren D. C. van Alewyk en G. Boeke in het gebouw Concordia. Na een propagandistisch welkomstwoord van Sparta's voorzitter, den heer N. de Ligt, werd aan de afwerking van het programma begonnen. Negen van de 18 nummers waren gewijd aan het damesturnen, waarby evenwel niet vergeten mag worden, dat 3 van de 9 num mers verzorgd werden door de nieuwe vete- ranenafdeeling voor dames. Dit optreden was 't eerste als zoodanig in de geschiedenis van den Kennemer Kunstkring, en al moest de demonstratie uiteraard gepaard gaan met eenige risico, toch mag gezegd worden, dat het optreden, dank zy de kalme zekerheid van uitvoering, een succes werd. En gezien de ontvangst door het publiek, zal de nieu we afdeeling nu zeker wel meer voor het voetlicht komen. In door dames en meisjes gegeven num mers met nieuwe vormen waren dikwyls de zelfde onderdeden te onderkennen. Iets meer variatie in het programma was zeker wel mogelyk geweest, maar ook in andere op zichten leek ons deze uitvoering minder verzorgd, vooral in de afwerking. Toch is hiermede niet gezegd, dat de prestaties van de verschillende afdeelingen sinds vorig jaar achteruitgegaan zyn. Althans bij het toe- steltumen voor dames zagen we meer turnsters dan vorig jaar, die op peil komen, en in de heeren-afdeellng schuilt er zeker minstens één, die in het K.T.K. keurkorps thuis behoort. Sparta worstelt evenwel voort durend met de geringe getal-sterkte van de heeren-afdeeling, en daarom is 't dubbel te loven, dat een niet gemakkelyk nummer als de staaf-oefeningen zeker niet tot 't minste van den avond behoorde. Aan het toestel- turnen van de dames ontbrak de noodige soepelheid. Sparta-uitvoeringen kenmerken zich steeds door een ruim gebruik van nieuwere gym nastiek. Dat dit bij het publiek in den smaak valt, bewezen b.v. de spring- en loop-oefe ningen van de jongens. Hetzelfde kan gezegd worden van het door dames uitgevoerde dans-intermezzo. Het laatste nummer werd gevormd door een bewegingsstudie, waarvan het begrip zoodanig bepaald wordt door de opvatting van den leider, dat wij ons zonder aan matiging van een nader oordeel gemak kelijk kunnen voorstellen, dat een andere bewegings-studie principieel verschilt van die, welke Zaterdag werd gedemonstreerd. KEURCORPS. Voor de 20 plaatsen, die vry komen in het dames-keurcorps van den Kennemer Turnkring, hebben zich 38 gegadigden aan gemeld, verdeeld als volgt: T. V. Santpoort 2, Bato 4, Turnlust B. 7, Bloemendaalsche G. V. 3, Sparta 6, Concordia 9, O.S.S. 3, Gratia-Plato 1, T. V. IJmuiden 3. Het is de club van Metz na 'n zwaren stryd mogen gelukken het kampioenschap van de klasse C. groen I te behalen, waardoor deze club beslag legde op het kampioenschap van het Gewest Noord-Holland en binnenkort uit mag komen voor het kampioenschap van Nederland. Het heeft in de beslissende match tegen de B. V. „Rembrandt" te Amsterdam nie aan spanning ontbroken. Nadat de Jager e Houtkooper, die G. Metz remplaceerde hadden verloren, slaagde H. J. Iv. 21 party in een overwinning om te zetten. I Kobus' partij moest dus beslissen. Mede ao: een handicap van 50 car. stond deze spoec met 100 om 150 achter, maar een zeer ste gespeelde eindserie van 100 bracht nem c zege en zyn club het kampioenschap. Voor de klasse F„ groep I, moest een and B. C. H.-team eveneens tegen een Re: brandt-viertal kampen. Alleen Houtkoo; won voor de gasten, zoodat de Amsterdam mers met 31 in de meerderheid blevc Ook in Hilversum kon Vriendenkring 1. tegen „De Roemer" niet tot een overwinni. brengen en zag zich met 62 geklopt. Gieselbach zorgde voor de beide tege- puntjes. De club van Roefs is nu vrijwel u geschakeld voor de eeretitel in de klasse groep I. Woensdagavond ging deze Vriendenkrir ploeg nog by K. E. T. S. (A'dam) op Des- om het reserveviertal te bekampen, v. d. G vel won beide partyen, maar Copini Jr. we tweemaal geklopt. Aangezien Gieselbach Terrechorst beiden voor één winstpunt ze den, werd de uitslag 44. Nieüwé Haarl. Courant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6