HENDERSON OPENT DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Een rede zonder nieuwe gezichtspunten 1 BLOEDIG GEVECHT TE ECUADOR REDEMPTORISTEN TE BERLIjN Een vaste standplaats en kerk Rebellen verliezen een veertigtal dooden ONVERMIJDELIJK NASPEL De gefingeerde roofoverval te 's-Gravenhage ROOFOVERVAL In het Postkantoor te Stadskanaal ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ KEULEN RECHTZAKEN EEN STRENGE EISCH VERDUISTERING VAN f 36.000. BINNENLANDSCH NIEUWS VREDESPARLEMENT IN NEDERLAND Vierde zitting ACTIE INZAKE CONTINGENTEERING Comité samengesteld VEILIGHEID KOOPVAARDIJSCHEPEN ONZE OOST GROOTE BRAND TE AMOENTAI Dertig huizen in vlammen DE REIS VAN MINISTER DECKERS Meening van het Bat. Nieuwsblad GEMENGD NIEUWS POGING TOT OPLICHTING DE ROOFOVERVAL TE HELMOND Nog een arrestatie DE KETEL VAN DE „STANFRIES IV" Poging tot berging van den deklast SPELEND DEN DOOD IN DE VERGIFTIGINGSGEVALLEN TE RAALTE PLOTSELINGE DOOD DE „EIERLAND" DE LUCHT IN Gasontploffing aan boord van een reddingsboot DE GASVERSTIKKING TE TILBURG Begrafenis der slachtoffers LUCHTVAART DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Leeuwerik" te Jodphur Arthur Henderson GENÈVE, 2 Febr. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van 64 staten, is Dinsdagmiddag om half vijf (Zw. tijd,) in het Batiment Electoral, waarin anders de jaarlijksche plenaire zittingen van den Volkenbond worden gehouden, de ontwape ningsconferentie geopend. De delegaties zitten in alphabetische volgorde. Langzaam vult zich de zaal. De zijbanken zijn bezet door militaire deskundigen, meest hooge stafofficieren. Meer dan 500 journalisten uit alle deelen der aarde zullen ter conferentie aanwezig zijn. De door den Volkenbondsraad benoemde president der Ontwapeningsconferentie, de vroegere Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, Henderson, neemt plaats in den voorzitterszetel. Aan zijn rechter zijde zit de secretaris-generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, die tevens secretaris-generaal van de conferentie is. Aan de openingsrede van den president der Ontwapeningsconferentie, Arthur Hen derson, ontleenen wij het volgende De Volken bondsraad heeft in het jaar 1930 be sloten tot de bijeenroeping van de we- reldontwape- ningsconferen- tie. De confe rentie staat voor het tra gische feit, dat op het oogenblik, dat haar werk zaamheden aanvangen in het Verre Oosten een buitengewoon moeilijke toestand is ontstaan. Het is een gebiedende plicht voor de staten-onderteekenaars van het Volkenbondspact en het Kelloggpact zich te houden aan de nakoming dezer beide groote garanties tegen oorlog en geweld. Nimmer in de geschiedenis heeft een conferentie plaats gehad, welke een drin gender en voor de menschheid weldadiger taak heeft dan deze. Wat de moeilijkheden betreft, mag men zich hierover geen illu sies maken. Wij moeten den krachtigen wil toonen deze moeilijkheden te overwin nen en den weg banen voor nieuwe gun stige vooruitzichten der menschheid. De taak der conferentie bestaat volgens de opvatting van Henderson uit de volgende drie punten: 1. Een gemeenschappelijke overeenkomst betreffende een effectief program van prac- tische voorstellen, ten einde zoo snel moge lijk te geraken tot een wezenlijke verlaging en beperking der bewapeningen van alle landen; 2. Geenerlei bewapeningen buiten het thans vast te stellen kader van de conventie, waar door alle natieszich verplichten het groote doel der algemeene bewapeningen te berei ken; 3. Veiligstelling der verdere werkzaamhe den ten einde het definitieve doel te bereiken langs den weg van soortgelijke conferenties, welke periodiek zullen bijeenkomen. Het kan evenwel niet worden ontkend, dat d'e vrees der naties voor aanvallen een der motieven is geweest voor de handhaving der zware bewapeningen. Niettemin betee- kent het bestaan van bewapeningen een der hoofdoorzaken voor de wederzijdsche vrees welke het internationale leven vergiftigt. Steeds krachtiger wordt evenwel de erken ning dat er geen grooter en ernstiger be dreiging van vrede en veiligheid is dan de handhaving der buitengewone bewapeningen. De Volkenbond heeft sinds zijn bestaan voortdurend gewerkt aan de organisatie van den vrede, doch het gevoel van onveiligheid is tot nu toe blijven bestaan en heeft geleid tot nieuwe bewapeningen en de toeneming der bewapeningen harerzijds leidt weer tot een voortdurend toenemend gevoel van on veiligheid. Om deze reden is de ontwapening een der belangrijkste onderdeden in het Volken bondspact geworden. De leden van den Vol kenbond hebben bij art. 8 van het Volken- bondspact dat de handhaving van den vrede eischt door een verlaging van de nationale bewapeningen tot het laagste punt dat ver- eenigbaar is met de nationale veiligheid zich verplicht door gemeenschappelijk optreden de internationale verplichtingen te versterken. Tot nu toe bestond de algemeene verwach ting dat de verplichting van art. 8 van het Volkenbondspact zoo snel mogelijk zou wor den nagekomen. Deze verplichting blijft ook verder op alle leden van den Volkenbond rusten en ieder afzonderlijk moet thans trachten den Volkenbond van deze verplich ting te bevrijden. De Volkenbond heeft tot nu toe geen tijd laten verloren gaan dit pro bleem aan te vatten. Henderson gaf vervolgens een lang histo risch overzicht van het optreden van den Volkenbond op het gebied van de ontwape ning. Hi.i schetste voorts de besprekingen in de Volkenbond'svergadermgen, de werk zaamheden van den Volkenbondsraad en van de voorbereidende ontwapeningsconferentie, de verschillende pogingen op het gebied van arbitrage te geraken tot een algemeene rege ling en wees daarbij in het bijzonder op de werkzaamheden der voorbereidende ontwa peningsconferentie, waaraan ook werd deel genomen door vertc-nwoordigers van staten die geen lid zijn va den Volkenbond. Het ontwerp-verdrag. Henderson zette ve-'vo1-ens de richtlijnen uiteen van de door de ontwapeningscommis sie uitgebreide voorloopige conventie, we'ke slechts de methoden der ontwapening be handelt. De Ontwapeningsconferentie moet thans de definitieve cijfers bepalen voor de verlaging en de beperking der bewapenin gen, Het ontwerp-verctrag is veelvuldig op ernstigen tegenstand gestooten. Zelfs inzake de methoden der ontwapening bestaan ver schillende opvattingen. De ontwapenings conferentie is vanzelfsprekend vrij ieder ander voorstel of ieder nieuw ontwerp voor een overeenkomst te bespreken, dat haar mocht worden voorgelegd. Ten slotte verklaarde Henderson, dat het probleem der ontwapening van vitale be- teekenis is voor de huidige ernstige econo mische en financieele crisis waarmede de meeste naties hebben te kampen. De be wapening zijn een der voornaamste oor zaken van den huidigen moeilijken toestand en van de ontredderde staatsbegrotingen in verschillende landen. De openbare mee ning eischt, dat thans een werkelijke ver laging zal worden bereikt van de leger- uitgaven, welke op alle volken drukken. De oogen der geheele menschheid zijn gericht op deze conferentie. Ik weiger de mogelijk heid onder de ocgen te zien, dat deze confe rentie zou kunnen mislukken. Niemand kan zeggen, welke gevolgen een dergelijke mis lukking zou kunnen hebben. Henderson besloot: Thans kan slechts sprake zijn van gelijke rechten voor iedere natie in de door ons opgebouwde vrije ge meenschap van volkeren. Er kan slechts een verbroedering van alle volkeren bestaan, welke in de toekomst niet meer vijanden zullen zijn doch vrienden. Thans kan er nog slechts vrijheid bestaan voor leder volk zijn leven te willen leven zonder vrees voor ongelijkheid, verdrukking of oorlog. Laat ons de groote taak aanvat ten, laat ons beslissingen nemen en de naties leiden naar den verlangden vrede. Weinig bijval. De bijval, welken de openingsrede van Henderson oogstte was niet groot. De rede voering werd in de Engelsche taal uitge sproken en duurde een uur. De inhoud van de redevoering werd politiek weinig beteeke- nend, en niet bizonder belangwekkend ge noemd. Een practisch ontwapeningsprogram was in de rede van Henderson niet vervat. Na de redevoering werd de zitting voor eenige minuten onderbroken. Henderson's rede, die volgens Amsterdam- sche tijdrekening te tien voor vier begon, werd draadloos uitgezonden. De luisteraars hebben zoowel bij de zakelijke en bijna droge uiteenzettingen van den spreker als bij het zeer korte applaus van de toehoor ders kunnen constateeren, dat er van geest drift in de vergadering te Genève weinig sprake was. Motta eerevoorzitter. Na de rede van Henderson werd, om Zwitserland te eeren als gastheer der confe rentie, op voorstel van den president de Zwitsersche bondsraad, Motta tot eerevoor. zitter gekozen. Daarop werden drie commissies (tot on derzoek der volmachten, tot uitwerking van een agenda en tot vooronderzoek van particu liere petities) op voorstel van den president ingesteld. De algemeene debatten beginnen waar schijnlijk eerst volgende week. Incident.Radek bijgelegd. Het incident, dat ontstaan was door de weigering Radek in Zwitserland toe te laten, is, naar verluidt, Dinsdagavond, na langdurige onderhandelingen, bijgelegd. De Zwitsersche bondsraad heeft besloten Radek toe te staan in Zwitserland te ver toeven. Radek zal thans als vertegenwoordiger van „Isvestija" ter ontwapeningsdelegatie aanwezig zijn. In Marienfelde bij Berlijn, achter de con. treien van Lankwitz en Steglitz, is een Ka tholieke Kolonie, indertijd gesticht door de oneindige zorgen van wijlen Dr. Carl Son. nenschein, die ook de grondslagen legde voor een kerk. Hij plantte in dat stuk Berlijn het Kruis van Christus. Het uiterlijk cïer kerk is symbolisch. Uit den nood der tijden ge boren. Geen overdadige pracht. Alles op een eenvoudige formule gebracht. Nieuwe zake lijkheid. Maar niet die moderne, die veelal bestaat uit overdrijving en onorganisch maakwerk. De kerk is een soort vroeg.gothi- sche basiliek geworden. Het ronde gebouw met harmonisch omgevende zuilengangen is midden in het hart der meer dan duizend Katholieken omvattende „Siedelung" (woon. wijkkolonie) geplaatst. Het klooster sluit zich imponeerend bij de kerk aan. Het wordt betrokken door de Eerw. Paters Redemptoristen. Tot dusver hadden ze geen kerk in Berlijn, ze deden al leen maar, onvermoeibaar, huisbezoek en hielden overal hulsmissies. De kerk is, wat voor de hand ligt, toegewijd aan den H. Al- fonsus, den Stichter der Redemptoristenorde. De consecratie geschiedt van den zomer door den Bisschop van Berlijn, Dr. Schreiber. Thans werd het Godshuis ingewijd. Heelde woonwijk „Mariengarten" was bont versierd en prachtig geïllumineerd, toen Zondag 1.1. de wijdingsact plaats vond. De „Germania" deelt mede, dat deze ka tholieke woonwijk en de kerk voor het groot, ste gedeelte inderdaad nog het laatste werk zijn van den onvergetelijken dr. Sonnen. schein. Aan zijn enorme geestelijke activi teit is de geheele idee ontsprongen. En zoo werkt hij ook hier nog jaren na zijn dood zegenrijk en bevruchtend voort, hij, die „de Apostel van Berlijn" tot grootsten eeretitel kreeg. Berlijn zou den doodsn doctor een slechten dank bewijzen, als het dit alleen met woorden deed. Neen, het katholieke Ber lijn moet In den zin van Sonnenschein, die in de „Mariengarten" zoo heerlijk werd ge realiseerd, verder werken. Het komt heusch niet alleen op een Godshuis aan. Hoofdzaak is, schrijft het genoemde katholieke blad, dat de Berlijnsche katholieken met Inspan, ning van alle krachten en middelen voor het openbare front der wereld treden, hun we. reldbeschouwing uitdragen tot in de uiterste hoeken der stad en aan de Christelijke recht vaardigheid en liefde huisrecht geven in het opgezweepte en van haat vervulde Berlijn. v. B. DATTENFELD, 2 Febr. (V.D.) Tus- schen Dattenfeld en Hoppengarten heeft Dinsdagmiddag een auto-ongeluk plaats ge had, waarbij drie personen om het leven kwamen. De bestelwagen van een brandstoffenhan- delaar te Bonn is, waarschijnlijk tengevolge van bandenpech, van een drie meter hoogc- helling afgereden en is daarbij in brand ge raakt. De bestuurder en zijn vrouw, zoomed? een vijfjarig kind werden op slag gedood terwijl een ander Kind met levensgevaarlijke brandwonden in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. NEW YORK, 2 Febr. (V. D.) Naar uit Guayaquil (Ecuador) wordt gemeld, is 't tot een gevecht gekomen tusschen regeerings- troepen en opstandelingen, die zich in de provincie Carchi hadden verzameld. De op standelingen hebben 41 dooden en de regee- ringstroepen vijf dooden te betreuren. Voorts zijn talrijke personen gewond. De voorloopige president Moreno heeft van den staatsraad bijzondere volmachten ont vangen ter onderdrukking van de opstandige beweging. Men vreest dat deze beweging zich zal uitbreiden. In de hoofdstad is tot nu toe alles rustig. De Rechtbank te 's Gravenhage behan delde, zooals wij reeds in het kort bericht ten, de zaak tegen den gewezen directeur der Vereenigde Bakkerijen H. Ph. Z., w:en ten laste is gelegd, dat hij te 's Gravenhage gedurende 1930 en 1931 bij herhaling totaal 9000, aan de N. V. toebehoorend, heeft verduisterd. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij op 1 December 1931 bij de politie valsche aangifte deed, dat hij den dag tevoren door twee personen ten kan tore der bakkerij was overvallen, dat zij bem gebonden hadden na met een revol ver gedreigd te hebben en een bedrag van 9000 zouden hebben ontvreemd. Als eerste getuige werd gehoord de heer J. H. Roeters van Lenncp, commissaris der vennootschap. Den laatsten tijd was get. waarnemend directeur. Get. gaf eenige in lichtingen over den stand der kas in December j.l. De heer J. Anwerda, accountant, was de tweede getuige. Zijn kantoor controleerde de boekhouding der N. V. Die boekhouding is altijd in orde bevonden. In December was het tekort 9100 gulden. De laatste getuige was de inspecteur van politie J. G. Amiabel, bij wien verdachte de valsche aangifte heeft gedaan. De griffier las het proces-verbaal voor, dat de inspecteur had opgemaakt van deze aangifte, onder het lezen waarvan ver dachte merkbaar zenuwachtig verd. Op een vraag van den verdediger, mr. Moresco, verklaarde getuige, dat verdachte uit eigen beweging deze aangifte gedaan had. Get. had niet gevraagd, aangifte te doen toen hij naar het kantoor der N. V. ging nadat op het hoofdbureau van politie bericht was ingekomen van deze inbraak. Verloren met speculaties. Verdachte verklaarde, zich uit een onder geschikte betrekking te hebben opgewerkt tot directeur. Hij was gaan speculeeren en had daarmede verloren. Hij begreep, dat hij vast zou loopen, omdat gespeculeerd was met het geld der vennootschap. Het geld moest worden uitbetaald. Ten eind'e zich te redden, heeft hij toen het verhaal van den overval verzonnen. Van begin af heeft de politie hem niet erg geloofd. Verd. is nog nooit veroordeeld. President: Hoe kwam U er toe te spe culeeren. Verdachte: Tot voor een paar jaar had ik een aardig kapitaal, ongeveer 35.000 gul den, hoofdzakelijk verdiend met speculeeren. Het kwam dikwijls voor, dat de ven nootschap kasgeld noodig had. Verdach. te heeft toen met veel genoegen steeds kas geld verschaft. Men heeft van hem nog eens 11.000 gulden geleend en nooit terug gegeven. Veendammer en Beurskrach. Toen kwam de kwestie van de Veendam- mer Hypotheekbank en de beurskrach. Ver dachte was toen zijn geld kwijt. Hij heeft toen geld geleend van de vennootschap om daarmede te speculeeren en te trachten het geld terug te krijgen. Hij vond dit niet zoo erg, omdat hij zelf zoo dikwijls aan de kas geleend had. Alles is echter mis geloo- pen. Requisitoir De Officier van Justitie, mr. Blok, merkte op dat dit voorbeeld weer aantoont het groote gevaar van speculeeren. Verdachte heeft wel zeer lang volgehouden, dat de overval inderdaad plaats gehad heeft. Dit maakt geen gunstigen indruk. Het valt echter niet mee iets zóó in elkaar te zet ten, dat alles klopt. Men kan zulke verha len goed in romans lezen, maar in werke lijkheid is het wel wat anders. De gepleegde feiten zijn zeer ernstig. Van zijn positie maakte verdachte misbruik door de N. V. te benadeelen. Aan de moeilijkheden was ver dachte zelf schuldig. Alles is oorzaak van zijn persoonlijke speculeeringswoede. Voor beide feiten, verduistering in dienst betrekking en valsche aangifte vorderde spr. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Clementie ingeroepen De verdediger, mr. Moresco, had dezen zwaren eisch tot zijn schrik gehoord. Hij be greep dien eisch niet, nadat men het reclas- seeringsrapport gelezen heeft. Voor groote clementie is hier alle aanleiding. Pleiter betoogde, dat verdachte uit een zeer ongelukkig gezin komt. Van zijn tiende jaar af heeft verd. hard gewerkt in de bakkerij. Om 1 uur 's nachts begon toen reeds de nachtarbeid. Tot zijn 26e jaar heeft hij deze bakkerij geleid en trok toen de aandacht door zijn kennis en werk kracht. Ondanks zijn gebrekkige ontwikke ling behaalde hy in Wageningen een diplo ma. Twintig jaar lang heeft hij daarna de Haagsche broodfabriek gediend, waar hij opgeklommen is tot directeur. Aan den an deren kant heeft hij zelf ook een ellendig huwelijksleven gehad. Elf twaalf duizend gulden leende hij aan zijn toenmaligen pre sident-commissaris, die met dit bedrag met de Noorderzon verdween. Zijn geheele kapi taal verloor hij. Toen hij steeds meer te betalen kreeg in verband met zijn scheiding en het geld er niet was, is hij er toe geko men te speculeeren met het geld der ven nootschap. Opnieuw beginnen Pleiter begreep niet, dat de Officier geen voorwaardelijke straf heeft gevraagd, alles in aanmerking genomen. Bovendien neme de rechtbank in aanmerking, dat verdachte reeds twee maanden in voorarrest zit. Wan neer hij nu zou vriikomen. moet hij geheel opnieuw zijn carrière beginnen. Dringend verzocht pleiter, een voorwaar delijke straf op te leggen. Verdachte zeide nog groote spijt te heb ben over wat hij gedaan heeft. De N. V. is geheel schadeloos gesteld, alleen verd. heeft dus nadeel Het zal de loatete keer zijn dat hij voor den strafrechter verschijnt. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Drie jaren gevangenisstraf geëischt Voor de Arnhemsche Rechtbank heeft terecht gestaan de 41-jarige G. C.' v. d. W., eenig firmant van de firma H. van der Broeke Co,, ccmmissionnair in effecten te Arnhem, die thans in staat van faillis sement verkeert. Hij stond terecht wegens verduistering van effecten. In September 1929 was bo vengenoemde firma failliet gegaan en daar bij was gebleken, dat verdachte verschil lende effecten, die bij het kantoor in bewa ring waren gegeven, verkocht en het bedrag ten eigen bate aangewend had. Zoo had hij van den heer V. effeiten voor een totaal bedrag van 36.000 verduisterd. Verdachte bekende volledig. De Officier van Justitie eischte drie jaren gevangenis straf zonder aftrek van de preventieve hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. Op Zaterdag 6 Februari, des namiddags t.e half drie, zal de vierde zitting van het Vredesparlement worden gehouden in het gebouw Tolstraat 158 te Amsterdam. De agenda luidt: 1. Notulen vorige zitting. 2. Ontwerp-statuut der commissie-Wes tendorp „Hcofdbepalingen". 3. Voorstel om het ontwerp-Straatman in handen te stellen van de Commissie van Rapporteurs (de heer Kies e.a.). 4. Verslag van mr. J. E. Goudsmit over de verrichte studie met betrekking tot het ontwerp Ontwapeningsverdrag. 5. Voorstel tot het zenden van een hulde betuiging aan lord Cecil voor zijn houding ten aanzien van de Ontwapeningsconferen tie met verzoek om het Internationale Vre desparlement te Genève te willen organi- seeren. 6 Benoeming van een of meer vertegen woordigers van het Nederlandsche Vredes parlement naar Genève. 7. Bespreking van een aan Genève voor te leggen minimumontwapeningseisch, be staande uit de volgende leden: a. afschaf fing van de bestaande legers en oorlogsvlo ten ter zee en in de lucht: b. instelling van een internationale Vredeswacht. In aansluiting aan het dezer dagen ver melde bericht over de oprichting van een Comité van Actie inzake de bespoediging van toepassing der maatregelen in de Crisis-Invoerwet (Contingenteeringswet) be. doeld, kan nog worden medegedeeld, dat ook vertegenwoordigers der lederindustrie en emaille-industrie zijn toegetreden. Het comité is thans als volgt samenge steld: L. O. Beuten, Arnhemsche Passe ment- en Bandfabriek, v./h. Am. v. d. Pot, Arnhem; H. Berk, Kamper Emaillefabrie- ken. v./h. H. Berk, Kampen; H. M. J- Blomjous, firma J. A. Blomjous, Tilburg; Th. Bongers, N. V. de Ulftsche Ijzergieterij, firma Becking en Bongers, Ulft; mr. Benno Davidson. Twentsche Textiel Mij., En- schedé; ir. P. M. Cochius. Glasfabrieken „Leerdam", Leerdam; Jo Elias, N. V. Stoomlinnenfabriek J. Elias, Eindhoven; J. Farwerck, Vereenigde Nederlandsche Ta- Pijtfabrieken „Veneta", Hilversum; J. He- deman. confectief abrikant, Arnhem; W. van Leeuwen, Gebr. van Leeuwen's Wol industrie, Arnhem en"Veenendaal; W. v. d. Lugt, N. V. W. v. d. Lugt Zonen's Em ballagefabriek en Houthandel, Rotterdam; H. Mannaerts, firma J. Mannaerts, schoen fabriek, Tilburg; J. N. Menko, Hartogensis, Textielfabriek, firma N. J. Menko, En- schde; R. W. de Monchy, N.V. Nederland, srhe Katoenspinnerij, Hengelo; Fr. Mut- saerts Jr., N. V. Wollenstoffenfabriek Frans Mutsaerts Zn., Tilburg; C. Peynenborg, N. V. Stoomweverij v. h. C. Peijnenborg, Goirle; P. P. A. J. v. d. Pluyrn, firma E. Wessels Zn., Lederwarenfabriek, Utrecht, Jos. de Pont, firma H. J. de Pont; Man- naert's Schoenfabrieken, Tilburg; H. Prakke, N. V. Textielindustrie Mij. „Apel doorn", Apeldoorn; ir. J. Regout, N.V. Kris tal- en Glas- en Aardewerkfabrieken „De Sphinx", Maastricht; mr. dr. L. Regout, Porceleinfabriek „Mosa Stella", Maas tricht; ir. J. R. Sassen, N. V. Ijzergieterij- Emaillefabriek, v./h. Diepenbrock Reigers, Ulft; mr. B. J. M. van Spaen- dor.ck. secretaris der Vercenlging van Til- burgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen en der Federatie van Nederl. Schoenfabri kanten, Tilburg; J. Spapens, N. V. J C. Spawns' Schoenfabrieken, Waalwijk; mr. M. P. L. Steenberghe, N. V. Textielfabrie ken, H. van Puyenbroek, Goirle; M. Susan, de Vries en Susan, Confectiefabriek, Am sterdam; Am. P. L. van Thiel, Nederl. Scboefboutenfabriek, Helmond; A. M. Tila- nus, firma Jansen en Tilanus, Vriezenveen; P. van Vlissingen, N.V. P. F. van Vlissingen en Co., Katoenfabrieken, Helmond; N. J. Welschen, „Auping's" Matrassenf abrieken, Deventer; SJ. Wouda, N. V. Ned. Industrie en Electr. Apparatenfabriek „Nicaf" te Utrecht. Uit bovengenoemd comité werd een da- gelijksch bestuur samengesteld, bestaande uit de navolgende heeren: mr. M. P. L. Steenberghe, Goirle, voor zitter; H. Berk, Kampen; ir. P. M. Cochius, Leerdam; F. Farwerck, Hilversum; J. N. Menko.Hertogensis, Enschedé; mr. B. J. M. van Spaendonck, Tilburg; mr. H. A, J. H. Franses, secretaris, Lange Voorhout 19, 's Gravenhage. Maandag a.s. zal te 's-Gravenhage een internationale conferentie worden gehouden tusschen afgevaardigden van Nederland, De nemarken, Finland, Zweden en Noorwegen onder de auspiciën van het Verdrag van Ko penhagen van 1926 ter bespreking van ver schillende punten ter uitvoering van hst Verdrag van Londen van 1929 ter beveili ging van menschenlevens op zee °n net Ver drag van Londen van 1930 tot internatio nale regeling van de uitwatering van Koop vaardijschepen. BUITENZORG, 2 Febr. (Aneta). De Resi dent van de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo seint dat in den kampong Tambalang, onderafdeeling Amoentai, 30 huizen zijn af gebrand. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Een belangrijke voorraad rijst is verloren gegaan. De oorzaak is vermoede lijk gelegen in kwaadwilligheid. BATAVIA, 1 Febr. (Aneta). Het Bat. Nieuwsblad constateert, dat de aankomst van Minister Deckers de gelegenheid opende de beweegredenen van Z.E. te leeren kennen. Het blad verklaart, dat de heer Deckers thans de eerste burgerminister van Defensie is, die Indië uit eigen aanschouwing kent, waarmede het deel var. zijn reis volkomen is ver klaard. Overigens juicht het blad toe, dat ver schillende kwesties thans kunnen worden be sproken. Het blad waarschuwt echter tegen het in direct verband met de reis van den heer Deckers brengen van allerlei actueele gebeurtenissen en problemen, of den Minister te beschouwen als een gedelegeerde van het Kabinet. Te Bandoeng BANDOENG, 1 Febr. (Aneta). De Minister van Defensie, de heer Deckers, heeft Zondag een rondrit door de stad gemaakt in gezel schap van den burgemeester van Bandoeng en den Legercommandant. Onder andere werd een bezwk gebracht aan de sterre- wacht te Lembang. 's Avonds werd een taptoe gehouden, terwijl een intiem diner plaats vond. Z.E. Minister Deckers is hedenmorgen per eendaagsche naar Djokja vertrokken. Maandag in den vroegen morgen kwamen 3 landbouwers, tevens handelaren in bouwma teriaal, uit Someren, vader en zoon V., als mede dé knecht, het kantoor van deur waarder Van Moorsel aan het Stationsplein te Helmond binnen stappen, volgens hun verklaring om een daar uitstaande vorde ring, groot ongeveer 280.—, te voldoen. Toen de beide kwitanties werden aangege ven, zeiden de heeren: „Dank u wel" en wilden, zonder het verschuldigde bedrag te betalen, de terugreis aanvaarden. De deur waarder dwong hen, onder bedreiging met een revolver, op zijn kantoor te blijven. Na dat de politie was gehaald, werden zij naar het politiebureau overgebracht. Hier moes ten zij eerst hun schuld betalen. Bij verhoor bekenden zij, afgesproken te hebben, de kwitanties zonder betaling te bemachtigen. Zooals reeds gemeld, vond de commissaris van politie te Helmond na het verhoor van de gebr. v. L. aanleiding, een verzoek tot aanhouding uit te vaardigen van B., markt koopman te Tilburg, bij wien de gebroeders Zaterdagavond aan huis werden aangetrof fen. Deze man heeft een bedrag van onge veer 1000.in bewaring genomen, of schoon hij zeer waarschijnlijk wist, dat het geld van een roofoverval afkomstig was. Hij is naar Helmond overgebracht, waar hij onmiddellijk werd verhoord. Een bedrag van 388.88 werd op hem gevonden en in beslag genomen. B. ontkende hardnekkig, doch de bewijzen tegen hem zijn overtui gend. In verband met de verdere opsporing van het bedrag wordt nog een getuige uit Tilburg gehoord. Zooals bekend, is men eenige dagen gele den bij het wegnemen docr het Rijksbeton- ningsvaartuig van de wrakton op de plaats waar de „Stanfries IV" was gezonken, iets meer naar het Zuiden op den bodem der Zuiderzee op een harde massa gestooten, waarvan men vermoedt, dat dit de bij de ramp verloren gegane ketel van genoemd schip is, welke in gaven staat een waarde van eenige duizenden guldens vertegenwoor digt. Naar wü vernemen, zal Donderdag a.s. getracht worden deze vondst te bergen, waarvoor waarschijnlijk gebruik zal worden gemaakt van den op Den Oever gestation- neerden bok van de firma Van der Tak uit Rotterdam. Tevens zal getracht worden de twee zware machine-onderdeelen te bergen, welke deel uitmaakten van den deklast der „Stanfries IV" en bestemd waren voor Korn- werderzand. Dinsdagavond waren eenige jongens op de Jagerswijk te Sappemeer aan het voetballen. Plotseling stak de zeven-jarige J. Gerlaeh den weg over, met het gevolg, dat hij door een autobus werd gegrepen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Dinsdagavond ongeveer 7 uur vond te Stadskanaal in het postkantoor een brutale roofoverval plaats. Op dat tijdstip versche nen twee goedgekleede personen voor het loket en vroeg een van hen een biljet van 1000 te willen wisselen. Toen de post beambte het geld bijna uitgeteld had, greep hij het biljet en het wisselgeld en loste uit een revolver een schot Dit trbf echter den beambte gelukkig niet en de kogel drong in het plafond. De tweede persoon drong daarop door een deur het kantoor binnen; de waarne mend directeur die het schot gehoord had, kon nog bijtijds de kluisdeur dichtgooien, greep een stoel en gooide daarmede naar de indringers. Beide mannen namen hierop de vlucht. Zij hadden het ongeluk onderweg het biljet van 1000.te verliezen. De politie, die onmiddellijk van het ge beurde in kennis gesteld werd, stelde een uitgebreid onderzoek in. De beambte en de directeur konden slechts een vaag signalement van de da ders opgeven. Omtrent het voorgekomen vergiftigings- geval te Raalte kunnen wy nog mededee- len, dat het resultaat van het onderzoek door het Centraal Laboratorium te Utrecht nog niet bekend is. De heer Dr. Bekenkamp uit Groningen, inspecteur der Volksgezondheid, stelde gis teren ter plaatse een onderzoek in. Op last van den Officier van Justitie zullen de lij ken der beide kinderen naar Zutphen wor den overgebracht, alwaar de sectie zal plaats vinden ten einde omtrent de doods oorzaak nadere gegevens te verkrijgen. De toestand der moeder en van het zeven jarig meisje geeft geen reden meer tot be zorgdheid. Dinsdagavond is in een tramrijtuig op het Plein te Den Haag de 74-jarige heer T. C., wonende in de De Carpentierstraat onwel geworden en kort daarop overleden. Het stoffelijk overschot is door den G. G. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Dinsdagmiddag was de machinist Van. der Kooy te De Cocksdorp, bezig in het-, huisje, waar de reddingsboot „Eierland" is opgeborgen, de motoren na te zien. Op een gegeven oogenblik scheen zich veel gas in de boot verzameld te hebben, daar de mo toren niet op de gewone wijze werkten. Plotseling ontplofte het gas, de reddings boot sprong uit elkaar, terwijl het huisje dat gedeeltelijk van hout was opgetrokken vrijwel geheel vernield werd. De ontploffing was hoorbaar in het dorp zelf, dat op ongeveer 5 K.M. afstand is ge legen. Een begin van brand ontstond, doch deze was spoedig gedoofd, terwijl Van der K. de tegenwoordigheid van geest had de benzinekraan dicht te draaien. Van der K. kreeg slechts eenige lichte verwondingen in het gelaat, terwijl zijn haar geschroeid was. De materieele schade is daar boot en huisje vrijwel geheel vernield werden aan zienlijk. Dinsdagmorgen vond te Tilburg de be grafenis plaats der twee slachtoffers van de gasvergiftiging in een pand aan de Grobbendonckstraat aldaar. De droeve stoet, waarin ook een deputatie van het bestuur van den R.K. Fabrieksarbeiders- bond St. Willibrordus met omfloerst vaan del medeliep, vertrok om kwart voor negen van het St. Elisabeth Ziekenhuis naar de parochiekerk van de H. Familie aan den Broekhovenscheweg. Bij de groeve werden eenige kransen neergelegd, o.a. van het personeel der fa briek en van de buurtbewoners. Zoowel langs den weg als op den doo- denakker was veel belangstelling. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de „Leeuwerik" Dinsdag te 5.50 uit Djask is vertrokken en te 11.50 te Karachi is geland. Te 13.01 vertrok het vliegtuig van daar, waarna te Jodphur werd geland. De „Specht" te Djask By de K. L.. M. is bericht ingekomen, dat de „Specht" om 7.22 uit Jodphur is vertrok ken en te 11 uur in Karachi landde. Van daar vertrok het tc 15.22 en landde te 16.25 in Djask. De „Ekster" vertrekt Donderdag Donderdag 4 Februari a.s. vertrekt weder om een vliegtuig van Schiphol naar Batayia en wel de „Ekster" (PH-AIE). De bemanning bestaat uit J. J. Duime- Inar, eerste bestuurder, P. Both 'weede be stuurder, J. J. Ruben werktuigk mdige en C. van Bruggen, radio-telegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7