VAN HET OOSTFRONT HONGARIJE EN JOEGO-SLAVIE B ZONDER GOD? Mede verantwoordelijk NIEUWE JAPANSCHE AANVAL Bommen op de forten te Sjanghai OPLUCHTING TE NANKING Vijanden gescheiden Amerikaansche en Engelsche kruiser aan gekomen Het ingrijpen der mogendheden Japan weerspannig? DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE De wereld in spanning SPOREN ONTDEKT VAN DE M 2 ROERIG MACEDONIË Weigerachtige belasting betalers WOENSDAG 3 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 UIT MANDSJOERIJE Op bezoek bij Minister Cömbös en Koning Alexander NA DE BEZETTING VAN KOEPANGTSU CHINA AANVAARDT DE VOORSTELLEN INDRUKKEN IN ENGELAND EN FRANKRIJK DE ZWEEDSCHE METAALINDUSTRIE DE HERKIEZING VAN HINDENBURG OPSTANDIG BRITSCH-INDIË WEGENS HOOGVERRAAD VEROORDEELD WONDERBARE GENEZING TE GOA a—a—mmrjm Van vier-en-zestig staten, vrijwel alle, uit de geheele beschaafde wereld, zijn gis teren vertegenwoordigers te Genève bijeen gekomen ter bijwoning van de openings- vergadering der Ontwapeningsconferentie. Reeds deze ongekende groote opkomst teekent het gewicht van deze conferentie. Dat kwam tot uitdrukking ook in de rede van den voorzitter, den Engelschen oud-mi nister van Buitenlandsche Zaken, Arthur Henderson. Aan het slot van zijn redevoe ring merkte hij op, dat hij weigerde zelfs de mogelijkheid van mislukking der conferen tie te overwegen; want in dat geval zou niemand voor de fatale gevolgen instaan. Heel de wereld heeft de oogen op Ge nève gericht. Men verwacht van de confe rentie een aanmerkelijke besnoeiing van de drukkende lasten, die de defensiebegroo- tingen jaar op jaar op de volken leggen Men verwacht vooral er van de schepping van een sfeer van toenadering, van waardee ring, van vertrouwen, waaraan de wereld meer dan ooit behoefte heeft, en welke on misbare voorwaarde is om aan den drei genden ondergang der maatschappij te ont komen. Neen, we durven zelfs de mogelijkheid van een mislukking der conferentie niet over wegen. Maar ware dan niet op zijn plaats ge weest een enkel woord, een enkele bee, dat Hij, Die de weg en de waarheid en het le ven is, aan al die diplomaten en hun raad gevers, den waren weg mocht toonen, welke voor hun volken een leven van vooruitgang en welvaart zou openen; dat Hij Zijn zegen schenken mocht op beraadslagingen en be sluiten, opdat zij ten heil zouden strekken van de menschheid en haar voor de haar dreigende rampen zouden behoeden? Tenzij de Heer het huis bouwt, zal het werk der arbeiders vergeefsch blijken. Wat Henderson vergeten heeft, laten wij dat aanvullen; laten wij God om Zijn rij ken zegen over de conferentie smeeken, op dat eindelijk weer de wereld tot verade ming moge komen. Rotterdam heeft weer een voltallig col lege van B. en W. Voltallig eigenlijk niet, want dan zouden er vijf wethouders moeten zijn. Na het aftreden der sociaal-democra ten bleven er maar twee over en er wérden ook maar twee nieuwe gekozen, I^e vijfde zetel, al sinds September onbezet, bleef ook nu weer open als een verwijt aan den Vrij heidsbond en als een uitnoodiging. Als een verwijt. Zcoals in September heeft ook nu weer de Vrijheidsbond geweigerd eenige verantwoor delijkheid te dragen. Wanneer de liberalen meedoen, dan moet dat zijn niet op een resultante ven de wenschen der samenwer kende partijen, maar op hun program. Ware het nu alleen maar, dat zü door die starre houding zichzelf buiten het uitvoe rend college hielden, dan was dat zoo erg nog niet. Erger is dat zij daarmee een re- gelmatigen gang van zaken bemoeilijken, om niet te spreken van saboteeren. Door zich te plaatsen in den hoek der oppositie, maken zij een college, steunend op een meerderheid, onmogelijk. Het nieuwe Rctterdamsche college van B. en W. steunt op slechts 18 van de 45 leden van den Raad en ze treft tegenover zich een oppositie van sociaal-democraten, communisten en revolutionmh-socialisten, welke, zender de liberalen dus, de rechter zijde reeds in sterkte overtreft! Een oppo sitie welke de felste bestrijding van B. en W. in het vizier heeft. En als onder die bestrijding het blanco der liberalen brengt reeds de minderheid voor rechts ook nu weer het college be zwijkt, de bestuursmogelijkheid van Rotter dam al kleiner gaat worden, wassehen de liberalen hun handen in onschuld. Maar vcor de openbare meening zullen zij mede verantwoordelijk staan. ^en ee-genaamüe „Bandiet" met gelen bend, lie het opschrift: „het voor recht strijdende Leger" draagt. (Van onzen Parijschen diplomatieken correspondent) In mijn vorig artikel heb ik de gecompli ceerde toestanden in Weenen en Oostenrijk behandeld. De toestand in Hongarije is veel eenvoudiger. De crisis in dit land openbaart zich op een heel vr emde manier. Zij be staat in onmatig eten en drinken. Het is n.l. een feit, dat Hongarije wat voedsel en drank betreft tweemaal zooveel voortbrengt als zijn bevolking noodig heeft. En daar het zoo gced als niets uitvoert, moet het zelf wel alles ccnsumeeren. Al wandelende door de dorpen waar de fameuze Tokayer-wijn gemaakt wordt, heb ik bemerkt, dat de boeren van 's morgens af reeds er al erg aangeschoten uitzien. Het is hier zoo ongeveer dezelfde toestand dien men aantreft in een Spaansch dorpje in de omstreken van Toledo. Het water is daar zoo zeldzaam en de wijn zoo goedkoop, dat men de kalk voor de huizen aanmengt met wijn en z'n bad neemt in wijn. Men ziet. dat als Amerika weer eens nat zou worden, het weten zou waarheen zijn schreden te richten Eigenlijk gesproken lijden in Hongarije alleen neringdoenden en kooplieden in de steden onder de crisis. Er is geen geld meer in het land, Toch hebben de Kongaren het klaar gespeeld om sedert den oorlog meer dan 800.000 millioen dollars van het buitenland te leenen. Wat hebben zij er mede gedaan? Scholen, wegen en gymnasia gebouwd, krijgstoerustingen aangeschaft precies zooals de Duitschers. Er is zelfs een stad, die een plein heeft aangelegd vol met marmeren monu menten. Men wilde zco ten naaste bij het beroemde St. Marcusplein van Venetië nabootsen, die aardigheid kestte even 38.000 millioen pengos; bijna zes en een half mil lioen doll. De Duitschers maken dus school bp de Hongaren. De crisis heeft de Hongaren echter niet gevoerd naar het fanatieke mysticisme der Duitschers, zij heeft hen gedeprimeerd. Zij geven er zich ter dege rekenschap van, dat zü bij een uniserseel conflict toch niet him oude grenzen zouden terugkrijgen. En zij hebben er spijt van, dat zij geld hebben uitgegeven voor de oprichting van een standbeeld voor Lord Rothermere, wiens genereuze pogingen om Hongarije in oude glorie te herstellen volkomen vruchte loos en steriel zijn gebleven. De meerderheid der Hongaren erkent de noodzakelijkheid om het eens te worden met Tsjecho—Slowakije. Zij zouden een kleine grenswijziging willen hebben in de buurt van Gollekos. Wanneer zij met Praag tot over eenstemming kernen, geven zij het op om een kleine monarchie te stichten, samenge steld uit Oostenrijk en Hongarije, wat dus zeggen wil, dat zij afzien van een restauratie van Habsburg. En ook dit is voor hen een teleurstelling, want alle hoogere standen en een groot deel der boeren zijn royalisten gebleven. De sterke man van Hongarije is op het oogenblik minister Gömbös. Vooral sedert graaf Bethlen zich uit de politiek heeft teruggetrokken is Gömbös, die minister van oorlog is geworden, zeer machtig. De officie ren zijn wel wat jaloersch omdat hij als kapitein zichzelf den rang van generaal heeft verleend, maar de troep gehoorzaamt hem. Hij heeft mij in zijn oud paleis te Buda pest zeer vriendelijk ontvangen. „Ik zal mijn toevlucht niet tot 'n Putsch, een staatsgreep behoeven te nemen" zei hij, om in Honga rije orde en discipline te handhaven. Als 't nocdig zou worden om groote besluiten te nemen, dan geloof ik, dat wij langs den legalen weg zullen gaan, maar wij zullen wel gedwongen worden het parlement terug te brengen tot zijn natuurlijke rol of op te houden het bijeen te roepen. Voor serieuze menschen is het werkelijk in deze zoo moei lijke tijden onmogelijk om ongerijmde rede voeringen aan te hooren en wij kunnen het niet langer verdragen, dat het gezonde ver stand van onze boeren getroebleerd wordt door de plaatselijke tyrannie der afgevaar digden. De liberalen zullen bij ons niet de macht krijgen, want zij zouden de voorhoede zijn van het socialisme en daarvan zijn wij niet gediend!" Ik zei tot mijzelf in den trein, die mij naar Belgrado bracht: werkelijk, mogen de opinies over de beste middelen om een einde te maken aan de crisis ook ver schillend zijn, zij schijnen toch van Duitsch- land tot den Balkan op 'n essentieel punt in dezelfde richting te gaan, namelijk dat het parlementarisme moet worden beperkt, ge wijzigd of opgeheven. Ziet maar naar Duitschland, dat in werkelijkheid wordt ge regeerd door drie generalen van de Rijks- weerbaarheid en waar men het parlement niet meer bijeenroept om geen last meer te hebben van zijn raadgevingen. Hetzelfde in Oostenrijk, v aar het platte land koortsachtig troepen organiseert om de parlementaire democratie en het socialisme van de hoofd stad weg te jagen. Ziet naar Hongarije, waar de minister van oorlog, wiens figuur gelijkenis heeft met die van Napoleon en Mussolini tegelijk alleen nog spreekt van een sterk bewapende uitvoerende macht en den staf breekt over de politieke partijen. Wat zal ik in Belgrado vinden? In Belgrado is men ten volle loyaal. De koning heeft de dictatuur nooit als een soort, kamerscherm opgevat cm er zich achter te verbergen. Er is geen Primo de Rivera noch 'n Mussolini. De kening zelf kwam drie jaar geleden tot de overtuiging, dat het parle mentaire regiem zijn koninkrijk ruïneerde. Drie jaren lang heeft hü het parlement thuis gelaten en hij heeft het nu weer bijeenge roepen maar met niet weinig reserves. En dit alles zender raad, uit eigen initiatief en om te gehoorzamen aan dat, wat hij geloofde, dat zijn plcht hem voorschreef. De heele geschiedenis van die drie jaren dictatuur heeft Koning Alexander I mij zelf verteld in zijn prachtig nieuw paleis, dat hij op een heuvel in de omstreken van Belgrado heeft doen bouwen. Het is een superbe villa in Moorschen stijl. Zij beheerscht het land dertig mijlen in het rond. Onder de grcot- sche salons zijn souterrains, die veel weg hebben van het paleis der Keizerinnen in 't oude Kremlin te Moskou. Daarheen trekt Alexander zich graag terug om na te den ken over zijn loodzware verantwoordelijkheid om niet den storm te hooren, die altijd om rizen naar alle kanten vrijliggenden heuvel blaast. De -omst van een vriend uit Frank rijk is voor hem een ware vreugde. Verschil lende malen heb Ik de eer gehad om met hem en zijn gezin aan tafel te zitten. Aan wezig waren dan de Koning, de Koningin, hun neef Prins Paul v. Servië en de beeld- schoone prinses Olga, zijn vrouw en dochter van Nicolaas van Griekenland. De koning is dan vrooiijk, gelukkig over de ontspan ning, die hij zoo noodig had na zooveel jaren van harden arbeid. Hij houdt er van cm over zijn wijnstokken te spreken en over zijn kelders, die specialisten uit Bordeaux voor hem hebben gebouwd. Hij hoort gaarne klassieke muziek, waarvan hij een fijn ken ner is en hij luistert graag naar Parijsche anecdoten en historietjes, waar hij gek op is. Opgevoed in Genève, spreekt hij Fransch als een Franschman. Dan keert hij terug naar zijn werkkabinet en houdt zich met ernstige dingen bezig. Welk een lot heeft deze Koning gehad. Vijf tien dagen voor den aanslag van Serajewov in Juni 1914 was zijn vader Koning Peter plotseling te ziek geworden cm de verant woordelijkheid der macht nog langer te dragen. En zijn jonge zoon regeerde, trots zijn jeugdige jaren, sedert dien tijd in wer kelijkheid. Hii was reeds generaal geweest tijdens de twee Balkanoorlogen. Hij moest het kleine Servische volk door stormen lei den, den eersten aanval van Oostenrijk af slaan. Toen hij dan vervolgens van alle kanten aangevallen werd en den dolksteek in den rug kreeg van de Bulgaren, leidde hij den heldhaftiger terugtocht dwars door Albanië Hij herstelde 't Servische leger op Korfoe en commandeerde het aan het front van Saloniki. Toen hij later als triomfator terugkeerde, stond hij plotseling vcor een overweldigende taak. Hij moest een koninkrijk gaan regeeren van 15 millioen bewoners, van wie meer dan de helft de Slowenen Dalmatiërs en de Turken van Bosnië had geleefd onder de administratie van Oosten rijkHongarije Verschil van godsdienst, verschil van alphabet en dikwijls van taal dit alles nog verscherpt door de excessen van het parlementaire regiem moest in 1927 wel leiden tot zulk een janboel, dat de afgevaardigden elkander met mes en revolver ir het parlement te lijf gingen en dat het nieuwe koninkrijk op het punt stond om in stukken te "allen. In drie jaar tijds heeft hij opnieuw de nationale eenheid bevestigd en gesmeed. In plaats van het koninkrijk der Serviërs, Kroatiërs en Slowenen is er thans een Joego-Slavische natie. Voorzichtig, voet voor voet, wil hij haar weer parlementaire instellingen geven. Hij geeft tos, dat het noodzakelijk is om de eminente vertegenwoordigers van het land te raadplegen. En hij gelooft, dat het nieuwe parlement, dat reeds bijeen is. van beter begrip zal zijn dan het oude. Maar hij wil absoluut niet toelaten, dat de politiek er zich weer in nestelt, de politiek, die zich 't recht aanmatigt om in naam van partij of lokaal belang te werken tegen de eenheid der natie. Er zijn in Frankrijk en ook elders lieden, die Alexander voor tyran uit maken. Hij vindt het beter maar tyran te worden genoemd dan er oorzaak van ts zijn geweest den ondergang van zijn rijk bewerkt te hebben, door het laten voortwerken der door en door bedorven politieke zeden. Men mag in Joego-Slavië alle mogelijke opinies hebben, zelfs de meest radicale, maar men mag niet de politiek voeren van ophitsing van het eene deel van het Rijk tegen het andere. Daarom zijn de afgevaardigden ge kozen als leden van een partij, die verplicht is in alle deelen van het land haar organi satie te hebben, van een partij die geen regionaal en confessioneel karakter mag hebben. De souverein gaat van de gedachte uit, dat de verschillende nationaliteiten kunnen leven met een parlement, maar dat zij niet moeten sterven aan de uitwassen van een parement. Mijn enquête in centraal Europa heeft mij tot de volgends conclusie doen kernen: Het parlementaire systeem is ziek. En in hst door de crisis geteisterde Eurcpa begint algemeen de meening ingang te vinden, dat het. noodzakelijk is zch aaneen te sluiten, want Sovjet-Rusland is een eenheidsmacht en dreigt. Mochten deze verschillende ententen slagen, dan heeft het er allen schijn van dat dit alleen zal gebeuren tus- schen moedige gouvernementen, die zich vrij hebben gemaakt van de politiek. Zie daar een evolutie, die de aandacht verd.ent niet alleen van de Europeanen, maar van geheel de wereld, want van haar slagen of niet slagen hangt de kwestie af te weten of de kapitalistische beschaving van het Westen de allee doordringende actie dei Sovjets zal kunnen weerstaan of niet. (Nadruk verbcden). Na de vlucht van het Chineesche leger uit Koepragtou voor roovers het stationsgebouw leeg. de Japanners haalden SJANGHAI, 3 Febr. (Eigen telegram). De japansche admiraal kondigt officieel aan, vandaag fort Woesung ts zullen beschieten. De Japansche burgerlijke bevolking ontruim de Sjanghai en begaf zich aan boord van Japansche schepen. Sedert vanmorgen staat het gebied van het Noordstation in een om trek van 2 Kilometer in vlammen. SJANGHAI, 3 Febr. (Reuter). De forten Woesung en Poesjan worden op het oogen blik zwaar gebombardeerd door de Japan sche kruisers en vliegtuigen. De Japansche consul-generaal heeft den Britschen en Amerikaanschen consul offi cieel medegedeeld, dat de Japanners voor nemens zijn onmiddellijk Woesung te be zetten. Hedenmorgen om 8.53 plaatselijken tijd, zijn de artillerie-gevechten tusschen de Chi neesche en Japansche troepen begonnen. NANKING, 3 Febr. (Reuter). Japansche oorlogsschepen, die op de rivier voor anker lagen, voeren vanmorgen verder de rivier op. De Chineesche oorlogsschepen voeren een eindweegs stroomafwaarts. De Japan ners en Chineezen lagen thans 8 mijl van ekaar, terwijl tusschen beide Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen lagen, die een botsing onmogelijk maakten. De garnizoenscommandant te Nanking gelastte de militaire politie, speciale voor zorgsmaatregelen te treffen tot bescherming der Chineesche en buitenlandsche inwoners. De toestand is iets minder gespannen, ofschoon men nog steeds opgewonden is. De actie der mogendheden heeft terstond opluchting gebracht voor de hoofdstad, waarover men zich in Chineesche regee- ringskringen tevreden betoont. Op een conferentie, die gisterenmiddag aan boord van een Japansch oorlogsschip heeft plaats gehad tusschen vier Chineesche hooge ambtenaren, den Japanschen Consul en den Japanschen admiraal kwam men tot overeenstemming, dat geen der partijen zal schieten, tenzij zij aangevallen werd. Over de stad is de staat van beleg afge kondigd. WASHINGTONG, 3 Febr. (Reuter). Het Ministerie van Marine deelt mede, dat 38 Amerikaansche staatsburgers in het belang hunner veiligheid Nanking hebben verla ten. De torpedojager „Simpson" bericht, dat de buitenlanders te Nanking op het oogen blik in veiligheid zijn. Dientengevolge wordt thans geen evacuatie overwogen. SJANGHAI, 3 Febr. Reuter seint, dat de Britsche 10.000 t on metende kruiser „Ber wick" hier een bataljon Engelsche infante risten aan land heeft gezet. De Amerikaansche kruiser „Houston" is hier aangekomen. Hierdoor zijn de gemoe deren van da buitenlandsche bewoners d'er internationale concessie heel wat gekalmeerd. TOKIO, 3 Febr. (Reuter). De Amerikaan sche en Britsche gezant te Tokio hebber, bijna den geheelen dag met den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken onder handeld over de Amerikaansche en Brit sche voorstellen. De minister van buiierlandsche zaken deelde mede, dat over sommige punten nog met het kabinet beraat 0 - agd moet worden De Japansche regoerirg zal heden haar besprekingen voortzet1; >r.. Over den eisch van Amerika en Engeland, dat Japanners noch Chineezen verder hun troepen zullen ver sternen, is nog geen over eenstemming bereikt. SJANGHAI, 3 Febr. (Reuter). Door het optreden van de mogendheden schijnt in het Japanrch-Chineesche conflict ter. zekere ont spanning ingetreden. De Amerikaansche gizant heeft medege deeld, dat Japan zal afzien van nieuwe troe pen-zendingen naar China. De Amerikaansche bevelhebber van de vloot m het Verre Oosten verhaarde, dat hij zeer is ingenomen met de w.ssehng van de bevel hebber van de Japansche vloot. Ook te Sjanghai ziet men in de benoe ming van Nomura een belangrijken stap om tot een vreedzame oplossing van het conilict te komen. WASHINGTON, 2 Febr. (Reuter). Da Japansche gezant heeft heden aan den on der-minister van buitenlandsche zaken, Castle, verklaard, dat Japan op het oogen blik niet van plan is, landingstroepen naar Sjanghai te zenden. WASHINGTON, 2 Febr. (V. D.). Van welingelichte zijde wordt betreffende de laatste in Tokio overhandigde nota ver klaard, dat deze geen ultimatum vormt, maar slechts een aanbod van goede dien sten. Amerika heeft alleen de bedoeling te bewegen alle aanvalsvoomemens te sta ken en China er toe te brengen alle vijan delijkheden te vermijden. NANKING, 3 Febr. (Reuter). De minis ter van buitenlandsche zaken verklaarde, dat China reeds heeft geantwoord op de Britsch-Amerikaansche nota en do voor stellen tot herstel van den vrede te Sjang hai heeft aangenomen. TOKIO, 3 Febr. (Reuter). In een offici eel rapport wordt verklaard, dat Japan zich gelukkig zou achten indien de vijan delijkheden gestaakt werden, doch het vijf de punt van de voorstellen der mogend heden kan Japan niet aannemen. In dit punt wordt verklaard, dat onmid dellijk maatregelen worden genomen om alle geschillen te regelen. TOKIO, 3 Febr. (V.D.). De Japansche regeering deelt mede, dat Japan den eisch van de Europeesche groote mogendheden en Amerika tot instelling van een neutrale zóne definitief afwijst en dat het ook de vijfde voorwaarde van de Britsch-Ameri- kaansche nota, om alle geschilpunten in den geest van het Kellcggpact te regelen, niet kan aanvaarden. In zijn antwoordnota ver klaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, Joshisawa, dat de eerste vier voor waarden inzake Mandsjoerije desnoods neg onder voorbehoud aanvaard zouden kunnen worden, doch de vijfde in geen geval. Japan blijft zich echter bereid verklaren met zijn troepen de onderdanen van alle naties te beschermen. LONDEN, 3 Febr. De gedenkwaardige ge beurtenis van het bijeenkomen van 1700 ver tegenwoordigers ter ontwapeningsconferentie te Genève, wordt, aldus meldt Reuter, door de Londensche bladen in hoofdartikelen be sproken. De „Times", die een scherpe opmerking maakt over de rede van Henderson bij de opening, beoordeelt het vooruitzicht der con ferentie opmerkelijk sceptisch. Het blad zegt, dat de conferentie nauwelijks op een ongun stiger tijdstip had kunnen bijeenkomen. De „Daily Telegraph" schrijft dat het voor naamste is, dat een goed begin is gemaakt, daar de gevolgen van het mislukken der con ferentie reeds bij het begin der werkzaam heden catastrophaal zouden zijn geweest. De „Morning Post" verklaart ironisch, dat de conferentie te Genève minder kostbaar is als een oorlog en betwijfelt of zij in staat zal zijn, een methode te vinden, waardoor de vrede in deze onvolkomen wereld in stand kan worden gehouden. De „News Chronicle" en „Daily Herald" zijn van meening, dat het succes der con ferentie dichterbij is dan men denkt. Hedenmorgen om half twaalf, plaatselijke tijd, hebben de Japansche strijdkrachten te water en te land een aanval gedaan op de poort van Wossoong. Zes Japansche torpedojagers bombardee ren de omgeving van de poort cm de lan ding der Japansche troepen te dekken. De Chineezen trachtten het vuur te beant woorden, doch geen enkele hunner granaten ontplofte. Duizenden vluchtelingen begeven zich naar de kust te Postung; duizenden anderen ver trekken per spcor en boot naai Ningpo en Hangsjo. Japansche vliegtuigen verkennen de situatie. PARIJS, 3 Febr. De Fransche bladen noe men de rede, die Henderson gisteren bij de opening' der ontwapeningsconferentie heeft gehouden, kleurloos en zonder kracht. Volgens de „Petit Parisien" is de rede ge houden met den goeden wil van een man, die alles heeft willen vermijden wat een der deelnemers aan de conferentie zou hebben kunnen kwetsen. Het blad is er ontevreden over, dat Henderson in het geheel niet ge sproken heeft over wederkeerige waar borgen. De „Echo de .Paris" noemt de rede van Henderson onbeteekenend, en op verschei dene plaatsen in strijd met de Fransche op vatting van de bewapeningskwestie. Groote rede van Simon GENèVE, 2 Febr. (V. D.) Het vertrek van den Engelschen minister van Buitenland sche Zaken, sir John Simon naar de ont wapeningsconferentie is vastgesteld op Vrij dag a.s. Simon is voornemens Maandag een groote redevoering te Genève te houden over de Engelsche ontwapeningspolitiek. Groote betooging door de Anglicaansche Kerk LONDEN, 2 Febr. (V. DHedenavond is in de Albert Hall een groote ontwapenings- bslcoging gehouden door de Anglikaansche kerk. De aartsbisschop van Canterbury, die volgens de Engelsche grondwet na den ko ning de opperste dienaar van den staat is, wees in een toespraak op de beloften, die Duitschland te Versailles zijn gedaan be treffende de ontwapening. De eer verplicht ons, aldus de aartsbisschop, de heilige ver plichtingen, aangegaan in Versailles, na te komen. De geest van wantrouwen en zelf zucht is rog te groot in Europa. De hoofd zaak is dat eindelijk eens met de ontwape ning begonnen wordt. De aartsbisschop van York sloot zich aan bij de uiteenzettingen van den aartsbisschop van Canterbury en eischte, dat Engeland de positie van den Volkenbond in het conflict in het Verre Oosten zou versterken. De deelnemers Zooals bekend is, nemen aan de Ontwa peningsconferentie de delegaties van 64 sta ten deel, alsmede de delegatie van het Vol kenbondssecretariaat. Van de 64 deelnemen de staten zijn de volgends tien geen lid van den Volkenbond: de Vereenigde Staten; Sov- jst-Rus!and; Turkije; Afghanistan; Abessi- nië; Mexico; Brazilië, Costa Rica; Hsdzjas en Ecuador. De republiek San Domingo is door een waarnemer vertegenwoordigd. Tot de afgevaardigden ter conferentie be- hcoren vijf minister-presidenten, 24 minis ters van buitenlandsche zaken, 28 generaals, 15 admiraals, en ontelbare officieren van generale staven en admiraliteiten, militaite attache's, talrijke gezanten, ambassadeurs en hooge ambtenaren van ministeries. De voorzittersha mer, waarmee Ar thur Henderson Dinsdagmiddag de groote ontwape ningsconferentie te Genève heeft ge opend. Deze ha mer is 'n geschenk van een Amster- damscha juweliers- firma. LONDEN, 2 Febr. (Reuter). Naar de ad miraliteit meedeelt, zijn vandaag de muts van ee stoker van de vergane duikboot M2 en een linnen zak met seinvlaggen, gelijk duikbooten die gebruiken, alsmede een uni formkraag van een dekofficier op zee drij vende gevonden. ROME, 3 Febr. De bladen publiceeren uit voerige berichten over onlusten, die in Kroatië, Slovenië en Servië hebben plaats gehad bij het innen van achterstallige belas ting. Deurwaarders, vergezeld van gendarmen en soldaten, hebben bij opbod het vee van de nalatige betalers verkocht. Naei aanleiding hiervan hebben relletjes plaats gehad. In een dorp in Slovenië zou den vijf personen door het schieten der slodaten gedood zijn. Het conflict bijgelegd STOCKHOLM, 3 Febr. De bemoeüngen van de Zweedsche regeering om het con flict in de metaal-industrie, waarbij 90.000 arbeiders betrokken waren, bij te leggen, zijn met succes bekroond. Het werk zal spoe dig worden hervat. Oproep van den eersten burgemeester van Dresden DRESDEN, 2 Febr. (V,D.) De eerste bur gemeester van Dresden, dr. Kuelz, heeft een oproep gepubliceerd', waarin hij verwijst naar de proclamatie van den eersten burgemees ter van Berlijn, dr. Sahm, inzake de herkie. zing van Hindenburg en waarin hij even eens een beroep doet op de Duitschers, om de eenheid van het iand te bewaren en President von Hindenburg te herkiezen. Gevangenneming van Gandhi goedgekeurd LONDEN, 2 Febr. (V. D.) Naar bericht wordt heeft het Britsche beleid een groote overwinning behaald in de wetgevende ver gadering, waar de door Sir Hari Cour, den leider der oppositie ingediende motie, inhou dende een veroordeeling van de gevangen zetting van Gandhi en de arrestatie van Sen Goepta verworpen werd met 62 tegen 44 stemmen. Hevig verzet in Kashmir BOMBAY, 2 Febr. (V. D.) De opstandige beweging in Kashmir wordt intenser. Brit sche en inlandsche troepen zijn te Mirpur en Chaumakh aangekomen. Duizenden vluchtelingen dringen Poonah binnen, welke stad door de rebellen wordt belegerd. BERLIJN, 2 Febr. (V.D.) De echtgenoot® van een Tsjecho.Slowaaksch fabrikant, Eu genie Goetz uit Neudock in Tsjecho.Slowa- kije, is heden wegens het verraden van mi litaire geheimen, veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies. Bij de reliquien van St. Franciscus Goa-Indië (Agentia Fides) Bij gelegen heid van de plechtige tentoonstelling van 't lichaam van Sint Franciscus Xaverius in de kerk van den Goeden Herder te Goa waar meer ö'an 500.000 menschen de reliekschrijn kwamen vereeren. hebben zich erschillende wonderbare genezingen voorgedaan. Een kind van zes jaar, Valerien Augustin uit Karkai (Mangalore) leed sedert viei jaren reeds aan algeheel? verlamming, zoodat het kind ab soluut geen arm of been kon bewegen. Ver schillende geneesheeren te Madras en Man galore hadden het kiro ger liraen tijd be handeld. doch zonder eenig resultaat Op den Octaafdag van het feest van den Apostel van Indië droeg de vader zijn kind naar Goa, liet daar het kind den reliekschrijn van Sint Franciscus kussen, er voer een rilling door het kmd en een oogenblik later kon het op zijn beenen staan en zijn armen bewegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9