Uit den Haarlemschen Gemeenteraad PEEK CLOPPENBURG FEBRUARI-AAHBIEDIHG Maatkleeding, coib. cost. 55.- 65.- 70.- 75.- - - DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER Alleen mishandeling met do odelijken afloop HUIZEN VOOR GROOTE GEZINNEN s TWEEDE BLAD DONDERDAG 4 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 OLYMPISCHE SPELEN 1932 mw", v De Winterspelen te Lake Placid geopend STADSNIEUWS AÜ/ '--V- .aü 4' De lange duur van de gisterenmiddag gehouden raadsvergadering was niet evenredig aan de belangrijkheid van de behandelde onderwerpen. Het was een saaie zitting, waarin veel gepraat en weinig gedaan werd. Mevrouw LoosjesSangster, de we duwe van den onlangs overleden oud wethouder der gemeente Haarlem, had een verzoek tot den raad gericht om haar een weduwe-pensioen toe te ken nen overeenkomstig deverordening op de wethouderspensioenen. B. en W. had den op dit verzoek afwijzend beschikt. Vandaar dit beroep op den raad. Wijlen de heer Loosjes is in 1917 gepensioneerd en ontleende zijn rechten aan een in 1913 vastgesteld verordening, waarin echter van weduwe-pensioen geen sprake is. Later is die verordening gewijzigd en in de nieuwe kwamen bepalingen voor, die wel een pensioen aan de weduwen toekenden, maar deze wijzigingen golden niet voor de wethouders, die er vroeger waren geweest. Althans zoo meenen B. en W. en de meerderheid van den raad slot zich daarbij gisterenmiddag aan, doch de rechtsgeleerden in den raad bleken het niet eens te zijn. De heer mr. dr. Bijvoet las precies het omge keerde in de verordeningen van wat de heer mr. de Rijke er uit concludeerde. Intusschen nam de raad gisteren het af wijzend prae-advies van B. en W. aan. B. en W. deden het voorstel aan de afdeeling Haarlem van het Nationaal Crisiscomité voor het jaar 1932 een be drag van ten hoogste 12.250 toe te ken nen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft namelijk tot het Nationaal Crisiscomité het verzoek gericht zich te willen belasten met het verleenen van extra hulp voor aanschaffing van klee ding, schoeisel, beddegoed e.d. aan ge zinnen van arbeiders, die een uitkeering ontvangen ingevolge eene steunregeling en bij wie een zoodanige achterstand is ontstaan, dat het verschaffen van extra hulp noodzakelijk moet worden geacht. De minister heeft daarvoor, naar de mededeeling van wethouder Van Liemt, 750.000 beschikbaar gesteld. Volgens de door den minister gestelde regelen ko men voor eene bijdrage in aanmerking die gemeenten, waarin een door den minister gesubsidieerde steunregeling toepassing vindt en die eenzelfde be drag beschikbaar stellen als het Natio naal Steuncomité. Over een tijdvak van 12 maanden zal niet meer mogen wor den besteed dan 20 cent per ingezetene en zoo moest door Haarlem een bedrag van 10 cent per ingezetene worden bij gedragen. Het voorstel werd natuurlijk door den raad aanvaard, maar de heer Peper nam de gelegenheid te baat om weer eens zijn roffelvuur af te geven op die soort steunverleening. Hierover werd hij on der handen genomen door den heer Van Liemt, die vertelde, dat het hem ge woonweg een raadsel was, dat iemand dien steun kon gispen. In het bijzonder van den heer Peper was zooiets onbe grijpelijk, zeide hij, omdat diens geest verwanten er ook met graagte gebruik van maken. Maar veel gevoeliger was de afstraffing, die de heer Reinalda den heer Peper toediende. De leider van de sociaal-democratische fractie scheen de gelegenheid waar te nemen om zich te ontdoen van zijn sinds maanden door de plagerijen der communisten opge hoopte gal. En wat hij zeide was raak. Hij verweet den heer Peper, dat de com munisten de arbeiders in den rug aan vallen inplaats van hen saamhoorigheid te leeren. De heer Reinalda sprak met veel vuur en de raad was er stil van. Zelfs de heer Peper raakte een oogenblik de kluts kwijt. De klachten van den heer Reinalda over het opruiende gezwets van de communisten waren volkomen juist, maar onwillekeurig dachten wij onder des heeren Reinalda's filippica aan den tijd, dat onze katholieke en christelijke voormannen dezelfde soort verwijten aan het adres van de sociaal democraten lanceerden. Met eenige schadefreude zagen wij den heer Rei nalda dezen oogst binnenhalen van wat vroeger door zijn partijgenooten geleerd is. De heer Reinalda vroeg soepelheid bij het toepassen van steun door het Crisis comité. De toezeggingen van den heer Van Liemt, die uiteenzette hoe de hui dige regeling is, waren alleszins bevre digend. Voor de zooveelste maal kregen wij in den raad weer eens een debat over het verstrekken van schoolvoeding. De af deeling Haarlem van den Bond van Ne- derlandsche onderwijzers had verzocht deze voeding in gemeentelijk beheer te nemen. Het is een van die stokpaardjes, die de Bond, bij gebrek aan beter pro pagandamateriaal, telkens en telkens weer van stal haalt. Wij vinden dat jam mer omdat dit toch wel erg verdrietig moet zijn voor de vereeniging „Kinder voeding", die in onze stad de kinder voeding op voorbeeldige wijze behartigt. Moge zij het zich niet al te zeer aan trekken, want ook gisteren heeft het weer niet ontbroken aan gulle erkenning van de groote verdiensten der dames, die dit werk doen. Het ongerijmde van het verzoek der roode onderwijzers werd aangetoond door de heeren Weustink en Roodenburg. De eerste betoogde zelfs dat verstrekking van voedsel op de scho len in strijd is met den geest van de wet, nog afgezien van de practische moeilijkheden, die aan voeding op school verbonden zijn. In het adres van de roode onderwijzers werd gezinspeeld op de mogelijkheid, dat de leerkrachten wat zouden kunnen verdienen aan het toezicht, dat zij tijdens de maaltijden zouden uitoefenen. Terecht vond de heer Weustink die passage minder mooi. Over de qualiteit van het voedsel werd niets dan lof vernomen. Het vodrstel van B. en W. om het ver- koopen van tabaksartikelen per auto maat te verbieden met het oog op de jeugd, die van deze faciliteit misbruik zou kunnen maken, werd door den heer Bijvoet geamendeerd. Hij wenschte den verkoop per automaat toe te laten na des avonds 9 uur, omdat hij meent, dat dan de knapen beneden de 16 jaar naar bed zijn. Het amendement werd door B. en W. overgenomen. Het voorstel werd aangehouden om de rechtsgeleerde com missie gelegenheid te geven dit amende ment in den juisten vorm te brengen. Het voorstel-Klein tot aanvulling van het raadsbesluit inzake korting op sala rissen en loonen werd aangehouden. Aan het slot van de vergadering werd nog een vrij lang debat gevoerd over het verzoekschrift van St. Paulus, den R.K. Bond van Overheidspersoneel, tot toekenning van een gratificatie aan een drietal gemeente-werklieden, die sinds 1 Januari zonder pensioen zijn ontsla gen, omdat zij gewerkt hebben op ar beidscontract (dus niet in vasten dienst) in de voormalige gemeente Schoten en later onder diezelfde voorwaarden zijn overgenomen door de gemeente Haarlem. Was Schoten zelfstandig gebleven, dan zouden zij een gratificatie hebben gekre gen. In de vorige raadszitting was deze zaak zoo goed als voor elkaar. B. en W. namen hun afwijzend voorstel toen terug en wij dachten niet anders of er zou een redelijke regeling voor die menschen worden getroffen. Thans kwamen B. en W. waarachtig wederom met bezwaren. Dat spijt ons, en het deed ons groot ge noegen, dat de heer Kessel, die ook de vorige maal voor deze menschen pleitte, voorstelde, hun een gratificatie te geven van 100 voor elk jaar, dat zij in dienst der gemeente Schoten en Haarlem zijn geweest. Hiertegen werd het bezwaar geopperd, dat zij dan ineens een vrij groot bedrag in handen zouden krijgen Wij vinden dat voor menschen van 65 jaar geen bezwaar, maar nog beter zal het zijn, dat zy jaarlijks een uitkeering krygen. Een oplossing vond de raad gisteren niet. De heer Gerritsz stelde toen voor (waarom, begrypen wy niet), dat de raad alvast af wy zend zou beslissen op het verzoek van St. Paulus en dat de heer Van Kessel later met een ander voorstel zal komen. Naar wy vernemen zal dit dan ook gebeuren. Het was by na half zeven toen de raad aan de benoemingen begon. Oudersavond en „Ouders, wat is uw taak?" Hoofden en personeel der jongens meisjesscholen in de parochie van St. Jan hebben Dinsdag- en gisteravond een bijeen komst van ouders der leerlingen belegd in het gymnastieklokaal der broederschool aan de Nagtzaamstraat. Beide avonden is de opkomst van de zijde der ouders dermate groot geweest, dat voor zoover het belangstelling betreft, de avonden reeds geslaagd kunnen heeten. Het voornaamste van het afwisselende programma, dat voor deze gelegenheid was samengesteld, vormde wel de lezing over het onderwerp: „Ouders, wat is uw taak?", gehouden door den eerw. broeder Pius, di recteur van de Kweekschool der Broeders van O. L. Vrouw. Onbevlekt Ontvangen te 's Gravenhage. Ook de andere programma-punten ver dienden echter volle aandacht en droegen niet minder bij tot het zoo groote succes van deze oudersavonden. Na een kort openingswoord werd uitge voerd: „Hoezee voor de Jeugd", voor viool en piano, en traden een meisjes- en jon genskoortje afzonderlijk op met het zin gen van een aantal frissche liederen. Dit alles verwierf volle waardeering van den kant der ouders, die steeds hartelijk applau disseerden. De eerw. broeder Pius ving dan met zijn lezing aan en ging daarbij uit van het grondbeginsel, dat ieder mensch in de we reld een eigen zelfstandige roeping heeft en dat iedereen in het wereldplan van den Schepper een zelfstandig element vertegen woordigt; eenig in zijn soort en dus nood zakelijk: niet onderling vervangbaar en daarnaast niet los te maken van zichzelf en van het geheel. Deze roeping heeft men te aanvaarden en te bevorderen. „Wat is nu de roeping van de ouders?" vraagt spr., en hij antwoordt: de kinderen te brengen tot de roeping van de kinde ren; door den schakel van de opeenvol gende geslachten is men daarop aangewe zen. Volmaaktheid en persoonlijk heil en le vensgeluk zijn afhankelijk van de wijze, waarop de ouders die roeping aanvaarden en hun taak volbrengen. Met- allerlei voorbeelden verduidelijkte de spreker het gezegde, o.a. uit het Onze Va der; „Uw Wil geschiede op aarde" wil niets anders beteekenen, dan dat het plan, dat de Schepper voor ons heeft, in ons ver wezenlijkt wordt, en daaruit volgt tevens, dat de ouders zich inschikken, althans op de tweede plaats stellen moeten, wanneer het gaat over de roeping hunner kinderen. Zij mogen daarbij leiding geven, maar het moet geen dwang worden. Zij moeten uit gaan van het beginsel, dat alle wegen voor hun kind gevaarlijk en verkeerd zijn be halve één, en die eene is de weg van God. In het tweede gedeelte van zijn lezing sprak broeder Pius over zelfstandige ideeën en meeningen, welke de ouders over de op voeding hunner kinderen hebben, en over alles wat daarmede verband houdt, dit nog meer bevattelijk makend door tal van voor beelden, om dan eenige practische vragen te stellen. „Hoe kunnen wij een roeping leeren ken nen en hoe wordt deze het best ontwik keld?" Langs natuurlijken weg door te letten op alle lichamelijke en geestelijke eigenschap pen van het kind, en langs bovennatuurlij ken weg vooral door het gebed en door samen te bidden en vooral door den kinderen zelf het besef bij te brengen, dat zij zelfstandig die taak van hun roeping en dezelver keuze en ontwikkeling hebben te vervullen. Bij de behandeling van deze belangrijke stof had de eerw. broeder steeds een uiterst aandachtig gehoor, dat aan het eind der lezing op ondubbelzinnige wijze ^uiting aan zijn dankbaarheid jegens deiijken en leerzamen spreker. De zeereerw. heer pastoor sprak het slotwoord. Vergadering Tumlust De Chr. Gymn.ver. Tumlust te Haarlem hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer J. Polderman. In het jaarverslag van den secretaris wer den o.a. gememoreerd cïe uitgebreide jubi. leumfeesten van vorig jaar, waarbij even wel de ongunstige weersgesteldheid het fi nancieel tekort sterk heeft doen stijgen. Uit het verslag van de penningmeesteresse, mej. A. Karis, bleek, dat het nadeelig saldo 750 bedraagt. Verder werd het technisch verslag behandeld. De bespreking van den financieelen toe stand nam geruimen tijd in beslag. De ver gadering besloot door geregelde vrijwillige bijdragen nog dit jaar het tekort terug te brengen tot 200. Op dezen grondslag werd de begrooting goedgekeurd. Ambtshalve is de directeur voortaan lid der vereeniging. Alle aftredende bestuursle den werden herkozen, zoodat het bestuur als volgt is samengesteld (de voorzitterszetel bleef nog onbezet)J. Polderman, 2e voor zitter; J. W. tor Beek, secretaris (Pepijnstr. 36), mej. A. Karis, penningmeesteresse; J. Timmerman, mej. J. Bos, mej. J. Geerts, C. van Gelder, J. Vargemans. De T.C, werd als volgt gekozen: W. H. Verkes, voorzitter; mej. P. Geerts, secreta resse; H. Kok en mej. J. Bos. In de kas- commissie kwamen mej. F. Geerts, L. de Gruyter en W. H. Verkes. De financieele propaganda-commissie zal bestaan uit mej. A. Karis, mej. B. van Zeg gelen, L. de Gruyter en J. van den Berg. Besloten werd dit jaar geen uitvoering te geven. Aan de vereeniging zal toegevoegd worden een kleuterafdeeling. dezen dui- P. Roovers Onbewoonbaar verklaarde woningen B. en W. maken bekend, dat 8 Februari a.s., des namiddags te 2 uur, in het gebouw der Provinciale Griffie, Dreef no. 3, alhier, een openbare zitting zal worden gehouden ter behandeling van de door verschillende personen ingediende bezwaarschriften tegen de bij raadsbesluiten dd. 29 Juli 1931 uit gesproken onbewoonbaarverklaringen van woningen. In bedoelde openbare zitting zullen re clamanten in de gelegenheid worden ge steld hun standpunt in persoon of bij ge machtigde nader toe te lichten. Kruistocht voor Internationale Ontwapening en Wereldvrede Dinsdag 9 Februari wordt te Haarlem in de groote zaal van den H. K. B. een vre- des-bijeenkomst gehouden van den Kruis tocht voor Internationale Ontwapening en Wereldvrede. Als sprekers zullen optreden Ds. van Peursem te Uitgeest, Rev. L. Mac- lachan (Engeland) en Dr. Nik. Thlen (Duitschland). Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week zijn in deze ge meente 8 gevallen van roodvonk en geval van diphtherie voorgevallen. Faillissementen 2 Febr. Bouwonderneming Valentijn en Meerman, Haarlem, Middenweg 124. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Cur. mej. mr. M. Kluitman, Haarlem. J. F. G. Valentijn, bouwondernemer, Haarlem, Middenweg 124. R.c. mr. A. W. J. van Vrilberghe de Coningh. Cur. mej. mr. M. Kluitman, Haarlem. K. P. J. Meerman, bouwondernemer, Den Haag, Torenstraat 36. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Cur. mej. mr. M. Kluitman, Haarlem. F. Westdi.jk, koerier-artist, Zaandam, Westzijde 362. R.c. mr. A. W. J. van Vrij berghe de Coningh. Cur. mr. H. M. C. Dek- huyzen, Zaandam. W. D. Spiers, slager, Zandvoort, Jan Snijerplein 11. R.c. mr. A. W. J. van Vrij berghe de Coningh. Cur. mr. F. J. D. Theyse, Haarlem. G. de Jong, banketbakker, voorh. Dord recht, thans Haarlem, Oranjestraat 23. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Cur. mej. mr. M. Kluitman, Haarlem. P. Straathof, koopman in bloembollen, Hillegom, Beekkade 7. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Cur. mr. C. W. de Visser, Haarlem. B. J. Meyland, bloembollenhandelaar, Haarlemmermeer, Bennebroekerdijk 85. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Cur. mr. C. W. de Visser, Haarlem. Vernietigd op grond van verzet: het fail lissement van C. Koeman Dzn., Wognum. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillissementen van: L. J. Kool, Heemstede. M. van 't Klooster, Haarlem, Spaamwou derstraat 100. C. Deen, Haarlem. Zesde Bach-concert De Haariemsche Bachvereeniging geeft haar zesde concert Dinsdag 9 Februari des avonds te 8 uur in de Gemeentelijke Con certzaal. „Het Residentie-Orkest zal onder leiding van Dr. Peter van Anrooy en met medewer king van den solist Robert Casadesus, piano het volgende programma uitvoeren: Symphonie in G-dur (Milit&r-Symphonie) No. 101, Jos. Haydn (17321809). a. Adagio. Allegro, b. Allegretto, c. Menuetto. Modera to. Trio. d. Finale Presto. Concert No. 26 in D-dur (Krönungsconzert voor plano met orkestbegeleiding W. A. Mo zart. (1756—1791). a. Allegro, b. Larghetto, c. Allegretto. Variations Symphonlques, voor plano met orkest, C. Franck (1822—1890). Nocturnes (No. 2) „Fêtes", Cl. Debussy (1862—1918). Rhapsodie Vlennoise, Florent Schmitt (geb. 1870). Zooals bekend is, zou heden voor de Haag- sche Rechtbank dienen de strafzaak tegen J. A. J. H. K. en J. P„ verdacht van den moord op den heer W. G. J. Echauzier te Den Haag gepleegd op 9 Mei 1931. De tenlastelegging. Waar wij reeds eerder in extenso de ten lastelegging in ons nummer meldden, kun nen we hier volstaan met een korte samen vatting. Subsidiair wordt ten laste gelegd aan ver dachte K.: 1. Moord en dood'Tag. 2. Wederrechtelijke vrijheidsberooving in vereeniging. den dood tengevplge hebbende. Voorts suosidiair: poging tot afpersing in vereeniging, mishandeling in vereeniging, den dood ten gevolge hebbend, daarnaast, dus niet subsidiair diefstal van pl.m. 100 op het slachtoffer gepleegd. Aan den tweeden verdachte P. wordt het zelfde ten laste gelegd en voorts subsidiair: bij elk van deze feiten het medeplichtig zijn aan het feit. Waar K. diefstal ten laste wordt gelegd, v.-ordt P. heling van pl.m. 100 ten laste ge legd. Zooals men zich herinnert, werd het mis drijf gepleegd in de Prins Hendrikstraat no. 1001, Den Haag. Van meruit werd het Hjk overgebracht naar een pakhuis in de Westerbaanstraat. Waar het publiek over het algemeen slechts weinig kijk heeft op de juiste be handeling en het verloop eener rechtzaak, stelden we ons in verbinding met mr. F. Ne- derveen, den verdediger van verdachte K.. met wien wij een onderhoud over een en ander hadden. Deze meende aanvankelijk, dat men nog enkele dagen geduld moest hebben, dan zou men alles in de couranten verslagen vinden. Maar langzamerhand ge raakten wij over deze rechtzaak toch in een gesprek met den heer Nederveen. Kans op uitstel der behandeling? Er bestond Dinsdag nog kans, dat tenge volge van ongesteldheid van mr. Nederveen, die enkele dagen reeds te Den Haag het bed moest houden en eveneens bij zijn terug komst te Roermond, tengevolge van een keelaandoening, de behandeling dezer zaak uitgesteld zal worden. Groote belangstelling te Den ïlaag. Dat in de residentie enorme belangstel ling bestaat laat zich begrijpen. Voor de pers alleen reeds zijn 20 plaatsen gereserveerd. Nog een aparte procedure. Tegen verdachte K. dient nog een aparte procedure. Op 15 April n.l. van het vorige jaar heeft een kleine jongen een chèque gepresenteerd bij Heldring en Pierson te Den Haag. Deze jongen presenteerde aan de kassa een kwitantie op den heer Eschauzier. De kwitantie was van een handteekening voorzien, waarschijnlijk met den naam Steinbaeh en achter op deze kwitantie stond betalill8 Heldring en Pierson met de M UZ,lhK handteekening van den heer Eschauzier. Deze handteekening was meesterlijk na gebootst, zoo zelfs, dat het personeel van den heer Eschauzier en 't personeel van de bank de handteekening voor echt hield. Genoemde kleine jongen presenteerde dit stuk in op-dracht van een mijnheer, die in ,,'t Zuid" zat. De zaak mislukte echter en genoemde mijnheer werd niet meer aangetroffen. De schriftkundigen weerspreken elkander in deze kwestie op ontelbare punten. De verklaring echter van dezen jongen is niet steeds onberispelijk gelijkmatig geble ven. Bovendien is er een zeer betrouwbare en door het OM. gedagvaarde getuige, die van den beginne af aan pertinent op dien dag en dat uur een alibi van K. opgeeft. Is dit inderdaad zoo, dan vervalt natuur lijk de procedure over den chèque. een SS De verdediging. Op onze vraag hoe mr. Nederveen zich het verloop van het pleidooi dacht, ant woordde hij ons, dat hij: 1. een resumé moet geven van het feitelijk gebeurde; 2. dat hij dit moet toetsen aan de dagvaarding. Misdadige zoowel als onnoozele verdachten. De daders zijn zoowel misdadig als on- noozel in de misdaad geweest. Zij hebben wel een verhaal gelezen, gehoord, misschien in de bioscoop gezien, dat een rijk man in een kelder werd gekneveld en opgeborgen, totdat hij accepteerde, te zullen teekenen en een en ander verzilverd was, waarna hi) weer werd vry gelaten. En deze twee onnoozele misdadigers n.l. K. en P., hebben gemeend, dat dit niet al leen ging in een kelder onder een apachen- kroeg eener wereldstad, doch ook in gelijkvloersch pakhuis te Den Haag. En onder de manipulaties is door on handigheid 't slachtoffer dood gebleven. Volgens de verklaring immers der Hjk- schouwende medici moet het slachtoffer reeds na enkele oogenblikken overleden zijn, doordat de prop, die hem in den mond werd geduwd, van te groote afmetingen was. De verdediger was er van overtuigd, dat dit de juiste voorstelling van zaken is, die ook wel ingang zal vinden. Als deze zienswijze dan inderdaad ingang vindt, vervalt natuurlijk moord en doodslag. Ook de kwestie van de vrijheidsberooving moet vallen, daar het slachtoffer toen het gebonden was, reeds overleden was. En een lijk kan men niet van vrijheid berooven. Ook de poging tot afpersing kan niet staande gehouden worden, daar de heer Eschauzier toen reeds dood was. De verdachten zijn er niet toe gekomen om den man geld of wat ook af te dwingen, daar hij toen niet meer in leven was. Ook de diefstal ten laste-legging kan stranden. Zoo blijft er niets over dan mishandeling met dooaelljken afloop en dit feit ligt er. Het verrassende in deze procedure. Het verrassende in deze procedure is, dat verdachte K. beweert, een aanzienlijk be drag 100.000) te vorderen te hebben ge had van het slachtoffer en dat hij gepoogd heeft zijn eigen geld af te persen, dus de 100.000, die hem toekwamen. Dit houdt verdachte vol. Deze vordering maakt de zaak natuurlijk allerminst geoorloofd, maar verandert ze wel in den grond. Deze bewering van K. is wel niet zonne klaar bewezen, doch niet te min sterke aanwijzingen in die richting. In deze zaak zijn niet minder dan 26 ge tuigen gedagvaard, o. w. I décharge Mr. Nederveen dacht Vrijdag als zijn gezondheidstoestand hem ten minste zulks toelaat aan het woord te komen voor het houden van zijn pleidooi. gaan fwgl' c V- - J -f' "J am! 4 m De Haariemsche R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan de Jan GiJzenvaart in Haarlem-Noord een aantal woningen gebouwd voor kinderrijke gezinnen. Voor onze groote gezinnen zullen deze fraaie woningen zeker een uitkomst zijn. De secretaris van de woningbouwvereeniging „Sint Jozef" onder wiens auspiciën de huizen zijn ge bouwd. verstrekt gaarne alle ge wenschte inlichtingen. Links: Een fraai overzicht van de mooie huizen, gezien vanuit den kerktoren van den HL Bavo. Rechts: Een aardige de- iaUkick van het complex. Schitterende zonnestralen spreidden zich uit over dit tooverland van sneeuw en ijs en een scherpe Noordenwind deed aller wangen gloeien, toen hedenmorgen te Laks Placid de 300 deelnemers uit 17 verschil lende landen zich vereenigden bij de ope ning van de Derde Olympische Winterspe len. Uit alle deelen der wereld zijn winter sport-enthousiasten gekomen om nieuwe emoties op te doen. Mannen en vrouwen zullen strijden om den voorrang bij deze spelen, die waarschijnlijk wel de meest fas- cisneerende wedstrijden in de sportwereld vormen. Reeds maandenlang hebben alle bewoners van dit kleine dorp met zijn nauwelijks 4000 inwoners zich beijverd om alles voor deze Spelen tijdig in gereedheid te brengen, waaronder vanzelfsprekend de huisvesting der duizenden belangstellenden, die ver wacht werden, een voorname plaats innam. Een naast het stadion gelegen schoolge bouw is voor de deelnemers ingericht met kleed-, massage- en badkamers. Er zijn ook conversatie-zalen gereed gemaakt. Sommige landen hebben huizen gehuurd, waar de deelnemers onder een dak gehuis vest zijn en het eten, dat zij in hun land gewend zijn voor hen wordt bereid Anderen hebben hun intrek genomen in pensions en hotels, waarvoor een matige prijs berekend wordt. Zoo vertoont Lake Placid vandaag het beeld van een wereld in miniatuur, waar de sport hoogtij viert en waar de eeuwen oude traditie van Griekenland wordt voort gezet. Iets uit de geschiedenis der Spelen De Olympische Spelen zijn ontstaan in het oude Hellas, waar in het jaar 776 v. O. in de stad Olympia voor de eerste maal de Grieksche athleten bijeen kwamen, om te trachten in wedstrijden van lichaamskracht en behendigheid den Olympischen krans te bemachtigen. Meer dan 1000 jaren hebben geregeld iedere vier jaar deze wedstrijden plaats ge had, totdat zij met het aanbreken der Mid deleeuwen verliepen. Doch in 1896 zijn zij herleefd door het initiatief van Baron de Ooubertln. toen de eerste moderne Olympi sche Spelen ln Athene werden gehouden. Sindsdien hebben zij geregeld Iedere vier jaar weer plaats gehad, uitgezonderd in den oorlogstijd. De eerste Olympische Winterspelen da teeren van 1924 te Chamonix, die een groot succes waren. In 1928, toen de officieele Spelen waren toegewezen aan Nederland, werd de afdeeling Wintersport beoefend in het Zwitsersche St. Moritz. Thans is de beurt aan Amerika, waar het door hooge bergen omgeven en in een schitterende natuur gelegen dorpje Lake Placid voor de wintersport is aangewezen. Een nieuwe bobsleigh-trophée. Het Amerikaansche Olympische Comité heeft een nieuwe trophée beschikbaar ge steld voor de bobsleigh-deeln-mers, ver moedelijk in den vorm van een beker, welke den naam draagt van „Mc Cabe Memorial Trophy" en geschat wordt op een waarde van 500 dollar Een speciale postzegel voor da spelen te Lake Piacid. Ter gelegenheid van de Olympische Win terspelen zal een ln rood en wit uitgevoerde 2 ct .postzegel worden uigegeven, voorstel lende een skilooper, die een sprong onder neemt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5