1250.- 150, SÜ I f 3000.- f 750, 1125.- 140, HET ONTWERP GENEESMIDDELENWET Wat mag de drogist verkoopen? tn fmê VRIJDAG 5 FEBRUARI 1932 Een positieve of een negatieve lijst VOOR DE AARDBEVING DE PACHTWET Door de Eerste Kamer verworpen DE ROODE HAAN TE ZAANDAM Groote opslagplaats door het vuur vernield ■fu mil ii i i i U Voornaamste Nieuws GRUWELEN DER JAPANNERS Wat ooggetuigen vertellen IN LAKE PLACID Uiterst spannende 5000 M. race Dr. BRÜNING NAAR GENEVE Dinsdag een rede DE BAROMETER DE CONFERENTIE TE GENEVE Eerste besprekingen DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17991 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL n. FABRIEKSGEBOUW BEHOUDEN MR. J. TH. LINTHORST HÖMAN BALLANGRUD MET MINIEM VERSCHIL GEKLOPT DE SOMBERE VOORTEEKENEN BEDROGEN J. J. WEBER St ZOON WEERBERICHT BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENroor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaardeD tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uil keeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oocen >ij een ongeval met doodeliiken at loop bii verlies van een hand een voet of een oog nii verlies van een duim of wiisvfngei bii een breuk van been rf arrr verlies van *n anderen vinger Zooals vanzelf spreekt, wreken de onge looflijk slechte begrips-omschrijvingen aan het begin zich in het verloop van de wet. Door de vage en onjuiste definitie der' be grippen waarmee gewerkt wordt, wordt de werkingssfeer der verdere artikelen oncon troleerbaar ver uitgebreid. Niettemin heeft de wetgever toch nog kans gezien, zich met een ontwerp te bemoeien, dat zelfs by de ruimste interpretatie buiten het, eenmaal door hem zelf bepaalde, bestek valt, n.l. de aanprijzing van geneesmiddelen. En het is een grove fout, als bepalingen, hoe nuttig wellicht op zichzelf, worden opgenomen in een wetgevend product, waarin zij blijkens den titel en de considerans niet thuis hoo- ren. Men make dan een afzonderlyke- wet tot dat doel. In de zeer felle aanvallen, welke de Dro- gistenbonden in hun adres aan de Tweede Kamer hebben vervat, qualificeeren de adressanten 't thans ingediende cntwerp als een „apothekers-monopolie-wet". Wij willen deze qualificatie niet overne men. Voor ons is hoofdzaak: het algemeen belang van de verbruikers van geneesmid delen. Dit belang voor oogen houdende, stel- wy de vragen: bereikt het wetsontwerp het doel, het publiek te beschermen tegen de funeste gevolgen der kwakzalverij? en bezigt het ontwerp geen verder-gaande vrij heids-beperkingen, dan voor bereiken van dit doel noodzakelijk en redelijk is? Beide vragen mosten o.i. in negatieven zin wor den beantwoord. Dat de kwakzalverij een zeer te duchten kwaad is, weten wij allen. Het principe: be strijding der kwakzalverij heeft onze volle sympathie en dat de thans bestaande wet voor die bestrijding onvoldoenden grondslag biedt, zien ook wij in. Dat >n de Memorie van Toelichting van het nieuwe Ontwerp verzuimd is, dit hoofdbeginsel nadrukkelpk op den vergrond te plaatsen, hebben wy reeds gezegd te betreuren, maar wy willen het nu beschouwen als een tactische fout zonder principieele beteekenis. Al kunnen wy zeer gosd begrijpen, dat de drogisten, van hun kant, er een symptoom in zien van een tendenz tot eenzijdige protectie der apotheken. De vraag is nu: wat wil men ons voor het oude in de plaats geven? Het stelsel van de wet is in hoofdzaak drieledig. In de eerste plaats wordt een nieuwe re geling gegeven van den geneesmiddelenver- koop. Ten tweede wordt geëischt, dat de samenstelling der medicamenten op het etiket bekend wordt gemaakt. Ten derde meent het wetsontwerp regelen te moeten geven betreffende de aanprijzing of aan kondiging van bepaalde middelen. Wij zullen ons voor ditmaal bepalen tot het eerste punt, den verkoop der genees middelen. „De drogist mag zich in 't algemeen De minister heeft het volgende systeem uitgedacht. In principe mag de artsenijbereidkunst (waaronder dus, zooals we boven zagen, niet alleen het bereiden, maar ook het verhan delen van geneesmiddelen wordt verstaan) alleen worden uitgeoefend door apothekers (subs, apothekersassistenten en geneeskun digen) Niet-apothekers kunnen evenwel: I. onder voorwaarden, vast te stellen bij Algemeenen Maatregel van Bestuur, ver gunning krijgen voor het in het groot bereiden en verkoopen van geneesmiddelen: II. in voorraad hebben en afleveren van die stoffen, welke door den minister, ge hoord den Gezondheidsraad. zyn opgesomd als te zijn: a. stoffen; die zoowei als genees middel en artsenij als voor ander doel ple- 6ea te woren gebruikt": b. „geneesmiddelen en artsenyen", welke ook niet-apothekers in Voorraad mogen hebben en mogen afleve ren. De receptuur wordt steeds geacht te zijn uitoefening dr artsenijbereidkunst en hiijft dus terecht voorbehouden aan de apothekers. De minister zal dus een lijst opstellen van geneesmiddelen al of niet tevens voor niet-medische doeleinden, b.v. fotografie, in gebruik welke ook door niet-apothekers mogen worden verkocht. Vie prachtige kathedraal van Santiago Is bij de jongste aardbeving ernstig geteisterd Met andere woorden: van den inhoud de zer lijst hangt het wel en wee van de dro gisten af. Het wordt een zgn. positieve 1 ij s t. Alleen, wat daarop staat, mogen zij verkoopen. Vroeger hebben wij een negatieve ïyst ge had, die op den duur niet voldeed. Wat zal deze lijst bevatten? Dit is van 't hoogste belang, niet slechts voor de dro gisten zeiven, maar ook voor het publiek. Let wel: in duizend gemeenten van ons land is géén apotheek, maar wél een drogist aanwezig. Bij den drogist koopen wy regelmatig: drop, pepermunt, zuiveringszout, norit, pleis ters, watten, boorwater en -zalf, onschuldige keel-, spoel- en laxeermiddelen, aspirine, huismiddeltjes tegen likdoorns of wratjes, tegen rheumatiek enz. Gezien de véél te ruime omschrijving van het begrip „geneesmiddelen" in de wet, is er geen twijfel aan, dat al deze artikelen daaronder vallen. Hun verkoop is dus artse- nijbereidkunde. De drogisten zullen ze dus slechts mogen verkoopen, voorzoover de lijsc ze uitdrukkelijk opsomt. Ja, zelfs geldt dit zelfde voor zeep, seheerpasta, aluin, sham pooing, handen- en nagelborstels, welke im mers evenveens worden gebezigd ter voor koming van kwaal cf gebrek by den mensch. Vol spanning vraagt men zich dus af: „hoe zal die lijst (van voor niet-apothekers toegelaten „geneesmiddelen") er uit zien?" Welnu: de wet zegt hierover niets! Het opstellen van de lijst wordt overgelaten aan Kon. Besl. en een omschrijving der artike len, die erop zullen komen, wordt in de wet niet gegeven. De minister geeft zichzelven in dezen dus „plein pouvoir" de volle macht in han den van een leek op medisch gebied, dus praktisch gesproken, in handen van zyn deskundigen adviseur. Het groote gevaar, nu, bestaat, dat de deskundige adviseur" in dezen wellicht een commissie zyn zal van ongeveer gelijke sa menstelling als de commissie uit den Ge zondheidsraad, die bij de thans geldende wet den minister adviseert. Deze commissie be staat uit vier apothekers, twee doktoren, een doctor in de scheikunde en.... één dro gist! Uit den aard der zaak zullen kunnen de apothekers, die in die commissie de meerderheid hebben, nooit geheel onbe vooroordeeld zijn. Zij zijn ten slotte rechters in eigen zaak. Hoe kleiner de lijst, hoe ge ringer de inventaris der drogisterijen! En dit wetsontwerp, hoe goed ook be doeld, riekt wel wéér zeer „Apotheker- freundlieh"! Geëischt moet dus worden, dat de wet waarborgen geeft van een strikt onpartij dige voorlichting van den minister in deze zoo belangryke materie. Maar ook dan kunnen wij het stelsel - positieve lijst der aan drogisten toegestane artikelen niet toejuichen. Het aantal verpakte geneesmiddelen breidt zich altijd uit en met groote snel heid! Deze zullen voor apotheken terstona worden toegelaten voor drogisten eerst, als ze op de lust worden gezet waar telkens weer nieuwe K. B.en voor noodig zijn. Bovendien is de regeling voor zoover be treft verpakte geneesmiddelen, onlogisch èn ongemotiveerd: immers de camenstelling daarvan wordt ook doe den apotheker lang niet altijd gecontroleerd. Met name tot phy- siologisch onderzoek van de geneesmidde len is ook hij niet in staat. Ook is door het Ned. Congres voor Openbare Gezondheids regeling reeds opgemerkt, dat, hoe de lijst ook wordt, steeds de waarborg zal ontbre ken, dat de erop voorkomende geneesmidde len, afgeleverd door niet-apothekers, deug- delyk zyn: by deze verkoopers wordt er door de overheid geen toezicht op geoefend. Vooral voor de niet-verpakte, in de zaak zelf bereide middelen is dit een gevaar. En aan den anderen kant staat wel vast, dat in somm-ge apotheken specialité's, o.a slaapmiddelen, zonder recept worden ver kocht. Conclusie: zoowel ten aanzien van verpakte als van niet-verpakte geneesmiddelen faalt 't wetsontwerp in zijn streven, d econsumen- ten op afdoende wijze tegen ondeugdelyke waar te beschermen. En wat het gebezigde middel, de positieve lijst, betreft, moet wor den opgemerkt, dat het juister zou zyn, de verpakte geneesmiddelen voor den verkoop ook door niet-apothekers toe te laten, be halve die, welke op een ïyst worden ge plaatst. Een „negatieve" Ïyst zou dus al vee) beter zyn; een lijst, op wier volledigheid de volksgezondheid aanspraak kan maken, doch wier eventueele onvolledigheid niet den drogisten tot schade zou worden. Bovendien zouden wellicht enkele i n d e w e t met name genoemde, althans duidelykengoedom- schreven, ingrijpende geneesmiddelen (slaapmiddelen bijvoorbeeld) a priori voor drogisten verboden kunnen worden. Dan eerst, dunkt ons, zal de wet, althans op d i t punt, voldoen aan den door haren ontwerper gestelden eisch: het particuliere bedrijf niet méér te belemmeren, dan in 't algemeen belang noodzakelyk is. Voor de apotheken uitsluitend zou dan dus gereserveerd blijven: de receptuur en de met name te noemen geneesmiddelen. Van deze Taatste moet geëischt worden, dat zij u i t- sluiten op recept worden afgeleverd 'n eisch, die óók uit apothekerskringen reeds naar voren is gebracht. Tenslotte mag er wel op gewezen worden, dat op het gebied, dat de wetgever hier wil gaan regelen, door particulier initiatief reeds iets werd bereikt! In 1928 is by onderling overleg tusschen apothekers en drogisten vastgesteld, dat de groothandel een 800 stof fen, voorkomende op een lijst, samengesteld door de besturen van de Ned. Mij ter Be vordering der Pharmacie èn den Alg. Ned Drogistenbond, niet zou leveren aan anderen dan apothekers en de daarmee geiykgestel- aen (de zgn. U. A., Uitsluitend-Apothekers, Dat de wetgever hier het particulier initia tief, in plaats van erop voort te bouwen, bot weg heeft genegeerd, maakt geen aan- genamen indruk. In versterkte mate geldt deze opmerking voor de voorgestelde regeling aangaande de aanprijzing van geneesmiddelen. Hierover een volgende maal. De Eerste Kamer heeft in de heden gehou den zitting met 25 tegen 21 stemmen verwor pen het wetsontwerp tot Regeling van de Pacht en vervolgens met 24 tegen 22 stem men het ontwerp betreffende de regeling van de Pachtcommissies. Afwezig waren de R.K. leden Haffmans en J. van der Lande. Voor stemden de R.K. leden dr. A; Steger, F. Nivard, A. C. de Bruyn, M. Visser, mr. J. Heerkens Thijssen, P. Serrarens en mr. W. van Lanschot, Tegen stemden de R.K. leden J. Arntz, P. Dobbelmann, mr. F. Janssen, H. Elomjous, jhr. Michiels van Kessenich,- jhr. Van Sasse van Ysselt. Van de overige partyen stemden tegen alle C.-H. en A.-R._leden, alsmede de Vryheids- bond. Voor stemden de S.D.A.P. en de Vrijzinnig. Democraten, van wie mr. M. Slingenberg afwezig was. Ïyst). Te Zaandam is Donderdagavond onge veer half zes een zware brand uitgebroken in een grpote opslagplaats „Het Zwarte Kalf van de N.V. J. Schoemaker in het Noordelijk deel der gemeente tegerfover Zaandijk. Toen de heer L. Schoemaker, een der fa brikanten rustig in zyn kantoor zat te wer ken werd zyn aandacht getrokken door een eigenaardige reuk. Toen hy op den zolder een onderzoek instelde naar de herkomst hiervan keek hy in een groote vuurzee. On middellijk werden de politie en de brand weer gealarmeerd. Inmiddels hadden de werklieden het onheil eveneens ontdekt. In verband met het feit, dat het terrein, waar de brand woedde, moeilijk te bereiken ls. duurde het eenigen tyd voor en aleer de eer ste spuit ter plaatse was. Intusschen had het vuur gretig voedsel gevonden in een groo te hoeveelheid cacaoproducten. Er bestond gevaar voor het belendende fabrieksgebouw, een extraheerinrichting, waar ruim 10.000 Liter lichte benzine in tanks zijn opgeslagen. Door het krachtdadig optreden yan de brandweeren uit Zaandam, Koog aan de Zaan, en Zaandijk 'en het feit dat zich in het fabrieksgebouw een permanent werken de sprenkelaar bevindt, wist men verder on heil te voorkomen, en kon het vuur tenslotte beperkt worden tot de opslagplaats, welke een oppervlakte van 1230 M2. en een hoog te van 15 Meter heeft. Gebouw en goederen zijn verzekerd. Door den brand ondervindt het bedrijf geen stagnatie. Omtrent dsn grooten pakhuisbrand te Zaan dam meldt onze correspondent nader: Tosn wy om 8 uur het terrein van den brand verlieten, woedde het vuur nog in al zyn hevigheid. Scheen het soms, dat de brandweer het vuur meester was, kort daar- op laaiden de vlammen weer hoog op. De groote voorraad cacaoboonen en -boter, couverturen en fourage-artikelen, een boe. veelheid die geschat werd op drie millioen kilo, gaf aan het vuur telkens nieuw voedsel. Inmiddels deed de brandweer wat mogelijk was, om meester van het terrein te blyven, zonder de gevaren te tellen, waaraan de man schappen blcot stonden. De aanwezige benzinetanks in het onmid dellijk aan de opslagplaats grenzende fa. brieksgebouw, was een steeds dreigend ge vaar. Zouden deze ontploffen, dan was de ramp niet te overzien. Gelukkig heeft de brandweerhet gevaar weten te bezweren. Tezamen werd ruim 11.000 liter water per minuut in de vlammenzee geworpen. Daar het terrein moeilijk te bereiken was en de spuiten langs een smal dijkje het terrein van den brand moesten zien te be reiken, werd naar een ander middel omge. zien. om het vuur op de snelste wijze te bestrijden. Dit werd gevonden door de slangen door het water naar het terrein van de ramp te brengen. De plek was namelijk van den straatweg gescheiden door een ongeveer 350 M. breed water, de Poel geheeten. De fabriek zelf bleef gespaard. Het iabriekskantoor, dat in de opslag plaats is ondergebracht, is geheel door het vuur verwoest. De boeken heeft men bytyds kunnen redden. Duizenden toeschouwers uit Zaandam en omliggende gemeenten sloegen de vlammenzee gade. Het pakhuis was ongeveer drie jaar geleden gebouwd. f f *x Ji v j De Amsterdamsche RU-sociëteit zal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in de Hollandsche Manége aan de Vondelstraat een groot rijfeest houden, waarvoor Don derdagavond de generale repetitie werd gebonden. Een der nummers van het programma. i^tand iets vooruitgaande De toestand van mr. J. Th. Linthorst Ho. man, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, was hedenmorgen iets vooruitgaande. De patiënt had een rustigen nacht. Na het specialistisch onderzoek heb ben de geneesheeren weer eenige hoop op ^'herstel gegeven. SJANGHAI, 3 Febr. (Eigen telegram). De heftige aanval, welke de Japansche zee- en luchtstrijdkrachten tegen fort Woesoeng on dernamen, wordt door de diplomatieke con suls te Sjanghai als een openlijke uitdaging tegen de wenschen der mogendheden be sehouwd. De aanval is gedaan, of schoon de Chineesche en buitenland- sche burgers zich vreedzaam en rus tig hielden. De consulaire beambten du bliceerden heden de verklaring, dat de voort gezette oorlogsintriges het terstond ingrypen der mogendheden noodzakelyk maakten. En kele minuten, nadat de admiraal had mede gedeeld, dat de Chineezen op Japansche oor logsschepen hadden geschoten, zetten de Ja panners het vuur op fort Woesoeng in. Drie uur lang duurde de artillerie-aanval. Om half drie werden de Chineesche kanonnen door de Japansche marine tot zwygen ge bracht. De Chineezen openden echter nog eenmaal den aanval, toen de Japansche ma rinetroepen de stukken geschut aan land brachten, en richtten een verschrikkelijk bloedbad aan. De boot der landingsafdeeling kreeg de volle laag. Fort Woesoeng zou zich intusschen nog steeds in handen der Chi neezen bevinden. Om drie uur begaf ik me op weg, om het Chineesche front in oogenschouw te nemen. De woordvoerder in het hoofdkwartier ver telde, dat de Japansche torpedojager „26' door Chineesche treffers tydens den aanval tot zinken was gebracht. De Chineezen neb ben by de gevechten 30 man verloren. Hoe veel Japanners er gesneuveld zijn is nog niet bekend. Met generaal Tsai heb ik ver scheidene frontsteilingen bezichtigd. De Chi neesche soldaten zijn. ofschoon ze niet zoo goed zijn uitgerust als de Japansche, in de beste stemming en in gezonden toestand, en ze zyn bereid om verder te strijden. Op mijn terugweg zag ik het Noordstation, dat ge heel is uitgeplunderd. Nog steeds staan hen derden spoorwagens, bedekt met tallooze verminkte lijken, op de vernielde rails. Uit Kanton zijn nieuwe troepen aan het Chineesche front aangekomen, wier sterkte op meer dan 3000 wordt geschat. Behalve de 19e armee bevinden zich 3 divisies van de nationale garde aan het front, waaruit men besluiten kan,dat de Chineezen een nieuwen Japanschen aantal verwachten, welke Don derdagmorgen zou plaats vinden. Twee Duitsche families, Becker en Kress genaamd, die temidden van het oorlogsge bied van Vrydag tot Dinsdag in hun huizon waren ingesloten .hangen ontzettende schil deringen der gebeurtenissen op. Al hun po gingen, om het gevaarlijke gebied te veria- j ten, werden met blanke bajonet door Japan sche marinesoldaten en Japanners in bur ger verhinderd. Al hun pogingen, om zich tot de Japansche overheid te wenden, bleven zonder resultaat. Toen Dinsdag in het aan grenzende huis brand uitbrak, waren ze ge dwongen hun boeltje byeen te pakken. Met behulp van Japansche vrienden gelukte het toen door de vuurlinie te komen. Mynheer Kress verhaalt, dat de straten bezaaid wa ren met lij I-. en en lichaamsdeelen, die m stukken werden gereten door uitgehongerde honden, 's Nachts had hy donkere gestalten gezien die de huizen der Chineezen in brand staken. Op de vrouwen, mannen en kinderen die zich uit de brandende woningen wilden redden, werd geschoten. Wanneer de Cni- neezen beproefden tie lijken te verwijderen, werden ze door de Japanners met geweer schoten ontvangen. Den Chineeschen dienst boden, die de twee families trouw gebleven waren, werd niet toegestaan lie Japansche linie te passeeren. 's Nachts zyn Noordehjk en Noord-Ooste lijk. van de internationale concessie groote branden uitgebroken, die, wanneer de winc toeneemt, een groot gevaar voor de conces sie vormen. De Japanners verijdelen alle Chineesche pogingen om het vuur te blusschen. WALTHER BOSSHARD. Wijze woorden hoor je weinig, Maar als Hoover heeft gesproken Kan men zeggen: 'kheb de wysheid Uit zyn woorden reeds geroken! Hy vermaant met gulden woorden, En daar valt niet mee te spotten: De factoren der depressie Liggen in het geld oppotten! 't zyn milliarden op de banken, In de kasten tusschen 't linnen, En dit geld in omloop brengen Daérmee moet men weer beginnen! 't Is wel zoo, want als je geld hebt, Dat je toch niet wilt verteren, Ben je even ryk als iemand, Die het weet te fantaseeren! Jammer echter dat hier enkel Een applaus is te verwachten, Waar de vleeschpot van Egypte Slechts bestaat in de gedachten! MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden). GENÈVE, 4 Februari (V. D.). De Rykskanselier, die Zaterdag naar Genéve reist, zal Zondagmiddag te Genève een be zoek brengen aan den president der Ontwa peningsconferentie, Henderson, en den Zwitserschen bondspresident. Maandag zul len besprekingen plaats hebben met Tar- dieu, Grandi, Simon en Gibson. Lmsdagmorgen zal, naar verwacht wordt, dr. Brüning ter conferentie een redevoering houden. Waarschytiiyk zal de Duitsche Rijkskanselier Dinsdagavond weer naar Berlyn terugkeeren. x LAKE PLACID, 4 Febr. (Reuter Speci aal). Het leek op dezen eeristen dag van de Olympische Winterspelen of Amerika alle overwinningen op zijn naam wilde brengen. Zooals reeds bericht, won Amerika de fi nale na de 500 en de 5000 M. schitterend tegen de bekende Europeesche ryders. Slechts in den ijshockey-wedstryd tegen Canada verloren de Amerikanen met 2—1. Over de 5000 M. nog het volgende: In de finale plaatsen zich slechts twee Europeanen, n.l. Ballangrud en Eversen. Ty dens den wedstryd woedde er een hevige storm. De Amerikaan Jaffee werd met uiterst gering verschil eerste. De stryd was zeer spannend. Het verschil in de leidende groep was zoo gering, dat men meende, dat de Noren elk oogenblik nog naar voren zouden schieten. Ballangrud leidde de eerste zeven ronden. Daarna nam Eversen de leiding, maar struikelde en liep Smyth in den weg, waardoor de Amerikanen Iets naar voren kwamen. De geheele voorhoede kwam bij na tegelijkertyd aan den finish aan, storm achtig toegejuicht door vyfduizend toeschou wers. LAKE PLACID, 4 Febr. (Reuter Spe cial). De ijshockey-wedstryd Duitschland- Polen werd met 2—1 door Duischland ge wonnen. De sneeuwstorm woedde den geheelen avond door. zoodat de vooruitzichten voor het skiloopen schitterend zUn. LAKE PLACID, 5 Febr. (Reuter Special). Oók heden duurt de sneeuwstorm met on. verminderde kracht voort. De verwachtingen voor de ski-wedstryden zyn hoog gespannen. De snelheidswedstrya'en op de schaats zijn volgens de Amerikaansche regels gehouden, ö.w.z., dat de mededingers gezamenlyk ry- den in plaats van alleen, te.wyl slechts de tyden van de winnaars genoteerd worden. Het is uniek weer voor de wintersport. De sneeuw neemt voortdurend toe. Een grooter aantal toeschouwers zou het succes van de spelen grooter gemaakt hebben. Het onverwachte winterweer is wel een buiten kans, na de sombere voorteekenen, die de spelen dreigden te verstoren. Een Poolsch deelnemer zou heden trachten cïraadloos met Polen spreken. Men hoopt, dat een Engelsch deelneemster daarna, even eens draadloos met Engeland zal spreken. De Duitsche ploeg. Vier kundige Duitsche bobsleeryders, in New-York woonachtig, vertrokken naar Lake Placid ter versterking van 03 Duitsche ploeg, welke ten gevolge van de ongelukken aanzienlijk was verzwakt. De Eerste Kamer heeft de Pachtwet ver worpen. Conflict in het havenbedryf voorkomen. De Chineezen te Sjanghai houden stand, ondanks het voortdurend bombardement, Charbin door de Japanners bezet. Japan ontruimt de internationale concessie. Japans antwoord op de vijf punten der mogendheden overhandigd. Een Joodsch-Arabische Rónde Tafelconfe rentie? Dr. Brüning Zaterdag naar Genève. Japansche gruwelen Wat ooggetuigen vertellen. B«e Amerikaan Shea wint de 500 M. schaatsenrijden op de Olympische Winter spelen te Lake Placid. Jaffee (Amerika) won de 5000 M. Japansche aanval op Tsjapei afgeslagen. Groote brand te Zaandam. Engelands tariefpolitiek door Neville Cham berlain uiteengezet. Ernstige ontploffing bij de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij. Arbeider gedood. De moordzaak-Eschauzier voor de Haagsche Rechtbank. Dronken autobestuurder rijdt te Eindhoven een man dood. o Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns motten morgen worden opgestoken om: 5.24. Verwachting: zwakke tot matigen. Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig ot geen neerslag daling van temperatuur. Hoogste barometerstand Hernösand en Karlstadt. Laagste barometerstand Jan Mayen. 776.4 te 762.9 ie S GENÈVE, 4 Febr. De bedenkelijke toe stand in het Verre Oosten beheerscht der mate de gesprekken en de besprekingen te Genève, zoodat de eigenlijke Ontwapenings conferentie er min of meer door op den achtergrond geraakt. In den loop van den middag hebben eenige belangryke vertrouwelyke besprekin gen plaats gehad. Ambassadeur Nadoluy, de leider der Duit- ,sche delegatie, heeft een vrij langdurig bezoek gebracht aan den Franschen mi nister van Oorlog, André Tardieu. Voorts hebben besprekingen plaats gehad tusschen Grandi en Tardieu eenerzijds en Grandi en den Belgischen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Hymans, anderzijds. De conferentie komt thans in het sta dium der eerste politieke gedachten wisse lingen. De Fransche delegatie heeft, naar ver luidt, het voornemen reeds binnenkort met een belangrijk voorstel voor den dag te ko men ten einde de conferentie te lelden in de richting eener principieele behandeling van het vraagstuk der veiligheid en oe verbinding van de ontwapeningskwestie met dat der veiligheid. In een kortstondige plenaire zitting van de Ontwapeningsconferentie, Donderdagmid dag gehouden, werd de agenda goedgekeurd, waarna voorloopig slechts de grooie poli tieke commissie, de z.g. „conferentie-com missie", is samengesteld, welke bestaat uit de leiders van alle 64 delegaties. De agenda voorziet er verder in. dat de conferentie zich met ieder voorstel eener delegatie moet bezig houden, dat de stem mingen hoofdelyk zyn en alle verkiezingen geheim. Vrijdagmiddag zal worden overgegaan tot de benoeming van de veertien leden van het presidium.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1