De crisis in Land- en Tuin bouw in Noord-Holland Bespreking in den Tuindersvakbond L.T.B. BELANGRIJKE REDE VAN DEN HEER GROEN LANDBOUW EN VEETEELT VEETENTOONSTELLING EN CONCOURS-HIPPIQUE TE UTRECHT FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN In gebouw .,St. Bavo" te Haarlem kwa men gistermorgen de leden van den Tuin dersvakbond L.TH. bijeen. De voorzitter, de heer Jac. Groen Azn. opende de vergadering met een woord van welkom, waarna hij memoreerde, welk zwaar werk het bestuur in het afgeloopen jaar had te verrichten, mede in verband met de cri sis. Spreker memoreerde verschillende werk zaamheden en herdacht het overlijden van de heeren de Jong te Roelofsarendsveen en Lommerse te Bennebroek Voor him ziele- rust werd een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden. De secretaris las ziin jaarverslag over 1931 voor, dat werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werd enherbenoemd de heeren Th. Jonkheer en H. G. Mathot. In de vacature de Jong werd gekozen de heer C. Huigsloot te Roelofsarendsveen 'en in de vacature Lommerse, de heer N. Vendel te Heemskerk. Na afhandeling dezer huishoudelijke zaken werd door den heer Jac. Groen Az. de vol gende inleiding gehouden. Rede-Groen. Na afhandeling van de huishoudelijke punten moeten wij deze vergadering wel als een crisisvergadering beschouwen. Kon den wij vorig jaar nog zeggen, dat er nog enkele loonende cultures waren, thans moet worden geconstateerd, dat in de centra van Noord- en Zuid-Holland, waar de grove tuinbouw wordt uitgeoefend, het bedrijf bezig is ineen te storten, overigens de vollegrondscultuur in het algemeen geen loonende opbrengst heeft gegeven en thans ook voor de glasbedrijven de toestand zich zeer ernstig laat aanzien. Voor de bloem bollenteelt, die in 1931 aan zeer velen ver liezen heeft opgeleverd, staat het er al niet oeter voor. In een groot deel van onzen tuinbouw moet van een noodtoestand worden gespro ken; bij zeer vele tuinders is hetwater met tot de lippen, maar er overheen geko men. Laat de buitenstaander toch bij deze bewering niet ongeloovig glimlachen, 't is de zuivere volle waarheid. Na reeds enkele jaren van achteruitgang, is de totale inéén zinking van 1931 er als een vloedgolf over heen gekomen. Slechts degenen, die nog over voldoende overwaarde op hun door den toestand reeds sterk in waarde gedaal de bezittingen beschikken, kunnen den strijd nog rekken zonder staats- of gemeen- tecrediet; van de anderen waren er reeds velen, die niet alleen niet in staat waren aan hunne verplichtingen te voldoen, maar voor wien de geheele opbrengst niet eens voldoende was om in een schamel levens onderhoud te voorzien. Dat is geen over drijving, maar de volle, zuivere waarheid. En laten de buitenstaanders toch ook niet denken, dat het bij dezen het gevolg is van onvoldoende vakkennis of een te hoogen levensstandaard (wij moeten dit wel zeggen, omdat men zelfs in kringen waar men het behoorde te weten, nog niet overtuigd schijnt van de volle werkelijk heid), want die gedachte is onjuist. Zeker, zulken zijn er bij de tuinders ook, evenals bij elke andere groep van de bevolking. Maar als reeds na twee matige tot slechte jaren, thans de opbrengst van het bedrijf voor een deel geen andere plaats kan vin den dan den mesthoop en het andere weg gaat voor prijzen, die nauwelijks een be looning zijn voor den arbeid en het ver voer naar de veiling, dan begrijpt een klein kind, dat zelfs de meest bonafide tuinder, al werkt hij nog zoo hard en leeft hij met zijn veelal groot gezin nog zoo sober, zeer spoedig aan den rand van den ondergang staat. De oorzaak? Het is na alle moeilijkheden reeds op dit gebied in de laatste jaren, met onzen ex port in de gebieden, waar de nood thans het hoogst is, geheel en al misgeloopen. Behalve de hooge kosten, die onze afzet reeds in het binnenland moet dragen, zijn de invoerbelemmeringen in het buitenland nietalleen nog vergroot door tariefmuren, maar ook door betalingsmoeilijkheden. Door beduidende inkrimping van den ex port, waarvan onze tuinbouw afhankelijk is, moet het met de prijzen absoluut mis- loopen en als ons afzetgebied door een se rie van maatregelen en moeilijkheden groo- tendeels of geheel wordt afgesloten, dan kan dit niet anders dan den ondergang van den tuinbouw beteekenen. Wij allen kennen de oorzaken, waarom we niet zooveel meer als eigenlijk noodig was, kunnen exporteeren. Wij weten het allen. Het buitenland weerde door die maat regelen den invoer uit ons land en werkte daardoor een onnatuurlijke productie in het eigen land in de hand. Er mogen mis schien op het oogenblik nog andere oorza ken zijn, die onzen uitvoer beletten, maar wij mogen op het heden er toch nog even aan heririneren, welke dringende vertoogen reeds in 1925 door de tuinbouworganisaties tot de Regeering zijn gericht, om toch maatregelen te nemen tegen de bedreiging, welke toen het optreden van het buitenland reeds voor onzen landbouw beteekende. Steeds dringender en klemmender is onze aandrang geworden, op alle mogelijke wij zen is gewaarschuwd tegen datgene, wat moest komen en waartegen ons land toch wel iets kon doen, als het maar zich zelf wilde zijn, als het maar wilde inzien, dat op den duur geen welvaart, zelfs geen be staan overblijft, als men de bronnen van welvaart laat opdrogen, zonder ook maar één poging te doen dit te verhinderen. Men moet ons deze opmerking niet kwa lijk nemen: Wij vermogen niet ons een maatregel ter bescherming van den tuin bouw te herinneren, die als een ernstige poging daartoe beschouwd kan worden. Men heeft ons zelfs tot heden niet willen steunen met maatregelen, welke men niet van het' buitenland had af te dwingen: de hooge vrachtkosten vormen op onze pro ducten nog steeds een speciale belasting. De bewaarkool zou, om een matig loo nende productie te geven, 500.per wa gon moeten opbrengen. In werkelijkheid is de kool onverkoopbaar. Het weinige dat voor den minimumprijs van ƒ60.— nog ge kocht wordt, doet tot de Duitsche grens eveneens 60.vracht, aan de grens wordt zoo'n wagon met 120.belast, dan nog de verlaadkosten, vracht in Duitschland, enz. Een en ander brengt mede, dat een in Duitschland ƒ300— kostende wagon aan den tuinder nagenoeg niets oplevert en men in wanhoopsstemming de Regeering ver zoekt om een toeslag van 100.pier wagon, om althans in de allernoodzakelijkste be hoeften van het gezin te kunnen voorzien. Van Amarika. dat zoo'n wagon kool met ongeveer ƒ1000.— belast, zullen wij maar niet spreken. Dit zijn intusschen geen tariefheffingen uit den laatsten tijd. Wij herinneren alleen maar aan dingen, waartegen wij al jaren waarschuwden. Intusschen zijn de gevolgen van het feit, dat men den groven tuinbouw totaal onbeschermd heeft gelaten, reeds zoo ernstig aan den dag getreden, dat de Staat er thans van doordrongen is geworden, dat de zwaarst getroffenen in West-Friesland met een crediet gesteund dienen te worden. Onder zeer verzwarende voorwaarden voor de betrokken gemeenten is na een ac tie, die 9 maanden moest duren, 1.000.000 uitgetrokken. Wij nemen als vaststaand aan, dat die steunverleening minstens 3000 tuinders zal moeten omvatten. Vijf van de tuinders zal moeten omvatten. Vijf van de 49 gemeenten hebben reeds een bedrag aan gevraagd, gelijk aan dat millioen. Meer willen we er thans niet van zeggen, alleen er het beste van hopen. Alleen en nogmaals: Is de algemeene toe stand in ons land zóó, waren wij dan zóó machteloos in de rij der volken, dat er geen maatregelen konden worden genomen om althans te voorkomen, dat een groot deel van onze tuinbouwende bevolking zóó diep in den put is geraakt, dat een totaal on voldoende credietverleening en ondersteu ning in den vorm van het halve weekloon van een landarbeider den honger bij de tuinders buiten de deur moet houden? Thans dreigt een ander gevaar. Engeland, het voor onze kasproducten onmisbare af zetgebied, heeft gemeend mede te moeten doen aan den tarievenoorlog en tuinbou- wend Nederland heeft alle kans te behooren tot het bedrijf, dat hierdoor zeer sterk zal worden getroffen. En overigens is er op het oogenblik zoo veel, dat met name ons bedrijf met den ondergang bedreigt (hierop kom ik aan stonds nog terug) dat van deze vergadering een krachtige aandrang moge uitgaan naar den Staat en naar het volk, om al het mo gelijke te doen een débacle te voorkomen. De tijd van waarschuwen is voorbij; de moeilijkheden nemen zulk een omvang en komen zoodanig als een lawine op ons neerstorten, dat studiecommissies, die ver jaren, lang gepeins en ontwerpen, waarover maandenlang beraadslaagd moet worden, ons niet kunnen helpen, maar het spoedig zal moeten komen tot daden, die iets kun nen beteekenen. De middelen tot herstel, tot afwending, tot opbouw, gaan wij heden bespreken. Vooraf echter dit: Als goede Katholieken mogen wij niet het vertrouwen in Gods Voorzienigheid verliezen. Hun, die niet ge- looven. moet een wanhoopsstemming be vangen bij het zien van den huidigen chaos op economisch gebied. Wij weten, dat Hij alleen redding kan brengen en ook zal brengen. Maar dat neemt van ons niet weg den plicht, om de door Hem gegeven mid delen te gebruiken. Voor ons zijn die mid delen, naast het vertrouwen in God en een verdieping van ons geloofsleven, het wer ken in ons bedrijf voor degenen, die ons door God gegeven zijn. Het is onze plicht die middelen te gebruiken en allen geza menlijk in gemeenschap de sociale nooden te verlichten en voor onze gemeenschap pelijke belangen op te komen. Maar... van den Staat, die dezen plicht ook heeft voor het geheele volk, mogen wij toch eischen, dat hij de meest-verdrukten het krachtigst steunt en er niet voor terug schrikt anderen hiervoor offers op te leg gen. Van den Staat mogen wij óók nog eischen, dat al het mogelijke wordt gedaan om als een geheele tak van volksbestaan met den ondergang wordt bedreigd, geen dag en uur wordt verzuimd om althans te beproeven dit af te wenden. Reeds meermalen hebben wij er op gewe zen, dat óók aan onzen tuinbouw de crisis zeker niet ongemerkt zou voorbijgaan. De wereldmalaise heeft het geheele economi sche leven aangetast eh men vraagt zich heden zelfs af, hoe de algemeene verwar ring in defee een einde zal nemen, van wel ke zijde en op welke manier herstel zal komen. Dat echter de tuinbouw in ons land de ergste klappen zou ontvangen, kon, over wegende zijn positie en de leidelijkheid, waarmede de niet direct betrokkenen in zoo'n geval, dit plegen aan te zien, welhaast niet uitblijven. Als er één tak van ons volksbestaan is, die absoluut afhankelijk is van den uitvoer naar het buitenland, een uitvoer vertegen woordigende een waarde van tientallen millioenen gulden zelfs in den meest nor malen tijd, dan is het de tuinbouw. Denk bij onze productie van tomaten, komkom mers, sla, bloemkool, sluitkool, druiven, aardbeien en meerdere artikelen, den uit voer weg, dan beteekent dit het terugbren gen van deze cultures tot enkele procen ten van de normale cultuur, het verlies van het ontzaglijk kapitaal, dat door den opstal van de duizenden tuinbouwbedrij ven en den in gebruik zijnden grond wordt gevormd, het verloren gaan van het bezit, neen, het broodeloos worden van even zoovele tuinders, het ontnemen van werk gelegenheid van het zeer groote aantal in deze bedrijven werkende arbeiders, kort om de ruïne voor het geheele economische leven in de centra's, in de groote com plexen van welvarende tuindersdorpen, zooals wij ze speciaal in Noord- en Zuid- Holland kennen. De positie van den tuinbouw is, maar was ook altijd in ons land, die van een bron van volksbestaan, die slechts behou den kon blijven bij een zeer grooten afzet naar het buitenland. Belemmering van dien uitvoer, erger be perking en nog erger stopzetting van dien uitvoer moest in mindere of meerdere mate reactie teweegbrengen, zoodra ook maar iets van dien aard plaats had. Ik wil U voor de zooveelste maal schet sen het hoog optrekken van de tariefmu ren door het buitenland voor onze tuin bouwproducten. Het is daarom mijn stellige en vaste overtuiging, dat slechts herstel van onzen uitvoer de eenige kans biedt om den tuinbouw te handhaven. Ik wil hier niet spreken over de vraag, of onze tuinbouw gehandhaafd dient te worden en laat aan anderen over de even- tueele motiveering van de stelling: als de tuinbouw zich niet kan handhaven, moet hij ook maar verdwijnen. En ook laat ik aan dezen over om dan de middelen aan te geven, om de hierdoor broodeloos gewor den tuinders, arbeiders en de geheele be volking in onze tuinbouwdistricten, weer een ander middel van bestaan te verschaf fen. Wel durven wij hier uitspreken, dat wij het als den plicht van den Staat, als ge meenschap des volks, beschouwen, om den tuinbouw, die tientallen jaren vóór en méér dan 10 jaren na den oorlog (gedu rende den oorlog was hij zelfs van bij zondere beteekenis) aan duizenden burgers een bestaan heeft verschaft, die als een zeer voorname tak van volksbestaan mocht worden aangerekend, te steunen met mid delen, welke beoogen dien tuinbouw als be drijf te behouden. En als hiervoor het eenige middel dan Is: behoud van het buitenlandsche afzetge bied, dan betreuren wij, dat tot heden nog geen enkel middel van bescherming is be proefd en de Staat den tuinbouw alleen heeft laten staan in den strijd tegen de be lemmeringen door ons genoemd. Maar dan zeggen wij zelfs op dit oogenblik nog: La ten n u dan toch, vóór het heelemaal te laat is, de oogen opengaan. Onze voorstellen beoogen het tuinders- bedrijf met natuurlijke middelen te be schermen. Op den duur (misschien wel zeer spoedig) zal het toch den Staat niet mogelijK zijn de noodlijdenden met credie- ten e.d. te blijven steunen. Had men een meer juiste bescherming eerder willen in zien, dan had die steun mogelijk achter wege kunnen blijven. En daarom vragen wij, waar de Neder- lar.dsche tuinbouw ten volle in staat is om de binnenlandsche markt van alle moge lijke tuinbouwproducten te voorzien, om den invoer van buitenlandsche groenten, die zeker na de Engelsche maatregelen in grootere mate op onze markt zullen verschijnen, te contingentee ren. Mogelijk stellen wij het te simplistisch voor, maar zelfs nu en nu vooral gaat onze noodkreet uit naar een onderhande lingstarief of een railsysteem, ten einde het buitenland tot soepeler bepalin gen in zake onzen invoer van tuinbouwpro ducten te dwingen. Wij meenen, dat vooral ten opzichte van die landen, die zooveel belang hebben bij den invoer van hunne industrieele artikelen in ons land, zeker iets gedaan zal kunnen worden. Onze tegen woordige tariefsheffing kan niet geacht worden ten dezen iets in de schaal te kun nen leggen. Wy willen liever geen tarievenoorlog, wij zouden zoo graag zien, dat men internatio naal het verkeerde hiervan eindelijk eens zou willen begrijpen; wij hebben hierop al zoo lang gewacht, maar de tuinders kun nen den strijd niet meer volhouden en de Staat mag het niet zoo lang laten aanko men, dat duizenden onzer staatsburgers de slachtoffers wordenzonder dat men zelfs geprobeerd heeft iets ter verdediging te doen. Wij begrijpen niet, dat wanneer de in voer van een bepaald land in het onze, in geld uitgedrukt het dubbele bedraagt van wat ons land aldaar invoert, er geen mid del is om aan de betalingsmoeilijk- heden een eind te maken. En toch, dit is een yan de groote zaken, die behalve de tariefmuren, den uitvoer juist van onze tuinbouwproducten zoo sterk bemoeilijken. Wij begrijpen ook niet, dat zelfs in eigen land de land- en tuinbouw in doodsnood blijft belast met de veel te hooge ver voerkosten. Maar al begrijpen we het niet, we weten wel, dat als niet zeer spoedig iets posi tiefs op al deze punten wordt bereikt, van onzen geheelen tuinbouw niets anders dan een ruine zal overblijven. Voor zoover reeds enkele stukken tot puin zijn of dreigen te vervallen, vragen wij ten slotte óók nog wettelijke maatrege len ter voorkoming van ongemotiveerde executies. Ik meen hiermede de vijf bestuursvoor stellen te hebben genoemd en te hebben gemotiveerd. Als wij dit uiten als een noodkreet, die onzen tuinbouw omwille van zyn behoud tot den Staat richt, dan is het niet alleen nog daarom, maar ook omwille van den Staat en het volk zelf, dat misschien dit nu nog niet vermag in te zien, maar zal moeten ervaren ook aan eigen ondergang te hebben gewerkt door het bedrijfsleven niet te beschermen. Zou men dit thans nóg niet willen inzien, of zou het niet mogelijk zijn zeer binnen kort op bovengemeld gebied iets positiefs tot stand te brengen, en hier kom ik tot het tweede deel der voorstellen, dan is de consekwentie daarvan, dat onze tuinders op andere wijze dienen te worden gesteund. Het is onze bedoeling niet, af te wijzen den steun, die thans in den vorm van crediet of ondersteuning aan de meest noodlijdenden wordt gegeven. Maar die steunverleening reeds thans veel grooter moeten zijn dan de bedragen, welke er voor worden uitge trokken. Maar bovendien wordt, als het uitzieksysteem blijvend toegepast wordt, het aantal noodlijdenden dagelijks grooter en de energie van de tuinders om de risico van het bedrijf nog langer te dragen, hun arbeiders aan te houden enz., steeds slap per. En daarom zal, indien het dan zóó moet, dat de Staat zijn millioenen voor steun moet geven, steun aan het b e d r ij f moe ten komen. Wij hebben steeds gehuiverd om de tuinbouwproductie te doen steunen met 'n zekeren grarantieprijs, toeslag of uit- voerpremie, wij noemen dit een onnatuur- lijken vorm. Maar als men den natuurlijken kant niet uit wil, dan mag dit toch nooit tot gevolg hebben, dat de tuinbouw en de tuinder ten onder gaan. Als men de werk- loozen steunt, dan ook de ondernemers, die in gelijke of misschien nog slechter om standigheden verkeeren. Maar dan ook steun in den vorm van toeslag op de producten, omdat dit dan toch nog de meeste kans geeft op behoud van het bedrijf. En als men dan vraagt, waaruit men de millioenen hiervoor moet putten, dan dur ven wij onbewimpeld zeggen, dat de sociale kwestie maar anders most gesteld worden en de middelen worden gezocht bij diegenen van ons volk, wier inkomen dat van een tuinder verre overtreft. Nog eens, en hiermede eindig ik, ons be stuur is slechts noode met deze laatste punten gekomen en wanneer het ze toch in bespreking brengt, dan is het vooral om overtuigend aan te toonen den grooten ernst van den toestand en de noodzakelijk heid van een spoedig en radicaal optreden, om onze bedrijven en onze gezinnen voor een totale vernietiging te vrijwaren. In de middagvergadering kwamen de be stuursvoorstellen aan de orde: Het Bestuur van den Tuindersvakvond stelt voor: de eerstkomende maanden van dit jaar met alle wettige middelen te ageeren voor de verwezenlijking van: a. een zoodanige toepassing der Contingen- teeringswet, dat deze ook werkelijk een be schermende werking voor ons bedrijfsleven heeft en zoo noodig ook contingenten worden vastgelegd voor invoer van buitenlandsche aardappelen, groenten en fruit; b. dat zeer spoedig tot stand komt een onderhandelingstarief, waarbij als eisch ge steld wordt verlaging der buitenlandsche tarieven voor Hollandsche aardappelen, groenten en fruit; c. dringende verlaging, welke beduidend dient te zijn, van spoorwegvrachten, niet alleen voor het vervoer van land- en tuin bouwproducten, maar ook voor bedrijfsbe- noodigdheden als steenkool, natuur- en kunstmest, enz.; d. maatregelen van Staatswege om te be vorderen, dat voor aan het Buitenland ge keverde goederen ook gereede betaling volgt; T e. maatregelen te treffen, welke zullen lei- Lden tot wettelijke bepalingen ter voorko ming van onredelijke executies. Indien zou komen vast te staan, dat van de Regeering of de Rechterzijde niet zeer spoedig te verwachten is, dat men met in grijpende maatregelen als bovenstaande een poging wil doen om de algeheele vernieti ging van het land- en tuinbouwbedrijf te voorkomen, dan mede te gaan met wat an dere groepen ten deze eischen en wel: 1. Toeslagen op alle producten, minstens zoo groot, dat zij de buitenlandsche invoer rechten compenseeren en het bedrijf al thans eenigermate loonend maken; 2. De middelen hiervoor bijeen te brengen uit een Crisisbelasting op inkomsten boven 1500, progressief naar gelang van de grootte van het Inkomen. Verschillende leden gaven hun ontstem ming over de niet-genomen maatregelen van de Regeering te kennen. Men meende, dat met ageeren niets bereikt wordt en dat „eischen" thans het eenieste middel is. De voorzitter merkte op, dat een groot deel van de tuinarbeiders al ten laste van de gemeenschap komt. Dat moet men niet vergeten! Met een der sprekers verklaarde spreker zich accoord. dat tariefsverlaging bij de Spoorwegen eerst zal volgen wan neer deze maatschappij loonsverlaging wil aankondigen. De Staat zal dit moeten uit maken, maar men moet niet vergeten, dat de tuindersstand van groot belang voor den Staats is, hij krijgt zijn welvaart uit de be drijven. In het buitenland heeft men de uiterste noodzaak aangegrepen en waarom blijft ons land achter? Tariefmuren overal, en in Nederland mag alles vrij binnen ko men. De maatregelen zullen niet voor één jaar, maar voor verschillende jaren moeten zijn. De voorzitter deelde vervolgens onder applaus mede, dat Zaterdag een vergade ring van het dag. bestuur plaats vindt, waarbij de eischen zullen worden bespro ken, waarna spreker zal voorstellen naar den minister te stappen, om hem op den man af te vragen, of hy er prijs op stelt den tuinbouw in Nederland te behouden. Met een eventueel ontwijkend antwoord zal spreker niet tevreden zijn. Dan zal men bij de Kamer en bij de fracties kunnen komen en als dat niet ge lukt, is de zaak eenvoudig dood gemaakt. Zóó ver, intei-rumpeert rector Kok, zal het echter zeker niet komen! De bestuursvoorstellen en eischen worden dan bij acclamatie aangenomen. Voorstellen van de afdeelingen. De afdeelingen 't Veld en Blokker drin gen aan op verlaging van P. W. N. en P. W. N.-tarieven. Het bestuur antwoordt, dat de tarieven reeds verlaagd zijn. Verlenging der sper- uren voor electrieiteit kan misschien be reikt worden. Aangaande het tarief voor water, wordt opgemerkt dat besprekingen gaande zijn met de Holl. Mij. van Land bouw. De afdeeling Pijnacker stelt voor te trachten, dat ook door de radio de land en tuinbouw zich zal kunnen uiten. Aldus besloten. Het bestuur zal stappen in deze richting doen. De afdeeling Pijnacker stelt voor te trachten te bereiken, dat de sociale lasten gelijk met de belasting worden geïnd. De afdeeling meent hierin een besparing van ambtenaren te kunnen bereiken. Het bestuur concludeert, dat het bezui niging op de sociale wetten voorstaat, al acht het het door Pijnacker hiervoor aan gewezen middel niet geschikt. De kring West-Friesland wilde voor de tuinders, die minder dan f 1200.verdie nen, vrijstelling van sociale lasten. In dit verband antwoordde de voorzitter, dat de sociale wetten met vreugde begroet zijn, omdat de arbeider daardoor een menschwaardiger bestaan kreeg. Nu wil men anders, omdat in vele bedrijven de pa troon minder verdient dan zijn arbeiders. Men moet de zaak zien in het licht van de normale omstandigheden. Daarom achtte spreker het voorstel van West-Friesland onaanvaardbaar. Een besluit werd niet ge nomen, een en ander zal in de organisatie besproken worden. De afdeeling Blokker stelt voor pogingen in het werk te stellen ter bereiking van een R. K. Tuindersblad. De voorzitter wees er op, dat men bezig is „De R. K. Boerenstand" in dezen zin uit te breiden. Verschillende welwillende toe zeggingen zijn gedaan maar men zal nooit mogen eischen, dat het voor de 100 pCt. een tuindersblad zal zijn. Een dergelijke uitgave is echter te prefereeren boven een afzonderlijk tuindersblad. Hiermede ver klaarde men zich accoord. De geestelijke adviseur, rector J. Kok, verkreeg dan het woord en wees op de ern stige omstandigheden waarin wij leven, waarbij hij opmerkte, dat pessimisme de slechtste geest in dezen tijd is. Men moet optimist zijn in alle omstandigheden. Men moet vertrouwen blijven stellen op God. Spr. roemde de werkzaamheden van het be stuur, het zit niet stil en is dag in dag uit op het pad voor de belangen van de leden. Als alle staatslieden mochten falen, zal O. L. Heer overwinnen. Nood leert bidden. Het gebed is het krachtigste middel om be tere tijden te krijgen. De nood van anderen dient men te beseffen; de diepst-getroffenen moet men ondersteunen. Er is ook een spreekwoord: „Als de nood het hoogst is, is de redding nabij". Dat moet men begrij pen. Optimist blijven! Samenwerking met de andere organisaties is nu vooral nood zakelijk. Gezamenlijk moet men de moeilijk heden trotseeren, uw zaken zijn in veilige handen, besloot de adviseur. Blijft daarom op God en op uw leiding vertrouwen." Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Door de Vereeniging tot het houden van Nationale Vee- en Paardententoonstellingen te Utrecht is besloten ook dit jaar. namelijk in de tweede helft van September, een natio nale vee- en paardententoonstelling met concours-hippique te Utrecht te organisee- ren. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties RECTIFICATIE. In het faillissement van de firma Douwes Dopheide, thans in liquidatie, te Amster dam, is het adres van de curator mr. M. J. C. Vry Keizersgracht 462 niet 586, Am sterdam. FAILLIET VERKLAARD. 28 Jan. E. H. Pinckaers, metselaar, Hou- them-Gronsveld. R.-c. mr. dr. Ruland. Cur. mr. W. J. Kom, Julianaplein 2, Maastricht. J 2 Febr. M. J. Ackermans, koopman, Kerk- driel. R.-c. mr. D. Visser. Cur. mr. J. van Nes, Tiel. 3 Febr. G. J. Roox, krantencolporteur, Oss, Korenstraat 29. R.-c. mr. dr. Heyman. Cur. mr. R. Schoep,, Grave. E. Smit, winkelier, Eindhoven, Newton- plein 13 R.-c. mr. Vollgraff. Cur. mr. A. F. M. v. d. Meeren, Eindhoven. J. H. Velner, winkelier, Lonneker, Broekheurnerstraat 78. R.-c. mr. v. Schaeck Mathon. Cur. mr. Roolvink, Almelo. G. Poomlan, winkelier in vleeschwaren, Enschede, Pathmosstraat 76. R.-c. mr. E. v. Schaeck Mathon. Cur. mr. R. C. Schlinge- mann, Enschede. J. Slot, kweeker, Enschede. R.-c. mr. v. Schaeck Mathon. Cur. mr. R. C. Schlin- gemann, Enschede. A. Hauser, schoorsteenveger, Almelo, Willem de Clercqstraat 15. R.-c. mr. van Schaeck Mathon. Cur. mr. Roolvink, Al melo. G. E. Pasman, pluimveevoederhande laar, Barneveld, Amersfoortscheweg 18. R.-c. mr. T. J. Dorhout Mees. Cur. mr. J. Frima, Amersfoort. S. Santilhano, koopman, Amersfoort. Appelmarkt 17. R-c. mr. T. J. Dorhout Mees. Cur. mr. H. J. van Urk, Amersfoort. Mevr. C. W. Dupper, Utrecht, Vondel kade 57. R.-c. mr. T. J. Dorhout Mees. Cur. mej. mr T. Feikema, Utrecht. J. W. Spithoben, veehouder, Jutphaas, Nedereind 107. R.-c. mr. T. J. Dorhout Mees. Cur. mr. O. E. Hogenbrug, Utrecht. W. Janssen, koopman, Utrecht, Spaar- nestraat 42. R.-c. mr. T. J. Dorhout Mees. Cur. mr. H. B. J. Waslander, Utrecht. B. A. van Hemert, koopman,' Dordrecht. R.-c. mr. J. Bentfort van Valkenburg. Cur. mevr. mr. J. A. S. Branbergen de Niet, Dordrecht. OPGEHEVEN wegens gebrek aan actief de faillissementen van B. Horsthuis. Hengelo (O.T. van Rooyen, Utrecht. Bemuurde Weer O. Z. 66. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN vertrokken 4 Febr., Oria, s., R'dam. IJMUIDEN aangekomen 4 Febr. STANISLAS, s., Leith. VECHTSTROOM, s., Huil. Vertrokken 4 Febr: SOUTHERN KING, s„ Wilhelmshafen. AMSTERDAM aangekomen 4 Febr.: Stanislas, Leith, stukgoed en steenko len, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoorskan toor; Vechtstroom, Huil, stukgoed, Han delskade, Holl. Stoomb. Mij.; Valk, m.s., Meppel, ledig, Zoutkeetgracht, Salomon's Shipp. Forw. Off. ORIA, Amsterdam, 4 Febr. Het Noorsche s.s. „Oria" vertrok heden van IJmuiden naar Rotterdam, om bij de werf van Wilton de schade, welke het schip in de Oostzee door ijs heeft bekomen, te herstellen. AMSTERDAM. Aangekomen: 4 Februari. Energie, Danzig, hout, Houthaven, Baltica. IJMUIDEN. Aangekomen 4 Febr. Energie, s. Danzig. IJMUIDEN. Aangekomen 3 Febr.: Dwars- see, s., R'dam; Astarte, s., Bremen; Glyn- wen, s„ Havre (voor Velsen. 4 Febr.: Kul, s., Follafors (voor Velsen); Beyerlanó, s., Newcastle (voor Velsen) Delfland, s„ B. Aires; Prima, m.s., Purfleet (voor Worrnerveer)Venersborg, s. Norr- köping laatst Londen; Lycaon, s., Java. Vertrokken 3 Febr.: Fa ana, s., Bolness; Queensworth, s., Sunderland; Haarlem, s., Hamburg; Theano, s„ Vlaardingen; Orpheus, s„ Kopenhagen; Rugia, s„ Hamburg. 4 Febr Authority, s. Huil; Rhein, s., Ham burg. :ts v. AMSTERDAM. Aangekomen 3 Febr.: Dwarssee, R'dam, ledig, Fosfaatfabriek, Bal tica. 4 Febr.: Astarte, Bremen, stukgoed en hout, De Ruyterkade, Van Es Van Om meren; Delfland, B. Aires, stukgoed, Han delskade, Wm. H. Müller Co.; Veners borg, Norrköping laatst Londen, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Ly caon, Java, stukgoed, Bomeokade, Meyer Co's. Scneepv. Mij. KON. NED. STOOMB. MIJ. JASON, 3 Febr. van Valparaiso n. Talca- huano. PERSEUS. 4 Febr. van Barcelona te Ge nua. BAARN, 3 Febr. n.m. 6 uur van Ham burg naar Antwerpen. NICKERIE, thuisr., 3 Febr. van Madeira. PROTEUS, 4 Febr. van Aarhuus te Ham burg. THESEUS, 3 Febr. van Danzig te Stettin. IRIS. 4 Febr. van Passages te Bilbao. AMAZONE, Middl. Zee n. Amst., was 4 Febr. 10 uur v.m. 130 mijlen van Ouessant. VESTA, Middl. Zee n. Amst., pass. 4 Febr. Gibraltar. BOSKOOP, 3 Febr. van Christobal naar Buena Ventura. SATURNUS, Middl. Zee n. Amst., 3 Febr. van Smyrna. ORION, 2 Febr. van Kingston n. Port au Prince. AMOR, 2 Febr. van W.-Indië te New- York. AMOR, 2 Febr. van W. Indië te New York. COLOMBIA, uitreis, pass. 3 Febr. n.m. 7 u. de Azoren. EOS, 3 Febr. van Triest naar Fiume. IRENE, 3 Febr. n.m. 4 u. 15 van Ham burg naar Amsterdam. JUNO, 3 Febr. van Oran naar Algiers. VAN RENSSELAER, 3 Febr. van A'dam te Paramaribo. STELLA, 3 Febr. van Sudabay te Cala- mata. HAARLEM, 3 Febr. van A'dam n. Ham burg. MIJ. NEDERLAND TAJANDOEN, thuisr., 4 Febr. te Londen. POELAU LAUT, uitr., pass. 3 Febr. Gi braltar. TABIAN, thuisr., pass. 2 Febr. Perim. JAVA-NEW-YORK-LIJN SEMBILAN, 4 Febr. van New-York te Batavia. RHEXENOR, Java n. New-York, 3 Febr. te Penang. ftOTT. LLOYD JACATRA, uitreis, 4 Febr. te Macassar. DEMPO, thuisreis, 4 Febr. van Tanger. TOSARI, uitreis, 2 Febr. van Singapore. HOLLAND—O.-AZIË-LIJN ZUIDERKERK, thuisr., 3 Febr. van Mar seille. SEROOSKERK, thuisr., 3 Febr. te Kobe. GROOTEKERK, thuisr., 2 Febr. van Sin gapore. MIJ. OCEAAN EUMAEUS, 4 Febr. van Kobe n. Amst. AUTOLYCUS, 2 Febr. van Hongkong n. Rotterdam. CLYTONEUS, 2 Febr. van Singapore n. Amsterdam. SARPEDON, 2 Febr. van Singapore n. Hongkong. EURYLOCHUS, 1 Febr. van Penang n. Port Swettenham. CITY of LLLLE, 2 Febr. van Singapore n. Rotterdam. JAVA—CHINA—JAPAN-LIJN TJISALAK, 2 Febr. van Tsingtao te Ba tavia. TJILEBOET, arr. 3 Febr. te Manilla. TJINEGARA, 2 Febr. van Batavia te Hongkong. TJISADANE, 2 Febr, van Hongkong naar Rangoon. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA-LIJN ALCHIBA, thuisr., 3 Febr. te Santos. HALCYON-LIJN STAD HAARLEM, 3 Febr. van Oran 11. La Plata. STAD DORDRECHT San Nicolas n. Las Palmas v. o., pass. 3 Febr. B.-Aires. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, 4 Febr. van Bremen te Hamburg. MAASLAND, 5 Febr. v.m. 6 uur van Bel fast te IJmuiden verwacht. KON. PAKETV. MIJ. SIGLI, arr. 2 Febr. te Rangoon. DIVERSE SCHEPEN ST. PHILIPSLAND, 3 Febr. van de Theems te Kopenhagen. LEONORA, 3 Febr. van R'dam te Bor deaux. ESBJORN, Liverpool n. Amst., pass. 3 Febr. Prawlepoint. BATAVIER VIII, 3 Febr. van Guernsey naar Bordeaux. THEEMS. 4 Febr. van Hellevoetsluis n. Londen. WESTLAND, 4 Febr. van R.'dam te Leith. JOBSHAVEN, 3 Febr. van Sligo n. R'dam. IJSELHAVEN, B.-Aires naar Las Palmas v. o., pass. 3 Febr. Fernando Noronha. DELFSHAVEN, Mobile naar Bremen, pass. 3 Febr. Miami. HELKA, 1 Febr. van Batoum te Rouaan, ISIS, B.-Aires naar Amst., pass. 2 Febr. Pernambuco. NEUMARK, 2 Febr. van Batavia n. Amst. FRIDERUN, W.-Indië naar Amst., 1 Febr, te Panama. ISAR, Japan naar Amst., 2 Febr. te Mar seille. DOLLART, m.s., 31 Jan. van Hamburg te Emden. DELFSHAVEN, Mobile n. Bremen, pass. 3 Febr. Miami. MOORDRECHT, 4 Febr. van Avonmouth naar Preston. TIBA, Rosario n. Antwerpen, pass. 3 Febr. Fernando Noronha. AMELAND, 4 Febr. van Sydney naar Antwerpen via de Kaap. DUIVENDRECHT, R.'dam naar Con- stanza, was 3 Febr. 9 uur van. 20 mijlen W. van Niton. JONGE ELISABETH, naar Hamburg, was 2 Febr. 8 uur 15 n.m. 30 mijlen Z. van Niton. DEN HAAG, pass. 3 Febr. Ouessant. BERGENDAL, m.s., pass. 3 Febr. Oues sant. HALLE, Java naar Amst., pass. 2 Febr. Perim. VEERHAVEN, naar Bremen, was 3 Febr. 2 uur n.m. 14 mijlen Z. W. van Niton. APOLLINARIS, m.s., Gent naar Poole, pass 4 Febr. Vlissingen. JEANNETTE, 4 Febr. van Caen te Gent. LIMBURG, m.s., Antwerpen naar Shore- ham, pass. 4 Febr. Vlissingen. RAPID, m.s., 4 Febr. van Rouaan naar Parijs. ROB, m.s., 2 Febr. van Aalborg te Hol- tenau. GEERTJE, m.s., 2 Febr. van Frederiksund te Holtenau. WEST-VLAANDEREN, m.s., 3 Febr. van Deptford Creek naar Antwerpen. HINDERIKA, m.s., 3 Febr. van Londen naar Gent. IMJMANUEL, m.s., 3 Febr. van Maas- bracht te Londen. SEINE, m.s., 3 Febr. van Parijs te Lon den. BRABANT, m.s., 3 Febr. van Antwerpen te Barking. L1NGESTROOM, 3 Febr. van Amst. te Londen. GRONINGEN, 4 Febr. van Londen te Vlieland. GRIETJE, m.s„ pass. 3 Febr. Dungeness. HENNIE, pass. 3 Febr. Dungeness. EXCELSIOR, m.s., 2 Febr. van Ports mouth naar Bridport. DOLLARD, m.s., pass. 3 Febr. Prawle point. LARK, m.s., 2 Febr. van Kingsbridge te Plymouth. ATLAS, m.s., 2 Febr. van Lydney n. Par. SPES, m.s„ 3 Febr. van Galway te Pe- narth. JUPITER, m.s., Barry naar Morlaix, pass. 3 Febr. Barry Island. IRIS, m.s., 3 Febr. van Newburgh te Montrose. GRUNO, m.s., 3 Febr. van Wisbeck te Huil. HARMINA, m.s., 3 Febr. van Londen te Huil. KWIEK, m.s., 30 Jan. van Dusseldorf te Malmö. CASTOR, m.s., 3 Febr. van Southampton te Rotterdam. FARMSUM, 3 Febr. van Las Palmas naar Rotterdam. JANIS FAULBAUMS, 2 Febr. van Follo- nica naar Amsterdam. VECHTSTROOM, 3 Febr. van Huil naar Amsterdam. FRIESLAND, 3 Febr. van Sunderland te Rotterdam. BATAVIER VII, 3 Febr. van Middlesbro te Rotterdam. JONGE JOHANNA, 3 Febr. van Hamburg te Rotterdam. ARY SCHEFFER, 3 Febr. van Havre te Rotterdam. EUOPRA, m.s., 3 Febr. van R'dam naar Londen. IMPORT, 4 Febr. van R'dam te Londen. BERENT, ms., 3 Febr. van R'dam naar Brest. GRUTTO, 4 Febr. van R'dam te Londen. ZUID-BEYERLAND, m.s., 3 Febr. van Southampton te Hellevoetsluis. RIJN, 3 Febr. v. Londen te Hellevoetsluis. ATLANTIC, m.s., 3 Febr. van Londen te Antwerpen. HARRY, m.s., 3 Febr. van Londen te Ant werpen. HENDRIKA, m.s., 3 Febr. van Londen te Brussel. ISERLOHN, W. Indië n. A'dam, 29 Jan. te Tampico. ABERDARE, La Plata naar A'dam, pass. 3 Febr. Teneriffe. SESOSTRIS, 31 Jan. van Puerto Barrios naar Amsterdam. POELDIEP, 4 Febr. van Kingslynn te Rotterdam. ESCAUT, m.s„ 4 Febr. v. Parijs te R'dam. EXPORT, 4 Febr. van Londen te R'dam. BALTIC, m.s., 4 Febr. van Antwerpen te Rotterdam. GELDERLAND, 4 Febr. van Immingham te Rotterdam. ALIDA, m.s„ 2 Febr. van Kjerteminde te Hamburg. BUIZERD, m.s., 2 Febr. van Lowestoft te Hamburg. ONDERNEMING, m.s., 2 Febr. van Naks- kov te Hamburg. ZEELAND, 3 Febr. van de Tyne te Sluiskil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 8