VAN HET BINNENHOF PACHTWET VET WORPEN En de Bemiddeling inzake Muziekauteursrecht Niet potten! ECONOMISCHE RAAD Op de eerste plaats een adviseerende taak MR. J. TH. LINTHORST HOMAN KERKNIEUWS MGR. L. SCHIOPPA DE PATERS UIT KAATSHEUVEL OP JAVA DIRECTE BELASTINGEN STAATSLOTERIJ MIDDELBARE KOLONIALE LANDBOUWSCHOOL EERVOL ONTSLAG NOTARIAAT RAAD VAN BEROEP SPORT EN WEDSTRIJDEN BOKSEN JACK DEMPSEY WEER IN DEN RING NEDERLANDSCHE BOKSERS NAAR ENGELAND WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE VAN FRANKFURT LA WNTENNIS KAMPIOENSCHAPPEN TENNISOEFENMEESTERS STOOMVAARTLIJNEN UIT DE PERS DE ARBEIDERSPERS HEEFT GELD NOODIG opgebracht. ONDERWIJS DE BETEEKENIS DER PAI.EO- GRAPHIE ALS WETENSCHAP Apostolaat in Semarang PATER PIUS JANSSENS O.P. f STAATSCOURANT RECHTERLIJKE MACHT ONDERSCHFTDING DEK" HAAG, 5 Febr. "32. Zooals het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer reeds vermoeden liet en zooals het tijdens de mondelinge beraadslagingen uit de scherp zich verzettende redevoeringen der tegenstanders en uit hun koppig hoofd schudden onder de pleidooien van wie de wet verdedigden, steeds meer kwam vast te staan, is het dan inderdaad geschied: de Pachtwet is door de Eerste Kamer verwor. pen. Met 25 tegen 21 stemmen. Zes van de dertien aanwezige Katholieken hebben hun weerzin tegen de in hun oogen te krasse aantasting van het eigendomsrecht niet kun nen overwinnen. En zij hebben den doorslag gegeven, om het ontwerp, dat de eenstem mige goedkeuring kreeg van de Katholieke fractie van de Tweede Kamer, te doen sneuvelen. Wij betreuren het, temeer omdat wij tijdens Minister Donner's uitnemende rede nog wat hoop hadden gekregen, dat eenige weifelaars zouden omzwaaien. Want de bewinsman heeft toch wel waarlijk zeer knap de diverse bezwaren uiteengerafeld. Nog eens opnieuw heeft hij aan de band van den tekst der verschillende artikelen aan getoond, hoezeer de op het eerste gezicht be. zwaarlijk lijkende bepalingen door allerlei zinsneden worden gemitigeerd. Aan het hoofdbezwaar, waarop het ont werp is afgestuit, de continuatie met de prijsvaststelling en de anomalie, die dit in stituut in ons Burgerlijk Wetboek brengen zou, ontnam de Minister al zijn kracht door te betoogen, dat het schadevergoedingsstelsel, hetwelk dan wèl den zegen der tegenstan ders zou kunnen erlangen, precies dezelfde „afwijking" in ons burgerlijk recht zou en. ten. Ket is ook zoo logisch. Immers, waarin schuilt dan toch dat prijsgeven van het al oude beginsel in ons contractenrecht? Toch in niets anders dan in het feit, dat in de wet erkend zou worden, dat in dit bepaald geval van de pacht voortzetting van de overeenkomst ook tegen den wil van den verpachter tot de mogelijkheid zal behooren. Maar dit beginsel ligt toch eveneens ten grondslag aan het schadevergoedingsstelsel. Beide stelsels „stoelen op éénen wortel". En tegen dezen wortel waren tenslotte de be. denkingen gericht, die nu toevallig tegen de continuatie werden ingebracht. De „prijszetting," het instituut, waarmede het amendement-Fleskens de continuatie voor sommigen nög meer afwljsbaar maakte, ia aldus de Minister in aansluiting op wat gisteren reeds mr. van Lanschot betoogde geen prijszetting. Want stelt ln een be paald geval de kantonrechter een pachtprijs vast, dan blijft voor alle andere pachten de vrije markt bestaan. Het prijsniveau wordt, dan ook door den rechter niet bepaald, doch veeleer gevolgd. Dat de Minister zelf van prijszetting niet ~*>i-eten wil, heeft hij in de Tweede Kamer af doende bewezen door het amendement-v. Voorst tot Voorst af te wijzen, dat inderdaad door periodieke herziening van alle pachten prijszetting in de wet wilde brengen. Maar al de fijn juridische en logisch ift- eenpassende redeneeringen van den Minister vermochten de bezwaren niet weg te nemen. Niet één van de aanvankelijke tegenstan ders liet zich overtuigen. En zoo beleefden we het dat zes katholieke Senatoren., de heeren Amtz, Dobbelman, Jansen, Blomjous, Miehiels van Kesrenich en van Sasse van Usselt het lot beslisten van eene regeling, die in de Tweede Kamer de goedkeuring ver wierf van alle katholieken. Wij zijn de laatsten om te beweren dat de Eerste Kamer maar steeds op ieder ontwerp, dat de Tweede Kamer aanvaardt, als een automaat Ja moet knikken, maar dat de helft van de katholieke fractie ln den Senaat een wetsvoorstel als deze Pachtwet, die met name onder de katho'ieke betrokkenen vurig werd gewenscht en dan ook in de Volksvertegen woordiging door de katholieke fractie een stemmig werd binnengehaald, in dsn grond boort, voor dit feit hebben wij heel weinig waardeering. En wij weten heel zeker dat de zeven katholieke Senatoren, die vóór ae wet stemden de heeren van Lanschot. Heer- kens Thijs-en, Visser de Bruijn, Serrnrens, Steger en Nlvard meer handelden ln over eenstemming met wat er 'r katholieke krin gen leeft, dan degenen, die, tenslotte door een soort van conservatisme gedreven, de wet hielpen ketsen, zonder ook maar met een woord van repliek op het antwoord van beide Ministers te reageeren. Zagen deze laatsten, toén het moment der stemming aanbrak, dan in het gehse. geen kans, om alsnog, desnoods in een korte moti veering van hun stem blijk te geven van wat de Ministers en met name mr. Donner in hun betoog onweerlegd hadden gelaten? De beide bewindslieden, al ging het hun natuurlijk aan het hart, dat htm met groove zorg en bekwaamheid verrichte arbeid, om een einde te maken aan de „slechte onein digheid" van het paehtvraagstuk, tevergeefs verricht was geweest, keken elkander na den uitslag eenigszlns laconiek aan. Hun hoop van aanvaarding was blijkbaar óók gering geweest. En over de senatoren hing even eens een nare stilte, totdat eensklaps verba zing over het feit, dat de Voorzitter het tweede onverbreekbaar aan het eerste vast zittende en bij verwerping van dit eerste overbodig geworden ontwerp tot regeling van de pachtcommissies ln stemming bracht, ge loop en gerucht deed ontstaan. En ook deze onnooüige stemming bracht denzelfden uit slag 25 tegen 21. Wat nu? Zal de Regeering thans hetzelf de ontwerp indienen met alleen vervanging van het stelsel der continuatie door het Engelsche stelsel van de schadevergoeding by verbreking van de pacht? Het ïykt ons niet waarschyniyk. Zy heeft tengevolge van de crisis wel andere dringen der zaken aan het hoofd dan deze ni e t ais crisismaatregel bedoelde wet. Haalde giste ren Jhr. Ruys reeds niet de heerschende C'isis als reden aan, waarom men het wat langer uitblijven van de Memorie van Ant woord verontschuldigen moest? Doch mocht zij eens. gedreven door het verlangen naar eene betere regeling der paeht, dat zij in de Tweede Kamer en in de krlrgen der pachters levende weet, eens be sluiten ten tweeden male het ontwerp in te dienen met daarin opgenomen het schade vergoeding stelsel, dan voorspellen wy den Senatoren, die de continuatie afwezen op grond van de beperking van den eigendom er. de "O "Did Kwa^e dagen. Wan' dan zal iemand als de d.eer Blomjous die t ontwerp enkel reeds om de regeling van de schadeloosstelling voor aangebrachte verbe teringen afwees, opnieuw zich aangorden. Dan zullen zy, die, om de continuatie te kun nen weren, zich vastklampten attn het scha devergoedingsstelsel, bestookt worden met ci taten uit de „Handelingen" van 3 en 4 Fe bruari. En zy zullen zich op grond van eigen vroegere uitspraken dan hebben neer te leg gen by een systeem, waaraan precies dezelf de bezwaren voor hen kleven en dat niet min der dan de continuatie den verpachter De- perken zal in zyn vry beschikkingsrecht. De andere fracties weken minder opval lend dan de katholieken of in het geheel niet van de houding harer partygenooten in de Tweede Kamer af. De Vryheidsbonders waren unaniem tegen, de sociaal- en vrij zinnig-democraten unaniem vóór, Juist als aan den overkant. Doch de anti-revolution- nairen en de christelijk-historischen ver schilden in him eenstemmigheid met hun Tweede Kamerfracties ln zóóverre, dat dóar van de eerste party de heeren Schouten en Smeenk en van de tweede mej. Katz en de heeren Slotemaker de Bruine en Snoeck Hen- kemans de Regeering steunden. Intusschen, de „slechte oneindigheid" van het paehtvraagstuk duurt voort. De pach ters, al zien zij dan in de Pachtwet ten onrechte eên maatregel, die hen in hun tydeiyke crisisperikelen helpen kan, zullen er weinig over gesticht zijn. En de Senaat heeft opnieuw een odium van conservatisme op zich geladen, wat wy betreuren, omdat wy nog steeds in de Eerste Kamer een in stituut zien, dat nuttig en heilzaam kan werken in ons Staatsbestel. Zij bewees dit by de verwerping van het Nederlandsch— Belgisch Verdrag. Doch toen weerspiegelde zy ook inderdaad de stemming in het land. In den m'ddag werd het wetje behandeld, dat den Minister van Justitie machtigt, in zake de bemiddeling tusschen houders van muziekauteursrecht en muziekuitvoerenden by wyze van een concessiestelsel orde te scheppen. In zijn toelichting heeft Minis ter Donner verklaard, dat hy aan een monopoliestelsel denkt en dat hij voor dit monopolie een nationaal bureau, de B. V. M. A„ doch dan grondig gereorganiseerd en aan stevige voorwaarden gebonden, op het oog heeft. Felle, vaak uiterst onverkwik kelijke stryd heeft er gewoed tusschen dit bureau en de Fransche S.A.C.E.M. Beide partyen hebben de Staten-Generaal met bergen van paperassen overstroomd. Er is over de zaak correspondentie gevoerd door de Nederlandsche met de Fransche Regee ring. welke correspondentie Dr. Wibaut wel eens wilde inzien. Hij bracht het zelfs tot een motie, om de beraadslaging te schorsen, opdat de Regeering zou kunnen peinzen over de vraag, of zij de brieven kon over leggen. Doch de motie sneuvelde met 23 tegen 20 stemmen, nadat Minister Donner, overigens bereid, een en ander over dit contact met Parys mede te deelen, over legging der correspondentie geweigerd hau. De debatten over het ontwerp brachten alvast drie voorstanders aan het woord, den anti-revolutionnairen Prof. Anerna, den Chrtttelijk-Historischen professor de Savor- nin Lohman en Mr. van Lanschot, die namens de katholieke fractie sprak, terwyi de Vrijheidsbonder Mr Fock en de sociaal democraat Hermans zich verzetten, We kunnen ons volkomen by onze frac tie aansluiten, die een nationaal bureau prefereert. Vestigt men geen aan bepaalde eischen gebonden wetteiyk monopolie, dan komt er tóch een monopolie. En wel: een zuiver buitenlandsch machtsmonopolie. Wij verkiezen het eerste, al zal aan de B.V.M.A. moeten worden bijgebracht, dat een hou ding. als ln het verleden soms aangenomen, voortaan uitgesloten moet zijn en al zullen krachtige sancties moeten zorgen, dat het nationaal bureau zekere „standing" heeft. En als dar de S.A.C.E.M. het nationaal bureau wenscht te boycotten, zuiver uit bal- Oorigheid, want in andere landen werkt zy met de nationale bureaux vlot en zakelijk samen, dan Mr, van Lanschot vol komen geltlk, als hij zu'k een houding kwa lificeert als Weinig vleiend voor de Ne derlandsche Regeering, die het bureau ais officieel erkent en handhaaft. De volgende week over -'-•ze zaak verder. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot instelling van een Econo- mischen Raad. De taak welke aan dezen Raad is toege dacht zal ln de eerste plaats een adviseeren de moeten zyn. De Raad zal, als centraal advlseerend college desgevuagd Of uit eigen beweging aan de regeering voorlichting moe ten kunnen geven over onderwerpen van eco- nomischen aard in den rulmsten zin. zyn adviezen zullen het geheele terrein van eco nomische werkzaamheid der regeering moe ten bestryken, ongeacht dus of die werk zaamheid uitsluitend het economisch depar tement dan wel ten deele of in hoofdzaak een der andere departementen betreft. Het is uit dien hóófde rationeel, dat geiyk het eerste lid van art. 2 bepaalt, niet slechts de minister voor wien de behandeling der econo mische belangen specifiek is, doch ook de hoofden der andere departementen van alge meen bestuur, waarbij in het byzonder te denken valt aan die welker werkzaamheid een uitgesproken economlschen inslag heeft, de voorlichting van den Raad zullen kun nen ^inroeoen en dat naar de bepaling van het tweede lid, de Raad elk departe mentshoofd, naar gelang van den bijzonderen aard van het onderwerp, uit eigen beweging van advies zal kunnen dienen. Het tweede lid van dit artikel geeft den Economlschen Raad nog een andere bevoegd heid, n.l. deze om. indien hij het gewenscht acht de regeering van zijn meening over eer. bepaald onderwerp te doen blijken, zich daar toe, met voorbijgaan van de departements hoofden, rechtstreeks te wenden tot den Raad van ministers. Deze bevoegdheid kan haar nut hebben in gevallen dat het onderwerpen betreft, welke verschillende departementen raken en waarvan de beteekenis een zooda nige is, dat daarbij naar het inzicht van den Economlschen Raad de behoefte aan eenheid in het economisch beleid der regeering dui- clePik spreekt. Het derde :id van art. 2. voorschrijvende, dat de Raad verder die werkzaamheden ver richt, welke hun by of krachtens de wet worden opgedragen, heeft voor het oogenblik nog geen praktische beteekenis. Evenwel mhijnt het zeqr vel denkbaar, dat in de toe komst van het voorschrift gebruik zal wor den gemaakt. De Raad zai uit ten minste IP en ten hoog te 15 leden moeten bestaan te benoemen :Toor d Kroon op voordracht van het hooi: van het departement dat in het bijzonder de economische belangen heeft te beharti gen. Naar het oordeel van den minister van Arbeid Handel en Nyverheld die deze memo rie van Toelichting heelt onderteekend, zal de Raad het karakter moeten dragen van een college van deskundigen, van personen, die, onafhankelük van de wenschen van be paalde belangengroepen, objectief hun mee ning weten te geven en in staat zyn zich daarbij, zoo noodig met terzijdestelling van het belang, dat hun bijzondere kennis heeft, naar het algemeen economisch belang te richten. In den Raad zullen vooreerst zitting moe ten hebben eenige algemeen onderlegde eco nomen van erkende bekwaamheid. Daarne vens een aantal vooraanstaande deskundigen uit de voornaamste takken van bedryf, waar uit het Nederlandsch bedrijfsleven wordt ge vormd. Voor wat deze laatsten betreft, valt te denken aan deskundigen uit den handel, de industrie, den landbouw, de scheepvaart en het bankwezen; het zal aanbeveling ver dienen daarnaast nog aan een afzonderlijk deskundige uit den middenstand een plaats in te ruimen. Volgens artikel 4 zuilen de leden van den Raad om de vier jaar aftreden en aanstonds weder benoembaar zijn. De ratio der bepaling is duidelijk; zij bedoelt de gelegenheid te scteppen om telkens na een zekere periode er zich rekenschap van te geven, dat de Raad, wat zijne samenstelling betreft, op de hoogte van zyn tyd moet biyven. Vaste commissies Artikel 5 schrijft voor. dat door de Kroon zco noodig buiten de leden van den Raad vaste commissies van den Raad zullen wor den ingesteld ter behandeling van bepaalde onderwerpen of groepen van onderwerpen en met de bevoegdheid, ever die onderwér pen desgevraagd of uit eigen beweging aan de Regecring rechtstreeks te adviseeren. Aangezien de Regeering op het oogenblik reeds van permanente colleges gebruik maakt om zich in aangelegenheden van economl schen aard voor bepaalde groepen van onder werpen te doen voorlichten, is het niet nood- zakeiyk voor alle groepen van onderwerpen van economischen aard vaste commissies in te stellen De Nijverheidsraad »n de Midden- standsraad zijn n.l. sedert geruimen tyd ieder op een goed afgebakend terrein op uitne mende wijze ten behoeve van de Regeering werkzaam en eveneens heeft de Commissie voor de Herziening van Handelsverdragen bij voortduring der Regeer'.ng gewichtige dien ten bewezen en vervult deze commissie een afgeronde taak. die van groot belang is voor het geheele bedrijfsleven ,.n niet door den Raad of eene andere vaste commissie of col lege van advies zal kunnen, worden overgeno men. Het ligt dus voor de hand, dat volstaan kan worden met erkenning dezer colleges van advies; het eerste lid van artikel 6 stelt daar toe ln staat. Het tweede lid van artikel 3 bepaalt, dat de Minister, die in het bijzonder met de ver zorging der economische belangen is beiast, ln den regel in de vergaderingen zal verte genwoordigd zijn en dat de Ministers van Buiteniandsche Zaken van Financiën, van Waterstaat en van Koloniën wier departe menten een uitgesproken economlschen inslag hebben, zich, telkenmale dat zy zulks ge wenscht achten, aldaar kunnen doen verte genwoordigen. Het derde lid kent dezelfde bevoegdheid toe aan de andere departements hoofden. voorzoover in de vergaderingen on derwerpen. hun departement betreffende, ter sprake komen. Toestand iets vooruitgaande De toestand van mr. J, Th. Linthorst Ho. man, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Drente was hedenmorgen iets vooruitgaande. De patiënt had een rustlgen nacht. Na het specialistisch onderzoek heb ben de geneesheeren weer eenige hoop op herstel gegeven. TOl enz., verder de wyze van ontstaan, van schrijven, van innaaien en binden, van lee- nen of verkoopen der codices, de bibliothe ken, waar de handschriften worden be waard, de oude katalogen en de lotgevallen der manuscripten. In zyn rede van Januari 1904 heeft pro fessor Schoengen duidelyk te kennen ge geven, hoe wy in de ontwikkeling van het schrift de geheele politieke en sociale ge schiedenis als het ware zien weerspiegeld. Met een voorbeeld uit de heraldiek, met name den Belgischen Leeuw, toonde de hooggel. spr. dit nader aan. Ook de ontwikkeling van het schrift hangt ten nauwste samen met de kerkeiyke en politieke geschiedenis. Dit in byzonder- heden na te gaan, zou spr. willen noemen, de taak der palaeographie, in zooverre zy is een onderdeel der historie, een zelfstan dige wetenschap, die de oorzaken opspoort. Spr. toonde in het vervolg van zyn rede o.a. dat de palaeographie van het grootste 'belang is vcor de beoefening der geschie denis, der letterkunde, en der scholastieke theologie en wijsbegeerte. Vooreerst is zy noodzakelijk voor de uitgave van nog on gedrukte teksten. Zulke teksten zijn er nog in overvloed en spr. denkt hier b.v. aan de brieven van Geert Groote. Tenslotte toont de hooggel. spr. aan het geen de palaeographie beteekent voor het herstel der Vulgata, waarmede de monni ken van St. Benedictus Zijn belast. Zij heb ben in San Callisto in Traste vere te Rome de foto's bijeengebracht van alle mogelijke handschriften der Vulgata. In de stille cellen verrichten zy daar de collatie der co dices met de uitgave der Clementina. De bijbel wordt verdeeld in 64 boeken of groe pen van boeken en van ieder werden enkele honderden exemplaren apart gedrukt op stevig papier en met genoeg ruimte om er alle varianten van een of meerdere hand schriften op aan te teekenen Die aantee- keningen moeten herzien worden en nog maals herzien, want de peleerdsten zegt de leider dezer editie. Dom ©uentin. zlin niet altiid de minst verstrooiden. Ook de oude drukken, werden gecol'ationneerd. Hoe nu uit al die varieerende lezingen de oor- mronkelüke van Sint Hieronytnus vast te stellen. Dit heeft Dom Quentln aange toond in zün boek ie „Essais de critique tevtueUe" (Paris, 1926) En hiermede is zeker wel bewezen, dat de "eTa'ozranhie een zeer gew'chtig hulpmid del is voor de geschiedenis der wijsbegeerte en godgeleerdheid. evenals voor de ge schiedenis en letterkunde. Met de gebruikelijke toespraken eindigde de hoogvel eerde spreker zijn inaugurale rede. waarna een druk bezochte receptie plaats vond. Herstellend van zware bronchitis Met groote belangstelling en veel voldoe ning zal door ruime kringen, ja. -vlj mogen wel zeggen door geheel het Nederlandsche volk en het Katholieke volksdeel 'n het bij zonder, worden vernomen, schrijft „De Maasbode", dat in den toestand van den Pauselijken Internuntius by ons Hof, Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa, die ernstig opgesteld ls geweest aan zware bronchitis, verbetering is ingetreden. Het zal echter nog geruimen tyd duren vóór Z. H. Exc, geneel hersteld zal zyn. De Ontvanger der directe belastingen, enz. C. W. van Stapelen is verplaatst van het kantoor Gouda naar het kantoor Hilver sum; de Inspecteur der directe belastingen enz. J. S. H. van Kerkhoff, Hoofd van de inspectie Tilburg, 2e afdeeling, is verplaatst naar Nymegen en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen, le afdeeling, aldaar. Met den aanvang van de 460e Staatslote- ry is benoemd tot collectrice der Staats- lotery te Arnhem, Jonkvrouwe L. A. M. J. E. van Grotenhuis te Gendrihgen. Met ingang van 1 Februari zyn benoemd tot leeraar aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer Ir. J. A. J. Grebben en J. J. Swart, beiden te Deventer thans tydelyk als zodanig werkzaam. Met ingang van 1 Mei 1932 is aan den opzichter van den Rykswaterstaat der 1ste klasse A. Sliedreeht te Zutphen en aan den ambtenaar bij den algemeenen Dienst P. van Voorthuijzen te 's-Gravenhage op ver zoek eervol ontslag verleend. Benoemd tot notaris te Rotterdam mr. P. M, J. Roggenkamp.candidaat-notaris al daar. Benoemd tot plaatsvervangend griffier Raad van Beroep Ongevallenverzekering Arnhem Jhr. Mr. G. W Mollerus, substi tuut-griffier rechtbank Almelo en mr. W. L. Buist, griffier kantongerecht Almelo. Demonstratiewedstrijd tegen King Levinsky op 18 Februari a.s. De zwaar-gewicht-bokser King Levinsky uit Chicago heeft gecontracteerd voor een demonstratiematch over vier ronden tegen den vroegeien kampioen Jack Dempsey. De wedstrijd zal worden gehouden op 18 Fe bruari a.s. in het Stadion te Chicago. Le vinsky zal voor dit optreden 7500 dollar ontvangen. Het aandeel van. Dempsey werd niet bekend gemaakt. Men verwacht, dat deze match zal doen blyken of Dempsy in vorm is voor het doen van een ernstige po ging om weer in den ring te verschynen. Naar wij vernemen zullen drie Neder landsche amatéurboksers deelnemen aan de Engelsche kampioenschappen, welke op 16 Maart a.s. te Londen worden gehouden. Op uitnoodiging van den in Londen wo nenden Nederlander, den heer O. Pinto, zullen de Hollandsche boksers aan de kam pioenschappen deelnemen In het bantam- gewicht zal uitkomen Ph. Mell (Amster dam), in het weltergewicht D. Baan (Rot terdam) en in het zwaargewicht Karei Mil- jon (Amsterdam). Een verzorger zal de reis meemaken. De heer Pinto heeft door zyn financiee- len bystand deze reis mogelijk gemeakt, terwyl hy zich tevens te Londen met de algemeene leiding zal belasten. Het koppel SchoenTietz winnaar Donderdagavond om 11 uur behoorde de vyfde Zesdaagsche van Frankfurt weder ten einde. Afgelegd zijn in totaal 3296,100 K.M. Winnaars werden het Beriynsche koppel Schoen—Tietz met 243 punten en een voor sprong van een ronde op RauschHuertgen. van Kempen—Braspenning en Goebel— Dinale. Op Vrydag, Zaterdag en Zondag a.s. wor den op de Overdekte Tennisbanen op „Mar lot" te Den Haag de kampioenschappen van Nederland gehouden van de tennisoefen- meesters. Dit jaar wordt een uiterst span nende stryd verwacht, daar de vier candi- daten die voor den kampioenstitel in aan merking komen, vrijwel tegen elkaar op wegen. De volgende oefenmeesters zullen den stryd aanbinden: J. Goedraad, M. Goedraad, D. Hemmes, D. Mos, J. Dekker, allen te Den Haag; A. Waasdorp te Noordwyk; A. Dickmann te Rotterdam; Wybrand te Am sterdam. Waarschynlijk zullen nog enkele andere oefenmeesters aan het tournooi deelnemen. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 5 Febr.: PHRYGIA, s„ W.-Indië. OOSTZEE, sleepboot, Maassluis. Vertrokken 5 Febr.: ACHURI, s. Newcastle. BEYERLAND, s„ Immingham. HOLLAND—AMERIKA-LIJN DINTELDIJK, Pacific Kust naar K.'dam, 6 Febr. te Liverpool verwacht. Wyze woorden hoor je weinig. Maar als Hoover heeft gesproken Kan men zeggen: Tc heb de wysheid Uit zyn woorden reeds geroken! Hy vermaant met gulden woorden, En daar valt niet mee te spotten: De factoren der depressie Liggen in hét geld oppotten! 'tzyn milliarden op de banken, In de kasten tusschen 't linnen. En dit geld in omloop brengen Daarmee moet men weer beginnen! 't Is wel zoo, want als je geld hebt. Dat je toch niet wilt verteren, Ben je even ryk als iemand Dié het weet te fantaseeren! Jammer echter dat hier enkel Een applaus is te verwachten, Waar de vleeschpot van Egypte Slechts bestaat in de gedachten! MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden). HOLLAND—AFRIKA-LIJN MAASKERK, uitreis, 7 Febr. te '.as Pal- mas verwacht. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN TAWALI, uitreis, 4 Febr. van Melbourne. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN burg. ALCHIBA, thuisreis, 4 Febr. van Santos. ALDABI, 4 Febr. van .Hamburg naar Rot terdam. ROTTT. LLOYD DEMPO, thuisreis, pass. 5 Febr. Sagres. JACATRA, 4 Febr. van Macassar naar Ba tavia. KÖTA PINANG, uitreis, 3 Febr. te Bela- wan. MIJ. OCEAAN HELënUS, Japan n. Amst., pars. 4 Febr. Perim. CLYTONEUS, 4 Febr. van Singapore te Penang. AGAPENOR, 4 Febr. van Penang naar Rotterdam. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM, 4 Febr. van Emden te Porto Ferrajo. JAVA-NEW YORK LIJN SALEIER, 5 Febr. van Batavia naar New- York. HOLLAND-O. AZIË LIJN GROOTEKERK, thuisreis, 4 Febr. te Pe nang. ZUIDERKERK, thuisreis, pass. 4 Febr. Gibraltar. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND, 4 Febr. van Singa pore te Sydney. KON. NED. STOOMB. MIJ. BARNEVELD, 3 Febr. van Tocopllla Callao. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SALAWATI, 4 Febr. van Belawan naar Penang. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISADANE, 4 Febr. van Shanghai te Ma nilla. TJILEBOET, 3 Febr. van Manilla naar Hongkong. DIVERSE SCHEPEN UCKERMARK, Java, naar Amsterdam, 2 Febr. van Liverpool. ISAR, Japan n. Amsterdam, 2 Febr. van Marseille. VEERHAVEN, Pensacola naar R.dam vla Bremen, pass. 3 Febr. Wight. KATWIJK, Arcachon naar Rotterdam, pass. 4 Febr. Quessant. ZEELAND, 5 Febr. van Sluiskil naar Im mingham. ST. ANNALAND, 5 Febr. van Amst. op do Tyne. HOOGLAND, 4 Febr. van Hamburg op de Tyne. MIDSLAND, 4 Febr. van Harlingen te Goole. ZUID-BEYERLAND, m.s., 5 Febr. van Hellevoetsluis te Antwerpen. ANTWERPEN, m.s., 5 Febr. van Londen te Antwerpen. RENMIS, m.s., Antwerpen naar Londen, pass. 5 Febr. Vlissingen. TWIN, m.s., Antwerpen naar Londen, pass. 5 Febr. Vlissingen. APOLLINARIS V, m.s., Gent n. Poole, pass. 4 Febr. Vlissingen. ZEELAND. Sluiskil naar Immingham, pass. 5 Febr. Vlissingen. ALBATROS, m.s„ Temeuzen naar Rich- borough, pass. 5 Febr. Vlissingen. LEEUWARDEN, 4 Febr. van Harlingen te Londen. GRUNO, m.s., 4 Febr. van Antwerpen te Queenbörough. BETSY, me., 4 Febr. van Dover. MACUBA, pass. 4 Febr. Bevezier. OOST-VLAANDEREN, m.s., 2 Febr. van Nieuwpoort te Shoreham. ANTWERPEN, mi, 3 Pebr. van Antwer pen te Shoreham. CORMRANT, m.s., 3 Febr. van Southamp ton raar Gent. GAZELLE, m.s„ 3 Febr. van Cherbourg te Teignmouth. dollard, m.s., 3 Febr. van Exmouth te Salcombe. LARK, m.s., 2 Febr. van Saicombe naar Plymouth. GOOTE, 4 Febr. van Cardiff te Swansea. MOORDRECHT, Avonmouth naar Preston, pass. 3 Febr Barry Island. HALLE. Java naar Amsterdam, 4 Febr. van Fort Soudan. SEMTRAMIS 3 Febr. van Wellington naar Dunedin. FEARL SHELL, 3 Febr. van Los Angelos te Yokohama. SIERRA MORENA, uitreis, 3 Pebr. van Boulogne. NOORD-HOLLAND, 4 Febr. van Ouole te Vlieland. SALVUS, La Plata n. Amst., was 3 Febr. 6 uur 45 n m. 27Ó mijlen Z. van Lands End. MAASSTROOM, Amst. n. Léith, pass. 4 Febr. St. Abbs Head. JUPITER 3 Febr. van Shields n. Bergen. RIJNSTROOM, 3 Febr. van Amst. te Hull. PROF. BUYS, 4 Febr van Harlingen te Hull. HAVIK, m.s., naar Karlshamn, pass. 1 Febr. Bransbuttel. MEEUW, m.s., naar Holtenau v. o„ pass. 2 Febr. Brunsbuttel. JONGE ELISABETH, naar Hamburg, pass. 3 Febr. Boulogne. NIJVERDAL, m.s., Lissabon n. Bordeaux, pass. 4 Febr. Ouessant. MYRIEL, l Febr. van Tuapse te San Louis du Rhone. Zijn de millioenen reeds op? De N.V. ,De Arbeiderspers" heeft een goed half jaar geleden een pers-paleis te Amster dam geopend en is begonnen met de uitgifte van een 7-tal sociaal-democratische dagbla den tegelyk. Dé zaak werd grootscheeps opgezet en men kreeg zoo den indruk, dat geld felteiyk geen ról speelde „Het geld is er voor disponibel", zoo sprak Janus Tulp en dé socialistische Arbeiderspers zei het hem blykbaar na. Maar nu schynt dezelfde socialistische Ar beiderspers het wyze woord van Brero te kun nen gaan overwegen: 't kan verkeeren. Want we lezen, dat zy by de bonden van 't Ned. Verbond van Vakvereeniglngen (N.V.V.) om een hypothecaire leening tot tijdelyke voorziening en kasmiddelen heeft aangeklopt Maardie bonden hebben reeds tonnen De socialistische arbeiders, „welvarend en goed betaald," zooals de Arbeiderspers hen by haar reclame-campagne in 't buitenland ge schetst heeft, offerden voor hun pers reeds duizenden, tienduizenden guldens. Of zy nog meer geld ln de zaak willen ste ken. moeten zy natuurlijk zelf weten. Maar zakelijk gezien lijkt het ons een beetje riskant, voegt de Gelderlander", waaraan wij dit bericht ontleenen, hieraan toe. Inaugurale rede door Prof. Dr. W. Lampen O.F.M, In de aula der R. K. Universiteit aan vaardde Vrijdagmiddag prof. Dr. Willlbrord Lampen O.F.M., hcogleeraar 'aan de R. K. Universiteit, zyn ambt met het uitspreken eener i'ede over „De beteekenis der Pa laeographie als Wetenschap." Het doel aller historische critiek noemde de hooggel. spr. in zlin inleiding: „de opspo ring en voorstelling van de geheele waar heid." De palaeographie nu ls ongetwijfeld een historische hulpwetenschap de „Schlüs- sel zu aller Geschlchte", doch zij is tevens een belangrijk hulpmiddel bij de beoefening der ph'lologie en der scholastieke en patria- ttsche theologie. Men kan zelfs nog verder gaan en de geschiedenis van het schrift opvatten als een zelfstandige wetenschap, als een tak der geschiedenis. De eigenlijke taak der palaeographie is het oude schrift, juist, zonder fouten te lezen, zoo mogelijk den ouderdom en het vaderland van een handschrift te leeren1 vaststellen en die fouten te ontdekken en te verbeteren welke in overgeleverde tèk- sten zijn ingeslopen. De handschriftenkunde echter gaat nog verder en heeft tot object niet alleen het' schrift, maar ook het materiaal waarfiit het handschrift is samengesteld, papyrus- De Paters van de Congregatie der H. Fa milie zullen op Java (Semarang en omstre ken) hun missiewerk ter hand nemen. On der een bevolking van ongeveer zeven mil- lioen inwoners, zoowel Europeanen als in landers, zullen zy hun apostolaat beoefenen Uit het missiehuls „St. Antonlus" te Kaats heuvel (N.-Br.) vertrokken Donderdag 4 Februari tot dat doel de Paters J. v. d Steegt, M. Wilkens en N. Havenman, nadat daags te 'voren op intieme wijze afscheid was genomen van de mede-Paters en de studenten. Uitvaart en begrafenis ln de parochiekerk van den H. Rozenkrans aan den Provenierssingel te Rotterdam heeft Donderdagmorgen om tien uur de plechtige Uitvaartdienst plaats gehad voor de zielerust van den Maandag JJ. in het St. Franciscus- Gasthuis overleden pater Pius Janssens O.P. in leven kapelaan aan genoemde paiochie- kerk. De plechtige H. Mis van Requiem vooraf gegaan door de Lauden, werd opgedragen door den Hoogeerw. pater P. Jurrius, provin ciaal der Dominicanen met assistentie van Pater Magister B. Luyckx O.P. als diaken en pater R. Koek kapelaan der parochie als sub diaken. Tydens dezen plechtigen Rouwdienst, welke doer zeer vele parochianen werd bijgewoond, werden aan de zy-altaren Requiem-misien gelezen door den Zeereeiw, pater Orie O.P. emeritus-pastoor te Tiel en den Zeereerw. pater dr. C. Lambermond O.P uit Zwolie. Te ongeveer half twaalf werd het stoffe lijk overschot van pater Janssens. begeleid door zijn confraters het kerkgebouw uitgedra gen en ln een lijkauto geplaatst waarna ge reden werd naar Huissen. alwaar het stoffe lijk overschot werd bijgezet in het graf der paters Dominicanen. Om half vier kwam de lykstoet Donder dagmiddag te Hilversum aan. De beaarding werd verricht door Pater Prior J. Nielen met assistentie van Pater J. van Weerelt en Pater L. Kramer. Mgr. Verriet OP, was overgekomen om de begrafenis by te wonen. Ook waren velé belangstellenden aanwezig uit Nymegen en Tiel, waar Pater Janssens O.P. kapelaan is geweest. Benoemd tot rechter rechtbank '»Gra- venhage mr J. L. L Wery, commies-grif fier Tweede Kamer en rechter-plaatsver- vaoge in gemelde rechtbank Tot griffier rechtbank Almelo mr F. W. Fabius, substituut-griffier rechtbank Breda. Ü- Toegekend zilveren eere-medaille Oran je Nassauorde aan L. W. Slierendrecht, voorzitter van Scherpschuttersvereeniging Koningin Wllhelmlna.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10