Film- nieuws Agenda 7 Februari Agenda 8 Februari Het visscherijbedrijf De tramlijn Amsterdam- Haarlem-Zandvoort Verminderde rijtijd bij vernieuwde rijtuigen Weer werkloozen-reUetjes tyaavschuvnX$- Stofzuigerhuis MAERTËNS Vrouw van een trapje gevallen tiERINGA WUTHRiCH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties iida STADSNIEUWS 6 Februari rigei St. Vincentius-Bibliotheek Opdrachten TOONEEL K. J. M. V. „De Kring" Rembrandt-Theater Middagconcert H. O. V. Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Prentier Duplex-Stofzuigers f 165.- BURGERLIJKE STAND SIROOP FAMEl Gebouw „St. Bavo". „Geel Wit", 6 uur. Gewone zittingen 4 en 7 uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 —5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej H. Simons, Bloemhof straat 1. Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis je». lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhof- straat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo." R. K. Grafische Bond, 8y, uur v.m. Feestuitvoering R. K. Gra fische Bond, 1% uur. Gebouw van den H. K. B. Jaarvergade ring Roomsche Reisvereeniging, 11 en 2 uur. - Stadsschouwburg. Feestavond Roomsche Reisvereeniging, 8 uur. Palace Cinema. „Feestredenaar op Be stelling" en variété, 2, iy, 7 en 9 yt uur.. Luxor Theater. „Trader Hom" en variété, van 26% doorloopend en 7 en 9% uur. Gebouw „St. Bavo." Gursis R. K. Grafi sche Bond, 8 uur. R. K. Commisise voor Beroepskeuze, 8 uur. R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg. N.V. „Het Schouwtoo- neel „Onze Beste Vrienden", 8 uur. Palace Cinema. „Feestredenaar op Be stelling" en variété, 8y uur. Luxor Theater. „Trader Horn" en variété, 8% uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis- ..jes. lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhof - straat 1, Haarlem. Tel. 11671. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden tot en met Vrijdag waar genomen door P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539, de firma C. G. Locmeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495 en de Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraat weg 19,. telefoon 12711. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 3—4 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Hagestraat 59: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. K'arenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reestraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9—half 10. Comité van Katholieke Actie Zondag 7 Februari: Algemene jaarverga dering van de Nederlandsche Roomsche Reisvereeniging. 10. uur:. H. Mis in -de St. Jozefskapel, 2ijl- singej. II uur: Opening Algem. Vergadering in 't gebouw Haarlemschen Kegelbond, Tempe liersstraat. 7.45 uur: Feestavond in den Stadsschouw burg. Maandag, bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 8 Februari 9 uur; Bestuursver gadering van de Ned, R. K. Reisvereeniging in „Central", Groote Houtstraat 176. Dinsdag 9 Februari 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusver- eeniging in het Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22, 8 uur. 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannen koor „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo." 8.30 uur: Vergadering van de Reddings brigade „St. Franciscus," afdeeling van het Kruisverbond tot redding van drankzuchti gen in de R. K. Militairenvereeniging, Zoete- straat 14. 8.30 uur: Laatste lezing over de Encycliek Quadragesimo Anno" door den weleerw. heer Th. H. M. v. d. Lugt, kapelaan van de Paro chie Johannes de Dooper, in gebouw „St. Eavo." Woensdag 10 Februari 8.30 uur: Voordracht van prof. dr. Alphons Steger in het gebouw der St. Josephgezellen, Jansstraat 59. Donderdag 11 Februari 'smorgens 9.30 uur: A'gemeene H. Communie voor de leden van den R. K. Vrouwenbond in de St. Antonius- kerk ter viering van Patrones O. L. Vr. van Lourdes. 8 uur: Repetitie R. K. Oratorium. 8 uur: Sopranen: Gem. Concertgebouw. Alten: Centraal.- 9.30 uur: Tenoren. Concertgebouw. Bassen CentraaL 8 uur: Bureauvergadering van do R. K. "eclasseeringsvereeniging, Nieuwe Groen markt 22. 3.15 uur: Repetitie van Haarlems R K. "ennenkoor in „Central", Groote Houtstr. 176, Vrijdag 12 Februari, 8 uur: Repetitie van c'e R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" in „Central" Groote Houtstraat 173. 8 uur: Excursie van de Nederl. Roomsche Reisvereeniging naar het Bisschoppelijk Mu- senffu* Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of tè bemoeilijken, wordt allen R. K. ver- eenigingen verzocht, bij het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering, vooraf over lag te plegen met het Algemeen Secretariaat rrej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791 en na vaststelling hiervan on middellijk mededeeling te doen. Yervoersopbrengsten N. Z. H. T. M. Op de lijnen der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij n.v. waren de ver- voersopbrengsten gedurende Januari 1932 als volgt: ScheveningenLeidenKatwljk/Noordwijk (inel. Stadslijn Leiden) 110.627; Lelden Heemstede 9.400; AmsterdamZandvoort 88.104; Stadslijnen Haarlem 62.124. Oedurende dezelfde maand van het vorig was de totaal-opbrengst 292.651. De levering van 500.000 stuks Waalstraat- 1: inkers is door den directeur van Openbare Werken opgedragen aan: H. C. van Meeuwen en de N.V. v.h. D. van den Leest, beiden 'hier. Het maken van een haven met kademuren, schoeüngen, ophooging e.d. op een terrein m den Ouden Weg is opgedragen aan de •ma A. van Hoften, alhier. Naar een nieuw contract? Zooals wij reeds meldden Is thans voor de metaalbewerkers in het visscherijbedrijf te Umuiden van 1 Januari j.l. af een contract- looze periode ingetreden. Zooals bekend, wa ren door de georganiseerde werkgevers reeds verslechteringen aangekondigd en het con tact met de arbeidersorganisaties geheel ver broken. Gisteren heeft In verband met boven staande te Umuiden een conferentie tus- schen de werkgevers en de hoofdbestuurders der betrokken bonden plaats gehad, waarin de resultaten aan de leden zijn medegedeeld. In het algemeen kunnen we dienaangaande melden dat de samenwerking tusschen de organisaties en werkgevers wederom is her vat, een gedeelte der reeds aangekondigde verslechteringen is ingetrokken en voorts, dac waarschijnlijk een nieuw contract zal worden samengesteld. r wmmuturc "jujvi ismj Voor het onderhouden van een regel matigen en vlotten dienst op een traject als AmsterdamZandvoort, is het wensche- Hjk, dat alle tramtremen nagenoeg de zelfde rijsnelheid bezitten. Langzamer loo- pende tramtreinen zijn veelal zoowel den reizigers als ook de leiding en het perso neel der N. Z. H. een doorn in het oog. De A 250-rijtuigen als ook de A 259 na het in dienst stellen zelfs de „Jumbo" genoemd waren vroeger zeer gewild; de snelheid was behoorlijk en de Inrichting en aankleeding zijn zoodanig, dat men deze steeds noemde en terecht nog noemt Luxe- rijtuigen, of wel, naar den fabrikant, Luxe- Beynes-rijtuigen. De liefde verflauwde echter na het in dienst stellen van de A 450-rljtuigen, de Budapesters, welke een aanmerkelijk hoo- gere rijsnelheid bezitten, doch hoewel keu rig van inrichting geen aanspraak op het woord „Luxe" maken. De A 250- en de A 259-rytuigen geraak ten uit de gratie; de gang was te langzaam, de dienst werd er onregelmatig door en., de moderne tijd elscht nu eenmaal snel heid. Toen er dan ook plannen rezen, om den rijtijd te verminderen, was het te begrij pen, dat besloten werd de snelheid van deze rijtuigen te verhoogen en gelijk te ma ken aan die van de AB 450 treinen. De Maatschappij bezit vijf A 250- en acht B 250-rljtuigen, benevens de A 259, een rijtuig van het type als de A 250, doch in plaats van als treinschakelwagen, als trekwagen ingericht. Van deze veertien rijtuigen zullen thans negen als „motorrijtuig" en vijf als „volg- rljtulg" worden uitgerust. Aangezien de treinschakeling behouden blijft, zal na de verbouwing beschikt kun nen worden over 4 driewagentreinen met één reserve-motor en één reserve-volgrij- tulg. Drie volgrijtulgen, tot motorrijtuig gepromoveerd, krygen met de A 259 een ge heel nieuwe installatie. Het verhoogen van de rijsnelheid brengt met zich mee een sterke staging van het stroomverbruik, ook bi) het z.gji. aanloo- pen. De twee oude motoren van de A 250- rijtuigen, elk 60 P.K. kunnen deze stroom- sterkten niet verdragen, zoodat nieuwe mo toren en wel van 84 P.K. aangebracht wor den. Het grootere stroomverbruik heeft bo vendien tot gevolg, dat ook de aanwezige apparaten van de treinschakeling geschikt gemaakt moeten worden voor deze ver hoogde stroomen; eveneens daardoor zijn de kabels en de rijweerstanden te klein van doorsnede. Aangezien voorts de oorspronkelijke uit rusting is aangebracht in den beruchten oorlogstijd, waarin 10de rangs materiaal als le klas gold. treft het in zooverre dat met een eens schoon schip gemaakt kon worden. De geheel e electrlsche uitrusting, behalve de verlichting en de verwarming wordt dan ook verwijderd en een gloednieuw buizen en kabelnet komt er voor in de plaats. De nieuwe motoren zijn van het moderne geventileerde type, vervaardigd door ae Ateliers de Constructions Electriques de Charleroi met een uurvermogen van 84 P.K. by 550 Volt, geïsoleerd voor 1200 Volt. Het anker Is voorzien van rollagers, zoo als tegenwoordig gebruikelijk is. De ryautomaten (hüpfeis), 8 in getal, ondergaan een algeheele gersterkingskuur; oorspronkeiyk nauwelyks geschikt voor het afschakelen van 200 Amp. by 600 Volt kan met de versterkte ryautomaten zonder eenig bezwaar 30C Amj. verbroken worden. De ryweerstanden van het bekende git- termodel worden vernieuwd en in een plaat- yzeren kast opzy midden onder het rütuig opgehangen. Aan de tegenovergestelde zyde komt evenals voorheen, de Kast met de ryauto maten, de motor-defectschakeiaars en den richtingschakelaar. Nu komt daar eveneens de veelvoudige schakelaar, vroeger in één der bestuurderscabines geplaatst, welke schakelaar dienst doet om bij een defect alle ryautomaten van het betreffende ry- tuig buiten bedryf te stellen Deze ver plaatsing geeft een vereenvoudiging in de bedradingen, terwyi de nieuwe plaats naast de ryautomaten logischer is, De overige apparaten behouden nagenoeg hun zelfde plaats. De zekeringen en schakelaars worden iets anders verdeeld, terwyl de schakelaar voor den stuurstroomtoevoer naar den controller, naast den controller in een houten kastje, wordt aangebracht. les geheel nieuws Is, dat in elke bestuur derscabine, onder het marmeren bord een hoofdschakelaar in yzeren kast met het op schrift „Stopcontact Verlichting Verwar ming" wordt aangebracht voor het afscha kelen van alle hulpstroomen, als van licht, verwarming en compressor, welke beide hoofdschakelaars in serie worden verbon den. Zet men dus één dezer schakelaars uit en het rytuig staat stil, dan is alle stroom verbroken; de motorstroom wordt met dezen hoofdschakelaar niet verbroken, wel is dit het geval met alle andere stroomkringen. Het aanbrengen van deze hoofdschakelaars houdt verband met de sterkstroomdoorver- bindingskabels, waarover straks meer. Ter beveiliging van deze hoofdschakelaars wordt vóór deze een zekering aangebracht Deze hoofdverzekering, geplaatst op het zekeringenbord boven de overige zekeringen, is een geheel ges'.oten buiszekering, waarvan de smeltdraad na het doorsmelten gemak- keiyk vernieuwd kan worden. Dit is iets nieuws op het gebied van zekeringen en stellig een groote verbetering. Ook de volgrijtuigen worden van dezelfde hoofdschakelaars voorzien, welke geplaatst worden op elk balcon rechts boven de zy- ruit naast de schuifdeur. Als zekering wordt een diazed patroon gebruikt, geplaatst in het zekeringenkastje. Evenals alle kabels moet ook de sterk- stroomdoorverbindingskabej verzwaard wor den. De stopcontacten hiervan, welke nooit fraai zyn geweest, worden verwijderd er. vervangen door een gewyzigd zwaarder model. Het wyzigen van deze stopcontacten heeft evenwel het gevolg, dat by het aanbrengen en het verwyderen van de sterkstroomdoor- verbindingskabel het volgende in acht ge nomen moet worden. Vernieuwd worden voorts nog alle zand- stroolers. Het nieuwe model, thans aan den wagenbak bevestigd, is geheel waterdicht uitgevoerd. De bediening zal kunnen ge schieden zoowel met de remkraan van de luchtrem, als met een drukknop geiyk by de A 400-rytuigen. Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak Thans in de Groote Houtstraat Na de Donderdag aan het Spaarne door werkloozen gehouden demonstratie, was het ook gisteren voor het gebouw van den H.B B, nog onrustig. Tot botsingen tusschen politie en werkloozen is het daar echter niet geko men. Een andere groep werkloozen heeft door de stad gewandeld. In de Groote Houtstraat, naby het Verwulft, heeft de politie een char ge uitgevoerd en de demonsti anten uiteen gedreven. Even is de sabel er by te pas ge komen. Een der betoogers heeft een politie agent by het been gegrepen, zoodat deze viel. De man, die bleek te zyn de 28-Jange A., is gearresteerd en in bewaring gesteld. De agent heeft zich slechts licht bezeerd. Van 't een komt 't ander, Biyspel in drie bedr. van Paul Frank en Ludwig Hirschfeld. Centraal Too- neel. Schouwburg Jansweg. Logisch: van t een komt 't ander. En wan neer je echtgenoot bent van 'n onbenullig vrouwtje, dat meer van 'n hond dan van kin deren houdt, en wanneer je zoo'n popje eenerzyds verwaarloost, omdat je bijna ge heel in je zaken opgaat, en anderrijds ver went, omdat je haar niets weigeren kunt, dan móét t misloopen. Bü Paul Frohner loopt 't op 'n avond heel erg mis. De leider van 'n groot Amerikaansch concern, die tevens zyn chef Is, zal by hem komen eteni én zyn levensgezellinnetje Clary poetst na een huiseiyken twist de plaat, omdat Bibe.fi lebonsje, de. hond, niet mee aan tafel mag; Dan springt de secretarese Alma in de bres, door de rol van gastvrouw op zich te nemen en Hanyman, de Yankee, ls verrukt over de schoone hoedanigheden van Paul's vermeen de echtgenoote, zoo zelfs dat hy haar gaarne zou overnemen. Natuuriyk komt Clary op een ongelegen oogenblik terug en om zich op haar man en de situatie te wreken, speelt zy de rol van secretaresse. Onder den invloed van den tafelwyn bewondert Hanyman haar zoozeer, dat hy nu wel weer met het gefingeerde se cretaresse zou willen trouwen. Daarmee is de ware Alma het niet eens en zy doet haar best om den Amerikaan terug te winnen. Al deze malligheden hebben tot gevolg, dat Paul Frohner van het eene lastige parket in het andere tuimelt, tot ten laatste de waarheid aan het licht komt en de ryke Amerikaan het arme maar kranige secretaresje kiest, dat als gastvrouw een uitstekend figuur had gemaakt. Het stuk is tameiyk rommelig en de vroo- lyke tafereelen zyn op zooveel onwaarschyn- lijkheid gebouwd, dat een uitvoering in den biyspeltoon niet goed mogehjk is. Onder de regie van Const, van Kerckhoven Jr. werd er dan ook 'n klucht van gemaakt en Joh. Kaart, die voor den in het nauw geraakten echtgenoot speelde, is er de man naar, om de grappigheid tot het uiterste te dryven. Lily Bouwmeester, als zyn vrouw, deed haar best om hem daarin te volgen, maar zy gaf weinig meer dan 'n onuitstaanbaar schep seltje. Beter was Mies van Kerckhoven: haar optreden in de rol van secretaresse-vrouw des huizes overtuigde. En dan was Louis de Bree uitstekend op dreef als de Amerikaan; zyn dialectisch spreken bracht kleur in den dialoog. Er is door een goed gevulden schouwburg smakeiyk gelachen om dit grappig nieman- dalletje. H. B. V. d. S. Jaarvergadering. Gisterenavond kwamen de leden van de K. J. M. V. „De Kring" hl jaarvergade ring byeen. De vlce-voorzitter las een ope ningsrede voor van den praeses, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. In dit schrij ven spoorde hy den leden aan toch vooral trouw te blijven aan de hoofd-principes van de Jonge middenstandsbeweging, aan het bestuur en aan den moderator. Haarlem mag niet achterkomen bij de vele andere plaatsen in ons bisdom, waar het K. J. M. V.-vaan aanwezig is. Het jaarverslag van den secretaris oogst te een langdurig applaus, omdat het cor rect, enthousiast en somtijds humoristisch was samengesteld. Het ledenaantal liep het afgeloopen jaar terug maar dit kwam voomamelük door vertrek van vele oudere leden, die niet meer onder de jeugdorganisatie vallen. De moderator, rector J. Timp, huldigde in een sympathieke toespraak den secre taris Eef van Willige die hy een kracht figuur in de K. J. M. V., een taaie kerel van de daad noemde. De vergadering stem de daarmede langdurig in. Het Jaarverslag van den penningmeester, Rein van Emmerik, was niet al te optimis tisch. Het Eigen Huis kost veel en de ex ploitatie is duur. Toch wist de penningmees ter het nadeelig saldo 1930 tot op een klein bedrag op te heffen. Maar de leening is nog niet afgelost. De verificatie-commissie dechargeerde den penningmeester met een dankwoord. De heer W. v. d. Veer, samensteller van het rapport, gaf echter verschillende waar devolle wenken. Genoemd werd echter het verdwenen van de post incasso-kosten. De penningmeested int de contributie persoon lek waardoor ruim f 80 bespaard wordt. De begrooting sluitende met een bedrag van f 2376.13 werd goedgekeurd. De moderator sprak nog een opwekkend woord tot zyn Jongens, waarna de rond vraag vele tongen los brak. De Japansch-Chineesche krygsoperaties hebben tydeiyk de aandacht der wereld van a'e Fransch.Duitsche betalingsverwikkelingen afgeleid en opnieuw gevestigd op het gele gevaar. Amerika, dat enorme finantieele be langen in Mandsjoerye heeft, besloot inmid dels reeds om zoo spoedig mogeiyk zyn vloot uit te breiden, omdat anders in 1936 Japan een geiyk aantal oo.Togstonnemaat zou heb ben, zoodat in de toekomst nog voldoende copy voor oorlogscorrespondenten schynt te zyn weggelegd. En intusschcn is de ontwape. ningsconferentie te Genève in vol'.en gang en steken de staatslieden de hoofden by elkaar om den vrede te bezingen. Op de beurzen heeft noch de oorlogszuch tige noch de vredelievende gebeurtenis veel effect gehad en bepaalde men zich hoofdza- keiyk tot het wachten op de dingen die komen zullen. Konden te New Yo:k aanvan- keiyk spoorwegaandeelen stygen op de door het spoorwegpersoneel aanvaarde loonsver. laging van 10 pCt. terwyi ook korten tijd een vastere stemming voor staalwaarden merkbaar was, in het verdere verloop van de week bleken de berichten uit het bedryfs- leven een betere stemming niet te recht vaardigen. De bedrijvigheid in de staalin dustrie liep weer 1 pCt. terug in vergelijking met de vorige week, terwyi ook het aantal verladen wagons met 10.000 daalde. Ook ös publicaties inzake de federale openbare schuld stelden teleur. Het tekort over de eerste 7 maanden van het begrootingsjaar bedraagt 1512 mlllioen dollar tegen 242 mil. lioen in het vorige jaar en men verwacht, dat het totale deficit aan het einde van het lcopende begrootingsjaar wel 3000 mlllioen dollar zal bedragen. Ook de opbrengst vn de inkomstenbelartlngen over deze 7 maar was belangrijk lager, n.I. slechts 637 milli- oen dollar tegen 1139 millicen. Uit steeds interessante economische mededeelingen van de Deutsche Bank en Disconto Gesellschaft biykt ditmaal, dat de industrieele productie van Duitschland In den loop van het vorige jaar ca. 12 pCt, achter uitgegaan is, terwijl de waarde van de maan. deiyksche productie van ca. 7 milliard Mark in 1928 tot 3% milliard is teruggeloopen. Wat dit zeggen wil beseft men pas. wanneer men weet, dat hiervoor de productie is teruggevallen tot het niveau van 1897-1898 voor zoover het de prcductiegoederen betreft en van 1905-1906 wat de consumptiegoederen aangaat. Het Duitschland van toenmaals nad een bevolking van 5460 mlllioen tegen nu 65 mlllioen. (Deze toename zou echter groo- ter zijn geweest indien het Rijk tengevolge van het Verdrag van Versailles niet belang- ryke gebieden had verloren). Zeer terecht wordt opgemerkt, dat een dergeiyke inzin king niet zonder meer past in het gewone schema van de conjunctuur-verandering van ryzing, dal'ng en nieuwe ryzing. Ook de be. kende Bazelsche Commissie heeft in haar rapport vastgesteld, dat deze crisis zóó zwaar is, dat men een ander voorbeeld in de ge schiedenis niet vindt en dat men hier niet te doen heeft met een betrekkeiyk korte depres sies welke in het Young Plan waren voor zien en Duitschland recht op uitstel van betaling zouden geven. By het Young Plan had men n.l. 6lechts rekening gehouden met de omstandigheid, dat de groei van de Duit. sche Wirtschaft slechts door korte terug slagen zou kunnen worden onderbroken, maar dat overigens het aandeel van Duitsch land ln den wereldhandel van jaar tot Jaar zou groeien en tegeiyk daarmede de lasten van het land steeds minder voelbaar zouden worden. Het tegenovergestelde geschiedde echter, daar de wereldhandel sinds 1929 tot de helft van zyn omvang inkromp en Dultschlands export tot een derde gedeelte. Duitschland is er dan ook slechts in geslaagd een gun stige handelsbalans te verkregen door een ongehoord groote beperking van zyn invoer Slechts hierdoor en door het aanspreken van zyn goud. en wisselreserves kan de terugbe taling van 5 milliard in het buitenland op genomen credieten in den korten tyd van 1V, Jaar volgen. De commissie uit de bul- tenlandsche crediteuren, welke in de vorige week met de vertegenwoordigers van de Dult- sche schuldenaren de nieuwe Stillhalte-over. esnkomst afgesloten heeft, betoonde zich dan pok terecht zee- tevreden over alt bewijs van de innerlijke kracht van Iluitschland, hoewel zij moest toegeven dat het land op het oogeni ...k ernstig van mludelcn ontbloot is en de totale liquiditeit zeer verzwakt. Sty- gende werkloosheid, verstrekkende crediet- restrictie en tekorten in de Staatshuishouding zijn de gevolgen van de aanpassing aan de gewelddadig verkleinde credietbasis. Het totale aantal van alle Ingeschreven werkloozen in Duitschland heeft gemiddeld in den tijd van 1 December 1930 tot 30 No. vember 1931 4.4 mlllioen bedragen en onder bijberekening van hun gezinnen 9 mlllioen, of het zevende gedeelte van de geheele be volking. Van deze 4.4 millioen ontving 0.7 mlllioen of 15.1 pet. geen ondersteuning, ter wijl 3.8 mlllioen of 84.9 pet. wél ondersteu ning genoten. Van de 3.8 millioen onder, steunden vielen 18 millioen onder de werk. loosheidsverzekering, 1 millioen onder de „Krlsenfursorge" en 1 millioen onder de Wohlfartspflege. De eerste groep komt dus ten laste van het Ryk en de beide laatsten ontvangen hun ondersteuning van de ge meenten. In het genoemde tydvak van twaalf maanden werd circa 3.000 000.000 Mk. aan de werkloozen uitbetaald. Ondanks de duizelingwekkende hoogte van deze som, komt dit nog slechts neer op ongeveer 800 Mark ondersteuning per gezin. Van de gebeurtenissen op het Damrak valt weinig byzonders te vermelden. Slechts in aandeelen Koninklijke Olie ontwikkelde zich een voor deze tyden ongekend leven, dige affaire, zulks tengevolge van aankoopen voor Parijsche rekening, waardoor de koers tot ca. 135 pet. kon stygen. Voor het ove rige was de handel zeer stil en ook Duitsche obligaties trokken deze week niet de minste belangstelling; vanzelfsprekend staat men wantrouwender dan ooit tegenover dit soort fondsen en wel nog niet zoozeer om de fond. sen zelf als wel tengevolge van de gebeur tenissen met de obligaties Ruhrverband en Intern. Mortgage en Investment, in verband met de toepassing van de Noodverordening. Amerikaansche waarden trokken weinig be langstelling en evenmin maakte men zich druk over de te verwachten resultaten van de ontwapeningsconferentie. Met gToote be. langstelling echter worden de voorvallen in het Oosten gevolgd en wie weet of niet on danks conferenties, petities en handteeke- hingen voor ontwapening, in de diepste diepte'van het hart van menig beurs, en zakenman de heimelijke hoop gekoesterd wordt dat een oorlog althans een einde zou maken aan den stilstand van zaken. Rg. Cinema Palace Het is altijd weer 'n genoegen te luisteren naar de uitstekend verzorgde muziek van het Cinema-orkest. Het zet 'n mensch zoo dadeiyk op z'n gemak om te kyken naar het gevarieerde programma, dat de directie ons iedere week voorzet. Zoo ook wederom deze week. Behalve van de voortreffelijke bui- tenlandsche Sound-journaals, kunnen we tegenwoordig ook genieten van het uit stekende Polygoon-nieuws, waarbü men zelfs den man, die voor de microfoon z'n tydingen afroept, te zien krijgt. Wè] zoo sympathiek, vinden we, als by de Ameri kaansche en Engelsche Journalen. 'n Serie prachtige natuuropnamen in de Beiersche Alpen, gedeeltelijk bevolkt met razendvlugge bobsleeën en ski-loopers, gaat voorts aan een wetenschappeiyke film vooraf, waarin we het wondere leven der lagere dierenwereld te zien krygen door den Tooverspiegel van den microscoop. Op het tooneel geven de 3 Arizona's, Indiaansche jongleurs, een vertooning van behendigheid en vlugheid, waar een echte Indiaan ongetwyfeld met een eerbiedig „Hugh" naar zal kyken, en wat hy noch de heeren, noch vooral de dame, na za: doen. Vooral het jongleeren met de blin kende tomahawks trekt hierbij de aan dacht en de bewondering, 'n Zeer mooi geënsceneerd nummer, waarnaar we met genoegen hebben gekeken. En dan de hoofdfilm. De Ufa heeft het niet by haar eerste uitstekend geslaagde klucht-film „De Privé-Secretaresse" gelaten. Behalve Felix Bressart heeft ze ook den komiek Willy Forst en een aantal goede partners laten optreden in een komische film, getiteld „Feestredenaar op bestel ling", waarmee men ongetwyfeld evenveel succes zal beleven als met de andere lach-producten van hetzelfde genre. Neen, we verklappen den inhoud niet. We verzekeren u alleen, dat hy dol komisch en geestig is, en dat er een aan tal verassend moppige scènes in zyn by- eengeraapk, waarmee de toeschouwers in de dolste situaties worden verplaatst. Zoo duideiyk verstaanbaar als de perso nages in „De Privé-Secretaresse" zyn ln deze film wel niet alle optredenden, maar het vlotte, leuke spel der hoofdpersonen en, nog eens, de dol-komische situaties, waarby wordt geschaterd, verdienen toch wel een extra druk bezoek deze komende dagen. Hun, die vóór den Vastenty<j nog eens extra willen genieten, kunnen we een be zoek aan Cinema Palace met gerustheid aanbevelen. Aan den rand der Sahara... De gebruikeiyke cultuurfilm van dezen Zondagmorgen, leidt, zooals de titel reeds aangeeft, de bezoekers tot aan den rand der Sahara. Dit Noord-Afrlkaansche gebied is zeker niet het onbelangrijkste wat zyn eigenaardigheden en wetenswaardigheden betreft, eigenaardigheden, deels voortsprui tend uit een misdeeling der patuur wat het water betreft en wetenwaardigheden uit de daaruit voortkomende gewoonten en levens- gebruiken der Sahara-bewoners. Bovendien zijn-er nog de aeer aparte leefwijzen der ver schillende Mohamedaansche stammen, die den Islam en Koran aanhangen, en dat al les is op dusdanige, pittige en vlotte wyze in beeld gebracht, dat men als gefascineerd tot het einde toe de film volgt. Jammer ls het, dat deze film, die oorspronkeiyk als geluidsfilm werd uitgebracht hier, op dezen Zondagmorgen, niet als zoodanig mag wor den vertoond. Weliswaar is de begeleidende tekst ter oriënteering meer dan voldoende, doch de film zou nog aanmerkeiyk leerzamer zyn, Indien men ook kennis k;on nemen van de taal en de origineele oriëntaalsche en Mahommedaansche muziek. Zoo b.v. de op roep voor het gebed door den muzelman vanaf de minaret, het lezen der Koran verzen, bruids- en andere koren en meerdere geluiden, die werkelijk veel beteekenen. In ieder geval moge het tot voldoening stem men, dat er steeds meer animo bestaat voor dit soort films, dat het nuttige met het aan gename vereenlgt, dordat het opuiterst pret tige wyze onderwerpen behandelt, waarvan voorheen weinig of geen nota werd genomen en die toch in zoo'n hooge mate tot de ont wikkeling van het publiek kunnen bijdragen. Na het zien van deze cultuurfllm zyn b.v. de Sahara en de oases voor niemand meer ryn enen Bedouïnen. Roode Kruis Transport Colonne Donderdagavond had de jaarvergadering van deze colonne plaats in Hótel „Lion d'Or". Het bestuur der Afdeeling Haarlem van het Ne derlandsche Roode Kruis was vertegenwoor digd. Uit het uitgebreide jaarverslag over 1931 bleek de bloeiende toestand der Colonne. In 956 gevallen werd hulp ingeroepen en verleend. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren C. Nel en Ph. P. Romeyn werden met algemeene stemmen herkozen. By monde va nden voorzitter der Afdeeling Haarlem van het Nederlandsche Roode Kruis, jhr. mr. E. H. E. Teding van Berk hout, werden de behaalde diploma's als hel per (ster) uitgereikt. De ploegcommandanten Th. J. G. van der Kort en F. Joh. Rohlfs en de helpers: J. H. A. Burgers, J. H. Fischer, C. Jansen, J. N. van der Linde, J. A. Viergever en P. C. Wes tera mochten in ontvangst nemen de onder scheiding met oorkonde, de bronzen medaille voor 10-jarigen trouwen dienst. De in 1931 behaalde lauweren by de wed- stryden in Eerste Hulp by Ongelukken te Oisterwyk en Dordrecht werden door den heer v. d. Kort uit naam der winnende ploe gen overgedragen. Hy memoreerde de vele voetangels en klemmen, die in wedstrydop- gaven schuilen, doch die door de winnende ploegen terdege onder de oogen waren ge zien. Na afloop der vergadering werd nog ver toond de groote, door Tuschinsky opgeno men Roode Kruis Film, welke een duideiyk beeld geeft van de Roode Kruis-organisatie by groote rampen en de oefeningen op het veelzydig gebied der Eerste Hulpverleening. Zondagmiddag te half drie geeft de H. O. V. in de gemeenteiyke concertzaal een con cert onder leiding van Marinus Adam en met medewerking van den solist Frans Vonk, concertmeester der H. O. V. Uitgevoerd zullen worden ouverture „La Princesse Jaune" en vioolconcert, no. 3 b. kl. terts, beide van C. Saint-Saëns en Serenade voor strijkorkest van P. Tschalkowsky, Aan de gevolgen overleden Gistermiddag viel een 47-jarige bewoonster van een in het woonwagenkamp aan den Oudenweg te Haarlem staanden woonwagen van een trapje af. zy sloeg met haar hooid op den betonnen vloer. Een lid van den O.D. heeft de vrouw naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht, waar zij later aan de ge volgen van den val is overleden. Achter een auto gereden Een 27-jarige man reed gisteren op het Stationsplein achter een autop. De auto stopte plotseUng, met het gevolg dat de man er tegen op ered. Hij schoot mét de linkerhand en arm door het achterruit en werd licht gewond. Door een agent van po litie is de man verbonden. Fiets gestolen Een fiets, die in de Pieter Maritzstraat stond, is gestolen. Firma Theod. G. van Dusseldorp Vandaag vierde de firma Theod. G. van Dusseldorp haar zilveren bestaansjubileum. Reeds vroeg na het openstellen der zaak kwamen zoowel van zakenrelaties als van bevriende zyde in binnen- en buitenland vele felicitatie-brieven en telegrammen by de firma binnen, terwyi talryke bloemstuk ken werden toegezonden, die aan de winkels aan Barteljoris- en Smedestraat een fees- telijken tooi gaven. Later op den dag kwamen ook velen per- sooniyk hun gelukwenschen aanbieden. Gevonden dieren en voorwerpen Rynsdorp, Tempellersstraat 46, abonne ment; Bureau van poütie, Smedestraat, boek (muzie); De Jong, Teding v. Berk- houtstr. 36, notitieboekje; V. d. Laerschot, Voorzorgstraat 49, sleuteltjes met fluitje; Broertjes, Ternatestraat 40, jurkje; Eyking, Fabriciusstraat 31, pakje koek; Ruitenberg, Eikenstraat 54, kousje; Saeijs, Westergracht 31 zw., muts; Huber, v. Oost Zanenlaan 17, Heemstede, potlood, Hoenderdos, Leidsche- vaart 92, portemonnaie; v. Tol, Westergr. 31 rd„ portemonnaie m. i.; Weyers, Schouw- thjeslaan 21, schemerlamp; Bureau van po litie, Smedestraat, vaasjes. F. v. d. Weide, Hassclaarspléin 23, boek; Dys, Gasthuisvest 33, ceintuur; H. v. d. Beek, Semarangstraat 8, chèque; G. Nolst, Gëd. Oude Gracht 31, een stuk gummi; Spoor, Korte Annastraat 1, hond; B. Smits, /Cruqiusstraat 12,: handschoen; P. Goossen: ao Waalstraat 6, hond; N. Ket, Boërehsteeg ie jas; H. Gelsing, Ansiynstraat 7, passer; reau Van politie Smedestraat, portemonnaie m. i.; W. v. d. Vaart, Pyislaan 16, rozen krans; J. Krom, Waldeck Pyrmontstraat 64, springtouw; Bureau van politie Smedestr., een paar schoenen; V. Velthuizen, Nassau- laan 64rd., taschje; Bureau van politie Sme destraat, taschje m. i. Fennls, Teyierstraat 13 rood, armband; De Vendt, Regulierstraat 28, boek; Kuipers, Spaanschevaartstraat 39, boek; Roode, Pyis laan 122, bal; Lycklama, Soutmanstraat 34, kerkboekje; Politiebureau, Smedestraat 9, boek (natitie-); Politiebureau, Smedestraat 9, laadbalk; Walbrecht, Hofdykplein 32, doosje met injectiespuitje; van Rigteren, Gen. Cronjéstraat 42, handschoen; De Vendt, Regulierstraat 28, handschoen; Po litiebureau, Smedestraat 9, handschoen; v. d. Kroft, Jan Güzenkade 193, handschoen; Breeuwer, Geweerstraat 45, handbescher mer; Bruin, Damaststraat 1, handschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond, gevon den door Droog, Papentorenvast 8; Lange- rak, Baljuwslaan 9, jasje; Scheffer, Pres. Steynstraat 99, jas; de Graaf, K. Spaarne 25, kasje; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat, gevonden door de Graaf, Schagchelstraat 23; C. Waleveld, Van Zompelstraat 3, lote- ry-briefje; de Zwart, Gouwstraat 54, por temonnaie met inh.; Luiting, J. Nieuwen- huyzenstraat 35, portem. m. inh.; v. d. Plat, Tlmorstraat 129, portem. m. inh.; Velthuis. Kastanjestraat 30, schoentjes; Elskamp, Frankenstraat 20, taschje; Poelgeest, Brou wersvaart 118a, vulpenhouder; Kroon, Wal deck Pyrmontstraat 64, zaklantaarn. Jansen Hendriks, Overtonstraat 69. kerk boekje; Steffers. Voortingstraat 15, lees boek; Politieposthuis, Ry straatweg, num merplaat van een auto; F. Kaarse, Thom- sonlaan 59, portemonnaie; C. Néeven, Bis schop Ottostraat 14, pop; C. de Mooy, Am- stercVamstraat 3 N, portefeuilleFolitie- posthuis, Amsterdamschevaar». reservewiel van een auto; Bureau van politie, Smede straat, een paar schoenen: J. Die venbug, Romolenstraat 9, schort; Bureau van politie Smedestraat, tasch, A. Bevin, Ampzingstrar 1 rd., vulpen. Geboren 3 Februari M. H. Bos-v. Houten, d.; 4 Februari H. M. Henreman-v. Oostveen, d.; 3 Februari A. C. Grijmans-v. Velzen, d., 5 Februari J. v. Warmerdam-Zwanenburg, d.; 3 Februari S. Blesma-Adema, z. Overleden 4 Februari L. Verwey, 87 Jaar, Saenredamstraat; 4 Februari T. Koningstein, 45 jaar, Kleverlaan; 5 Februari M. Kenzen- v. Riet, 60 jaar, Nagtzaamstraat; 4 Febr. J. A. Vendel, 44 jaar, Schoteiweg. doet hoesten bedaren maakt Het slijm los paus P. FLACON vraag het oordeel van tv/ aoWer AGENTEN F* B. MEINDERSMA OEN WAAG 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2