UIT DEN OMTREK Het Streeknet Lisse HEEMSTEDE HILLEGOM LISSE NOORDWIJK SASSENHEIM VOORHOUT WARMOND WIJK AAN ZEE EN DUIN ZANDVOORT Verzoek om het net niet te splitsen Aan het Hoofdbestuur der Posteryen, Te legrafie en Telefonie te 's-Gravenhage is door betreffende gemeenten in de Bollen streek een adres gezonden, waarin om. het volgende wordt gezegd: De door Uw Hoofdbestuur in overweging genorren splitsing van het streeknet Lisse, omvattende de dorpen Hillegom, Lisse, Sassenheim. Voorhout en Noordwijkerhout, in vier afzonderlijke netten, heeft in en buiten de door U om advies gevraagde ge meenten en corporaties, zeer groote belang stelling getrokken. Met ingenomenheid werd vernomen, dat er tegen het behoud van het tsreeknet, ook by automatiseering, geen technische bezwa ren bestaan, maar dat normaliseering hier doel is. Zeer zou het evenwel worden betreurd, wanneer de tarieven en het gerief, gelegen in de mogelijkheid om zonder hoöge kos ten veel van de telefoon gebruik te kunnen maken, welke voordeelen bij het streeknet zoozeer worden gewaardeerd, terwille dier normaliseering verloren zouden gaan. Hierbij moge in herinnering worden ge bracht. dat het streeknet zijn ontstaan te danken heeft aan het particulier initiatief en opgericht is door de Bloembollen Di stricts Telefoon Mij. Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 24 Juli 1902, S. 204. Gesticht in 1903, heeft het streeknet der halve thans reeds bijna 30 jaar bestaan. De vorming van dit streeknet is, zooals ook in den naam Bloembollendistrictstele- foon is uitgedrukt, geschied op initiatief van de bloembollenhandelaren on kweekers, die voor hun onderling handelsverkeer de telefoon niet kunnen ontberen. Ook nadat het particuliere net door den Staat was overgenomen, heeft deze den aldus ontstanen toestand niet alleen onaan getast gelaten, maar ook herhaaldelijk maatregelen getroffen, welke den onderling zoo nauwizn samenhang ten goede kwamen. Het telefonverkeer in het net en met de aangrenzende netten is dan ook steeds in tensiever geworden. Juist omdat de sinds 30 jaar bestaande toestand nog steeds zoo goed beantwoord aan het speciale doel waarvoor het net werd opgericht, zou het zoo betreurd worden in dien thans, terwille van de voordeelen aan normalisatie verbonden, zij die van ouds en ook thans nog de kern van het net vor men en ok in de toekomst zullen vormen, in een ongunstige positie als gebruikers van het net zouden worden geplaatst. De bezwaren tegen opheffing van het streeknet zjjn voornamelijk van tweeërlei aard. A. Eenerzijds zal de veranderde tariflee- ring voor tal van bedrijven verhoogde kos ten meebrengen; B. Anderzijds bestaat ernstig bezwaar te gen de belemmering van het telefoonver keer, welke van het nieuw tarief wordt ver wacht, waardoor het gemak len 't efficient gebruik van de telefoon sterk zouden ver minderen. Gezien al het voorgaande, zijn wij van meening, dat de zeer sterke onderlinge samenhang van het bloembollendistrict, het zeer intense onderlingfe telefoonverkeer, de zeer specifieke omstandigheden van de bloembollenkweekerij en -handel en de hi storische ontwikkeling van het districtsnet, volkomen het behoud van het streeknet en de handhaving van de tegenwoordige ta rieven wettigen. Uit dezen hoofde wordt met den mees ten ernst enklem verzocht, het streeknet niet te splitsen in afzonderlijke netten, derhalve het locale tarief voor het streeknet te handhaven en dit, zoo mogelijk, met de gemeenten Bennebroek en Vogelenzang uit te breiden. Laagste inschrijfster Vanwege Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland is gisteren aanbesteed het maken van het weglichaam, de kunstwerken, de verharding voor den rij weg en de verdere bijkomende werken voor de verbetering van den Provincialen weg OuddorpSommelsdijk, nabij den Ooievaar, In het gedeelte Goedereede—Stellendam. Het laagste schreef in de N.V. „De Ge- ruischlooze weg", alhier, voor 33.690. l'Amitie Donderdagavond gaf deze togneelvereeniging haar laatste uitvoering Vani dit seizoen in hotel „Flora." De belangstelling was goed. Opgevoerd werd: „Mililonnair tegen wil en dank." De vastenavondstemming, echte onschul dige opvroolijking heeft bij de spelers en speelsters voorgezeten en dit was bij het spel merkbaar. Wij vernamen van verschil lende zijden de klacht, dat JAmitié" beter speelt als regel dan Donderdagavond het geval was. Wij willen deze critiek hier even zij het niet te sterk weergeven als een wenk tot de leden, om steeds en met allen ernst te studeeren en e werken, hegeen voor het bovenstaande stuk niet het geval bleek geweest te zijn. Natuurlijk waren er loffe lijke uitzonderingen. Na de uitvoering het traditioneele gezel lig samenzijn. Van bestuurszijde werd ons medegedeeld, dat de vereenlgïng thans over zeer veel krachten beschikt en het bestuur gemeend heeft uit een acisch oogpunt den Jongeren leden eens de hoofdrollen te geven, opdat ook zij zouden kunnen laten zien, wat zij met de tooneelkunst vermogen. Dit ter vergoelijking. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kies- vereeniging houdt a.s. Vrijdagavond te kwart voor acht in het Bondsgebouw hare jaarvergadering. Behalve de gewone punten komen o.m. aan de orde bestuursverkiezing, daar het bestuur volgens art. 7 van het huishoudelijk reglement geheel aftreedt en niet herkiesbaar is, benevens kiezen van af- gevaarde naar de Kamer-Centrale Leiden. „Ondersteuningsfonds bij ziekte". Het „Ondersteuningsfonds bij ziekte" hield Za terdagavond op de bovenzaal van de „Witte Zwaan" zijn 35e jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer R. H. C. Tromp, aangezien de voorzitter, de heer L. Onderwater ongesteld was. Uit het finan cieel overzicht van den penningmeester bleek dat was ontvangen ƒ4418.75 en uitge geven 6045.85, zoodat het reserve is gedaald tot 6013.02. Alleen aan zieke leden Is uitge keerd ƒ5034.— en aan leden bij gezinsver meerdering 590.Door de leden J. Beyk Cz., Chr. Faas en H. W. v. Oosten was de rekening nagezien en accoord bevonden. Aan de orde was hierna verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren C. v. Parijs en R. H. C. Tromp. De voorzitter deelde mede dat het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien, gezien het fi nancieel slechte jaar, de uitkeering met 20 cent per dag te verlagen en deze te stellen op ƒ1.— per dag. De uitkeering van ƒ10.— bij gezinsvermeerdering werd gehandhaafd. Na rondvraag volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Theresia, d. van J. Beyk en A. M. Does- wijk; Johannes Cornelis, z. van A. Wijsman en A. M. Onderwater; Gertruda Cecilia, d. van L. J. Beugelsdijk en G. de Ree; Geer- truida Johanna, d. van J. v. d. Zaal en G. J. Huye; Helena Maria Johanna, d. van A. C. M. Bon en C. C. van Dijk. Getrouwd: J. F. M. J. Kamphuis en A. W. A. Theessen. Overleden: Wilhelmus Adrianus Cornelis Duineveld, oud 4 dagen; Johannes Lange- veld, echtgen. van C. M. Verdegaal, oud 70 jaren; Adrianus Margaretha van Os, echtgen. van A. Visser, oud 55 jaren; Ca- tharina Alberdina v. d. Bent, oud 1 jaar. Personalia Het hoofd van de R. K. Jongensschool van de Parochie van de HF. Engelbewaarders alhier, de eerw. broe der „Hermanus", is benoemd te Alkmaar. Tot hoofd dezer school is thans benoemd de eerw. broeder Broekhuizen, uit Ouden bosch. Aanbesteding. Gisteren heeft ten raad- huize plaats gehad de openDare aanbeste ding voor het maken van grondkeerende muren aan den Nieuwen Zeeweg en den Duinweg. Ingeschreven is als volgt: C. van der Wiel 3434; G. Vogelaar 3443; S. W. Langelaan 3645; H. A. J. Rooyers 3692; B. van der Wiel 3595; Van Duin en Vink 3619; N.V. Erica 3590; N. van der Wiel 3700; J. van der Loo 3453; C. G. J. Alkemade jr. 3615. Alle inschrijvers heb. ben woonplaats te Noordwijk. De gunning heeft nog niet plaats gehad. Werkverschaffing. Als gevolg van on. derhandelingen tusschen Rijk en gemeente zal dezer dagen een 50-tal werkloozen aan een nieuw werkobject worden tewerk gesteld. n.L het aanleggen van wegen in de beboschte rijksduinen ten Noorden van de badplaats Noordwijk aan Zee. Straataanleg. Gistermorgen heeft op 't raadhuis plaats gehad de openbare aanbe steding voor het vervoeren en onder profiel verwerken van circa 900 M3. duinzand ten behoeve van den aanleg van de Dallastraat. Ingeschreven is als volgt: A. Opdam 665, H. van der Putten 338, Gebr. van der Putten 522, C. Meeuwenoord 575. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. St. Joscphsgezellen. Zondag vierde de St. Josephsgezellenvereeniging alhier haar stichtingsfeest. Des morgens na de H. Mis van 7 uur gingen de gezellen gezamenlijk ter H. Tafel. Onmiddellijk na het Lof be gon in de groote zaal van het Juvenaat de feestavond. De weleerw. vice-praeses, kap. Heemskerk, opende den avond met een wel komstwoord. Daarna volgde het jaarverslag van den secretaris van den Raad van Be heer, den heer J. W. Roodenrijs. Spr memo reerde verschillende gebeurtenissen van het afgeloopen verslagjaar, o.a. de 14 gehouden ontwikkelingsavonden en de conferenties. Spr. dankte allen, die hieraan hun mede werking hadden verleend. Het aantal leden van de St. Josephsgezellenvereeniging is thans 130. Na dit verslag werden 19 nieuwe leden geïnstalleerd. Na dit meer officieele gedeelte volgde het optreden van de onderafdeeling van de ver- eeniging, tie tooneelclub „Utile Dulci", die 't mooie en zeer actueele tooneelspel opvoerde van G. Nielen: „De Eikeboom". Het spel van de gezellen was zeer goed en gaf blijk dat er flink gestudeerd was. De vele aanwezigen hebben ongetwijfeld genoten. PLAATSELIJK CRISISCOMITE Het Crisiscomité te Noordwijk ontving be richt van den algemeenen secretaris van het Nationaal Crisiscomité, dat het als af- deeling van het Nationale Comité wordt erkend. Zooals reeds bij de oprichting van het comité door den Burgemeester In zijn ope- nilngsrede werd gezegd, is het doel van 't comité: aanvullenden en opheffenden steun te verleenen aan hen, die ten gevolge van crisisverschijnselen in moeilijkheden verkee- ren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of andere organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voor zien. Ofschoon nog niet met zijn werk begon nen, Is het comité er toch reeds van op de hoogte, dat vele personen en gezinnen hulp behoeven, waarbij vooral gedacht moet wor den aan die gevallen, welke buiten de steun regeling der gemeeiite vallen en zich soms eerst ln uiterste noodzaak durven wenden tot het Armbestuur. Indien een ieder voldoet aan de toege zegde belofte voor wekelijksche of maan- delijksche bijdragen, zal het comité kunnen beschikken over een bedrag van 3432.59. Men begrijpt, dat bij de verdeeling daarvan de uiterste voorzichtigheid geboden ls. In de vergadering van het comité, gehou den op 4 Februari J.I., werd besloten, dat slechts die gevallen voor het comité zullen worden behandeld, waartoe een der vakor ganisaties of kerkelijke armbesturen het initiatief neemt. Slechts die gevallen, waarbij de betrokkene ln geenerlel verband tot een dergelijke instelling staat, worden rechtstreeks door het comité zelf ln be handeling genomen. Op deze wijze meent het comité te kunnen bereiken, dat de steun ln de eerste plaats daar verleend wordt waar hij het meest noodig is. Door het Nationaal Crisiscomité wordt voor noodlijdende boeren en tuinders beschik baar gesteld zwavelzure ammoniak tegen zeer gereduceerden prijs en wel voor boeren met een in cultuur gebracht gebied van 5 H.A. of minder en voor tuinders met een in cul tuur gebracht gebied van 1 H.A. of minder. Om hiervan te kunnen profiteeren moeten gegadigden zich zoo spoedig mogelijk met hun vakorganisatie ln verbinding stellen. Deze zorgen er dan voor, dat het verlangde door middel van het plaatselijk crisiscomité wordt besteld. Feestavond „Teyllngen" In het K.S.A.- gebouw, te Sassenheim, vierde de R.K. S. V. „Teylingen", haar 7e Jaarfeest. Te 8 uur was de zaal bijna geheel bezet, waarover de voorzitter, de heer Rozema, zijn genoegen uitsprak tijdens zijn ope ningswoord. Nadat spr. eenige belangrijke motiveeringen naar voren had gebracht, omtrent symphatie en steun Jegens „Tey lingen", traden de bekende humoristen Mank en Van Oyen voor het voetlicht. Het applaus, dat volgde op de voordrach ten „Na het Balmasqué" en „Chique lui", bewees dat het gebodene ln den smaak viel. De clou van den avond was het optreden van de onlangs opgerichte athletiek-afdee- ling. We hebben ons tijdens de demon straties afgevraagd hoe het mogelijk is, dat zulk een schitterend resultaat verkregen werd na één maand oefenen. Het streven naar lichamelijke opvoeding wint veld, al hoewel het nut nog niet zóó werd inge zien. Doch het Teylingen-bestuur deed juist om een afdeeling athletiek te stich ten en vond ln den heer A. Goddijn een uitnemend leeraar; dit bewezen over duidelijk de schitterende prestaties. Tijdens de pauze had een verloting plaats van fraaie prijzen, waarvoor den gevers een welgemeend woord van dank toekomt. Een wed er optreden van het duo volgde, waarbij de heer Van Oyen zich als een uitstekend conferencier deed kennen. De heer Mank sloot zich succesvol bij zijn collega aan. Na eenige fraai uitgevoerde standen, werd te half twaalf besloten, waarna men nog eenigen tijd bijeen bleef, waarbij het jazz orkest „Vineta" voor goede dansmuziek zorg droeg. Ongetwijfeld is deze avond voor Teylin gen een groot succes geworden met als resultaat een hechter band tusschen de leden en een aanzienlijke vermeerdering van dezen! Tooneeluitvoering. Vrijdagavond heeft de Tooneelvereeniglng „Vader Kolping", onderafdeeling der St. Jozefgezellenvereeni- ging, een uitvoering gegeven voor de R. K. werklooze arbeiders met hun vrouwen. Omstreeks half acht opende de weleerw. heer kapelaan Rijk dezen avond met de aanwezigen een welkom toe te roepen, in het bijzonder het gemeentebestuur en verdere genoodigden. Hierop werd het gemeenschappelijk „Roomsche Blijdschap" gezongen, waarna een aanvang werd genomen met de opvoe ring van het tooneelstuk „De Anarchist", een drama ln vier bedrijven. Tijdens de pauze sprak de burgemeester een woord van dank uit voor de uitnoodi- ging aan het gemeentebestuur om dezen avond bij te wonen. Het gemeentebestuur stelt het op zeer hoogen prijs, dat deze avond door de Patronaatscommissie is geor ganiseerd geworden, omdat het hierin ziet een bewijs van medeleven met de zorgen van het gemeentebestuur inzake het work- loozenvraagstuk. Op deze wijze is samenwer king tusschen deze commissie en het ge meentebestuur aangenaam en spreker ver trouwt, dat de commissie op den ingeslagen weg zal voortgaan en er toe zal kunnen be sluiten om de werkloozen in de tijden van werkloosheid een onderdak te geven door het beschikbaar stellen van een lokaal, het geen zal leiden niet alleen tot ontspanning voor de werkloozen. doch ook om hen meer ontwikkeling in velerlei zaken bij te bren gen. Het gemeentebestuur zal deze aangele genheid dan ook zeer zeker helpen bevor deren. Vervolgens zegt spreker uit naam van de werkloozen te spreken als hij dank brengt aan de Patronaatscommissie voor dezen avond. Spreker besloot met den wensch dat in deze richting nog veel gedaan zal worden voor de werkloozen. Hierop voerde de tooneelvereeniglng nog op „Janus de Wonderdokter", een klucht ln twee bedrijven. Tijdens de pauze werden den werkloozen en aanwezigen ververschingen aangeboden. Ontvreemding Bij de poitie is aangifte gedaan van de ontvreemding van een porte- monnaie met een inhoud van ongeveer 25 uit een huis, bewoond door den heer H., staande langs de Hoofdstraat. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente hield een open bare vergadering onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, bugemeester. Nadat deze de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze had geopend, sprak hij als volgt: In de eerste vergadering van uw College in het nieuw ingetreden jaar wil ik nog even een kleinen terugblik werpen op 't jaar 1931. Allereerst wil ik hier dan even memoreeren 't overlijden van onzen oud-burgemeester den heer A. J. Schölvinck, die 22 jaar lang deze gemeente op voorbeeldige wijze heeft be stuurd en aan wien wij zeer veel dank ver schuldigd zijn. Zijn nagedachtenis zal bij ons dan ook steeds in dankbare herinnering blij ven. Ook Warmond heeft over het afgeloo pen jaar van de crisis te lijden gehad, doch het doet mij een groot genoegen te kunnen mededeelen dat de financieele toestand de zer gemeente momenteel gunstig is. Groote werken zijn het afgeloopen jaar, ook ten ge volge van de heerschende crisis niet tot stand gekomen, behoudens de algeheele ver nieuwing der Dorpsstraat en de algeheele bestrating van Warmunda. Beide werken zijn tot tevredenheid uitgevoerd en bleken een zeer goede verbetering. Gezien de tijdsom standigheden is groote zuinigheid geboden. Werkverschaffing heeft niet plaats gevon den, doch hiervoor is in de plaats getreden 'n steunregeling, waardoor meer werkloozen konden worden geholpen. Tenslotte dank ik u allen nog hartelijk voor de wenschen mij bij het intreden van het nieuwe jaar ge zonden en ik wensch u allen wederkeerig de beste wenschen voor het jaar 1932. Na de behandeling der ingekomen stukken kwam aan de orde: Wijziging instructie voor den Gemeente. Ontvanger en den Gemeente-Secretaris. Be sloten werd deze instructies te wijzigen con form het door B. en W. overgelegde concept. Aanwijzing takken van dienst als bedoeld in artikel 252 der gemeentewet. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten als zoo danig aan te wijzen het Gemeentelijk Wa terleidingbedrijf. Wijziging rekeningcourant.overeenkomst met de N. V.ank voor Nederlandsche Ge meenten. B. en W. stelden voor de rekening, courant overeenkomst met de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten te splitsen in twee overeenkomsten elk met een eigen crediet n.l. een voor de gewone uitgaven en een voor de buitengewone uitgaven. Conform dit voorstel wordt met algemeene stemmen be sloten. Vaststelling van een verordening regelende het venten binnen deze gemeente. De heer Breed ijk vraagt of het niet mogelijk ls dat van hen die in deze gemeente hun waren aan de huizen komen aanbieden leges ge heven kunnen worden, hetgeen door voor zitter ontkennend beantwoord wordt. Te vens had spreker er bezwaar tegen, dat het op de Zondagen geoorloofd was ijs als con- sumpie-artlkel bedoeld te verkoopen. De heer Bakker ziet heelemaal het bezwaar niet waar om zoo iemand op Zondag geen ijsco's zou mogen verkoopen. Neen, aldus spreker, men moet alles vrij geven, want hoe meer er hier komen venten, hoe grooter belang dit is voor het overgroote deel der ingezetenen. Spreker noemde deze verordening een parodie op een verordening. Na eenige bespreking werd het voorstel van den heer Breedijk, ondersteund door den heer Weyers in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Te gen stemden de heeen Bakker. Heitlager en van Schie. Aldus ral het in de naaste toe komst niet geoorloofd zijn met ijsco's op de Zondagen ln de gemeente te venten. Aan de orde komt: Voorstel inzake verbouw Openbare Lagere School. De voorzitter licht toe dat B. en W. inge volge verkregen opdracht van den raad heb ben uitgezien naar een geschikt terrein voor den bouw van een nieuwe school, waarbij zij het oog hebben gehad op het braak lig gende terrein in Warmunda. Bij nadere be studeering is het plan daar ter plaatse een i nieuwe schooi te bouwen financieel onuit. voerbaar gebleken en gezien den financieelen toestand in zijn geheel moeten B. en W. mededeelen dat de gemeente niet tot den bouw van een nieuwe school kan overgaan om de eenvoudige reden dat er geen geld voor te krijgen is. Daarom stellen B. en W. voor de aan den Raad overgelegde teekening met kostenberekening voor den verbouw dei- bestaande school te willen goedkeuren. De bedoeling is, dat een lokaal dezer schooi wordt verbouwd, zoodat dit lokaal voldoet aan de elschen der wet. De kinderen kunnen dan allen in dit lokaal worden ondergebracht. Mocht het noodig zijn dan kan later het tweede lokaal met niet al te groote kosten worden verbouwd. De heer Weyers zegt dat de kwestie van onderwijs der Jeugd een der meest naar voren tredende kwesties is, waarvoor de bijzondere aandacht van het ge meentebestuur geëischt wordt. Begrijp ik het goed, aldus spreker, dan zouden de zeven klassen van de O. L. School in een lokaal worden ondergebracht, terwijl in dit lokaal door 2 leerkrachten les zal worden gegeven. Daar behoorlijk onderwijs geven, aldus spr., is onuitvoerbaar en elk gezond verstand zal zich daar tegen verzetten. Het gevolg zal zijn, dat van deze school zeer weinig gebruik zal worden gemaakt en wij zullen in de zorg cjie wij hebben voor het onderwijs zeer te kort schieten. Laten B. en W. eens rond zien of zij niet een geschikt terreintje kunnen krijgen om een nieuwe school te bouwen. Spreker weet dat dit niet zoo gemakkelijk gaat, maar laten wij dan liever wachten tot er een betere tijd komt, want om aan deze deze school een bedrag van f 2500 te beste den' voor verbouw noemt spreker weggegooid geld. De voorzitter zegt dat hij geen onder- wijsspecialist is, maar zij die het wel zijn hebben schijnbaar niet de bezwaren gevoeld die de heer Weyers naar voren brengt, an ders hadden zij, en hiermede bedoel ik de commissie die was ingesteld om de L. O.- wfet voor te bereiden, deze bepaling als toe laatbaar nietl nr de wet opgenomen. Wij wor. den gedwongen, aldus spr., de school in overeenstemming te brengen met de eischen die de wet te dezer zake stelt en van den anderen kant kunnen wij geen geld krijgen om een nieuwe school te bouwen. De heer Heitlager is het met den heer Weyers vol. komen eens dat vruchtdragend onderwijs met 7 klassen in een lokaal onmogelijk gege ven kan worden. Zou het niet mogelijk zijn, aldus spr., het oude gemeentehuis tijdelijk als school in te richten. De voorzitter zegt dat dit niet gaat, wijl de ruimte veel te klein is. De heer Bakker zegt zijn stem aan dit voorstel nimmer te zullen geven om de doodeenvoudige reden dat. wanneer dit voor stel wordt aangenomen, dit een doodsteek is voor het onderwijs. Ik wil hier geen pleidooi houden, aldus spreker, voor het openbaar onderwijs, maar als oit voorstel wordt aan genomen, zal niemanid van deze school meer gebruik willen maken en zullen wij, wanneer wij 'n nieufw hoofd noodig hebben, hiernaar lang moeten zoeken. Laten wij ons niet stel len op de wet, maar ons gezond verstand gebruiken. Wethouder Oudshoom zegt volko men de bezwaren van de heeren Heitlager, Bakker en Weyers te begrijpen en ook spre ker is van meening dat het voorstel van B. en W. geen ideale oplossing is. Het is gek, zegt spr., we moeten bouwen getuigen de vele aanschrijvingen over deze kwestie en als we willen bouwen zeggen ze: jij krijgt geen geld. Uitstel krijgen wij niet, nieuwbouw wii men niet financieren. De heer Bakker zege dat men de zuinigheid niet zoover moet drij. ven dat Zij de wijsheid bedriegt, want dat is achterop. Wordt dit voorstel aangenomen, dan begaat men een groote onrechtvaardig heid ten opzichte van het openbaar onder wijs. Als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zullen wij, wanneer de tijden gunstiger zijn en tot nieuwbouw moeten overgaan geen enkelen leerling meer hebben De voorzitter zegt, dat wij voor een gedeelte toch zullen moeten vernieuwen al wordt het voorstel niet aangenomen, dit speciaal wat betreft de closetten. Het voorstel wordt toe gejuicht door den heer van Schie, die dit de beste oplossing acht, gezien uit een finan cieel oogpunt. De heer Bakker zegt een voor stel te zullen indienen om een kundig man te vragen een kostenberekening 'te maken voor den bouw van 2 nieuwe lokaaltjes want bij hem wil er niet in dat zulks 'n bedrag van f 9000 zou kosten. De voorzitter zegt dit voorstel van den heer Bakker niet te kun. nen accepteeren. De heer Bakker zegt dat de voorzitter hem niet kan dwihgen te stemmen voor den ondergang van het openbaar on derwijs. De voorzitter vraagt of iemand hei voorstel van den heer Bakker steunt. Waar dit niet het geval is, kan dit voorstel niet in behandeling worden genomen en wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en zal hetzelve om advies worden gezonden naar den Inspecteur van het Lager Onderwijs be last met het bouwtoezicht. Komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot demping en rioleering sloot schippersdam, zulks naar aanleiding van een te dezer zake ontvangen advies van de gezondheidscom missie. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. deze aangelegenheid met de desbetref fende eigenaren van de sloot hebben be. sproken en tot de volgende overeenstemming zijn gekomen. De heeren Gebr. Beugelsdijk en L. de Vryer hebben toegezegd elk f 50 te zullen bijdragen in de kosten. Het recht van invaart zal worden prijsgegeven op het achterste gedeelte van de sloot, terwijl de gronden na demping gratis aan de gemeente zullen worden afgestaan. De gemeente zal daar ter plaatse een riool leggen en dit riool doen aansluiten op het hoofdriool. De heer Weijers zegt dat door demping van de sloot de riolen van de desbetreffende pan den zullen worden dichtgegooid, waarop de voorzitter antwoordt dat deze panden ver. plicht zijn volgens de bestaande verordening deze te doen aansluiten aan het gemeente riool. Op een vraag van den heer Weijers deelt de voorzitter mede dat het werk zal worden uitgevoerd met werkloozen. Eveneens deelt de voorzitter mede dat de heer Kieken be reid gevonden is de gronden voor zijn ter rein, liggende aan de Dorpsstraat, voor weg- verbreeding af te staan, mits de gemeente voor een behoorlijke afscheiding van zijn terrein zorgt. Aldus wordt voor belde gevallen besloten. De voorzitter doet voorlezing van ingeko men missives van Ged. Staten hou dende bemerkingen op de gemeenterekening 1928, 1929 en de gemeentebegrooting 1932. Waar deze bemerkingen van zuiveren ad. ministratieven aard zijn wordt besloten aan meergenoemde bemerkingen tegemoet te komen. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat B. en W. met het N. H. kerkbestuur in on derhandeling zijn getreden inzake den aan koop van bermen en gedeelte sloot aan den Warmonderdamschenweg voor wegverbree- ding. Het kerkbestuur was in dezen zeer meegaand en was bereid deze eigendom men aan de gemeente af te staan voor de totale som van 1500.—, te betalen in 15 jaar, elk jaar 100.terwijl over het niet afgeloste gedeelte een rente moet worden vergoed van 5%. Waar verbetering en verbreeding van dezen weg zeer noodzakelijk is stellen B. en W. voor tot aankoop over te gaan. De heer Weijets vraagt of, wanneer tot verbreeding van den weg zal worden over gegaan, ook de straat zal worden verlegd, hetg'een volgens hem zeer noodzakelijk is Dé voorzitter Zegt dat B. en W. te Zijner tijd met voorstellen te dezer zake zullen komen. Hiema wordt met algemeene stemmen besloten tot aankoop over te gaan. Hierna komt aan de orde een verzoek van de bewoners van de woningstichting „War. munda" om verlaging der huishuren. Dit verzoek was ondersteund door een schrij ven van den Alg. Nederlandschen Bouw vakarbeidersbond, afdeeling Leiden, en van den Nederlandschen R. K. Volkshond, afa. Warmond. De voorzitter zegt dat B. en W. dit schrijven hebben gezonden om advies naar het bestuur van bedoelde stichting. In dis advies zegt het bestuur dat aan het ver zoek om algeheele verlaging der huren, dus over de geheele lijn, niet kan worden tege moet gekomen. Echter ontveinsde het be stuur zich niet dat er inderdaad onder de huurders zich personen en gezinnen bevin den die inderdaad zwaar getroffen zijn door de huidige crisis. Het bestuur meenae die te kunnen verdeelen in 2 groepen: 1. werklooze arbeiders, dus zij die ln loon. dienst hun brood verdienen, en al dan niet steun genieten. 2. de door de crisis getroffen eigen wer kers en ondernemers; ofschoon deze laat- sten door het ontbreken van eiken steun zooals dat is voorzien in de werkloozen- ondersteuningen, meende het bestuur dat die laatsten zich allereerst tot het crisis comité moeten wenden. Blijkt dit niet bij machte tot afdoende hulp, dan pas meenae het bestuur dat voor maatregelen plaats was als hieronder voor de eerste groep uit eengezet. Wat de eerste groep betreft hieronder zijn er die ook met hun steun door het zeer lang duren der crisis niet in staat zijn eeu huurprijs van 5.— ad 5.50 per week op te brengen. Onder voorbehoud van de goed keuring van het College meende het be. stuur niet te mogen weigeren aan deze per sonen een korting toe te staan op hun hu ren en wel een tijdelijke, niet enbloc, doch elk geval afzonderlijk op te geven. De gren zen van die korting zag het bestuur gelegen tusschen 0.50 en 1.per week. De heer Weijers vindt het adres van „Warmunda" een buitengewoon paskwil en het verbaast hem dat „Warmunda" met zoo'n. advies durft komen. Hij had gedacht dat in „Warmunda" menschen zaten die de zaak anders konden zien. Dit advies, aldus spreker, is mij verschrikkelijk tegengeval len. Ik wil over dit advies dan ook maar zwijgen, «egt spr., doch zal voorstellen een algemeene huurverlaging toe te kennen van minstens 1.per week en bovendien nog aan hen die werkloos zijn nog op ingrijpen der wijze tegemoet te komen. Het zal blij ken dat „Warmunda" door dit advies de paarden achter den wagen spant, want, wanneer straks de huur wordt opgehaald zal de ophaler van deur tot deur te hooren kijgen: „Ik kan onmogelijk betalen, ik heb het niet want ik moet met mijn gezin toch ook leven." Dan kunnen die menschen wel weer in krotten kruipen, maar is dat de be doeling geweest van den bouw dezer wo ningen? De voorzitter zegt dat hij het oogenblik om tot huurverlaging over te gaan nog niet gekomen acht. Er wordt nog gewerkt op de hooge loonen, aldus spreker, dus laten wij wachten tot de loonen definitief zijn vast gesteld. Wij hebben dan meer kans dat wij ook het Rijk voor onze plannen winnen. Spreker belooft deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk in Den Haag te zullen be spreken. De heer Weijers wil nu een voorstel in dienen om tot algemeene verlaging over te gaan. De heer Bakker wil ook liever over zoo'n advies niet praten. De huren zijn voor deze zeer slecht gebouwde huizen altijd veel te hoog geweest. Deze huren, aldus spreker, moeten, afgezien van alles, aanmerkelijk verlaagd worden. Het voorstel van „War munda" geeft lapmiddelen-, aldus spreker, en daar hebben wij niets aan. Na nog eenige bespreking wordt goedge vonden dat B. en W. direct de noodige stap. pen zullen nemen om tot verlaging der hu ren te geraken. Mede was ingekomen een verzoekschrift van de bewoners der Bijleveldlaan, even eens om huurverlaging, althans hierbij op den eigenaar der huizen aan te dringen. De heer Weijers zou B. en W. met aan drang willen verzoeken hun invloed te wil len aanwenden om tot verlaging der huren te geraken. De voorzitter zegt dat de gemeente m dezen geen rechten heeft, maar B. en W. zullen doen wat zij kunnen. Hiema wordt overgegaan tot samenstel ling van diverse commissies. Aan de bijzondere scholen wordt een voorschot op de vergoeding conform de La ger Onderwijswet verleend. De rondvraag bracht nog eenige zaken van ondergeschikt belang naar voren, waar. na de voorzitter de vergadering sloot nadat de heer Van Schie den voorzitter nog dank had gebracht voor de door hem gerichte woorden voor de beste wenschen voor het jaar 1932 aan den Raad. Plaatselijk Crisis-Comité. Het Comité schrijft ons: Eenige klachten bereikten ons van adres sen, die met de wekelijksche collecte werden overgeslagen. Gaarne wordt dit verzuim her steld en onze collectrices houden zich voor dergelijke opmerkingen aanbevolen. Voor twee mooie zendingen nieuw goed (schoenen en onderkleeding) en eenige zen dingen uitstekend gebruikt goed, o.a. twee dekens, zeggen wij hartelijk dank. Zendt het ons gerust; het aantal gezinnen, dat wij kunnen helpen, wordt dan grooter. Het beddegoed voor twee meisjes krijgen we, maar nu zijn er weer twee wiegedeken- tjes en beddegoed voor een groot kind noo dig. Het colbertpak, groote maat, hebben we nog niet, wél één dat te klein was, maar dat we toch uitstekend konden plaatsen. Twaalf paar kousen worden aangebreid; we zijn erg blij, maar kunnen nog veel meer „voordeelige beentjes" plaatsen; een pak sajet voor aanbreien kregen we cadeau. Men vraagt ons wel eens hoe die groote achterstand in kleeding mogelijk is. „Daar moet toch roekeloosheid onder zitten en moet die dan goed gemaakt worden met de gelden van hen, die niet roekeloos waren?" Jal Het beste middel om in zorgen te ko men ls nog altijd het kiezen van een onbe dachtzame huisvrouw en misschien zijn er ook in Wijk aan Zee en Duin wel mannen, die er indertijd in geslaagd zijn er zoo eene te vinden en die zitten nu diep in den put. Men kan haar bij haar leege kleerkast en luiermand hooren zeggen: „Mijn man had al jaren dat mooie weekgeld. Voor ziekte en ongeval was hij verzekerd. Ik kon iedere week alles koopen en had nog crediet boven dien. Niemand had toch ooit van zoo'n crisis gehoord? Iedereen ging toch zijn gang maar. Oude menschen praatten wel over slechte tijden en wilden daarom van alles twaalf stuks hebben, waar wij vonden dat niet noo dig. Nu zal het mij echter niet weer over komen. Zoodra mijn man weer werk heeft, zal ik zorgen voor een kast met kleeren." Begrijpt gij hoe wij allen kinderen van onzen tijd waren geworden? Haar man heeft evenwel nog geen werk en er is nood. Dit was ééne, die had kunnen zorgen en het niet gedaan heeft. Maar wij komen ook hen tegen, die wél zorgden, wat ze kónden Kennemerland heeft nog zijn hard werkende en sober levende gezinnen, die in een rtjken tijd aan oude gewoonten vast hielden of voor wie een rijke tijd nooit kwam en die nu tóch moeten vragen. Daar zijn dan alleen noodig de echt slij tende dingen, een werkbroek, schoenen, schoenreparatie en kinderkleeren. Dezen weer moet u toch ook maar eens roe keloos zijn en uit uw kleerkast geven. NIETEN VAN MAANDAG 8 FEBRUARI NIETEN. 40 55 57 78 110 113 119 167 227 230 252 313 322 370 389 414 449 483 556 =78 665 713 780 793 833 892 903 927 941 983 1051 1C56 1063 1169 1268 1301 1335 138" 1515 1527 1530 1542 1545 1558 1564 1573 1625 1755 1760 1794 1843 1896 1919 [924 1927 1931 1947 2027 2073 2075 2127 2133 2158 2177 21&6 2269 2278 2279 2289 2302 2341 2395 2461 2477 24S5 2519 2522 2531 2555 2605 2649 2668 2678 26900 2696 2703 2774 2786 2840 2885 2940 2990 3007 3011 3072 3074 3082 3094 3C99 3105 3122 3200 3204 3263 3293 3309 3363 3382 3384 3425 3463 3466 3467 3476 3491 3518 3590 3639 3663 3672 36S5 3813 3867 3891 3962 3965 3967 3992 4()07 4066 4076 4091 4095 4103 4232 4293 4309 4325 4393 4474 4482 4525 4535 4540 4553 4554 4592 4596 4597 4631 4711 4733 4821 4841 4851 4882 4897 4909 4919 4923 4939 4965 5057 5128 5137 5188 5210 5237 5277 5290 5305 5309 5317 5385 5408 5418 5433 5504 5525 5529 5563 5564 5608 5627 5663. 5771 5788 5792 5798 5800 5811 5817 5825 5844 5869 5876 5899 5983 6025 6038 6047 6054 6132 6150 6151 6163 6164 6181 6199 6218 6226 6308 6320 6325 6361 6391 6393 6433 6446 6453 6525 6531 6538 6618 6626 6817 6828 6861 6864 6872 6876 6836 6896 6901 6909 6957 7014 7078 7085 7093 7102 7124 7133 7161 7171 7185 7251 7255 7294 7321 7329 7404 7417 7428 7458 7507 7518 7539 7560 7582 7610 7661 7796 7824 7864 7881 7932 8003 8025 8059 8078 8102 8106 8120 8126 8356 8358 8390 8426 8451 8463 8524 8569 8628 8681 8682 8902 8917 9025 9047 9136 9145 9163 9215 9230 9238 9255 9266 9332 9343 9362 9413 9532 9544 9546 9547 9549 9556 9575 9589 9657 9700 9706 9725 9738 9764 9766 9795 9810 9846 9925 9938 9941 10055 10087 10094 10148 10168 10189 10192 10222 10234 10240 10241 10345 10360 10396 10427 10437 10480 10492 10504 10537 10541 10597 10615 10648 10879 10692 10727 10728 10787 108Q5 10883 10893 10903 10958 11037 11052 11057 11060 11062 11131 11160 11185 11241,11266 11267 11311 11322 11340 11347 11382 11411 U439 11520 11540 11654 11656 11672 11702 11714 11768 11785 11793 11816 11847 11856 11889 11918 11956 11993 12005 12047 12060 12107 12138 12140 12289 12307 12350 12359 12371 12440 12469 12508 12526 12554 12567 12571 12620 12625 12648 12649 12653 12673 12684 12723 12795 12811 12827 12830 12839 12904 12946 12964 12975 13104 13112 13116 13165 13168 13190 13335 13365 13390 13408 13444 13532 13578 13589 13594 13598 13640 13649 13674 13685 13689 13694 13722 13739 13751 13769 13779 13847 13886 13941 13968 13999 14007 14013 14046 14077 14161 14166 14171 14193 14223 14241 14245 14381 14403 14411 14432 14443 14465 14475 14477 14488 14510 14543 14556 14604 14638 14641 14654 14663 14665 14751 14753 14763 14771 14807 14813 14848 14907 14914 14947 14970 14976 14986 15028 15033 15063 15069 15077 15116 15125 15143 15157 15184 15209 15214 15259 15271 15277 15318 15367 15445 15474 15478 15496 15537 15580 15623 15657 15662 15680 15686 15701 15790 15793 15796 15801 15303 15810 15849 15898 15903 15944 15947 15965 16033 16063 16073 16141 16159 16171 16214 16223 16323 16404 16462 16470 16515 16587 16609 16631 16665 16676 16698 16761 16763 16796 16832 16888 16894 16942 16965 16974 16993 17038 17135 17182 17191 17207 17233 17294 17302 17336 17395 17400 17461 17463 17501 18237 17529 17568 17604 17628 17652 17676 17685 17730 17749 17786 17794 17804 17808 17833 17834 17857 17895 17944 17958 17960 17982 17983 17995 17996 18003 18065 18104 18122 18125 18157 18202 18231 18287 18260 18279 18309 18317 IS327 18335 18341 18355 18404 18410 18476 18494 18504 18505 1S632 18708 18824 18856 18862 18870 18873 18884 18885 18901 18984 18997 19072 19086 19123 19126 19279 19289 19294 19307 19320 19343 19369 19425 19460 19483 19534 19554 19618 19622 19632 19637 19654 19682 19694 19770 19804 19823 19906 19930 19933 20007 20069 20076 20131 20189 20195 20247 20267 20276 20287 20289 20304 20315 20372 20375 20378 20396 20412 20419 20429 20485 20577 20596 20598 20600 20607 20630 20645 20650 20657 20686 20687 20703 20734 20834 20836 20870 20936 20951 20976 Verbeterineen 5e klasse 12e lijst: 13027 m.z. 13037 Raadsvergadering. Een openbare ver gadering van den Raad dezer Gemeente wordt Donderdag 11 Februari, des avonds te half acht, ten Raadhuize gehouden. De agenda is als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van een wachtgelder om een tegemoetkoming in de betaling zijner pen sioenbijdragen. 3. Verzoek om ontheffing van het bepaal de in artikel 3 der verordening exartikel 35 tweede, der Drankwet. 4. Verzoek om de arrestatiecel, gelegen naast perceel Parallelweg 30, te mogen huren. 5. Voorstel tot aanvaarding van een schenking. 6. Prae-advies van Burgemeester en Wet houders op het voorstel-Rausch om over te gaan tot verhaal van pensioenbijdragen. 7. Voorstel tot vaststelling van regelen, bedoeld in art. 252 der Gemeentewet. 8. Wijziging der verordening op de hef fing van schoolgeld voor het voorbereidend lager onderwijs. 9. Verzoek om een tegemoetkoming in de kosten van kweekschoolonderwijs. 10. Voorstel tot verkoop van 6000 halve steenen. 11. Beroepschrift tegen het weigeren van een vergunning tot het bouwen van een woonhuis. 12. Verzoek om het verleenen van een ventvergunning op het strand. 13. Voorstel tot wijziging der verordening regelende het beheer van het gemeentelijk woningbedrijf. 14. Voorstel tot wijziging der verordening betreffende den gemeentelijken geneeskun digen dienst. 15. Voorstel tot vaststelling eener supple- toire be ~ooting, dienst 1931. 16. Voorstel tot verleening van voor schotten op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1932. 17. Voorstel, om het Grondbedrijf, in- plaats van met ingang van 1 Januari 1931 met ingang van 1 Januari 1932 op te heffen. 18. Voorstel tot nadere voorloopige vast stelling der rekeningen 1928 en 1929. 19. Verzoek om ontslag van een lid der Schoonheidscommissie. 20. Voorstel tot verkoop van een perceel gemeentegrond. 21. Voorstel, om een contract af te slui ten met een der Zandvoortsche bladen, be treffende het drukken en leveren van de raadsverslagen. 22. Behandeling van belastingreclames. Feestavond „Zandvoort". Zaterdag avond gaf de V.V. „Zandvoort" een feest avond ln het Gebouw Centraal aan het Sta tionsplein. De groote belangstelling, die deze voetbal- vereeniging in Zandvoort geniet, bleek wel uit de geheel gevulde zaal. De heer P. Schaap opende den feestavond. Hij zei o.a., dat dit middel te baat was ge nomen om de kas te versterken. Er waren vijf duizend loten geplaatst en niet minder dan vierhonderd prijzen beschikbaar gesteld. Namens de commissie dankte hij alle Zand- voorters voor hun medewerking, wat een spontaan applaus uitlokte. Aan den heer Casper van de V.V. „Bloe- mendaal" werd in hartelijke bewoordingen het zilveren schild aangeboden van den nederlagenwedstrtjd, waarbij de wensch uit gesproken werd, op een blijvende sportieve vriendschap. In de pauze deelde de heer Siegers mede, dat er een collecte voor het Crisis-Comité gehouden zou worden. Een gelegenheid die hij benutte om hulde te brengen aan den voorzitter van de V.V. den heer Schaap. Het programma, dat even zwaarder had kunnen zijn. voldeed den gasten goed. Vooral The Little Serenaders backen succes en dit groepje belooft wel veel voor de toekomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6