IDE GRAPJAS HARLEKIJN! HET VAN DEN LANGS DONKERE PADEN WATERSTAATS- BEGROOTING 1932 REGELING VAN DEN UITVOER ZWITSERLAND BEPERKT DE BOTERIN V OER FRANKRIJKE ECONOMISCHE OORLOG Overeenkomst met Frankrijk OCTROOIRAAD ONDERSCHEIDINGEN PHARMACOTHERAPEUTISCH ONDERZOEK RADIO-OMROEP CONSULAIRE DIENST GEEN AUDIËNTIES KUNST EN KENNIS WERKEN VAN H. M. DE KONINGIN HET KORTINGSWETJE GREGORIAANSCH Van Genneps Handboek II Hoe Harlekijns hondje den wedloop won N» '\J* Mijn autobeurs ONDERWIJS EXAMENCOMMISSIES APOTHEKERASSISTENT BEURS VOOR STUDIËN IN BELGIË STUURLIEDEN-EXAMEN Veel wenschen en verlangens Ontleend Is aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk IX (Waterstaat) der Rijksbegrooting 1932: Te veel rangen? Eenige leden hadden bezwaren tegen het groot aantal rangen bij het Departement; zij waren van meening, dzt b.v. de functe van hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat feitelijk overbodig is. Geklaagd werd over lange arbeidstijden hier en daar en aangedrongen werd op verbetering met be trekking tot de loonen der arbeids-contrac- tanten. Vervoerraad bepleit. Met betrekking tot het vervoerwezen werd weder bepleit de instelling van een vervoer raad. Van dezelfde zijde werd aangedrongen op een ingrijpen in het vervoervraagstuk. De spoorwegen worden als 't ware leeggepompt door autovervoer. Afbakening van ieders ge bied is daarom noodzakelijk. In verband met de veiligheid van het ver keer werd aangedrongen op de instelling van een verkeerspolitie en beperking van arbeids tijd voor chauffeurs. Gaarne zou men vernemen, of het overleg om te komen tot opheffing der misstanden inzake veevervoer per auto reeds resultaat heeft gehad. Overbrugging groote rivieren. Met het oog op het steeds toenemend ver keer werd aangedrongen op het spoedig tot standbrengen van de overbrugging der groo te rivieren, bij den Moerdijk, te Arnhem en te Deventer. Sluis in de Nieuwe Meer. Aangedrongen werd op spoed met den bouw van een sluis in de Nieuwe Meer te Amster dam. Een verbinding van de Nieuwe Meer met het IJ en de havens in Amsterdam- West, werd noodig geacht. De Ooievaar-ramp. Eenige leden vestigden er de aandacht op, dat er groote ongerustheid heerscht na de ramp met de „Ooievaar". Zij vroegen of een pi loot altijd verplicht is om lading tot een maximum gewicht op te nemen en of hij is gerechtigd om voor ieder geval zelf het maxi mum te bepalen. Deze leden achtten het gewenscht, dat spoedig een nader rapport over de oorzaken van het ongeval zou ver schijnen. Verlaging spoorwegvrachten. Van verschillende zijden werd aangedron gen op verlaging van de spoorwegvrachten voor goederen. Gevraagd werd of het rapport De Vres spoedig is te verwachten. Is, zoo werd gevraagd, de directie der spoorwegen voornemens de electrificatie. voort te zetten? Zij hoopten, dat dan de lij nen Amsterdam—het Gooi—Amersfoort en Amsterdam—Zandvoort daarvoor allereerst in aanmerking zouden komen. Eenige leden zouden gaarne vernemen, of bereids overeenstemming is verkregen met de Nederl. Spoorwegen en de gemeente Rot terdam inzake het spoorwegvraagstuk in en om Rotterdam. Aangedrongen werd op het forensenverkeer tusschen Utrecht en de Noordzeebadplaatsen. Naar Reuter uit Bern seint, heeft de Bondsraad besloten, om ter veiligstelling van den melkprijs de boterinvoer in Zwitserland ingaande 1 April a.s. te beperken. Reuter seint uit Parijs, dat de Kamer het wetsontwerp, regelende de douane-rchten op granen en zetmeelhoudende producten heeft aangenomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 24 December 1931 Stbl .553 houdend toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen tot regeling van den uit voer van bepaalde goederen. Zooals reeds bij de indiening van het ont werp van wet door den minister werd voor zien, werd met de Pransche regeering een overeenkomst gesloten, welke doet verwach ten, dat de moeilijkheden, welke ten gevolge der contingenteeringsmaatregelen voor den regelmatigen Nederlandschen exporthandel zOüden kunnen intreden, zooveel mogelijk kunnen worden vermeden. De Pransche regeering heeft zich nJ. be reid verklaard tot de door haar gedurende een bepaald tijdvak toegestane hoeveelheid van bepaalde producten van landbouw en veeteelt, slechts die goederen uit Nederland ten invoer toe te laten, welke bij de aanbie ding ter invoer in Frankrijk vergezeld zijn van een certificaat van oorsprong, dat door een door den minister daartoe aangewezen persoon is afgegeven en door dezen is onder teekend. De overeenkomst beoogt de normale han delsbetrekkingen te handhaven. Reeds voor de totstandkoming dezer wet werd tot dit doel overleg gepleegd zoowel met de centrale landbouworganisaties, als met de bijzondere producenten- en handela- renvereenigingen en nadat de ingestelde Commissie van Advies was gehoord, konden bij K.B. van 4 Januari 1932 regelen worden vastgesteld betreffende den uitvoer naar Frankrijk van zuivel- en melkproducten, vleesch- en vleeschwaren, eieren en pluim vee en snijbloemen. Teneinde het bezwaar te ondervangen, dat het een exporteur in weerwil van deze rege ling toch nog enkele maal zou gelukken om aan een importeur in Frankrijk te leveren zonder dat de zending voorzien is van een certificaat van oorsprong werd nader bij K.B. van 11 Januari 1932 bepaald, dat indien door of vanwege den minister voor den uit voer van goederen met bestemming naar Frankrijk certificaten van oorsprong worden afgegeven, de uitvoer van deze goederen, tenzij gedekt door zoodanige certificaten ver boden. Dit verbod mist naar het oordeel van den minister noodzakelijke wettelijke sanctie. De voorgestelde wetswijziging beoogt hierin te voorzien. Voorts verleent het ontwerp aan de Kroon de bevoegdheid om aan belanghebbenden bij het verleenen der certificaten bepaalde be dragen in rekening te brengen, die niet al leen dienen ter bestrijding der kosten, maar ook producenten ten goede kunnen komen. Benoemd tot ingenieur bij den Octrooi- raad de heer A. J. M. Ledeboer, thans reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam. Toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassauorde aan J. J. Kram, werk. man bij het Koloniaal Etablissement te Am sterdam. Te rekenen van 1 September is benoemd tot assistente voor pahrmaceutische onder zoekingen aan het Rijksinstituut voor phar- macotherapeutisch onderzoek mej. dr. W. J van Eerde te 's-Gravenhage. Bij K. B is de heer J Mees erkend en toegelaten als consul-generaal van Honga rije te Rotterdam, voor de provinciën Zuid- Holland, met uitzondering van 's.Graven- hage en Scheveningen Zeeland en Noord- Brabant. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 12, 19 en 26 Februari niet plaats hebben. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal a.s. Woensdag 10 dezer niet plaats hebben. Bij 3e nota van wijzigingen aan de Twee de Kamer wordt behalve eenige redactie, verbeteringen, ook een wiiziging aangebracht, welke een vereenvoudiging in de uitvoering der wet beoogt. Tot dusver zijn volgens het voor gestelde van de korting vrijgesteld de ge meenten, waar het peil der wedden niet voor verlaging in aanmerking komt en die tevens zwaar belast, ziin. Deze benaUng zal voor het overgroote deel spelen in kleine plattelands gemeenten Intusschen bevinden zich in die gemeenten, buiten den burgemeester, onder- Wijzers enz., wier wedden op een regeling van het Rijk of van Ged. Staten berusten en dus buiten het ontwerp vallen, slechts een zeer luttel aantal ambtenaren. De regeering heeft daarom besloten deze kleine gemeen ten alle voor zoover ze zwaar belast zijn, van de korting vrij te stellen, zonder onder zoek naar het peil der wedden. Als grens is genomen een aantal van 5000 inwoners, Een kleine 800 gemeenten vallen beneden die grens. In deze gemeenten zal nu geen ander onderzoek b°h»even t.e worden ingesteld dan naar den belastingdruk. Slechts deze zal over de korting beslissen. Naar Amsterdam De thans in de Koninklijke Kunst-aal Kleykamp te Den Haag gesl:ten tentoon stelling van schilderijen en teekeningen van H. M. de Koningin ten bate van de nood lijdende kunstschilders is gisteren, den laatsten dag, nog door ruim 1000 betalende bezoekers bezichtigd. In het geheel heeft deze expositie aan entreegelden en catalogi 11.500 opgebracht, waarbij evenwel de opbrengst der gesloten bussen nog niet is inbegrepen. Maandagochtend zijn alle 87 werken door de Kon. Meubeltransportmaatschappij De Gruijter en Co. afgehaald voor de over brenging naar het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar zij wederom ten bate van de noodlijdende kunstschilders zullen worden tentoongesteld. De firma De Gruijter heeft dit transport geheel belangeloos aangeboden. Zoo juist is verschenen het tweede deel van bovengenoemd handboek in de grego- riaansche centrale van Nederland (als ik het zoo eens noemen mag) van de firma Hattink te 's Gravenhage (Gr. Hertogin- nenlaan 182). Daar dit deel besrint bij Sep tuagesima, en verder den geheelen vastentijd behandelt plus het feesteigen der Heiligen (feesten in Februari en Maart) is het juist ter geschikter tiid uitgekomen. Wat ik van deell schreef geldt ook voor nu: het is het ideale boek voor den idealen kerk zanger en van dezen laatsten zijn er geluk kig meer dan men wel denkt. Een zanger, die zijn zingen wil vieren, moet dit boek ei ken Zondag lezen met zijn graduale naast zich. Wat er in de gregoriaansche notatie of rhythme-opvattingen ook moge veranderen, de geestelijke waarde van dit prachtige boek blijft. Wel bevat het werk lijsten van lange noten, evenals pater Vollaerts ze in Studiën publiceert en het schijnt, dat die opgaven niet overal gelijkluidend zijn, maar derge lijke détails doen niets af aan de hooge geestelijke waarde van V->-•> r?ennens arbeid. THEO v. d. BIJL. „Ik wed," zei de stuurman van den •toning, „dat mijn kraanvogel je nondje S inhaa't, als 't op loopen aan komt. Laten S we dien paal daar ginds als einddoel S nemen." „Vooruit maar!" riep Harlekijn, vl- schoon hij z'n hondje niet veel kans gaf. De stuurman had z'n kraanvogel goed gedresseerd en toen de dieren om 't hardst liepen, vluchtte Harlekijn's hondje in een konijnenhol, terwijl de vogel naar het einddoel rende. Maar hoe verbaasd stonden de stuur man en Harlekijn te kijken, toen ze het hondje al bij het einddoel zagen zitten. Het beestje had den kortsten weg onder den grond genomen. „Mooi zoo, Fidel 1" riep Harlekijn. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1932. HUIZEN, 298 M. UitsL N.C.R.V.-Ultzen- ding. 8.00 Schriftlezing. 8.159.00 Grarno- foonpl. 10.00 Zang NCRV Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaanz. Mej. D. Mijnhout, sopraan. 12.15 Concert. Mej. J. Hoogerwerff, alt; H. Her mann, viool; H. v. d. Horst Jr., cello; Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2.00 Pauze. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert. P. v. d. Hurk, fluit; W. Clemens, fluit en J. Monissen, piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Voor de Landbouwers. 7.00 Causerie over de Re- formatie-periode. 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Concert. Zaandamsch Chr. Mannen koor o.l.v. Meyer Smeer. O.a. liederen van Mendelssohn. 9.00 Causerie door Dr. H. C Rutgers. 9.5510.05 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 —7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Concert Trio Drukker. 10.15 Concert Trio Drukker. 11.00 R.V.U. O. van Tussen broek: Moderne Woning-Inrichting. 11.30 Vervolg concert. 12.001.45 VARA-Septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 3.00 VARA' Kinderkoor o.l.v. L. Hulscher. Piano: Jo Kickhefer. 4.30 Pianostukjes voor kinderen. 5.30 VARA-Septet oJ.v. Is. Eyl. 6.30 R.V.U. Prof. Dr. Jordan: Het dier in zijn milieu. 7.00 Vervolg Septet-concert. 9.30 VARA-or- kest o.l.v. II. de Groot. Weensch program ma. O.a. Ouv. Morgen, Mittag, Abend in Wien, Suppé, en Wiener Praterleben, wals, Translateur. 10.30 Vervolg concert. O.a. Bacchanale uit „Samson en Dalila", Saint- Saëns. 11.00 Vaz Dias. 11.1512.00 Vervolg concert. Populair programma. Os. Foxtrots „I found you", Noble en Baby's Birthday, Ronell. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio orkest o.l.v. Bridge. 1.352.35 Orgelconcert G. D. Cunningham. 2.45 Voor Scholen. 3.50 Sted. Orkest van Birmingham o.l.v. Ireland, Bedford en Sir Dan Godfrey. Helen Perkin, piano. O.a. 41ste Symphonie in C (K.V. 551), Mozart. 5.05 Orgelconcert Reg. New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Reg. Paul speelt Haydn's pianomuziek. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.35 BBC-Symphonie-or- kest o.l.v. A. Boult. M.m.v. Harriet Cohen, piano en Adolf Busch, viool. O.a. Ouv. „Ko nig Stephan", Beethoven en Concerto in D (viool en orkest), Brahms. 10.40 Berichten en lezing. 11.00—12.20 Roy Fox en zijn Band. PARIJS. „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50 Gramofoonplaten. 9.05 Kamermuziek. 0.a. Sonate appassionata, Beethoven (Piano: Leon Kartun), en Gramofoonplaten. Trio, van G. Pierné. (Radio-Trio). KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. Wivex. 2.204.20 Mogens Han- sens orkest. 4.204.50 Gramof.npl. 7.208.20 Uit moderne operettes en klankfilms. Orkest en solisten. O.a. uit Bomben auf Monte- Carlo, 't Slippertje en Der Kongress tanzt. 8.50 Sextus Miskow-herdenking (piano en zang). 9.45 Fluit-soli. 10.0010.25 Exotische muziek (voordracht met gramofoonplaten- illus tra ties). LANENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Orkest concert. 11.201220 Gramofoonpl 12.251.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.205.20 Concert o. 1.v. Wolf. 7.20 Sinfonie B-Dur, Haydn. (Uit Miihlacker). 7.50 Symphonieconcert. Werag- orkest m.m.v. W. Rehberg, piano. 0.a. Piano concert G-Dur, Beethoven en 3de sympho nie D-Dur, Schubert. 9.10 Feestelijk koor concert uit den Dom te Mtlnster. 9.45 Be richten en hierna tot 11.20 Concert 0.1.v. Wolf. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35— 2.05 Gramofoonpl. 5.20 Dansmuziek u. Hotel Atlanta, Brussel. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Piano-syncopations door Sylvain Hamy. 9.10 Koorconcert o.l.v. G. Toodeau. 9.45 „Romeo et Juliette", radioschets. 10.0010.20 Gramo foonpl. 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoonpl. 5.20 Acte I en II v. Aïda, Verdi (Gramofoonpl.). 6.50 Hide en IVde acte van Aïda, Verdi (Gramofoonpl.). 8.20 Gramofoonpl. (Accor deon). 8.50 2de acte van „Minnespel" Schnitzler. 9.20 Concert door het De Jong Strijkkwartet. ROME, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Uit zending van een opera ZEESEN, 1635 M. 7.50 „Aschermittwoch" solisten, koor, orkest. 9.2011.50 Arkadi Flato orkest. Er zijn lui, die uit principe alleen maar sigaren van een ander rooken. Zoolang ze park zag begon hij te hinneken, ik schat van tien paardekrachten. Ik ging naar den De commissies, die gedurende het jaar 1932 belast zullen zijn met het afnemen van de examens van apothekersassistent, zullen zitting houden te Leiden, Utrecht, Gronin gen en Amsterdam. Benoemd zijn in de commissie, die zitting zal houden te Leiden: tot lid en voorzitter: dr. L. E. Goester, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; tot leden: dr. D. H. Wester en mej. C. Offerhaus, beiden apo- ther te 's Gravenhage, met bepaling dat eerstgenoemde den voorzitter bi) verhinde ring zal vervangen; tot plaatsvervangende leden: G. F. A. ten Bosch, oud-apotheker van het Acad. Ziekenhuis te Leiden, wo nende te 's Gravenhage; dr. J. S. Meulsn- hoff, apotheker te 's Gravenhage; dr. W. van Rijn, apotheker te Rotterdam; A. H. Schirm, directeur der gemeente-apotheek te s Gravenhage; toegevoegd als deskundigen: mej. C. B. Renaud, oud-hoofd eener open bare school te Leiden, en J. B. Meynen, oud- hoofd eener bijzondere school te Leiden. In de commissie, die zitting zal houden te Utrecht: tot lid en voorzitter: W. C. de Graaff, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit ts Utrecht; tot leden: dr. A. Groothoff apotheker aan het Algemeen en Stedelijk hun eigen sigaren moeten betalen, zijn het éénen auto en drukte op den toeter, om hem hartstochtelijke niet-rookers, maar pas ben je zoo ondoorzichtig, hun een open sigaren kist voor te houden, of ze slaan om tot ver woede kettingrookers, en 1 zou verstandig zijn, aan al je sigaren een elastiekje vast te maken, om ze weer in het kistje terug te laten springen. Ik ben allang van die niet- zelf-tabakverzorging teruggekomen, want de sigaren, die mijn vrienden mij aanbieden, grenzen aan lichamelijk letsel. „Jongens," zeg ik dikwijls, „jullie sigaren smaken het beste, als je ze weggooit en de lucifer op rookt." Over auto-rijden echter denk ik weer heel anders. Toeren doe ik uit principe nooit in mijn eigen auto. Onder andere hierom al niet, dat ik mijn eigen auto niet heb. En ik koop er ook geeneen, zoolang mijn vrienden auto's be zitten. Bi) die gelegenheid nu ben ik van mijn vroegere inzichten over auto's totaal afgeweken. Vroeger dacht ik, dat een auto iets levenslangs was, net als een tanden borstel of rheumatiek; ik dacht: je koopt een auto, en als je die met goed fatsoen kapot gereden hebt, laat je 'm weer oplap pen, of net als 'n oud pak keeren; maar dat doen mijn vrienden anders. Ze versjacheren alle jaren hun ouden auto voor een prikje en koopen een nieuwen. „Lieve provesverbaalverzamelaars," sprak ik tot mijn vriendenkring, „ik kan 't gewoon niet meer aanzien, zooals jullie je afgewerk te auto's vergooien! Laat het auto-ver- sjacheren aan mij over ik sla er twee maal zooveel uit! Denk maar, dat ik een automaat ben: je gooit er van boven Je ouwe auto's in en je haalt er van onderen een chèque uit!" „Hoera!" schreeuwden ze, en ze omhels den me, dat het kraakte. Ik dacht eerst, dat ik een rib had gebroken, maar het waren mijn sigaren. Zoo kwam het, dat ik plotseling vijf auto's op stal had staan. En wat voor auto's! Ik geloof, dat vader Noë die na den zondvloed op heeft gevischt. Kasten waren t een verhuiswagen is er elegant bij. Er is een lied van Brahms, dat begint: „Verdrink je leed. mijn kind, in de zee", en dat hadden ze met die auto's ook moeten doen. Dat een auto panne heeft, komt al eens een keer voor, maar van deze vijf waren er vier volslagen pannekoeken. Eén maar zag er zoo uit, dat je hem vanuit de verte voor een echten auto kon houden. Ach, argelooze engel dat ik ben, ik be greep niet, dat mijn vrienden me er weer eens tusschen namen! Acht dagen hadden ze de stad rondgesjouwd, om de onmogelijk- ste auto-ruïnen op te trommelen. Maar dat wist ik niet, en mijn eer als verkoopsgenie stond op 't spel, dus ik adverteerde, dat er b!j mij eenige auto's te krijgen waren, „ge legenheidskoopjes, bijna nieuw, maar enkele malen gereden, wegens erfenisgeschil tegen spotprijs". 's Morgens vóór vijven belde de eerste ge gadigde me uit mijn bed. Het voornaamste bij iederen handel is, dat verkooper èn koo- per goed in hun humeur zijn, en dat was hier het geval, want toen de man mijn auto- te laten zien, dat de wagen t deed. „Nu, wat zegt u ervan? Is dat een karretje of niet?" „Fabelachtig!" proestte hij. „Verkoopt u 'm aan één stukje of bij 't pond?" Dat was geen slecht ideeBliksemsnel rekende ik uit, hoeveel de auto op zou bren gen, als ik twee mark voor 't pond rekende, en dus antwoordde ik: „U kunt 'm ook bij 't gewicht krijgen!" „Snij dan maar vijf pond af," lachte de man. „Wat zou u me raden, schouder of lendenstuk?" Dus dat was een idioot, die had geen grein verstand van auto's koopen, en ik zei: „Neemt u de uitlaat, daar kunt u ossen staartsoep van koken." Ook met den volgenden kooper kon ik het niet eens worden. Hij wou tien dagen ga rantie op den wagen hebben, en voor zoo'n langen tijd dorst ik me niet binden. De derde echter was een ernstige reflec tant. Die kroop onder den auto en onder zocht hem, als een tandarts de laatste kies; hij vroeg naar allerlei bijzonderheden en zei eindelijk: „Stapt u maar in, dan maken we een proefritje." Ik voelde de chèque al in mijn broekzak rammelen. We gingen in den wagen zitten, hij scha kelde in en wachtte op het lawaai. Maar het was een doofstomme auto. Misschien was hij sprakeloos, dat er iemand met hem rijden wou. „Er moet toch 'n terugkoppelaar bij zijn!" merkte ik als vakman op en ik wou uit stappen, want een auto is net als een taks: als hij niet wil, wil hij niet. Op dat oogen- blik zette de wagen zich in beweging. Ik maakte een sprong, tolde met mijn hoofd tegen de zoldering. Tien meter reed de auto, toen stond hij stil. Dwars over de tramrails. De electrische trams vergaderden en hielden het verkeer door overstappen op dreef. De bevolking schoolde samen en maakte opmer kingen, die niet geschikt zijn voor repro ductie. .Hukken jullie toch op!" schreeuwde ik den wagen uit. „'t Lijkt waarachtig wel, of Jullie nog nooit een modernen auto ge zien hebben!" Hierop reikte er een hand in de carosse- rie en dreef mij den hoed over de ooren. Dat was het antwoord, hoewel ik geen postzegel had bijgesloten. En zoo stonden we vandaag nog dwars over de tramrails, als we niet door "n ossen wagen waren weggesleept. De volgende gegadigde was een zeer voor naam heer. Met kennersblik zocht hij den eenigen bruikbaren wagen uit mijn verzame ling autowrakken en beval: „Die daar! Ik wil even proefrijden en als de kar me bevalt, is hij gekocht!" Zulke koopers moet ik hebben! Kort en vastberaden! Niet eerst lang over den prijs zeuren, maar eenvoudig: „Die bevalt me hier de waar, hier 't geld!" Kort en vastberaden zette hij zich aan het stuur, kort en vastberaden reed hij de straat uit, kort en vastberaden kwam hij nooit terug. Ik heb zoo'n idee, dat de wagen hem be vallen is. Ziekenhuis te Utrecht, en I. Slis W.zn., apo theker te Utrecht, met bepaling, dat eerst genoemde den voorzitter bij verhindering zal vervangen.; tot plaatsverv. leden: C. Sleeswtjk, apoth te Amsterdam, A. O. Huys- se, apotheker te Utrecht, en D. J. de Jong apotheker te Zaltbommel; aan de commissie toe voegen als deskundigen: mej. J. Bak ker, onderwijzeres te Utrecht, en J. H. Vee- neklaas, hoofd eener school te Utrecht; tot plaatsverv. deskundige: A. H. Huibregtsen, hoofd eener school te Utrecht; in de commissie, die zitting zal houden te Groningen: tot lid en voorzitter: dr. D. van Os, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; tot leden dr. J. A. J. Tonella en dr. L M. van den Berg apothekers te Groningen met bepaling dat eerstgen. den yoorz. bij verhindering zal vervangen: tot plaatsverv. leden: A Fagginer Auer apotheker te Gronin gen, R. Kasten, apotheker te Assen, en H. W. Sonnega, apother te Leeuwarden; aan de commissie toe te voeegzn als deskundi gen: B. S. Dicker, hoofd der St. Martln- nusschool te Groningen, en H. G. Groenhof, hoofd eener school voor lager onderwijs te Groningen; in de commissie die zitting zal houden te Amsterdam: tot lid en voorzitter: P. van der Wielen, hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam; tot leden: L. A. Bouvy en P. H. de Wit, apothekers te Amsterdam, met bepaling, dat eerstgen. den vzoorz. bij verhindering zal vervangen; tot plaatsverv. leden: G. C. E. Moesman, M. A P, Sitsen, beiden apotheker te Amsterdam, en H. T. Groot, apotheker te Hilversum; aan de commissie toe te vogen als deskun dige: N. Lier, directeur eener bijz. school te Amsterdam. De Nederlandsche Afdeeling van de com missie ter uitvoering van het verdrag be treffende irtellectueele toenadering tusschen Nederland en België, maakt bekend, dat ten behoeve van een afgestudeerde, een student, een geleerde of een Kunstenaar van naam, die zijn studiën aan een universiteit of hoo. geschooi in België wenscht voort te zetten of aldaar onderzoekingen of andere werk zaamheden wenscht te verrichten, beschik baar is een beurs groot f 1200 's jaars. Gegadigden kunnen zich uitsluitend schrif telijk aanmelden bij den secretaris van de Nederlandsche afdeeling, mr. H. J. Smidt, departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage, vóór 15 Maart 1932. 's-GRAVENHAGE. Gesl. voor 2en stuur man groote stoomvaart de heer W. C. Kor ving en voor 3en stuurman groote stoom vaart de heer J. C. van Noordenne. kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit De Nederlandsche Industrie Hiermede dient gij Uw land, En bestrijdt gij de werkloosheid. Naar het Engelsch door J. Scheepens 27 Nu ga je me bang maken, zei Carina. Dat is niet goed, Richard. Gij weet, dat ik er nimmer om gaf, gehuwd te wezen, en Jim is de eerste man, waarom ik werkelijk iets geef. Ik ben geen arm, zenuwziek schepseltje als Iris Mallory. Ik kan mezelf bedwingen En ik heb het voorgevoel, dat ik succes zal nebben. Goed. laten we dan nu onze aandacht bepalen tot dit stapeltje papier! zei Grove, terwijl hij de getypte vellen naar zich toe naaide. En met zijn groote blauwe brille- glazen laag op den grooten, rooden neus. er; het onafscheidelijke blauwe potlood in de hand, zag hij er erg zakelijk uit. Als Jim hem nu eens kon zien. dacht zij onwillekeurig toen zij bemerkte, dat hij zijn alleroudste plunje had aangetrokken, een veel te grooten boord droeg, waarom de das scheef gestrikt was. Over z'n breed, hoog voorhoofd vielen in wanorde de lange grijze haren. Trek je eigen draad, m'n kind, en kom je niet bij mij beklagen, als de zaken niet goed gaan, begon hij weer, van z'n werk opziende. Ben ik me ooit bij u komen beklagen, Richard? vroeg ze, verontwaardigd. Hij gaf geen antwoord, want hij was weer in het boek verdiept. Dan zag zij hem het blauwe potlood op een der bladzijden neer zetten. Ze strekte de hand uit en hield hem tegen. Ik ben overtuigd, dat het nu nog niet noodig is. Die eerste bladzijden zijn uitste kend, dat weet ik! Grove legde het potlood onwillig neer. Wil je mijn advies, ja of neen? Je ver zoek om hierheen te trekken, kwam me zeer ongelegen. Mijn uitgever heeft me een scène gemaakt! Ik heb raad noodig, maar ik eisch over leg, alvorens gij overgaat tot het bederven van mijn manuscript. Goed dan, ik wilde het potlood halen door al deze bijvoeglijke naamwoorden. Neen ik wil dal ze blijven staan. Elk op en om zichzelf! Richard Grove was verwonderd. Niettemin verbaasde hem deze houding bi) Carina. Waar was mijn gehoorzame leerlinge? Moest zij ook in haar verloren gaan? Zijn oude, vriendelijke oogen schoten von ken achter de brilleglazen. Jim doet me hoedanigheden bij mezelf ontdekken, welke ik nog niet ken, sprak zij. Je moet niet alles gelooven, wat hij zegt. Als een man verliefd is Hij zag haar scherp aan, terwijl zijn ge dachten ver van het boek afdwaalden. Carina zelf boezemde hem meer belang in voor het oogenblik dan haar boek. Hij schepte er behagen in, haar vanuit een nieuw gezichts punt te bestudeeren. Hij had zich inderdaad wel eens nieuwsgierig afgevraagd, wie de man zou zijn, die Carina's liefde zou weg dragen, en gehoopt, dat het althans iemand zou ziin, in staat haar te begrijpen en haar talent aan te wakkeren. En wat hij van Jim Mallory wist, was, dat deze de laatste zou zijn, om dit te doen. Men schilderde hem altijd af als een soort bulhond. Ach. die arme, eerste vrouw van hem! En dan, die groote, bedorven jongen, die Peter was! Hoe kon Carina, gewend als zij was aan liefde en teederheid, zich gelukkig gevoelen in zulk een milieu. Maar ze scheen vast besloten, Ja hardnek kig vast te houden aan haar voornemen. Had men vrouwen van onafhankelijk karakter al niet meer zien zoeken als het ware naar iemand die haar 't Juk op zou leggen? En Jim was verstandig geweest, om haar niet te toonen, hoe sterk die wil was. Maar later zou zij dit, helaas, genoeg ondervin den. Zoowel haar godsdienst als haar werk zouden ongetwijfeld den verzwakkenden in vloed van die despotische macht ondergaan Er zou daar op Linfold voor haar geen sym pathie bestaan. Ze zou moeten leeren de twee belangrijkste dingen in haar leven te onderdrukken. Ik vind het niet goed! sprak hij luid. Hoe? Wat mankeert er aan? Ik had zoo verwacht, dat 't je goedkeuring weg kon dragen, ditmaal, Richard! Ik heb aan alles gedacht, wat je vroeger al eens in m'n werk hebt veroordeeld. Ik dacht ook niet over Je boek! ant woordde de schrijver. Werktuiglijk strekte hij de hand uit en raakte die van Carina aan. Kindje, zal ik worden buitengesloten' Wordt mij geen plaatsje meer gegund in t leven van mevrouw Mallory? Carina boog zich over de rimpelige hand heen en drukte er een kus op. Deze kleine daad van dankbaarheid had een diepe be- teekenis. Het scheen te moeten beduiden dat, indien de deur voor hem zou worden gesloten, zij daaraan part noch deel zou hebben. Indien er voor u geen plaats zal zijn dan zal het niet mijn schuld zijn, sprak ze, en haar stem beefde. En ge zult u geduldig too nen, nietwaar? In het begin zal Jim me natuurlijk geheel voor zichzelf opeischen want zelfs Peter zal niet thuis zijn. Ze zag Grove aan met een smeekende uit drukking in de oogen, trachtend aldus zijn toekomstige verhouding tot haar niet noo- deloos harder af te schilderen, dan ze wer kelijk zou zijn. „Ik zal u missen! Ik zal zelfs dat blauwe potlood missen, dat al die bijvoeglijke naamwoorden wil schrappen! trachtte ze glimlachend te zeggen. O, dank je, Carina, zei Grove. En op eens leek hij ouder te worden, afgeleefd. Het beteelcende dus, dat hij haar ging verliezen Als je gelukkig bent. beteekent het ook niets of ik er bij ben of niet! Ik geloof integendeel, dat het voor mij altijd wel van belang zal zijn, sprak ze rustig, maar Jim brengt zulke groote offers, dat ik zelf niet alles nemen kan en niets weerom geven. De strijd is hem zwaar ge vallen! Ik denk, dat het daarom was, dat ik hem heb lief gekregen. Ja, dat begrijp ik! gaf Grove brom merig toe. Maar Grove was met dien uitleg van Ca rina niet tevreden. Zeker, Mallory zou zijn belofte houden, zijn eergevoel was te groot dan dat hij hierin te kort zou schieten. Maar hij was er de man niet naar, haar toe te staan, zich zoo geheel over te geven aan haar werk, als Carina dit gewoon was. Grove was zich bewust, dat de loopbaan van Carina als schrijfster in gevaar was. Het talent, waaraan hij zelf zooveel zorg had besteed was bestemd om verloren te gaan. Ais schrijfster was Carina hem dierbaar gewor den bijna als zijn eigen kind. Hij was trotsch geweest over haar eerste succes en over de spoedige erkenning van haar talent. Maar nu zou misschien spoedig overal een eind aan komen. Mallory zou haar geheel en uit sluitend voor zichzelf opeischen, zou tus- schenkomst, van welken aard ook. niet dul den. De man had een jaloersch tempera ment en Grove gevoelde, dat Carina ge hoorzaam zou zijn en als was zoo kneedbaar in zijn handen. De volgende maand zou zij de vrouw zijn van dien man. De gedachte hinderde Grove, vooral wanneer hij zich de mislukking her innerde van het eerste huwelijk. Maar men zou hem nimmer mogen toestaan, Carina te behandelen zooals men zeide, dat hij de arme Iris behandeld had! We zullen eerst tegen Kerstmis voor goed op Linfold onzen intrek nemen, begon Carina opeens, hem in zijn gedachten onder brekend. We zullen een groot gedeelte van het najaar in Italië doorbrengen. Dus je neemt hem mee naar Rome? Zeker. Natuurlijk ga ik naar Rome! Zal dit niet pijnlijk zijn, voor je, ik bedoel de herinnering aan Rome? U weet wei, dat ik daar niet aan denk. Herinnert u zich nog, wat m'n vader altijd zei van menschen, dié zich schuw onttrekken aan de geringste pijn. in plaats van er recht op aan te stappen en ze moedig te onder gaan? Richard Grove glimlachte. Het was een van de geliefde uitspraken van zijn ouden overleden vriend, maar die eigenaardig, vreemd klonk in den mond van diens Jonge dochter. Hi) stond op van zijn stoel. Ik zal 't manuscript mee naar m'n ka mer nemen en net op m'n gemak alleen doorlezen. Neen, kleine tyran, zonder Je toe stemming zal ik er geen vinger op zetten. Maar je verstrooit me vandaag, kind. Ik ben aan die verandering in je leven nog niet gewend. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7