Binnenlandsch Nieuws DE ONGEREGELDHEDEN TE PARAMARIBO DE SPOORLIJN GOES— HOEDEKENSKERKE EEN VERDIENSTELIJK BREDANAAR MR.SCHOKKING STAATSRAAD DE SPAANSCHE JEZUÏETEN IN AALBEEK DR. J. TH. DE VISSER VERKOOP BENEDEN BANDEROLLENPRIJS KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR GOUDA GEEN VRIJSTELLING VAN BILJARTBELASTING MALAISE IN DEN MIJNBOUW ONZE OOST PADVINDERSHULDE DEPARTEMENTSWIJZIGING RECHTZAKEN MET EEN MES GESTOKEN DE BANKOVERVAL TE SOEST STAATSCOURANT ONDERSCHEIDINGEN ROODE KRUIS POSTERIJEN KERKNIEUWS Z. H. EXC. MGR. I. VERRIET DE WESTLANDSCHE BLOEM- BOLLENHANDEL IN MEMORIAM 11 Februari 1907 SOCIAAL LEVEN DE R. K. BOUWVAK- ARBEIDERSBOND EN DE WERKLOOSHEID PATER M. FRANSEN ZILVEREN PASTOORS JUBILEUM LEGER EN VLOOI BEVORDERING BIJ DE MARINE HET DREIGEND TEXTIELCONFLICT TE ALMELO Hoofdbestuursvergadering der arbeidersorganisaties WERKVERRUIMING IN OOSTELIJK NOORD- BRABANT Verslag van den Gouverneur De Minister van Koloniën heeft thans aan de Kamer overgelegd een uitvoerig ver slag, dat de gouverneur van Suriname in aansluiting aan zijn vroeger reeds gepubli ceerde telegrafische mededeelingen aan den minister heeft doen toekomen over de on geregeldheden te Paramaribo op 28 en 29 October 1931. Aan het verslag wordt ontleend, dat van eenig vooraf beraamd opzet tot verzet of vein voorafgaande organisatie ook bij het voortgezet politioneel en justitieel onder zoek geen bewijzen zijn gevonden en dat de klachten en verwijten in de bekende ver gadering van 28 October niet in de eerste plaats waren gericht tegen het bestuur, maar tegen het steuncomité, inzake de wijze van steunverleening aan gouddelvers en kleine landbouwers. Daarnaast kwamen verwijten aan het adres van kapitalisten en werkgevers, die de werknemers trachten uit te buiten, met de opwekking hoogere loonen te eischen. De ongeregeldheden richtten zich dan ook niet tegen het bestuur, even min tegen de gouvernementsgebouwen, maar men trok op naar de gasfabriek op dat oogenblik de grootste werkgeefster. Het bestuur van den Surinaamschen Volksbond tracht te doen uitkomen, dat het de geesten in een andere richting wil lei den. Daartegenover staat, dat bij een ze kere groep blijkbaar het voornemen be stond, op Woensdag 28 October een betoo ging te houden, en waarschijnlijk bij en kelen ook het vooropgezette doel, wan ordelijkheden te plegen, al dan niet zon der invloed van buiten. Aanwijzingen daar voor zijn te vinden in een samenloop van verscheidene omstandigheden. Gewezen wordt o.a. op de, in de verga dering door verschillende sprekers gebruik te taal, welke tot dusver in Suriname in het publiek niet gangbaar was, en bij enkele sprekers nog maar juist buiten het bereik der strafwet viel. Niet ten volle en met zekerheid Is te be antwoorden de vraag, of invloeden van bul ten Suriname op de gebeurtenissen hebben ingewerkt. Vast staat, dat de feiten voor een deel verklaard worden door de" invloe den, door de uit Curacao teruggekeerde werkloozen aldaar ondergaan. Daarnaast is bekend, dat exemplaren van „De Tribune" hun weg vinden naar Para maribo. Het is aannemelijk, dat deze rela ties mede in verband met de ook hier het publiek in ongunstigen zin ontwikke lende films voldoende zijn om de wijze van optreden bij de wanordelijkheden te verklaren. Internationale communistische orga nisatie aan het werk. Anderzijds moet rekening gehouden wor den, ook voor de toekomst, met het feit, dat er een internationaal werkende, recht streeks tegen het gezag gerichte communis tische organisatie bestaat, die blijkens het bedekt verspreiden van „De Tribune", ook in* Suriname haar handlangers heeft. De daartoe behoorende en daaraan verwante elementen hebben het uitlokken en bevor deren van relletjes als die van 28 October als één der strijdpunten op hun program. Het is niet wel denkbaar, dat zij zich dit maal geheel onbetuigd gelaten zouden heb ben en ook voor het vervolg moet met hen rekening gehouden worden. Een ernstig exploitatietekort Op de exploitatie van de locaal-spoorlijn GoesHoedekenskerke (Zuid-Beveland) wordt een exploitatieverlies geleden van on geveer een ton per jaar. Vooral het perso nenvervoer laat zeer te wenschen over. Er aijn onderhandelingen geopend tusschen de Nederlandsche Staatsspoorwegen en de be treffende locale instanties om tot een sterke inkrimping van het verkeer op deze lijn te geraken. Zijn nagedachtenis geëerd De gemeenteraad van L, 'a besloot met algemeens ctemmen om het pi In vóór de nieuw op te richten parochiekerk Christus- Koning in den Belcrumpolder te noemen: Pactoor Pottersplein. Daarmede werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van den po- pu'.airen en geleerden priester, die in 1921 overleed als pastoor der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart, aldaar. Zijn opvolger als Kamerlid Mr. Schokking, die nu, in verband met zijn benoeming tct lid van den Raad van State, als lid van de Tweede Kamer en als burgemeester van Katwijk moet aftreden, zal in de Kamer worden opgevolgd door ds. Joh. Langman, predikant te Wassenaar, die van September 1925 af reeds eenlge jaren lid van de Tweede Kamer is geweest. Een grootsche huldebetooging De katholieken van Hulsberg hebben een grootsche hulde-betooglng gebracht aan de in het klooster te Aalbeek, gem. Hulsberg, verblijvende Spaansche Jezuïeten. Een lange stoet, met de harmonie voorop en de parochiale geestelijkheid in 't midden, met den gemeenteraad, het kerkbestuur en de schooljeugd begaf zich onder klokkengelui naar het klooster der Duitsche Jezuïeten, waar de Syaansche bannelingen onderdak hebben gevonden. De heraer der parochie, pastoor Kerckhoffs, sprak de Jezuïeten in keurig Fransch geestdriftig en begeesterend toe, nadat een bruidje bloemen had aange boden onder het reciteeren van een Fransch gedichtje. De pastoor heette de Jezuïeten welkom in hun nieuw vaderland en protesteerde tegen het grievend onrecht hun door de Spaansche Regeering aangedaan. De pastoor hoopte, dat de Jezuïeten rustig in het huis hunner Duitsche confraters hun studie en het com muniteitsleven zouden kunnen voortzetten. Op den steun der parochianen konden ze steeds rekenen. Daarna sprak de burgemeester namens de gemeente, de kapelaan der parochie en een arbeider, allen in de Fransche taal. Pater Mundo, rector,was onder den indruk dezer treffende huldiging. Hij dankte, diep geroerd, in de Fransche taal de verschillende sprekers en was zeer dankbaar over de harte lijke ontvangst in het gastvrije Nederland. De sympathie, de hartelijkheid en de liefde, in Hulsberg ondervonden, overtrof de stoutste verwachtingen. Door het fanfarekorps en het kerkelijk zangkoor werden nog enkele muzi kale nummers uitgevoerd. Aan den Spaanschen gezant in Den Haag werd een protest-telegram gezonden, tegen de onrechtvaardig» en tyrannieke maatrege len van het Spaansch gouvernement ten op zichte der katholieken en vooral der Jezuïe ten. Onder de vele telegrammen, welke dr. J. Th. de Visser Dinsdag o.a. mocht ontvangen ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag, waren er ook van de zijde van Ministers cn van leden der belde Kamers. Wij vernemen, dat de Ned. R. K. Veree- niging van Sigarenfabrikanten zich met een uitvoerig adres tot den Minister van Justitie heeft gewend met het verzoek in de wet op de oneerlijke concurrentie eene bepaling op te nemen houdend verbod van verkoop van sigaren beneden den banderolleprijs. Slechts klaagtonen over 1931 In de heden (Woensdag) middag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken heeft de voorzitter, de heer Hermann A. Schreuder een nieuwjaarsrede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Het afgeloopen jaar was voor het Goudsche district zeer slecht. Vele werkgevers waren gedwongen hun bedrijven in te krimpen, waardoor het aantal werkloozen schrikbarend toenam. Er heeft dan ook op ongekende schaal kapitaal-intering plaats gehad. Vooral bij de land- en tuinbouwende be volking is de nood zeerh oog gestegen. Met uitzondering van de kaarsen- en vet- tenindustrie. van welke fabrieken de directie geen vrijheid kon vinden gegevens te ver schaffen zijn het slechts klaagtonen geweest, welke de Kamer hebben bereikt. De Kaashandel ligt geheel lamgeslagen. Duitschland met zijn deviezen-verordeningen, evenals Oostenrijk, beide tot nu toe steeds flinke afnemers, zijn vrijwel uitgeschakeld. Frankrijk stond Nederland een contingent toe, dat neerkomt op slechts een deel van vroegere leveringen, nadat het eerst door de minder Juiste voorbereiding zijner maatrege len groote verwarring had gesticht. Engeland en de landen, die in Engelsche munt betalen, zijn na den val van het Pond voor de Neder landsche Kaasexporteurs vrijwel verloren. Evenzoo is het met den handel in boomen en planten gesteld, terwijl de aardewerkindustrie evenals zoovele andere takken van bedrijf, een kwijnend bestaan leiden. Uit het jaar verslag, dat straks zal verschijnen, zal een en ander duidelijker blijken. De Kamer had, juist door de moeilijkhe den een druk jaar, waarin vele malen, zoo wel van Overheidswege als voor handel en industrie haar hulp werd gevraagd. Alleen door de Duitsche deviezen-verordeningen moest de Kamer in 28 gevallen ambtelijke verklaringen afgeven; 1241 certificaten van oorsprong werden uitgereikt. 11 i „Ze verdienen genoeg aan hun borreltjes" In den gemeenteraad van Nuland (Oost- Noord-Brabant) kwam een verzoek der her bergiers van het dorp in behandeling, om vrijstelling van biljartbelasting. Het verzoek kon bij de vroede vaderen geen genade vinden. Een der leden was van oordeel, dat „de kasteleins ai genoeg ver dienen aan hun borreltjes van 15 centen"! Met slechts één stem vóór werd beslist, dat de biljartbelasting te Nuland zal blijven bestaan. Op de mijnen „Julia" en „Laura" en „Ver- eeniging" te Eijgelshoven zullen voorloopig iedere week één k twee vrije diensten wor den ingelegd:, wegens gebrek aan voldoenden afzet. BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). Gisteravond hebben de inlandsche padvinders hulde ge bracht aan de nagedachtenis van Dipo-Ne. goro. Een en ander had een rustig verloop. BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). De regeering overweegt de overbrenging van de afd. Han del van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel van Buitenzorg naar Batavia. Geschiedde dit tijdens een vechtpartij? Een los-werkman stond voor hït Amster- d&msche Gerechtshof terecht wegen3 mis handeling. Hij was in hooger beroep geko men van een vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij hij tot acht maand'en ge vangenisstraf was veroordeeld. De verdachte zou door handtastelijk optre den tegen iemand, die in gezelschap van twee andere personen vertoefde, een vechtpartij hebben uitgelokt en daarbij den man dien hij geslagen zou hebben, ook met een mes een steek in den rug hebben toegebracht. Bij het getuigenverhoor kwam vast t.e staan, dat de politie de vechtenden had ge scheiden en de steekwond eerst was ont dekt het slachtoffer had het niet ge voeld nadat, beide partijen ieder in eigen huis waren teruggekeerd In dit verband bracht de verdachte de mogelijkheid naar voren, <Jat de tegenpartij thuis daden zou hebben begaan, waarvan verd. nu werd be schuldigd. Van de 12 get. a charge en k décharge ver- Klaarden er twee, dat verd. het mes in de hand had gehad; geen hunner had echter gezien, dat gestoken was. De verklaringen van de twee getuigen die den verd. een mes hadden zien hanteeren, meende de procu reur-gen. voldoende voor het wettig en over tuigend bewijs; bevestiging van het vonnis werd geëlscht. Mr. B. J. Stokvis hield een uitvoerig plei dooi, stelde daarbij de betrouwbaarheid van enkele getuigenverklaringen aan twijfel on derhevig en merkte op, dat het feit, dat volgens twee getuigen verd. een mes zou hebben gehad allerminst in zich sluit dat verdachte ook heeft gestoken. Ten aanzien van de veronderstelling, dat ten huize van de tegenoartH moedwililg een wonde was veroorzaakt waarvan verd als dader zou worden beschuldigd, wilde pl. slechts onmerken, dat valsche aangiften men heeft er den laatsten tiid enkele ma'en van kunnen lezen geen onwaarschijnlijk heden en ook geen uitzonderingen z!1n. Pl. concludeerde tot vrlienrsnk. subs, een clementere straf. Arrest; 23 Februari. Eisch tegen beide verdachten een jaar en zes maanden Dinsdag stonden voor de Arr. Rechtbank te Utrecht terecht de twee Italianen, met name de 45-jarige mijnwerker A. R. en de 34-jarlge broodbakker F. O., die op den Sen Januari j.l. te Soest een bankoverval pleeg den, doch dank zij het kranig optreden van den directeur, daarin werden belemmerd. Er waren twee getuigen in deze zaak. Wegens poging tot diefstal door inklim ming eischte het O. M. tegen beide verdach ten een jaar en zes maanden gevangenis straf. Ben. tot ridder Oranje Nassauorde H. F. Demes, voorz. van de Conferentie van den H. Vincentlus k Paulo, te Dokkum. Voor vijf jaren benoemd tot: le. Hoofd commissaris van het Ned. Roode Kruis gep. Luitenant-Generaal Ned.-Indische leger H. Bakker, onder gelijktijdige verleening eervol ontslag als Legercommissarls van het Ned. Roode Kruis; 2e. Legercommissarls Ned Roode Kruis Luitenant-Generaal Infanterie P. J. van Munnekrede, lid Hoog Militair Gerechtshof, onder gelijktijdige verleening eervol ontslag als commissaris Ned. Roode Kruis bij lie Dlvlsiegroep. Bij Koninklijk Besluit is de referendaris bij het Hoofdbestuur der Posterijen. Tele grafie en Telefonie, mr. dr. J. G. Blink be vorderd tot administrateur en is hem gelijk tijdig op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen dien sten; is benoemd in vasten dienst tot school opziener voor het lager onderwijs in de in spectie Rotterdam: P. Tazelaar, hoofd eener lagere school te Bilthoven. Bezoek aan „Luctor et Emergo" Van de gebouwen van het Katholiek Te huis „Luctor et Emergo" te Nijmegen, hingen Dinsdag de Nederlandsche driekleur en de geelwitte en paarse wimpels uit ter gelegen heid van 't hooge bezoek van Z.H. Exc. Mgr. I. Verriet O.P., Ap. vicaris van Curacao. In dé groote receptiezaal, welke verlucht is door de schilderingen van de parabel over den Verloren Zoon, door den Domini caner kunstenaar pater Van Bergen,, waren de huisgenooten en de bestuurderen van „Luctor et Emergo" samengekomen om den missiebisschop, die met den innemendstcn eenvoud de mannen begroette, waardig te ontvangen. In de ontvangstzaal was een troon opge richt overhuifd met het bisschoppelijk paars en omgeven door palmen. Het bestuur van „Luctor et Emergo" was zooveel mogelijk vertegenwoordigd en de huisgenooten hadden in wijden halven kring zich geschaard voor den bisschoppelijken troon. Toen Mgr. I. Verriet, vergezeld door'den zeereerw. pater L. Jansen O.P. pastoor der H. Dominicusparochie, begeleid door den di recteur van .Luctor et Emergo", de zaal be trad, rezen allen van hun stoel. De directeur, de heer A. H. Jansen, sprak een kort, harte lijk begroetingswoord, waarin hij vooral deed uitkomen hoe Mgr. allen voor zich had in genomen om deze sociale stichting te be zoeken. Mgr. I. Verriet werd verwelkomd door den directeur van „Luctor et Emergo", den heer A. H.. Jansen, die wees op den bloei van „Luctor et Emergo", het nationaal recias- seeringsinstituut, dat nu geheel in Katho liek beheer is en de hooge bescherming mocht ondervinden van het Nederlandsche Episcopaat. Jongejuffrouw Jansen bood aan Mgr. bloe men aan. De geestelijke leider van „Luctor et Emer go", de weleerw. pater C. Scholbroek, sprak zijn groote genoegdoening uit, dat Mgr. I. Verriet zooveel belangstelling toonde voor het Katholieke sociale werk, dat hier verricht wordt ln het belang van de geslagenen der samenleving. Een Bisschoppelijk woord. Z.H. Exc. Mgr. I. Verriet vond er een edel ge nosgen ln hier onder deze mannen te mogen zijn. Veel had Mgr. van .Luctor et Emergo" gehoord, maar de diepere beteekenis van dit Katholiek sociaal en charitatief Instituut, had hij nu nog nader begrepen. Gaarne had Mgr. de uitnoodiging van pater 3cholbroek aanvaard. En Mgr. had slechts bewondering voor dit werk, dat de nieuwe Missiebisschop, schoon, edel en verheven noemde. Het is ook een mooi en heerlijk werk zich te wijden en zijn beste krachten te geven voor de verheffing der maatschappij en het lenigen van sociale nooden. Meer dan twintig jaar heb ik gewerkt op Curacao en de laatste jaren mocht ik mij, aldus Mgr., meer bewegen op sociaal gebied Velen leden schipbreuk ook op Curagao, maar werden weer gered door de kracht des geloofs. De kracht van het Katholieke so ciale werk is zoo groot, bracht zoovelen weder nader tot het geloof. In ruim 20-jarigen missie-arbeid op Cura gao werd het volk geheven tot hooger geeste lijken en maatschappelijken welstand. De arbeid van Nederlandsche missionarissen voor zeventig jaar in onze West, heeft daar een volk verlost uit de slavernij en den West- Indiërs een menschwaardlg bestaan ver zekerd. De Curagaoenaar is nu tot beschaafd mensch gevormd, die gerespecteerd wordt, die eerbied heeft voor het gezag, en eerbied voor het geloof en in en door het geloof God eert en den priester hoogacht. Het geloof leerde hem lijden en verdragen, ook in tegenslag en armoede God dienen en in Hem vertrouwen; het geloof geeft hem houvast. Het geloof is dan ook ons aller grootste geluk en ons behoud. Een mensch met geloof is rijk en heeft idealen welke boven het aardsche uitgaan. Het geloof Is éen weldaad van God en we moeten mede lijden hebben met de arme stakkerds, die zonder geloof door de wereld moeten en hun lijden nog zwaarder voelen doordat ze geen hoop hebben. Hoe meer wij, Katholieken, mededeelen van ons geloof aan anderen, hoe meer liefde we onzen evennaasten bewijzen. Als priester ben ik naar het vaderland gekomen, vervolgde Mgr. zijn indrukwekken de toespraak tot de aandachtig luisterende mannen, als bisschop sta ik thans ook voor u. Ook ons, aldus Mgr., drukt een zwaar kruis van verantwoordelijkheid. We kunnen het gebed van het Christenvolk, ook van u mannen, niet missen. Bidt een Wees Ge groet voor ons, ik zal het voor u doen. Mannen van diepe geloofskracht kunnen veel dragen en werken het zijn trouwe dienaren van hun God, die zelf mensch ook God dienen. Blijft uw geloof bewaren mannen, als een sterke kracht en innige troost. Mgr. eindigde met zijn groote bewonde ring uit te spreken voor het sociale chari tatieve werk van Lucter et Emergo, waar over Mgr. Gods zegen voor directie en huis genooten afsmeekte. Alle aanwezigen knielden eerbiedig en ontvingen den bisschoppelijken zegen. Op alle mannen hadden de eenvoud en de goedhartigheid van den nederigen missie bisschop zichtbaar diepen indruk gemaakt. Mgr. had hun harten ontroerd en in menig oog blonk een traan. In gezelschap van directie en bestuur be zichtigde Mgr. vervolgens de geheele Inrich ting, waarover hij nogmaals zijn groote be wondering en waardeering uitte. De Westlandsche Vereeniging van Bloem- bollenkweekers heeft Dinsdag onder voor zitterschap van den heer J. v. d. Berg uit 's-Gravenzande, de algemeene vergadering gehouden. Blijkens het Jaarverslag dat uitgebracht werd, was het afgeloopen jaar geveild: 2.083.890 stuks leverbare bollen (v. j. 1.978.535) en 20.835 kg. plantgoed (v. j. 10.651 kg.). De gemiddelde prijs van de leverbare bollen was in het afgeloopen jaar slechts 1.52 tegen 2,77 in 1931 en 4,33 in 1930. Dit is dus wel een bewijs welk een enorme prijsverlaging van bloembollen heeft plaats gehad. De vereeniging besloot in principe om dit jaar drie veilingen van leverbaar, twee van plantgoed en gemengd te houden. Roemruchtige mannen in aandenken hou den is een eereschuld, die tot een dank- schuld uitgroeit als de weldadige invloed van hun leven en werken na hun heengaan velen tot zegen, nog blijft voortduren. Wij meenen daarom den dag van morgen niet onopgemerkt te mogen laten voorbij gaan. De 11 Februari immers is de dag, waarop voor een kwart eeuw een groot man zijn tachtigjarig leven besloot, 't Is de sterf, dag van een vroom priester en ordestichter, van een weldoener der lichamelijk en moreel lijdende menschheid: van Mgr. P. J. Savel- berg. Niet ten onrechte mag hij een groot man genoemd worden. Hoewel uit een aanzienlijk Limburgsch geslacht gesproten en door God met vele talenten uitgerust, ligt toch zijne grootheid niet in een voor de wereld schitterende loopbaan noch in een geruchtmakend op treden. De grootheid van dien vromen wer ker, die niet door stouten opzet, forsche daadkracht, plotselinge intuïties of meesle pende welsprekendheid uitscheen, maar die ingekeerd, zwijgzaam, bijna schuchter zijn weg door het leven ging, is geheel hierin te zoeken, dat hij uit deugd heeft behoord en heeft willen behooren tot wat Sint Pau- lus neemt „het zwakke der wereld". Dat God nu dit zwakke der wereld uitkoos om een grcotsch en nog steeds zegenrijk werk ook weer vooral voor het zwakke der we. reld tot stand te brengen is iets, wat Mgr. Savelberg niet heeft gezocht, maar waartoe hij zich eerder gewillig en gewetensvol ge leend heeft in stille aanbidding van de soms pijnlijke, vaak vernederende leiding zijns Meesters. Een dagblad is zeker niet de plaats om voor datgene, waarin Mgr. Savelbsrg's groot, held eerst en vooral doorstraalt: zijn deug' denrijk zieleleven de aandacht van het le zend publiek te vragen. Wel willen wij hier den door velen gekoesterden wensch onder schrijven, dat binnen een niet al te lang tijdsbestek, zijn deugdenrijke leven in een kerkelijk onderzoek worde vastgelegd. Maar wat op dezen gedenkdag ten volle in een dagblad verantwoord mag heeten is; een dankbaar bewonderende blik op zijn levenswerk: de dubbele St. Joseph.Congre- gatie. Klein begonnen, nu juist 60 jaar geleden, heeft de door Mgr. Sa.velberg gestichte St. Jcseph-Congregatie zich niet alleen alom in ons vaderland, maar ook in België en tot in China verbreid in dienst van de verhe' venste en moeilijkste christelijke charitas, Wie zal ons zeggen hoevelen zij ten zegen is geweest door haar huishoudelijken ar beid in Gezellen- en Retraitenhuizen; door haar zorg voor epileptici en neurasthenie!: door de verpleging van ouden en gebrekkl. gen in eigen en missieland: door de op' vcsding van voogdij- en onwettige kinde^ ren; door de bescherming «n verbetering van roekelooze moeders; door het onderwijs en de bescherming van het kind in school en patronaat en vooral door de liefderijke en gewetensvolle verpleging der zieken ln monumentale ziekenhuizen als (om slechts enkele te noemen) Heerlen, Bussum, Roer mond en weldra Eindhoven? Dit alles nu dankt de katholieke zaak in ons land en elders vooral (wij willen ande^ ren niet uitschakelen) aan het initiatief van Mgr. Savelberg, van den man, over wien getuigd kan worden, dat hij geen en. Kei goed werk naliet, hetwelk zijn hand te doen vond. Hij is nu een kwart eeuw ter ruste inge gaan, maar onverpoosd groeien en bloeien zijn werken, die het ons ten plicht maak ten, hem op dezen dag weer eens in dank- baar-bswonderenden eeibied te gedenken. Mogen zijn werken blijven groeien en hij zelf, de rechtvaardige, ook daardoor steeds in alles voortdurend in aandenken zijn. H. MOSMANS CssR. Pater M. Fransen, uit de Peelparochie Vlierden, is naar de missie op de Phïlip- pijnen vertrekken. Met groote opgewektheid heeft de kerk buurt Dorst bij Breda Dinsdag 9 Februari het feit herdacht, dat haar pastoor, de wel eerw. beer A. den Ronden, vóór 25 jaren daar als zoodanig werd benoemd. De geheele parochie hield 's morgens een algemeene H. Communie ter intentie van haar jubileerenden herder. In de feestelijk versierde kerk droeg deze cm half 10 een plechtige H. Mis van dankbaarheid op. waarna het zangkoor de feestcantate van Dobbelsteen verdienstelijk ten gehoore bracht. Bij monde van den voorzitter der feest commissie, den heer A. van Dijk, had in den namiddag öe overdracht plaats van het H. Hartbeeld, het geschenk der parochianen. Na de inzegening daarvan werd door de leerlingen der beide R.K. Bijzondere scholen het intror.isatieüed gezongen. Van de. gelegenheid om den jubileerenden pastoor geluk te wenschen werd een druk gebruik gemaakt, ook door vele belang stellenden van buiten de parochie. St. Petrus Canisius Retraitenhuis Bergen N.-H. 1013 Febr.: Meisjes (niet beneden 25 Jaar) 13—16 Febr.: Jongenspatronaten <15—17 J.) 1619 Febr.: Vrouwen Derde Orde. 20—23 Febr. Mannen H. Familie. 5—8 Maart: H.H. Middenstand. 8—11 Maait: Meisjes. 13—16 Maart; Kosters. 1922 Maart: Mannen Derde Orde. 2629 Maart; iPaschen) St. Josephsgezellen. 5—8 April: Meisjes. 12—15 April: Dames Middenstand. 18—22 April: Gereserveerd. 23—26 April: Mannen en Jongelingen. Voor inlichtingen en aanvragen tot deel name kan men zich wenden tot den Direc teur van het Retraitenhuis te Bergen (N.-H.). Dokter: „Heeft u twee vensters in uw kamer open gelaten zooals ik u gezegd htb?" Patiënt: „Nou niet heelemaal, dokter, want ik heb maar één venster, doch dat heb Ik dan ook tweemaal achter elkaar opengedaan." (Everybody's Weekly). Met ingang van 5 Februari bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse bij de Kon. Ma rine-reserve luitenants ter zee der 3e klasse bij die reserve L. Krakenburg, A. P. Blok, B. Knopper, J. de Bruijn en C. J. Rameau. Subsidieering werkloozenkassen In de Bondsraadsvergadering van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" te Utrecht, op 9 Februari gehouden, werd door den Bonos voorzitter, den heer J. Andriessen, een uitvoerige inleidingsrede gehouden, waar in een belangrijk deel gewijd werd aan de werklcozenkas en de situatie daarvoor ont staan door de groote en aanhoudende werk loosheid. Daarna werd een algeheel overzicht gege ven van hetgeen 't Bondsbestuur gedaan had om van de Overheid den noodigen steun te krijgen, teneinde de werklcozenkas, waar voor al zeer hooge premies worden betaald, op de gewone wijze te doen functionneeren. Over de resultaten daarvan zeer ontevre den, nam de vergadering met algemeene stemmen de volgende door het Bondsbestuur voorgestelde motie aan: Motie De Bondsraadsvergadering van den R-K. Bouwvakarbeidersbond ,.St. Joseph in ver gadering bijeen op 9 Februari 1932, onder schrijvende den inhoud der motie, aangeno men door de buitengewone Verbondsvergade- ring van 29 Januari 1932 van het R. K. Werk liedenverbond, terzake van de subsidieering, door de Regeering, der werkloozenkassen en niet in het minst dat gedeelte waarin sterke afkeuring uitgesproken wordt over het feit, dat nog niet alle kassen voor een verhoogd subsidie-percentage in aanmerking komen; constateerende, dat door de Regeering nog altijd het stand punt wordt ingenomen •lat in de bouwbedrij ven niet van een crisis-toestand kan worden gesproken, terwijl naar het oordeel dierzelfde Regeering daarin zoodanige hooge loonen worden verdiend, dat op dien grond geen bij zondere hulp aan de werkloozenkas van den R. K. Bouwvakarbeidersbond kan worden ge boden; kennisnemende, van het schrijven d.d. 5 Februari 1932 van Z.Exc. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin aan het Bestuur van meergenoemden Bond wordt medegedeeld dat voor 1932 een hooger subsidie dan 100 pet. niet mogelijk zal zijn en, naast het gebrui ken van de geheele reserve, in overweging ge geven wordt de bijdrage met ongeveer 36 pet. te verhoogen, waardoor alleen deze bijdragen voor de volwassen leden zouden worden ge bracht op 46 tot 63 cent per week: vaststellende, dat de Regeering voor haar meening in zake de afwezigheid van crisis en de aanwe zigheid van de hooge loonen, tot nog toe ln gebreke gebleven is daarvoor eenig bewijs bij te brengen, of zelfs maar eenige motiveering te geven; van oordeel, cat in de bouwbedrijven minstens een toe stand aanwezig is als in andere bedrijven, waarvoor de Regeer'ng wel een crisis-toe- star.d aanwezig acht, toor welks oordeel de Regeering cijfers en feiten ter kennis zijn ge bracht; dat met de grootst mogelijke stelligheid moet worden ontkend, dat in het bouwbe drijf zoodanige loonen worden verdiend, dat het gerechtvaardigd zou zijn, op dien grond de werkloozenkas van den R. K. Bouwvak- arbeidersbond van bijzondere hulp uit te slui ten; dat voor deze opvatting ook voldoende fei tenmateriaal ter kennis van de Regtering is gebracht; dat een geheel verbruiken van de reserves, gedurende 't jaar 1932, den toestand voor de werkloozenkas op 1 Januari 1933 uiterst pre cair maakt, dat gedurende de maand Januari honderdduizenden guldens moeten word'en uitgekeerd dat zonder ernstig gevaar voor het insti tuut der werkloosheidsverzekering zelf, als mede voor den Vakband een verhooging van de bijdrage niet kan worden ingevoerd, daar deze bijdrage reeds zeer hoog en ln feite een crisis-bijdrage is. terwijl de uitkeeringen voor de volwassen leden, voor gehuwden en onge- huwden slechts varieeren resp. van f 1 40 en f 2.35 en van f 1.10 en f 1.75 per dag, gedu rende 50 dagen per jaar, verdeeld in twee termijnen van elk 25 dagen; stelt vast, dat door het standpunt der Regeering en dat van Z.Exc. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid tienduizenden bouw vakarbeiders worden gedupeerd en de werk loosheidsverzekering voor het bouwbedrijf wordt ontwricht; protesteert tegen deze behandeling der le den van den R. K. Bruwvakarbeidersbond; verwacht van de Rijksoverheid alsnog een gewijzigd standpunt, waardoor ook aan de werkloozenkas van den R. K. Bouwvakarbei dersbond een verhoogd subsidie-percentage wordt toegekend, teneinde voor 1932 de regle mentaire uitkeeringen te kunnen verstrek ken; draagt het Bondsbestuur op daartoe allo geoorloofde middelen aan te wenden; deze motie ter kennis te brengen van de Regeerlng en de pers en gaat over tot de orde van den dag. Dinsdagmiddag vond te Almelo een hoofdbestuursvergadering plaats van de vier textielarbeidersorganlsatles, .,De Eendracht" „Unitas", ,„St. Lambertusen de politlek- onafhankelijke textielarbeidersorganisatie, ter bespreking van de door de Almelosche Fabrikanten vereeniging voorgestelde loons verlaging van ca. 10 Over den te volgen weg werd volledige overeenstemming bereikt. Nog deze week zal men zich in een schrijven, waarin de houding der organisa ties wordt bepaald, tot de werkgevers wen den. Belangrijke werken in het Stroom gebied van de Aa Eenige belangrijke werken in het Stroom gebied van de Aa, waaraan verscheidene landarbeiders-werkloozen productieven ar. beid zullen vinden, worden binnenkort be gonnen. Het eerste dezer werken zal door het waterschap „Het Stroomgebied van de Aa" worden uitgevoeid ln eigen beheer. Het betrett het graven van een afleldings. kanaal onder de gemeente Erp. Hier zullen ongeveer tweehonderd werkloozen gedu rende circa negen maanden werk vinden. Een tweede werk zal bestaan ln het ver- breeden en uitdiepen van de „Gooiloop tusschen Erp en Lierop. Ook bij dit werk zullen een paar honderd werkloozen kunnen worden te werk gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10