GEMENGD NIEUWS HET VAN DE IDE GRAPJAS HARLEKIJN] HXTOH LANGS GROOTE BRAND Werktuigenfabriek totaal vernield MISLUKT ZAAKJE STRAATROOF TE ROTTERDAM RIJKSVELDWACHTER BEKOGELD Wegens optreden tegen een molenaarsknecht NEGENHONDERD GULDEN VERDUISTERD DE MOORD TE HEMMEN DE DALENDE MELKPRIJZEN GEZIN DOOR GAS VERGIFTIGD BELGISCHE BLOEM „VOOR EIGEN GEBRUIK" MOTORSCHIP IN NOOD DE BRANDWEER POMPT EEN SLOOT LEEG DIEFSTAL IN RIJWIELFABRIEK ONREGELMATIGHEDEN BIJ HET „GROENE KRUIS" De penningmeester geschorst RADIO-OMROEP Hoe de Koning op Harlekijns stoel ging zitten Naar het Engels ch door J. Scheepens Cocaïne-zwendel te Heerlen In een hotel te Heerlen zijn twee vrouwen uit Keulen en Kerkrade aangehouden, die een kg. cocaine voor f 3000 trachtten te ver- koopen. Bij nader onderzoek bleek, dat de aangeboden cocaïne een minderwaardig ver- doovingsmiddel was. Alles werd in beslag ge nomen. Een Spanjaard en twee vrouwen aangehouden Dinsdagnacht kwam een vrouw bij de politie te Rotterdam aangifte doen van een brutale berooving. waarvan zij het slacht offer was geworden. Zij had op den Schiedamschen dijk een bankbiljet van 500 francs willen wisselen, maar daar alle zaken gesloten waren, wendde zij zich tot twee andere vrouwen. Dezen zeiden, dat zij nigt zooveel geld bij zich hadden, maar zij stelden voor naar het Postkantoor te gaan. Onderweg kwam men twee Spanjaarden tegen, die aanboden het biljet te wisselen. Eerst voelde de vrouw er niet veel voor, maar toen een van de Spanjaarden Nederlandsch geld voor den dag haalde, stemde zij toe. Plotseling trok de andere Spanjaard een revolver en nij bedreigde daarmee de vrouw; de eerste Spanjaard trok haar net biljet uit de han den, waarna beiden op de vlucht sloegen. De politie ging op onderzoek uit en arres teerde kort daarna in de Een drachtstraat een van de Spanjaarden. Het bleek de 29- jarige zeeman T. M. G. te zijn. Hij wilde, ten hij werd aangehouden, juist een huis binnengaan. Ook in dit huis is een onder zoek ingesteld. Hier trof men de beide vrou wen aan, welke in de Karrensteeg waren aangesproker, en die met de benadeelde naar het postkantoor hadden willen gaan. Ook vond men er een geladen revolver. Het wapen is in beslag genomen. De twee vrou wen en de Spanjaard zijn opgesloten. Naar den anderen Spanjaard en het bankbiljet wordt nog gezocht. Het dorpje Putten is in de laatste dagen in rep en roer. Oorzaak is het optreden van den rijks veldwachter J. A. bij arrestatie van den molenaarsknecht H. v. K. Vrijdag j.l. Onder slagen met den gummistok werd H v K. wegens niet betaling van de boete uit zijn werk gehaald. Zijn patroon, H. v. d. Pol, bezig zijnde met malen van melkpoeder, liep daardoor, wegens het vastloopen van de machine, een schade op van 50—60. Of schoon de patroon aanbood de boete voor verdachte te betalen, werd dit door den rijksveldwachter geweigerd en verdachte opgesloten tot den volgenden morgen. Zaterdagavond nam het publiek een drei gende houding aan tegen dien rijksveld wachter en werden hij en een in zijn te genwoordigheid zijnde beambte van de nachtveiligheid met steenen en stokken bekogeld. Zij moesten de vlucht nemen naar huis, 'waarna bij den rijksveldwachter nog de ruiten werden ingegooid. Tot 's nachts één uur bleef het rumoe rig. De gemeentepolitie gelukte het door haar bezadigd optreden de orde te hand haven. Bode aangehouden pe politie te Utrecht heeft een 35-jarigen bode aangehouden, onder verdenking, ten nadeele van de P.E.G.U.S. 900.— te heb ben verduisterd. De aangehoudene had dit geld geïnd op mandaten, die hij ten kantore der maat schappij had weggenomen. De zaak had de aandacht niet getrokken cmdat de betrok kene wel vaker op het PJSG.U.S.-kantoor verscheen. Van het verduisterde bedrag heeft men ƒ700.— kunnen achterhalen. De aangehoudene heeft bekend. Omtrent den moord op de 73-jarige vrouw van B. te Hemmen vernemen wij nog het volgende; De beide mannen, die te Schoonhoven werden gearresteerd, bleken met den moor a niets uitstaande te hebben. Nadat zij Dins dag door den rechtercommissaris te Arnhem gehoord waren, zijn zij weer op vrije voe- tij gesteld. Van den vischventer H. H. uit Opheusden zijn echter bezwarende omstan digheden gevonden. Bij een huiszoeking m zijn woning werd geld gevonden, waarvan do vrouw van H. niets afwist. Voorts is gebleken, dat H. meermalen bij de vermoorde vrouw van B. visch afleverde H. is Dinsdagmiddag naar Arnhem over gebracht, teneinde door den rechtercommis saris te worden gehoord. Zes cent per liter In vele dorpen van Oostelijk Noord-Bra. bant wordt de melk thans verkocht voor den prijs van zes cent per Liter, een laagte, record. Ternauwernood aan den dood ontsnapt Dinsdagnacht begaf de echtgenoote van den heer V. te 's-Gravenzande zich even naar de keuken. Zij bleef eenigen tijd weg, waarop haar man die in bed was gebleven, haar riep. Er volgde echter geen antwoord, zoodat de heer V. ongerust werd, en ging zien waar zijn vrouw bleef. Hij trof haar in bewusteloozen toestand in de keuken aan. De heer V. wilde zijn vrouw weer in bed brengen, doch voelde ook zichzelf onwel wor den. Hij sloeg daarom een ruit in, waarna het gas kon ontwijken. Van het gasstel in de keuken was de slang los, terwijl de kraan open stond. Een geneesheer, die ijlings werd gewaar schuwd, gelukte het na geruimen tijd om de levensgeesten bi) de vrouw weer op te wekken. Intusschen bleek ook, dat drie kinderen, die op de tweede verdieping sliepen, door het gas waren bedwelmd. Zij klaagden over zware hoofdpijn en onpasselijkheid. Het is niet onwaarschijnlijk dat de gas kraan reeds openstond toen de vrouw in de keuken kwam, waardoor zij bewusteloos ge raakte. De mazen van het net Men bericht ons van de Zuidelijke gren zen: De vindingrijke mensch schijnt er altijd op uit te zijn in de een of andere wet de befaamde „mazen van het net" op te zoe ken en daar doorheen te glippen. Dit ge schiedde den laatsten tijd in verscheiden grensstreken ten aanzien der bepaling, dat buitenlandsche bloem tot een hoeveelheid van 50 K.G. „voor eigen gebruik" mag wor den ingevoerd. Dit „eigen gebruik" nu wordt door velen zoodanig opgevat, dat dagelijks soms meermalen vijftig K.G. „voor eigen gebruik" wordt ingevoerd. Vooral werkloo- zen houden zich met dezen import van Bel gische bloem bezig. Belanghebbenden by de uitvoering der Tarwewet hebben zich met Den Haag in verbinding gesteld, opdat aan een en an der een einde kome. Naar verluidt zullen thans maatregelen worden genomen, opdat niemand „voor eigen gebruik" meer zal kun nen invoeren dan aan de hand van de sterkte van zyn gezin aannemeiyk kan wor den gemaakt. De opvarenden bijtijds gered Dinsdagmiddag te balf drie ontdekte de brugwachter v. d. B. te Naarden, dal ci een schip ter hoogte van fort Ronduit in het Naarder Hop de noodvlag had uitgestoken, waarop hij zich onmiddellijk met de politie te Naarden in verbinding stelde. Deze waar schuwde op haar beurt de politie van Hul zen, die zich met de havenboot naar het in gevaar verkeerende schip begaf. Dit bleek te zyn het motorschip „Samenwerking" van de gebroeders Los uit Amersfoort, dat den dienst tusschen Rotterdam en Amersfoort vla Am sterdam en de Zuiderzee onderhoudt. De machinekamer en het ruim waren voi water geloopen ten gevolge van het feit dat het schip te diep was geladen en er een hevige golfslag stond. De schlppei .np', zün knecht zaten in den roef, die nog net boven water uitstak. Zij kondén Juist bijtyds het zinkende schip verlaten. Behalve door de havenboot werd nog assistentie verleend door het motor schip „Burgemeester van Amersfoort", dat de „Samenwerking" later aan den grond heeft gezet. In het ruim bevond zich een hoeveelheid balen gerst en op het dek stand een aantal vaten met vet. Hedenochtend vroeg zal men trachten een bovenlast te lossen en het schip leeg te pompen. O In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak een geweldige brand uitgebroken in de fabrieken van industrie-, landbouw- en zuivelwerk- tulgen, annex woonhuis, toebehoorende aan den heer A. Lanfers, en staande te Eelders- wolde, op een half uur afstand van Gronin gen. Toen de brand uitbrak was niemand in het gebouw aanwezig. Een overbuurman, die door het loeien van de vlammen wakker was geworden, waarschuwde de brandweer van Groningen, die contractueel verplicht is om ook hier, hoewel dit buiten de gemeente Groningen valt, hulp te verleenen. De Groningsche brandweer vertrok onmiddellijk met een motorspuit naar de plaats van de brand, doch had het ongeluk om vlak by het brandende gebouw met de motorspuit in een greppel te geraken, waardoor deze niet ge bruikt kon worden. Onmiddellijk werd tele- cnisch een tweede motorspuit gewaarschuwd, die spoedig ter plaatje verscheen en einde lijk met drie stralen water kon geven in de loeiende vuurzee. Ook hierby werden echter groote moeilijkheden onderzonden, aange zien het water over eer. afstand van 300 M, uit een tochtsloot moest worden gehaald. Intusschen werd het vuur door den krach- tigen Oostenwind dermate aangewakkerd dat weldra aan blusschen niet meer viel te denken. De bewoners aan den overkant van de straat moesten worden gewaarschuwd zich gereed te houden om ieder oogenblik hun woningen te verlaten, aangezien de hevige wind een waren vonkenregen om deze huizen deed nederdalen. Om twee uur bleek, dat de brandweer verder niets meer kon uitrichten, aangezien de tochtsloot, die het bluschwater moest leveren, leeg gezo gen was. Men was toen wel gedwongen het gebouw tot den grond toe te laten afbran den. Hoe groot de schade, die werd aangericht, ongeveer bedraagt, kon niet worden vastge steld, aangezien tie eigenaar, de heer Lan fers afwezig was. Wel zijn groote voorraden, die stonden opgeslagen verwoest. Verzeke ring dekt echter deze schade. Veel van het gestclane in beslag genomen De brigade-commandant der rijksveld- wacht te Weesp is er thans, aldus bericht „De Telegraaf", in geslaagd, een der verdachten aan te houden, betrokken by den diefstal van rijwielonderdeelen welke verleden jaar in de rijwialfabriek ,De Magneet" te Weesp plaats had. Maandagmiddag heeft deze brigade-com mandant een groote party rywielonderdee- len, klaarblijkelijk van gentemde diefstallen afkomstig, in beslag genomen bij een rijwiel handelaar te Hilversum. Een vyftigtal tor pedonaven was door hem verkocht aan een collega te Hilversum. Beleen waren zich er niet van bewust, dat de rywielonderdeelen van diefstal afkomstig waren. Her onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de party onderdeelen, tot een gezamenlijke waarde van c.a. 400, verkocht was door een chef der rijwlelfabriek „De Magneet". Deze afdee- lingschef heeft bevestigd, de onderdeelen aan een rijwielhandelaar verkocht te hebben, doch weigert op te geven, hoe hy aan die onderdeelen gekomen is. De torpedonaven zyn echter dezelfde als die, welke deel uit maakten van de groote party naven, welke in genoemde rijwielfabriek ontvreemd is. De ryksveldwacht heeft den chef aange houden. Hij is ter beschikking van den offi cier van Justitie te Amsterdam gesteld. By het onderzoek Is de riiksveldwacht ook nog een ander strafbaar feit op het spoor gekomen. To ennl. in verband met de ver missing van genoemde party torpudonaven uit „De Magneet" een bezoek werd gebracht aan de kelders, welke zich bevinden onder het hoofdbureau van politie te Amsterdam, om na te gaan, of aan de in beslag geno men fietsen zich weiilcht ook naven bevon den, welke van den „Magneet"-diefstal af komstig konden zijn, ontdekte nien een ry- wiel, dat ten onrechte het „Magneet"-merk droeg. Het was afkomstig van een rywiel- handelaar te Amsterdam, tegen wien proces verbaal werd opgemaakt. Het rywiel ls ln beslag genomen. Het hoofdbestuur van het Llmburgsche „Groene Kruis" heeft per circulaire bekend gemaakt, dat de pennningmeester dier ver- eeniging te Sittard geschorst is uit zijn functie. Men wordt verzocht geen correspon dentie en afrekeningen meer aan diens adres te zenden, wy vernemen, dat dit besluit van het hoofdbestuur van het Llmburgsche „Groene Kruis" verband houdt met gepleeg de onregelmatigheden. DONDERDAG 11 FEBRUARI 1932 HUIZEN, 298 M. 8.00—9.15 K. R. O. 10.00 N. C. R. V. 11.00—2.00 K. R. O. Hierna N. C. R. V. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig Halt uurtje. 12.15—2.00 K. R. O.-orkest o. J. v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00— 3.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Concert. P. C. Brederode (zang) en Th. v. d. Pas (piano). 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbu reau. 8.00—10.45 Concert N. C. R. V.-Kiem- orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk. Mara Dijx- hoorn (sopraan). O.a. Sinfonia van C. Ph. E. Bach. 9.00 Ouderuurtje. 9.30—10.45 Ver volg concert. 0.a. Ouverture en Fantasie „Zigeunerbaron", Strauss. 10.4511.30 Gra- mofoonpl. Ca. 10.00 Vaz Dias. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A. V. R. O.- uitzending 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. Mevr. Bruin-Koch (piano), Bram Misset (zang) en Egb. Veen (bege leiding). 11.00 Cursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg Solistenconcert. 12.00 Gramofoon platen. 12.30 A. V. R. O.-Kleinorkest o.i.v. N. Treep. 2.00 Halfuur voor de Vrouw. 2.30 Pauze. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoon platen. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Omroeporkest 0. L v. N. Treep. Hilmar Biche (zang). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramoloon- platen. 8.15—10.30 Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Albert Spalding (vi ool). In de pauze van 9.009.25 Voordracht over moderne zangdeclamatie door Ma- riette Serié. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gramo- foonpl. 11.00—12.00 Aansluiting met Caba ret „La Gaité", Amsterdam. The Original Ramblers o. 1. v. Theo Uden Masman. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen wijding. 12.20 Reginald Foort (orgelcon cert). 1.20 Gramofoonplaten. 1.35 Sted. Or kest Birmingham o. 1. v. Leslie Heward. 2.05 Lezing. 2.25 Voor scholen. 3.20 Kerk dienst. 4.25 Jack Payne's BBC-dansorkest. 4.50 Grosvenor House orkest. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Reg. Paul speelt Haydn's piano-muziok. 7.10 Duitsche cause rie. 7.40 en 7.50 Lezing. 8.20 BBC-theater orkest o. 1. v. Woodgate. M. m. v. sopraan, bariton en koor. O.a. uit „Die lustige Wit- we", Léhar, en „Young England", Ciutsam Bath. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Con cert. Elena Gerhardt (zang) en Angus Morrison (piano). 10.50 Kerkdienst. 11.15 —12.20 Jack Payne's BBC-Dansorkest. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05; 12.50 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Vervolg concert. O.a. Uit „Cavalleria Rus- ticana", Mascagni. 9.20 Concert o. 1. v. Wai- ther Straram. O-a. 8ste Symphonie Beet hoven en „Iberia", Debussy. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20-1.20 Concert uit Hotel Palace. 3.104.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 7.30—9.35 Concert o. 1. v. Egisto Tango, m. m. v. Omroeporkest en solisten. O.a. Symphonie d-moll, Franck en duetten uit „Manon", Massenet en „Othello", Verdl. 10.10—11.50 Dansmuziek o. 1. v. Jens Warny. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Or kestconcert. 11.20 Gramofoonplaten. 12.25— 1,50 Concert o. 1. v. Éysoldt. 4.205.20 Con cert uit Frankfurt. 7.20 Concert o. 1. v. Wolf. O.a. 1ste Hong. Rhapsodie, Llszt en concertwals E-dur, Moszkowslcy. 8.05 „Wie ner BUdnisse", „Josef Haydn" m. m. v. or kest. 9.25 Berichten en hierna tot 11 20 Con cert o. 1. v. Wolf. BRUSSEL, 608 en 338 M. 508 M.: 12.35 —2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o. i. v. Kumps. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Or kestconcert o. 1. v. Kumps. O.a. Fant. „Boc- cacio'Suppê en Fant. „Manon". Masse net. 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o. 1. v. Fr. André. 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Concert door het Omroep orkest. O.a. Ouverture Diebische Elster, Rossini en La Feria, Lacome. 9.20 Vervolg concert. O.a. Fant. Cavalleria Rusticana, Mascagni. ROME, 441 M. 8.20 Concert o. 1. v. Olivlero de Fabritius, o.a. Ouverture Obe- ron, Weber en Schotsche symphonie, Men delssohn. In het kamp der Mongolen ▼▼TT De oude Süböt&i, bijgenaamd de leeuw, of ook de arm van den onoverwinneiyke, snoof verzadigd op en wierp de gouden lardeer- naald, warvan hy zich by het eten bedien de, terzijde. Lettend op iedere beweging van zyn heer, reikte een Uigurische slaaf hem het aarden drinkvat met smallen hals en gevuld met schuimenden koemis. De grijze veldheer sloot de oogen half en dronk gulzig. Zijn ademsappel die ver uit den hals naar voren stak ging op de maat mee op en neer. Toen Bartolomel di Candiano. de geheime gezant der Republiek Venetië, dat zag, legde hy met een zucht van verlichting de reep gerookt, zoet smakend paarden- vleesch neer, waaraan hy kauwde en gaf hel, tegelyk met den sleutel aan den slaaf terug. Bliksemsnel was alles verdwenen. De slaaf reinigde de schotels met een stroowisch van gedroogd gras en zetelt ze behoedzaam tegen den wand van de tent, Schynbaar onverschillig, terwyi hy In wer- keiykheid in een minimum van tyd alles door de halfgeopende oogleden zag, at de fUnopvoede mandarijn Tschang Jltschu van een porseleinen bordje zijn rijst; zorgvuldig zonder haast gebruikte hy de eetstokjes. De gladde koralen kogel, die op zyn muts schit terde, duidde zijn hoogen rang aan. zyn bonte wyde kaftan, waarin een reeks dieren en bladeren Ingewerkt was, stak keurig tegen den achtergrond van den zwarten fluweelen wand af. Vier Terchanen, krygers, die van alle las ten bevryd. bovendien nog 9 misdaden on gestraft mochten plegen en eerst voor de tiende aan het rechtsgebied der Kans on derworpen waren, zaten tegen elkander aan- gehurkt, rond den legeraanvoerder en volg den met begeerige blikken het vat vol koe mis. Sübötai zette de buikige flesch van den mond, aarzelde een weinig, toen reikte hy ze ten teeken van byzondere welwillendheid aan den vreemdeling. Signor Bartolomeo wist dit voorrecht te waardeeren; hy deed een poosje of hij dronk en gaf toen het kruikje aan den Chinees. Drie Russische slaven, krachtige jonge kerels metg ebruinde huid en roode lappen droegen uit het aangrenzende gedeelte der tent in hooge kruiken arak. rijstbrandewijn, tarassum, melksnaps en zoe ten Perzischen wyn. De gouden Miskelken eens in Byzantynsche heiligdommen buitge maakte voorwerpen van den laatsten tocht tegen Kiew, fonkelden voor ieder der zitten- aen. Niet langer meer betaamde het zwygen. dat gedurende den maaltijd voorgeschreven was. Sübötai begon het eerst een gesprek. Met schelle stem vroeg hy den vreemden ge zant naar de redenen van zyn verre reis. Een plotselinge rlbbestoot schrok den jongen Ita- liaanschen tolk, die achter den Venetlaan stond uit zijn droo 'ien op, dc:2 kleurde hef tig en haastte zich de woorden van den veldheer te vertalen. De diplomaat lachte tevreden, streek met de hand zijn fluweelen toga, die met drie hoekige purperen borduursels versierd was. glad, rinkelde met zijn gouden borstketting en antwoordde: „Doorluchtige veldheer, my voerde hier- hee- bewondering en de wenseh, met eigen oogen den onoverwinnelijken heer- scher der wereld te aanschouwen, wiens roem den machtigsten wapenlelder der geschiede nis verduistert en de heele wereld in verba zing brengt." De tolk stamelde en raakte ln verwarring. stotterend en zweette. Slechts met moeite vertaalde hy deze tegenspraak in de Mon- goolsch-Migurische taal, die noch deze over dreven noch versierde zinswendingen kent. „Zeg hem," antwoordde Sübötai kort en ongeduldig, „dat slechts een domkop mis schien gelooven zou, dat iemand uit louter nieuwsgierigheid de halve wereld zou door kruisen. Hy moet ons mededeelen. waarom hy hierheen kwam en zonder veel brutaal van woorden." Signor Bartolomeo verbleekte en geraakte in verledenheid. De scherpe oogen van den legeraanvoerder rustten doordringend op hem van onder het lage vooruitstekende voorhoofd. Met breeden rug, gebogenhet hoofd in de armen geborgen, alc bereidde hy zich voor tot den sprong, zoo schouwde de oude leeuw op den aankomelirg. Die had zyn tegenwoordigheid van geest slechts voor een moment verloren. ,De berichten over de macht en den roem van het Mongoolsche rijk," betuigde hy, .kunnen Iemand zelfs nog tot een langere reis bewegen. Ik heb overigens ook nog koop mansplannen: Ik heb mooie en kostbare wa ren meegebracht" „Waren hebben wy genoeg en gratis uit geheel Azië", antwoordde Sübötai, maar wei nig overtuigd. Het geluld van schreden onderbrak het gesprek. Een Jonge Mongool in leeren kaf tan schoof met gebiedend gebaar het voor hang der tent opzij. „Mendu!" riepen de aanwezigen ln koor en zy bogen zich diep neer, terwyi zy de gevouwen handen tegen het voorhoofd hiel den. „Mendu 1" antwoordde de binnentredende langzaam. Het was Baldal, de zoon van Tschagatal, een der vele jonge prinsen uit het geslacht der Khans. Terwyi de anderen nog in ge bogen houding bleven om ln hem het heilig bloed van den grooten Tschlngts Khan te vereeren, noodigde hy door een handbewe ging, weer te gaan zitten; toen liet hy zich rwaar op een hoop schapenhuiden vallen. Een slaaf bood hem knielend koemis aan. Baldal, zoon van Tschangatai, had een stevige, gedrongen gestalte, hy had kromme beenen, en een echt Mongoolsch gezicht: duistere blik, wreede opgetrokken lippen en bleeke harde oogen. Het kinderiyke nieuws gierigheid beschouwde hy de kleeding van den vreemdeling. „Wie is dat?" vroeg hy den veldheer. „Een gezant uit een verre stad in het Wes ten, die nog aan gene zUde van den Don ligt." „Wat wil hy?" „Vraag het hem zelf, Baldal!" „Wat wilt ge?" begon de Khan nogmaals. „Tic kwam", begon de Venitiaan, bombas tisch; „verteerd door het verlangen, de hee- ren der wereld te zien, te huldigen do over winnaars der Perzen, Turken, Cnineezen, Tscherkessen, Armeniërs, Russen, Kiptsclia- ken, Tartaren, Baschklren, Bulgaren. Kirgie- zen en Koerden; my te neigen voor den ver heven vernietiger der horden van Kara-Kital, der yzeren en gouden dynastie. Badend in zyn zweet van opwinding ver taalde de tolk met aangroeiende snelheid, Baidal Khan luisterde onverschillig toe en peuterde met de scheede van zyn kort, ge kromd mes ln de aarde. „Wat voer Je daar uit, schelm?" vroeg de Koning, „steel je soms m'n beste druiven?" „Maak u niet bezorgd, sire," lachte Harlekijn; „gaat u maar op dien gemak- keiyken stoel zitten, dan zult u eens wat beleven." De Koning voldeed aan de uitnoodiging en ging zitten. Harlekyn had alles zóó geschikt en geregeld, dat de stoel onder het gewicht van den Koning de druiven perste en het nat door een püp tot vlak voor den mond van Z. M. bracht. Harlekyn draaide het kraantje open en de Koning deed zich te goed aan een heer'ijken, verfrisschenden drank. „Dat smaakt!" riep zyne Majesteit, „ik ben van plan hier den heelen dag te biyven zitten!" 28 Maar voor u verander ik nooit! mom pelde zy. Kij drukte een eerbiedigen kus op haar voorhoofd. God moge je zegenen, beste kind. Zij volgde hem tot aan de deur. Richard! sprak ze. Hy wendde zich om. Ik meende het niet, hoor, van dat blau we potlood. Gebruik het maar zoo dikwyis ge wilt. Doe het geru9t! Het zou wel eens de laatste maal kunnen zyn! Goed, uitstekend, Carina! Hy verliet de kamer, den bundel paperas sen stevig onder den arm gedrukt. Hij kon nog slechts hopen, dat Malloiy nog eens tot het besef zou komen, welk een hoogbegaafde vrouw hy ging huwen Maar Jim was misschien wel het minst daartoe in staat. Grove was bang integen deel, dat hy zou trachten al wat ongewoon en beminneiyk was, in Carina te veran deren. Tot laat in den avond werkte hy aan het doorlezen van Carina's boek. Er was voor oogen als de zyne een kleine, voor anderen een onmerkbare zwenking halverwege het boek, welke hy toeschreef aan haar gewy- zigde levensomstandigheden, aan Mallory's invloed misschien. Maar het boek was goed, uitstekend zelfs, daaraan viel niet te twij felen. Het zou mevrouw Mallory een succes en een roem brengen, welke Carina Ramsden nooit had gekend. Succes dat Jim Mallory ongetwyfeld weinig deftig zou vinden. Hy zal het haten, sprak hy by zich zelf. Toen hy haar den volgenden morgen het boek terug gaf. sprak hy enkele fijngekozen woorden van lof. Carina bloosde heerlijk, want hy hield gewoonlijk meer van kritiek dan var. loftuitingen. Dat beteekende dus heel wat, en Carina, die het aangenaam vond en streelend, toonde dit ook. Als uw oordeel er over gunstig ls, Richard, laat het me koud, wat anderen er van zeggen. Zelfs Jim? Ik heb me zelf er op voorbereid, zoo sprak zy, dat ik niet eens behoei te ver wachten, dat Jim belang gaat stellen u> mijn werk. Richard zag haar bevreemd aan, maar antwoordde niet. Ze scheen zelf voldoende hiervan overtuigd, om die zekerheid nog aan te dikken. Ze maakte zich daarom trent schynbaar geen illusies. Ze trad met hem in het huwelijk, wel bewust van het geen hy laken of prijzen zou. En dat stemde Grove niet gelukkiger, toen hy den volgen den Maandagmorgen afscheid van haar nam en naar Falmouth terugkeerde. Carina had een weinig geschreid, Iets wat hy haar nog nimmer had zien doen. Het was natuurlijk krankzinnig, maar zy kon de gedachte niet verdragen, dat zy er nog eens ooit behoefte aan zou kunnen gevoe len Richard Grove te spreken over haar werk, en hem als van ouds om raad te vragen, en dat het hem dan niet vergund zou zyn, tot haar te komen. Daarover had Mallory in al te duidelijke taal zyn meening te kennen gegeven. Ze had zoo gewenscht, dat beide mannen een poging hadden gedaan, om elkander te begrijpen en te leeren hoogachten..,. Het zou voor haar alles zooveel gemakkeiyker hebben gemaakt. DERTIENDE HOOFDSTUK Carina bevond zich op de huwelijksreis, teen haa: jongste roman by den uitgever vevi-heen Ze had lady Murray verzoo it. :;na" slechts één present-exemplaar te zenden, <n de recensies bij haar brieven in te sluiten. Al dus hoopte zy de zaak voor Jim geheim te houden, totdat hy er zich minder vijandig tegenover zou toonen. Ze had met 'n weinig haast de proeven ge corrigeerd tydens een koude, regenachtige week in Zwitserland. Mallory was onkundig van de wyze waarop zijn vrouw haar tijd ge bruikte, terwyi hy wandelingen en bergtoch ten maakte in den plasregen, en zy binnen bleef en zich voor zyn afwezigheid troostte met het verbeteren der haar toegezonden proefvellen. Het natte weer was een ware uit komst, want zy had kou gevat e:i het was op Mallory's eigen raad dat zy binnen blUven zou, terwyi hy, de tegen regen en onweers buien geharde sportsman, door de bergen dwaalde. In zyn liefde voor de sport in haar meest verscheiden soorten, was hij nog een echte jongen overigens. Maar bovendien, de aan wezigheid van Carina deed hem dubbel alles genieten, iets, waarover hU zelf wel 't meest verwonderd was. Het was zulk een bemmne- ïyke verschynlngen ze behoorde hem toe. Al de schaduwkanten, welke tydens hun korte verloving hem kregelig hadden gemaakt, hy had zich aangewend om er geen oogenblik na hun huweiyk meer aan te denken. En hy ge voelde dat hy nog nooit zóó bemind had als thans. Carina was een volmaakte vrouw. Ze waren samen alleen in deze schitterende Alpen wereld. Zelfs ai regende het, zooals dien herfst gebeurde, onophoudelijk, al vie! de re gen by stroomen neer. gevoelde hy zien niet in de geringste mate minder aangenaam ge stemd door het onbarmhartige weder. Mijlen kon hy loopen en klimmen, steeds met de vreugdevolle gedachte, dat, wanneer hy straks in het hotel terugkeerde, Carina hem wachten zou, gereed cm hem z'n thee te schenken. Hij was ln staat hun zitkamer uit te teekenen, waar zy altyd trachtte het zoo huiseiyk mogeiyk te maken op hun rei2en, en waar zij zweefde, meer als een weldoende geest dan als een vrouw. Carina, slank en toch niet tenger, met haar donker naar, haar donkere oogen, haar bleek, gevoel vol gelaatDe breede, ovale wenkbrauwen, de fyngeronde kin. Het duurde niet lang of ze besloten naar Italië te reizten. Voor Luzern was het te ver in 't seizoen, vooral nu 't zoo nat was. Carina had Jim verteld, dat de maand November soms zoo schitterend kan zyn in Rome, met nog den stillen naglans en de warmte van den voorbyen zomer. Ze was meer verlangend er heen te trekken dan hij; ze sprak somtijds van bezoeken aan oude kennissen daar, die zy zoo gaarne nog eens zou terugzien. Mallory was niet in stemming om de oude vrienden van Carina te bezoeken, evnnmin als zyn eigen kennissen, doch hy maakte geen bezwa ren. Hij gaf toe aan haar geringste wonscnen. Nog nooit in zyn leven had hy zoo weinig eigen voldoening betracht. Het was duideiyk dat hy hun afwezigheid buitenslands slechts verlengde, omdat zyn vrouw dit zoo ver langde. Het viel haar zwaar al ver moedde hy dit nimmer naar Llnfold te moeten terugkeeren. Ze had een gewaar wording dat het leven daar anders zou zyn. Ze vreesde voor haar nieuwe plichten ginds, en misschien was zy bang, dat zy in de vervulling daarvan Jim niet volkomen te vreden zou kunnen stellen. Eind November reisden ze af naar Italië, in iedere plaau van belang hun reis onder brekend. Haar geestdrift voor kunst en ge schiedenis was niet te verzadigen. Mallory gevoelde noch voor 't een, noch voor 't an der; zyn vroegere opvoeding had zyn sym pathieën in een geheel andere richting ge leid: voor hem bete ekenden kun6t en ge schiedenis niets of althans zeer weinig. Maar hy volgde zijn vrouw door de kerken en de musea als een groote trouwe nond. Soms kwam de vraag dan wel eens oy hem op: Zal Carina even gelukkig zyn op Linfold als zy was in Italië, haar tweede tehuis door haar zoo hartst»:bteiyk bemind? Voor het eerst bemerkte hij, hoe uitstekend zy met alles op de hoogte was, en hoe meesteriyk zy de taai sprak, als 't moest zelfs in verschillende dialecten. Te Linlold zou zy van dit alles als 't ware worden af gesneden. En ny zag ook, dat naar geluk niet afhing van naar omgeving; dat zij in tegendeel bronnen van vermaak en belang stelling in zichzelf vond. Hy voigde haar peinzend door ae wonderiyke kathedralen van Milaan, Venetië en Florence, waar zij thuis was, en hy zich zulk een onbeholpen vreemdeling gevoelde. (Woordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 11