KENNEMERLAND J. Lottgering Stofzuigerhuis MAERTENS Tegen onaangenamen reuk De huurdersstaking te IJmuiden HEVIGE BRAND TE LIMMEN De loonsverlaging aan de Hoogovens De Ned. Handels- en Landbouwbank Heden failliet verklaard STAATSLOTERIJ Stoemen en Persen van Hoeden VERVEN VAN SCHOENEN De eerste uitzetting FIRMA v. d. ROER 8C Co. TE BEVERWIJK BEVERWIJK IJMUIDEN VELSEN HEEMSKERK MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van Besommingen UIT DEN OMTREK LISSE SASSENHEIM HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Philips Radio-Toestellen NOORDWIJKERHOUT ZANDVOORT VEREENIGING VAN AUTOMOBIEL- BEZITTERS In den Kring West-Friesland uit den mniiri »Ik wii niet nalaten TELEGRAFISCH WEERBERICHT INGEZONDEN Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Alle merken stofzuigers MARKTNIEUWS Ververij en Chemische Wasscherij Groote Houtstraat 5a, Tel. 10771 Hedenmorgen is men te IJmuiden overge gaan tot de gerechtelijke uitzetting van een huurstaker, die een perceel bewoond aan de Ieperstraat. Door de autoriteiten waren uit gebelde maatregelen getroffen om ongere geldheden te voorkomen. Omstreeks half negen arriveerde een sterke politiemacht, bestaande uit 35 man, voor het meerendeels rijksveldwachters, die de geheele omgeving afzetten. De commissaris van politie en de inspecteurs waren aanwezig. Om half tien begon deurwaarder Holenberg met de uit oefening van zijn taak. Allereerst werden nog een aantal personen verwijderd, die blijkbaar niet in de woning thuisbehoorden. Een zuster van de vrouw des huizes wei gerde de woning te verlaten en moest met geweld verwijderd worden. Onmiddellijk daarna werden de meubelstukken door een paar gerequireerde krachten naar buiten gedragen. Toen alles op straat stond, kregen eenige geestverwanten verlof om den inboedel weg te brengen en in minder dan geen tijd waren de meubels in verschillende woningen in de omgeving ondergebracht, waar ook de bewoners een onderkomen vonden. De man was naar zijn werk en vond bij zijn terugkomst de woning reeds ontruimd. Een tweede uitzetting, die in de Ahorn- straat zou plaats hebben, kon niet doorgaan, daar de man ongesteld geworden was. Dr. Oepts, wiens hulp ingeroepen was, verklaar de, dat de man de woning niet mocht ver laten. De uitzetting werd daarom uitgesteld. Aan den ingang van de Iepenstraat stond den geheelen ochtend een groot aantal be langstellenden. Naar wij vernamen, zullen binnenkort meerdere uitzettingen volgen. STAKING VAN BETALINGEN. Nader vernemen wij, dat een accountant een onderzoek instelt, terwijl de zaak aan een advocaat in handen gegeven is. Hangende het onderzoek kunnen geen verdere mededeelingen worden gedaan. Ongeval bij de Hoogovens Hedenmorgen is de gehuwde arbeider G. de Waal, wonende te Umuiden-Oost, op het Hoogovenbedrijf bij het smeren met een loopende transportband in aanraking geko men. De man kreeg wonden en kneuzingen aan hoofd en armen. Nadat de verband- dienst van de fabriek hem den eersten hulp had verleend, werd hij voor nader onderl zoek per ziekenauto naar het Roode Kreis- ziekenhuis te Beverwijk overgebracht en al daar verder behandeld. OUDERAVOND Gisteravond werd in hét K. S. A.-gebouw een ouderavond gehouden van het jongens- patronaat. De talrijk opgekomen ouders en leden werden door den directeur, den weleerw. heer kapelaan Westerhoven, hartelijk wel kom geheeten, waarna door het Kleinkoor der jongens, dat onder leiding staat van den heer S. Schelvis, eenige aardige liede ren ten gehoore werden gebracht. Er werd goed gezonnen, waarvoor de jongens een luid applaus in ontvangst hadden te ne men. De heer J. Vessies zorgde voor een goede begeleiding. De bekende prof. Antonini hield de aan wezigen vervolgens geruimen tijd bezig met zijn aardige goocheltoeren en zijn sprekende pop. Zijn optreden was weer een uitbundig succes. Tijdens de pauze draaide het rad van avontuur om aardige prijsjes, waarbij het zeer geanimeerd toe ging. Na de pauze trad het koortje nog eens op met een paar liederen, waarbij vooral het soldatenliedje, waarvan het refrein door de aanwezigen met veel élan werd meegezongen, groot succes had. Ook prof. Antonini zorgde nog voor e eenige prettige oogenblikken en toen kape laan Westerhoven een dankwoord sprak, kon men op een zeer genoeglijken avond terugzien. R.K. PROPAGANDACLUB „PATER PRO" Donderdagavond 8 uur wordt een verga dering gehouden door de R.K. Propaganda- club .Pater Pro". Behandeld zal worden het leven van Maarten Luther. Ieder wordt uitgenoodigd deze zoo be langrijke lezing te komén bijwonen. De vergadering wordt gehouden in de St. Jo- zefgezellenvereeniging aan den Arendsweg. Voor het Crisis-Comité. De Beverwijk- sche Harmoniekapel is voornemens om Za terdag a.s. een straatconcert te geven, waar bij gecollecteerd zal worden voor het Crisis- Comité. Coöperatie „Algemeen Belang". Dins dagavond hield de Ooöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Algemeen Belang" haar goed bezochte jaarvergadering ln de bovenzaal van „Oud-MeeTenstein". Na goedkeuring van het jaarverslag, de balans en de verlies- en winstrekening, werd het dividend voor de leden vastgesteld op 10 pCt. (vorig Jaar 9 pCt.), waarvan de uitbetaling zal geschieden op Donderdag 11 dezer, des n.m. van 1.305.30 en van G8.30 uur, ten kantore der vereeniging. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden G. J. Bos, H. J. v. d. Plas, W. Walter en H, van Zutphen her kozen. In de plaats van den aftredenden commissaris B. Smit, die reglementair niet herkiesbaar was, werd de heer Ph. M. Pat- tes gekozen. Na eenige discussie werd besloten ln ver band met het afloopen der Koninklijke be williging in 1933, om de vereeniging en het door haar uitgeoefende bedrijf wederom voor den tijd van 30 jaren te continueeren. Aan de commissie, gevormd uit het be stuur en de leden, werd opgedragen de ver gadering voor te lichten omtrent de wijzi ging van de wettelijke aansprakelijkheid en de noc-dige voorstellen tot reglementswijzi ging te doen. Statuten. De „Stscrt." bevat de sta tuten van de Naamlooze Vennootschap Ver zekering Mij. „Noord-Holland" en van de N.V. Bouw- en Exploitatie-Maatschappij „Noorduin" beide alhier. PLAATSELIJK CRISIS-COMITÉ Sedert de vorige opgave ontving de pen ningmeester in totaal f 1245:96. Als bate van het Kerkconcert in de oud- Katholieke Kerk te IJmuiden, kon aan den Penningmeester worden afgedragen f 148. De straatcollecte met muziek (vliegende colonne) heeft netto opgebracht f 156.60. Door omstandigheden is in het geheel slechts 3 uur gecollecteerd. De koude weers gesteldheid in aanmerking nemende, mag het opgehaalde bedrag zeer zeker mooi worden genoemd. Van de heeren L. J. v. d. Weyden en G. Blok, uit Willemstad (Curasao) werd een bedrag van f 20 ontvangen voor de kas van ons comité. Zangliefhebbers wacht Zaterdag een bij zondere avond. IJmuidens mannenkoor en Velsens A Ca- pella koor zullen dan in hotel „De Prins" te Velsen-Noord een buitengewoon concert geven. Het programma bevat werken van Nico Hoogerwerf, Alphons Vranken, jos. Belt- jens, Schiebold, C. van Rennes, P. Schu bert, Ch. Gounod, Joh. Strauss, Ph. Loots en Fr. Roeske. Aanvang des avonds 8 uur. Voorverkoop van kaarten, ad ƒ0.40 per stuk, bij W. Lauffer, dames- en heeren kapper, Rijksstraatweg 279 Velsen-Noord en aan hotel „De Prins". Jubileum. De heer J. Meij, werkmeester aan de papierfabriek der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken v.h. van Gelder Zonen, al hier, vierde gisteren den dag, waarop hij 40 Jaar geleden in dienst kwam. Namens de directie werd de jubilaris ge complimenteerd door den heer J. H. A. Kruimel, die daarbij tevens de trouwe plichtsbetrachting en grooten ijver van den heer Meij in hét licht stelde en hem een gouden horlogeketting, waaraan een medail lon met inscriptie, overhandigde. Van de Kon. Ned. Maatschappij van Nij verheid en Handel mocht de jubilaris het diploma ontvangen. Een groot aantal bloemstukken en vele schriftelijke zoowel als persoonlijke felici taties getuigden van de groote sympathie, welke de jubilaris geniet. CRISIS-COMITÉ. Sinds de oprichtingsvergadering in Dec. 1931 is weinig meer van ons plaatselijk crisis-comité vernomen. Dit wil niet zeggen, dat het comité bij de pakken neerzit, in tegendeel. Na zijn oprichting Is en wordt regelmatig iedere week langs de hulzen ge collecteerd. Uit den aard der zaak beloopen deze collectes een groote som, daar pl.m. 70 pet. der bevolking uit tuinders bestaat, waarvan velen zelf hulpbehoevend zijn, ter wijl van de overige 30 pet. eveneens nog een gedeelte armlastig is. Ook zijn er enkele toezeggingen In na- tura ontvangen. Waar uit het bovenstaande blijkt, dat de ingezetenen zelf niet al het benoodigde Dij elkaar kunnen brengen, spreekt net voor zichzelf, dat het comité wil het iets van beteekenls kunnen en moeten doen is aangewezen op het Nationale Comité. Dat in deze richting ook wél wordt gewerkt, moge hieruit blijken, dat dezer lagen ïangs de huizen der ingezetenen een circulaire is ver spreid, waarin behoeftige tuinders en boe ren de gelegenheid wordt geboden zich op voordeelige wijze van kunstmest te voor zien, waarvan reeds een druk gebruik is ge maakt. Het Comité vertrouwt, dat het voorbeeld van enkelen, van wie reeds giften in natura zijn ontvangen, bij velen navolging zal vin den. Het kan veel gebruiken. Giften in gold en natura worden dankbaar aanvaard en zullen nuttig worden besteed. Zooals bekend IJzerman, G. van Assendelftstraat 32. IJMUIDEN, 11 Febr. Tarbot ƒ1.20— 0.90; tong ƒ2.10—1.10; heilbot 1.25—0.70, per K.G.; griet 4820; groote schol ƒ14 —12; middel schol 17.50—16.50; zet schol 20—IC; kleine schol ƒ21.50—7.00; bot ƒ4.50 2.50; schar 134.30; pieterman en poon 8.50350; groote schelvisch 41—38; mid del schelvisch ƒ35—31.50; kl. midd. schel visch ƒ27.5020; kleine schelvisch 2050 7.30; gullen 19350; wijting 4.20 2.25, per 50 K.G.; vleet ƒ2.33; leng ƒ2.35 C.65; koolvisch ƒ1500.07 per stuk. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS R.O. 16 1600; Johanna Elisabeth ƒ2900; Hercules ƒ5100; Clara Nicol ƒ1700; Trio 1400; Christina Catharina 2700; Libra ƒ2300; Dordrecht ƒ2000; IJszee ƒ2600; Orion ƒ1300; los ƒ1100; Liesbeth Betty ƒ1200; Pelikaan ƒ1700; Omber ƒ1600; Em ma ƒ.1400. KOTTERS E. 448 870; E. 56 ƒ1090. Uitvoeringen R. K. Volksbond. Maandag en Dinsdagavond hield de 3. K. Volksbond zijn Vastenavonduitvoeringen in het gebouw van den Ned. R. K.Volksbond. Een strijkje uit Leiden zorgde voor muzikale afwisseling. De voorzitter opende met den chrifsttlijken groet en heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de eerw. geestelijk- neid der parochie. Hij besprak dan breed voerig de crisis en de daaraan verbonden werkloosheid. De tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" voerde nu op „Een offer", tooneelspel in drie bedrijven van P. A. Bruinsma. Alle spelers en speelsters vertolkten hun rollen zooals het moest. Het applaus na ieder bedrijf be wees wel, dat dit stuk zeer in den smaak was gevallen. Den heer P. van Kesteren lof voor zijn keurige regie. Na de pauze werd gespeeld het blijspel in twee bedrijven „Ze krijgen mekaar", van Erich Schot. Ook hier zeer goed spel en een daverend applaus, wederom bewijzen van goede studie en uitbeelding. Het waren goedgeslaagde feestavonden. Crisiscomité Gisteren is alhier opge richt een afd. van het Nationaal Crisis comité. Door den burgemeester daartoe uitgenoo digd, waren in het vereenigingsgebouw van dé Ned. Herv. Gemeente vertegenwoordi gers aanwezig van kerk en armbesturen, de plaatselijke geestelijkheid, sociale- en stads- organisaties en enkele autoriteiten uit de gemeente. Na een welkomstwoord door den burge meester, zette deze het doel van de bijeen komst uiteen en gaf eenige richtlijnen aan, welke voor het comité zullen te volgen zijn. Het resultaat van dit betoog was niet on gunstig, want op de vraag van den burge meester werden alle aanwezigen beréid ge vonden in het comité zitting te nemen. Het werkprogram werd daarna breedvoer rig ontwikkeld, waaruit weer volgde de samenstelling van twee werkcomité's. Het eerste voor het beheer der goederen in na tura, welke speciaal aan de arbeidersgezin nen ten goede zullen komen en het tweede voor het beheeren der financiën. Op voor stel van den heer Speelman zullen de comitéleden zelf trachten gelden in te za melen. Steunregeling. Volgens de Rijksregeling Werkverschaffing en steun werkloozen zal een gemiddeld loon van ƒ0.35 per uur ver diend kunnen worden bij flink werken. Het werk moet zoo veel mogelijk in accoord wor den uitgevoerd. Kindertoeslag wordt niet ver leend. Bij verzuim wegens regen worden de eerste 3 uren per week niet vergoed en de volgende met 28 ct. per uur. De premie inge volge de Ziektewet moet voor de helft op de arbeiders worden verhaald. De steunregeling luidt als volgt: a. voor gehuwden en kostwinners ƒ11.— per week, benevens 150 per week per ge zinslid boven de twee personen; b. voor kostgangers 8.per week. Voor dubbel-uitgetrokkenen, nog niet per week, benevens 1.05 per week per ge rechthebbenden en ongeorganiseerden: a. voor gehuwden en kostwinners ƒ10. zinslid boven twee personen; b. voor kostgangers ƒ7.per week. Zoo noodig kan een huurtoeslag worden verleend tot een maximum van ƒ2.50 per week en kan in de wintermaanden een brandstoffentoeslag worden verstrekt tot een maximum van ƒ1.— per week per gezin. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana Alida Petronella, dochter van S. P. Verde- gaal—Warmerdam; Cornelia Maria, dochter van W. KortekaasLos; Geertruida Adriana Helena, dochter van P. C. van der Hoorn Uitendaal; Petronella Theodora, dochter van Johannes Ruigrok—van der Helm; GijsDer- tus Jacobus, zoon van J. van DamSmit; Nicolaas Cornells, zoon van Corn, de Groot Kouwenhoven; Jacobus Cornells, zoon van J. C. Caspersvan Winsen; Pieter Johan, zoon van J. W. LarosBouwmeester; Coen- raad Johan, zoon van T. Bouwmeestervan der Raad; Elisabeth Maria Francisci, doch ter van A. M. WarmerdamWaaijer; Jo hannes Petrus, zoon van P. PrinsNoordijk; Gerdina Alida, dochter van Jacob Knop- pertter Pelle; Leonardus Henricus, zoon van M. W. van NoortPennings; Theodo res, zoon van J. van den BergLampe; Jo hannes Everardus, zoon van Adrianus H. Kuipers—van der Zwaan. Overleden: W. P. van Nobelen, 5 jaar; Johannes P. den Elzen, 20 jaar; Dina Wij- nands, 79 jaar, weduwe van P. V. van den Berg; Adrianus J. van den Burg, 64 jaar, echtgenoot van Anna van der Voort. Getrouwd: Nicolr.as L. Meiland, 31 jaar en Francina M. van Parera, 29 jaar; Petrus J. Warmerdam, 35 jaar en Cornelia Huberta Duivenvoorden, 31 jaar; Johannes F. v. d. Berg, 27 jaar, te Voorhout en Ida Joh. War- menhoven, 27 jaar, PROPAGANDA-AVOND VAN DE ZANDVOORT SCHE REDDINGSBRIGADE In „Ons Huis" hield de Z. R. B. Maan dagavond een propaganda-avond. De avond werd Ingeleid door een kort woord van wel kom van den Commandant der Brigade, den heer P. van der Mye, Bijzonder heette deze daarbij welkom den heer Bierlee, voor zitter, mej. Klaus, secretaresse en den heer Meyerink, bestuurslid van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Daarna kreeg de heer Meyerink, de en thousiaste spreker voor de reddingmaat- schappi) in het bijzonder en in het alge meen, het woord. De heer Meyerink herinnerde eraan, dat „Ons Huis" historische bodem was voor de Z. R. B. Reeds in 1919 had hij hier ge sproken, om te trachten met dr. Varen kamp een reddingsbrigade op te richten. Deze plannen waren ontstaan naar aanlei ding van onderzoekingen in zee en aan het strand van dr. Varenkamp en de groote gevaren voor zwemmers en baders, die toen meer en meer wiskundig juist haast becij ferd konden worden. Veel verder dan een algemeene aandacht kwam men niet. Ook ln 1920 na een zeer ontroerend verdrinkingsgeval, was er wel evten wat meer belangstelling, maar ook deze aandacht was een stroovuur. Na den grooten storm van 6 Nov. 1920 .waarbij par ticuliere hulp in zoo hooge mate noodzake lijk was gebleken, kwam de tijd voor alge meene samenwerking en toen werd dan ook een brigade opgericht te Zandvoort, die tot de best geoutilleerde steeds heeft mogien gerekend worden. Spreker bracht de namen der oprichters, de heeren Weenink en Van Breemen naast die van de heeren Varen kamp en Koning in dankbare herinnering. Een goede reclame werd gemaakt met de tentoonstelling, waarbij de heeren Gunters en Weenink zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt. Toen na een korten tijd van afscheiding de Z. R. B. zich dan ook weer onder de Bondsbescherming plaatste, werd Zandvoort weer met open armen ont vangen. Daarna gaf hij een overzicht van het reddingswezen. Hoe het lot en het leven van den schipbreukeling in vroegere jaren verschrikkelijk was, daar de kustbewoners op den buit van de stranding aasden. Hoe zelfs een plakkaat van Karei den Vijfden gelastte, dat schipbreukelingen begraven moesten worden, dat dat een plicht van kustbewoners was. Dit tweede bevel zal wel gebaseerd zijn op de toen heerschende mee ning, dat elk vreemdeling een vijand was. Later kwam gelukkig het meer menschelijk gevoel meespreken en in 1767 werd de Maatschappij tot redden van Schipbreuke lingen opgericht, die in het bgin heel veel. heeft gedaan en moeten doen, om mensch- lievender begrippen ingang te doen vinden. De ramp te Huisduinen, waarbij een vlet met redders en geredden in de golven om sloeg, den dood van allen op een enkelen na ten gevolge hebbende, vestigde in October 1924 de aandacht op het noodig zün van betere reddingsmiddelen langs de kust, waar stoere mannen en sterke vuisten steeds be reid gevonden werden om hulp te brengen aan de in nood verkeerenden. In dank bare herinnering noemde spreker de namen van de heeren Schepers en Hodson. De N. Z. H. R. M. werd opgericht en daarnaast de Zuid-Hollandsche. In honderd en zeven jaar heeft deze maatschappij meer dan zesduizend menschanlevens aan het wreede spel der golven weten te ontrukken. Ook op Zandvoort is goed en menscblievend werk verricht en spreker bracht een woord van dank aan bestuur en aan de redders van Zandvoort. Maar ook in het binnenwater ging mien meer aandacht besteden aan het redden van drenkelingen. Ernstige en aangrijpende gevallen, deden, op pijnlijke wijze zien, hoe Café tot den grond afgebrand Hedenmorgen omstreeks zes uur brak brand uit in het café „Limmerbuurt" aan den Rijksstraatweg te Limmen. Door den hevigen wind stond in enkele oogenblikken het heele perceel ln lichte laaie, zoodat weinig gered is kunnen worden. De oorzaak Is onbekend. De vrijwillige brandweer was na alarm spoedig ter plaatse en heeft met drie stralen het vuur gebluscht. Alles brandde tot den grond af. Eenlg huisraad is gered. Naar wij vernemen, is de bewoner, de heer Schipper, verzekerd. Gewijzigde voorstellen aanvaard In de gistermorgen gehouden vergade ring van de afd. Beverwijk en Velsen— IJmuiden van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond is na uitvoerige discussies met meerderheid van stemmen besloten, de gewijzigde voorstellen der directie te aan vaarden. Deze voorstellen behelzen een pro gressieve loonsverlaging van 1 tot 5pCt. Gisteravond werd vergaderd met de ar. beiders uit den dag- en ochtenddienst. De Vereeniging van automobielbezitters in den kring West-Friesland richtte adressen aan het waterschap Drechterland over den slechten toestand van het wegdek door den - Hout, benevens over de zeer slechte bocht te Elba (Hem). Aan B. en W. te Nibbixwoud werd ver zocht eenige boomen te rooien te Hauwert (is inmidosls geschied). Aan het Polderbestuur Anna Paulowna, om de langs den weg staande boomen hooger op te snoeien. Het Gerechtshof te Amsterdam vernie tigde heden de beschikking van de Recht bank te Haarlem, waarbij surséance van betaling was verleend aan de N.V. Handels- en Landbouwbank te Haarlem en verklaarde deze vennootschap ln staat van faillisse ment. Overwogen werd, dat pogingen, de Bank over te doen, zijn mislukt Tot rechter-commissaris werd benoemd mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh en tot curator mr. A. Bruch. gering in ons waterlandje het aantal ge oefende zwemmers was. 's Hertogenbosch nam in 1908 het eerste besluit tot het oprichten van een reddings brigade. Amsterdam volgde na een tragi sche gebeurtenis bij het zinken van een schuitje, waarbij vier kinderen omkwamen. Haarlem volgde na een aangrijpend ongeval in de Nieuwe Gracht. Honderden toeschou wers en geen enkele zwemmer ging nu tot het verleden behooren. Ook op andere plaatsen werden brigades opgericht en die brigades vereenigdsn zich tot een Bond op een bijeenkomst in Amsterdam in 1917. Verder ging het op den ingeslagen weg en een kaartje toonde, hoe met Holland als middelpunt in tal van plaatsen reeds bri gades waren opgericht, een aantal, dat steeds zich verder uitbreidde. Daarna gaf de heer Meyerink een over zicht van het technische werken en de op leiding voor diploma A, B en O en het nieuw Ingestelde Kustwachtersdiploma. Hij wekte de Zandvoorters op, waar ze goede zwemmers zijn, om voor het diploma te gaan werken. Hij gaf daar Bloemendaal als voorbeeld bij, waar reeds een aantal leden van de B. R. B. dit in een of meer graden in hun bezit hadden. Sprekende over samenwerking tusschen N. Z. H. en Z. R. B. in het bijzonder geval van Zandvoort, dankte spr. dr. Van Fraas- sen, dat deze zoo bereidwillig geweest was, om de leiding van den verbandcursus op zich te nemen. Verschillende lantaarnplaatjes werden vertoond, waaronder die van dertig en veertig jaar terug zeer de belangstelling hadden. Zoo waren er oude strandgezich ten, stranding van de „Alba" en zeer veel meer, dat interessant was. De heer Meyerink gaf plaatjes uit zijn badreizen ln het buitenland. Ook het leven van de Z. R. B. kwam in beeld op het doek. De heer Smits had van de groote demon stratie Vérleden jaar op het strand een film gemaakt, die nu vertoond werd. Tot slot gaf de heer Meyerink een op somming van de tastbare resultaten. Van de 6578 slachtoffers van het water in de jaren 1903—1910 was dit aantal gedaald tot 6856 in de jaren 19201930. De heer Van der Mye overhandigde den heer Meyerink als blijvend aandenken voor zijn belang stelling een klokje. Nadat ook de heer Bier lee aen opwekkend woord gesproken had, gaven velen zich reeds dadelijk op voor den verbandcursus. Geschenk. Door den heer P. N. van den Bos, oud ingezetene van Heemstede, is een zeer groote olieverfschilderij vervaardigd, af beeldende het vroegere Oude Mannen- en Vrouwen Gasthuis. Dit schilderij wordt de gemeente als ge schenk aangeboden. B. en W. stellen den raad voor, dit geschenk in dank te aanvaar den, daar de afbeelding uit historisch oog punt bezien, voor Zandvoort wel groote waarde heeft Geen verhaal op pensioenbijdragen. In een der vorige raadsvergaderingen stelde de heer Rauch voor, om over te gaan tot een gedeeltelijke heffing van de pensioenbijdra gen van de ambtenaren, beambten en werk lieden in dienst van de gemeente, waar de gemeente tot nu toe de geheele bijdrage voor haar rekening neemt. De heer Rauch had voorgesteld 3 pCt. te heffen. De Financieele Commissie kon zich met dit voorstel niet vereenigen, daar cie finan- tieele toestand van de gemeente gelukkig niet'zoo is, dat tot zoo'n maatregel besloten zou moeten worden. Gezien dit advies en ook rekening houdende met de stemming in den raad, meenen B. en W. zonder het G. O. aan den raad verwerping van dit voorstel te moeten aanraden. mi», hm»,«■Ban—a—naaBaaaa—a— Ulli UGH IUUUU u mede te deelen. dat i—it sinds het gebruik van Uw tandpasta „Chlorodont" hel der-witte tanden bezit, terwijl bovendien de onaan gename reuk uit den mond, waarvan ik vroeger last heb gehad, is verdwe en. Ik kan Uw Chlorodont dan ook sterk aanbevelen." (w. g.) E. G., Mainz. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rood-wit- blauwe garantiestrook, tube 35 cent en 60 cent! Hoogste barometerstand 783.6 m. M. te Shudeuaes. Laagste barometerstand 743.- m. M. te Marseille. Verwachting; Meest matige Oostelijke tot Noord-Oos telijken wind, helder tot licht of half be wolkt, weinig of geen sneeuw, meest strenge vorst des nachts, overdag matige vorst. Schoolgeldverlaging. Door B. en W. wordt het voorstel van de Commissie van Bij stand voor Onderwijs en Sociale Zaken overgenomen, waarbij voorgesteld wordt, om over te gaan tot uitbreiding van de reductie op het schoolgeld. Voorgesteld wordt een verlaging te geven van 20 pCt. voor elk vol gend kind, zoodat na het vijfde kind geen schoolgeld voor volgende leerlingen, te gelij kertijd de school bezoekend, betaald zal be hoeven te worden. Bij de leerlingen van de voorbereidende school worden ook gerekend kinderen, die de lagere scholen of de ulo-scholen be zoeken. TREKKING VAN WOENSDAG, 10 FEBR. Hooge Prijzen. f 25.000 6970. f 1500: 440. ƒ400: 1127, 15468, 18267. ƒ200 10959. ƒ200: 2183, 11393, 17616. f 100 5109, 10904, 11801, 14429, 15249, 16272, 20501. ƒ100; 4917, 9793, 13173, 16884 EO VENKARSPEL, 9 Febr. Bloemen. Tulpen: Copland 80—1.—. Moore 80—90, La Reine 3050, Victor 1.20, Prosperity 50— 1.—Sleyel 70, Will. Pitt 1.10, Mr. v. d. Hosf 1.60. L'Aurora 90, Bartigon 1501.60, Murillo 1.Le Notre 1.60, Cour. d'Or 1.30. Indian 90 ct. 1656 dozijn. BROEK OP LANGENDIJK, veiling van 10 Februari 900 kilo Wortelen f 3.20, kleine wortelen f 1.40, 8*.OOU kile Roode kool f 0.90—250, idem doorschot f 0.60— 1.60, 42.000 kilo Gele kool f 0.60—1.60, 60.000 kilo Deensche Witte kool f 0.60—1.70, 10.200 kilo Uien; Uien f 8.30—8.9C, Grove f 7.60—8, Drielingen f 8.108.40, 150 kilo spruiten f 3.40. ENKHUIZEN, 9 Febr. Vier vaartuigen, 8 tal reepharing, van 13 worp tot 5 tal. Prijs 5.606.65. Vijf vaartuigen 13 kisten ganalen, 0.30 per kist. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Castricum. Febr. 1932. Mijnheer de Redacteur, In „Het Volk" van 27 Januari wordt critiek geoefend op R.K. raadsleden te Castricum. Als antwoord daarop is aan de redactie van „Het Volk" het volgende ingezonden stuk ter opneming toegezonden. Het is dienstig, dat ook de lezers der N.Haarl. Crt. daar kennis van nemen. Beleefd verzoeken wij U opname in uw blad van het volgende. Bij voorbaat onzen dank. In Uw blad van Woensdag 27 Januari 1932, kwam een schrijven voor, getiteld: „Reactie dupeert werkloozen" waarin het werd voor gesteld als zouden de werkloozen van Castri cum gedupeerd zijn door hetz.g. reactionnair gewroet van de R.K. vrije groep in den Raad en welk schrijven dus ten doel had critiek uit te oefenen op die groep. In de eerste plaats willen wij opmerken, dat wij wel onze stem hebben gegeven aan aanleg en uitbreiding van voetpaden, wegen en rioleering. Echter konden wij ons niet ver eenigen met het voorstel tot uitbreiding van de gasleiding en plaatsing van een nieuwen gashouder, welke werkzaamheden een bedrag zullen vorderen groot ƒ38.500; een en ander volgens een aan den raadsleden toegezonden rapport. Deze uitbreiding zou noodig zijn voor aansluitng van 3 inrichtingen en een dertigtal perceelen met een gasverbruik van 24.000 kub. Meter, welk verbruik te verwach ten zou zijn binnen twee jaar en aldus oo-: nog maar geheel vermoedelijk is. Voor deze uitbreiding zou ten laste van de bedrijven komen ƒ496; en ten laste van de Gemeen tekas (voor bijdragen aan de bedrijven ter betaling van rente voor het op te nemen be drag) ƒ2.310; in totaal alzoo 2.806; voor welk bedrag geen dekking aangewezen ls, hetwelk volgens ons niet is te verantwoor den, zoodat wij onze stem aan dit voorstel niet konden geven, en wij ons tegen goed keuring hebben verzet. Het is den Raad en ieder bekend, dat wij naar ons goed recht steeds gestreefd hebben naar verkrijging van een zoo goedkoop mo gelijke gas- en electriteitsvoorziening. Om hiertoe te komen is een grondig onderzoek noodig naar de verschillende wijzen waarop die voorziening kan plaats hebben. Een der gelijk onderzoek werd tot heden door de meerderheid van den Raad afgewezen. Waar om??? Uit het in te stellen onderzoek zou och kunnen blijken dat een andere dan de tegenwoordige wijze voordeeliger is; en zou het dan niet in het algemeen belang, dus ook in het belang der arbeiders zijn, van die andere wijze gebruik te maken? Of moet er hier naar gestreefd worden de schulden van het gasbedrijf zoo hoog mogelijk op te voe ren, teneinde aansluiting bij of overgaan aan Hoogovens te voorkomen?? Naar wij vernemen zal het raadslid Hellin- ga den Raad voorstellen een bedrag beschik baar te stellen voor werkloozenuitkeering; z.g. noodig voor den nood, ontstaan door het nog niet uitvoeren van b.g. werken. Wij mee nen toch te weten dat het raadslid Heil inga zitting heeft in de commissie voor werkloos heidsbestrijding en zal hij als zoodanig ook wel met den toestand bekend zijn. Het moet hem dan toch ook bekend zijn dat op de be grooting nog een bedrag is gereserveerd om in tijd van nood dienst te doen voor uitkee- ring aan noodlijdenden. Doch de nood ls in Castricum nog niet zoo hoog gestegen; en zeker niet door het z.g. reactionnair gewroet van de R.K. vrije groep. Wanneer dit volgens het raadslid Hellinga wel het geval zou zijn, verwondert het ons dat hij nog niet een spoedeischende vergadering van den Raad aanvroeg, om zoo spoedig mogelijk den nood der noodlijdenden te lenigen. Hier is geen sprake van reactionnair ge wroet. En van dupeering van werkloozen door de R.K. vrije groep zou eerst gesproken kun nen worden wanneer deze groep zich tegen steun aan werkloozen zou verzetten; b.v. door tegen voorstellen tot het beschikbaar stelten van bedragen, bestemd voor werkelijke werk- loosheidbestrijding, te stemmen, doch zooiets heeft hier niet plaats gehad. Verder verzoeken de leden van de R.K. vrije groep verschoond te bijven van ver dere oneerlijke critiek. AMSTERDAM, 10 Febr. 1932 Amster- damsche Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 326 vette Kalveren: le kwaliteit 0.66—0.72, 2e kwaliteit 052— 0.62, 3e kwaliteit 0.420.50, per K.G. levend gewicht. 41 nuchtere Kalveren 4— 7 per stuk. 580 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 0.340.36, zware Varkens 0.33—0.34, vette Varkens 0.32— 0.33, per K.G. slachtgewicht. 'S-HERTOGENBOSCH, 10 Febr. Boter markt. Aangevoerd 13.100 kg. Hoogste prijs 1.36 per kg., laagste prijs 1.30, middel, prijs 1.34. LEIDEN, 8 Febr. Selderij ƒ1.10—2.40; Pieterselie 0.801.80; Roode kool 13; Savoye Kool ƒ0.80—2.90; Groene Kool ƒ0.60 —250; Prei 1—2.05; per 100 stuks. Spruiten 3—6; Spinazie 30—40; Witlof 7—9; Uien ƒ5.107; Boerenkool 2—5; Wa'psen 1—6; Kroten 1.502; Kroten gek. 47 per 100 K.G. LEIDEN, 8 Febr. Melkveiling Leiden. Aan voer 104.045 Liter. Hoogste prijs 7.60, laagste prijs 5.90 per 100 Liter, LEIDEN, 9 Februari Vette varkens, markt. Aangevoerd totaal 288, zwaar 271, licht 17. Prijs per K.G. levend gewicht zwaar 31—30 ct., licht 28—16 ct. Handel tamelijk vlug met kleinen aanvoer. Zouters nihil. NOORD-SCHARWOUDE. Veiling van 10 Februari. 100.400 kg. roode kool 0.80—2 30, idem doorschot 0.60—2.10; 33.600 Kg. gele kool 0.701.60, Idem doorschot 0.60—1 00, 53.000 kg. Deensche witte kool 1.202.20, idem doorschot 0.70—150; 1800 kg. uien 8.608.80, grove 8.10850, drielingen 8.40—8.60. PURMEREND, 9 Febr. CoöD. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aangevoerd: 40860 stuks eendeneieren. Prijs ƒ2.90—3.10 per 100. 100 000 stuks kipeieren. 70-80 Kg. 4.50—550, 65-66 3.80—4.—, 63-64 3.20—3.60, 00-62 3 —3.50. 58-59 2.80-3.20, 56-57 2.70— 3.10, 53-55 2.60—2.90, 50-52 2 50—2.70, 45-49 2.20—2.60. TEXEL, 8 Febr. Eierveiling. Aanvoer 80984 eieren. 58/62 K.G. 3.10—3.60; 62/66 K.G. 3.40—4.20; 70 K.G. 4.30—4.70; kleine eieren 2.80—3.40; Piepkuikens 0.70 per K.G.; jonge Hanen 0.52'/, per K.G.; oude Kippen 0.47)4 per K.G. TEXEL, 8 Febr. Markt. 3 kalveren 10—30; 7 nuchtere kalveren 7—15: 7 rammen 18—25; 2 korven kippen C.70 1.10. WARMENHUIZEN, 10 Febr. Uien ƒ8.80— 8.80, groote 7.307.60, stekuien 2.30— 2.60. gele kool 0.60—1.30, 2e soort 0.60 0.90, roode kool ƒ0.601.60, 2e soort ƒ0.60 —1.70. WOGNUM, 9 Febr. Groenten. Witlof I ƒ6.80—8 10, idem II 4.30—5.80, uien 3.80.— 4.60, Spreitkool 3.10—4.80, prei 2.40—5.90. AMSTERDAM, 9 Febr. (Marktbericht Gem. Veilinggebouw de oJng Koene). Fruit: Ap pelen: Goudreinetten extra 25—30, le srt. 13 —20, 2e srt. 8—12. Present van Engeland 14 22, Bramley Seedling 12—14, Bellefleurs le srt.10—15, 2e srt. 7—9, Zoete Appelen 9—12. Peren: Winterjannen 14—22, Bredero's 16 20 ct. per kg. Groenten: Andijvie 3—500 per 100, Selderij 46. Peterselie 5—7, Prei 510 ct. per bos, Breekpeen 27, Hollandsch Lof 8—11, Brusselsch lof 8—111, Spruiten 2—7 ct. per kg., Uien 250—350 per 50 kg, Fransche Sla 1.70—1.90 per krat. Bloemen: Rozen: Hadley 12—16, Columbia 12—15, Ophelia 8— 10 ct. per stuk Seringen: Witte le srt. 20—24, 2e srt. 12—18, Blauwe -e sr. 10—15, 2e srt. 6 —8 ct. per taka Tulpen: Bartigon 3—3.50, Couronne d'Or 2—2.50, William Pitt 2—3, Victoire d'Oivera 150250, Gele Prins 2 250, Wilam Pitt 2—3, Victoire d'Olivera 150 —250, Gele Prins 2—250, Prins van Oosten rijk 1.20—1.80, Ibis 1—1.50, Prosperity 1—150, Copland 1.50—2, Fred. Moore 1—150 p. 1U0. Diversen: Callas 2025, Am. Anjers 810, Lelietjes 2—3 per 100, Sneeuwklokjes 10—12 ct. per bos, Snjjgroen 3—5 ct. per rank. AMSTERDAM, 9 Febr. Aardappelprijzen. De prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, 800 H.L. BODEGRAVEN, 9 Febr. Kaas. Aanvoer 138 partijen, waaronder 137 Rijksmerk. 5513 stuks, wegende phn. 49617 Kg. Prijs: Goudsche kaas met Rijksmerk 1ste soort ƒ32, 2e s. 24.-26. Handel matig. •s-HERTOGENBOSCH, 9 Febr. Boter markt. Aanvoer 13.100 Kg. Hoogste prijs f 1.36; Middelprijs f 1.34; Laagste prijs f 1.30 ROTTERDAM, 9 Febr. Veemarkt. Aange voerd: 188 paarden: 2 veulens; 1159 magere runderen; 880 vette renderen; 220 vette kal veren; 1393 nuchtere kalveren: 141 graskal veren; 258 schapen of lammeren, 6 varkens, 93 biggen, 17 bokken of geiten. Prijzen per kilo Koeien 20—24, 30—32%, 36—39: Ossen 23—27, 30—32%, 34—37; Stie ren 20—23, 24—26, 29—31. Vette kalveren 37%—42%, 52)4—55, 60—65. Graskalveren 2u —22, 24. Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeien f 190—300; Kalf koeien f 165—290; Stieren f 90—350; Pinken f 100—150; Gras- kaiveren f 4090, Vaarzen f 140—180; Werk paarden f 180—285 Slachtpaarden f 125— 180; Hitten f 95—135; Fok nuchtere kalveren f 10—18; Slachtkalveren f 5—7; Biggen f 3 —6; ld. per week f 0.60—1. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen ruimer, handel williger en de prijzen kwamen overeen met die van gisteren. Een prima spoelingbeest ging nog tot 2 cent boven noteering. Stieren waren tamelijk aangevoerd, meer kooplust en prijzen hooger dan vorige week. De aanvoer van vette kalveren was rede. lijk met williger handel. De prijzen van gisteren konden gemakkelijker bedongen worden. Een best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2