Crisis-Comité PROVINCIAAL NIEUWS DE TOLUNIE Besprekingen in de K. v. K. voor Rijnland BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HILLEGOM NOORD WIJK NOORDWIJKERHOUT VIJFHUIZEN GEZELSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG De jaarvergadering te Amsterdam VOGELENZANG WARMOND ZANDVOORT STADSNIEUWS Voor den politierechter R. K. Volksbond, Haarlem-Noord DE RAAD VAN HEEMSTEDE De heer Vring neemt ontslag VERKEERSONGEVALLEN BURGERLIJKE STAND WIELRENNEN HET GEVAL-MICHARD De data der wereldkampioen schappen SCHA A TSENRIJDEN DE HARDRIJ-WEDSTRIJDEN Amerika wint op de 10.000 Meter R. K. Bond van Geitenfokvereenigingen in Zuid-Holland Deze Bond hield In een der zalen van „Zomerzorg" te Leiden haar jaarvergade ring. De belangstelling was zeer goed, vrij wel alle afcieelingen wanen vertegenwoor digd. Ook de Weleerw. Bondsadviseur, Ka pelaan A, Verhaar van Hillegom, was aan wezig. Te ruim 11 uur opende de Bondsvoorzit ter. de heer W. Mesman, de vergadering met den christelijken groet en een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot den Bondsadviseur. Spr. vestigt er de aan dacht op, dat het de wensch is van den Bisschop, dat ook de R.K. Geitenhouders zich in een Roomschen Bond organiseeren, welke plicht nog lang niet tot allen is door gedrongen. Na nog een korte beschouwing verkrijgt de Bondssecretaris, de heer C. Joh. Bakker Jzn. te Hillegom het woord, tot het leaen van het jaarverslag. De verhou ding tot den Collegabond is uiterst vriend schappelijk, de Regelingscommissie werkt met succes. Vervolgens werd een verslag uitgebracht van de Jaarvergadering der Ned. Commissie voor de Geitenfokkeril, gehouden te Utrecht. Ook hiervoor werd dank gebracht. Inggkomen was een schrijven der afd. Voorlrout, waarin dank gebracht werd aan het Dag. Bestuur voor hetgeen dit en de Bondssecretaris in het bizonder gedaan heeft om van die gemeente subsidie voor de afdeeling te erlangen. De houding van den Burgemeester en van de meerderheid van den raad werd openlijk afgekeurd. Vervolgens werd door den heer G. Hen driks te Vijfhuizen, mede namens den heer L. Kapiteijn te Lisse, die de bescheiden van den Bondspenningmeester hebben gecontro leerd, verklaard, dat alles correct was be vonden. weshalve zij adviseerden, den func tionaris te déchargeeren. Nadat de voorzitter dank gebracht had aan de commissieleden, werd de penning meester onder dank voor het beheer gedé- chargeerd. Het tekort over het afgeloopen boekjaar bedraagt ƒ425.96, hetwelk vermoe delijk uit de Provinciale fondsen zal wor- dien vergoed. In de vacature L.Kapiteijn, die wegens drukke werkzaamheden als Bondssecretaris had bedankt, werd gekozen de heer L. Borst te Voorhout, die de benoeming aanvaardt. Hierna nam de Bondsadviseur het woord. Hij legde nadrukkelijk vast, dat de R.K. Geitenhouders zich in dezen Bond behooren te organiseeren om het principe, niet om de geit. Dit laatste zou eenvoudig dwaasheid zijn. De plicht zich Katholiek te organisee ren, geldt voor alle categorieën van perso nen, het is trouwens vanzelfsprekend. Ver volgens geeft Z.Eerw. nog vele practische wenken^ om de afdeelingen tot bloei te bren gen. Daan» bracht de heer I. den Haan, di recteur-administrateur der Onderlinge Ver zekering „De Geit" verslag uit over de werking der organsiatie en het beheer. De kas sluit met een batig saldo van 24.14. De concept-begrooting in ontvangsten en uitgaven, geraamd op 1146.10, wordt na ampele bespreking als begrooting vastge steld. Conform het prae-advies van het Hoofd bestuur, werden de dekgelden bepaald op 30 c. per gedekte geit, de contributie op 25 c. per lid. Vervolgens wordt besloten de aanvulling van mannelijk fokmateriaal te betrekken van den Collega-Bond, tenzij uit de afdee lingen gelijkwaardige exemplaren worden aangeboden. De rondvraag bracht uitsluitend huishou delijke zaken, waarna de voorzitter met een dankwoord de vergadering sloot. In de Maandagmiddag gehouden verga dering der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden werd na uitvoerige discussie, waarbij vooral de na- deelen en bezwaren ernstig werden over wogen, besloten een adres aan de Re geering te verzenden in zake het sluiten van Tolunies en haar te verzoeken te wil len nagaan of het sluiten van Tolunies mo gelijk en wenscheiük geacht moet worden. Aan het uitvoerige, rijk geargumenteer de adres ter zake ontleenen wij het vol gende: Nu ook Engeland, op voorbeeld der an dere landen, het vrijhandelsbeginsel heeft losgelaten en steeds meer tot een straffe protectie van eigen producten overgaat, staat het te vreezen dat ieder land, nog meer dan voorheen, de productie uit andere landen zal weren en dat wat Nederland betreft, inzonderheid de export van de vele hier in grooten overvloed voortgebrachte goederen, nog veel sterker dan voorheen zal worden geremd. De depressie welke ons eco nomisch leven reeds zoo ernstig treft, zal daardoor nog veel ernstiger worden en nog veel meer rampen en leed over ons land brengen, terwijl deze depressie, wanneer niet alle teekenen bedriegen, van zeer lan gen duur zal blijken te zijijn. Getracht wordt door afweermaatregelen nog te redden wat te redden valt. Verhoo ging van invoerrechten, contingenteering en andere middelen welke aangewend of over wogen worden, zijn evenwel al zeer weinig geschikt den duur der crisis te bekorten en onzen export te verhoogen. De door andere landen getroffen en te treffen maatregelen dreigen echter voorai Nederland, dat voor zijn industrie, land en tuinbouw zoozeer op in- en uitvoer is aangewezen, voor een belangrijk deel ten ondergang te voeren, vooral omdat deze maatregelen voor een groot deel van bly- venden aard zullen blijken te eijn. In het algemeen genomen, ligt in het zooveel mogelijk herwinnen van den vrij handel de mogelijkheid om de welvaart weer te doen terugkeeren. Bereiking van dit doel dient daarom met alle kracht te wor den nagestreefd. Bij een toestand als zich thans ontwikkelt, ontstaat een vicieze cirkel, waarbij elk land, gedwongen om zichzelf te redden, door de bovengenoemde maatregelen andere landen zeer veel nadeel toebrengt, nadeelen vele malen grooter dan het voordeel voor het eigen land verkregen. Thans zijn deze nadeelen zelfs zoo ern stig, dat de welvaart en zelfs gedeeltelijk het bestaan van steden en volken, er blijvend en ernstig door bedreigd wordt, een dreiging welke thans reeds gedeeltelijk werkelijkheid begint te worden. Een snelwerkend en doeltreffend middel om deze groote wederzijdsehe invoerbelem- ming. od rui-^o e^hoal, van Tolunies. om dat deze tot strekking hebben den vicieu- ren cirkel te doorbreken en de oplossing te zoeken niet in het elkander toebrengen van nadeel, maar in het elkander geven van voordeelen. Aan de vorming van Tolunies bleken tot tot nogtoe echt"- "-overkomelijke moeilijk heden in den weg te liggen, welke de Ka- er nader memoreert. De moeilijkheden aan Tolunies verbonden e kennend, Veroorlooft de Kamer zich een gedacht» omtrent Tolunies in overweging te geven, waarbij naar hare meening de bezwaren hiervoor genoemd, geheel of groo- tendeels wegvallen en desondanks de es- sentieele kenmerken en voordeelen eener Tolunie blijven bestaan. De Kamer acht in het algemeen doel en strekking van een Tolunie gelegen in de mogelijkheid om de goederen, welke in een land worden voortgebracht en gevangen, in het verbonden land te kunnen invoeren, zonder invoerrechten te moeten betalen. Daarmede wordt het kenmerkende voor deel bereikt, hetwelk men bij het sluiten van Tolunies zich voor oogen stelt. Om dit te bereiken werd het tot nog toe noodzakelijk geacht, dat de tarieven voor beide landen precies gelijk werden gemaakt, dat eenheid in de accijnzen werd verkregen enz. Door deze bijkomstigheden werd een Tolunie echter noodeloos ingewikkeld en moeilijk hanteerbaar. Hetzelfde voordeel, de vrije invoer van de eigen artikelen van een bepaald land in het door een Tolunie verbonden land, kan n.l. naar de meening der Kamer op gemakke lijker te verwerkelijken wijze bereikt worden als volgt. Indiër uit een certificaat van oorsprong blijkt, dat een bepaald artikel in het eene land is voortgebracht, gegroeid of gevangen, moet dit artikel in het door een Tolunie verbonden land, vrij van invoerrechten kunnen worden ingevoerd. Alle andere goederen, die derhalve niet in dat land zijn voortgebracht, gegroeid of gevan gen, maar uit den vreemde zijn ingevoerd en derhalve bij uitvoer naar het verbonden land het karakter van doorvoergoederen hebben, worden in het verbonden land met de voor die artikelen geldende invoerrechten belast. Noodig zal hierbij rijn, dat voor beide landen een Commissie zal worden benoemd, welke in twijfelgevallen zal uitmaken of een bepaald artikel afkomstig is uit de eigen in dustrie, landbouw, visscherij enz van het land van export, of als een doorvoerartikel moet worden beschouwd. De voordeelen, verbonden aan een een- voudigen vorm van Tolunie, boven den om- slachtigen vorm, zijn niet gering. Deze mo gen hier in het kort worden aangegeven. lo. Elk land behoudt zijn eigen tariefsys teem en ook wordt de hoogte van het ta rief niet gewijzigd. 2o. Eventueele wijziging van de handels politiek is niet noodig. 3o. Een verdeeling der douanequota komt zelfs niet aan de orde. 4o. Ook de kwestie der accijnzen levert geen moeilijkheden op, daar deze kunnen blijven zooals zij zijn. 5o. Blocvorming wordt voorkomen, door dat een land niet in het minst verplicht is om als twee landen reeds geünieerd zijn, met elk dier twee landen de Tolunie te slui ten, maar geheel vrij blijft om met elk an der land, of het reeds met andere geünieerd is of niet, een Tolunie aan te gaan. 6o. Verscherping der internationale te genstellingen zal eensdeels nagenoeg geheel worden voorkomen en anderdeels bij door werking van het stelsel, in hooge mate wordenweggenomen. 7o. Practisch worden alle voordeelen die aan een Tolunie, in haar omslachtigen vorm verbonden zijn, ook bij deze eenvoudiger Tolunie verkregen. Aangezien tal van bezwaren en moeilijk heden welke tot nog toe het sluiten van Tolunies belemmerden, bij het hier gevolg de systeem wegvallen, zal er veel minder tijd vereischt worden om tot overeenstem ming te geraken. De Kamer acht het evenwel van het grootste belang, dat, vooral bij doorwerking van het stelsel, door dergelijke Tolunies de algemeene situatie in de verbonden landen zeer zal verbeteren, waardoor de afzet van de betrokken goederen op de binnenland- sche markt zeer bevorderd zal worden. Zeer veel industrieën zullen, doordat de onder gang van vele bedrijven en het verlies van vele vermogens wordt voorkomen, door de voordeelen, verbonden aan een opjeving van de welvaart op de eigen markt en die van de geünieerde landen, in tal van gevallen veel meer gebaat zijn, dan benadeeld, door de verscherpte onderlinge concurrentie. Dit laatste is een argument waaraan de Kamer bijzonder groote waarde hecht, in zonderheid in dezen tijd. St. Deusdedit. Woensdag 10 Februari houdt de plaatselijke afdeeling van den R.K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond St. Deusdedit een actievergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. Daar de zaal na kwart over acht niet meer beschikbaar is, wordt precies om 7 uur aangevangen. Het bestuur verwacht op deze belangrijke vergadering alle leden. De bloemententoonstelling. In aanslui ting op hegteen wij reeds over de aanstaan de bloemententoonstelling schreven, kunnen wij nog mededeelen, dat zij voor het publiek geopend is Vrijdag van 4 tot 9 uur en Za terdag en Zondag van 11 tot 9 uur, terwijl ce werkloozen de beide laatste dagen op vertoon van de groene kaart toegang heoben. De officieele opening zal plaats hebben Vrijdagmiddag om half drie. Ziekenhuisfonds Hoofddorp en omstreken Aan het door den penningmeester van het ziekenhuisfonds Hoofddorp en omstreken uit gebracht jaarverslag kan het volgende wor den ontleend: Het afgeloopen jaar heeft voor de vereeni- ging niet zoo'n gunstig beeld vertoond als het jaar 1930, maar gezien de ongunstige tijds omstandigheden kan de vereeniging toch te vreden zijn. Het reservefonds behoefde niet te worden aangesproken. De post verpleeg- gelden is zeer hoog, alhoewel het niet aan het bestuur te beoordeelen is of het mogelijk was geweest of deze post een lager cijfer kon aan geven. Het is wel een eigenaardig verschijn sel dat voorheen het aantal uitzendingen naar ziekenhuizen aanmerkelijk minder was dan thans, nu er een ziekenhuisfonds be staat. In de maand Januari 1932 heeft het fonds reeds 25 gevallen van ziekenhuisver- pleging. Het fonds heeft thans 4252 ingeschreven leden. Totaal zijn er 94 uitkeeringen gedaan met 1756 verpleegdagen. Aan verpleeggelden is uitgegeven f 6014. Het reservefonds is in tact gebleven en bedraagt f 2571.42. In de daartoe gehouden ledenvergadering werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Beers, in de plaats van wijlen den heer J. Ran, terwijl -herkozen werd'en de heeren D. Helder en H. van Arkel. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel tot aanvulling van het reglement. Het was n.l. voorgekomen dat een lid, die in het zie kenhuis moest worden verpleegd, bovendien nog lid was van een andere vereeniging, waarvan hij eveneens uitkeering genoot en daardoor een cTubbele uitkeering kreeg. Om hieraan voor het vervolg een einde te rr.aken, werd met algemeene stemmen na uit voerige discussie tot wijziging van het regle ment besloten. R. K. Middenstandsvereeniging Vanwege de afdeelingen Hoofddorp en Nieuw-Vennep van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" werd in hotel „De Landbouw" een feestelijke bijeenkomst gehouden. Voor goede muziek en gezellige afwisseling was zorg gedragen. De in de pauze gehouden collecte voor het Santosfonds bracht onge veer f 25 op. Met voldoening kan op dezen goedgeslaagden feestavond worden terugge zien, Burgerlijke Stand van 58 Februari. Ge boren: Johannes, z. v. O. J. van Uijthoven en A. van de Ree; Adrianus, z. v. B. van Dongen en A. Bruinenberg; Eva Cornelia, d. v. H. Bos en G Groen; Cornells Wilhelmus, z. v. J. M. van Schie en J. Th. van Steen Overleden; Lijsie Spruijt, 71 j., wed. v. C. Bokhorst; Johannes Hoogkamer, 83 j., geh. m. A. van Elsweik; Johanna Strookman, 62 j., wed. v. E. G. Vroomans. Propaganda-feestavond. De afdeeling Hillegom van den Ned. R.K. Bouwvakarbei dersbond hield haar jaariijksche propa- ganda-feestavond In den R.K. Volksbond. De opkomst was best. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder ge richt tot den geestelijken adviseur en den spreker van dezen avond, den heer Gom- mers. Deze hield een schitterende rede over de organisatorische propaganda, hoe men zich te harden heeft als echte organisatie mannen voor den economischen strijd en tevens, hoe ook de jongeren moeten worden ondergebracht in het organisatiewezen, op zichte van Kerk en Maatschappij. Nog wees dat ook zij, eenmaal op zich zelf staande, weten kunnen, wat hun plicht is ten op- spr. op den geweldigen strijd in Twente, die ook voor de bouwvakarbeiders van groote beteekenis is. Spr. spoorde allen aan, zoo veel mogelijk de Twentsche menschen met terdaad te steunen, opdat zij zuilen kunnen overwinnen en verkrijgen wat recht en billijk is. Hierop volgde het vroolijke ge deelte van den avond, dat bij het Trio van putten in zeer goede handen was. Hult af werk oogstte een verdiend applaus. Zeker mag deze avond als volkomen ge slaagd worden beschouwd. Feestavond Maandagavond werd door de Exploitatie-commissie van het Juvenat aan de donatrices en donateurs van het Ju venaat een feestavond aangeboden in de groote zaal van genoemd gebouw. De feestavond werd geopend d'oor den voor- zirter van de Exploitatie-commissie, den Wel eerw. heer kap. G. Heemskerk. Hierna ving aan de opvoering door de too- neel-club van de St. Josephgezellen-vereeni- ging van het tooneelspel in vier bedrijven „De Eikenboom" van G. Nielen. Dit tooneelspel, dat door de tooneelclub zeer goed werd voorgedragen, hield de aan wezigen den heeJen avond geboeid. Wij zeg gen dan ook niet te veel, als wij beweren, dat allen zeer voldaan huiswaarts keerden. De voorzitter dank e na afloop de tooneelclub voor het mooie spel en de bereidwilligheid om voor de Exploitatie-commissie te spelen en in het bijzonder den leider van de club, den heer Van Dijk. „Van Bol tot Bloem" De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, afdee ling Noordwijk zal Donderdag 11 Februari a.s. in de groote concertzaal van Hotel Royal de film „Van Bol tot Bloem" vertoonen. Toe gang zèll enhebben de leden van de afdeelin gen Noordwjjk van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, het Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap en de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. V >or zoover de plaatsruimte het zal toelaten zal er ook toegang zijn voor andere belangstellenden. Hevige botsing tusselien tram en auto. Gistermiddag omstreeks twee uur had even buiten Noordwijk een botsing plaats r.ussehen een met leege benzmevaten geladen vracht auto en den van Scheveningen komenden tramtrein. De bestuurder van den vrachtwa gen, die vermoedelijk door den zeer sterken wind het signaal van de tram niet heeft ge hoord, wilde juist de spoorbaan oversteken, toen een tram, die hij, doordat het stuur links in den wagen geplaatst was, niet kon zien aankomen, in volle vart naderde; deze greep met den linkerbaanschuiver het voor gedeelte van den auto, waardoor dze op zij werd gegooid, zoodat het geheele voorstuk vernield werd. Met welk een kracht de botsing plaats vond blijkt wel hieruit, dat de vooras met de wie len van den wagen afgescheurd was. Ijlings toesnellende trampassagiers troffen den be stuurder gelukkig geheel ongedeerd buiten zijn vernielden wagen aan. De tram kon na twintig minut envertraging verdergaan, ven Ide Blokkers I 35. DE H. VASTENTIJD Tijd van boete en versterving. Dagen van gebed en strijd. Komt, nu deze heü'ge weken. Geheel en al aan God gewijd. Hopend opzien, smeekend vragen, Bidden, bidden, dag aan dag. Dat er aan zooveel ellende Toch een einde komen mag. De Kerk spoort hare kinderen aan, Tot offers en gebeden. En wil ons wijzen, wat de God-Mensch Voor allen heeft geleden. Zij verlangt van hare kind'ren. Dat wij deze weken weer Onze kruisjes steeds vereenigen, Met het lijden van den Heer. Nu, meer dan ooit, leert Christus' Bruid, Ons de vergank'lijkheid. En dat wij allen pelgrims zijn, Op weg naar d'eeuwigheid. En op den allereersten dag, Wil zij haar kind'ren leeren, Dat wij stof zijn, en tot stof Eens zullen wederkeeren. Maar dat stof zal eens ontwaken Volgens Christus' eigen woord. Op den algemeenen oordeelsdag, Als de bazuinklank wordt gehoord. Dan zullen alle goede werken. Hier verricht voor Godes Zoon, Voor eeuwig in dien schoonen Hemel Paarlen zijn aan onzen kroon. Dus laten wij in deze weken Doen, al wat de Kerk gebiedt. Ieder naar zijn beste krachten, Zij verlangt het meeste niet. Een aalmoes aan den arme geven, Een woord van troost bij leed en smart. Zijn lijden dikwijls overwegen Met een waar, rouwmoedig hart. F. DE VROEGE St. Bavo-Gesticht Noordwijkerhout. ..„Kunst na Arbeid" Gisteravond gaf deze tooneelvereeniging voor een aardig be zet zaaltje haar tweede uitvoering. Daar de heer G. Meirmans, die de leiding heeft en zelf een der beste spelers is, zijn menschen goed kent en weet, dat hij met geen zware stukken hoeft te komen, werden een dreital kluchten opgevoerd. In aanmerking genomen, dat bijna alle nieuwelingen zijn op tooneelgebied, mag niet anders gezegd worden, dan dat er zeer goed gespeeld is, ofschoon er natuurlijk wel iets aan hapelde af en toe. Vooral de uitspraak moet beter worden. Wij twijfelen er niet aan of „Kunst na Arbeid" heeft verschillende personen een zeer genoeglijken avond verschaft, wat dui delijk bleek uit de geweldige lachsalvos, dei het zaaltje deeden daveren. Zondagmiddag is in het Gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand de een-en-vijftigste jaarvergadering gehouden van het Gezelschap van den Stillen Omgang. De bijeenkomst, welke werd bijgewoond door den moderator, den hoogeerw. heer dr. G. C. kanunnik van Noort, deken der hoofd stad, werd geleid door den vice-voorzitter, den heer L. A. P. M. v. d. Broeke, die in zijn openingswoord herinnerde aan de luisterrijke viering van het gouden bestaansfeest. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Takes, bleek, dat in het afgeloopen jaar zeven nieuwe afdeelingen tot het Ge zelschap zijn toegetreden, waardoor het to taal aantal afdeelingen buiten Amsterdam tot 129 is gestegen. Daarna was het woord Hierna hield ae hoogeerw. heer J. M. Lu- cassen, Deken van Beverwijk, een rede, waarin zijn hoogeerw. den stillen Omgang schetste als een uiting van geloof in Jezus Christus, tegenwooidig in liet H. Sacrament, Die onze ongeloovigheid te hulp komt door de wonderen in en door het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam. Daarom is het voor de Stille Omgangen nog meer bepaaldelijk een uiting van ge loof in Jezus' tegenwoordigheid in het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam; in gezamenlijke viering met hen, die vanaf de eerste dagen het wonder vierden, met hen, die den Stillen Omgang weer in eere brach ten. Jesus Christus heri, hodie et in saecula Jesus Christus, Hij blijft Dezelfde én he den én gisteren én in eeuwigheid. De HoogEerw. spr. spoorde aan om ons geloof te getuigen door geloofsbeleving niet één nacht, in het duister maar openlijk en alle dagen van ons leven, waar ook. Werken als Christus, leven door Christus, gevoed met Christus: wat we kunnen en zullen be reiken door de dagelijksche H. Communie. Laten wij practisch ons geloof beleven, door ons leekenapostolaat meewerken aan de be keering der andersdenkenden, aan het be houd des geloofs bij de zwakken. Practisch ons geloof beleven door Missieactie, mede werken aan de bekeering der ongeloovigen. Practisch ons geloof beleven kunnen wij ook door mede te werken op economisch en sociaal terrein, door de sociale kwestie op te lossen In katholieken zin; door gehoor te geven aan den oproep van Paus Leo XIII Pius XI z.g. en van onzen Bisschop in zijn Vastenbrief van heden. In een mooie peroratie riep de hoogeerw. spr. allen op om daarom te werken als Christus, te leven door Christus gevoed met Christus. Voor de Stille Omgangers zij het parool: naar de Communiebank, zéér dikwijls, ja, zoo mogel"k dagehiks. De voorzitter verwelkomt daarna nog Pater F. X. Duynstee O.E.S.A. 'n groot vriend van het gezelschap en bewonderaar van de devotie tot het H, Sacrament van Mirakel in Utrecht. Spr. knoopte aan deze begroeting de verblijdende mededeeling vast, dat Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, de Aartsbisschop het voornemen heeft dit jaar aan het hoofd van de Utreohtsche Ommegangers, den nach telijken tocht mede te maken. Vervolgens werd aan Pater Wesselink O.E.S.A. gelegenheid gegeven eenige woorden van propaganda te spreken voor deelname aan het Int. Eucharistisch Congres te Dublin. Spr. hoopte, dat zij, voor wie de reis onmogelijk is, toch minstens zich in den geest met de in Dublin verzamelde katho lieken van de geheele wereld zouden ver eenigen. Protest tegen Spanje. Tenslotte werd voorlezing gedaan van het volgende telegram, waarin wordt geprotes teerd tegen de behandeling der katholieken in Spanje. Zijne Excellentie, den President van de Spaansche Republiek, Madrid. „Het Gezelschap van den Stillen Omgang, katholieke vereeniging van circa 150.000 Ne- derlandsche mannen, in vergadering bijeen te Amsterdam, spreekt als zijn meening uit, dat de maatregelen door uwe regeering ge nomen, in strijd zijn met de moderne op vattingen en protesteert met nadruk en met gerechtvaardigde verontwaardiging tegen de opheffing van en de verdrijving uit Spanje der Jezuïetenorde. In naam der gerechtigheid, van het ge zond verstand en van de vrijheid, verzoekt het gezelschap u onmiddellijk, binnen de grenzen der mogelijkheid, deze besluiten te willen vernietigen, als zijnde uit den tijd, der menschheld onwaardig en door de ge heele Christenwereld afgekeurd." Door luid applaus betuigde de vergadering haar instemming met dit protest. Nadat de Hoogeerw. Moderator tot allen het vermaan had gericht om tijdens en na den Ommegang de grootste ingetogenheid in acht te nemen, werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. Nederlaagwedstrijden De door de bil jartvereniging „Rusthoek" georganiseerde nederlaagwedstrijden vingen gisteravond aan met Rusthoek—Lubo (Lisse). Ua spannenden strijd verloor Rusthoek met slechts gering verschil. De uitslag luidt: RusthoekLubo: W. AriënsA. van Dijk 124125 car., H. Lensen—Wassenaar 125 115 car., J. KaandorpC. Kortekaas 94— 125 car., T. Waasdorp 83—125 car. Rusthoek verloor dus met 64 car. De hoogste serie maakte de heer Wassenaar met 22 car. „MATHIAS" Onder zeer groote belangstelling gaf de R. K. Muziek-, Zang- en Tooneelvereeniging „St. Mathias" een vastenavond uitvoering in Hotel „De Zon". Te ruim acht uur opende de voorzitter de bijeenkomst, waarbij hij de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hij twijfelde niet of de aanwezigen zouden geen spijt hebben, d'at zij hun avond voor Ma thias hadden gereserveerd, want het pro gramma beloofde een kunstvollen en amu- santen avond. Spreker bracht nog 'n woord van dank aan den secretaris, den heer H. A. G. M. Walenkamp voor de samenstelling van dit programma, hetwelk allen lof ver diende. Vervolgens was het woord aan de afdee ling harmonie. Wij zouden in herhaling tre den, wanneer wij wederom zouden overgaan de muzikale capaciteiten van dit korps te prijzen, want als steeds verdienen de uit- Zandvoortsche Redding Maatschappij. Het bestuur van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappen deelt aan de inwoners van Zandvoort mede, dat de eer ste berichten over een in nood verkeerend of gestrand vaartuig voortaan beloond zul len woyen met een bedrag van 2.50 tot 5, te beoordeelen door de plaatselijke commis sie. De berichten moeten ingeleverd worden of mondeling verstrekt aan de heeren Var Alphen, Brederodestraat 77; Van Deurzen, Noorderbad, Driehuizen, café Boulevard Paulus Lood of van der Werff. Kerkstraat. gevoerde stukken allen lof. Vooral het Bal let Faust werd uitmuntend gespeeld en alt is een stuk, dat aan de muzikanten zeer hoo ge eischen stelt, zoowel op technisch als ge voelsgebied. Het korps had dan ook na af loop een hartelijk applaus in ontvangst te tiemen en had dit onder de leiding van den heer Dik zeer zeker verdiend. Nu kwam de afdeeling tooneel voor het voetlicht met de klucht in drie bedrijven „De Onuitstaanbare'In dit tooneelgezel- schap schuilen zeer goede krachten, die spe len alsof het hun beroep was. Mimiek, voor dracht, uitspraak, alles was perfect. Deze drie factoren moeten een stuk als dit doen sla gen. Alle spelers waren rolvast. Als steeds werden d'e entreacten en de pauze opgeluis terd door muziek van het Warmonds Mu- ziekensemble, dat onder leiding van den heer I. te Wiel voor een prettig stukje muziek zorgde. Mathias kan terugzien op een zeer ge slaagden avond. CRISIS-COMITÉ Naar men ons mededeelt, is hier ter plaatse vcor het Crisis-Comité bijeengebracht tot heden 1183.36. Mede werd ontvangen van de firma S. G. van Stijn een tiental molton dekens, van de heeren J. en H. Kortekaas en Meijer aardappelen, /an den heer J. Uit den Boogaard 50 Kg. spek en van den heer v. d. Horst melk en eieren, van den heer A. C. de Vroomen 14 paar schoenen. Nog dagelijks komen bij het Comité giften binnen en voor meer giften in natura houdt het Comité zich zeer aanbevolen. Begrooting 1932. Gedeputeerde Staten hebben aan he tcollege van B. en W. bericht, dat zij alsnog niet hunne goedkeuring kun nen verleenen aan de ingediende begrooting 1932, althans daarover nog geen beslissing kunnen nemen, daar het onderzoek nog niet beëind'gd is. Intusschen is de gebruikelijke machtiging in die gevallen verleend, volgens art. 246 eerste en tweede lid van de Ge meentewet. Een ander gebruik. Door den heer C. J. Leen alhier, huurder van de gemeente-wo ning Parallelweg 30, is aan den raad ver zocht hem het arrestantenlokaal bij die wo ning als vroegere politiewoning, te verhuren als berghok. Daar dit loaaltje niet meer gebruikt wordt en het advies van P. W. gunstig is, stellen B. en W. den raad voor aan genoemde aan vrage te voldoen en daarvoor een vergoeding te berekenen van 2 per week. Drinkende Sijmen Door de eeuwen heen is het al een feit, dat Sijmen moet betalen. Men heeft mede lijden met hem, omdat hij dikwijls zoo jam merlijk wordt beetgenomen door Vader Fiscus, die hem dan ook glad de baas Is. Sijmen zal wel weer betalenl Als hij zijn inkomstenbelasting-biljet ontvangt, als hij een uithangbord uitsteekt, als hij zijn sigaar of sigaret rookt, als hij zijn borreltje drinkt. Dit laatste heeft een Zandvoortsche Sij men (wat doet zijn achternaam er toe) zóó verdriet, dat hij het op een drinken heeft gezet. Met het toenemend aantal glaasjes „zeer oude" nam zijn neus toe in breedte en dikte, niet in schoonheid en gratie. Sijmen was dikwijls dronken en dan kregen de menschen last van hem. Daarom wilde een politieagent hem op een kwaden avond opbrengen. Sijmen wilde niet, rukte en trok, sloeg met zijn slappe alcohol-beenén dwaas in het rond. Daardoor maakte hü zich schuldig aan wederspannigheid, weshalve hy gisteren in het beklaagdenbankje praalde. „Een goeie kerel", zei de agent- getuige, „een beste kerel, maar hü moest niet zoo verschrikkeiyk drinken". „Ik drink allang niet meer", interrum peerde symen, „ik ben er totaal af". „Sinds wanneer?" informeerde de politie rechter. „Sinds 29 Januari al", antwoordde Sijmen resoluut, alsof het een kwestie van lange, lange jaren was. Bij de keuze gevangenisstraf of een voor waardelijke straf met toezicht van de drank- bestryding, riep de verdachte „Liever niet zitten, edelachtbare". „Ja, maar drankbestryder zyn en biyven zal je ook niet gemakkeiyk vallen", merkte de officier heel terecht op. „Ik mot geen borrel meer.." bromde ver dachte. Toen werd de zaak uitgesteld, omdat er een toeziende voogd voor Symen gezocht zal worden. „Dank u, edelachtbare", aldus symen. „Dat is goed. Maar nu geen borreltje gaan drinken, omdat je er zoo goed bent afge komen", drukte de officier hem op het hart symen lachte en schudde „nee". Dat kan niet van alle Symens gezegd worden! De RK. Volksbond afd. Haarlem-N. orga niseerde Maandagavond in haar zaal aan de Kerklaan een feestavond voor en ten bate van de werklooze leden. Wat na een korte, doch goed verzorgde voorbereiding tot stand kwam, bleek wel uit het programma De feestavonl werd verzorgd door eenige leden der R.K. Rederijkerskamer B.A.V.O., onder regie van den neer J. Maas, alsmede door de jubileerende Harmonie ,,St. Caeci- lia". Voor een zeer goed bezochte zaal opende de heer Vader, als voorzitter, den feestavond. Spr. gaf in korte woorden weer het doel dezer bijeenkomst. Hy sprak den vurigen wensch uit, dat allen, doch voor namelijk de werklooze leden, een aange- namen avond mochten hebben. Hij hoopte, dat allen daartoe het, hunne zouden by- dragen. Na het openingswoord werd het Verbondslied gezongen, vertolkt door den heer Vader Hierna traden achtereenvolgens de hee ren Bergman, Zeeland en Hoogstraten met eenige humoristische liedjes op. De heer Beelen vergastte ons op eenige mooie decla maties, die zeker oeter gewaardeerd had den kunnen worden, maar slechts weinig ingang schenen te vinden by vele der aan wezigen. Dan betrad de „12-jarige Harmonie in uitmuntendheid" het tooneel en het deed ons goed deze vereeniging wederom te hoo- ren. Pittige marschen, afgewisseld door kunstig uitgevoerde ouvertures kwamen ons ter core Een woord van hulde voorzeker aan deze bloeiende vereeniging, die wel het grootste aandeel had in het programma van deaen avond. Zoo werd deze avond een echt gezellige voor de aanwezige werkloozen. De R.K. Volksbond mag er met trots op terug zien en hy heeft begrepen dat een feestavond als deze bijzonder geschikt is om alle leden, hetzy werkzaam of helaas werkloos, tot zich te houden en in een echt christeiyken geest liefdadigheid te toonen. S. S. f025 Naar wy vernemen heeft de heer J. Vring ontslag genomen als raadslid der gemeen te Heemstede De neer Vring is gekozen op een aparte lyst 3n zal in den raad worden opgevolgd door den neei A. P Audretsch, No. 2 van de lyst. Demi-finale „Vaderland"-toumooi De herkamp tusschen de beide hcofd- klasse-teams der „Haarl:m che Dame ub" en de Damvereeniging „Gezel, ig S.imenzijn" voor de demi-finale van het „Vaderiand"- tournooi zal op Donderdagavond as. te Amsterdam in „Atlantic" plaatsvinden. Wielrijder aangereden Maandag had in de Raadhuisstraat te Heemstede oen aanrijding plaats, welke be- trekkeiyk goed afliep. P. D reed daar per rywiel. Volgens den bestuurder van een achter hem rydenden auto stak D. zonder daartoe een teeken te geven, den weg over en kwam daarbij voor don auto, waardoor hy werd aangereden. Het rywiel werd geheel vernield en de auto licht beschadigd. D. kwam er gelukkig zon der ernstige blessures af. Geboren: 6 Febr. E. Marchand—van d, Wyk, z. 4 Febr.: M. Heiliegers—Zwemmer, z. 5 Febr.: M. Nieuwenhuys—van d. Burg, d. 7 Febr.: M. A. Plukker—Berning, z. J. C. de Boer—Heeremans, d N. M. Thoolm— Smit, d. 8 Febr.: E. M. W. Zandbergen Gouw, z. 6 Febr.: C van Hooff—Tromp, z. Overleden. 6 Febr.: P. Mok—Mok, 89 jaar. Koningstraat. S. H. D. var d. Busscne, 80 j„ Kleverlaan. C. D. G. v. Leuven—Dreijer, 64 J., Ampzingstraat. 5 Febr.: A. van Oe- veren—de Jager. 75 j., Zomerkade. 7 Febr.: F. Maerten, 28 j, Keizer Karelstr. 6 Febr.: J." G. W. Fictoor, 51 j.. Oranjeboomstraat. S. M. van d. Mije—Splinter, 77 j., Heeren straat. 7 Febr.: A. ten Cate-Mayers, 53 j., Riouwstraat. 5 Febr.: E. C. van Wamel— zyimans, 81 j., Ged. Schalkburgergracht. 6 Febr.: H. J. Boomhoff—Klelnbussink, 81 j„ Westerhoutpark. Men schryft ons d.d. 7 Februari uit Pa rijs: In het middelpunt der belangstelling stond op de agenda van het 55ste Congres der Union Cycliste Internationale natuurlyk het „geval" Michard. Deze affaire, als naspel van de wereldkampioenschappen te Ko penhagen, is gelukkig niet op de spits ge dreven. Er was n.l. een voorstel ingekomen, om den Franschman te schorsen, omdat hy zich vermeten had scherpe aanvallen op de U. C. I. te doen. Doorslaggevend was by de afgevaardigden het aantal stemonthoudin- gen, niet minder dan 44 stemmen gingen hiermede teloor. Tenslotte werd het voorstel verworpen met 40 tegen 14 stemmen. Daarna kwamen de as. wereldkampioen schappen op het tapijt. Italië had een voorstel ingediend om den wedstryd om het wereldkampioenschap op den weg te laten verryden in drie gedeel. ten. Men stelde voor 200 KJVÏ. wegwedstryd met massastart, 100 K.M. tegen het horloge en tenslotte 17 K.M. bergwedstrijd, even eens tegen het horloge. Met 52 tegen 46 stemmen werd dit voorstel echter verwor pen. Zes landen stemden tegen, vyf landen voor. De wereldkampioenschappen in 1933 zul. len in Frankryk worden gehouden. Neder land had voorgesteld in dat jaar de wereld kampioenschappen in ons land te organi seeren, doch Frankrijk werd de voorrang verleend. Bovendien kwamen Duitschland en Polen voor 1934 en Polen en België voor 1935 in aanmerking. Italië heeft voorts de data bekend ge maakt der wereldkampioenschappen, 27 Augustus U.C.L.congres en voorwedstryden der stayerswedstryden28 Augustus: Fina le der stayerswedstryd. 31 Augustus: weg wedstrijd voor profs en amateurs: 1 Sept. voorwedstryden sprint amateur; 3 Sept.: finale sprintwedstryden amateurs. Voorts voorwedstryden profs, sprint: 4 Sept.: fi nale der sprintwedstryden voor profs. De kalender, zooals die was samengesteld te Zurich, werd önveranderd goedgekeurd. Ter gelegenheid van het U.C.I.-Congres werd Zondag de jaariyksche veldrit ge houden, welk immer een internationaal ka. rakter draagt. Voor ons land namen deel de Olymp'aman P van Dijk, die ook als athleet reeds zekere successen heeft geoogst, voorts door Vluggen,den bekenden Zuidelijken ren ner, L. van der Bos uit Enschedé en van der Horst van Klundert. De laatste was wel de zwakste en moest reeds spoedig na den aanvang van veldloop, die 30 K.M. langs is, opgeven. Winnaar werd de Franschman Winsingues, in den nieuwen recordtyd van 49 min. 42 sec. 2. Bertellin tijd 45 min. 39 sec., 3. Beconnig tyd 45 min. 39.2 sec. beiden Franschen. 4. Loncke (België), 4. Ronsse (België); P. Vluggen werd no. 14, daarna volgde van der Bos op de 18e plaats en weer vier man later P. van Dyk. Frankryk won vanzelfsprekend in het landenklasse- ment, tweede werd België met groot pun ten verschil. 3. Luxemburg. 4. Zwitserland. LAKE PLACID, 8 Februari. (Reuter spe cial). De hardry-wfd trijd over 10.000 Meter is gewonnen door Jafee (Amerika).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6