TOPPUNT! 3 POND VOOR 15 CZNT SIMON DE WIT MAMA-STICHTING HU* IN TOMATENSAUS C1LM0NTE, P. BLIK 25 CT. Stofzuigerbuis MAERTENS Amsterdamsche Beurs DE SPAARNEBANK N.V. wi::::els door geheel kaarlem HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Bliksembeveiliging Agenda 12 Februari Agenda De loonsverlaging bij de Hoogovens 1^8 B W ^^25&75c.p.tube De ijsbaan Ontevreden huurders in Haarlem-Noord FABRIEKSBRAND TE UITGEEST Kistenfabriek in de asch gelegd HOLLAND--BELGIË Van der Meulen en Adam spelen niet Medegedeeld door: CHOCOLA?!: HAGELKORRELS p. pond 23 Ct. GEKOOKTE SCHOUDERHAM per half pond 271]2 cent BRUINE BOONEN per pond 6 ct. HUISHOUOM per pondspot24 ct. KANTKOEK 3 psr.d voor 25 ct. STADSNIEUWS 11 Februari Gemeentelijk Orgelconcert K. J. M. V. „De Kring" Waterleiding gesprongen Jubileum Aanrijding tusschen tram en auto Aanbesteding Katholieken wijzen voorstellen af MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Lezing van mr. J. Bierens de Haan MUZIEK IECEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Dr H NANNING'S il llf A TANDPASTA Morgen geopend? Een actie voor huurverlaging en vrij watergebruik VAN ONZE RECHTBANK ODIJK EN VAN DEN BROECK REMPLACEEREN BURGERLIJKE STAND BILJARTEN OM DE ZILVEREN FRUITMAND MARKTNIEUWS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips Radio-Toestellen AMSTERDAM HAARLEM 9% U koopt prettiger en goedkooper bij: De Goudbron voor de Huisvrouw Gebouw „St. Bavo" „Proza en Poëzie", 8 uur Commissie voor Arbeidersontwik keling. 8 Mi uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10—5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. lederen dag .'0—12, 24, 89 uur. Zater dag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. Raadhuis Zandvoort. Gemeenteraad, 714 uur. Gebouw „St. Bavo". Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur. Kinderkoor „Inter Nos", fl uur. Bestuur Spaarkas „St. Nicolaas", 8 uur. Leden Bond van Overheidsper soneel, 8 uur. Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur. „Alberdingk Thijm", 8 uur. RiC. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw. 5e Gem. Orgelcon cert, 8 y, uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Het programma van het gemeentelijk Or gelconcert, op heden, Donderdagavond, te geven door den stadsorganist George Robert, is als volgt: 1. Choralvoorspiel und Fuge ilber „O Trau- rigkeit, o Herzeleid'' Joh. Brahms, (or gel). 2. a. An die Sonne; b. An den Mond; c. Naturgenuss, d. Hoffnung. Pr. Schubert, (zang en orgel). 3. Prélude, Fugue et Variation César Franck (orgel). 4. Pastorale, Roger-Ducasse. (orgel) 5. a. Salve Regina, Roger-Ducasse. b. Orai- son, Ernest Chausson. c. Les Cloches du Soir César Franck. (zang en orgel). 6. Choral, Jos. Jonger (orgel). Aan dit concert werkt mede Jo Vincent. Hedenavond 9 uur zal de heer H. Her mans Jr. uit Den Haag. in het Eigen Huis van de K. J. M. V. „De Kring" een lezing houden over „Het Communisme." De lezing is toegankelijk voor alle katho lieke jongemannen uit de stad. Eigen Huis: Jansstraat 49. In de H. B. S. aan de Zijlvest Toen de concierge van de H.B.S. A. aan de Zijlvest alhier hedenmorgen omstreeks zeven uur den drempel van genoemd gebouw overschreed, werd h ijverrast door complete ...watervallen, die van de trappennaar be- nedenn stroomden en daar éeh vijver of zwembad vormden, zulks tot grooten schrik van den concierge, die ondanks het vroege uur klaar wakker weTd. Toen de man zijn schrik geheel te boVen was, besloot hij den oorsprong van al die nattigheid te gaan op sporen en waadde met waren heldenmoed en doodsverachting door de onafgebroken rijkelijk vloeiende rivieren naar de tweede verdieping, waar de bron zich bleek te be vinden, in den vorm van de gesprongen wa terleiding. De noodige stappen die konden leiden tot herstel van dezelve werden ge daan, wat echter niet kon verhinderen, dat de schooljeugd bij haar komst de verblijden de mededeeling moest worden gedaan, dat zij nog eenige uren naar elders kon vertrek ken, waaraan door allen natuurlijk gaarne werd voldaan. Omstreeks half elf was een en ander weer ln zooverre hersteld, dat een aanvang met do lessen kon worden gemaakt. Bij Informatie deelde men ons mede, dat de dcor het water aangebrachte schade slechts gering is. Vandaag was de heer J. Wensing, letter zetter bij de N. V. Drukkerij „De E.ven Loosjes", 25 jaar als zoodanig bij deze firma in dienst. Namens de directie huldigde hem 's mor gens de heer H. C. Vermeulen om zijn trou we plichtebetracht'ng en naa:t gelukwen- schen bood hij hem een enveloppe met in houd aan. Door het personeel werd de jubilaris ge complimenteerd bij monde van den bedrijfs leider, den heer J. Reigersveer, en namens dat van de afdeellng zetterij door den chef, den heer C. Blom. Als bewijs van sympathie mocht de jubi laris een cadeau in ontvangst nemen. Op het Plein heeft gisteren een aanrij ding plaats gehad tusschen een van den Raamsingel naar den Gasthuissingel gaan den auto en een van de Groote Houtbrug komende tram. Beide voertuigen werden beschadigd. Auto ernstig beschadigd Gisteravond, omstreeks 8 uur. kwam een auto uit de Breestraat en wilde de Gier straat oversteken naar de Nleuwstraat. Hij werd aangereden door een tram, doordat de bestuurders wederkeerig elkanders sig nalen niet hoorden. Het tramverkeer on dervond 12 minuten vertraging. Van den auto braken twee wielen en de radiateur werd beschadigd. Hedenmorgen om negen uur lagen de overblijfselen van den auto nog in de Gierstraat. Bruggenbouw in Haarlemmermeer. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holand in het Gouver nementsgebouw, te Haarlem aanbesteed: het onderhoud van de wegen en vaarten tusschen de Zes Noord-Hollandsche Steden gedurende 1932 in vier perceelen, en het maken van een bovenbouw voor een brug in den weg Heemstede—Uithoorn over de Haarlemmermeervaart bij Aalsmeer in de gemeenten Haarlemmermeer en Aalsmeer en bijkomende werken. Voor het eerste werk waren ingekomen 28 biljetten. Laagste inschrijfster was de N. V. Scheepvaartmaatschappij „De Lies bosch", te Utrecht, voor ƒ35600. Voer het tweede werk waren 44 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was J. G. Batelaar, te Umuiden, voor ƒ13519. Zooals wij gisteren meldden is de gewij zigde loonsverlaging, welke door de directie van het Hoogovenbedrijf aan de betrokken organisaties is voorgelegd, door den Alg. Metaalbewerkersbond met meerderheid van stemmen aanvaard. Door de Chr. Metaalbewerkers Is evenzoo besloten. In de gisteren gehouden vergaderingen door den R. K. Metaalbewerkersbond zijn echter met groote meerderheid van stem men de gewijzigde voorstellen tot loonsver laging verworpen. Voor het departement Haarlem van de Nedcrlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak gisteravond mr. J. Bierens de Haan over „Economische structuur en maatschappelijke ontwikkeling." Allerwegen vraagt men: waar gaan wij heen? Wat zal het einde zijn van de ont wikkeling onzer dagen? Spr. herinnerde aan de oude leer van het natuurrecht, dat de maatschappij onveranderlijk en blijvend is, de basis van kapitalisme en liberalisme. Daartegenover staat de andere economi sche school, welke van de grondstelling uit gaat, dat de maatschappijgroei ontwikke ling is en waaruit het socialisme is voort gekomen. Welke van deze beide richtingen is nu de juiste? Spr. meende geen van beide. De maatschapnjj is een samenleving, waar in beide richtingen samengaan: de maat schappij bezit twee elementen: orde en groei, structuur en ontwikkeling. Spr. schetste de ontwikkeling onzer maat schappij tot ln de 19e eeuw, den tijd van het hoog-kapitalisme. De leidende idee is produc tie om winst en geen productie naar behoefte. Dit geeft een bepaalde structuur: de vraag en aanbod op de vrije markt. De werking van dit mechanisme is het renderend maken van het kapitaal; het rendement is de maatstaf der producties. Wanneer de vrije concurrentie niet meer bestaat, is dit stelsel in wezen aangetast. De mensch gaat niet meer op in het sy steem. Er is gebleken, dat de mensch niet altijd maar door gemechaniseerd en geratio naliseerd kan worden. Deze dingen hebben een nieuwe cultuur ingeluid. In den breede zette spr. uiteen hoe de veranderingen zich voltrokken hebben en hoe de vrije markt in alle kanten doorkruist is. De techniek en de bevolkingsvermeerde ring hebben ook den geest der menschen veranderd, zoowel op materieel als op gees telijk gebied. Volgens immanente krachten moest de productie zich uitbreiden, maar daarmede moest natuurlijk een groeiende vraag ge paard gaf -i. Maar tegelijkertijd trof men allerlei middelen tot afweer. Zoo trof men het systeem in zijn kernpunt. Juist in de geweldige ontwikkeling lag het gevaar, dat deze grondfout zich zou openbaren. Zoodra een maatschappelijke vorm niet meer rust ln het besef der massa, heeft hij zijn kracht verloren. Er ls onmiskenbaar een stroomlng naar grooter collectiviteit; het algemeene belang wordt op den voorgrond gesteld en primair geacht en niet meer het particuliere belang. Zoo komt de staat op als het centrale or gaan der collectiviteit en krijgt tal van nieuwe functies. In dezen tijd, nu de wereld is vastgeloo- pen, krijgt het radicale een sterke aantrek kingskracht. Men wenscht nieuwe maat schappelijke evangelies en zoo komt het, dat allerlei sentimenten thans een groote rol gaan spelen Voorloopig is het nog slechts afbreken van het oude Spr. meende, dat het zal gaan in de richting van vorming van economische nationale eenheden. Deze zouden zich dan in douane-unies kunnen aaneensluiten en zou zou er een nieuwe wereldhuishouding opgebouwd kunnen worden. De Staat zal dan regelend en controleerend op moeten tre den. De politieke vormen zullen zich dan eerst moeten wijzigen en daarbij vestigde spr. er de aandacht op, dat de democratie de nei ging vertoont, spaak te loopen. Het ongelimiteerde, negatieve individualis me zal verdrongen worden, het collectieve zal geordend moeten worden, willen wij in den strijd niet ten onder gaan. TOONKUNST. Uitvoering»# door de leerlingen van de Muziekschool der afd. Haarlem. We hebben weer twee Woensdagavonden de uitvoering bijgewoond van de Haarlem- sche afdeeimg der Maatschappij tot be vordering dor Toonkunst. Zooals ook andere jaren steeds het geval was, toonden ook nu weer zeer veel vaders en moeders, mitsgaders andere familieleden groote belangstelling voor de prestaties der kleinere en grootere leerlingen. De dire cteur van de Muziekschool, de heer A. de Vogel, heeft rich met zijn staf van eminente leeraren en leeraressen dan ook zeker wel verheugd over de groote opkomst op deze beide aardige avonden. Het programma, dat op elk dezer beide avonden nvel worden afgewerkt, is zeer uit gebreid, en het is dan ook wel noodig vroeg te beginnen. Maar geen nood, het ls wel niet zooveel zorg en variatie samengesteld, het biedt zooveei afwisseling, dat zoo'n muziek avond om is voordat men er erg in heeft. We zullen vasthouden in ons „compte rendu" aar. de gestelde volgorde. En dan memoreeren we op de eerste plaats, en op den eersten avond de belde koorzangnurn- mertjes, alleraardigst en keurig rhythmisch voorgedragen door het koortje van mej. Proost; h:waren „Hansjemaat" en „Op het IJs" van R. van Tussenbroek. En we denken daarbij aaD dat kleine, oolijke meisje, dat reeds zoo aardig als soliste optrad: wie weet wordt ze later nog eens een echte soliste met 'n heel mooie stem. Natuurlijk veel applaus voor de prestaties van het wakkere kleine ensemble. Daaxna was de beurt aan een achttal pianoleerlii.getjes van mej. Bekkers, om hun proeven vsn bekwaamheid af te leggen. We noemen ze hier; Wals (4 handen) van Leon d'Ourville; Spelende kinderen, Dartele lam metjes, van M. J. Cralgen; Dotterbloemen en Onder de Wilgen van St. Wilson; Een dorpsdansje van Colin Hood; Een landelijk dansje, van E. Reed; Schnitterlied (4 han den) van Leon d'Ourville. Last var. plankenkoorts hadden ze geen van allen: die kent de jeugd over 't alge meen nog niet. „Je leerares zit immers vlak naast je!" verzekerde me er een, „die helpt je er wel uit, als je een fout maakt!" Inder daad, simpele comme bonjour! De heer Althuizen kwam met twee leer lingen voor viool voor den dag, van een hunner waarvan we vooral de prachtige viool bewonderden. Ze speelden resp. een Andan tino van Skop en Legende van A. Ssybold. Drie kleine kleutertjes neen, ze zaten niet op een hek, maar op een pianostosl en ze speeiden, onder toezicht van hun lee rares, mej. Korteweg, alleraardigste num mertjes, waarmee ze veel succes oogstten. Een oudere leerlinge van den heer de Maaré speelde ons daarna uiterst verdienste lijk op de cello het mooi Adagio van J. S. Bach. Mooie solozang werd daarop ten beste gegeven door een solo-zang-leerlinge van mej. Proost: een drietal liederen van Cath. v. Rennes vertolkte ze met welluidende, fraaie stem en had hiermee zeer veel en welverdiend succes. Onder leiding van haar leeraar, den heer Vincent, speelde een Jongedame de „Reflets dans l'eau" van Debussy en daarna trad het koortje van mej. Proost weer voor het voet licht met oe nummers „Jachtkoor", „Treur- marsch" en „Slotkoor" van Henriette v Tus-enbrcek. Vermelden we ten slotte nog een zeer goede uitvoering van 'n paar piano-nummers van den directeur namelijk Nocturne opus I, no. 1 van Chopin door een jongedame, en „Humoreske" op. 15, no. 3 van Wladigeroff. door een jongeling, die bleek te beschikken over 'n stevige dosis muzikaliteit. Ook de tweede leerlingenavond mocht zich ondanks de grimmige koude, weer in aller sympathieke belangstelling verheugen, en had hetzelfde aangename en prettige ver loop. Als eerste nummers prijkten op het pro gramma een drietal piano-stukjes voor de jeugdige leerlingetjes van den heer Zwaan. Ziekte en een gesneden vinger waren oor zaak, dat er 'n kleine programma-wijziging plaats moest vinden. En zoo kregen we nu achtereenvolgens te hooren Bauerntanz, van Edm. Pariow van 'n kleinen Jongen, Lustig Wandern van Paul Zilcher en Capriccio van Lachaurae, door 'n tweetal Jongedames. Alle drie wisten ze reeds aardig het karakter ervan te doen uitkomen. Onder begeleiding van hun leeraar, den heer Althuizen, speelden een tweetal zijner vioolleerlingen, eerst een klein, schuchter meisje, het Wiegenlied op. 22 van Fini Henrlques,. en daarna een ongetwijfeld veel belovend jóngmensch het Sehülerconcert van Söchtlng. Algemeene hilariteit verwekte het verbaasde en medelijdende schouderophalen van den jongen violist, toen bij een nogal lange rustpauze en een inderdaad bedrieg lijk „Trugschluss", een aantal aanwezigen begonnen te applaudissecren. 't Was alsof hij zeggen wilde: „Wat 'n stakkerds! Ik ben toch nog lang niet klaar!" Maar een dank bare leerling moet het voor den heer Alt huizen toch wel zijn. Het volgende optreden gold de piano- leerlingetjes van mej. Korteweg. Drie schat tige meisjes speelden allerliefst het aardige stukje van Zilcher „Op het bal", en daarna twee reeds meer gevorderde leerlingen Yole Fleurie van Chrétien en Scherzando van Bossi. 'n Drietal leerlingen van mej. Brockmann lieten daarna van haar zangkunstige vorde ringen blijken in solozang en duet. Achter eenvolgens kregen we een aardig sopraan stemmetje te hooren in „Dans, vlinderke", van Van Ocrt, een duet voor sopraan en mezzo-sopraan „Leer mij" van A. v- Opstal, en het ook door Tschaikowsky bewerkte „Nur wer die Sehnsucht kennt". Een cello-leerling van den heer De Maaré, dien we ock een vorig jaar reeds hoorden en die zijn vorderingen toonde met het reeds zeer aardig gespeelde le deel van Golter- mann"s Concerto, trad op na een piano- leerling van den heer Liirsen. We kunnen leerling er. leeraar gelukwenschen met de prestaties; er komt teekening in de vertol king: van het gespeelde bekoorde ons wel het meeste misschien „L'Isle Joyeuse" van Debussy. Ook de heer De Vogel, van wien een der leerlingen met 'n prachtig gespeelde Clair de Luns van Debussy en een Wals van Chopln uitkwam, mag zich gelukkig achten zulke dankbare leerlingen te mogen leiden en hen te helpen het zoo moeilijke pad der kunst te bestijgen. Mevrouw Sybrandi—Halberstadt voerde daarna haar zangklasse van grootere meis jes aan. De aardige liederen „Aux étoiles" van Denza, en de beide composities van D. Appeldoorn „De lente luwt", en „Dorschen". werden zeer verdienstelijk ten gehoore ge bracht. In de plaats van een riek geworden leer ling van vioolleeraar De Clerck trad geheel onvoorbereid een andere jongedame op, met het Adagio en het Allegro energico' uit het even moeilijke als beroemde vioolconcert van Max Brucb. en ze toonde hierin reeds een hoogen graad van perfectie te hebben be reikt. 'n Heele durf, waarvan het welslagen dan ook door geestdriftig applaus werd be loond. Uitstekende zangkunstige prestaties gaven daarna nog ren tweetal leerlingen van mej. Brockmann ten beste, in „Verborgenheit'. van Hugo Wolf, en een Mozart-Aria, lief en guitig en reeds met groote vrijheid van voor dracht en scepelen klank gezongen. Na eenige minuten voor onvindbaar te zijn doorgegaan trad dan ir, samenspel met haar leeraar den heer Karei de Jong eer, zeer verdienstelijke leerlinge op in het Con cert in a k!. van Ed. Grieg. Dat wordt een temperamentvolle pianiste. De avond werd besloten met de goed ge slaagde weergave van een tweetal deelen van Elgar's „Serenade" in e kl. t. onder leiding van den hrcr Althuizen. Ook dezen avond hadden allen groet succes, en de directeur en de leeraren der Toonkuns'- Muziekschool kunnen allen met voldoening terugzien op hetgeen op deze beide concert-avonden door hun leerlingen wederom is gepresteerd. Voor de leerlingen zelf moge liet een prikkel rijn om met ijver en toewijding zich te geven aan het zoo uit stekende onderwijs, dat hun op de school aan de Nieuwe Gracht ten deel valt. J. S. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Haarlem en zijn bijkantoren werd in den loop der maand Januari 1932 op spaarbankboekjes ingelegd 580 986.20 en terugbetaald 291.147.71. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 289.838.49. Het aantal uitgegeven spaar bankboekjes bed':oeg 396. Door tussehenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal 500 en afgeschreven 2650 Derhalve minder in. dan afgeschreven /2i50. reinigt mond en tanden. Naar wij vernemen, zal, indien het vriezend weer blijft aanhouden, de ijobaan aan de Kleverlaan waarschijnlijk morgen geopend worden. De open plekken, welke er gisteren nog waren, zijn thans gedicht. Als dat geen resultaat heeft 'n huurstaking? Gisteravond werd in café H. Stals een vergadering gehouden van bewoners der Ri vierenbuurt, die zich tot een comité hebben gevormd, om te komen tot huurverlaging. Van de 204 bewoners waren er 64 aan wezig, terwijl 189 hun sympathie met de te voeren actie hadden betuigd. De voorzitter, de heer J. Polak, deelde al lereerst mede, dat de directie der N. V. Rozestraten op een desbetreffend verzoek van het voorloopig comité had geantwoord, dat men betwijfelde of de actie wel van alle huurders uitging en dat zij voor wie de huur te bezwaarlijk was, maar een ander huis moesten zoeken. Verder loochende de directie de beschuldi ging, dat 54 huurders vrijgesteld zouden zijn van betaling der waarborgsom van f 12, terwijl dit van 104 wel werd geëischt. De heer van Brienen uit IJmuiden gaf dan een uiteenzetting van de daar ter plaatse gevoerde actie. Spr. betoogde, dat vooral de hulp der vrouwen noodzakelijk is. De in IJmuiden gevoerde actie is niet van communistischen opzet, maar heeft een neu traal karakter. Na 3 weken actie wist men in IJmuiden 1800 menschen bij elkaar te krijgen. De vraag waarover nu vanavond zal moeten worden beslist, aldus spr., is of men het zal beproeven met een actie voor verlaagde huur of wel met een huurstaking. Men zou kunnen beginnen met onderhan delen. De actie in IJmuiden Ls nu eenigszins ge temperd omdat de hoogovens en papierfa brieken zich met de zaak bemoeid hebben en hun invloed tegen de huurstaking aan wendden. Wil de actie slagen dan moet men be ginnen met de volle huur aan het te kiezen bestuur af te dragen. Dit bestuur moet de gelden op een bank deponeeren en intus- schen actie voeren. De gemeente kan ten slotte de huurders niet op straat laten staan.,.. Stem: neen, aan den Slaperdijk zettenI Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. G. van Zelm, secretaris van den Algem, Amsterdamschen Huurdersbona, die in een zeer breedvoerige rede uiteen zette hoe de toestand op woninggebied er óp het oogenblik voorstaat en welke actie door hem in Amsterdam werd gevoerd, met het resultaat derzelve. De loonen van de arbeiders dalen, terwijl daarentegen de be- lastirigen en andere dingen waarmee de Overheid zich bemoeit, stijgen, de huren volgen d'.e zelfde stijgende lijn, daaraan zijn gedeeltelijk de huisbazen en de hypotheek banken schuld. Hun genoegens en winsten zijn verdisconteerd in de armoede der ar beiders, die tot plicht hebben te zorgen dat in ieder geval de verhouding van de huur tot het inkomen aan een zekere grens wordt gebonden. Een eventueel te voeren huuractie moet sterk ln elkaar zitten en gegrondvest zijn op solidariteit. Zij moet buiten de partijen staan, omdat zij de belangen behartigt van huurders, d.w.z. mensehen van allerlei rich tingen. De huurder van een weekwoning heeft geen recht, zijn huisbaas kan hem met de week opzeggen, de strijd als eenling gevoerd is hopeloos. Maar massaal verzet zal helpen. Een uitzetting kost 60 tot 70, als men er één enkele uitzet, valt dat sommetje nog wel te verhalen op een of anderen behan ger of loodgieter die om werk verlegen zit, maar voor 200 gaat dit niet zoo gemakkelijk. De hulp van vrouwen is noodig. Spr. stelt zich voor dat men hier de actie het beste zal kunnen voeren door een ïuur- vermindering te eischen en daarnaast voor de huren van nieuwe huurders, die reeds met 0.25 verhoogd werden, egalisatie de zer huren met de andere af te dwingen. Ten slotte moet ook de waarborgsom terug wor den gevorderd, of wel toestemming worden gegeven om ze in te wonen of wel rente voor worden betaald. Organisatie is hier het middel, niet het doel en als elke overreding faalt dan kan men nog altijd overwegen of al of niet tot huurstaking moet worden overgegaan. Besloten wordt dat aan de directie een brief zal worden verzonden waarin deze drie eischen, benevens die van vrij watergebruik zullen worden geformuleerd; deze brief zal bij alle huurders ter onderteekening clrcu- leeren. De heer Van Zelm verklaarde zich op verzoek bereid de leiding der actie op zich te nemen tegen vergoeding van reiskosten en van eventueel werkverzuim. Besloten werd verder, dat zal geëischt worden een huurvermindering van 15 pet. De kosten voor het lidmaatschap werden bepaald op 5 cent voor werkloozen en 10 cent voor werkenden. Verder werd een co mité samengesteld waarin 10 personen rit ting namen, waaronder 3 dames. De actie zal spoedig beginnen. Roode Kruis en Militairisme 11 October van het vorige jaar duwden twee mannen een kar voort in de Groote Houtstraat. Daarop stonden twee schraagde borden me de mededeeling „Roode Kruis Collecte Weigert steun aan deze straat bedelarij ten dienste van het Militairisme". Deze woorden werden onderbroken door een rood kruis, waarop een gewonde soldaat was afgebeeld. De los werkman T. S. was voor dit alles verantwoordelijk, terwijl C. A, M. pamfletten uitdeelde, waarmede hij tegelij kertijd het doel van de manifestatie overluid bekend maakte. Beide mannen werden door den Haarlem- schen kantonrechter tot 10 boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld. Daartegen waren zij in appèl gekomen. De eerste verdachte hoorde weer 10.— boete eischen, terwijl de zaak van den twee de werd uitgesteld totdat inspeceur Ver schoor herseld zal zijn. Het gewraakte bord nam een groot deel vair de: rechtszaal in beslag en had de volle belangstelling van de rechters. 25 Februari wordt het geval voortgezet. Gisternacht is door tot nog toe onbeken de oorzaak afgebrand de kistenfabriek van J. v. d. E. aan den Hoogenweg te Uitgeest. Alles is tot den grond afgebrand. Ook alle aanwezige machines zijn door den brand vernield. Een gedeelte van 't hout in een naaststaande houtloods heeft van het vuur te lijden gehad. Enkele omliggende percee len kregen eenige brandschade aan schu ren, dakgoten enz. Fabriek en inventaris zijn verzekeid: de houtvoorraad daarentegen niet. Door den brand wordt nog weer een 5-tal arbeiders aan het groote aantal werk- looze arbeiders toegevoegd. Het zal min stens een half jaar duren vooraleer de ar beid in de nieuw op te richten fabriek kan worden hervat. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat Van der Meulen Zondag ar. niet tegen België zal uitkomen. Odijk van de Hol- landiaan zal hem vervangen. Voorts is ook Adam, die Zondag in Zwit serland een blessure opliep, verhinderd uit te komen. De rechtsbinnenplaats wordt nu bezet door Van den Broeck van P. S. V. Ondertrouwd: 10 Febr.: F. Schilt en E. Bindinga; H. van Driest en H. Kuik; J. Schoffelmeer en J. W. v. d. Wal; C. van Empel en J. F. Derogee; P. J. Zijlstra en M. Berkemeijer; P. Linn en M. L. Muck; T. Bakker en M. van Riessen; G. H. van Leeuwen en M. A. Mondelaers. Getrouwd: 10 Febr.: W. J. Pérukel en T. v. d. Broek; B. H. Wempe en E. F. de Rooij; F. Been en M. Meijer; N. Bulthuis en A. Sloeserwij; P. J. Rademaker en J. M. E. Rijbroek; J. J. de Wit en C. J. Fransen; C. M. Zuid weg en M. van Doorn; N. A. Vemout en C. K. v. d. Leede; G. Siebeling en M. M. Boersma; M. J. van Warmerdam en J. G. van Bruggen; H. C. Müller en M. Gottowka; K. van Houten en C. J. van Overdijk. Geboren: 8 Febr.: J. G. de Jong—Jor- daan, d; E. J. Weidig—Lohenkamp. z; 9 Febr.: J. TamDuivenvoorden, d; B. W. Marsman—Vonk, d; C. B. Nupoort—v. Nes. z; 10 Febr.: J. Boerendans—v. d. Linden, z. Overleden: 7 Febr.: D. Steenkist, 43 jaar. Tweede Zuidpolderstraat; 8 Febr.: D. Bos, 85 jaar, Tulpenstraat. Woensdagavond werden in café „Metz" aan de Barteljorisstraat de openingsmatches voor bovengenoemd tournooi gespeeld. De uitslagen zyn: pnt. brt. h.s. gem. H. Gelstman 296 30 46 9.86 C. Keyser 350 30 67 11.66 W. KobUS 196 11 108 17.81 P. de Leeuw 350 11 102 31.81 Hedenavond voortzetting. SCHAGEN, 11 Febr. 13 Paarden 150—350; 22 Gelde koeien (vette) ƒ200—290; 20 Kalf- koelen ƒ200275 99 Nuchtere Kalveren (6 —15; 20 Schapen (vette) 22—26; 55 Over- houders ƒ18—22; 3 Bokken en Geiten ƒ2.50 —5; 10 Varkens (magere) ƒ9—14; 36 vette varkens p. K.g. 0.26-0.29; 90 Biggen .5- 8; Konijnen f 0.50-2.-; 16 Kippen 0.75-125 HOORN, 10 Febr. Veemarkt. Geen aan voer. HAARLEM, 11 Febr. Groentemarkt. Appe len 12—14 ct. per kg.; peren 1440 ct. per kg'.; veldsla 3060 ct. per kg.; Brusselsch lof 6—9 ct. per kg.; knakpeen 4—6 ct. per kg.; boerenkool 10—25 ct. per kist; groene kool 1525 ct. per kist; andijvie 0.701.25 per kist; rooö3 kool 28 ct. per stuk; gele kool 25 ct. per stuk; knolseldery 46 ct. per stuk; bloemkool 2.00—2.25 per krat; selderij 310 ct. per bos; prei 4—12 ct. per bos; pieterselie 210 ct. per bos; spruiten 4090 ct, per zak. DONDERDAG 11 FEBRUARI Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo Nfew-York (cable) 8.40 58.80 9.70 34.45 48.30 8.50 58.95 9.80 34.60 48.40 2.47% 2.481; DONDERDAG 11 FEBRUARI Staatsleenlngen 5 Nederland 1918 4W Nederl 1916 4W Nederl 191? 4 Nederland 1931 4H NJnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My Industrieën Onuever Calve Delft Alg. KunstzUde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch Accoustlek Ned. Ford tndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O S Leather Intern Nickel Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petrolfum Uaboes Kon Olie Periak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. TapanoeU Serbadjadl SUau V l C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika LUri dito Gem. Etgeno Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret. Suiker H V A. •«•••••••••••a. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Del! Batavia Oude Dell Oostkust Senembah MaxweU Spoorwegen Union Pacific Waoasn Chic Milw St PauJ Kansas City South Ene KaUr Prolongatie vonce Koersen 1C0% 99% 96% 91% 75 52% 59 74% 101 58 4C% 26% 64% 10 130 I9»/„ 18%, 2% 7»/i« 25% 87% 16 115 12®/ 125% 84 314 5%, 3% 46% 36% 19 13 18 12% 24 27% 1% 3% 3% 6 16 V4 62% 3»/„ 167 6% 37 25 137% 161 74% 189 25% 68% 3% 2% 13 1%%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2