VERDUISTERINGEN DOOR EEN ADVOCAAT Behandeling voor de Alkmaarsche rechtbank Hoe in Engeland de voetbal rolt rg-gSSIjISSlSaHSaaaElMIESiSKaBrcSSSETt? tl t« aEaaaaaasaaasaBaaaaaBaaaaaaa CONTINGENTEERING DAMES- EN KINDERCONFECTIE Protestvergadering te Amsterdam SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BLOEMEND AAL HALFWEG HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE SANTPOORT (Vervolg) Een ongewoon incident. De officier wil thans de dagvaarding wijzigen door achter de woorden „althans ter verrekening met die stichting" nog te voegen het volgende: „althans als admini strateur of beheerder der meisjesscholen, althans feitelijk administratie of beheer dier scholen voerende." Verdachte maakt daar bezwaar tegen. De dagvaarding is tthans niet meer die van den officier, maar die van de rechtbank. Als dit toelaatbaar was zou men zoo tot het on eindige door kunnen gaan en zou verdachten leder rechtsmiddel ontnomen worden. De verdediger sluit zich hierby aan. De president schorst om half elf de zitting, na te hebben medegedeeld, dat de rechtbank zich Over het verzoek van den officier zal beraden. De behandeling der zaak werd uitgesteld tot Woensdagmorgen 10 uur. ZITTING VAN GISTERMORGEN De wijziging der dagvaarding. Om 10.15 uur heropent de President (le zitting van hedenmorgen. In de samenstelling van de rechtbank was geen verandering gekomen. De verd. maakt als zoodanig geen onpret- tigen Indruk: hy neemt steeds deel aan de discussies en volgt met belangstelling de behandeling. Behalve Mr. Nijmans woonde ook Mr.Ledeboer, als belangstellende de zitting by. De Pres. herinnert aan het verzoek van den Officier om de dagvaarding te wijzigen. Mr. Lange veld, de verdediger, neemt dat de Officier een dergeiyke wUziging niet met vincht kan aanbrengen. Hy heeft zich te houden aan de dagvaarding. De Off. blijft bij zyn besluit; het ver zoek kan z.i. worden Ingewilligd. De Pres. deelt mee, dat de rechtbank er reeds over heeft geraadkamerd en van oor deel is, dat op verschillende gronden dewy- ziging kan worden ingelascht. Verd. verklaart, cp een vraag van den Pres., dat hij geen bezwaar heeft hst on derzoek voort te zetten; schorsing acht verd. niet noodig. Verd. verzoekt aete ervan ts nemen. Na nog eenige vragen aan verd.. is het woord aan den Officier van Justitie, voor het houden van het Requisitoir. Een pyniyk moment is voor my aange broken aldus de Officier want ik moet nu een requisitoir houden tegen iemand, die vroeger in deze zaal tegenover spr. stond als raadsman van anderen: het was spr. toen steeds aangenaam met hem van gedachte te Wisselen. Steeds streed verd. toen met open vizier, hetgeen o.a biykt uit een kwestie, waarby een principieele zaak behandeld werd en waarbij verd. aan spr. zijn pleitrede vooraf overhandigde, iets dat zelden of nooit voorkomt. Het „H. v. Z." was in het bezit van een kapitaaltje aan effectenooi; was dit nu hog het geval toen verd. als directeur van het H. v. Z. optrad. Verd. heeft toon een volmacht geproduceerd, om de effecten in handen te krijgen; dit was niet voor het H. v. Z noodig; dit geeft verd. toe. Mr. Coebergh was erg secuur: hy was notaris en het komt spr. erg onwaarschüniyk voor dat Mr. Coebergh een dergeiyk „f o e f J e", anders kon spr. het niet noemen, niet doorzag. Opzet om die goederen zich toe te eige nen, is ook ter oore gekomen, ok ai Is men van plan. ze aan te zuiveren, ais men op het moment van verduistering niartoe niet in staat is. is er opzet. De polis die er tegenover stond was niet voldoende. Spr. stelt opzet vast. Komende tot de gelden der scholen, bespreekt de off., de rapporten der deskun digen, die een labyrinth van cyfers zyn. Verd. heeft zich beroepen op de slordig heid in de boekhouding. Spr. kan die slor digheid van 1925—1929 nog niet zoo aan nemen en t gaat er by spr. niet In, dat die slordigheid een tekort van ruim een ton veroorzaakt heeft Het is een schandaal, als men op slordige wyze omspringt met de gelden van anderen; met de zusters van Amersfoort werd nooit rekening gegeven; aJs deze zusters erom vroegen, werden ze afge snauwd en kregen ze een rekening, waarna de zaak op den ouden voet werd voortgezet. Spr. neemt niet aan. dat het tekort van de slordigheid is gekomen; integendeel neemt spr. aan. dat de slordigheid is geko men door de tekorten van 107.000 over 5 jaar; spr. neemt opzet en kwade trouw van verd. aan Als hy niet kan zeggen, waar dat geld gebleven is, kan spr. slechts aannemen dat hy ze zich wederrechteiyk heeft toe geëigend; hy had de contróle over de boeken en het beheer. Sun privé-kas was niet zoo gespekt, dat hy de groote uitgaven kon doen die by gedaan heeft, om behoeftige familie leden te steunen, zoo hy zegt. Dat was een aannemeliike som. die hy niet uit eigen in komen kon geven. Het is een bewust zich leenen van geld. Verd. zegt. de congregatie kan geen winst maken, dus er kan geen geld zijn: de get. desk. Engelgeer wees echter op overschotten, doordat de zusters te weinig ontvingen, dan waar ze recht op hadden. Er wordt hier 1 35.000 genoemd. Deze overtreding geldt art. 321 van Str Het is een zeer ernstig delict. Spr. neemt aan een bedrag van 100.150.72 als verduis terd. De overige 7000 wil spr. aftrekken voor te weinig betaalde administratlegelden De positie van verdachte voorheen in Alk maar en de lange duur. van 5 jaar. het syste matische maken de zaak z. i. zwaarder. Spr eindigt met te requireéren: 3 JAAR GEVANGENISSTRAF. Ofschoon verd. zyn eerewoord heeft ge geven niet te vluchten en hy zyn eerewoord heeft nagekomen, verzoekt spr. de recht bank gevangenneming van verd. als net vonnis wordt uitgesproken. Verdachte spreekt. Verd. herinnert eraan, dat hy. nooit ontvlucht Is, hy is niet laf en zal zich er niet aan onttrekken, als hy straf moet on dergaan, Ik ben straatarm, aldus verd. en kan pas een maand lang m'n brood verdie- hen, sinds 2 Jaren. Maak me niet broode* a De Officier van Justitie eischte tegen verdachte een gevangenis- ïj straf van drie jaren en vroeg diens v in hechtenisneming. y Op dit verzoek is geen beslissing •j genomen, zoodat verdachte weer naar zijn tegenwoordige woon- plaafs. Amerongen. is vertrokken, y a Uitspraak over veertien dagen, i? _E loos. Ik denk er geen oogenblik aan om te ontvluchten, afgezien van de financieele on macht. Pleidooi. Mr. Langeveld vangt hierna zyn plei dooi aan. PI. begint met te herinneren, welke po sitie mr. K. voorheen in AUinaar bekleedde. Hy was o.a. de voornaamste oprichter van de Oranje Ver. en de Ontzet-Ver. alhier: hy heeft om meer redenen een lauwerkrans van Alkmaar verdiend. zyn blazoen als advocaat is, door hetgeen er gepasseerd is. ongerept gebleven. Pi. herinnert aan de 2 jaren van ziekte en ellende door verd. meegemaakt. Het recht gaat door. Deze man, die zoo veel voor de Katholieken gedaan nad en voor het Byzonder onderwys, moest die. na dat de zaak onderling geregeld zou worden nog vervolgd worden? Heeft de rechtbank er niet smadeiyk om gelachen, hoe er met de gelden van het Bijzonder onderwys werct omgesprongen? Wat zyn dat voor menschen. die zich laten afsnauwen, zooals de officier zegt. Het zal dikwyis voorkomen, dat iemand verduisteringen doet met het voornemen, dit later weer aan te zuiveren. PI. wUst op Arnhem. Pi. gaat voorts uitvoerig na hoe de op richting van het ,JH. v. Z." is tot stand ge komen. De benoeming van verd. tot beheer der noemt pl. onwettig. Het besluit door het welk de bisschop tot patroon werd ver klaard, noemt pl. nietig. Pl. concludeert een onwettige benoeming. De O. L. V.-Stichting ontkent, de volmacht te hebben gegeven. Het komt pl. \oor dat de Officier de dag vaarding niet hao kunnen wyzigen; hy heelt daarmede getoond in de zaak n.et sterk te staan Nu vraagt men: Hoe is dan de verhou ding tusschen verd en de O L. V -Stichting? De zusters-getuigen ontkennen de vol macht. Door deze verklaring wordt dus de dagvaarding verzwakt. Ge'uige E ngeigeer kan voorts niet zeggen, dat 't totaal-bedrag is verduisterd. Verd. is de man niet om anderen te be schuldigen. Hij moet thans de ellende dra gen van de bekrompen administratie. De zusters hadden ncn met met een kluitje ui het riet moeten laten sturen. Nooit hebben zy iets gedaan om serieus een rapport ol iets dergeiyks te vragen Komende tot het groote verschil van f 21.000 tusschen de rapporten der twee des kundigen, zegt pl., niet te gelooven, dat de rechtbank verd. op de verklaringen van get. Engelgeer kan veroordeelen. Vast staat dat mr. K. nooit de kasboekjes inkeek; er was geen kaseontróle. Kan men vertrouwen hebben in de boekhoud kundige inlichtingen der zusters? Deze zyn voor pl. duister Verschillende gelden, die ge bracht moeten zijn naar Amersfoort, zyn niet geboekt terwijl verder een bedrag van 12000 wel in de boeken voorkomt maar niet is ont vangen. Op dezen boekhoudkundigen warboel kan men geen vonis steunen. Pl. wil niet de volle verantwoordeiykheld schuiven op de Zusters, maar meent toch, dat de boekhou ding der Zusters niet in «.-rae was. Verd. ontkent van get. De Witte te heb ben ontvangen de bedragen, die in de boekjes voorkomen als overgedragen aan mr. K. Ook hier is geen opheldering. Wat de bankopnamen betreft, acht spr. het plausibel, dat, waar 't een goede relatie geldt, men bedragen meegeeft aan een be diende. Wat de gemeentevergoeding betreft, spyt het pl zeer, dat de gemeente-ontvanger en diens gedelegeerde gisteren zyn terug gekomen op hun verklaring, by den rech- ter-commissaris afgelegd. MET DE WET IN DE HAND MOET PLEITER TOT VRIJ SPRAAK CONCLTJDEEREN, ZOOWEL WAT BETREFT DE ZAAK VAN HET ,HUIS VAN ZESSEN" ALS DIE VAN DE ONZE LIEVE VROUWE STICHTING. Pl. wyst nog op de schromeiyke onwe tendheid omtrent geldzaken by de Zusters, hetgeen leidde tot scnromeiyke roekeloos heid. waardoor zyn cliënt de dupe is ge worden. Hij had by het begin van zyn ju ridische loopbaan geen richtsnoer. Hy was steeds de man by de R. K. By een moreele en stevige leiding zou het hem anders ge gaan zijn. Het is hem teveel voor de nwind gegaan, met het bekende gevolg. Veronderstellende, dat de rechtbank de party van den Officier kiest, wyst pl. erop. dat verd. aan den rand gekomen is van het wetteiyke verjarlngsiecht. Verjaring ls er in de wet. omdat na zoo'n langen tyd de bewyzen verwaasd zijn en met de herlnnnering aan het Bebeurde, de eisch tot straf vergeten is. Het grondartikel 323 ls vervallen. Wat zou. aldus pl., een jury in dezen doen? Naar plei ters meening zou vrijspraak volgen. De juristen laten zich echter niet door ge voelsargumenten overdonderen. De rechtbank moet echter de strafmaat motiveeren. Op een reeds in overweging ge nomen voorwaardeiyke straf ls geen Kans Het is voor verd. „to be or not to be." Ge vangenisstraf of niet. Gevangenisstraf Is voor dezen ontwikkel den verdachte niet het doel. het middel om rem tot betere gedachten te brengen. Het is voor hem speciaal niet noodig. Hoe zou nu ook deze drie jaren moeten ondergaan? Steu nend op het psychiatrisch rapport van ar Bamhoom Inzake het verbiyf van vera gedurende acht maanden in een zenuwinrich ting, verwacht pl., dat hy die jaren wederom in een dergelijke inrichting zal moeten dooi- brengen. En wat heeft men eraan, als hy al dien tyd moet leven in een barak van de gevan genis te Schevemngen of elders waar hy rog meer verbitterd zou worden tegen de rnen- -,ehen die hem dat hebben aangedaan. Pl. herinnert eraan dat alles byna weer in orde had gekomvn Generale preventie by de straftoepassing ;ou wezen, anderen ai te schrikken. Dé stral van de maatschappil die hem negeert, is al erger dan het in de gevangenis zitten van Staatswege. We komen zoo tot über-klassë-jusfiïié Verd. zou dubbel gestrait worden. Pl. kan niet inzien, dat dit noodig is. Het :ou een onrecntmauge behandeling zyn. Deze arbeider was vooi de R. K. zaak zyn loon waard en het spvjt pi., dat ei duastere machten geweest zyn. die hem dit aanaeaen Voor pi. heeft deze man niet gezwegen, maar hij heeft toch in zyn berooiden staat wraak daargelaten. Hy heeft zakelijk en zonder persooniyke rancune gehandeld. Er zijn R.K.. die hem nog willen helpen, maar zullen zij dit nog doen voor een ont slagen gevangene? Als de rechtbank niet tot vryspraak komt, vraagt pl. een zoo miniem mogelijke straf. Laat verd., aldus pl., zonder gevangenis straf weer terug in de maatschappy, waar hy zichzelf zal reclasseeren en zich weer een positie zal verwerven. Pl. hoopte, dat de rechtbank niet zal medewerken aan een menscheiykerwyze on rechtvaardig vonnis. Nadat de pres aan get. Engelgeer nog eenige vragen omtrent het verschil van zijn rapport met dat van get. Keesom had ge steld, geeft de pres. het woord aan den Officier tot het houden van repliek. De verdediger zegt. van dupliek te zullen afzien, waarna de Officier verklaart, geen repliek te zullen houden. Geen boos opzei Verd. sluit zich aan by het pleidooi van zijn verdediger en wil nog met nadruk ver klaren. dat er geen boos opzet by hem in het spel was. zooals de Officier veronder stelt Verd. zou zich wel erg vergissen, als het ook de indruk van de rechtbank was, dat hy gedurende vijf Jaren om zoo te zeg gen met allerlei gemeenigheden gehandeld had. Verd. geeft toe, dat er geld van het H. van Z. en ook van de scholen weg Is: veel kan hy met den besten wil van de we reld niet zeggen. Ook kan hy niet erken nen, de verschillende posten te hebben ont vangen, die als zoodanig geboekt staan. Het geld, dat weg is. heeft hy niet voor zichzelf, maar voor familieleden en voor de katholieke zaak uitgegeven. Met zoo'n eiseh voor zich zou hy geneigd zyn te spreken, zy, die hem verraden heb ben, zyn bevreesd, dat hij hier spreken zal- Hy is echter niet zoo laf om hen te ver raden. Dat de Officier, die my kent, in zijn re quisitoir alleen slechte dingen gezegd heeft, is verd. tegengevallen. Hy wist toch ook wel iets goeds te vertellen. Ten slotte vraagt verd. waarde te hechten ook aan het eere woord van verdachte Hy zal niet vluchten en vrouw en kind in den steek laten De pres. sluit de openbare zitting na te hebben medegedeeld, dat de rechtbank uit spraak zal doen 23 Februari, des voormid dags om tien uur vóór de zitting. Na afloop van de zitting begaf verd. zich weer naar zyn woonplaats. In „Krasnapolsky" te Amsterdam is Woensdagmiddag een buitengewoon druk bezochte vergadering gehouden van imppr- teurs, winkeliers en handelsagenten als actie tegen het contingenteerlngsbesluit, meer in het byzonder met bet.ekl?lng tot dames- en kinderconfectie. De voorzitter van het destyds gevormde voorioopig Comité, de heer C. H. Vogelzang uit Haarlem, sprak een openingswoord, waaraan het volgende is ontleend. Spr. wees er op dat de opkomst op dezen middag en de overtalryke ontvangen biy- ken van sympathie en adhaesie een over tuigend bewys zyn, dat men. ten volle den zwaren ernst van den toestand, reeds nu ge schapen door het Contingenteerlngsbesluit van Damesconfectie en de onvérmydeiijke gevolgen van dat Besluit, beseft. Het Kouinkiyk Besluit van 5 Februari 1932 no. 5. opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 5 en 6 Februari 1932 no. 25, belet ieder van ons wat het Besluit be- minnelijk-democratisch noemt „Bovenklee- ding voor vrouwen, meisjes en kleine kin deren' meer af te nemen dan de heift in het kwartaal beginnend 1 Febr., genomen naar het gemiddelde dat per drie maanden in 1928, 1929 en 1930 door ons werd ge ïmporteerd. De overhaaste en eigeniyk overrompelende invoering van dit besluit heeft aldus spr. reeds tot dadelijk gevolg gehad, dat er in onzen handel een zeer belangrijke stagnatie is ontstaan. Juist op dit oogenblik wordt aldus na een slecht seizoen aan alle blijmoedige verwach ting voor het voorjaarsseizoen even rauw als hard de bodem ingeslagen. Prysverhooglng het gevolg Wat de gevolgen betreft by onverhoopte handhaving van het besluit, voor ieder, die zien wil, zyn zy duidelijk, aldus spr. Reeds nu is ons uit stellige uitlatingen van sommige binnenlandsche fabrikanten bekend, dat zy hun pryzen zullen gaan verhoogen. De aangekondigde prijsverhoo- ging mocht reeds een marge van twintig procent bereiken. Ongetwijfeld zal verdere prijsstijging volgen. Ziedaar het eerste reeds Ingetreden en verder zich uitbreidend gevolg van dit be sluit, gegeven ter bevordering van het na tionaal belang: aangroeiende prijsverhoo- ging van de winkelgoederen. Eeö even noöd- zakeiyk gevolg zal moeten zyn de geleidé- ïyke achteruitgang van onze bedrijven. Ons bedrijf is allereerst en by uitstek een bedryf van persooniyken smaak, variatie en differentieering, van eigen karakter. Zon der ook maar in het minst aan de beteeke- nis van onze binnenlandsche nyverheid te- ko:t te doen, moet toch worden getuigd dat ons bedryf zich niet by de Nederland sche industrie kan dekken. Handhaving van het Contingenteerlngs besluit zal aan talryke confectiezaken het eigen cachet, aan hetwelk zy haar bestaan danken, ontnemen. De omzet moet verminderen. Herhalen zal zich het verschijnsel, uit de valuta-tyden, dat onze clienteele haar inkoopen gaat doen over de grens. En dit in een tyd nu de on vermoeide energie van de Nederlandsche modehuizen het zoo ver hééft weten te brengen, dat door het invoeren in ons }and van de meest Selecte collectie der buiten landers, ook de yerwendste smaak van onze clisrtcele kon worden bevredigd. 7* Tengevolge van al dezé omstandigheden 'n hun bestaansmogeiykheid ten ernstigste bedreigd, zullen de detaillisten in de dames- en kinderconfeotle de bedrijfskosten op be langrijke wijzé motten inkrimpen. Ontslag van winkel- atelier- en kantoorpersoneel zal dan moeten volgen. Het bestaan van tienduizenaen Nederlanders zal daardoor worden vernietigd. Te vormen een georganisèérde. geconcen treerde actie tot onmlddeliyke intrekking "j; 1 -■ van dit besluit ls het doel en naar ik hoop én vertrouw het resultaat van deze byeen- komst, eindigde spr. De rechtskundige adviseur, mr Jules Kei zer, drong er vervolgens by de vergadering met kracht op aan, dadelijk „spykers met koppen te slaan" en by acclamatie een Co mité van actie te stichten tegen het contin genteerlngsbesluit. Dit voorstel werd met applaus ontvangen. Tot leden van dit Co mité werden hierna gekozen de heeren J. A. Reunding, Winschoten; T. Swart. Grq- ingen; A. Meyer, Enschedé; C. H. Vogel zang, Haarlem; W. H. Lampe, Den Haag, Witte veen, Utrecht; W. Hanneman, Den Haag; Zwartsenburg, Groningen; SUcher- nian, Amsterdam; Gompertz. Arnhem; Spier, Dedemsvaart; Vinke, Utrecht; Lie- nis, Alkmaar; Zuurloo, Leiden en Bot, Rot terdam. Nog eenige groote firma's werden uitgenoodigd, zich in het Comité te doen vertegenwoordigen. Besloten werd voorts dat het secretariaat gevestigd zal worden ten kantore van mr. Jules Keizer, Heerengracht 560 te Amster dam. In de hierna gevolgde huishoudeiyke ver gadering werd de te voeren actie uitvoerig besproken. Krijgt de 67-Jarige Arsenal-profeet zyn zin? Stimpson is de nieuws bron voor jeugdige journalisten. Arsenal rn'mt een ob-takel uit den weg. Super-voetbal te Liverpool. Ook de halfbacks nemen in den aanval deeL Met Aston Villa blijft het een snkke'party. Nieuwe cup sensaties. De atmosfeer weer geladen. Zou per slot van rekening de 67-jarige Robert Stimpron toch gelijk krygen? Laat ik u eerst zeer-en, wie Rob is.Stimp. son, die zijn hoogen leeftyd met eere draagt, is een der trouwste bezoekers van Highbu ry. Wanneer Arrend thuis speelt, is hy, weer of geen weer. op zijn post en staat er even trouw als de goalpalen. waar langs David, Jack en Alex James hun geweldige schoten knallen. Hy kan u de sensatio neelste verhalen doen van zyn favorieten, en daar heeft hy recht toe. omdat hy ai sinds zijn jeugd ziin hart aan roód-wit ver pandde. Voor Jonae journalisten is Rob een prachtige bron om historische feiten te put ten. en 't kost ook betrekkelijk weinig moei te hem op zijn stokpaardje te krijgen. Is hij eermaal gereten, dan praat h'i geen iiurtje. neen, houdt hij u een ganschen avond in zijn ban gevangen. s'»chts af en-toe onder brekend om eenige fiksche halen aan zijn traditioneele pijp te doen. De Engelschman luistert gaarne naar zijn verhalen en hecht er ook waarde aan. vandaar dat de „pa pers" hem herhaaldelijk in belangryke aan gelegenheden hebben betiokken. Zoo deed Rob reeds medio November de positieve mededeeling, dat zijn club dit jaar het kampioens-han zou behalen! Menigeen trok zijn woorden in twyfel en lachte er om, immers. Eve-ton en de Albion waren zoo geweldig, in vorm. dat dë Lon denaars er geen speld tusschen konden krilgen. Maar Stimpson, wist vilt ervaring, dat het „a long way" is naar het am. pioenschap, en nu. Zaterdag, gaat 't er werkeiyk op lttken, dat de veteraan goed heeft gezien. Want nu het puntje by hét paaltje kwam en ieder zich in de vraag verdiepte, welk team het sterkst ZOU zyn, bracht de Zaterdagsche werlstri'd het ant woord. Arsénal versloeg de Toffees met 3—1! Die u'tslag alleen zegt u in het algemee. nen verband nog slechts weinig, doch be kijkt u de ranglflst eens aandachtig, dan zal u duidelijk worden, welke waarde aan deze zege moet worden toegekend. Everton 27 17 1 9 35 pnt. 85—50 Sheffield United 28 16 2 10 34 62—41 West Bromwich 28 14 5 9 33 49—28 Huddersfield T. 27 13 7 7 33 55—36 Arsenal 26 13 6 7 32 60—35 Aston Villa 27 13 5 9 31 78—51 Reeds lang van te voren was Liverpool in opschudding over de „big match", en lang voor het aanvangsuur propte een geweldige menschenmenigte zieh door de ingangen om toch maar niets van het schouwspel te mis sen. Er zullen zoowat 60.000 menschen zijn geweest, doch dit enorme aantal heèft dan ook super-voetbai aanschouwd, waaraan de thuisclub niet kan tippen. Algemeen gold de veronderstelling, dat de Londenaars zich in acht zouden nemen voor den naderenden Cup-strijd tegen Portsmouth, doch deze ver wachting kwam niet uit. Nauwelijks was het aanvangsslgnaal gegeven, waarbij de thuis club aftrapte, of James pikte den bal op, schoof hem naar den rechtsbinnen. Jack, die op zyn beurt het leder naar zijn vleugel gaf, Hulme. Als een hazewind ging de rechtsbui. tén er van tusschen, fopte enkele Toffees die op zyn pad kwamen, om daame onver wachts en met een phenomenaal schot kee per Sagar te passeeren. Dit prachtige spel ging zoo sne! in zijn werk, dat het publiek, perplex, vergat te app'audisseeren: en pas toen Arsenal alweer het Everton-doel bestookte brak een geweldige storm van toejuichingen los. Ook hierna speelden de Londenaars voet bal tot in de perfectie, eh beletten hun te genstanders öih hun normalen vorm te ont. plooien. Met half-time was de score 2—1, terwijl John na de hervatting van een ge weldige scrimmage voor het Everton-doel ge bruik maakte om het leder ten derde male in het Liverpool-c'oel te Jagen. Opgemerkt zij nog. dat John links halfback is, waaruit duldeiyk spreekt welke groot aandeel de mld denspelers in het aanvalspel nemen. Over deze belangryke ontmoeting zyn wy wat uitvoerig geweest, te uitvoerig feiteiyk om lang by het resteerende deel van het programma stil te staan. Sheffield United werd deerlUk door Sun derland met 1—0 verrast, waardoor de laat ste niet onaanzienlük zijn positie onder aan de ramriiist verbeterde. Met Aston Vilja blijft- 't sukkelen, waarvan West Ham met 2—1 profiteerde. Een merkwaardige uitslag is de 5—1 zege van Grimsby Town op Liver pool. waardoor Blackpool momenteel de rangiyst sluit, met de Town vlak boven zich. Chelsea steeg dóór een 1—0 overwinning op Leicester City zoo wat tót het midden. Dit zyn zoo otv-e"e-r rle belangrijkste gebeur- W-ssn. va« den af^'o-nen wedstrijddag. En nu gfan wij <—<s weer opmaken voor de vyfde Cunronde op as 7-nZooajs eerder verteld, is het aartal .clubs geslon- ken tót zestien, en daarom willen wy hét -o—anjma hier laten volgen. Portsmouth—Arsenal; Sheffield W.—Chelsea; Manchester City—Derby County: Liverpool —Grimsby Town; Watford—Bradford: Hud dersfield T.—Preston N. E.; Newcastle Uni ted—Leicester City en Bury—Stoke City. Wanneer déze regels in druk verschenen, berekent geheel Engeland de kansen, en waagt zyn „gokje"; het pad van den Cup is te wisselvallig om ons tot voorspellingen te laten verleiden. Maar dat in deze dagen de atmospheer is geladen dat kunnen wy u verzekeren! „Het Witte Kruis". Gisteravond hield de afdeeüng Bennebroek- Vogelenzang en omstreden van de Noord-Holi. Vereeniging „Het Witte Kruis" een algemeene ledenver gadering in café „Oud Berg en Dal" aan uen Rijksstraatweg te Benneoroek. De waarnemenu-voorzitter, de heer J. L. Hazebroek, sprak 't openingswoord en her dacht in waardeerenue woorden het ver scheiden van den penningmeester, den heer Th. Braam. Spr. noemde zyn overiyden een groot verlies voor de afdeeling. Met algemeene instemming werd op voor stel van eten voorzitter de oud-voorzitter, de heer J. van Snippenberg, tot eere-lid be noemd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer H. A. van Waveren, noteeren we oun., dat de wijkzusters in het afgeloopen jaar 3319 gewone bezoeken had afgelegd en 423 aan t.b.c.-iyders. Den heer Bilie werd dank gebracht Voor de levering van het ys. Ten siotte gewaagde het verstag nog met dank van de ondervonden samenwerking met de plaatseiyke armbesturen. Volgens het jaarverslag van den secretaris hadden de totaal-inkomsten over 1931 be dragen 3108.78, de totaal-uitgaven 2536.62. Het effectenbezit was groot ƒ3400; in kas der vereeniging 1087.08. De heer C. Blok zeide immens de kascom- missie de boeken en bescheiden in orde be vonden te hebben. Algemeene instemming vond het voorstel, om den heer H. A. van Waveren, die sedert de oprichting (30 jaar) secretaris der al- deeling is, een biyvend aandenken aan te bieden. Medegedeeld werd de gekozen-verklaring van de heeren dr. P. van Aalst en J. Lensen, ingevolge art. 3 van het huishoudelijk regle ment. Kr waren voor den heer P. van Aalst zelfs vier ïysten binnengekomen, voor den heer Lensen drie. Daar de candidaatiyst voor den heer C. J. Blokker, Vogelenzang, te laat (16 Januari) ingediend was, werd zy volgens art 3 van het huishoudeiyk regle ment van onwaarde verklaard. Na hoofdeiyke stemming werden tot leden der financieele commissie 1933 gekozen ver klaard de heeren K. G. Smit, A. Vis en C. Blok. Tot afgevaardigden ter vergadering der hoofdvereeniging 1932 werden na stemming gekozen de heeren J. van Lierop en W. A. philippo (Glip), tot plaatsvervanger de heer A. Vis. By de mededeelingen van het bestuur deelde de voorzitter mede, dat de heer E. Schroër het volgend jaar periodiek aftre dend is. Als oudste bestuurslid was den heer H. A. van Waveren de taak opgelegd, by het af treden van den heer Th. Braam voor een aandenken der afdeeling zorg te dragen. De keus was op een fraaien vulpenhouder (met inscriptie) gevallen. Een tragisch feit was echter, dat de heer Th. Braam inmiddels overleden was. De heer van Waveren had het geschenk toen den oudsten zoon ter hand gesteld als een aandenken voor hetgeen zyn vader voor de afdeeling beteekend had. Spr. hoopte hiermede in den geest der vergade ring gehandeld te hebben (instemming). De badhuis-plannen. By de rondvraag kwam op een vraag van een der leden ter sprake de kwestie van het badhuis. De heer van Waveren, lid der bad huiscommissie, zette uitvoerig uiteen, wat de bereikte resultaten waren en dë toekomsti ge plannen. Er was in 1931 volledige mede werking verkregen van de betreffende ge meentebesturen, die toezegden voor even- tueele tekorten in de exploitatie te zullen instaan. Moeiiykheden met de grondeigena ren echter en de verslechtering der tyden hadden tot tydelijke stopzetting der plannen genoopt. Spr. was echter optimistisch ge stemd en wanneer 1932 zich wat rooskleu riger zal gaan afteekenen, dan zal de com missie met de verdere uitwerking der bad huisplannen voortgaan. Medegedeeld werd nog o.m., dat de heer Deutekom des zomers 's Zondags bereid 1», by voorkomende gevallen ys te leveren. Daarna werd de vergadering onder dank voor de opkomst gesloten. St. Deusdedit Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van den R. K Hand en Tuinbouwarbeldersbond St. Deusdedit een zeer druk bezochte ledenvergadering in het R. K. Vreenigtngsgebouw. Besproken werden en in stemming kwa men verschillende voorstellen van de pa- tibons betreffende d!e arbeidsvoorwaarden. De uitslag der stemming werd den leden niet bekend gemaakt. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week ias ain deze gemeente een geval van roodvonk voorgevallen. NIEUWE ZWEMINRICHTING Heden werd te Zwanenburg in de ge meente Haarlemmermeer een aanvang ge maakt met het uitzetten van het terrein, waarop de n'euwe zweminrichting van de Halfwegsche Zwemver. en Reddingsbrigade zal worden gemaakt. Hier is dus een begin van uitvoering van het plan een behooriyke zwemgelegen- heid te maken, welk onderwerp reeds lang de aandacht had van het bestuur der zwemvereenlging. Een commissie, bestaande uit de heeren Is, C. Breebaart, A. Th. v. Essen, J. de Boer en. C. Dykstra, heeft deze inrichting voor bereid. Met medewerking oa. van de ge meente Haarlemmermeer zal werkeiyk een goed zwembad tot stand kunnen komen. De inrichting zal letaal 4500 M2 bedra gen; lengte 134 M., breedte 32 M. Voor watervoorziening zal gebruik worden ge maakt van een wel, die zeer zuiver water geeft. Ten einde dit water eenigszins te verwar men, zal een voorverwarmingsbassto worden gegraven van 900 M2 oppervlakte, diepte 60 cM. Het z.g. diepe bassin zal een lengte krygen van 50 M. en een diepte van 25 M Verder een lnstructlebad van 15 M. by een diepte van 120 M. Voorioopig yulien er 60 kleedhokjes komen, terwyi gerekend is op 190. De springplanken en duiktcrens zullen niet ontbreken, De inrichting zal komen tusschen de Dominéeslaan en het verlengde van de Marialaan. Mén denkt in begin van den zomer de opening te doen plaats hebben. Het grondwerk wordt uitgevoerd met werklóozen door de gemeente Haarlemmer meer onder toezicht der Ned. Heide My. Voor de rest zorgt de Halfwegsche Zwem- vereeniglng. Burgerlijke Stand. Geboren: Joannes Jozef Leonardus, zoon van J. P. Duyndam en K. C. van Lieshout. Overleden: Elizabeth Eland, 85 j., wed. van J. Witte. Getrouwd: Germanus Joannes Augustinus Pop, 21 j., en Agnes Speüker, 23 j. Burgerlijke Stand van 9 Febr. Gebo ren: J. Timmers—Schrage, d. L. v. Leou —v. d. Westen, d. A. J. Sluijterv. Oost veen, d. C. J. v. Rooyen—Toledo, z, K. BcomsSchneider, z. en d. Getrouwd: H. Koek en M. J. Kres W. Harding en M. Brandjes P. J. Plukker en E. M. v. d. Veldt G. Beliën en E. M. v. Bakel. Overleden: D. Been, 81 jaar. echtgen. van J. A. Finkelenberg Gr. Meurs, 83 jaar, echtg. van B. F. F. de Hossou P. v. Eg- mond, 77 jaar, wed. van J. Klein M. J. de Rooy, 77 jaar, ongeh. P. Prins, 69 jaar, echtgen. van J. Swinkels A. O. Bar.esse Taets v. Amerongen, 67 jaar, on geh. Gevonden voorwerpen Terug te beko men by L. Kieefstra, Eikenlaan 44. een gouden broche; F. Voo.neveld, Eschdoorn- laan 4, een Alpinemuts; M. Schouten, Ber kenlaan 1, een gymnastiekschoen; Rypkë- mer, Hoofdstraat 3, Hillegom, een porte- monnaie met inhoud; B. Mens. Biliitonstr. 26, een nondenpenning; Lafefre, Oude Posthuisstraat, een bruine motorhand schoen; Willemse, Kadyk 15, een rol yzer- draad; Philippo, Lombokstraat 34, een in signe; J. G. v. d. Meer, Berkenlaan 10, een bankbiljet; W. Luiten, Lombokstraat 2, een portemonnaie; L. v. d. Weiden, Jac. van Campenstraat 7, een zilveren rozenkrans ih étui. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een schraapstaal en klomp. Ontspanning voor werkloozen. De lezingen van den hesr C. H. Kempsr, inspecteur van politie alhier, over de Motor- en Rijwielwet. te houden voor de werkloozen, zullen niet plaats hebben op Donderdag 11 en 18 Fe bruari maar op 18 en 25 Februari. Ontspanning voor de werkloozen. Dins dagavond is er een extra pr,t.pan.iir.g avond geweest in de groote zaal van net R. K. Ver- eenigingsgebouw. Ook de vrouwen en nuisjes der werkloozen waren aanwezig. In een kort openingswoord heette de voor zitter van het comité, Fastoor J. M. v. d. Tuyn de aanwezigen we.kom, richtte woor den van dank aan de feestcommissie, de tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk"- den heer H. A. Meeuwenocrd en de h.eren Bos en Eisnerus, voor hun medewerking. Hierna werden eenige interessante en leu ke films afgedraaid. De muzikale illustratie werd door de hee ren Bos en Eisnerus buitengewoon gced uit gevoerd. Dat het meerendeel der beroekers met het vertoonde uiterst tevreden waren, ble.k wel uit het appiaus dat zoowel de heer Meeu wenoord als de tooneelciub ontvingen. R.K. Volksbond. Woensdagavond hield bovengenoemde bond een leden vergadering. Na opening met den Christeiyken groet volgden er-kele mededeelingen, o.a. dat het bestuur nog geen definitieve mededeelingen kan doen aangaande het Diocesaan Zieken fonds. Bh de ingekomen stukken was o.m. éen sch: yven van het R.K Kerkbestuur aan gaande verhooging van huur van het ge bouw. Hierover klonk ernstig verzet. Het bestuur kreeg opdracht een en ander met de onderafdeelingen te behandelen. Aangaande den steun en het teekenen op de steuniysten voor de stakende R.K. tex- tiel-arbeiders, betreurde het bestuur de piet. voldoende medewerking der ieden. De voor zitter deed een beroep op allen, om een uur loon per week af te staan, opdat de stryö niet verloren zal wordsn. Hierna volgden verslagen. Het ledental gaat vooruit en steeg van 441 tot 461. Het verslag van den penningmeester wees aan inkomsten 2438.08, aan uitgaven f 2369.23, alzoo een batig, saldo van 68.85. Hierna passeerden een 17-tal verslagen van onderafdeelingen en instellingen de re vue. Dat van den Bloemist-arbeidersbond „St. Deus Dedit" was wel het meest pessi mistisch, Het ledental steeg wel van 205 tot 227. Dit was dë eenige lichtzüde. De loon- strüd was het duistere punt. Het contract is opgezegd. Men weet niet wat de toekomst brengen zal. Uit het verslag van den Bouw vakarbeidersbond „St. Joseph" biykt, dat deze afdeeling een krachtige organisatie is, welker ledental steeg van 132 tot 141. Het ledental van den Bond voor Zieken- huisverpleging is in zes jaar gestegen tot 5030. Voor „Herwonnen Levenskracht" werd in totaal aan 5 cents zegels, bloempjesver koop, lotery enz. opgeb-acht 1075.30; de Spaarkas „St. Antonlus" boekte een bedrag van 11537.77, zoodat velen, trots het crisis jaar, hadden kunnen zorgen voor brandstof, fen, aardappelen, enz. Ook de andere instellingen staan er goed voor. De voorzitter dankte de verschillende secretarissen. By de bestuursverkiezing werden alle be stuursleden herkozen. Een vacature werd aangehouden tot do volgende vergadering. Voor de zielerust van het overleden lid wyien den heer F. Prins, werden gebeden verricht, waarna ronddraag en sluiting met den Chrlsteiyken groet. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht 1.88 op. VERBETERING HOOFDSTRAAT. De gemeente is sedert korten tyd eige nares van de Hoofdstraat en eén grondige verbetering van die straat is aanstaande. Er zijn echter moeilijkheden die het werk zou den kunnen vertragen. Om die onder de oogen te zien en uit den weg te ruimen heeft zich uit de besturen van de winke- liersvereen. en .Santpoorts bloei" een co mité gevormd (secretariaat Kruidbe: gerweg 53) dat voornemens ls, een openbare ver gadering van belanghebbenden en belang stellenden te houden. VOOR HET CRISIS-COMITÉ Dinsdagavond werd door het plaatseiyk Crisis-Comité, afdeeling Santport, éen ont spanningsavond gehouden. Medewerkenden waren de heer en mevr. Speenhoff, de heef N. J. Aris, banton, jnevr. A. vgn Beem— Döbken, sopraan, en meJ. Nelly Aris, pia nobegeleiding Het duo Speenhoff viel uit stekend in den smaak met de liedjes en het harteiyk applaus was zeker verdiend. De solisten beluisterden wy voor kort nog op een weldadigheldsconcert ten bate van de nieuw te bouwen kerk. zy schonken ons weer een onverdeeld genot en gaarne zien we hen weer eens terug. De heer Verbeek sprak een dankwoord aan allen, die belangeloos medewerkten. Aan de damesmedewerkenden werden blemen en chocolade aangeboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6