Binnenlan sch Nieuws HET ZUIDERZEE. FONDS De beslissing uitgesteld DE DRAADOMROEP TE AMSTERDAM Goedgeslaagde proeven IN LAKE PLACID Sonja for ever! HOLLAND-BELGIË Van der Meulen en Adam spelen niet BOTER NAAR FRANKRIJK BOERENDEMONSTRATIE TE DEN HAAG Oprichting Boeren-Crisis-Comité DE WAPENFABRICAGE CONTINGENTEERINGSWET HYPOTHEKEN IN DUITSCHLAND AANBESTEDING LEENING NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN ONZE OOST DE HALVE CENT HERLEEFT GEMENGD NIEUWS DE RAMP MET DE „BONA SPES" De stuurman trok onder water zijn jas uit STORM EN VORST EEN POLITIEKE INBRAAK? ONTPLOFFING OP EEN MOTORSCHIP INBRAAK IN EEN KERK TE ROTTERDAM DIEFSTALLEN TE ROTTERDAM OPGEHELDERD De twee daders gearresteerd DRIJFIJS IN DE ZUIDERZEE De visscherij gestaakt LONGZIEKTE ONDER DE KOEIEN? ALS DE ARTIST NIET KOMT RADIO-NIEUWS LICHTNET-RADIO LUCHTVAART VLIEGTERREIN AMELAND SPORT EN SPEL AMERIKA—DUITSCHLAND 8--0 ODIJK EN VAN DEN BROECX REMPLACEEREN De» Haag, 11 Febr. "32. In een eindeloos lange redevoering, die de Tweede Kamer niet zeer vermocht te boeien, omdat zij eene aaneenrijging was van een heele reeks meer ondergeschikte on derwerpen en over de hoofdpunten betrek kelijk vlug heengleed, heeft Minister Rey- mer zijn standpunt ten opzichte van het Zuiderzeevraagstuk ontvouwd. Te veel eer besteedde hij eigenlijk aan ds. Zand, die gisteren het debat gesloten had als eenige, die openlaten van de Zuiderzee en bouw van een brug over de nog niet ge sloten geul bepleit had. Dit is nu eenmaal een onmogelijkheid, omdat de te groote druk en de te sterke stroom op het bruggedeelte verwijding van de geul en gedeeltelijke af braak van den dijk noodzakelijk zouden ma ken. Bovendien gaan dan ook de voordeelen, die alleen reeds aan de afsluiting verbonden zijn (drinkwatervoorziening, beveiliging te gen overstroomingen, verbeterde afwatering der omliggende landen, bezuiniging op het onderhoud der dijken rond de Zuiderzee), verloren. En deze voordeelen zijn niet ge ring. In geldswaarde uitgedrukt, dekken ze ongeveer de kosten van de afsluiting. De vragen van ds. Zandt, die naar ge neraal Duymaer minder vriendelijk verried, vragen van den Harderwijkschen bestrijder der drooglegging, den heer den Herder, wa ren, werden één voor één door den bewinds man in geruststellenden zin beantwoord. Wij herhalen: wel wat te veel eer. Althans in verhouding tot het antwoord aan anderen, in wier redevoeringen heel wat meer lijn en breede opzet gezeten had. Wat de voortzetting van de inpoldering betreft, handhaafde Minister Reymer zijn reeds in de Memorie van Antwoord inge nomen standpunt. Hij vindt dit moment, waarop allerlei onzekerheid bestaat, niet ge schikt, om reeds definitief tot voortzetting van het werk aan den Noordoostpolder te besluiten. Al is hij in beginsel voorstander van voortzetting der werken, hij is dit, niet tot eiken prijs. Maar dit laatste, voortgaan met de inpol dering, wat het ook koste, wenscht ook Dr. Colijn allerminst. Hij ziet met het oog op de ontwikkeling van Nederlands economische reservekrachten de drooglegging van de Zuiderzee als een zaak, die alleen mag wor den nagelaten of opgeschort, als dit abso luut onvermijdelijk is. Deze onvermijdelijkheid nu ontkende de voorzitter van den Zuiderzeeraad opnieuw in zijn repliek. Hij acht het, al hoopt ook hij, dat de kosten weder zoo spoedig moge lijk uit de gewone middelen kunnen worden bestreden, gerechtvaardigd, dat voor den N O. polder geleend wordt. Gisteren reeds rekende hij ons voor, dat dit gedurende vijftig Jaar S.000.000.—- zal kosten, waar tegenover dan later, als de polder klaar en in cultuur is, de baten komen te staan. Dat men op die wijze het nageslacht tezeer belast, kan de anti-revolutionnaire leider niet toegeven. Want zij, die dit betoogen, vergeten, dat onze generatie in de Jaren 1925 tot "31 de Staatsschuld met niet min- -;dér dan 400 mlllloen heeft doen dalen. Ziet echter de heer Colijn hier op zijn beurt niet voorbij, dat juist sinds 1931 wederom ook voor andere doeleinden op groote schaal geleend Ad moeten worden? En zelfs al mil- lioenen van vroegere, aan aflossing bestede voorschotten zijn „teruggeleend". Er werd tenslotte na een tekort, waaraan een groot deel van de sprekers ln eerste instantie weder deelnam, een drietal moties geboren. Die van Dr. Colijn was héél wat tam mer dan na zijn krachtig pleidooi verwacht werd. Zij wilde de Kamer als haar oordeel doen uitspreken, dat vertraging inzake de Inpoldering van den N. O. polder Zoo «enigs zins mogelijk behoort te worden vermeden, en richtte daarom tot de Regeering de uit- noodiging, om vóór de indiening van de Zuiderzeebegrooting 1933 eene nauwkeurige berekening van de kosten van aanleg, als mede een overzicht van de wijze, waarop deze werken zouden kunnen gefinancierd worden, aan de Kamer voor te leggen. De Kamer aanvaardde haar met 70 tegen 1 communistische stem. In dezen vorm kan echter aan de uitspraak weinig waarde wor den gehecht, want Dr. Colijn moge nu zeg gen, dat men door de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1932 aan te nemen, eigenlijk uitspreekt.dat met de werken moet worden gewacht, en dat daarom nu reeds een duidelijke uitspraak voor een volgend jaar gewenscht was, wij lichten Uit de Me morie van Antwoord een zinsnede, waaruit blijkt, dat eigenlijk heel dit debat weinig practisch nut gehad heeft. De ondergetee- kende ziet er geen bezwaar in," zoo schrijft Minister Reymer daar, „om als in de toe komst verbetering in de junctuur ge hoopt mag worden, een polder te *oen ma ken, waarbij de kosten hooeer zij» dan de onmiddelilke koopprijs van den cultuurrijpen grc..d, maar meent, dat men daarover eerst met vrucht van gedachten kan wisselen als getallen van eenheidsprijs en poldergrootte voor ons liggen en de staat van 's Lands financiën beter dan thans valt te overzien." Dit komt vrijwel op hetzelfde neer. Het groote doel, waarop verleden Jaar tal van leden aanstuurden, n.m. dat er geen hiaat zou ontstaan tusschen het einde van de werken aan den afsluitdijk en het begin der werkzaamheden aan den Noordoostelij ken polder, wordt dus door Dr. Colon's mo tie niet bereikt. De beslissing over al of niet beginnen met dien polder valt pas na een nieuw debat, als de Kamer de gegevens heeft, en de afsluitdijk komt eerder klaar. De motie-Wijnkoop, die natuurlijk het volle pond vroeg, vilde onmiddellijk door zetten onder 't devies: après nous le dé- luge werd met 44 tegen 30 stemmen ver worpen. De derde motie waarin Dr van der Waerden de Regeering uitnoodigde, met bekwamen sposd voorstellen bij de Kamer in te dienen betreffende uitgifte en beheer van den Wieringermeerpolder en in aiwachtig dezer voorstellen geen maatregelen te ne men waardoor bepaalde exploitatievormen, met name het Overheidsbedrijf, zouden zijn uitgesloten, kreeg echter evenals die van Dr. Colijn de eenjarige goedkeuring van de Kamer De communist Wijnkoop alleen was weer in de contramine. Al met al is dus het resultaat van de de batten, die vooral door Dr. Coiyn's krach tig betoog anders deden verwachten, poo- vertjes. Was de voortdurend aanwezige en aandachtig luisterende Minister v. Financiën lutionnatren expert zoo'n slap aftrekseltje oorzaak, dat de motie van den anti-revo- van zijn flksch pleidooi werd? Wij weten het niet. En evenmin weten wij met zekerheid, of zij, indien zij krasser geformuleerd geweest was, eene meerderheid zou hebben verkre gen. Stevig houvast aan cijfers had men nu eenmaal niet. De beslissing werd eigen lijk een kwestie van optimisme of pessimis me. En al kunnen ook wij met den heer Colijn onmogelijk aannemen, dat er nog niet eens een tijd zal komen, waarop Ne derland met nieuwe aanwinst van cultuur grond blij zal zijn, het is misschien maar het beste, dat het zoo geloopen is. De des kundigen kunnen nu nog eens geheel nieuws berekeningen opzetten. En wie weet laat ons toch niet al te somber zijn! of niet, als de Kamer opnieuw beslissende debatten houdt, de tijden gunstiger, de geesten onder nemender, de perspectieven verblijdender zullen zijn? Thans komen de slachtoffers van de af sluiting der Zuiderzee aan de orde. Het contingent vastgesteld Officieel wordt medegedeeld, aldus be richt Reuter ons uit Parijs, dat het contin gent voor boter gebracht is op 2400 cente naars voor het eerste kwartaal 1932. Het aanvullend contingent moet voor 15 April 1932 geïmporteerd zijn en zal ver deeld werden onder de importeurs die reeds een verzoek hiertoe hebben ingediend, op voorwaarde vastgesteld bij het besluit van IS December 1931. Deelneming uit het geheele land Hedenochtend is op het sportte,-; ein Hout- rust te Den Haag de door het nationaal boeren-crisls-eomité georganiseerde massa demonstratie van landbouwers aangevan gen. Uit alle oorden van het land kwamen de demonstranten per trein en per autobus naar de Residentie, teneinde voor hun be langen op te komen. De leiding berustte bij den heer Fikse uit Achterveld. Op het ter rein waren luidsprekerinstallaties opgesteld. Bij de afzending van dit bericht kwamen nog in groepen vele belangstellenden binnen. Nadat de heer Braat op de Boerendemon- stratie op Houtrust te Den Haag had ge sproken, werd het woord gevoerd door den heer Van Herwaarden uit Utrecht, hoofdbe stuurslid van den Bond van Veehandelaren. De deelnemers gingen hierna op straat demonstreeren. De stoet ging var. de Sportlaan af langs de Fahrenheitstraat, Manenburglaan, Valken- boschkade, Copernicuslaan, Copernicusstr., Regentesselaan, Suezkade, Groot-Hertoginne- laan, Obrechtstraat, Koningin-Emmakade, Sweelinckplein, 2e Sweelinckstraat, Valerius- straat. Aert van de Goesstraat, Fred. Hen drikplein, Boreelstraat, Cabelliaustraat, Kra- nenburgweg weder naar Houtrust terug. Teruggekomen op Houtrust werden de boeren nog door eenige heeren toegesproken. Tegen half vier arriveerde de deputatie, die naar het departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw geweest was. Na mens haar heeft de voorzitter, de heer Fikse verslag uitgebracht. Hij zeide, dat bij afwe zigheid van den minister de deputatie ont vangen Was door den secretaris-generaal, mr. dr. Frederiks, aan wien, nadat de 12 punten in het adres genoemd, waren toege licht, verzocht werd den minister de wen- schelijkheid mede te deelen, dat hij bij voor komend overleg dit ook zou uitstrekken tot het Nationaal Boeren Crisis Comité, dat dui zenden boeren vertegenwoordigt. Aan het slot var de vergadering deelde de voorzitter, de heer Fikse, nog mede, dat het de bedoeling is in de verschillende provin cies afdeelingen van het Nat. Boeren Crisis Comité op te richten en te streven naar de oprichting van een politieke naticnnle Boe renpartij. „Een zwarte revolutie" Nadat de voorzitter de vergadering geslo ten had, beklom de fascist Baars het podium en riep: Indien er ooit een revolutie komt, dan zal het geen roode, maar een zwarte revolutie zijn. Brandje tijdens de demonstratie Een begin van brand is ontstaan in de theesalon naast de groote tribunes op Hout rust, juist toen de duizenden deelnemers aan de demonstratieve vergadering aldaar, ln optocht door de stad liepen. Des ochtends was een loodgieter met een steekvlam bezig geweest de waterleiding te ontdooien. Er moet toen eenlg vuur zlin blijven smeulen onder den vloer, want des middags sloegen plotseling de vlammen op verschillende plaatsen uit. De brandweer heeft het vuur spoedig kunnen blusschen. En de Vuurwapen wet In verband met den twijfel, welke o.m. in de Fransche pers is gerezen, nopens de uitvoering van de Nederlandsche Vuurwa- penwet, stelt de regeering er prijs op, nog maals te verklaren, dat onder de Vuur- wapenwet ook vallen die voorwerpen, welke een zoodanige bewerking heb ben ondergaan dat zij duidelijk zijn bestemd om een onderdeel van een vuurwapen te vormen. Op grond hiervan kunnen dus dergelijke voorwerpen, ook zelfs als zij nog niet zijn afgewerkt, zonder officieele vergunning niet worden uitgevoerd. Actie voor .snelle en krachtige uitvoering Hét dagelijksch bestuur van het comité van actie voor de uitvoering der contingen- teeringswet vergaderde t.e 's-Gra.enhage en constateerde met bijzondere instemming, dat de eerste besluiten tot contlngenteering van den invoer van bepaalde industrieele produc ten inmiddels zijn afgekondigd. De noodza kelijkheid werd bepleit, dat in verband met de nog steeds abnormale verhoudingen op het terrein van den in- en uitvoer verdere besluiten niet langer op zich zuilen igógen doen wachten, wil de maatregel' niet gedu rende langen tijd iliusoir zijn *ot groote schade voor het Nederlandsche bedrijfsleven. Besproken werd de actie, door de impor teurs en de vertegenwoordigers van büiten- landsche huizen de laatste dagen tegen de contingenteeringswet ontwikkeld. De over tuiging werd uitgesproken, dat de Regeering een open oor zal houden voor de noodzake lijkheid om de binnenlandsche Werkgelegen heid te doen prevaleeren boven de belangen van het buitenland. Besprekingen werden gevoerd over de verdere actie, die door het comité zal worden ontwikkeld. Waar omtrent de doelstelling van het co mité van Actie blijkbaar nog misverstand be staat, wer<j andermaal vastgesteld, dat dit comité niet tot taak heeft voor bepaalde be drijfstakken contingenteering te bepleiten, doch uitsluitend beoogt een gezamenlijk front te vormen van allen, die een snelle en krach tige uitvoering der contingenteeringswet in het algemeen Nederlandsch belang achten. Daarom zal aan afgevaardigden van bedrijfs takken, die nog niet in het comité van actie vertegenwoordigd zijn, gaarne alsnog een plaats worden ingeruimd. Het adres van het secretariaat is: Mr. A. J. H. Fransen, Lange Voorhout 19. 's-Graven- hage. Behartiging der belangen van Nederlandsche houders Naar wordt medegedeeld, is de Nederland sche Kamer van Koophandel voor Duitsch- land, Centraal kantoor Frankfort a.d. M., van plan een organisatie ter behartiging der belangen van Nederlandsche houders van hypotheken in Duitschland op te richten, welke organisatie vermoedelijk, waar ge wenscht, het geheele beheer der hypotheken op zich zoude kunnen nemen. Er bestaat het plan, binnenkort openbare spreekuren in Nederland te houden, ten einde vast te stellen, of er voor een derge lijke organisatie bij de betroffenen voldoende belangstelling is, Bruggenbouw te Haarlemmermeer Gistermorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gouver nementsgebouw, te Haarlem, aanbesteed: het onderhoud van de wegen en vaarten tusschen de Zes Noord-Hollandsche Steden gedurende 1932 in vier perceelen, en het maken van een bovenbouw voor een brug in den weg Heemstede—Uithoorn over de Haarlemmermeervaart bij Aalsmeer in de gemeenten Haarlemmermeer en Aalsmeer en bijkomende werken. Voor het eerste werk waren ingekomen 28 biljetten. Laagste inschrijfsher was de N. V. Scheepvaartmaatschappij „De Lies bosch", te Utrecht, voor 35600. Voer het tweede werk waren 44 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was J. G. Batelaar, te Umuiden, voor 13319. Aan de op Vrijdag 26 dezer te houden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen en der Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij zal worden voorgesteld het aangaan van een geldleening van ten hoogste twaalf mil- lioen gulden in eens of in gedeelten. BATAVIA, 10 Febr. (Aneta). Een ty peerend versoberingsmiddel is de weder instelling van den halven cent, die eenigen tijd geleden voor Ned.-Indië werd afgeschaft. Woensdagavond kwamen de overlevenden van het noodlottig ongeval met de sleepboot „Bona Spes", welke cp net Volkerak bij Dinteloord omsloeg en zonk, te Dordrecht aan. Hoewel zij geen van tweeën, noch de 19-jarlge stuurman O. de Bruin, noch de 24-jarige machinist D, Bakker, ernstig na deel hadden ondervonden van de doorge stane koude en emotie, waren beiden toch zeer vermoeid en verlangden naar rust. De Stuurman De Bruin, die het langst in het water gelegen had en vrijr/el bewuste loos werd opgehaald, was al weer aardig opgeknapt en deed aan een verslaggever van de „Telegraaf" een verhaal van het gebeur de. „Om vijf uur 's avonds was de „Bona Spes" uit Dordrecht vertrokken," zoo ver telde hU, „met bestemming naar Gent, met twee sleepen achter zich. Reeds ln de Kil hadden wij met pech te kampen, zoodat de boot eerst om tien uur het einde van de Dordtsche Kil had bereikt en het Hollandsch Diep opvoer. Daardoor was het transport veel later in het Volkerak dan het plan was geweest en toen we bij Dinteloord waren, was het tij al aardig verloopen. Terwijl ik aan het dek bezig was, bemerkte ik plotse ling dat de sleep omhoog liep en de sleep boot dreigde om te trekken. Ik zag het ge vaar en snelde naar de trossen, om deze los te gooien. In vliegende haast slaagde ik er in één tros los te maken. Dadelijk daarop begon de boot bedenkelijk te zwenken en te slingeren, met het gevolg dat het achter schip onder water kwam te staan. Tot mijn middel ln het ijskoude water staande, kapte ik verwoed door op den kabel, die onze boot met de „Raptin" verbond en het gelukte mij dezen half door te kappen. Toen sloeg de sleepboot om en viel Ik te water. De machinist wa3, toen hij het gevaar zag, terstond over boord gesprongen en wegge zwommen, maar de kapitein en zijn vrouw stonden hulpeloos aan dek, toen lk nog op het achterschip stond. Terwijl ik van boord viel, stak ik de vrouw nog een plank toe, doch zij konden geen van tweeën zwemmen, zcodat zij daaraan ook niets gehad zuilen hebben." Stuurman De Bruin vertelde verder nog, dat hij onder water bemerkte, dat zijn jas vastzat. Hij had de tegenwoordigheid van geest onr onder water het kleedingstuk uit te trekken, waarna hij er tweemaal ln slaag de de oppervlakte te bereiken, zijn hand op te steken en om hulp te roepen. Verder wist hij zich niets meer te herinneren. Zoo als men weet is hij ook half bewusteloos opgehaald. De eigenaar der sleepboot, de heer Vermeulen, is, toen hij het ongeluk dat een zijner schepen was overkomen, vernam, onmiddellijk naar Dinteloord gegaan om het transport der overledenen en het lichten van het schip te regelen. Twee tjalken aan den grond Beoosten Schokland zitten twee geladen tjalken, ten gevolge van den harden Oos tenwind en de vorst, aan oen grónd. Motorbooten zullen trachten, de beide tjalken in de haven te brengen. De tjalken meten naar schatting 150 ton elk. Bij het raadslid Van Burink te Rotterdam In de zaal „Kunstmin" aan de Zaagmolen drift te Rotterdam werd Woensdag een ver gadering gehouden van de R.S.P. Hierbij heeft het raadslid, de heer G. van Burink, een rede gehouden. Toen hij na afloop der vergadering in zijn woning aan de Eerste Crooswijksche Dwars straat kwam, ontdekte hij, dat er tijdens zijn afwezigheid was ingebroken. Vermoed wordt, dat politieke tegenstanders getracht hebben, inzage van papieren te krij gen of deze te stelen. Nadere bijzonderheden over de inbraak ont breken. Dekknecht ernstig gewond Aan boord van een motorschip in de Park haven te Rotterdam is Donderdag door on bekende oorzaak de motor ontploft. De dek knecht B. v. d. R„ die in de nabijheid was, werd door een wegvliegend onderdeel getrof fen. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde. Na voorloopig door de rivierpolitie te zijn verbonden, werd de ongelukkige naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De toestand van den getroffene is ernstig. Een poover resultaat In de parochiekerk van de H. Elisabeth aan de Mathenesserlaan te Rotterdam is in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken. De nachtelijke bezoekers hebben zich vermoedelijk met een looper toegang weten te verschaffen aan de Robert Fruin- straat. Eenige offerblokken, aldus de „Maas bode", zijn „a la sardine" opengewerkt, doch de inhoud kan niet noemenswaardig zijn, aangezien de blokken een paar dagen gele den nog waren geleegd. Nog werd een po ging gedaan, om ook de ingemetselde offer blokken leeg te halen, men heeft daartoe echter de kans niet gekregen. Verder hebben de inbrekers getracht aan de achterzijde van het hoofdaltaar het Ta bernakel te forceeren. De koperen dekplaat werd geheel afgeschroefd, doch men stootte toen op de stalen deur. Vanuit de sacristie werd een sleutel ont vreemd, doch deze is later terug gevonden in de zak van 'n jas van den koster, welke jas lag verborgen in een bank van de kerk. Het vermoeden is gerechtvaardigd, dat de inbrekers de bedoeling hebben gehad de jas met sleutel mee tenemen. Bij hun aftocht zijn ze echter bedoeld kleedingstuk verge ten. De politie is Donderdagmorgen van een en ander op de hoogte gesteld. Een uitge breid onderzoek wordt ingesteld, terwijl over al vingerafdrukken zijn genomen. Een lange reeks diefstallen, die den laatsten tijd aan den Linker Maasoever te Rotterdam werden gepleegd, is door den justitleelen dienst van af deeling V aan de Nassaukade opgehelderd. Lang hebben de daders hun plundertochten aan deze zijde van Rotterdam kunnen voortzetten, totdat thans eindelijk door den diefstal van drie radio-artikelen en vier luidsprekers, toebehoorende aan de N.V. Kunstzaal Edison aan de Witte de With- straat, de zaak werd opgehelderd. Deze firma had 50.— uitgeloofd voor het geven van in lichtingen, welke zouden leiden tot aanhou ding van den dader. Zoo kwamen de diefstal len aan het licht, bericht „De Telegraaf". De politie heeft n.l. de hand kunnen leggen op een tweetal verdachten, in wier woningen een half warenhuis van gestolen goederen is teruggevonden. Wat de gearresteerden, een 26-jarig los werkman en een 23-jarige bakker in onbeheerd staande handwagens, vracht auto's, personenauto's of pakkisten zagen, was van hun gading. In hun woning vond men althans partijen boter, vet, koffie, kaas, ko peren gewichten, damesschoenen, dameson dergoederen, zeep, sajet, manufacturen, enz. enz. Vrijwel alle diefstallen hebben de gearres teerden bekend. De ontvreemdingen dateeren van Februari van het vorige jaar af en wer den met tusschenpoozen, soms van enkele da gen, soms van enkele weken, gepleegd. Het valt licht te begrijpen, dat de politie aan de Nassaukade het druk heeft met het uitzoeken van alle goederen, die voor het meerendeel door de respectievelijke eigenaars zijn her kend. Van de. consumptie-artikelen is reeds veel verdwenen. Met de. arrestatie van dit tweetal heeft de politie, die met groote nauwgezetheid lederen diefstal afzonderlijk bestudeert, een mooi suc ces geboekt. -Op het Westelijk deel der Zuiderzee ver toont zich licht driffijs. Wegens het ijs in de netten, is de visscherij gestaakt. De scheep vaart ondervindt nog geen belemmering. Vee onder verdachte verschijnselen gestorven Van den landbouwer A. B. te Alblasser- dam gingen onder verdachte verschijnselen vier koeien dood, aldus de „Rott.". Nog een zevental stuks vertoonen dezelfde ziekte verschijnselen als de gestorven dieren. De directeur van de rijksseruminrichtlng, die een bezoek aan den stal bracht, kon niet met zekerheid vaststellen wat de aard der ziekte was. Verschillende inspuitingen wer den gedaan. Gedacht wordt aan een longziekte. De beesten worden op een gegeven oogenblik aangetast, krijgen koorts en bezwijken na een drietal dagen. De zeven koeien, die aan dezelfde ziekte lijden, staan alle in den stal, gewikkeld in een vochtig verband. Verondersteld wordt, dat de ziekte niet be smettelijk is. Het vreemde van het geval is, dat geheel de veestapel min of meer onder de ziekte lijdende is. Dezer dagen zou te Poeldijk gedurende twee avonden een humorist, wiens naam we hier niet zullen vermelden, voor een ver- eeniging optreden. Er kwam echter bericht dat plotseling de artist door ziekte was ver hinderd op te treden, en in zijn plaats wer den eenige andere artisten gezonden. Het pu bliek ging daarmede niet accoord, en toen het in de zaal van de afwezigheid van den humorist vernam, verlangden velen hun en tree-geld terug. Intusschen bleek later dat de humorist toch gedurende twee avonden elders was op getreden. Daarin heeft het bestuur der ver- eeniging nu aanleiding gevonden een poging te wagen tot schadevergoeding, wegens con tractbreuk. Uit onze radio-rubriek weet men reeds de eerste bijzonderheden omtrent den nieuw- sten vorm van radio-omroep: nml. de dis tributie met behulp van het electrisch licht- net. Het „Handelsblad" deelt hét volgende mede: Naar wij vernemen zijn ook te Amster dam uitstekend geslaagde proeven met dit systeem genomen, o.a. hebben wethouder Abrahams en directeur Lulofs van de G. E. W. op het Jacob Obrechtplein via de licht- leidlng eenige stations zonder storing dui delijk kunnen hooren. Wij hebben den wethouder, den heer Abrahams, naar den stand van zaken ge vraagd en vernomen, dat het gemeentebe stuur zich reeds sinds lang met de vraag heeft bezig gehouden hoe hier ter stede dé distributie naast die der particuliere on dernemers ter hand kon worden geno men. Met de telefoon gelijk in Den Haag geschiedt bereikt men slechts een beperkt aantal personen en men heeft dan ook be sloten hier niet tot radio-distributie per te lefoon over te gaan. Nu kwam de ontdekking van de radio distributie langs het hoogspanningsnet en onmiddeliyk hebben dn G. E. W. de noo- dige proeven daarmee genomen, waarvan die in tegenwoordigheid van den wethouder en dr. Lulofs op het Obrechtplein het voorloopig slot vormden. Er kunnen op het oogenblik zes golven (d.i. zes stations) tegelilk over het net ge zonden worden en door een knopje om te draaien kan men dan thuis een van die stations op zijn daartoe bestemd apparaat ontvangen. Dit stelsel heeft de volgende voornaamste voordeelen: 1. Men bereikt er, practisch gesproken, iedereen mee. 2. Van atmosferische storingen Is geen sprake meer. 3. Ook de andere storende bijgeluiden zul len verdwijnen (o.a. hééft Philips het eli- mineeren van stofzuiger-storingen, e.d., be reikt). 4. Het mastbosch van antenne-palen, dat de stad steeds meer gaat ontsieren, kan ver- dwynen. Nader zal het gemeentebestuur de vraag, op welke wijze de exploitatie ter hand moet worden genomen, onder de oogen zien. Zeker is 't niet de bedoeling de bestaande parti culiere centrales tot verdwyning te dwingen. Heden zal het college van B. en W. de zaak voor het eerst ln behandeling nemen; met belangstelling zien we uit naar het beloofde land van den storingsvrijen draad omroep en naar de nieuwe vormen van het radio-omroepvraagstuk I De N.V. Philips-radio verzoekt ons, in aansluiting aan het dezer dagen door haar verstrekte communiqué, betreffende de licht- netradio, te willen mededeelen, dat noch omtrent de modellen der apparaten, noch omtrent den prijs reeds iets vast staat. Te minder, waar de jongste onderzoekingen nieuwe mogeUjkheden hebben aangetoond. Eveneens moet de wyze van beschikbaar stelling nog nader worden onderzocht, waar bij in de eerste plaats zeer zeker aan de be langen van den radiohandel zal worden ge dacht. Nu het badgasten- en toeristenbezoek aan de Waddeneilanden ieder Jaar grooter afmetingen begint aan te nemen, wordt op Ameland en Schiermonnikoog ernstig ge- oacht aan het tot stand brengen van een luchtverbinding met den vasten wal. Ge meld is reeds, dat op laatstgenoemd eiland een terrein van 25 hectare door K. L, M., Waterstaat en Ned. Heidemaatschappij is goedgekeurd. Ook op Ameland zyn twee voor vliegveld in aanmerking komende t-ereinen, het eene by Ballum, het andere bij Nes gelegen, door den heer Aler, chef vliegtechnischen dienst der K.L.M., geschikt bevonden. Hoe wel het Nesser terrein in de onmiddellijke nabijheid van het centrum van het bad- gastenverkeer. zeker groote voordeelen be zit boven het eerstgenoemde waarvan het belangrijkste wel is, dat Uej veel ge- makkeiyker is te egaliseeren hebben burgemeester en wethouders niettemin, naar het .Handelsblad" verneemt, besloten te trachten, de beschikking te krijgen over het 48 hectare groote terrein bij Ballum, (het is het eigendom van de Doopsgezinde Gemeente te Hollum), met de bedoeling, de Uitvoering der werkzaamheden, behoudens eventueele goedkeuring door den gemeen teraad, te verdeelen over twee of drie win ters. Wordt het terrein dus ook door Water staat geschikt bevonden, waaraan geen twijfel bestaat, en hecht de raad zijn goed keuring aan de plannen dan zullen eer lang vliegtuigen ook op Ameland kunnen landen en opstijgen. Wanneer men bedenkt, dat ieder seizoen door de beide veerdien sten eenige tienduizenden badgasten en toeristen naar en van Ameland worden vervoerd, dan is de onderstelling niet ge waagd, dat gedurende het badseizoen een geregelde dienst op Eelde in een behoefta zal blijken te voorzien. Ook onze Neder landsche sportvliegers zullen zonder twijfel de verdere afwikkeling der plannen met belangstelling biyven volgen. LAKE PLACID, 10 Febr. 'Reuter Special) De ijshockey-wedstriid Amerika—Duitsch land werd met 80 doot Amerika gewonnen. In de eerste periode scoorden Chase en Palmer, in de tweede maakten Everett en Garrison er 40 van. In de derde periode scoorde Bent tweemaal en Palmer en Garri- sen elk éénmaal. De Duitsche doelverdedi- ger Leinweber speelde schitterend Hy redda in de eerste periode veertien maal, en ln de derde dertien maai. Skiloopen LAKE PLACID, 10 Febr. (Reuter Special) In den gecomblneerden sklwedstryd nam da Noor Grottumsbaken de leiding. Daarach ter volgden de Noor Stenen; Kuriyagawa (Japan); Barton Kolterud (Noor); Csech (Japan); Barton Koiterud (Noor); Ssech (Polen); Feistauen (Tsjech); Bosio (Oosten rijk). Schoonrijden heeren. LAKE PLACID, 10 Febr (Reuter Special) De Oostenryker Karl Schae.er, kampioen schoonrijden voor heeren. maakte voor ver plicht figuren 1553 punten, voor vrije figu ren 1049 punten. Grafstrom maakte respec tievelijk 1496 en 1018,5 punten; Wilden 1477,6 en 970,7; NIkkanen 1450,8 en 959,3; Baler 1404 en 930,8. Schoonrijden dames LAKE PLACID, 10 Fe er. (Reuter Special) Een groot aantal toeschouwers woonde de wedstrijden schoonryden voor aames. bij; In het bijzonder blonken Sonj- Heuie (Noorwe gen), Burger (Oostenrijk), Huiten (Zweden), en Samuel (Canada) uit. Sonja Henie reed feilloos. Huiten viel na een luchtsprong, doch herstelde zich mees terlijk. Graaf van Rosen verzocht Huiten, die op eenigen afstand van hem reed by hem te komen om een ruiker, dien hy haar wilde aanbieden, in ontvangst te nemen. Zij weigerde, waarop hy tot groot vermaak der toeschouwers naar haar toe reed en de bloemen overhandigde. Sonja Hcnle Sonja Henie verloor slechts zeven punten, en behield gemakkeiyk het kampioenschap. Burger werd tweede met 18 verliespunten, VInsen, Amerika, verloo- 23 punten, Samuel 28, Huiten werd vijfde met 29 verliespunten. Daarop volgden Deligne (België) en Taylor, CaJledge, Philips, Joan en Dix. alleu Enge land Amerika heeft een groolen voorsprong. LAKE PLACID, 10 Febr. (Reuter Special) Aan het einde van den zevenden dag van de Olympische Winterspelen gaan volgens de uitslagen der tot heden gehouden wed strijden de Vereenigde Staten aan het hoofd, met 78 punten. Daarop volgen Canada met 36, Noorwegen met 27, Zweden met 22. Oos- tenrylr mei 15 Finland met 10, Zwitserland met 5 Duitschland met 4. Roemenië met 3, Italië met 1 en België eveneens met 1 punt. Naar wil vernemen, staat het thans vart, dat Van der Meulen Zondag rr. niet tegen België zal uitkomen. Odyk van de Hol landlaan zal hem vervangen. Voorts is ook Adam, aie Zondag in Zwit serland een blessure opliep, verhinderd uit te komen. De rechtsbinnenplaats wordt nu bezet door Van den Broeck van P. S. V, f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10