GEMENGD NIEUWS Z. H. EXC. MGR.: J. H. G. LEMMENS Uw arm stijf? akker'Kloosterbalsem zoo ioed" UIT DEN OMTREK AANRIJDING TE NOORDWIJKERHOUT KERKNIEUWS R. K. PAROCHIEHUIS TE BERLICUM Plechtige inzegening GEEN AUDIËNTIE RETRAITE IN HET RIJKSASYL VOOR PSYCHOPATHEN TE LEIDEN BOERENDEMONSTRATIE TE DEN HAAG E.E. PATERS CARMELIETEN NAAR DE MISSIE Oprichting Boeren-Crisis-Comité HET LICHTEN VAN DE „BONA SPES" OP HEETERDAAD BETRAPT Twee mannen aangehouden HET „ZWAKKE" GESLACHT BRAND TE WYCHEN VERMIST Geen spoor der verdronkenen DE MOORD TE SCHINVELD DE ZWARE MISHANDELING TE MAASTRICHT Verzwarende getuigenis BINNENLANDSCH NIEUWS VREES VOOR HITLER? DE SPOORWEGAANSLAGEN HET VERNIETIGEN VAN GROENTE FIN ANCIEN LEENING 's-GRAVENHAGE VRAGENBUS MARKTNIEUWS 458e STAATSLOTERIJ Van hooggeëerde zJjde doet men ons de volgende zeer belangwekkende mede- deellngen: Mgr. Lemmens Is oud-student van Rol- duc. Met den Aartsbisschop en de Bis schoppen van 's Hertogenbosch en Roer mond mag Rolduc ook den Roermond- schen Coadjutor onder zijn leerlingen tellen. Hij is zelfs de eerste, die het ge- heele Rolducsche curriculum ter plaatse voltooide. Tot zijn klasgenooten behoor de onder meer de tegenwoordige hoog leeraar in de Latijnsche taal en letter kunde te Nijmegen, Prof. dr. A. Slijpen S. J. Mgr. Lemmens telde mee onder de zeer goede studenten en legde dan ook 't was in den eersten tijd, dat de bij zondere gymnasia het jus promovendi hadden *n mooi eindexamen af. Met het lager onderwijs is hij eeniger- mate verbonden door het secretariaat der St. Josephsvereeniging ter bevorde ring van het lager onderwijs in t Bis dom Roermond, een functie, die hij met ijver vervulde. Velen kwamen in de dagen van dr. Lemmens' professoraat in de Moraal- Theologie raad en hulp vragen, en bij menige kloosterroeping was hij de gees telijke Mentor. Genoemd mogen worden naast zijn kunde en zijn zielenijver, zijn beschei denheid. eenvoud en medeleven met al len, die in moeilijke omstandigheden verkeerden. Zijn vierjarig kapelaanschap in een der grootste arbeidersparochies van Ne derland, de „St. Mathias" te Maastricht, had hem een diepen kijk in het ziele- leven en den zielenood van velen gege ven. Ad muitos annos! Verder ontleenen wij aan de Limburgsche bladen: Vreugde over deze benoeming. De benoeming van professor temmens tot Coadjutor werd in het geheele bisdom met begrijpelijke vreugde ontvangen. Allereerst natuurlijk door de studenten van het Groot- Seminarie, die hunnen beminden professor uitgekozen zagen tot de waardigheid van het Episcopaat. Toen Mgr. Lemmens na den gelukwensch van mgr. Schrijnen in t Groot-Seminarie wederkeerde, vond hij er zijne mede-profes soren en alle theologanten in de hal byeen, om hem als den nieuwbenoemden bisschop coadjutor te huldigen. Ook de hoogeerw. heer Mgr. dr. H. Poels, uit Heerlen, die een bezoek bracht aan het Groot-Seminarie, was hierbij tegenwoordig. De hoogeerw. heer Mgr. dr. G. Bauduln, vicaris-generaal en president van het Groot- Seminarie, feliciteerde Mgr. Lemmens met de hooge uitverkiezing, waarop deze met zijn gewone beminnelijkheid zijn dank be tuigde. Zooals zich laat begrijpen, heerschte in het Groot-Seminarie gedurende den geheelen verderen avond een feestelijke stemming, welke nog verhoogde op Woensdag IJ., toen een bijzondere huldiging van Mgr. Lemmens door de theologanten plaats had. We mogen zeggen, schrijft „De Nieuwe Koerier", dat deze benoeming een einde makt aan een zeer langen tijd van span ning. Reeds op Vrijdag 22 Mei van het vorige jaar immers werd bekend gemaakt, dat Z. H. de Paus aan Z. H. Exc. Mgr. Schrijnen op zijn verzoek had toegestaan, een Coadjutor met recht van opvolging aan te vragen. Op Woensdag 27 Mei d.a.v. kwam net ka thedraal kapittel bijeen voor het opmaken der voordracht, welke langs den gewonen weg naar Rome werd verzonden, vanwaar de benoeming moest geschieden. Deze is den negenden Februari openbaar gemaakt, voor zeker tot groote vreugde van het geheele diocees. de directe omgeving van den nieuw- bencemden Coadjutor was de vreugde over de uitverkiezing van professor Lemmens al gemeen, zoo bericht de .Limburger Koerier" nog nader. Allen juichen deze keuze toe, omdat iedereen overtuigd is, dat Mgr. Lem mens, die niet alleen een priester met bree- den kijk op de geestelijke dingen van dezen tijd is, maar ook iemand, die door zijn be kendheid met de practische zielzorg als ge volg van zijn werk in een der zwaarste pa rochies van Maastricht, ook op dit terrein volstrekt geen vreemde is. „Kapelaan Lemmens". Over deze practische werkzaamheid van den nieuwbenoemden Coadjutor, schrijft de „Nieuwe Koerier" nog het volgende: Z. H. Exc. Mgr. Schrijnen die in 1914 aan Mgr. Drehmanns was opgevolgd, plaatste den jongen doctor eerst in de zielzorg. Hij be noemde hem tot kapelaan aan de kerk van St. Mathijs te Maastricht, waar Mgr. E. Menten den herdersstaf voerde. Het was een der zwaarste parochies van ons Bisdom, met een greote arbeidersbevolking, waaronder m die dagen reeds het socialisme aanhang zccht en vond. Hier werkte Mgr. Lemmens met grooten ijver en toonde een groote priesterdeugd. De herinnering aan den werkzamen ka pelaan leeft dan ook nog steeds onder de parochianen voort, onder de minst bedeel den vooral, waaronder Mgr. Lemmens steeds gaarne wederkeerde, zoo dikwijls hij Maas tricht bezocht. Nog steeds heet hi) er „kape laan Lemmens". De nieuwe titulatuur zal hun vreemd zijn, maar als er ergens op rechte vreugde zal heerschen bij de vernet- fing van hun kapelaan tot het purper, dan zal het zijn bij de eenvoudigen en armen uit de parochie van St. Mathijs. Kapelaan Lemmens deed zich hier kennen als een buitengewone persoonlijkheid. Het was een zeer zachtzinnig kapelaan, die vooral zijne zorgen wijdde aan de minstbedeelden en zich steeds een groot kindervriend toonde. Met ijver was hij werkzaam in de organi satie der arbeiders en stichtte om. de thans nog bloeiende Zondagschool voor arbeidende meisjes, die steeds zeer goede gevolgen heeft gehad. Met groot leedwezen zagen de parochianen van St. Mathijs kapelaan Lemmens neen- gaan uit hun midden, toen Z.H. Exc. Mgr. Schrijnen hem op 1 Augustus 1918 benoem de tot professor in de moraaltheologie aan het Groot-Seminarie te Roermond, waar hij tot heden werkzaam bleet. Terecht wordt de nieuwe monseigneur dan ook door de „Limburger Koerier" geprezen als een sociaal voelend priester. „Te Maastricht kenmerkte hem zijn echte priester-ijver, daar vond zijn groot idealisme een ruim arbeidsveld en de parocnianen van St. Mathias herinneren zich nog steeds m groote dankbaarheid den niet te grooten ïet- wat-gebogen loopenden, vluggen kapelaan, sjouwende naar alle straten en straatjes der arbeidersparochie. Zijn toen in aanraking komen met den Maastr. Armenraad bleet niet zonder vruchtbare resultaten. Zijn vier jaren kapelaan zijn in deze parochie moet wel richting en lijn gegeven hebben aan zijn sociale ideeën. Uit die jaren dateert de oprichting van de Zondagschool, een vereeniging voor meis jes, wier godsdienst en zeden het meest be dreigd werden. Zijn bijzondere belangstelling voor de meis jespatronaten dagteekent uit zijn toenmalige kapelaanspraktijk, zijn belangstelling is ge bleven en wat meer zegt, uy heeft de pvo- lutie van de vrouwelijke jeugdbeweging met volle instemming gevolgd. Daarvan kunnen getuigen de heeren Seminaristen." Op 7 Sept. JJ. heeft te Noordwijkerhout een aanrijding plaats gehad waarvan een voetganger, G. v. d. T„ die zich met een rijwiel aan de hand rechts van den rijweg op den wegberm bevond, het slachtoffer is geworden. Verdacht van het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld, stond de acht en twintig Jarige chauffeur J. J. G. uit Katwijk aan Zee voor den Haagschen Rechtbank te recht, die ais verweer aanvoerde, dat uit tegenovergestelde richting een auto met verblindend licht was komen aanrijden. Het slachtoffer verklaarde geen auto tt hebben zien aankomen. In het ziekenhuis, waar hy gedurende vier weken verpleego werd, is hem de toedracht dezer zaak ver teld. Getuige heeft een blijvend ongemak aan den linkerschouder tengevolge dezer aanrij ding. Na getuigenverhoor eischte het O.M. een maand hechtenis. Mr. dr. Roeper Bosch pleitte vrijspraak. Te Berlicum <N.B.) had de plechtige in zegening plaats van het monumentale R. K. Parochiehuis, dat een sieraad vormt voor het dorp. De inzegening werd verricht door pas toor van Gorkum, die in een toespraak liet uitkomen hoe groote geldelijke offers dit bouwwerk heeft gevraagd, doch om het alge meen welzijn werd door het R.K. Kerkbestuur daartegen niet opgezien. Bi) de plechtigheid was groote belangstelling. Ook het gemeente bestuur was tegenwoordig. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie ver- leenen. Van Zondag tot Woensdag werd door den Weleerw. Pater Fennell O.P. een retraite ge leid voor de patiënten van het Rijksasyl voor Psychopathen te Leiden, welke werd besloten met een algemeene H. Communie, waaraan ook werd deelgenomen door eenige leden van de R.K. Rec'asseeringsvereeniging. Het was deze vereeniging welke alle moeite had gedaan om de oefeningen te doen slagen en zeer in het bijzonder mej. Stumpel en de heer Simonis. Pater Fennell evenals de heer Simonis spraken aan het slot eenige woorden van dank tot de directie en het verplegend perso neel voor de prachtige medewerking, die zij van die zijde hadden ontvangen. En de patiënten-deelnemers zijn tenslotte erkentelijk tegenover allen die hun deze heerlijke dagen hebben geschonken en het souvenir dat zij ontvangen, een gebeden boek, kan In hun vclgend leven menigmaal de stem van Pater Fennell terugroepen, hun aansporend te volharden in het goede. Op het Provinciaal Kapittel der Eerw. P.P. Carmelieten, gehouden in het klooster van Sao Paulo (Brazilië) werd gekozen tot Provin ciaal Pater Cyrillus Therver; tot secretaris der provincie: Pater Canisius Mulderman; tot definitoren: Pater Sebastianus Boerkamp, Pater Leopoldus Wijsbek, Pater Baptista Blenke en Pater Ambrosius Vroiing; tot cus- tor der Provincie Pater Wilhelmus Me.\et en tot afgevaardigden voor het Generaal Kapit tel: Pater Alexander Reynders en Pater Matheus Ketelaar. Met de „JOhan van Oldenbarnevelt" zullen 24 Februari vier Paters Capueijnen naar lndië vertrekken. Doen alle spieren U pijn en hebt Ge het gevoel of bij iedere beweging Uw arm uit het lid gaat? Dan moet U eens Kloosterbalsem nemen. Vocht en tocht hebben U parten gespeeld. Wrijt die kou eruit, maar doe het dadelijk zoodat de pijn voor goed weg blijft en dat bereikt Ge met Klooster balsem. Gij zult U daarna als een herboren mensch gevoelen Nadat de heer Braat op de Boerendemon- stratie op Houtrust te Den Haag had ge sproken, werd het woord gevoerd door den heer Van Herwaarden uit Utrecht, hoofdbe stuurslid van den Bond van Veehandelaren. De deelnemers gingen hierna op straat demonstreeren. De stoet ging var. de Sportlaan af langs de Fahrenheitstraat, Manenburglaan, Valken- boschlcade, Copernicuslaan, Copernicusstr., Regentesselr.an, Suezkade, Groot-Hertoginne- laan, Obrechtstraat, Koning.n-Emmakacle. Sweelinckpiein. 2e Swee'.inckstraat, Valerius- straat. Aert van de Goesstraat, Fred. Hen drikplein, Boreelstraat, Cabelliaustraat, Kra- nerburgweg weder naar Houtrust terug. Teruggekomen op Houtrust werden de boeren nog door eenige heeren toegesproken. Tegen half vie- arriveerde de deputatie, die naar het departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw geweest was. Na mens haar heeft de voorzitter, de heer Fikse verslag uitgebracht. Hij zeide, dat b'i afwe zigheid van den minister de deputatie ont vangen was door den secretaris-generaal, mr. dr. Frederiks, aan wien, nadat de 12 punten in het adres genoemd warer. toege licht, verzocht werd den minister de wen- schelijkheid mede te deelen, dat hij bij voor komend overleg dit ook zou uitstrekken tot het Nationaal Boeren Crisis Comité, dat dui zenden boeren vertegenwoordigt. Aan het slot var de vergadering deelde de voorzitter, de heer Fikse nog mede dat het de bedoeling is in de verschillende p-ovin- c'es afdeelingen van het Nat. Boeren Crisis Comité op te rich'en en te streven raar de oprichting van een politieke nationale Boe renpartij. „Een zwarte revolutie" Nadat de voorzitter de vergadering geslo ten had beklom de fa-cict Baa-s het podium en 'riep: Indien er ooit een revolutie komt dan zal het geen roode, maar een zwarte revolutie zijn. De Nljmeegsche recherche heeft Donder- avond omstreeks tien uur een goeden slag geslagen. Reeds geruimen tijd koestsrde zij verdenking tegen een paar beruchte indivi duen, dat zij debet waren aan de vele inbra ken, die den laatsten tijd te Nijmegen plaats vonden. Donderdagavond omstreeks tien uur betrapten zij de beide mannen op heeterdaad bij een poging tot inbraak in het magazijn van den heer B. Pollmann in de Broerstraat. Toen de rechercheurs tot de arrestatie wil den overgaan, namen beide mannen de vlucht. De rechercheurs losten eenige schoten, waarop een aantal agenten toe snelde. die de inbrekers op de Groote Markt wisten te grijpen. Zij werden onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie overge bracht, bericht het „Handelsblad". Daar de schietpartij en de sensationeele Jacht in het centrum der stad geschiedden, was de publieke belangstelling zeer groot. Ontsnapt gevangene bij zijn kraag genomen Eenigen tijd geleden Is bij de rivierpolitie te Rotterdam aangifte gedaan van diefstal van sigaren, cigaretten, kleeren en een scheermes uit een sleepboot, liggende in de spoorweghaven. Rechercheurs hebben later een gedeelte van het gestolene teruggevon den bij een opkooper in het havenkwartier. De opkooper wist zich te herinneren, dat hij de goederen van een Pool had gekocht Er werd een nader onderzoek Ingesteld en de opkooper en zijn vrouw hielden eveneens een oogje in het zeil. Dezer dagen ontmoette de opkoopersvrouw den Pool in een café op den Schiedamschen Dijk. Ze sprak hem aan en vertelde hem dat ze een briefje voor hem had. Als hij meeging zou ze het aan hem geven. Hoewel de Pool eerst aarzelde is hij meegegaan. Onderweg zei hij, dat hij niet met de vrouw naar huis wilde gaan, hetgeen volgens haar ook niet noodig was, want ze zou hem het briefje in een café op de Leu- vehaven geven. Bü het café gekomen wilde de Pool wegloopcn. bericht het „Hbld", maar de vrouw greep hem in zijn kraag en dreef hem den juist tegenover 't café gelegen po litiepost binnen. Den dienstdoenden politie man gaf ze te verstaan, dat ze een dief bin nenbracht, die van een boot iets had ge stolen. Na informate op 't bureau van de rivierpolitie, bleek, dat men daar een Pool zocht. De man werd naar dit bureau over gebracht. Bij het fouilleeren bemerkte men, dat de arrestant ondergoed droeg, waai op nummers waren genaaid. Hij had opgegeven als verstekeling uit België te zijn gekomen, maar dat blsek onjuist te zijn. De Belgische politiebladen werden echter eens geraad pleegd en toen bleek, dat mén te doen had met iemand die uit de strafgevangenis te Merxplace bij Turnhout is gevlucht waar hij wegens diefstal een straftijd van één jaar meet uitzitten. Ook in Frankrijk bleek de man gevonnist te zijn. Hij is naar het Huis van Bewaring over gebracht. Teekenschool uitgebrand Donderdagmorgen vroeg werd brand ont dekt in de teekenschool, staande aan de markt te Wychen, De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon aanvankelijk geen water geven, daar ten gevolge van de vorst de slooten waren toegevroren. Hierdoor duurde het niet lang, cf het geheele gebouw stond In lichtelaaie. Er ontstond groot gevaar voor de belendende perceelen. Na eenigen tijd ge lukte het echter toch water te geven, waar door uitbreiding van den brand werd voor komen. De teekenschool brandde vólkernen uit. Alleen de muren bleven staan. Vermoedelijk is de brand reeds Woensdag avond, toen in de school los gegeven werd ontstaan en heeft het vuur den geheelen nacht gesmeuld. Verzekering dekt de schade. Het drama op het Volkerak of juister ge zegd op de „Gele Teen" heeft zoo schrijft de „Telegraaf", nog een ernstig gevolg gehad. Dé motorboot „Koophandel II", op weg van Rotterdam naar Zierikzee, passeerde de plaats waar het wrak van de gezonken „Bo na Spes" lag. Wel zijn er boeien gelegd op deze plaats, doch de boot Is er te kort langs gevaren met het noodlottige gevolg, dat deze op het wrak stootte en lek geraakte. De kapitein zette de boot onmiddellijk aan den grond en een sleepboot van de firma Hoo- genboezem uit Dordrecht, „De Zeehond", die in de omgeving was, verleende spoedig as sistentie door direct met pompen te begin nen. De beschadigde „Koophandel I" werd met behulp van deze sleepboot In de haven van Dintelsas gebracht, waar zij vanmor gen nog lag toen wij daar aankwamen. Aan den overkant van den breeden stroom zag men reeds van verre den bok van Van der Tak's Bergingsbedrijf op de plaats van het ongeval liggen. Er vlak bij bevond zich het bergingsvaartuig „De Onderneming", be nevens een schip, waarop zich de duiker Leen Sperling bevond, die, zoodra het tij gunstig was, zou probeeren kabels onder het wrak te leggen. In de omgeving kruiste de „Kil" van Waterstaat, met de rcode vlag in top, die aldus de voorbijkomende vaartuigen waarschuwde niet te dicht in de buurt te ko- msn. Deze voeren daarom aan de overzijde van den stroom in een wijden boog om de gevaarlijke plek heen. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen had vanmorgen om elf uur voor de derde maal een ongeluk plaats, dat nu gelukkig zonder ernstige gevolgen bleef. De „Bona Spes II", een zusterschip van de gezonken boot, kwam uit de haven van Dintelsas, stak den stroom over en liep door het lage water en de sterke strooming omhocg aan den overkant. Een geweldige klap deed de opvarenden van de andere booten opschrikken, die, toen zij de moeilijke positie, waarin de „Bona Spes II verkeerde, zagen, met hun vaartuigen direct daar naar toe voeren, doch het liep goed af. Er behoefde geen hulp geboden te worden. Wel dreigde de boot een oogenblik om te Slaan, maar zij richtte zich weer op. De op varenden, waaronder een paar belangstellen den, beleefden angstige momenten. Ook de „Jan Blanken" eveneens een schip van Waterstaat, was aanwezig om toezicht op het werk te houden. De bolt voor anker. Reeds om negen uur waren bok en vaar tuigen gearriveerd en werd de bok op de juiste plaats vcor anker gelegd. Het wachten was nu slechts op het goede tij, want zoo lang er nog stroom stond, die daar geweldig sterk is, was het zoowel voor den duiker on mogelijk om af te dalen als voor het perso neel om te werken. Om half twee was het water echter zoo ver gevallen, dat de afgebroken mast van de gezonken boot als een triest baken boven wa- ser kwam. Het bleek, dat het wrak niet zeer diep lag en daarom probeerde men eerst den kabel onder het aehterstuk van de boot door te schuiven, ten einde zoodoende aan een kant een strop te maliën om de boot op te hang:n, en inderdaad gelukte dit, zonder dat daarbij gedoken behoefde te worden. Boven dien slaagde men er in om even voor halfdrie vrij voorspoedig ook een tweeden strop om het wrak heen te slaan, zoodat twee strop pen bevestigd waren. Nu de zaak zoover gevorderd was, werden de lieren van den bok in werking gesteld en larg-aam aan geprobeerd het wrak op te Uijschen, doeh de kabels lagen te dicht bü elkaar, terwijl bovendien de achtersteven van de „Bona Spesonder den bok lag. Toen was iet de beurt van r voorzien van ^or"o-ir>st"11at.ie van Smit Co. en een sleepboot „Hoop van Zegen" ge naamd, cm met vereende krachten de strop pen verder van elkaar af te trekken. Toen dit gelukt was, was het commando: „nog maar eens probeeren". Hoewel langzaam, zag men de overblijfselen van de pijp boven wa ter komen, even later gevolgd door de rest van het zwaar gehavende schip. De püp Is geheel platgedrukt en omgeslagen, waarschün- lijk door den tros, die op het oogenblik van de ramp nog aan de raspin vastzat, en die door het omdraaien der boot in aanraking met de pijp zou zün gekomen. De stuurhut Is totaal verdwenen en ook de voorsteven is beschadigd. Het was drie uur, toen de boorden van de boot boven water waren gekomen en zü vrij in de stroppen hing. Het geheele werk was tamelijk voorspoedig verloopen en in ruim twee uur gebeurd zonder dat er gedoken be hoefde te worden. Met het leegpompen der boot maakte men direct een aanvang, doch onderwül werden de bok en de boot reeds te zamen naar Dordrecht gesleept, waar verde re herstellingen op de werf van Koopman zul len worden verricht. De lüken der beide slachtoffers zün nog niet gevonden. Het zal zeer moeilük zün de ze te dreggen vanwege den sterken stroom, die daar slaat, doch men verwacht wel, dat zÜ binnenkort boven zullen komen en dan spoedig zullen worden opgemerkt en opge- vischt. Verdachte ingesloten Na overbrenging en voorgeleiding voor den Officier van Justitie te Maastricht, is Vrü- dagmorgen K„ verdacht van den moord op den jeugdigen Duitscher S., Maandagavond te Scninveld gepleegd, ingesloten in hét Huis van Bewaring. Te Klimmen wordt sinds 31 Januari ver mist de 19-jarige C. W. Zü verliet de ouder- lüke woning en liet taal noch teeken meer van zich hooren. Donderdagmorgen is v. d. S., die Zondag nacht voor züne woning in de Kwadevhe- genstraat te Maastricht van C. tüdens een yechtpartü een slag op het hoofd kreeg, zoo- .dat hem de schedel verbrijzeld werd en de hersens bloot kwamen te liggen, even tot bewustzijn gekomen. Met veel moeite is hem door den rechercheur van politie R., een verhoor afgenomen. De mishandelde ver klaarde, dat de „oude C." hem den ver- vaarlülten slag had toegebracht. C- is dienzelfden morgen voorgeleid voor den Officier van Justitie en ingesloten in het Huis van Bewaring. v. d. S. verkeert nog altüd in ernstig le- vensgevaar. Mocht hü het leven behouden, dan Zal hü aan eene lichaamszüde steeds lam blüven. Het Tweede Kamerlid, de heer Schaper, heeft aan den Minister van Buiten'.andsche Zaken de volgende vragen gericht: 1. Is de mededeeling juist, dat dezer dagen bü een z.g. appèl over de S A.-troepen van Hitier in het Sportpaleis te Berlyn op de tribunes voltallig (of bijna voltallig) was vertegenwoordigd het Nederlandsche gezant schap, onder leiding van onzen gezant graaf Van Limburg Stirum? 2. Zoo ja, geschiedde dit dan met mede weten ot goedvinden van den Minister? 3. Is dit het geval, acht dan de Minis ter het in overeenstemming met goede in ternationale en diplomatieke gebruiken, dat ons gezantschap op deze wüze iuister bij brengt aan een scherpe en massale oppositie tegen de regeering eener bevriende mogend heid? 4. Geschiedde dit buiten medeweten van onze Regeering, wil de Minister dit dan me- dedeelen en het gezantschap wüzen op het ongewenschte van een üergelüke houding? Zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid Naar de „Morgen" verneemt, heeft de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen in een brief aan den Minister van Waterstaat ver zocht bü zün ambtgenoot van Justitie er op aan te dringen, aan hetgeen is voorgevallen en nog verder mocht gebeuren in verband met de spoorwegaanslagen geen meerdere ruchtbaarheid te geven dan met het oog op het justitieel onderzoek strikt noodzakelük is. Ook het spoorwegpersoneel is geïnstru eerd om zich daarover niet meer uit te laten en zich te beperken tot het geven van inlich tingen aan het bevoegde gezag. Uitdeeling aan behoeftige gezinnen onmogelijk De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft ten vervolge op de beant woording van vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Drop, betreffende het ne men van maatregelen tegen de vernietiging van tuinbouwproducten nog medegedee d, dat naar aanleiding van de berichten en geruchten, dat tuinbouwproducten, welke op de veilingen waardeloos blüken te zün, wor den weggeworpen of vernietigd, hü bevor derd heeft, dat een a'gsmeen onderzoek werd ingesteld en besprekingen werden ge houden met vertegenwoordigers van het veilingwezen en deskundigen op het gebied van maatschappslüken steun en voedsel voorziening uit Amsterdam. Rotterdam. 's-Gravenhage en Utrecht. Daarbü is het volgende gebleken: De practük van jaren leert, dat aan de veilingen wordt weggeworpen wat niet meer voor consumptie geschikt is. Deze grens was den laatsten tüd echter merkbaar over schreden, omdat minder gekocht werd. Hier door ontstond een stagnatie In den afzet, waarvan de gevolgen voor de verschillende producten verschillend zijn. De meer duur zame producten, zooals sluitkool, uien en grove psen, zün zelden onverkoopbaar, daar zü, zender dat hun kwaliteit als consump tie-artikel wordt geschaad, kunnen worden opge'egd en bewaard tot den dag, dat de prijzen beter zün, m tegenstelling met die soorten van groente, welke spoedig aan be derf onderhevig zün, zooals spinazie en sla. Ten aanzien van de vraag of, zoo ja. in hoeverre en op welke wüze het mogelijk ls, de onverkoopbare gedeelten van den tulnbouwoogst op te vangen en aan de ge zinnen dér werkloozen uit te deelen, die uitkeeringen ontvangen of krachtens crisis- regelingen worden gesteund, wees het on derzoek uit, dat daaraan onoverkomelijke bezwaren verbonden zijn. Ten eerste is te voren nooit met eenige zekerheid te zeggen, wanneer groenten op de veilingen onver koopbaar zu'len zijn en hoe groot dat over schot zal zijn Hier werken onvoorzienbare omstandigheden. Zoo zal bü strengen win ter het overschot miniem zün, terwül bü open winter de groote buitenlandsche afzet gebieden slechts geringe hoeveelheden zul len afnemen. Ook kunnen plotseling opko mende politieke en economische gebeurte nissen in het buitenland een onverwacht surplus van oogstgoed op de Nederlandsche vellingen geven. Op een dergelijke onbere kenbare basis is het echter niet m-gelljk een stelselmatig, goed functionneerend dis tributie-apparaat op te bouwen, dat zich met zijn bemoeiingen vanaf de veilingen tot aan den eenling moet uitstrekken. Boven dien bedreigt een zoodanige d's'ributie in het a'gemeen de belangen der kleine ven ters en wlnke'iers. Ten slotte moet rekening worden gehouden met den e'sch der psycho logie, dat slechts groenten van eerste kwa liteit voor deze wijze van dtstr'butie in aan merking kunnen kernen; het is echter juist deze soort groente, welke op de laatste plaats onverkoopbaar blijkt te zün. Zooals reeds uit het instellen van boven genoemd onderzoek mocht blüken, was de Minister bereid maatrege'en te overwegen. Het resultaat van dat onderzoek heeft hem tot zün leedwezen geen vrijheid kunnen ge ven de verwezenliiking van genoemde maat regelen te bevorderen. Bij de Rotterdamsche Bankvereeniging en de Amsterdamsche Bank is de inschrijving op: 5.000.000 5 pet. 6-jarige obligatiën, in stukken van 1000 en 500, ten laste der Gemeente 's-Gravenhage, opengesteld op Dinsdag 16 Februari, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, tot den koers van 100 pet. Bü overteekening zal de toewüzing syste matisch geschieden. Het recht wordt voorbehouden bij de toe wüzing inschrijvingen niet in aanmerking te nemen. De betaling der toegewezen obliga tiën moet geschieden ten kantore van in- schrüving op Dinsdag 1 Maart 1932 tegen in ontvangstneming der definitieve stukken. Het zegelrecht op de toewüzingsnota komt ten laste var den inschrijver. jjs De coupons zijn betaalbaar 1 Maart en 2390 1 September. De leening wordt in haar geheel 3549 h pari afgelost op 1 Maart 1938. 57J° Door de uitgifte van de onderhavige lee- ou4o Verwijdering van den leelyken tandaan- slag? Heel eenvoudig: Men poetst de tandêh sêrst met de bekende Chloroaont-tanJpasta en spoelt ze dan na, terwül men flink gorgelt met Chlorodont-mondwater. Per tube 36 ct. tAdv.) Vraag: Welke is de beste weg per fiets van Santpoort naar Tilburg? Hoeveel K.M.? Antw.: Santpoort, Spaarndam, Halfweg, Amsterdam (19.9 K.M.), Duivendrecht, Ab coude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Utrecht, Jutphaas, Vreeswijk, Vianen, Lexmond, Meerkerk, Arkelschen'dam, Arkel, Gorinchem (75.9 K.M.), Wouöricheui, Ryswük, Gieseen. Neer-Andel, Biesheuvel. Eethen, Drongelen, Waalwük. Sprang, Loon op Zand, Tilburg (36.4 K.M.). Totaal 132.2 K.M. Vraag: Welke is de mooiste kortste weg per auto van Tilburg naar Alkmaar? Hoe veel K.M Antw.: Tilburg, Enschot, Heivoort, Vught, 's-Hertogenbosch (22.8 K.M.), Orthen, Hedël, Zaltbommel, Tiel, Waardenburg, Geldermal- sen, Buurmalsen, Culemborg, Scnalkwyk, Hou ten, Utrecht, Maarssen, Breukelen, Nieuwer sluis, Loenen, Loenersloot, Baambrugge, Ab coude, Duivendrecht Amsterdam, C96.7 K.M.», Euiksloot, Het Schouw. Ilpendam, Purmerend Midden-Beemstsr, Noord-Beemster, Scher mer horn, Alkmaar (44.8 K.M.). Totaal 164.3 K.M. AMSTERDAM, 12 Febr. Aardappelprüzen. Zeeuwsche bonten 5—5.60; Zeeuwsche blau wen 5—5.60; Eigenheimers 44.60; BI. Eigenh. 4—4.60; Drentsche Eigenh. 3.25— 3.50; Limb. ind. 2.75—2.90; Eigenheimers poolers ƒ3.25—3.40; Duinzand 6.256.50; Friesche Borgers ƒ3.704.40; Zeeuwsche Ind. 3.40—3.60. BOVENKARSPEL, 11 Febr. „De Tuin bouw". Uien, groote gele 4.454.65; Idem, drielingen 4.70 per baal; roode kool 0.70 per 100 kgr.; Tulpen: Copland 0.60—0,70; Moore 0.70; La Reine 0.40; Pr. v. Oost 0.90—1.20; Prosper 0.70; Ibis 0.50—1.00; Blossom 1.10; Mr. v. d. Hoef 1.90; l'Aurore 1.00; Bartigon 0.601.93; Murilla 0.50— 0.80; Nótre 0.60; Cour. d'Or 1.50; Leady Mior 0.80; Eïectra 1.50 per 100 stuks. Aangevoerd 1245 dozijn. NOORDSCHARWOUDE, 12 Februari 126.800 K.G. Roode Kool 0.60—3.00; door schot 0 60—2 70; 20.600 K.G. Gele Kool 0.60—2.50; doorschot 0.60—1.40 85.200 K.G. Deensche Witte Kool 1.10—2.30; doorschot 0.60—1.70; 17800 K.G. Uien: Uien 9.00—9.80; Grove 8.30—8.80: Drie lingen 6.808.10; 250 K.G. Bieten 0.80 140. BEVERWIJK, 11 Febr. De bloembollen veiling hield Donderdag dit jaar hare 3dé verkooping van Gladiolen plantgoed m haar gebouw aan de Breestraat. Er werden per 10Ó ds volgende prüzen betaald: Lilae Wonder 6—10. 12, Mr. Mark en Ivonne 12 op 55, 10—12. 37, Rubinl 10—12. 27, Early Sunrise 14 op 80, 1214, 60, Nimrod 12 op 75, 10—12, 40, Vesta Tilly 12 op 60, Jacoba v. Beieren 12 op 60, 10—12, 42, Niagara 12 Hammer 12 op 40—10, Thorn. A. Edison 11 op 46, Panama 12 op 55, 10—12, 41, LTm- niaculée 11 op 27, Prince of Wales 11 op 35, America 12 op 55, 10—12, 40, Maidens Blush 12 op 45, 10—12, 16, Faust 10—12, 39, Yellow Hammer voets. 12 op 45, op 1, 10— 12, 34, op 1, Red Canna 12 op 55. 35, 10— 12, 35, Lily Lehmann 12 op 40, 10—12, 39, Prince of Wales 8—10, 15, Peace 10—14, 29, Gemengd 10 op 18. Yvonne 8—10, 24, Fine Perfection 8—10. Mar. Foch 14 op 60, L'ltJ- nocence 12 op 60, Niagara 12 op 65, Prigge of Wales 12 op 70, White Giant Z. 12 op 60, Z. 10—12, 42, Willy Wigman 10—12, 13— 12* cent, Sarah Bernhardt 10—12 cept, op 60. Prince of Wales 10 op 39, Yellow 17 cent, Fine Perfection (idem) 8—10, 13, Souvenir 8—10, 22, Montbretia 16, Red Canna 10—12, 38, Prince of Wales Z. 10— 12, 40, Eerly Sunrise Z. 10—12, idem War Z. 10—12, 27, Jae. v. Beieren Z. 8—10, 3, (op 1, Schwaben 10 op 45, Peace 12 op 40, Her- mions 10 op 36, Mont Cenis 12 op 85, 10— 12, 46, 8—10. 13, Jac. v. B. 8—10, 9, idem 12 op 55, 10—12, 42, 3—10, 16 (op. 1. Rubjni 10—12. 39, 8—10, 16, War 12 op 55, 10—12, 37, (op), 8—10, 17. Pfitzen Triumf 8—10, 94 (op), Crimson Glow 10—12, 41, Lilao Wonder 10—12, 42, War 10 op 43, Yellow Hammer 10 op 50, Prince of Wales 10 op 43, White Giant 10 op 50, 8-10, 18, White City 10 op 36, Fric del Grotz 8 op 20. Nan cy Hana 8 op 4, Mount Everest 8 op 4, Gol den West 10—14, 32. Flaming Sword 10 op 50, Lady Boreei Z 12 op 55 c. HOOFDDORP, 11 Febr. Rogge 5—5.50; gerst chevalier 66.50; haver 6 256 75; dui- veboonen 9.50—10.50; paardeboonen 6 25— 6.75; groene erwten 9 50—11.50; karwü 20 21; gele mosterd 14—16; blauwmaauzaad 25 —26; kanariezaad 8.00—8 50. GOUDA. 11 Febr. (Veemarkt). Aangevoerd in totaal 917 stuks, waarvan 181 slachtvar- kens, 13f&—14'/., 2 pCt. korting; vette van 13J4 ct. tot 14 ct. per pond; zouters van 10 ct. tot 11 ct. per pond 2 pCt. korting; 297 ma gere varkens, prüzen van 9— 14 per stuk; 147 biggen 2 tot. per stuk, 2 runderen; 283 nuchtere kalveren 4 tot 8 per stuk; geen graskalveren; 3 schapen; 5 bokken en gei ten 2 tot 5 per stuk; handel alle soorten stUg. Algemeene markt. 133 partüen kaas. Prüzen le kwal. met rüksmerk van 29 tot 32, 2e kw. met rüksmerk van 25 tot 27; handel matig; 983 ponden boter. Goeboter van 65 tot 70 per pond; Weiboter van 55 tot 60 per pond; handel matig. 61300 stuks eieren. Kip eieren van 3 tot 4 per 100 stuks. Eendeieren van 3.50—3.75 per 100 stuks. Handel maug. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling te Gou da, aanvoer 95200 kipeieren. Prüzen 56 58 kg f 2.80—3 per 100 st. 58 60 kg 3—3.20 per 100 St. 60 62 kg ƒ3.20—3.50 per 100 st. 62 64 kg ƒ3.50—4.10 per 100 st. Bruine 60 65 kg 3 30—4.10 per 100 st. Kleine eieren 2.60— 2.80 per 100 stuks; aanvoer 1700 eendeieren 2.50—3. LEIDEN, 10 Febr. Rabarber 8—14, Sel- dery 2.20—4.50, Pieterselie 1.802.40, Roode kool 1.10—3, Savoye kool 1—3.40, Groene kool 12.50, Prei 1.10—3.50 per 100 stuks. Spruiten 5—14, Spinazie f 30 —35, Witlof 7—10, Uien 5.90—8, Boe renkool 36, Waspeen 18, Kroten 150—2.40, Kroten gek. 57, per 100 K.G. (Niet Officieel) Trekking ven Vr'.'dcji 12 Febrtitri 1932 5e KLASSE lie LIJST, HOOCiE PRIJZEN: 18477 f KW en premie van 30.00(1. 12925 1000. 101 li met oremie 3000. 5750 f 400. 15701 16032 100. Prilzen van f 70.—: 751 1126 1186 1203 1990 8008 8236 6321 684S 512 2744 3626 6034 6947 8420 1078 2745 3897 6205 7108 9007 NIETEN. 1367 1767 2790 2862 4584 4792 6490 65f5 7377 7511 9411 9457 11461 2020 3272 4942 6567 7757 2359 11641 2977 13746 ning en de kortelings uitgegeven 5-jarige ]°°56 leening is de vlottende schuld der Gemeente |3583 1373= 14255 1460^ ,5|66 )533& •s Gravenhage thans zoo goed als geheel 160116094 16116 16307 16576 16866 geconsolideerd. 19444 1944S 19519 19709 20447 2037 2051 3438 3504 5360 5447 6609 6777 7933 801* 10316 10414 13238 13447 15358 15678 18945 19068

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6